Etiketler

Baskın Oran'ın kızı: Ermeni diasporası Türk doğdunuz diye sizi mahkum ediyor

Sırma Oran, şimdi de kendisine “inkarcı” diyen ve ağır hakaretler savurarak hedef gösteren yazısı nedeniyle France-Armenie dergisinin yöneticisi Laurent Leylekyan aleyhinde hakaret davası açtı.Davanın Paris Adliyesi’nde görülen ve altı saat süren önceki günkü duruşmasında hararetli tartışmalar yaşandı. 28 Şubat’ta karar duruşması yapılacak davanın son celsesinden bazı ifadeler şöyle: Sırma Oran: “Fransa’da Türk olmak çok zor. Ermeni diasporası sadece Türk olarak doğduğunuz için sizi mahkum ediyor. ‘Türkse inkarcıdır, inkarcıysa insan değildir’ mantığı ile hepimize saldırıyorlar. Leylekyan daha önce babamı da hedef almıştı.”

Ersanlı: Ermeni, Laz, Türk, Kürdüz ama terörist değiliz

Selahattin Günday
Aralarında Büşra Ersanlı, Gencay Gürsoy, Tarhan Erdem gibi akademi, medya, edebiyat ve sanat dünyasının temsilcilerinin bulunduğu ve 2007 yılında kurulan, ‘ Türkiye Barış Meclisi’ grubu basın toplantısı düzenledi. Taksim Hill Otel’de düzenlenen toplantıda Kürt sorunu konusunda yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklama yapıldı... Akademi, medya, edebiyat ve sanat dünyasının temsilcilerinin oluşturduğu "Barış Meclisi" basın açıklaması yaptı. Açıklamaya katılan, Prof. Büşra Ersanlı, "Hepimiz Ermeni, hepimiz Laz, hepimiz Türküz, hepimiz Kürdüz ama hiçbirimiz terörist değiliz" dedi.

ՏՕՆ ԱՆՒԱՆԱԿՈՉՈՒԹԵԱՆ ԼԻԼԱՒԱՅԻ Ս. ՍԱՐԳԻՍ ԵԿԵՂԵՑՈՒ


Թաւրիզ, Ազգային ԱռաջնորդարանՍ. Սարգիս Զօրավարի տօնը, Թաւրիզի Ս. Սարգիս Եկեղեցու անւանակոչութեան օրը լինելով, Ուրμաթ 25 Յունւար 2013-ի երեկոյեան ժամը 6-ին եկեղեցում կատարւեց Նախատօնակի արարողութիւն:

İlkel ve Müslüman Toplumlardan Adalet Görüntüleri

"Siyaset mahkeme salonuna girerse, adalet oradan çıkar." Guizot
 Bir kimsenin başka bir kimseye karşı şikâyetleri, ister sivil ister cezai mahiyette olsun, şikâyetçinin beklentilerinin aksine oluşumların ortaya çıkmasından ileri gelir.  Bu durumda insani adalet (denetimli denge) nasıl temin edilmeli? Bütün ilkel toplumlarda, adalet, “Güç, hak; güçlü, haklıdır! Kaşa kaş, göze göz!” doğa yasasına göre temin edilir. Yani: Etkilere birebir tepki gösterilir. İntikam adaletin temeli kabul edilir. Unutmayalım: Göze göz herkesi kör, kaşa kaş herkesi sakat eder. Suçlunun ıslahı, toplumda suçların azaltılması, suçların önlenmesi… Kuralları bilinmez. Binlerce yıldır kaba güç ile suçlar engellenmeye çalışılır.

Saldırıya uğrayan Ermeni kadınlar çete kurbanı mı?

İstanbul Samatya’da yalnız yaşayan Ermeni kadınlardan birini öldüren dördünü de yaralayan saldırganlar hâlâ yakalanamadı. Son olarak darp edilen Sultan Aykar’ın komşuları saldırı sırasında iki kişinin gözcülük yaptığını söyledi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Olaylar hırsızlık maksatlıdır. Etnik bir amacı yoktur. Failleri bulacağız, emin olunuz” dedi. Polisin güvenlik kameraları ve görgü tanıklarına dayanarak saldırganın eşkâlini belirlediği ve saldırıları aynı kişinin yaptığı iddia edildi.

«Soykırım, Soykırımdan sonra» filminin prömiyeri gerçekleştirildi

Bugün Ermeni Mimari Araştırmaları Fonu tarafından çekimleri gerçekleştirilen «Soykırım, Soykırımdan sonra» belgesel filminin prömiyeri gerçekleştirildi. Filmde 1915 yılından bu yana Batı Ermenistan sathındaki Ermeni tarihi anıtlarına yönelik Türk resmi çevrelerinin imha politikaları, bunun sonucunda dünya medeniyetinin bir parçası olan  özgün kültürel anıtların dünya üzerinden silinmesi ortaya konmakta. Belgesel filmde anıtların bugünkü durumu ve onlarca yıl önceki hali karşılaştırılmakta.

St. Sarkis the Warrior and His Son, St. Mardiros

The feast day honoring St. Sarkis is movable.  It occurs between January 11th and February 15th.  Each year it follows the five-day Fast of Catechumens. Sarkis was a Greek from the area of Cappadocia on the Anatolian plain.  He was a proud, brave Christian and served as a Roman army officer during the reign of Emperor Constantine (roughly 337 A.D.).  Sarkis' valor, strength, and bravery earned him the rank of general.

Dersim Seyahatname

Ermeniceden çeviri: Payline Tomasyan
Yayına hazırlayan: Ardaşes Margosyan
Kapak tasarımı: Aret Gıcır 
1888 ve 1895 yıllarında Dersim’i bir baştan bir başa dolaşan Antranik’in (Yeritsyan) 1900’de Tiflis’te Ermenice olarak yayınlanan kitabı ilk kez Türkçe’de.

Suriye'deki Ermeniler anavatanlarına dönüyor

Suriye'de yaklaşık 80 bin olan Ermeni nüfusunun 50 bini, muhalifler ile Esad birlikleri arasında güç mücadelesine sahne olan Halep'te yaşıyor... Geri kalan Ermeni toplumu ise Lazkiye, Kesab, Kamışlı, Şam ve Humus'ta yaşıyor. Arap, Türkmen ve Kürtler'in yanı sıra Ermeniler de iç savaşın yıkımından nasibini alıyor. Suriye'den ayrılan Ermeniler'in ilk adresi ise Ermenistan oluyor. Halep'teki evlerini terk ederek ailesi ile birlikte Erivan'a göç eden Aram Torosyan, Suriye'de durumun her geçen gün daha da tehlikeli bir hal aldığını söyledi. Can güvenliği kalmadığı için evlerini ve tüm mallarını geride bırakarak anavatanlarına döndüğünü belirten Torosyan, "Artık Suriye'de kalmak çok tehlikeli olduğu için ailemle birlikte Ermenistan'a gitmeye karar verdik, dedi.

Sevag Davasında Yine Karar Yok


Ekin Karaca-Bianet
Zorunlu askerlik yaparken, Ermeni soykırımının 96. yıldönümünde, 24 Nisan 2011'de er Kıvanç Ağaoğlu'nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı'yla ilgili Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın onuncu duruşmasından da tutuklama kararı çıkmadı. Duruşma, 28 Şubat 2013'e saat 13.00'e ertelendi.

İHD İstanbul Şubesi Irkçılığa Ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon Gözlem Raporu

Marissa Küçük cinayeti ve Samatya’da ırkçı saldırılar... İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi olarak İçişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili aşağıdaki önlemlerin alınmasını talep ediyoruz:
1.         Soruşturma şeffaf yürütülmelidir. Adalet Bakanlığı’yla koordinasyon halinde adım atılarak dosya üzerindeki gizlilik kararı kaldırılmalıdır.
2.         Soruşturma, sadece faili bulmakla sınırlandırılmamalı, failin bağlantıları, yaşadığı ortam, aldığı etkiler, görüştüğü çevre de mercek altına alınmalı, başka bir deyişle olaylar tekil olarak değil, her anlamda “bağlam”ı içinde analiz edilmeli, soruşturulmalıdır.
3.         Devletin ırkçılığa, ayrımcılığa, nefret suçlarına ve cinayetlerine izin vermeyeceği mesajını vermek, bu yönde faaliyet içinde bulunanların kendilerini güvende hissetmemelerini sağlamak, arkalarında devletin olmadığını göstermek için, ilgili mülki âmirler tarafından Samatya halkına yönelik birtakım adımlar atılmalı, iletişim faaliyetlerinde bulunulmalı, gizli değil gözle görünür önlemler alınarak yetkililerin bu konudaki samimiyeti kanıtlanmalıdır.
4.         Irkçılığı suç sayan yasa derhal çıkarılmalıdır. Devlet ırkçılığa göz yummayacağını kanıtlamalıdır. 
Ancak şunu da belirtmek istiyoruz: Devletten taleplerimiz, hiçbir şekilde bu konuda devlete güven duyduğumuzun göstergesi değildir.

CHP'li Tanrıkulu: Faillerin Bulunmaması Ermeni Yurttaşların Korku ve Kaygılarını Arttırıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı'na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle, İstanbul Samatya'da Ermeni yurttaşlara yönelik saldırılarla ilgili bir soru önergesi verdi... "Son günlerde Ermeni yurttaşlarımız daha da alçak saldırılarla karşı karşıya bulunuyor. Samatya'da yoğun bir nüfusa sahip olan Ermeni yurttaşlarımıza yönelik saldırılar neredeyse sistematik olarak devam ediyor. Üstelik bu alçakça saldırılar planlanmışcasına yaşlı kadınlara yönelik gerçekleştiriliyor...CHP'li Tanrıkulu, suçlular ortaya çıkarılmazsa sistematik olduğu izlenimi veren bu saldırıların devam etmesinin önünün açılmış olacağını iddia ederek şöyle konuştu;"Ermeni yurttaşların can ve mal güvenliklerinden duydukları endişe daha da artacaktır. Bilinmelidir ki, Ermeni yurttaşlar kendi topraklarında, kendi mahallelerinde, kendi ülkelerinde bu ve benzer saldırılarla karşılaşmaya devam ettiği sürece, bunun sorumlusu bizzat hükümet olacaktır."

Samatya'daki saldırılar Meclis'e taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Samatya’da yaşlı Ermeni kadınlara yapılan saldırıları Meclis’e taşıyarak, “Bu saldırılar bireysel midir, örgütlü müdür?” diye sordu... Samatya’da son olarak 22 Ocak Salı günü 17.00 civarında yalnız yaşadığı giriş kattaki dairesine girdiği sırada 80 yaşındaki Sultan Aykar, baştan aşağı siyah giyinmiş maskeli, 35 yaşlarında kır saçlı bir kişi tarafından darp edildi. Yaşlı kadının çığlıklarını duyan komşularının yetişmesi üzerine, kaçarak olay yerinden uzaklaşan saldırgan kimdir, yakalandı mı? Son 50 gün içerisinde özellikle yalnız yaşayan yaşlı Ermeni kadın yurttaşlarımıza yönelik olan ve ikisi cinayetle sonuçlanan bu saldırılar arasında bir bağ var mıdır? Bu saldırılar bireysel midir, örgütlü müdür? Samatya’daki yurttaşlarımızın güven içerisinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için hangi önlemleri aldınız?”

New Patriarch of Jerusalem

On Thursday, January 24, the St. James Brotherhood elected Archbishop Nourhan Manougian to lead the Armenian Patriarchate of Jerusalem. He will succeed the late Archbishop Torkom Manoogian as the 97th Armenian Patriarch of Jerusalem.

Scientist Returned Presidential Award

[They all should give back their medals as this system stinks from top to bottom with corruption run by Oligarchs] Harutiun Karapetyan, chief scientist of the Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry of the RA National Academy of Sciences, returned the Award of the President of the Republic of Armenia he received for co-authoring a series of scientific articles.

İHD İstanbul Şubesi "Samatya’da Irkçı Saldırılara İlişkin Raporumuzu Açıklıyoruz"

2 ay içinde Samatya’da 5 yaşlı Ermeni kadın birbirine çok benzer şekilde saldırıya uğramış, birisi öldürülmüş, ikisi gözünü kaybetmiştir. Saldırıların vahşice yapılması, mağdurların öldüresiye dövülmeleri, 5 mağdurun da yaşlı Ermeni kadınlar olması hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde ırkçı bir saldırıyla karşı karşıya olduğumuzu ortaya koymaktadır... İçişleri Bakanlığı’na sunacağımız bu raporu açıklamak ve kamuoyu ile paylaşmak üzere 25 Ocak 2012 Cuma günü saat 13.00’de Dernek binamızda bir basın toplantısı yapacağız. Toplantımıza ırkçılık karşıtı kişi, kuruluş ve çevreler de katılacaktır.

Hedefteki Hıristiyanlar

Orhan Kemal Cengiz/Radikal  
Samatya'da ve diğer yerlerde yaşayan gayrimüslim vatandaşlarımızın ne kadar kaygılı olabileceklerini tahmin edebiliyorum.Bir insan hedef haline geldiğini anladıktan sonra, en çok zorlandığı şeylerden birisi de bunu başka insanlara anlatma meselesi oluyor. Paranoyak, egosantrik, evhamlı ve kendine gereğinden fazla rol ve değer biçen birisi gibi görünmekten korkuyorsunuz. Kendinizi tehdit altında hissettiğiniz için fena halde keskinleşen dikkatinizin kancasına takılanları, gündelik hayatın binbir gailesi içinde boğuşan insanlara anlatmak o kadar zor bir hal alıyor ki, fena halde yalnızlaşmış hissediyorsunuz kendinizi. Ciddi tehdit alan herkesin kapıldığı en başat duygunun yalnızlık olduğunu düşünüyorum.

1 Ermeni kadını öldüren, 4'ünü de yaralayan saldırgan aynı kişi çıktı!

İstanbul’da gasp amacıyla bir yaşlı kadınının öldürülmesi ve 4'nün de yaralanması olayının gerçekleştiren kişinin aynı saldırgan olduğu tespit edildi. Polis güvenlik kameraları ve görgü tanıklarının ifadelerini kullanarak eşgalini tespit ettiği şüpheliyi yakalamak için operasyonları sürdürüyor.

Bari de 1915’e ‘soykırım’ dedi

Reha Erus / Roma
İtalya’nın güneyindeki Bari kenti, 1915 olaylarını “soykırım” olarak kabul etti. “Ermeni Soykırımı” ile ilgili yıllardır ertelediği tanıma kararını alan Bari Belediye Meclisi, 1915’te bu kente kaçanlar anısına sahile “Haçkar” (Taş Haç) yerleştirdi. (Bizim acımıza kimse karışmasın diyen aslanlarımız yine kızacak. HYETERT)

Amerika'da "Samatya" alarmı

Resim yazısı ekle
İstanbul Samatya'da yaşlı Ermeni kadınlara karşı peşpeşe meydana gelen saldırılar, ABD'de yankı buldu. Saldırılar üzerine Amerika'daki Ermeni diasporasının gönderdiği mektup Washington yönetimini alarma geçirdi. Samatya'da 28 Aralık'ta Maritsa Küçük'ün öldürüldüğü cinayetin ardından Ermeni kadınlara yönelik saldırılar devam etti. Konuyu hem Ermeni diasporasının hem de Amerikan yönetiminin gündemine taşıyacak ilk adım ise Uluslararası Af Örgütü'nden geldi.

Ana dilde savunma hakkı yasalaştı

"Ana dilde savunma" ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, sanık; iddianamenin okunması ve esas hakkında mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. (Başlık yanıltıcı, ana dilde değil kendini en iyi ifade edeceği dilde savunma hakkı tanınıyor. Bu çok farklı. HYETERT)

Yeni Kudüs Ermeni Patriği: Başepiskopos Nurhan Manukyan

Kudüs Patrik vekilliği görevini yerine getiren Başepiskopos Nurhan Manukyan, yeni Kudüs Ermeni Kilisesi Patriği seçildi.Patriklik tahtının Kutsal Ermeni Apostolik Kilisesi hiyerarşik mevkilerinden biri olduğunu hatırlatalım. Mütevefa patrik Başepiskopos Torgom Manukyan 12 Ekim’de 93 yaşında ve uzun süren bir hastalık sonrasında Hakkın rahmetine kavuşmuştu. (Yeni Patriğimizi kutluyor, başarılar diliyoruz HYETERT) 

İlhan Selçuk’la Mehmet Ali Birand...

Hasan Cemal
“Siz hiç kimliğinizi saklamak zorunda kaldınız mı? İlhan Selçuk hayatı boyunca annesinin Ermeni olduğunu saklamış. Mehmet Ali Birand’ın anne tarafının Kürt olduğunu da, ancak geçen yıl yaşam öyküsünü anlatan kitap çıkınca öğrendik. (**) Onların annelerinin gerçek kimliklerini gizlemeye mecbur eden neydi? Toplumsal baskı... Devlet baskısı... İkisi birden... Ne hazin değil mi? Yine o Hakkarili Kürt aydının sesi kulağımda: ‘Türkiye’de uzun yıllardır Kürtler yaşadıklarını, Ermeniler de öldürüldüklerini anlatmaya, ispat etmeye çalışırlar.’Bu öylesine bir devlet anlayışıydı ki, Türkiye’de Kürtler Kürt olduklarını, Ermeniler Ermeni olduklarını, Aleviler Alevi olduklarını yıllar yılı gizlemek zorunda kaldılar.”

“Ermeni Kadınlara Yönelik Saldırıların Takipçisiyiz”

Samatya’daki Ermeni kadınlara yönelik saldırılarla ilgili Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile görüşen İHD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, saldırıların sistematik ve nefrete dayalı olmasından endişe duyduklarını belirtti..."Failler ortaya çıkmadan yaşananların organize olduğuna dair kesin bir şey söyleyemeyiz ancak tarihsel bir endişe yaşıyoruz. Bu olayların gerçekleşmemesi, barış ortamının sürmesi dileğimiz."

Dink için 'şu Ermeni'nin işini bitireyim' dedim


Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı. Yeni Akit gazetesinin manşetlerini, "Artık iktidar şartlarında bu öfke dozu azaltılmalı." sözleriyle eleştiren Dilipak, 28 Şubat sürecinden bugüne yaşadıklarıyla ilgili de samimi açıklamalar yaptı.
İşte Dilipak'ın o açıklamaları...

Samatya'da Bir Ermeni Kadına Daha Saldırı

Samatya'da 83 yaşındaki Sultan Aykar evine girerken uğradığı saldırı sonucu bir gözünün görme yetisini kaybetti. Bu Samatya'da Ermeni kadınlara yönelik dördüncü saldırı, mahalleli şaşkın ve tedirgin.

‘Ermeni mülteciler için sınır açılsın’

Beyaz Saray’ın internet sitesinde vatandaşların oluşturduğu dilekçeler arasında Suriye’den kaçan Ermeniler için Türkiye-Ermeni sınırının açılması talebi yer aldı. Türk Dışişleri ‘mültecilere din, dil, ırk ayrımı yapılmıyor’ dedi

Vakıflar'dan mezarlık iadesine iptal -İstanbul'da Ermeni Kilisesi Vakfı'na iade edilen mezarlıklardan birinin iade kararı iptal edildi

ANKARA Vakıflar Meclisi, İstanbul'da Ermeni Kilisesi Vakfına iade edilen mezarlıklardan birinin yapılan incelemeler sonucunda Vakfa ait olmadığının belirlenmesi üzerine, iade kararını iptal etti.

Türkiye Ermenistan sınırını açtı mı, açmadı mı?

Beyaz Saray'ın resmi internet sitesine konan bir dilekçe, Türkiye'nin Ermenistan sınırı ile ilgili bir tartışma başlattı. Dilekçede, Türkiye'nin Suriye'den kaçan Ermenilerin Ermenistan'a geçişi için sınır kapısının açılması talep edilirken, Türk Dışişleri'nin cevabı sınırın açılıp açılmadığı konusunda muğlak.

Episkopos cinayetine 15 yıl
İskenderun Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Vekili Luigi Padovese'yi bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Murat Altun (27), 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Sanığa önce müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, cinayetin haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getirip, sanığın iyi halini de göz önünde bulundurarak indirime gitti.

12 Eylül'de camiye dönüştürülen kilise, restore edilecek


SAMSUN (CİHAN) Samsun'un Ondokuzmayıs ilçesinde Kurtuluş Savaşı öncesinde yörede yaşayan Ermeni ve Rumlardan kalan, 1980 ihtilali döneminde de camiye çevrilen eski Rum Kilisesi, restore edilecek. Zaman zaman define avcılarının kaçak kazılarına mekan olan Düzköy köyündeki köy tüzel kişiliğine ait virane durumundaki 2 katlı cami, onarılarak yeniden ibadete açılacak.

Tarihi Kilise Kaymakamlığa Tahsis Edildi


NEVŞEHİR’in Derinkuyu İlçesi'nde, Ayestefanos Antlaşması uyarınca 1858 yılında yörede yaşayan Rum azınlık tarafından yaptırılan Aıos Theodoros Trion Ortodoks Kilisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Derinkuyu Kaymakamlığı'na tahsis edildi.

Müjdeli haber

Başbakan talimat verdi, devlet okullarındaki ücretsiz uygulama, özel okullarda da başlayacak... Devlet, 1. ve 4. sınıflardaki 6.2 milyon öğrenciye geçtiğimiz yıl süt dağıtma projesi başlattı. Azınlık okulları ve özel okullar kapsam dışı bırakıldı. Özel Okullar Birliği Dernek Başkanı Cem Gülan, bu durumun ayrımcılık olduğu açıklarken, Habertürk, özel okul kapsamında görüldüğü için Ermeni, Rum ve Süryani cemaatine mensup ilkokullarda okuyan öğrenciler başta olmak üzere tüm özel okullara da süt verilmesi gerektiğini yazdı.

'O gün bir Ermeni’nin ölmesi gerekirdi'

Sevag Balıkçı’nın, askerliğini yaptığı Batman Gümüşgörü Karakolu’nda, terhisine 23 gün kala, bir tüfekten çıkan kurşunla hayatını kaybetmesine ilişkin davanın duruşması cuma günü görülecek. Olayın “kaza olmadığı” yönünde bilirkişi raporları bulunmasına rağmen kurşunun çıktığı tüfeğin sahibi sanık Er Kıvanç Ağaoğlu’na göre, yaşananlar “kazaydı.”...”Duruşma öncesi Taraf'tan Dicle Baştürk'e konuşan Sevag’ın annesi Ani ve babası Garabet Balıkçı’ya göre ise olay “Yüzde bir milyon kaza değil... Baba: O gün 24 Nisandı. Paskalya bayramıydı. 96 yıl sonra aynı güne denk geliyor ve bayram. O gün bir Ermeni’nin ölmesi gerekirdi. Buna adım gibi inanıyorum. O ölecek bir Ermeni ve o güne denk geldi. Başka bir Ermeni çocuğu da olabilirdi.

Irkçı üyelerin atılması Avrupa Konseyi gündeminde

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, 'neo-Nazi, ırkçı ve anti-Semitik' partilerle bağlantılı aşırı sağcı üyelerine yasak getirmeyi gündemine aldı. Pazartesi günü başlatılan sürecin başarıya ulaşması halinde Yunanistan'daki Altın Şafak Partisi'nden Eleni Zaroulia ve Macaristan'daki aşırı sağcı Jobbik Partisi'nden Tamas Gaudi Nagy'nin akreditasyonları iptal edilebilir. (Bizim soykırım inkarı yasasına karşı çıkan aslanların kulağı çınlasın. Hemen bir bildiri yayımlayıp ifade özgürlüğü adına ırkçılara, neo nazilere destek vermeleri beklenir. HYETERT)

İstanbul'da Ermeni Kilisesi Vakfı'na iade edilen mezarlıklardan birinin iade kararı iptal edildi

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem yaptığı yazılı açıklamada, Büyükdere Surp Hripsimyans Ermeni Kilisesi Vakfının Vakıflar Kanunu'na eklenen geçici 11. maddeye istinaden Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurarak, 2 adet mezarlığın Vakıflarına iadesini talep ettiğini hatırlattı. Başvuru üzerine Vakıflar Meclisi'nin değerlendirmesi sonucunda, başvuruda yapılan beyana istinaden 2 mezarlığın Ermeni Kilisesi Vakfına iadesine karar verildiğini belirten Ertem, "Daha sonra yapılan incelemede iade edilen mezarlıklardan bir tanesinin başvuruda bulunan vakfa ait olmadığı anlaşılmıştır. Başvurudaki beyanın yanlış olması nedeniyle 9 parsel sayılı mezarlığın iade kararı bugünkü Vakıflar Meclisi'nde yeniden değerlendirilerek iptal edilmiştir" ifadesini kullandı.

Erivan'la Genç Diyalog


İdris Emen
Türkiye-Ermenistan Öğrenci İnisiyatifi Koordinatörü Sait Çeşitlioğlu, girişimi şöyle anlattı: ‘’Türkiye ile Ermenistan arasında hiçbir siyasi diyalog olmadığı için dolayısıyla sivil diyalog da yok. İki ülke arasındaki diyaloglar hep üçüncü devletler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Biz de her iki ülkenin halkları arasında ilişki oluşması için ilk etapta bir öğrenci değişim programı yaptık. Geçen haftalarda Ermenistan’a gidip orada birçok sivil toplum kuruluşuyla konuştuk. Şimdi de Ermeni öğrencileri İstanbul ’da ağırlıyoruz. Buradaki bir diğer amacımız da Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunları çözmek için her iki tarafın siyasetçilerini cesaretlendirmek.’’

Episkopos Padovese’nin katiline 15 yıl ceza

Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde 2.5 yıl önce, Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkoposu Vekili Luigi Padovese’yi öldüren 27 yaşındaki Murat Altun’a 15 yıl hapis cezası verildi.Episkopos Vekili 64 yaşındaki Luigi Padovese, 3 Haziran 2010’da yazlık olarak kullandığı, İskenderun’a bağlı deniz kenarındaki Karaağaç Beldesi Sultanköy Sitesi’nin ön bahçesinde 4 yıllık şoförü Murat Altun tarafından boğazı kesilerek öldürülmüştü.

Harut Sassounian kalp krizi geçirdi

Ermeni-Amerikan  «The California Courier» gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, ABD Birleşik Ermeni Fonu Başkanı, 63 yaşındaki Harut Sassounian  geçtiğimi hafta kalp krizi geçirdi.«Nouvelles d'Arménie»nin vediği habere göre hastahaneden taburcu olan Sasunyan’ın sağ ayağı felçli durumda.

Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin uluslararası tanınma süreci artık başlamış durumda

Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin (DKC) bağımsızlığının tanınmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Serj Sarkisyan, sürecin zaten başladığını, bunun ne kadar hızlı olursa o kadar iyi olacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı aynı zamanda Ermenistan’ın DKC’nin bağımsızlığının gecikmeksizin tanınmasına taraf olmadığını, zira bunun Ermeni tarafının müzakereleri sürdürme arzusu olmadığı anlamına geleceğini ifade etti. Müzakerelerin olmaması durumunda savaşın yeniden başlama tehlikesinin büyük olacağını kaydeden Sarkisyan ″Bu bizim menfaatlerimizden kaynaklanmamakta. Savaşın herhangi bir şekilde başlaması durumunda bu Ermenistan’a olduğu gibi Azerbaycan ve Dağlık Karabağ’a da büyük zarar verir.″ hatırlatmasında bulundu, tek kabul edilebilir yolun barışçıl müzakereler yolu olduğunun atını çizdi.

Harut Sassounian victim of a brain stroke

The famous editor of the California Courier, Chairman of Armenia Fund U.S, Harut Sassounian, 63, great supporter of the Armenian cause, was the victim of a brain stroke last week. He was released from the hospital with right foot currently paralyzed. (Sayın Sassounian'a geçmiş olsun diyor, kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz. HYETERT)

Serj Sarkisyan: Türklerin "Ermeni soykırımı"nı kabul edeceklerinden eminim

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, "Ermeni soykırımının 100. yıl dönümü" nedeniyle daha aktif hale geleceklerini, Türklerin de "zor günler yaşacakları"nı ancak dünyada bir fırtına yaratmayı amaçlamadıklarını belirterek, "Hedefimiz, Türklerin Ermeni soykırımını kabul etmesidir. Bunun olacağından eminim" dedi.

Anca Congratulates Presıdent Obama

The Armenian National Committee of America (ANCA) today, in its congratulations message on the occasion of Barack Obama's second inauguration, called upon the President to "reset" his relationship with Armenian Americans with a pre-April 24th policy-level meeting with the community's broad-based leadership.

15. Vardanants (Vardan ve askerleri) Savaşı 450-451


Pers yönetimi 449 yılında, “Tüm Ermeni ileri gelenlerine” yönelik özel bir ferman yayınlar.Bu fermanla dinlerini değiştirerek, Perslerin resmi dini olan Zerdüştlüğü kabul etmeleri talep edilmekteydi. Pers yönetimi, asıl amacının Ermenistan’ı ve diğer komşu ülkeleri nihai bir şekilde kendisine tabi kılmak olduğunu saklamamaktaydı... Pers sarayına yönelik cevabi mektupta, Hıristiyan inancının doğruluğunu savunarak “Bu inançtan bizi hiç kimse çeviremez, ne melekler, ne insanlar, ne kılıç ve ne de ateş, ne su ve ne de herhangi başka bir acı darbe”,- diye yazmaktaydılar. Din değiştirme önerisi Ermeniler tarafından böylelikle kesinlikle reddedilir.

Yüz binlerin önünde yemin etti

ABD Başkanı Barack Obama yüz binlerce kişi tarafından izlenen törende yemin ederek ikinci görev dönemine başladı. Washington’daki yemin töreni renkli görüntülere sahne oldu. Kongre bahçesinde gerçekleşen törende ilk olarak Başkan Yardımcısı Joe Biden yemin etti. Ardından kürsüye çıkan Başkan Barack Obama'ya ABD Yüksek Mahkemesi Başkanı John Roberts tarafından ikinci kez yemin ettirildi.

Ergin: İnsan Hakları Planı hazırlandı

Deniz Zeyrek
Adalet Bakanı Ergin, uzun süredir gündemde olan AB sürecindeki 'yargı ve temel hakları' içeren 23. fasılla ilgili önemli bir mesaj verdi: Eylem planı hazır.Adalet Bakanı Ergin, 23. fasıl açılırsa hemen kapatacak durumdayız dedi... Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye’nin en kritik başlık olarak görülen ‘Yargı ve Temel Haklar’ başlığını (23. fasıl) açıp, kapatmaya hazır olduğuna dikkat çekerek, bu başlık için kritik öneme sahip ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nın tamamlandığını ve ilk bakanlar kuruluna sunulacağını söyledi. Plan, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan ifade, düşünce, din ve vicdan özgürlüğü, adil yargılama gibi temel insan hak ve özgürlükleri ihlal edildiğinde sorumlu tutulacak kurumları, atılması gereken adımları ve izlenecek takvimi içeriyor... Planda en çok Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na görev düşüyor. Kurumların plana uyup uymadığının ise Başbakanlık koordinasyonunda denetlenmesi öngörülüyor. Daha önce tartışılan 4. Yargı Paketi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin AİHS’deki temel hak ve özgürlükleri ihlal ettiğine dair kararların bir daha çıkmaması amacıyla yargısal düzenlemeleri kapsıyor. (Umarız AİHM kararları ve Venedik Komisyonu kararı dikkate alınarak Müslüman olmayan cemaatlerin tüzel kişiliği tanınır.HYETERT)

Ermenistan'da seçim kampanyası resmen başladı

Ermenistan'da 18 Şubat'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için kampanya süreci resmen başladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Eski Dışişleri Bakanı ve Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Ovanisyan, eski Başbakan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Hrant Bagratyan, Sözde Yukarı Karabağ yönetimi eski Dışişleri Bakanı Arman Melikyan, Milli İrade Birliği Başkanı Paruir Ayrakyan, siyaset bilimci Andrias Gukasyan, Milli Mutabakat Partisi Genel Başkanı Aram Arutunyan, ünlü halk bilimci Vardan Serdakyan ve iktidar partisi Cumhuriyet Partisi tarafından yeniden aday gösterilen mevcut Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan olmak üzere 8 aday yarışacak.

Raffi Hovhannisyan’dan Hürriyet Daily News’a: Türkiye Ermeni Soykırımını tanımalı ve tamamıyla tazmin etmeli

Vercihan Ziflioğlu
Türkiye kendi menfaatlerinden hareketle Ermeni Soykırımını tanımalı, Soykırım ve sonuçlarını tamamıyla tazmin etmeye çalışmalı, Ermeni kültür mirasını korumalı, Ermenilerin güvenli geri dönüşünü sağlamalı. (Başka ülkeler işimize karışmasın, inkar yasası çıkmasın, tazminat falan gerekmez, acınıza katılıyoruz deyin yeter diyen bizim aslanlara ve destekçilerine ters düşmüş. HYETERT)

Beşikçi: Kürtler ve Ermeniler ve bu coğrafyanın yerli halklarıdır

Türklerin bu toprakların yabancı halkı olduğunu belirten Beşikçi, Ermeniler ve Kürtler bu coğrafyanın yerli halklarıdır. Türkler, Ermenilere soykırım yaptı. Kürtlere de Ermenilerden kalan malları vererek, ‘Siz Türksünüz’ dedi” diye konuştu. Beşikçi’nin ardından konuşan Hrant Kasparyan ise, Türkiye’de devletin sadece Türklere ait olduğu algısının yaratıldığını vurgulayarak, “Bu devlet sadece Türklere ait değil diyen kişiler Hrant gibi öldürülerek susturuluyor. Türkiye’de azınlıklara ve yabancılara yönelik sistematik olarak bir darbe var. 1915’te Ermenilerin, 6-7 Eylül’de Rumların mallarına el koydular” dedi.

Hasan Cemal, 'Ermeni Soykırımı' Adlı Kitabını İlk Defa Tanıttı

Hasan Cemal, kitap başlığının sert ve radikal olduğunu kabul etti ancak bunun böyle bir algıyı empoze etmeyi hedefleyen bir kitap olmadığını kaydetti. "Hasan Cemal'in düşünceleri bir konuda neden değişti nereden nereye geldi, bunu yazdım." diye konuşan Cemal, "Bunu yazarken de Türkiye'nin aynı zamanda cumhuriyetin kuruluşu, ulus devletin, milliyetçiliğin ne olduğunu ve bugüne kadar sarkan Kürt sorununu, Ermeni meselesini, asker sorununu da anlatmış oluyorum." ifadelerine yer verdi.

The Ottoman Empire and Its Eastern Provinces

The Turkish Studies Chair of the Institute of Near and Middle Eastern Studies at Ludwig Maximilian University of Munich (LMU), with the support of the Calouste Gulbenkian Foundation (Lisbon) and the Gomidas Institute (London), will be hosting a new lecture series entitled “The Ottoman Empire and its Eastern Provinces” (Winter 2012).

On binlerce Rus buza dalarak günahlardan temizlendi

Moskova (CİHAN)- Rusya'nın başkenti Moskova'da 165 bin kişi Rusya Ortodoks Kilisesi'nin kontrolünde açılan buz havuzlara dalarak günahlarından temizlendi. Geçen yıl törenlere 120 bin kişi katılmıştı. Hz. İsa'nın Ürdün Nehri'nde Hz. Yahya tarafından vaftiz edilmesi anısına kutlanan törenler için Rusya genelinde donan nehir ve göllerde özel delikler açılıyor. İnanışa göre bu günde su kutsal hale gelerek tüm hastalıkları tedavi ediyor ve günahları temizliyor.

Havaalanında 3 dine 3 ibadet yeri Türkiye’de ilk kez...

Mustafa Gün
Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, mescidin yanına şapel (küçük kilise) ve havra açıldı. İç Hatlar Terminali’nde, ‘barış, huzur ve hoşgörüyü’ temsilen yan yana hazırlanan mescit ve ibadet odaları, yolculardan büyük ilgi gördü. İki yıl önce açılan ibadet yerindeki eksiklikler, yolculardan gelen talepler doğrultusunda tamamlandı. Hazırlanan bölümlere dini obje ve kitaplar yerleştirildi.

Koptaş: Ermeniler de özeleştiri yapmalı

Hrant Dink cinayetinin 6. yılında Agos Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş, yaşanan trajediyle ilgili olarak Türk tarafı ile birlikte Ermeni tarafının da özeleştiri yapması gerektiğini söyledi... Tabi bence de bu özeleştiri yapılmalı özeleştiriyi sadece Türkler yapmamalı tek bir taraftan beklemek doğru değil, amaç hakikate ulaşmak olmalı hakikate ulaşmak herkesin borcu, herkesin önce bireysel borcu sonra grup olarak borcumuz. Türklerde hakikati anlamalı tespit edebilmeli ondan sonra ona göre davranmalı aynı şekilde Ermeniler de.  

Sibil & Andre ՍԻՊԻԼ & ԱՆՏՐԷ / ՀԱՄԵՐԳ-KONSER


http://www.youtube.com/watch?v=Gtr8PYn35CA&feature=youtu.be

Süryaniler, gazeteyle seslerini duyuruyor


Evrim Kurdoğlu
Türkiye’nin ilk Süryani gazetesi Sabro, bir yıldan az bir zaman önce yayın hayatına atıldı ancak toplum içinde cemaate taze bir güç kattı... Gazetenin okuyucusu Muzaffer İris, SES Türkiye’ye yaptığı açıklamada “‘Bu gazete bizim Cumhuriyet tarihinde sahip olduğumuz ilk gazete. Bu yüzden de gerçekten ilk Süryanicedeki anlamıyla ilk umudumuz” ifadelerini kullandı. “Bence Sabro tüm Süryaniler için çok önemli, böylece yaşadıklarımızı Süryani belgelerine kaydetmiş oluyoruz ve aynı zamanda görünürlük kazanıyoruz.” dedi.

Barthomoleos : Birand'ı Çok Seviyorduk, Azınlık İsteklerine Her Zaman Destek Verdi

Barthomoleos, şunları söyledi: "Rahmetliyi çok seviyorduk. 9 Ocak akşamı evinde yemek yedik. Unutulmaz bir akşam geçirdik. Aramızdan kimse böyle bir şeyi tasavvur edemezdi. Ama yüce Allah'ın dediği olur her zaman. Biz yüce rabbimizin isteklerine itaat etmeliyiz.Türk toplumuna, uluslararası topluma, dünya barışına daha çok uzun süreler hizmet edebilirdi. Çok cesur, çok demokrat birisiydi. Azınlığın isteklerine her zaman destek verdi. Ona minnettarız."

Mouradian: Mülksüzleşmenin dilini iade ediyor, adaletin dilini talep ediyorum

Türkçe bana nasıl geldi? CV’ime bir yabancı dil daha eklemek için bir kursta öğrenmedim. Türkçe bana doğduğum gün bir lütuf olarak verildi. Ben her ne kadar talep etmediysem de, geri çevirmem de mümkün değildi. Bu dil bana babaannemin sesi ile geldi.Sizler için, Türkçe anadiliniz.Ama benim için babaannemin dili. Dedelerim soykırımdan kurtulup kendilerini Lübnan'da buldular. Ve ellerinde hiç bir şey yoktu. Hayatlarına sıfırdan başladılar ve benim anne babama hayat verdiler.