Etiketler

Had Bildirenler Ülkesi

Yakın tarihimiz, muktedirlerin bir had bildirme tarihinden ibaret. Varlığının meşruiyetini, had bildirilmesi gerekenlere karşı teyakkuz halinde bulunmaktan alan bir geleneğin çocuklarıyız... 1915'e gitmeliyiz ilk. Önce Ermenilere haddini bildiriyordu iktidar sahipleri. "Devletin kurtulması için" (zaten, al-i devletimiz kurtulunca, milletimiz devletinin aziz varlığıyla tümleşik olduğundan tam tekmil kurtulacaktı!) sayısını, aradan geçen onlarca yıla rağmen tam olarak bilmediğimiz kadar Ermeni yurttaşın kökü, binlerce yıldır yurt belledikleri topraklardan kazındı. Cumhuriyet Türkiyesi'nin siyasal atası olan İttihat ve Terakki Cemiyeti, Ermeniler üzerinden ilk kapsamlı ve sistematik bir had bildirme operasyonunu gerçekleştirerek, sonraki on yıllar için de muazzam bir had bildirme referansı kurmuş oluyordu.

İçimizdeki Ermeni Ermeniler ve Türk Ermeniler

Akın Aydın/ Yeniçağ
AKP iktidarının onca gayreti, Müslüman olmayanlara hizmeti ve bu hizmeti “boyun borcu” olarak adlandırması, “Tecavüz adasındaki kiliseyi” milletin parası ile elleriyle yapmaları, üç metrelik “haçı” getirip takmaları vs. dışarıdakileri geçtim, içimizdeki Ermenileri ve onların adına sözcülük yapanları tatmin etmemiş. İstediklerini alana kadar da etmeyecektir. Nedir istedikleri? “Büyük Ermenistan”... Nisan ayı yaklaşıyor. ABD’de, Ermeni tasarısı haberleri gündeme gelmeye başladı. Fransa zaten hazır. Diğer haçlılar da söz sırası bekliyor. Alaton’un mektubuna gelirsek… Bu mektup bir acziyetin, yediği ekmeği tekmelemenin, koskoca bir millete kendince hakaret etmenin mektubudur. Ama bu millet aynadır. Bakan kendisini görüyor. “Sevgili Dostlarım! 2015’e üç var… Üç yıl su gibi geçer. 24 Nisan 2015’e doğru yol alırken alışılagelmiş inkâr politikamıza devam edip kaçacak delik aramaktansa farklı davranalım... Cesaret fakiri, gerçeklerden kaçan bir toplumun ferdi olmaktan yoruldum. Ben artık saygınlık arıyorum. Saygınlığa çok önem veriyorum. Bana yardım ediniz  Sevgilerimle. İshak Alaton. Evet, Alaton’a göre Türk Milleti soykırım yapmış, Ermenileri katletmiş hatta iskeletleri dolaplara kilitlemişiz vs. Cevap verecek kadar bile kale almıyorum. Yalnız merak ediyorum! Ey Alaton! Siz, Türk’ün vatanında, o dolaplardaki kemikleri pazarlayarak mı zengin oldunuz? (Yazarın kaleminden kan damlıyor.Herkesi ihanetle suçluyor. Kendilerinden başka vatansever yok. Allah ıslah etsin. İshak Alaton'u ise bu ortamda cesaretinden dolayı kutlamak gerekir. HYETERT)

ANI Annouced the Release of : Centuries of Genocide: Essays and Eyewitness Accounts:

WASHINGTON, DC -- As part of its ongoing program to promote teaching of genocide and human rights and the lessons of the Armenian Genocide, the Armenian National Institute (ANI ) announced the release by Routledge publishers of the four th edition of Centur ies of Genocide: Essays and Eyewitness Accounts, by Samuel Totten and William S. Parsons, the genocide and human rights studies textbook widely used in college and high school courses. 

Armenian Jerusalem Symposium at Fresno State

Fresno - “Armenian Jerusalem: Past and Present” Topic of Armenian Studies Program Symposium, February 8, at Fresno State A symposium, “Armenian Jerusalem: Past and Present,” organized by the Armenian Studies Program at Fresno State, in cooperation with Save the ArQ, will be held at 7:30 PM on Friday,

Türkleştirilemeyenlerden misiniz?

Bayram Zilan
Türk ulus devleti “laiklik” ve “Türklük” üzerine inşa edilmek istenince bu projenin bakiyesi Ermeniler, Kürtler, Aleviler ve İslami kesimler oldu. Kemalist düşünce bu projenin tesisi için 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat müdahaleleri, 6-7 Eylül olayları, ‘vatandaş Türkçe konuş’ kampanyaları, varlık vergisi uygulaması, şark raporu düzenlemesi, nüfus mübadeleleri, Sivas- Maraş-Çorum olayları, Üniversitelerin başörtülülere yasaklanması gibi antidemokratik/illegal yöntemlere başvurdu. Lozan’da Kürtlerin azınlık değil, Türklerle beraber “asli unsur” olduğu vurgulandı. Fakat daha sonra azınlıklara tanınan haklar bile Kürtlere tanınmadı... Her ne kadar Cumhuriyetçi söylemde “Türk” ifadesi sadece ‘etnik Türkleri’ değil, bu ülkede ki bütün etnik kimlikleri kapsayan bir ifade olduğu söylense de, gerçekte “Türklük”, Türkiye’de yaşayan herkesi kapsayan bir milleti değil, etnik bir kimliği ifade etmektedir.

Doğubayazıt ve Ermeniler

Orlando Calumeno
Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bayezid sancağı (yeni ismi Doğubayazıt), Bayezid, Diyadin, Karakilise, Eleşkirt ve Antab kazalarından oluşuyordu.  1914 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımına göre sancak genelinde 11.972’si Gregoryen, 1.411’i Katolik, 29’u Protestan olmak üzere toplam 13.412 Osmanlı tebaası Ermeni yaşıyordu.  Toplam 7 bin nüfuslu sancak merkezi olan Doğubayazıt’ta ise 2 binden fazla Ermeni yaşıyordu.  Doğubayazıt merkezde Surp Garabed ve Surp Vartan Kiliselerinin de bulunduğu Abdigor mahallesinde, iki Ermeni okulu ve bir Ermeni yetimhanesi mevcut idi. 

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği’nde İntihar Saldırısı

Hilmi Hacaloğlu
Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği girişinde düzenlenen bombalı intihar saldırısında bir Türk güvenlik görevlisi hayatını kaybederken bir kişi de  yaralandı. İntihar saldırısını  ​​düzenleyen kişi de olay yerinde öldü.

İşte Samatya zanlısının robot resmi!


İstanbul Feriköy ve Samatya'da 4 Ermeni kadını hedef alan ve 2'sini öldüren saldırganın robot resmi çizildi. Dosyaya bakan özel ekip, 24 saat iz sürüyor...

Ermeni cumhurbaşkanı adayı vuruldu


Ermenistan'da 18 Şubat'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak adaylardan Milli İrade Birliği Başkanı Paruir Ayrakyan'ın Erivan'da uğradığı silahlı saldırı sonucu vücuduna bir kurşun isabet ettiği ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Kaldırıldığı Aziz Gregory Lusavoriç Hastanesi'nden yapılan açıklamada, Ayrakyan'ın bilincinin açık, durumunun ise orta ağır olduğu belirtildi. (Baruyr Hayrikyan) 

ABD'den Ermenistan'a 32 milyar dolarlık yardım!

Ermenistan’ın gelişiminin desteklenmesi adına USAID (United States Agency for International Development-USAID) tarafından hazırlanan beş yıllık strateji planı Sarkisyan’a tanıtıldı.

Hollande Ermenistan’a Gitmiyor

TurkishNY.com - Ermeni haber kaynakları tarafından Fransa Başbakanı François Hollande’nin 24 Nisan’da Ermenistan’ı ziyaret edeceği yönünde yayınlanan haberin asılsız olduğu ortaya çıktı.Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili konuya ilişkin yaptığı açıklamada Fransa Başbakanı François Hollande’nin seyahat programında 24 Nisan tarihli bir Ermenistan ziyaretinin bulunmadığını belirtti.

Türk Dostu Kongre Üyesi Foxx’a Destek Toplantısı

Turkishny.com-Türk Amerikan toplumu, ABD Kongresi’nde North Carolina eyaletinin 5. Bölgesini temsil eden Türk dostu Kongre Üyesi Virginia Foxx’a ve Türk-Amerikan ilişkilerine destek sağlamak üzere bir toplantı tertipliyor.

Yerevan'da Süryani Soykırımı Anıtı


Nilay Vardar- nilay@bianet.org
Mardin'de Süryanice ve Türkçe yayın yapan Sabro Gazetesi sahibi Tuma Çelik, anıt dikilmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi. "1915'te Osmanlı Devleti bünyesinde İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından Ermenilere ve Süryanilere ortak bir kararla soykırım yapıldı. Toplam Süryani (Asuri-Arami-Keldani) nüfusunun 3'te ikisi yani yaklaşık 500 bin Süryani ya öldürüldü, ya da başka yerlere sürüldü. Süryaniler soykırıma kılıç anlamına gelen 'Seyfo' derler."Ancak Ermeniler bugüne kadar Süryanilere yapılanları göz ardı etti. O yüzden anıtın dikilmesini olumlu bir adım olarak görüyorum..." İsveç Parlamentosu 2010'da Süryani Soykırımı'nı tanımıştı. Fransa'nın başkenti Paris, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Eyaleti Kaliforniya ve Avusturalya şehri Sydney'de Süryani Soykırımı anıtı bulunuyor.

Rusya ile Ermenistan'dan savunma işbirliği anlaşması

Rusya ile Ermenistan, çeşitli konularda ortak askeri teşebbüsler kurulmasını içeren savunma işbirliği anlaşması imzaladı... Ermenistan'ın başkenti Erivan'da imzalanan anlaşmanın ardından Ermeni yetkili Artur Bagdasaryan, anlaşmanın Ermenistan savunmasına önemli katkıda bulunacağını söyledi.Anlaşmaya göre Ermenistan'daki askeri araç, donanım ve helikopterlerin bakım ve onarımı için merkezler ile Rus kamyon üreticisi Kamaz'ın şasisine dayalı bir montaj bandı kurulacak.

2015'e Doğru "Ermeni Soykırımı" Anıtları Çoğalıyor: Pasadena'ya da Dikilecek

Los Angeles (ANKA)- Diasporadaki Ermeniler iddia edilen Ermeni soykırımının yüzüncü yılı için hazırlıklar yapıyor. Yürütülen yoğun çalışmalar kapsamında, Ermeni diasporasının yoğun olduğu Los Angeles'e yakın Pasedena kentinde bir "Ermeni Sokırımı" anıtı inşa edileceği açıklandı.Los Angeles Times gazetesine göre, 2015'deki "24 Nisan Ermeni Soykırımı Günü"ne yetiştirileceği belirtilen Pasedena'daki anıt için düzenlenen yarışma sonuçlandı... Birinciliği kazanan "Menard tasarımı" birbiri içine eğilen üç sütunlu, su oyuklu bir taş havzadan oluştuğu belirtilirken yüksek noktadan her üç saniyede bir teker teker düşen her bir su damlasının "Ermeni Soykırımı" sürecinde kaybedilen hayatlar için "gözyaşı"nı temsil ettiği vurgulandı.

Osmanlı İmparatorluğu Divan-ı Harp Mahkemesinde (Divan-ı Harb-i Örfî) Görülen İttihat ve Terakki Partisi Bölge Sorumlu Sekreterleri (Kâtib-i Mesuller) Davaları

Meline Anumyan / Tarih doktoru
İttihat ve Terakki Partisi bölge sorumlu sekreterlerinin davası, 21 Haziran 1919 tarihinde İstanbul askeri mahkemesinde (Divan-ı Harb-i Örfî) başlamış, fakat 28 Haziran 1919 tarihli duruşmadan sonra olağanüstü askeri mahkemede değişiklikler yapılması sebebiyle, 6 Ekim 1919 tarihine kadar davanın görülmesine ara verilmiş olduğundan dolayı, 7 ay sürmüştür. Davalı sayısı başlangıçta 7 kişiden oluşmuş olmakla birlikte, içlerinden birinin davası daha üçüncü duruşmada düşmüştür. Daha sonraki duruşmalarda davalıların sayısı 12’ye çıkmış ve hüküm 12 kişiye okunmuştur.

Ermenistan - Bakü-Erivan mücadelesi ‘sofraya’ sıçradı

Mesut Çevikalp
Ortak mutfak kültürünün eseri olan dolma, keşkek ve işkembe çorbasının kendi mutfaklarına ait olduğunu tescil ettirme mücadelesine giriştiler. BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ‘Keşkek’i ‘Türk mutfağına ait’ olarak kaydetmesi üzerine Erivan karşıt kampanya başlattı. Özel araştırma ekibi kuran Erivan, ‘Keşkek’in aslında ‘Harissa’ adıyla bilinen bir Ermeni yemeği olduğunu yansıtan deliller topluyor.

Savaş ve barış

Doğan Heper / dheper@milliyet.com.tr
Ayman ulusla milleti karşılaştırdı.Ulusta çok millet olduğunu, milletinse tek olduğunu söylemek istedi. Ama maksatlı, maksatsız bu milletvekiline söylemedik kalmadı ve bölücülük bu bahane ile zirveye çıkartıldı. Bakın Ayman’ın sözlerine: “İnsan topluluklarının üç formu olduğu kabul edilir. Birincisi klan, kabile, ikincisi milliyet toplumları. Ülkemiz Türk ulusu biçiminde oluşmuş durumda. Hem gayrimüslim, Müslim vatandaşlara sahibiz. Hem Boşnak, hem Kürt, hem Ermeni... Bunların toplamına Türk vatandaşı diyorsun. Irk gibi perspektifim yok.” Bu nazari olarak doğru ama bugün pratikte işe yaramıyor. Öyleyse günümüzde orta yol şu olmalı. “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı” başlığı altında 75 milyonu ifade etmek. Eğer 75 milyonun bütünlüğü buna bağlıysa, niye olmasın, değil mi?

Sevr'e 'Ermeni soykırımı' müzesi

Kayhan Karaca / ntvmsnbc 
Birinci Dünya Savaşı sonrasında İtilaf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki Sevres (Sevr) Antlaşması'nın imzalandığı kasaba şimdi de Avrupa'nın ilk "Ermeni Soykırımı Anıt Müzesi"ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor... Diasporanın "soykırımın 100'üncü yıldönümü" kapsamındaki en önemli girişimlerinden biri olarak gösterilen proje için geçen yıl Eylül ayında "Sevres 2015" adlı bir dernek kuruldu. Derneğe uluslararası hukuk doktoru Ermeni kökenli Fransız akademisyen Gerard Guerguerian başkanlık ediyor.

Şişli Spor Kulübü'nden Haberler


Satranç altyapı takımları San Lazzaro Restaurant'da ağırlandılar. Şişli A erkek Basketbol takımı deplasmanlı bölgesel ligindeki son maçında deplasmanda Beykoz takımını 77-54 mağlup etti. Şişli A Kadın Voleybol takımı Türkiye deplasmanlı 2. liginde karşılaştığı Karşıyaka takımına İzmir deplasmanında 3-0 mağlup oldu.

Turkey's Armenians The ghosts of 1915


Marissa Kucuk was a little old Armenian lady who lived on her own in Samatya (pictured above), a picturesque neighbourhood of Istanbul where Christians and Muslims used to rub along peacefully. On December 28th Ms Kucuk, 85, was found dead in her apartment. She had been stabbed, repeatedly. Relatives said a crucifix was carved onto her naked corpse.

EOYD MARAL Müzik Ve Dans Topluluğu Gösterisi

Yeniköy Vakfımız Mezarlığın Tapusunu Aldı


 1/1/2011 tarih ve 28071sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5737 sayılı Vakıflar Kanunun geçici 11. maddesine göre vakfımızca yapılan müracaata 28/12/2012  tarihi bir yazı ile cevap verilmiştir.Bu cevapta 12/12/2012 tarih ve 786/581 sayılı karar vakfımıza tebliğ edilmiştir.Buna göre Sarıyer  İlçesi İstinye Mah. 361 ada 1 parsel sayılı 1733m² büyüklüğünde  Mezarlık niteliğine haiz taşınmazın tapusu vakfımıza kazandırılmıştır.

BDP Eş Genel Bşk. Gülten Kışanak: Ermenilerin, nasıl katliamlara uğradıklarını biliyoruz

Bu ülkede Ermenilerin nasıl bu coğrafyadan silinmeye çalışıldığını, nasıl katliamlara uğradıklarını, Türkiye’nin yakın geçmişinin kanayan yarası olduğunu biliyoruz. Az sayıda kalan Ermeni yurttaşlarımıza karşı saygılı olmamak, can güvenliklerini korumamak bu ülke için bir utançtır. Hala yetkililerden Hükümet’ten valilikten olayın ciddiyetine yakışır ne bir soruşturma ne bir açıklama ne bir ilgilenme görmüyoruz. Bu ülke için bu utançtır. Zaten büyük travmalar atlatmış çok az sayıda kalmış Ermeni yurttaşlarımızı yaşlı Ermeni kadınlarını koruyamıyorsak bu bir utançtır. Herkes bunlara kol kanat germelidir. Biz BDP olarak bu saldırıları kınıyoruz şiddetle kınıyoruz ve Ermeni yurttaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız. Bu saldırıların da takipçisi olacağız.

ASALA Militanı'nın ailesi, cenazesini talep ediyor!

Raffi A. Hermonn
Ermenistan’ın Kurtuluşu İçin Ermeni Gizli Ordusu’nun Fransızca adı l’Armée Secret Arménien pour la Libération d’Arménie’nin kısa adıyla ASALA’nın, 7 Ağustos 1982’deAnkara’daki bir eylemi sonucu idam edilmiş Ekmekçiyan’ın cenazesini, ailesi talep ediyor.

915′ten 2007′ye Ermeni yetimleri


Ayşe Hür
 “Türkçe bilmeyen çocuklar Ermeni oldukları anlaşılmasın diye haftalarca konuşmadı. Eğer çavuşlar bunu duysaydı onları falakaya yatırır veya saatlerce güneşe bakmaya zorlardı.”

İHD SAMATYA RAPORUMUZLA İLGİLİ DÜZELTME VE ÖZÜR

25 Ocak 2013 tarihinde İHD İstanbul Şubesi’nde Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak düzenlediğimiz basın toplantısında kamuoyu ile paylaştığımız Marissa Küçük Cinayeti ve Samatya’da Irkçı Saldırılar başlıklı raporumuzda yanlış bir bilgi yer almıştır. Sosyal medya paylaşımları sonucunda bilgilendiğimiz Facebook’taki, Samatya’da saldırıya uğrayanlardan biri olan Sultan Aykar adına açılmış Geberdi logolu sayfayı raporumuzda saldırıların ırkçı niteliğinin bir “kanıt”ı olarak sunmuştuk.
Oysa tarafımıza gelen uyarılar sonucunda “Sultan Aykar” sayfasının olayların öncesinde açıldığını, isim benzerliğinin ve “Geberdi” logosunun bu yanlışa yol açtığını öğrenmiş bulunuyoruz. Raporumuzda sayfanın 177 “arkadaş”ı olduğunu belirttiğimizden söz konusu kişilerin ciddi bir haksız suçlamayla karşı karşıya kalmalarına neden olduğumuz için son derece üzgünüz.

Ruhban okulu MEB'e bağlanacak

Ekümenik Rum Patrikhanesi avukatı açıkladı: Heybeliada Ruhban Okulunu Erdoğan açacak... Fener Rum Patrikhanesi'nin avukatı Kezban Hatemi, 1971 yılından bu yana kapalı olan Heybeliada Ruhban Okulu'nun, uzun süredir açılmaya hazır olduğunu söyleyerek, "Başbakan'ın kafasındaki formül de, patrik hazretlerinin kafasındaki formül de, hukuka uygun formül de, eski statüsüyle, yani Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı yüksekokul statüsünde devamıdır" dedi.

"Samatya Saldırılarını Araştırın"

Uluslararası Af Örgütü, Samatya'da Ermeni kadınlara yönelik saldırıların bir an önce soruşturulması için yetkilileri göreve çağırdı. Örgüt, nefret suçlarının ciddi bir ayrımcılık türü olduğuna dikkat çekerek Türkiye yetkililerinin, bu suçların arkasındaki olası ırkçı ve/veya dini önyargıları soruşturmakla yükümlü olduğunu belirtti. Polis vakalar hakkında geniş çaplı  soruşturma yürüttüğünü iddia ediyor. Ancak örgüt, yetkililerin ırkçı saik olasılığını dikkate almayan açıklamalarından endişe duyduğunu ifade etti.

Ha Samatya Ha Malatya (?)

Amberin Zaman /Habertürk
SAMATYA'da yaşlı Ermeni kadınlara yönelik saldırılar ve aralarından birinin vahşice katledilmesinin ardından "Gayrimüslimlere yönelik 'derin güçler' yeniden mi harekete geçti" sorusuyla karşı karşıyayız. Malum Ergenekon dahilinde hayata geçirilen Kafes Eylem Planı'nın, gayrimüslimleri hedef aldığı iddia ediliyor.

Ermeni basını: Aman Türkiye duymasın

ABD’deki Ermeni diasporasının önde gelen medya organlarından California Courier, yayıncısı Harut Sassounian imzasını taşıyan yazıda, dünya çapındaki Ermeni topluluklarının “Ermeni Soykırımının” yıldönümü için çok sayıda etkinlik hazırladığının sır olmadığını belirtti. Yazıda şöyle devam edildi: “Türk hükümetinin ve ajanlarının da, Ankara’nın, beklenen Ermeni ‘Tsunami’ye ilişkin karşı eylemleri hazırlayabilmesi için Ermenilerin tüm ilan edilen planlarını yakından izledikleri de sır değil.” Yazıda Ermenilerin hazırlıklarını yıldönümünden iki yıl önce duyurmamaları istenirken “Türk retçilerine değerli istihbarat”ın sağlanmaması gerektiğinin altını çizildi.

“Fatih Sultan Mehmet Han, Ermeni halkına hediye etti”

Hatice Çeker
Samatya’da Ermeni kadınlara saldıran zanlıların bir anca yakalanıp adalete teslim edilmesinin toplumu rahatlatacağını ifade eden Samatya Surp Kevork Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Yesai Demir, Samatya’nın Ermeniler açısından değerli bir semt olduğunu söyleyen Yesai Demir, “Fatih Sultan Han 1453’ten 8 yıl sonra Ermenileri, patrikhanesi Bursa’dayken buraya çağırıyor. Bu gördüğünüz bölgeyi Ermeni halkına hediye ediyor” şeklinde konuştu.

Paris'te Dağlık Karabağ zirvesi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan Paris'te Dağlık Karabağ sorununu görüştü. Toplantıya, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Minsk grubu eşbaşkanları ABD temsilcisi Ian C. Kelly, Rusya temsilcisi İgor Popov, Fransa temsilcisi Jacques Faure'nin yanı sıra AGİT Başkanı Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk katıldı. Haberin Devamı: http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=244810

Fransa'da inkâr yasası mimarına ret

Fransa'da 'Ermeni soykırımı'nın varlığını inkârın cezalandırılmasına yönelik yasa teklifinin mimarı olan Halk Hareketi İçin Birlik (UMP) partisi milletvekili Valerie Boyer'e Anayasa Konseyi'nden sonra üyesi olduğu Millet Meclisi'nden de olumsuz yanıt geldi... Fransız Millet Meclisi, inkâr yasasını iptal eden Anayasa Konseyi hakkında parlamentoda araştırma komisyonu oluşturulması için sunulan karar teklifini "kabul edilemez" bularak işleme koymadan reddetti.

Samatya’da yaşananların anlamı

Markar Esayan/Taraf gazetesi
1915’te baba tarafımızın yarısını katliamlarda kaybetmişiz. Sivas ve Tokat arasını mesken tutmuş, değirmencilik yapan Markar Ağa, yani büyükbabam, stratejik bir ürün olan un tedariki ve ekmek yapımı işiyle uğraştığı için hayatta bırakılmış... O nedenle, Samatya’daki ruh hâlini önemseyiniz. O yaşlı Ermeni kadınların yataklarında huzurla ölme arzusunu yerine getirmeyen bir devlet devlet değildir. 85 yaşındaki Maritsa Küçük’ün boğazının kesilerek ölmesinin, diğer yaşlı kadınların darp edilmesinin nedeni ne olursa olsun, Ermeni olmanın bu ülkedeki her Ermeni için hâlâ ne kadar tehlikeli ve yakıcı bir şey olduğunu görün. Kaldı ki, Ermenilerin sığındığı bir semtte, aynı cadde üzerinde aynı yaşlarda Ermeni kadınlar hedef alınıyorsa, bunun valinin temennisi dışında ırkçı bir yönü olmadığını düşünmek biraz zor gibi. Birey veya derin devlet, fark eder mi? Siz suçluları bulun önce.

Bir Barok Kutlaması: Händel ve Charpentier / Arda Ardaşes Agoşyan

Şef ve müzik direktörü Arda Ardaşes Agoşyan, çalıştırdığı iki korosunu - CorISTAnbul Oda Korosu ve Alman Protestan Kilise Korosu – bir araya getirerek, “Bir Barok Kutlaması” başlığıyla bir konser veriyor. İki değerli Barok ustasının, Georg Friedrich Händel and Marc-Antoine Charpentier’nin eserlerinden oluşan programda, korolara, Türkiye’nin ilk klasik müzik kadın orkestrası olan Feminİstanbul Kadınlar Orkestrası eşlik edecek.

Giriş ücretsizdir.
Tarih: 24 Şubat 2013, Pazar @ 17:00
Yer: Alman Protestan Kilisesi, Aynalıçeşme/Tarlabaşı

Yüz karası tarihi yargılayıp masum insanların öyküsünü yazmalıyız

Neşe Polat İstanbul
Türk sinemasının usta oyuncularından Uğur Yücel, Allah hiçbir kuluna katlet ki benim nezdimde değerli ol demez. Öte yandan bu ülkedeki azınlıkları inançlı dürüst Müslümanlar değil İttihat ve Terakki ruhlu Türkler yok etti... Paradoksa bak ki dedem CHP'liydi ve dayım İstanbul Senatörü olmuştu aynı partiden. Yalnız dinler değil milletler beraberliğine ihtiyacımız var. Geçtiğimiz yüz karası yüzyılların tarihlerini yargılayıp şu hayatın parçası ve yeni mutlu hayatların müjdecisi olarak gömülecek masum insanların tarihini yazmak lazım artık. Ortasından kan ırmakları akan bir memlekette nehir kenarlarında abdest alan insan bulamazsınız. Çocukların yıkanmadıkları suların kutsiyeti yoktur.
Haberin Devamı: http://www.zaman.com.tr/newsDetail_getNewsById.action?newsId=2046132

Formül aranıyor

Esra Kaya
Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılabilmesi için Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala başkanlığında oluşturulan özel ekip formül arayışında. Ruhban Okulu’nun yüksek okul düzeyinde açılışına imkân verecek formül üzerinde duruluyor, ancak Patrikhane okulun YÖK’e ya da herhangi bir Türk üniversitesine bağlı olmasına sıcak bakmıyor. Okulun yabancı bir üniversite üzerinden açılması da gündemde.
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22461004.asp

Holokost Kurbanları Anılıyor

Bugün (27 Ocak) Uluslararası Yahudi Soykırımı (Holokost) Kurbanlarını Anma Günü. Bugün dünyanın pek çok yerinde Holokost'ta yaşamını yitirmiş olanlar için törenler düzenleniyor. Yahudi Soykırımı'nda yaşamını yitirenler bugün tüm dünyada anılıyor. Avrupa Parlamentosu, Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü'nü ilk kez resmi anma törenlerine aldı.

"Sadece Biz mi Öyle Düşünüyoruz?"


Nilay Vardar / nilay@bianet.org
HDK, "Ermeni komşuma dokunma" diyerek Samatya'ya yürüdü...Bugünkü ayin normalden daha kalabalık bitti. Aralarında milletvekili Ertuğrul Kürçü, Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder'in de olduğu çok sayıda kişi kiliseye geldi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samatya'da Ermeni cemaati ile bir araya geldi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samatya'da Ermeni cemaati ile bir araya geldi. Demir, "Samatya'da huzurun bozulmasına izin vermeyeceğiz" dedi... Ermeni vatandaşların hiçbir şekilde tedirginliğe kapılmaması gerektiğini ve günün 24 saatinde kendisini arayabileceklerini belirten Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir  "Emniyeti güçlerinin de, bizim de telefonlarımız var. Beni 24 saat arayabilirsiniz. Cep telefon numaramı başkana bırakacağım. Herkese dağıtacak. Samatya'da huzurun bozulmasına ne biz ne de emniyetimiz izin vermeyeceğiz" dedi.

'İdraksiz Türk'ten 'Türk Milleti'ne

Ayşe Hür
‘Türkçülük’ projesinin halk tarafından benimsenmesi kolay olmayacaktı. Buna dair bir ipucu Şevket Süreyya’nın (Aydemir) Suyu Arayan Adam adlı otobiyografik eserinde vardır. 17 yaşında bir talebe olarak Birinci Dünya Savaşı sırasında, Kafkas Cephesi’nde bulunan yazar, cephede Anadolu köylülerinden oluşan bir grup askerle konuşurken onlara sorar: “Bizim dinimiz nedir?” Her kafadan bir ses çıkar: Kimi “Hazreti Ali dinindeniz” der, kimi “İmam-ı Azam dininden.” Şevket Süreyya sorar: “Peygamberimiz kimdir?” Yine karışık sesler çıkar. “Enver Paşa” diyen bile vardır. Şevket Süreyya bir adım daha ileri gider: “Hangi millete mensupsunuz?” Yine her kafadan bir ses çıkar. Yazar işi kolaylaştırmayı dener: “Biz Türk değil miyiz?” Askerler hep bir ağızdan cevap verirler: “Estağfurullah!”

Türkiye ve Ermenistan: Su, çatlağını bulabilir mi?

Ermenilere bakışımızda bizlere paranayolardan kurtulmayı telkin eden Dink’in, Ermeni toplumuna ve diasporaya yaptığı “1915’e takılıp kalmayın, kendinizi 1915’e bağlamayın” çağrısı ise son derece anlamlıydı. Hrant Dink aynı zamanda 1915’e dönük yasalara beş para kıymet vermediğini ifade ederken; Fransız basınına verdiği bir röportajında Avrupa’yı iki yüzlülükle suçlayarak, bu tarihsel acıya dönük çıkarılan yasa tasarılarını uluslararası politikanın bir malzemesi olarak Avrupa ülkelerinin kullandığını açıkça ve sıkça ortaya koymuştu. Dolayısıyla üçüncü ülkelerin müdahil tavırları yerine doğrudan bir diyalogu ve anlama çabasını vurgulamıştı...”

İnkâr Yasası yerine Erivan

Arzu Çakır Morın / Paris
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Ermeni diyasporasının “soykırım yıldönümü” saydığı 24 Nisan’da Erivan’a resmi ziyarette bulunmayı planlıyor. Hollande, “İnkâr Yasası” sözünü ise tutmayacak.
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/planet/22454837.asp

'Kardeşime dokundurtmayacağım'

ÖDP İstanbul İl Örgütü, Samatya'da Ermeni kadınlara yönelik saldırıları protesto etti. Tren istasyonunun önünde bir araya gelen ÖDP'liler, "Kardeşimi dokundurtmayacağım"  pankartı açtı. "Yaşasın halkların kardeşliği", "Faşizme karşı omuz omuza" dövizleriyle Samatya Meydanı'na yürüyen ÖDP'liler, "Yayama dokunan eller kırılsın", "Bir arada yaşamı savunalım" sloganları attı.

Ermenistan Devlet Başkanlığı Seçimlerine Hazırlanıyor

Ermenistan’da 18 Şubat 2013’te yapılacak devlet başkanlığı seçimleri bundan önce yapılan seçimlerle kıyaslandığında oldukça sönük bir görünüm sergilemektedir... Seçimlerde diğer siyasi parti ve blokların da adaylarının olacağı tahmin edilse de, esas mücadelenin ECP lideri Devlet Başkanı Serj Serkisyan ve Çiçeklenen Ermenistan Partisi (ÇEP) lideri Gagik Çarukyan arasında yaşanacağı tahmin edilmekteydi... Ancak Çarukyan’ın Brüksel’den dönmesinden kısa zaman sonra devlet başkanlığı seçimlerine katılmayacağını bildirmesi, ülkenin iç politikasında ciddi tartışmalara neden oldu. Diğer siyasi parti ve blokların devlet başkanlığı seçimlerinde Sarkisyan’a Çarukyan kadar ciddi adaylarının olmayacağı belli idi. Seçim sonuçları ile ilgili yapılan bütün analizler Sarkisyan ve Çarukyan üzerine kurulmuştu.