Etiketler

Ermenistan'da seçimler yine ertelenebilir

Ermenistan'da 18 Şubat'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi yeniden gündemde. Erivan'da silahlı saldırıya uğrayarak yaralanan cumhurbaşkanı adayı Paruyr Hayrikyan, sağlık sorunları nedeni ile seçimlerin ertelenmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunacağını duyurdu. Ermenistan Anayasası'nın 52. maddesinde, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde adaylardan herhangi birinin aşılamaz bir engelle karşılaşması durumunda, seçimlerin iki hafta erteleneceği belirtiliyor.

ՀՐԱՒԷՐ


Great Lent Begins on February 11

The Armenian Church calendar designates Monday, February 11, as the first day of Great Lent: the season when Christians consciously turn away from worldly matters and make the effort—through prayer, fasting, study, and introspection—to prepare for the spiritual drama of Holy Week and Easter Sunday.

KİRVE


Konuk Yazarlar:Levon Cavakhyan /
Biz savaşa gitmedik, savaş yanımıza geldi. O zamana kadar mutluluk ve barış hüküm sürüyordu. Saat 17’de radyo «Danışır Baki»(1) dediğinde mutluluğun zirvesindeydik. Sesini sonuna kadar yükseltirdik... 1988 şubatıydı. Dağlardan tepetekla inmek zamanı gelmişti. Biz savaş gelip-çattığında boş değildik, mitingler yapıyorduk. Savaştan önce savaşın haberleri geldi. Sumgait’te Ermenilere katliamlar yapıldı. Biz, 32 şehidin resimlerini alıp, Dzidzernakapert’e çıktık. Tarih tekerrür ediyordu. Sonra Bakû(2) oldu. Ne zamana kadar kırılacaktık? Ben o zaman Eğitim Bakanlığı’nda çalışıyordum. Bizim binaya yapışık, uzun yıllardan beri çalışmayan Azerbaycan tiyatrosu vardı. Baltayı alıp, halkımın intikamını almaya gittim.

Ermeni Diasporası Fransa'da Çalışmalarını Hızlandırdı

'Sözde Ermeni soykırımı'nın 100. yılı sayılan 2015 yaklaşırken Fransa'da yaşayan Ermeni diasporası da çalışmalarını hızlandırdı.Fransa'da sadece 'Ermeni soykırımı' tezini savunan entellektüellerden oluşan insanların bulunduğu 'Ermeni soykırımını araştıracak uluslararası bilimsel konseyi' ismi altında bir çalışma grubu oluşturuldu. 1 Şubat 2013 tarihinde kurulan konsey, sözde Ermeni soykırım üzerine, 20. Yüzyıl'da yapılmış diğer soykırımları ile kıyaslamalı etüdler yapacak ve çalışmalarını medya aracılığı ile duyuracak.

Ermeni aday: Son beş yılda 200 bin kişi ülkeyi terk etti

Ermenistan'da cumhurbaşkanı adayı olan Miras Partisi lideri Raffi Hovhannisyan, mevcut hükümete sert eleştiriler yöneltti. Şeffaf ve hilesiz bir seçimin gerçekleştirilmesi halinde Ermenistan'ın doğru bir cumhurbaşkanına kavuşacağını söyleyen Hovhannisyan, mevcut cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın yetersiz siyaseti yüzünden 200 bin kişinin Ermenistan'ı terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Getronagan Bir Mülkünü Geri Aldı


Tarihi boyunca bütün mülkleri -kilisesi dahil- hep yol inşaatlarına kurban giden Getronagan da bir adet mülkünü başvurular çerçevesinde geri aldı.Söz konusu mülk Tarlabaşı Berber Şahin sokakta yıkıntı halinde yaklaşık 70 m2'lik müstakil bir ev.

Some Dance to Remember ... Sayat Nova’s Journey Through Time aims to preserve Armenian culture and heritage

By Victor Swoboda, Gazette Dance Critic February 
With its latest show, the Boston-based Armenian folk-dance ensemble, Sayat Nova, might well surprise those who think of folk dancing as grinning villagers prancing in lederhosen. The first half of the show called Journey Through Time depicts Armenia’s 4,000-year history of early paganism, defiant Christian faith, bloody battles and indomitable survival. One tableau showing a massacre of Armenians by Turks comes with a parental advisory notice.

'Ermeni-Türk Yakınlaşmasına Yeni Bir Bakış'

 ABD'nin başkenti Washington'da faaliyet gösteren ve Türkiye'deki sosyo-politik sorunları inceleyen “Rethink Institute”, Ermeni sorunu üzerine bir rapor yayınladı. “Ermeni-Türk Yakınlaşmasına Yeni Bir Bakış” isimli rapor, enstitü direktörü Fevzi Bilgin ve Ermeni asıllı akademisyen Yelena Osipova'nın ortak imzasını taşıyor. Araştırmada, dikkat çeken öneriler arasında, 1915 olaylarının yüzüncü yıl dönümü olan 2015 yılının bir tehditten ziyade yakınlaşma fırsatı olarak kullanılabileceği fikri bulunuyor. Bunun için, özellikle 2009-10 yakınlaşmasında sürecin dışında tutulan iki taraf halkının, sürece daha çok dâhil edilmesi gerektiği belirtiliyor. Raporda, Türkiye ile Ermenistan arasındaki gerilimin çok boyutlu olduğuna ve iki ülke arasındaki yakınlaşma ve uzlaşmayı engelleyen birçok neden olduğuna vurgu yapılıyor. En önemli sorun olarak ise Osmanlı hükümetinin 1915 yılındaki Ermenilerle ilgili uygulamalarının, bir soykırım teşkil edip etmediği konusu. Bu tarihi sorunun, bölgedeki mevcut stratejik ve jeopolitik hesaplaşmalara argüman sağladığı belirtiliyor. 

Ermeni diasporasını çıldırtan çıkış!

Sarkisyan, “ABD Başkanı Barack Obama, ‘soykırım’ kelimesini telaffuz etmemiş olsa bile ‘yeğern’ kelimesini kullanarak her şeyi söyledi. Zaten soykırım kelimesini kullanmış olsaydı yine de tatmin olmayıp, bu sefer de ‘neden iki kere söylemedi’ diyecektik” diye konuştu. Milliyet'te yer alan habere göre Sarkisyan’ın bu sözleri ülkede büyük tepki uyandırdı çünkü diasporaya göre 'yeğern', ‘soykırım’ ifadesini dile getirmekten kaçınmak için tercih edilen bir kelime. ABD’deki Ermeni diasporasının önde gelen gazetelerinden Asbarez, “Sarkisyan’ın soykırım dersi alması gerekiyor” yorumunda bulundu. Tanınmış yorumcu Ara Khachatourian ise Sarkisyan’ın sözlerinin “hakaret” olduğunu söyledi. Khachatourian, “Eğer Sarkisyan gerçekten de soykırım ile ‘Medz Yeğern’in aynı şey olduğunu düşünüyorsa, şu anki ulusal mücadeleleri doğrudan ‘Ermeni soykırımı’ ile bağlantılı olan bir ülkeyi yönetmemeli” dedi.

Samatya olayları Erivan’da protesto edilecek

Ermeni ``Genç Diplomatlar Kulübü`` sivil toplum kuruluşu, Türkiye`de Ermenilere yönelik ırkçı politakayı kınayan protesto eylemi gerçekleştirecek. ``İstanbulun Samatya mahallesinde Ermeni kadınlara yapılan sürekli saldırıları kınamaktayız. Türk makamlarından, kendi vatandaşlarının güvenliğıni şağlamak ve bu suçluların ortaya çıkarılması ve cezasız kalmamaları yönünde çabalar göstermeyi talep ediyoruz. Bu gibi dehşetler özellikle Ermeni Soykırımı 98, yıldönümü arefesinde durumu gerginleştiriyorlar. Türk Makamlarının susması ve nötr tutumu ülkede nefret, ırkçılık, hoşgörüsüzlük , ve milliyetçilik havası oluşturuluyor ve Ermeniler  için korku  ortamı yaratıyor.  BM, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve diğer uluslararası şirketleri Türk makamlarının eylemsizliğine tepki göstermek ve Türkiyede nefret saldırılarına uğrayan kişilerin güvenliğini sağlamak için adımlar atmaya çağırıyoruz``.

Suriye Hristiyanları Londra Kilise'sinden çağrı yaptı

Mahir Tan (AVA) Londra-Suriye'de yaklaşık 2 yıldır süren iç çatışmalarda bugüne kadar 6o bin kişi yaşamını kaybetti. Başkan Bashar Assad'ı destekleyen kuvvetlerle Batı-Türkiye ve Körfez Ülkeleri tarafından desteklenen muhalefet güçlerinin çatışmalarında Suriye nüfusunun yaklaşık % 10 unu meydana getiren Hristiyanlar en çok zarara uğrayan taraf oldu. 5 Şubat günü Londra'daki St. James's Sussex Gardens kilisesinde yapılan bir ayin ve toplantı sonrasında Dünya'nın ilk Hristiyan toplumu olan Suriye Hıristiyalarının can ve mal güvenliğinin sağlanması için Batı toplumlarına çağrı yapıldı.

Vank/Yukarı Manastır

Divriği. Küçük Hayk’ta, Akın’ın (Eğin, Erzincan) 50 km. kuzeybatısında bulunan şehir. Divriği, Pavlikyanların lideri Kaprias tarafından 855 yılında kurulup kendi merkezlerine (Arap tarihçi Teberi, Divriği'yi Kaprias’ın şehri olarak anmaktaydı) dönüştürülmüştür.

Türkiye’de ırkçılık temelden atıldı

Milliyetçilik “yükseliyor” saptamasını “sosyolojik” anlamda doğrudur; siyasal-politik anlamda ise “silikleşti.” Politik anlamda milliyetçiliğin “bekareti” bozuldu; dönüşüme uğradı ve varoşlarda “arzu” etmekle istemekle edinilen bir “şiddete” dönüştü... Milliyetçilik bize bugün “iki seçenek” dayatıyor: Bu “seçenek” dayatmalara direnemezsek ya yaşamımızı bir “içgüdüye” teslim edeceğiz ya da yalnızca başkalarını değil, bizi de tahrip edecek bir “şiddet dilinin” içine taşınacağız. Milliyetçiliğin bize sunduğu bu iki seçeneği de yadsımak; Türklüğü, “aşırı gelişmiş bir milli kültür bilgisi”nin “tasallutundan” kurtararak, “adaletin-vicdanın ve politikanın” diline taşıyıp “barış içinde yeniden kurmak” artık “yükümlülüğümüzdür” diyorum. Eğer “demokratik bir Türklüğün” yapılandırılması amacımızsa eğer hiç zaman yitirmeden “Ne mutlu Türküm” ile “Ne mutlu Ermeni’yim” sloganlarını birleştirecek bir “toplumsal barışı” kurmak zorundayız.

Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de «Vardanats» bayramı kutlandı

Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de bugün 7 Şubat’ta  Kutsak «Vardanats» bayramı düzenlenen ayinle kutlandı, ayine Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II riyaset etti.

Malatya, Yozgat, Ordu ve Samatya

1915, 1916'da bitmedi. Cumhuriyet tarihi bir tekerrürler tarihi mi? Talin Suciyan'in Radikal 2'deki yazisi...

Bir Ermeni vakfı mülkü daha iade edildi

Bezciyan Okulu, İstanbul Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi Mektebi Vakfına iade edildi.«Vakıflar Meclisi»nin 10.01.2013 tarh ve 850/21 sayılı kararıyla tekrar Ermeni Vakfı adına tescil edildi. Anılan elektronik haber portalında İstanbul Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi Mektebi Vakfına anılan taşınmaz çerçevesinde 4 dükkan, 4 ev ve bir okul binasının iade edildiği kaydedilmekte.

Hüseyin'i infaz ettim

Paçalardan akan genel cehalet medyanın da desteğiyle köpürtülüyor. Örneğin, "infaz" kelimesi cahil basın mensupları sayesinde "öldürmek" anlamında kullanılır oldu. Oysa infaz, cezanın uygulanması demektir. Otuz beş liralık para cezasının tahsili de bir infazdır. (Aslında yalnızca "yürütüm" demektir, ceza olması da şart değil.) İşte "soykırım" da bunun gibi... Biz Yunanlılar'a soykırım yapmadık. İstesek de yapamazdık, bunun için kalkıp devlet gücüyle Yunan topraklarına gitmemiz gerekirdi. Peki "Osmanlı tebaası Rumlar'a" yaptık mı? Zulüm yaptık yapmasına da, soykırım değil. Dünya savaşı döneminde yaptığımız, özellikle Batı Anadolu'da, Rumlar'ı "bezdirip kaçırmaya" yönelikti. Askere alıyorduk, silah vermeyip "amele taburlarında" taş kırdırıyorduk. (Bezdirip kaçırma politikası 1955 ve 1963 yıllarında da uygulandı ve etkili sonuç alındı maşallah.) Yazının Devamı:  http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ardic/2013/02/07/huseyini-infaz-ettim

Allah söyletti

Baskın Oran
Prof. Güler, üst-kimliği, toprak temelli "Türkiyeli" yerine etnik temelli "Türk" diye takdim ediyor. Aynen, MHP gibi. Bu, Kürtleri ve Türk'ün dışında herkesi otomatikman ikinci sınıfa indiriyor... Nasıl ki çoğu bilgisayarın işletim sistemi Windows ise, bu kafanın işletim sistemi de, 1454’ten 1839’a kadar resmen, 1839’dan bugüne kadar da fiilen “Millet-i Hakime” ideolojisi: “Müslüman, gayrimüslime hakimdir.” Daha doğrusu, ülkenin dört bir yanında gayrimüslimlerin sürekli katledilmesine dayanak oluşturan bu ideolojinin laik ve sol terminoloji kullanarak “güncellenmiş” biçimi. Bu Millet-i Hakime, “güncellenmiş” olduğu için, fena halde melez. Çünkü Müslüman oldukları halde Kürtlere de saldırıyor. “Ulusalcılık” tam da bu, zaten: “Müslüman-Türk’ün hakimiyeti.” Kim demiş, ulusalcılık milliyetçiliğin laik türüdür, diye?

Sarkisyan'dan Sözde Ermeni Soykırımı Açıklaması


Sarkisyan “soykırım” ve “eghern” (felaket) kelimelerinin aynı anlama geldiğini savunarak, Başkan Barack Obama’nın “soykırım” kelimesini telaffuz etmemiş olsa bile “felaket” kelimesini kullanarak “her şeyi söylemiş olduğunu” iddia etti. Sözde Ermeni soykırımını tanıyan her ülkeye minnettar olacaklarını söyleyen Sarkisyan yine, Türk medyasında sözde Ermeni soykırımının “100. yıl dönümünün” bir tsunami ile karşılaştırılmasına değinerek, karşılaştırmanın “anlamsız” olduğunu belirtti.

Archbishop Aykazian to Lead Christian Churches Together


Archbishop Vicken Aykazian, the Diocese's Ecumenical Director, was elected president of Christian Churches Together in the U.S.A.—a nationwide ecumenical association of church leaders—on Wednesday, January 30, during the organization's annual meeting in Austin, Texas.

Esayan Derneği Geleneksel Karnaval Eğlencemiz


Türk yanlısı senatör geri adım attı

Fransa geçtiğimiz yıl gündeme gelen Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlerin cezalandırılması ile ilgili yasa tasarısının Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasında önemli rol oynayan Orne Senatörü Nathalie Goulet, Armenews dergisine ilginç açıklamalara bulundu. Senato Fransa Türkiye Dostluk Grubu Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Goulet, “Ermeniler, soykırımın inkar edenlerin cezalandırılması ile ilgili verdikleri mücadelelerinde, Yahudilerin soykırımla ilgili verdikleri mücadele gibi haklıdırlar.” diye konuştu. 

Ermenistan’da seçime erteleme yok

Ermenistan’da silahlı saldırıya uğrayarak yaralanan cumhurbaşkanı adayı Paruyr Hayrikyan, 18 Şubat’ta yapılacak seçimlerin ertelenmesi için başvuruda bulunmayacağını duyurdu. Anayasaya göre, adaylardan herhangi birinin aşılamaz bir engelle karşılaşması durumunda, seçimler iki hafta ertelenebiliyor.

MHP’den Karabağ İçin İmza Kampanyası

Yalovamiz.comhaber portalinden edinilen bilgiye göre, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yalova İl Teşkilatı Dağlık Karabağ’ın kurtuluşunu protesto etmek ve hükümetin bu konuya yönelik adım atmasını sağlamak için bir imza kampanyası başlattı. Burada toplanan imzalar Birleşmiş Milletlere ve Beyaz Saray’a gönderilecek.

Sevgi Yemeği (Madağ) Davetiyeleri

Murat Bebiroğlu
Değerli Okurlar, bu yazı, madağların bittiğini düşününce geç kalmış, gelecek yılın madağları için ise erken yazılmış bir yazı. Sevgili Dostlarım, Madağ (Sevgi yemeği) davetiyelerinin bir bölümü doğru ve güncel ancak bazıları gerçekten epeyce eski ve bazılarında önemli yanlışlar var.

Sona'da Ermeni Diasporasındaki Bazılarına Not

Ezgi Başaran / Radikal
Sona Tatoyan ile yaptığım röportaj yayınlandıktan sonra son derece olumlu tepkiler geldi. En azından ben öyle sanıyordum. Meğer Sona için durum biraz daha farklıymış. 'Ermeni diyasporası böyle bir film yapmaya giriştiğim için beni kınıyor neredeyse. "Türkiye'yle barışmaya çalışman utanç verici" diyorlar. Eminim Türkler de soykırım gerçeğini anlatmaya çalıştığım için beni kınayacak. Ama tam bu yüzden bu filmin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ermeni soykırımının Schindler Listesi'ni yapacağım. Kötüler kadar iyiler de olacak. Canavarlar kadar, komşularını kurtarmak için kendilerini tehlikeye atan iyi kalpli insanlar da. I. Dünya Savaşı döneminde Türklerin, Ermenilerin, Kürtlerin yani Anadolu'nun hikayesi bu.' İşte bu bölümdü bazılarının canını sıkan. çünkü Sona'nın bu sözlerinden sanki 1915'te yapılanların unutulması gerektiğini söylüyormuş anlamı çıkarmışlar. Halbuki tam tersiydi durum. 'Ermeni soykırımı üzerine film yapan bir insan olarak bu bana nasıl söylenir anlamıyorum. Ben asla unutmakla ilgili bir şey söylemedim ya da önermedim' diyor Sona.

Sts. Vartanantz Day

Every year on the Thursday preceding Great Lent, Armenians worldwide commemorate the anniversary of the Battle of Avarayr (451 A.D.), in which Christian Armenia, under the leadership of St. Vartan Mamigonian, fought against the Persian Empire, which aimed to convert the country to Zoroastrianism.

İshak Alaton’un çağrısına ses verelim!

“Babaların günahını çocuklarının ve torunlarının omuzlarına yüklemek, adil insana yakışmaz” İshak Alaton’un Felsefe Hocasından. Soykırım mağduru halkların bireyleri, özellikle de aydınları, bizim gibi soykırım kavramının ne demek olduğunu, soykırımı inkârın özünde taşıdığı tehlikeleri bilmeyecek kadar cahil değildirler. Onlar, soylarına kastın sözlerle tarifi mümkün olmayan acılarını üstlerine çöken karanlığın beraberinde getirdiği felaketleri, mega cinayetlerin geride bıraktığı tahribatları, iliklerine kadar yaşayan insanlardır. Bu nedenle onlar, yaşadıkları toplumlarda insanlık suçlarını teşvik eden kaba ve üstü kapalı, imalı ırkçılığın uzlaşmaz karşıtları, insan hak ve özgürlüklerinin en güvenilir gözlemcileridirler. Onların seslerini yükselttiği an, bıçak kemiğe dayandığı andır. İnkarın, kin ve nefretin, toplumumuzu tam bir felakete sürüklediği böyle bir anda, içimizde onlardan Biri, sesini yükselterek bizlere hitaben bir çağrı yapmaktadır.

Serj Sarkisyan: Soykırımın 100. yılı Ermenistan için son umut değil

Sarkisyan, ″Diplomasi camiamızın tüm çalışmalarını bu amaca yönlendirmek gerekli. Bu meselede toplumumuz içinde birliktelik olmalı. Tabi ki Soykırımın 100. Yılı önemli bir etap. O kadar önemli ki Tükler bile bu konuda konuşmaktalar ve «Ermeni tsunamisi»ni beklemekteler. Ancak bu 100. Yılda tanınmazsa, elleri bırakmamız anlamına gelmiyor. Tanırlarsa, bunu memnuniyetle karşılarız, tanımazlarsa, dinmeyen mücadeleye devam ederiz.″ dedi.

ABD’de Ermeni Öğrencilerden Türkiye Protestosu

Turkishny.comABD’de bir grup Ermeni asıllı öğrenci, Cuma günü ABD Kongresi’ni 1915 olaylarına ilişkin Ermeni tarih tezlerini tanımaya çağırmak ve son zamanlarda Türkiye’de Ermeni kökenli vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen saldırıları kınamak üzere bir protesto gösterisi tertipledi.

Serj Sarkisyan: Ermenistan, silahlanma yarışı çabasında değil

Sarkisyan Ermenistan’ın sadece ihtiyaç hasıl olması ve ordusunu temin amaçlı silahlandığını kaydetti. Cumhurbaşkanı ″Ermenistan’da uzun süredir ″Martik″ Fonu işlemekte olup, yurttaşlardan gönüllü bağış toplamakta. Cumhurbaşkanının izniyle Fondan sadece Savuna Bakanı ve Dünya Ermenileri Katolikosu harcama yapmaya yetkili. Geçen tüm yıllarda Fon birkaç milyon dolar olmak üzere çok az meblağlar sağlamıştır, ancak devlet bunu ordunun finansmanında öncelikli kaynak olarak kabul etmemektedir″ dedi.

Irkçı mısınız?

Semra Somersan
“Osmanlı her millete kendi dininin icaplarını istediği gibi yerine getirme hakkı vermişti. Hepsi kendi kiliselerini, okullarını yaptılar, istedikleri gibi dillerini öğrettiler, ayinlerini, dualarını kilise ve sinagoglarda yerine getirdiler. Ayrımcılık yoktu; hatta Müslümanlardan daha iyi durumda idiler”Bu yanıtlar sizi tatmin ediyorsa, orada az bekleyin, lütfen. Sizi almaya gelicem. Herşey bu kadar iyi ise, halen olup bitmekte olanları, son iki ay içinde Samatya’da saldırıya uğrayan ve biri öldürülen dört yaşlı Ermeni kadını, Roboski’de uçaktan bombalanıp devletin hesap sormadığı 34 Kürd’ü, Kürt militanlar hakkında araştırma yaptığı için üç kere beraat edip dördüncü yargılanışında “ağırlaştırılmış müebbet” cezası alan Pınar Selek’i, yargılanmak için aylarca hapiste bekletilen KCK’lıları; köy boşaltmalarını geçip az daha eskiye gideyim: 1989’da Jandarma’nın dışkı yedirdiği Kürt köylülerinin konumunu nasıl açıklayacağız?

Dink'in adı doğduğu sokakta yaşayacak

Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink'in adı, Malatya'da doğduğu evin bulunduğu sokağa verildi...

Ermeniler Benim Düşmanım Değil


Azerbaycan'ın önde gelen edebiyatçıları arasında yer alan, 75 yaşındaki Ekrem Eylisli'nin son eseri ülkesinde büyük tartışma yarattı. Eyisli'nin Rus edebiyat dergisi Druzhba Narodov'da (Halkların Kardeşliği) aralık ayının ortalarında yayımlanan "Stone Dreams" (Taştan Hayaller) isimli uzun öyküsü Ermenileri ele alırken resmi tezlere uymadığı için yerden yere vuruldu... yazarın başkent Bakü'deki evinin önünde toplanan öfkeli kalabalık Eyisli'nin alnına haç çizilmiş resimlerini yakıp "Hain, utan" sloganları attılar...Radio Free Europe'a konuşan Eylisli "Ermeniler benim için düşman değil. Çözüm geciktikçe iki ulus arasında düşmanlık büyüyor. Bir Azeri'nin bir Ermeni'ye nasıl yardım ettiğini anlatıyorum. Beraber yaşayabiliriz. Nasıl bir hain olabilirim?" dedi.

Türkçülük: Bir sömürgeleştirme stratejisi

Hilal Kaplan / Yeni Şafak
Birgül Ayman Güler'in sözleri üzerine çıkan tartışma sırasında, bazı köşe yazarlarımız Türkçülüğün bir zamanlar, halkı birleştireceği umulan bir strateji olduğunu ve hatta bir süreliğine işe yaramış olduğunu iddia ettiler. Dayanaktan yoksun olan bu iddiaya karşılık, Mustafa Kemâl'in yukarıdaki sözleri, aslında 'sorun çıkaracağını' bile bile Türkçülüğe meylettiklerinin bir itirafı gibidir. Zira bu sözlerin üzerinden yalnız bir yıl geçtikten sonra, 1924 anayasasıyla Türklük harici tüm unsurlar reddedilecek ve 1925'teki Şark Islahat Planı çerçevesinde şu ve benzeri maddeler uygulamaya konacaktır:'Aslen Türk olup Kürtlüğe mağlup olmaya başlayan' illerde çarşı ve pazarda dahi Türkçe dışında lisan kullananlar kanuna muhalefet suçundan cezaya tabi olacak. (Madde 13)

Ermeni lider, saldırıdan Rusya'yı sorumlu tuttu

Uğradığı silahlı saldırının ardından, ilk kez basına açıklamada bulunan Ermenistan cumhurbaşkanı adaylarından Paruyr Hayrikyan, saldırıdan 'Rus emperyalizmi'ni sorumlu tuttu. (? Bizimkiler her kötülüğü ABD'ye bağlar, bunlar da Rusya diyormuş demek ki. Şaşırmadık dersek yalan olur. HYETERT) 

A new CD of Komitas Piano music by Sahan Arzruni


Recently Sahan recorded the complete works of Komitas, which was released in Turkey by Kalan Müzik. It is now available in this country through www.Amazon.com and AGBU bookstore. The links are given at the bottom of the attached flyer.

Armenian National Committee of Canada | Comité national arménien du Canada

ANCC launches new website and social media initiative - CNAC lance son nouveau site internet et de ses initiatives dans les médias sociaux.

Ermenilerde Nişan

Nişandan önce iki aile arasında uzun, törensel pazarlıklar yapılırdı.Süreç, duruma göre, bir akraba , hısım ya da çöpçatanın kızın annesine gitmesiyle başlardı. Eğer anne bu teklifle ilgilenirse, oğlan tarafından birkaç erkek, genellikle oğlanın amcasının önderliğinde, konuyu -üstü kapalı ve dolaylı bir biçimde-görüşmek üzere kızın ailesini ziyaret ederdi.Elbette ziyaret esnasında ne kız ne de oğlan orada bulunurdu.Oğlanın babası da bu görüşmenin dışında tutulurdu; böylelikle , pazarlıkların başarısızlıkla sonuçlanması durumunda oğlanın ailesinin küçük düşmesi önlenmiş olurdu.

Bu Ülkede Çok Dilliliğin İlk Mimarıdır Naum Faik

Zeynep Tozduman
1868 yılında Diyarbakır’da doğan büyük düşünür, dilbilimci, yurtsever ve bir öğretmen olan Naum Faik Palak, bölgede çok dilliliğin ilk mimarlarından biridir. 5 Şubat 1930 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New Jersey şehrinde hayata gözlerini kapatana dek 30 değerli eser ve çok sayıda makale bırakmıştır. Ne gariptir ki, AMED’de çok dilliliğin ilk temsilcisi olmasına rağmen, Naum Faik’in yazdığı eserlerden ülkemizde ancak ikisi bizlere kazandırılabilmiştir. 

Kadınlar, Ermeni Kadınlarla Dayanışmada

İstanbul Feminist Kolektif'in çağrıcılığyla bir araya gelen kadınlar, Samatya'da Ermeni kadınlara yönelik saldırıları kınadı. Kocamustafapaşa'da buluşan kadınlar, siyah kıyafetler içinde "Ermeni kadınlar yalnız değildir" pankartı ile "Ben Eva'yım", "Ben Maritsa'yım", "Komşuma dokunma", "Nefret suçları yasası çıkarılsın" dövizleri taşıdı. Türkçe, Ermenici okunan basın açıklamasının Türkçe'sini okuyan Diren Şen, Ermeni kadınlara yönelik saldırıların münferit değil, sistematik olduğunu belirtti*

ÖZÜR DİLEMEK “BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL”*

By Ayda Erbal
Siyasi özürlerin ne içermesi gerektiği başlı başına bir tartışma olmakla beraber, muvaffak bir özrün bu literatürde de kabul görmüş 4 bileşeni var...
-           Özür dilenecek kabahatin ne olduğunun açıkça ifadesi
-           Utanma, tevazu ve içtenlik ifadesi
-           Kabahati tekrarlamamaya ilişkin niyet ifadesi
-           Kabahatten dolayı oluşmuş maddi manevi zararı tamir /onarma.

1915 Soykırımı ve Kolektif Sorumluluk

Sait Çetinoğlu
1915 ve Soykırım ile ilgili konuşurken bu toprağın milyonlarla ifade edilen Hıristiyan halkı bu topraklardan kazınırken dedem (soyut dede değil biyolojik dedem) neredeydi, bu kullandığımız ve adı Türkçe-Kürtçe olmayan tarla bağ bahçe kimindi, bizim elimize nasıl geçti? Evimizin kapısının üzerinde yada duvarında ve evde kullandığımız dolaptaki,  çocukluğumuzda kullanılan bakır kapların üzerindeki o okuyamadığım tuhaf yazılar ne idi?... gibi sorular çoğaltılabilir. Bütün bunlar soykırımın günümüze uzanan kökleridir. Bu köklerin ortadan kaldırılması bu köklerle yüzleşmekten geçer. Burada yaygın olarak düşülen yanlışa işaret edilmesi gereklidir. Bu çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktadır; “Ben dedemin yaptıklarımdan sorumlu değilim” demek dünyada ayıp olarak karşılanır  ve sorumluluktan kaçmaya çalışmaktan başka bir anlam taşımaz. Sorumluluktan kaçılmaz da. Almancada kullanılan gnade der späte geburt (geç doğmuş olmanın merhameti /affı) deyimi vardır ve ”ben o zaman doğmamıştım” diyene Nazi denir. Kısaca söylersek kolektif sorumluluğun kavranılması ve buna uygun olarak yüzleşilmesi gereklidir.

İsmail Beşikçi Vakfı

Nurettin Değirmenci
Kürt gerçeğini savunan İsmail Beşikçi adına bir vakıf kurulur. Bu vakfın tanıtımı için kurucular Mersin’e geldi. Tanıtım sonrası İsmail Beşikçi bir konferans verdi.İsmail Beşikçi Anadolu tarihi hakkında bazı özet bilgileri dinleyicilere açıkladı. İttihat ve Terakki Cemiyetinin önemli kararlarını anlattı. Kararlara göre, Anadolu’dan: I-Rumlar kovulacak;II-Ermeniler, Süryaniler-Nesturiler yok edilecektir. Bu kararlar 1916’a kadar tamamlanır.Bu acımasız kararlar sonucu olarak: A-Rum ve Ermeni malları ile zengin Türkler yaratılır.B-Kürt aşiret liderleri, Kürt kimliklerini inkâr etmeleri koşuluyla Ermeni-Süryani mülklerini sahiplenirler.   
III-Kürtler Türkleştirilecek;
IV-Aleviler Suni Müslüman yapılacaktır. Bu iki karar Türkiye Cumhuriyeti döneminde sürdürülür.

Ahmet Türk: Dedelerimizin eli kanlı özür dilerim

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk: '1915'te, propagandalarla Kürt halkı da Ermenilere zulüm etti.' dedi. “1915’lerde Ermeniler büyük acılar yaşadı. Burada Kürtlerin de payı var. Kürtler kullanıldı. Buradaki halk bir zulümle karşı karşıya kalmış. Hem Süryaniler, hem Ezidilerle ilgili hem de Ermenilerle ilgili dedelerimiz, babalarımız kullanıldı, bu halklara zulmetti, onların eli kanlıdır dedik. Bu halkların, bu grupların kanı ile elleri kirlidir, dedim. Biz evlatları olarak, torunları olarak özür diliyoruz. Bence özrü kabul etmek önemlidir. Biz Kürtler olarak diyoruz ki evet irademiz dışında kullanıldı. Propagandalarla Kürt halkı da Ermenilere zulüm etti. Bundan ızdırap ve acı duyduğumuzu çok rahat ifade edebiliyoruz. Türkiye’nin de bu büyüklüğü göstererek Ermenilerden, Ezidi ve Süryani halkından özür dilemesi gerekiyor. Bu olaylar cumhuriyetten önce olmuşsa bu sıkıntıya ne gerek var?”

Paros Şubat Sayısı Çoktı