Etiketler

'Türkiye'de yüz binlerce 'gizli Ermeni' yaşıyor'

Arjantinli gazeteci Hadjian,'Türkiye'deki gizli Ermenilerin ayak izleri' başlıklı haberde, Türkiye'de yüz binlerce Ermeni'nin kimliklerini gizleyerek yaşadığını iddia etti. Radikal'de yer alan habere göre Anadolu’daki gizli Ermenilerin varlığı Arjantin basınında haber oldu. Arjantinli gazeteci Avedis Hadjian tarafından kaleme alınan ’ Türkiye ’deki gizli Ermenilerin ayak izleri’ başlıklı haberde Anadolu’da ve İstanbul’da sayıları yüz binlerle ifade edilebilecek sayıda Ermeni kökenli vatandaşın kimliklerini gizleyerek yaşamlarını sürdürdükleri ifade edildi. (Bu kripto Ermeni varsayımının kabulü anlamına geliyor ve kanımızca gerçekle bağdaşmıyor. Kimliğini gizleyerek yaşadığı iddia edilen Ermenilerin en az yüzde doksanı asimile olmuş Ermenilerdir. Belki yüzde onu ilk fırsatta Ermeniliğini açıklamak istiyor olabilir. Bunların saysının da bir kaç bini geçeceğini düşünmüyoruz. HYETERT)

Türkler Ermeni kadın yurttaşlara yönelik saldırıları ilginç şekilde protesto etti


Türkiye’nin ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı üyeleri, “One Billion Rising” (Bir Milyar Ayaklanıyor) etkinlikleri kapsamında Samatya’da dans etti. Ermeni kadın yurttaşlarımıza ve kadına yönelik şiddet dansla protesto edildi...Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişi, Fasa Fiso Dans Grubu ile birlikte dans etmeye başladı. Topluluk sirtaki, harmandalı ve damat kasabı oynadı.

TSK’dan azınlık açılımı!

Levent İçgen / Vatan
Kara Kuvvetleri Komutanlığı muvazzaf/sözleşmeli subay ihtiyacını karşılamak için en az 4 yıllık öğrenim yapan fakülte ve yüksekokul mezunları arasından sınavla personel alımı yapılacak. Öğretmenlik branşına ise Almanca, İngilizce ve Fransızca’nın yanı sıra Arapça, Rusça, Yunanca, Boşnakça, Bulgarca, Farsça ve Gürcüce mezunları da dahil edildi. Mühendis, öğretmen, tabip, eczacı gibi branşlarda kadın ve erkek personel alımına başvurular, 15 Mart’ta bitiyor. (Nedense Ermenice yok. Yoksa o da mı 24 Nisan yüzünden. HYETERT)

AA seçim öncesi Ermenistan'ın nabzını tutuyor

Ermenistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini yerinden takip eden Anadolu Ajansı ekipleri, izlenimlerini aktardı... Ermenistan'ın hem Türkiye ile hem de bölgeyle ilişkilerini belirleyecek seçimleri yakından takip eden AA ekibi, Erivan sokaklarında halkın seçimlere yönelik görüşlerini aldı. Taksici Sevan Kaçaryan, Ermenistan'da en önemli sorunun işsizlik olduğunu belirtiyor. Sovyet döneminde yapılan fabrikaların tamamen kapatıldığını ve yerine yenilerinin açılmadığını söyleyen 32 yaşındaki Kaçaryan, bu nedenden dolayı tüm gençlerin Rusya'ya gittiğine dikkat çekiyor.

Ermenistan'da seçim öncesi STK'lardan Sarkisyan'a destek


Ermenistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala, 350 sivil toplum kuruluşu (STK) Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı destekleyeceklerini açıkladı.

Suriye Ermenileri Ermenistan'a kaçıyor

Suriye'de rejimle muhalifler arasında iki yılı aşkın süredir devam eden savaş nedeniyle, 7 bine yakın Ermeni'nin Ermenistan'a kaçtığı belirtildi.Şu ana kadar 7 bine yakın Ermeninin Suriye'den Ermenistan'a geldiği belirtilirken, Ermenistan Diaspora Bakanı Firdus Zakaryan, bu durumun kendileri için çok zor olduğunu açıkladı.Zakaryan, konuya ilişkin olarak basına yaptığı açıklamada, "Her hafta Suriye'den yeni Ermeni kafileler geliyor. Bu Ermenistan için zor bir durum, çünkü güçlü bir ekonomimiz yok. Ama onların daha fazla acı hissetmemesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kilikya Katolikosu’ndan Ermenistan cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin


Ermenistan’ın Lübnan Büyükelçisi Aşot Koçaryan, Bugün 15 Şubat sabahı Kilikya Katolikosu Aram I’i makamında ziyaret etti. Katolikos Ermenistan-Diaspora dayanışmasının gerekliliğini vurguladı ve 18 Şubat’ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  demokratik ilkelerin tamamıyla uygulanması ve huzurlu bir ortamda geçmesi temennisinde bulundu.

Maestro Nurhan Arman To Conduct in Rome

Sinfonia Toronto’s Music Director Nurhan Arman will be on the podium of the Orchestra Sinfonica di Roma , on February 17 and 18, leading two concerts in one of Rome's major venues, the Auditorium Conciliazione. The program for both concerts includes Chopin's Piano Concerto in E Minor and Haydn's Symphony No. 100. The soloist in the Chopin concerto will be Korean pianist Andrew Pae.

Ermeni asıllı vatandaşlara yapılan saldırının sebebi ne?

Fatih bölgesinde son günlerde kesici aletlerle gerçekleştirilen 4 saldırının 3'ünün Ermeni asıllı vatandaşlara yönelik olduğunu belirten Demir, saldırganların özellikle yaşlı ve yalnız yaşayan kişileri tercih ettiğini belirtti. Bu haberin yansımasının Amerika'dan çıktığını ifade eden Demir; "Her yıl Ermeni konuları, soykırım konuları önümüze getiriliyor. Netice itibariyle bunu bir şekilde kullanıyorlar. 560 yıldır birlikte yaşamışlığımız, birbirimizin bayramını kutlamışlığımız, ihtiyaçlarımızı karşılamışlığımız ve de çok güzel bir komşuluğumuz var. Nisan ayı gibi ermeni tasarısının yeniden gündeme gelmesi söz konusu. Türkiye yükselen bir değer, sınırlarını aşan bir etkisi var. Bu mevzu da sürekli pişirilip önümüze konuluyor. Emniyet ciddi şekilde çalışıyor. İnşallah olayın sorumluları bulunur da bu iddialar son bulur." Diye konuştu. (Garip bir bağlantı kuruluyor. Soykırımla Samatya olaylarının ne ilgisi varsa!! HYETERT)

En az 50 bin Hıristiyan Gelebilir


New York Times gazetesinin haberine göre Türkiye topraklarında ihtiyaç olması durumunda Suriye’den gelebilecek Süryaniler başta olmak üzere tüm Hıristiyanlar için sığınmacı kampı açılacak. Bir yetkili ise Hıristiyanlara ayrılmış kamplar hazırlandığını ve bu kamplarda sığınmacılar dini ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerin de bulunacağını söyledi... New York Times gazetesinin görüştüğü Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, Başbakanlık’tan kendilerine yapılan açıklamada Suriyeli Hristiyan mülteciler için her türlü yardımın sağlanacağının vurgulandığını belirtti. Türker “Gerekirse Süryaniler ve diğer Hıristiyan gruplar için kamplar da açılacak” ifadelerini kullandı. Süryani yetkililer, Ceylanpınar’ın karşı yakasındaki Rasülayn’ın düşmesi durumunda Türkiye’ye en az 50 bin Hıristiyan’ın sığınacağı tahmininde bulundu.

IV. yüzyılda Batı Ermenistan


527-591 yıllarında Ermenistan
387 bölünmesi sonrasında ülkede durum
Bizans ve Sasani İran, Büyük Hayk Krallığı’nı aralarında paylaştıktan sonra, çeşitli yollardan Ermeni beylerin haklarını sınırlandırmaya ve ülkede kendi resmi dinlerini yaymaya çalışır.Hıristiyan Bizans’ın, asimilasyon siyaseti uygularken, Sasani İran’dan hiçbir şekilde geri kalmadığını burada belirtmek gerekir.Bu siyaset, Konstantinopel (İstanbul) yakınlarında bulunan Kağkedon (Kalketon, Kadıköy) şehrinde 451 yılında toplanan IV. Evrensel Kilise Konseyi sonrasında daha sistematik bir hal alır. İsa Mesih’in iki veya bir tabiata sahip olduğu konusunda sert doktrinsel tartışmalar yaşanır.

'Birlikte Yaşardık' tiyatro oyunu kardeşliğe perdelerini açtı

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın organizasyonunda 'Birlikte Yaşardık' tiyatro oyunu kardeşliğe perdelerini açtı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de oyunda Türk toplumundan yansımalar gördüğünü söyledi. Başkan Demir, "Ben tarihi yarımadanın belediye başkanıyım. 1900'lerin başlarında toplam İstanbul'un nüfusu 900 bin bunun 3'te 2'si de gayrimüslim aslında. Bu gördüklerimiz İstanbul'un fethinden bu yana yaşadıklarımız. Bu oyun çok başarılı. Emeği geçenleri de kutluyorum." dedi.

'Ermenilere soykırım yapılmadı' İngiltere'yi karıştıran kitap!

İngiltere’de 17 Ocak’ta yayımlanan ve Suriye’nin kuruluşundaki savaşları inceleyen “The Battle For Syria, 1918-1920” adlı kitapta, Osmanlı döneminde Ermenilere yapılan muamelenin “soykırım” olmadığı belirtildi. Kitaptaki tez İngiltere’de tartışma konusu oldu. Boydell Press tarafından 17 Ocak 2013 tarihinde piyasaya sürülen 270 sayfalık kitap 25 pounddan satılıyor. Kitabın ilginç bölümlerinden birini Ermenilerin soykırıma uğratıldıkları iddiasına ilişkin satırlar oluşturdu. Kitapta “Çok sayıda Ermeni’nin hayatta kalmasından dolayı, uygulanan bir ‘soykırım’ değildi” ifadesi yer aldı. (Bu mantığa göre Yahudi soykırımı da yalandır. Çünkü Yahudilerin hepsi öldürülmedi, öldürülemedi. HYETERT)

Ermenistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Ermenistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine üç gün kala, adaylar son kozlarını oynuyor. Ermenistan'da 18 Şubat'ta yedi adayın yarışacağı seçimleri, mevcut cumhurbaşkanı Serj Sakisyan'ın kazanmasına kesin gözüyle bakılırken, katılımın düşük olması bekleniyor.

Ermeni diasporası Kerry’yi topa tuttu

Senatör olduğu dönemde 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını savunan John Kerry’nin Dışişleri Bakanı olmasının ardından tutumunu değiştirmesi Ermeni diasporasını kızdırdı. ABD Başkanı Barack Obama’nın ikinci döneminde Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen John Kerry, 1915 olayları konusundaki tavrını değiştirince Ermeni diasporasının tepkisini çekti. Senatör olduğu dönemde Ermeni lobisine yakınlığı ile tanınan Kerry, Obama’nın kabinesine girmesinin ardından tutumunu yumuşattı.

BDP’lileri ve Hristiyanları Fişlemişler

Kocaeli’de çökertilen bir çetenin şehirdeki bütün Hıristiyanları ve BDP’lileri ev, iş ve toplantı adreslerine kadar fişlediği ortaya çıktı.Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri 16 Ocak’ta yaptığı operasyonda BDP’lileri ve Hıristiyan vatandaşları fişleyen 12 kişilik bir çeteyi çökertti. Provokasyon hazırlığında olan çetenin vatandaşları isim isim fişlediği ortaya çıktı. Ekipler ele geçirilen örgütsel dokümanlar ışığında soruşturmayı derinleştirdi.

'Dink cinayetini Erhan Tuncel'le planladık'

Hrant Dink'in katledilişiyle ilgili olarak elinde cinayetin arka planını aydınlatacak belgeler olduğunu iddia eden gizli bir tanık ortaya çıktı. Gizli tanık, cinayeti Erhan Tuncel'le beraber planladıklarını iddia etti.

Uluslararası Nefret Suçları Konferansı

15-16 Şubat 2013 • Taxim Hill Hotel, İstanbul
P R O G R A M
15 Şubat 2013, Cuma
20.00 – 22.00           Açılış konuşmaları, Nefret Suçları Yasa Kampanyası sunumu ve kokteyl
16 Şubat 2013, Cumartesi
09.00 – 10.00           Kayıt
10.00 – 11.30           1. Oturum: Türkiye’nin Nasıl Bir Nefret Suçları Yasasına İhtiyacı Var?
11.30 – 12.00           Kahve arası
12.00 – 13.30           2. Oturum: Nefret Suçlarıyla Mücadelede Uluslararası Deneyimler ve Perspektifler
13.30 – 14.30           Öğle yemeği
14.30 – 16.00           3. Oturum: Nefret Suçlarıyla Mücadelede Kamu Kurumları, Medya ve Siyasetçilerin Rolü
16.00 – 16.30           Kahve arası
16.30 – 18.00           4. Oturum: Nefret Suçlarıyla Mücadele Perspektifleri – Sivil Toplum Kuruluşları ve Aktivistler Forumu Konferansa katılım ücretsiz ve herkese açıktır.

Türk Amerikan Toplumu’ndan Ermeni Diasporasına Cevap

Ermeni diasporası tarafından Obama’nın sözde Ermeni soykırımı anısına bir açıklama yapması için Beyaz Saray’ın web sitesinde bir imza kampanyası başlatmasının ardından Türk Amerikan toplumu, Ermeni diasporasının 1915 olaylarına ilişkin dezenformasyonuna engel olmak ve Amerikan halkı ve politikacıları bilgilendirmek amacıyla karşıt bir imza kampanyası başlattı.Beyaz Saray’ın ziyaretçilere hükümetten yapılmasını bekledikleri hizmetler ve çözülmesini istedikleri problemleri dile getirmelerine imkan sağlayan  'We The People' sayfası üzerinde başlatılan kampanya çerçevesinde Obama’nın 1914 ve 1922 yılları arasında Anadolu ve Kafkasya’da Ermeni çeteleri tarafından gerçekleştirilen Müslüman katliamları anısına bir açıklama yapması talep ediliyor.

Genocide is the Right Word, Justice is the Ultimate Goal!

By Harut Sassounian /Publisher, The California Courier
The words Yeghern or Meds Yeghern were used by Armenians mostly before Raphael Lemkin coined the term genocide in 1943 to describe the organized mass killings of Armenians during the 1915-23 period. Before 1943, Armenians used various expressions to refer to those killings, such as ‘chart’ (massacre), meds vojir (great crime), ‘aghed’ (disaster), ‘deghahanoutyoun’ (deportation), and ‘aksor’ (exile). However, none of these words have the legal connotation of tseghasbanoutyoun or genocide under international law. Since 1943, Armenians have spent much time and effort to convince the world that they were the victims of genocide and are now seeking justice from Turkey under international law. This is fundamental reason why Armenians demand genocide recognition, not massacres, atrocities or deportations!

‘Papa Kilise’nin birliği için istifa etti’

Bu ayın sonunda görevini bırakacağını ilan eden Papa 16. Benedikt, dün San Pietro Kilisesi’nde son ayinini yönetti. Katolik Hristiyanlar, sürpriz istifa kararıyla dünyanın gündemini değiştiren 85 yaşındaki ruhani lideri görebilmek için Vatikan’a akın etti. 16. Benedikt, halka açık ayinde alkışlarla karşılandı.

NAASR Trip to Historic Western Armenia - 2013

Greetings! Once again NAASR is pleased to announce our 2013 Trip to Historic Armenia. This trip will take place June 16-July 2, 2013. We are honored to share with you that once again the academic leader accompanying us will be Prof. Emeritus of UCLA, Richard Hovannisian, along with our esteemed tour guide, Armen Aroyan.

CHP’nin 6 Oku Ve Öneriler

Mustafa Elveren (Em. Öğrt.)
Sayın Kemal Kılıçdaroğlu CHP’de güçlü ve başarılı olmak istiyorsa,  CHP’nin 6 okunun anlamını çağa uygun olarak mutlaka güncellemesini öneriyorum. Örneğin:
1.Ok: Cumhuriyetçilik ya da Demokratik Cumhuriyet,
2.Ok: Demokrasi ya da sosyal demokrasi
3.Ok: Çağdaşlık ya da Evrensel İnsan Hakları ve özgürlükler,
4.Ok: Evrensel Hukuk, ya da hukukun üstünlüğü,
5.Ok: Laiklik, ya da evrensel laiklik,
6.Ok:  Bilim ve Teknoloji
Olarak güncelleyebilir.

Sevgiler Günü Kutlu Olsun / Happy Valentine's Day


Legend of Valentine

"Ekrem Eylisli'ye yönelik baskılara son verilsin"

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Azerbaycan hükümetine, "Yazar Ekrem Eylisli'ye yönelik baskılara son verilmesi" yönünde uyarıda bulundu. Örgütün resmi internet sitesinde yayımlanan bildiride, Ekrem Eylisli'ye yönelik baskıların bir an önce durdurulması, yazarı tehdit edenlerle ilgili soruşturma başlatılması ve Eylisli'nin can güvenliğinin temin edilmesi gerektiği bildirildi.

Ermenistan'dan havaalanı çıkışı Cumhurbaşkanı Sarkisyan Hocalı Havaalanı'nın açılacağını söyledi.

ERİVAN (AA) - Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Hocalı Havaalanı'nın mutlaka açılacağını ve ilk yolcularından birinin de kendisi olacağını söyledi.Azerbaycan tarafının tehditlerinin anlamsız olduğunu söyleyen Sarkisyan, ''Azerbaycan'ın Karabağ'ın sahibi olmadığını ve havaalanıyla ilgili buranın gerçek sahiplerinin karar vereceğini'' ifade etti.

«The Jerusalem Post»: Yahudilerin Ermenistan’ı

Ermenistan’da Ortaçağ Yahudi yerleşiminin varlığı önemli. Stone ″Ermenistan’da Yahudi varlığı İran ve Kafkasya’nın diğer ülkelerindeki Yahudi toplumları arasındaki bağı temin etmekte″ olduğunu kaydetmekte. Piskoposun hayali Ermenistan’da eğitimle uğraşacak bir Yahudi Müzesi veya Kültür Merkezi kurulması. Arzusu insanların Ermeniler ve Yahudiler arasındaki bağı duymaları ayrıca Ermeni Soykırımı ve Holokost esnasında nasıl birbirlerine yardım ettiklerini öğrenmeleri. Piskopos ″Bu halklar birbirine destek olmalı. Benzeri bir kadere sahipler″ demekte.»

Sivas Gürün Ermenilerinin Tehciri 1915

Gelini Siranuş din değiştirme fikrine "ben İslamiyet'i kabul etmem" diyerek kesinlikle karşı çıkar. Kaynanası o akşam, bütün geceyi ona öğütler vererek geçirerek, dört küçük yavrusunun uğruna en azından göstermelik olarak Müslüman olmasını söyler. Gelini ona boyun eğer. Müslümanlığı kabul ederek Gürün'e dönmek amacıyla sabah erkenden 12 saat mesafedeki Elbistan'a doğru yola koyulurlar. Öğleye yakın Elbistan'a vararak hep birlikte kadının huzuruna çıkarlar. Kadı, anne Hekimyan'ı çağırarak açık bir şekilde sorar:

'Ermenistan BTK demiryolunu kullanamaz'

Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov, Yukarı Karabağ sorunu çözülmediği ve Ermeni işgali son bulmadığı sürece, Ermenistan'ın Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunu kullanamayacağını söyledi. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te, AB Doğu Ortaklığı projesine üye ülkelerin ulaştırma bakanlarının toplantısı yapıldı. Yapılan görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında, bakanlar gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Feriköy Surp Vartanants Ermeni Kilisesi 150. Yılı Etkinliği

Julia Mutlu, Geleneksel Ermeni Kostümleri Defile ve Dans Gösterisi
1 ve 3 Mart 2013 Şişli Kent - Kültür Merkezi
1 Mart 21.00
3 Mart 19.00

Anuş Olmak Dans Tiyatrosu Gösterisi


Ne mutlu ‘Türküm diyene’ mi? Ne mutlu ‘Türk olana’ mı?

Ayşe Hür

Türk milletinin hangi unsurları kapsamadığının bir ipucunu Mustafa Kemal 16 Mart 1923’te Adana Türk Ocağı Esnaf Cemiyeti’nin çayında yaptığı konuşmada vermişti: “Arkadaşlarımız söylevlerinde demişlerdir ki, Adana'mıza hâkim olan diğer unsurlar, şunlar, bunlar, Ermeniler sanat ocaklarımızı işgal etmişler ve bu memleketin sahibi gibi bir durum almışlardır. Şüphesiz haksızlık ve küstahlığın bundan fazlası olamaz. Ermenilerin bu verimli ülkede hiçbir hakkı yoktur. Memleket sizindir, Türklerindir. Bu memleket tarihte Türk’tü, o halde Türk’tür ve sonsuza kadar Türk olarak yaşayacaktır…”

Kulağını getirene ödül


RFE/RL’nin haberine göre bu kez iktidara yakın Muasır Musafat partisi lideri Hafız Hacıyev, bir grup gazeteciye, “Eylisli’nin kulağını kesip getirene 10 bin manat (22 bin TL) ödül vereceğim” dedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Bakü’ye, “baskılara son verilmesi” çağrısı yaptı.
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/planet/22584837.asp

1915 Felaketinden Bölümler 'Kervan'

Gürün'ün bütün Ermeni gençleri askere götürülmüştü ve sadece kadınlar, yaşlılar, olgunluk çağına ermemiş gençler ve çocuklar kalmıştı. Ortam günden güne daha da umutsuzluk veren dayanılmaz bir hal alıyordu. Halk ise korku içindeydi. Okul açıktı, ama öğretmenler de askere götürülmüş olduklarından, aynı yılın mezunlarından biri okulumuz (Bartevyan) için öğretmen olarak görevlendirilmişti. O daha ilk günden bize dedi ki, "ben öğretmen değilim, siz de öğrenci değilsiniz, sadece bilmediklerimizi ya da unuttuklarımızı birbirimize öğretecek olan arkadaşlarız." Çevremizde yetişkin erkek kalmamıştı. Papaz ve öğretmen de yoktu. Okulumuz zaptiyelerin merkezi haline geldi.

Levent Gök’ten Samatya'daki Ermeni saldırıları başvurusu


CHP Ankara Milletvekili Levent Gök,  Samatya’da Ermeni yurttaşlara yönelik saldırı ve cinayetlerin  araştırılması için üyesi olduğu  Meclis İnsan Haklarını İnceleme  Komisyonu’na başvurdu. Gök, başvurusunda, saldırıların etnik ve dinsel temelli olabileceğine dikkat çekti. 

250 yeni çiftin katılımıyla Tyarnıntaraç halk bayramı kutlamaları gerçekleştirilecek

13 Şubat saat 17:30’da Nor Nork Surp Sarkis Kilisesi avlusunda 250 yeni evli çiftin katılımıyla  Tyarnıntaraç halk bayramı kutlamaları gerçekleştirilecek. Ararat Diyakosluğu Basın divanından NEWS.am’e verilen bilgiye göre; saat 17:00’de kilisede akşam ayini gerçekleştirilecek, daha sonra kilise avlusunda büyük ateş yakılıp, şarkı ve danslar eşliğinde ateş üzerinden atlanacak. Çiftlere sembolik armağan ve kartlar verilecek.

Hollywood Yıldızları Sözde Ermeni Soykırımı Filminde Rol Alacak İddiası

TurkishNY.com - ABD'de Sözde Ermeni soykırımının “100. yıldönümüne” ithaf edilen yeni bir film projesi ortaya çıktı.Armenia Now isimli haber kaynağına göre yönetmenliğini Ermeni yönetmen Artak Seveda’nın üstleneceği filmde, Hollywood yıldızları da yer alacak. Film için adı geçen isimler arasında Al Pacino, Leonardo DiCaprio, Natalie Portman ve Armand Assante yer almakta. Filmin sözde Ermeni Sokırımı’nın 100. yıl dönümü olduğu iddia edilen 24 Nisan 2015 tarihinde vizyona girmesi planlanıyor.

Hocalı Dilekçesinde Yeterli İmza Toplandı

Hocalı katliamının soykırım olarak tanınması için Başkan Barack Obama yönetiminin resmi sitesinde açılan dilekçeyi 100 bin kişi imzaladı. Beyaz Saray resmi internet sitesinde, ''Hocalı Soykırımı''nın tanınması ve Başkan Obama'nın konuya ilişkin bildiri yayımlaması amacıyla imza kampanyası başladı.   

Film prömiyeri: «Sessizlik: Gürcistan’da Ermeniler ve Ermeni değerleri»

Erivan’da Ermeni Mimarisini Araştırma Fonu tarafından hazırlanan «Sessizlik: Gürcistan’da Ermeniler ve Ermeni değerleri» filminin prömiyeri gerçekleştirildi. Filmde son 80 yıl esnasında Gürcistan’ın ülkede yaşayan ulusal azınlıklara yönelik politikaları mercek altına alınmakta. Ermeniler ve Azeriler, Gürcistan’da var olan sayıca en büyük ulusal azınlıklar arasında yer almaktalar. 1920’li yıllardan itibaren Gürcistan yönetimi ülkede Gürcülere ait olmayan dini anıtları sürekle yok etme siyasi güttüler. 

Ցոյց` Ընդդէմ Պոլսոյ Մէջ Հայ Կիներու Դէմ Կիրարկուած Բռնութիւններուն


ՀՅԴ ,Նիկոլ Աղբալեանե ուսանողական միութիւնը, Երիտասարդ դիւանագէտներու ակումբ երիտասարդական հասարակական կազմակերպութիւնը եւ Երիտասարդ Գետաշէն երիտասարդական բարեգործական հիմնադրամը ներկայացնող խումբ մը ցուցարարներ երէկ ցոյց կատարեցին դէպի Երեւանի մէջ ՄԱԿ-ի գրասենեակ` բաց նամակ յանձնելու Թուրքիոյ մէջ հակամարդասիրական բռնութիւններուն վերաբերեալ:

Goulet: Fransa, Türkiye’yi Şoke Etmeden Ermenileri Memnun Etme Peşinde

Fransa'da geçtiğimiz yıl gündeme gelen Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlerin cezalandırılması ile ilgili yasa tasarısının Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasında önemli rol oynayan Orne Senatörü Nathalie Goulet, "Ermeniler, soykırımı inkar edenlerin cezalandırılması ile ilgili verdikleri mücadelelerinde, Yahudilerin soykırımla ilgili verdikleri mücadele gibi haklıdırlar." sözlerine de açıklık getirdi...Kendisinin Türkiye ve Azerbaycan dostu bir senatör olduğunu hatırlatan Goulet, "Ermeni soykırımı ile ilgili geçen yıl sergilediğim tutumumda hiçbir şey değişmedi." diye konuştu. Goulet, "Ama Gürcistan'da yaşadıkların beni şok etti. Bazı şeylerle yüzleşince daha iyi anlayabiliyorsunuz. Ermeni olaylarında mağdurlar var. Siz bu mağduriyeti inkar ederseniz onları ikinci kez öldürürsünüz." ifadelerini kullandı.

Cemal Paşa'nın katili Ermeni değildi!

Pars Tuğlacı'yı yeniden bulduk... Sözü kendisine bırakıyoruz: "1962 yılında, Cemal Paşa'nın muhterem refikası, Seniha Hanım'la tanıştım İstanbul, Büyükada'da… "Cemal Paşa bilinen güzergâhı izlemişti. Tiflis'ten acı haber gelince, her taraftan 'Cemal Paşa'yı Ermeniler öldürdü!' diye haberler geliyordu ki, şaşılası bir mektup, çok manidar bir durum arzetti. Düşünebiliyor musunuz, mektup Ermeni Devrimci Federasyonu yani 'Taşnak' diye bilinen partiden geliyordu. Uzun zaman sakladım ben o mektubu, Türkiye'ye nakli mekânımızda, o da kaybolmuş maalesef. Muhtevası şöyleydi: 'Muhterem hanımefendi, sanmayasınız ki nankör bir milletiz; refikinizi öldürenler bizler değiliz, onun bize olan yardımlarını asla unutacak değiliz, onu öldürenlerin Ruslar olduğuna inanıyoruz, saygılarımızla…' 'Ama' dedi Seniha Hanım, 'Siz tarihle uğraşan ciddi birisiniz, kocamı öldürenlerin hakikaten Ruslar olduğuna dair bir belge bulabilirseniz, çok memnun olacağım…' Kendisine söz verdim ve ayrıldım…

Merkel’den Arınç’a ‘azınlık’ ziyareti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere 25 Şubat’ta Türkiye’ye gelecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile de bir araya geleceği ortaya çıktı.Arınç, şunları söyledi:“Doğrudur. Türkiye’deki azınlıklar ve cemaatlerle ilgili olarak bilgi almak istediklerini ifade etmişlerdir. Ben bundan şahsen memnun olduğumu ifade etmeliyim. Çünkü doğrudan kendisine bazı bilgiler verme imkanımız olacak.”

İstanbul ile Roma’yı birleştirmek istiyordu!

Hakan Çelik /Posta
I. Bartholomeos, Katolik ve Ortodoks kiliselerini birleştirmek ve ayrılıkları aşmak için büyük çaba gösteren Papa’nın istifa kararından çok büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Bartholomeos’a göre 16. Benedikt, sadece Papa olarak değil uzun yıllar boyunca büyük bir ilahiyatçı olarak kilise hayatına damgasını vurdu, dedi.

“The Genex” Soykırımın 100. Yıldönümünde Vizyona Girecek

Ermeni soykırımını konu alan “The Genex”, soykırımın 100. yıldönümünde, 24 Nisan 2015′te izleyiciyle buluşacak. Gerilim-tarih türündeki filmde soykırım sırası ve sonrasında Anadolu Ermenilerinin paralarına el koymakla suçlanan Alman bankalarına karşı yürütülen hukuk savaşı ele alınacak.

Ermeni tasarısı yeniden: Valerie Boyer bir kez daha sahnede..

Ermeni soykırımını inkara ceza öngören yasanın mimarı Valerie Boyer'in ısrarı sürüyor. Fransa'da ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya milletvekili Valerie Boyer ve 5 milletvekili arkadaşı, yeni bir 'Ermeni soykırımı inkarına ceza kanunu' tasarısını Fransız Ulusal Meclisi kanun kayıt bürosuna kaydettirdi. Valeri Boyer ve 5 milletvekilinin hazırlamış olduğu kanun tasarısı 6 Şubat'ta Ulusal meclise verildi. Milletvekilleri, kanun tasarısını yine Marsilya barosu avukatlarından olan Philippe Kirkorian ile birlikte hazırladı.( Bak sen Valerie'nin yaptığına. Bizim özgürlükçü aslanlar yine kızacak. HYETERT) 

Tuluyhan Uğurlu Mesrop Mutafyan Kültür Merkezi'nde

Tuluyhan Uğurlu, Türkiye ve Dünyada 300’ün üzerinde konserde seslendirdiği Dünya Başkenti İstanbul isimli projesine yine İstanbul’un farklı mekânlarından birinde devam ediyor. Kumkapı’da Meryem Ana Kilisesi kompleksi içinde bulunan Mesrop Mutafyan Kültür Merkezi'nde 23 Şubat Cumartesi ve 24 Şubat Pazar günleri gerçekleştireceği konserle, Uğurlu bu kez İstanbul’un yine farklı bir yüzünü, farklı bir semtini anlatmaya hazırlanıyor.

Boston-Area Armenian Students and Scholars Social


Kim Kashkashian Wins Grammy Award for Best Classical Instrumental Solo


Posted by Weekly Staff
LOS ANGELES, Calif.—Armenian American violist Kim Kashkashian won the award for the recording “Kurtág & Ligeti: Music for Viola” at the 55th Annual Grammy Awards this evening.  Kim Kashkashian (Photo by Steve Riskind)

Flash... Flash... Papa 16. Benedict'in istifa mektubu

Vatikan, Papa 16'ncı Benedict'in sürpriz istifa kararını duyurdu. Hıristiyan dünyası, ani kararla şaşkına dönerken, Papa, istifa kararını kısa mektubunda açıkladı. 16. Benedict, görevini sürdürmek için gereken güce sahip olmadığını belirtti.

Patriklik Makamına Sunulan Cemaat Vakıfları Yönetmeliği Değişikliği ile İlgili Öneri

Ekte sunduğumuz yönetmelik taslağı maalesef gönlümüzün istediği, cemaat için ideal bir yönetmelik değil. Bunun temel nedeni patrikliğin mevcut hukuken belirsiz statüsü. Bu yönetmelikte Patrikliğin hiçbir rolü görünmüyor. Üzerinde çalıştığımız yönetmelik “cemaat vakıfları” seçimine ilişkin olduğuna göre dini bir topluluk yani cemaat olduğumuz tartışılmaz bir vakıa, bu durumda  cemaati ilgilendiren her konuda dini liderliğin de dahli olması gerekir. Her ortak kurulun Patriklik merkezli olması ve kararların patriklikçe de onaylanması ve gereğinde haklı nedenlerle veto edilebilmesi gerekir.

Urgent Call to Defend Righteous Azeris

Ragip Zarakolu / rzarakolu@aol.com
Conscience is a distinctive moral quality of mankind. The conscientious, the honest, the righteous  or whatever you may choose to call them represent the true pride and honour of a country, but criminals wielding an axe never can! A writer in Azerbaijan who should have been the pride of his country is presently in mortal danger, and the threat emanates from the President of the country, who is a post-Soviet autocrat. The title of “People’s Writer” of the Republic of Azerbaijan and the associated state award have been rescinded, his author’s pension has been cancelled, and his wife and son have been fired from their jobs.This writer is Ekrem Eylisli, an author, scriptwriter and dramatist who adopted the great Soviet writer Maxim Gorky’s philosophy of the fraternity of peoples at Maxim Gorky Literature Institute in Moscow, dedicated to that great man.

Acil Çağrı: Azeri Vicdanlılara Sahip Çıkalım

Ragıp Zarakolu
Vicdan, insanlığın en önemli hasletlerinden biridir. Vicdanlılar, dürüstler, doğrular:  adını ne koyarsanız koyun onlar, bir halkın ve ülkenin gerçek onuru olurlar bir gün; baltalılar ise asla! Şu sıralarda Azerbaycan’ın onuru olarak kabul edilmesi gereken bir yazar ciddi bir ölüm tehditi altında. Ve bu tehdit bizzat bu ülkenin post-sovyet otokrat başkanından geliyor; ona verilen Azerbaycan Cumhuriyeti “Halk yazarı” ünvanını ve devlet ödülünü geri alıyor, yazarlık bursunu kesiyor, eşi ve oğlu işten atılıyor.  Ekrem Eynisli büyük Sovyet yazarı Maksim Gorki’nin halkların kardeşliği felsefesini, onun adına kurulmuş olan Moskova’daki Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü’nde içselleştirmiş bir yazar, senarist ve dramaturg. Halen 75 yaşında, birçok dergi ve gazetede yazılar kaleme almış ve 2005 yılında milletvekili seçilmiş. 

6-7 Eylül Olayları ile yüzleşme - Yakın tarihimizin kırılma noktası!

Londra Konferansı’ndaki Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yu desteklemek için yönlendirilen ortamda, Selanik’teki Atatürk Evi’nin bombalanmasının protesto eylemleri kontrolden çıkınca ortalık birbirine girmişti... 6 Eylül akşamı başlayıp 7 Eylül sabahına kadar devam eden olaylarda  resmi Türk kaynaklarına göre 4 bin 214 ev, 1.004 işyeri, 73 kilise, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okul ile aralarında fabrika, otel vb. 5 bin 317 yer saldırıya uğramıştır.Türk basınında ölü sayısı 11 olarak belirtilmiş , Helsinki Watch örgütünün bir raporuna göre ise ölenlerin sayısı 15’tir.

'Milli Sermaye Ermeni Tehcirinden'

1919'da örgütlenen Kuvay-i Milliye'nin asıl amacının, İngiliz-Fransız işgaline direnmek değil, sürülmüş Ermeniler'in dönmesine engel olmak olduğunu söyleyen Nişanyan, Anadolu Ermenileri ve Kürtleri'nin kaderlerinin, tarihin her döneminde farklı vesilelerle kesiştiğini ifade etti."Soykırım, 1915'te olup biten bir hadise değildir. 1913 civarında başlayıp günümüze kadar aralıksız devam eden bir devlet politikasının adıdır" diyen Sevan Nişanyan, Ermenistan ile ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmaları ve her yıl Nisan ayının ülke gündeminde yadsınamaz bir yeri olan Ermeni sorunu hakkında AKnews'in sorularını yanıtladı.

10 Şubat 2013 Suriye ve Azerbaycan’a darbe, Ermenistan’a jest

Bayram Coşkun
Şimdi gelin maddeler halinde analizimizi aktaralım.
1- Ankara isyan dalgasına verdiği destekle Suriye'yi zayıflatırken, soykırım yalanı başta olmak üzere Türkiye'nin üzerinde birçok hesabı olan (Hatta Doğu'dan toprak bile isteyen) Ermenistan'ı güçlendirmektedir.
2- Ankara kamuoyundan gizli bir şekilde (aynı zamanda bir AB ve ABD talebi olan) Ermenistan sınır kapısını açmıştır.
3- Ankara Suriye'den gelen Ermenilerin bir Azeri toprağı olan Yukarı Karabağ'a geçişlerine izin vererek hem Ermeni işgaline dolaylı olarak destek vermiş hem de kardeş ülke Azerbaycan'a milli davasında ağır bir darbe indirmiştir.

1 ülke 8 sınır ‘Ben’ Ve ‘Öteki’ Bir Arada

Sevda Aydın
Angelika Brudniak ve  Cynthia Madansky çektikleri belgesel filmleriyle tanınan iki isim. Brudniak ve Madansky  üç yıldır, Türkiye ile sekiz komşusunun sınırlarında dolaşıp, oralardan hikayeler topladılar. 1+8 ismini verdikleri belgesel şu aralar Salt Galata’nın duvarlarından izleyiciyle buluşuyor.