Etiketler

" Karabağ sorununda en büyük engel Ermeni lobileri"

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Hasanov, Dağlık Karabağ sorununda en büyük engelin Ermeni lobileri ve diaspora teşkilatları olduğunu söyledi. Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'nde Hocalı soykırımı ile ilgili düzenlenen etkinlikte konuşan Hasanov, özellikle ABD'de bulunan lobinin bu konunun en önemli faili olduğunu bildirdi. 

Türk Dışişleri, Cumhurbaşkanı Gül'ün Serj Sarkisyan'a gönderdiği tebrik mektubu konusunda açıklama yaptı

"Sayın Cumhurbaşkanımızın Serj Sarkisyan'a yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla gönderdiği tebrik mektubu devlet tahammüllerimiz doğrultusunda gerçekleştirildi. Nitekim, daha önce de başka ülkelerde seçimlerin sonuçları belli olduktan sonra tebrik mektupları gönderilmişti" diye APA`ya Türkiye Dışişleri Bakanlığından bildirildi.

Hayko Cepkin dayağa iyi olmuş dedi

Cepkin, adınızın dayakçıya çıkması sizi rahatsız ediyor mu sorusuna “iyi olmuş, insanlar hadlerini bilirler” sözleriyle yanıt verdi. Cepkin iddia sahibinin kendisine ırkçı jargonla hakaret ettiğini söyleyerek, aynı zamanda şantaj nedeniyle kendisinden davacı olduğunu açıkladı. Cepkin, adınızın dayakçıya çıkması sizi rahatsız ediyor mu sorusuna ise “iyi olmuş, insanlar hadlerini bilirler” sözleriyle yanıt verdi.(Hayko maalesef yine yanlış yapıyor. Görüldüğü gibi Şirin Hanım konuşmanın bir cümlesini seçip başlığa koyarak linç kampanyasına dolaylı yoldan destek veriyor. HYETERT)

"Hayko Şiddet Karşıtı Kampanyalarda Yer Almamalı"

Çiçek Tahaoğlu/ cicek@bianet.org
 Hayko Cepkin'ce darp edildiğini söyleyen G.H., "Kadına şiddete karşı kampanyalara çıkıyor ama kendisi şiddet dolu bir insan. Bu kampanyalarda asla yer almaması gerekiyor" dedi. Cepkin'in avukatı ise iddiaları yalanladı... Hayko Cepkin'in avukatı Dilek Şahbaz Yılmaz ise Hayko Cepkin'in resmi Faceebook hesabından yaptığı açıklamayla, iddiaları yalanlarken müvekkilinin şiddet uygulamadığını tam tersine şiddete maruz kaldığını ve ardından Ermeni kimliğine yönelik hakaret, şantaj ve tehdide uğradığını iddia etti ve kendilerinin de emniyet müdürlüğüne tehdit ve şantaj fiilleri nedeniyle şikayette bulunduklarını açıkladı.( Hayko'ya karşı açılan linç kampanyası büyüyecek gibi. Umarız Hayko, konuyu ciddiye alıp, bu gruplara bu fırsatı verecek sözler söylemez. HYETERT)

"Hocalı Katliamı ve Ermeni Meselesi" Paneli

Bülent Ecevit Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (KARSAM) düzenlediği, "Hocalı Katliamı ve Ermeni Meselesi" başlıklı panel, Prof.Dr.Arif Amirov Konferans Salonu'nda yapıldı... Türk ve Azeri diasporasının yurt dışında ortak çalışması yönünde önerisini sunan Doç. Dr. Mustafa Çolak, "Türk ve Azeri diasporası yurt dışında ortak çalışmalıdır. Sayı olarak özellikle Avrupa'da Türklerin sayısı 4 milyona yaklaşıyor. Avrupa'daki Ermenilerin nüfusunun yaklaşık dört katıdır. Buna Azeri diasporasını da eklediğiniz zaman bu sayı 4.5-5 milyona çıkar. Ama inanılmaz bir organizasyon bozukluğu var. Buna Türkiye ve Azerbaycan ortak çalışırsa güçlü olur. Türkiye Ermeni meselesi konusundaki bilimsel çalışmaları yaparken bahsettiği 1915 olaylarından biraz daha uzaklaşması lazım geliyor. 1915'te bizim tezimizi destekleyen çok fazla bir şey yok" şeklinde konuştu. (Umarız Hacaloğlu 1915 ile ilgili bu sözleri duyar. HYETERT)

Hovannisyan'dan Sarkisyan'a isyan

Ermenistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini ikinci sırada bitiren Raffi Hovannisyan için bugün yine başkent Erivan'daki Özgürlük Meydanı'nda destek mitingi düzenlendi.Miting alanında toplanan muhalefet parti yanlıları, seçimleri hileyle kazandığını iddia ettikleri Serj Sarkisyan'ın, iktidarı Miras Partisi lideri Hovannisyan'a devretmesi talebinde bulundu.

Yüzbaşı Torosyan tartışmaları: Ya da suskunluğun sessiz anlaşması

Taner Akçam
Dört ayrı resmi belgeye dayanarak söyleyebiliriz ki Sarkis Torosyan, 1916’da Amerika’ya giriş yapmadı, Romanya’da savaşmaktaydı ... Yüzbaşı Torosyan’ın anıları etrafında dönen tartışmalar, eğer gazete köşeleri terbiye sınırlarını aşan seviyesiz hakaretler için kullanılmaz ise, bugüne kadar hiç ele alınmamış birçok konuyu tartışmamıza vesile olabilir. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusundaki Hıristiyan askerlerin akıbetleri ve ailelerinin sürülüp imha edilmeleri bu konuların başında gelir.

'Ermeni P.ç' Diyerek Saldırdı

Avukatı Hayko Cepkin'in neden kızdığını açıkladı ve MOBESE kayıtlarını delil gösterdi. Hayko Cepkin'in avukatı, ünlü rock'çının bir kadını dövdüğü iddiası üzerine şu açıklamayı yaptı: "MOBESE kayıtları mevcut. O kadın Hayko'ya 'O... çocuğu' ve 'Ermeni p...' diyerek saldırdı. Asıl biz G.D.A. adlı kadından şikayetçiyiz!"

Bir Barok Kutlaması: Händel ve Charpentier


Tarih: 24 Şubat 2013, Pazar @ 17:00; Yer: Alman Protestan Kilisesi, Aynalıçeşme/ Tarlabaşı
Şef ve müzik direktörü Arda Ardaşes Agoşyan, çalıştırdığı iki korosunu - CorISTAnbul Oda Korosu ve Alman Protestan Kilise Korosu – bir araya getirerek, “Bir Barok Kutlaması” başlığıyla bir konser veriyor. Programda iki değerli Barok ustasının, Georg Friedrich Händel and Marc-Antoine Charpentier’nin eserlerine yer verilecek.

1915’ten sağ kurtulup geri dönen aileler

Bozukluk Hep Yukarıdan Geldi Annem derdi ki ‘Bir gece yoldan ayak sesleri gelmeye başladı. Avlu kapısına gittik, baktık. Birbirine iplerle bağlı insanlar gidiyorlardı sessiz sessiz. Çoğu inliyordu, öksürüyordu. Böyle yürüdüler, gittiler.’Babam da derdi ki ‘Bir sabah kalktık, Divriği’de Ermeni kalmamış. Evlere girdik, her yer dayalı döşeli duruyor. Bir evde sofra kurulmuş, çorba var, kaşıklar etrafında.”

Güney Kafkasya Jeopolitik Belirsizliğin Kıskacında

Washington ve Moskova’nın siyasi deneyimi ile Ermenistan’ın sahip olduğu kaynaklar mukayese bile edilemez. İkincisi, ABD ve Rusya temelde kendi çıkarlarını gözetiyor ve her zaman Erivan’ı ezip geçecektir. Ermenistan bunun önünü alamayacaktır. Bu nedenle, Ermenilerin bu hali, tecrübesiz bir çocuğun buzun üstünde dengede durmaya çalışmasına benziyor. Birazdan “yaz gelecek” ve “buzlar eriyecek”. O zaman Ermenistan’ı suyun dibine düşmekten hiç kimse kurtaramayacak. Dışarıdan garip görünse de aslında, Gürcistan daha karmaşık bir jeopolitik durumdadır. Yeni Başbakan Bidzina İvanişvili, ülkenin dış politika çizgisinde keskin değişiklikler yapmaya başlamıştır. Şimdi Gürcistan’da hükümet krizi yaşanmaktadır – Başkan ile hükümetin görüşlerinde ciddi farklar var. B. İvanişvili’nin Azerbaycan ve Ermenistan’a ziyareti sırasında yaptığı açıklamaların birbiriyle çatışması, genel olarak bölge için tehlikelerin ortaya çıkabileceğinin bir işareti olabilir.

Ragıp Zarakolu: Değerli Ekrem Eylisli ve Levon Cavakhyan’a Açık Mektup

Size yönelik bu satırları kaleme almadan önce, Uluslararası PEN Merkezi’ne de ulaştırmış olduğum ‘AZERBAYCANLI VİCDANLILARA SAHİP ÇIKALIM’ başlıklı acil çağrıma, “Vicdan, insanlığın en önemli hasletlerinden biridir. Vicdanlılar, dürüstler, doğrular: adını ne koyarsanız koyun onlar, bir halkın ve ülkenin gerçek onuru olurlar bir gün; baltalılar asla!” sözleriyle başlamıştım.

Azerbaycan, Gül’ün Sarkisyan tebriki için izahat istedi

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Novruz Mamedov, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, göreve tekrar seçilmesiyle ilgili meslektaşı Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı tebrik etmesi konusunda açıklama yapmak zorunda olduğunu söyledi. Haberi Trend.az gazetesi duyurdu.

A Cathedral on the Verge of Collapse: The Campaign to Save

Mren An Interview with Dr. Christina Maranci By Lucine Kasbarian

MEDFORD, MA -- Dr. Christina Maranci, Arthur H. Dadian and Ara T. Oztemel Associate Professor of Armenian Art and Architecture at Tufts University in Medford, Mass., has issued a call to save the 7t h century Mren Cathedral of Western Armenia, located in the Kars region of present-day Turkey. Prof. Maranci’s areas of expertise include Byzantine art and architecture, and the art and architecture of the Transcaucasus—principally Armenia. She is considered one of the world’s authorities on the Mren Cathedral. According to Dr. Maranci, “the cathedral of Mren is now in danger of collapse.

Petitioning The British Museum

Petition by  Gagik Avagyan
The British Museum is misinforming visitors about the artifacts found within room 54, claiming they originated from Ancient Turkey and Ancient Anatolia. This is absolutely ridiculous and beyond inaccurate because there is no such thing as Ancient Turkey or Ancient Anatolia! This is a discrimination of Armenian heritage and shall not be tolerated. 

Ermenistan’dan Gök Mescid için UNESCO atağı


Mehmet Fatih Öztarsu - Erivan
Ermenistan, başkent Erivan'ın merkezinde yer alan tarihi cami Gök Mescid'i UNESCO Kültür Mirası listesine aldırmak için girişimde bulunuyor. Ermeni yayın organı Armenpress'te yer alan habere göre, Kültür Bakanı Hasmik Poghosyan ilgili yayın organına verdiği demeçte, söz konusu kararı İran'a gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında verdiğini belirtti. İran'ın Ermeni tarihi eserlerini tamamıyla koruyan bir ülke olduğunu söyleyen Poghosyan, Ermenistan'ın da İran eserlerine sahip çıkması gerektiğini dile getirdi. Ermeni bakan, Bu yüzden Gök Mescid'in dünya kültür mirası olarak korunması gerektiğini dile getirdi.

1915 Soykırımında Miadun

1895 Hamidiye Alayları Katliamı ve 1915 Techirinde Dersim Çemişgezek’in Miadun/ köyünde yaşananlar 1895 Katliamı. Türk ve Kürt çeteleri köyü kuşatır. Saldırıya uğrayan Miadun’da köylüler birkaç gün silahlı direniş gösterir. Çatışmalarda Haci Hagop, Haci Kevork, Hovagim Boğikyan, Bedros Tertsakyan vurularak ölürken köyün keşişi Der Nışan ise kilise içinde yakılır. Köyü tam olarak ele geçiremeyen saldırganlar evleri ateşe verir. Dehşete kapılan halk herşeyi bırakıp şehire kaçar. Köyde yalnız Müslüman olmayı kabul eden dört kişi kalır. Bunlar Ançırti’ye gider ve bir kaç ay sonra tekrar Hristiyan olarak Çemişgezek’e gelirler.

Karabağ Halen Bir Milleti Etkiliyor

Ara Khachatourian / Asbarez
Yüzlerce, binlerce Ermeni'nin Karabağ’ın Ermenistan ile birleşmesi talebiyle sokakları doldurduğu 20 Şubat 1988’de, çağdaş bir Ermeni özgürlük mücadelesi doğdu - Ermeni ulusunu halen daha birleştiren ve seferber eden bir hareket. Bu hareket Sovyet lider Mikail Gorbaçov’un açıklık politikalarına da - Glasnost ve Perestroyka - direkt bir meydan okumaydı ve Sovyetler Birliğinin çöküşünü tetikledi.

Nadir Kitaplar Müzayedesi


“Nadir Kitaplar” Müzayedesi-IV “Rare Books”
Auction-IV Yöneten-Auctioneer Nihal Sarıgül Pol Şalabi; 10 Mart 2013 Pazar, Saat 14.00
Esma Sultan Yalısı-Ortaköy
Müzayede Öncesi-Contact Before the Auction
+90 (0) 212 225 00 69 - 224 30 50
+90 (0) 533 746 95 39

Şişli Spor Kulübünden Haberler


Şişli A erkek  basketbol takımı Türkiye 3. ligindeki 2. maçında deplasmanda Çankırı Demirspor takımını 86-56 mağlup etti... Şişli A bayan Voleybol takımı deplasmanda lig lideri  Salihli Belediye takımına 3-1 mağlup oldu. Maçın setleri 23/25  25/16  25/22  25/21 sonuçlandı.

Ermeni takı ustaları Paris'te bir arada...

Dünyanın dört bir yanından Ermeni mücevher ustaları, Paris'te buluştu. Türkiye'den Avedis Kendir ile Sevan Bıçakçı'nın eserlerinin yer aldığı çalıştay, büyük ilgi çekiyor.Ermeni Mücevhercileri Birliği (AJA), dünyanın dört yanındaki usta ve çırak Ermeni tasarımcıyı Paris'te buluşturdu. ABD, Avrupa ve Türkiye, Ortadoğu, Güney Amerika ve Avustralya'dan gelen Ermeni asıllı onlarca mücevher sanatçısının katıldığı çalıştay önceki gün Paris'te başladı.

Bir Okura Akunq'den Cevap

Malatya Arapgir’den. Burada yukarıda yazıldığı gibi birçok Ermenilere ait kilise kalıntıları ve evler var. Benim Ermeni akrabalarım var, fakat kimse buraya gelip hak iddia etmeye kalkmasın, yeni bir katliam yaşanır..:D 
musa / temmus_atesi@hotmail.com

Dünya Anadil Günü

Bir Savaş Suçlusu İzmir Belediye Başkanı Hüseyin Aziz Akyürek

Bir İzmirli olarak İzmir’i yöneten belediye başkanları kronolojisine baktım geçenlerde. Birde son olarak okuduğum, Malta Sürgünleri adlı kitapta genişçe yer verilmiş bir belediye başkanı dikkatimi çekti. Benim doğduğum, yaşadığım şehrin, insanlık suçu işleyen bir belediye başkanına sahip olmasından derin üzüntü duydum… Bu güne değin birçok belediye başkanı gelmiş, geçmiştir İzmir’den. Âmâ içlerinden biri var ki, HÜSEYİN AZİZ AKYÜREK savaş suçlusu olarak Divan-ı harb-i Örfi ’de yargılanmış, sonrada ödüllendirilerek, İzmir gibi hoşgörü kentinde belediye başkanlığı ve valilik yapmıştır. 

Ermenistan’da muhalefet meydanlara indi


Ermenistan’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından binlerce muhalif meydanlara indi. Seçimleri ikinci sırada tamamlayan muhalif lider Raffi Hovhannisyan seçimlerin adil olmadığı gerekçesiyle başkent Erivan’da miting düzenledi.

Gayrimüslim ere silah veriliyor

Nevin Bilgin
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MHP’li Lütfü Türkkan’ın, “TSK’da silah altına alınan gayrimüslimlere eğitimlerinde daha önceden silah verilmiyordu, şimdi veriliyor mu?” sorusuna verdiği yanıtta şunları dile getirdi:“Her aşamada tüm TC vatandaşlarına eşit muamelede bulunulmakta, hiç kimseye ayrıcalık veya farklı uygulama yapılmamaktadır. Bu kapsamda gayrimüslim vatandaşlarımızdan askere alınanlar da gerekli eğitimlerini yapmakta herhangi bir farklı uygulamaya tabi tutulmamaktadır.”

«Eve gel» programı Haziran’da başlıyor


«Eve gel» programı 2013 yılında Haziran’da başlayacak ve Eylül ayına kadar devam edecek. Ermenistan Diaspora Bakanlığı, programın öngörülen etkinliklerine ilişkin taslağı Bakanlar Kurulunun 21 Şubat tarihli oturumuna onaylanmak üzere sundu. Program çerçevesinde Diaspora’nın farklı köşelerinden  13-20 yaş arası 900’e yakın genç Ermenistan’da aile yanında konuk edilmekte. Ayrıca program katılımcıları için Erenistan’lı yaşıtlarının da yer alacağı «Eve gel: Yaz Kampı»  da ön görmekte.

“Gâvur’un Dölü” Müslümanlar

Sofia Agopyan
Türkiye’de “dönme” sözü kullanıldığı zaman birden çok kişi “İşte burada var, orada var…” diye şuraya, buraya işaret eder. Ve bir an onların her yerde olduğu kanısına kapılır insan… Ermenistanlılar arasında onlarla ilgili söylentiler Soykırıma dair konuşmalarla ilgili olmuştur sadece. İstanbul Ermeni cemaatinde onlar yok, Türk toplumunda ise onların sorunu resmen mevcut değildir. Kimdir her iki taraftan Ermeni sayılan bu Ermeniler?… Hıristiyan'dır, fakat değildir, Müslüman'dır, fakat değildir. Gerçekten yaşıyorlar, mevcutlar, ama fiilen hiç bir cemaatte yoklar.

Hüseyin Çelik Bahçeşehir Üniversitesi'ndeydi

Türkiye’de Takrir-i Sükun Kanunu’yla birlikte bir çok unsurun ötekileştirildiğini söyleyen Çelik, "Türkiye’de köylüler, Aleviler, Kürtler, dindar insanlar, gayrimüslimler ötekileştirildi. Bu durum 1946’da çok partili siyasi hayata geçince, köylünün oyu kıymetlenince köylü öteki olmaktan çıktı. Türkiye’de 1930’lu yıllarda Trakya’da Musevilerin göçe zorlanması bizim ayıplarımızdan birisidir. 1942’de çıkan Varlık Vergisi Gayrimüslimlere karşı işlenmiş affedilmez bir hatadır. 6-7 Eylül olayları 1955’te bizim tarihimize düşmüş kara bir lekedir. Oturup, tarihimizle yüzleşmek ve özeleştiri yapmak zorundayız. Bu memlekette Aleviler var, biz Alevileri yok saymışız. Şimdi sen Alevi’yi görmezden gelince yok mu oluyor?

Modern Haçlı Teşkilatı: NATO

Varşova Paktı dağıldı. Ama NATO hala iş başında. Peki kime karşı? Cevap çok basit: Tabi ki Müslümanlara karşı. Müsaade ederseniz Ali Bulaç’ın konu ile ilgili bazı tespitlerini buraya aktarmak istiyorum. Bulaç, 09 Nisan 2012 tarihli Zaman Gazete’sinde şöyle demektedir: “NATO’nun yeni dönemde kendine belirlediği ana stratejik hedefler, “İslam Dünyası’nın Batı karşısında -veya Batı’nın izni dışında- güç birliği oluşturmasına imkan vermemek; Batı’ya karşı koyabilecek herhangi bir gücün teşekkülüne engel olmak; Bölgede İsrail’den daha güçlü ve daha etkin bir gücün oluşmasına fırsat vermemek. İslam Dünyası’nın enerji kaynaklarını, enerji nakil hatlarını, beşeri ve tabii zenginliklerini kontrol etmek; İslam’ın sosyo-kültürel bir din, alternatif bir medeniyet ve bölgesel-küresel bir sistem olarak iddia sahibi olmasının önüne geçmek”(Gel de NATO'ya acıma, HYETERT)

Ermenistan'da 'seçim' krizi

Merkez Seçim Kurulu sonuçlarına göre, seçimleri yüzde 36.7'lik oyla ikinci sırada tamamlayan eski Dışişleri Bakanı ve Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Hovhannisyan, Serj Sarkisyan'a yarın 17.00'a kadar iktidarı gerçek sahibine teslim etmesi için süre verdiğini açıkladı. Erivan'daki Özgürlük Meydanı'nda basın mensuplarına açıklama yapan Hovhannisyan, "Seçimlerde hata yapan tüm resmi görevliler, eğer yarın 17.00'da kadar hatalarını kabul ederlerse, halk tarafından affedilecekler. Bunu kabul etmeyenlerse, hukuk içinde yargılanacaklar" dedi.

Ermeni Vakfı'na rezidans onayı

Zeynel Yaman-  Şişli'deki eski İnci Sineması'nın yer aldığı Pangaltı Ermeni Katolik Mihitaryan Manastır ile Mektebi Vakfı'na ait arazinin ticaret ve turizm imar değişikliği tamamlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayında imar değişikliğinin ardından nihai plan düzenlemesini de onayladı. Kabul edilen plan değişikliğiyle, turizm tesisi ile ticaret+konut fonksiyonu verilen araziye otel, rezidans yapılabilecek. Şişli'de İnci Sineması olarak bilinen 15 dönümlük arsanın kilise ile okul dışında kalan kısmının ticaret ve otel binası yapılabilmesi için gerekli plan düzenlemesi belediye meclisinden geçti. http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/02/19/ermeni-vakfina-rezidans-onayi

Prof. Dr. Suavİ Aydın: Kimlik siyasetinin dik âlâsını Atatürk yaptı - Bugün Türk Sorunu diye bir fenomenle karşı karşıyayız.

Türk milliyetçiliği nasıl oluştu? Türk milliyetçiliği çok eski tarihi olan bir milliyetçilik değil. Türk Osmanlı için tabiiyetlerden bir tanesiydi ve Osmanlı imparatorları kendilerini Türk olarak tanımlanmaktan hep kaçındılar. Türklük o dönemde bir köylülük atfı, aşağı bir kategoriydi. Osmanlı padişahları kendilerini pek çok kavmin yöneticisi bir hanedan mensubu ve İslam halifesi olarak tanımlıyorlardı. İmparatorluklarda ciddi anlamda yüksek kültür-halk kültürü ikilemi var. Bunu ortadan kaldırmaya çalışan ulus devletler yurttaş yaratmak için halk kültüründen kimlik devşirdiler. Bugün CHP ‘Biz kimlik siyaseti yapmayız’ diyor. Oysa kimlik siyaseti ulus devletin icat ettiği bir şey. Tarih tezi, dil kuramı, arkeolojik girişimler, halk evleri... Bunların hepsi yurttaş yaratma girişimi ve kimlik siyasetinin örnekleri. Yani kimlik siyasetinin dik alasını Atatürk yaptı ve herkesi kendine Türk dedirtecek bir zemin yaratmaya çalıştı.

Bir Ermeni’nin gözüyle

Faruk Çakır
1933 doğumlu “Türk Ermenisi” Levon Panos Dabağyan, “eski” ile “yeni” kıyaslaması yaparak dikkat çekici tespitlerde bulunmuş... “Ermeni meselesi”yle ilgili olarak da, “Farkındaysanız bu sorunları Ermeniler konuşmuyor. Başkaları bizim adımıza konuşuyor. Bu memlekette Müslüman camia Ermenilere sahip çıkmadıkça bu iş düzelmez” ... “Ermenistan’daki Ermeniler ile Türkiye’de yaşayan Ermeniler”i kıyaslayan Levon Amca, “Ermenistan’ı bu işe karıştırırsan elinde koz olarak kullanır. Buradaki Ermenilerle oradaki arasında çok fark var. Onların kültürü ile bizimki çok farklı. Aynı dili bile konuşmuyoruz” demiş.“Doğudaki Ermenilerin yaptığı katliâma ne diyeceksin?” sorusuna da şu cevabı vermiş 80 yaşındaki Dabağyan: “O bir defa oldu. Kafkas Ermeni'si Doğu’da katliâm yapmış. Katliâm yapan Rus ordusudur. Kafkas Ermeni'si de onun içindedir. Beni onunla karıştıramazsınız...  Ermenilerden başka bu memlekette ihanet etmiş kimse yok mu?” ( Kafkas Ermeni'sinin katliam yaptığını kabul edip, biz onlardan farklıyız, aynı dili bile konuşmuyoruz demek doğrusu Debağyan'a yakışır. HYETERT) 

Levon Panos: MHP'nin Üç Hilal'i benim fikrim

Büşra Sönmezışık
Türk Ermenisi Levon Panos Dabağyan Samatya'da kadınlara yönelik saldırıların ortalığı karıştırmak için yapıldığını ileri sürüyor. Bunların yaşanmasında basının da rolü olduğunu söyleyen Dabağyan, bu tarz haberlerin dikkatli bir biçimde verilmesi gerektiğini yoksa daha çok gerginliğe sebep olacağını dile getiriyor... Ben Orhan Pamuk'un kitaplarını biliyorum. Abartıldığı kadar bir yazar da değil. Bir defa sen bir edebiyatçısın, Ermeni meselesi gibi siyasi ve kritik bir konuda neden açıklama yapıyorsun? Devlet beni konuşturmalı çünkü bu benim meselem. Orhan Pamuk'u samimi bulmuyorum.Durumun Ermenistan'a intikal etmesini olumlu buluyor musunuz? Yanlıştır. Türkiye'deki bir meseledir bu. Ermenistan'ı bu işe karıştırırsan elinde koz olarak kullanır. Buradaki Ermenilerle oradaki arasında çok fark var. Onların kültürü ile bizimki çok farklı. Aynı dili bile konuşmuyoruz. (Ne diyelim bu da Ermeni'nin MHP'lisi. Pozitivist laikçi ve jakoben solcularımız var bu da bulunsun. Eksiğimiz kalmasın. HYETERT)
Yazının Devamı: http://yenisafak.com.tr/pazar-haber/levon-panos-mhpnin-uc-hilali-benim-fikrim-16.02.2013-484229

Annem Kürt Babam Ermeni!

Bahri Şenkal bsenkal@haberx.com
Değerli dostlar dün gece Diyarbakırlı bir öğretmenle sohbet ettik. Çok duygulandığım ve çok istifade ettiğim bu yazışmayı önyargıları kırar ve ülke barışına katkısı olur diye sizlerle paylaşmak istiyorum... Ben yedi göbekten Diyarbakırlıyım. Babam Ermeni kökenli annem ise Kürt. Kısacası Ermeni-Kürt asıllı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimlik kartını taşıyan biriyim... Asala'nın devamı oldukları doğrudur. Fakat bugün Ermeniler Asala’yı dahî tanımaz duruma gelmişlerdir... Bu arada hocam belirtmekte fayda görüyorum. Elhamdülillah Müslüman’ız. Büyük babamızdan bu yana. Tarafsızlığınızı gördüğüm için özelim sayılan şeyi açtım size hocam. Samimi gördüğümden, emin olabilirsiniz. ( PKK'nın ASALA'nın devamı olduğunu, PKK'nın Kürt değil Ermeni olduğunu kabul ederek bir halkın varlığını inkar etmek ve babasının soyunu karalamak yakışmış doğrusu. HYETERT)

Yazar Eylisli için diktatör Aliyev'e mektup: 'Linci derhal durdurun!..'

[Sesonline] - İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, Yüzleşme Derneği ve Helsinki Yurttaşlar Derneği Azerbaycan diktatörü Aliyev'i protesto ederek, Ermenilerle barış ve dostluğu savunan Azeri yazar Ekrem Eylisli'ye yönelik devlet destekli şiddeti ve linci durdurmasını isteyen bir mektup gönderdi. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e Açık Mektup

"Sayın Cumhurbaşkanı,
Biz Türkiye’den insan hakları savunucuları, ırkçılık, milliyetçilik ve nefret karşıtları, ülkenizde yazar Ekrem Eylisli’ye karşı yürütülen saldırgan kampanyayı, can güvenliğine yönelik tehditleri büyük bir endişe ve tepkiyle izlemekteyiz. Yurttaşınız ve güvenliğinden sorumlu olduğunuz Ekrem Eylisli’nin bütün suçu yazdığı bir romanda halklar arasında dostluğu savunmasıdır.

Fener Rum Patriği Bartholomeos Milliyet’e Konuştu- 2 Geleceğimiz yalnız bizi ilgilendirmiyor

Pelin Batu Revnak / pelin.batu@milliyet.com.tr
Bartholomeos, ‘Burası 17 asırlık bir kurum. Bu bölgenin, bu yörenin, bu memleketin, Balkanların en eski kurumu. Bu kurumun geleceği yalnız bizi değil, Türkiye’yi de ilgilendiriyor’ diyor

Dersim Ermenileri şimdi nerede?


Eyüp Hanoğlu
Geçtiğimiz haftalarda Ermeni gezgini Antranik'in “Dersim Seyahatname” isimli kitabı Aras yayınları tarafından yayımlandı...Malum; sözlü aktarım geleneğinin çocuklarıyız, yazılı bir tarihimiz yok, 1938 öncesine dair bilgilerimiz de çok sınırlı, devlet arşivleri ve gezginlerin seyahatnameleri dışında bildiğimiz çok az şey var. Bu bağlamda Andranik'in Dersim Seyahatname adlı kitabı çok özel bir kaynak... Ermeni meselesi, sadece Ermeni meselesi değil. Daha 100 yıl öncesine kadar, bu topraklarda bizimle yaşamış Ermenilerin sorunu ve onların kanayan yarası, asıl olarak vicdanlarımızın sorunudur ve vicdanlar duymamaya devam ettikçe kanamaya devam edecektir.

Zirve Yayınevi’nde Hamido iddiası

Malatya'da Zirve Yayınevi’ndeki cinayetlere ilişkin soruşturmayı yürüten savcı, ek delillere ilişkin hazırladığı raporda, 1978 yılında eski Malatya belediye başkanlarından “Hamido” lakaplı Hamit Fendoğlu’na yönelik suikastın, darbeye zemin hazırlamak amacıyla, Zirve Yayınevi cinayetlerini planlayan birimler tarafından gerçekleştirildiğini savundu.

Ermenistan yine Sarkisyan dedi

Ermenistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi tamamlandı. İlk sandık çıkış anketlerinde mevcut Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 'ın oyu yüzde 58 görünüyor.

Etyen Mahçupyan, Ovanes Kaçaznuni, Ara Baliozyan, Georgi Vanyan ve Ekrem Eylisli

İlk bakışta en büyük demokrat ve insan hakları savunucusu gibi gözüküyor. Ama Etyen’in arka bahçesine baktığımızda demokrat ve insan hakları savunuculuğunun yalnızca tek taraflı olduğu, Türkiye’deki etniklerin avukatı gibi kalem salladığı belli olmaktadır. Peki, Türkiye’de sadece etniklerin mi insan hakları ihlal edilmektedir. Türklerin hiç mi sosyal, ekonomik, kültürel sorunları yok? Vardır elbette. Ama Etyen’in işi gücü başta Ermeniler olmakla diğer etniklerin problemlerini gündemde tutmaktır ve bu görevini mütareke basını aracılığıyla başarıyla yerine getirmektedir. Etyen, ‘Sülhe ses verenler için’ adlı yazısında Azerbaycan yazarı Ekrem Eylisli’nin ‘Taş uykular’ romanı ile ilgili görüşlerini dile getirmiştir. Eylisli romanında Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerini ve Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını tek taraflı-Ermenilerin çıkarları çerçevesinde kaleme aldığı için Azerbaycan kamuoyunda ciddi tepkilerle karşılaşmıştır. Etyen, Eylisli’yi desteklemekte, ona karşı görüş bildirenleri ise eleştirerek, onları milli olandan insani olana geçememekle itham etmektedir.

Ermenilerin Türkçe Merakı Bitmiyor

Ermenistan′da cumhurbaşkanı adaylarından şu anki Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Basargeçer bölgesinde seçmenlerle görüşürken ihtiyar bir Ermeninin kendisine Azerbaycan Türkçesi′nde hitap etmesi dikkatlerden kaçmadı.Ermeniler, her zaman Türkler, Türkçe ve Türk uygarlığına karşı gizli ve büyük bir merak duymuşlardır. Yüzyıllar boyunca içlerinde sakladıkları gizli nefrete ve husumete rağmen hep esinlendikleri medeniyetin etkisi altında kalmış ve Türk kültürel mirasını benimsemişlerdir.

New York’ta Hocalı Soykırımı'nı Proteso Mitingi

New York merkezli Genç Türkler (Young Turks) ve New York Azerbaycan Derneği tarafından Hocalı Soykırımı'nın 20. Yıldönümü nedeniyle New York'taki Ermeni Misyonu'nun önünde bir protesto gösterisi düzenlenecek.

Sevan Nişanyan ODTÜ'de Protesto Edildi

ODTÜ'de feministler ve LGBTler tarafından protesto edilen Sevan Nişanyan "Bugünkü toplantının konusu kadın hakları değildir. Kadın hakları konusunda başka ortamda memnuniyetle konuşurum. Söyleyecek çok fazla şeyim var" dedi."Kuran'ın Kültürel ve Terminolojik Kaynakları" isimli konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Nişanyan, Nazi amblemleri ve Nazi selamıyla SS mangasını hicveden feminist bir grup tarafından ıslıklarla karşılaştı.

Gomidas Enstitüsü Başkanı Tarihçi Ara Sarafyan İstanbul'da

Program: 1. Basın toplantısı; 19 şubat salı günü Saat 12.OO IHD'de
KONU: Parlamenterlerin Okuma ve İletişim Özgürlüğüne Sahip Çıkalım! 4 Yıl Sonra Ne değişti? Sistem Nasıl Çalışıyor: Mavi Kitap Olayı Örneği Ragıp Zarakolu, Ara Sarafyan, IHD Irkçılığa Karşı Komisyon
2. Mavi Kitap'ın Postalanması Galatasaray PTT aracılığı ile Parlameto Başkanı ve TBMM  Komisyon Başkanlarına ve Parti Grubu Başkan ve Sözcülerine Postalanması
 3. Mavi Kitap'ın Sansürsüz Baskısını Hazırlayan tarihçi Ara Sarafyan ile söyleşi: Tartışmadan Kim Kaçıyor?
Moderatör: Ayşe Gunaysu ; Söyleşi: Ragıp Zarakolu - Ara Sarafyan; Yorumcu: Doç. Dr. Bülent Bilmez: Cezayir, saat 18.00

Bugün Ermenistan’da cumhurbaşkanı seçiliyor

Bugün Ermenistan’da 6. cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek. Tüm yurt sathındaki 1988 sandık seçim merkezi saat 8:00 itibarıyla kapılarını açacak ve oylama saat 20:00’ye kadar devam edecek. Kayıtlı seçmen sayısı yaklaşık 2.5 milyon kişi.

Komisyon Kurulduğunu Gazeteden Öğrenen Patrik Bartholomeos: Konu Ruhban Okulu ama Patrikhane muhatap değil


Pelin Batu Revnak / pelin.batu@milliyet.com.tr
Bartholomeos, “Modern bir Türkiye’de bir ilim yuvasının 42 sene boyunca kapalı tutulması kolayca anlaşılacak bir durum değil. Yeni bir komisyon kurulmuş ama biz medyadan öğreniyoruz. Yani bu komisyonda Patrikhane’nin temsilcisi yok, sesi yok. Sanki biz muhatap değiliz” dedi.

Üçüncü tren de kaçıyor

Baskın Oran
1915 geliyor. Dış politikamızın en önemli ayağı Ermeni meselesinde olağan dışı bir gelişme oldu ve biz zırnık kadar ciddiye almadık. Belki duymadınız bile, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan 5 Şubat’ta Erivan’da bir seçim konuşması yaptı, “‘Soykırım’ ve ‘Yeghern’ terimleri aynı şeydir. ‘Soykırım’ kelimesini telaffuz etmese de, ABD başkanı her şeyi söylemiş sayılır” dedi.  Bu alışılmamış sözleri Diaspora büyük öfkeyle karşıladı. Sarkisyan’ı “Sorumsuz”, “Açıp sözlüğe baksın”, “Gidip ders öğrensin” diye azarladı. İki sebep ileri sürerek: 1) Medz Yeghern’i üçüncü ülkeler anlamaz; onlar jenosit’e alışmışlardır; 2) Jenosit terimi kabul edilirse, tazminat imkanı bir gün doğabilir... Şimdi de üçüncü tren istim sala sala kaçmakta. Çünkü Erdoğan’ın başkan seçilme projesinde bu tarihî olayın yeri sıfır.

Sevgililer Günü 14 Şubat


Nurettin Değirmenci
Önce Milli Gazeteden bazı alıntılar yapalım: “Kepazelik! 16 Şubat 2013 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Amerika’nın en etkili gazetelerinden New York Times ve Los Angeles Times’a tam sayfa Sevgililer Günü ilanı vererek, Amerikalıları 14 Şubatta sizi, tarihin en romantik şehri olan İstanbul’a, kendi peri masalınızı yaratmaya davet ediyoruz sloganıyla cami silueti önünde aşka davet etti."14 Şubat'ta bizim Müslümanlar oyuna getiriliyor. Hiçbir Müslüman, bir papazın  ortaya çıkardığı günü kutlayamaz. 14 Şubat Sevgililer Günü değil zinakarlar günüdür. Cübbeli Ahmet... Göçebe toplumlarda yeterli bilgi, beceri, araç-gereç birikimi olmadığı ve geniş ölçekli çalışıp üretme yaygınlaşmadığından ürün insandan değerlidir. İnsanın değersiz olduğu toplumlarda sevgi nasıl kalıcı olabilir?

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’e Mektup Gönderiyoruz

Yazar Ekrem Eylisli’nin can güvenliğinden siz sorumlusunuz!
Helsinki Yurttaşlar Derneği- Irkçılığa Ve Milliyetçiliğe Dur De- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi- Yüzleşme Derneği. 
18 Şubat 2013 (Pazartesi)- Saat 13.00 Yer: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Toplantı Salonu. Çukurlu Çeşme Sokak No.2/1 Bayman Apt. Beyoğlu

'Ermenistan'da devrim olacak'

Ermenistan'da faaliyet gösteren Bölgesel Çalışmalar Merkezi Başkanı Richard Giragosian, yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Ermenistan tarihinde bir devrin kapanışı olacağını söyledi.Karabağ kökenli yönetim tarzının bitişini başlatacak seçimlerden sonra Ermenistan kökenlilerin yönetime gelmeye başlayacağını belirten Giragosian, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın son dönemini iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

'Sözde soykırım yalanlarını çürüttüm'

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, "Ermenilerin 'Türkler öldürdü' dedikleri kişilerin yaşadıklarını belgelerle ispatladım. Sözde soykırım yalanlarını çürüttüm" diye konuştu. Bu dönemde 100 bin sayfalık belge topladığını anlatan Yusuf Halaçoğlu, şöyle konuştu: "Ermenilerin ’Türkler öldürdü’ dedikleri kişilerin yaşadıklarını belgelerle ispatladım. Sözde soykırım yalanlarını çürüttüm. Malesef AB ve ABD’den gelen emirle beni görevden aldılar. O günden beri Ermenilerin yalanları ile ilgili hiçbir çalışma yapılmıyor. (Ne gariptir ki, yaptıklarına, yazdıklarına devlet bile inanmadığı için görevden alındı. HYETERT)

Christians Squeezed Out by Violent Struggle in North Syria

By Susanne Güsten
Midyat, Turkey — The bright voices of children at play echoed off the ancient walls of Mor Hanonyo last week, breaking centuries of stillness in this 1,600-year-old Syriac Orthodox monastery outside Mardin in southeastern Turkey. Little boys skipped around the monastery courtyard zipped up in quilted winter jackets, while their elders huddled indoors and lamented the violence and mayhem that have forced them to flee their homes in Syria.

Türkiye’de Soykırımcıların Kahramanlaştırılması Üzerine

Meline Anumyan
Anadolu Ajansı’nın birkaç gün önce (05.04.2011) verdiği bilgiye göre 10 Nisan Pazar günü saat 13:30’da Boğazlıyan’da düzenlenecek bir törenle Ermeni Soykırımı yıllarında Yozgat mutasarrıf vekili ve Boğazlıyan kaymakamı Mehmet Kemal anılacaktır. Türk haber ajansı, Kemal’in TBMM’nin 14 Ekim 1922’de çıkardığı özel bir kanunla “milli şehit” ilan edilmiş olduğunu da haberinde aktarmaktaydı. Türkiye’de katliamcıların kahramanlaştırılması yeni bir olay değildir. Ermeni Soykırımının baş mimarı Talât Paşa’nın, Talât Paşa Komitesi ve Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği üyelerince mezarı başında düzenlenen bir törenle anılmasına ilişkin 15 Mart 2011’de aynı haber ajansının yaydığı haberin üzerinden bir ay bile geçmemişti. Yukarıda adı geçen Mehmet Kemal’in torunu olan Mehmet Kemal Ergüler’in de bu törene katıldığını belirtmek gerekir. Türkler, benzer soykırımcıları anmak üzere saygı duruşunda bulunmakla yetinmeyip benzer katillerin heykellerini diktiriyor, bunların adlarını caddelere, sokaklara ve hatta okullara veriyorlar.

Ermenistan seçmenin Türkiye yorumu

Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve Türkiye hakkında ne düşündüklerini sorduğumuz seçmeler ise Türkiye'yi sevdiklerini ve ilişkilerinin düzeleceğini umduklarını belirttiler... Haçatryan, iki ülke arasında geçmişte sorunlar olduğunu ama ileride sınırların açılmasını ve her şeyin daha iyi olacağını umduğunu kaydediyor... Cumhuriyet meydanında paten yapan 16 ve 17 yaşlarındaki Gori Gabrielyan ve Hayk Malkahasyan, "Türkiye'yi seviyoruz, tatile Antalya'ya gelmek istiyoruz" cevabını alıyoruz. İki genç, iki ülke arasındaki ilişkilerin ileride iyi olmasını umduklarını söylerken, sıcak bir tebessümle yanımızdan uzaklaşıyorlar... Hayk Mkırtıçyan olduğunu öğrendiğimiz genç, Türkiye hakkında ne düşündüğünü sorduğumuzda "Siz buraya geldiniz, bizi tanımaya çalışıyorsunuz, bizimle konuşuyorsunuz, sizi seviyorum. Bizim hakkımızda kötü düşünmeyen Türkleri de seviyorum" cevabını alıyoruz.

Le Monde'dan Osmanlı tarihçisine sansür

Osmanlı tarihçisi Gilles Veinstein'le ilgili Le Monde gazetesinin internet sitesinde yayınlanan makalenin, aşırı milliyetçi Ermeni gruplardan gelen baskılar nedeniyle sansürlendiği iddia edildi. Fransa'nın en ünlü tarihçilerinden Gilles Veinstein, 1995'te Fransa'nın en büyük tarih dergisi l'Histoire'da yayınlanan makalesinde; 1915'te yaşanan olayların soykırım olmadığını belirtmiş, bu dönemde Ermeni çetelerin Türkleri katlettiğinin altını çizmişti.
Haberin Devamı:  http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=247572

‘Normalleşme 2015'ten Sonra Daha da Zorlaşacak’

Ermenistan’da pazartesi günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iddialı adaylarından Raffi Hovanisyan, Ankara’nın iki ülke arasındaki normalleşme sürecine ön koşullu yaklaşımında bir değişiklik olmaması halinde Erivan’ın da 1915 olaylarının 100. yıldönümü olan 2015’te benzer bir tavır takınacağını söyledi.

Papa’nın sıkıntıları nereden kaynaklanıyor?


Şahin Alpay
Papa 16. Benediktus, 11 Şubat günü, 28 Şubat tarihi itibarıyla görevinden istifa ettiğini açıkladı. Böylelikle Papalığın 2. yüzyıldaki tesisinden bu yana istifa eden beşinci, 1415’ten bu yana ilk papa oldu. Ne var ki, ileri yaşın getirdikleri kadar, Katolik kilisesinde yaşanan çeşitli mali ve cinsel skandalların da Papa’yı sıkıntıya soktuğu malum. 2010’da Roma’da savcılar, kara para aklandığı iddiasıyla Vatikan Bankası’nın 30 milyon dolarına el koydu. Geçen mayısta özel sivil yardımcısı, Papa’nın Vatikan’da kötü yönetim ve yolsuzlukla ilgili özel yazışmalarını basına sızdırdığı gerekçesiyle tutuklandı. Papa seçildiği 2005 yılından bu yana medyaya yansıyan, dünyanın her yerinde Katolik rahiplerin karıştıkları cinsel istismar skandalları Vatikan’ı sarstı. Bunlar arasında herhalde en sarsıcı olanı, Meksikalı rahip Marcial Maciel Degollado ile ilgili olandı. 2008’de ölen Degollado’nun çok sayıda ruhban okulu öğrencisinin ırzına geçtiği, farklı kadınlardan birkaç çocuk sahibi olduğu ve uyuşturucu kullandığı ortaya çıkmış; Papa Meksika’da protesto edilmişti. (Bizimkilerin örnek olmasını istediği bu mu acaba? HYETERT)
Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/sahin-alpay/papanin-sikintilari-nereden-kaynaklaniyor_2054442.html