Etiketler

TÜSİAD üyesi eski elçinin Ermeni önerisi


Bu topraklarda milyonu aşkın Ermeni yaşamış. Onlar, bu toprakların çocukları. Birtakım hadiseler olmuş. Kimisi buna soykırım diyor. Bir kısmı da büyük trajedi diyor. Bana kalırsa da bu tehcir olayı, trajik bir olaydır. Tıpkı Balkanlar'da böyle durumlara maruz kalan ve buraya göç eden Türkler gibi bu da bir tarihin yarattığı bir trajedidir. Elbette o zamanki Osmanlı Devleti'nin sorumluluğu vardır. Bu sorumluluktan dolayı özür dilemek mümkündür. Tabii ki Ermenilerin de sorumluluğu vardır. Herkes tarihi kendisine göre yorumluyor... Bence bu siyasi bir sorundur ve siyasiler çözer. Burada özür de dilenebilir. Ölen ve tehcire uğrayan insanların torunlarını bir çağrı da yapılabilir. "Burası sizin de topraklarınız, gelirseniz size de yer var" denilebilir. Gelen gelir, gelmeyen gelmez. Gelenlere vatandaşlık da verilebilir.

Hasan Cemal'e Ermeni örgütünden onur nişanı!


Son kitabında "Soykırımı inkar etmek, bu insanlık suçuna katılmak anlamına gelir" diyen gazeteci Hasan Cemal'e Ermeni yardım örgütü Vartan Şovalyeleri onur nişanı verecek. Habertürk'ten Kasım Cindemir'in haberine göre Gazeteci-Yazar Hasan Cemal için ABD'de bir onur yemeği düzenlenecek. Ermeni yardımlaşma örgütü Vartan Şovalyeleri'nin 13 Nisan'da Tenafly'da St. Thomas Ermeni Kilisesi'nde düzenleyeceği törende Cemal'e onur nişanı verilecek. Vartan'ın Şovalyeleri ve kızları tarafından organize edilecek törenden sonra düzenlenecek yemekte Hasan Cemal'in son kitabı "1915: Ermeni Soykırımı" tanıtılacak.

Hayk Demoyan: “Hocalı olaylarının Türk istihbarat servislerinin işi olduğuyla ilgili tahminler var”

Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü Müdürü Hayk Demoyan “1992 yılında Hocalı yakınlarında vuku bulan trajediye ilişkin, yıldan yıla yeni detaylar ortaya çıkmaktadır” dedi. Demoyan “Hocalı sakinlerinin kitlesel öldürülmelerinden dolayı Ankara, daha doğrusu Türk özel servisleri suçlanabilir. Azerbaycan Devletbaşkanı Ayaz Mutalibov, Azerbaycan’ı Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi yapmaya çalışan ve Rusofil politika üreten bir başkan olarak, Türkiye’ye elverişli değildi. SSCB’in yıkılmasının ilk ayından beri Batı’nın ve ABD’in desteğini gören Türkiye, kendisini devlet sisteminin örnek modeli olarak tanıtmaya çalışmaktaydı. Türkiye yöneticileri, Azerbaycan Halk Cephesi şahsında, Azerbaycan’daki etkisini pekiştirmek için iyi bir dayanak bulmuştu... “Ermenileri kitlesel katliamlar gerçekleştirebilen bir ulus olarak tanıtmak Türkiye’nin işine yaramaktaydı. Bu konuda Hocalı olayları, kötü imaj olarak kullanmak iyi bir fırsat sayılmaktaydı.

«Dünya Ermeni Kongresi» Ermenistan’a odaklanıyor

«Dünya Ermeni Kongresi»  (DEK) Ermeni Toplum Birimleri Uluslararası Asamblesi Başkanı Aram Abrahamyan 11 Mart itibarıyla uluslararası birlik olara hukuki şahıs statüsüyle Ermenistan’da faaliyete başladı. Bu vesileyle DEK bir basın duyurusunda bulundu. 

Knights to Honor Hasan Cemal

Posted by Weekly Staff 
Tenafly, N.J.—On April 13, the Knights and Daughters of Vartan will honor Hasan Cemal, the grandson of Young Turk Party leader Jemal Pasha, at St. Thomas Armenian Church in Tenafly. Cemal, a journalist, scholar, and author, will be presented with the National Award Banquet. The evening will also serve as an opportunity to introduce his new book titled, 1915: Armenian Genocide.

Torosyan'ı hatırladınız mı?

Engin Ardıç
Osmanlı ordusu, Türk ağırlıklı olmakla birlikte, bir "imparatorluk" ordusuydu. Bunu özellikle unutturmaya çalışıyorlar, o zamanki ordumuzu "katıksız Türk" olarak yutturmaya çalıştıkları için. Unutturmaya çalışıyorlar, çünkü akıllı ve bilinçli okur, bunun hemen arkasından "peki cumhuriyet ordusunda niçin yoktur" sorusunu soracak! Gerçek şudur: Ermeni subay Çanakkale'de imparatorluğu korumak için çarpışırken, cephe gerisinde ailesi, anası babası, kardeşi katlediliyordu! Bu kadar. Bu tartışma da burada biter. (Yazının Devamı: http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ardic/2013/03/14/torosyani-hatirladiniz-mi )

S.H.T.Y.D. 60 Yıl Kutlama Konseri

Halen ABD'de yaşayan; Anadolu Ermenilerinin geleneksel şarkıları ve ilahileri yanında, Türk halk ve Türk sanat müziği eserlerini de kendine özgü bir tarzda yorumlayan Diyarbakırlı Ermeni müzisyen ONNIK DINKJIAN ve yine dünya çapında müzisyen, oğlu ARA DINKJIAN'i, İstanbul'da, 60. Yılımıza özel bir konserle ağırlayacağız.  

Ermeniler “sözde soykırım” ümitlerini yeni seçilen Papa’ya bağladı

Ermenistan ve Ermeni diasporasına bağlı yayın organları Papalık görevine seçilen Jorge Mario Bergoglio’nun (Francis) sözde soykırım için çok önemli bir isim olduğunu yazdı. Ermenistan ve Ermeni diasporasına bağlı yayın organları Papalık görevine seçilen Jorge Mario Bergoglio’nun (Francis) sözde soykırım için çok önemli bir isim olduğunu yazdı. 2015 yılında sözde soykırım 100. Yılına atıfta bulunan Ermeniler, seçilen Papa’nın bu konuda kendilerinden yana politika izleyeceğini ümit ediyor.

Fransa'dan gizli Ermeni soykırımı atağı

François Hollande da (seçim kampanyasinda verdiği sozleri süratle uygulamaya geçirmediğinden popülaritesi yıldırım hızıyla düşerken yapılacak hiçbir işi kalmamış gibi) Ermeni dosyasını tekrar ele alacak. Bu konuda büyük bir anket açılmış "BU YASA GEREKLİ Mİ, DEĞİL Mİ?" diye. Sizler asağıdaki web adresini açıp ,kocaman bir "NON" koyunuz. Bu iletiyi tüm tanıdıklarınıza gönderiniz. Şu anda OUI (evet ) oranı %52, NON (hayır ) ise %48.

Büyükelçi Coşkun: Ermenistan konusundaki tavrımızda değişiklik yok

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, özel bir havayolu şirketinin Erivan-Van uçak seferlerini başlatılmasının Türkiye'nin Ermenistan konusundaki tavrını değiştirmeyeceğini söyledi. Büyükelçi Coşkun sözlerini şu şekilde tamamladı “Dünyada Dağlık Karabağ sorunu konusunda Azerbaycan’ı Türkiye kadar destekleyen, Ermenistan’la sınırını kapalı tutan ikinci bir ülke yok. Basının bu tür haberler kadar Türkiye’nin olumlu adımlarını da yazmasını, kamuoyunun yanıltılmamasını istiyorum. Endişeye mahal bırakacak küçücük bir neden bile yok. Türkiye’nin Karabağ sorunu ve Ermenistan konusundaki tavrında kesinlikle herhangi bir değişme yok.”şeklinde konuştu.

Ermeni AYM'si seçimleri iptal etmedi

Ermenistan'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Anayasa Mahkemesi, seçimlerin iptali yönünde yapılan başvuruları reddetti. Ermenistan Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışan adaylardan Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Hovhannisyan ve siyaset bilimci Andrias Gukasyan'ın, seçimlerin iptali yönünde yaptıkları başvuruları reddetti. Haberin Devamı:  http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=251654

"Siyasetçiler Karar Veremez"

Gül, bu tür kararların parlamentoların işi olmadığını söylediğini aktardı. "Bunlar yanlış, ilişkilere hep gölge düşürür. Onun için bunları tarihçilere bırakmak gerekir. Bizim Ermenistan'a açık bir teklifimiz var: Gelin ortak tarih komisyonu kuralım. Üçüncü bir ülke ilgilenmek istiyorsa onlar da buna katılabilir ve bilim adamları bu işlere karar verir. Siyasetçiler karar veremez. Bugün de gördünüz, bir sorunun içerisinde ne kadar yanlışlar vardı. Öyle bir konuşmayı söyler, yanındaki arkadaşı da 'Böyleyse olmaz' der ve oy verir. Siyasi kararlar böyledir. Onun için doğru değil. Bunları anlattım. Onlar da hak veriyorlar. Nihayette parlamentolarda oylamalar nasıl yapılıyor malum." (İyi de dünyada soykırım gibi objektif hukuk sahasındaki yerini almış bir suç konusunda tarihçilerin karar verdiği bir örnek var mı? Böyle bir kararın delil olmak dışında bir değeri olabilir mi? HYETERT)

Cizvit Papa, Opus Dei'nin yenilgisi mi?

TV'ye konuşan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Murat Yıl. Yeni Papa'nın kendisi için de süpriz olduğunu ama onu esas şaşırtanın yeni Papa'nın dini kimliği ve bağlı olduğu tarikat olduğunu belirten Yıl, "Cizvitler ilk defa 15. yy'da Papa'ya itaat etmek için kurulan bir tarikattı. Başlarına ne gelirse gelsin sadece Papa'nın emirlerini yerine getirmek için çalışan bir tarikat olarak bilinen Cizvitler, din dışında olan diğer bilimlere düşkünlükleriyle tanınırlar. Katolik kilisenin elit kısmı olarak bilinen bu tarikat herhangi bir bilimin en ileri seviyesinde yetiştirildiği için bu tarikattan bir Papa çıkması şaşırtıcı. Bir Cizvit rahibin Papa seçilmesinin nasıl kabul edildiği benim için merak konusu" diyor.

Tarihten günümüze Artsakh (Արցախ), Dağlık Karabağ (Լեռնային Ղարաբաղ), Nagorny Karabagh


Günümüzde pek çok devlet ve kurumun gündeminde olan bu konuyu, çarptırılmış açıklamalara bir alternatif olarak hazırladım. ‘Kuşkulu’ açıklamalara yer vermediğim gibi, ulaşabildiğim kaynaklar her düşünürün erişebileceği verilerdir; ulaşamadıklarımı ise bibliografya olarak vermekle yetindim. Şüphesiz başka araştırmacılar saydığım resmi veya gayrı resmi belgelere eklenti getirecektir. Günden güne yenilenen, çeşitli yöntemleriyle, belgelere ulaşabilmenin Altın Çağ’ını yaşadığımız yüzyılımızda, yazılı, sözlü bilgiler sonsuz olmasalar da çoktur. ‘ Sağlıklı’ bir sonuca varılabilinmezse bile çelişkili noktalar konunun önemini ortaya koymaktadır,. Bu da insan oğlunun tarihinin zenginliğini gösterir.

Bezciyanlılar Günü


Bezciyan Okulundan Yetişenler Derneği adına düzenlenen geleneksel Bezciyanlılar günü her yıl olduğu gibi Mayıs ayının ilk pazarı olduğundan bu yıl da 05 Mayıs 2013 tarihine tekabül etmektedir. Surp Astvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesinde icra olunan Surp Badarakta ebediyete intikal eden tüm Bezciyanlılar hokehankist duaları ile anılacak, ayini takiben Harutyun Amira Bezciyan salonunda tüm Bezciyanlılar biraraya gelerek kutlama yapılacaktır. ( Davetiye aynen yayımlanmıştır. HYETERT)

Holy Week at St. Vartan Cathedral Will be Observed March 24 Through March 31, Easter Sunday

Holy Week is the sacred commemoration of the dramatic events leading to the Resurrection of Jesus Christ, His victory over death, and the redemption of humanity and the fallen world. The Armenian Church re-enacts these episodes in the days leading up to Easter. What follows is a brief schedule of Holy Week events at New York’s St. Vartan Cathedral:

Bizarre Court Verdict: French-Armenian Guilty of Defaming a Turkish Denialist!

By Harut Sassounian Publisher, The California Courier
The Empire Strikes Back, not in a science fiction movie, but in a French court! For several years, the French-Armenian community has been trying to pass a law to penalize Armenian Genocide denial, similar to the law that sanctions Holocaust denialism. Even though the French Parliament and Senate have approved such a law, and both Pres. Hollande and former Pres. Sarkozy have supported it, the Armenian efforts have been aborted by powerful Turkish political and economic circles.Turning the proposed law on its head, Sirma Oran-Martz, a French citizen of Turkish origin, had filed a lawsuit in France against Laurent Leylekian, a French-Armenian, for defamation of character. Leylekian, former editor of "France-Armenie" magazine and former executive director of the European-Armenian Federation for Justice and Democracy, had written a sarcastic editorial titled, "Martz Attack" in the magazine’s website, denouncing attempts to transplant Turkish denialism to French soil. Ironically, Oran-Martz is daughter of Prof. Baskin Oran who resides in Turkey and acknowledges the facts of the Armenian Genocide without using that term because Turkish law penalizes those who recognize the Genocide.

ANI Issues Armenian Genocide

Poster Exhibit Washington, DC 
The Armenian National Institute (ANI), the Armenian Genocide Museum of America (AGMA), and the Armenian Assembly of America (AAA) issued a joint statement upon the release of WITNESS TO THE ARMENIAN GENOCIDE: Photographs by the Perpetrators' German and Austro- Hungarian Allies, a digital exhibit that the three organizations are making available for display without charge. The newly-created digital display instructional posters are being released in advance of the month of April as a public  service to educational institutions and the worldwide Armenian community.

Yeni Papa 'Ermeni soykırımını tanıyın' demişti

Yeni Papa seçilen Mario Jorge Bergoglio, 2006 yılında Türkiye'ye soykırım çağrısında bulunmuştu. Bugün seçilen yeni Papa, Mario Jorge Bergoglio (1. Francis) Buenos Aires Kardinali olduğu 2006 yılında, Buenos Aires'te 1915'te hayatını kaybedenlerin anıldığı 24 Nisan törenini yönetmişti. PanArmenian.net sitesinin haberine göre, Bergoglio törende Türkiye'den Ermeni iddialarını kabul etmesini istemişti. Bergoglio,  "Ermeni soykırımını Osmanlı Türkiyesi'nin Ermeni halkı ve tüm insanlığa karşı işlediği korkunç bir suç olarak, koşulsuz biçimde tanımalı" çağrısı yapmıştı.

Başbakan Erdoğan’a ABD’den siyonizm mektubu

ABD Kongresi üyeleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a siyonizmle ilgili sözlerini geri alması için mektup yazdı. ABD Kongresi’nin 89 üyesi tarafından imzalanan mektupta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “siyonizm” ile “faşizm”i bir tutan sözlerini geri alması çağrısında bulunuldu.

Azınlık dersi

Ünsal Turan / Stockholm
Türk asıllı Süryani milletvekili Yılmaz Kerimo, Mardin’deki Mor Gabriel Manastırı’nın “işgal altında” olduğunu ve “kiliselerin camiye çevrildiğini” iddia etti, azınlık haklarını sordu. Gül, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti kurulurken Lozan Anlaşması ile kimlerin azınlık olacağı, kimlerin olmayacağı o zaman gönüllü olarak belirtilmiş. Süryani vatandaşlarımız azınlık statüsünde değiller. O zamanki anlaşmaya göre Türk toplumunun bir parçası herkes. Türkiye’deki kanunlar önünde herkesin eşit olduğunu biliyorsunuz. Herkes her mevkiye seçilebilir, herkes her işi yapabilir. Bu bakımdan hiçbir engel söz konusu değildir. Türkiye’de çok köklü reformlar yapılmaktadır. O çok köklü reformlar, kendi halkımız, Türk halkı, kendi vatandaşlarımız hak ettiği için biz bu reformları sahiplenerek, Türkiye’nin demokrasi, hukuk, insan hakları standartlarını sürekli yükseltiyoruz. Bunlar çok açık ve eskiden tabu olan, yasak bildiğimiz birçok şey bugün günümüzün bir parçasıdır. Mor Gabriel Kilisesi işgal altında dediniz. Biliyorsunuz bir ihtilaf var. O da çevresindeki bazı arazilerin kiliseyi mi ait, yoksa hazineye mi ait olduğuyla ilgili bir dava. Kilise açıktır. Kilisenin kapalı olduğunu söylerseniz yanlış bir imaj vermiş olursunuz.” (Sayın Cumhurbaşkanı azınlıkları toplumun bir parçası ve eşit vatandaş olarak görmüyor mu? HYETERT)

Suriye’den Ermenistan’a Sığınmacı Akını


Erivan— Suriye’de iki yıldır devam eden savaşta ülkelerini terk edenlerin sayısı Birleşmiş Milletler verilerine göre bir milyona ulaştı. Bunlar arasında ülkelerini terk ederek Ermenistan’a yerleşen çok sayıda Suriyeli Ermeni de var. Amerika’nın Sesi muhabiri James Brooks, Erivan’dan bildiriyor. Ders arası teneffüste toplaşan öğrencilere her okulda rastlanabilir, ama bu öğrenciler Halepli. Geçen yıl iki haftalık yaz tatili için Ermenistan’a gelmiş, ama bir daha geri dönmemişler. Suriye’deki iç savaştan kaçan 6 bin Ermeni, Ermenistan’a sığınmış.

Yeni Papa'dan ilk mesaj

Papa Francis, Aziz Petrus Bazilikası'ndan Katolik dünyasına seslendi. XVI. Benedict'in istifasının ardından seçilen Papa I. Francis, Aziz Petrus Bazilikası'dan yaptığı ilk konuşmasında, ''tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik yolunda ilerlemeli'' dedi. Avrupa dışındaki bir ülkeden seçilen ilk papa olan I. Francis, Aziz Petrus Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 bin kişiye, ''Beni kutsaması için Tanrı'ya dua etmenizi istiyorum'' diye seslendi. 2005'te seçilen XVI. Benedict'ten sonra en fazla oyu alan ikinci papa olan I. Francis, daha sonra başını eğerek, meydanda toplananlarla başını sessizce dua etti. Duanın sonunda, ''Papa, çok yaşa'' tezahüratında bulunuldu.

Hatay Valisi Lekesiz, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Sağ'ı Kabul Etti

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ ve beraberindekileri makamında kabul etti... Anayasa sürecine de değinen Sağ, "Biz azınlık değiliz. Biz bu vatanın kopmaz bir parçasıyız. Bizim bu topraklarda mazimiz 5 bin yıla dayanıyor. Bizim tarih boyunca şeffaflığımız ortada. Roma, Bizans, Osmanlı dönemi olsun bir gün isyan ettiğimizi, baş kaldırdığımızı kimse söyleyemez. Müslüman Türk vatandaşının bu topraklarda hakkı olduğu kadar benim de hakkım var, ben de bu vatanda doğdum bu vatanda ölmek istiyorum. Fazlasını istemiyorum" diye konuştu. (Doğrusu sayın Patrik Vekilinin bu sözleri söyleyip söylemediğini bilmiyoruz. Ancak azınlık olmak neden vatanın kopmaz parçası ve vatandaş olmalarına,  engel olduğunu anlamak zor. Ana dilde eğitim, ana dilde yayın gibi azınlık haklarından yararlanmak isteyip azınlık olmak istememek garip bir çelişki. HYETERT)

İşte yeni Papa

Sistine Şapeli'nin bacasında beyaz duman yükseldi Papa seçildi. Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio, Katolik dünyasının yeni lideri oldu. Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve ''Protodiacono'' sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran, Aziz Petrus Bazilikası'nın büyük locasından Latince ''Habemus Papam (Bir papamız var)'' diyerek 266. papayı takdim etti.115 kardinalin üçte ikisinin (77) oyunu alarak papa seçilen Bergoglio, ''Francis'' adı ile anılmak istediğini söyledi.

Flash Flash... Yeni Papa seçildi

Papalık seçiminin ikinci gününde, Sistine Şapeli'nin bacasından bir papanın seçildiği anlamına gelen beyaz duman tüttü.Yeni papa, bir saat içinde, Aziz Petrus Meydanı'nda soğuk ve yağışlı havaya rağmen toplanan kalabalığa, Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve ''Protodiacono'' sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran tarafından Aziz Petrus Bazilikası'nın büyük locasından Latince ''Habemus Papam (Bir papamız var)'' denilerek takdim edilecek.

Bağış, Seyfo 1915 Soykırımının Çalışmalarına “Mastürbasyon” Benzetmesi Yaptığı İddialarını Kınadı

“Bugün şimdi Süryani TV’lerine mülakat verdim. Bahsi geçen yemek Büyükelçilik rezidansımızda benim davetim üzerine gerçekleşti. 24 saatliğine geldiğim Stockholm’de Süryani cemaatinin temsilcilerine 3 saat ayırmam samimiyetimin işaretidir. Özel bir görüşmenin dışarıya saptırılarak sızdırılması çok ayıp. Ben o kelimeyi kullandığımı hatırlamıyorum. Büyükelçimiz ve müsteşarımız da hatırlamıyor. Yanlışlıkla ağzımdan çıkmış olsaydı bile orada 7 Süryani misafirimizin hiç ses çıkarmaması düşündürücüdür. Orada rahatsızlıklarını ifade edip itiraz etselerdi üzüntümü anında bildirip gönüllerini alırdım. Ben kimsenin acısını hafife almam, alamam. Ama o acıları istismar edip, hiçbir manası olmayan meclis tasarılarıyla toplumu nefrete sürükleyen, nefret tüccarı siyasileri ayıplıyorum ve kınıyorum. Bu iddialar benim ve hükümetimizin Türkiye’deki reform çabalarımızı baltalamaya yöneliktir. Ama bizim demokratikleşme, şeffaflaşma ve tüm vatandaşlarımızla kucaklaşma sürecimizi baltalayamayacaklar, başaramayacaklar.”

‘Devlet’ Temel Demirer’in yakasını bırakmıyor


Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği tutanakta, Demirer’in 19 Şubat 2013′te hakkındaki davanın karara çıkmasının ardından adliye önünde basın açıklaması yaptığı belirtildi. Tutanakta, Demirer’in hakimden kendisini cezalandırması veya beraat ettirmesini istediğini ancak davasını ertelediğini anlattığı açıklamasındaki şu ifadelerine yer verildi: “Ben üç yıl süresince ‘Türkiye’de Ermeni soykırımı vardır’ demezsem, ben üç yıl süresince Türkiye’de ‘devlet katildir” demezsem beraat edecekmişim. Hemen şimdi davadan beş dakika sonra, üç yıl beklemeden ‘Hrant Dink’in katili devlettir’ diyorum. Ayrıca ‘Bu ülkede Ermeni soykırımı olmuştur’ diyorum. Eğer adliye, eğer kolluk güçleri, eğer davamı erteleyen adaletsizlik bakanlığı bana dava açmazsa, suç işlemiş olacaktır.

Ermeni Soykırımı İddialarının Ders Olarak Okutulmasına Karşı Çıkın


Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi,  Türk Amerikalıları Pennsylvania devlet okullarında sözde Ermeni soykırımı iddialarının okutulmasına karşı çıkmaya davet etti... 2013 Ocak ayında, bir grup Pennsylvania milletvekili, Yahudi Soykırımı, soykırım ve insan hakları ihlalleri öğretiminin sağlanması gayesiyle 1949 yılı Devlet Okulu Kanunu’nu (Public School Code of 1949) değiştirme amacındaki HB 176 sayılı bir kanun tasarısı sundu. HB 176’nın Pennsylvania devlet okullarında soykırımın öğretilmesine dair teklifi sözde Ermeni soykırımı iddialarını da içeriyor.

CHP'den Ermeniler için önerge: Sezgin Tanrıkulu, Meclis araştırması açılmasını istedi.


“Sayın Başbakan’ın ifade ettiğine göre ülkemizde 100 bin civarında göçmen Ermeni bulunmaktadır. Bu sayı, ciddi bir topluluğa işaret etmektedir. Madem bu kadar insanın Türkiye’de barınması ve çalışması ülkemizin misafirperverliğinin bir işareti olarak kabul ediliyor, o halde bu insanların sorunlarını araştırmak ve bu konuda çare üretmek de TBMM’nin vazifesi olarak görünüyor.

Rusya ve Ermenistan birlik oldu


İki ülke arasında özel ilişkilerin olduğunu söyleyen Putin , ilişkilerin artan seyrinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi... Ermenistan'ın en büyük ticaret ortağının Rusya olmasının memnuniyet verici bir durum olduğunu vurgulayan Putin, "Rusya, Ermenistan'a yatırım yapan ülkelerin başında geliyor. Ülkelerimiz arasındaki siyasi ilişkiler de ilerliyor. Bu, insanlar arasındaki ilişkilerin gelişmesi için iyi ortam sağlıyor. Rusya'daki Ermeni diasporası, halklarımız arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde önemli rol oynuyor" diye konuştu.

Ermeni yalanının destekçisiyle buluştu


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç ziyareti sırasında Ermeni soykırım yalanının kabul edilmesine neden olan Türk kökenli milletvekili Mehmet Kaplan’la bir araya gelip el sıkıştı.11 Mart 2010’da İsveç Parlamentosu’nun sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul edilmesinde 3 Türk kökenli vekil önemli rol oynamış, Ermeni tasarısına destek çıkmıştı. Tasarının görüşülmesinde konuşma yaptıktan sonra oylamaya katılmayan Çevre Partisi’nin Gaziantepli Mehmet Kaplan, İsveç’teki Türk gruplar arasında tepki toplamıştı. İsveç’te yaşayan Türkler, “Kaplan oylamaya katılıp öneriye ’hayır’oyu verseydi tasarı yasalaşmayacaktı” demişlerdi. 

Diyarbekirli Kürt aydınlar Ermenistan’ı ziyaret edecek

Diyarbekir’de yaşayan tanınmış Kürt aydınlar ve farklı hükümet dışı kuruluş ve birlikleri temsil eden kültür dünyasından isimlerin yer aldığı Diyarbekir Belediyesinin oluşrurduğu heyet  «Yerkir» Birliğinin davetiyle 12-16 Mart tarihlerinde Ermenistan’ı ziyaret edecek.

Hürriyet’i Nasıl Bilirsiniz?*

By Azad Alik / Gülseren Adaklı
19 Ocak 2007 tarihinde Hrant Dink’in öldürülmesi ve ardından, benim de içinde olduğum belirli bir kesimde yaşanan travma; özellikle medyada ayrımcı dil, nefret söylemi, nefret suçu, vb. gibi konularda yoğun tartışmalara ve giderek düzenli medya-takibi (media watch) çalışmalarına ivme kazandırdı. Bu çalışmalarda benim için dikkat çekici ve rahatsız edici taraf, yöntemsel bir açıklığın ve dolayısıyla gerçeğin bilgisine ulaşmaya elverişli veri toplama tekniklerinin göz ardı edilmesi oldu. 

Yıldırımın ikiye böldüğü kilise onarılıyor


Ani Harabeleri içerisinde yer alan ve 1954 yılında üzerine yıldırım isabet etmesi sonucu ikiye ayrılan Manuel Surp Pırgiç Kilise'sinin konservasyon çalışmaları devam ediyor. Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Manuel Surp Pırgiç Kilise'sinin Ani Ören Yeri'nde ayakta kalan 21 eserden biri olduğunu söyledi. Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan kilisenin 33 metre 33 santimetre uzunluğuna sahip olduğunu ifade eden Doğanay, 'Tek kubbe üzerine yapılmış sütunsuz bir bina. Burası 1954 yılında yıldırım çarpması sonucu ikiye ayrılmış bir kilise. 

Güney Kafkasya Uğruna Savaş: Devlerin Yeni Çatışması

Ortadoğu’da jeo-politik gerginliğin sürmesi komşu bölgelere de etki etmektedir. Büyük devletler daha etkin adımlar atmaya çalışıyor. ABD ve Rusya’dan gelen iki öneri bu bakımdan ciddi yankı doğurmuştur... Geleneksel olarak Ermenistan’daki yorumcular Rusya’ya olan güvensizliklerini, Moskova’nın Azerbaycan’a yeni nesil silahlar satmasını örnek göstererek belirtiyor. Fakat Rusya’nın Ermenistan’a milyar Dolarlık silah sattığı gerçeğini sıradan bir olay olarak yorumluyor, dostluğun belirtisi olarak sunuyorlar... ABD ve AB’nin serbest ticaret bölgesi oluşturma düşüncesini Ermeni yorumcu ve uzmanlar sevinçle karşılıyor. Onlar bunda Ermenistan’ın kurtuluşunu gördüklerini yazıyor... Bütün bunlar, Güney Kafkasya’nın jeo-politik açıdan önemli bir döneme girdiğini gösteriyor. Batı ile Rusya arasında bocalayan Ermenistan ve jeo-politik seçiminde değişiklik yapmaya çalışan Gürcistan, bölgede birer risk kaynağına dönüşmüştür. İran sorununun daha da güncelleşmesi ile bölgenin yeni bir mücadele meydanına dönüşme olasılığı mevcuttur.

Irak'ta Hristiyanlar eridi...

Times'ın Bağdat’taki muhabiri Anthony Loyd, 2003’teki Amerikan-İngiliz işgalinden bu yana 1 milyon 400 bin kişilik Hristiyan nüfusun 400 bine gerilediğini yazdı.İsveç, Almanya ve ABD gibi ülkelerdeki Iraklı Hristiyanların sayısının Irak’takinden birkaç kat fazla olduğu belirtilen haberde, 32 yaşındaki Nurfal İşak’ın şu sözleri aktarılıyor: “Bir zamanlar Irak’ta birinci sınıf vatandaştık. Şimdi görüyorum ki kiliselerimiz müze olmaya terk ediliyor.”

Saintly Women's Day Observed in Massachusetts


Sts. Vartanantz Church of Chelmsford, Mass., hosted a statewide Saintly Women's Day observance earlier this month, with a service and program commemorating the oil bearing women at Jesus's tomb. Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), presided over the day's activities.

Ermenistan’ın Demografik Yapısı

Ermenistan yerleştiği bölgede en az nüfusa sahip olan ülkedir ve bağımsızlık sonrası sürekli dışarıya göç vermiştir. İstatistik veriler özellikle bu nedenle Ermenistan nüfusunun azaldığını (negatif göç) göstermektedir. 1991’den sonra göç edenlerin (özellikle Rusya’ya) büyük bir bölümü ailelerini de yanlarına aldıkları için zincirleme göç olgusu ortaya çıkmıştır. Ermenistan nüfusu bağımsızlığın ilk yılında resmi rakamlara göre 3.800.000 civarında, 2001 nüfus sayımı sonrasında açıklanan sonuca göre, 3.213.011, de facto sonuca göre ise 3.002.594 kişi olmuş, Haziran 2006 verilerine göre ise 2.976.372’ye kadar gerilemiştir. İlginç olan ise 2012 verilerine göre nüfus sayısı 3. 274.3 bin kişi olarak kayda geçmiştir. Ermenistan’da bulunan bazı büyükelçiliklerin verdiği bilgiler ise nüfusun 850 bin–1 milyon 200 bin kişi arasında olduğunu göstermektedir. Ermeni uzmanların görüşüne göre, 1991’den sonra yaklaşık 700.000, Uluslararası Göç Teşkilatı’na göre ise bir milyon kişi Ermenistan’ı terk etmiştir.

Working Together with Ancient Neighbors

By Varant Meguerditchian

The Turkish Ambassador to the European Union, Egemen Bagis, recently compared the Assyrian Genocide to ’masturbation’. The comment was reportedly made during a discussion with a Swedish parliamentarian of Assyrian descent at an event organized by Assyrians earlier this year. Whilst we can’t substantiate exactly what the Turkish Ambassador thinks about the Assyrian Genocide, we know the matter is much more serious for the Assyrians themselves.
Photo:The Assyrian Genocide Monument in Yerevan

Holy Martyrs Church Hosts Literary Evening


On Saturday, February 23, the Church of the Holy Martyrs of Bayside, NY, hosted a literary evening honoring longtime educator and author Vosgi Dagdelen. Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), presided over the gathering, which drew 240 people.

Mihran Pırgiç Gültekin: “Özüne yönelişimiz hayata karşı onurlu bir yaşama geçiş olacaktır”

30 Mart 2013 tarihinde Cumartesi günü saat 17.00’de Cezayir konferans salonunda Dersimli Ermeniler İnanç ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından, Dersim Ermenileri üzerine panel organize edilecektir... Dersimli Ermeniler İnanç ve Sosyal Yardımlaşma Derneği başkanı Mihran Pırgiç Gültekin Akunq’a konuştu... Peki, İstanbul Ermeni cemaatimiz onları nasıl algılamaktadır? "Bu konuda büyük sorunlarımız var. Bizleri okullarına ve kiliseden cenazelerimizi kaldırmamıza izin vermiyorlar, bu çok onur kırıcı bir durum. Bu konuda da hukuksal başvurumuzu yapıp gerekirse AHİM’e kadar gitmeyi düşünüyoruz ama diğer kurumların katkısını almalıyız. Açık çağrı yapmak istiyorum: okul ve kilisede cenazemizi kaldırmanın yol ve yöntemlerini oluştursunlar yoksa gelecekte büyük sorun yaratacak. Biz bu yapılanın Hıristiyanlığın hoşgörüsüne uyduğunu düşünmüyoruz, özellikle kurumlarımızın başındakileri daha onurlu yaşama davet ediyoruz." (Doğrusu hakim zihniyet bakınca, Sayın Gültekin'e şaşmamak lazım. Doğru anlıyorsak, vaftiz olup Hıristiyan olmak istemiyorlar ama çocuklarının Ermeni okullara alınmasını, cenazelerinin kiliseden kaldırılmasını istiyorlar. Ne garip bir çelişki. Hadi yasal engellere rağmen okulu anladık diyelim, Hıristiyan olmadan kiliseden cenaze kalkması ne demek? Eğer kilisemizde vaftiz olup Hıristiyan olmuşsa  kilise cenazeyi kaldırmaktan kaçınamaz.  Diğer kurumların katkısının ne demek olduğunu kestirmek zor. Kurumların başındakilerin onurlu yaşama daveti de düşündürücü. Acaba kurumların başındakiler onurlu yaşamıyor mu?HYETERT)

İHD İstanbul Şubesi, Samatya'daki Ermeni kökenli vatandaşların saldırıya uğraması olayının daha derinlemesine incelenmesi gerektiğini açıkladı

Avukat Eren Keskin, zanlı Nazaryan ile cezaevinde görüştüğünü ve Nazaryan'ın olaya ilişkin hiç bir şeyi hatırlamadığını söylediğini anlattı. Derneğin Beyoğlu'ndaki merkezinde düzenlenen basın toplantısına üye Meral Çıldır ile avukat Eren Keskin katıldı... Keskin, "Bizim amacımız kesinlikle bir Ermeni fail bulundu diye bu o değildirin peşinde değiliz. Bizim izlenimimiz Nazaryan bu olayı yapmamış da olabilir, eğer yapmışsa bunu tek başına yapabilecek durumda bir kişi de değil. Hem fiziksel, hem ruhsal açıdan bitik birisi." ifadesini kullandı. Nazaryan'ın kendisine AMATEM'de uyuşturucu tedavisi gördüğünü söylediğini aktaran Keskin, Nazaryan'ın kullanılmaya müsait bir kişi profili çizdiğini belirtti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Surp Kevok Ermeni Kilisesi'ni ziyaret etti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya Surp Kevok Ermeni Kilisesi ziyareti sırasında İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da eşlik etti.Vali Mutlu ve Emniyet Müdürü Çapkın, Ermeni Cemiyeti Patriği Aram Ateşyan tarafından karşılandı. Kısa bir konuşma yapan Ermeni Patriği Ateşyan, "Samatya Saldırganı"nın yakalanmasına da değinerek; Vali Mutlu ve Emniyet Müdürü Çapkın'a bugüne kadar konu üzerinde hassasiyetle durup, faili yakaladıkları için ve kendilerini ziyarete geldikleri için teşekkürleri iletti. 

Patrik başka müftü başka

Yorgo Kırbaki/ Atina
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) konusunda Uluslararası Hukuk’un ülkesi için “İncil” gibi olduğunu belirtirken, Batı Trakya’daki müftünün İstanbul Patriği ile kıyaslanamayacağını söyledi... Ahmet (Davutoğlu) bir ay önce Lozan Antlaşması ile ilgili görüşlerini bana anlattı. Ben de bizim görüşlerimizi aktardım. Müftü başka (Batı Trakya’daki) Ekümenik Patrik (İstanbul) başka. Patrik dünyada yüz milyonlarca Hristiyan’ın ruhani lideri. Türkiye’de bazı kimselerin “Ekümenik” kelimesinden ve bu kelimenin neyi sembol ettiğinden hala korktukları için üzgünüm. Yunanistan, Müslüman azınlığın görüşlerini dikkatle dinlemekte ve ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/planet/22779539.asp 

E.O.Y.D Maral Okullara Özel Gösteri

Avrupalı şirketlerden Ermenistan'a kötü haber

Avrupa'daki 3 havayolu şirketi, Ermenistan seferlerini durdurma kararı aldı.Ermenistan Seyahat Acenteleri Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, British Airways, Lot Polish Airlines ve Latvian Air Baltic artık Ermenistan'a uçuş gerçekleştirmeyecek. Özellikle Polonya konusunda çok büyük hayal kırıklığına uğratıldıklarını belirten Ermenistan makamları, Polonya'da artan hayat kalitesi ve iki ülke ilişkilerinde görülen ilerlemeden dolayı yapılan seyahatlerin ticari ilişkilere de olumlu etki gösterdiğini savundu.

Dünya Kadınlar Günü Ve Kadın Hakları

Murat Bebiroğlu
Dünya Kadınlar Gününü Kutluyor, kadınlarımıza daha mutlu, daha güzel, daha huzurlu ve sevgi dolu yıllar diliyorum. Bu günü aynı zamanda Kadın Hakları Günü olarak da kabul etmek gerekir. Her ne kadar Türkiye'de kadınlara milletvekili seçme seçilme hakkı tanıyan 1934 tarihli yasanın yürürlük günü olan 5 Aralık Kadın Hakları Günü olarak kutlanıyorsa da BM ya da başka bir ülkede ayrı bir Kadın Hakları günü kutlaması yoktur.

Ermeni ressamın hazin hikayesi

Elif Başak  
"Kimmiş bu Arthur Pinajian?" sorusunu sordum haliyle. Karşıma “Pinajian” soyadında gizli ilginç bir hayat öyküsü çıktı. Arthur Pinajian (ya da Pinajyan) bir Ermeni. Babası Agop da annesi Arnavuş da Anadolu kökenli. İkisi de katliamlardan kaçıp, ABD’ye göç eden Ermenilerden. Birbirlerini orada sevip evlenirler. Ermenice Aşod ismini verdikleri oğulları Arthur 1914 yılında ABD’nin Ermeni diyasporasının yoğun olarak yaşadığı New Jersey eyaletinde dünyaya gelir. 1920 yılında da kızları Aren... İki kardeş birbirinden hayat boyu hiç kopmaz. Ailenin kökeni hakkında yaptığım internet bazlı araştırmalar sonuç vermedi fakat Pinajian soyadına Diyarbakır’ın Silvan ilçesi dolaylarında rastlanıyor. Silvan, katliam ve sürgünlerden önce Ermeni nüfusunun oldukça yoğun olduğu bir yerleşim yeri. 

Mari Hovhannisyan’ın “Geçmiş ve geleceğin çatışması, Ermeni Soykırımı’nın toplumsal hafızası ve Türk inkârcılığı” kitabı hakkında

Tehmine Martoyan / (Tarih doktoru)
Mari Hovhannisyan’ın “Geçmiş ve geleceğin çatışmas, Ermeni Soykırımı’nın toplumsal hafızası ve Türk inkârcılığı” (Collision of Past and Present The Collective Memory of the Armenian Genocide and the Turkish Denial) araştırması, İngilizce olarak 2012 yılında Almanya’nın Saarbrücken şehrinde yayınlanmıştır. Ermeni Soykırımı’yla ilgili Ermeni ve yabancı yazarların araştırmaları farklı ve çeşitlidir. Yeni nesil Ermeni araştırmacılar da Ermeni Soykırımı’nı araştırma konusundaki önemli çalışmaya katkılarını sunmaktadır.

Ermeniler 'İsim Günü' ayininde Hatay'da buluştu

Türkiye'nin değişik illerinden Hatay'ın İskenderun ilçesine gelen Ermeni cemaatine mensup vatandaşlar, Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'nin isim günü ayininde buluştu. Ermeni cemaati üyeleri, 'Hac Yolculuğu' adını verdikleri gezi kapsamında, İstanbul'dan altı ayrı otobüsle önce Kayseri Surp Krikor Lusavoriç, beraberindeki heyet ise bugün İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'ni ziyaret etti. İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen ayine, Ermeni Patrikhanesi'nden papaz Krikor Damadyan ile yurt dışından gelen Ermeniler katıldı.