Etiketler

Քրիստոս յառեաւ ի մեռելոց - Օրհնեալ է յառութիւնն Քրիստոսի

HAPPY EASTER
Joyeuses Paques
Frohe Ostern
Schöni Oschtere
Buona Pasqua
Христос воскресе - воистину воскресе
Χριστός ἀνέστη - Ἀληθῶς ἀνέστη
Kristo leviĝis! Vere Li leviĝis! (Esperanto)

Ermenistan-Van uçuşlarının başlamasına erteleme

3 nisanda düzenlenmesi planlanan Yerevan – Van uçak seferi Türkiye tarafının inisiyatifi ile ertelendi.

Babam Aşkale'ye Gitmedi


20. yüzyıl Ermeni Edebiyatının başyapıtlarından “Babam Aşkale’ye Gitmedi” yeni baskısıyla raflardaki yerini aldı... Babam Aşkale’ye Gitmedi’de bir ailenin ekseninde İstanbul Ermenileri’nin 1940’lı ve 50'li yıllardaki yaşamından bir kesit sunuyor.

Ermenistan ulusal havayolu şirketi Armavia iflas etti

Armavia'dan yapılan açıklamada, şirketin iflas işlemlerini başlattığı duyuruldu. Açıklamada, şirketin gelecek hafta içindeki tüm seferlerini durduracağı bildirildi. Amravia , 14 uçaklık filosuyla 20 ülkeye haftada 100'ü aşkın sefer yapıyordu.

Akşehir'de tarihi kilise restore edilecek

Akşehir'de 19. yüzyıldan kalan kilisenin restorasyon projesi hazırlandı. Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, tarihi kilisede yaptığı incelemeler sırasında, kilisenin restore edildikten sonra hem kültür merkezi hem de turizm amaçlı kullanılacağını söyledi.

İzmir'de türbe, kilise ve sinagog restorasyonları devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üç büyük semavi din için büyük önem taşıyan üç tarihi yapıyı, aynı dönemde restore ediyor.İzmir Büyükşehir Belediyesi, üç büyük semavi din için büyük önem taşıyan üç tarihi yapıyı, aynı dönemde restore ediyor. Bunlardan Emir Sultan Türbesi’nde çalışmalar hızla sürerken Doğanlar Kilisesi’nin yapım ihalesi tamamlandı, restorasyon çalışmasına başlanacak. Beit Hillel Sinagogu’nun yapım ihalesine ise 18 Mart 2013'te çıkıldı.

Yeni Papa 12 tutuklunun ayağını yıkayıp öptü


Papa Francis, ıslahevinde yaşları 14 ile 21 arasında değişen 2'si kız 12 tutuklunun ayağını yıkadı ve öptü. Toplamda 46 gencin tutulduğu merkezde, Papa Francis'in ayağını yıkadığı tutuklular arasında Ortodoks ve Müslümanların yanı sıra ilk kez 2 kızın da bulunması dikkati çekti.

Ukrayna’lı siyaset uzmanı: Türkiye geçmişindeki hataları kınamalı

Uygar insan için, niçin Türkiye’nin ısrarlı bir şekilde  Ermeni Soykırımını tanımaktan kaçınması kesinlikle anlaşılmaz bir durum. Beyanat; Ukrayna VI. Dönem milletvekili, siyaset bilimci Viktor Ukolov’dan geldi.

Onu yaşamak için Hz. İsa gibi çarmıha gerildiler!

Hristiyan inanışına göre, Hz İsa'nın çarmıha gerildiği ve işkencelere maruz kaldığı ''Kutsal Cuma'' gününü, koyu Katolik Filipinler'de tekrar yaşamak isteyenler, kendilerini çarmıha gerdirdi. Ülkenin kuzeyindeki Pampanga kentinde düzenlenen törende acı çekmek isteyen "çilekeşler"in birkaç dakikalığına çarmıha çivilenmesini turistler de izledi.

Ermeni ve Yunanlılardan Türkiye'ye karşı güçbirliği

Metin Güneş / CNN TÜRK / Londra       
Amerika'da yaşayan Ermeni ve Yunanlılar ABD ile Türkiye arasında yapılması gündeme gelen serbest ticaret anlaşmasını engellemek amacıyla güç birliği yaptı. Amerika'daki Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) ve Amerikan Helen Enstitüsü (AHI), ABD Ticaret Bakanlığı'na yaptığı çağrıda ABD ile Türkiye arasında yapılacak yeni bir ticaret  anlaşması için Ankara'nın "Kıbrıs'ın işgaline" son vermesi ve Ermenistan'a uygulanan "hukuk dışı" ambargoyu kaldırması şartlarının koşulmasını istedi.

Ermeni oyuncu için teklif 18 milyon euro!

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Liverpool, Rumen teknik direktör Mircea Lucescu'nun çalıştırdığı Shakhtar Donetsk'in Ermeni oyuncusu Henrikh Mkhitaryan'ı istiyor.

31 Mart soykırım günü

Ermeni çeteleri 95 yıl önce 100 bin Azerbaycan Türkünü katletti. Ermeni çeteleri 1918 yılında Azerbaycan topraklarında 100 bine yakın Türkü şehit etti.  (Yalandan kim ölmüş? HYETERT)

Rum azınlık okulu açılıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gökçeada'da Rum azınlık okulunun açılması talebinin onaylandığını bildirdi. Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde 1951 yılında faaliyete başlayan Rum azınlık okulunun 1964'te kurucu isteği doğrultusunda kapatıldığını hatırlattı.

Süryanice’yi Yaşatmak İçin Bir İmza da Sen Ver..

Bu ülkede 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan Süryani halkı; sanatıyla, kültürüyle, kilise müziğiyle, edebiyatı ile günümüze değin damgasını vuran, 1915'e kadar da sayısal varlığını sürdüren, başta Süryani halkının ve bütün ezilen/yasaklanan/görmemezlikten gelinen dillerin kaderini gelin hep birlikte değiştirelim.  İZMİR SÜRYANİ DOSTLUK PLATFORMUMUZUN, hazırladığı bu imza kampanyasına; başta anadilde eğitim hakkı olmak üzere, azınlık ve eşit yurttaşlık hakkı için, Süryanicenin yaşaması için, yeniden düzenlenecek anayasada yer alması için , SÜRYANİCE’Yİ YAŞATMAK İÇİN BİR İMZA DA SEN VER. http://www.suryaniceyedokunma.com/

ՎԱՐԴԱՆԱՆՑ ԴՊՐԱՑ ԴԱՍԷՆ ԼՈՒՐԷՐ


Վարդանանց Դպրաց Դասու անդամներէն խումբ մը առաջնորդութեամբ Դպրապետ Բրշ.Սեդրաք Սրկ.Տավութհանի շարականի ու Հայկական ձայնագրութեան փորձի ընթացգին:Ամէն անոնք որ կուզեն մասնակցիլ փորձերու կրնան ներկայ ըլլալ ամէն ուրբաթ ժամ 19.30 ին Ալաճաճեան սրահը

Van-Erivan-Van Uçak Seferi ve Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinin Geleceği

Azerbaycan resmilerinin açıklamaları temkinli olsa da, Van-Erivan uçak seferlerinin başlaması halinde ciddi bir kırılma noktasının yaşanacağı muhtemeldir.Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu güne kadar Azerbaycan’dan (Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi) başka hiç bir devlet Türkiye ekonomisine 7 milyar dolar sermaye yatırmamıştır ve 2020 yılına kadar bu sermaye 20 milyar dolar olacaktır. Azerbaycan Türkiye ile ilişkilerinde ekonomik, sosyal ve diğer alanlarda yaşanan sorunlarda kendi çıkarlarını göz önünde bulundurmadan problemi halledecek kadar erdemlidir. Ama AKP Hükümeti Karabağ sorunu halledilmeden ve Azerbaycan’ın endişeleri giderilmeden Ermenistan ile ilişkilerini geliştirmeye çalışırsa, bunun sonuçlarına katlanmayı da göze almalıdır.

ABD mahkemesinde Türkiye aleyhinde açılan Ermeni soykırımı davası düştü.

Milliyet'ten Pınar Ersoy'un haberine göre; Ermenilerin Türkiye Cumhuriyeti, Ziraat Bankası ve Merkez Bankası'nı dedelerinin mallarına el koymakla suçladığı davada, mahkeme iddiaların siyasi boyutu nedeniyle karar yetkisinin olmadığına karar verdi. Mahkeme kararında, davanın görülebilmesi için davacıların soykırım iddialarını kanıtlaması gerektiği, bunun da mahkemenin yetki alanının dışında olduğu kaydedildi. Yargıç Dolly Gee böyle bir girişimin federal hükümetin dış ilişkileri yürütme yetkisine ciddi bir müdahale olacağına, dolayısıyla mahkemenin yetkisiz olduğuna ve davanın düşmesi gerektiğine hükmetti.

Er Sevag'ın ailesi isyan etti


Sevag Şahin Balıkçı'yı kazara öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Kıvanç A.'nın mahkum edilmesi Balıkçı ailesini tatmin etmedi. Balıkçı'nın anne ve babası avukatlarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında konuyu Yargıtay'a taşıyacaklarını, oradan da sonuç alamazlarsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceklerini dile getirdi... Baba Garabet Balıkçı da verilen cezanın az olduğunu söyleyerek beklentilerinin karşılanmadığını dile getirdi. Balıkçı, oğlunun 'şehit' olarak adlandırılmayacağı yönündeki ifadeler de bulunduğunu söyleyerek, "Türkiye Cumhuriyeti'nde ölen Hristiyanların şehit olmadığı yönünde bir tabirle karşılaştık. O zaman diyorum ki Türkiye'de Hristiyanlar askere alınıyorsa, böyle bir yerde ölüyorsa o zaman şehit saymıyorlarsa niye alıyorlar. Almasınlar." diyerek tepkisini dile getirdi.

D A V E T SÖYLEŞİ - Հ Ր Ա Ւ Է Ր ԱՍՈՒԼԻՍԻ

Karagözyan Okulu kuruluşunun 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde, çocuk şarkılarının sevilen yorumcusu TALİN ilkokullarda görev yapan öğretmenlerle ve gösteri sanatçılarıyla bir araya gelerek  mesleki deneyimlerini paylaşacak.
1 Nisan 2013 Pazartesi, saat 16.00’da.

ABD’nin Güney Kafkasya Stratejisi: Diyalog mu, Çatışma mı?

Güney Kafkasya gittikçe daha geniş çapta küresel jeopolitik güçlerin mücadele alanına dönüşüyor. Rusya bölgede etkinliğini bir hayli artırdı. Kremlin peş peşe verdiği mesajlarda ve resmen kabul ettiği kararlarda Güney Kafkasya’daki çıkarlarını tüm gücü ile sağlamaya çalışacağını belirtiyor. Bu süreç iki konuda daha net şekilde görülebilir. Bunların birincisi, bölge devletlerini Avrasya bütünleşme sürecine ve Gümrük Birliği’ne dâhil etme amacı taşıyan adımların atılmasıdır. İkincisi, Güney Kafkasya’nın güvenliğinin sağlanması açısından çeşitli önerilerde bulunulmasıdır. Burada, Moskova “güvenlik” terimini “Batı’dan gelen tehlike” bağlamında sunuyor. Bunların yanında, Batı’nın bölgedeki etkinliği, doğal olarak, çok ilgi uyandırmaktadır. İlk olarak, ABD’nin hangi planları hayata geçirmek istediği önem taşıyor.

Türkiye’de ifade özgürlüğünün tam zamanı

Uluslararası Af Örgütü, bugün bir rapor yayımlayarak, Türkiye’de şu an yürürlükte olan yasalarda, yasaların uygulanma alanlarında ve “Dördüncü Yargı Paketi”nde yapılması gereken değişikliklere değindi. Şu an Türkiye’deki siyasi atmosfer göz önünde bulundurulduğunda Türkiye yetkilileri “Dördüncü Yargı Paketi” ile hakiki bir insan hakları reformu gerçekleştirmek için bu şansı elinden kaçırmamalı. Hükümet, “Dördüncü Yargı Paketi” tasarısının şu an Meclis’te olduğunu ve Türkiye’nin yasalarını uluslararası insan hakları standartlarıyla uyumlu hale getireceğini belirtti. Fakat şu anki haliyle taslak bunu yerine getirecek durumda değil.

ABD'de Azeri Soykırımı tanıyan 2. eyalet

ABD'nin New York eyaletinin ardından, ülkede Türk nüfusunun yoğun olduğu New Jersey'nin Eyalet Meclisi de, 1918'de silahlı Ermeni grupların Azeri halkına karşı "soykırım işlediği" yönünde karar aldı. ABD'deki Azeri ve Türk toplumunun Pax Turcica kuruluşu aracılığıyla yürüttükleri çalışmalar sonucunda New Jersey Eyalet Meclisi, "1918'de silahlı Ermeni gruplarının Azerilere yönelik bir soykırım işlediği" ve eyalet genelinde 31 Mart'ın "Azerileri Anma Günü" olması kararını aldı.

Turkey's non-Muslims expect more than mere calls of return

24 March 2013 /Yonca Poyraz Doğan
Nikolaos Uzunoğlu and his family had to leave Turkey in 1974 in an environment of economic and political turmoil in which most non-Muslim communities faced injustices. The Uzunoğlu family, originally from Cappadocia, then started living in Greece. He is now making trips back to Turkey in hopes of finding homes for his fellow Greeks in the country that they had to leave in the past under bitter circumstances. “If you'd asked me five years ago about this possibility, I'd say no. But it seems more likely now,” said Uzunoğlu, a university professor in Athens.

Soykırımı tanımak başımızı daha dik yapar

Kürt sorununda önemli adımların atıldığı bugünlerde Ermeni Soykırımı’nın tanınması için de adımlar atmak gerekir. 24 Nisan 2013 böyle bir kampanyanın başlangıcı olacak. Türkiye halkları Ermeni kardeşlerinden özür dileyecek, soykırımı tanıyacak ve başı daha dik olarak, dünya halklarının arasına katılacak... Soykırımı tanımak,yalan üzerine kurulu bir tarihle yüzleşmek küçültmez, aksine büyütür, bu ülkede yaşayan insanların başlarının daha dik olmasını sağlar, demokratikleşmeye, özgürlüklerin gelişmesine katkıda bulunur, Kürt sorununda çözümü kolaylaştırır.

Colorado Senatosu’nda “Soykırım” Tasarısı


İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
ABD’nin Colorado Eyaleti Senatosu’nda bir grup kanun koyucu, 25 Mart Pazartesi günü sözde Ermeni soykırımını tanıyan ve Türkiye’yi insanlık aleyhinde bir cürüm işlemekle itham eden SJR 12-022 ve SJR 13-023 kodlu iki kanun tasarısını senatoya sundu.

Gürün'deki tarihi kilise restore ediliyor


Sivas'ın Gürün ilçesindeki tarihi kilisenin restore edileceği bildirildi.Gürün Belediye Başkanı Mehmet Aktaş, yaptığı açıklamada, tarihi yapıların onarılarak turizme kazandırılmasına büyük önem verdiklerini söyledi. Bu kapsamda, Pınarönü Mahallesi'nde 19. yüzyıldan kalan, bir dönem cezaevi, sinema ve depo olarak kullanılan Ermeni kilisesini ayağa kaldırmak istediklerini dile getiren Aktaş, sahibinden satın aldıkları yapının etrafında kamulaştırma çalışmalarını tamamladıklarını ifade etti.

“Ermenistan, Azerbaycan Önünde Diz Çökmeye Mahkum”

Ekonomi profesörü ve Türkiye muhalefet partilerinden Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Gun.Az isimli haber ajansına Karabağ’a ilişkin açıklamalarda bulundu... Ermenistan’ın Karabağ’ı uzun bir süre işgal altında tutamayacağını söyleyen Karakaya, Ermenistan’ın güçlenen ve kalkınan Azerbaycan önünde diz çökmeye mahkum olduğunu belirtti.

İran - Ermenistan Yakınlaşması

Erivan — Batılı ülkeler, tartışmalı nükleer programı nedeniyle İran’ı yaptırımlar yoluyla tecrit etmeye çalışırken, doğu ve batı sınırları kapalı olan Ermenistan uluslararası yaptırımları ihlal etmeden komşusu Tahran’la ilişkileri geliştiriyor.

Ermeni Lobisinden Türkiye - İsrail İlişkilerine Sabotaj Girişimi

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
İsrail’deki Ermeni lobisi, Netanyahu hükümetinin sözde Ermeni soykırımını tanıması için girişim başlattı. Ermenilerce sözde Ermeni soykırımının başlangıcı olarak kabul edilen 24 Nisan 1915 tarihinin 95. yıldönümüne yaklaşılırken, İsrail’deki “Ararat” Ermeni cemiyeti, İsrail’i sözde soykırımı tanımaya davet etti.

“Tiyatro özgürlükçüdür, özgürlüktür”

Her yıl farklı bir tiyatro sanatçısı tarafından yazılan  “Dünya Tiyatrolar Günü” bildirisi bu yıl Göksel Kortay tarafından hazırlandı. Kortay bildiride, tiyatronun özgür ve özgürlükçü olduğunu vurguladı.Anadolu toprakları üzerinde antik çağlardan beri tiyatronun hüküm sürdüğünü belirten Kortay, tiyatro geleneğinin Osmanlı İmparatorluğu döneminde de orta oyunu, meddahı, Karagözü-Hacivatı ile çok dilli, çok kültürlü dokusunu koruduğunu, saraydan halka, halktan saraya bir köprü olduğunu söyledi. 

Er Sevag'ın ölümüne 4.5 yıl hapis


Nizamettin Kaplan
Batman'da arkadaşının silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden er Sevag Şahin Balıkçı davasında Kıvanç Ağaoğlu 4.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Savcı, asker arkadaşını öldürmekle suçlanan Kıvanç Ağaoğlu için "taksirle adam öldürmek" suçundan 2 ila 6 yıl, Karakol Komutanı Sadrettin Ersöz için de "görevi kötüye kullanmaktan" 6 ay ila 2 yıl hapis cezası istemişti.

Ermeni Tezlerini Savunan Sözde Soykırım Uzmanları Erivan’da Toplandı


TurkishNY.com – Sözde Soykırım konusunda asılsız Ermeni iddialarını savunan dokuz ülkeden 40’tan fazla “Sözde Ermeni Soykırımı” Uzmanı 22-23 Mart tarihlerinde Erivan’da yapılan bir konferansta bir araya geldiler... Konferansın bir diğer katılımcısı olan İstanbullu Ragıp Zarakolu, Türkiye’deki “büyüyen inkar endüstrisine” değindi. Zarakolu bu “inkarın” Türkiye’de terörizme cesaret verdiğini savundu.

Hatay’da Hristiyanlar Fişlenmiş

(SAT-7 TÜRK – Özel Haber) Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Dairesi’ne bağlı Özel Kuvvetler’in Trabzon ve Malatya’nın yanı sıra önemli üslenmelerinden biri olan Hatay’da da geniş bir fişleme yaptığı ortaya çıktı. Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından TBMM’ye gönderilen belgeler fişlemeyi ortaya koydu. MİT’in gönderdiği belgeler arasında yer alan bir ihbar mektubunda Özel Kuvvetler’e bağlı Beyaz Birim’in Trabzon’daki Rahip Santoro Cinayeti ve Malatya Zirve Katliamı’nın ardından Hatay’da da Hristiyanlaa yönelik provaskon yaratacak eylemler planladığı açıklanıyor. Bilindiği gibi Antakya’da görev yapan Rahip Padovese de 2009′da öldürülmüştü.

Bir Açıklama, Bir Talep Ve Bir Özür

Armenak Taçyıldız
18 Mart'ta B. Berberyan'ın "Ermenistan'da Bir Türkiyeli" kitabında geçen, rahatsız edici bulduğum ifadeleri derleyerek not haline getirdim ve paylaştım. Hiçbir yorum eklemedim. Cümlelerinin noktasını virgülünü bile değiştirmeden, sayfa numaralarını da belirterek paylaştım. Notun gördüğü ilgi oldukça büyük oldu. Tanıdığım tanımadığım pek çok insan notu yaymayı görev bildi ve not 2-3 gün içinde oldukça yayıldı. Derlemeyi yayınladıktan 3 gün sonra, nota bir ek ekledim.

Kürt "Çözüm" Süreci ve Ermeni Heyulasi

Hovsep Hayreni
Kürt sorununda yaşanan evreler ve bugün içine girilen süreç, yaklaşık yüz yıl önce jenosid yoluyla bertaraf edilen Ermeni sorunundan bağımsız düşünülemezdi ve düşünülemez. Sağlıklı çözüm için, Kürt sorununun bu kadar gecikmeli, uzatmalı ve sancılı yaşanmasının da zemini olan 1915'le yüzleşmek, onun günahlarından arınmak öncelikli olmalıydı. Kürt hareketi bunu kendi sorumluluğu açısından ikirciksiz şekilde yapmış olsaydı, büyük bir ayak bağından kurtulmuş olarak bu sürece çok daha özgüvenli ve tutarlı girebilirdi. Tersi durumda inkarcı muhatabını zihniyet değişimine zorlamada zayıf kalacağı gibi, bu noktadan onun yapabileceği gerici dayatmalara da açık olacaktı. Şimdi yaşanmakta olan bu ikinci durumdur. Öcalan'ın verdiği mesajlar 1915'in izdüşümüyle dolu.

Savcı: "Sevag'ın öldürülmesinde kasıt yok"


Sevag Balıkçı'yı öldürdüğü iddia edilen asker Kıvanç Ağaoğlu'nun yargılanmasına Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya görevi kötüye kullanmakla suçlanan astsubay Sadrettin Ersöz de katıldı.Sadrettin Ersöz, olay günü askerlerle, kaza hakkında bilgi almak için toplantı yaptığını söyledi. Onları yönlendirdiği iddialarını yalanladı. Duruşmaya katılan Sevag Balıkçı'nın ailesi ise suçluların bulunmasını istedi. Daha sonra mahkeme esas hakkındaki mütalaasını açıklamak üzere savcıya söz verdi. Askeri savcı sanığın, Sevag Balıkçı'yı kasten öldürdüğüne ilişkin bir emareye rastlanmadığını belirtti.

Yeni Papa 'kiliseyi onarabilecek mi?'

Erdal Doğan / Demokrat Haber
Yeni Papa'nın isim babası Aziz Frencesco, İsa'nın kendisinden kilisesinin onarılması görevi verdiğine inanılan Azizdir. Aziz Francesco aynı zamanda tevazuluğu, fakirliği ve ruhbanlığı ile bilinen ve İtalya'nın koruyucu Azizidir... Yeni Papa sanırım şimdiden birçok mesajı birden vermişe benziyor. Yeni Papa'nın bir başka dikkat çeken yanı ise 2006 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te 24 Nisan kurbanlarının anması için düzenlenen törende Türkiye’ye yaptığı çağrıda. Papa bu çağrısında Türkiye'yi Ermeni soykırımını tanımaya davet etmişti.Papa'nın bu çağrısını 1.2 milyar nüfuslu Katolik Dünyasının ruhani lideri olmasının yanı sıra aynı zamanda Birleşmiş Milletlerde gözlemci devlet statüsü bulunan Vatikan Devleti'nin de başkanı olarak sürdürüp sürdürmeyeceği merak konusu. Şimdilik bir köşe için çok uzun ama Papa ve etkileri konusuna dair çok kısa denebilecek bu yazıda bence asıl merak edilen yeni Papa'nın kiliseyi onarıp, onarmayacağı ve insancıl hukuktan yana tavır alıp almayacağıdır. Çünkü dünyadaki kıyım görmüş ve görmeye devam eden tüm mazlum halklar çok haklı olarak Papa'yı yanında görmek ister.

Emre Uslu: PKK benim için Ermeni uşağıydı


Emre Uslu, Habertürk'te Balçiçek İlter'in hazırlayıp sunduğu Söz Sende'nin konuğuydu. Uslu, polis akademisi yıllarından gazeteciliğe geçiş sürecinde yaşadıklarını ve hakkında bilinmeyenleri anlattı.... Türkiye'nin dünyanın en önemli ülkesi olduğunu düşünürdüm. Tipik bir milliyetçide hangi tür hastalıklar varsa bende de vardı. Mesela PKK'nın Ermeni uşağı olduğuna inanırdım. Aşağıdaki çocukların kandırılmış olduğuna, yukarıdakilerin de dış güçlerin maşası olduğuna inanırdık. Daha sonra bu konuda akademik çalışma yapınca bunun faydasını da fark ettim. Türkler böyle inandığı için Kürt komşularıyla bir çatışmaya girmediler, bir iç savaş çıkmadı. Bu yalana özellikle Türk milliyetçileri o kadar inandı ki Kürtler ve PKK'yı ayırdılar ve Kürtleri asla öteki görmediler. Çünkü Kürtler bizden, kandırılmış, masum insanlardı.

Kutsal Hafta

Ermeni dünyasında, Diriliş (Paskalya) yortusu öncesi haftaya Kutsal (Büyük) Hafta denir. Kutsal Hafta bize, İsa Mesih'in dünyevi yaşamının en önemli dönemini, çarmıha gerilişini, işkencelere maruz kalışını, Ölümünü ve Dirilişini betimler. Bu haftanın her bir günü kutsal (büyük) olarak adlandırılırken, her biri kendine özgü anlam,gizem ve ifade taşır.

Dersim Ermenileri Öze Dönüş Paneli


30 Mart Cumartesi günü saat 17.00. Cezayir Konferans Salonu

Ermeni şarkıcı Erdoğan'ı suçladı

Ermeni Kökenli Fransız Şarkıcısı Charles Aznavour, isim vermeden Türkiye Başbakanı’nın "Ermeni ve Yunan’lardan nefret ediyorum" dediğini öne sürdü.

Avak Şapat Ve Surp Zadik- Kutsal Paskalya Haftası


Ay
Gün
2013M
A
R
T
Nisan
24
Pazar
ZAĞGAZART SABAHI
08:30
"
"
SURP BADARAK
10:30
"
"
TIRINPASEK - İKİNDİ
17:00
26
Salı
DASIN GUSANAS
17:00
27
Çarşamba
AVAK ÇOREKŞAPTİ VE AVEDUM

28
Perşembe
GARK ABAŞHAROĞATZ
08:30
"
"
AVAK HİNKŞAPTİ SURP BADARAK
(Der Hisus Kristos'un Son Akşam Yemeği)
10:30
"
"
VODINLIVA
(Der Hisus Kristos'un öğrencilerinin ayaklarının yıkanması anısı)
17:00
"
"
GARK HAVARMAN
(Der Hisus Kristos'un ele verilmesi ve eziyetlerinin anısı)
20:30
29
Cuma
GARK HAÇELUTYAN    
11:00
"
"
AVAK URPAT GARK TAĞMAN
(Der Hisus Kristos'un gömülme anısı)
18:00
30
Cumartesi
CIRAKALUYTS İKİNDİ (Sabah Duaları 08:30)
(Der Hisus Kristos'un diriliş yortusu arifesi)
16:30
"
"
AVAK ŞAPAT SURP BADARAK
17:30
31
Pazar
HIRAŞAPAR HARUTYUN ve SURP ZADİK
08:00
"
Pazar
SURP ZADİK  SURP BADARAK
(Der Hisus Kristos'un Ölülerden Diriliş Yortusu)
10:30
01
Pazartesi
HİŞADAK MERELOTS
10:00

Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü


İnsanların toplumsal özelliklerini biyolojik, ırksal özelliklerine indirgeyerek bir ırkın başka ırklara üstün olduğunu öne süren öğreti” olarak ifade ediliyor ırk ayrımı... Birleşmiş Milletler 1966 yılında 21 Mart gününü “Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü“ ilan etti... Irkçılık, milliyetçilik ve soykırım kelimelerinin sözlük anlamları birbirinden bağımsız olsa da milliyetçiliğin aşırısının sonu her zaman ırkçılığa ve soykırıma uzanıyor... Türkiye’de de etnik kimliklere baskı uygulanmaktadır. Aşırı milliyetçilikten kaynaklanan bu baskıların hatırı sayılır bir geçmişi vardır. Ermenilere, Kürtlere, Lazlara yönelik baskılarla asimilasyon politikası el ele yürümüş ve bundan da Türkiye’deki bütün etnik gruplar nasibini almıştır.

Diyarbekir 1915: Deportations, Massacres, and New Alliances Among the Local Elites

A lecture by Ayhan Aktar, Bilgi University (Istanbul, Turkey)
Wednesday, March 27, 2013; 4 - 6 PM 10383 Bunche Hall UCLA
Ayhan Aktar, professor of International Relations at Bilgi University in Istanbul, will speak on the tragic events that took place in Diyarbekir from 1914 to 1919.