Etiketler

“Süryaniler İçin Seyfo’lar Bitmiyor”


Beyza Kural/  beyza@bianet.org
İHD’nin hazırladığı “1915 Öncesi Osmanlı’da Süryani Yaşamı” sergisini Seyfo’dan sonra Suriye’ye göç etmek zorunda kalmış yüz yıl sonra da Suriye’deki iç savaş nedeniyle yine göçe zorlanan Süryanilerle geziyoruz.

Türkiye ‘Ermeni soykırımını’ tanırsa ne olur?

Cenap Çakmak / Doç. Dr. Osmangazi Üniversitesi 
Türkiye ne yaparsa bu talebi kabul etmiş olur? Açık bir tanıma, özür vb. ifadeler de dâhil olmak üzere Türkiye'nin devlet olarak 1915 olaylarının soykırım olduğunu ima eder herhangi bir tutumu devlet sorumluluğunu da beraberinde getirebilir. Bir devletin tek taraflı kararları ve hatta açıklamaları kendisini bağlayabilir, yani hukuki sonuçlar doğurabilir. Yine mesela üst düzey bir devlet görevlisinin bir konuşması bile böylesine bir sonuca gidecek yolun ilk adımları olabilir. Herkes dilediğince özür dileyebilir; ama devlet adamları böylesi tercihi yaparken devleti sorumluluk altına sokacak bir süreci başlatabilirler.

2015 - Ermenilerle Helalleşme’/ Biraz Şairce Cahit Koytak:‘

Bir avuç yezit İttihatçının,
bir cinayet çetesinin torunları olduğumuzu kabul edip de,
onlar adına mı özür ve helalleşme dileyeceğiz?
Yoksa, peygamber ahlakına, yaratılış hukukuna, tevhit
inancına bağlı müminler, hanif seciye sahipleri olarak bizler,
bu canilerle; bu, zulüm ve kıyım sürecinin hiçbir döneminde
aynı yerde ve aynı safta olmadığımız, olmak istemediğimiz hâlde,
aradan hemen hemen bir yüzyıl geçmesine,
suçun büyüklüğünü, korkunçluğunu görmemize
ve suçluları tanımamıza rağmen, işlenen bir suç
ve suçun tescilli failleri yokmuş gibi davrandığımız,
yahut öyle davrananlara ses çıkarmadığımız,
suçluların yargılanması ve ihkak-ı hak için
kılımızı kıpırdatmadığımız için mi helallik isteyeceğiz?

24 Nisan’ı Paylaşmak

Defne Gürsoy
Bir 24 Nisan’da daha Taksim’deyim. Her yıl elimden geldiğince de burada olmaya gayret edeceğim. Çünkü Ermeni Soykırımını anmak için olunacak en anlamlı yer burası. Ve bir kez daha Fransa’dan can dostlarım bana, bize eşlik ediyor. Bu kez daha da kalabalıklar. Kendi ülkelerindeki anmalar yerine tarihimizin belki de en kara lekesini reddetmekten utanç duyan bir avuç Türkiyeli ile yan yana İstanbul’da durmayı tercih edenlerin sayısı giderek artıyor.

Yüzleşmeyi başarabiliriz

Serkan Ayazoğlu / Bülent Onur Şahin / Taraf
Doksan sekiz yıl önce, yaklaşık 1.5 milyon Anadolu Ermenisi katledildi, asırlık yurtlarından sürgün edildi. Aradan geçen zaman acıları dindirmedi. Soykırıma uğrayan Ermenilerin torunları, atalarının acısını hâlâ yüreğinde, belleğinde taşıyor. Aydınlar, sanatçılar ve gazeteciler, Ermeni Soykırımı’nın 98’inci yıldönümü dolayısıyla Taraf ’a acıları paylaşmak ve karşılıklı helalleşmek hakkında konuşmaya devam ediyor.

Dersim'iz Ermeni Tehciri

Şeyma Kısakürek Sönmezocak /Haber 7
Osmanlı İdaresince bu kadar titizlikle ve hak yenmeden yapılmasına dikkat edilen tehcirin nasıl bir katliama dönüştüğü de açıkça tahmin edilebilinir. Bilmeyenler için yeniden, ve bilenler için tekrar tekrar okunarak yer etmesi için tüylerimi diken diken eden bu müthiş diyaloğu tekrar paylaşıyorum. Büyükelçi Morgenthau'nun günlüğünden alınan, Talat Paşa arasındaki diyalog şöyledir. Talat Paşa ; "Üç Ermeni havalisini tahliye ettik bile; Bitlis, Van ve Erzurum'da hiç kimse kalmadı. Türklerle Ermeniler arasındaki nefret o kadar ziyade ki, irtibatı tamamen kestik …" der ve ekler; "Anadolu'nun hiçbir yerinde Ermeniler kalmayacak, onlar sadece çöllerde yaşayabilirler." "Büyük bir hata yapıyorsun." Dedim. "Evet hata olabilir, lakin pişman olacağımızı zannetmiyorum." Diye cevap verdi.

Bir Ermeni Ailesinin Yitik Geçmişine Tanıklıklar


Fotoğrafçı kardeşler Tsolag Dildilian ile Aram Dildilian'ın objektifinden koskoca bir ailenin soykırıma ve tehcire karşı hayatta kalma mücadelesi Tütün Deposu'ndaki sergide ziyaretçilerle buluşuyor... “Dildilian Kardeşlerin Objektifi’nden Bir Ermeni Ailesinin Yitik Geçmişine Tanıklıklar” Sergisi 26 Nisan - 8 Haziran arasında Karaköy Tütün Deposu'ndaki Depo'da gezilebilir.

"Soykırım, gerçeği tespit çalışması değil artık"


Bu tartışmayı tarihçilere bırakıp geleceğin nasıl kurulacağına odaklanmak gerektiğini savunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Birileri sonsuza kadar soykırım diyecektir. Bu onları bağlar, biz de soykırım olmadığını söyleyeceğiz. Burada hesaplaşmaya dönüştürülmesinden kastettiğim, bunun bütün Ermeni diasporasının ve Ermeni kimliğinin resmi politikası haline getirilip, başka ülkelerin parlamentolarından karar çıkarmanın sürdürülmesi ve bunun uluslararası alanda Türkiye'nin köşeye sıkıştırılması anlamında bir manivela olarak kullanılması; problem orada ortaya çıkıyor. Yoksa, birilerinin ebediyen soykırım demesine yapacağımız bir şey yok, biz de soykırım olmadığını söylüyoruz. Ermeniler içinde de, Türkler içinde de farklı düşünceler olması gayet doğal...

TCA’dan Obama’nın 24 Nisan Açıklamasına Tepki

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Amerika Türk Koalisyonu (TCA), ABD Başkanı Barack Obama’nın her yıl 24 Nisan’da yaptığı “taraflı ve tarihi açıdan yanlış” açıklamanın tekrarlanmasından hayal kırıklığı duyduğunu açıkladı.

İnanç Özgürlüğü Girişimi ve Norveç Helsinki Komitesi (NHC) işbirliği

İnanç Özgürlüğü Girişimi Mart 2013 itibariyle çalışmalarına Norveç Helsinki Komitesi  (NHC) işbirliğiyle devam etmektedir. Türkiye’de herkes için düşünce, din veya inanç özgürlüğünün korunmasının iyileştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla yeni bir izleme ve raporlama projesine başladık. NHC:İÖG Düşünce, Din veya İnanç Özgürlüğünü İzleme Projesi bir insan hakları projesidir ve çalışmaları izleme, belgeleme, raporlama ve çözüm önerilerinin sunulması üzerine yoğunlaşacaktır. İlk raporumuzu Eylül 2013 tarihinde yayınlamayı planlıyoruz.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi, Ermeni Soykırımının tanınması çağrısında bulundu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AK PA) bir dizi üyesi yayımladıkları bildiriyle Ermeni Soykırımının tanınması çağrısında bulundular, bunun Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunacağını kaydettiler. AK PA üyelerinin bildirisinde özellikle «Soykırımın tanınması bir akittir, bu insan onuruna saygı ve insanlığa yönelik suçların engellenmesine katkıda bulunmaktadır.

"Bilimsel" Ulusalcılık"

O halde ulusal solun ideologlarından Güler’in “bilimsel” tezlerine yakından bakalım. Birkaç hafta önce Habertürk’te Belkıs Kılıçkaya’nın sorularını yanıtlayan Güler’e göre sorun anayasa sorunu (tırnak içindeki tüm alıntılar Güler’e ait). “Ulusal devlet istiyor muyuz, istemiyor muyuz?” Nedir ulusal devlet? “Bir ulusal resmi dil üzerinden bütün siyasi, idari yaşamını kuran devlet”. Peki anayasal vatandaşlık? “Anayasal vatandaşlık ulusal devleti kırar” çünkü farklılıkları öne çıkaran bir siyasi sistem kurar. “Eğer kimliğimi yaşamak benim için siyasi hak … diyorsanız ulusal devleti reddettiniz demektir.” Bunun bizi götüreceği yer parçalanmadır, bölünmedir, Yugoslavya’daki gibi bir “mezhepler mezbahasıdır”.

Türkmenistan-Ermenistan'ın şaşırtan yakınlaşması

Türkmenistan lideri, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı ülkesine davet etti.

Türkleri görünce ağlayacaktım

Tuğba Tekerek – Taraf  
82 yaşındaki Anahit Fransa’dan gelmiş. Neredeyse hiç durmaksızın anlatıyor: Soykırımı, kaybolan akrabalarını, geçmişini... Soyadını vermek istemiyor, küçüklükten beri bir korkuyla büyütülmüş, annesi “Ermeni olduğunu belli etme, Ermenice konuşma. Pencereden itiverirler, sonra da ‘düştü’ derler” diye tembihlermiş onu çocukken. Türkiye’ye iki haftalığına ziyarete geldiği Ermeni arkadaşı 24 Nisan anmasına gelmeye çekinmiş. “Ama Türkler nasıl bu kadar risk alıp da gelmişler” diye şaşkınlık içinde. Kütahya Mutasarrıfı Faik Ali Ozansoy’un mezarı başındaki anma için “Orada Türkleri görünce neredeyse ağlayacaktım” diyor... Fransa’dan gelen Ermeni Seta Papazian ise duygularını sorduğumda “Karışık ve yoğun, hem umutluyum hem üzgün” diyor ama bu duygu faslını kısa kesmek istiyor. “Biz siyasi amaçla buradayız” diyor ve anlatmaya başlıyor: “Burası bizim de vatanımız, Burada 1.5 milyon Ermeni öldü, biz kaybolan bir dünyayı anmaya geldik 21. yüzyılda Talat Paşa okulu olamaz, Talat Paşa Sokağı olamaz. Siz katilleri nasıl kahraman olarak sunabilirsiniz. Sizin kahramanınız mesela Faik Ali Bey olmalı.”

Kaçırılan Hıristiyan Din Adamlarından Haber Yok

Yaklaşık 1,5 aydır Hatay'da bulunan Suriye Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Mor Grigoriyos Yuhanun İbrahim ile Rum Ortodoks Metropoliti Mor Grigoriyos Paulus Yazıcı, pazartesi günü sabah saatlerinde İskenderun'dan özel şoförleriyle Lübnan'a gitmek için Suriye'nin İdlip kentine doğru yola çıktı. İki din adamının yolu Suriye'de kimliği henüz belirlenemeyen kişi yada kişiler tarafından kesildi. Şoförü öldüren saldırganlar, 2 din adamını kaçırdı. İskenderun Hıristiyan Ortodoks Kilisesi Papazı Dimitri Yıldırım, dün Suriye'de silahlı kişilerce kaçırılan 2 din adamının serbest kaldığına dair haberlerin Şam'daki patrikhane tarafından doğrulanmadığını söyledi.

Çağrı: "Süreç", inkarcılığı Soykırım'ın 100. Yıldönümü'nden önce gömmelidir

Türkiye aylardır adı, hedefleri, perspektiferi ve uygulama biçimleri sık sık değişikliğe uğrayan bir "süreç" yaşıyor... Ancak, barış ve demokratikleşme hamlesinin "islam kardeşliği" temelinde yürütülmesi, Türk-İslam fütuhatı öncesi bu topraklarda uygarlıklar kurmuş ama Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde sürekli baskı, dışlanma ve aşağılanmaya maruz bırakılmış olan farklı kökenlerden ve inançlardan halklarımızın yine  dışlanmasından ve aşağılanmasından başka bir anlam taşımayacaktır. Bunun içindir ki, "süreç"in başlıca tarafları, yarın 98. yıldönümünü idrak edeceğimiz 1915 Ermeni ve Asuri Soykırımı'nı resmen tanıdıklarını, sayısı 1,5 milyonu bulan soykırım ve sürgün kurbanlarının ve ülkemizi terketmek zorunda kalan milyonlarca insanımızın gaspedilen tüm haklarının iade edilmesini taahhüt ettiklerini resmen açıklamalıdır,

Ermeniler'den Özür Dilemeliyiz

Hakan Albayrak
Binlerce veya on binlerce veya yüz binlerce masum Ermeni'nin hangi sebepten olursa olsun Müslümanlar tarafından hunharca katledilmiş olmasını katiyen mazur göremeyiz ve içimize sindiremeyiz. Mazur görememeliyiz ve içimize sindirememeliyiz. Yakışmaz, Rahmet Peygamberi'nin ümmetine... Başbakanımız veya cumhurbaşkanımız çıkıp diyecek ki...  1915'te masum Ermenilere yapılan soykırım derecesindeki fenalıklar için özür diliyoruz ve Ermenilere tazminat ödemeye hazır olduğumuzu ilan ediyoruz. Bu tazminatı tam olarak kimlere ve nasıl ödeyeceğimizi Ermeni milletinin temsilcileriyle beraber belirlemeye hazırız. İşgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi kaydıyla Ermenistan Cumhuriyeti'ne de ödeyebiliriz."... 6-7 Eylül olaylarında barbar Kemalist kitlelerin derin devlet kaynaklı terörü yüzünden İstanbul'u terk etmek zorunda kalan Rumlardan -ve öldürülen Rumların çocuklarından, torunlarından- da özür dileyelim, onlara da tazminat ödeyelim. Tabii, varlık vergisi terörünün kurbanlarını da unutmamalıyız.

Ermeni katolikosları, Türkiye’de müsadere edilen Ermeni kilise ve mülklerinin iadesini talep ettiler


Dünya Ermeni Katolikosu Garegin II ve Kilikya Katolikosu Aram I, Türkiye’ye Ermeni Soykırımını tanıması ve müsadere edilen Ermeni kiliseleri ve kiliselere ait mülklerin iadesi çağrısında bulundukları ortak bir duyuruda  bulundular... Sonuç olarak Türkiye devletine çağrıda bulunmakta ve şunları talep etmekteyiz:
1.Ermeni Soykırımının tanınması,
2.Ermeni halkının kayıpları, insani ve ulusal ihlal edilen haklarının tazmin edilmesi,
3. Ermeni kiliseleri, manastırları, kilise mülkleri ve manevi-kültürel değerlerin, hukuki sahibi olarak Ermeni halkına gecikmeksizin iade edilmesi.

Ermeniler Brüksel’de bir yürüyüş düzenlediler; etkinliğe Belçikalı bakanlar da katıldı

24 Nisan’da Brüksel Surp Mariam Magdaghenatsi Kilisesinde Ermeni Soykırımının 98. yılı vesilesiyle bir dini ayin gerçekleştirildi. Ayin sonrasında kitle Brüksel’in merkezi meydanlarından birinde bulunan Ermeni Soykırımı kurbanlarının anısını ebedileştiren haçkar yönünde yürüyüşe geçtiler. Ruhaniler haçkar yakınında bir ayin gerçekleştirdiler, bunu Belçika Ermeni Toplumu Komitesi Bşk. Michel Mamuryan ve Ermenistan’ın NATO misyonu nezdinde daimi temsilcisi, elçi Armen Yedigaryan’ın konuşmaları izledi.

24 Nisan 1915: Türkiye’nin karanlık ve kirli geçmişinin adı

Gözaltına alınan Ermenilerin, Haydarpaşa’dan Anadolu’nun içlerine ve oradan da ölüme gönderilmeden önce tutuklandıkları gün olan 24 Nisan 1915’in yıldönümünde İzmir’de 1915 olaylarının adının konulması çağrısı yapıldı. İzmir Dersimliler Derneği, Ege 78’liler Derneği, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, İzmir Süryani Dostluk Platformu, İzmir Kadın yazarlar Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD), Mazlum-Der, Yüzleşme Atölyesi, Felsefi Muhalefet, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve ÖSP’nin çağrısıyla 1922 yangını öncesinde İzmir’deki Ermenilerin yaşadığı Haynots mahallesinin bulunduğu yer olan Basmane’de bir araya gelenler, 1915 olayları ve devamında yaşanan kırımda yaşamını kaybedenleri andılar.

Tahran’da sessiz yürüyüş: İran Ermenileri, İran Parlamentosundan Ermeni Soykırımının tanınmasını talep ediyor

Ermeni Soykırımının 98. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen sessiz yürüyüş, 24 Nisan sabahı  Surp.Sarkis kilisesinden başladı.Tahran «Hayeli» portalının verdiği bilgiye göre; Tahran’ın merkezindeki sokaklardan geçen yürüyüş katılımcıları Türkiye Büyükelçiliği önüne ulaştılar, burada katılımcıların attıkları sloganlar sonrasında İran Parlamentosu Tahran ve Kuzey İran Ermenileri milletvekilleri Karen Khanlaryan bir konuşma yaptı. 

Lübnan Ermenileri 24 Nisan’da Beyrut’ta büyük bir kitle gösterisi gerçekleştirdi

Beyrut’ta gerçekleştirilen ve binlerce kişinin katıldığı protesto gösterisinde Türkiye’ye Ermeni Soykırımını tanıması çağrısında bulunuldu. Lübnan Ermeni toplumunun yaklaşık 200 bin nüfusu olduğunu ve hükümette 5 bakana sahip olduğunu kaydedelim.

Taksim'de Ermeni Soykırımı için anma töreni

1915 sözde Ermeni Soykırımı'nın 98. yıldönümü nedeniyle saat 19.15'te Taksim Meydanı'nda bir anma etkinliği düzenlendi. Anmaya Prof. Dr. Gencay Gürsoy, BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, gazeteci Ali Bayramoğlu ve çok sayıda kişi katıldı. Ermeni türkülerinin çalındığı anmada 1915'te 23 Nisan'ı 24 Nisan'a bağlayan gece İstanbul'da evlerinden alınarak tutuklanan ve bir daha pek çoğundan haber alınamayan Ermeni aydınlar anıldı.

BDP: Soykırım tanınmalı, Ermenilerden özür dilenmeli


Barış ve Demokrasi Partisi Ermeni soykırımı yalanlarının tanınarak, Ermenilerden özür dilenmesini istedi. BDP’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'yi tarihle yüzleşmeye, kendi geçmişiyle hesaplaşmaya ve büyük acılar yaşayan Ermeni halkından özür dilemeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Mihran Pilikoğlu: Milyonları kaybetmişim dava etmedim

Ali Dağlar
Dayısı İttihat ve Terakki tarafından devrilen Osmanlı kabinesinin Ermeni kökenli Hariciye Nazırı'ydı. (Dışişleri Bakanı) O 1977'de Süleyman Demirel ünlü "70 sente muhtacız" sözünü söyleyince Almanya'daki iş yerini kapatıp tüm sermayesiyle yurduna, Türkiye'ye döndü. İşte o isim Mihran Pilikoğlu 1915 Tehcir'inin yıl dönümünde Hürriyet'e konuştu. Kimsenin bilmediği detayları anlattı. ( !!! HYETERT)

Paris’teki Ermenilerden 24 Nisan yürüyüşü

PARİS (CİHAN)- Fransa'nın başkenti Paris'te toplanan Ermeniler, "soykırım" iddialarının 98. yıldönümü için anma töreni düzenledi. Ülkedeki Ermeni dernekleri tarafından düzenlenen tören, Champs Elysee'de bulunan Meçhul Asker anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı. Sözde soykırımı anma törenine çok sayıda Fransız politikacı katıldı. Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu ve Fransa Kıbrıslılar Derneği adına da çelenk bırakıldı.

BDP: Soykırım iddiaları için komisyon kurulsun

Namık Durukan / Ankara
1915 Ermeni soykırımı iddiaları ve faili meçhullerin araştırılması için komisyon kurulmasını isteyen BDP, Türkiye’nin yaşananları araştıracak adımları atmaktan uzun süre sakındığını belirtti.

Fransız vekil Ermenistan’da

Anıta çiçek bırakan ve fotoğraflar çeken Boyer’e Fransa’nın Ermenistan büyükelçisi Henri Reynaud eşlik etti. Boyer, salı günü Ermenistan meclisinde yaptığı konuşmada, Ermeni “soykırımı”nın inkârının suç sayılacağı yasa tasarısının kabul edilmediğini, ancak konuyu yeniden gündeme taşıyacaklarını açıkladı.

CHP'li Kuşoğlu, Kilise, Sinagog ve Havranın Giderlerini Sordu

Ankara (Anka)-CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a, ibadethanelerle ilgili genel aydınlatma giderlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılandığını belirterek, "2012'de kaç kilise, sinagog ve havranın bu tür harcamaları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanmıştır?" diye sordu. (Sayın Milletvekili Sinagog ile Havra'nın aynı anlama geldiğini bilmediği gibi, Bütçe kanunundan da haberdar değil galiba. HYETERT)

"Diaspora Ermeniler'e zarar veriyor"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Ermenilerin 1915'teki olayların yıl dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan günü dolayısıyla yaptığı açıklamaya ilişkin, "Bu konuya açıklama ve kelimelerin ötesinde bakmak lazım. Ortak çıkarlara odaklanmalıyız. Bugün ne yazık ki Ermeni diasporası, Ermenistan'ın gerçek ulusal çıkarlarını gasbediyor" dedi.  ( Sayın bakan izin verin de Ermenistan'ın çıkarlarını da Ermenistan gözetsin. HYETERT)

İsrail'den Ermeni iddiaları için yasa hazırlığı


İsrail parlamentosu Knesset'in gündeminde dün Ermeni soykırım iddiaları vardı. Knesset, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili bir yasa hazırlanmasına karar verildi.

"Ermeni katliamının acısını paylaşıyoruz"

Kürtçe tercüman vasıtasıyla tüm sanıklar adına savunma yapan tutuklu gazeteci Ertuş Bozkurt, "Bugün 24 Nisan Ermeni katliamının yıl dönümü. Bu acıyı paylaşıyoruz" dedi. Küreselleşme ile birlikte tüm toplumsal, kültürel ve tarihi doğal miraslarının yok edildiğini belirten Bozkurt, haberlerinin suç delili olarak dosyaya konulduğunu, iddia makamının ayrıca kendilerine normal gazeteci olmayı, yani ana akım medya gibi iktidardan bilgi alıp yaymak yerine bilgiyi toplumdan saklamalarını istediğini söyledi.

Ermeni olaylarını anma töreninde arbede

İzmir’de 24 Nisan 1915 tarihinde meydana gelen Ermeni olaylarında hayatını kaybedenleri anma etkinliğinde iki grup arasında olaylar çıktı. İZMİR Basmane Meydanı’nda toplanan bir grup, 24 Nisan 1915 tarihinde meydana gelen Ermeni olaylarında hayatını kaybedenleri andı. Anma töreni, kaldırıma dizilen mumların yakılması ile başladı. Daha sonra alana gelen Halkın Kurtuluş Partisi üyesi grup ile alandaki grup arasında olaylar çıktı.

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 yılı olaylarıyla ilgili olarak "büyük felaket (Meds Yeghern)" ifadesini kullandı.

"1915 yılında neler olduğuna dair kendi görüşlerimi tutarlı şekilde ifade ettim" diyen ABD Başkanı Barack Obama, buna dair görüşünün değişmediğini belirtti. ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık koltuğuna oturmadan önce 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmişti.

Sevag da ölümünün ikinci yılında anıldı


Sevag Şahin Balıkçı, ölümünün ikinci yılında mezarı başında anıldı. Sevag Balıkçı'nın mezarının bulunduğu Şişli'deki Gregoryan Ermeni Mezarlığı'ndaki törene babası Garabet, annesi Ani, ablası Lerna Özder'in yanı sıra Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareketler Ağı Delegasyonu'ndan Benjamin Abtan, İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, Irkçılığa Karşı Dur de Girişimi üyeleri ile Ermeni tarihçi Ara Sarafian'ın da aralarında bulunduğu bir grup katıldı. Mezar başında okunan duaların ardından, katılanlara helva dağıtıldı.

Obama Commemorates ‘Meds Yeghern’ with Statement

By Weekly Staff //

Today we commemorate the Meds Yeghern and honor those who perished in one of the worst atrocities of the 20th century.  Ninety-eight years ago, 1.5 million Armenians were massacred or marched to their deaths in the final days of the Ottoman Empire.  We pause to reflect on the lives extinguished and remember the unspeakable suffering that occurred.   In so doing, we are joined by millions across the world and in the United States, where it is solemnly commemorated by our states, institutions, communities, and families.   We also remind ourselves of our commitment to ensure that such dark chapters of history are not repeated.

Dersim Ermenileri Derneği, 98 yıl sonra ilk kez Tunceli'de basın açıklaması yaparak, 1915 olaylarını protesto etti.


Dersim Ermenileri Derneği üyesi yaklaşık 15 kişi Tunceli Cumhuriyet Meydanı'nda toplananlara karanfil dağıttı. Dernek yöneticisi Serkan Sarıateş, 98 yıl önce Ermenilerin yazgısına dünyadaki herkesin üzüldüğünü belirterek, Tunceli'de Ermenilere karşı işlenen suçu lanetlemek ve kurbanlarını anmak için toplandıklarını söyledi. Sarıateş, "Biz Dersim'in iki kadim halkı, Ermeni ve Kızılbaş Alevi halkı soykırım hikayeleri ile büyüdük. Bu kadar çok kötülüğü, katliamları, sürgünleri, asimilasyonları, devlet terörünü yaşamış insanların hatıralarını, belleğini, türkülerdeki ağlatıyı kazırsanız, altında soykırım gerçeğini görürsünüz" dedi

Soghomon Tehlirian ve Talat

Eren Keskin
İstanbul’un İstiklal Caddesi her gün binlerce insanın, geçip gittiği bir caddedir. Bu caddeye her çıktığımda bu topluluğu oluşturan bireylerin, büyük çoğunluğu ile “hiçbir yakınlığımın” bulunmadığını düşünürüm. Umarsızca dolaşan, kendinden başka bir şey düşünmeyen, televizyon dizileri, futbol, moda dışında hiçbir ilgi alanı olmayan binlerce insan… Bu insanların çok büyük bir bölümü “Türklük”lerinden gurur duyarlar. Devletlerine laf söyletmezler. Böylece çok uzun yıllardır işlenmiş insanlık suçlarının ortağıdırlar her biri. Ve ben çoğunlukla, bu toplumun içinde yaşıyor olmaktan utanç duyuyorum. En büyük utancımın tarihi 1915 yılıdır.
Bu coğrafyada işlenen, SOYKIRIM suçuna bu toplumun büyük bölümü inanmadığı, geçmişi sorgulamadığı için, biz bu suçu yeterince anlatamadığımız için utanç duyarım…1915 bir utanç yılıdır.

Soykırım kurbanları anıldı


İttihat ve Terakki Partisi yöneticileri tarafından planlanan ve dönemin Osmanlı devlet adamları tarafından uygulanan Ermeni Soykırımı kurbanları katledilişlerinin 98. yılında tüm dünyada anıldı. Anma törenlerinin merkezi Ermenistan’ın başkenti Yerevan’daki Soykırım Anıtı oldu... İnsan Hakları Derneği, Ermeni Soykırımı kurbanlarını geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sultanahmet’te, Ermeni aydınlarının 24 Nisan 1915′te tutuklanarak konulduğu günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan yapının önünde andı.

Diyarbakır Ermenileri Dicle Nehri'nde Çiçeklerle Anıldı

"Tehcirin Yıldönümünde Diyarbakır Ermenileri” konferansından sonra Ara Sarafian ve katılımcılar On Gözlü Köprü üzerinden 635 Diyarbakırlı Ermeninin keleklere bindirildiği noktada Dicle Nehri’ne çiçek bıraktı. Diyarbakır Barosu’nun ev sahipliğinde, Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla Gomidas Enstütüsü Direktörü ve Mavi Kitap’ın editörü tarihçi yazar Ara Sarafian, “Tehcirin Yıldönümünde Diyarbakır Ermenileri” adıyla katliamının 98’inci yıldönümünde bir konferans verdi.

1915’de Osmanlının Etnik-Dinsel Haritası Nasıl Değiştirildi

Yervant Özuzun / yervanto@gmail.com
Adına “Ermeni tehciri” dediler. Resmi söylemde adı böyleydi. Sonra “sözde Ermeni soykırımı” oldu. Ermeniler için bunun adı “Ermeni Soykırım”ıydı. Doğrusu neydi? 1915’de Ermenilere ne oldu?

‘Ermeni Soykırımı’ tanıma tasarısı görüşülmedi


Washington, hemen hemen her yıl Nisan aylarında yoğun olarak yaşadığı ‘Ermeni Soykırımı’nı tanıma yasa tasarısı’ mücadelesini bu yıl yaşamadı.Tam aksine, şimdiye kadar Temsilciler Meclisi'nde de, Senato’nun ilgili Dışilişkiler Komiteleri’nde de, Amerikan Kongresi’nin soykırım iddialarını tanımasını talep eden bir tasarı görüşmeye açılmadı. Başkentteki Ermenistan Büyükelçiliği’nden bir diplomatın BBC Türkçe’ye verdiği demece göre, ‘şimdiye kadar bir tasarının gelmemiş olması, 24 Nisan’dan sonra gelmeyeceği anlamına gelmiyor.’ 

1915’in abc’si: soykırım sorunu

Halil Berktay
Birinci soru: 1915’te (veya 1915-16 yıllarında) olup biten, gerçekten soykırım mıdır? Kısa cevap: Evet, aşağıda ve ileride anlatacağım nedenlerle, yerden göğe kadar soykırımdır; 1948 BM Soykırım Sözleşmesi’ndeki soykırım tanımına dört dörtlük uymakta, tam göbeğinde yer almaktadır.

1915: Türkiye ne yapabilir?

Etyen Mahçupyan
Bu sürece mesafe alarak, nesnel bir biçimde yaklaşmak, her aktörün neyi niye yaptığını anlamaya çalışmak mümkün. Diğer taraftan devlet adına yapılanların ‘bilinçli' olduğu gerçeği ile de yüzleşmek durumundayız. Tehcirin sadece kadınlar, yaşlılar ve çocuklardan oluşan bir milyonun üstünde kişiyi kapsadığını düşünürsek, Ermeni toplumunun birkaç yüz bin erkeğine ne olduğunu sormak zorundayız. İttihatçılar ve Mahsusacıların niçin bütün belgeleri imha ettikleri üzerinde düşünmek zorundayız. Nihayet Ermenilerin şahıs ve vakıf mallarının şimdi kimlerin elinde olduğunu da görmek zorundayız… Ermeni meselesi bir hukuki mesele değil. Hukuki tarafı işin aslını göz ardı etmekten başka işe yaramıyor. Esas mesele kendimizle barışmak… Ve Türkiye bu samimiyeti yaşayabilecek ve hatta bunun keyfini çıkarabilecek olgunluğa çok yakın. (Doğrusu soykırım gibi bir insanlık suçunu hukuki bir mesele olarak görmemek değişik bir görüş. HYETERT)

Ermeni Soykırımı anısına Paris’te geleneksel anma etkinliği gerçekleştirilecek


Fransalı Ermeni gençler her yıl olduğu gibi 23 Nisan akşamı, Ermeni Soykırımı kurbanlarını anma töreni düzenliyor; etkinlik Paris Panteon Meydanında başlayacak.«Nouvelles d'Arménie» dergisinin verdiği habere göre; anma etkinliğine katılanlar Soykırıma ilişkin bilgilerini artırmak yanısıra, etkinliğe katılan birçok sanatçı da konuşmalar yapacak.

Arapgir 1915 ve Ermeni Kadınının Golgotası


Derleme-çeviri: Hovsep Hayreni
Bu kazadaki Ermenilerin mevcudiyeti şehirde yoğunlaşmıştı. Arapgir merkezinde 9.500 Ermeni yaşıyordu. Köylerinden Ambırga'da 250, Şepik'de 468, Vank'da 129, Ançırti'de 510 Ermeni yaşıyordu. Arapgir'e yakın olan Ermeni nüfuslu başka köyler idari olarak Egin'e bağlıydı. Arapgir'de ipek dokumacılığı başta olmak üzere zanaat işleri ve ticaret Ermenilerin elindeydi. 1895 kırımında Arapgir Ermenileri 3000'e yakın kurban vermiş, sonraki 20 yıl zarfında Amerika ve Mısır başta olmak üzere dışarıya çokça göç vermiş olmasına rağmen şehirde böyle bir yoğunluk ve etkinliğe sahipti.

Dear Friends / Հարգելի բարեկամ,

On April 24, 2013, CivilNet.am will be on LIVE from 10am
Yerevan time (GMT+4) to 9:00 pm Yerevan time. During that time, part of the CivilNet team will offer live feed from various places in Istanbul where for several years, groups of Turks and Armenians have gathered to commemorate the Genocide and advocate recognition by the Turkish government. In Armenia, the government and political leadership will be at Tsitsernakaberd between 10 am and noon.  During that time, and throughout the day, CivilNet will offer nearly two dozen interviews with genocide scholars, writers, journalists from the US, Germany, Israel, Canada, France, Spain, Lebanon, Italy, and elsewhere.

Yarın bir ilk yaşanacak!

Binlerce Ermeni'nin hayatını kurtarmıştı.
Habertürk Gazete / Bülent Günal
1915 faciasının yıldönümünde yarın düzenlenecek etkinlikler arasında, o dönem valisi olduğu Kütahya'da binlerce Ermeni'yi tehcirden kurtaran Faik Ali Bey'in mezarını ziyaret de eklendi. Ancak ailesi tepkili. Torun Fuat Ömer Anamur, "Anılması ince bir davranış. Ancak siyasi amaçlara alet edilirse bu bizi fazlasıyla üzer, dedemin de ruhu sızlar. Ölüm gününde ansınlar" dedi.

Ermeni Vatandaşlarımız!

Nurettin Değirmenci
*24-4-1915 tarihinde Başkent İstanbul’da Ermeni aydınları, düşünürleri, etkili politikacıları, gazetecileri, yazarları… Evlerinden alınıp değişik bölgelere ölüme gönderildi;
*Anadolu’da yaşayan Ermeniler, yaşlı-kadın-çocuk-hasta ayrımı yapılmadan yaşadıkları il, ilçe ve köylerden zorla toplanarak, Deir-zor çöllerine sürüldü;
*Sürülenler soyuldu, yaralandı, taciz edildi ve öldürüldü;

BETHNAHRİN VE DÜNYA KAMUOYUNA

Biz, Bethnahrin halkının (Süryani-Asuri-Keldani-Arami) politik örgütleri ve yurtsever aydınları olarak, Türkiye’nin doğusunda ve anavatanımız Bethnahrin’de silahlı çatışmaların bitmesini selamlıyoruz. Biz her zaman barışı destekledik ve destekliyoruz, ama bu barış “bin senelik Türk-Kürt Sünni kardeşliği” temelinde gerçekleşemez. Tarihimizdeki Sünni Ümmetçiliği temelinde yeniden tesis edilmeye çalışılan bu kardeşlikten kaynaklanan toplumsal yaralar ve acılı deneylerimiz, böyle bir “bin senelik kardeşliği” reddetmeyi zorunlu kılıyor.

SKD: 1915 Soykırımını kabul edin!

1915 Ermeni katliamının 98’inci yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan SKD, Türk devletinin 1915 soykırımını tanımasını istedi. SKD, TBMM’de bulunan milletvekillerine, “Türkiye toplumunun yüz karası soykırımın inkârına, mağdur halklara her gün yeniden üretilen kin ve nefrete son verin. TC devleti çatısı altındaki azınlık hakların haklarını anayasal garanti altına alın!” diye seslendi.

Ermeni ve Süryaniler eşit haklar istiyor

Murat Kuseri - Stockholm
24 Nisan Ermeni, Asuri-Süryaniler için kara bir gün. 24 Nisan 1915’de İttihat ve Teraki hükümeti İstanbul’da 200’ü aşkın Ermeni doktor, hukukçu, yazar ve aydını tutukladı. Trenlere doldurularak Çankırı ve Ayaş’a sürülen bu aydınların çoğu vahşi bir şeklide katledildi.

İsrail 'Ermeni Soykırımı' iddiasını görüşecek


İsrailli milletvekili eski parlamento başkanı Reuven Rivlin, "Stratejik ilişkilerin gerektirmesi nedeniyle Türkiye'den Mavi Marmara için özür dilemek anlaşılabilir, ama aynı sebeplerle Ermeni soykırımının reddedilmesi kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.

Kürtlerin soykırım tanıklığı

Albatros /Ragıp Zarakolu
Gülçiçek Günel Tekin, önemli bir sözlü tarih çalışması daha gerçekleştirdi, ‘Kürtler Ermeni-kırımı anlatıyor’ konulu çalışması ile. Bu çalışmayı, Amed, Urfa, Sason, Botan ve Serhat yörelerinde farklı yerleşim bölgelerinde gerçekleştirdi. Kitap, olgunun Kürt yöresinde artık halk bilincinde kabul edildiğini ve halk vicdanında mahkum edildiğini gösteriyor.

Kilise faturalarına tepkiler büyüyor…

Türkiye Cami ve Kuran Kursları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, 23/05/2002 tarih ve 24763 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 12/04/2002 tarihli 2002/4100 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın eki Kararın 3. Maddesi (f) fıkrasında ‘İbadethanelerin (cami, mescit, kilise, havra ve sinagog) elektrik enerjisi yıllık giderlerinin Diyanet İşleri Bakanlığı’nın takip eden yılı bütçesine konulacak ödeneklerden karşılanır’ hükmünün biran önce değiştirilmesini istiyoruz. Cami önlerinde toplanan paralarla eğer ki Kiliselerin elektrik faturaları ödeniyorsa bunu şiddetle kınıyoruz... " dedi.(Bizim ödediğimiz vergilerin nereye gittiğini biliyor musunuz? HYETERT)

23 Nisan Çocuk Bayramı ne zaman oldu....

Tesadüfen bir TV kanalı izliyorum... TV'de bir emekli tarih öğretmeni... Saçı sakalı ağarmış... Diyor ki: "Dünyada ilk çocuk bayramı olan ülke biziz... Atatürk, 23 Nisan'ı çocuklara armağan etmiştir..." Diyen tarih öğretmeni ha... Emekli... Yani en az 25 yıl çocuklarımıza TARİH öğretmiş kişi...Yanılıyor... Resmi tarih ve duygusal tarih arasında, o duygusal tarih seçiyor.....

Soykırımı Laboratuvarında incelemek: Mardin 1915

Sait Çetinoğlu
Bir tıp doktoru olan Yves Ternon’un 1915 Soykırımı sürecindeki Mardin incelemesini   “Bir Yıkımın Patolojik Anatomisi”  olarak adlandırır. Mardin’in  soykırım sürecinde  bir laboratuvar olmasından dolayı  Mardin’in anlaşılması Soykırımın anlamlandırılması açısından son derece önemli olduğu gibi, Soykırım  sürecinin günümüze uzanan bir izlerini taşıması bakımından ve günümüzde Soykırımın anlaşılması bakımından da bir laboratuvar derecesinde önemlidir.

Palu 1915 ve Kanlı Köprüsü

Derleme-çeviri: Hovsep Hayreni
Eski Palu kazası Dersim-Çarsancak'ın güney-doğu sınırlarında bugünkü Palu'dan başka Kovancılar ile Karakoçan'ın büyük bölümünü de kapsayan geniş bir kazaydı. Palu şehrinin yarı nüfusu (10.000 kişiden 5.250'si) Ermeniydi. 1914'de kazanın 37 yerleşkesinde resmi verilerle 15.753 Ermeni yaşıyordu. Soykırımdan sağ çıkanların kaleme aldıkları anılar Palu ve köylerine adanmış bir dizi Ermenice kitapta ayrıntılı olarak mevcuttur. Fazlasını kitap çalışmasına bırakarak bu 24 Nisan için Palu'nun insan mezbahasını tanıtacağım.

2015’te Ermeni halkının mücadelesi sona erir diye kimse ümit beslemesin!


Prof. Hovhannisyan “Türkiye’de Ermeni Soykırımı 100. yılına hazırlanmak amacıyla bir devlet komisyonu kurulmuştur. Demek ki biz, her şey pek çabuk ve iyi organize ederek, çeşitli kültür etkinlikleri aracılığıyla sesimizi uluslararası topluma duyurmalıyız” şeklinde konuştu. Hovhannisyan’a göre, bu açıdan benzer konferansların yapılması pek önemlidir, zira bu gibi konferanslar adımlarımızı sistemleştirme imkanını sağlayacaktır. R. Hovhannisyan, Türkiye’de yaşayan çok sayıda bilim adamının, Ermeni Soykırımının tanınmasıyla ilgili olarak Türkiye hükümetinin pozisyonunu kabul etmeyerek, Soykırım’la ilgili yeni detaylar açığa çıkarmak için sürekli araştırmalar yapmaktadır... Türkiye hükümeti, Ermeni tarafına karşı tepki vermekle beraber, geçmişi unutma ve hoşgörülü olma çağrılarıyla kısmen Ermenileri kandırmaya çalışmaktadır. Hovhannisyan “Hiç bir Ermeni, bu gibi çağrıları asla kabul etmemelidir!” deyip, Türkiye’nin Ermeni Soykırımını resmen tanımadığı müddetçe, Ermenistan’ın bu devlet ile ilişkilerini soğuk tutması gerektiğini de vurguladı.

Հայկական Վերածնունդ Փարիզ - Հաղորդագրութիւն

Վերջերս հիմնուած Հայկական Վերածնունդ Շարժումը, ներշնչուած Հայաստանի քաղաքացիական շարժումներէն, կ’ընդլայնէ իր համահայկական բնույթը, աշխուժօրէն գործելով Ֆրանսայի, ինչպէս նաեւ Լիբանանէն, Հիւսիսային Ամէրիկա եւ Եվրոպայէն Ռուսաստան տարածուած իր մասնաճիւղերով, նեցուկ կանգնելով հայկական այս զարթոնքին:

Pasadena’daki Sözde Ermeni Soykırımı Anıtı Tanıtıldı


TurkishNY.com - California, Pasadena’ya dikilmesi planlanan sözde Ermeni soykırımı anıtı, Pazar günü yapılan bir törenle tanıtıldı. Pasadena Star-News’un haberine göre Art Center College of Design isimli sanat okulunun öğrencisi Catherine Menard (26) tarafından oluşturulan tasarım, okulda gerçekleştirilen bir törenle gözler önüne serildi.Yapılan tasarıma göre, 4.8 metrelik üç ayaklı bir sehpanın üzerinden altındaki bir çanağa her 21 saniyede bir su damlaları düşecek. Bir yıllık bir zaman dilimi içerisinde çanağa düşmesi planlanan toplam 1.5 milyon damlacığın sözde Ermeni soykırımında öldükleri iddia edilen kurbanların sayısını temsil edeceği ileri sürülüyor.

24 NİSAN ERMENİ VE SÜRYANİ SOYKIRIMINI ANMA ETKİNLİKLERİMİZ ÇERÇEVESİNDE

1915 ÖNCESİ OSMANLI’DA SÜRYANİ YAŞAMI SERGİMİZİ AÇIYORUZ
Süryani dilinde “Seyfo” olara anılan 1915-16 soykırım sürecinde Osmanlı topraklarının en eski, yerli Hıristiyan halklardan Süryanilerin yaşamından kesitler sunan sergimiz yarın, 23 Nisan saat 19:00’da açılıyor. Çukurluçeşme Sokak, Bayman Apt. No.2/1 - Beyoğlu

Macaristan’da Sözde Soykırım Anıtı Dikildi


TurkishNY.com - Macaristan’ın Szeged şehrindeki bir parka, sözde Ermeni soykırımına ilişkin bir anıt dikildi.APA’nın Macar medyasından alıntıladığı habere göre söz konusu utanç abidesi, Szeged katedralinin civarındaki Park of Christian Solidarity isimli parka yerleştirildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ermenistan’ın Macaristan Büyükelçisi ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın kardeşi Levon Sarkisyan, Macaristan’a böylesi bir anıtın dikilmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Ermenistan ve Macaristan’ın güçlü bağları olduğunu ve bazı sorunların geride bırakıldığını söyledi.

Kayıp Ermeni aile aranıyor


1915 yılında Harput ve Dersim’den dağılmış bir ailenin öyküsü bu. Baba Ohanis, anne Margeret’in çocuğu olan Tumacan Tumacayan. Elazığ – Harput’a bağlı Ermenice adıyla Kulvenk, Kürtçe adıyla Gulveng ve Türkçe adıyla Şahinkaya Köyünde dünyaya gelmiştir. Kız kardeşi yani Abbas Tan’ın babaannesinin adı Varter Tan’dır Kayseri Sarız’da ikamet etmektedir. 1915 yılında Tumacan yani büyük dede ve ismini bilemediği kız kardeşi Amerika’ya gitmişler. Tumacan’ın Chicago’da ayakkabıcılık yaptığı, diğer kardeşin ise havayollarında çalıştığı bilgisi edinilmiştir.

Ermenistan "Sözde Soykırımın 100. Yıldönümü" İçin Çalışmalarını Sürdürüyor


TurkishNY.com – Asılsız Ermeni iddialarına dayanan Sözde Ermeni soykırımının, “100. yıldönümü” olduğu ileri sürülen 2015 yılına ithaf edilen etkinliklerin düzenlemelerinden sorumlu Ermenistan Devlet Koordinasyon Komisyonu, 2015 yılına ilişkin en önemli meselenin sözde soykırımın tanınmasına dair birlik olmuş bir Pan-Ermeni gündemi oluşturulması olacağını düşünüyor.

Ortak Acımız: 24 Nisan 1915 Soykırımı


24 Nisan’a sayılı günler var. Siyasetçiler o gün Obama’nın “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullanmamasını dileyecekler. Obama “soykırım” demezse içimiz ferahlayacak(!) 1.500.000 insan eceliyle öldü, diye düşüneceğiz, herhalde! Ermeni Soykırımı ile ilgili arkadaşlarınızla hiç tartıştınız mı? Tartışmanın ilk bölümünde kıyasıya bir inkâr etme vardır. Sonraki aşamalarda “ama önce onlar başlattı” denir. Yüz binlerce insan, çoluk çocuk demeden öldürülürken bir ‘nefsi müdafaa’ mıymış yani Osmanlı Devleti’nin yaptığı? Tarihin bilinen ilk soykırımı olan Ermeni katliamı (Büyük Felaket) soykırıma zemin hazırlama anlamında da uzun bir plan ve çalışma gerektirmişti.

Avedian: Ermenilerin diasporada olmalarının nedeni soykırımdır, ‘Türkiye soykırımı inkardan vazgeçmeli’ diyor

Murat Kuseyri – ANF / Stockholm
Ermeni tarihçi Vahagn Avedian Türkiye’nin soykırımı inkar politikasının temelinin soykırımda katledilen, sürgün edilen Ermenilerin el konulan mal varlıkları ve tazminat sorunu olduğunu, Ankara’nın soykırımı inkardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi... Avedian, Eğer biz olanları unutursak soykırımını yapanlar amacına ulaşmış olur... eğer soykırımı kabul ederseniz, tazminat ödemeyi de kabul edersiniz. Bence Türkiye’nin soykırımı reddetmesinin en büyük nedeni budur, dedi. Soykırım konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan Vahagn Avedian İsveç’in Lund Üniversitesi’nde Tarih Doktoru olarak görev yapıyor.

Anayasa Ermenileri de kapsayacak


Burcu Karakaş
Akdeniz bölgesi Akil İnsanlar Heyeti, Hatay’ın Vakıflı köyünde Ermeni cemaati ile bir araya geldi. Heyetten Kadir İnanır, çözüm sürecinin sonunda hazırlanacak anayasanın her kesimi kapsayacağını belirterek Ermeni vatandaşlara, “Rahat yaşayın, anayasa sizi de kapsayacak” dedi... Lale Mansur, vatandaşları Ermenice “Sizi çok seviyoruz. Merhaba ve hoş geldiniz” sözleri ile selamladı. Mansur, “Bu kilisede yakılan mumlar tutarmış” diyerek, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile kilisede barış temennisiyle mum yaktı.

Florida’lı Türklerin soykırım tepkisi

ABD'de Güney Florida’nın 4 farklı noktasına yerleştirilen siyah beyaz olarak yazılmış “Resmi olarak Ermeni Soykırımı’nı tanıdıkları için teşekkür ederiz” pankartları bölgede ikamet eden Türkler tarafından tepkiyle karşılandı... Florida Türk Amerikan Derneği eski Başkanı Fuat Ornarlı ise açıklamasında billboardları henüz görmediğini fakat konunun siyasallaşmasından hoşnut olmadığını ifade ederek, “Bu tarz konular çok fazla politik olduğu için çevremizde böyle reklam panoları görmek beni oldukça üzmektedir.” dedi. (Henüz görmemiş ama tepki ile karşılamış:) HYETERT) 

Patrik ‘Paskalya’ için Gökçeada’da


Öznur Karslı
9 otobüslük kafile 24-26 Nisan tarihleri arasında Gökçeada’ya gelecek. Patrik Bartholomeos 4-5 Mayıs tarihlerinde Zeytinli köyünde bulunan Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlenecek ayini yönetecek. Bartholomeos, 49 yıl sonra yeniden açılacak olan Özel Rum İlkokulu’nu gezecek.

Ermeni diasporasından THY’ye çirkin saldırı

Türk Hava Yolları’nın(THY), Güney Amerika’da en büyük ve en etkili Ermeni nüfusuna sahip Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e uçuş başlatmasının ardından burada yaşayan Ermeniler, THY reklam afişlerine saldırdı. THY Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e uçması ve burada büyük ilgi görmesi Arjantin’de yaşayan Ermenileri rahatsız etti. THY reklam panolarına sözde Ermeni soykırımı çıkartmaları yapıştıran Ermeniler, insanları boykota çağırdı.

Prof. Dr. Taner Akçam“Tehcir sırasında 800.000 Ermeni öldü”

Röportaj: Samet Altıntaş
Sözü geçen listeye bakılırsa, İstanbul, Edirne, Aydın (İzmir), Bolu, Kastamonu, Çanakkale, Kütahya ve Urfa başta olmak üzere Ermenilerin sürgün edildiği 15’e yakın yerleşim yerinin isimlerinin olmadığı görülecektir. Bu şehirlerden yapılan sürgünleri de eklediğimizde 1,2 milyon civarında Ermeni’nin sürülmüş olduğunu söyleyebiliriz. 1918 Kasım’ında, İttihatçıların yerine göreve gelen yeni Osmanlı Hükümeti, Ermeni kayıpları ile ilgili bir komisyon kurar. Bu komisyon Mayıs 1919’da elde ettiği sonuçları açıklar. Buna göre, hayatını kaybeden Ermenilerin sayısı 800,000’dir. 1928 yılında Türk Genel Kurmay Başkanlığı, Birinci Cihan Harbinde kayıplar üzerine bir kitap yayınlar. Genel Kurmayın verdiği sayılara göre, Birinci Cihan Harbi sırasında, “800.000 Ermeni ve 200.000 Rum katl ve tehcir yüzünden veya amele tabularında ölmüştür.” denir. Bu ölümlere 1918 sonrası açlık, hastalık ve katliamlar sonucu Kafkasya’da hayatlarını kaybedenler dâhil değildir. Tüm rakamlar eklendiğinde 1.000.000’un üzerinde bir kayıp sayısına ulaşılır.
Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/pazar_ermeni-tehcirinde-soykirim-oldu-mu_2080729.html

Soykırıma Giden Yol (1)

Serdar Kaya
Osmanlı döneminde farklı kimliklerin asırlarca bir arada huzur içinde yaşadıkları yönündeki argümanlar Türkiye’de son derece yaygın. Ne var ki, bu argümanlar gerçeği yansıtmıyor.Her şeyden önce, Osmanlı devletinde Müslüman çoğunluk ile gayrimüslim azınlıklar birlikte değil, yan yana yaşadılar. Yani, farklı renklerden oluşan tek bir Osmanlı toplumundan ziyade, farklı mahallelerde yaşayan ve farklı sosyal statülere sahip olan farklı Osmanlı toplumları söz konusuydu.Dahası, gayrimüslimler kendi mahallelerinde dahi özgür değildiler. Örneğin, kiliselerinde çan çalmaları yasaktı. (Kuran’da yer almasa da) geleneksel İslam hukukunda bulunan zımmilerin evlerinin Müslümanlarınkilerden daha alçak olması kuralı da, Osmanlı Devleti’nde (her zaman olmasa da) uygulanmıştı.

Soykırımdan geriye kalan kaval ve Hübre çarşaf

Hermine Hanımın üç oğlu vardır. Çocuklarından Dikran ve Nişan 1915 soykırımında Dîyarbekir’in Gêl (Eğil) kazasından yitişe doğru yola çıkarılan Ermeni qefle’sinde kaybolurlar. Bir daha da izlerine rastlanamaz. Hermine Hanım, diğer tüm ölü ve kayıp yakınlarının acısıyla birlikte, kaybolan iki çocuğunun acısını yüreğine gömer. Tek kalan üçüncü oğlunu yanına çağırır ve der ki; “Evladım senin adın Hugas Anna Bederyan’dır, biliyorsun. Ama iki kardeşin artık yok, kayboldu. Bu sebeple sen bundan böyle eski adını unutacaksın. Artık kardeşlerin senin yeni adınla birlikte yaşayacak. Adın bundan böyle Dikran Nişan’dır.” Ve ikisi kayıp üç evlat bir yeni isimde Dîyarbekir’de bir ustanın adında nam olur o günden sonra: Dikran Nişan…

Ermeni Diasporasından Coca-Cola ve Citigroup’a Çağrı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Ermeni soykırımı iddialarının tanınması amacıyla faaliyet gösteren ABD merkezli Ermeni yanlısı kuruluşlar, Coca Cola ve Citigroup’a Türk Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA) tarafından tertiplenecek Ulusal Liderlik Konferansı’na katılmama çağrısı yaptı. Türkiye karşıtı Ermeni iddialarını reddetmesi ve Ermeni iddialarının yayılmasına karşı yürüttüğü faaliyetleri nedeniyle ATAA’yı “Türk hükümetinin inkar kampanyasını destekleyen” bir kuruluş olarak niteleyen United to End Genocide, Investors Against Genocide, Genocide Watch, Massachusetts Coalition to Save Darfur, Jewish World Watch ve ANCA adlı kuruluşlar, Coca-Cola ve Citigroup’u ATAA ile tüm bağlarını koparmaya çağırdı.

“Tehcir Sırasında 8.500 Civarında Ermeni Öldü”

Eskiden sadece 23 Nisan’ı bilir ertesi gün bizim için bir anlam ifade etmezdi. Bugün ise 24 Nisan, Ermeni meselesini hatırlama günü olarak hayatımızda yerini aldı. Ermeni lobisinin tehcirin 100. yılı olan 2015’e hazırlandığı ve bu sembolik yılda Türkiye’ye karşı yoğun bir uluslararası kampanya yürüteceği biliniyor. Yumurta kapıya dayanmadan neler yapılması gerektiğini Ermeni meselesinde farklı görüşlere sahip Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve Prof. Dr. Taner Akçam ile konuştuk. Akçam, Ermeni meselesi yerine Türk meselesinden bahsetmek gerektiğini söylerken; Halaçoğlu, “Gizli Ermeniler yavaş yavaş ortaya çıkıyor, Türkiye’nin bu konuda çok dikkatli olması lazım.” diyor... Tehcir sırasında kaç kişi hayatını kaybetti? Bir kafile, 5 yüz kişi ile 2 bin kişi arasında değişiyor. Bazı Kürt ve Arap aşiretlerin kafilelere saldırması sonucunda, -en yükseğini ele alırsak- 8.000, 8.500 kayıp olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu yüzde yüz doğru olan bir rakam değil. (Yalandan kim ölmüş? HYETERT)

1915 ve Nefret Suçları, İttihat Terakki ve Günümüze Yansımaları

28 Nisan 2013 Pazar; 14:00 - 18:00 Bodrum Belediyesi Meclis Salonu. Düzenleyen: Bodrum Demokratik Düşünce Platformu (BDDP) 24 Nisan İnisiyatifi Ayşe Erdem

Ermenistan sınırında miting düzenlenecek

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Göksel Gülbey, 1915-1918 yıllarında Ermeni çetelerince yapılan katliamlara dikkat çekmek için Ermenistan sınırında miting düzenleneceklerini bildirdi... Gülbey, şunları kaydetti:"Yarın saat 11.00'de Ermenistan sınırındaki Alican köyünde, 1915-1918 yıllarında yaşanan olaylara dikkati çekmek için 'Hepimiz Mehmetçik, Hepimiz Karabağlıyız' mitingi düzenleyeceğiz. Bunu Ermenistan sınırında yapmamızın amacı özellikle dünya kamuoyuna mesaj vermek istiyoruz. (Yavuz hırsız misali bastıracak. HYETERT)

Economist: Say'a ceza veren savcılar Hristiyan ve Ermenilere nefret suçunu görmüyor

Economist: Savcılar, konu Yahudiler ya da Ermenilere geldiği zaman aynı nefret suçu yasalarını uygulamaya koymaktan imtina ediyor

Bugün orada bir tek Ermeni'ye tesadüf edemezsiniz...

Pınar Doğu / T24 Blog
Bir adam, 31 Temmuz 1908’de, Taksim Belediye Bahçesi’nde, Meşrutiyet-i  Osmaniye Kulübü adına on bin kişilik bir güruha şöyle seslenmişti: “Ey hür Osmanlılar! Hür Vatandaşlar!  Dinimiz muhtelif, mezhebimiz birdir. Hepimiz hürriyet mezhepdaşlarıyız. 

Kilise ve havraların elektriği Diyanet'ten


Diyanet İşleri Başkanlığı, kilise, havra ve sinagogların da elektrik faturalarını ödüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ibadete açık kilise, havra ve sinagogların elektrik faturalarını ödediği ortaya çıktı.

Akil İnsanlar Ermeni köyünde halay çekti

Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Heyeti, Samandağ'da Ermeni vatandaşların yaşadığı köyde halk oyunları ekibinin gösterisini izleyip halay çekti.

SOYKIRIM YAŞAYAN ANADOLU HALKLARINDAN VE İNANÇLARINDAN ÖZRÜMDÜR

Zeynep Tozduman
• Sizlerden, soykırımdan günümüze değin, sessiz kaldığımız her gün için özür dilerim.
• Anayurtlarınızdan, Deir-zor çöllerine tehcir adı altında sürdürüldüğünüz için özür dilerim.
• 1,5 milyon insan Anadolu coğrafyasında hunharca katledilirken, dedelerimizin katillerle işbirliği yaptığı için özür dilerim.

Armenian National Committee of Canada | Comité National Arménien du Canada


This April 24th, Let's all remember together. For more information, please visit the Armenian National Committee of Canada website or Facebook page or send us an email. http://anccanada.org/

24 NİSAN 1915 ERMENİ SOYKIRIMINI ANIYORUZ BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU


İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu olarak, Şube Yöneticilerimiz, aktivistlerimiz ve tüm soykırım karşıtlarıyla birlikte bu yıl da 24 Nisan Ermeni Soykırımını anıyoruz. Anma programımız dahilinde 23 Nisan 2013 Salı günü saat 19:00’da “1915 Öncesi Osmanlı’da Süryani Yaşamı” başlıklı bir sergiyi Dernek salonumuzda açacağız.  1915 yalnızca Ermeni soykırımını değil, aynı zamanda Süryanilerin de Seyfo adını verdiği Süryani soykırımını temsil ediyor.

Commemorating the 98th Anniversary of the Armenian Genocide

On April 24, Armenians around the world will commemorate the 98th anniversary of the Armenian Genocide. Armenian Martyrs’ Day will be observed at St. Leon Armenian Cathedral with the celebration of the Divine Liturgy at 6:30 pm. “April 24, 1915, has been our people’s woeful path to Golgotha. However, April 24th is also the Armenian people’s vision of the nation’s Resurrection,” said His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America.

Yakup Tahincioğlu Vefat Etti

Tahincioğlu Holding ile Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Onursal Başkanı Yakup Tahincioğlu, hayatını kaybetti...Tahincioğlu, 25 sene Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu üyeliği de yaptı. MAREV (Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı), Deyrulzafaran Manastırı Bakım, Onarım ve Yaşatma Derneği başta olmak üzere pek çok vakıf ve dernekte muhtelif görevler de aldı. Ayrıca İstanbul Süryani Ortodoks Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Tahincioğlu 2011’de yayınlanan ‘Tarihleri, Kültürleri ve İnançlarıyla Süryaniler’ kitabını da kaleme aldı.