Etiketler

Suriye Ermenilerine yeni mahalle inşası amaçlı Ermeni ressamlarının bağışladığı resim sergisi

Ermenistan Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan katılımıyla bugün 7 Haziran’da Suriye Ermenilerine yeni mahalle inşası amaçlı Ermeni ressamlarının ve Lübnan’lı Ermeni sanat uzmanı Movses Herelyan’ın  bağışladığı resim koleksiyonu sergi satışının ön gösterimi gerçekleşti.17-22 Haziran Ermenistan Diaspora Bakanlığı ve Marsilya «Terre d’Armenie» Kültür Kuruluşuve başkanı Richard Findikyan insiyatifiyle  Fransa’nın Marsilya kentinde  «Fransa-Ermenistan  Mükemmeliyet Haftası» gerçekleştirilecek. 

Papa’ya sert tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Papa’nın tutumunu gözden geçirmesini istedi ve şunları söyledi:“Papa Francis, papalığa seçilmeden önceki bilinen görüşlerini bu sefer Katolik dünyasının ruhani lideri sıfatıyla yineleyerek, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını iddia etmiştir. Papa Francis’in bu ifadesi, inançlarına bakılmaksızın bütün insanları birleştirici ve iyileştirici olması gereken göreviyle çelişmekte ve toplumlar arasındaki karşılıklı anlayış ve barışa hizmet etmemektedir. Üstelik Papa’nın böyle bir iddiada bulunma hak ve yetkisi de yoktur. Söz konusu soykırım iddiası ne bilimsel ve tarihi anlamda, ne de bir mahkeme kararıyla doğrulanmış değildir. 

ՄԱՏԱՂՕՐՀՆՈՒԹԻՒՆ

Պատարագի Երգեցողութիւնները պիտի կատարուին Ս.ՎԱՐԴԱՆԱՆՑ ԴՊՐԱՅ ԴԱՍ ԵՐԳՉԱԽՈՒՄԲի կողմէ՝ ղեկավարութեամբ Տիար Ատրուշան Հալաճեանի եւ երգեհոնահարութեամբ Տիկին Լիւսի Գահվէճիօղլուի ֆէրիգիւղ նախկին Իտիլի առջեւէն հանրակարք պիտի մեկնի ժամը 10.00 ին:


El Konulan Surp Agop Mezarlığı'nın Yerinde Bugün Divan ve Hyatt Regency

Armaveni Miroğlu
1930'lu yıllarda dolambaçlı bir hukuki süreç sonucunda el konulan Surp Agop Mezarlığı'nın yerinde bugün Divan ve Hyatt Regency otelleri ile TRT binası var.14. Yüzyılda Galata’da küçümsenmeyecek sayıda Ermeninin yaşadığı ve Surp Sarkis (inşa tarihi 1361, yok oluş tarihi hakkında herhangi bir bilgi yok) ve Surp Krikor Lusavoriç (1391 tarihinde inşa edilip 1436 yılında yenilenmiş, bugün hala varlığını koruyor) adlı 2 kiliseleri olduğu ve mezarlıkların bu kiliselerin çevresinde veya yerleşim alanına yakın havadar yerlerde olduğu bilinmektedir. (1) Ermeniler 16. Yüzyılda ise Galata’dan yavaş yavaş Pera’ya göç etmeye ve oraya yerleşmeye başlarlar. 1560 Veba salgını nedeniyle ölülerin şehir sınırları içinde gömülmeleri yasaklanınca, Galata’lı Ermeniler ölülerini Surp Hagop Düşkünler Evi’nin karşısında, “Harbiye” kışlasının (2) yanında bulunan geniş mezarlığa, Pangaltı Ermeni Mezarlığına (3) gömmek zorunda kalırlar.

İnsan hakları kuruluşları çağrısı

İnsan hakları kuruluşları ortak açıklamalarında yaşanan şiddet olaylarına yönelik bağımsız ve etkili bir soruşturmanın yapılması ve sorumlularla ilgili yargı sürecinin en kısa zamanda başlatılmasını istedi... Uluslararası Af Örgütü'nün de aralarında bulunduğu insan hakları konusunda 9 sivil toplum kuruluşunun kamuoyuna ortak duyurusu şöyle: Kamuoyunda “Gezi Parkı Eylemleri” olarak bilinen ancak zaman içerisinde Gezi Parkı ve İstanbul ile sınırlı kalmayan eylemlilik durumu bütün kamuoyunun malumudur. Olaylar öncelikle İstanbul’da başlamış, daha sonra Ankara, İzmir ve Türkiye’nin diğer pek çok ilinde protestoculara yönelik geniş çaplı polis şiddeti devam etmiştir.

Ukrayna parlamentosu Ermeni soykırımını görüşecek

Ukrayna’nın parlamentosu Yüksek Rada’nın Ermeni asıllı milletvekili Arsen Avakov, Ermeni soykırımının tanınmasına ilişkin yasa tasarısının kayıttan geçtiğini söyledi.Hapiste bulunan eski başbakanlardan Yulya Timoşenko’nun partisi Batkovşina’nın üyelerinden Avakov ve iktidardaki Bölgeler Partisi’nin Ermeni asıllı milletvekili Vilen Şatvoryan’ın hazırladığı tasarıda Ukrayna parlamentosuna, 1915-1922 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni katliamının soykırım olarak tanınması ve 24 Nisan gününün Ermeni soykırımının kurbanlarını anma günü olarak kabul edilmesi öneriliyor.

No pasaran…

ahmetaltan111@gmail.com
Türk tarihinin en gerçek, en unutulmaz, en etkileyici halk direnişi yaşanıyor bugün bu ülkede. Toplumun bütün kesimleri, varlıklarını inkâr eden, onların var oluş biçimlerine TOMA’ları, biber gazları, kasklı polisleri, vahşetleri, insafsızlıkları ve aşağılamalarıyla saldıran bir zorbalığa “dur” diyor. Bu insanları yok farz eden, onların nerede içeceğini, nerede sarılacağını belirlemeye uğraşan, hangi meydanda kaç ağacın kesileceğine bile tek başına karar veren bir Başbakan'ı “sağduyuya” davet edemeyen korkaklar, bugün hakkını savunan bu halkı “sağduyuya” davet ediyorlar.

Parkta namaz

Zeynel Yaman - Ali Balcı
Ağaç nöbeti ve eylemlerin 11'inci gününde dün parkta yaklaşık 200 kişi Cuma namazı ve kayıplar için gıyabi cenaze namazı kıldı. Parktaki eylem alanında kılınan namazda dua okundu. Namazın ardından gösterilerde ölen iki eylemci Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş ile komiser Mustafa Sarı için gıyabi cenaze namazı kılındı.

In a Turkish town that had 10,000 Armenians, now there is only one

By Chris Bohjalian, 
A woman I met last month in southeastern Turkey is going to die, probably sometime soon. Asiya’s death will not be covered by any news service, and for all but a few people in her small village of Chunkush, she will not be missed. Even the relatives who love her will probably think to themselves, well, she was 98 years old. Or 99. Or, if she survives until 2015, somewhere in the neighborhood of a century. She will have lived a long life.
 George Aghjayan -  Asiya is what some people call a hidden Armenian, thought to be the last surviving Armenian in Chunkush, a small village in southeastern Turkey.

Taksim Platformu: Yegane koşul diyalog

İstanbul- Taksim Platformu açıklaması şöyle:Taksim Gezi Parkında 11 gün önce meşru taleplerimiz için başlatılan masum ve barışçı protesto gösterimiz güvenlik güçlerinin ölçüsüz güç kullanımı ile engellenmek istenmiştir. En temel demokratik hakkımızın yasa dışı şekilde ve hiçbir demokratik ülkede örneği görülmedik oranda şiddet kullanılarak bastırılmaya çalışılması, protestomuzun geniş halk yığınları nezdinde destek bulmasına sebep olmuştur. Meşru taleplerimizi savunurken dışlayıcı bir dile başvurmamaya, kimseye ayrımcı bir gözle bakmadan anlamaya çalışmaya ve şiddetten uzak durmaya büyük özen gösterdik. Bundan böyle de haklı mücadelemize gölge düşürecek her türlü eylemde bulunanları uyarma ve aramıza mesafe koyma gayretimizi sürdüreceğiz. Hangi yol ve yöntemle olursa olsun hiç kimseye, hiçbir gruba, hiçbir anlayışa ve hiçbir inanca karşı şiddeti, ayrımcı ve dışlayıcı davranışı, hakareti, küfrü kabul etmiyoruz ve böyle davrananları şiddetle kınıyoruz, suçluyoruz.

Erdoğan: Faiz lobisi bizi tehdit edemez

Aşırı güç kullanımıyla ilgili gerekenin yapılacağını söyleyen Erdoğan, "polis sokaklardan çekilsin" taleplerine olumsuz yanıt verdi, "Polisi çekin'. Ne olacak? Burası yol geçen hanı değil! Bu ülke Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir ve kamu kurumlarına varıncaya kadar, kamu araç gereçlerine varıncaya kadar, sivil vatandaşlarımızın araçlarına varıncaya kadar herkese saldıranlara karşı polisimiz görevini yapmıştır" dedi. Erdoğan, 'faiz lobisi'ni suçladı, "Bu faiz lobisi borsada spekülasyonlarla bizi tehdit edeceklerini zannediyorlar. Şunu iyi bilmek lazım. Bu milletin alın terini onlara yedirmeyeceğiz" diye konuştu.

Erdoğan'dan geri adım yok

Tunus'tan konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili açıklama yaptı. Topçu Kışlası projesinden vazgeçmeyeceklerini söyleyen Erdoğan, "özür dileyecek misiniz?" sorusuna "Yardımcım gerekli açıklamaları yaptı. İş aşırı kullanılan gaz ise onunla ilgili gerekli üzüntümüzü dile getirdik." dedi

‘20’nci yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı’

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis'in Ermeni din adamlarıyla yaptığı görüşmede, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendirdiği ileri sürüldü. Papa Francis'in, birkaç gün önce Vatikan’da kendisini ziyaret üç Ermeni din adamıyla yaptığı görüşmede, “20’inci yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını” söylediği ileri sürüldü.

Development Won’t Ensure Democracy in Turkey

By Daron Acemoglu
Cambridge, Mass. — For the past few years, there has been a general optimism about Turkish democracy in Western capitals, especially in Washington, thanks to the economic strides made by Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s Justice and Development Party, known as the A.K.P.

Portekiz'de Ermeni Terörü Kurbanı Türkler İçin Anıt

Lizbon'da 31 yıl önce düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybeden 3 Türk için anıt dikildi. Portekiz'in başkenti Lizbon'da 1982-1983 yıllarında Ermeni terör örgütü ASALA tarafından düzenlenen iki ayrı saldırıda hayatını kaybeden 3 Türk ve 1 Portekiz vatandaşı anısına Lizbon'un Oeiras ilçesinde anıt dikildi.

32. Ani Bagratuni Krallığı’nın yıkılışı

Bagratuni Krallığı’nın zayıflaması... I. Gagik, Ermeni Devleti’nin son güçlü kralı olmuştur. Gagik’in ölümünden sonra, Ani Krallığı’nda ayrılıkçı akımlar kendisini hissettirmeye başlar. I. Gagik’in oğulları arasındaki taht kavgası, komşu devletlerin de karıştığı silahlı mücadeleye dönüşür. Ermenistan orduları komutanı Vahram Pahlavuni ve Gürcistan kralının arabuluculuğuyla, taraflar nihayet uzlaşır. Saray erkânı tarafından desteklenen büyük kardeş Hovhannes-Sımbat, tahtın sahibi olup, Ani şehrini, Şirak’ı ve çevre bölgelerini elde eder. Küçük kardeş IV. Aşot’un payına, Ani Krallığı’nın güney ve doğu bölgeleri düşer. Hovhannes-Sımbat’ın ölümünden sonra, toprakları Aşot’a kalacaktı. Böylece, Ani Krallığı bölünür ve ona bağlı krallıklar da fiili olarak bağımsızlaşır. Bagratuni devletinin varlığı son bulur.

Feast of the Catholicon of Holy Etchmiadzin

On June 2, the Armenian Apostolic Church celebrated the Feast of the Catholicon of Holy Etchmiadzin. In the Cathedral of Holy Etchmiadzin, the Divine Liturgy was celebrated by His Grace Bishop Markos Hovhannisyan, Primate of the Diocese of Gegharkunik.

Gezi Parkı'nda Hrant Dink Caddesi açılıyor!

Neo-liberalizme ve polis terörüne karşı direnişin merkezi Taksim Gezi Parkı'nda, Hrant Dink Caddesi açılıyor. DSİP'li aktivistler "Hepimiz Hrant'ız, Hepimiz Ermeni'yiz" diyen herkesi bugün saat 19.30'da Barış Meydanı'nında buluşmaya çağırıyor.Dün yüzlerce aktivist tarafından Kürtçe ve Türkçe sloganlarla açılan Barış Meydanı, Gezi Parkı'ndaki büyük havuzun biraz ilerisinde, çocuk bahçesine gelmeden önce. Hrant Dink Caddesi, Barış Meydanı'na çıkıyor.

Ermeniler, Rumlar ve Kemalizm

Yaşar Gülen / y.gu.len_@hotmail.com
Birlerin birliğinden bir ''biz ailesi'' kurmak yerine, beşeriyeti imha etmek suretiyle toplumla yekvücut olmaya yeltendik! Nasturi'yi kovduk, Ermeni sorun oldu; Ermeni'yi kovduk Süryani göze battı, Süryani gitti bu kez de  Êzîdî dikkat çekmeye başladı; Êzîdî'yi hallettik bu sefer de Rum göz estetiğimize zarar verdi; en sonunda hepsini gönderip rahat etmiştik ki bu defa da Aleviler rahatsızlık uyandırdılar; tam onların hayatlarını kıskaca alıp kendi borumuzu öttürmüştük ki, okuyan öğrencilerin Sol düşünceleri bizlere battı, onları kodese tıktık, Kürtler azıttılar ... Hep bir şeyleri düzeltmek umuduyla yola çıktık, mamafih her denememiz bizlere kırılan kalpler, kaybedilen ümitler ve bitirilen samimiyet olarak geri döndü ...

Ermeni-Türk Futbol Diplomasisi, Ermeni Soykırımının tanınmasını engelliyor

Siyaset uzmanı Yervand Bozoyan, Ermeni-Türk Futbol Diplomasisi, Ermeni Soykırımının ABD’de tanınmasını esaslı derecede zarar verdi. Bu siyaset yokken, Ermenistan ve Türkiye arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktaydı ve Türkiye ABD’nin Soykırımını tanımasını yönünde elinde herhangi bir gerekçe bulunmamaktaydı.″ dedi.

Türkiye’nin Değişmesini Fransa’daki Yasaya Tercih Ederim

Fransa’daki Ermeni lobisinin en güçlü adamı, İstanbul doğumlu Aleksi Gövciyan, geçen hafta Ankara’nın sessiz onayıyla 1915 olayları için Taksim Meydanı’nda düzenlenen anma törenine katıldı.İstanbul Kurtuluş doğumlu Aleksi Gövciyan’ın 14 yaşına kadar 1915 olaylarından haberi yok, ailesi itinayla saklıyor. Gövciyan’ın tarih merakı, Pangaltı Ermeni Lisesi’nde okurken bir edebiyat dersi sırasında, ünlü şairlerin ölüm yılının aynı olduğu dikkatini çekince uyanıyor. “Neden hepsi 1915’de ölmüş?” sorusuna sınıfta yanıt alamıyor, hatta azar işitip yerine oturtuluyor. Ancak vicdan azabı duyan öğretmen papaz, Aleksi’yi sonradan odasına çağırıp olayları anlatıyor.

FIDH 38. Kongresi sonunda Ermeni-Türk ilişkileri konusunda bir tasarı kabul edildi

Bugün «Sivil Toplum  Enstitüsü» (STE)  ofisinde  Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) 38. Kongresi sonuçlarına ilişkin bir panel gerçekleştirildi. FIDH 38. Kongresi sonunda Ermeni-Türk ilişkileri konusunda bir tasarı kabul edildi. FIDH 38. Kongrenin dikkat çekici sonuçlarından biri FIDH kapanış bildirisinde Türkiye Hükümetine Ermeni Soykırımını tanınması ve ön koşulsuz Ermenistan’a yönelik ablukaya son verilmesi, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisi yönünde gecikmeksizin adımlar atılması çağrısı oldu.

Başbakan Değişmeli

Şahin Alpay
Gördüğüm şu: Başbakan artık değişmeli. 2011 öncesindeki Erdoğan olmalı. Toplumun bütün kesimlerinin hassasiyetlerine saygılı bir tavrı yeniden benimsemeli. Cumhurbaşkanı, AKP’nin durumun vahametini görebilen kurucularını, ileri gelenlerini yanına alarak Başbakan’ı bu konuda ciddi şekilde uyarmalı. Zira askerî vesayeti geri getirmek, Türk–Kürt kavgasını canlandırmak, ülkenin binbir güçlük ve çabayla inşa edilen iyi imajını yerle bir etmek isteyenler hemen kapı arkasında! Eğer Başbakan değişmeye ikna edilemezse, o zaman ben şahsen yaklaşık on bir yıldır sürdürdüğü yoğun çalışmalar sonunda ziyadesiyle yorulmuş olduğu ya da sağlık durumunun göreve devam etmesine izin vermediği sonucuna varacağım. O zaman çare bulma sorumluluğu halka düşecek.


Turkish Spring: Occupy Gezi

A small environmentalist protest that started on 28 May 2013 in order to protect one of the rare green areas in Taksim called “Gezi Park” surprisingly turned into a massive social movement in Turkey this week. Although the Turkish media -probably because of government’s pressures- did not seem willingly to publish news about the anti-government demonstrations in the early days, after a huge interest shown by the international media, demonstrations became very popular in the country and spread to all “metropolis” cities in Turkey including İstanbul, Ankara and İzmir. 

The Ontology of Genocide Against Minorities in the Ottoman Empire

By Henry Theriault / The Armenian Weekly April 2013 Magazine
The metaphysics of the relationship between the unit and the multitude have long been contested in scientific, political, historiographic, and other contexts. Even the terms we use to refer to different tensions often unavoidably commit us to favor one or the other term: the atom and the molecule, the part and the whole, the one and the many, the individual and the masses, the subject and the state, and so on.

The New York Times 'ilancı'ları: Politik aktivistler değil, vatandaşız!

Haber: Serkan Ocak - serkan.ocak@radikal.com.tr / 
Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan gelişmeler tüm dünyada haber olmaya devam ederken ABD’deki bir grup Türk, ilginç bir kampanyaya imza attı. Türkiye ’de neler olduğunu dünyaya anlatmak isteyen 3 kişinin başlattığı yardım kampanyası amacına ulaştı. The New York Times ve Washinton Post gazetelerine ilan basmak için gerekli 50 bin dolar için başlatılan kampanyada toplanan para, şimdiden 90 bin doları aştı. Kampanyayı başlatan Türkler, Radikal’e yaptıkları açıklamada, ilanın perşembe ya da cuma günü yayınlanacağını, kendilerinin de ‘aktivist’ ya da ‘politik’ kişiler değil, ‘normal vatandaşlar’ olduklarını söyledi.

Azerbaycan: Bazı Milletvekilleri, Ermeni Diasporasının Piyonu

Bir grup Çek milletvekilinin Dağlık-Karabağ’a yaptıkları ziyarete ilişkin yorumda bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Elman Abdullayev, “Ne yazık ki, kimi zaman bazı ülkelerin parlamentolarının üyeleri, onları işgal altındaki topraklara çeken ve uluslararası toplum tarafından tanınmayan ayrılıkçı yönetimin temsilcileriyle görüşme ayarlayan Ermeni Diasporasının ellerinde bir piyon haline geliyorlar. Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını ziyaret eden ve uluslararası hukuku göz ardı eden milletvekilleri, bu tür ziyaretlerin Dağlık-Karabağ sorununun çözümlenmesine ilişkin olumsuz etkiye sahip olduklarını anlamalılar” şeklinde konuştu.

TYB 2013 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri Törenine Mesaj

Ragıp Zarakolu
Değerli meslektaşlarım ve misafirler. Bir Konferans programı nedeniyle aranızda olmadığım için üzgünüm. Türkiye Yayıncılar Birliği olarak yazarlarımızın yazma ve yaratma, yayıncılarımızın yayma, halkımızın bilgi edinme ve okuma özgürlüklerine getirilen her türlü kısıtlamanın kaldırılmasından yanayız. Toplumun genel beklentisi ve talebi de basın-yayın alanında ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamaların kaldırılması, yasalarda gerekli demokratik düzenlemelerin yapılması doğrultusunda. Türkiye Yayıncılar Birliği her yıl düşünce ve ifade özgürlüğü için mücadele eden yazar ve yayıncılara bu haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu belirtmek, kamuoyunun dikkatini bu mücadeleye çekmek, düşünce ve ifade özgürlüğünün önünü tıkayan yasalarda gerekli değişiklik ve düzenlemelerin acilen yapılması talebini vurgulamak amacıyla “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” veriyor.

Youth Leaders Gather for Assembly, Sports Weekend

by Armen Terjimanian
Youth and clergy from across the Eastern Diocese gathered in Providence, RI, last month for the 67th annual ACYOA General Assembly. The two-day meeting, held May 23-24 at the Crowne Plaza Hotel in Warwick, RI, and the annual Sports Weekend activities that followed, were hosted by the ACYOA chapter of Providence's Sts. Sahag and Mesrob Church.

Watertown Welcomes Acyoa Juniors for Hye M’rtsoom

Over Memorial Day weekend, the St. James Church of Watertown, MA, welcomed a record-breaking 223 participants from 15 parishes across the Diocese for the annual ACYOA Juniors Hye M'rtsoom. The program brought together young people ages 13 to 18 for worship, as well as for sports and other activities.
All events were held at the St. James Church's Charles Mosesian Cultural and Youth Center, and participants were housed with local families. Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, visited participants on Saturday, May 25, while the sporting events were taking place. The Diocese's Youth Outreach coordinator, Jennifer Morris, was present throughout the weekend, and delivered the "Insights" message at the conclusion of the morning service on Saturday.

Diyanet 2012 Faaliyet Raporu: Yeni Misyon ve Daha Fazla Kapasite Artırımı / Presidency of Religious Affairs Defines New Mission and Demands Increased

Diyanet İşleri Başkanlığı 2012 yılına ilişkin faaliyetlerine yer verdiği ve kurumun Stratejik Planında ne ölçüde yol kat ettiğini değerlendirdiği 2012 Yılı Faaliyet Raporunu Mayıs 18, 2013 tarihinde yayınlandı. Türkiye’de din-devlet ilişkisini ve düşünce, din veya inanç özgürlüğünün korunmasını ilgilendiren bazı gelişmeler şöyle özetlenebilir:

Yahudilere yönelik ırkçılık

Türkiye'de Yahudilerin muhatap oldukları ırkçılık, diğer grupların muhatap oldukları ırkçılıktan farklılık gösteriyor. Yahudiler yönelen ırkçılık, Batıda gördüğümüz klasik dışlama biçimleriyle neredeyse aynı. Daha iddialı bir düşünce ileri sürülebilir: Romanlar ve Kürtler gibi Türklerle din birliğine sahip olan topluluklar bir kenara konulup, Ermeniler, Rumlar ve Yahudiler düşünülürse asıl olarak Yahudilere karşı güçlü bir ırkçılık geliştirildiği görülür.

Patriarch of Jerusalem Enthroned at Sts. James Cathedral

The courtyard of Sts. James Armenian Cathedral echoed with the sound of knocks as a deacon struck a narrow wooden plank at the right of the cathedral's entryway. This is the traditional call to service at the Armenian cathedral of Jerusalem, where pilgrims, clergy, and guests gathered on Tuesday, June 4, for the enthronement of the 97th Armenian Patriarch of Jerusalem.

Ecumenical Gathering in Honor of Bishop Dietsche

On Wednesday, May 22, Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), hosted an ecumenical gathering at the Diocesan Center in honor of Bishop Andrew Dietsche, who was recently installed as the 16th Bishop of the Episcopal Diocese of New York. Leaders of the Roman Catholic and Oriental Orthodox churches came together at St. Vartan Armenian Cathedral for a prayer service, followed by a reception to honor Bishop Dietsche.

Taksim Platformu'nun 7 isteği

Taksim Platformu üyeleri, Başbakan Vekili Bülent Arınç ile görüşerek isteklerini iletti. Gezi Parkı ve AKM'nin korunması gibi isteklerin yanısıra ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gibi AKP hükümetinin hazmedemeyeceği istekler de eklendi. Başbakan Vekili Bülent Arınç, Taksim Dayanışması temsilcileri ile görüştü. Görüşme sonrasında Taksim Dayanışması temsilcilerinden Eyüp Muhçu ve Ali Çerkezoğlu açıklamalarda bulundu.

Greenpeace'in Mesajı :Dünya 5 Haziran'da Çevre Günü'nü kutluyor keşke biz de...

Bizler bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü 'kutlanacak' bir şey olmadığı için kutlamıyoruz. Ama bu pes ettiğimiz, yorulduğumuz anlamına gelmiyor. Aksine hiç olmadığı kadar başımız dik ve umutluyuz...Taksim Gezi Parkı Direnişimiz, sadece ağaçların korunması için değil suyumuzu esaret altına alan HES'ler, güneşimiz ve rüzgârımız varken dünyanın vazgeçtiği nükleer santrallerin inşasındaki ısrar, İstanbul'un geriye kalan son ormanlarını yok edecek, su havzasını kirletecek 3. Köprü, ülkemizin en verimli tarım toprakları Trakya'yı ne hale getireceğini düşünmek bile istemediğimiz Kanal İstanbul Projesi, maden ve taş ocaklarından sonra ormanlarda petrol aranmasına izin verilmesi, Tabiat Kanunu ile tüm korunan alanları savunmasız bırakacak 'yasal' düzenlemeler, özetle ve maalesef saymakla bitmeyecek çoklukta insanın yarattığı 'doğal olmayan' felaketlere karşı.

Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun


1972 yılında İsveç'in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. 

Elbette İdeolojik, AKP Karşıtı İdeoloji

Füsün Özbilgen
Korku duvarları yıkıldı. Berlin duvarının yıkılması gibi oldu. Bir gecede  kentin bütün yakalarındaki insanlar sokağa döküldüler ve kaynaştılar.Başbakan buna “ideolojik” diyor. Onun saldırıları karşısında sürekli kendini savunmaya çalışan ve sokağın bu korkuları yıkıp attığının hala ayrımına bile varamayan bazı şaşkınlar da “Yooo valla da billa da ideolojik değil. Bu halk hareketi bak kadınlar bile sokağa çıkmış” diye saf saf yanıt vermeye çalışıyorlar. Neden böyle yapıyorlar? Çünkü sokağa çıkıp o kadınları dinlemeden, ekranlardan, plazalarından izleyip eski anlayışlarına göre hüküm vermeye çalışıyorlar. Aslında Başbakan haklı. Bu eylemler ideolojik. Ancak başbakanın anlayamadığı şu: Bu ideoloji karşı ideoloji. AKP’nin dayattığı ideoloji neyse, nelerse,  işte onun tam da karşısında olanların karşı ideolojik hareketi bu.

„Nor Bolis“ - Diyaspora ve Geri Dönüş

Suren Knolle-Akyüz
Diyaspora kavramı hakkında çok şeyler söylendi ve yazıldı. Görünen şu ki, Diyaspora üyesi bir kişi, belli bir miktardan fazla ve sürekli olarak, kim ve nereye bağlı olduğuna dair sorularla uğraşmaktadır. Bunun yanı sıra bir takım kavramsal karışıklıklara da rastlamaktayız. Ermeni Diyaspora’sının yanında mesela bir de „Türk Diyasporası“’ndan bahsedilmektedir.1

In Vatican, Pope Recognizes Genocide

“The first genocide of the 20th Century was that of the Armenians,” says Pope Francis. Pope Francis, during a meeting Monday with a delegation led by Nerses Bedros XIX, Catholicos Patriarch of Cilicia of the Armenian Catholics at the Vatican reiterated his earlier recognition of the Armenian Genocide.

Taksim'deki Rum kilisesi 'meydan'a çıkacak mı?

Taksim'deki Rum Kilisesi'nin önünün açılması ve karşısına bir cami yapılmasının gündeme gelmesi gözleri bölgede yer alan mağazalara çevirdi. Hürriyet Gazetesi’nden Burak Coşan’ın haberine göre Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’na ait arazideki işyeri kiraları 10 bin ile 100 bin lira arasında değişiyor. İşyerleri, Vakıf’ın en büyük gelir kalemlerinden birini oluşturuyor.

Constantinople and Smyrna in the Diasporan Armenian and Greek Imaginaries Armenian and Greek Imaginaries

by Jennifer Manoukian
In Armenian, writers can express longing, yearning, and nostalgia not only through the words they select, but through their careful use of punctuation. The ( ՜ ), called yergar in Armenian, is an evocative particularity of the language: in lengthening the vowel over which it is placed, it has the power to heighten the plaintive, wistful tone of a text. In the final stanzas of Vahan Tekeyan’s 1924 poem “Constantinople,” printed above, the yergar allows the anguished intonations and quiet disbelief of the poet to reverberate in our ears as we become participants in his requiem for a city that has spurned him.

Direniş, inkar ve yüzleşme

Ayşe GÜNAYSU
Çok büyük şeyler oldu, oluyor, daha da olacak gibi. Böylesi olmamıştı. Türk toplumunda bir milyon kişi direniş için bir araya gelmemişti. Fırat’ın bu yanında bir eşik geçildi, artık gerisine düşülemeyecek bir eşik. Bir araya gelmesini düşünemeyeceğimiz insanlar zorbalığa, devlet terörüne karşı omuz omuzaydı. Eşik geçildi derken yalnızca en üst noktada bir milyonu bulan direnişe doğrudan katılanlardan değil, olayları izleyen, yüz karası TV kanallarına rağmen sosyal medya üzerinden yaşananlara tanık olan on milyonlarca kişiden bahsediyorum. Bu kez devlet terörü “bizim” başımıza gelmişti. Önceden yıllarca, defalarca, izlemiştik

Yunan hükümetinde “soykırım” anlaşmazlığı

Yunanistan'da, ırkçılığa karşı mücadele kapsamında kısa bir süre önce Adalet Bakanlığı’nca hazırlanarak parlamentoya sunulan yasa tasarısı koalisyon hükümeti ortaklarını karşı karşıya getirdi. PASOK ve DİMAR’ın tasarısı, Yeni Demokrasi (ND) partisince sunulandan farklı olarak, sadece Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tanınan soykırımları kapsıyor. ND’nin tasarısı, “Yunanistan tarafından kabul edilmiş” soykırımları küçümseyenlere ve aşağılayanlara hapis ve para cezası öngörüyordu. 

ABD'den Yukarı Karabağ için ilginç diplomasi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşmesinin ardından, Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan ile bir araya geldi... Kerry, "Tüm tarafların, tüm taraflar derken sadece Azerbaycan değil, aynı zamanda Türkiye, Rusya, İran ve diğerlerini de kastediyorum, bu sorunu canlı tutan ve her zaman potansiyel tehlikeler barındıran çıkmazı kırmaya yardım etmenin yolunu bulmak için gayret göstermesi kritik önemde" dedi.Ermenistan'ın ABD'nin önemli bir ortağı olduğunu belirten Kerry, ekonominin geliştirilmesi ve demokrasinin güçlendirilmesi, Ermeni halkının güvenliği gibi konuların, iki ülkenin gündeminde önemli yer tuttuğunu kaydetti.

Washington, Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan'ı Ağırlıyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşmesinin ardından, Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan ile bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmeden önce düzenlenen ortak basın açıklamasında Kerry, "donmuş ihtilaf" olarak nitelediği Yukarı Karabağ meselesiyle ilgili "Bu, hepimizin gerçek manada bir gün çözüme kavuşturulduğunu görmeyi istediğimiz bir mesele" ifadesini kullandı.

Bağış, Merkel'i protesto etti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya’da güvenlik güçlerinin nasıl görev yaptığına dikkati çekerek, “Güvenlik güçlerinin aşırı güç kullanmasının tek örneği Türkiye’de değil. Ama o ülkelerden bir tanesinin Şansölyesi çıkıp Türkiye’ye bu konuda nutuk atarken, kendi ülkesinde hala Neo-Nazi davalarında, ırkçılık davalarında öldürülen Türklerle ilgili yargılanmaların olduğunu unutuyor” dedi.

Dünya, Gezi Parkı için neler söyledi?

Gezi Parkı'nda başlayıp tüm ülkeye yayılan olaylar, sınır ötesinde de ses getirmeye devam ediyor. Gösteriler ile ilgili görüşlerini paylaşan liderlere ise her geçen gün bir yenisi ekleniyor. İşte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e kadar dünya liderlerinin Gezi Parkı açıklamaları...

Swoboda: Türkiye ile müzakereleri durdurmak Avrupa değerlerini savunanları vurur

Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyalistler ve Demokratlar grubunun lideri Hannes Swoboda, 'AB sağı Türkiye ile katılım müzakerelerini durdurmak istiyor. Ancak bu, Avrupa değerleri için mücadele eden herkesi vurur' dedi.Swoboda, yayımladığı bir diğer mesajda ise grubu adına Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye ile ilgili özel bir tartışma düzenlenmesini istedi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de tüm tarafları görüşmeye çağırması gerektiğini söyledi.

Erdoğan’ın medyadaki gölgesi, Gezi Parkı’nda haberciliği acıklı hale getirdi

Hasan Cemal
Bir zamanlar devletin sillesini yemiş bir lider, kendisi devlet olunca hoşgörü, tahammül, farklılıklara saygı, çoğulculuk, uzlaşma, diyalog gibi demokrasiyi demokrasi yapan her şeyi maalesef bir yana bırakıp, “Çoğunluk her şeyi yapar!” dayatması ve “Ben de yüzde 50’yi sokaklara dökerim!” tehdidiyle, kendi ‘hayat tarzı’nı tek doğru olarak gören bir yola sapmış durumda…

Aram Nigoğosyan 100. Yıl Olimpiyat Oyunları

Karagözyan Okulunun kuruluşunun 100. yılı nedeniyle düzenlenen Spor Olimpiyatlarında Satranç oyunları sona erdi.Karagözyan Okulu Vahan Kartallıoğlu Salonunda yapılan ve  7 tur üzerinden 2 gün süren Satranç müsabakalarında Feriköy Merametciyan okulu 13 Puan ile 1. olurken Karagözyan okulu 10 puanla 2. ve Esayan okulu da 9 puanla 3. oldular.

Hükümet'ten 'yumuşak' adım: Arınç, Taksim Platformu ile görüşecek

Başbakan Vekili Bülent Arınç'ın yarın Taksim Platformu üyeleri ile görüşeceği duyuruldu... Başbakan Vekili Bülent Arınç yarın saat 11.00'de Başbakanlık merkez binada Taksim Platformu üyeleri ile görüşecek. Arınç'ın bu adımı Ankara 'da 'gerilimi bitirmek için önemli hamle' olarak değerlendiriliyor.

Zirve Yayınevi davasına 3 ay erteleme

Emekli Orgeneral Tolon'un aralarında bulunduğu 17 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Eylül'e erteledi.

Rusya, Ermenistan’da 400 Kilometre Menzilli Füze Sistemi Kurdu

Rusya’nın Ermenistan’a 400 kilometre menzilli İskender-M füze sistemini kurduğu iddia ediliyor. Konuyla ilgili medyada çıkan haberlere göre Ermenistan’daki askeri teçhizatların modernizasyonu kapsamında önceki haftasonu kurulan füze sisteminin, hangi bölgeye yerleştirildiği bilinmiyor. Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Önder: Barışçıl olmayanı tasvip etmiyorum

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından açıklama yaptı. Önder, eylemin demokratik şekilde yürütülmesi gerektiğini vurgularken tarafların yaptığı hataları sıralayan Önder'in "barışçıl olmayan yöntemleri tasvip etmiyorum" açıklaması dikkat çekti. Devlet Bahçeli'i eleştiren Önder, olayların sorumlusu olarak Vali Hüseyin Avni Mutlu'yu gösterdi.

Bülent Arınç'tan yapıcı açıklamalar

Başbakan Yardımcısı ve Başbakanvekili Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi, Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarla ilgili tansiyonu düşürecek açıklamalar yaptı.

«Selam Size»: Ermenistan’da dünyaca ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in sergisi açıldı

Ermenistan Ulusal Galeri’de bugün 4 Haziran’da dünyaca ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in  «Selam Size» başlığını taşıyan sergisi açıldı .Ermenistan Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen sergide Ermenistan, Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde çekilmiş 100’ü aşkın fotoğraf yer almakta.

Türk düşmanı vekile eylemci Türklerden alkış

Ermeni soykırım iddialarını hazırlayan Kakabaveh, bu sefer de İsveç 'i Türkiye’yi boykot etmeye çağırdı.  İsveç'in başkenti Stockholm’de İstanbul Gezi Parkı gösterilerine destek vermek isteyen bir grup gösterici, üç sene önce Ermeni soykırım iddialarını hazırlayan ve meclisten geçiren Türkiye karşıtı Sol Partili Milletvekili Amineh Kakabaveh'i alkışladı.

Yunanistan'da Tartışmalı "Soykırım" Yasa Tasarısı

Yunanistan'da iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nin parlamentoya sunduğu tartışmalı yasa tasarısını değerlendiren USAK uzmanı Kutlay."Tasarı bumerang etkisi yaratarak Yunanistan'da ve Avrupa genelinde ırkçılık ve yabancı düşmanlığını körükleyebilir." Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) AB uzmanı Mustafa Kutlay, sözde soykırımları küçümseyen veya aşağılayanlara hapis ve para cezası öngören tasarının kabul edilmesinin Yunanistan'ı hem içeride ve hem de dışarıda zor duruma düşüreceğini belirterek, "Söz konusu tasarı, AB değerlerine ve temel insan haklarına da aykırıdır. Yasalaşırsa Yunanistan'da düşünce ve ifade özgürlüğüne ciddi darbe vuracaktır" dedi. (İsviçre'de düşünce ve ifade özgürlüğü yok demek ki. Perincek'i  mahkum etti. Fransa'nın Gayysot yasası da ayrı. HYETERT)

Her başbakan istifayı tadacaktır.

Sevan Nışanyan
Bu hükümetin memlekete büyük hizmetleri dokundu...İki tane de ölümcül zaaf var anılması gereken. İlki yapısal. AKP kadrolarının malul olduğu İslamcı dünya görüşü, yapısı gereği anti-demokratik ve bölücü bir ideolojidir... İkinci zaaf konjonktürel. Başbakanın son kullanım tarihi geçmiştir. Son iki üç yıldır sergilediği tavırlar, gerçekle bağını koparmış bir iktidar hastası tablosunu çizmektedir.

Taksim Direnişçisi Dostlarımızın yanındayız!

Barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin zafer garantisi, gücünü halktan alan örgütlenmenin yanı sıra, ideolojik-politik düşünce berraklığıdır. Türkiye devrimci mücadeleler tarihinde, 6. Filo, 15 – 16 Haziran, Tariş direnişleri, sayısız hapishane direnişleri ve benzerleri, Taksim direnişine benzer örneklerdir. Halklarımızın haklı mücadelenin en ön saflarındaki öncü evlatları her defasında ağır bedeller ödemelerine, direnişte fedakârlıkta kusur göstermemelerine rağmen, sonuçta başımızdan inen faşist bir klik yerini, kendine rahmet okutan faşist cuntalara, ya da niteliği aynı olan bir başka faşist kliğe bırakmıştır.

Turkey's criticism of genocide motion rebuffed

Michael Sweet
NSW legislators not welcome at Gallipoli, says Turkish Foreign Ministry... Following the NSW Parliament's adoption of a motion recognising genocide by Turkey of its Armenian, Assyrian and Hellenic communities in the early 20th century, the Turkish Foreign Ministry's condemnations of the motion have been rebuffed by NSW parliamentarians. Both houses of the state parliament passed the motion earlier this month, affirming the reality of genocides committed by Turkey in the 1910s and 1920s, which Turkey continues to deny.

Erdoğan: Bir avuç çapulcuya pabuç bırakmayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün söylediği “AKM’yi yıkıp yerine gururlanacağımız, muhteşem bir opera binası yapacağız” sözünü dün de tekrarladı. Erdoğan, daha önce “Rica ediyorum, eyleme son verin” diye seslendiği Taksim eylemcileri için “Bir avuç çapulcuya pabuç bırakmayız” diye konuştu. (Köprüler atıldı, kılıçlar çekildi. Hadi hayırlısı. HYETERT)

“Adalet Mülkün Temelidir” Sözü Ermeni Toprakları İçin Denmiş Besbelli !

Sarkis Hatspanian
Geçtiğimiz günlerin merkezi gündemindeki olayların kıvılcımını teşkil eden Taksim Gezi Parkı’ndaki yüzyıllık ağaçların devrilip-katledilmesine karşı koymak isteyen bir avuç dürüst insanın dahi bilgisi dışında kalmış ve ne yazık ki medya’nın sansürlendiği günümüz koşullarında ‘görmezden gelindiğine’ şahit olduğumuz çok acı bir hikâyeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Çok önemli bulduğum bu bilgilerin salt “Bilenler bilmeyenlere anlatsın” türünden bir paylaşım olmaması arzusuyla, soykırıma uğratılan halkımın acı tarihinde salt sağ olanlarımızın değil, toprağın altındaki ölülerimizin bile nasıl rahatsız edildiklerinin taşınması oldukça zor acı hikâyesinin ağırlığını bundan böyle sizlerin de bizimle beraber taşımasını arzuluyor, yüzyıllık acımıza insanca ortak olunmasını istiyorum.

Chomsky: Türkiye tarihinin en utanç verici anları

Gezi Parkı direnişine Madonna, Thom Yorke gibi bir çok ünlüden destek mesajları gelmeye devam ediyor... Gezi Parkı'ndaki eylemler dünyanın gündeminde yankı uyandırmaya devam ederken ünlü oyuncular, sanatçılar ve düşünürlerden de eylemcilere destek gelmeye devam ediyor. Ünlü oyuncu Tilda Swinton ‘Sevgili dünya vatandaşları, şu anda polis İstanbul’da vatandaşlarına şiddetle saldırıyor’ yazılı bir metinle çekilmiş fotoğrafını Twitter’da yayımladı.Madonna da Instagram hesabından ‘Türkiye’deki şiddeti durdurun. Sevgi devrimi başlatın. Hoşgörü: İnsan onuru ve saygıdır.’ mesajı verdi.Bruce Willis ise ‘Türkiye acı çekiyor. direngeziparkı’ yazdı.

Hamburg’da Müslümanlarla devlet anlaşması hala meclis komisyonunda

Almanya’da ilk kez Hamburg eyaletinde Müslümanların din ve inançlarının anayasal olarak koruma altına alınması amacıyla imzalanan ‘Devlet Anlaşması’ yürürlüğe gireceği zamanı bekliyor. Eyalet Başbakanı Olaf Scholz ve İslami kuruluşların temsilcileri arasında resmen imzalandıktan eyalet meclisine gönderilen anlaşma meclis komisyonunda görüşülüyor. Ancak Hamburg’dan sonra Müslüman kuruluşlarla‚ Devlet Anlaşması‘ imzalayan Bremen’de mecliste kabul edildikten sonra resmen yürürlüğe de girdi. Anlaşma başta Aşağı Saksonya gibi diğer eyaletlerinde gündemine de girdi, hatta bu eyalette görüşmelere başlandı. (Darısı Başımıza, HYetert)

Muhalefetiniz bundan böyle biziz Başbakan

Genç Müminler, son mektuplarını Gezi Parkı için yazdı: Sivil direnişi karalamayın Sayın Başbakan. “Biz Gezi Parkı’nın ağaçlarıyız” sözleriyle başlayan metinde, “Sizin muhalefetiniz bundan böyle biziz Sayın Başbakan” denildi... Başbakan’a “İki dudağınızın arasından çıkana ses edemeden etrafınızda el pençe divan duranlara aldanmayınız” tavsiyesinde bulunan Genç Müminler, Erdoğan’a “Yakın çevrenizdeki zarif kızlarınız ve saygıdeğer eşiniz Emine Hanımefendi de dahil olmak üzere, Taksim’in biz 80 yıllık ulu çınarlarının kesilmesini istemiyor. Taksim’in rantını yemek için kirli ruhunu satmış mimarlığın utancı onursuz bir mimar ve anlamsız bir yapı ile tarihin ihya edebileceği masalına sizi inandırmış birkaç sahtekar hariç, 80 yıllık ömrümüze son vermek isteyen başka kim var” dediler. Genç Müminler, “Hırsınızın, kibrinizin kurbanı olmayınız” diye seslendikleri Başbakan'a “Sizi, heybetimizin yeşil gölgesinde bize dokunmanız için bekliyoruz Sayın Başbakanımız” sözleriyle çağrı yaptılar.

Taksim'de eylemciler Habertürk binasına yürüdü

İdris Emen
Taksim Meydanı'nın Elmadağ tarafından bulunan Habertürk binası önünde toplanan 1000 kişilik bir eylemci grubu Fatih Altaylı'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı programı protesto ettiler... Eylemciler Habertürk binası önündeki protestolarını sürdürürken, ‘Satılmış medya istemiyoruz ’‘Nerede direniş orada medya’ sloganları attı. Bunun üzerine Habertürk çalışanlarının bir kısmı binadan çıkıp eylemcilere katıldı.

Erdoğan: AKM yıkılacak, Taksim'e cami de yapılacak

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı için yapılan protestoları eleştirmeye devam etti. Erdoğan, Taksim'e Topçu Kışlası'nın yanında iki proje daha yapılacağını belirterek "AKM inşallah yıkılacak. Muhteşem bir opera olarak kültür merkezi yapacağız. Evet cami de yapacağız. Ben bunun iznini gidip de birkaç çapulcudan alacak değilim" dedi. 

Avrupa Birliği Bir “Hristiyan Kulübü” Değil

Tuncay Tezel
Hristiyanlık Avrupa’da adeta öldü. Kiliseler bomboş ve sürekli kapanan kilise haberleri yer alıyor basında. Danimarka’da “inançlı rahip aranıyor” ilanları dahi çıkıyor. (4) Yeni nesil Hristiyanlıkla ilgili anlatımları birer efsane diye yorumluyor ve kendilerini ateist olarak tanımlıyorlar. Kiliseler geleneksel olarak sadece ölüm, vaftiz ve nikah törenleri için kullanılan mekanlar haline gelmiş... Araştırmada Türk insanının %91 ile “din hayatımda önemli bir yere sahip” dediği ve “çok dindar ülkeler” sınıfında yer aldığı görülüyor... Avrupa Birliği dini bir karşı çıkıştan çok Türkiye’ye kültürel bir doku uyuşmazlığı nedeniyle karşı çıkıyor.

Larisa Alaverdyan: Ermenistan’da nüfusun azaltılmasına yönelik politika yürütülüyor

Ermenistan’ın ilk kamu denetçisi (ombudsmanı) Larisa Alaverdyan, Ermenistan’da nüfusun azaltılmasına yönelik politika yürütülüyor, 1989 yılında Ermenistan nüfusunun 4 milyona yaklaşırken, bugün bunun BM verilerine göre 2.8 milyon olduğunu kaydetti. Ülkede sosyal, siyasi, finansal kriz sebebiyle, sosyal gerilimler durumunda ilk darbeyi yiyenler çocuklar olduğundan,  çocukların durumunun giderek hassaslaştığını kaydetti.

AGBU Hye Geen's 20th Anniversary


Taksim Gezi Parkı eylemlerinde son durum! Temizlik başladı

İstanbul'daki Gezi Parkı eyleminde Taksim'de bu sabah bu görüntüler vardı... Eylemciler sabaha kadar bekledi, yağmurla birlikte dağıldı. Gün ağardığında ortada çarpıcı görüntüler vardı. Eylemciler sabah saatlerinde belediye işçileriyle birlikte temizliğe başladı.

Suriye'den Gezi Parkı yorumu: Erdoğan istifa etmeli

Erdoğan'ın iç çatışmalar nedeniyle Esad'ı istifaya çağırdığı Suriye'den karşı atak geldi. Suriyeli Bakan, Gezi Parkı eylemlerine set müdahaleyi eleştirerek "Türk halkı böyle bir şiddeti hak etmiyor. Erdoğan istifa etmeli" yorumunda bulundu.

Sırrı Süreyya Önder'den Kılıçdaroğlu'na Gezi Parkı eleştirisi

Akşam saatlerinde Nuçe TV’de katıldığı programda yaşananları değerlendiren Önder, olayların 5. gününde Taksim'e giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'nu eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nun polis çekildikten sonra Taksim alanına gelmesini yorumlayan Önder, "Direnişi biz başlattık. CHP ambulans arkasında giden fırsatçı taksi gibi konmak istedi. Yemezler gözüm..." diye konuştu.