Etiketler

İstanbul Valisi'nden Gezi açıklaması geldi: Müsaade etmeyeceğiz!

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Davutpaşa’da katıldığı program sonrası Gezi Parkı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu, parkın yarın açılacağını ifade ederken bu akşamki çağrıya da değinerek "Taksim Meydanı’na toplanma için müsaade etmeyeceğiz" dedi. Vali Mutlu Park'ın yarın halkın hizmetine açılacağını resmi twitter adresinden duyurdu. Taksim Dayanışması ise bu akşam saat 19:00'da Taksim'de Gezi Parkı'na gideceğini duyurmuştu.

Sanasaryan'da ihale tezgâhı

İstanbul'un tarihi binalarından biri olan ve geçmişte Ermeni toplumunun elinden alınan Sanasaryan Han, Ermeni Patrikliği'nin açtığı iade davasına rağmen ihaleye çıkarıldı. Kiralama amaçlı ihale 18 Temmuz'da, Ermeni toplumu tepkili.


İade beklerken ihale


Haftalık Agos gazetesinin dün çıkan sayısında Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş imzalı önemli bir manşet haber yer aldı. ‘Sansaryan’da ihale tezgâhı’ başlıklı haberde Türkiye Ermenilerinin gasp edilen en önemli mülklerinden biri olan Sansaryan Han’ın ‘iade davası’ sürerken bir ihaleyle 20 yıllığına kiralanmak istendiği belirtildi. Habere göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yapılan ihale duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı. Patrikhane Emlak Komisyonu üyesi Şahin Gezer “Bu vakfın mütevelli heyeti başkanı günün patriğidir. Vakıf yöneticisiz değildir ve bu vakıf fakir çocukların daha iyi eğitim alması için kuruldu” dedi. Patriklik kayıtlarında hanın 1909’a ait tapu kaydı bulunuyor.

Ermenistan Cumhuriyet Başsavcısı: Ermeni Soykırımının tazmini nasıl bir mahiyete sahip olmalı?

II. Tüm Ermeni Hukukçular Konferansı esnasında Ermenistan Cumhuriyet Başsavcısı Ağvan Hovsepyan, "Tazminat alan süjelerin  çerçevesi nasıl olacaktır? Bu Soykırım kurbanlarının ardıllarını?, Ermeni Apostolik Kilisesini?, Ermenistan Cumhuriyetini?, yoksa hepsini beraber mi içermelidir? Derin kanaatimce Soykırım kurbanlarının ardılları maddi tazminat almalıdırlar. Türkiye sathında mucize eseri ayakta kalan kiliseler ve kiliselere ait topraklar Ermeni Kilisesine iade edilmelidir. Ermenistan Cumhuriyeti kaybettiği toprakları almalıdır vb. Ancak bütün bu talepler, eksiksiz hukuki gerekçelere sahip olmalılar.″ dedi.

Dünya tarihinde ilk kez bir darbe, darbe değil!

Yazısında Mısır’da ordunun müdahalesinden darbe olarak bahsetmediği için ABD yönetimini eleştiriyor Robert Fisk. Fisk özetle şunları söylüyor: “ Dünya tarihinde ilk kez bir darbe, darbe değil. Ordu yönetimi ele geçiriyor, demokratik bir şekilde seçilmiş devlet başkanını görevden alıp tutukluyor, anayasayı askıya alıyor, olağan şüphelileri gözaltına alıyor, televizyon kanallarını kapatıyor ve zırhını başkent sokaklarına yığıyor. Ama Kutsal Barack Obama’nın iki dudağı arasından darbe kelimesi çıkmıyor ve çıkamıyor. Umutsuz Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun da böylesine saldırgan bir kelimeyi dillendirmeye cüret etmiyor. Bu, Obama olan biteni bilmiyor olduğundan değil.”

90 yıldır caz yapıyoruz

Eyüp Tatlıpınar / eyup.tatlipinar@aksam.com.tr
‘Türkiye’de Caz?’ adlı belgesel, İstanbul Caz Festivali kapsamında 14 Temmuz’da izleyici karşısına çıkıyor.. . Macera 1920’lerde, Ermeni kökenli Leon Avigdor’un Paris’te Sidney Bechet gibi isimlere denk gelerek caza dair ilk tınıları duymasıyla başlıyor. Avigdor yurda dönünce yanında getirdiği alto saksafonu öğrenmeye koyulur. Öğrendiğine kanaat getirdiğinde bir Beyaz Rus piyanist, bir davulcu ve bir banjocuyla birlikte ‘Ronald’s’ adlı kuartetini kurar. 1933’e kadar İstanbul’un çeşitli kulüplerinde caz icra eder Avigdor. Bir diğer kişi; yaptığı dans müziği Fransa’da çok meşhur olmuş İstanbul doğumlu Gregor Kelekyan, Paris’ten İstanbul’a döndüğünde herkes onu konuşmaya başlar. Yaptığı orkestra müziği içerisinde bazen ‘dixieland’ (hareket halindeki bando biçimi) tarzı caza dokunan performanslarda bulunur ve izleyicilerini caza ısıtmaya başlar.. (Bir de Ermeni kökenli değil Ermeni demeyi öğretebilsek: HYETERT)

Pagan Ermeniler 7 Temmuz’da Garni’de Tanrıça Astghik’e adanan Vardavar Bayramını kutlayacak

Pagan Ermeniler 7 Temmuz’da Garni Ana Tapınağında sevgi ve güzellik tanrıçası Astgik’e adanan Vardavar Bayramını kutlayacak; Ritüel saat 13:00’te başlayacak.

11 Asırlık tarihi eser yok oluyor!

Erzurum Güncel -Erzurum Uzundere’ye bağlı Çamlıyamaç Köyü’ndeki tarihi Öşvank Kilisesi, restore edilmeyi bekliyor. Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı Çamlıyamaç köyünde bulunan 11 asırlık tarihi Öşvank Kilisesi kaderine terk edildi. Kilisenin duvarlarının büyük bir bölümü yıkılırken, duvarlarda bulunan tarihi resimlerde bakımsızlıktan yok oluyor. Ayrıca Öşvank Kilisesi’nin 5 yıl önce çalınan sütunu yerine köylüler tarafından konulan kütük ise ilginç görüntülere sahne oluyor. 

Armenians to Celebrate 360 Years in Madras


The Republic of Armenia is planning to organise a grand celebration in September this year in the presence of Chief Minister J. Jayalalithaa, to commemorate 360 years of the Armenians’ existence in Chennai, The New Indian Express reports. The Armenian presence in Chennai began to increase since 1688. The first known house of an Armenian at Fort St George is called Admirality House today.

Ermenistan cumhurbaşkanı: Ermeni devleti var olduğu müddetçe soykırımın inkarına yönelik tüm teşebbüsler başarısızlığa uğrayacaktır

Cumhurbaşkanı 5 Temmuz’da Erivan’da başlayan II. Tüm Ermeni Hukukçular Konferansındaki konuşmasında şunları söyledi: Ermeni Soykırımının hukuki sorunlarının Ermeni hukukçuların dikkat merkezinde olması hiç de rastlantı değildir. Siz bunun uluslararası tanınması sürecinde, teorik ve pratik aktif katılım göstermektesiniz. Farklı ülkelerin devlet ve siyasal kurumlarının dikkatini Ermeni Soykırımının 100. yıldönümüne odaklanması ve gerçekliğin tüm dünyaya teşhiri yönündeki çabalarınız takdire şayandır, bu aynı zamanda dünyanın herhangi bir noktasında korkunç soykırım suçunun tekrarını engellemeye de katkıda bulunmaktadır.Ermeni Soykırımının uluslararası tanınması, kınanması ve sonuçlarının giderilmesi daimi surette güncel olacaktır. Ermeni devleti var olduğu müddetçe bu tarihi gerçekliğin inkarına ve unutturmaya yönelik tüm teşebbüsler başarısızlığa uğrayacaktır.

Armenians in Dhaka - Bengal The Last of The Armenians


Once a flourishing community in Bengal, Armenians have dwindled in number to such an extent that only one man now represents the entire community in Dhaka. He is known by his  Anglicised name of Michael Joseph Martin.

Türkiye Ermeniler Patriği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan'ın AGİT Konuşması

Yeryüzü hepimize yetecek kadar geniştir. Yeter ki biz kinimizle, öfkemizle, kibrimizle onu daraltmayalım. Yaratıcının peygamberler aracılığıyla bize gönderdiği hak, barış, adalet ve ahlak ilkelerine riayet ettiğimizde yeryüzünü cennete çevirebiliriz. Davut Peygamber’in Mezmurlar Kitabında okuduğumuz “Ne iyi, ne güzeldir, birlik içinde kardeşçe yaşamak” ayeti herkes için bir dua niteliğindedir. İsa Mesih Dağdaki vaazında “Ne mutlu merhametli olanlara, çünkü onlar merhamet bulacaklar. Ne mutlu barışçılara, çünkü onlara Tanrı çocukları denecek” diyor.  Kişisel gücümüz barışı gerçekleştirmek için yetersiz görülebilir, fakat Tanrı katında olanaksız hiçbir şey yoktur. Her şeye gücü yeten Tanrı’ya güvendiğimizde, O, bizleri utandırmayacaktır.

ATAA: Ermeni Terörist Sassounian’ın Şartlı Tahliyesi Red Edildi

California Ceza İnfaz Kurumu’nun Şartlı Tahliye Kurulu, Ermeni terörist Hampig Sassounian’ın şartlı tahliyesini reddetti... 29 Haziran 1984 yılında hapse giren C88440 numaralı mahkum Sassounian, Robert F. Kennedy’ye suikast düzenleyen Sirhan Sirhan, Amerikalı diplomat Durham Stevens’a suikast düzenleyen Jang In-hwan gibi suikastçıların tutulduğu maksimum güvenlikli bir hapishane olan San Quentin Hapishanesi’nde bulunuyor. Görülen bu şartlı tahliye duruşması, mahkum Sassounian’ın 10 yıl içindeki üçüncü şartlı tahliye duruşmasıydı. Sassounian’ın bir sonraki şartlı tahliye duruşmasının 2016 Temmuz ayında yapılması planlandı.

«Հորիզոն» շաբաթաթերթի նոր ու ձեւափոխուած կայքէջ / Horizon Weekly new website announcement

«Հորիզոն»
«Հորիզոն»ը պաշտօնաթերթն է Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութեան Գանատայի Կեդրոնական կոմիտէին: Կը հրատարակուի 28 Մայիս 1979-էն ի վեր։1984-ի դեկտեմբերէն սկսեալ «Հորիզոն» օժտուած է գրական բաժինով, որ այսօր Սփիւռքի հազուագիւտ գրական բեմերէն մէկը կը հանդիսանայ։

Sivaslı Ermeni Cemaati'nden Gıda Bankası'na Ramazan Yardımı

Her yıl Sivas'ı ziyaret eden Sivaslı Ermeniler ve Dostları Derneği üyeleri, Sivas Belediyesi'ne bağlı Gıda Bankası'nı ziyaret etti. Dernek Başkanı Sebuk Koçak ile derneğin eski Başkanı Minas Durmazgüler, birlikte Gıda Bankası'nı inceleyerek Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı'dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Türkiye'ye örnek gösterilen Gıda Bankası'nın çalışmalarını takdir eden Ermeni cemaati üyeleri, Gıda Bankası'na Ramazan yardımı yaptı.

«Surp Haç 2013» Festivali vesilesiyle tüm dünyadan Ermeni hacılar Kırım’ı ziyaret ediyor

Dünyanın tüm köşelerinden Kırım Surp Haç Kilisesine hac ziyareti 4 Temmuz’da başlıyor. Etkinliğe Ermenistan, Rusya, Fransa ve diğer ülkelerden hacılar katılacak... Etkinliğin zirvesi 7 Temmuz’da Rab İsa Mesih’in suret değiştirmesi Vardavar yortusuna denk gelmekte. Bu çerçevede kilise ayini öngörülmekte.

Berc Terziyan: Mısır Ermeni toplumu yeni iktidara umut bağlıyor

Ermeni Genel Hayri Birliği Mısır Şube Başkanı Berc Terziyan, bekleyelim, bu değişim sonrası durum yavaş-yavaş iyileşecek. Ülkenin durumu iyileşirse, Ermeni toplumunun koşulları da iyileşir.″ Mısır’da 5000’i Kahire’de, 2000’i İskenderiye’de olmak üzere 5-7000 Ermeni yaşadığını belirtti. Verilen bilgide, siyasal olaylar sonucu herhangi bir Ermeni toplumu temsilcisinin tehlike-tehditle karşılaşmadığı, sorun oluşmadığı kaydedildi.

Գերմանիոյ Հայոց Առաջնորդութեան Թեմական-Պատգամաւորական Ժողովը

29 եւ 30 Յունիս 2013 թթ., Քէօլնի մէջ, նախագահութեամբ Թեմակալ Առաջնորդ Բարձշ. Տ. Գարեգին Արքեպս. Պեքճեանի եւ ատենապետութեամբ Փրոֆ. Տոքթ. Խաչիկ Լազարեանի տեղի ունեցաւ Գերմանիոյ Հայոց Առաջնորդութեան հերթական Թեմական-Պատգամաւորական Ժողովը։ Ժողովին ներկայ գտնուեցան Թեմիս հոգեւոր դասը, ինչպէս նաեւ Առաջնորդութեան կապուած 14 համայնքներու շուրջ 35 պատգամաւորներ։

Türkiye’li aktivistler Ermeni Soykırımının tanınmasına yönelik adımları değerlendirecek

Türkiye’de «Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De» Hareketi 6 Temmuz’da, toplumun ilerici aktivistlerinin katılımıyla «100. Yıldönümü Yaklaşırken Ermeni Soykırımı Neden Hala Güncel ?» konusunu değerlendirecek.

1915 Soykırımının Vahşeti Evinde Ermeni Çocuğu Olanlar, Hıristiyan Çocuğu Olanlar Muhtara Teslim Etsinler!

Şirin, Almanya'da doğup büyüdü. Kendisini Adıyamanlı Kürt Hacı İbrahim'in kızı olarak biliyordu. Annesinin ve babasının Ermeni olduğunu, kendilerine "Bizimkiler" dendiğini, 12 yaşında tesadüfen öğrendi. Çok üzüldü. Saçlarına aklar düştü. Kimliği unutturulmuş, kişiliği parçalanmış Şirin'in kendini ve kültürel kimliğini arayışının öyküsü, bizi Köln'den Adıyaman Kâhta'ya, doksan yıl öncesinden günümüze sürükler ve "Bizimkiler"le tanıştırır. "Bizimkiler" 1915 faciasından kurtulduktan sonra zorla Müslümanlaşan; görünürde Müslüman, aslında Hıristiyan olarak Anadolu'da yaşamak zorunda kalan Ermenilerdir. 

'We are third-class citizens,' says Armenian Patriarch of Jerusalem

By Lauren Gelfond Feldinger
'If Israel recognizes the Armenian genocide it won't be the end of the world,' says the new head of the Armenian Church in Jerusalem, which dates back to the 4th century. It might even help making the community feel less cut off from the rest of the city and country. On a recent afternoon in Jerusalem’s Old City, the Armenian Patriarchate’s new leader was treated as royalty. Black-robed priests and pilgrims young and old, visiting from Armenia, snapped photos and grinned excitedly, as they waited in line to kiss Archbishop Nourhan Manougian’s hand during a reception.

1400 yıl sonra Mısır'a ilk Hıristiyan Başkan

Askerin geçici cumhurbaşkanı ilan ettiği Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, bir Hıristiyan. 1400 yıl sonra Mısır'a ilk Hıristiyan başkan. Mısır'da ordunun geçici cumhurbaşkanı ilan ettiği Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, bir Hıristiyan. Böylece 1400 yıl sonra Mısır'a ilk defa bir Hıristiyan başkan oldu.

'Soykırımı kabul edenin Çanakkale'de yeri yok'

Avustralya'nın New South Wales eyaleti 'Ermeni soykırımı' tasarısını kabul etti. Türk Dışişleri bunu çok sert kınarken, 'Çanakkale ruhuna darbe vurmaya çalışan bu kişilerin topraklarımızda yan yana yatan evlatlarımızı birlikte andığımız Çanakkale törenlerinde de yerleri olmayacaktır' dedi.

Taksim’deki su savaşı haftaya ertelendi

Yapılan açıklamada, “İnsanlara gerçek silahla ateş açılması ve bunun sonucu yaşanan kayıplar herkesi olduğu gibi bizi de gönülden yaraladı. Etkinliğimizin ana amaçlarından biri insanlara olumlu düşünceyi aşılamak ve bir nebze olsun hepimizi gülümsetebilmektir. Ancak yaramız çok taze olduğu için de yanlış anlaşılmaya sebep vermeyi istemediğimizden biz de etkinliğimizi şimdilik bir hafta erteleme kararı aldık” denilerek, etkinliğin 6 Temmuz 2013 Cumartesi gününe ertelendiği bildirildi.

Yakın Devir İstanbulu’nun gayrimüslim bestekârları

Önder Kaya  
Osmanlı devri Türk musikisi, bilindiği üzere emperyal bir gelenek üzerine inşa olunmuş, farklı unsurları bünyesine katarak onları hem etkilemiş, hem de etkilenmiştir. Osmanlı musikisi son derece önemli şahsiyetler yetiştirmiş olup, bu kişilerin eserleri halen keyifle dinlenmektedir. Devrin en büyük özelliklerinden biri, Türk musikisine Müslümanlar kadar gayrimüslimlerin de çok önemli katkılarda bulunmasıdır.

Ermeni Evleri Yıkımında Bir Ev Direniyor

Muş Belediye Meclisi’nce bir yıl önce onaylanan Ermeni evlerinin yıkımına başlandı. “Kentsel dönüşüm” projesi kapsamında yıkımına başlanan evlerin yerine TOKİ yeni apartmanlar yapacak. Yıkılan evlerin sahiplerine ise evlerinin değerine göre daireler verilecek. Kale Mahallesi’ndeki tarihi evlerden birinde oturan ve evinin yıkılmasına karşı çıkan 39 yaşındaki Ercan Çete’nin evine gidiyoruz. Çete bu mahallede doğup büyümüş. Oturdukları evin 148 yıllık bir geçmişi olduğunu söylüyor. “Evlerimizi ‘Gecekondu’ diyerek yıkmak istiyorlar. Benim Osmanlı’ya dayanan bir tapum var. Gecekondunun tapusu olur mu hiç?”

Arpa International Film Festival Announces Call-for-Films and “KHACHATURIAN” Anniversary Screening at the American

Cinematheque In 2012, AFFMA celebrated 15 years of its signature event, Arpa International Film  Festival. The year included recognitions by the Los Angeles City Council, Roll Global Grant, and a Golden Medal of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia for AFFMA Founder Sylvia Minassian. Arpa Film Fest enjoyed its most successful and highly attended festival in 2012, commemorating its anniversary with a star-studded  awards gala.

Media Advisory: Armenia StartUp Cup 2013 business model competition launched / Մեկնարկել է «Armenia StartUp Cup» բիզնես-մոդելների մրցույթը

 Do you have an interesting business idea? Would you like to receive some valuable advice and coaching in your business-development process? Are you looking for support to make your first steps into the business world? If yes, then we invite you to apply for the Armenia StartUp Cup Business Model Competition!

İslam karşıtları Hıristiyanlara da zarar veriyor

Ortadoğu'da çatışmalar yaşanan İslam ülkelerindeki azınlıkların durumuna da değinen Aram Ateşyan, "Çoğunluğu Müslüman olan halkların yaşadığı Ortadoğu ve Arap ülkelerinde, kaderini yaşadığı ülkenin kaderine bağlamış Hristiyan azınlıklar da yaşanan bu çatışma ortamında ziyadesiyle tedirgin olmakta ve zararlara uğramakta. Yaşanan bu karmaşa ortamında azınlık diye tanımlanan toplumların hedef tahtası haline gelmesinde, Batı dünyasındaki İslam karşıtı akımların sorumsuzluklarının bir tahrik unsuru olduğu da göz ardı edilemez" değerlendirmesinde bulundu.

Sivas Pogromunun 20. Yılı Vesilesiyle Alevi İnancına Mensup Halklarımıza Soykırım Kaşıtları Derneği’nin (SKD) Mesajıdır

Değerli Dostlar, Hepsi de ülkemizin, toplumumuzun birbirinden değerli sanatçısı, ozanı, aydınları olan 35 Can‘ın Sivas’ta sığındıkları Madımak otelinin ateşe verilmesi sonucu yanarak, dumandan boğularak katledilmelerinin üzerinden tam 20 yıl geçti… 1993’de meydana gelen bu olay, güvenlik güçlerinin gözleri önünde, onların himayesinde, İslamcı yobaz-gerici yığınların tekbir sesleriyle, „yakın! Yakın!“ diye kin ve nefret çığlıklarıyla giriştikleri bir Alevi katliamıydı…

St. James Armenian Church in Sacramento Celebrates a Milestone

St. James Armenian Church in Sacramento celebrated the 60th anniversary of the parish on June 29-30, 2013. On the auspicious occasion, Diocesan Primate Archbishop Hovnan Derderian celebrated the Divine Liturgy and delivered the sermon. His Eminence was assisted by Rev. Fr. Asoghig Jamgochian, Pastor of the host parish and Rev. Fr. Datev Harutyunian, Regional Vicar of Northern California. During the service, Fr. Datev read the Encyclical of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. His Holiness conveyed his pontifical wishes and blessings to the clergy and the faithful on this momentous occasion.

Barış ve Demokrasi Konferansına Sunumu

Bunca haksızlıklara rağmen halkımız, Hristiyanlık inancını değiştirmemiş, hiçbir sömürgeci gücün işbirlikçisi olmamış ve Ortadoğu özelliğinden taviz vermemiştir. Osmanlı İmparatorluğun devamı olan, İttihat Teraki uluslaşma anlayışı adı altında, o dönemin gerici Kürtlerini de kullanarak Ermeni, Rum ve Asuri/Süryani/Keldani halklarına karşı, 1915 Soykırımı ve sonraki yıllarda uyguladığı asimilasyon politikalarıyla, halklarımızı fiziki olarak tasfiye aşamasına getirmiş, topraklarımıza, mal varlıklarımıza, tarihsel, kültürel ve inançsal değerlerimize el koymuştur.

AB'den Atalay'a Sert Tepki

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, İHA'ya yaptığı yazılı açıklamada, Atalay'ın açıklamalarının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Bu açıklamalar kabul edilemezdir. Özellikle de açıklamaların bir üst düzey hükümet yetkilisi tarafından yapılmış olması daha da kaygı vericidir. Avrupa Komisyonu defalarca kez ırkçı zenefobik ve anti semitist söylemlerin AB'nin temel değerleriyle örtüşmediğini ifade etmiş ve kınamıştır" dedi.

Sivas katliamının 20. yıldönümü

Sivas Katliamı'nın bugün 20. yıldönümü. Madımak Oteli'nde yakılarak öldürülen 33 aydın törenlerle anılacak. Kentteki güvenlik önlemleri de en üst düzeye çıkarıldı.Katliamın 20. yıldönümü için kentte tek anma programı düzenlenecek. Aralarında bazı siyasi partiler, Alevi-Bektaşi dernekleri ile çeşitli sivil toplum örgütlerinden oluşan kuruluşların ortaklaşa gerçekleştireceği anma etkinliği, Mevlana Mahallesi üzerindeki Ethembey Parkı önünde başlayacak.

“Demek ki öldürülmesi gereken ölüler var”

Hektor Vartanyan  
Memleketin her yerinden yağma haberleri geliyor. Yağmalanan sahipsiz bir tarih, ”Kayıp Halkın” geçmişten fısıldayarak vicdanımıza uzanan o çelimsiz ve takatsiz sesinin son kalıntıları. Muş’ta tarihi Ermeni  evleri kentsel dönüşüm adı altında yıkılıyor. Gezi Parkı kazılarından mezar taşları adeta fışkırıyor, Rodosto’da (Tekirdağ) Ermeni hanları barındırdıkları tarihi Ermeni mezarlarına rağmen hunharca yıkılıp lokantaya çevriliyor. 

Muş'taki Tarihi Eski Ermeni Evlerin Yıkımı ve Daron'un Müze Evleri

Muş'taki tarihi Ermeni evlerini yıktırıp,konut yapımı için arsayı TOKİ vermesi elbette hükümetin tasarrufundadır,yetki ,irade ve hak kendisine aittir :Hükümet halkının konut sorununu çözmek için bu yıkımı gerekli görmüştür denilip anlayışla karşılanabilinir, ancak bir zamanlar o topraklar üstünde yaşıyan yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan bir milletin geçmişini simgelyen, kültürel ve tarihsel izlerini taşıyan bu evleri yıkmak ve yerine konutlar yapmak ne derece kentin  konut sorununa çözüm getirmeyi amaçlıyorsa,aynı derce tarihsel ve kültürel değerlere sırt çevirme, onları hor kullanma aynı zamanda bir zamanlar o evlerde yaşayanların anılarına saygı göstermeme , onların izlerini silme, acı verme ,onları incitme anlamına da gelir:

ՄՏՈՐՈՒՄՆԵՐ ԱԶԳԱՅԻՆ ԸՆՀԱՆՈՒՐ ԺՈՂՈՎԻ ԱՌԻԹՈՎ

12-15 Յունիս 2013-ին Անթիլիասի մէջ (Լիբանան) տեղի ունեցաւ Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան Ազգային Ընդհանուր Ժողովը, որ սովորաբար կը գումարուի չորս տարին անգամ մըՆկատի ունենալով որ Ազգային Ընդհանուր այս Ժողովին մէջ յատուկ նիստ մը յատկացուած էր երիտասարդութեան, մեր ընթերցողներուն ուշադրութեան կ՛ուզեմ յանձնել կցուած խմբային նկարը: Անկասկած որ երիտասարդներուն բացակայութիւնը չափազանց զգալի է այս խմբանկարին մէջ:

Paros Temmuz Sayısı Çıktı


Hükümetten 'Yahudi diasporası' iddiası

Başbakan Yardımcısı Atalay, Gezi olaylarıyla ilgili olarak "Yahudi diasporası"nı işaret etti . Türkiye'de yaşanan iç karışıklıklar ile ilgili açıklama yapan Atalay, dış güçlerin ve Yahudi diasporasının bu karışıklıkları tetiklediğini ve bu konuda etkin bir şekilde çalıştığını, Gezi olaylarında dünya basınının bunu iyi yönlendirdiğini söyledi. Büyük Türkiye'nin önüne geçmek isteyenlerin başarılı olamayacağını belirten Atalay, milletin artık eski millet olmadığını ve her şeyden haberi olduğunu kaydetti. Haberin Devamı: http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=265714

2015 öncesi en kritik şartlı tahliye davası

Bir hafta sonra California’daki San Quentin Hapishanesi’nde, Amerika’da yaşayan Türkler ve Ermeniler için çok önemli bir oturum düzenlenecek. Çünkü o gün, hapishanenin Şartlı Tahliye Kurulu, 1982’de Türk Konsolos Kemal Arıkan’ı öldüren Hampig Sasunyan’ın serbest bırakılıp bırakılmayacağına karar verecek.

16 asırlık kilise depo oldu

Mardin'de yıllardır depo olarak kullanılan ve 5'inci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen yapının kilise olduğu belirlendi. Tescillenen yapının tapusunu elinde bulunduran marangoz İbrahim Aycun ise yapıyı hak ettiği değer verildiği takdirde satmayı düşünüyor.

Armenia is 5th at Globe Spot’s top 10 countries to travel to in 2013

“Despite its rather well developed tourism infrastructure, Armenia still flies under the radar of most travelers. Boasting having been the first to embrace Christianity, the country provides ample proof of that assertion, and following the guidebooks’ suggestions will most likely leave anyone churched (or monasteried) out.

Azeri soykırımı ABD'de tanındı

ABD'nin New Jersey  Eyalet Meclisi, 1918'de silahlı Ermeni grupların Azeri halkına karşı "soykırım işlediği" yönünde karar aldı. ABD'deki Azeri ve Türk toplumunun Pax Turcica kuruluşu aracılığıyla yürüttükleri çalışmalar sonucunda New Jersey Eyalet Meclisi, "1918'de silahlı Ermeni gruplarının Azerilere yönelik bir soykırım işlediği" ve eyalet genelinde 31 Mart'ın "Azerileri Anma Günü" olması kararını aldı.

“The New Yorker” İstanbulun cesur göstericilerinin çoğu Ermeni mezarlarının üstünde durmasını bilmiyorlar

Meydan sembolik anlamı taşıyor. Gezi’nin göstericileri son zamanlarda üzerine “Aziz Hakob 1551-1939 Ermeni mezarlığı. Siz bizden mezarlığımız alsanız, parkımız almazsınız” yazılan mezar taşını dikti. İstanbul'un cesur göstericilerinin çoğu yüzyıllar önce İstanbul'un Ermeni cemaatinin üyeleri tam onların durduğu yerlerde gömüldüğünü bilmiyorlar.( Yalan yanlış bilgiler maalesef böyle sonuçlar veriyor. Gezi mezarlık değil. HYETERT)

Bin 700 yıllık İncil'i satacaktı!

Bin 700 yıllık ceylan derisi üzerine yazılmış İncil olduğu değerlendirilen tarihi eser ele geçirildi. Tekirdağ'da düzenlenen operasyonda, bin 700 yıllık ceylan derisi üzerine yazılmış İncil olduğu değerlendirilen tarihi eser ele geçirildi.

Bize göre ırkçılık nedir?

Sevde Tuba Okcu
Türkiye’de ırkçılık denince akla Batı’da siyahilere uygulanan ayrımcı hareketler geliyor. Oysa Ermeni, Rum ve Yahudilere karşı hakaretler içeren tavırlar, bugün hâlâ hayatımızın bir parçası. Hal böyleyken ırkçılığın tanımının tekrar yapılması şart. Geçtiğimiz hafta gündemin en çok tartışılan konularından biri de milli güreşçi Rıza Kayaalp’in ırkçı ifadeler içeren tweetleriydi. Kayaalp’in Gezi Parkı eylemcileri ve Ermenilere yönelik nefret suçu içeren sözleri çok fazla tepki çekti. Kayaalp, attığı tweetlere rağmen hâlâ Milli Takım’da yer alıyor. Akdeniz müsabakalarında da kafileyi temsilen flamayı taşıyan sporcuydu. Maalesef ırkçılığı hâlâ üzerinden atamamış bir toplumda yaşıyoruz.

Güvenmek

Yücel Sayman / saymanyucel@yahoo.com
İçinde yaşadığımız ve resmi ideolojiyle belirlenmiş toplum yapısı, bu yapıyı kalıcılaştırmaya yönelik devlet örgütlenmesi ve işleyişi, var olan hukuk, yargı, özgürlük sistemi toplumun büyük çoğunluğunca güvence olarak görülmüyor. İnsanlar güvenceyi ait oldukları etnik, inanç vb. gibi kimlikler temelinde kurguluyor ve bu kurgu çerçevesinde arıyorlar. Örneğin Ermeniler, Rumlar kendi etnik ve dinsel kimlikleriyle değil de gayrimüslim, azınlık olarak tanımlanmalarını, bu tanımlamayla Lozan Antlaşması’nın güvencesinde kaldıkları için kabullenmek durumunda kalıyorlar. Ne hazin! Vatandaşı olduğun devletin yapısında, hukuk ve yargı, özgürlük sisteminde bulamadığın güvenceyi yabancı devletlerin de imzaladıkları sözleşmede bulmak… (Lozan takıntısı pek bir moda oldu. Bir de birileri çıkıp dinsel kimlikleriyle değil de gayrimüslim olarak tanımlanmak ne demek bir anlatsa. Lozan'ın sağladığı pozitif hakların nasıl verileceğini bir öğrensek de hemen Lozan'ı reddetsek. HYETERT)

Belçika Ermeni Demokratlar Derneği adına Brüksel Demokrasi ve Barış Konferansı'na tebliğ:

Yüzyılın Gerisindeki Ermeni Deneyimiyle Kürt Sorunu ve Çözüm Sürecine Bakış.
Değerli dostlar, Belçika Ermeni Demokratlar Derneği adına bu önemli konferansa katılıp dostane görüşlerimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyor, hepinizi en içten duygularımızla selamlıyoruz. Dört ayrı yerde yapılan konferansların Brüksel ayağı özellikle diaspora kesitlerini kapsadığından ve Kürtlerle aynı coğrafya çıkışlı Ermeni, Süryani göçmenlerin Avrupa'da önemli bir ağırlığı bulunduğundan dolayı, söz konusu kimliklerin temsiline daha ciddi bir kontenjan ayrılması arzu edilirdi. Bunun eksikliği, ülkede son derece küçük azınlıklara indirgenmiş olan bizlerin diaspora kapsamında bile aynı azınlık algısıyla hesaba katıldığını göstermesi bakımından üzücüdür.

Hopes to Revive the Christian Area of Turkey

By Susanne Güsten
IDIL, TURKEY — Clambering over the rubble of what was once his hometown, Robert Tutus pointed to a spot just up the road from where his family’s house had stood. “This is where my father was assassinated,” he said. “Two men walked up to him as he was returning home one evening, and killed him with a bullet to his head.” His father, Sukru Tutus, was the last Christian mayor of Azeh, known as Idil in Turkish, a town in southeastern Anatolia that traces its Christianity back to the time of the Apostles.

Taksim'de gün sonu: Yer yer gazlı ve mermili

Polis saat 21.00'da kalabalığı dağılması yönünde uyardı. Polis megafonlarından " Taksim Dayanışması eylemi sonlandırdı, meydanı tahliye etmezseniz müdahale etmek zorundayız" uyarısı yapıldı... Taksim'de polisin kalkanlarla başlayan müdahalesi göz altılarla devam etti. Son olarak ara sokaklarda yine gaz bombası ve boyalı mermi kullanıldı... Gezi'nin yeni bir sloganı var: Lice'ye sahip çık! Taksim'de polisin "dağılın" uyarısına uymayan eylemcilere Sıraselviler ve İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarında polis müdahale etti. Polis, sıkıştırdığı kalabalığın üzerine boyalı mermi attı. Polislerin kalabalıktakilerin bacaklarına doğru hedef aldığı görüldü.