Etiketler

Ermeni Katliamı ile elde edilen 5 milyonun akibeti

Zeynep Tozduman / zeynoege@mynet.com
Türkiye'deki gayrimüslim halkların kaderini değiştiren 1915 katliamı; özellikle Ermeni nüfusunun yarıdan fazlası Jön Türk Partisinin 12 kişilik merkez komitesi  tarafından, Teşkilat-ı Mahsusa aracılığı ile  16 ay gibi kısa bir süre içinde imha ederek gerçekleştirmiştir. 1915'de bu ülkede insanlık suçuyla birlikte, yurtsuzlaştırma,ekonomiye ve emval-i metruke'lere ve de  banka hesaplarına el konulması v.b. gibi ekonomik ve kültürel- tarihsel soykırıma damgasını vuran kara bir lekedir.

Ankara'dan Ermenistan'a sert cevap "Türkiye'den toprak talebi kimsenin haddine değildir."

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Başsavcılık gibi önemli bir resmi makamı işgal eden bir yetkilinin yaptığı bu açıklama, komşusu Türkiye'nin toprak bütünlüğü ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerine dair Ermenistan'da hakim sorunlu zihniyeti yansıtmakta ve bu ülkenin BM ve AGİT başta olmak üzere üyesi bulunduğu uluslararası örgütlere karşı üstlenmiş olduğu yükümlülüklere de ters düşmektedir. Şu çok iyi bilinmelidir ki, Türkiye'den toprak talebi kimsenin haddine değildir."

Ս.ՊԱՏԱՐԱԳ

Պատարագի Երգեցողութիւնները պիտի կատարուին Ս.ՎԱՐԴԱՆԱՆՑ ԴՊՐԱՅ ԴԱՍ ԵՐԳՉԱԽՈՒՄԲի կողմէ՝ ղեկավարութեամբ Տիար Ատրուշան Հալաճեանի եւ երգեհոնահարութեամբ Տիկին Լիւսի Գահվէճիօղլուի.

Türkiye'nin yeni düşmanları

Eyüp Can / eyup.can@radikal.com.tr
Başbakan Tayyip Erdoğan askeri vesayete de, iç ve dış düşman tehditlerine de, Aleviyi-Sünniyi-Türk’ü-Kürt’ü potansiyel tehlike gören anlayışa da, tüm komşuları düşman ilan eden dış politikaya da kafa tuttu. Zorlansa da komşularla sıfır sorunu hedefledi. Avrupa Birliği yolunda çok önemli reformlara imza attı. Ekonomiyi küreselleştirdi. Cumhuriyet tarihinin en büyük sorununa, Kürt Meselesine cesaretle el attı. Fakat bir Gezi protestosu siyasetin dengesini bozdu. Korkulara, paranoya ve tabulara savaş açan hükümet gitti, yerine korkulardan beslenen, olan biten her şeye paranoya gözlüğüyle bakan, etrafı tabularla çevrili bir siyaset anlayışı geldi. Türkiye içerden ve dışarıdan yeniden düşmanlarla çevrildi!

Leader Of French Diocese Of Armenian Apostolic Church Resigns

Armenpress reports that the primate of the French Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Norvan Zakaryan has submitted his resignation to the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II. Armenpress reports referring to Nouvelles d`Armenie that the resignation of Archbishop Norvan Zakaryan has been received by Holy Etchmiadzin on July 1. The term of Archbishop Norvan Zakaryan would expire in 2014.

Ege'nin Kıyısına Doğmak

Bahar Akıncı / baharakinci@hurriyet.com.tr
Bizim buralarda denize doğar çocuklar. Deniz yoksa sokağa. 40 gün, 40 gece şenlik olur doğumları. Her bir ‘can’ın dünyaya gelişi şenliktir bu topraklarda; ayrı ayrı. Bebek yatağı gelir salonun baş köşesine kurulur. Müslümanı, Yahudisi, Rumu; koşar gelir dört bir yandan... Düğün gecesi en güzel yemekler döktürülür. Genç-yaşlı, kadın-erkek, çoluk-çocuk, Sünni-Alevi, Müslim-gayrimüslim; bir arada halaya durur. Mümkün değil, ayıramazsın. Bilir misin ki her kim ki, ölmüşüne gider kandilde, arifede, bayramda; mezarın üzerine “Mersin” ağacının yeşil dallarından bırakır. Çünkü Mersin, ölünün kabir azabını azaltır, ona ortak olur ve üzerine salavat getirir. Ve bilir misin ki, Ege’de yaşlı Ermeni komşusu ölmüş bir Müslüman kadın, ne yapar eder arada bir gizlice, komşunun da mezarını ziyaret eder, üzerine bir dal yeşil “Mersin” bırakır.

'Ermeni tehciri haklı, Süryanilere dikkat!'

Mesut Hasan Benli            
12 Eylül darbe davasına Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen “ Türkiye ’ye Yönelik İç Tehdit” raporunda, Hıristiyan azınlıklara ilişkin fişlemeler de yer alıyor. Ermenilerin ağır bir dille eleştirildiği raporda, 1914 olaylarının “yasal ve haklı olduğu” savunuluyor. Raporda, Rumların Ermenilerle işbirliği içinde oldukları savunulurken, ayrıca Süryani ve Yahudilerin de dikkatle izlenmesi tavsiyesinde bulunuluyor.12 Eylül darbesinden 3 ay önce “çok gizli” ibaresiyle hazırlanan ve Kenan Evren imzasıyla Haziran 1980 tarihinde tugay ve alay komutanlıklarına gönderilen “Türkiye’ye Yönelik İç Tehdit” isimli raporda, başta Ermeniler, Rumlar olmak üzere diğer Hıristiyan azınlıklara ilişkin ilginç değerlendirmeler yer alıyor. Raporda, “Yıkıcı ve Bölücü Faaliyetler” bölümünde Ermenilere ilişkin anlatımlara de yer veriliyor.

Ermeni olayında Said Nursi'nin yaklaşımına ihtiyaç var

Yazar Cemal Uşşak, Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Ermenilerle ilgili görüşlerini aktardı. Radikal gazetesindeki "Milletin saadeti Ermenilerle ittifak ve dostluktadır" başlıklı yazısında 2015’e dikkat çeken Uşşak, "Dünya Ermenileri 1915’in acısını büyük toplantı ve törenlerle anmaya hazırlanıyorlar. 1915’i bir ‘soykırım’ olarak tanıyan ülkeler arasında, Türkiye ’nin siyasi, ekonomik ve hatta kültürel ilişkileri bir hayli ciddi, bazı ‘dost’ ülkeler de var" dedi.‘1915 trajedisi’nin yüz yıllık Ermeni kimliğinin oluşumunda başat bir faktör olduğuna dikkat çeken Uşşak, Ermenilerle “Geçmişin acılarını unutup geleceğe bakalım” yollu yaklaşımlarla ilişki kurma gayretinin, gerçekçi olmayacağı gibi, onların algısı açısından aşağılayıcı olduğunu söyledi.

Viyana’da Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları buluşacak

Viyana’da Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları Edward Nalbandyan ve Elmar Mamedyarov buluşması geçekleşecek. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın sekreteri Tigran Balayan’ın NEWS.am muhabirine verdiği bilgiye göre; bakanlarn buluşması ve AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarıyla buluşma bugün Viyana’da gerçekleşecek.

Kara Kilise Kaderine Terk Edildi

Bizans dönemine ait olduğu bilinen ve Yalova'daki en eski tarihi kalıntılar arasında yer alan Kara Kilise ayakta durmaya çalışıyor. Çiftlikköy ilçesi Başkent 3 Sitesi içerisinde bulunan tarihi yapı her geçen gün daha da yıpranarak yok olmanın eşiğine sürükleniyor. İlin turizm potansiyeline ciddi katkı sağlayabilecek olan bu yapının restore edilmesi için bugüne kadar bir adım atılmaması ise herkesin tepkisini topluyor.

Ermenistan İran İlişkisi

Prof. Dr. Ata Atun / Haber 7 / KKTC
İran'da kısa bir müddet evvel yer alan 11. Devlet Başkanlığı seçimlerinde İranlı Ermeniler, sözde Ermeni Soykırımını destekleyeceği sözünü verdiğini iddia ettikleri Ruhani'yi desteklemişlerdi. Bu doğrultuda da 24 Nisan gecesi İran Parlamentosu Başkan Yardımcısı,  sözde Ermeni Soykırımını kınayan kısa bir konuşma yaptı. Bu desteği koz olarak kullanmaya niyetli İran parlamentosundaki Ermeni cemaati milletvekili Karen Hanlaryan, Ermenistan'ın Erivan kentinde 3 Temmuz çarşamba günü yaptığı basın toplantısında da, İran Ermeni cemaatinin hedefinin Devlet Başkanı Ruhani kanalı ile İran Parlamentosuna sözde Ermeni soykırımını kınayan bir yasa tasarısı sunmak ve İran Parlamentosundan sözde Ermeni soykırımını resmen tanımasını istemek olduğunu açıkladı.

Primate Celebrates Divine Liturgy at St. Mary Armenian Church in Yettem

On Sunday, July 7, the Armenian Church observed one of its five Tabernacle Feasts, namely the Feast of the Transfiguration of our Lord and Savior Jesus Christ. On the Feast Day, Diocesan Primate Archbishop Hovnan Derderian paid a pastoral visit to St. Mary Armenian Church in Yettem, celebrated the Divine Liturgy and delivered the day’s homily. In his sermon, Archbishop Derderian reminded the faithful of the significance of prayer which helps and guides us all to transfigure our spiritual lives.

'İslâm, demokrasiyle bağdaşır mı?' sorusu ya da korku bacayı sarınca…

Yusuf Kaplan, Yeni Şafak’taki bugünkü köşe yazısında demokrasi-İslâm tartışmalarını ele aldı. Kaplan, demokrasi-İslâm tartışmalarının ikide bir temcit pilavı gibi Müslümanların önüne sürülüyor olmasının gerisinde, korkunun bacayı sarmasından kaynaklanan iki temel fobi yattığını belirterek “Birincisi, Müslüman toplumlar, gerçek bağımsızlıklarına kavuştuklarında, kendi kaderlerini kendileri belirlemeye başladıklarında, Batılıların İslâm dünyası üzerinde kurdukları zorba, sömürgeci düzenin çökeceği korkusu… İkincisi de, İslâm dünyasında, Müslüman çoğunluğa bugüne kadar haksız, hukuksuz ve zorba yollarla hükmeden seküler azınlığın, bir gün hesap vermek zorunda kalacağından korkması.” diye yazdı.

Dr. Michael Kambeck: Biz Ermenistan’ı yıkımdan kurtarabiliriz

«Ermenistan’ın Avrupa’lı Dostları» kuruluşu Genel Sekreteri Dr. Michael Kambeck, Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in konuşmalarında esasta Azerbaycan’ın güçlü olduğu ve güçlenmeye devam ettiği,ancak Ermenistan’ın ekonomik durumu ve dış göç sebebiyle zayıfladığı ve Azerbaycan’ın yeterince  güçlü olduğunda, Karabağ sorununun askeri yolla veya Ermenistan’ın vermek zorunda kalacağı tavizle çözüleceği düşüncesi olduğunu belirtti. «Ermenistan’ın Avrupa’lı Dostları» kuruluşu Gn. Sekreteri AB’yle işbirliği yanısıra reformların başarısızlığa uğraması durumunda, insanların ülkeyi terk etmeye devam edeceğini ve serbest rekabet olmaması durumunda İlham Aliyev’in hayalinin gerçekliğe dönüşeceğini ifade edeek «Ancak biz Ermenistan’ı yıkımdan kurtarabiliriz» dedi.

The Zoryan Institute

Hello Compatriot, We are contacting you today with the belief that you share our joint passion for raising public awareness in relation to issues of Universal Human Rights violations, and Genocide. You may have heard about the Zoryan Institute and its activities, but I'd like to take this opportunity to update you. Since 1982 the Institute has worked to unearth, analyze, and interpret historical facts in regards to gross violations of human rights and genocide, particularly the 1915 Armenian Genocide.

Süryanilerin tarihi ve felsefesi

Halil Çamay
Süryani (Suryoyo) adı ilk defa ne zaman ve nasıl kullanıldığı; hangi kimlik ve tanımlara karşılık geldiği, Süryani araştırmaları uzmanları tarafından tartışma konusu olmuş ve çeşitli tezler ileri sürülmüştür. Bu tartışmalardan çıkan genel sonuçlara göre Süryani adı, Mezopotamya’da hüküm süren bir krala veya coğrafi bölgeye nispetle kullanılmıştır.

Young Men Ordained at St. James Church

Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited St. James Church of Evanston, Ill., last weekend where he celebrated the Divine Liturgy and ordained altar servers. On Saturday, July 6, the Primate ordained Jesse Arlen, Antranik Balian, Haig Hagopian, Malkoon Malkoonian, Vartkes Minatiskan, and Andrew Rejebian to the rank of acolyte. The Rev. Fr. Hovhan Khoja-Eynatyan, parish pastor, and the Rev. Fr. Paren Galstyan, pastor of St. George Church of Waukegan, Ill. and Holy Resurrection Church of South Milwaukee, Wis., took part in the ordination service.

Ayvalık Saatli Cami

Bilsen Gürer / bgurer@isiltur.com.tr
Aslında bu çanakta bulunan kilise sayısı üçtür. Üçü de çok iyi korunmuş durumdadırlar. Üçü de aynı karenin içine sığacak kadar yakındırlar. Fakat bilmeyenler için üçüncüsünü fark etmek biraz zor olabilir. Çünkü 1844 yılında inşa edilen Taksiyarhis Kilisesi'nin görünüşü farklıdır. Ne bir çan kulesi vardır, ne de (camiye de çevrilmemiş, müzeye de, hep kapalı tutuluyor) dışarıdan bakıldığında onun bir kilise olduğunu anlatacak başka bir görüntü. Ama, Çınarlı ve Saatli Cami'ler üstlendikleri yeni işlevlerini zaten minareleriyle gösteriyorlar. Dikkatli bakıldığında da mimari özelliklerinden, dışarıdan da görülebilen haç planlarından, sıklıkla kullanılan korint ve ion tarzı sütunlardan, merdivenlerinden velhasılı birçok şeyden dolayı eski birer kilise olduklarını çok rahat anlatabiliyorlar. Ayvalık’ta bulunan kilise, manastır ve şapellerin ortak özellikleri, hepsinin Ortodoks Hristiyan mabetleri oluşudur.

Yazın Güneş Işınından Korunma ve Sağlık

Cildimizin nemliliğe ve beslenmeye ihtiyacı vardır, cildimiz yaz aylarında diğer mevsimlere nazaran daha fazla su kaybeder ve kurur. Özellikle yaz aylarında cildimiz temiz tutulmalı ve imkan nispetinde her gün su ile yıkamalıdır. İnce ve hafif giysiler giyerek cildimizin daha fazla  havalanması sağlamalıyız.

Valérie Boyer: Günümüz kamuoyu Karabağ sorununa kaşı kayıtsız, çünkü Karabağîn petrolü yok

Fransa Millet Meclisi üyesi Valérie Boyer, ″Bögenin tecrit dışına, izolasyondan  çıkması için Erivan ve Stepanakert arasında iletişim köprüsü kurmak gerekir. Ermenistan ve Karabağ siyasi, diplomatik ve insani abluka dışına çıkarılmalı. Bu yönde çeşitli insiyatifler var ve bunlardan birini seçmek gerekirse, ben uluslararası kamuoyunu Karabağ’ın tanınması meselesi yararından başlardım″ diyen Boyer, ne yazık ki Fransızlar ve Avrupalıların hemen hemen % 99’nun Karabağ sorunundan haberdar olmadıklarını, kayıtsız olduklarını sözlerine ekledi... Boyer ″Günümüz kamuoyu Karabağ sorununa karşı kayıtsız, çünkü Karabağ’ın petrolü yok. Karabağ’ın petrol ve doları olmadığından, geniş bir lobi oluşturulması, vurgulu şekilde Karabağ’ın sorunlarıyla uğraşması acil derecede gerekli ″ dedi.

Gezi eylemcilerine 'Ermeni' diyen güreşçi kamu spotunda oynadı

Gezi Parkı eylemcilerine yönelik ırkçı ifadeler kullanan Milli güreşçi Rıza Kayaalp, Akdeniz Oyunları'nda bayrak taşımasının ardından kamu spotunda rol aldı.

Ermeni mezarlığına 'ocakbaşı'

Serkan Ovak - serkan.ocak@radikal.com.tr / 
Tekirdağ Malkara’da ‘Meşatlık’ adı verilen tarihi Ermeni mezarlığı tamamen yok edildi. Yıllar önce yağlı güreşler için çim saha yapılan mezarlıkta en son Malkara Belediyesi tarafından ‘ocakbaşı’ olarak kullanılacak bir bina yapıldı. Belediye bir yıl süreyle işletmeye kiraladığı tesis için ‘içki ruhsatı’ vermeyeceğini söyledi. Ancak ihaleye girip işletme hakkını alan AK Parti Malkara Yönetim Kurulu Üyesi Demir Ali Pala, “Ben yıllardır içkili yer işletiyorum, burası da içkili bir ocakbaşı olacak. Ruhsat olmazsa insanlar kendi içkilerini getirir” dedi.

Oruç tutmayana kırbaç

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’nın, Ramazan’da oruç tutmayan Suudi vatandaşlarını hapis ve kırbaç; ülkede misafir işçi olarak bulunan gayrimüslimleri de sınır dışı ile tehdit ettiği bildirildi.Suudi Arabistan'da Ramazan ayı nedeniyle kontroller sıklaştı. Suudi İçişleri Bakanlığı, ülkedeki gayrimüslimlere kamuya açık yerlerde yeme ve içmeden kaçınmaları uyarısında bulunarak ‘iş sözleşmelerinin ülkede geçerli yasalara uymayı gerektirdiğini' hatırlattı.

Giresun Yason Burnu ve Kilisesi

Bilsen Gürer/ bgurer@isiltur.com.tr
Yason Burnu, Ordu'nun Perşembe ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Bulunduğu alan yapılaşmaya açılmamış olduğundan, doğal güzelliği bozulmamış ender yerlerden biridir. Burada bulunan ve 1868 yılında inşa edilmiş olan kilisesi ile görülmeye değer güzellikte, özel bir alandır. Rumların mübadele ile ayrılmasından dolayı cemaatsiz kalınca, zaman içinde harabeye dönmüş olan kilise,  2004 yılında Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu döneminde restore edilerek Ordu turizminin hizmetine sunulmuş. Her gün tanrıya ibadet etmek için gelen birileri yok ama Ordu'ya gelen yerli ve yabancı turistlerce en fazla ziyaret edilen noktalardan birisi bu sevimli kilise olmuş.

Farklı Din Temsilcileri İftarda Bir Araya Geldi

İstanbul’da bulunan farklı din temsilcileri, Şişli Belediyesi’nin düzenlediği iftarda bir araya geldi. Dostluk ve barış mesajlarının verildiği iftara vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Mecidiyeköy’de kurulan iftar çadırında düzenlenen iftar yemeğine Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül, Şişli Müftüsü Ahmet Tüccar, Ermeni Patrikliği Ruhani Kurul Başkanı Tatul Anuşyan, Musevi Cemaati lideri İshak Haleva, Süryani-Ortodoks Cemaati Patriği Yusuf Çetin, Süryani-Katolik Cemaati lideri Yusuf Sağ ile vatandaşlar katıldı. Din temsilcileri, iftarda dostluk ve barış mesajları verdi.

Cumhurbaşkanı «Altın Kayısı» Film Festivali onur konukları ve sinemacılarla buluştu

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 9 Temmuz’da Erivan 10. Uluslararası  «Altın Kayısı» Film Festivali onur konukları ve dünyanın farklı ülkelerinden festivale katılan sinemacılarla buluştu.

Hristiyan cemaatinden "Ramazan" pankartı

Hatay’da Hristiyan Ortodoks cemaati, astıkları pankartlarla, Ramazan ayını kutladı. Hatay’da yaşayan Hristiyanlar, merkezde bulunan birçok caddeye Müslüman vatandaşların Ramazan ayını kutlayan pankartlar astı. Antakya Ortodoks Cemaati Vakfı, astığı pankarta, "Ramazan ayının tüm Müslüman alemine hayırlara vesile olmasını dileriz" yazdı.

Kışla gitti, kilise geldi

Van'ın Başkale ilçesinde Hudut Tabur Komutanlığının köy dışına taşınmasıyla St. Bartholomeus Kilisesi açıldı. Van'ın Başkale ilçesine bağlı Allbayrak köyündeki 3. Hudut Tabur Komutanlığının çözüm süreci kapsamında köy dışına taşınmasıyla daha önce askeri alan içinde bulunan St. Bartholomeus Kilisesi, inanç turizmine kazandırıldı.

İstanbul’da KEİÖ Ermenistan Dönem Başkanlığının ilk etkinliği gerçekleştirildi

9 Temmuz’da İstanbul’da Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİÖ) Ermenistan Dönem Başkanlığının ilk etkinliği KEİÖ  Kıdemli Memurlar Komitesi, ek kuruluşlar ve KEİÖ Uluslararası Daimi Sekreterya ortak oturumu gerçekleştirildi.

Ermeni Hukukçular Forumu ve Türkiye

Ermenistan Başsavcısı Agvan Hovsepian, Türkiye- Ermenistan sınırının hukuken çözümlenmediğini ileri sürmüş ve bu bağlamda Sevr Antlaşması hakkında bazı Diaspora çevrelerince savunulan fikirleri tekrarlayarak Sevr’in Lozan Antlaşması’nda reddedilmediğini, bu anlaşma ile Amerikan Başkanı’na verilmiş olan sınırları saptama görevinin yerine getirildiğini ve Başkan Wilson’un hakemlik kararının geçerli olabileceğini, Lozan Antlaşması’nın Türkiye-Ermenistan sınırı hakkında bir hüküm içermediğini,  Türkiye-Ermenistan sınırını saptayan ve 1921 yılında Sovyetler Birliği ve Türkiye arasında imzalanan Moskova Antlaşması’nın ve aynı yıl Türkiye Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan arasında imzalanan Kars Antlaşması’na itiraz edilebileceğini söylemiştir.  

Batı Yakasında Süryaniler Dernek Kurarsa

Zeynep Tozduman /zeynoege@mynet.com
•Yıl 1962. İhtilallerden karanfil derlendiği yıllar… Mardin/ Midyad ilçesi Enhel (Bu günkü adıyla Yemişli ) köyünde, ihtilallerden sonra kurulan Türkiye’nin ilk köy derneğidir. 1960’lı yıllar dünya özgürleşme ve örgütlenme sürecinin de etkisiyle dernek kısa zamanda büyüdü ve adı Mardin ili sınırlarına kadar duyulur oldu. Derneğin o zaman ki kurucusu ve başkanı Melke Akbaş’tır. Melke amca Mardin ili Midyat ilçesi Enhel köyündendir. Anayurdunda yaşadığı baskılar sonucu 8 çocuğuyla birlikte önce İstanbul’a oradan da Almanya’ya göç etmiştir.

Macaristan Yahudi soykırımı için tazminat ödeyecek

Tarık Demirkan
Macar hükümeti ve Macaristan Yahudi Miras Derneği arasında süren görüşmeler sonuçlandı. İmzalanan anlaşmaya göre Macar hükümeti Yahudi soykırımının yurtdışında yaşayan Macar kurbanlarına ve eğer soykırım kurbanı artık hayatta değilse mirasçılarına toplam 5,6 milyon dolar ödeyecek. Bu ödemenin 3 gün içinde yapılması gerekiyor.

Ermeni öğrenci «WorldSkills-2013» Yarışmasında en iyi katılımcı ödülünü kazandı

Erivan N.1 Bölgesel Koleji Kuyumculuk Bl. öğrencisi Aram Avetisyan yarışmada "Ülkenin en iyi katılımcısıödülünü kazandı. Ermeni kuyumcuya Brezilya tarafından sunulan kıymetli maden üzerine World Skills logosunu hazırlamak için 4 gün tahsis edildi.

Diyarbakır’da Ermenilere 17 mülk iade edildi

Diyarbakır’da 20 mahalleden 190 mülk talebinde bulunan Surp Gragos Ermeni Vakfı Kilisesine 17 mülk iade edildi. 1910 Yılında yaşayan Ermenilere ait olduğu tescillen mülklerin üzerine kaçak yapı ve kamu binaları olmasından ötürü tahsisinde sıkıntılar yaşanıyor.

Թեմական Նիսի նախկին հոգեւոր հովիվի հրաժարականի դրդապատճառը

06-07-2013 23:37:02   | Ֆրանսիա  |  Հասարակություն. Նիսի նախկին հոգեւոր հովիւը, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պաշտպանեալը հանդիսացած էր Նիսի նախկին ծխական խորհուրդի հետ հնգամեայ բախումներու ընթացքին, այսօր պատճառ կը դառնայ թեմակալ առաջնորդ՝ Նորվան Արք. Զաքարեանի հրաժարականին հետեւեալ պաշտօններէն՝ Ֆրանսայի թեմի առաջնորդութենէն, Արեւմտեան Եւրոպայի կաթողիկոսական պատուիրակութենէն եւ Հայ Առաքելական եկեղեցւոյ Հոգեւոր Խորհուրդի անդամութենէն։ Հրաժարականը ի զօրու կը դառնայ 2013 Նոյեմբեր 1 թուականէն սկսեալ։

Ermenistan, Türkiye'den toprak istedi

Ermenistan Başsavcısı Agvan Ovsepyan, , "Türkiye'de kalan kilise ve araziler Ermenistan Kilisesi'ne iade edilmeli. Ermenistan Cumhuriyeti ise kaybedilen toprakları geri almalı. Bu talepler yasal zeminde olmalı." dedi. Azerbaycan'dan da toprak talebinde bulunan Ovsepyan, "Ermenistan'ın hem Türkiye hem de Azerbaycan'la (Nahçivan bölgesi) arazi sorunu var. Bunun hukuki çözümü için tüm hukuksal kanıtlarla birlikte bir dava dilekçesi hazırlamalı Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslar arası Mahkemelere sunulmalı." ifadesini kullandı. (Hukuki çözüm ve taleplerin yasal olmasını isteyen Başsavcının sözlerini Türkiye ve Azerbaycan'dan toprak istediği şeklinde yorumlamak kötü niyet olur. HYETERT)

“Bugün tanınmayan tek halk Süryanilerdir”

Bugün Türkiye’de tanınmayan tek halk Süryanilerdir. Evet, Lozan Antlaşmasına göre Müslüman olmayanların hepsi bu azınlık haklarına sahipken Süryaniler, hiçbir hakka sahip değiller. Dolayısıyla Süryaniler TC kimliği taşıyor ve Hıristiyan’dır. Bugün Süryaniler hiçbir azınlık haklarından yararlanamıyor. Dil eğitimimizi gerçekleştiremiyoruz. Okul açamıyoruz. Mülk edinemiyorduk 6 ay öncesine kadar, yasaktı... Anadilde eğitim gerçekten çok önemlidir. Kiliselerimiz kapalı. Okul açamıyoruz. Nasıl eğitim vereceğiz? Türkçe vermek istemiyoruz eğitimi. Kültürel ve dinsel olarak anadilde eğitim hakkımızı istiyoruz. Anadilde eğitim ve dinsel anlamda eğitim hakkımızken yasal mevcut haklarımızı dahi alamıyoruz/kullanamıyoruz. Geçen yıl İstanbul yönetimi anadilde anasınıfı açma konusunda MEB’e başvurdu. Bize gelen resmi yazı şu şekilde “Siz Türk vatandaşısınız. Azınlık değilsiniz”. Ruhban okulumuz bile yok. Temennimiz insanın olduğu gibi yaşamasıdır. (MEB yetkililerini tebrik ederiz. Demek ki biz Ermeniler vatandaş değilmişiz. Azınlık olunca vatandaş olunamıyormuş. Bu arada Lozan azınlık haklarını küçümseyip, Lozan'da vazgeçmemizi önerenlerin ve de onların destekçisi hakim zihniyetin de kulaklarını çınlatalım. HYETERT)

A Nearly Forgotten History: Women Deacons in the Armenian Church

By Knarik Meneshian 
On Sunday afternoon, June 9, 2013, the Chicago chapter of the Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society presented a program on a segment of Armenian Church history at the Armenian All Saints Church and Community Center’s Shahnazarian Hall in Glenview, Ill. After welcoming words by the chapter’s chairman, Haroutiun Mikaelian, Ani Vartanian introduced the participants in the program, followed by the presentation of crosses from the Eastern Prelacy to the female members of the choir who had served the church in that capacity for 25 years. Lusine Torian recited the poem “The Armenian Church” by Vahan Tekeyan, followed by Lousin K. Tokmakjian’s piano rendition of “Nor Dzaghig,” a sharagan (or psalm). Following the day’s event, refreshments were served.

Thomas de Waal: Askeri anlamda Ermenistan, Azerbaycan karşısında 2 üstünlüğe sahip

Washington Carnagie Fonu uzmanı Thomas de Waal, Waal ″Ermenistan’ın ilk üstünlüğü peyzajı, zira dağlarda savunma, saldırıdan her zaman daha kolay. İkincisi, Ermenistan da aynı şekilde, Azerbaycan’dan farklı olarak daha düşük fiyatlarla Rusya’dan silah almakta.″ dedi. Thomas de Waal, yıllar esnasında Azerbaycan’ın gaz ve petrol devletine dönüştüğünü, ancak bunun Karabağ çatışmasıyla hiçbir alakası olmadığını kaydederek ″Azebaycan’ın Karabağ sorununda başarı şansı sıfıra eşittir″ dedi

Mısır Ermeni toplumu temsilcisi: Toplum üyeleri ülkeyi terk etme düşüncesinde değil

Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU) Mısır Şube Başkanı Berc Terziyan, Mısır’da gerilimin devam ettiğini ifade ederek ″Bugün görevinden alınan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi  taraftarları ve karşıtları arasında çatışmalar meydana geldi. Ordu birlikleri çatışmalara müdahale etti. ″ dedi.  Gerilimin sürmesine rağmen Ermeni toplumuna yönelik tehdit olmadığını belirten Terziyan, toplum üyeleri tarafından ülkeyi terk etme yönünde vakalar kaydedilmediğini ifade etti.

Suları hazırlayan Vartavar geldi


Hıristiyanların en önemli yortularından biri olan Vartavar, bu yıl 7 Temmuz Pazar gününe denk geliyor. Vartavar’ın ne anlama geldiğini, geleneksel olarak nasıl kutlandığını Episkopos Sahak Maşalyan anlattı. Nuh Tufanı’yla ilgili, dört-beş bin senedir kutlanan bir bayram olan Vartavar’daki su serpme geleneği de Nuh Tufanı’nı anlatıyor.

Armenian Apostolic Church celebrates Vartavar on July 7


Armenian Apostolic Church on July 7 celebrates Armenian national Vartavar holiday which is a holiday of fertility and prosperity. About this said Tovmas priest Andreasyan during a press conference on July 5. “During Vratavar even I take part in the events with pleasure and drenched with water. I advise everyone to love and respect each other when celebrating this holiday,” said priest Andreasyan, reports “Armenpress”.

AKP belde başkanından Kilise açılımı


Görele ilçesine bağlı Aydınlar Beldesindeki tarihi kilise turizme açılmayı bekliyor.

Mursi karşıtlarına Patrik'ten destek

Mısır Ortodoks Kilisesi Patriği II.Tawadros, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı göstericileri ve ordunun tutumunu desteklediğini açıkladı.

Yeniden 'Son Dua'


Malatya'da geçen yıl belediye ekiplerinin yıktığı Ermeni mezarlığı eski haline getirildi. 'Son Dua' yapısında yeniden dua sesleri yükselmeye başladı.

Onur ödülü Esayan'ın

İSTANBUL - İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPoT) tarafından Ermenistan - Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunan gazetecilere verilen onur ödülüne bu yıl Markar Esayan layık görüldü. Geçen yıllarda aynı ödülü alan gazeteciler Kadri Gürsel ve Hilal Kaplan ile GPoT yöneticilerinden Sylvia Tiryaki’den oluşan juri bu yılki ödülü Today’s Zaman gazetesinde çıkan bir yazısı nedeniyle Esayan’a verdi.

CHP'den 35. maddenin kaldırılmasına tam destek


CHP'nin, Mısır'da yaşanan gelişmeleri masaya yatırdığı PM toplantısında darbelere kapı aralayan 35. maddenin kalkmasına tam destek çıktı.

Kardashian'ın Ermeni geleneği

Merkezi Avustralya'da olan bir bebek dergisinin Kim Kardashian – Kanye West ikilisine çocuklarının fotoğrafı için 4 milyon dolar önerdi. Henüz ikili bu teklifi kabul etmedi.