Etiketler

ՏՕՆ ՎԵՐԱՓՈԽՄԱՆ ՍԲ. ԱՍՏՈՒԱԾԱԾՆԻ

Surp Asdvadsadsini Don Damasgosi mech
Առաջնորդարական Պատարագ Կիրակի, 18 Օգոստոս 2013ևին, Դամասկոսի Առաջնորդանիստ Սուրμ Սարգիս Եկեղեցւոյ մէջ՝ Սμ. Աստուածածնի Վերափոխման տօնին առթիւ, հանդիսաւոր Սուրμ Պատարագ պիտի մատուցանէ եւ յաւուր պատշաճի պիտի քարոզէ՝Գերշ. Տ. Արմաշ Եպս. Նալպանտեան Առաջնորդ Հայոց Դամասկոսի Թեմի

Meryem Ana Yortusu (Astvatsadzin) Verapoğum Üzüm Kutsama Bayramı.

301 tarihinde Hıristiyanlığı,ilk resmi devlet dini olarak kabul eden Ermeniler, Hıristiyanlık öncesi çok tanrılı pagan döneminden gelen ve halk tarafından çok benimsenen ve asırlardan beri kutlanan bayram ve yortuları büyük bir başarıyla Hıristiyanlığa uyarlayarak tekrar yaşama soktular:Bu bayram ve yortuların birçoğunu , köklü bir geçmişi olan Ermeni kilisesi dini bayram olarak tanıdı ve kabul etti,bu bayramlardan biri de <Üzüm Kutsama Bayramı>,dini adıyla <Asdvatzadzin> veya <Verapoğum> (Meryem Ana'nın Göğe Alınış Bayramı) yortusudur.

A Spark of the Divine

A certain stereotype of Christianity paints the church as puritanical and severe, an inhuman taskmaster which begrudges the sound of laughter and the joys of life.  In the 2,000-year history of the religion, some Christians have indeed adopted such a worldview; but it is hardly characteristic of Christianity as a whole, and as far as the Armenian Christian tradition goes, nothing could be further from the truth. A single feast day in our liturgical calendar illustrates the connection between the life in Christ and the abiding concerns of human existence.

Assumption of the Holy Mother-of-God

On Sunday, August 18, the Armenian Church will observe the Feast of the Assumption of the Holy Mother-of-God, which commemorates how St. Mary was taken up in body and soul, or “assumed,” into heaven. This was performed by Christ many years after His Ascension as a loving tribute to the mother who bore and raised him. On this feast day, the Blessing of Grapes service takes place immediately after the Divine Liturgy. The service is rich in symbolism and emphasizes the important role of the Virgin Mary in the revelation of God.

Կաթողիկոսն ընդամենը մատերիալ է սարքում

Սիրանույշ Պապյան
Ֆրանսահայ գործարար Վալերի-Աշխեն Գործունյանի հետ զրուցել ենք Ֆրանսիայի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Նորվան արքեպիսկոպոսի հրաժարականից, հայ համայնքի վրա դրա թողած ազդեցությունից:Աշխեն, Ֆրանսիայի հայկական համայնքն ինչպե՞ս արձագանքեց Նորվան սրբազանի հրաժարականին:

Türkiye'nin Tek Ermeni Köyü Vakıflı'daki Konukevi Törenle Açıldı

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, konukevinin açılışında yaptığı konuşmada, kültür mirasına sahip çıkmanın geleceğe sahip çıkmak olduğunu söyledi.Hatay'ın, gökkuşağı misali güzel renkler ve desenlerden oluştuğunu ifade eden Lekesiz, "O gökkuşağının renklerinden bir tanesi, Ermeni vatandaşlarımızın yaşadığı bu şirin köyümüzde güzel bir kültür mirasının açılışında beraberiz. Bir çiçeğin yaprağını koparttığınızda nasıl ki o çiçek artık o güzel çiçek olmaktan çıkarsa Hatay'ın da renklerinden birini ayırırsanız Hatay'ın Hatay olma özelliği kalmaz, hepimizin gurur duyduğu o güzellik kalmaz" diye konuştu.

Kıpti Kilisesi orduya destek verdi

Kıpti Kilisesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Teröristlere karşı mücadelede ordunun yanındayız" ifadesi kullanıldı. Suudi Arabistan'ın darbe karşıtı göstericilere yönelik katliam karşısında Mısır ordusuna verdiği desteğin hatırlatıldığı açıklamada "Ülkedeki durumu anlayışla karşılayan kardeş devletin sergilediği tutumu takdir ediyoruz. Buna karşılık Batı ülkelerinde yayınlanan yalan haberleri şiddetle kınıyor, kendilerini gerçeği objektif olarak görmeye, aziz ülkemizi yıkmaya çalışan terörist grupların yaptıklarını siyasi veya uluslararası bahanelerle örtmemeye çağırıyoruz" denildi. Terörist olarak nitelendirdiği grubun devletin varlığına ve kiliselere saldırı düzenlediği iddia edilen açıklamada, dini, ahlaki ve insani değerlere aykırı olan söz konusu saldırının Müslüman ve Kıpti vatandaşlar arasında korkuya neden olduğu belirtildi.

Çanakkale'deki gayrimüslim şehitlerimiz

Onların mezar taşlarında Agop, Artin, Bedros, Jojen, Panayot, Yorgi, Nikola, Konstantin, Mihail, Dimitri gibi pek de alışık olmadığımız isimler yer alıyor. Doğum yılları bir miktar farklı olsa da ölüm tarihleri aynı: 1915. Onlar Çanakkale’da kahramanca savaşan gayrimüslim şehitlerimiz. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayımlanan 6 ciltlik, "Şehitlerimiz" kitabında hepsinin künyelerini bulabilirsiniz. Çanakkale’ye giderseniz de ay-yıldızlı mezar taşlarını... Hiç kuşkusuz en etkileyici olan, Alay Tabibi Yüzbaşı Dimitroyati’nin, omuz omuza savaştığı Ali Çavuş’a söylediği sözler... "Bak Ali Çavuş, öldüğümde gavur-mavur deyip başka yere gömmeye kalkarlar. Sakın, beni sizden ayırmalarına müsaade etme."

Plants, bugs, animals that have “Armenia” in their official Latin Names


“Muş’taki Ermeni Oyununu Bozacağız”

Ermenilere ait olduğu iddia edilen Kale Mahallesi’ndeki tarihi ev Türk evidir. Türk evi olduğuna dair de tescillenecektir. Neden biliyor musunuz? Muş Tapu Dairesi’nden alınan resmi bilgilerde, 1957 tarihli tapu kaydında bu parselin önce arsa olduğu beyan edilmiştir. Muş ilimizin gelişmesine, halkının daha rahat, daha refah yaşaması için TOKİ kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınmasında emeği geçen başta Sayın Muş Belediye Başkanımız Necmettin Dede’yi ve emeği geçenleri yürükten kutluyor ve destekliyoruz. Ermeni vatandaşlarımızı kimse kışkırtamaz ve oyuna getiremez. Kimse heveslenmesin, bu millet oyuna gelmez” dedi.

Ermenistan'dan çıkartma!

Van Genç İşadamları Derneği (VANGİAD) ile Ermenistan Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenen konferansta, iki ülkenin işadamları bir araya geldi. Toplantıda Ermeni ve Vanlı işadamları, iki ülke halkının birbirine karşı ön yargıların aşılması için ekonomik ilişkilerin kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Կաթողիկոսի հրաժարականը

Նաիրա Հայրումյան
Հասարակություն - Հինգշաբթի, 15 Օգոստոսի 2013, 16:47
Հայաստանի 13 հկ-ներ կոչ են արել ամբողջությամբ չհրապարակել Երուսաղեմի պատրիարքի նամակը Գարեգին Բ կաթողիկոսին: Երուսաղեմի պատրիարքը պահանջել է կաթողիկոսի հրաժարականը, հայտարարելով, որ նա զբաղվում է ոչ թե հոգեւոր, այլ նյութական գործերով: Երիտասարդական կազմակերպությունները գտնում են, թե նման հարցերը չարժե հանել հրապարակային քննարկման:

BM'nin "Hristiyan azınlık" hassasiyeti

BM Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı Adama Dieng ve BM Koruma Sorumluğu Özel Danışmanı Jeniffer Welsh, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamın ardından ülkedeki Hıristiyan azınlığı hedef alacak olası saldırılara karşı uyarıda bulundu. Açıklamada, Kahire'deki göstericilere Mısır güvenlik güçleri tarafından aşırı güç kullanılması karşısında ciddi endişler olduğu ve ülkedeki şiddetin sürekli tırmanmasından kaygı duyulduğu belirtildi.

Ermenistan 8. Frankofoni Oyunlarına katılacak

Ermenistan Bakanlar Kurulu 6-15 Eylül 2013 tarihlerinde Fransa’nın Nis kentinde  yapılacak Frankofoni Oyunlarına katılım amacıyla, Spor ve Gençlik Bakanlığına 30 milyon dram(AMD) tahsis etti.

«Joghovurd»: Kaç kişi Ermenistan’dan AB ülkelerine mültecilik başvurusunda bulunuyor?

Avrupa İstatistik Dairesi «Eurostat» AB ülkelerine 2013 ylının ilk çeyreğinde iltica başvurusunda bulunanlara ilişkin verileri yayımladı. Özgürlük Radyosunun verdiği habere göre, son 12 ay esnasında Ermenistan’dan 5.300, Gürcistan’dan 11.035, komşu Türkiye’den 6.300, İran’dan 14.000 kişi  AB ülkelerine iltica başvurusunda bulundu.

Bartholomeos'tan inanç özgürlüğü teşekkürü

Sumela Manastırı'ndaki ayinin ardından manastırın duvarlarındaki freskleri inceleyen Patrik Bartholomeos, dönüş yolunda kendisine verilen bir kemençeyi çalmaya çalıştı. Daha sonra Sumela Manastırı'nın alt bölümündeki tesislerde öğle yemeği yiyen Bartholomeos, Maçka Belediye Başkanı CHP'li Ertuğrul Genç'i ziyaret etti. Bartholomeos, ziyarette yaptığı konuşmada, "Bize karşı her zaman dostça davranıyor, ayinler sırasında yardımcı oluyor. Biz de kendisine bir kez daha teşekkürlerimizi arz ediyoruz. İnşallah önümüzdeki sene yine buluşuruz" dedi.

Erzurum - Ermenistan Arası Tren Hattında Bakım Çalışması

Devlet Demiryolları Erzurum İşletme Müdürü Yunus Yeşilyurt, 88 personel ile çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Erzurum ve Kars hattında, bakım ve onarım çalışmaları, yol yenileme, kar siperleri ve yarma çalışmaları Mayıs ayı sonu itibariyle başlatıldı. Kilometre bin 317 den başlayan çalışmamız Kars iline kadar yaklaştı. Yıl sonuna kadar Kars - Akyaka yani Ermenistan sınırına kadar tamamlamayı planlıyoruz. 70 personel Devlet Demiryolları işçisi 18 personel de taşeron firmaya bağlı işçi. Toplam 88 personel.” dedi.

Պատրիարքական նետը սլանում է ճիշտ ուղղությամբ

2012 թվականի օգոստոսի 6-ից հայաստանյան լրատվամիջոցները շրջանառության մեջ դրեցին "Եկեղեցին մատնու՞մ է Հայաստանի քաղաքացիներին" հոդվածը: Հոդվածում  զետեղված էր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի 2012 թ. մայիս 7-ի 774 թվակիր նամակը, որը հասցեագրված էր Հայ առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ և արևմտյան Եվրոպայի հայրապետական պատվիրակ Գերաշնորհ տեր Նորվան արքեպիսկոպոս Զաքարյանին: Նամակում մասնավորապես կարգադրված էր տեղեկություններ հավաքել ֆրանսիայում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների մասին և մեկ ամսվա ընթացքում այդ մարդկանց փաստաթղթային տվյալներն ուղարկել Մայր Աթոռ:

Yerli-yabancılar' olarak gayrimüslimlerin vatandaşlık halleri

Av. Nazım Tural / turaltr@yahoo.com
Lozan ile getirilen eşit vatandaşlık ilkesinin, uzun zaman siyasiler, bürokratlar ve daha üzücü olan yanı, hukukçular ve yargıçlarca benimsenemediği görülmektedir... Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında benimsenen azınlıkları ‘’ulusal bütünlük’’ kavramı içinde, tehlikeli unsurlar olarak gören ‘’güvenlikçi’’ yaklaşımın halen varlığını duyurması, Lozan’da tanınan hakların ihlallerinin sürmesi, özellikle idarenin ve yargının gayrımüslimleri ‘eşit vatandaş’ olarak kabullenememesi sadece ağır hak ihlalleri olarak değerlendirilemeyecek boyutlarda olup, Cumhuriyet’in Hukuk Devletini gerçekleştirme sürecindeki önemli sorun alanı olarak varlığını sürmektedir. Diğer bir anlatımla, gayrımüslimlerin haklarının ihlali ile geçen yıllar, Cumhuriyet’in hukuk devletini kurmada geç kalmasının başka bir görünümü olmaktadır.    

O kelime artık kullanılmayacak

Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen Demokratikleşme paketinde çözüm süreci, seçim barajı, Alevi açılımı, TMK ve CMK'da değişiklikler ve kamuda başörtüsüne yönelik düzenlemelerin yanı sıra, Süryani ve Roman vatandaşlarla ilgili de birtakım düzenlemeler yapılacak. Buna göre çoğunluğu Mardin'de yaşayan ve Katolik mezhebine mensup Hristiyan Süryani vatandaşlara ilkokuldan üniversiteye kadar olan eğitimlerini anadilde yapabilmeleri konusunda adımlar atılacak. Demokratikleşme Paketi kapsamına giren Süryanilerin Lozan Anlaşması gereği anadilde eğitim hakları bulunuyor... Ders kitaplarında yer alan ‘Çingeneler çocuk hırsızıdır, aylarca temizlenmezler' gibi aşağılayıcı ifadeler ayıklanacak. ‘Çingene' sözü de silinecek. (Süryaniler Ortodoks'dur. Katoliklere Keldani denir. HYETERT)

Bartholomeos Meryem Ana ayini için Trabzon'a geldi

Havalimanında Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin ve Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç tarafından karşılanan Bartholomeos, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Büyük bir memnuniyetle yine Trabzon’dayım. Sümela Manastırı’nda yarınki büyük Meryem Ana ayinini yönetmek için buradayız. Yerel makamlara şükranlarımızı arz ediyoruz. Bu sene de sayın vali yardımcısı başta olmak üzeren bize hüsnüniyet ve misafirperverlik gösteriyorlar. Benim yanımda ta Avustralya’dan episkopos arkadaş geldi. Ukrayna’dan davetlim olarak din adamları geldi. Amerika’dan, Yunanistan’dan gelenler var. Selanik’ten 300 kişi bekliyoruz yarın. Yoğun bir katılım olacak. Bütün Trabzonlulara, bütün Karadenizlilere sevgilerimi ve hayır dualarımı göndermek istiyoruz.

İsrail 'soykırım'a evet demedi

İsrail parlamentosunun Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi, "Ermeni soykırımı" iddialarının tanınması ve bir anma günü ilan edilmesini görüştü. Başbakan Natenyahu ve İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısı üzerine "soykırım"la ilgili bir karar almadan dağıldı. Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi, "Ermeni soykırımı" iddialarının tanınmasını görüşürken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu yönde bir görüşmeye karşı olduğunu açıkladı.

El Ezher üniversitesinden kilise açıklaması

El-Ezher Üniversitesi yaptığı yazılı açıklamada, "Kiliselere saldırı düzenlemek haramdır. Bu yeryüzünde fesat çıkartmaktır ve Hristiyanlardan önce İslam'a yönelik bir saldırıdır. Zira İslam'ın imajını zedeler" denildi. Başkent Kahire'de güvenlik güçlerinin darbe karşıtı gösterilerin düzenlendiği Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına müdahale edilmesinin ardından ülkenin farklı kentlerinde bulunan 13 kilise, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğramıştı.

'Geçmişten Günümüze Ermeni' paneli

Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, ilçe ilçe dolaşıp Ermeni zulmünü anlatıyor. 1. Dünya Harbinde Ermeni Çetecilerin Katliamına Uğramış Mağdurlar Derneği ile Kars Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği ve ilk olarak Ermenistan'la sınır olan Akyaka ilçesinde gerçekleştirilen, "Geçmişten Günümüze Ermeni Meselesi" konulu panelde konuşan Alibeyoğlu, "Ermenilerin iflah olmaz politikaları ve Taşnak Hükümeti'nin batılı güçlerin de desteğiyle bunu kaşıması bu olayları bugünkü noktaya getirmiştir" dedi. (Yalandan kimse ölmüyor.HYETERT)

Putin: Karabağ sorununun sadece siyasi metodlarla çözümü mümkündür

Putin şunları kaydetti: ″Müzakereler esnasında aralarında doğal olarak Karabağ meselesi de dahil olmak üzere uluslararası güncel konulara değindik. Rusya sorunun acilen çözümü için aktif destek göstermektedir, bu sadece siyasi araçlarla mümkündür″ dedi.

Kürt yazar Yaşar Kemal «Narekalı Grigor» madalyasıyla ödüllendirildi

Ermenistan Kültür Bakanlığı, Kürt asıllı yazar Yaşar Kemal’i «Narekalı Grigor» madalyasıyla ödüllendirme kararı aldı.Yaşar Kemal, Ermeni halkının kültürel mirasına yönelik derin saygı ve sivil yüreklilik, adalet, özgürlük ve insan onuruna bağlılığı ve edebiyata katkıları vesilesiyle ödüllendirildi.«Grigor Narekatsi» madalyası Yaşar Kemal’e 4 Eylül 2013’te İstanbul’da sunulacak. Sunumda  Ermenistan Kültür Bakanlığı temsilcisi Seyranuhi Geghamyan, Ermenistan Millet Meclisi üyesi Aragats Akhoyan ve Batı Ermenileri Ulusal Kongresi temsilcileri hazır bulunacaklar.

33 Ülke Ermeni Yalanlarına Teslim Oldu

TurkishNY.com - Sözde Ermeni soykırımının “100. yıldönümünün anılacağı” 2015 yılı için Ermeni diasporası çalışmalarını sürdürüyor. Pan Armenian’ın haberine göre sözde Ermeni soykırımında katledildikleri iddia edilen 1.5 milyon Ermeni'nin “hatıralarının yaşatılması” adına, dünya genelinde 33 ülkede, 166 adet anma anıtı dikildi.

Diyarbakır’a ‘Ortak acılar’ anıtı dikilecek

Aziz Fidancı
BDP’li Diyarbakır Sur İlçe Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş, Doğu ve Güneydoğu’da soykırıma uğraşım Ermeni, Süryani, Kürt, Müslüman ve Yahudiler için ‘Ortak acılar anıtı’ yapacaklarını söyledi.BDP’li Belediye bünyesinde kurulan ‘Kırkalar Meclisi’nin kararıyla Türkiye’de bir ilk olarak tarihi Sur diplerinde ‘Ortak Acılar anıtı’ yapma kararı alındı. Cumhuriyet dönemi öncesi ve sonrası Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan; Ermeni, Keldani, Kürt, Süryani, Yezidi, Müslüman ve Yahudiler için ‘Ortak Acılar anıtı’ dikilecek.

Heybeliada ABD ve AB’ye tokat olur

Fener Rum Patrikhanesi avukatı Kezban Hatemi, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasının Türkiye'ye baskı yapan ABD ve AB'ye adeta tokat olacağını söyledi. Hatemi, Bu Türkiye’nin demokratikleşmede ne kadar ciddi olduğunu gösterecektir” dedi. Haberin Devamı: http://www.konya.net.tr/guncel/heybeliada-abd-ve-abye-tokat-olur-h50756.html

Adalet arayışı

Taner Akçam
Anadolu topraklarının harcı adaletsizliklerle yoğrulmuştur. Bu toprakların insanının yüreği yaşanan adaletsizlikler nedeniyle kızgın bir taş gibidir. Adalet olarak dökülen her bardak su, bu kızgın taşta buhar olur, uçar. Ergenekon ve Balyoz, tarihimizde işlenmiş diğer haksızlık ve adaletsizliklerle yüzleşmemize bir başlangıç, bir vesile olur mu? Kararlara tepkilere ve genel havaya bakılırsa bu şimdilik zor gözüküyor ama ben bunu isteyeceğim.

Alevi ve Hristiyan malları helal! Suriye'de şoke eden bir fetva daha…

Suriye'de radikal İslamcı grupların etkisindeki Sünni imamlar yan yana gelerek, Alevi ve Hristiyanların gasp edilen mallarının ‘helal’ olduğuna dair bir kararın altına imza attılar. Yurt gazetesinden Ömer Ödemiş'in haberine göre Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Lazkiye kentine saldırmak amacı ile 10’a yakın değişik cihatçı grup yan yana gelerek ortak hareket etme kararı almasının ertesinde, Şam'da kendilerini “din önderleri” diye tanımlayan 34 imam imzaladıkları bildiri ile kendilerinden olmayan herkesin mallarının gasp edilmesinin helal ve meşru olduğuna dair bir karar aldılar. (Ne denir, Allah müstahakkınızı versin. HYTERT)

Soykırımdan soy koduna

Rahmi Yıldırım
12 Eylül darbesi sorgu merkezlerinde kod olarak kullanılan harflerden biri de K idi. Gözaltındaki kişi sadece Kürt kimliğinden sorgulanıyorsa, sorgucuların işkencecilerin lügatinde K olarak kodlanırdı. Hem Kürt hem Kızılbaş ise K2 idi. Hem Kürt hem Kızılbaş ve bir de komünist ise K3 idi. İşin tuhafı bu kodlama sorgulananlarca yadırganmazdı; hatta sol ve muhalif çevrelerde espri niyetine telaffuz edilirdi. Solcuların bu kodlamayı espriye çevirmesi bir yana, devlet kayıt ve kodlamada böylesine marifetli becerikli, memurları da matematikten haberdar! Dün de bugün de. Hiç böbürlenmeden söylemeli, dünyada pek az devlet bu denli marifetli ve beceriklidir. Eh, ne de olsa Osmanlı’nın mirasçısıdır. Osmanlı da, Roma ve Bizans’ın varisiydi. Böyle köklü devlet geleneğinin marifet ve becerisi de elbette gelişkin ve bol olur.

Sümela Manastırı ayine hazır

Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda, 15 Ağustos'ta Hristiyan Ortodokslarca yapılacak ayin için hazırlıklar tamamlandı. Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi'nde Karadağlar'ın eteğinde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce, 88 yıl aradan sonra ilk kez 15 Ağustos 2010'dan itibaren yılda bir kez Hristiyan Ortodoksların ayin yapmasına izin verilen Sümela Manastırı'nda bu yıl da aynı tarihte ayin düzenlenecek. Ayin için Trabzon Valiliği koordinesinde hazırlıklar yapıldı, ayine katılacakların güvenlik, konaklama, ulaşım ve olası sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla tedbirler alındı. 

Crisis in the Armenian Church: Archbishop Norvan Zakarian of France resigns

One of the leading spiritual figures of the Armenian Church in Europe, Archbishop Norvan Zakarian, expressed in a letter issued on 01 July 2013 his decision to resign from his post in November 2013, after over 45 years of service. His Eminence was holding the post of Primate of the Armenian Diocese of France and Pontifical Legate to Western Europe since 2007, serving at the headquarters of the diocese at the Saint John the Baptist Armenian Cathedral of Paris.

‘Süreci kimse bilmiyor’

Birbirlerine çözülmez bağlarla bağlı Arap, Kürt, Ermeni ve Süryanilerin bir arada yaşadığı Güneydoğu’da aylardır estirilen barış sürecini herkes destekliyor fakat nasıl bir sona ulaşılacağını kimse bilmiyor... Mardin’den Midyat’a geçerken yol üzerinde Eskikale Köyü’nde Mor Cercis Kilisesi’ne uğruyorum. Yılda bir kez 23 Nisan günleri ayin için açılan kilisenin avlusunda, oturmuş ceviz reçeli yapan karı-koca karşılıyor beni. Asıl adı Susanna Vartanyan olan Suzi Yontar gezdiriyor kiliseyi. Ojeli tırnakları cevizden siyaha dönmüş, arkadan bağladığı beyaz yemenisinden kır saçları görünen basma şalvarlı altmış iki yaşındaki kadının gözlerinden bulutlar geçiyor. Yirmi üç haneli bir Kürt köyü olan Eskikale’de eskiden Süryani ve Ermenilerin yaşadığını söyleyerek, “Çok eskiden babaanneler, dedeler Ermeniler, Süryanilerle yaşamış. Şimdi çocuklar kalmış. Kilise de köydeki Kürtler sayesinde ayakta kalmış, onlar sahip çıkmış” diyor.

Şavarş Koçaryan: AB’yle Ermenistan’ın ilişkileri, Rusya’yla ilişkileriyle tezat oluşturmuyor

Ermenistan Dışişleri Bakan Yard. Şavarş Koçaryan, ″Rusya, Ermenistan’ın güvenlik alanında bulunmakta, DCFTA ise ekonomik alanında. Burada biri diğerine tezat değil. Güvenlik alanında Ermenistan Rusya’ya bağlıdır. Biz Rusya’nın liderlik ettiği Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesiyiz. Ancak NATO’yla aktif şekilde işbirliğinde bulunuyoruz. KGAÖ bünyesinde sadece Ermenistan, NATO şemsiyesinde dünyanın farklı bölgelerine Barış Gücü Birlikleri yollamıştır.″

Parakar köyünde II. Şarapçılık Festivali gerçekleşecek

«Areni Festival Fonu» 18 Ağustos’ta Armavir eyaleti Parakar köyünde II. Şarapçılık Festivali gerçekleşecek. Festival; Parakar Köy Muhtarlığı, Ermenistan Ekonomi Bakanlığı ve Sanayi Gelişim Fonu desteğinde düzenlenmekte.

Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasının anlamı

Orhan Kemal Cengiz
Lozan'ın 40. ve 42. maddeleri açık bir şekilde Türkiye'ye gayrimüslimlere din ve ibadet işlerinde her türlü kolaylığı sağlamak yükümlülüğü getiriyor. Heybeliada Ruhban Okulu (HRO) 1971 yılından beri kapalı. Tam 42 yıldır neredeyse her gün bu okulun açılmasına dair haberin geleceğini bekliyor Ortodokslar. Ama o haber bir türlü gelmek bilmiyor. Bu beklemenin ne kadar yorucu ve yıpratıcı olduğunu anlamak için biraz geçmişe gitmek ve bu okulun Ortodokslar için ne anlama geldiğine bakmak gerekiyor.

Assyrian Monastery Attacked in Turkey

Midyat, Turkey (AINA) -- A group of Muslims attacked the staff of the Saint Abraham monastery on Sunday, August 11 in the city of Midyat in the south eastern part of Turkey. The attack started when the staff explained to the group that visiting hours had ended for the day. The Muslims then started to threaten and curse the Assyrians. According to a witness who wishes to remain anonymous for fear of reprisal, the Muslims said "We are PKK and we own this land, obey us or you will be sorry." PKK is the Partiya Karkerên Kurdistan, the Kurdistan's Workers Party.

Çağrı: Halep Ermenleri temkinli olmalı ve kenti terk etmemeli

Halep Ermenilerine yönelik olaylardan kaçınmak için had safhada  temkinli  olunmasına yönelik birçok çağrıya rağmen, kimileri kenti terk ederek Ermenistan’a ulaşmaya çalışıyor. NEWS.am muhabirine bilgi Ermeni Apostolik Kilisesi Beriye Diyakosluğundam geldi.

Patrikten çağrı: Türk pilotları bırakın

Lübnan'da kaçırılan THY'nin 2 pilotunu kurtarma çalışmaları sürerken olduğunu Antakya ve Tüm Doğu Maruni Patriği Kardinal Mar Bechara Boutros er- Rahi olayı kınadı.  Patrik Kardinal Boutros er- Rahi, THY Kaptan pilot Murat Akpınar ve ikinci pilot Murat Ağca'nın en kısa sürede bırakılmasını istedi.

Türk meselesi ne olacak

Türkolog Prof. Dr. Kemal Üçüncü
Bir kültürel geleneği tanımlamak için kültür çevresi, kültürel hinderland, kültürel ekoloji gibi kavramlar farklı bilimsel geleneklerden esinlenerek kullanılmaktadır. Bu anlamda yeni bir teklif olarak “Türk kültür havzası” kavramını önermekteyim... Alman filozof Habermas’a göre “Bireyin, bir yandan üyesi olduğu kültüre özgü hakların taşıyıcısı olarak kalması, diğer yandan ise hukuk sisteminin herkese sağladığı haklardan yararlanabilmesi esastır/esas olmalıdır. Kimliğin oluştuğu yaşam biçimlerinin ve geleneklerin korunması, üyelerin tanınması anlamına geleceğinden, idari uygulamaların o kültürün korunmasını amaçlaması beklenmez. Çokkültürlü toplumlarda yaşam biçimlerinin eşit hakla bir arada oluşu, “vatandaşlar için, incitilmeden, geldiği kültürel dünyada yaşayabilme ve çocuklarını da aynı dünyada yaşatabilme güvencesi anlamına gelir” ve bu, aynı zamanda, kendi kültürlerini sorgulama, sürdürme, değiştirme hakkıdır. Başka bir deyişle vatandaşlara, diğer kültürleri olduğu gibi kendi kültürlerini sorgulama, geleneklere göre kültürlerini sürdürme ya da değiştirme fırsatını verme hatta kültürleriyle ilişkilerini tümüyle kesme olanağı yaratmaktır Habermas’ın geliştirmiş olduğu kuram, etnik ve azınlık sorunlarının gün geçtikçe artış trendi gösterdiği bir ortamda topluluk kimliklerine nesli tükenmekte olan canlılara yapılan muamelelere benzer bir tutumla yaklaşılarak koruma altına alınmasının da geçerli bir çözüm olamayacağına işaret etmektedir. Habermas’a göre çokkültürlülük, bir toplumun kendini dış dünyaya karşı kapılarını kapatarak kendi özel gettosunda huzurlu bir yaşam sürmesine yarayan bir siyasal sistem olmamalıdır. Aksine çok kültürlü toplumlar, yaşam biçimlerinin eşit haklarla birlikte yaşaması, her yurttaşa bir kültürel miras dünyası içerisinde büyüme ve çocuklarını bu yüzden ayrıma uğramaksızın aynı dünya içinde büyütme fırsatını veren siyasal yapılar anlamıma gelir.

Soy kodu ya da malumun ilamı

Dikran M. Zenginkuzucu*
Agos Gazetesi’nin 2 Ağustos tarihli sayısında gerçekte tüm laik ve demokratik ülkelerde şok yaratacak bir haber yayımlandı. Ancak bu haberin özellikle gayrimüslim yurttaşlar ile ülke gerçeklerinden bihaber yaşamayan kesimlerde bir şaşkınlık dışında malumun ilamından öte çok büyük şok yarattığını söylemek de zor.

'Gezi'de stratejik hata yapıldı'

Başkanlığını AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal’ın yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi (AGAM) tarafından hazırlanan ‘Taksim Olayları Analizi’ başlıklı raporda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yanlış bilgilendirilerek’ olayın tarafı haline getirildiği belirtildi. Radikal'in haberine göre, raporda ‘stratejik hata’ yapıldığı, yerel projenin halka danışılması gerektiği vurgulandı.

Dr. Michael Kambeck: Biz Ermenistan’ı yıkımdan kurtrabiliriz

«Ermenistan’ın Avrupa’lı Dostları» kuruluşu Gn. Sekreteri AB’yle işbirliği yanısıra reformların başarısızlığa uğraması durumunda, insanların ülkeyi terk etmeye devam edeceğini ve serbest rekabet olmaması durumunda İlham Aliyev’in hayalinin gerçekliğe dönüşeceğini ifade edeek «Ancak biz Ermenistan’ı yıkımdan kurtarabiliriz» dedi.

Van Ermeni St. Bartholomeus Kilisesi ziyarete açıldı

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Albayrak köyündeki 3. Hudut Tabur Komutanlığının çözüm süreci kapsamında köy dışına taşınmasıyla daha önce askeri alan içinde bulunan St. Bartholomeus Kilisesi, inanç turizmine kazandırıldı...Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, M.S. 3. yüzyılda inşa edildiği belirtilen kilisenin, uzun süre bakımsız kaldığı için yıkılmak üzere olduğunu söyledi. Restorasyon için gerekli çalışmaların Röleve ve Anıtlar Van Bölge Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü vurgulayan Aktuğ, kentteki tüm tarihi yapıların turizme kazandırılması amacıyla büyük bir gayret gösterdiklerini ifade etti.

Uzman: Türkiye başbakanı riyakarlık yapıyor

Türkolog Artak Şakaryan, Erdoğan’ın riyakarlık yaptığını, zira güçlü ve istikrarlı Mısır’ın Ankara için elverişli olmadığını, Mısır’ı İran’la beraber Yakındoğu’da Türkiye’ye karşı denge oluşturduğunu ifade etti... Türkiye başbakanı Recep Erdoğan ‘ın çağrısı «Müsliman Kardeşleri» savuma yönünde askeri darbeye karşıydı, zira radikal İslamcıların iktidardaki varlığı Kahire’de Ankara’nın etkisini artırmakta.

Turnosol kâğıdı

Ohannes Conkar / pakraduni5@hotmail.fr
Bir insan okuduğu yazıyı, anlayıp değerlendiremiyorsa, beyninin süzgeçinden geçiremiyorsa yaptığı yorumun o yazıyla hiç bir alakası yoksa, niçin okuyup değerlendiremediği bir yazıya yorum yazarlar. Böyle kişiler nasıl Milliyet Blog yazarı olur. Bunlar ancak turnosol kağıdıdır, yırtıp atılacak. Sevgili bir yazarımız yazmıştı, burada kendini yazar sınıfına koyanlar, okumadan yorum yazıyor. İki dakika arayla bir insan nasıl 5-6 tane yorum yazabilir.

Erivan’da VI. Tüm Ermeni Armenoloji Olimpiyatı başladı

Erivan’da  VI. Tüm Ermeni Armenoloji Olimpiyatı başladı. Diaspora Bakan yard. Vahe Jilavyan bugün 9 Ağustos’ta «Arno Babajanyan» Konser Salonunda  başlayan VI. Tüm Ermeni Armenoloji Olimpiyatı açılışına katıldı.Olipiyata  14 yaşından büyük 120 okul öğrenisi ve 30 refakatçi katılmakta.

"Akdamar Kilisesi Hıristiyan Türklere Aittir" İddiası

ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey ve beraberindeki Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş ile Akdamar Adası’nda bulunan kiliseyi ziyaret etti. Kilisenin Ermenilere ait olmadığını öne süren Gülbey, “Ermenilerin sahip çıktığı kilisenin aslında Peçenek Türkleri, Hıristiyan Türklere ait olduğunu biz buradan dillendiriyoruz ve söylüyoruz. Bu dayanağımızın sebebi de Akdamar Kilisesi’nin üst kısmında bulunan koşan atın üzerinde geriye doğru ok atan, gözü çekik bir motif görülmektedir. Bütün dünya tarihçileri de bunu kabul ediyor ki koşan atın üzerinde geriye dönüp ok atan yalnız Türklerdir ve gözü çekik Ermeni olmaz. (Ağzıma geleni söyleyeceğim ayıp olacak suç olacak. Bu iddia kuyruklu yalandan da öte. Doğrusu böyle bir derneğe de ancak böyle hezeyanlar, böyle saçmalama yakışır. HYETERT)

Irak Kürdistan Hükümetine, Süryani ve Ermeni Soykırımını tanıması çağısında bulunuldu

Amerika Mezopotamya Kuruluşu (American Mesopotamian Organization) ve Irak Hıristiyan Yardım Konseyi, Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimine Soykırım kurbanlarının nesilleri olan Ermeniler ve Süryanilerden resmen özür dilenmesi çağrısında bulundular. Çağrıda, Soykırımın I. Dünya Savaşı yıllarında Ormanlı İmparatorluğunun müttefiki Kürtler tarafından yerli Hıristiyan halka karşı işlendiği kaydedilmekte.

'Davetsiz misafirler' yerli halkları zorda bırakıyor Yerli halklar her geçen gün biraz daha yok oluyor…

Bedran Deniz / ANF
Dünya yerli halkları (otoktonlar) bir zamanlar doğal ortamında yaşadıkları topraklarını gün be gün kaybederken, fiziki ve kültürel yok olma ile karşı karşıyalar. Yerli halkların haklarını koruma amaçlı imzalanan antlaşmalar ise daha çok ekonomik gelişme sağlamak maksadındaki devletler tarafından bir kağıt parçasına dönüştürülüyor.9 Ağustos Uluslararası Yerli Halklar Günü vesilesiyle Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan verilere göre, dünya genelinde sayıları 370 milyon civarında olan 6 bine yakın değişik yerli halk grupları bulunuyor

Ermeni Vakfı 2 soy kodluların listesini istedi Bakalım ne olacak?

Mehmet Göcekli / Demokrat Haber
Boyacıköy Surp Yerits Mangants Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Nazar Özsahakyan, T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden bilgi edinme kanunu çerçevesinde 2 soy kodlu kişilerin listesini istedi. (Hadi hayırlısı. HYETERT)

Sen ağlama çocuk!

Ohannes Conkar
Sen ey ağlayan çocuk, bir köşede kıvrılıp aç gözlerle bakıyorsun. Kimsen yok biliyorum. Bu bayramı da yalnız, çaresiz, ümitsiz geçireceksin. Bel ki de bir köprü altındasın, Tiner'e alıştırmışlardır. Şu kahrolası dünyada yalnızsın, kimsesizsin, elinden tutan yok, açmısın, tokmusun diyen yok.

Uluslararası Dünya Yerli Halklar Günü

90 ülkeden 5 binden fazla yerli BM'de toplandı.Uluslararası Dünya Yerli Halklar Günü dolayısıyla dünya nüfusunun yüzde 5'ine tekabül eden yaklaşık 370 milyon yerliyi temsilen 90 ülkeden 5 binden fazla kişi Birleşmiş Milletlerde (BM) toplandı. Bu yıl ana teması "Anlaşmalar, sözleşmeler ve diğer yapıcı düzenlemelere saygı gösterilmesi" olarak kabul edilen gün dolayısıyla BM'den yapılan açıklamada, devletlerin kendi yerli gruplarıyla ilgili anlaşmalara itibar etmeleri konusunda uyarıda bulunularak, resmi politikalara saygı göstermenin barışı koruma ve kalkınma için tek yol olduğu vurgunlandı.