Etiketler

Halepli Hıristiyanların etnik temizlik korkusu

Edward Dark (El Monitor) - soL /Çeviren: Merve Özrak
Halep’in zengin ve elit kesimleri, soluğu Lübnan’da veya Avrupa’da aldı. Geride kalanların kaderi ise Suriye rejiminin kaderine bağlı. Çoğunlukla muhafazakar olmalarına rağmen Halep’teki Hıristiyanlar, mevcut rejimde sahip oldukları sosyal ve dini özgürlüğü kaybetme korkusu yaşıyorlar. Halep, nam-ı diğer “Küçük Suriye”, ulusu oluşturan farklı etnik ve dini grupların kaynaştığı örnek bir şehirdir. Halep’te yaşayan Hıristiyanlar ise genellikle kilise etrafında kümelenmiş mahallelerde, birbirlerine kenetli bir yaşam sürdürmektedirler... Onların yaşam biçimleri, isyancıların ilk hedefi olacağa benziyor. Tıpkı Irak’ta olduğu gibi, El Kaide ve aşırı İslamcı grupların gerçekleştirdiği isyanların mağduru, Suriye’deki Hıristiyanlar olacak.

Ermeni kardeşlerden Sivas'ta dava

Esra Alus / Milliyet
'Tapunun haksız ele geçirildiği' iddiasıyla dava açtılar…Sivas Ulaş ilçesi Çatalpınar Mevkii’nde yer alan ve Hamurkesen olarak bilinen bölgenin kendilerine ait olduğunu öne süren Ermeni asıllı Türk vatandaşı 3 kardeş, ‘Tapunun haksız ele geçirildiği’ iddiasıyla Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nda dava açtı. Arazilerine 1870 yılında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olarak el konulduğunu savunan aile fertleri Hamurkesen soy ismini taşıyor.

Does Obama Know He’s Fighting on Al-Qa’ıda’s Side?

Robert Fisk
‘All for one and one for all’ should be the battle cry if the West goes to war against Assad’s Syrian regime. If Barack Obama decides to attack the Syrian regime, he has ensured – for the very first time in history – that the United States will be on the same side as al-Qa’ida.Quite an alliance! Was it not the Three Musketeers who shouted “All for one and one for all” each time they sought combat? This really should be the new battle cry if – or when – the statesmen of the Western world go to war against Bashar al-Assad. The men who destroyed so many thousands on 9/11 will then be fighting alongside the very nation whose innocents they so cruelly murdered almost exactly 12 years ago. Quite an achievement for Obama, Cameron, Hollande and the rest of the miniature warlords.

Ermeni satranççılar «Metropolitan» Şampiyonasında

ABD’yi temsil eden büyük usta (GM) Meliksek Khachiyan Los Angeles’ta rotasyon usulüyle gerçekleştirilen 28. «Metropolitan» Satranç Şampiyonasında 9 olası puandan 5.5 puan kazanarak üçüncü oldu.

A Journey to the Priesthood

By Florence Avakian
In a centuries-old inspiring ceremony replete with Armenian religious tradition, Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), ordained Deacon Justin Avedis Ajamian into the holy priesthood, at the St. Sarkis Armenian Church of Dallas, TX on Sunday morning, August 25. Hundreds of parishioners as well as the young priest's family members and several priests took part in the inspiring ritual.

A New Priest Ordained in Dallas

Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), officiated at the ordination of the Rev. Fr. Ghevond Ajamian in Dallas-Ft. Worth, Tex., on August 25, in the presence of community, family, and guests from around the country.

The International Institute for Genocide & Human Rights Studies (A Division of the Zoryan Institute)

Toronto – The running of the twelfth annual Genocide & Human Rights University Program (“GHRUP”) couldn’t have been timelier considering the atrocities and human rights violations currently taking place in Syria, Egypt, and several countries in the Middle East and Africa. This year, 22 students came to Toronto from 10 countries to meet and study with ten distinguished genocide scholars. Many of the students came from backgrounds where gross violations of human rights and genocide are part of their national or personal experience, such as Kurds, Nigerians, Pakistanis, Armenians, Jews, Muslims, and Christians.

New Amnesty International Report Paints Bleak Picture For Armenia’s Independent Media, Human Rights Activists and LGBTI Community

Hetq.am -- A shocking new report from Amnesty International reveals an alarming culture of persecution in Armenia against both critics of the ruling regime and the country’s lesbian, gay, bisexual, transgender or intersex (LGBTI) community. The 20-page report, "Armenia: No Space for Difference" exposes the harassment and intimidation suffered by civil society activists and journalists who question the mainstream view of the country’s conflict with Azerbaijan over Nagorno-Karabakh.

"Tarihi gazeteciler yazıyor"

Çağlayan Çevik
Türk kasabasından tarihçi çıkmaz! İlber Ortaylı, Hürriyet Dünyası’nda düzenlenen ‘Perşembe Sohbetleri’nin konuğu oldu...  “Ne yazık ki Türkiye’de tarih bilimi doğru anlaşılmamıştır. Ben her zaman söylerim, Türk kasabasından tarihçi çıkmaz. Oysa biz şimdi her şehirde bir üniversite, bir fakülte olsun diye akıl almaz bir yarışmaya girmiş durumdayız. Ama bu çok sayıda tarih kürsüsüyle değil, az ama nitelikli bir kürsü, akademisyen, ekol anlayışıyla gerçekleşebilir. Büyüdüğü kasabada Yahudi’yi görmediği için Yahudi’den nefret eden, Ermeni kilisesine girmeyip Ermenileri kovmaya çalışan, Rumları hiç görmediği halde onlara küfreden kasaba anlayışının iyi tarihçi yetiştirmesi mümkün değildir. Her vilayette, her kasabada tarih kürsüsü kurmak imkânsızdır. Belli bir eğitim seviyesi ve tesisleşmenin sonrasında mümkün olur.” (Hay ağzına sağlık hoca. Unvanlı tarihçilerin ve ASİMDER gibi derneklerin saçmalama nedeni anlaşıldı. HYETERT)

Yeşilçam’da öteki olmak

Tuna Açar/İstanbul
Türk sinemasında başlangıcından 1980’lere kadar Yeşilçam’da oyuncu, yapımcı, yönetmen ve işveren olarak yer alan Ermeni, Rum ve Yahudi vatandaşlarımızı konu alan ‘Yeşilçam’da Öteki Olmak’ adlı kitap, sosyolojik bir panorama sunuyor. Önümüzdeki yıl 100. yaşını kutlamaya hazırlanan Türk sinemasında gayrimüslümleri ya da azınlıkları konu alan ‘Yeşilçam’da Öteki Olmak’ adlı kitap Kolektif Kitap’tan çıktı. Marmara Üniversitesi Sinema Bilim Dalı’nda doktora eğitimini sürdüren Dilara Balcı’nın kaleme aldığı kitap başlangıcından 1980’lere Türk sinemasının gayrimüslim emekçilerini ele alıyor.

“Anadilinde Eğitim”de Uzlaşamadılar

Ekin Karaca
Meclis Anayasa Yazım Komisyonu’nda anadilinde eğitim konusunda uzlaşma sağlanamadı. BDP’li Altan Tan, AKP’nin oyalamadan doğru düzgün bir anayasa teklifi getirirse destekleyeceklerini, yoksa AKP’nin giderek yalnızlaşacağını söyledi. (Lozan'ı istemiyoruz, pozitif ayrımcılık istemiyoruz diyenlerin kulağı çınlasın. HYETERT)

Pavel Sigal: Uluslararası toplum Ermeni Soykırımını eleştirseydi Holokost olmazdı

Tataristan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeciliğe Destek konularında Koordinasyon Kurulu Bşk. ve Mikrofinansman Merkezi Bşk. Pavel Sigal’″Ermeni Soykırımı Müzesinde bulunduk. Olaylara ilişkin dökümanlarla ilgili bilgi alırken oluşan hisleri kelimelerle ifade etmek zor. Kısa bir süre önce Kudüs Yad Vashem’de (Holokost Müzesi) bulundum. Tarihte iki halk soykırıma uğradı, Ermeniler ve Yahudiler. Rehber doğru belirtti, eğer geçtiğimiz asrın 20’li yıllarında uluslararası toplum, medeni ve sert bir şekilde Ermeni Soykırımını kınasaydı, II: Dünya Savaşındaki olayların olmaması olasıydı″ dedi.

Akdamar'da Ayin İle Anma Aynı Anda Olacak

Akdamar Kilisesi'nde bu yıl Ermenilerin ayin ile birlikte Ermeniler tarafından öldürülen Türkleri anmak için kilise önüne çiçek bırakacak. Van Gölü'ndeki adayla aynı ismi taşıyan Akdamar Kilisesi'nde bu yıl Ermenilerin ayin ile birlikte vaftiz yapacak olmaları, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği'ni (ASİMDER) harekete geçirdi. ASİMDER, ayin günü derneğin yurtdışındaki temsilcilerinin de katılımıyla Ermeniler tarafından 1918 yılında öldürülen Türkleri anmak için kilise önüne çiçek bırakacak.

Erol Dora 'dan açıklama

Bürokrasi ve devletin ilgili organlarının, Süryanilerin Lozan gereğince azınlık olmadıklarını söylediklerini kaydeden Dora, "Biz her zaman Süryanilerin de azınlık olduğunu onların da diğer Ermeni ve Yahudiler gibi Lozan'daki pozitif haklardan yararlana bileceğini söylüyorduk. Çünkü Lozan'daki azınlıklarla ilgili maddeler açık ve nettir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gayri Müslimler azınlıktır diyor. Biz her zaman Süryanilerin de Lozan'a göre azınlık olduğunu söylüyorduk ki Süryanilerin de Rum, Ermeni ve Yahudiler gibi Osmanlı fermanıyla kurulmuş olan vakıfları var yani azınlık vakıfları var ve hala varlıklarını sürdürüyorlar.

Şamlı Patrik Suriye’ye müdahale yapılmasına karşı

Yabancı ülkeler tarafından Suriye krizine yapılacak askeri müdahale, ülkede bir felakete yol açacak. Rezidansı Şam’da bulunan Melkite Rum Katolik Kilisesi Patriği III. Grigoriy Laham, bu yönde bir açıkla yaptı.Şam yakınlarında 21 Ağustosta yapılan kimyasal silah saldırısını değerlendiren Patrik, kimyasalları hangi tarafın kullanmış olduğunun tespit edilebileceğinden kuşku duyduğunu da belirtti. Yurtdışından Suriye’ye geçen savaşçıların sayısının her gün armasından kaygı duyduğunu söyleyen III.Grigoriy Laham, ülkeye devam eden silah sevkini “ahlak dışı” olarak niteleyerek bunu da kaygıyla izlediğini belirti.

Ana Taht Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü Tertip Komisyonu toplandı

Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de, 29 Ağustos’ta  «Ana Taht Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü Tertip Komisyonu» Dönem bşk.  ABD Batı Yakası Diyakosluğu ruhani lideri Başepiskopos Hovnan Terteryan riyasetinde toplandı.Toplantıda Ana Taht tarafından planlanan etkinlikler ve bunların düzenlenme takvimi yanısıra Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümüne yönelik etkinlikleri koordine eden Resmi Komisyonla ortak gerçekleştirilecek çalışmalar görüşüldü ve netleştirildi.

Melkit Kilisesi Patriği: Batı’nın Suriye’ye saldırısı, Hıristiyanları gettolaştırır

Melkit Yunani Katolik Kilisesi Patriği 3. Gregoryos Laham, Batı ülkeleri tarafından Suriye üzerine planlanan saldırıyı, birçok kayıplarla sonuçlanacak ve Batıya yönelik Arap Dünyasının güvenini yok edecek cürmi bir işlem olarak nitelendirdi.

Akhalkelek’te, minarenin konmasına karşı miting gerçekleştiriliyor

Gürcü Ortodok Kilisesi Patrikhanesi, minarenin konmasına ilişkin bir duyuru yayımladı, duyuruda minarenin Agiden Djela köyüne iade edilmesi, ancak bunun, ilgili yasa hazırlanmadan ve Gürcü Ortodoks Kilisesiyle değerlendirilmeden yerleştirilmemesi gerektiği kaydedilmekte... Şu anda insanlar araçlarla dolaşıp megafonlarla halka mitinglerine katılma çağrısında bulunmaktalar.

Ermeni Ayinine Doğru

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Van Bölgesi Yürütme Kurulu Başkanı ve Ayanıs Turizm Seyahat Acentesi sahibi Abdullah Tunçdemir, bu yıl 4’ncü yapılacak olan ayine olan ilginin her yıl artması gerektiği yerde bu ilginin azaldığını ifade ederek, bunun nedenlerinin tespit edilmesi gerektiğini söyledi. (Sayın Tunçdemir'in, ASİMDER'in açıklamalarını okuması bile fikir vermeye yeter sanırız. HYETERT)

Կասեցնե'նք Կեղծիքի «Յուշարձան»ը / Sahte Anıtı durdurun

ԽՆԴՐԱԳԻՐ
Մասնակցեցէ'ք, ժամանակամիջոցը շատ կարճատեւ է Գանատայի Վարչապետական Գրասենեակ Պատուակալ Շելի Կլովըր, Նախարար գանատական մշակութային ժառանգութեան եւ պաշտօնական լեզուներու Պատուակալ Քէաթլին Ուինն, Օնթարիօյի Վարչապետուհի Քաղաքապետ Պռենթֆըրտ քաղաքի Թի Վի Օնթարիօ:

Viewpoint: A troubling call from Syria

While I tuned in to YouTube to listen to Kerry’s speech again, an Assyrian refugee who has taken shelter in Lebanon called me. Ninos wanted to know whether I thought NATO will bomb Syria. His family remains in Syria. They fled from rebel-controlled Homs to regime-controlled suburbs. They feel safer in areas where the regime can protect them, where al-Nusra or other fundamentalist Islamists can’t persecute them. Ninos said he’s afraid that, if the U.S. and its allies enter the war, Christians will be suffer doubly, and that they will be bombed along with Alawites, a Muslim sect that 15 percent of Syrians, including President Bashar al-Assad, belong to.

«Ճշմարտությունը պիտի ասվի»/ The Truth Must Be Told

«Ճշմարտությունը պիտի ասվի» Տիրան արք. Կյուրեղյանի հետ «Ճշմարտությունը պիտի ասվի» հեռուստահաղորդման 2013 թ. հուլիսի 9-ի թողարկման հյուրը Տիրան արքեպիսկոպոս Կյուրեղյանն էր` Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի հայոց թեմի նախկին առաջնորդը, ում Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը կարգալույծ է հայտարարել 2000 թ.։ 

2003 Irak-2013 Suriye: ABD için fark, Türkiye için benzerlik

Cengiz Çandar  / cengiz.candar@radikal.com.tr
Suriye'de 'komşu' olarak 'el-Kaide türevi İslamcı güçler' veya 'Suriye PKK'sı PYD'nin ağır bastığı Kürt yönetimi' arasında tercih yapmaya zorlanacağız...Gerçekleştiği takdirde, ‘operasyon’, 2003’teki Irak Savaşı kadar ‘dramatik’ olmayacaktır. Zira Suriye’ye karşı girişilecek olan ABD’nin başını çekeceği operasyon, Suriye’de ‘rejim değişikliği’ni öngörmüyor. Irak’ta 2003’te, tam tersine, ‘operasyon’un amacı Saddam Hüseyin’in yıkılmasıydı. 

Gürcü ruhaniler iki Ermeni Şapelini iç ettiler

Gürcü Ortodoks Kilisesi, yöre Ermenileri tarafından daima Bacı ve Kardeş  manastırları olarak bilinen iki eski şapeli kendi envanterine kaydetti. Akhaltskh.Net»in verdiği bilgide, manastırların kimliğine ilişkin tarihi verilerin korunmadığı ancak şapellerin eski görünümünden bunların kimlere ait olduğunu anlamanın mümkün olduğu kaydedilmekte.

Yeni Türkiye'de Basın Özgürlüğü

Rasim Kütahyalı
Basın özgürlüğü meselesi Türkiye için çok önemli…Eski militarist-Kemalist rejimini başarıyla tasfiye eden Türkiye’nin yeni yolu liberal demokratik bir rejim olmak zorunda.Basın özgürlüğü de liberal demokrasinin olmazsa olmazlarından biri.Öte yandan Al Monitor’daki ilk yazımda vurguladığım gibi şu an Türkiye Post-Kemalist bir geçiş rejimini yaşıyor.Her şey birbirine karışmış halde şekilsiz ve tuhaf bir siyasi düzen var…

Yargı-Sen Başkanı'ndan 'Türklüğe hakaret' maddesinin iptali için dava

Ömer Faruk Eminağaoğlu 301. maddenin 2. fıkrası ve soruşturmayı bakan iznine bağlayan 4. fıkrasının iptali için AYM’ye dava açtı. Orduya ve bayrağa hakaretle suçlanan er hakkında başlatılan soruşturma, düşünceye özgürlük talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındı.

Komitas "Badarak" CD Now Available

Juxtaposition: Contemporary Armenian Artists

Ortadoğu’nun Tamamı Hıristiyan Olsa Kaderi Değişir mi?

Bütün Müslümanlar Hıristiyan olsa, bu iç savaşlar, Müslüman ülkelerdeki kaoslar biter mi, kardeş kanı durur mu? Tek kelimeyle cevap: HAYIR… Dinden beslenen iktidarlar, dinden beslenen politikacılar, liderler, şeyhler, cemaatler bu malzemeyi ellerinden bırakır mı? Ortadoğu'da siyasi çözüm aramak boşunadır... Tek çözüm; dinin Allah ile kul arasında kimsenin haddini aşıp karışmayacağı bir duruma getirilmesidir.

Bitirme tezi macerası Gayrimüslim azınlıklar ve nefret söylemi


Bilgi Üniversitesi Medya Bölümü öğrencisi Melek Tunç* bitirme tezinde gayrimüslim azınlıkların maruz kaldığı nefret söylemini inceledi. Farklı gruplardan kişilerle yaptığı yüz yüze görüşmelerle Türkiye’deki azınlıkların karşılaştığı nefret söylemini ilk ağızdan öğrenen Tunç, izlenimlerini Şalom için kaleme aldı

Bülent Arınç: Şartlar Olgunlaştığında...

"Heybeliada Ruhban Okulu veya Mor Gabriel diye bizim vakıflar olarak çok yakından ilgili olduğumuz konular var. Bu konularla ilgili hazırlıklarımız var" diyen Arınç, konuyla ilgili, "İkisine de olumlu baktığımızı söyleyebilirim. Ama bunların gerçekleşmesi için bir takım iç dış şartların olgun hale gelmesi lazım. Bu kararı da Sayın Başbakanımızla vereceğiz. İnşallah herkesin beğeneceği düzenlemeler olacak" diye mesaj attı.

Akdamar adası Ermenilerin mi?

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Göksel Gülbey, “Van Akdamar Adası Hristiyan Türklere ve Peçenek Türklerine aittir” dedi. Gülbey, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ermenilerin Akdamar Adası’nın kendilerine ait olduğunu öne sürdüklerini belirterek bu iddiaların yersiz olduğunu söyledi. Dernek olarak 8 Eylül’de Van Akdamar Adası’na gideceklerini belirten Gülbey, "Van Akdamar Adası Hristiyan Türklere ve Peçenek Türklerine ait. Ermeniler burada kesinlikte hak talebinde bulunmasın. Ermeniler 8 Eylül’de Akdamar Adası’na gelerek buranın kendilerine ait olduğunu iddia edecek. (Bu adamlar nerem doğru ki diyor. Ne diyelim, Zırva tavil götürmez. HYETERT)

OIA, Fisherman Night


A Public Conversation with Professor Richard Hovannisian

By Rabbi Elie Kaplan Spitz / Congregation B’nai Israel
Tustin, Calif.—On Sunday, August 18h, members of the Jewish and Armenian community shared a kosher Armenian dinner mentored by Zov Karardian, a child of survivors of the Armenian Genocide and much admired proprietor of Zov’s Bistro. Afterwards, we enjoyed a public conversation with Professor Richard Hovannisian, a founding scholar of Armenian studies. Professor Hovannisian taught at UCLA, published extensively on Armenian history, and with his students interviewed close to eight hundred survivors of the Genocide of 1915-1918. He did so when there were still those alive to recount what they saw.

Aleppo Christians Fear Iraq-Style Ethnic Cleansing

By: Edward Dark for Al-Monitor Posted on August 26.
ALEPPO, Syria — Aleppo is basically “Little Syria,” a melting pot, representative of the diverse ethnic and religious groups that make up the nation. Christians in Aleppo have tended to live together in close-knit communities in neighborhoods usually clustered around churches.
The burnt interior of Kevork Church is pictured after clashes between Free Syrian Army fighters and forces loyal to Syria's President Bashar al-Assad, in the Midan area of Aleppo, Oct. 30, 2012. (photo by REUTERS/George Ourfalian)

Liza Babaoğlu'nun Başarısı

10 katılımcının bulunduğu Abalon oyununda Pangaltı  Ermeni  İlköğretim Okulu 6. Sınıf öğrencisi Lisa Babaoğlu , Mind Lab Türkiye Final turnuvasında  5 de 5 yaparak  8. Mind Lab Uluslararası  Olimpiyatlarına katılmaya hak kazandı ve  orada bireysel turnuvada  Abalone oyununda dünya  4.sü oldu.

Süryani ve Rum soykırımı tanındı

Avustralya Parlamentosu tarihi bir karar alarak Süryani ve Rumlara soykırım yapıldığını kabul etti. Seyfo Center Başkanı Sabri Atman, Türkiye’yi soykırımı tanımaya çağırarak, “Darısı Türkiye’nin başına” dedi. Avustralya, İsveç’ten sonra Asuri-Süryani ve Rum soykırımını tanıyan ikinci ülke oldu. İsveç Parlamentosu 11 Mart 2010 tarihinde Ermeni, Rum ve Asuri-Süryanilere soykırım yapıldığını kabul etmişti. Bilindiği gibi Avustralya Eyalet Parlamentosu 5 Mayıs 1998 günü Ermeni soykırımını tanımıştı. Parlamentonun soykırıma uğrayan halklara Süryani ve Rumları da dahil etmesi Süryani liderler ve Asuri-Süryani halkı tarafından sevinçle karşılandı. Süryani Evrensel İttifakı Başkanı Hermiz Shahen Süryani soykırımının kabul edildiği 1 Mayıs’ın Süryaniler için tarihi bir gün olduğunu söyledi ve diğer ülkelerin de Avustralya’yı izleyeceklerine olan inancını dile getirdi.

Dr. Pat Walsh Ermeni iddiaları gerçeği yansıtmıyor

Tarihçi Şükrü Server Aya’nın “Preposterous Paradoxes of Ambassador Morgenthau” (Büyükelçi Morgenthau’un İnanılamaz Paradoksları) adlı kitabının basımını üstlenen “Athol Books” yayınevi editörü Dr. Pat Walsh Ermeni iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. (Sonun iş editörlere kaldı. HYETERT)

The Armenian Jewel in New York City

For 45 Years, a Shining Jewel of Armenian Faith. It has served as a spiritual center for Armenian Christians throughout North America: a place where our people have gathered to express joy and sorrow, hope and determination. It has been a beautiful jewel of faith, shining proudly in the heart of New York City—testifying to the world that the Armenian heritage is alive, vibrant, and resilient.

Egyptian Twitter Post Pushes Turkey's Buttons

By: Yasemin Çongar for Al-Monitor Turkey Pulse Posted on August 23.
I learned what "khachkar" meant some years ago in Egypt. I had always known the word, of course. All Turkish school kids do. It is the mountain range in the northeast that we used to paint in a dark shade of brown on our hand-drawn maps of Anatolia. We would even leave a speckle of white in the middle to suggest a summit of never-melting snow and write there on the top: Kaçkar. It was an undefined word, but in my young dreamy mind, I associated it with glimmering ski slopes — an image doubtlessly fortified by the literal meaning of the word’s two syllables, kaç (escape) and kar (snow). People take part in a commemoration ceremony to mark the anniversary of the 1915 mass killings of Armenians in the Ottoman Empire at the Armenian Genocide Memorial in Yerevan, April 24, 2011.  (photo by

Mor Yakup Manastırı açıldı

Nusaybin ilçesinde restorasyon çalışmaları tamamlanan Mor Yakup Manastırı, törenle açıldı. Nusaybin Kaymakamı Abdulhalim Can, ilçeye bağlı Dibek köyünde "Deyr Ghazelke" diye bilinen Mor Yakup Manastırı'nın açılışında yaptığı konuşmada, bölgenin asırlardır kadim medeniyeti bağrında barındırdığını söyledi.

Kürtçe ve Süryanice yüksek lisans sınavına yoğun katılım

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Yaşayan Diller Enstitüsünce yapılan Kürt Dili ve Kültürü ile Süryani Dili ve Kültürü Yüksek Lisans Sınavı'na 2 bin 430 kişi girdi.Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım makamında düzenlediği basın toplantısında 4 ayrı merkezde yapılan sınav hakkında gazetecilere bilgi verdi.

AKP'li başkana çete davası

Fatih Yağmur
İçişleri Bakanlığı Midyat Belediye Başkanı Şeyhmus Nasıroğlu hakkında, tefecilik suçlamasından dolayı soruşturma izni verdi. AKP'li başkana çete davalısı Şeyhmus Nasıroğlu, 2011 yılında DYP den AK Parti ye geçti. 3 dönemdir belediye başkanı.

Ermeniler Van'da vaftiz edilecek

Van’daki tarihi Akdamar Kilisesi’nde bu sene 4.’sü düzenlenecek Ermeni ayininde ilk defa vaftiz töreni yapılacağı belirtildi. Van Gölü’deki Akdamar Adası’nda yer alan tarihi Akdamar Kilisesi’nde yapılacak ayin için tüm hazırlıklar son aşamaya getirildi. Van Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer başkanlığında yapılan toplantıda ilgili kurum müdürleri katılarak, görev ve sorumlulukları hakkında bilgilendirildi. 8 Eylül 2013 Pazar günü saat 11.00’de yapılacak olan ayinde ilk defa vaftiz töreninin de yapılacağı belirtildi.

Ana dilde eğitim meselesi (1)

Mıgırdiç Margosyan / mmargosyan@hotmail.com
Kirvem,Son zamanlarda ülkemizin gündeminde tartışılan başlıca konulardan biri de “ana dilde eğitim” meselesi… Bu konuda herkes kendi işkembesine göre bir şeyler dillendirirken, aynı zamanda da “nalıncı keseri” misali kendinden yana yontup, dolayısıyla canının istediği gibi laflayıp duruyor. Aslında sıradan vatandaş veya daha da yaygın ifadesiyle “sokaktaki vatandaş” denen büyük çoğunluğun, bu mevzu hakkında şu veya bu minvalde “ahkam” kesmesinden ziyade, neredeyse on yılı aşkın bir süreden beri ülkenin “dümen”indeki “kaptanı derya” ile onun güdümündeki çarkçıbaşı ve çımacılarının bu bapta ne düşündükleri önemli!

İnsanların Kitlesel İmhası ve Hukuk

Yüzyılın en karmaşık sorunları artık “savaş” yoluyla çözülüyor. Kanla yıkanmış, insan derisiyle kaplı uluslararası Sözleşmeler ise artık katliamları önleyemiyor.

«The Economist». Հայկական մշակույթը Թուրքիայում հառնում է մոխիրներից

NEWS.am–ը մեջբերում է  «The Economist»-ում հրապարակված հոդվածը` զգալի կրճատումներով. Նրբագեղ արծաթյա մաշիկներ, ձեռքով փորագրած պղնձե ափսե: Էթնիկ հայուհի Սիլվիա Օզիերլին քնքշորեն հպվում է Ստամբուլի իր ճաշասեղանին դրված ընտանեկան այդ եւ այլ գանձերին: Այդ առարկաները պետք է ցուցադրվեն Օզիերլիի հարազատ քաղաք Դիարբեքիրում` 2013թ. վերջին հայկական մշակույթի նոր թանգարանի ցուցահանդեսում:

The Turkish Publisher Ragıp Zarakolu The Power of the Word


For almost 40 years now the Turkish publisher, author and human rights activist Ragıp Zarakolu has been a thorn in the side of the Turkish state. He has been jailed several times and there are numerous indictments against him going through the courts. But Zarakolu has never lost his faith in the power of the word. Profile by Ceyda Nurtsch.

Ortadoğulu Liderler ve Mezhep Savaşları

Nurettin Değirmenci / degirmencinurettin@gmail.com
Reuters ajansının haberine göre, Esad karşıtı isyancılara destek amacıyla Türkiye  üzerinden 400 ton ağırlığında cephanelik yardımı gönderildiği muhalifler tarafından iddia edildi.Körfez ülkelerinin finanse ettiği belirtilen cephane teslimatının muhaliflere iki yıldır tek seferde yapılan en büyük silah yardımı olduğu belirtildi. Muhalif Muhammed Salam Reuters’e yaptığı açıklamada, Hatay’dan gelen silah dolu 20 römorkun karargâhlara dağıtıldığını söyledi. İyilik ağır hasta olunca, tedavisi ölümle yapılır.

“Erdoğan sayıklıyor... Aklını kaybettiği konuşuluyor”

Erdoğan’ın, Mısır’daki darbenin arkasında İsrail’in olduğunu söylediğini iddia ettiği ünlü Fransız düşünür Bernard-Henri Levy, Erdoğan’a çok sert tepki gösterdi, "Herkes ona gülüyor" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mısır’daki darbenin arkasında İsrail’in olduğunu, bunu yıllar önce söylediğini iddia ettiği ünlü Fransız düşünür Bernard-Henri Levy, Fransa’da Erdoğan’ın akıl sağlığını kaybettiğinin ve saçmaladığının konuşulduğunu ileri sürdü.

Anadilde Eğitim Haktır Engellenemez

Serhat Demir
Uluslararası Sözleşmelerde Anadilde Eğitim Hakkı. "Çoğulcu ve gerçekten demokratik bir toplum, bir ulusal azınlığa üye kişilerin etnik, kültürel ve dinsel kimliklerine saygı duyulmasını, bu kimliği açıklamak, korumak ve geliştirmek için gerekli olan koşulların oluşturulmasını sağlamak zorundadır."Avrupa Konseyi'nde 1 Şubat 1995'te imzaya açılan, Türkiye'nin imzalamadığı belge sorununa ilişkin çeşitli hükümler içermektedir.

Panel Discussion about the Armenian Language

Begins: Wednesday, September 4 at 7:30pm
Contact: info@armenianchurchwd.com
Location: Zorayan Museum

Address: 3325 N. Glenoaks Blvd. Burbank CA, 91504

Turkish Armenians are beginning to celebrate—and commemorate—their past

The Armenian museum, the first of its kind in Anatolia, will be part of the newly restored Surp Giragos church complex (pictured). Its aim is to chronicle Armenian life in Diyarbakir, in Turkey’s mainly Kurdish south-east, before 1915. That was the year when Ottoman troops and their Kurdish accomplices began slaughtering over 1m Armenians and other Christians across the country during what many historians say was the first genocide of the 20th century.

Egypt Floats Genocide Recognition As Trial Balloon to Warn Turkey

By Harut Sassounian / Publisher The California Courier
The Arab Spring in Egypt has turned into a hellish summer with countless casualties. Ever since the Egyptian military deposed President Mohamed Morsi, one particular foreign leader has been screaming the loudest, demanding his immediate reinstatement. That bellicose leader is Recep Tayyip Erdogan, the Prime Minister of Turkey, a staunch supporter of his fellow Islamist Morsi and the Muslim Brotherhood.