Etiketler

Dünya Barış Günü Kutlu Olsun

Çevremizde ve ülkemizde savaş tamtamları çalarken bütün dünyaya barışın hakim olmasını diliyor, Dünya Barış Gününü kutluyoruz.HYETERT

21 Eylül Dünya Barış Günü

Adil Hakyemez / adil@bianet.org
BM'nin Dünya Barış Günü 21 Eylül. Bizim kutladığımı 1 Eylül ise artık olmayan SSCB ve Varşova Paktı ülkelerinin barış günü. Kaç yıldır bunu merak ederim. Bugün de haberlerde Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın "Dünya Barış Günü vesilesiyle" demeç yayımladığı kulağıma çalınınca öteki ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, meclis başkanları, barış girişimi sözcüleri, insan hakları kuruluşları neler demiş diye bir kez daha boşuna sağa sola bakındım durdum.

Belgesel Gösterimine Davet

İstanbul’daki Ermeni ve Rum cemaatlerinin ortak etkinliği olan Nefin Dinç ve Herkules Millas’ın “Öteki Kasaba” isimli belgesel gösterimini onurlandırmanızı dileriz.

Soykırım Sertifikalı Malta Sürgünleri

Zeynep Tozduman
Malta belgeleri sadece bir halkın değil, halkların trajedisinin öyküsüdür. Kan ve gözyaşının hiç eksik olmadığı coğrafyada, tek tipçi anlayışların emperyal çıkarlarla buluşup, insan haklarının kurban edilmesinin elim öyküsüdür. Aslında, Malta Belgeleri'ni araştırmak, bir anlamda cumhuriyetin köklerinde var olan gerçeklikleri ortaya çıkarmaktır. 

TESEV Rapor ve Basın Toplantısı: Yargı Paketleri: Hak ve Özgürlükler Açısından bir Değerlendirme

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı olarak, Yargı Paketleri:  Hak ve Özgürlükler Açısından Bir Değerlendirme raporunu 23 Eylül 2013’te İstanbul’da 10:00-12:30 saatleri arasında kamuoyu ve basın ile paylaşacağız.  “Yargı Paketleri:  Hak ve Özgürlükler Açısından Bir Değerlendirme" raporu, AK Parti hükümeti tarafından 2011 yılından bu yana hazırlanıp yürürlüğe sokulan dört yargı paketini hak ve özgürlükler bağlamında değerlendiriyor.

Türkiye'nin ilk azınlık vakıf üniversitesi kuruluyor

Rum Vakfı, Osmanlı döneminde eğitim veren üniversiteyi yeniden açmak için başvuruda bulundu. Gerekli izinler alınabilirse İngilizce, Türkçe ve Yunanca eğitim verecek olan üniversite, tüm dünyadan öğrenci kabul edecekİstanbul Beyoğlu Merkez Rum Kız Mektebi Vakfı, Osmanlı döneminde var olan ancak süreç içerisinde kapanan üniversiteyi yeniden açma yönünde ilk adımı attı. Geçmişte Rum Kız Mektebi olarak hizmet veren Taksim İlk Yardım Hastanesi'nin arkasında Maç Sokak'taki dört katlı bina, bir yıl önce "Azınlık Vakfıları'na mal iadesi"yle ilgili yasa kapsamında vakıfa iade edildi. Rum Vakfı, tarihi binayı Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden (VGM) aldıktan tam bir yıl sonra bu defa "Burası üniversite merkez binası olsun" talebiyle başvuru yaptı.

The 16th Annual Arpa International Film Festival

September 26th – 29th The Egyptian Theatre 6712 Hollywood Blvd., Los Angeles. 2013 Film Lineup, Arpa Foundation for Film, Music, & Art (AFFMA) is pleased to announce the 16th Arpa International Film Festival line up of films.  This year’s festival will include over 60 films from 30 nations, including Armenia, Belgium, Bulgaria, Canada, Colombia, Cuba, Denmark, Dominican Republic, Georgia, Japan, France, India, Israel, Italy, Lebanon, Mali, Poland, Russian Federation, Rwanda, Singapore, South Africa, Sweden, Syrian Arab Republic, Turkey, Uganda, United Kingdom, and the U.S.

Celebrating Two Birthdays

Անկախության օրը՝ սեպտեմբերի 21-ին, ՍիվիլՆեթը Ձեզ հետ կլինի ՈՒՂԻՂ ԵԹԵՐՈՒՄ՝ Երևանի ժամանակով 13:00-ից մինչև 18:00-ն:
September 21, Independence Day, CivilNet is streaming LIVE from 1 pm to 6 pm Yerevan time.

"Azınlık Okulları İçin Diyalog Çok, Çözüm Yok"

Nilay Vardar
Gökçeada'da yıllardan sonra dört öğrencili bir Rum okulunun açılması umutları arttırsa da azınlık okullarının sorunları tüm ağırlığıyla devam ediyor. Bu durumu Tarih Vakfı'ndan Gürel Tüzün, "Son yıllardaki adımları görmezden gelemeyiz. Ancak diyalog çok, çözüm yok" sözleriyle açıklıyor. Okul sayısı 6437'den 23'e düştü Şu anda Gökçeada'daki okulla birlikte 23 azınlık okulu var. 16'sı Ermeni 6'sı Rum, biri de Musevi okulu. Gökçeada dışındakilerin hepsi İstanbul'da. Bu okullarda 3137 Ermeni, 230 Rum ve 688 Musevi öğrenci okuyor. Nüfusun yüzde 40'ının gayrimüslüm oluğu Osmanlı döneminde 1894'te 6437 azınlık okulu vardı. Okulların durumu kitaplaştı.

Ruhban Okulu konserle açılacak

Serdar Korucu / Radikal
Açılıp açılmayacağı konusu yıllardır özellikle Türkiye -Yunanistan arasında ‘diplomatik savaşlar’a sahne olan Heybeliada Ruhban Okulu, pazar günü kapılarını açıyor. Ancak açılış nedeni eğitim değil, konser. ‘Yunanistan’dan Türkiye’ye Kültür Yolculuğu’ etkinliğinde Türk ve Yunan sanatçılar Ruhban Okulu’nda birlikte sahne alacak. 1844’te Hıristiyan Ortodokslar arasında dini birliği korumak amacıyla teoloji okulu olarak kurulan ve 1971’de kapatılan Heybeliada Ruhban Okulu, son dönemlerde alevlenen tartışmalarla yeniden gündemde.

İşte 'Azınlık Okulları' raporu

Tarih Vakfı’nın hazırladığı “Geçmişten Günümüze Azınlık Okulları” raporunda, azınlık okullarıyla ilgili çarpıcı veriler açıklandı. Tarih Vakfı’nın hazırladığı “Geçmişten Günümüze Azınlık Okulları” raporunda, azınlık okullarıyla ilgili çarpıcı veriler açıklandı. Raporda, Osmanlı döneminde sayıları 6 bin 437 olan gayrimüslüm okullarının, Cumhuriyet döneminde 23’e kadar düştüğü ifade edildi.

Bartholomeos Tarihi Kilise De Ayin Yaptı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Yunanistan ve İstanbul'dan gelen ortodokslar ile birlikte dini inançları gereği önemi büyük olan Marmara Adası Saraylar Beldesi'nde bulunan tarihi kilisede ayin yaptı. Marmara Adası Saraylar Beldesi'nde bulunan tarihi kilisede düzenlenen ayine Yunanistan ve İstanbul'dan 150 Ortodoks katıldı.

Azerbaycan’dan Ermenistan’a havaalanı tepkisi

Azerbaycan, Ermenistan’ın işgal altındaki Dağlık Karabağ’da inşa ettiği yeni hava alanını faaliyete geçirmeye çalışmasına tepki gösterdi.Azerbaycan basınında yer alan haberde Ermenistan’ın bu amaçla yeni uçaklar aldığı ileri sürüldü. İşgal altındaki Dağlık Karabağ’da inşa edilen yeni hava alanının 15 gün içerisinde faaliyete geçmesinin planlandığı, meydanın uçakların inişi ve kalkışı için hazır olduğu belirtildi.

Esaret altında bulunan Hakob İncigülyan’a ilişkin durum değerlendirildi

Ermenistan Savunma Bakanı I. Yard. Davit Tonoyan, 19 Eylül’de  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Erivan Temsilcisi Kristof Birvirt’le buluştu; diğer konular yanı sıra Azerbaycan’da esaret altında bulunan Hakob İncigülyan’a ilişkin durumu değerlendirdi. Savunam Bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre Tonoyan, son günlerde Azerbaycan medya organlarından birinde yer bulan Azerbaycan Devlet Esirler, Rehineler ve Akıbeti Meçhuller Komisyonu Sekreteri Şahin Sailov’un, Ermeni esir İncigülyan’ın güya  kendisinin 3. ülkeye nakledilmesini rica ettiğine ilişkin verdiği bilgiye değindi. 

Celebrating Armenia's Independence

Saturday, September 21, marks the 22nd anniversary of the establishment of the Republic of Armenia. Celebrations are planned in the homeland and in Armenian communities across the diaspora.The rebirth of the Armenian homeland is one of the most momentous developments in the history of the Armenian people. Armenia’s citizens voted for independence from the Soviet Union on September 21, 1991, and the resulting free republic became a member of the United Nations on March 2, 1992.

Ermeni gelinlere Osmanlı tapusu

Mehmet Çetingüleç 
Ermeniler Türkiye'ye dönmek istiyor. Geride bıraktıkları evleri, tarlaları, bahçeleri ve hatta mezarlıkları almak için. Peki nasıl? Ellerindeki tapularla… Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe saygın bir tarihçi. Ermeni meselesini iyi biliyor. Ermenistan'da yapılan düğünlerde anne-babaların gelinlere hediye olarak Osmanlı tapusu verdiğini söylüyor. 1915'te zorunlu göçe tabi tutulanlar ve daha sonra çeşitli gerekçelerle göç edenlerin bıraktıkları tapular. İşte 2015 yılı senaryosunda, bu belgelerin ortaya çıkarılıp hak talep edilmesi bekleniyor. Göç edenlerin varisleri "mallarımızı istiyoruz" diyecekler. Peki Türkiye böyle bir talebe karşı hazırlıklı mı? Daha doğrusu bu taleplerden sonuç almak mümkün mü?.. Prof. İsrafil Kurtcephe anlatıyor:"Hazırlıklı olmamız gerekiyor. Başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere bu konuda sürekli çalışacak birimlerin oluşturulması lazım. Dünya genelinde en az Ermeniler kadar örgütlü ve planlı çalışacak lobi kuruluşlarını faaliyete geçirmemiz lazım. Soykırımın 'bir halkı tamamıyla ve maksatlı şekilde yok etmek' anlamı taşıdığını, 1915'te yaşanan olayların ise karşılıklı çatışma nedeniyle zorunlu bir yer değiştirme olduğunu anlatmamız lazım. Bunu yapmadığımız takdirde 2015'e hazırlıksız yakalanabiliriz. Dünya kamuoyunda olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliriz."

Levon için mezar yeri şartı

Uğur Becerikli
1982'de idam edilen Levon Ekmekçiyan'ın Fransa'ya taşınması belge engeline takıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, gömü için Paris'te mezar yeri adresi istedi. 7 Ağustos 1982'de Esenboğa Havalimanı bombalama eyleminden sonra idam edilen ASALA üyesi Levon Ekmekçiyan'ın mezarının taşınmasında bir pürüz daha çıktı. Ailenin Paris'te bir mezar yeri göstermesi bekleniyor.

Kürt Parlamentosu'nda Türkmen, Hıristiyan ve Ermeniler için kota

Irak'ın kuzeyinde Cumartesi günü 4. kez düzenlenecek parlamento seçimlerinde 111 sandalyeli meclis belirlenecek. Parlamentoda Türkmenler, Ermeniler ve diğer Hıristiyan toplumu için 5'er adet olmak üzere toplam 15 sandalye ayrılıyor. Söz konusu gruplar, kota sistemine genelde olumlu baksa da bunun nasıl uygulandığının önemli olduğuna dikkat çekiyor. (Darısı başımıza. HYETERT)

Demokratikleşme paketi sürprizlerle tamamlandı

Mehmet Ali Berber / Ankara
Paketin son gün sürprizi ise azınlık konusunda olurken, Ruhban Okulu'nun açılmasının yanında iki önemli maddenin de pakete girdiği öğrenildi. Bu maddeler 2011 yılında Başbakan Erdoğan'ın duyurduğu "Gayrimüslim vakıflarının mallarının iadesi" adımında süreci tıkayan, iadelerin sınırlı kalmasına neden olan bürokratik engelleri ortadan kaldıracak. Özellikle mahkemelerce "işgalci" olarak tanımlanması ve bürokratik engellerden dolayı bazı vakıflar hakkı olmasına rağmen taşınmazlarını geri alamamıştı. İşte bu taşınmazlardaki tüm sorunların ortadan kalkması için pakette özel bir düzenlemenin yer aldığı öğrenildi.

Geldiler

ALBATROS / Ragıp Zarakolu
Bugün Kemal Yalçın’ın ‘Haymatlos’  adlı yeni kitabını bitirdim… Bir çırpıda okunup biten bir kitap…(İş Bankası Yayınları, 2011, resimli, 635 sayfa) Tarihimizin hayırlı işlerinden birini anlatıyor bu kitap.Yani, Nazi Almanya’sından kaçıp gelen ve Türkiye’de modern üniversite, mimarlık, müzik, tiyatro kurumlarının inşasına katkı sunan bilim insanlarının ve sanatçıların, onların ailelerinin öyküsü...

Kara Kilise Onarılmayı Bekliyor

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan tarihi Kara Kilisesi onarılmayı bekliyor.Şemdinli ilçe merkezinden 5 kilometre uzaklıkta bulunan Yayla köyündeki Kara Kilisesi, bir dönem Nasturi Hıristiyanları tarafından ibadethane olarak kullanılmış. Bölgedeki en büyük kilise olma özelliğini taşıyan Kara Kilise, her geçen gün biraz daha tahrip oluyor.

Tigran Petrosyan’ın başarısı

FIDE ustası Tigran Petrosyan Tiflis’te gerçekleştirilen  Nona Gaprindashvili Satranç Kupasında 9 olası puandan 7 puan kazanarak 162 satranççı arasında 4. sırada yer aldı.

Asuri-Süryanilerin Yurtlarına Geri Dönme Özlemi Hep Var

Erdal Boyoğlu /  Anonymous
Her halkın tarihinde hüzün dolu sayfalar mutlaka vardır. Ancak bazı olaylar var ki, söz konusu halkın tarihine imhacı ve inkarcı yöntemle ortadan kaldırılmak istenen halkın başında gelmektedir Asurlar. Tarihte aldıkları ağır yenilgilerle dünyanın bir çok yerine savrulan Asurlar, halen sürgünde yaşayan bir halktır. Anadolu'da halen varlığı tanınmayan ve bilinmeyen bir halktır. Asurların tarihi inkarcılıkla devam ediyor olması tarihin acısıdır. İşte tarih bu acılarla tanık oluyor Asurların tarihine. Mimari, felsefe, resim,şiir, müzik ve antik çağın gelişmesinde önemli çekişmeler baş gösterdiğinde Babillerin önemli bir misyonu vardı. Hrıstiyanlığı dünyada ilk kabul eden Asur kralıdır. Kendiliğinden kabul eden uygarlıktı. Ne bir savaş ne de bir dayatma var. 

Rusya’sız Ermenistan’ın güvenliğinin temini oldukça zor olur

Komşularımızın zamanındaki savunma kabiliyetleri giderek saldırı kabiliyetlerine dönüşmekte ve bu anlamda Rusya’sız, Ermenistan’ın güvenlik temini oldukça zor olur. Açıklama bugün 17 Eylül’de Ermeni-Rus (Slavon) Üniversitesi öğrencileriyle buluşmasında Ermenistan Savunma bakanı Seyran Ohanyan’dan geldi; Ohanyan sözlerinin devamında sadece Azerbaycan’ın olası durumunda sorun olmayacağını, ancak Türkiye’nin de  olduğunu kaydetti. Ohanyan 2010 yılında imzalanan anlaşma gereği Rusya’nın Ermenistan’ın tüm güvenliğini teminle yükümlendiğini kaydetti.

Sabiroğlu’nun duyurusu, Azerbaycan’ın yapıcı olmayan yaklaşımının kanıtıdır

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın sekreteri Eldar Sabiroğlu’nun, tampon hatta karşılıklı silahlı atışma sonucu güya Ermenistan’ın Azerbaycan’dan 2 katı daha fazla kayba sahip olduğunu, ayrıca uluslararası kuruluşların keskin nişancıların ön hattan uzaklaştırılması talebine ilişkin şu görüşü açıkladı: ″Azerbaycan Savunma Bakanlığı bunu yapmaktan imtina etmektedir. Biz keskin nişancıları savaşın sona ermesine dek uzaklaştırmayacağız″.

Azerbaycan’da Soykırım Anıtı Kompleksi Açıldı

TurkishNY.com - 1918 yılında Ermeniler tarafından Azerbaycan’a karşı yapılan soykırımın kurbanları anısına inşa edilen Guba Soykırım Anıtı Kompleksi’nin Çarşamba günü açılışı yapıldı. News.Az’ın haberine göre soykırım anıtı kompleksinin açılış törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva da katıldılar. (Hırsız kuvvetli olunca... HYETERT)

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

Գերմանիոյ Հայոց Առաջնորդ Գերշ. Տ. Գարեգին Արքեպս. Պեքճեանը 15 Սեպտեմμեր 2013 Կիրակի օրը Անտիոքի Ուղղափառ Եկեղեցւոյ Գերմանիոյ Առաջնորդութեան հրաւէրով Քէօլնի մէջ մասնակցեցաւ նոյն եկեղեցւոյ Պատրիարք Ն. Ա. Քիրիոս Քիրիոս Յովհաննէս Ժ. ի հովուապետական այցելութեան առթիւ մատուցուող Սուրμ Պատարագին: Արարողութեան ներկայ էին քոյր եկեղեցիներու եւ քաղաքական իշխանութիւններու μարձրաստիճան ներկայացուցիչներ եւ μազմաթիւ հաւատացեալներ:

Moskova’da Ana Katedralin mesh ayini gerçekleşti

Rusya Federasyonunda bulunan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve eşi Rita Sarkisyan bugün Moskova Ermeni Piskoposluk Ana Katedrali (Surp Paytsarakerputyun) mesh ve kilise kompleksinin açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden verilen bilgiye göre;  katedraldeki ilk ayin Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II riyasetinde icra edildi.

Dink davasında ilk duruşma bitti

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada, Erhan Tuncel hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verildi. Duruşma 3 Aralık’a 2013’e ertelendi.

Belki Dağlık Karabağ’ın tanınma zamanı gelmiştir

Ragıp Zarakolu
Armenian Weekly, geçenlerde  Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan etmesinin 25. yıldönümü öncesinde ilginç bir değerlendirme yayınladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise uluslararası camia tarafından tanınmadan 40.yılını dolduracak gelecek yıl...  Kuzey Irak Kürdistan Federe Devleti ise, fiilen bağımsız bir devlet, uluslararası camia tarafından tanınma açısından. Bu nedenle bu iki örneğe oranla daha şanslı bir durumda. DKC, 25 yıl önce, bir direniş savaşı yürüterek, kendi hakkını belirleme hakkını kullandı. Nasıl Azerbaycan SSCB’den ayrılırken bu hakkı kullanmış ise...

Diaspora dönmek istiyor

Hrant Kasparyan / Taraf
Ermeni katliamının 100. yılı öncesinde Türkiye’de temaslarda bulunan Fransa’daki diaspora temsilcilerine göre, bu topraklarda yeniden birlikte yaşamak mümkün.1915’le birlikte Ermenilerin yok edilmesinin geri dönüşü olmayan bir felakete yol açtığını belirten Batı Ermenileri Ulusal Kongresi temsilcileri, tehcir edilen Ermenilerin yeni Türkiye’de bir arada yaşama imkânı bulabilmesinin güncelliğini koruduğunu söylüyor. Türkiye, dünyanın dört bir yanındaki Batı Ermenilerinin varlığını ve haklarını er ya da geç tanıyacak. Kurtulan ve hayatta kalmayı başaranların hakları, talepleri, manevi ve maddi olarak uğradıkları zararın tanınması önemli. Türkiye anayasası Ermenileri kabul etmeli ve onlara eşdeğer bir konum vermeli. Türkiye, Batı Ermenilerinin varlığı ve yasal yollarla onların hak talep etme iradesiyle hesaplaşabilmelidir. Batı Ermenileri, tüm dünyada hukuki ve siyasi bir gerçekliktir.

Bulgar Patrik Nefofit'ten İlk Ziyaret İstanbul'a

Bulgar Ortodoks Kilisesi’nin ruhani lideri Patrik Nefofit, 20 23 Eylül tarihlerinde Fener Rum Patriği Bartholomeos'yu ziyaret edecek.Bulgar Ortodoksların üst yönetim organı Yüksek Senot'tan yapılan açıklamaya göre, 24 Şubat 2013 tarihinde patrik seçilen Nefofit, 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul'u ziyaret edecek.

Dink Ailesi: Duruşmaya Girmeyeceğiz

Dink Ailesi, bugün yeniden görülmeye başlanacak Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davaya “Artık bu müsamerede yokuz” diyerek katılmama kararı aldı.

Mısır'dan 'Ermeni soykırımı' hamlesi

İtalyan La Stampa gazetesinin Vatikan ağırlıklı gelişmeleri ele aldığı "vatican.insider" adlı internet sitesinde yer verilen habere göre, Mısır Halk Cephesi Enstitüsü Direktörü Avukat Muhammed Saad Khairallah, artık ülkesinin de 1915 yılında yaşanan olayları Ermeni soykırımı olarak kabul etmesi gerektiği talebiyle Kahire Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Marco Tosati imzasını taşıyan haber, Avukat Khairallah'ın, Lilian Daoud'un sunduğu ve ülkenin en yüksek reytingli programlarından As-Sura al Kamiila'da yaptığı açıklamalara dayandırıldı.

Bir Türk'ün gözüyle Ermeni meselesi...

Uzun yıllar Ermenistan'da yaşayan araştırmacı Mehmet Fatih Öztarsu Ama Hangi Türkler ve Ermeniler adlı kitabında tanıklıklarına ve incelemelerine yer verdi. Araştırmacı Mehmet Fatih Öztarsu'nun Ama Hangi Türkler ve Ermeniler adlı çalışması Öteki Adam Yayınları arasından çıktı. "Birbirini Tanımayan Düşmanların Hikâyesi" alt başlığıyla yayımlan kitap, Ermenistan'da yaşayan bir Türk'ün gözüyle Ermenistan ve Ermeni meselesini çeşitli boyutlarıyla inceliyor.

Kader Değiştiren Adam: Zorro Berç

Haber ve fotoğraflar: Sarkis Güreh
Zara’dan İstanbul’a, İstanbul’dan ABD’ye, oradan da Meksika’ya uzanan talihsizliklerle dolu bir serüven onunkisi.Azrail’le iki kere karşılaşmış ve ikisinde de mağlup etmeyi becermiş. Şimdilerde yaşadığı Meksika’da kolunu veya bacağını kaybettikleri için toplumun sırt çevirdiği gençleri futbol aracılığıyla yaşama bağlıyor. Meksika’da Ampute futbolun kuruluşuna ön ayak olup, açtığı on kulüpte sayısız genç için umut olan Berç Zoryan, namı diğer Zorro Berç’in, Surp Haç Tıbrevank Lisesi’nin mezuniyetine katılmasını fırsat bilerek, soyadı gibi zor geçen yaşam öyküsünü dinledik.

Hrant Dink Cinayeti Davası Yarın “Yeniden” Başlıyor

Hrant’ın Arkadaşları, Yargıtay’da bozulmasının ardından yarın sabah 10:00’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde tekrar görülmeye başlanacak Dink cinayeti davasına katılım çağrısı yaptı.

14 Սեպտեմբեր 1915. Մուսա Լերան Հերոսամարտին ոգեպնդող աւանդը

98 տարի առաջ այս օրերուն, 12-14 Սեպտեմբեր 1915ին, աւելի քան 4 հազար հայ մարդիկ՝ մանուկ եւ ալեհեր, կին թէ տղամարդ, իրենց զէնքերով եւ փոխադրելի ինչքերով, ապաստան գտան ֆրանսական 5 մարտանաւերու վրայ եւ հեռացան իրենց հայրենի դարաւոր ոստանէն՝ Մուսա լերան գիւղերէն։
1915ի նկար

Pakete Mor Gabriel de girdi

Başbakan Erdoğan tarafından gelecek hafta açıklanması beklenen yeni demokratikleşme paketine Heybeliada Ruhban Okulunun yanı sıra, Mardin’deki Mor Gabriel Manastırı da girdi. Yapılacak düzenleme ile hazineye geçmesi öngörülen araziler için, manastır idaresi ile çözüm yoluna gidilecek.(Umarız pakette AB İlerleme raporlarında da yer alan azınlık cemaatlerinin tüzel kişiliği ve örgütlenme izni de yer alır. HYETERT) 

Gökçeada Rum Okulu'nda ilk zil sesi

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde 1951'de kurulan ve 1964'te kurucusunun isteğiyle kapatılan Özel Gökçeada Rum İlkokulunda, yarım asır sonra yarın yeniden ders zili çalacak. Eğitim 4 öğrenciyle başlıyor.

Bisikletle 600 TL’ye 25 günde Gürcistan, Ermenistan

Serhan Yedig /syedig@hurriyet.com.tr
Emekli mühendis Orhan Kılıç üç yıl önce bisikletle uzun gezilere çıkmaya başladı. Geçen yıl İstanbul’dan Gürcistan’a gitti, ülkenin önemli bölümünü gezdi. Bu yıl temmuzda Hopa’dan yola çıkıp, Gürcistan üstünden girdiği Ermenistan’ı gezdi. Kılıç “Şaşırtacak kadar dostça karşılandım, ummadığım kadar güvenli ve güzeldi” diyor. Yazının Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/24717623.asp

Vatikan, İstanbul-Fener ve Moskova kilisesi

Ali Bulaç 
Papa 16. Benedicht’in  seçilmesinden sonra Türkiye’de özellikle laikçi kesimde, iki temel korku gözlendi:İlki, Papa’nın yol açtığı spekülasyonlar dolayısıyla dinin gündeme gelmiş olması. Söz konusu çevreler dinin gündemde olmasını istemiyorlar; bu hem dini kaynakları doğru dürüst tanımadıkları hem dinin gündem oluşturmasının işlerine gelmemesi dolayısıyla böyledir. “Dinler arası diyalog”a öteden beri karşı çıkmalarının bir sebebi budur. Diyalog dine inisiyatif kazandırır. Laikler dünyanın, olayların, hayatın dinin diliyle okunup yorumlanmasını istemiyorlar, bundan kaçınıyorlar. Papa ise deklarasyonda ve ortaya koyduğu çalışma programında dini öne çıkarıyor, dine dönüşü, Hıristiyanlığın özüne dönmeyi savunuyordu. İkincisi, Papanın İstanbul’a gelişinin asıl amacı Ortodoks Kilisesi’yle ilişki kurmaktı. Türkiye Patriğin ekümenlik vasfını kabul etmiyor. Kabul etmemesinin birkaç sebebi var. Yazının Devamı: http://www.dunyabulteni.net/?aType=yazarHaber&ArticleID=19281

Fethiye'de Yaşayan İngilizlerden Kilise Talebi

Erdoğan Cankuş
Fethiye ve çevresinde yaşayan çoğunluğu İngiliz uyruklu 5 bini aşkın vatandaş için Fethiye Belediyesinin gösterebileceği bir yere kilise yaptırılmak istendiği bildirildi.Fethiye'nin Çalış plajında yaşayan İngiliz uyruklu vatandaşların ibadetlerini bir Hotel salonunda yaptıkları belirtilip Fethiye'de bir yer gösterilmesi halinde "Kilise" yaptırmak için harekete geçecekleri kaydedildi. 

İlk Durak Tiflis

Kirkor Harput, Ermenistan gezisi izlenimlerini ve çektiği fotoğrafları aktarıyor.

Ermeni sanatçı, Bakan Çelik'in çağrısıyla yurda döndü

21 yıl aradan sonra memleketi Diyarbakır'a dönen Ermeni asıllı sanatçı Udi Yervant Bostancı,Türkiye'nin kültür elçisi olmaya hazırlanıyor.

Ermeniler Sivas’tan toprak talep etti!

Muhsin Bayraktar
Sözde Ermeni soykırımı iddialarının arkasına gizlenerek Türkiye’den toprak ve tazminat talebinde bulunan Ermenici çevrelerin ülkeyi parselleme çabası sürüyor. BDP’li belediyelerin yardımlarıyla Güneydoğu’da açtıkları davalarla toprak sahibi olan Ermeniler şimdi de Sivas’ta hak iddiasında bulunuyorlar. Ulaş ilçesi Çatalpınar Mevkii’nde Hamurkesen olarak bilinen bölgenin kendilerine ait olduğunu öne süren 3 Ermeni ‘Tapunun haksız ele geçirildiği’ iddiasıyla Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. (Bu davanın soykırım iddialarıyla da toprak talebiyle de bir ilgisi yok. Bu başlık ve açıklama resmen kışkırtma ve yönlendirmedir. Her vatandaş hakkı olanı ister ve bu devlet hukuk devletiyse herkesin hakkını vermek zorundadır. Dava  yazarın iddia ettiği gibi asılsız ise elbette yargıdan döner. Bu davayı bir ihanet bir, bir saldırı gibi göstermek en azından ayıptır. HYETERT)

Yorgo Hacıdimitriadis’in Aşkale-Erzurum Günlüğü, 1943

Ayhan Aktar
Varlık Vergisi’nin belki de en acımasız tarafı, vergisini en fazla 30 günlük süre içinde ödeyemeyen mükelleflerin ilk olarak Aşkale’de, daha sonra da Erzurum ve Sivrihisar’da oluşturulan çalışma kamplarına yollanmasıdır. 12 Kasım 1942 günü Resmi Gazete’de yayımlanan Varlık Vergisi Kanunu’nun 12 maddesine göre, mükellefler “umumi hizmetlerde veya belediye hizmetlerinde” çalıştırılacaklardır.

Serj Sarkisyan Moskova'ya Gidiyor

NEWS.am’in Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden edindiği bilgiye göre; Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Moskova Ermeni Piskoposluk Kilisesinin mesh ve kilise kompleksinin açılış törenine katılmak üzere 16 Eylül’de Mosova’ya hareket edecek.

Yargıtay Hâkimi: Hrant Dink Türk olsa ceza almazdı

İsmail Saymaz- ismail.saymaz@radikal.com.tr
Avukat Fethiye Çetin, 'Utanç Duyuyorum!' kitabında, Dink'in cezasının onandığı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'ndaki görüşmenin perde arkasını araladı...“(...) Genel Kurul’un önüne gelen dosyadaki bilirkişi raporuna, Sami Selçuk’un hukuksal görüşüne, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ’nın tebliğnamesi ve itiraznamesine, Dink’in yazılarına ve savunmalarımıza rağmen bu karar nasıl verilebildi ve neden verildi?’ Bu soruma hiç düşünmeksizin, anında ve tereddütsüz cevap verdi hâkim: ‘Ermeni olduğu için...’ ‘Yani siz, bu yazıyı Türk kökenli biri yazmış olsaydı, karar farklı mı olurdu diyorsunuz?’‘Hiç şüphem yok, farklı olurdu.’

Feast of the Exaltation of the Holy Cross

We see it soaring atop church spires and standing solemnly over graves. It ornaments our places of worship, and dangles from the neck to rest close to the heart. It flashes through our field of vision when an ambulance speeds by on a mission of mercy, and lends a reserved dignity to the crests of great universities.