Etiketler

GLYD ve Rum Vader Derneği Belgesel Gösterimi Ve Söyleşi

Getronagan Lisesi’nden Yetişenler Derneği ve Rum Cemaat Vakıfları Destekleme Derneği İşbirliği ile “Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi” nde, Belgesel gösterimi ve Söyleşi.
Tarih: 30 Eylül 2013
Saat: 19.30

Ermeni Apostolik Kilisesi, varlıklarını Türkiye’den talep etmeye kararlı

24-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen Ermeni Kilisesi Pisakoposlar Meclisi, Batı Ermenistan ve Kiliya’da kaybedilen varlıklar konusunda takipçi olacak ve Türkiye’den talep etme kararında. Açıklama 27 Eylül’de gerçekleşen basın toplantısı esnasında Piskopos Narek Almelezyan’dan geldi.

Ermeni Apostolik Kilisesi 2015 yılına kadar, Ermeni Soykırımı kurbanlarını azizler mertebesinde sayacak

Osmanlı İmparatorluğunda gerçekleştirilen Ermeni Soykırımı kurbanlarının azizler mertebesinde sayılması süreci 2015 yılına dek sona erecek. Açıklama 24-27 Eylül tarihinde gerçekleştirilen Piskoposlar Meclisinin aldığı kararlara ilişkin açıklamada bulunan Piskopos Arşak Haçatryan’dan geldi. Haçatryan 2014 Sonbaharında Piskoposlar Meclisinin tekrar toplanacağını, bu toplantıda Soykırım kurbanlarının azizler mertebesinde sayılmasına ilişkin gerekli unsurların sunumunun gerçekleştirileceğini ifade ederek ″Azizler mertebesinde sayılma manevi bir süreçtir. Büyük bir ihtimalle, bu insanlar kendi yurt ve dinleri adına hayatlarını feda ettiklerinden toplu halde azizler mertebesinde sayılma olacak. Bu süreci Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II ve Kilikya Yüksek Makamı Katolikosu Aram I yürütecekler.″ dedi.

Ermeni Apostolik Kilisesi Ermenistan, Karabağ ve Suriyeli Ermeni muhtaç aileler için Yardım Fonu tesis etti

24-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen Ermeni Kilisesi Pisakoposlar Meclisi, Ermenistan, Karabağ ve Suriyeli Ermeni muhtaç aileler için Yardım Fonu tesis etme kararı aldı. Açıklama 27 Eylül’de gerçekleşen basın toplantısı esnasında Piskopos Narek Almelezyan’dan geldi. Almelezyan, Hayri Fonun şu ana dek 2 milyon ABD Doları toplamış olduğunu, farklı Erneni yerleşkelerinden bağışların beklendiğini kaydetti. Başepiskopos tüm Ermeni toplumları ölçeğinde bağış kampanyası gerşekleştirileceğini de bildirdi.

Ermeni Kilisesinden çok tartışmalı bir karar

Ermeni Apostolik Kilisesi'nin iki merkezi Eçmiadzin ve Lübnan 400 yıl sonra ilk kez bir araya geldi ve Ermeni Tehcir'inde ölen 1,5 milyon insanı aziz ilan etmeye hazırlanıyor. Ermeni Apostolik Kilisesinin çok yakında 1,5 milyon yeni azizi olabilir. 1. Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı imparatorluğunda yaşamını yitiren tüm Ermenilerin aziz ilan edilmesi bu günlerde Erivan’da Ermeni kilisesine bağlı tüm piskoposların katılımı düzenlenen toplantıda görüşülüyor.

Süryaniler 85 Yıl Sonra Okul Açabilecek

Ankara 13. İdare Mahkemesi’nin Lozan Anlaşması’na dayanarak Süryanilerin okul açabileceği yönünde verdiği kararla Süryaniler okul açmaları önünde fiilen hiçbir engel kalmadı...Cumhuriyet tarihi boyunca resmen azınlık olarak kabul edilmeyen ve bu sebeple okul açmalarına izin verilmeyen Süryaniler hukuk mücadelesinde zafer kazandı.

Oct. 13th Invitation


The Bishops' Synod of the Holy Armenian Apostolic Church Commences at the Mother See of Holy Etchmiadzin

On September 24, in the Mother See of Holy Etchmiadzin, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; and His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, presided over the opening of the Bishop’s Synod of the Armenian Church. Present at the meeting were 62 Archbishops and Bishops from the Mother See of Holy Etchmiadzin and the Great House of Cilicia.

Rumların Göçü Altın Portakal'da

Murat Türker
Rum palikaryalar tek tek göç etti, fakat vatanları Burgaz'ı unutamadılar. 50. Altın Portakal'ın belgesel bölümünde yarışan Antigoni Küçük Adamız Hayatımız, bu süreci yaşayan bir adalının duygu yoğunluğuyla yansıtıyor... Burgazada'daki Avusturya kilisesine ait ahşap deniz banyosunu gayet iyi hatırlıyorum; tam altındaki merdivenden yüzmek için usulca suya inen rahibeleri o loş alanda görebilmek biz çocuklar için müthiş bir heyecan vesilesiydi. Adada meczup muamelesi gören Süpürge lakaplı kadın ise tıpkı Yahudi kimsesizler gibi denize sadece ayrıcalıklı azaların alındığı iki kulübün arasında sıkışmış kalmış küçücük kumsaldan koyu renkli entarisiyle girmeyi severdi. 

Demokratikleşme paketinde iki büyük sürpriz

Başbakan tarafından 30 Eylül'de açıklanacak demokratikleşme paketiyle, Türk Harfleri Yasası'nın değiştirilerek x,w,q harflerinin kullanılmasına izin verilmesi gündemde. "Türküm, doğruyum" diye başlayan ve okullarda okutulan "Andımız" da pakette kapsamında değiştirilecek. Gayrimüslim vatandaşların devam ettiği azınlık okullarında okutulmayacak.

Իսկ ո՞վ է կարգալույծ անելու կաթողիկոսին…

2013 թ. մարտի 23-ին, համացանցային մամուլի կայքէջերում կարդացինք Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի հետևյալ որոշման մասին. «Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հայրապետական տնօրինությամբ կարգալույծ է հռչակվել Վիրահայոց թեմի հոգևոր սպասավոր Զոհրապ քահանա Մազմանյանը` հովվական իր ծառայության վայրը լքելու համարԱյսուհետ կարգալույծ եկեղեցականը կդասվի աշխարհականների շարքը` Էդգար Մազմանյան ավազանի անունով»:

ԹՈՒՐՔ ԿՈՒՍԱԿՑԱՊԵՏԸ ԽՈՍՏԱՑԵԼ Է, ՈՐ ՄԻԱԿ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԳԻՒՂԸ ԿԸ ՊԱՀՊԱՆԻ ԻՐ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԸ / Opposition Party Leader Pledges to Make Sure Turkey’s Sole Armenian Village Maintain Its Status

Թուրքիայի գլխաւոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական Կուսակցութեան նախագահ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն խոստացել է, որ ինքը ամէն ինչ կþանի, որ Թուրքիայի միակ հայկական գիւղը շարունակի իր գոյութիւնը նաեւ քաղաքների վերաμերեալ նոր օրէնսդրական փոփոխութիւններից յետոյ:

Soykırımdan 98 yıl sonra buluşan Süryani ve Müslüman kuzenler

Nudem Ateş - Mardin
Tarihte görülen en büyük soykırımlardan biri 1915 senesinde Osmanlı İmparatorluğu topraklarında başta Ermeniler olmak üzere, Süryani, Êzidi, Keldani ve Nesturilere yapıldı. Bu tarih, 'Ermeni soykırımı' diye anılsa da, aslında tüm gayrimüslimler bu soykırımdan nasibini aldı. Bağımsız tarihçilere göre İttihat ve Terakki önderliğinde yapılan soykırımda 1 milyondan fazla Ermeni, 500 bin kadar da diğer gayri Müslim halklar katledildi.

Bezazyanlılar Bakırköy’deki İlk Binalarında Gerçekleşecek Sergide Buluşuyor

Tarih:29.09.2013 Pazar; Saat:13:00; Yer: Bakırköy Kültür Sanat Konağı; Taksim tarafından gelecekler için buluşma yeri: Taksim-Bakırköy dolmuş durakları saat:11:30. “Devraldığımız Miras" Sergisi, Fransız Koleji’nden Bezazyan Okulu’na, Bakırköy Halkevi’nden Ağır Ceza Mahkemesi’ne ve en sonunda BASAD’a uzanan bir sürecin fotoğraflı hikâyesidir. Bu hikayede dil, din, ırk, mezhep ayrımı, kavga gürültü yoktur. Özlenen, hep hayal edilen, ancak masallarda olur denilen bir semtin, binamız   üzerinden anlatımıdır bu sergi. 

Suriyeli Hıristiyanların dramı büyüyor

Independent'ten Robert Fisk, geçtiğimiz haftalarda El Kaide'ye bağlı Nusra Cephesi militanları tarafından ele geçirilen ve dünyanın en eski Hıristiyan köyü kabul edilen ve İsa'nın konuştuğu dil olduğu söylenen Aramice'yi dünya üzerinde konuşan az sayıdaki bölgelerden olan Malula sakinleriyle görüştü. 'Komşularımız nasıl bu hale geldi?'Malulalı Georgios isimli bir Katolik, Müslüman ve Malulalı Diyab ailesinin üyelerinin Afgan-Pakistan kıyafetli adamların arasında yürüdüğünü ve bunların bir elinde kalaşnikof, diğer elinde kılıç olduğunu vurgulayarak buna inanamadığını belirtiyor. "Evet, Diyab'ların oldukça radikal olduğunu biliyorduk, fakat bize hiçbir zaman ihanet etmeyeceklerini düşünmüştük. Onlarla beraber yemek yedik. Biz tek bir halkız" diyen Georgios, Diyab'ların erkeklerinin birkaç ay önce köyden ayrıldıklarını ancak kadın ve çocukların kendileriyle birlikte yaşamaya devam ettiğini söyledi. Ancak Nusra saldırısından iki gün önce kadın ve çocukların da köyden ayrıldığını belirten Georgios, bunu önce anlamadıklarını, ancak kendi komşularının Nusra'yı kendi köylerine getirdiklerini söyledi.

Pakistan’da Hıristiyan’lar Sokakta

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen saldırılarda 80’den fazla Hıristiyan’ın öldüğü saldırı sonrasında bugün ülkenin birçok yerinde protesto gösterileri düzenleniyor. BBC'nin haberine göre, göstericiler hükümetin, azınlıklara karşı saldırgan eylemlere engel olamadığı için kızgınlar. Bu yüzden de güvenliklerinin daha iyi sağlanmasını istiyorlar. Buna karşın hükümet ülkede üç gün yas ilan ederken saldırı Pakistan Taliban’ına bağlı bir grup tarafından üstlenildi.

NHC:İÖG Ocak-Haziran 2013 Türkiye'de İnanç Özgürlüğü Hakkını İzleme Raporu

Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi (NHC:İÖG) olarak Türkiye'de Ocak-Haziran 2013 tarihleri arasında düşünce, din veya inanç özgürlüğü hakkı ile ilgili olarak yaşanan gelişmeleri uluslararası insan hakları hukukunu temel alarak değerlendirdiğimiz raporumuzu kamuoyunun ilgisine sunuyoruz.  İzleme raporunun amacı inanç özgürlüğü hakkına ilişkin sistematik bir değerlendirme yaparak kalıpları ortaya çıkarmak ve inanç özgürlüğü hakkının etkin bir şekilde korunması için atılması gereken adımlar konusunda öneriler sunmaktır.

Gülen: Siz kilise yıkarsınız onlar da cami bombalar

Fethullah Gülen İslam adına yapılan terör saldırıları hakkında konuştu... Müslümanların, özellikle de başkalarına müessir ve temsilci konumundaki insanların, sözlerine ve fiillerine çok dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Fethullah Gülen, 'Gidin kiliseleri yıkın bunların başlarına!..' dediğiniz zaman camilerin yıkılmasına, camide cemaatin üzerine bomba atılmasına sebebiyet vermiş olursunuz. Ne ekerseniz onu biçerseniz. İnsan iyi şeyler ekmeli' diye konuştu.

Ahmet Abakay: Annem, Ermeni olduğunu 82 yıl boyunca sakladı...

Hazal Özvarış
 Gazeteci Ahmet Abakay: Bebekliğinden beri Alevi kültürü ile yetişmiş bir kadın, Ermeni olduğunu, 82 yıl boyunca çocuklarından, torunlarından, yaşadığı çevreden saklayabilir mi? Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, yeni çıkan kitabı “Hoşana’nın Son Sözü”nde annesi Hoşana'nın 82 yıllık ömrü boyunca Ermeni kökenli olduğunu çocuklarından ve torunlarından sakladığını yazdı.

Diaspora can benefit from its connection with compatriotic roots

By Appo Jabarian / Executive Publisher / Managing Editor USA Armenian Life Magazine
Most Armenians have a die-hard habit of asking a new acquaintance: “Tseronq urdeghen en?” (“Where do your grandparents come from?”). In the Diaspora and even in Armenia, whenever a group of Armenians gathers, a “little” Armenia is created. One’s ancestor may turn out to be from Hadjin, Marash, Aintab, Garin (Erzrum), Van, Mush, Sassoun, Baghesh (Bitlis), Kayseria, Musa Ler (Dagh), Amasia, Zeytun, Sis, Adana, Ourfa, Dikranagerd and many other lost Armenian localities in Turkish-occupied Western Armenia and Armenian Cilicia.

Ermenistan’dan Türkiye’ye ilgi artıyor

Ermenistan’dan Türkiye’ye gelenlerinsayısında artış olduğu bildirildi. Ermenistan basınında yer alan haberde, bu yılın ocak-ağustos döneminde Ermenistan’dan Türkiye’ye gelenlerin sayısında rekor bir düzeye ulaşıldığı belirtildi.

Diasporadan Türkiye halklarına tarihi çağrı

Bilimsel tanımlar dışında, yaygın olan ortak kanıya göre Batı Ermenileri, şu an dünyanın dört bir yanındaki Ermeni Diasporası’nı oluşturan, aynı zamanda Türkiye ve Ermenistan’da da yaşamakta olan, Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermeni yurttaşlarının “vatansız” torunlarıdır. Onlar tarihi Ermenistan’ın batı coğrafyasındaki nüfusu oluşturuyordu, şimdi ise dünyaya dağılmış durumdalar ve on milyondan fazlalar. Demokratikleşme yolunda olan Türkiye için, kendi halklarına yönelik eşit vatandaşlığı tesis etmekten başka bir alternatif yok. Ülkenin hemen hemen tüm katmanlarında, özgürlükçü, ilerici, demokratik değerlerin yerleşmesini teşvik eden sivil bir bilinçlenme olduğu görülüyor. Ermeniler, binlerce yıllık medeniyetlerinin beşiği olan vatanlarında yeniden birarada yaşayabilmeli. Bunun için Türkiye’deki özgürlükçü, ilerici ve demokratik değerlerin yerleşmesini teşvik eden çevrelere de görev düşmektedir. Batı Ermenilerinin fiziksel olarak yok edilmesi, geri dönüşü olmayan bir felakettir. Fakat, tehcir edilen Ermenilerin yeni Türkiye’de birarada yaşam imkânı bulabilmesi güncelliğini koruyan bir meseledir.

'Ermeni piçi' ifadesinin 'kanaat' olduğu yönündeki karar iptal edildi

Baskın Oran’a tehdidi ve Ermenilere hakareti 'düşünce açıklaması' olarak kabul eden karar, üst mahkemeden döndü. Sanığa yeniden yargı yolu açıldı. Prof. Dr. Baskın Oran’ı tehdit ve Ermenilere hakaret eden sanık hakkındaki şartlı af kararı, üst mahkemeden döndü. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, dava konusu sözlerin düşünce ve kanaat açıklaması değil, açık bir tehdit olduğuna hükmetti. “Hrant’tan sonra yeni hedef Baskın Oran olacaktır. O pislik de ortadan kaldırılacaktır. Ermeni piçleri. Rahat uyuyamayacaklar...” diyerek Oran’ı tehdit eden sanık, şimdi bu karar uyarınca yeniden yargılanabilecek.

“Sarkisyan’ın Açıklamaları Ermenistan’ın Çaresizliğini Gösteriyor”

TurkishNY.com - Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) toplantısında, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tarafından yapılan konuşmaya ilişkin yorumda bulundu. APA’nın haberine göre Rusya, Sochi’de düzenlenen toplantıda Sarkisyan, CSTO’nun bazı üyelerini, Dağlık-Karabağ sorununa ilişkin Azerbaycan yanlısı açıklamalar yaptıkları gerekçesiyle eleştirip, Azerbaycan’ın Ermenilere karşı kin duyduğunu belirtti.

«Ben de Azerbaycan’ı ziyaret hakkından mahrum olmak istiyorum» kampanyası başlıyor

Amerikan Ermeni Davası Komisyonu ve Ermeni Devrimci Federasyonu-Taşnaksutyun «Yeni Nesil» kuruluşu Fransa’da , Diaspora Ermenilerine tüm sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla, Azerbaycan yönetimi tarafından «Kara liste»nin ilanına ilişkin duyuru yayılması, buna karşı kampanyaya başladıklarını bildirdi. «Nouvelles d’Arménie» anılan «Kara liste»nin daha önce Dağlık Karabağ’ı ziyaret etmiş olan uluslararası şahsiyetlerin, Azerbaycan’a girişi yasak olanları içerdiğini bildirmekte. Duyuruda özellikle «Sn. diktatör Aliyev, ben de Azerbaycan’ı ziyaret hakkından mahrum olmak istiyorum» denmekte.

Avrupa Konseyinde Ermenistan’ın 22. Bağımsızlık Yıldönümü kutlandı

Ermenistan’ın Avrupa Konseyi (AK) Daimi Temsilcisi 24 Eylül’de Strasbourg’da  AK merkez binasında Ermenistan’ın 22.  Bağımsızlık Yıldönümünü kutlamaya yönelik bir etkinlik gerçekleştirdi.Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre; Ermenistan Daimi Temsilcisi, elçi A. Papikyan etkinliğin açılış konuşmasında Ermenistan’ın bağımsızlığı sonrasında AK gibi kuruluşun dönem başkanlığını ilk kez üstlendiğini, bunun pekişmiş bir devletin özgün bir tanıklığı olduğunun altını çizdi. 

Elmar Brok: Ermenistan, kendi Avrupa geleceğini kaybetti

Avrupa Ermenistan’ı değil, aksine Ermenistan kendi Avrupa geleceğini kaybetti, doğru yaklaşım bu. Beyanat Özgürlük Radyosuna (RFE/RL) bir röportaj veren  Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Bşk. Elmar Brok’tan geldi, Brok ″Ve Ermenistan, Rusya tarafından tahmin edilemeyen büyük baskı sebebiyle, güvenlik alanındaki baskıyla, bu kaybı yaşadı.″ dedi.

Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում իր աշխատանքը սկսեց Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողովը

Սեպտեմբերի 24-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի, սկսվեց Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողովը` մասնակցությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության եպիսկոպոսաց դասի: Այս առիթով Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին էին ժամանել Հայ Եկեղեցու 75 արքեպիսկոպոսներից ու եպիսկոպոսներից 62-ը:

Şişli Spor Kulübünden Haberler

Şişli Spor Kulübü altyapı takımlarının sezonu başladı.İlk olarak Basketbol Genç erkek takımı Asspor takımına 59-40 mağlup oldu... Şişli Spor Kulübü geleneksel spor okulları başladı.

Aram I: Kilise yenilenmezse müzeye dönüşür

Kilise yenilenmezse müzeye dönüşür. Beyanat bugün 24 Eylül’de Ermeni Apostolik Kutsal Kilisesi Piskoposlar Meclisi’ndeki konuşması esnasında Kilikya Yüksek Makamı Katolikosu Aram I’in konuşmasıyla geldi.

Türk Başmüdür Yardımcısı

Ahmet Saymadı
Bu terk edilmiş okulları aslında kimse terk etmedi. Üzerinde yazanlar, bu sıralardan geçenlerin buraları sevdiğini apaçık ortaya koyuyor. Akrostiş şiirler, kalp içine alınmış isimler, takım isimleri, sevda ve veda sözleri... Asıl korku sahnesi üst kata çıkınca merdivenin tam karşısındaki odanın kapısında asılı olan tabelaydı; tüyler ürpertiyordu: “Türk Başmüdür Yardımcısı”. Okul Rum okulu olsa da, tabela okulun esas sahibinin kim olduğuna işaret ediyordu. Türk Başmüdür Yardımcısı’nın odasında öğretmenlerin adının yazılı olduğu bir pano vardı; en üstte Türk Başmüdür Yardımcısı, onun altında Türkçe-kültür öğretmenlerinin adları yer alıyordu, altı tane. Biri albay! Cumhuriyetin kadim projesi, her yere bir Türk okulu, her okula bir albay! Hem kışlalarımız okul değil mi? Okullarda kışla olabilir. Ki öyleler! Öğretmenler tablosunda en altta kontenjan öğretmenleri vardı: İki Rum öğretmenin adı vardı. 

Suriye’de İnsanlık Dramı!

Barış Aydın
Suriye’ye demokrasi getirmek için vampirleri silahlandıran para verenlerin başında da Suudi Arabistan ve Katar gelmektedir... Düşünebiliyor musunuz Suudi Arabistan, Katar ve Tayyip Erdoğan’ın desteklediği çeteler Suriye’de demokrasi getirecekler. Tayyip Erdoğan’a oy veren %50 de buna inanıyor. İslam’ın olduğu yerde demokrasi olur mu? Kadını şeytan olarak gören, kadının araba kullanması yasak olan seçme ve seçilme hakkı olmayan, Katar ve Suudi Arabistan Suriye’de demokrasi istiyormuş. Demokrasi ile şeriat bir arada olmaz. Şeriatın olduğu yerde savaş vardır, kan vardır, ölüm vardır, Açlık vardır. Yoksulluk vardır. Din ve tanrı adına adam öldürmek vardır. Erkek egemenliği vardır. Birden çok evlilikler vardır. Küçücük kız çocuklarını zorla evlendirmek vardır. Başlık parası vardır. Din tüccarlığı vardır.

Kürtler zımmi midir

Mücahid Bilici
Kürtler devletin sahipliğine ortak olmadıkça, zımmi seviyesinde ihsan-ı şahaneler ve müsaade edilmeler ile muhatap olmaya devam edecekler... Devletin, uzun süre ne azınlık ne de çoğunluk sayılmadığı için yok hükmünde olan Kürde şimdilik layık gördüğü en yüksek makam, içimizdeki yabancılara gösterilen “müsaade” lütfudur. Antalya’daki Almanlara okul veya kilise açma izni vermekteki demokratlığı takdir ettiğimiz gibi Kürtlere gösterilen anadil hoşgörüsüne de sevinmemiz bekleniyor. İyi sevinelim. Kürtler yabancı azınlık statüsünü daha yeni kazanıyorlar. Kendi yerli gayrimüslim vatandaşlarını bile yabancı görmek zaten yanlış iken, devletin ortağı olması gereken Kürtleri yabancı saydığın azınlıklara gösterilen “tolerans”ın muhatabı kılmak, devletin hâlâ hasta olduğunu gösteriyor.

Anarchy in the Hierarchy & Response to E. Azadian’s ‘Anarchy in the Hierarchy’

Armenians have become citizens of the global village, living in different countries and subject to different — at times contradictory — laws. Numerically, Armenians living in dispersion far surpass those living in the ancestral homeland.

Türkiye'de Hıristiyanlar neden öldürüldü?

Cem Gurbetoğlu / Evrensel
Kafesteki Türkiye adlı kitap, merkezine Malatya’daki cinayetleri alsa da sunduğu daha geniş bir perspektif: Özel Harp Dairesi, MGK, ülkeyi saran “misyoner histerisi”nin arka planı, birden ortaya çıkan “Kuvvacı” dernekler, Ergenekon ve gayrimüslimlere yönelik kampanya arasındaki bağlantılar, dinlemeler, takipler, Türk Ortodoks Patrikhanesi, komutanlar, sahte belgeler, JİTEM, Türkiye Ulusal Stratejiler ve Hareket Dairesi Başkanlığı, Kafes Eylem Planı…

Syrian Christian Converts to Islam At Hands of Al-Qaeda

(AINA) -- Recently, Jihadi sources announced that Tony Malouhi, a Syrian Christian army officer who defected, was released from imprisonment by ISIS [al-Qaeda] after converting to Islam after having been threatened with execution by the group. A Twitter message from a Jihadi source in Arabic said "So he [Tony] became the prisoner in ISIS' custody as rumors went out that ISIS had killed him until today with his release and conversion to Islam, and his name has become Mohammed Nour."

The Lillian & Varnum Paul 2013 Screenwriting Award Finalists And Jury Announced

Los Angeles, California - The Armenian Dramatic Arts Alliance (ADAA) is pleased to announce the three finalists of the 4th Biennial Lillian & Varnum Paul 2013 Screenwriting Award:   "1915," by Garin K. Hovannisian & Alec Mouhibian; "The 13th Image," by Yervand Kochar in collaboration with Jeani Di Carlo; and "The Second Journey," by Levon Minasian & Eric de Rocquefeuil.

El-Nusra üyeleri Süryani Kilisesi'ni yaktı

Rojava'da Irak-Şam İslam Devleti ve Cebhet El-Nusra üyeleri, Tirbespıyê kentine bağlı Xerdûka köyünde bulunan Süryani Kilisesi'ni yakıp, yıktı.

The Confiscation of Armenian Properties: An Interview with Ümit Kurt

By Varak Ketsemanian
The following interview with Ümit Kurt tackles how the physical annihilation of the Armenians paralleled the confiscation and appropriation of their properties in 1915. By citing the various laws and decrees that orchestrated the confiscation process, Kurt places our understanding of the genocide within a legal context.

6 asırlık bir aradan sonra Ermeni Kilisesi Piskoposlar Meclisi toplanacak

Yaklaşık 6 asırlık bir aradan sonra, 24-27 Eylül’de Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de, Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II ve Kilikya Yüksek Makamı Katolikosu Aram I duaları ve katılımıyla  Ermeni Kilisesi Piskoposlar Meclisi toplanacak. Uzun bir hazırlık süreci sonrasında gerçekleştirilecek olan Piskoposlar Meclisi gündeminde iki önemli sorun yer almakta. Bunlar Vaftiz kilise ritüelinin standart hale getirilmesi ve Ermeni kilisesinde kutsiyet atfedilmesi  geleneğinin ihya edilmesi ve bu çerçevede Ermeni Soykırımı kurbanlarına kutsiyet kazandırılması konusu olacak.

Davet: Ermeni Soykırımı'nın tanınması kampanyası

Sevgili Arkadaşlar, Soykırımın tanınması amacıyla yaz başından bu yana yürüttüğümüz çalışmalar sürüyor. Bugüne kadar ön hazırlık safhası olarak tanımlayabileceğimiz çalışmalar çerçevesinde yaptıklarımız özetle şunlar: •  Kampanyanın ilkeleri ve çerçevesini tartıştık.
•          Kampanyanın genişlemesi için ikili görüşme ve danışmalara başladık.
•          Ön hazırlık safhasında ihtiyaç duyduğumuz çalışma gruplarını oluşturduk.
•          Facebook’ta kampanya iç iletişimi ve paylaşım amaçlı iki sayfa açtık.
•          Kampanya stratejisini tartışmaya başladık.

ABD’deki Ermeni Diasporası Sözde Soykırımın 100 Yıldönümüne Hazırlanıyor

TurkishNY.com – Ermeni diasporası sözde Ermeni soykırımına ilişkin “farkındalık programları” oluşturacak.Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), ABD’de sözde Ermeni soykırımına ilişkin “farkındalığın  artırılmasına” yönelik çeşitli programlar başlatacak.Armenpress’e bir röportaj veren ANCA Başkanı Ken Hachikian, sözde Ermeni soykırımının “100. yıldönümü” öncesinde ABD’de ne gibi etkinlikler yapılacağı yönündeki bir soru karşısında, söz konusu program planlarından bahsetti.

Senatör Menéndez: ABD tarafından Ermeni Soykırımının tanınması zamanı geldi

ABD Senatosu üyesi Robert Menéndez, Los Angeles «Glendale Gençlik Merkezi»nde düzenlenen Ermenistan’ın Bağımsızlığının 22. Yıldönümü kutlamalarına katıldı... Senatör Menéndez: ABD tarafından Ermeni Soykırımının tanınması zamanı geldi. ABD Senatosu üyesi Robert Menéndez, ABD tarafından AB ve diğer 19 ülkeye katılarak Ermeni Soykırımının tanınması gerektiğini ifade ederek, Soykırıma ilişkin olarak ″Biz hatırlıyoruz″ dedi.

Başepiskopos Şahan Sıvacıyan Vefat Etti

Ermeni Kilisesi’ne 60 yıl hizmet eden, Kudüs Ermeni Patrikliği ruhbanı olarak Yafa ve Hayfa’daki Ermeni cemaatlerinin eski ruhani görevlisi, Üsküdar’daki Surp Haç Lisesi’nin eski gözetmeni, Ruhani Meclis’in eski başkanı ve Patrik Vekili, eğitimci, kiliselerimizin vaizi, Ermeni Kilisesi’nin en kıdemli din görevlisi, Başepiskopos Şahan Sıvacıyan, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde, 23 Eylül 2013, Pazartesi sabahı, uzun süren hastalığı sonunda vefat etti. 

Baş Episkopos Şahan Sıvacıyan'ı Kaybettik

Türkiye Ermeni toplumunun en kıdemli din adamı Başepiskopos Şahan Sıvacıyan, tedavi gördüğüYedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesinde, 87 yaşında hayatını kaybetti. Işıklar içinde Yatsın.

Umut veren yeni Türkiye

Markar Esayan
Türkiye değişiyor. Medya da… Ve basındaki bu değişim yine dindarlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bugün Erdoğan nefreti ile dengesini yitirmemiş, liberal, özgürlükçü sol veya gayrimüslim yazarlar kendilerine ancak muhafazakar basında yer bulabiliyorlar. Benim ve Atilla Yayla'nın Yeni Şafak'a davet edilmem gibi. Bu bir özgüvenin sonucu… Değişimi arzulamanın, bunu taşımaya aday olmanın neticesi... 'Türkiye'de irtica tehlikesi yok' tesbiti çok yanlış.Türkiye'de ciddi bir irtica tehlikesi var… Ama bu tehlike dindarlardan değil, merkez medyanın bayraktarlığında ulusolcu-laikçi kesimlerden geliyor. Siyasetin bu derece sıkışması da siyasi irticanın CHP'de kurumsallaşmış olmasından. 

Ümit Tepesi’ndeki bilmece gibi eser

Belkıs Kamut Aktürk
Manastır, kütüphane, okul, mezarlar ve liseden oluşan, Heybeliada’daki Ümit Tepesi’nden Marmara Denizi’ne bakan Heybeliada Ruhban Okulu’ndayız. İçeride tarih yatıyor! Nadir bulunan çift taraflı ikona burada, 1484 basımlı dünyanın en eski matbu kitabı da... Mimari açıdan incelediğinizde bilmece gibi bir eser. Gelin bilmeceyi birlikte çözelim.

Gözünü seveyim dönme; Ermeni kal

Murat Kapkıner
İbrahim Sarmış, Tasavvuf Dini diye (böyle bir şeydi; ya da içeriği böyle)bir kitap yayınlayınca: “Hoca bu işlerden anlamazsın” dediysek de dinletemedik ... Bu yazıyı yazmaktan ötürü üzgünüm. Gerçekten. Çünkü gençlik arkadaşlarımı arkadan vurma anlamına gelebilir... Bütün bunları niye anlattım: Şunun için: Bu üç tasavvuf, evliya, keramet münkirinin üçünün de Ermeni asıllı olması. Metin Ağabey’inin bütün kardeşlerinden, can kardeşlerim olan bütün kardeşlerinden özür diliyorum. Büyük olasılıkla, bu yazıdan sonra onlar da benimle ilişkilerini kesecekler. Düşündürücü değil mi?

Pakistan'daki kilise saldırısında ölü sayısı 78'e yükseldi

Pakistan'ın Peşaver kentindeki Tüm Azizler Kilisesi'nde meydana gelen intihar saldırısında ölü sayısı 78'e çıktı.Radyo Pakistan'da yer alan habere göre, 78 kişinin öldüğü saldırıda, 130 kişi yaralandı.

Heybeliada Ruhban Okulunda Türk-Yunan Dostluk Konseri

Muammer Elveren
Heybeliada Ruhban Okulunda Türk-Yunan Dostluk Konserine Fener Rum Patriği Bartolomeos ve Bulgaristan Patrigi Neofitos katıldı. Ruhban okulu Müdürü  Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis açılış konuşmasında  'inşallah bu konser okulumuzun açılması  için bir ön  kutlama olur' dedi.


1915Ve Öncesi: Kürt Tarih Yazımında İnkarcı Eğilimler Üzerine – 2. Bölüm

Hovsep Hayreni
Nuri Dersimi'nin Ermeni Meselesine hükümranların gözlüğüyle bakışı ve tepe takla ettiği 1915 tablosu. “Ermenilere soykırım yapılmadı, asıl onlar soykırım yaptı” diyen Türkler bu konuda yalnız değil; Halaçoğlu'nun Kürt versiyonu olarak anılmayı hak eden isimler var. Girişte belirttiğim gibi bunların öncülerinden biri, Kürt ulusal hareketinin pek itibar ettiği eski figürlerden Nuri Dersimi'dir.

Vatikan Ermenistan için iyi bir diplomatik yandaş olabilir

19 Eylül’de Ermenistan’ın Vatikan Büyükelçiliği açılış töreni gerçekleştirildi. Açılışı takiben  Vatikan «Palazzo della Cancelleria»da  «Kutsal Grigor Aydınlatıcı: Ortak Hıristiyanlık Mirası» fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergi Vatikan Kültür Bakanlığı himayesinde Ermenistan Büyükelçiliği tarafından düzenlendi.

3rd Conventıon Of The European Armenians Program Of 15th Of October 2013

European Armenian Federation for justice & democracy / ՀՅԴ Հայ Դատի Եւրոպայի Գրասենեակ
Avenue de la Renaissance 10 – 1000 BRUXELLES; Tel. : +32 (0) 2 732 70 26, Fax. : +32 (0) 2 732 70 27; contact@eafjd.eu

Avrupa Parlamentosu’nda Türk-Ermeni İlişkileri Konuşuldu

TurkishNY.com - Türk-Ermeni protokollerinin imzalanmasının dört yıl sonrasında Avrupa Parlamentosu’nda halen Türk-Ermeni ilişkileri ve iki ülke arasındaki sınırın açılması mevzuları konuşuluyor.APA’nın RIA Novosti’den alıntıladığı habere göre bu kez Avrupalı parlamenterler, Türk gazeteci Cengiz Aktar ve Ermeni politika analisti Richard Giragosian tarafından yapılan sunumları dinlediler.

Barış Ödülü Kardeş Türküler'e verildi

Türkiye Barış Meclisi'nin 2013 Barış Ödülü Kardeş Türküler'e verildi. Bu yıl Orhan Doğan anısına verilen ödülü Kardeş Türküler'e, Usta Yazar Yaşar Kemal takdim etti. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşen ödül törenini Banu Güven sunarken, Kardeş Türküler ödül sonrası Ermenice bir aşk türküsü seslendirdi.

'Azınlık vakıflarıyla ilgili bilgisi belgesi olmayan müracaatları reddediyoruz'

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, azınlık vakıflarına ait mallarının iadesi için yapılan başvurulara neden iptal kararı verdikleri hakkında açıklamalarda bulundu... Adnan Ertem, azınlık vakıflarıyla ilgili hiçbir bilgi ve belge olmadan 600 civarında müracaat yaptığını belirterek, “Azınlık vakıfları bize ‘şu yer bizim’ desinler, onların tapu bilgilerine biz ulaşırız. Tapu bilgilerine ulaştıktan sonra, hikâyelerine ulaşırız, ama daha önceki gibi, hiçbir bilgi ve belgesi olmayan müracaatlar yapıldı. Biz, ister istemez bu talepleri reddetmek zorunda kaldık. Bundan dolayı, şimdi ‘Biz müracaat ediyoruz, olumsuz kararlar çıkıyor.’ gibi bir algılama oluşturuldu. Bu yanlış, oluşan bu algının düzelmesi lazım.” dedi.

Armenia Opens Embassy in Vatican

Foreign Minister Edward Nalbandian addresses the crowd during the opening cermeonies of the Embassy. Armenia officially opened an embassy in Vatican Friday, bringing together hundreds of guests representing both the secular society and the clergy. Rome’s Palazzo della Cancelleria was the venue for the reception dedicated to the opening of the embassy at the Holy See, the 22nd anniversary of Armenia’s independence and the launching of the “St. Gregory the Illuminator: Common Christian Heritage” exhibition.

'Siyah taşları' toplama umudu

Ayça Örer / ayca.orer@radikal.com.tr
49 yıllık aradan sonra açılan Gökçeada Rum İlköğretim Okulu'nun tarihçesini anlatan Stelyo Berber: "Bütün atalarımın mezun olduğu okuldan, ben de mezun olabilmeliydim. Yıllar sonra ilk kez somut bir adım gidenler için umut oldu." “Ailem 1964’te, yani Aya Todori kapandığı yıl İmroz’dan göç etti. Okulların kapatılması, adanın trajedisidir.” Gökçeada’nın okullarla ilişkisini böyle anlatıyor Stelyo Berber. Rum müziğinin unutulan parçalarını gün yüzüne çıkaran araştırmacı, müzisyen ve eski Gökçeada Derneği Başkanı Stelyo Berber’in ailesi kuşaklardır oralı, okullar kapanıp adada Rumca’nın resmi son adresi de kaybolunca İstanbul ’a göçmüşler. Berber, İstanbul’da doğan ilk kuşaktan.

Anadilde eğitim sadece Kürtlerin sorunu değildir

Sofia Agopyan / sasna_ergir@hotmail.com
Türkiye’de Anadilde eğitime özellikle kimler hak eder? Kesinlikle Anadilde eğitim için protesto sadece Kürtlerin sorunu değildir. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH ) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, “Anadilde eğitim, ana sütü gibi helaldir. Çok net bir ifadedir” demişti. Evet, Ana diline sahip olmayan insan annesiz çocuk gibi oluyor diyebiliriz.. Yani, yine o anne onun annesidir, o da o annenin çocuğudur, ister istemez, bir seçim olmadan. Fakat o annenin yüzünü görmemiş, güzelliğini de hissedememiş çocuktur. Bir halk kendi dilini koruyacak kadar güçlü değilse, mücadele edemiyorsa, o halk çok hızlı bir şekilde kaybolur tarihin sayfalarından. Çünkü herhangi etnik grubun temeli zaten dildir. Tam bu nedenle de halkı asimile etmek yolunda tek anahtar dildir.

BM Genel Sekreteri, birçok devlet başkanı, krallar Ermenistan’ın Bağımsızlık Gününü kutladılar

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Bağımsızlık Günü vesilesiyle Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a bir mesaj iletti. Ban Ki-Moon’un mesajında şu satırları okuma mümkün: « Ülkenizin teşkilatın çalışmalarına, ortak amaçlarımız olan barış, gelişim ve insan haklarının korunmasına yönelik aktif katılımı önemli bir eksen teşkil etmektedir.»

Serj Sarkisyan: Ermenistan’ın egemenliği her koşulda değişmez bir gerçekliktir

Cumhurbaşkanı kabul esnasında Bayram mesajı yayımladı. Mesajda özellikle şunlar ifade edilmekte: Bağımsızlık Bayramı vesilesiyle sizleri gönülden kutluyorum. 22 yıldır dağlık patikalar gibi sıklıkla dar ve taşlı, yeni bir yoldan ilerliyoruz. Temkinli ve makul yürüyoruz, çünkü omuzlarımızda büyük sorumluluk taşıyoruz. Bu Yervanlıların ve Artaşeslilerin Ermenistanı’dır, bu Arşakunilerin ve Bagratunilerin Ermenistanı’dır, bu geçtiğimiz asrın başında İ.S. üçüncü bin yıla giren Ermenistan Cumhuriyeti’dir.

Türkiye’den «DurDe» Ermenistan’ın Bağımsızlık Gününü kutladı

Türkiye’de ırkçılık ve milliyetçiliğe karşı mücadele yürüten  «DurDe» insiyatifi, Facebook sasyal paylaşım sayfasından Ermenistan’ın Bağımsızlık gününü kutladı.Kutalama mesajında «Kardeş Ermenistan halkının 22. Bağımsızlık Yıldönümü'nü kutlarız...» denmekte.