Etiketler

Başörtüsü, eşit yurttaşlık derken, ulus-devlet...

Hasan Cemal
Türkiye’nin gayrimüslimleri de eşit yurttaş olamadılar henüz.Ermeniler, Rumlar, Yahudiler hâlâ birçok bakımdan devlet nezdinde eşitsiz durumdalar uzun yıllardır. Dini inançlarını yaşama, mal mülk, eğitim gibi konularda haklı dertleri, eşit yurttaşlar olmaktan uzak tutuyor onları da. Devlet, sadece uygulamalarıyla değil, ulus-devlet anlayışının damgasını vurduğu aşırı milliyetçi zihniyetiyle de bu ülkenin gayrimüslimlerine ikinci sınıf-yabancı yurttaş muamelesi yapmayı sürdürüyor. Gayrimüslimler, başta Ermeniler olmak üzere, Türkiye’de tedirgin, ürkek yaşamaya ne yazık ki devam ediyorlar. Devlet, yine başta Ermeniler olmak üzere, bu ülkede son derece canlı olan  gayrimüslimlere dönük düşmanlık konusunda, ders kitapları dahil, henüz bir şey yapmış değil.

İsveç Parlamentosu’na soykırım konferansları düzenleme önergesi

Murat Kuseyrı - Stockholm
İsveç Parlamentosu’na sunulan önergede imzası bulunan Süryani asıllı Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Robert Halef, Birinci ve İkinci Dünya savaşları sırasında milyonlarca insanın farklı düşünce, inanç ve etnik kökene sahip oldukları için katledildiklerine dikkat çekerek “Biz bu gruplara karşı işlenen bu insanlık suçunu hatırlamalı, insanlık onuru için hoşgörü ve anlayışın artması amacıyla çalışmalıyız” diyor.

Kimdir Bu Hemşinliler? Evrim Kepenek sordu, Sahakyan yanıtladı

Evrim Kepenek  evrimkepenek@gmail.com
"Hamşen (Hemşin) Yer İsimleri" kitabının yazarı Erivan Üniversitesi profesörlerinden Lusine Sahakyan araştırmalarından hareketle Hemşin'i anlattı.

Göktürk Öcal'ın Kaleminden İmroz'un Rüzgârı Ne Fısıldıyor?

Bir İmroz gezisi insana ne anlatabilir? Kendinizi adanın geçmişine bırakırsanız, yüzünüzü bugün pek azı kalmış Rumlara dönerseniz, öğrenecekleriniz ve yüzleşecekleriniz sizi köyden köye götürecektir.Ne zaman Türkiye’deki Ortodoks Rum azınlıktan bahsedilse 1923 Yunanistan-Türkiye Nüfus Mübadelesi, 6-7 Eylül Olayları, 1964’te Yunanistan pasaportlu İstanbul Rumlarının sınır dışı edilmesiyle başlayan göç dalgası, demografi, eğitim ve vakıfların durumu gibi bir dizi tarihi, sosyopolitik ve hukuki sorundan söz edilir.

Azerbaycan’da Ermeni karşıtı propaganda için yeni bir merkez açıldı

Azerbaycan iktidar çevreleri Ermeni karşıtı propaganda için enerji ve para esirgemiyor. Bu yönde yeni bir örnek Bakü’de açılan Karabağ Araştırmaları Merkezi oldu. Merkez adından da anlaşıldığı gibi Karabağ tarih ve kültürüne ilişkin farklı araştırmalarda bulunacak. Oldukça görkemli geçen açılışta resmi yetkililer, bilimsel derece sahibi olanlar, ülkedeki yabancı misyon çevreleri hazır bulundular.

Armenian Church, Survivor of the Ages, Faces Modern Hurdles

By David M. Herszenhorn
In this ancient city, tucked in a valley that has witnessed the rise and fall of empires, King Tiridates III converted to Christianity and declared Armenia to be the world’s first Christian state. The year was 301, more than a decade before the Emperor Constantine put Rome on a similar path.
Sergey Ponomarev for The New York Times
Leaders of the Armenian Apostolic Church gathered in Echmiadzin.

Mor Gabriel’un UNESCO listesinde yer alması isteniyor

Stockholm
Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde açıkladığı “Demokrasi Paketi”nde AKP’nin gasp ettiği Mor Gabriel Manastırı’na ait arazileri geri vereceklerini Süryanlere verilen bir lütüfmuş gibi sunarken,  Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Robert Halef, Mor Gabriel ve Zafaran Manastırlarının güvence altına alınması için İsveç Parlamento’su nezrinde girişimde bulundu.Mor Gabriel’e ait arazilerin AKP Hükümeti tarafından gaspedilmesine karşı sürdürdüğü mücadeleyle tanınan Süryani asıllı İsveç Hıristiyan Parti Milletvekili Robert Halef, yazılı bir önerge vererek Mor Gabriel ve Zafaran Manastırlarının UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmesi için Parlamentonun karar almasını ve bunun gerçekleşmesi için Hükümete görev vermesini istedi.

Historic Bishops Synod Concludes, Set to Meet Again

The four-day synod of bishops at the Mother See of Holy Etchmiadzin concluded on Friday, September 27.  Some 62 Armenian bishops and archbishops from around the word, representing the Mother See of Holy Etchmiadzin and the See of the Great House of Cilicia,came together for the synod, which is the first such meeting in the Armenian Church’s modern history.

Economist: Büyük reformcu geri mi döndü?

İngiltere'de yayımlanan Economist dergisi, Türkiye'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketiyle ilgili olarak ''Büyük reformcu geri mi döndü?'' diye soruyor. Dergideki yazı, ''Kime sorduğunuza bağlı'' diye devam ediyor.

Syria's Armenians Risk a Winter Without Food,

Written by James Martone, Catholic News Service
Yerevan, Armenia - Thousands of previously middle-class Syrians now stranded in Armenia are rapidly running out of resources and could soon have no shelter, food or medicine, said an international aid group official. "There is a big need on the humanitarian side: food, shelter, medical needs," said Walter Hajek, head of international disaster management for Austria's Red Cross.

Prominent Armenian Actor Sos Sargsyan Dies at 84

Yerevan — Prominent Armenian actor, People’s Artist of the Republic of Armenia Sos Sargsyan passed away at the age of 84. Sos Sargsyan was born in Stepanavan on October 24, 1929. He graduated from the Yerevan Fine Arts and Theatre Institute in 1954.

“Eti Senin Kemiği Benim” Mantığı

Mustafa Elveren*
“Eti senin, kemiği benim” mantığı bu çağda kabul edilemez. Bu mantık şiddeti çağrıştırır. Yani, ben çocuğumu sana teslim ediyorum, ne yaparsan yap. İster döv, ister söv, ister çalıştır. Kemiklerini bana geri ver yeter. Böylesi bir mantık aynı zamanda ırkçı ve gerici eğitimi gözler önüne sermektedir. İlkokullarda zorunlu olarak her sabah öğrencilere söyletilen “Andımız”ın “demokratikleşme paketi” çerçevesinde kaldırılacağı, Başbakan tarafından açıklandı. Türkiye okullarında ve birçok kurumlarında “Ne mutlu Türk’üm diyene!” söylemi hala duvarlara ve Atatürk büstüne yazılı olarak duruyor. Bunun “Andımız’dan ne farkı var?

Asuri-Süryaniler: Paket taleplerimizi karşılamıyor

Murat Kuseyrı - Stockholm
İsveç’te yaşayan Asuri-Süryani halkını temsil eden kitle örgütlerininin temsilcileri ve ileri gelenleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı paketin taleplerine karşılık vermediğini belirterek, Mor Gabriel Manastırı’na ait toprakların geri verilmesinin bir reform olarak gösterilmesine tepki gösterdi. İsveç’te sayıları 100 bini aşan Asuri-Süryani Halkının en büyük kitle örgütü, İsveç Asuri Federasyonu’nun  Başkanı Afram Yakoub, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı paketin Asuri Halkının taleplerine karşılık vermediğini, Türkiye’de yaşayan halkların haklarını güvence altına alacak Anayasal değişikliklerin pakette yer almadığını söyledi.

Ermeni Okulları Ana Dilde Eğitim Hakkı Ve Bu Hakkının Kullanımı

Dr.med.Sarkis Adam
<<Ana dil>> bir kısım dilbilimciler tarafından,<<Bir kişinin içinde büyüdüğü aile veya toplum çevresinde ilk öğrendiği dil >>olarak, diğer bir kısım uzmanlar tarafından ise,<<Kişinin ait olduğu topluluğun veya halkın kullandığı dil, aidiyetının dilidir>> şeklinde tanımlamaktadır: 

Mor Manastır ve antik eserlerin hukuki durumu

Osman Şahin
Manastır görevlilerinin bu eserin bir nakışını dahi değiştirmeye ve bu eseri gayesi dışında kullanmaya yetkileri yoktur. Bu kültür varlığının denetleyicisi hükümetin ilgili kurumları olan Anıtlar Yüksek Kurulu, Müzeler Genel Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Süryanice Deyr el Umur, “rahiplerin evi”,  Arapçası Dar’ul Umur  “iş evi” anlamına gelmekte ise de bunu “ibadet evi” olarak tercüme etmek daha uygun olur. Diğer adıyla Mor Gabriel Manastırı, 1614 sene önce Mardin’in Midyat ilçesinde bina edilmiş kadim bir ibadethanedir. Deyr el Umur Manastırı antik eser konumundadır.  Statüsü Eski Eser Muhafazası kanunlarına tabidir. Bu kanunlara göre özel mülkiyetlerde kayıtlı 100 yılı aşkın menkul eserler de devletin kontrolü altındadır.
Yazının Devamı: http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=276363

Ermenistan'da af yasası kabul edildi

Ermenistan parlamentosunda, ülkenin 22. bağımsızlık yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın teklif ettiği af yasası oybirliği ile kabul edildi.

'Paket'in Süryanicesi

Muzaffer İris
Mor Gabriel için AİHM karar vermeden iade edilmesiyle Türkiye önemli bir hamlede bulunmuş oldu. Tazminattan kurtuldu. İmajının zedeleneceğini düşünerek uzatmadı.

Bahçesinde Ermeni ve Kürt tarihini yaşatıyor

Van Erciş'e bağlı Yukarı Işıklı (İrişat) köyünde oturan Şahwelat Kılıç (58), hiçbir eğitim almadan öğrendiği heykeltraşlık mesleği ile Kürt ve Ermeni medeniyetlerine ait figürleri taşlara işleyerek, adeta müzeye çevirdiği bahçesinde sergiliyor. ...

Suriyeli Hıristiyanların Ülkelerinde Yaşanan İç Savaşa Bakışı

Ferit Tekbaş
Hıristiyan din adamların kamera önünde başlarını kesmek için emri veren kimdir? Özgür orduya mensup olan militanlar tarafından kaçırılan Hıristiyan din adamları “Pavlus Yazıcı ve Yuhanna İbrahim’in kaçırmalarının emrini kim verdi?Suriye halkı mı? Elbet hayır! Ne Suriyeli Müslüman-Sünni, ne de Müslüman-Alevi bu katliam emrini verir! Devamlı olarak Suriyeli Hıristiyanlar, batı dünyasının, neden bu koyu İslamcıları Suriye’de desteklediğini kendilerine sormaktadırlar. Neden Amerika ve Avrupa, Hıristiyanlığın Ortadoğu'dan kalkmasının taraftarıdır? Neden ABD ve AB Ortadoğu'da şeriat gelmesinin taraftarıdır? Ortadoğu’da olan Hıristiyanlar, dördüncü kez batı Hıristiyanları tarafından yok edilme tehlikesi altındadır.

Paket ve nefret suçu

Murat Bardakçı / mbardakci@htgazete.com.tr
Paketin getirdiği yeniliklerin en önemlisi bence "nefret suçu" kavramıdır ve bu suça karşı cezaî müeyyideler uygulamakta çok geç kalmışızdır... Senelerden bu yana işlenen bu suç milleti sadece "Türk-Kürt" yahut "Alevi-Sünni" diye kamplara ayırma merakından ibaret değildir; birilerinin gayrımüslim dinî azınlıkları toplumun asalakları gibi göstermesi, o grupların inancını suç olarak niteleyip hoşlanmadıkları kişileri lânetli imişcesine damgalamalarıdır..."Sabetayist", "Dönme", "Selânikli", "Yahudi", "Ermeni", "Rum" gibisinden soy-sop ve nesep yakıştırmalarından bahsediyorum...

Serj Sarkisyan: Ermenistan, önceki gibi AB’yle Ortaklık Anlaşmasını imzalamaya hazır

Sarkisyan, Ermenistan’ın AB’yle çalışma ve reformlara devam edeceği konusunda da teminat verdi. Ermenistan cumhurbaşkanı , Ermenistan’ın Kasım sonunda Vilnius’ta yapılacak «Doğu Ortaklığı» zirvesine katılacağını da duyurdu.Cumhurbaşkanı, Gümrük Birliğinde sadece Rusya’nın olmadığını, başka ülkelerinde de bulunduğunu hatırlatarak ″Biz önceki gibi AB’yle Ortaklık Anlaşmasını imzalamaya hazırız,ancak Avrupa’lı partnörlerimiz Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasının, Gümrük Birliğiyle çelişkili olduğunu söylemekteler″ dedi.

Erivan’da 8. Parolimpik Oyunlar

 Erivan Çocuk Parkına 8. Parolimpik Oyunlar final karşılaşmaları gerçekleşti.  Erivan Belediyesi ve Ermenistan «Pyunik» Engelliler Birliği işbirliğiyle geçekleşen ve artık geleneksel hale dönüşen oyunlar Paraolimpik Komitesiyle işbirliği çerçevesinde icra edildi. Oyunlar; satranç, basketbol, pimg-pong, bilek güreşi dallarında yapıldı.

Civil awakening in Turkey will compel the state to recognize atrocities against Armenians

Baskın Oran / Yerevan, October 2, Armenpress.
The Turkish intellectuals, who contradict the official standpoint of Turkey in the issue of the Armenian Genocide, become target of threats and persecutions. Prominent Turkish activist Baskın Oran is among those intellectuals. Baskın Oran has become the target of persecutions of the Turkish nationalists because of his thoughts. "Armenpress" News Agency had a conversation with the Turkish intellectual regarding the Armenian Genocide issue and other interesting topics as well.

ABD Gazetecilik Programının Adayı Vercihan Ziflioğlu Oldu

ABD Dışişleri Bakanlığı desteğiyle  gerçekleştirilen çeşitli başlıklardaki gazetecilik programlarına Türkiye’den Vercihan Ziflioğlu seçildi. Ziflioğlu, ‘Azınlıklar ve İnsan Hakları’ konusunda ülkenin önde gelen gazeteleriyle çalışacak ve araştırmalarda bulunacak. Programa her yıl dünya genelinden büyükelçilikler ve konsolosluklar vasıtasıyla gazeteciler aday gösteriliyor, gazetecilerin kendisi aday olamıyor.

The Pope: how the Church will change

Eugenio Scalfari
Pope Francis told me: "The most serious of the evils that afflict the world these days are youth unemployment and the loneliness of the old. The old need care and companionship; the young need work and hope but have neither one nor the other, and the problem is they don't even look for them any more. They have been crushed by the present. You tell me: can you live crushed under the weight of the present? Without a memory of the past and without the desire to look ahead to the future by building something, a future, a family? Can you go on like this? This, to me, is the most urgent problem that the Church is facing."

Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Irak’lı Ezidi Heyetiyle, Ermenistan’daki Ezidi toplumunun sorunlarını değerlendirdi

Ermenistan’da Ezidi toplumu, Irak’ta ve Kürdistan’da  Ermeni toplumunun kültürel, dini, dil ve genel olarak ulusal değerlerinin korunması konuları değerlendirildi. Edurad Şarmazanov, özellikle Ezidilerin ulusal-kültürel sorunlarına yönelik devletin ihtimamının yüksek düzeyde olduğunu, Ermeni toplumunun tutumununsa  asırların derinliğinden gelen dostluk ve Ermeni halkının değerler sisteminden kaynaklandığını belirtti.

Midyat'ta Süryani okulu açılacağı haberi Hristiyan vatandaşları mutlu etti

Mardin'in Midyat ilçesinde Süryani okulu açılması yönünde çıkan haberler Hristiyan vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Süryani Kiliseler Vakfı Başkanı Anto Nuay, yıllar öncesinden benzer müracaat yaptıklarını, ama sonuç alamadıklarını söyledi

Forced Turkification, Anti-Semitism and Lobbying Against Recognition of the Armenian Genocide

A public lecture by Rifat N. Bali
Against the background of the ongoing tensions in the Middle East, noted scholar Rifat Bali discusses the Jews of Turkey, one of the key elements in the strategic relationship between Israel and Turkey.  His recent book, Model Citizens of the State: The Jews of Turkey during the Multi-Party Period (Fairleigh Dickinson University Press, 2012) describes the struggle of Turkish Jews from 1950 to the present for their constitutional rights, their fight against anti-Semitism, and the attitude of the Turkish establishment to these problems. It details the Turkish-Jewish leadership's involvement in the lobbying efforts on behalf of the Turkish Republic against the acceptance of resolutions in the US Congress recognizing the Armenian Genocide. The book gives insight into the situation of all minorities in Turkey today.

Ermeni lidere ecel terleri döktüren soru

Ermenistan lideri Serj Sarkisyan'ın 70 milyon Euro'yu kumarda kaybettiği yönündeki iddilar Avrupa'ya kadar yayıldı. soruyu soran Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyesi bir Ermeni parlamenterdi. Sarkisyan, "Kumarhane iddiası sizin hayalinizin ürünü. Ben hayatımda kumarhaneye gitmedim, kumar da oynamam. Zaten 70 milyonum da yok, bulursam size de acılarınızı gidermek için veririm, merak etmeyin" cevabını verdi... Sarkisyan, Türk hükümetinin son zamanlarda yaptığı bazı önerileri de "uluslararası toplumu yatıştırmaya yönelik girişimler" olarak değerlendirdi. Ermeni lider Türkiye'den hiçbir zaman toprak talebinde bulunmadıklarını da öne sürdü. (Neden ter döksün anlamadık. Devlet başkanı toprak talebimiz yok diyor, bizimkiler ileri sürdü diyorlar, tam komedi. HYETERT)

«Դուն Հայերէն Կը Խօսիս»

1990: Խորհրդային Միութեան փլուզում եւ տարանջատում, համայնավար կարգ ու սարքի վերջաւորութիւն: Ստեղծում՝ անկախ հանրապետութիւններու, որոնց մէջ է նաեւ մայր հայրենիքը՝ Հայաստանը: Անկախ պետականութիւնը հպարտութիւն էր ու տակաւին է բոլորիս համար:

Aramyan Okulundan Yetişenler Derneğinin Yeni Dönem Açılış Kokteyli

Yeni Dönemimizi 04 Ekim Cuma günü saat 21:00'de açıyoruz.
Açılış Kokteylinde siz değerli dostlarımızı yanımızda görmekten mutluluk duyarız.
Saygı ve Sevgilerimizle.
A.O.Y.D. Yönetim Kurlulu

Başepiskoposu Şahan Sıvacıyan'ın Cenaze Töreni

Şahan Srpazan'ın SAT-7 TÜRK tarafından kaydedilen cenaze töreninden sahneleri izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=x9-xd_ogJKQ

Azınlık(laştırma) Okulları

Baran Alp Uncu
50 bin Ermeni, 2 bin Rum, 28 bin Yahudi.Yüzyıllardır bu toprakların aslî unsurlarından olmalarına rağmen sığıntı muamelesi görüp dışlanan, ‘tehlikeli’ sayılan ve yok olma noktasına getirilen gayrimüslim nüfustan geriye kalanların bugünkü tahmini sayıları. Oysa 1913 yılında bugünkü Türkiye sınırları içerisinde yaşayan her 5 kişiden 1 tanesi gayrimüslimdi.  Önce 1915’teki Büyük Felaket, sonra cumhuriyetin ilk yıllarında uygulanan nüfus mübadelesi derken bu oran 1923 yılında 40’ta 1’e düştü. Yetmedi. 1934 Trakya Olayları, Varlık Vergisi, 6-7 Eylül pogromu, “Vatandaş Türkçe Konuş” kampanyaları, Kıbrıs meselesiyle 1964 yılından itibaren yoğunlaşan azınlıkları yıldırma politikaları derken bugüne gelindi.Yuvarlayarak söylersek koca 80 milyonun içerisinde 80 bin. Oranı hesapladığınızda yüzde 0,001 ediyor. Yani her 1000 kişiden sadece biri Rum, Ermeni veya Yahudi. 

‘Paket Süryaniler açısından olumlu, ancak çok eksik’

Sultan Özer
BDP’nin Süryani Milletvekili Erol Dora, demokrasi paketiyle Mor Gabriel Vakfı gayrimenkullerinin iadesinin önünün açılmasını olumlu buldu. Ancak Dora, paketin çözüm sürecinin ilerlemesi açısından oldukça eksik olduğu görüşünde. Dora, Heybeliada Ruhban Okuluna ilişkin düzenlemenin pakette pas geçilmesini de eleştirdi.

Farklı dilde eğitim verecek özel okulların statüsü

Demokratikleşme Paketiyle farklı dil ve lehçelerde özel okul açılabilmesi kararı, bu özel okulların hangi statüde olacağını gündeme getirdi. Türkiye'de özel öğretim kurumları bünyesinde özel Türk okullarının yanı sıra azınlık, uluslararası ve yabancı özel okullar da bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığının geçen seneki verilerine göre, bin 399 özel Türk anaokulu, 4 azınlık anaokulu eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Azınlık ana okullarındaki 15 derslikte 144 öğrenci eğitim görürken, 59 öğretmen de görev yapıyor.

Dile ayar!

Hasan Bozkurt
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketiyle; nefret, ayrımcılık, yaşam tarzına müdahale gibi suçlar ilk kez Türk Ceza Kanunu'na giriyor. Düzenlemeyle; adam öldürme, yaralama, tehdit ve hakaret gibi suçlar nefret suçu kapsamına alınacak. "İ..e, kızılbaş, pis Türk, hırsız çingene, pis gavur, Ermeni dölü, Yezid, yobaz, zenci, ateist, kör Rıza" gibi ifadelerin "nefret ve hakaret saiki"yle söylenmesi halinde cezası artacak.

Azerbaycanlı siyaset uzmanı: Ülke muhalefeti Ermeni düşmanlığı politikasından vazgeçme taraftarı

Bu konuda muhalif güçlerin tutumuna ilişkin olarak Yunusov, muhalefete göre sorunun barışçı yolla çözümlenmesi, Karabağ’lı Ermenilerle farklı alanlarda bağlar tesis edilmesi ve Ermeni düşmanı politikalardan vaz geçilmesi gerektiğinin altını çizerek ″Onlar, Karabağ sorununun çözümü için konuşmadan önce, kendi toplumlarının değişimine, onu daha cezbedici hale getirme, Rusya ve diğer ülkelere gitmiş Azerbaycan’lıları geri getirmenin gerekli olduğuna  ilişkin konuşulması gerektiğini iddia etmekteler″ dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Elysee'de

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, iki günlük çalışma ziyareti için geldiği Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi. Sarkisyan, Hollande ile yaptığı görüşmenin ardından, Elysee Sarayı'nda onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Մայր Աթոռում բացուեց «Կառլ եւ Էմմա Սողոյեաններ» ձեռագիր մատեանների ցուցասրահը

Սեպտեմբերի 30ին  Մայր  Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Ալէք եւ Մարի Մանուկեան Գանձատանըհանդիսապետութեամբ Ն.Ս.Օ.Տ.ՏԳարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսիտեղի ունեցաւ «Կառլ եւ Էմմա Սողոյեաններ» ձեռագիր մատեանների ցուցասրահի բացման արարողութիւնը:

Bir Süryani Kilisesi hikayesi vesilesi ile İki ailenin örnek dayanışmasına dairdir

Sait Çetinoğlu
Biz kilise inşaatı dolayısıyla örnek bir dayanışmaya dikkat çekerken, bir başka yanlışlığa  daha dikkat çekmeye gereksinme duyuyor ve uyarıyoruz. Adana Ermeni mezarlığının üzerinde yükselen Sabancı camisi gibi Aya Stefanos’taki Latin mezarlığında da Süryani kilisesi yükselmeden gerekli duyarlılığı gösterileceğini ummak istiyorum. Umarım anlaşılırım…

İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu (İREF) Demokrasi Paketi Hakkında Görüş

İREF’in Yönetim Kurulu Sayın Başbakan R.T.Erdoğan tarafından açıklanan demokrasi paketinin ülkenin en hayati konusu olan geçmişteki haksızlıkların telafisini kapsamaktan uzak olduğunu üzüntüyle gözlemliyoruz.   Bu gözlem Lozan Antlaşmasına tabii olan Rum cemaatiyle kısıtlı olmayıp geçmişte demokrasiye karşı tutumlar neticesinde zararlara maruz kalan Türkiye’nin bütün toplulukları için geçerlidir.  Sayın Başbakan'ın açıklamalarında ülkenin 27 Mayıs 1960 darbesi ile demokrasiden uzaklaştığı doğrulukla tespit edilmesine rağmen, Azınlıklar Tali Komisyonu tarafından, 1962-2003 yılları arasında planlanan baskıların neticelerinin giderimi için adımlar ön görülmemektedir.  Bunların en önemli örneği 43 senedir devam eden bir haksızlık olan Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmamasıdır. 

Aznavour : Türkiye'de Öldürülmem Beni Kahraman Yapar

Ermeni asıllı Fransız şarkıcı Charles Aznavour, "Türkiye'ye gittiğimde öldürülürsem kahraman olurum" dedi. Fransa'nın Aynı zamanda kalabalık bir Türk nüfusuna sahip Montelimar kentinde isminin verildiği kongre salonunun açılışı için gelen şarkıcı ve Ermenistan'ın UNESCO büyükelçisi Charles Aznavour bölgesel gazete Le Dauphine'ye verdiği röportajda Ermenistan ile Türkiye'nin yaklaşmalarından yana olduğunu söyledi. Ermenistan Cumhurbaşkanı ile Paris'te yaptığı görüşmede, Ermenistan'ın kapılarını 'İslam' dinini seçen Ermeni diyasporasına da açması gerektiğini söyleyen Aznavour, bir ulusun her dinden insanlardan oluştuğunu ve her vatandaşına iş ve barınacak yer vermesi gerektiğini söylediğini anlattı. Anzavour, 3 yıldan bu yana Ermenistan'dan bu konu hakkında bir haber alamadığını açıkladı.(Ermenistan Hıristiyan halkının ülkeden kaçmasını önleyip onlara iş ve aş verdi de sıra Müslümanlara mı geldi? HYETERT) 

Laiklik ile sekülerlik arasında Hıristiyanlık

Ali Bulaç
Papa 16. Benedict, kiliseyle devletin birbirinden ayrılmasına taraftardı; prensip itibariyle Ortaçağ’da olduğu gibi, kiliseyle devletin birleşmesinden yana değildi. Fakat dinin veya kilisenin, siyasi hayata müdahil olmasını savunmaktan da geri durmuyordu. Papa, amacının Avrupa’nın tarihinde teokrasiyi tekrar diriltmek olmadığını; ancak dinden arındırılmış bugünkü laiklik ve sekülerliğin, siyasi, iktisadi ve toplumsal hayatı, her türlü dini, ahlaki ve manevi kriterin dışına çıkarıp attğını, bu olumsuz ve yıkıcı sürecin artık dizginlenemez hale geldiğini ve sonuçta da nihilizmden başka bir sonucun ortaya çıkmadığını söylüyor. Ayrıca Papa, Avrupa’nın tarihin bu aşamasında siyasi bir başarısızlık içinde olduğuna işaret ediyor, bunu laikliğin dine karşı kendisini mutlaklaştırmasına bağlıyordu. Papa, Kiliseyle devletin birleşmesinden yana değildi; fakat dinin bir üst kriter olmasını ve Avrupa’nın bu manada tekrar dine dönmek zorunda olduğunu sarahatle dile getiriyordu.Yazının Devamı: http://www.dunyabulteni.net/?aType=yazarHaber&ArticleID=19303

ABD'den ilk 'Demokratikleşme Paketi' yorumu

Başbakan Recep Erdoğan’ın açıkladığı ’Demokratikleşme Paketi’ne, ABD’den ilk yorum Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’den geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Türk hükümetinin demokratikleşme reformu açıklamasından memnun olduklarını ancak, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasının pakete alınmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

Ermeni asıllı vatandaşlar paketten memnun

Yaklaşık 130 kişinin yaşadığı Vakıflı köyünde bir grup vatandaş, kahvehanede toplanarak Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan paketin içeriğini dinledi. Paketten çıkan kararların Türkiye'ye olumlu yansımasından umutlu olduklarını belirten köylüler, geleceğe atılan her adımı desteklediklerini ifade etti. (Önce bir yanlışı düzeltelim, bu köyün insanları Ermenidir, Ermeni asıllı ne demek? İkinci olarak bazı Ermenilerin paketten memnun olması bütün Ermenilerin paketten menun olduğu anlamına gelmez. Konuşanlar olsa olsa köylerini temsil ederler.HYETERT)

AB'den paket açıklaması

Demokratikleşme paketinin yazılı detaylarını beklediklerini söyleyen Peter Stano, muhalefet partilerinin de açılım sürecine mutlaka katılmaları gereğine vurgu yaptı. AB sözcüsü Stano, 16 Ekim'de yayımlanacak AB'nin Türkiye İlerleme Raporu'nda demokratik açılıma yer vereceklerini belirtti. AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Stano, söz konusu açılımın güncel hayata nasıl uygulandığını yakından izleyeceklerini de söyledi.

Հոդված գերմանահայ քաղաքական-մշակութային իրադարձության մասին

Սեպտեմբերի 25-ին Գերմանիայի Բոխում քաղաքում ցուցադրվեց Սարդարապատ շարժման  և Նախախորհրդարանի հիմնադիր անդամ, ռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանի «Արմին Թ. Վեգներ: Ցեղասպանության լուսանկարիչը»  փաստագրական ֆիլմը:

Başbakan Erdoğan Demokratikleşme Paketi'ni açıkladı.. İşte o tarihi konuşma

Bu paket ile Türkiye'nin özgürlük alanını daha da genişletiyor ve umudunu daha da çoğaltıyoruz. Bugün ülkemiz ve milletimiz açısından tarihi bir anı yaşıyor, Türkiye'yi daha da büyütmek için adımları atıyoruz. Demokratikleşme Paketi, Türkiye'nin demokratikleşme tarihinin ve 11 yıllık sürecin tabii bir sonucudur. Bu paket son değildir. Şartlar değiştikçe yeni ihtiyaçlar ortaya çıkacaktır.  Tüm taleplere bir kerede bir paketle yanı verilmesini beklemek rasyonel değildir. Demokratikleşme paketleri milletin yüzünü güldürür, darbecilerin uykularını kaçırır. İleri demokrasiye doğru attığımız her adım mağdur kesimleri mutlu eder. Tektipçi, yasakçı zihniyetleri tedirgin eder.  Bu bir son değildir. Türkiye artık geri döndürülemez biçimde demokrasi istikametinde ilerleyecektir. 

Bezciyan Okulumuzun Sevgi Yemeği

Demokratikleşme Paketi "Ruhban Okulu Yok, Mor Gabriel Zaten Bizimdi"

Nilay Vardar nilay@bianet.org
 Demokratikleşme paketini yazar Yetvart Danzikyan, RUMVADER Başkanı Laki Vingas ve Sabro Gazetesi sahibi Tuma Çelik değerlendirdi. ..Demokratikleşme paketinde azınlıklarla ilgili olarak beklentilere rağmen Ruhban Okulu'nun açılması gündeme gelmezken, Süryani Mor Gabriel Manastırı'nın arazisi vakfa iade edildi.
Laki Vingas, Tuma Çelik ve Yetvart Danzikyan, pakette azınlıklarla ilgili Mor Gabriel arazisi dışında bir düzenleme olmamasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çekerek ayrımcılık suçlarına cezanın arttırılmasını önemli ve olumlu buldular.

Heybeliada Ruhban Okulu eğitime hazır

Heybeliada'nın Ümit Tepesi'nde yer alan ve 1971'de kapatılan Heybeliada Ruhban Okulu, sınıfları, kütüphanesi, yemekhanesi, yatakhaneleriyle eğitim vermeye hazır halde ziyaretçilerini ağırlıyor.Ayatriada Manastırı, 1971'de kapatılan Heybeliada Ruhban Okulu ve 1985 yılından bu yana öğrencisi olmadığı için kapalı bulunan Heybeliada Rum Erkek Lisesi, her gün saat 08.30-16.30 saatleri arasında kapılarını vatandaşların ziyaretine açıyor.

Mezarlık Üzerine Süryani Kilisesi İstemiyoruz

Şabo Boyacı
Bu topraklarda binlerce yıldır yaşayan Süryani halkı olarak görsel ve basılı medya organlarda çıkan “Süryanilere Kilise İnşası İçin Yeşilköy Latin Katolik Mezarlığı Tahsis Ediliyor” başlıklı haberi üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. İstanbul’da yaşayan Süryanilerin yıllardır dile getirdiği kilise taleplerinin bu şekilde sorunlu bir arsanın tahsis edilmesi ile giderilmeye çalışılması büyük bir skandaldır. Süryaniler olarak başka bir toplumun sahip olduğu bir mezarlık arsası üzerine kilise inşa etmeyi kabul edemiyoruz. Üstelik verilen arsanın yıllardır Yeşilköy’de, Bakırköy'de Süryanilere kiliselerini kullandırtan Latin Katolik toplumuna ait olması üzüntümüzü binlerce kat arttırmaktadır.(Süryani kardeşlerimizi, bu asil tavırlarından dolayı yürekten kutluyoruz. Her şeyden önce Latin katolik kilisesinin izni olmadan böyle bir kabul çok rahatsız edici olurdu. HYETERT)

Charles Aznavour: Ermenistan kapılarını Müslüman Ermenilere de açmalı

Ermeni asıllı ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour, Ermenistan Cumhurbaşkanı ile Paris'te yaptığı görüşmede, "Ermenistan'ın kapılarını İslam dinini seçen Ermeni diyasporasına da açması gerektiğini; bir ulusun 'her dinden insanlardan oluştuğunu' ve her vatandaşına bir iş ve barınacak yer vermesi gerektiğini" söylediğini ama 3 senedir Ermenistan'dan bu konu hakkında bir haber alamadığını açıkladı.

Bitlis, Tatvan, Tokaçlı köyü ( Paşaelmalı mezrası) Paşvants (Փաշվանց) Aziz Meryem Ana Ermeni Manastırı

Ardaşes S./Hocasaryan / armenian on web
Բիթլիս (Բաղեշ / Bağeş, Բաղաղեշ / Bağağeş), Դատվան, Բազենց / Բազմենից / Փաշվանց գիւղ, Սուրբ Աստուածածին Վանք (1)
Ermeni yerleşim yerlerinden olan Tatvan, Batı Ermenistan’ın Osmanlı idaresinde Bitlis Vilayeti, Bitlis Sancağı ( Բիթլիսի գավառ /սանջակ) Khizan (Hizan) Kazası (Խիզանի գավառակ ) Sıparkert ve Nızar Köy toplulukları (Գյուղախմբեր Սպարկերտ և Նըզար) içerisinde bulunmaktadır. Mezra, Bitlis’ten Rahva platosu ile ayrılır. Günümüzde Adilceviz (Ardzgue / Արծկե), Ahlat (Խլաթ), Güroymak, Bitlis Merkez, Hizan (Խիզան) ve Van Gölü (Վանա լիճ) ile sınırlıdır.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk! Süryani Cemaati ilk okulu açılıyor

İlker Akgüngör / Vatan haber merkezi
Mahkeme kararıyla okul açma hakkı kazanan Süryani Cemaati ilk okulu Mardin Midyat’ta açıyor. Milli Eğitim’den yanıt beklenen okul Cumhuriyet tarihinde bir ilk olacak. Midyat’ta 3 bin Süryani yaşıyor.

Nalbandyan: Soykırımın tanınması, kınanması ve engellenmesi bizim için öncekliler olarak kalmaya devam etmekte

Soykırımın tanınması, kınanması ve engellenmesi Ermenistan için öncekli konular olarak kalmaya devam etmekte. Açıklama 28 Eylül’de BM Genel Kurulu 68. Oturum Dönemiçer çerçevesinde yaptığı konuşma esnasında Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan’dan geldi. Nalbandyan şunları kaydettş: ″Bu yıl Mart ayında, BM İnsan Hakları Komisyonu Ermenistan’ın girişimi ve 60’ı aşkın ülkenin katılımıyla «Soykırımların Engellenmesi Tasarısı»nı kabul etti. Biz, insanlığa karşı suçlar için sorumluluk ve inkarcılık meselelerine de öncelikli önem vererek, soykırım suçunun yeni ifadelerinin engellenmesine yönelik gerekli adımlara teşebbüs edeceğiz.

Cevizin kalınlığı boynunu geçerse o boyun gider

Savaş Özbey / Hürriyet
Müslüman olmadıkları halde 1915 olaylarından sonra Müslüman gibi görünen saklı Ermeniler...

Basın Toplantısı ve Panel: "Yeni Anayasada Temel İlkeler ve Hükümet Sistemi Tercihi"

Yönetim Sorununa Çözüm...Başkanlık mı? Tarih: 3 Ekim 2013, Perşembe, 09:30-13:15; Yer: Conrad Hotel, Istanbul Cihannuma Mah. Saray Cad. No:5 PK.34353, Beşiktaş, İstanbul... Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı olarak, Yeni Anayasada Temel İlkeler ve Hükümet Sistemi Tercihi raporunu 3 Ekim 2013’te İstanbul’da 09:30-13:15 saatleri arasında kamuoyu ve basın ile paylaşacağız.

Macaristan'da öldürülen Ermeni subay için Erivan'da anıt yapıldı

Macaristan'da 2004 yılında Azeri subay Ramil Safarov tarafından öldürülen Ermeni subay Gurgen Margarjan adına Erivan'da anıt yaptırıldı. Armenpress'in haberine göre Azeri subay Ramil Safarov tarafından balta ile öldürülen Ermeni subay Gurgen Margarjan adına yaptırılan anıtın açılışana, Ermeni subayın yakınları, Savunma Bakanlığı yetkilileri ve milletvekilleri katıldı.

'Taksiyarhis Kilisesi listede yok' denildi; 400 Rum'a ayin izni çıkmadı

Rum Patrikhanesi müzeye dönüştürülmüş Ayvalık’taki Taksiyarhis Kilisesi’nde 29 Eylül’de ayin düzenlemek istedi. Patrikhane ayine izin verilmesi için 15 Nisan’da Balıkesir Valiliği‘ne başvurdu. Valilik konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletti. Rum Cemaati’nin 6 aydır beklediği cevap ayine son üç gün kala geldi. Bakanlık izin talebini reddetti.Taraf gazetesinden Sümeyra Tansel’in haberine göre, gerekçe olarak da “2000 yılında hazırlanan ayin yapılacak kiliseler kataloğunda Tarksiyarhis’in görünmediği” söylendi. Ancak 2000 yılında üstelik kilise henüz restore edilmemişken Taksiyarhis’te ayin yapılması için izin verilmiş ve ayin gerçekleşmişti.

Arap ülkelerindeki Hristiyanların ayaklanmalardaki tutumu

Hristiyan Arap siyasetçi ve düşünürler, "Arap dünyasında yaşanan ayaklanmalarda Hristiyanların tutumu"nu tartışmak Ürdün'ün başkenti Amman'da bir araya geldi... Kudüs Araştırmaları Merkezi Müdürü Urayb er-Rentavi, konuşmasında, Hristiyan çevrelerde "kabuğuna çekilme" yaşandığı görüşünü savunarak, "Yönetim yanlısı Hristiyan vatandaşlar, Arap ülkelerindeki liderler tarafından 'en iyi Hristiyan' olarak tanımlanıyor. Hristiyanlar, kendilerini oldukları gibi kabul eden kişilere ihtiyaç duyuyor" ifadelerini kullandı. Lübnanlı Hristiyan Milletvekili Fadi Kerem ise Arap ülkelerindeki diktatörlerin, Hristiyan vatandaşların rejimi korumak için yanlarında kalmasını arzuladığını öne sürdü. Hakların garanti altına alındığı kapsamlı bir "Hristiyan açılımına" ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Kerem, "Lübnan'ın en önemli özelliği olan çeşitliliğe darbe vurmak isteyen ve şiddet kullanarak yönetimi tekelleştirmek isteyen kesimler var" değerlendirmesinde bulundu.

Romanlarla dayanışma için destek çağrısı: Romanlara yönelik ayrımcılık konusunda düzenlenecek bir etkinlik için gönüllülere çağrı

Uluslararası Romanlarla Dayanışma Etkinlikleri çerçevesinde 5-6 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek olan sürpriz bir müzikal etkinlik (flash-mob*) için gönüllülerin desteğine ihtiyaç var. Söz konusu etkinlik, Avrupa’nın 15 ülkesinde eş zamanlı olarak düzenlenecek etkinliklerin bir parçası olacak. Etkinliklerin amacı, Avrupa ve Türkiye’de Romanlara yönelik ayrımcılık konusunda farkındalık yaratmak ve konuya dikkat çekmek. Bir sokak gösterisi niteliğinde düzenlenecek olan etkinlikte, ünlü bir müzik grubunun solisti de yer alacak.

1.Dünya Savaşı Sonrasinda Ermeni Cinayetleri

Dr. M. Galip Baysan
Talat Paşanın katlinden sonra Ermeni teröristler Azerbaycan Milli Hükümeti’nin eski Bakanlarından biri olan Behbut Civanşir’i işgal güçlerinin kontrolündeki İstanbul’da öldürdüler. Civanşir İştanbul’a bir görev için geldiğinde Perapalas yakınında 19 Temmuz 1921 tarihinde Misak Torlakyan adında bir Ermeni tarafından katledildi. Yakalanan bu katil de İngiliz divanıharp mahkemesi tarafından beraat ettirildi, serbest bırakıldı ve 1968 yılına kadar Ermeniler arasında itibarlı biri olarak yaşamını sürdürdü. (1) Bu cinayetlerle aynı günlerde Ermeniler Ruslardan kaçan Milli Azeri Cumhuriyetinin Başbakanı Nasib Bey’i de Aras nehri üzerinde öldürdüler. (2)