Etiketler

Suriye Hıristiyan kiliseleri 2. Cenevre Konferansının acil toplanması yönünde çağrıda bulundular

Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Suriye Ortodoks Kilisesi Episkopu Mar Siluan Petr el-Nemeh yaptığı açıklamada “Rusya bizi her zaman destekledi. Tüm Suriye halkının çıkarlarını yansıtacak bir karara varacağımıza inanıyorum” dedi. Episkopun Suriye Hıristiyan kiliseleri haklarını savunmak amacıyla Cenevre Konferansında yer almak istediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Görüşlerini ifade etmeleri ve diğer konferanslarda olduğu gibi devre dışı kalmamalarını için Hıristiyanlar Cenevre’de düzenlenecek konferansta yer almak istiyorlar”.

Nobel Barış Ödülü'nün sahibi belli oldu

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), bu yılki Nobel Barış Ödülü'nün sahibi oldu. Norveç'in başkenti Oslo'daki Nobel Komitesi, OPCW'nin "kimyasal silahların ortadan kaldırılması için harcadığı kapsamlı çabalar" nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldüğünü açıkladı.Birleşmiş Milletler (BM) destekli OPCW son olarak Suriye 'nin kimyasal silah stoku ve üretim tesislerinin imha edilmesi için başlatılan girişimde rol almıştı.

ԵՒՐՈՊԱՀԱՅՈՑ ԵՐՐՈՐԴ ՀԱՄԱԳՈՒՄԱՐ /3rd CONVENTION OF THE EUROPEAN ARMENIANS

ՊՐԻՒՔՍԵԼ, 14-15 ՀՈՏԿԵՄԲԵՐ, 2013
Եւրոպայահոց երրորդ համագումարը (3rd European – Armenian Convention) ծրագրումի մէջ է. տեղի պիտի ունենայ Պրիւքսելի մէջ, 14-15 հոկտեմբեր 2013-ին։ Առաջին օրուան նիստերը տեղի պիտի ունենան նորակառոյց Հայ տան մէջ, իսկ երկրորդ օրուան նիստերը՝ Եւրոխորհրդարանին մէջ։

"Ezbere cümleler” okumakla olmuyor

Şirin Payzın / sirinp@cnnturk.com.tr
1933 yılında yazılmış “Andımız”. 12 Mart darbesinin ardından Atatürk bölümü eklenmiş. 1933’ten beri her nesil aynı cümleleri ezberleyerek büyüyor. “Andımız”ı ezberleyen çocukların daha iyi bir vatandaş olması bekleniyor. Peki, olduk mu?  Bunca yılın ardından her birimiz bu andı ezberleyerek  büyümemize rağmen örnek bir toplum, model bir ülke  olabildik mi? “Türküm” bölümüne bakalım. Bu ülkede yaşayan herkes Türk mü? Hayır değil. Efendim “Bu cümledeki Türk ırkçılığı ifade etmiyor” deniliyor. Uygulamada böyle mi gerçekten? Her bir vatandaşın göğsünü gere gere “ülkenin vatandaşıyım” demesini sağlayabildik mi?

ADAA Press Release/Panalists at Writers Guild

Los Angeles, California - Adaa Entertainment Industry Panel Features Headliners At Nov. 8 Paul Nov. Awards Event. The Armenian Dramatic Arts Alliance (ADAA) is pleased to present its first industry panel at the WGA Theater, 135 S. Doheny Drive, in Beverly Hills on November 8, 7pm, to discuss how Armenian artists can navigate their careers in entertainment. (adaa panelists photos.)

Suçluyorum!

Ohannes Conkar
Suçluyorum insanlıktan nasibini almamış olanları.
Suçluyorum dünyayı yaşanmaz kılan insanları.
Suçluyorum kendi halkını acımadan öldüren, suikast düzenleyen, gizli devlet örgütleri.

Trumbull Parish Celebrates Pastor's New ook

At the Armenian Church of the Holy Ascension in Trumbull, Conn., more than 175 parishioners gathered on Friday evening, October 4, to honor their longtime pastor, the Rev. Fr. Untzag Nalbandian, on the occasion of the 35th anniversary of his ordination to the holy order of the priesthood and the recent publication of his new book, titled Fate, Faith, Fun.

1988-1994 Six Years that Changed the Armenian World

Armenia Fund USA [info@armeniafundusa.org]

Ermenistan yendi, Türkiye'ye yaradı!

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Grubu'nda Ermenistan, 9 kişi kalan Bulgaristan'ı 2-1 mağlup etti ve Türkiye'nin en kötü 2. olma ihtimali oldukça azaldı. Ermenistan ise 12 puana yükseldi ve 3. sıraya yerleşerek, son maçlar öncesinde Dünya Kupası'na gitme şansını devam ettirdi.

Azerbaycan'dan ABD'ye tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından "Azerbaycan seçimleri uluslararası standartlarda yapılmadı" yönündeki açıklamalarla ilgili görüş bildiren Gasımov, ABD'ye yönelik eleştirilerde bulundu... Azerbaycan'ın 20 yıldır bağımsız olduğunu ve bu kısa sürede demokratikleşme adına birçok ilerlemelerin kaydedildiğini belirten Gasımov, demokratikleşme yolunda 200 yıldan fazla tecrübesi olan ABD'de ise seçim sistemi ve seçim süreci konusunda ciddi sorunların olduğunu, seçim sistemine yönelik yasama mekanizmasının bu güne kadar tam olarak hazırlanmadığını vurguladı.

Kodlanma

Ohannes Conkar
1894'de, 1896'da ayrıca 1909'da Adana katliamı yaşandı.  Ve 1915'de Talat Paşa'nın başlattığı tehcir-kırım-Der Zor yollarına sürerek bir ırkı yok ettiği, Ermenilerin bu kodlamada yeri var mıdır?

Aristoteles; Türkiye Adaletinin Öcüsü

Seta Papazian / VAN  Kollektifi Başkanı (Vigilance Armenienne contre le Negationnisme – İnkârcılığa karşı Ermeni Teyakkuzu, çn)
TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, eylül ayı sonunda, onca zamandır beklenen o ünlü “demokratik reformlar paketi”ni açıkladı. Sonuçta ortaya, aşina olduğumuz “Neo-Osmanlı” diplomasisi propagandasının ötesinde pek bir şey çıkmadı. Türkiye’deki 7000 siyasi tutuklu için ise tam bir hayal kırıklığı oldu: Görünür gelecekte özgürlük söz konusu değil. Türk “demokratikleşmesi”nin sözde ya da gerçek “ilerlemeleri”nden tatmin olmuş gibi görünen kimi gözlemciler olsa da, İstanbul’un 67 km dışında bir yerde sürmekte olan acımasız bir siyasi yargılamadan söz etmekte yine de yarar var..

1915 Ve Öncesi: Kürt TarihYazımında İnkarcı Eğilimler Üzerine – 3. Bölüm

Hovsep Hayreni
Aso Zagrosi'nin Ermeni hareketine yüklediği insafsız misyon: “Kürdistan'ı Kürtsüzleştirmek!” Bu eleştiri dizisinin son bölümünü Aso Zagrosi'nin görüşlerine ayırdım. Onun yazdıkları öncekilerden pek farklı değil, yalnız Ermeni ulusal hareketinin amaçları konusunda çok daha sivri suçlamalar içeriyor. Ona göre Ermeni partilerinin milliyetçiliği İttihat ve Terakki'den farksızdır. Hedef ve amaçları konusunda döne döne tekrarladığı şey “Kürdistan'ı Kürtsüzleştirmek” ve o zeminde “Büyük Ermenistan'ı kurmak” oluyor. Bu haksız yargısını kanıtlamak için, çeşitli dönemler Ermeni halkının güvenliğini tehdit eden Kürt gruplarına karşı takınılan tavırları genel olarak Kürt halkına düşmanlık ve beraber yaşamaya radikal karşıtlık şeklinde yansıtmaktadır.

Süryani Katolikler: Patrikhane bize iade edilsin

Okan Konuralp/Ankara
Süryani Katolik Vakfı Mütevelli Üyesi Munir Üçkardeş, 1979 yılında Mardin İl Özel İdaresi tarafından müze yapmak amacıyla istimlak edilen Mardin Süryani Katolik Patrikhanesi’nin iadesini istedi. Üçkardeş, “Patrikhanenin iadesi halinde, 1900’lerin başında Beyrut’a taşınan patrikhane merkezinin yeniden Mardin’e dönüşünün de önü açılmış olur” dedi.

Modern Ermeni Edebiyatı'na ışık tutan kitap

Modern Ermeni Edebiyatı, bin 500 yılı aşkın bir yazılı geleneğe sahip olan Ermeni edebiyatının son beş yüz yılına ışık tutuyor. 1993 yılında yayın hayatına başlayan Aras Yayıncılık 20. yılını kutluyor. Yirmi yıllık sürede izlediği yayın politikasıyla "Ermenice edebiyata açılan pencere" olarak nitelenen Aras Yayıncılık'ın 140. kitabı Modern Ermeni Edebiyatı, yayınevinin 20. yılına özel hazırlandı. Ermeni edebiyatı alanında önde gelen akademisyenlerden Profesör Kevork Bardakjian'ın bu hacimli eseri, İngilizcede ilk yayımlanışının üzerinden on üç yıl geçmiş olmasına rağmen başlıca kaynak kitaplardan biri olma özelliğini koruyor.

“BETH-NAHRİN-VİYANA” Özel vakfɪ Ödülü

Bu yılın ödülünü kazanlar:
Tarihҫi, Yazar Dr.Gabriele YONAN
Arastɪrmacɪ, Yazar, Aktivist Zeynep TOZDUMAN
Bu ödül ile “BETH-NAHRİN-VİYANA” Özel vakfı bir simge koyarak, medeni cesareti, eleṣtirel düṣünceyi ilerde de teṣfik etmek ve bu yöndeki ҫalɪṣmalarɪ onurlandɪrmaktɪr.

Mesrob the Vartabed (known as Mashdotz) (438 A.D.)

St. Mesrob was born in the village of Hatzegatz in the province of Daron.  In his early years, he learned both Greek and Persian and served in the Armenian royal court.  Later, he decided to enter the ranks of the clergy, and with some other young men he went to preach in the province of Koghtn around 395 A.D.  During this period, he felt the great need of the Armenian people for an alphabet of their own, so he petitioned Catholicos Sahag, and together they requested the aid of King Vramshabouh.

Davutoğlu, Cenevre’ye Ermeni Anıtı Dikilmesi Konusundaki Hassasiyeti İletti

İsviçre'nin başkenti Bern’de mevkidaşı Didier Burkhalter’la ikili ilişkiler konusunda görüşmeler yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2015 yılında Ermeniler'in Cenevre’de yapmayı planladıkları soykırım anıtı ile ilgili olarak Türkiye’nin hassasiyetini iletti.

Reform ve zihniyet

Taner Akçam  / Taraf
Osmanlı devleti niçin parçalandı sorusu ile uğraşan eserlere baktığınızda, büyük devletlerin paylaşım arzuları, dünya ekonomik sistemi ve ticaret yollarındaki değişimler ve idari yapıdaki çürümeler vb. gibi birçok izaha rastlarsınız. Ama bunların içinde en başta olması gereken bir nedene hiç rastlayamazsınız. Osmanlı Hıristiyan- Müslüman eşitliğini sağlayamadığı için çökmüştür. Bu gerçeğe değinen bir tarihçiye, bir iktisatçı veya sosyal bilimciye rastlamak zordur.

İşimiz Ermenistan'a kaldı

Süper Lig 9. ve 10. haftanın programları açıklandı. 2014 Dünya Kupası'na katılma yolunda En iyi 8 ikinci arasına girmemiz için B Grubu kritik önem taşıyor...Ermeniler en kötü Bulgarlar'dan puan alırsa Play-Off yolumuz açılıyor.

"Getto Türü, Okullar Olmayacak"

Lozan Anlaşması'na göre, gayri Müslim ve Müslim ayrımıyla azınlıklara okul açma izni verildiğini anımsatan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Süryanilerin okul açmasına ilişkin, "Süryaniler bugüne kadar bundan yararlanamamışlar. 'Lozan'ın Ermeniler, Rumlar, Museviler için tanıdığı bu haktan biz de yararlanmak istiyoruz' diye mahkemeye müracaat ettiler ve davayı kazandılar. Bizce de doğru bir karar mahkemenin kararı. Dava, 'Milli Eğitim Bakanlığı izin vermiyor' diye bizim aleyhimize açıldığı için biz de taraf olduk. Biz de temyiz etmedik, 'Haklısınız' dedik. Mardin Midyat'ta, tıpkı diğer azınlık okulları statüsünde bir okul açmak için hazırlıklara başladılar" diye konuştu..."Halk arasında kolejler olarak bilinen özel eğitim kurumlarında İngilizce, Fransızca, Almanca bazı dersler bu dillerde okutuluyorsa bu özel okullarda da ihtiyaca ve talebe göre Kırmançi, Zazaki, Adigece, Lazca, Boşnakça, Arapça dillerinde de bazı dersler okutulabilir olacak. Bu okullarda da yine, her ne kadar bu dillerde bazı dersler okutulacak olsa da, derslerin büyük bir bölümü de Türkçe olmak zorunda.

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerini geliştirmeye çalışıyoruz"

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Biz, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine önem veriyoruz. Ama bunun tabii kalıcı olabilmesi için Güney Kafkasya'daki sorunların da başta Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ sorunu olmak üzere çözüme kavuşturulması ve Azerbaycan topraklarındaki işgalin sona ermesi lazım. Dolayısıyla İsviçre'nin samimi çabalarına, gayretlerine müteşekkiriz. Biz de 4 sene önce burada bu protokolün başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi için çok ciddi çabalar sarfettik. Ümit ederiz, tabii bunlar gündemden tümüyle düşmüş değil. Ancak Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar, daha sonra bölgede ortaya çıkan tansiyon dolayısıyla uygulamak imkanı olmadı. Şimdi bazı yaratıcı fikirler, yeni düşüncelerle bunu geliştirmeye, mesafe almaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu konudaki çalışmalarımızı artıracağız, dedi.

'Aliyev Baharı' bitmek bilmiyor

Azerbaycan , koltuğu babası Haydar Aliyev’den devralmış olan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in üçüncü kez kazanmasının sürpriz olmadığı seçimler için dün sandık başına gitti. İlk kez ortak hareket eden önde gelen muhalefet partilerinin adayı tarih profesörü Cemil Hasanlı’nın performansı Aliyev hanedanlığını bitirmeye yetmedi.(Adam Azerbaycan'ı demokrasinin beşiği yaptı ya kıymetli(!) )

Başbakan haklı ama

Ahmet Hakan
Başbakan’ın Yunanistan’ın sekterliği, anlayışsızlığı ve vicdansızlığı konusunda söylediklerinin tümü yüzde yüz doğrudur. Fakat Başbakan’ın Yunanistan hakkında söylediklerinin hiçbiri, Türkiye’de yaşayan Hıristiyan vatandaşların haklarının çiğnenmesinin gerekçesi olamaz.Yunanistan öyle yapıyor diye Türkiye kendi vatandaşlarına zulmedemez.

Nobel Edebiyat Ödülü Kanadalı yazar Alice Munro'ya verildi.

Nobel Edebiyat Ödülü, 82 yaşındaki Kanadalı yazar Alice Munro'ya verildi. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, ödülün bu yılki sahibinin "çağdaş hikayenin ustası" Munro olduğunu açıkladı.Munro, Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen 13. kadın yazar oldu.

Türkiye zihniyet değişimi yaşıyor

Defne Samyeli - Fotoğraf: Ozan Güzelce
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, ‘Demokratikleşme paketi’nin sihirli bir değnek olmadığını, Türkiye’de yaşanan zihniyet değişimini ve ‘niyet’i göstermesi açısından büyük yol aldıracağını söyledi... Sevindirici olan şu: Türkiye’de bu konularla ilgili olarak şimdiye kadar ne konuşulmuşsa hangi proje ortaya konulmuşsa hepsi masanın üzerindeydi ve objektif bir şekilde değerlendirildi...Türkiye bir zihniyet değişiminde hızla ilerliyor.. Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi, bu bir ilk adım değil. Son adım da olmayacak.

AB, Ruhban Okulu için mütekabiliyet şartına tepkili

Selçuk Gültaşlı - Brüksel
Avrupa Birliği (AB), yakından takip ettiği Heybeliada Ruhban Okulu konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘mütekabiliyet’ açıklamasına tepki gösterdi. Türkiye’de yaşayan Rumların Türk vatandaşı olduğunu hatırlatan 28 üyeli birlik, okulun açılmasının ikili ilişkiler çerçevesinde ele alınamayacağını ve pazarlık konusu yapılamayacağını vurguladı. Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/dunya_ab-ruhban-okulu-icin-mutekabiliyet-sartina-tepkili_2149959.html

Uzman: Azerbaycan komşu ülkenin tarihini iç etmeye başladı

Ortaçağ haritaları uzmanı Ruben Ghalichyan, Azerbaycan’ın ilk kez 1918 yılında, üç Güney Kafkasya cumhuriyeti (Ermenistan, Gürcistan ve Azerbayan) kurulduğunda  bu adla anılmaya başlandığını ifade ederek ″Sovyet zamanlarında 1960’tan itibaren Azerbaycan’lı siyaset uzmanları ve bilim dünyası komşu ülkelerin kültür ve tarihini iç etmeye başladılar. Bunun için Ermenilerin pasifize edilmesi gerekiyordu″ dedi.

Robert Halef: Pakette Süryanilerin hiçbir talebi yer almıyor

Murat Kuseyrı - Stockholm
İsveç parlamentosundaki 5 Asuri-Süryani  milletvekilinden en aktivlerinden biri olan Robet Halef’le verdiği önergeler, “Demokrasi Paketi” ve Asuri-Süryanilerinin taleplerini konuştuk.... Halef, Erdoğan’ın açıkladığı paketin Asuri-Süryani ve Kürt Halklarının taleplerine karşılık vermediğini düşünmesine rağmen ileriye doğru atılmış bir adım olduğu değerlendirmesini yapıyor... Pakette Süryanilerin en temel taleplerinden bir olan Süryanilerin azınlık olarak kabul edilmesinin yer almadığını belirten Halef “Halkımızın varlığını sürdürebilmesi, kimliğini, kültürünü ve tarihini koruyabilmesi ve geliştirebilmesi için bu çok önemli. Biz Süryanilerin azınlık olarak kabul edilmelerini ve azınlıklara verilen tüm hakların Süryanilere verilmesini istiyoruz.  Türk parlamentosunun bu yönde bir karar almasını umut ediyoruz” ... 1915 yılında Ermeni, Süryani, Rumlara yapılan soykırımından günümüz Türkiye’sinin sorumlu olmadığını belirten Halef, “Osmanlı’nın dağılma döneminde, 1915’te soykırım yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kuruldu. Ama Türkiye’nin 1915 yılında olanları kabul etmesi gerekir. Soykırım yapılmıştır, dedi.

Piskopos Şahe Panosyan, Lübnan Ermeni Diyakosluğu ruhani önderliğine seçildi

Lübanan Ulusal Delegeler Meclisi 7 Ekim’de Surp Nışan Ana Kilisesinde Lübnan Ermeni Diyakosluğu yeni ruhani önderini seçtiler. Seçime Başepiskopos Komitas Ohanyan, Piskoposa Şahe Panosyan ve Gözetmen rahip Masis Zabuyan katıldılar. Kapalı yapılan oylama sonucu oyların üçte ikisini alan Piskopos Şahe Panosyan, Lübnan Ermeni Diyakosluğu ruhani önderliğine seçildi.

Papa'dan 'Ortadoğu için barış duası' çağrısı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, inananları, Hazreti İsa'nın doğduğu topraklar olan Ortadoğu coğrafyasında barış için dua etmeye çağırdı. Katoliklerin ruhani lideri, "Sizi, barışın prensi Hazreti İsa'nın doğduğu topraklar olan Ortadoğuda,  Suriye'de, Irak'ta, Mısır'da, Lübnan'da ve kutsal topraklarda barış için dua etmeye çağırıyorum" dedi.

Türk azınlık Yunanistan'ın yararına

Türk azınlığın aslında Yunanistan’ın lehinde bir işlevi bulunduğunu ifade eden Bağış, “Çünkü Yunanistan’ın nüfusunun yedi katı nüfusa sahip bir komşusuyla daha iyi ilişkiler kurmak için sizler bir köprüsünüz. Yunanistan’ın ordusunun yedi katı güçlü bir ordusuyla NATO müttefiği olarak birlikte hareket etmesi için çok önemli bir harçsınız. Çünkü Yunanistan’ın zor günlerinde kapısını çalabileceği bir komşusuyla aracısınız. Sizler burada Yunanistan’a zarar vermiyorsunuz, tam tersine Yunanistan’a çok yararlı işler yapıyorsunuz” dedi.

Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de «Kilise ve Devlet ilişkileri: Aciliyetler ve Tehditler» temalı uluslararası konferans

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II’nin inayetiyle 18-19 Ekim’de Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de «Kilise ve Devlet ilişkileri: Muacceliyetler ve Tehditler» temalı uluslararası konferans gerçekleştirilecek; konferans Ana Taht Kiliselerarası İlişkiler Başkanlığı  tarafından düzenlenmekte.

Ermeni Ayini Beklentilere Cevap Vermedi

Van’da turizmciler, dördüncüsü düzenlenen Ermeni ayininin beklentilere cevap vermediğini belirttiler.2013 yılının geçmiş yıllara göre turizm açısından biraz daha fazla etkili olduğunu belirten otel işletmecileri, ancak Ermeni ayininin beklentilere cevap vermediğini söylediler. Ermeni ayinine ilginin ilk yapıldığı seneye göre azaldığına dikkat çeken Rescate Hotel Van Genel Müdür Yardımcısı Altar Yıldırır, bununda turizmcileri olumsuz etkilediğini söyledi. Yıldırır, “Ermeni ayinine ilginin azalmasının nedeni bu konuda yeterli çalışmaların yapılmadığı kanısındayız. Çünkü ermeni ayini ciddi anlamda Van’ın ses getirebilecek bir organizasyonuydu. İnşallah önümüzdeki sene ayin zamanı daha etkili olacaktır” dedi.

Լիբանանի հայոց թեմի նոր առաջնորդ

Մեծի Տանն Կիլիկո կաթողիկոսության կայքէջից տեղեկանում ենք, որ երկուշաբթի 7 hոկտեմբերի 2013-ին, Լիբանանի հայոց թեմի Ազգային երեսփոխանական ժողովը Տ. Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանին ընտրել է որպես թեմի նոր առաջնորդ:

7 asırlık tarihi kilise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Sivas’ın Suşehri ilçesine bağlı Çataloluk beldesinde bulunan 7 asırlık tarihi kilise ilgi bekliyor.

"Andın Kaldırılması Zihniyet Sorununda Önemli Bir Psikolojik Eşiğin Aşılmasıdır"

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamza Al, "Bugün için ülkemizin içinde bulunduğu en büyük sorun zihniyet sorunudur. Bu zihniyet sorununu aşmak da sanıldığından daha zordur. Andın kaldırılması bu anlamda önemli bir psikolojik eşiğin aşılmasıdır."... Daha sağlıklı bir gelecek inşa etmek için, başkalarının kazanımlarından rahatsız olmamak, farklılıkları zenginlik olarak görmek, tüm dini ve etnik unsurların kendini birinci sınıf vatandaş olarak görmesi için çaba göstermek durumunda olduklarını dile getirdi.Al, şunları kaydetti: "Örneğin eğer biz sağlam zeminde hareket edip, doğru yönetim sistemleri inşa edersek, geçmişte olduğu gibi, gayrimüslimler neden medeniyetimize yine katkı yapmasın ya da Kürtçe barışın ve sevginin dili olmasın.

Yunanistan'dan Türkiye'ye azınlık yanıtı

Son açıklama, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantinos Kutras'tan geldi. Kutras, "Herhangi bir kişinin basit bir karşılaştırma yapması kendiliğinden bilinenleri anlaması için yeterli. Rakamlar anlamlıdır ve Trakya'daki Müslüman azınlık ile Konstantinupolis, Imvros (Gökçeada) ve Tenedos 'daki (Bozcaada) Ortodoks azınlığın durumu açısından çok şey ifade etmektedir. Herkes hangi azınlığın geliştiğini ve hangi azınlığın küçüldüğünü takdir edebilir, dedi.

Hak, devlet ve adamlarınındır!

Ali Topuzali / alitopuz@gmail.com
Başörtüsü özgürlüğüne mi sevindiniz? Kıyafetten işsizliğe giden yola bakın. Cemevi açılımı mı? Bir terör merkezi diyelim de. Mor Gabriel? Taraflar dava açabilir tabii!...Çocukların aslı nesli ne olursa olsun bağıra bağıra “Türk” olduklarının kendi sesleriyle kendi kafalarına kazınmasını amaçlayan “Andımız” seremonisi, “varlığı başka bir varlığa armağan olmayan” nesillerle işi olmadığının beyanıydı. Hükümetin son “açılım” paketiyle kaldırıldı, başka bazı kısmi iyileştirmelerle birlikte. Fakat eli hep hayatın üstünde tutan devlet, sevindirmekten çok sevinci kursakta bırakma yeteneğiyle de kendisini gösterir.

Kars’taki Ermeni Katedrali Dünya Anıtlar Vakfı’nın İzleme Listesinde

Kars’ta bulunan Mren Katedrali Dünya Anıtlar Vakfı’nca korunmaya alınması gereken farklı kültürel ve tarihi mirastan biri olarak açıklandı. WMF Başkanı Burnham’ın açıkladığı listede, 41 ülke ve bölgeden 67 eserin risk altında bulunduğu bildirildi. Ailesi İstanbul’dan ABD’ye göç eden Ermeni asıllı Amerikalı Marancı: “Mren Katedrali ile ilgili 10 yıla yakın araştırma yaptım” Kars’taki Mren Katedrali, Dünya Anıtlar Vakfı’nca (World Monuments Fund-WMF) dünyanın birçok bölgesinden korunmaya alınması gereken farklı kültürel ve tarihi mirastan biri olarak açıklandı. 

Süryani Halkının Kutsal Kudüsü Mor Gabriel

 Zeynep Tozduman
2008 yılından günümüze değin Mardin/Midyad’da  Mor Gabriel manastırı arazileri için verilen hukuk mücadelesi ve diplomatik ilişkiler sonucunda Süryanilerin  gasp edilen arazileri  ‘’demokratikleşme paketi’’ adı altında iade edildi.  Kamuoyundan herkesin bildiği üzre, Politik bir dava olan Mor Gabriel davası tam bir yılan hikâyesine dönmüştü.  Dile kolay tam 8 yıldır Süryani halkının canı her mahkemede yandı.  Ara sıra yerel mahkemedeki davalara gözlemci olarak katıldığımda, hoş görünün temsilcisi olan bu halkla hep birlikte ağladık, hüzünlendik, direndik.  Bu ülkede azınlıklar 98 yıldır hep güvercin ürkekliğinde yaşadılar. Belki de bu yüzden İsa’nın yaralı kuşları denilmiştir bu halka kim bilir?

Ermenilerin Üçte Biri Ermenistan’ı Terk Etmeyi Planlıyor

TurkishNY.com - Ermenistan’daki nüfus azalışına ilişkin oluşturulan bir raporda, Ermenistan’dan başka ülkelere yapılan göçün çarpıcı bir seviyeye ulaştığı ve ülkeyi, ekonomik büyümeye hız verebilecek entelektüel kaynaktan yoksun bıraktığı belirtildi. APA’nın Lragir.am’dan alıntıladığı habere göre Ermenistan’da yapılan bir ankete dayanılarak hazırlanan “Ermenistan nüfusundaki düşüş” başlıklı raporda, iyimser göstergeler yer almıyor.

BM temsilcisi: Dağlık Karabağ sorununun kesinlikle diyalog yoluyla çözümü mümkün

BM Karabağ sorununun çözümünün  önümüzdeki süreçte bulunacağı umudunda. Beyanat APA Ajansına röportaj veren  BM Bakü Daimi Koordinatör Antonius Broek’tan geldi.

Taksim Gezi Parkı

M.Necati Özfatura / necati.ozfatura@tg.com.tr
1926 yılına kadar Taksim mezarlık idi. Yüzümüzü kuzeye çevirdiğimizde soldan sağa doğru şu mezarlıklar yer alıyordu. Ortodoks Rum, Katolik Latin, Ermeni Agop, Müslüman mezarlığı. Daha sonra İsmet İnönü’nün emri ile bütün mezarlıklar kaldırıldı. Gayri müslim mezarlıkları Şişli ve Feriköy’e taşındı. Müslüman mezarlığı kaldırılmadı. Bazı belgelere göre, bu mezarlık koruluk halinde idi. Yalnız selvi ağaçları değil asırlık ağaçlar vardı. Fidanlar dahil en az birkaç yüz ağaç kesildi. Müslümanların baş uçlarındaki mezar taşları ile gayri Müslimlerin mermer yapısı mezarlar sanat eseri idi. Ve hepsi imha edildi. Mezarlık iskana açıldı. Parsellendi. En güzel parsel İnönü’nün eşine verildi. Buraya Ömer İnönü apartman yaptı.

Etchmiatsin kenti 2698. Kuruluş yıldönümünü kutluyor

Etchmiatsin kenti bugün 8 Ekim’de 2698. Kuruluş yıldönümünü kutluyor. Sabahleyin Ermenistan Cumhuriyetçi Parti (ECP) Meclis Grubundan milletvekilleri General Manvel Grigoryan, Sedrak Saroyan, ruhaniler eşliğinde Kurtuluş Savaşçıları anıtına çiçekler koydular. Kent Bayramına yönelik etkinlikler tüm gün boyunca devam edecek. Şu anda Mesrop Maştots ve Sahak Partev’in Ermeni harflerini kente getirmeleri canlandırılmakta.

Erdoğan: Bizim içimizden de bize ihanet edenler oldu

Başbakan Erdoğan, TBMM'de AK Parti Grup toplantısında konuştu. ..2.6 milyar liralık gayrimüslimlere ait mülkiyetleri teslim ettik. Ruhban okulu meselesi halledilsin diyenler çıkıyor. Bu mesele bizim için anlık bir mesele. Fakat bazı şeyler isteniyorsa bizimde isteklerimiz var. Atina'daki 3 caminin ibadete açılması için kaç kez söz verdiler. 10 yıldır bizi oyalıyorlar.  Biz Büyükada'da ki yetim haneyi hemen onlara mahkeme kararı ile devrettik. Bazı papazları Türk vatandaşlığına da aldık. Fakat bizim isteklerimiz yapılmadı, karşılanmadı. (Sayın başbakan yine mütekabiliyet (karşılıklılık) ilkesini gündeme getiriyor. Hiçbir ülke kendi vatandaşlarına karşılıklılık ilkesini uygulayamaz. Türkiye'de ancak Yunan Vatandaşlarına karşılıklılık ilkesini uygulayabilir. HYETERT)

Eskişehir’in ‘şımarık’ Rum ve Ermenileri!

Eskişehir'in ‘sol’ belediyesinin internet sitesinde Rumlar ve Ermeniler için ayrımcı ifadeler kullanılıyor... Gözler yerel seçimlerde başkan adaylarının belirlenmesine çevrilirken Türkiye’de bu tartışmanın yaşanmadığı şehirler de var. Onlardan biri Eskişehir. Nedeni ise ‘sol’un bu şehirde gösterdiği adayın, Yılmaz Büyükerşen’in 1999 seçimlerinden bu yana belediye başkanlığını elinden bırakmaması. Ancak bu ‘sol’ belediyenin internet sitesi de resmi tarihin temsilcilerinden. Sitede Milli mücadele yılları, özellikle de Rumlar ve Ermeniler için ayrımcı ifadeler kullanılıyor.

Militarizm topluma Andımız ile sızdı!

Fadime Özkan'la yaptığı röportajda demokratikleşme paketini değerlendiren Prof.Dr. Aras Yumul, militarizmin toplumsal hayatın her alanına andımız ile sızdığını söyledi. Prof. Yumul: Asıl sorun eşitlik sorunu. Kimliğimizin bizi ‘özel’ kılmadığını öğrenmemiz gerek. Sadece bir kesimin haklarının tanınması toplumda huzursuzluk yaratmanın yanı sıra millet-i hakime anlayışını da devam ettiriyor.

Ermenistan Sınırında Güvercin Uçuruldu, Nehre Karanfil Bırakıldı

AK Parti’li Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan, belediye meclis üyeleri, AK Parti Tuzluca İlçe Teşkilatı üyeleri ve bazı vatandaşlarla birlikte Ermenistan sınırının sıfır noktasında şehitler için Aras Nehri'ne beyaz ve kırmızı karanfil bıraktı... "Türkan, İlçemize 18 kilometrelik sınırı bulunan Ermenistan sınırında Aras Nehri'ne şehitlerin anısına kırmızı, barış için de beyaz karanfil bıraktık. Ayrıca yine barışın simgesi olan beyaz güvercinler uçurduk" dedi.

Abakay'ın kitabına akrabalardan tepki: Halama 'Ermeni' diyemezsin

Ermeni olduğunu 82 yaşında ölüm döşeğindeyken söyleyen annesi Hoşana’nın hikâyesini “Hoşana’nın Son Sözü” kitabında anlatan gazeteci-yazar Ahmet Abakay, “Halama Ermeni diyemezsin. Kitabını toplattırırım” tehditleriyle karşılaştığını söyledi. Abakay, annesinin kendisine ‘ambargo koyduğunu’ belirtti. Hoşanan’nın kendisini “Ben ölmeden çocuklarına, kardeşlerine, Ermeni olduğumu asla anlatmayacaksın” diye tembihlediğini söyleyen Abakay, annesi öldükten sonra tedirginlik içerisinde konuyu ailesiyle paylaştığını, eşi ve kızının kendisinin kendisini desteklediğini fakat yakın akraba çevresinden ‘sakın böyle bir şeye girme’ telkinleri aldığını kaydetti.

'Varlığımızı neden Türk ulusuna armağan edelim?'

Kübra Par- HT Gazete /
"Ermeni olduğum halde Ezan'ı bana okuturlardı" Ermeni Udi Yervant Diyarbakır'dan Los Angelas'a uzanan hayat hikayesini Kübra Par'a anlattı... Her gün okuyup, sonunda "Ne Mutlu Türküm diyene" diyerek başımızı öne eğiyorduk. Ama bilincinde değildik. Kaldırılması çok iyi oldu. Buradaki bir Kürt neden çıkıp Türk'üm desin, neden varlığını Türk ulusuna armağan etsin? Şimdi bir Ermeni yönetimi olsa, çıkıp "Ermeniyim, doğruyum çalışkanım, varlığım Ermeni varlığına armağan olsun" mu diyeceğiz?

Paros Ekim Sayısı Çıktı


Acı bir tarih resim gibi geçiyor önümden


Hasan  Cemal  / T24
Kars'tayız; kar atıştırıyor. Hava soğuk, kurşuni. Bu şehirde kiliseden camiye çevrilen bütün camilere neredeyse hep 'Fethiye' adı verilmiş... Ani Harabeleri bir başka gezegen. Ermeni krallarından başlayarak Bizans’a, Selçuklu Türklerine, Gürcülere, Osmanlı’ya, Ruslara, Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar uzanan tarihin yapraklarını insana birer birer çevirtiyor.
Karşı yaka, Ermenistan. Elini uzatsan Gümrü... Türkiye-Ermenistan ilişkileri ne zaman normalleşecek? Bu sınır ne zaman açılacak? ‘Milliyetçilik’lerin çizdiği bu sınırlar, AB coğrafyasında olduğu gibi ne zaman anlamsızlaşmaya başlayacak?..  Ermenisi, Azerisi, Türkü, Kürdü, Terekemesi, Türkmeni ne zaman barış ve huzur içinde yaşayacaklar bu güzel topraklarda?..

Vakıflar Meclisi, Mor Gabriel Manastırı arazisinin iadesine karar verdi

Arınç, Twitter hesabından Mor Gabriel arazilerinin iade edilmesi ile ilgili sürecin tamamlandığını belirtti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Meclisi'nin Mor Gabriel Manastırı Vakfı'na ait 12 parselin iadesi yönünde karar aldığını bildirdi. Arınç, Twitter hesabından Başbakan Recep Tayyip Erdogan tarafından açıklanan demokratikleşme paketi içinde yer alan Mor Gabriel ile ilgili sürecin tamamlandığını belirtti.

‘Türküm diye bağırtılan azınlık öğrencilerine her fırsatta Türk olmadıkları hatırlatıldı’

Hazal Özvarış / hazalozvaris@gmail.com    T24
Azınlık okullarındaki sorunlar ve çözümler üzerine çalışan hukukçu Nurcan Kaya devletin bu okullardan esirgediği bütçeyi, statü sorunlarını, materyal eksiklerini ve uygulamaları anlatıyor... Azınlık okullarında okuyan çocuklar her gün “Türküm” diye bağırtıldılar, ancak bu çocuklara her fırsatta Türk olmadıkları, Türklerle eşit de olamayacakları hatırlatıldı. Bu okullar kuşku ile bakılan, ayrılıkçı fikirlerin aşılandığı yerler olarak görüldüklerinde, milli bir kültürün, yani herkesin Türk olduğu bir toplumun oluşturulması önünde engel olarak görüldüklerinde, yer yer yabancı okullar ile aynı kategoriye konulduklarında, başlarına ‘Türk’ müdür başyardımcısı dikildiğinde hep onlara Türk olmadıkları hatırlatıldı.

Sosyal Değişim Derneği Gönüllüler Buluşması

Tarih: 8 Ekim 2013, Salı; Saat: 18.30 – 21.00; Yer: Sosyal Değişim Derneği bürosu. : Sarayarkası Sokak, No: 31, Daire: 1, 34437 Gümüşsuyu – Beyoğlu – İstanbul
Facebook: facebook.com/SosyalDegisim ; Büro Tel: +90-0212-292 34 39; İletişim: Gonca Şahin, 0534-281 56 59; E-posta: bilgi@sosyaldegisim.org
“Bir fikrim var”, “Ben de katkıda bulunmak istiyorum” diyor ve insan hakları faaliyetlerimizin bir parçası olmak istiyorsanız sizi  8 Ekim, Salı günü gerçekleştireceğimiz gönüllüler buluşmasına davet ediyoruz.  Gelin her türlü ayrımcılığa karşı beraber mücadele edelim!

Ermenistan sınırı gizlice satılıyor

AKP Hükümeti Türkiye'nin Ermenistan, İran, Nahcıvan arasındaki sınırda kritik askeri yasak bölgede yer alan 75 bin dekarlık araziyi ''tarımsal faaliyete açma'' adı altında 30 yıllığına özel sektöre kiraya çıkardı. Tarım Bakanlığı'na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün davet ilanında kurulacak ortaklıkta, iştirakçi özel sektörün payının yüzde 65'ten az olamayacağı ve TİGEM payının da yüzde 15-25 arası olabileceği belirtiliyor. TİGEM ilanında başvuruların 6/12/2013 saat 17:00'ye kadar yapılması isteniyor.

Türkiye’den Yunanistan’a ‘azınlık hakları’ cevabı

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada ‘‘Ülkemizdeki Rum Ortodoks Azınlığa mensup vatandaşlarımızın durumları, demokrasinin doğduğu topraklar olarak bilinen ve 30 yıldır AB üyesi olan komşumuz Yunanistan’da yaşayan ve kendi dini liderlerini seçme hakkından yararlandırılmayan, etnik kimliklerini açıklama hakkı tanınmayan, kendi eğitim kurumlarını geliştirmelerine izin verilmeyen, kendi vakıfları üzerindeki kontrolleri elinden alınmış olan, basın kuruluşları üzerinde baskı kurulan Batı Trakya Türk Azınlığı mensupları ile 40 yıldır Türkçe eğitim görmeleri ve dini liderlerini seçmeleri engellenen Onikiada’daki soydaşlarımızın durumlarından çok ileridedir.’’ denildi.

Թարգմանչաց Տօնի Առթիւ

12 Հոկտեմբեր 2013. Հայ Մշակոյթի  Շաբթուայ  Սեմին: Թարգմանչաց Տօնի Խորհուրդը  Եւ Թարգմանիչ Վարդապետները. Հայ  Ժողովուրդը   դարեր  շարունակ  ապրած է ցիրուցան  երբեմն  պանդուխտ   աշխարհի  չորս  ծագերուն   տարածուն, բայց  ուր` որապրած է, եղած է, այդ  երկրին  հարազատ  զաւակը, հաւատարիմ   հայրենակիցն  ու  շինարար  տարրըՆախ   հիմնած է, իր  հաւատքի  խորանը, այսինքն Եկեղեցին  Հայկականըապա  իր  իմաստութեան  տաճարը, որն է`, հայ  վարժարանը: Եկեղեցի  եւ վարժարան, հայուն, երկու  անբաժան  ընկերները , որոնց շնորհիւ  դարեր  շարունակ   իր  գոյութիւնը  պահած էեւ իրեն աւանդ  թողուած  մշակոյթը  շարունակած:

Charles Aznavur: “Ermeni sorunu bir Türk sorunudur”

Türkiye’ye gideceğini söyleyen Aznavur, “Gazeteciler, yazarlarla bağlantılarım var. Türk hükümetlerinin kusuru, Ermeni sorununu bertaraf etmeleridir. ‘Ermeni sorunu’ndan bahsediliyor, ama sözkonusu olan aslında Türk sorunudur. Biliyorum ki oraya gidip şarkı söylemem, hem bir Türk’ü hem de bir Ermeni’yi rahatsız edebilir. Ama ben açık düşünceli ve açık kalpli bir insanım. Onlarla karşılaştığımda aynı zihniyete sahip olmalarını isterim. Türkiye’ye asla hayır demeyeceğim, çünkü orası benim annemin vatanı” şeklinde konuştu.

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է / The Armenian Apostolic Church is Held Hostage

Դժբախտաբար Հայց. Եկեղեցին պատանդ դարձած է բարձրաստիճան հոգեւորականութեան ձեռքը: Համազգային յուսախաբութիւն ապրեցաւ հայութիւնը թէ՛ Հայրենիքի  եւ թէ՛ Սփիւռքի մէջ, ի տես Եպիսկոպոսական ժողովի արդիւնքներունԹէեւ այդքան ալ յուսալից չէինք որ այս «եզակի» Ժողովը կրնար շօշափելի արդիւնքներ ձեռք բերել, բայց եւ այնպէս կրնար առ նուազն զբաղիլ այն լուրջ հարցերով որոնք մեր Եկեղեցին կը տագնապեցնեն այսօր, եւ կը կանգնեցնեն զայն գահավիժումի եզրին:

Arap ülkelerindeki Hristiyanların ayaklanmalardaki tutumu

Çeşitli Arap ülkelerinden siyasetçi ve düşünürler, Hristiyan vatandaşların Arap dünyasında yaşanan ayaklanmalardaki tutumunu tartıştı. Hristiyan Arap siyasetçi ve düşünürler, "Arap dünyasında yaşanan ayaklanmalarda Hristiyanların tutumu"nu tartışmak Ürdün'ün başkenti Amman'da bir araya geldi.

SYMPOSIUM Dedicated to Mesrob Mashdots’ 1650th Anniversary

Saturday, October 26, 2013
Woodbury University 7500 North Glenoaks Blvd. Burbank, CA 91504
From 9:00 am to 5:00 pm

Sacred Treasures From The Armenian Churches Of Constantinople/ ԿՈՍՏԱՆԴՆՈՒՊՈԼՍՈՅ ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԵԿԵՂԵՑԻՆԵՐՈՒ ՍՐԲԱԶԱՆ ԳԱՆՁԵՐԸ

Under the auspices of His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate
By Dr. Ronald Marchese - University of Minnesota, Duluth
 Thursday, October 24, 2013, 7:30 PM
 ZORAYAN MUSEUM 3325 N. Glenoaks Blvd. Burbank, CA 91504

Rum’a, Yahudi’ye, Ermeni’ye, Süryani’ye sövmek resmi ideolojinin, şovenizmin Anadolu’da vazgeçilmez bir üslubudur

Tamer Çilingir
1906′da başlayan 1919′da ise soykırıma dönüşen Pontos Rumlarına yönelik katliamlar, Hitler’e esin kaynağı olacak örneklerle doludur. Öyle ki İstanbul’dan Rize’ye kadar ki kıyı şeridinde ve bu kıyı şeridinin iç kesimlerinde neredeyse Pontos Rumlarının kanıyla sulanmamış tek bir köy yoktur.

Ermenistan yönetimi Avrupa’ya entegrasyon için ″yeni bir çizgi″ benimsedi

Gümrük Birliğine üyelik arzusuna ilişkin 3 Eylül’deki duyurusundan sonra Ermenistan yönetimi Avrupa’yla ilişkilerde  ″yeni bir çizgi″ benimsedi, bunu diplomatik kaynaklara yakın kaynaklara göre   Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan, Avrupa’lı çalışma arkadaşlarıyla buluşmalarında ileriye taşımaya çalışmakta. «168 Jam» gazetesinin yazdığı haberde şunlar kaydedilmekte: «Nalbandyan özellikle tüm buluşmalarında Avrupa’lı diplomat ve yetkililere  Ermenistan’ın Gümrük Ortaklığı üyeliği kararına karşı sert bir tutum takınmamaları ve bu sebeple Ermenistan’la ilişkileri  kötüleştirmemeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Mor Gabriel'in kararı Pazartesi verilecek

Mor Gabriel Manastırı'na ait arazilerin iadesi, Pazartesi günü toplanacak Vakıflar Meclisi'nde ele alınacak. Genel Müdürlüğün en üst seviyedeki karar organı Vakıflar Meclisi, 7 Ekim Pazartesi günü toplanacak. Meclisin gündeminde manastıra ait arazinin iadesi de yer alacak.Mardin'in Midyat ilçesi Güngören Köyündeki Süryani Deyrulumur Mor Gabriel Manastırı ve Vakfı, yurt genelindeki 165 cemaat vakfından biri. 7 Ekimde yapılacak Vakıflar Meclisi toplantısında daha önce problem yaşadıkları 12 parselin vakıf adına tescil edilip edilmemesi konusu ele alınacak. Konu, Vakıflar Kanunu'nun geçici 11. maddesine göre karara bağlanacak. Alınan karar toplantı sonunda kamuoyuyla paylaşılacak.

Arap elifbasından Türk alfabesine

Ayşe Hür   hurayse@hotmail.com
Başbakan'ın, "X, Q, W harflerinin kullanımına imkan getireceğiz, klavyelere özgürlük getiriyoruz" açıklamasının ardından 'Türk' alfabesinin tarihçesine uzandık. Sanılanın aksine Arap alfabesinin reforma tabi tutulması ilk kez, Mustafa Kemal'in modernleşme hamlelerinden çok daha önce dile getirildi.

BM Adalet İşleri Dairesi üyesi Robertson: DKC’nin bağımsız devlet olarak tanınmasının zamanı geldi

Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin (DKC) bağımsız devlet olarak tanınmasının zamanı geldi. Açıklama 4 Ekim’de Stepanakert’de yapılmakta olan «Karabağ’un Ulusal Kurtuluş Mücadelesi: Gülistan’dan günümüze» başlığını taşıyan uluslararası konferans esnasında BM Adalet İşleri Dairesi üyesi Geoffrey Robertson’dan geldi. Robertson’a göre; uluslararası hukukta, insanlığa karşı suç işlendiğinde toprak bütünlüğü ilkesinin geri plana çekilmesi yönünde bir ilke geliştiriliyor.

“Are There Any Children for Sale?”: Genocide and the Transfer of Armenian Children (1915–1922)

Written by Keith David Watenpaugh
Much of what is written here also applies to most of the other non-Muslim races of the times, to include the Greeks and Assyrians who suffered the same fate. I know, that from speaking to my last remaining uncle over the last 5 years, in which he acknowledged the fact, that his mother (my grandmother), held fears that her 3 children (my 2x uncles and aunty), taken by the Turkish gangs in 1921 , may have suffered the same fate as these children described in this publication. She never saw her children again. This apparently was my grandmothers greatest fear, and as she stated, would have preferred to see them perish instead. An unbelievable thing for her to say, and very hard for me to comprehend, yet her reasoning may have been influenced by her first hand experiences.

Katlimiz Vacipmiş Meğer

Suzan Y. Okar / suyilmaz1@gmail.com
Meğer bu ülkede yüzlerce yıldır kendisine Aleviyim diyenler katliamlara uğramış, işaret edilerek dışlanmış. Bu topraklarda yaşamlarını sürenler insanken bizler de kimi zaman “onlar da insan” olmuşuz. Katlimiz yüzlerce yıl önceden vacipmiş meğer… Ya Yavuz’un kılıcından geçirilmişiz çoluk çocuk ya da sözde modern olan Cumhuriyet rejiminin o kötücül gövdesinin altında kalmışız. Üstelik katliamları yapan üç-beş kendini bilmez değilmiş, devlet aylarca hatta yıllarca bu ölümleri bizzat örgütlemiş. Mağaralara sığınan kadın, çocuk yüzlerce insanı bombalarla öldürmüşler. Binlerce insanı kurşuna dizmişler. O kabına sığmayan derelerimizden, Munzur çayından aylarca bebeklerin, genç kızların cansız bedenleri akmış.

Sünni ve Hristiyan Din Adamları Esed'e desteğini açıkladı

Lazkiye'de bir araya gelen Esed yanlısı sunni ve hristiyan din adamları, Esed Rejimi'ni desteklediklerini açıkladılar. Sunni din adamlarının öncülüğünü Suriye müftüsü Şeyh Bedreddin Hassun yaptı. Hristiyan din adamlarıyla ortaklaşa yapılan açıklamada; direnişçiler terörist olarak ülkeyi kana bulamakla suçlandı. Bu teröristlere karşı birlik olacaklarını ve beraber mücadele edeceklerini belirttiler.