Etiketler

2015’e az kala Ermenistan - Ermenistan Notları 1

Özlem Ertan
Birçoğu Anadolu kökenli olan Ermenistanlılar Ararat konyağı ve Kilikya birası içiyor. Erivan, güzel caddeleri ve meydanlarıyla Avrupa kentlerine benziyor... Uzun bir yürüyüşün ardından uğradığımız marketin raflarına bakarken Türkiye özleminin, pek çoğu Anadolu kökenli olan Ermenistanlıların yaşamında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyorum. Rafların Ararat konyağı, Ani sigarası ve Kilikya biralarıyla dolu olması bunun en önemli göstergelerinden biri değil mi?

Erivan’da «Geri Dönüş» 7.Klasik Müzik Festivali başlıyor

29 Ekim’de Aram Haçaturyan Konser Salonunda «Sanatlar Galerisi» Kültür Fonu «Geri Dönüş» 7.Klasik Müzik Festivalini sunuyor. Festival başkent sanatseverlerine yurt dışında yaşayan ve yapıtlar veren  yetenekli Ermeni sanatçılarla bir araya gelme ve klasik müzik yapıtlarını canlı dinleme olanağı sağlamakta.

Armenian Patriarch of Jerusalem Presides Over Divine Liturgy Service at St. Leon Armenian Cathedral

A historic chapter was written in the life of the Western Diocese on October 20, 2013 as H.B. Abp. Nourhan Manougian presided over the solemn celebration of the Divine Liturgy at St. Leon Armenian Cathedral. The celebrant was the Very Rev. Fr. Norayr Kazazyan, member of the monastic Brotherhood of St. James who accompanied the Patriarch on his inaugural visit to the Western Diocese.

Avrupa Parlamentosu Başkanı: Eski SSCB ülkeleri Rusya ve AB arasında tercih yapmaz zorunda değiller

AB «Doğu Ortaklığı» Programı üyesi ülkeler önüne Rusya ve AB arasında tercih yapma sorunu konmuş değil. Açıklama Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’tan geldi. Schulz açıklamasında şunları kaydetti: ″ «Doğu Ortaklığı» projesi Ukrayna, Moldova, Azerbaycan, Ermenistan ve Belarusya’yla AB siyasi ve ekonomik yakınlaşmasına yöneliktir.

HDP Bileşenlerinden Eleştirilere Yanıt

Nilay Vardar - Ekin Karaca
Haftasonu genel kongre yapacak olan HDP hakkında son günlerde gündeme getirilen “marjinal sol”, “Türkiye partisi olamaz” gibi eleştirileri parti bileşenlerinden Paylan, Ağaoğlu, Altınpolat ve Yorulmaz’a sorduk... Paylan, “İki yıldır HDK'da biz onlarca kurum ve birey olarak bir arada olabildik ve bu pratiği geliştirebildik. HDP bünyesinde onlarca kurum var ve BDP sadece bunlardan birisi. Diğer kurumların ne kadar temsiliyeti varsa HDP'nin de o kadar temsiliyeti var. Tabii ki Kürt hareketinin mücadele geleneği bize ışık tutuyor, bir bakıma buz kıran etkisi yapıyor. “Sol hareketin de aslında solculuğu yalnızca emek mücadelesi olarak görme noktasından çıkarma ve ülkedeki her türlü kimliğin derdi için dertlenme noktasında da bir pratik gelişimi olacaktır. “Şu anda muktedirlerin belki de hiç istemeyeceği şey oluyor. (Temsiliyet uydurma sözünü de Ermeniler ekleyecek sözlüğe galiba. Ne de olsa Dilaçar'ın torunları. HYETERT)

Egemen Bağış: Helalgen ağı oluşturmalıyız

AB Bakanı Egemen Bağış, helal ürünlerin denetim altında serbestçe dolaşabileceği bir ''helal Schengen'' veya ''helalgen'' ağı oluşturmanın vakti geldiğini söyledi...Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da bulunduğu foruma 60 ülkeden konuk katıldı. Program Kur’an-ı Kerim okunması ve İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın yaptığı dua ile başladı. (Sayın bakan Helal bakanı olsa yeridir. HYETERT)

Acemoglu’s Advice to Armenia – Abolish the Oligarchy

World renowned economist, Daron Acemoglu of MIT spoke via Skype at the annual Armenian Economic Association’s conference at Yerevan State University on October 19. Acemoglu is one of the most cited economists in the world. His groundbreaking book, “Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty,” strives to answer the question why nations develop differently, with some succeeding to secure power and achieve prosperity, while others fail. Taking part in the conference was Prime Minister Tigran Sargsyan and a number of ministers.

Erivan Uluslararası Kuyumculuk Fuarına hazırlanıyor

Dünya Ermeni Kuyumcular Asamblesi (AJA) 28-30 Ekim tarihlerinde 3. büyük kuyumculuk fuarı «Yerevan Show-2013’ü Gerçekleştiriyor... Fuara aralarında Rusya, Lübnan, İsviçre, Fransa vd. ülkelerden olmak üzere 21 -22 ülkeden 100’ü aşkın katılımcının katılacağını belirtti ve en büyük heyetin Türkiye’den geldiğinin altını çizdi. Utumyan ilk fuarda 28, ikinci fuarda 45 katılımcı yer alırken, 3. Fuarda 100’ü aşkın katılımcının yer almasına dikkat çekti.

Rum Patriği Bartholomeos’tan anlamlı ziyaret

Bartholomeos, Atatürk evi müzesini gezerek, 13 ay boyunca süren ve tamamlanmış olan restorasyon hakkında bilgi aldı. Fener Rum Patriği Bartholomeos ziyaret sonunda özel deftere “Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün Selanik’teki restore edilmiş evini ziyaret etmekten sevinç duymaktayız. Yüce Allah’tan rahmet dilerken, inkilaplarının ilelebet yaşaması ve “Yurtta sulh cihanda sulh” düsturunun gün geçtikçe bir gerçek olması için Yüce Allah’tan niyaz ederiz. Hayır dualarımızla. Bartholomeos. İstanbul Fener Patriği” ifadelerini yazdı. Bartholomeos Atatürk’ün evini en son 1997 yılında ziyaret etmişti.

"Hrant Dink'in katillerini 18 kez ihbar ettim!"

Bülent Ceyhan-Mustafa Şekeroğlu/AHT
37 gün kaçtıktan sonra yakalanan "Büyük Abi" Erhan Tuncel, çıkarıldığı mahkemede, "Dink cinayetinde sanıkların eylem yapmaması için 18 kez ihbar ettim. Defalarca görüştüm. Eylemin talimatını da Yasin Hayal verdi. Resimlerini emniyete ilettim. Beraat istiyorum" dedi. Tuncel Metris'e gönderildi.

The Zoryan Institute would like to invite you to join a conversation with Atom Egoyan & Dr. Hayk Demoyan

Aurora Mardiganian and the film "Ravished Armenia" & Commemoration Plans for the Armenian Genocide Centennial
Location:       St. Gregory Armenian Catholic Church, 100 Northdale Rd., Toronto ON    
Date:              Wednesday, November 6, 2013
Time:              7:30 PM

AB'den Ermenistan'a işgal uyarısı

Avrupa Parlamentosu, Ermenistan'a, Yukarı Karabağ'daki toprakları işgal etmesiyle ilgili uyardı. Avrupa Parlamentosu'nda ''komşuluk ilişkileri politikasıyla'' ilgili hazırlanan ve Genel Kurul'da kabul edilen rapor ve buna bağlı kararda, "Ermenistan'a Yukarı Karabağ'daki toprakları işgal etmesinin AB ile ilişkileri etkileyeceği" uyarısında bulundu.

Գիտաժողով Մեսրոպ Մաշտոցի Ծննդեան 1650 ամեակի առթիւ

Կազմակերպութեամբ  Պոլսահայ Միութեան, Արարատ Էսքիճեան Թանգարանի, Համազգային Հայ Կրթական եւ  Մշակութային Միութեան, Հ.Բ.Ը.Մ.ի, եւ Նոր Սերունդ Մշակութային Միութեան Գիտաժողով մը տեղի պիտի ունենայ Մեսրոպ Մաշտոցի Ծննդեան 1650 ամեակի առթիւ, Շաբաթ, Հոկտեմբեր 26, 2013 Woodbury Համալսարանի մէջ, 7500 North Glenoaks Blvd. Burbank, CA 91504առաւօտեան ժամը 9:00-5:00:

Feast of the Discovery of the Holy Cross

On Sunday, October 27, the Armenian Church will observe the Feast of the Discovery of the Holy Cross. The feast day marks the fourth-century “discovery” of the actual cross of the Crucifixion by Queen Helena, mother of the Roman emperor Constantine.

Kanada’da Ermeni Yalanlarının Anıtı Dikildi

TurkishNY.com - Kanada’da Ermeni yalanlarına dayanan sözde Ermeni soykırımının  anıtı dikildi. Asbarez’in haberine göre Pazar günü Kanadalı-Ermeni toplumu, Kanada, Quebec’in üçüncü en büyük şehri olan Laval’a dikilen anıtın açılış töreni için bir araya geldi. Söz konusu utanç abidesinin, Kanada’da sözde Ermeni soykırımına ilişkin oluşturulan ilk anıt olduğu öğrenildi.

"Türkiye, birliğe katılmak istiyor"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Avrasya Ekonomik Konseyi toplantısında Türkiye'nin Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya arasındaki Gümrük Birliği'ne girebileceğini söyledi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne katılması ile ilgili isteğin kendisine Türkiye'den geldiğini söyleyerek, "Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne katılmak istediğiyle ilgili benimle görüştü. Türkiye büyük bir ülkedir ve bizim ortak sınırlarımız var" dedi. 

Mor Gabriel iade edilse de mülkiyet sorunu sürüyor

Olgu Kundakçı
Paket açıklanmadan önce zaten anadilde eğitim sorunu bizim için çözülmüştü. Türkiye’de yaşayan Kürtlerin ve diğer Müslüman grupların anadilde eğitim istemesiyle bizim anadilde eğitim istememiz apayrı iki konu. Onların önünde Anayasa engeli vardı, bizim ise Lozan’da tanınan anadilde eğitim hakkımız var. Lozan’a göre tamamen yasal olan okul açma hakkımız Cumhuriyet tarihi boyunca yok sayıldı. Lozan çok net olarak tarif ediyor, azınlık olmayı, o da Müslüman olmamak.

2013 ANCA Conference


Değerli Okurlar

Ailesinin aşağıdaki isteği gereğince Janin Boğosoğlu ile ilgili haberler Hyetert'den silinmiştir. Ne diyeylim, saçman sapan yorumların nedeni biz olduk.
HYETERT

“Türk Dostu Temsilcilerin Sayısı Ermeni ve Yunan Gruplarından Yüksek”

ABD'de ATAA ve çeşitli Türk derneklerinde görev alan, Türk Amerikan toplumunun aktif isimlerinden Oya Bain, “En önemli bir gelişme Türk PAC'larının (Political Action Committee) kurulması oldu. Bugün Kongre’de 140'dan fazla Temsilci Türk dostluk grubundadır. Bu sayı Ermeni ve Yunan dostluk gruplarından daha yüksektir. İsrail dostluk grubundan sonra ikinci gelir. Lincoln McCurdy liderliğinde TC-US-PAC hakikaten olağan üstü çalışmaktadır. Gönüllü Türklerin liderliğinde Texas'da, New Jersey'de, California'da, Indiana'da bölgesel PAC'lar da kuruldu. Fakat Türk PAC’larına toplumdan ilgi çok az ve kifayetsiz. Türk toplumu maddi olarak başarılı ve zengin bir toplum, fakat PAC için yardım almak son derece güçtür. Toplum Amerikan sistemine tam entegre olmadığı için PAC'in önemini anlamamıştır. Burada hakikaten hala çok zayıfız.

Ali Babacan'dan AB vurgusu

Ali Babacan, ABD'de katılığı bir toplantıda, ''AB için bir külfetti, şimdi ise bir değer niteliği taşıyor. Her yıl bir ya da iki ülke problem çıkaracak ama süreci devam ettirmekte ısrarcıyız...''  ''On yıllarca Türkiye'de laiklik anlayışı sağlıklı değildi. Daha Anglosakson bir laiklik anlayışına varmak istiyoruz. Etnik ve dini inanışlara eşit uzaklıkta olunmalı. Türkiye'de Müslüman çoğunluk ve gayrimüslim azınlıklar yaşıyor. Dini özgürlükler konusunda şimdi normalleşiyoruz. Halkımızın da isteği bu yönde'' yanıtını verdi. Babacan, sözlerine son açıklanan demokratik paket ile gelen özgürlükler ve nefret suçlarına verilen cezalarda yapılan artırımları da ekledi." dedi.

Tuncel: Kaçmadım

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada, hakkında yakalama kararı çıkartılmasından 36 gün sonra yakalanan Erhan Tuncel, adliyeye sevk edildi. Tuncel, “Ben kaçmadım” dedi.

Bagratyan: Ermenistan bu iktidara son vermezse, bu iktidara Ermenistan’a son verir

Ermenistan bu iktidara son vermezse, bu iktidar Ermenistan’a son verir. Beyanat Facebook paylaşım sitesindeki sayfası aracılığıyla, ekonomik büyüme göstergelerine değinen  Ermenistan eski başbakanı, Ermeni Ulusal Kongresi Partisi Meclis Grubu üyesi Hrant Bagratyan’dan geldi.

Çatırdayan uzlaşı

Marsel Russo   perspektif@salom.com.tr
Şimdi andımızı çöpe attık. Artık kendini Türk hissetmeyenlerin  bu oyunu oynamalarına ihtiyaç yok… Ancak yerine önerilen  gerçekten samimi bir alternatif mi, yoksa kompartımanlar arasında  yine birinci sınıf olacak mı? Bir  gayrimüslim siyasette yer bulabilecek mi, ya da kamu  hizmetinde – bir yargıç olarak, bir müsteşar olarak, bir vali olarak görev alabilecek mi? Yanıtını bir kâğıda yazalım, bunu bir zarfa koyup onu kapatalım ve on sene sonra açalım… Bakalım ne kadar gerçekçi olabilmişiz? 2023’te Cumhuriyetin 100.yaşında bakalım Türkiye moderniteden  nasibini aldığı kadar uygarlaşabilmiş olacak mı? Gelelim toplumsal mutabakata… Bireysel farklılıklara özen gösterilmesi, bireysel haklara saygı ile yaklaşılması temeldeki uzlaşının dinamitlenmesini gerektirmez

Cevat Sinet will return to Turkey only after recognition of Armenian Genocide

Yerevan, October 22, ArmenpreSS. Turkey keeps persecuting and threatening all those individuals, who are not ethnic Turks. In this respect the Armenians are very vulnerable. The Armenian Genocide of 1915 continues today. Turkish-Armenian journalist Cevat Sinet applied for a political shelter to the Belgian authorities. Cevat Sinet was subjected to numerous pressures and threats in Turkey. The cause for the pressures upon the Turkish-Armenian journalist is the discoveries connected with the death of the Armenian soldier Sevag Balikci, who was murdered on April 24, 2011 in the Turkish Army. “Armenpress” News Agency introduces interview with Cevat Sinet regarding the discrimination against the Armenians in Turkey, the Armenian Genocide recognition, and a row of other issues as well.

Şişli Spor Kulübünden Haberler

Şişli Spor Kulübünün efsane başkanı Arman Manukyan anısına bir Basketbol turnuvası düzenlenecek.

New Book For Toddlers Released: "When I Go To Church"

We’re all familiar with the scenario: a family attending church and the little ones get restless, naturally enough. A few parishes stock pews with Christian activity books and children's picture Bibles or have some available as families walk in. After receiving repeated requests for toddler resources about the Armenian Church, the Diocesan Christian Education department responded with a delightful book for our youngest worshippers: When I Go To Church.

BM Genel Sekreter Yardımcısı’ndan Ermenistan’a ‘Soykırım’ Jesti

TurkishNY.com - BM Genel Sekreter Yardımcısı, sözde Ermeni soykırımının “kurbanlarına” yönelik saygı gösterisinde bulundu. ArmenPress’in haberine göre Pazartesi günü BM Genel Sekreter Yardımcısı, BM Viyana Ofisi Genel Müdürü ve BM Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Bürosu Başkanı Yuri Fedotov, sözde Ermeni soykırımının “kurbanlarını” anmak üzere ‘Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü’nü ve sözde Ermeni soykırımı “kurbanlarına” adanmış bir anıt olan Tsitsernakaberd Anıtı’nı ziyaret etti.

1915 Soykırımı ve Halkların Trajedisi

Zeynep Tozduman
Türkiye'nin resmi tarih öğretisi ve eğitim sistemi son derece tahripkar, gerçek dışı bilgiler ve nefret politikaları üzerine kurulmuştur. Düşmanlık; ''hainlik '' mertebesinde hem fiziki hem psikolojik ceza baskısı altında tutulmuştur.Zorla göç ettirmeler (Tehcir), katliam ya da kırımlar olmasaydı bu gün çok uluslu, çok dinli, çok kültürlü bir yapı kendini hala koruyor olacaktı. Son dönemlerde 3.kuşak soykırım mağduru torunların açıklamalarında, tanık olduğumuz realite, bu ülkede 1915'de  ne kadar zulüm ve vahşet  yapıldığının acı bir göstergesidir.

Türkiye-AB ilişkileri : Erivan'dan Bakiş / Türkiye'den Bakış

Vahram Ter-Matevosyan
Avrupa Birliği (AB) üyeliği süreci Türkiyen’in dış politikasının en önemli konularından biri olmaya devam ediyor. 1999 yılında Türkiye AB aday olarak kabul edildiğinden bu yana 14 yıl geçti. Bu süreçte Türkiye gereken reform planını gerçekleştiremedi. Oysa ki bu plan başarıyla tamamlandığı zaman avrupa ailesine tamamiyle üye olmak mümkün olabilirdi. Türkiye’nin komşu ülkeleri değişik yoğunlukla ve merakın çeşitli desteklemeleri ile Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği sürecini takip ediyorlar. Ermenistan için de bu süreç birkaç anlamda çok önemlidir. Dolayısıyla, bu makalenin hedefi Türkiye’nin AB üyeliği süreci ile ilgili Ermenistan’ın tutumunun geçirdiği değişiklikleri, Ermenistan için ayırt edebileceğimiz mücadeleleri ve olanakları, ermeni toplumunun Türkiye-AB ilişkilerinden ne kadar haberdar olduğunu analiz etmektir.

Ermeni Diasporasının Türkiye-AB sürecine bakışı

Laurent Leylekian
Laurent Leylekian 2010 yılına kadar France-Arménie dergisinin yayın yönetmenliğini yürüttü. Brüksel'deki Avrupa-Ermeni Federasyonu'nun 2001-2010 yılları arasında başkanlığını üstlendi. Ermeni meselesinin Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine dahil edilmesi için çalışmalarda bulundu. Profesyonel faaliyetlerine ek olarak çeşitli sivil toplum projelerinde yer almaya devam etmektedir.

Ermenistan Yukarı Karabağ'ın bağımsızlığını tanımadı

Ermenistan Parlamentosu'nda bugün Yukarı Karabağ'ın bağımsızlığının tanınmasını öngören yasa tasarısı görüşüldü.Yapılan görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın lideri bulunduğu Cumhuriyet Partisi (CP) milletvekilleri oylamaya katılmayarak yasanın geçmesini engelledi.

42 yıldır açılmayı bekleyen okul!

Demokratikleşme paketinin açıklanması ile yeniden gündeme gelen Heybeliada Ruhban Okulu, 42 yıldır açılmayı bekliyor. Kapandığı günden bu yana içerisinde hiçbir değişiklik yapılmayan okul, vatandaşlar tarafından ziyaret edilebiliyor.

Sen 1915 İçin Ne Yapacaksın Baba?

Ragıp Zarakolu
Kimi liberal tarihçiler, 1915’te yaşanan olgunun bir soykırım olduğu noktasına geldiler sonunda. Ama bir çeşit,  insanlığa karşı işlenen suçu Osmanlının üstüne yıkarak, bu suçun sorumluluğunu mümkün olduğunca,  modern cumhuriyeti bu “kirli” işten arındırmak diye de anlayabiliriz bunu. Bu konuya, Özgür Gündem’de yeni çıkan yazımda, Ali Kemal’in asıl linç edilme nedeninin, Ermeni soykırımının faillerinin tutuklanması emrini vermesi olduğunu belirtirken değinmiştim. Şimdi de, 1915’te başlatılan soykırımcı politikaların, Cumhuriyete giden yolda da izlendiğini göstermek istiyorum. 

Shnorhali Korosu konseri


BDP ve Millet-i Hâkime

Taner Akçam
Asırlardır Müslüman pratiği olarak yaşanmış ve İslam’la özdeşleştirilmiş Osmanlı hukuk ve kültürel geleneği olan Millet-i Hâkime zihniyeti ile hesaplaşmadan, Alevi- Sünni ve Hıristiyan- Müslüman eşitliği sağlanamaz.Millet-i Hâkime zihniyeti bir tek Sünni- Laik Türklerin sorunu değildir. Kürtlerde de bu zihniyetin egemen olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öcalan’ın Diyarbakır- Nevroz mesajı buna verilecek birinci örnektir. Öcalan, sağlanacak Türk- Kürt eşitliğinin temelini, “bin yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşam” ile açıklamaktadır. Öcalan’a göre, bu bayrak ve ortak yaşam, “kardeşlik ve dayanışma hukukuna” dayanır ve “bu kardeşlik hukukunda; fetih, inkâr, ret, zorla asimilasyon ve imha yoktur”.

OIA, Kids Club Halloween Party


Yine Millet-i Hâkime sorunu

Taner Akçam
Bugün Sünni Türk-Kürt-Alevi eşitliğinin önüne iki büyük zihniyet duvarı dikilmektedir. Duvarlardan birincisi, kökleri İslami düşünceye dayanan Millet-i Hâkime fikridir. İkincisi, daha çok seküler temelli milliyetçi tepkidir. Tablo şudur: Eşitliği hedefleyen reformlar, referansı İslam olan bir siyasi parti tarafından hayata geçirilmek isteniyor. Buna en kuvvetli tepki klasik Türk milliyetçiliğini temsil eden MHP ile CHP etrafında toplanan Alevi-Türk kesimden geliyor.

Geçimli Köylüleri Ermeni Kilisesinin Turizme Tazandırılmasını Bekliyor

Tunceli'nin Hozat ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Geçimli köyünde bulunan, Ermenilerce yapıldığı düşünülen Ergen Kilisesi, bölgede uzun yıllar devam eden çatışmalı ortam nedeniyle kayıt altına alınıp restore edilememiş. Bakımsızlık ve restorasyon çalışmasının yapılmaması nedeniyle büyük bölümü tahrip olan kilisede Ermenice yazıtları görmek hala mümkün.

Reform paketi inanç özgürlüğüne ilişkin temel sorunları çözmekte yetersiz kalıyor / Reform package fails to solve key freedom of religion or belief issues

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 30 Eylül 2013’te, inanç özgürlüğü de dahil olmak üzere Türkiye’nin temel sorunlarına cevap olmak üzere yenir bir demokratikleşme paketi açıkladı. Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi proje yöneticisi Mine Yıldırım, paketin, bazı olumlu unsurlar içerse de, inanç özgürlüğü hakkına ilkeli bir yaklaşım içermekten uzak olduğunun altını çiziyor. 

Assyrian Human Rights Network Holds Meeting in Stockholm

(AINA) -- The Assyrian Human Rights Network (AHRN) held its first annual general meeting on Saturday, October 19 in the Assyrian Cultural Centre in Södertälje, near Stockholm. The meeting was attended by AHRN members and observers from non-governmental organizations (NGOs). The meeting started at 13:30 by electing Samira Gergeo the Chairwoman of the Assyrian Women Union in Sweden as a chairperson of the meeting.

Official Economic Mission of the Mayor of Marseille Jean-Claude Gaudin in Armenia

At the invitation of Taron Margaryan, Mayor of Yerevan, the Mayor of Marseille Jean-Claude Gaudin will visit Armenia from October 22 to 27 at the head of a delegation to an "Official Economic Mission." He will mainly be accompanied by Bernard Hatemian, President of the French-Armenian Chamber of Commerce and Industry, Vice President Didier Parakian (Deputy Mayor) and Garo Hovsepian, Mayor 7th sector of Marseille. Also will be the official travel,Thierry Fabre (Chamber of Commerce and Industry Marseille-Provence) and Maxime Tissot, Director of the Office of tourism and Congress.

Kaçırılan metropolitler için çağrı

Rum Ortodoks Kilisesi Antakya Patrikhanesi'ne bağlı Halep Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhhana İbrahim 5 ay önce muhalif gruplar tarafından kaçırılmıştı.5 ay önce kaçırılan metropolitlerden halen haber alınamazken, Arap-Arami-Süryani Birliği bir bildiri yayınlayarak olayın açıklığa kavuşması için, etkisi olabilecek tüm devletlere ve dini kuruluşlara çağrıda bulundu.

Avrupa Komisyonu 2013 Türkiye İlerleme Raporu

Komisyon Tarafından Avrupa Parlamentosu’na ve Konsey’e Sunulan Bildirim ( Tam Metin Türkçe çeviri)

Katolikler Müslümanlara kilise sattı

St Peter Katolik Kilisesi, satış işlemlerinin tamamlanması ardından hizmet vermeye son verdi. İngiltere'nin Stoke-on-Trent bölgesinde bir Katolik Kilisesi, cemaati küçülünce çareyi kilise binasını Müslümanlara satmakta buldu. Ancak kilise yetkilileri, ayinlere yakınlardaki Cobridge kilise bölgesi içinde devam edeceğini, satıştan elde edilen paranın da burada cemaatin yararına kullanılacağını açıkladı.

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է / The Armenian Apostolic Church is Held Hostage – ll

Ա.- Երուսաղէմի պատրիարք Նուրհան Արք. Մանուկեանի նամակն ու բողոքի կեցուածքը եւ անոր ունենալիք անդրադարձը ամբողջ եկեղեցականութեան հոգեբանութեան վրայ:

French Minister of Culture Aurelie Filipetti inaugurated the National Center for Armenian Memory

On Sunday, October 20, French Minister of Culture Aurelie Filipetti inaugurated in the city of Decines the National Center for Armenian Memory.For this occasion the Minister declared: "Never forget what happened in 1915 The historical work needs to continue (...) But the facts are established, and the Armenian Genocide was recognized by law of the Republic. She added "the propaganda of its negation can not be accepted.

Destek çağrısı: İstanbul’da yaşayan Suriyeli sığınmacılarla dayanışmaya çağırıyoruz!

30 Ekim Çarşamba günü 18.30’da, İstanbul’da zor şartlar altında yaşayan Suriyeli sığınmacılarla dayanışmak için neler yapabileceğimizi konuşacağımız bilgilendirme toplantısına ilgilenen herkesi bekliyoruz. Sosyal Değişim Derneği

Teşkilat-ı Mahsusa'yı nasıl bilirsiniz?

Ayşe Hür  hurayse@hotmail.com
Teşkilat’ın, en başarılı işi (!) ise 1915 Ermeni Kırımı olmalı. Arşivlerde ve hatıratlarda, Teşkilatın adamlarının özellikle hapishanelerden salıverilen suçlulardan müteşekkil çeteleri ve yerel aşiretlerin oluşturduğu çeteleri tehcirde ve kırımda istihdam ettiklerine dair pek çok ipucu var. Örneğin Mondros Mütarekesi’nden hemen sonra 2 Aralık 1918’de Meclis-i Mebusan’da bir konuşma yapan Meclis-i Ayan Reisi Çürüksulu Mahmud Paşa, sadeleştirilmiş dille şöyle demişti: “Gerek Ermeni, Rum gibi gayri Müslim ve gerek Müslim unsurlar hakkında yürütülen zulüm ve cinayet .... bir takım araçlar ile çeteler denilen Teşkilat-ı Mahsusa vasıtasıyla icra edilmiştir.”

İstanbul Sahakyan Kilise Korosu Erivan’da konser verdi

Ermenistan Diaspora Bakanlığı desteğinde «Komitas Vardapet» Festivali çerçevesinde 18 Ekim’de Ermenistan Amerikan Üniversitesi (AUA) Salonunda, şef Sevan Agoşyan yönetimindeki İstanbul Sahakyan Kilise Korosunun ilk konseri gerçekleşti.

Ermeni «Kilden adam» filmi uluslararası film festivalinde ödül kazandı

Genç rejisör Aren Vatyan’ın 20 dak.’lık «Kilden adam» filmi «Ne Fee» Uluslararası Film Festivalinde altın madalya kazandı. Bu filmin tek başarısı değil. Filmi hazırlayan ekip 3. sırada yer alırken, diplomalar da kazandılar. Film genç rejisör Vatyan’ın ilk filmi ve ilk başarısı. Film, Ulusal Film Merkezi desteğinde çekildi.

Siyasetçiler 36 dilde oy isteyebilecek

Siyasi propagandada dil serbestisi düzenlemesi Türkiye’de kaç dilin konuşulduğu tartışmalarını da yeniden gündeme getirdi... Dil Bilim Derneği Başkanı Prof. Dr. Nadir Engin Uzun, yaptığı açıklamada, Türkiye’de 36 farklı dil konuşulduğunu ancak rakamların güncellenmesi gerektiğini söyledi. Uzun Türkiye’de konuşulan dillerle ilgili en derli toplu bilgilere “SIL International” adlı uluslararası dilbilimenstitüsü tarafından yayınlanan kaynaklarda, özellikle de “www.ethnologue.com” internet sayfasında yer verildiğini söyledi.

Fransa Kültür Bakanı Ermeni Ulusal Hatırat Merkezi açılışını gerçekleştirecek

Fransa Kültür ve İletişim Bakanı Aurélie Filippetti, Fransa cumhurbaşkanı François Hollande’yi temsilen 20 Ekim’de Fransa’nın Decines kentinde  Ermeni Ulusal Hatırat Merkezi (Centre National de la Mémoire Arménienne) açılış töreninde hazır bulunacak.

Rektör: Gezi; dinsizlerin, sarhoşların, Ermenilerin işi

Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR) rektörü "Gezi'yi dinsizler, PKK'lılar, sarhoşlar, faizciler ve CHP zihniyeti tertipliyor" deyince Hollanda parlamentosu tepki gösterdi... Akgündüz, “Gezi Parkı’nda kimlerin hükümete karşı olduğunu” da şu satırlarla açıkladı:  “Hükümetle görüşmek için teşkil edilen komisyona bakarsanız anlayacaksınız: Cami düşmanı mimarlar, komünist sendika liderleri, Müslümanları katleden Esadçılar, Alevilikten nasibi olmayan ve o adı kullanan dinsizler. Yani kısaca Avrupai hayat yaşayan ailelerin çocukları, Ermeniler gibi Türk ve Müslüman olmayan aile çocukları olması dikkat çekmektedir... Avrupalılar ve buna ilaveten Amerika ve İsrail. Avrupa şu anda, belki Gezi’deki serseriler muvaffak olur diye bayram yapıyor.” (Biz sana rektör olamazsın demedik... HYETERT) 

"İnternette Nefreti Siyasetçiler Tetikliyor"

Erol Önderoğlu  erolonderoglu@gmail.com
“Güneydoğu Avrupa’da İnternette Nefret Söylemiyle Mücadele-Medyanın Sorgulanabilirliğinin Rolü” konferansında, medyanın nefret söylemi veya diğer olumsuzluklar karşısındaki özdenetimi konuşuldu...Etik Gazetecilik Ağı (Etical Journalist Network) başkanı Aidan White ise, “Siyasetçilerin ayrıcalığı, sorumlu oldukları toplumda nefreti yayarken dokunulmaz kılınmaları olamaz. Gazeteci, nefreti ve hoşgörüsüzlüğü olduğu gibi aktaramaz, bu söylemlere gazeteci etiğine uygun bir kontekst kazandırarak sunmak zorundadır” dedi.

St. Gregory the Illuminator Armenian Church of Pasadena Hosts Last Clergy Conference of 2013

The third and last clergy conference of 2013 was held on Tuesday, October 15 at “Yeganian Hall” of St. Gregory the Illuminator Armenian Church in Pasadena. Thirty clergymen participated in the conference, which was presided by His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America.

Kütüklü’ kilise için mutlu sona gelindi

Levent Akpınar - Erzurum
Projenin onayı sonrasında tarihi kilise 2014’te aslına uygun olarak restore edilecek. Gürcü Kralı Kuropalat Adarnese’nin oğulları tarafından 963- 973 yılları arasında yaptırılan kilise, çalınan sütünunun yerine kütük konulmasıyla gündeme gelmişti. Dünya Anıtlar Kurulu’nun ‘tehdit altındaki 100 anıt eser’ arasında gösterdiği kiliseyle ilgili nihayet mutlu sona geliniyor. Önümüzdeki günlerde tamamlanması beklenen projeye Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onay vermesi halinde restorasyon gerçekleştirecek. 

Prof.Dr.Ahmet Akgündüz'ü Kınıyoruz

Çağımızın çağdaş ve sağduyulu anlayışı,insanlar ve halklar arasında ırk,din,dil,cinsiyet ve etnik kimlik farkı görüşünü red etmektedir:Ortaçağın  karanlığına gömülen ırkcı yaklaşımlar,insanlar arasında kin ve nefret tohumları eken davranışlar ve ayırımcılık çağımızda şiddetle kınanmaktadır.