Etiketler

9 Kasım 1938: Kristallnacht

Almanya’da 9 Kasım 1938’de patlak veren Nazi saldırıları, tarihe “Kristallnacht” olarak geçti. Almanca “kristal gece” anlamına gelen Kristallnacht, 9 Kasım 1938 gecesi Almanya’da Nazilerin Yahudi işyerlerine ve sinagoglarına karşı başlattığı organize kanlı saldırıların adıdır. Bu ad, saldırıdan sonra sokakları kaplayan cam kırıklarının ışıltılarından esinlenilerek verildi.

Beyaz Saray, Ermeni Halısının Sergilenmesine İzin Vermiyor

TurkishNY.com - Sözde Ermeni soykırımı sırasında Amerika tarafından mültecilere verilen desteğe ilişkin bir teşekkür hediyesi olarak 1925 yılında Başkan Calvin Coolidge’e takdim edilen “Yetim Halısı” isimli halı, tartışma konusu haline geldi. Los Angeles Daily News’un haberine göre yetim Ermeni kız çocukları tarafından örülen ve halihazırda Beyaz Saray’daki bir depoda bulunan “Yetim Halısı”nın, Aralık ayında Washington D.C.’deki Smithsonian Institute’ta planlanan bir sergide gösterime sunulması bekleniyordu. Fakat Beyaz Saray, Ekim ayı ortalarında yaptığı küçük bir açıklamayla söz konusu halının müzeye ödünç verilmeyeceğini belirtti.

Ermenistan’dan İstanbul’a sanat: ‘Havada kelebek etkisi var’

Beril Eski
İstanbul, son yıllarda gelişen ekonomisi ve dinamik genç kültürüyle, farklı ülkeler için bir buluşma noktasına dönüştü. Doğu’dan ve Batı’dan gelenlerin en çok yan yana durabildiği, en rahat iletişim kurabildiği bir şehir olan İstanbul, farklı kültürlerin etkileşime girebildiği nadir yerlerin başında geliyor. Kültürel etkileşimin en coşkulu hissedildiği etkinliklerin başında ise Contemporary Istanbul (İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı) geliyor. Son dört yıldır fuara katılan ‘Art From Armenia’ (Ermenistan’dan Sanat) ise, Contemporary Istanbul’un en dikkat çeken sergilerinden biri.

Erciş’te ‘Ermeni Meselesine Sosyolojik Bakış’ Konferansı

Sosyolog-Yazar Eyyüp Altun, Ermenilerin 1915’te tarihi ve sosyolojik koşulları doğru okuyamadıkları için kaybettiklerini iddia etti. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Erciş İşletme Fakültesi akademisyen ve öğrencilerine yönelik ‘Ermeni Meselesine Sosyolojik Bakış’ konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Altun, tarihi ve sosyolojik koşulları oluşmamış hiçbir toplumsal hareketin başarıya ulaşamayacağını belirtti. Ermenilerin bölgede büyük etnik çoğunluğu oluşturan Kürtleri görmezden gelerek bir anlaşma yapma gereği bile duymadıklarını ifade eden Altun, “Oysa Kürtlere rağmen, bir başarı elde etmek mümkün değildi.

Eastern Diocese Welcomes Armenian Patriarch of Jerusalem

By Florence Avakian
"If I Forget Thee, Jerusalem..." is the biblical phrase signifying the emotional and spiritual power of the sacred site that is home to three of the world's major religions. And for Armenians who have played a pivotal role in Jerusalem since the 7th century, the impact of this statement is immeasurable.On Sunday, November 3, the Armenian community of greater New York had the opportunity to learn more about the centuries-long Armenian presence in Jerusalem, when His Beatitude Archbishop Nourhan Manougian, the Armenian Patriarch of Jerusalem, visited the Eastern Diocese.

Ermeni Mezarları Delik Deşik

Batman Baraj gölü çevresinde bulunan çok sayıda Ermeni vatandaşa ait mezarlar, define avcılarının hedefi oldu. Kozluk'a bağlı Taşlıdere köyü yakınlarında bulunan ve baraj gölündeki suların çekilmesiyle ortaya çıkan Ermenilere ait çok sayıda mezar, tahrip edildi. Batman Barajında su tutulmaya başlanmasının ardından Ermenilere ait çok sayıda mezar da sulara gömüldü. Baraj gölünde geçtiğimiz günlerde azalan suların geri çekilmesinin ardından Sözkonusu mezarlar tekrar ortaya çıktı. Bunu fırsat bilen define avcıları, kazma-kürek ve iş makinelerinin yardımıyla Ermenilere ait mezarlarda define ve değerli tarihi eşya bulmak için kaçak kazı yaptılar.

Turkish scientist comments on Armenian Genocide denial in Turkey

Yerevan, November 8, Armenpress: To understand the reasons for the implementation of the Armenian Genocide one cannot ignore the economic motivation, that is, the confiscation and the privatization of the Armenians’ property by the Muslims. Due to the property taken from the Armenians during the Armenian Genocide a Turkish-Muslim bourgeoisie was created. These issues are covered by the Turkish scientist, a Ph.D. candidate in the department of history at Clark University of Massachusetts Ümit Kurt in the book “The Spirit of Laws: Seeking the Traces of Armenian Genocide in the Laws of Abandoned Property”, written with the famous Turkish sociologist and historian Taner Akçam. Armenpress had a talk with Ümit Kurt, touching upon the issues related to the Armenian Genocide. 

İsveç medyasından Erdoğan'a sert eleştiriler

İsveç'in en yüksek tirajlı iki gazetesi olan Afton Bladet, Espressen ve Dagens Nyheter, Başbakan Erdoğan'ın ziyaretini “İki yüzlü ziyaret" manşeti ile verdiler. Afton Bladet gazetesi Erdogan'ın bir gülümseyen bir de sinirli resmini yan yana kullandı. Dagens Nyheder gazetesinin baş yazarı Gunnar Jonsson ise Erdoğan'ın Stockholm'de Türkiye 'nin AB'ye üyeliğinin sağlam destekçileri ile buluştuğunu ancak bu üyeliğin zor olduğunu Reinfeld'in de bildiğini ve söylediğini yazdı.

Conference on the Persecution of Assyrians and Other Christians in the Middle East

Brussels (AINA) -- Concerned Christian organizations from the Middle East met in Brussels today under the umbrella of the Middle East Christian Committee (MECHRIC) to demand action on the brutal and merciless ethno-religious cleansing against Assyrians, Copts and other Christians taking place in the greater Middle East. The message was simple: stop the massacres and cultural genocide against Christians in the Middle East.

Dünya Kiliseler Konseyi'nden soykırım etkinlikleri

Dünya Kiliseler Konseyi 10. kongresinde Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü anma etkinliklerine aktif bir şekilde katılmaya karar verildi.Güney Kore'de gerçekleştirilen kongreden sonra açıklanan Dünya Kiliseler Konseyi duyurusunda Ermeni Soykırımı ve onun neticelerine değinilerek, soykırımın 100. yıldönümüne doğru birçok etkinliğin hazırlanacağını kaydetti.24 Nisan 2015 tarihine yakın bir dönemde Cenevre’de uluslararası hukuk uzmanlarının ve soykırım uzmanlarının katılmasıyla Ermeni Soykırımının tanınması ve telafisine ilişkin uluslararası kongre düzenlenecek.

«Հայոց ցեղասպանությունը օսմանյան Թուրքիայում. վերապրածների վկայություններ»

«Օսմանյան Թուրքիայի իրագործած Հայոց Ցեղասպանությունը. վերապրածների վկայություններ» Գլխավոր բանախոս. Գագիկ Մելիքյան
 Ուրբաթ, Նոյեմբեր 8, 2013, երեկոյան ժամը 7-ին
Armenian Society of Los Angeles, 117 South Louise St., Glendale, CA 91205

Dünya Kiliseler Konseyi Genel Kurulunda Ermeni Soykırımının 100. Yılı ve Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığı konuları değerlendirildi

Güney Kore’nin Bosan kentinde devam eden Dünya Kiliseler Konseyi (DKK) 10. Genel Kurulunda bir dizi karar kabul edildi. 6 Kasım oturumunda  «Devleti olmayan halkların haklarına ilişkin» bildirinin görüşülmesi esnasında Dünya Ermenileri Katolikosluğu Heyeti tarafından Dağlık Karabağ halkının özgür ve bağımsız yaşama hakkının savunulması konusu gündeme getirildi. Heyet, DKK’ne bu mesele vesilesiyle dünyada uygulanan çifte standartları kınama çağrısında bulundu.Aynı gün Genel Kurul katılımcısı 345 kiliseden 3000 delege, Katolikos Garegin II ve Kilikya Katolikosluğu resmi başvurusu yanısıra DKK Merkez Komitesindeki Ermeni Kilisesi naiblerinin ısrarlı çalışmaları çerçevesinde Ermeni Soykırımının 100. Yılı vesilesiyle özel bir karar kabul etti.

‘Küresel Mücadelede Ermeni Soykırımı İddiaları’ Çalıştayı Başladı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile Dünya Gençleri Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Küresel Mücadelede Ermeni Soykırımı İddiaları’ Çalıştayı başladı. MAKÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda başlayan çalıştayın ilk gününde Kamu Diplomasisi Uzmanı Dr. Can Ünver tarafından ‘Kamu Diplomasisi ve Ermeni Meselesi’ konulu konferans verildi. MAKÜ öğrencilerinin ilgi gösterdiği konferansta Dr. Can Ünver, küreselleşme ve uluslararası ilişkilerde değişim, dış politika aracı olarak kamu diplomasisi ve kuramsal yaklaşımlar ve kamu diplomasisi başlıkları altında öğrencileri aydınlattı.

Bilinmeyen bir darbe girişimi (2)

Taner Akçam
1914 Eylül ayında planlanan ama sonra uygulanmasına gerek görülmeyen bir darbe teşebbüsünden bahsediyordum. İttihat ve Terakki hükümeti içinde iki grup vardı. Bir grup savaş yanlısı idi ve bir an önce savaşa girmek istiyordu. Diğer ekip ise ayak diriyordu. Sonuçta, Talat, Enver, Cemal, Halil Menteşe gibi isimlerin başını çektiği İttihatçı ekip hükümet içindeki savaş karşıtlarını, savaşa girmeyi geciktirdikleri için askerî bir darbeyle tutuklamaya ve devre dışı bırakmaya karar verir.

Paros Kasım Sayısı Çıktı


Veterans Day

Veterans Day first began as a commemoration of the end of World War I in 1918. “The Great War” came to a close on the eleventh hour of the eleventh day of the eleventh month, when an armistice went into effect between the Allied nations and Germany. In the ensuing decades, as American soldiers continued to be deployed overseas, November 11 became a day to pay tribute to American veterans of all wars for their patriotism, courage, and sacrifice. This Veterans Day, we offer a prayer known for centuries to those who have ever found themselves in harm’s way.

Choose your own way of watching Telethon 2013!

Watch Telethon 2013
on-line on www.armeniafundusa.org
on AFUSA app available on iTunes on TV - check your local listings for coverage

Trabzon göçmeni Ermeni ailenin Rusyalı TV yönetmeni kızı yazısıyla gündem yarattı

Rusya'nın İngilizce yayın yapan devlet TV kanalı RTV'nin yayın yönetmeni olan 33 yaşındaki Margarita Simonyan, "Rusya bugünkü gibi yaşamaya devam ederse bir İslam ülkesi  olacak" görüşünü ortaya attığı yazısı ile tartışma başlattı. Simonyan'ın Komsomolskaya Pravda gazetesinde yayımlayan yazısında, "Ruslar için vatanı mevcut haliyle korumak için daha fazla çocuk ve asimilasyon yapmaktan başka çare yok" görüşü dikkat çekti. (Bak sen, bizimkiler Ermenistan'a Müslüman Ermeni göndermek, Müslüman Ermenilerle özdeşleşmek isterken bu kızcağız neler söylüyor(!) HYETERT)

'Türkiye Ermenistan ilişkileri' konferansı başladı

İstanbul Şehir Üniversitesince gerçekleştirilen, 'Devletler, Toplumlar ve Uzlaşı: Elize Anlaşmasının 50. yıl dönümü vesilesiyle Fransa-Almanya tecrübesi ışığında Türkiye-Ermenistan ilişkileri' konulu konferans başladı... Prof. Dr Kentel, Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin kendine özgü meseleleri olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Soykırım mı, değil mi? Tarih, hafıza, kimlik gibi birçok mesele var. Ama bir yandan da dünyanın başka yerlerinde buna benzer bir şeyler var. Bunlar aşılabilir meselelerdir. Örnek Fransa ve Almanya arasında yüzyıllara dayanan nefret, ötekilik olmuş ilişkiler, Eliza Anlaşmasıyla başka bir aşamaya geçti. Artık bugün tarih kitaplarını ortaklaşa yazmaya çalışıyorlar. Bu, dolayısıyla hem devletin, hem de toplumların işi. Bir uzlaşma sağlanabilir. Türkiye ve Ermenistan arasında da böyle bir şey yapılabilir..."

Barış nasıl gelecek?

Haluk Özdalga -Ak parti Ankara Milletvekili
Osmanlı her gayrimüslim cemaat için bir ‘millet başı’ belirlerdi. Millet başı, ‘ethnarch’ (etnik topluluk lideri) olarak da anılırdı, çünkü sadece dinî görevler yapmıyordu. Osmanlı sadece millet başını muhatap alır, cemaatin iç işlerinin yönetimini ona bırakır, bunun karşılığında ondan cemaatin sadakatini sağlamasını isterdi. Şimdi Öcalan da Kürtler için adeta bir çeşit millet başı konumuna terfi etmiş görünüyor. Umalım ki hikâyenin sonu benzemesin. (Sonu tehcire ya da soykırıma mı benzeyecek? HYETERT)

Papa kalpleri fethetti

Daha önce ıslahevindeki 12 tutuklunun ayağını yıkayıp öpmesiyle dikkatleri çeken ve ‘yoksulların babası’ olarak nitelendirilen Katoliklerin dini lideri Papa Francis yine benzer bir kareye imza attı. Aziz Petrus Meydanı’nda 50 bin hacıyla bir araya gelen Francis’in tümör nedeniyle yüzü baloncuklarla dolu bir kişiye sarılıp dua etmesi sosyal medyada da geniş yer buldu. 

Bu hikayenin kötüsü biziz

Mehveş Evin   /   mehves.evin@milliyet.com.tr
Bugünün devletleri, kanlı bir geçmişin mirasçıları. Yakın tarih, dünya savaşlarının yıkımı kadar otoriter yönetimlerin pençesinde, savaş sonrası hesaplaşmalarda inim inim inleyen halklarla dolu... 1915-16 yıllarında “Ermeni tehciri” yapıldığını biliyoruz, ama neler yaşandığını daha yeni yeni öğrenebiliyoruz. “Ölüm yürüyüşü”ne zorlanan veya katledilen Ermeniler’in tek hayatta kalma seçeneği, müslümanlaştırılmak  olmuş... Gazeteci Tuğba Tekerek, çok çarpıcı bir öyküyü haberleştirmişti. Buna göre; Ermeni kızı Sara’nın yaşadığı Viranşehir’de Eyüp Ağa, Hamidiye Alaylarını kuruyor. Ermeni köyleri talan ediliyor. Sara, tesadüfen “Ermeni mağarası” denilen yere gidip köyün erkeklerinin cesetlerini buluyor. Sara yaşıyor, ama kurtulmuş değil: Eyüp Ağa genç kızı üçüncü eş olarak istiyor!Erkekler savaşır, birbirini keser... Kadınların payına tecavüz, seks köleliği, işkence düşer.

Davutoğlu'ndan sürpriz Ermenistan hazırlığı

Ebru Toktar Çekiç
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun TBMM Dışişleri Komisyonu’na yaptığı bilgilendirme toplantısında Türkiye’nin Ermenistan sınır kapısını açmaya yönelik bir çalışma içinde olduklarını, Azerbaycan’ı ikna etmeleri söz konusu olursa böyle bir sürpriz yapabileceklerini açıkladı. Davutoğlu, “2015’e yönelik çalışmalarımız da son sürat devam ediyor. Bizim talebimiz Karabağ’dan çekilmeleri . O konuda bir gelişme bekliyoruz. Eğer gerçekleşirse hem sınır kapısı açılır, hem de demiryolu açılır ve bir sürü ilişkiler gelişir. Ama bunu Azerbaycan ile yapmayı istiyoruz" dedi.

Türk-Ermeni ilişkilerini anlatan külliyat hazırlanacak

Türk Tarih Kurumu, uluslararası kamuoyunda Türkiye aleyhine gündeme getirilen meseleleri tarihi gerçeklere uygun bir şekilde anlatacak ve dünya kamuoyunda ses getirecek sinema filmi ve belgeseller hazırlayacak. Ayrıca Türk Ermeni ilişkilerinin tarihsel süreçte geçirdiği evrelerin farklı uzmanların kalemiyle ele alınacağı Türk Ermeni İlişkileri Külliyatı Projesi başlatıldı. Külliyatın ise 2015 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Sargsyan: Türkiye, Ermenistan ile Diplomatik İlişkiler Kurmaya Hazır Değil

TurkishNY.com - Ermenistan Başbakanı Tigran Sargsyan, Türkiye’nin, Ermenistan ile diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olmadığını iddia etti.APA’nın Ukrayna gazetesi Segodnya’dan alıntıladığı habere göre kendisine yöneltilen “Azerbaycan ve Türkiye ile normal ilişkiler kurma şansınız var mı?” şeklindeki bir soru karşısında Sargsyan, “Ermenistan, komşularıyla ilişkileri normalleştirmeye çalışıyor ve bu şekilde davranması gerektiğini farkında” diyerek cevap verdi.

Azınlık arazisine imar hakkı tanındı

Azınlık vakıflarının sahip olduğu malların iadesi gündeme geldi. İstanbul Şişli'deki 59 bin m2'lik arazi, Bulgaristan Ortodoks Eksarhlığı Vakfı'na iade edildi. 1 yıl sonra imar durumu değişti. 600 milyon TL değerindeki araziye AVM, rezidans yapılabilecek. Vatan gazetesinden Kenan Butakın'ın haberine göre 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla, azınlık vakıflarının sahip olduğu malların iadesi gündeme geldi.

'Gayrımüslimler devlet sınavına girmiyorlarsa zorla mı sokacağız!'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye’de gayrimüslimlerden neden tek bir subayın, polisin ve kaymakamın olmadığı sorusuna, "Türk vatandaşı ise niye polis olamasın? Önemli olan Türk vatandaşı olmaktır, orada gayrimüslim gibi bir şey yoktur.  Kanunlarımız eşitlik ilkesine bağlıdır. Sınava girmiyorsa zorla mı sokacağız?" şeklinde cevap verdi.

Erivan’da Ermeni-Rus Parlamentolararası Komisyon Oturumu başladı

Erivan’da Ermeni-Rus Parlamentolararası Komisyon 23. Oturumu başladı. Bir önceki oturum Mayıs ayında Rusya’da gerçekleştirilmişti.Rusya Federasyonu Federal Meclis ve Ermenistan Millet Meclisi Parlamentolar arası Komisyonun, iki ülke parlamentolarının 18 Şubat 1998’de imzaladığı anlaşma çerçevesinde kurulduğunu hatırlatalım.

Azeri ve Ermeni liderler Karabağ için bir araya geliyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Yukarı Karabağ sorununun çözümü için yeniden bir araya geliyor. Ermeni işgali altındaki Azeri toprakları ile ilgili sorunu çözmek için çalışan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu temsilcileri 4-5 Kasım'da bölgede incelemelerde bulundu.

Zirve Yayınevi davasında tahliye kararı

Bugünkü duruşmada tutuklu sanıkların tahliye talepleri görüşüldü. Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Hüseyin Yelki'nin tahliyesine karar verdi. Duruşma,  16 Aralık gününe ertelendi.

Şişli Spor Kulübünden HaberlerJirayr Ohanyan Çakır Satranç Turnuvası, 14-15 Aralık tarihlerinde Taksim Point Otelinde yapılacak... Şişli Spor Kulübü yönetimi NBA takımlarından Oklahoma City Thunders takımının yardımcı antrenörü   Rex Kalamian ile görüşerek Ağustos ayında Los Angeles şehrinde 15 genç Basketbolcuya 10 günlük yaz kampı yapılması konusunda anlaştı.

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆԱռաջնորդ Գարեգին Սրբազանը 3 Նոյեմբեր Կիրակի օրը Պեռլինի մէջ ներկայ գտնուեցաւ Պուլղար-Ուղղափառ Եկեղեցւոյ Արեւմտեան եւ Միջին Եւրոպայի նորընտիր Առաջնորդ Մէթրոբոլիթ Անթոնիի գահակալութեան հանդիսաւոր արարողութեան, իր հետն ունենալով հիւսիսային Գերմանիոյ հայ համայնքներու հոգեւոր հովիւ Տ. Գնել Քհնյ. Գաբրիէլեանը:

İstanbul’da yaşlı Ermeni kadınlara saldırılarla itham edilen Nazaryan sansasyon açıklamalarda bulunduİstanbul Samatya’daki evinde öldürülen Maritsa Küçük’ün (84) katil zanlısı olarak tutuklu bulunan Murat Nazaryan, bugün görülen duruşmada ifadesini değiştirerek, cinayeti üç kişinin işlediğini söyledi. Davayı takip eden avukatlardan Eren Keskin, Nazaryan’ın, ailesine “Ben konuşmaya korkuyorum, bunlar çok güçlü insanlar, beni öldürürler” dediğini açıkladı.

Türkiye'de Ermeni Olarak Yaşamak Ermeni Dölünden Mesaj Var


Çok Türk arkadaşlarım var benim, doğruyu söylemek gerekirse ilk Türk arkadaşımı lise son dönemimde edindim. Hep Ermeni cemaati içinde geçti çocukluğum, hala da öyle geçiyor gençliğim fakat artık Türk arkadaşlarımda var hemde öyle arkadaşlar ki onlar, arkadaş sıfatı azıcık minicik kalıyor. Kardeşim gibiler, onlar olmasa renksizleşir hayatım.O kadar çok iyi insanla karşılaşınca, kültürlü, bilgili, din dil ırk ayrımı yapmayan, bunlar umrunda olmayan.. Evet evet işte etrafınız tam olarak böyle insanlarla dolunca, pembe bir rüya görmeye başlıyorsunuz, herkesi onlar gibi görüp, zannedip seviniyorsunuz. O eskide kalan düşmanlık bizim nesilin yüreklerinden silinmiş diye içiniz rahatlıyor, sonra bir haber ve altındaki yorumları görüp kanınız çekiliyor ve rüyanızdan uyanıyorsunuz. Evet hala bir küfürüz!

Valilik ‘Soykırım’ dedirtmiyor


Umut Erdem
Ankara Valiliği, Kızılcahamam Belediyesi’nin kurmak istediği “Hocalı Soykırımı Müzesi”nin adına vize vermedi.Valilik, “Soykırım kelimesinin kullanılması ve isim olarak verilmesi, diplomatik olarak sıkıntı yaratır” uyarısı yaptı. Belediye, valiliğin itirazı üzerine müzeye yeni isim arayışına girdi. Bazı ülkelerde “soykırım” olarak kabul edilen ve adına anıtlar dikilen Hocalı katliamı, Ankara’da bir park ve müze ile yaşatılacak.

Ermenilerin Sessizlik Zincirini Kadınlar Kırdı


Müslümanlaştırılmış Ermeniler Konferansı'nın son gününde gerçekleştirilen “Hafıza ve Kimlik” başlıklı bir oturumda, techir anılarının ve Ermeni kimliğinin aktarımında kadının rolü ve sözlü tarih çalışmaları anlatıldı.

Ermenistan ve İsrailli öğrenciler Türkiye'ye geliyor


Türkiye tarafından yabancı uyruklu öğrencilere verilen kamu kaynaklı üniversite burslarına olan talebin artmasıyla birlikte ilginç bir detay da ortaya çıktı. Eğitim bursları kapsamında 2013’te Türkiye’de burslu okumak için ABD’li öğrenciler ilk defa başvuru yaptı. İsrail ve Ermenistan’dan da ilk kez başvurular gelmesi dikkati çekti.Türkiye’de burslu okumak için 140 binden fazla öğrenci başvuru yaptı.

OIA, Upcoming EventsMovie & Pizza Night

When: Back to Calendar November 8, 2013 @ 7:30 PM

Kürt hareketinin Türkiyelileştirilmesinde “İslam Kardeşliği”

Çetin Çeko
Kürt sorununun çözümünde İslamiyet’i yeni bir kimlik inşasının temel harcı olarak sunmaya çalışan anlayış, Kürtlerin ulusal ve demokratik taleplerini frenlemeyi ve kendi geleceklerini belirleme hakkına ipotek koymayı amaçlıyor.

New Sunday School Books Released


Curriculum is definitely a team effort. For each textbook, the Department prepared a "scope-and-sequence" or outline of lessons, and writers drafted the lessons in a constant back-and-forth with the project editor. The drafts were read for language, grammar, accuracy of Scripture references and lesson objectives. Then there was a final check with a clergy reader. (Even then, revisions continue as teachers provide additional insights while actually teaching from the material.) 

Bilinmeyen bir darbe girişimi

Taner Akçam
Tarihimizde epey askerî darbe ve darbe teşebbüsü var. Ama ben size daha önce hiçbir yerde duymadığınız, okumadığınız bir darbe girişimini anlatacağım. 1914 Eylül ayında Talat, Enver, Cemal ve Halil Menteşe başta olmak üzere İttihatçıların savaş yanlısı ekibi tarafından planlanan, ama daha sonra yapılmasına gerek kalmadığı için vazgeçilen bir darbe girişimi.

Ermeni Müslüman

Cengiz Aktar
Çanakkale Savaşı olmasaydı yani İngiltere ve Fransa Çanakkale’ye gelmeseydi Ermeni meselesi de olmazdı. Fransa ve İngiltere kilometrelerce uzaktan kalkıp gelip Anadolu’yu işgal etmeye çalışıyor, Çanakkale’ye dayanıyor, yanlarına da Ruslar ile birlikte Ermenileri alıyor, ondan sonra ‘Bunları niye tehcir ettiniz’ diye soruyor. Ermeniler hesap soracaksa gidip onlardan, İngiltere’den, Fransa’dan, Rusya’dan sorsun, bize ne soruyorlar.”İfadeler Türk Tarih Kurumu başkanının Bugün’e verdiği söyleşiden alıntı. 2015’e doğru giderken devlet aklı ve dili işte bu “kalınlıkta” buzullaşmış. Yeni olan, soykırımı, birkaç yıldır ısıtılan Çanakkale öyküsüne bağlama kaygısı. Bu acizlik karşısında toplumdaki arayış bütün cevvaliyetiyle sürüyor. Gerçeği bilmek için...“Kılıçartıklarının fısıltıları artık bugün seslendiriliyor.

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է / THE ARMENIAN APOSTOLIC CHURCH IS HELD HOSTAGE - III

Բ. Ֆրանսայի Թեմին Առաջնորդ Նորվան Արք. Զաքարեանի հրաժարականը: Անոր նամակին ունեցած եւ ունենալիք անդրադարձը պատրաստուող նոր սերունդի հոգեբանութեան վրայ:Նախ հակիրճ կերպով ներկայացնենք Սրբազան Հօր կենսագրականը, որպէսզի մեր ընթերցողները ամբողջական ճանաչողութիւնը ունենան այն հոգեւորականի մասին որ այսօր զոհն է կամայականութեան, անտարբերութեան եւ քինախնդրութեան:

Ermenistan Satranç Milli Takımları hazırlık etabını tamamladılar

Ermenistan Satranç Erkekler ve Kadınlar Milli Takımları, teknik direktörleri Arşak Petrosyan ve Artur Çibukhçiyan, 7 Kasım’da Polonya’nın başkenti Varşova’da başlayacak olan Avrupa Takımlararası Satranç Şampiyonası hazırlı etabını tamamladılar.

Armenian Chapel of Paris

Armenian Chapel of the rue Jean Goujon, Paris , engraving after Albert Gilbert, architect, 1906, 31 x 17 cm. al. Sarkis Boghossian, Paris. In 1902, a correspondent of the Armenian newspaper of Constantinople “Manzou-Meiosis Effniar” wrote: “When will we have our Holy Church in Paris?” This issue did not remain unanswered. A wealthy Armenian (oil) businessman from Baku, named Alexander Mantachiants, discovered that the small Armenian community in Paris did not have its own church. Finding these circumstances unacceptable Mantachiants along with the poet Siamanto, singer Arménag Shah-Mouradian and musicologist Komitas, decided they could not remain deaf to this call.  Religious and deeply patriotic, Mantachiants was touched by the request of the priest of Paris, he vowed to fund the construction of an Armenian Apostolic Church in Paris.

Milli Takım Ermenistan maçına çıkacak mı?

Murat Başesgioğlu'na Ermenistan ile maç yapılıp yapılmayacağı soruldu... Spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye’nin Ermenistan ile maç yapıp yapmayacağı konusunda önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanlığı ile görüşecek karar vereceklerini söyledi. Türkiye'nin, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası grubunda Ermenistan ile birlikte yer alması, Meclis'te tartışma konusu oldu.

The Zoryan Institute would like to invite you to join a conversation with Atom Egoyan & Dr. Hayk Demoyan


Aurora Mardiganian and the film "Ravished Armenia" & Commemoration Plans for the Armenian Genocide Centennial. Join us for a discussion between, Dr. Hayk Demoyan, Director of the Armenian Genocide Museum Institute visiting from Yerevan, and Atom Egoyan, internationally renowned filmmaker of Toronto. Both intellectuals are involved in different but related research and projects on Aurora Mardiganian in terms of installations and/or exhibitions.

Medine Vesikası ve Ömer Paktı

Ayşe Hür  / hurayse@hotmail.com
Batı tipi demokrasinin çok da arzulanır olmadığını söylediğinizi duyar gibiyim. Ancak Dünya Demokratik Değerler Anketi'ne göre "Demokrasi bazı sorunlarına rağmen diğer hükümet etme şekillerinden daha iyidir" önermesini onaylayan katılımcı oranı Müslüman olmayan ülkelerdekilerle hemen hemen aynı. Bu haftaki yazımın esin kaynağı Abdullah Öcalan’ın Kurban Bayramı vesilesiyle yayımladığı mesajla, “Hazreti Muhammed'in Medine Şûra çalışmaları örnek alınarak, Şeyh Said gibi tarihi kişiliklerin ruhuna uygun olarak” ‘Demokratik İslam Konferansı’ çağrısında bulunması.

Sezen Aksu Ermeni Aşkını Andı

Sezen Aksu konserde 1996 yılında geçirdiği uçak kazasında hayatını kaybeden büyük aşkı Onno Tunç'u da andı. Aksu, sohbet arasında "Biliyorsunuz 10 sene Onno'nun (Onno Tunç) gelini olarak yaşadım. Dolayısıyla bütün Ermeniler doğal olarak benim akrabam." şeklinde konuşunca salondakilerden alkış aldı. (Seninle gurur duyuyoruz. HYETERT)

Mardin 1915 Bir Yıkımın Patolojik Anatomisi

Belge Uluslararası Yayıncılık Yeni Yayın Duyurusu.
Bu olağanüstü araştırma 1915 Soykırımı sırasında bir Ermeni cemaatinin imhasının hangi koşullarda gerçekleştiğini (O güne dek) eşi görülmemiş bir kesinlikle ortaya koymanın yanı sıra bir şehrin yani Mardin'in ve bir bölgenin -Mardin sancağının ve Diyarbakır vilayetinin- yerel tarihiyle bireysel trajedileri birbirine bağlıyor.

Zabel'e "Ermeni olduğunu unutma" diyen annesi...

Oral Çalışlar / oralcalislar@gmail.com
Türkiye'deki değişime bağlı olarak, ülkenin dört bir yanındaki 'Müslümanlaştırılmış Ermeniler'in bir kısmı, şimdi kendi kimlikleriyle ortaya çıkıyorlar.1915 Ermeni Tehciri sırasında annesi gözünün önünde öldürülürken Zabel’i bir Müslüman ailesi teslim almıştı. Annesi ağır yaralar içinde ölüme gitmeden önce, kızına “Ermeni olduğunu unutma” demişti. Zabel bu sözü hiç unutmadı. Ne zaman sığındığı aile namaz kılarsa, kendisi de bir kenara çekilip duvara haç işareti yapıyordu. Böylece kimliğini koruduğunu düşünüyordu.

Müslümanlaş(tırıl)mış Ermeniler Konferansı Bugün Sona Eriyor

Hrant Dink Vakfı’nın, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü ve Malatya HAYDER işbirliğiyle düzenlediği "Müslümanlaş(tırıl)mış Ermeniler" konferansı bugün yapılacak atölyelerle ve "Hafıza ve Kimlik" paneliyle tamamlanıyor. (Devlet ve entegrasyon dili büyük ölçüde halletti, umarız birleri de en önemli varlık nedenimiz olan dini halletmez. HYETERT)

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İsmine İtiraz

AK Parti'li Mehmet Metiner, Bu isim, biz ve bizden olmayan akrabalarımız anlayışı izlenimi uyandırır ki bu da yeni Türkiye'de inşa etmek istediğimiz demokratik vatandaşlık anlayışına uygun bir isimlendirme olmaz. Türkiye'den giden herkes Türkiyelidir ve bizdendir; Kürt de Arap da Laz da Çerkez de Alevi de Sünni de Müslüman da gayrimüslim de olsa. Bizim Ak Parti olarak, herkesi kendimizden bilen bir Türkiyelilik anlayışımızı var. Dolayısıyla, bu bakış açısının yeni Türkiye'nin kuşatıcı vatandaşlık tanımı ile de bağdaşır bir isimlendirme olduğu kanaatinde değilim. Biz yeni bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz.

Suriyeli Hristiyanlar anlatıyor

BBC’nin haberine göre Suriye’deki 1,75 milyonluk Hristiyan nüfusunun üçte biri sürülmüş ya da ülkeyi terk etmiş. Bu insanların geçiş noktalarından biri de Türkiye. Türkiye'de kalan Suriyeli Hristiyanlardan yaklaşık 1200 kişi İstanbul'un farklı semtlerine dağılmış durumda.

Atatürk'ün etkilendiği kilise cemaatsiz kaldı

Atatürk'ü de etkilediği ve inkılaplara temel oluşturduğu iddia edilen pozitivist düşüncenin önemli simgelerinden biri olan kilise, bakımı yapılamadığı için harabeye dönüştü. Son örneklerinden biri Brezilya'da bulunan kilise, Cumhuriyet döneminde pozitivist akımın etkisini anlamak isteyenler için bir tarih müzesi niteliği taşıyor. Paris'in kıble olarak gösterildiği ve bir zamanlar elit kişilerden oluşan cemaatin bilimsel kitaplar okuyarak ibadet ettiği kilisenin yıkılma ihtimali sebebiyle içine girilemiyor. Günümüzde yalnızca iki üyesi kalan kiliseyi daha çok araştırmacılar ve gazeteciler ziyaret ediyor.

Açık hava hapishanesi!

Fuat Bol  fuat.bol@tg.com.tr
Millete rağmen kurgulanan rejimimizle; bir avuç zorba ve hoyrat seçkinciye karşılık, milyonlara baliğ olan bütün bir millete, âdeta esir hayatı yaşattık... Kendilerine; ‘kurucu’, ‘kollayıcı’ ve ‘kurtarıcı’ süsü veren o bir avuç ‘Beyaz Türk’; devamlı idareci pozisyonunda kalıp, ellerinde kırbaçlarla sürekli olarak milletin ensesinde boza pişirdiler... ‘Varlık Vergisi’ adı altında gayr-i Müslim tebaanın (Yahudiler, Ermeniler, Rumlar) malları müsadere ediliyor; kesilen fahiş vergileri veremeyen (öyle ki, malının tamamını satsa, yine o vergiyi  karşılamıyor) bu vatandaşlar, evlerinden barklarından alınarak, memleketin öbür ucundaki Aşkale’ye taş kırmak için gönderiliyor ve orada esir muamelesine tabi tutuluyor.Yetmiyor; kiliselerinin vakıf malları, ellerinden alınarak, devlete irat kaydediliyor! ( Medyakrasinin önderlerine Beyaz Ermeni denebilir mi? HYETERT)

Demokratik Gürcistan’da yeni bir dönem başladı

İvanişvili’nin Rusya ile ilişkileri geliştirme kapsamında Ermenistan’la da yakınlaşma siyaseti iki ilginç gelişmeye sebep oldu. Birincisi, iktidarının ilk aylarında Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun Gürcistan için herhangi bir öneminin olmadığını söyleyen İvanişvili, Abhazya Demiryolu projesini canlandıracaklarını ve Ermenistan’ı Rusya’ya bağlayacaklarını açıkladı. Yapılan bu açıklama Azerbaycan başta olmak üzere pek çok devlet tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Bu girişimin temelsiz olduğunu belirten Rusya’nın olumsuz tavrı sebebiyle söylem değişikliğine giden İvanişvili, Ocak 2013’te alınan genel af kararı kapsamında Ermeni aktivisti Vahagn Çakalyan’ı serbest bıraktı.


"Ermenistan maçı çok önemli"

Ümit Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Hami Mandıralı, ''Amacımız, iyi hazırlanıp, Ermenistan maçını kazanmak. İnşallah bu maçtan galibiyetle ayrılır, kasım ayındaki maçlarımızı daha bir moralli ve istekli oynarız. Oyuncularımızın hepsi iyi niyetle çalışmalarını sürdürüyor. Ermenistan maçı bizim için çok önemli. Futbolcularımız da bunun bilincinde. Yeteneklerini ve takım olduklarını göstermeleri lazım. Bunu yaptıkları sürece grupta şansımızın fazla olduğunu düşünüyorum ve onların performansından memnunum.'' dedi.

Alevilik sorunu teolojik değil, özgürlük ve demokrasi sorunudur. Aleviler 3 Kasım 2013 Pazar Kadıköy'de...

İsmail Barası
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana uygulanan tek dilli, tek ırklı, tek dinli, tek ideolojili, tek mezhepli homojen bir millet yaratma çabası, toplumda var olan farklılıkları ortadan kaldırmaya çalışmasından dolayı bütün toplumu değiştirmeyi hedeflemiştir. Kürtler, dindarlar, Aleviler, Gayrimüslim azınlıklar mağdur edilen kesimin başında gelmektedir... Bugün gelinen nokta şunu gösteriyor ki; resmi devlet paradigması çürümeye yüz tutmuştur. Şimdi kadar dışlanan kesimler mücadele ederek kendilerini hep görünür kıldılar. Kendilerini görünür kılan gruplardan biri de Alevilerdir.