Etiketler

Nalbandyan: Bu yıl Türkiye tarafından Ermenistan sınırının kapatılması üçüncü on yılına girdi

Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan bugün 6 Aralık’ta Kiyev’de, "Başkanlık tarafından «Helsinki+40»a ilişkin İlerleme Raporunda  sunulan görüşler ve çıkarılan sonuçlar, önümüzdeki etapta, süreci ileri götürmek için  izleyecek başkanlıklar için temel oluşturabilirler. Bölücü hatlar olmamasına bağlılığımız ve kapalı sınırların güvenlik ortamı kuruluşun tüm üye ülkeler arasında uzlaşmazlıkların aşılmasına yönelik ve güvenliğin pekişmesi için önemli bir başlangıç noktasıdır. Bu AGİT sathında var olan tek taraflı ablukaları istisna etmelidir. Bu yıl Türkiye tarafından  Ermenistan sınırının kapatılması üçüncü on yılına girdi." dedi.

Ermeni konyağı Londra’da tanıtıldı

Ermenistan’ın Londra Büyüklçiliğinde, Britanya Ermeni Parlamentolararası Grubu Başkan yardımcısı John Whittingdale himayesinde Birleşik Krallık (BK) Avam Kamarası Churchill Salonunda  4 Aralık’ta «Ararat» konyağının degüstasyonu etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte, BK Lordlar ve Avam Kamaralarından onlarcaparlamenter, Londra’daki yabancı misyon temsilcileri, Britanya Ermeni toplumsal kuruluşları ve gençlik örgütleri başkan ve temsilcileri hazır bulundular.

Patrik yarın Alanya’da

Fener Rum Patriği Bartholomeos, yarın Alanya'ya gelerek Hıdrellez Kilisesi'nde ayin yönetecek. İlk olarak Antalya Valiliği ve Muratpaşa Belediyesi’ni ziyaret edecek olan Bartholomeos, saat 17.00 sıralarında geleceği ilçede Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile görüşecek. Demre Azizi Nikolaos kutlamaları çerçevesinde yapılan ziyarette, Bartholomeos ayini yönettikten sonra Kemer'e gidecek.

Depremden 25 yıl sonra Gümrü’de hala 4500 evsiz aile yaşıyor

Depremden 25 yıl sonra Gümrü’de hala binlerce aile konutsuz yaşıyor. Kimi hesaplamalara göre bugün yaklaşık 4500 aile tahta veya teneke vagon evlerde yaşamaktalar. Özellikle bu evlerde yaşam kışın dayanılmaz bir çileye dönüşmekte.

Fransız milletvekilleri, deprem kurbanlarını anmak üzere Gümrü’ye ziyarette bulundular

Fransa Parlamentosu Fransa-Ermenistan Dostluk Grubu üyeleri Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkan yardımcısı Fransa Millet Meclisi üyesi  René Rouquet, milletvekili Valérie Boyer, milletvekilleri Guy de Syen, Jean Pierre de la Nuan, Fransa’nın Erivan büyükelçisi Henri Reynaud yanısıra Ermenistan millet Meclisi Ermenistan-Fransa Dostluk grubu Başkanı Ara Babloyan ve Naira Karapetyan, 1988 Depremi masum kurbanlarını anmak üzere Gümrü’yü ziyaret ettiler.

İzmir'de Tek Yol Belgesel mi?

Murat Türker
Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın 4. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, 12-15 Aralık 2013 tarihleri arasında İzmir Alsancak'taki Fransız Kültür Merkezi’nin salonunda düzenlenecek... 7 Aralık Cumartesi akşamı saat 20:00'de, arpta Sibel Efendiev, kemanda Fuat Efendiev, flütte Hürkan Ayvazoğlu'nun sahne alacağı Ege'den Akdeniz'e adlı ücretsiz dinleti Basmane semtinde ayakta kalan ender gayrimüslim ibadethanelerinden, eski adıyla Ayios Voukolos'ta. Bir zamanlar Ermeni olup Bizans döneminde Rumluğa dönenlerin cemaati Hayhurumlara hizmet vermiş olan ve yakınlarda belediyece restore edilip yeryüzündeki Ortodoksların lideri, İstanbul Patriği Bartholomeos tarafından ziyaret edilen tarihi yapının mistik atmosferinden geriye kalanı solumak için bu müzikal performans birebir…  

Kevork B. Bardakjian'ın Modern Ermeni Edebiyatı artık Türkçede.

Aras Yayıncılık, 20. yılını en önemli başvuru kaynağı olarak gösterilen Kevork B. Bardakjian'ın "Modern Ermeni Edebiyatı" kitabını yayımlayarak kutladı.Kitap, 1500 yılı aşkın bir yazılı geleneğe sahip Ermeni edebiyatının son beş yüz yılını anlatıyor. Ermeni edebiyatının 16. yüzyıldan başlayarak 1990'lara kadar süren yolculuğunu sosyal, kültürel, dini ve politik gelişmelerin eşliğinde sunuyor.

ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՐԿՐԱՇԱՐԺԸ՝ 25 ՏԱՐԻ ԵՏՔ / The Earthquake in Armenia, After 25 Years

հաճ զգացում մը կ՛ունենայ մարդ՝ անդրադառնալով թէ քառորդ դար անցած է Հայաստանը ցնցող երկրաշարժի դէպքէն, Դեկտեմբեր 7, 1988-ին։ Քսան հինգ տարի առաջ էր, որ Հայաստանի մէկ քառորդը կործանեցաւ, ակնթարթի մը մէջ հազարաւոր հայրենակիցներ զոհ գացին արհաւիրքին եւ աշխարհացրիւ հայութեան կեանքը ընդմիշտ տակնուվրայ եղաւ։ Նաեւ քսան հինգ տարի առաջ էր, երբ օրհասական այդ օրերուն ականատես դարձանք մեր ժողովուրդին նկատմամբ ցոյց տրուած համաշխարհային բարի կամեցողութեան սքանչելի երեւոյթին։
ԱՌԱՋՆՈՐԴՈՒԹԻՒՆ ՀԱՅՈՑ ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ԱՐԵՒԵԼԵԱՆ ԹԵՄԻ

7 Aralık 1988 Ermenistan Depremi Kayıpları Anısına

25 yıl önce 7 Aralık 1988 tarihinde , Ermenistan  merkez üssü Spitak kenti olan  şiddetli depremle sarsıldı. Deprem, ülkede 1 milyon insanı etkiledi ve resmi verilere göre 25 bin, resmi olmayan   bilgilere göre  50 bin insanın canını aldı. Tahminlere göre 20 bin insan sakat kalırken, 500 bin  fazla insan evsiz kaldı (News.am). 

Davutoğlu, Ne zaman siz komşu ülkeniz topraklarında ″işgal″den vazgeçerseniz dost olmamamızın önünde engel yok.

Davutoğlu, «Türkiye Kafkaslar’da Azerbaycan, Ermenistan barışı için ilk adımı atıyor. Kiev’de Rusya ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile görüşen Ahmet Davutoğlu, 12 Aralık’ta Erivan’a gidecek. Kafkaslar’da barışın ilk adımını atacak. Ziyareti öncesi SABAH’a konuşan Davutoğlu, Ermenistan’a, "Ne zaman siz komşu ülkeniz topraklarında işgalden vazgeçerseniz dost olmamamızın önünde engel yok" mesajı verdi.

Columnist Kasbarian Releases Dikranagerd-Armenian Dialect Dictionary

Teaneck, N.J. – After years of compilation, a new dictionary of words and expressions from the Dikranagerd-Armenian dialect is now available. Titled, “Inch g’usis”: A Dikranagerdtsi Vernacular Handbook,” the term “Inch g’usis” literally means “What do you say?” in the dialect of Dikranagerd. 

Nelson Mandela’nın ardından

Bir yandan ölçüsüz bir hümanizm.. Bir yandan sömürgecilikle iç içe geçmiş ırk ayrımcılığına karşı bir mücadele. Kolay mı? Çok zor!.. O “demokrasinin beşiği” İngiltere’den yadigar bir rejim. Geri kalan Batı tarafından da desteklenen, “ada”dan kopup gelmiş sömürgecilik çağının yağmacı zalimlerinin egemenliği. Kolay mı? Bu da çok zor. Ezici çoğunluğunu kara derililerin oluşturduğu bir ülkede egemen olmak ve egemenliğini sürdürmek hiç kolay değildir.

Zoryan celebrates the life of International human rights champion, Nelson Mandela.

Let us remember what Mandela said after 27 years of incarceration: "True reconciliation does not consist in merely forgetting the past." At Zoryan, we maintain that true peace can be achieved only if nations can talk to each other openly about their past.  Therefore, we see education through the Common Body of Knowledge as one of the best ways to alleviate the tension between Turks and Armenians because it provides a basis of shared knowledge of their past that can counter generations of hostility and lead to mutual understanding and dialogue. 
May he rest in peace.

Barışın, Özgürlüğün Kahraman Bir Lideri Daha Öldü

Zamanımızın,barışın ,özgürlüğün ve bağımsızlığın  en önemli emekçilerinden ve eşine nadir rastlanan   kahraman liderlerlerinden biri olan  Nelson Mandela ,uzun süren ağır bir akçiğer hastalığı sonucunda 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. 27 senelik  hapishane yılları ve yaşam koşulları  hastalığının sebebi oldu.

Bakandan kilise talimatı

Halife Yalçınkaya- Gökhan Ceylan
5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı sınırları içerisinde bulunan Surp Kevork Kilisesi’nin askeri alan dışına çıkarılması ve kendilerine verilmesi için Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği temsilcileri, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan geçen Ekim ayında istekte bulundu. Bu isteği olumlu karşılayan Bakan Yılmaz, kilisenin askeri alan içinden çıkarılıp Sivas İl Özel İdaresi’ne tahsisi ve restorasyon çalışması yapması için talimat verdi.

Dostluğun önü açık

Mehmet  Nayır
Kiev'de Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile görüşen Davutoğlu, 12 Aralık'ta Erivan'a gidiyor. Davutoğlu, "Kafkaslar'da yeni barış ortamı var" dedi. Türkiye Kafkaslar'da Azerbaycan, Ermenistan barışı için ilk adımı atıyor.

Դպրեվանքին մէջ օր մը / A day at Tıbrevank / Tıbrevankta Bir Gün

http://www.youtube.com/watch?v=GIo2FCyBOjg
Yönetmen: Ahmet Tok
Kamera: Nejla Osseiran, Ahmet Tok
Sunucu: Kevork Malikyan
Müzik: Komitas-Aslamazian / Chilingirian Quartet
Kurgu: Ahmet Tok
Müzik Editörü: Ari Hergel
Seslendirenler: Anita Gez, Aret Özçelik

Ergun Özbudun: Evet iyileşme var, ama yetmez"

Türkiye´deki dini özgürlükler ve azınlıkların durumu Berlin’deki iki günlük bir konferansta masaya yatırıldı. Programa katılan Prof. Ergun Özbudun, Türkiye'de dini azınlıkların özgürlükleri konusunda küçük de olsa iyileştirmeler olduğunu söyledi ve ekledi: “Evet, ama yetmez.”.. Türkiye´deki dini özgürlüklerin durumu dün ve önceki gün başkent Berlin´de düzenlenen uluslararası bir konferansla masaya yatırıldı. Konferansı ABD'deki Rum lobisinin de desteği ile Amerika Ekümenik Patrikhaneliği ve AB'deki Patrikhanelerin işbirliği ile gerçekleştirdi. Türkiye´den de çok sayıda ismin konuştuğu konferansta, dini azınlıkların yanı sıra Alevi ve Sünnilerin din özgürlüğü konuşuldu. 2. Archon Uluslararası Dini Özgürlük Konferansı'na başlık olarak “Duvarları Yıkmak” seçildi.

Dink Davası ve adalet arayışında ilkeler...

Markar Esayan
Hatırlamak gerekir ki, Rahip Santoro, Hrant Dink ve Malatya katliamları, doğrudan ülke içinde kaotik bir ortam yaratarak AK Parti'yi –radikal dinci iktidar izlenimini vererek AB meşruiyetini yıkmak üzerinden- hal etmenin eylemleriydi. Bu cinayetleri, bugün hükümete yıkmaya çalışarak kimse de aklımıza hakaret etmesin. Bu tür davalarda siyasi sorumluluğu yerine getirmemekle ilgili hesap sormak başka bir şey, 'Bu insanları AK Parti öldürdü' demek başka bir şeydir. Dink cinayeti, 1994 yılında Şırnak'ta 38 köylünün bombalanarak öldürülmesi ve son MGK belgeleri gibi olaylar üzerinden tarihi yeniden yazma, buradan hükümete bir yıpratma cephesi yaratma çabasını açıkçası şaşkınlıkla izliyorum. Sorun, hükümeti eleştirmekte değil; sorun ilkesizlik...

Conception of the Holy Virgin Mary

The Armenian Church styles her Sourp Asdvadzadzin: the "Holy Mother-of-God"—an almost cosmic title which has elicited reverent love from generations of Armenian Christians, and is honored in the name of many of our churches. In more common parlance she is St. Mary: the girl of humble piety who carried the Hope of the world within her body, and delivered Him as a baby in Bethlehem.

"Stanford'dan Britten'a: Müzikal Soyağacı"

CorISTAnbul Oda Korosu, Arda Ardaşes Agoşyan şefliği ve müzik direktörlüğünde, İngiliz besteci Benjamin Britten’in 100. doğum yıldönümünü “Stanford’dan Britten’a: Müzikal Soyağacı” başlıklı bir konserle kutlamaya hazırlanıyor.
Tarih: 11 Aralık 2013 Çarşamba saat 20.00
Yer: Beyoğlu Uç Horan Ermeni Kilisesi Naregyan Salonu
Adres: Balık Pazarı Sahne Sok. 24/A Galatasaray - Beyoğlu / İstanbul

‘Türk Diye Bir Irk Yok’ Demek, ‘Türk Kavmi Yok’ Demek midir?

Selahaddin E. Çakırgil
Yâsin Bey bu konuya değinirken,  ‘En az 10 tane referans söylerim.. (...) Türklük bir ırktan ibaret değildir.(...) Soy kütüklerini takip ettiğimizde çoğu kişi ırk olarak türklüğe çıkmaz. (...) Türklük savunmasına giren insanların türklük hakkında bu kadar cahil olmasını bu tartışmayla öğrenmiş oldum... 'Türkler dışardan evlenme eğiliminde oldukları ve eşlerini türk olmayanlar arasından seçtikleri, rastlantısal her kavimle karıştıkları, dilleri çok büyük bir çekim gücüne sahip olduğu ve pek çok topluluk da bu dili benimsediği için türklerle ilgili karakteristik denilebilecek fiziksel herhangi bir özellik saptama olanağı kalmamıştır. Yeryüzünde saf ırk olmadığını biliyoruz. Ama bu konuda daha ileri gitmek ve türklerin saf ırk olmadıklarını söylemek zorundayız. Türklerin hiçbir ırksal özelliği yoktur. Dolayısıyla kendi içinde bir türk ırkından söz edemeyiz.'

Azınlık okuluna kaydın önündeki 'soy kodu' engeli kalktı

'Soy kodu' fişlemesiyle ilgili ilk adım atıldı; Mahkeme, azınlık okuluna giriş için 'soy kodu'na bakılmasıyla ilgili uygulamada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çocuğunu Ermeni anaokuluna kaydetmek için Milli Eğitim Müdürülüğü'nden istediği izin belgesinde "soy kodu" fişlemesiyle karşılaşan aile, verdiği hukuk mücadelesini sürdüren aile sürdüren aile, İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla amacına ulaştı.

Azeri ve Ermeni bakandan 'Karabağ' zirvesi

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, Karabağ sorununun çözümü için ikili bir görüşme yaptı. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı dışişleri bakanları zirvesi için bulundukları Kiev'de bir araya geldi. Bakanlar, iki ülkeninn cumhurbaşkanlarının geçtiğimiz ay Viyana'da gerçekleşen görüşmesinin bir devamı olarak Dağlık Karabağ barış sürecinde atılabilecek adımları ele aldı. Ancak iki dişişleri bakanı görüşmenin ardından açıklama yapmadı.

İç içe geçmiş iç ve dış politika!

Erdal Doğan
Devletler, dış politikalarında uluslararası hukukun gerektirdiği hassas denge ve diplomasiyi gözeterek çıkarlarına en uygun politikayı seçip gerçekleştirirler. Türkiye ise kuruluşundan beri çözümlemeyi bekleyen iki temel meselesini dış politikada ya yok sayıp hasıraltı etmiş ya da inkâr edip düşmanlaştırıcı kampa sokarak sürdüregelmiştir. Bu iki temel çözülmeyi bekleyen mesele tahmin edileceği üzere 24 Nisan 1915 trajedisinden sonra Osmanlı Ermenilerinin can, mal ve vatandaşlık mağduriyetlerinin giderilmesi ve yine aynı dönemlerde gündeme gelmeye başlayan Kürtlerin hukuki statüsüdür.

Hıristiyanlar, Bağçeşme’de

Hıristiyan inancının 4 büyük azizesinden biri olan, İzmit’te yaşadığı ve öldüğü kabul edilen Azize Barbara(Santa Barbara),  Bağçeşme Şehitler Korusundaki tarihi burçta geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ayin düzenlenerek anıldı...İstanbul Fener Rum Patrikhanesi Başdanışmanı Yorgo Benlisoy, Metropolit Theoliptos ve Papaz Vissarion ile 50 kadar Hıristiyan Ortadoks Rum’un katıldığı ayinde, burcun içinde mum ve tütsü yakıldı, Azize Barbara tasvirinin önünde dini tören gerçekleştirildi.

Yargıtay, Ermeni Asıllı Öğmen Hakkındaki Töre Kararını Bozdu

Ermeni asıllı vatandaşın, kız kardeşini Müslüman olan biriyle evlendiği için ikisini de öldürdüğü olayla ilgili davada yerel mahkemenin ‘töre’ gerekçesiyle verdiği karar Yargıtay tarafından bozuldu.İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Gönay Öğmen’i kız kardeşi Soney Vural ve Vural’ın evlendiği Zekeriya Vural'ı töre saikiyle öldürdüğü gerekçesiyle 2 kez müebbet hapis cezası vermişti.

M. Kemal ve 2015 (2)

Taner Akçam
“Ermeniler, Osmanlı’nın yasal zemininde bütün isteklerine kavuşacaklar ve emin olsunlar ki fazla olarak Osmanlı tarihinde de daima okunacak bir şükran sayfasında yer alacaklardır.” Minber gazetesindeki yazı bu cümle ile bitiyordu. Ermenilere karşı işlenen cinayetler üzerine söylenen bu sözler, eğer istenirse bugün sorunun çözümü için bir başlangıç noktası olarak bile kabul edebilir. “Yasal zeminde bütün isteklerine kavuşma”yı, Ermenilerin uğramış oldukları zararları tazmin edilmesi, “tarihte okunacak bir şükran sayfasında yer alma”yı da, Ermenilerin bu toplumda hak ettikleri yerin tanınması olarak okuyabilirsiniz.

Boğaziçi’nden fahri doktora

Hazırlayan: Nuran Çakmakçı
BOĞAZİÇİ Üniversitesi önümüzdeki haftalarda iki farklı isme fahri doktora veriyor. Biri Kürt sorunu konusunda araştırmalarıyla tanınan Dr. İsmail Beşikçi, diğeri Fener Rum Patriği Bartholomeos. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’nın önerisi ve üniversite senatosunun onayı ile İsmail Beşikçi’ye ‘Türkiye’de ve dünyada sosyal bilimlerin gelişmesine yaptığı olağanüstü katkıları nedeniyle ‘fahri doktora’ verilecek. Patrik Bartholomeos ise Çevre Bilimleri Ensitüsü Müdürlüğü’nün önerisi üzerine ‘Dünyada ekolojik denge ve biyoçeşitliliğin korunması, endüstriyel kirlilik, temiz içme suyu kaynaklarının geniş kitlelere temini ve küresel iklim değişikliği gibi çeşitli çevre konularında öncülük yaptığı girişimler, geniş kitlelere yönelik olarak düzenlediği faaliyetler ile küresel ölçekte etkili olan farklılık yaratan mesajları nedeniyle’ fahri doktoraya layık görüldü. Beşikçi için 12 Aralık, Bartholomeos için ise 19 Aralık’ta üniversitede tören düzenlenecek.

Fener Rum Patriği Bartholomeos Antalya’da Ayin Yönetti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Antalya’da Kaleiçi Aziz Aliopis Kilisesi’nde düzenlenen ayini yönetti. Ayinin ardından yapılan dualarla Peter Mihail kilisenin başpapazı oldu.

Winter Wine Tasting

Azınlıklar emanet midir?

Ahmet Kurucan / a.kurucan@zaman.com.tr
İlk soru bana ulaştığı andan itibaren girmeyi düşünmediğim, keşke girmesem dediğim ama nihayetinde kaçamadığım çok su götürür bir mevzu... İşte bu yapı içinde velev ki nüfus itibarıyla az dahi olsa gayrimüslim vatandaşlara -vatandaş söylemine dikkatinizi çekerim- azınlık deme, bir başka ifadeyle hem tabii hukukun hem de pozitif hukukun verdiği haklara rağmen onlara din özgürlüğü kapsamında azınlık deme, emanet deme mevcut gerçeklere aykırı olduğu gibi aynı zamanda rencide edici. Emanet söylemi, söz konusu tabii ve hukuki haklara sahip değillermiş de, hakimin mahkuma, üstte bulunanın altta bulunan verdiği ulufeyi akla getiriyor. Askerliğinden vergisine çoğunluğu teşkil eden ırk ve din mensupları ile her şeyi birlikte göğüsleyen o insanların özellikle emanet söyleminden rahatsız olmaları gayet tabiidir. (Nedense son yılların modası bu, elbette emanet değiliz ama azınlık olmayı neden kabul etmeyelim. Sosyolojik olarak da hukuki olarak da azınlığız, haklarımız verildiği sürece azınlık olmak ne ayıp ne günah. HYETERT)

Enerji Bakanı: Gümrük Birliğine girmeseydik, tüketicilerimiz gaz için 500 $ öderdi

Ermenistan Gümrük Birliğine girmeseydik, tüketicilerimiz gaz için yaklaşık 500 $ öderdi (halihazırdaki 386 Dolara karşılık-ed.) . Beyanat 4 Aralık’ta düzenlenen basın toplantısında  Enerji ve Doğal Kaynaklar bakanı Armen Movsisyan’dan geldi. Bakan ″Sınırda gaz fiyatı 270 dolar olur, tüketiciler gazın 1000 m3’ü için yaklaşık 500 Dolar öderdi″ dedi.

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

 Նոյեմμեր 30-ին Միւնխէնի Հայ Համայնքը երաժշտական յայտագրով մը նշեց համայնքի «Կոմիտաս» Երգչախումμի հիմնադրութեան 37-ամեակը: Հանդիսութեան ներկայ էր նաեւ Թեմիս Առաջնորդ Գարեգին Սրμազանը իր հետն ունենալով Մայր Աթոռ Սուրμ Էջմիածնի միաμան հոգշ. Տ. Անդրէաս աμեղայ Եզեկեանը եւ համայնքի հոգեւոր հովիւ արժ. Տ. Այգիկը:


Patrik I. Bartholomeos Başkan Evcilmen’i Ziyaret Etti

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen’i, İstanbul Fener Rum Patriği I. Bartholomeos, Kore Metropoliti Sotirios Trambas ve beraberindeki heyet makamında ziyaret etti. Demre Aya Nikola Kilisesi Müzesi’nde icra edilecek ayin nedeniyle Antalya’da bulunan Patrik I. Bartholomeos, yardım ve desteklerinden dolayı Başkan Evcilmen’e teşekkür etti. Patrik I. Bartholomeos, “Arkadaşlarım belediyenizin sınırları içinde bizlere yardımcı olduğunuzu anlattılar. Patrikhanemiz, cemaatimiz ve şahsım adına size çok teşekkür ederim” dedi.

Türkiye’nin 2014 yılı Bütçesi ve Bazı Rakamlar

Nurettin Degirmenci / degirmencinurettin@gmail.com
Türkiye Cumhuriyeti 2014 yılı bütçesi yaklaşık 436 milyar olarak belirlendi. Önemli bazı rakamlar:
Adalet Bakanlığı              4.450 milyar
Diyanet İşleri Başkanlığı 4.306 milyar
Sağlık Bakanlığı                1.017 milyar
Borç ödemeleri için       52.000 milyar
Böylesi bir resmi bütçesi olan ülkede mutlu, direnen, acı çeken insan sayıları ne kadar olur?

Bu da Erhan Abinin Bavulu"

Fatih Altaylı
Erhan Tuncel sonunda "dökülmeye" başladı.  Hrant Dink cinayetinin hemen sonrasında, o sırada Sabah'taki köşemde Erhan Tuncel'in bir istihbarat elemanı" olduğunu yazmıştım ve kıyamet kopmuştu. O yazıya kadar Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Ogün Samast gibileri azmettiren Ağabey" olarak biliniyordu ama emniyet ve jandarma ile ilişkili olduğuna dair hiçbir bilgi yoktu. Tuncel önce jandarmaya, sonra da polise istihbarat elemanı" olarak çalışmıştı.Ve o dönemde, Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek'ti.

Türkiye'ye 'soykırım' göndermesi!

Financial Times gazetesinde Abigail Fielding-Smith imzalı bir haberde Suriye’de ‘savaş ekonomisi’ ele alınıyor. Suriye’deki savaşın ve yaptırımların ekonomik darbe vurmasına karşın, çatışmalardan kazanç elde edenler olduğuna da dikkat çekilen haberde, moloz toplamak, ithalat ve kaçak dövizlerden büyük gelir sağlandığı belirtiliyor... Suriye’deki savaşa ilişkin bir diğer haber de Independent gazetesi yazarı Robert Fisk imzası taşıyor. Fisk, Suriye’de ölen Ermenileri yazdığı haberinde 1915-1916 olaylarını ‘soykırım’ olarak niteleyip “Ermeni soykırımından yaklaşık bir asır sonra bu insanlar hala Suriye’de katlediliyor ve kutsal mekanlarına hakaret ediliyor” diyor.

Kıyımdan kıyıma

Murat Belge
 Pazartesi sabahının Taraf’ında bir sayfada Dersim Kıyımı üstüne yapılan belgeselin haberi, bir sayfada Taner Akçam’ın Ermeni Kıyımı üstüne Minber’de çıkmış makaleyi aktaran yazısı. Yani sağa baksan kıyım, sola baksan kıyım.Gazetenin büyük, manşetlik haberi de, “fişleme”! Bu soylu etkinliğin şimdiki hükümet zamanında da devam ettiği bildiriliyor. “Fişleme” denilen şeyin “kıyım” denilen şeyin bir erken aşaması, hatta bir hazırlığı olduğunu da söyleyebiliriz. Demek ki, o gün, bugün, aynı zihniyet, aynı faaliyet, sürüp gidiyor.

Gazze’de Müslüman Hıristiyan dostluğu

Dış baskılar arasında sıkışan Gazze’de Müslüman ve HIristiyanlar kardeşçe yaşıyor. Tarihî Saint Porphyrius Kilisesinin Piskoposu Alexius, “İki din mensupları arasındaki ilişki bir harmoniyi yansıtıyor” dedi. Hamas liderlerinden Yahya Musa ise, “Bütün Gazzeliler eşittir. İnanç ve ibadet konusunun Hıristiyanlığın kendi konusu olduğunu düşünüyoruz. Bu konulara karışmayız ve eleştirmeyiz, onlar özgürdürler” şeklinde konuştu.
 İsraiL ambargosu ile Mısır’daki darbe yönetiminin baskıları arasında sıkışan Gazze Şeridi’nde yaşayan Hıristiyanlar ve Müslümanların “kardeşlik öyküsü” yazdığı ifade ediliyor.

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է /THE ARMENIAN APOSTOLIC CHURCH IS HELD HOSTAGE – V

 Դ. Եկեղեցականի հոգեւոր առաքելութեան վերարժեւորումն ու ուխտի վերանորոգումը, հեռու մնալով աշխարհիկ բոլոր «բիզինէսներէն»: Դժբախտաբար շատեր եկեղեցական կ՛ըլլան որովհետեւ քաջութիւնը չունին աշխատելու, եւ պատրաստ հաց մը գտնելու ակնկալութեամբ կը մտնեն հոգեւորականութեան շարքերէն ներս, նոյն ատեն գոհացում տալով իրենց փառասիրական անյագ զգացումներուն: Մեր այս տեսութիւնը արմատացած է մեր ժողովրդական առածին մէջ. « գործը չեղաւ, տէրտէր եղաւ»:

Cihadcılar tarihi Hıristiyan köyünü yakıyor!

Suriye'deki tarihi Hıristiyan köyüne giren cihadcıların 12 rahibeyi kaçırdıkları belirtiliyor. Nusra Cephesi militanlarının, Malula'daki dağın tepesinden ordu kontrol noktalarına patlayıcı dolu tekerlekler yuvarladığı söyleniyor. Köylülerin evleri de Nusra'cılar tarafından yakılıyor.

Avukat Çetin: Bu Davada Toplumun Yargıya Güveni Yara Aldı

Elif AKGÜL elif@bianet.org / Deniz Barış NARLI narlibaris@gmail.com
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen Dink davasının 2. duruşmasında sanık Tuncel cinayetten "Akyürek ve çetesinin" sorumlu olduğunu söyledi. Mahkeme sanık İskender hakkında yakalama kararı çıkardı... Mahkeme tutuklu sanıkların tümünün tutukluluğunun devamına, sanık Ahmet İskender hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Davaya 7 Ocak’ta devam edilecek.

Ermenilerin kemikleri üzerinden savaş

Robert Fisk
Ermeniler soykırımdan 100 yıl sonra yine Suriye'de katlediliyor ve mabetleri yıkılıyor, ülkeden kaçmak zorunda bırakılıyor. 30 küsur yıl önce Suriye’de Habur Nehri’ne bakan tepelikte Ermeni soykırımı kurbanlarının kafataslarını ve kemiklerini çıkarmıştım. Dişlerinde çürüme olmadığına göre genç insanlardı ve 20’nci yüzyılın ilk ‘holocaut’unda -1915’te Osmanlı Türkleri tarafından bir halkın planlı şekilde ortadan kaldırılmasında- katledilen 1.5 milyon Hıristiyan Ermeniden sadece birkaçıydı... Ve şimdi, medyada hemen hiç yer almasa da bu tüyler ürpertici ölüm tarlaları yeni bir savaşın ölüm tarlalarına dönüştü. Ermeni kurbanların kemikleri üzerinde Suriye iç savaşı yürütülüyor. Ve tarihi Suriye topraklarında sığınacak yer bulmuş Ermeni soykırımından kurtulanların torunları, yeniden kaçmak zorunda bırakılıyor Lübnan’a, Avrupa’ya, Amerika’ya. Ermeni kurbanların kemiklerinin güya son dinlenme yeri olması gereken kilise de yeni savaşta hasar gördü ama kimse failleri bilmiyor.

Ermeni gazeteciden Putin'e soru: "Azerbaycan bize saldırırsa ne yaparsınız?"

Gazetecinin sorusuna cevaben “Bu tür söylemler ne kadar sık kullanılırsa bölgede barışçıl çözüm olanaklarının aynı oranda azalacağını” belirten Rusya Başkanı, “Rusya sınırlarına bu kadar yakın ve Rusya Federasyonu ile bu denli sıkı ilişkileri olan dünyanın bu bölgesinde artık hiç kimsenin- ne Ermenilerin ne de Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarının - kanının akmasını istemiyoruz”dedi ve sözlerine “Sorunu çözmeye iki tarafın da istek ve aklıselim bir yaklaşım göstereceğine inanıyoruz.” ifadesini ekledi.

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

Առաջնորդարանի Մշակութային Յանձնախումμի կողմէ 9 - 29 Նոյեմμեր 2013 թուականներու միջեւ կազմակերպուած եւ Ֆրանց Վէրֆէլի «Մուսա Լեռան 40 օրերը» անուն վէպի հրատարակման 80-ամեակին նուիրուած Քէօլնի 10րդ Հայկական Մշակութային Օրերու փակումը քաղաքիս Տոմ Ֆորում սրահին մէջ տեղի ունեցաւ 29 Նոյեմμերին, μազմաթիւ հայ եւ օտար հիւրերու ներկայութեամμ:

Siyasi gündem ve Hristiyan Misyonerliği

Cem Ercin / cemercin75@hotmail.com
Tahminim şu ki, bu kavga kızışırsa birileri AKP’yi sıkıştırmak adına mevcut iktidarı Hıristiyan misyonerliğinin önünü açıyor propagandasıyla yıpratmak isteyecek. Bu birileri daha önce Ergenekon zihniyetiydi şimdiyse cemaatçi zihniyet. Yani AKP Hıristiyan tebliğci (hizmet) hareketini destekliyor propagandasını yaparak mevcut hükümeti kendi seçmeninin gözünde yıpratmaya çalışacak. Bu toplum aynı yalanları bir daha yutar mı bilmem. Ama bilinmesi gereken şu ki müjdeci Hıristiyan harekette en ufak bir tedirginlik yok. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi yaşadıkları çok taze ve bu yaşadıklarından sonra bu hareket iyice pişti. Deneyimlediği olaylar silsilesi onlara çok tecrübe kattı. İkincisi bunun hizmetlerine katkısı olacağını, dolayısıyla Tanrının buna izin verdiğine inanıyorlar.

Putin'e Ermenistan'da alkış ve protesto...

189 dolara en ucuz gaz, iç fiyattan petrol Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki günlük Ermenistan ziyaretine başlarken, Ermeni lider Serj Sarkisyan tarafından "üst düzey" törenle karşılandı ve "“Rusya, Güney Kafkasya’dan hiçbir yere gitmeyecek, gitmeyi de düşünmüyordu. Tam tersine buradaki pozisyonlarımı güçlendireceğiz" dedi. Bu arada Erivan'da bin kadar gösterici, ülkelerinin AB ile ticaret anlaşması imzalamak yerine Rusya'nın önderlik ettiği Gümrük Birliği'ne katılım kararını protesto etti. AB yanlıları, "Putin Go home -evine dön" yazılı pankartlar taşıdı.

Bir Ermeni Soykırımı Var mıdır?

Doğan Kemancı
Araştırmacı yazar Şükrü Server Aya, İngiliz hukukçu Geoffrey Robertson'un 2009 yılında yazdığı 'Bir Ermeni Soykırımı Var mıdır?' başlıklı kitabındaki iddiaları çürüten 'Çarpıtılmış Hukuk Belgelenmiş Tarihe Karşı' adlı kitabının tanıtımını Cuma akşamı Londra'da, Queen Mary Üniversitesi'nde İngilizce olarak yaptı. Profesör Belma Baskett'in yönettiği ve tarihçi Dr Pat Walsh'un da Atholl yayınlarından çıkan kitabı tanıtmak üzere bulunduğu etkinliğe çok sayıda gazeteci, akademisyen ve Londralı Türklerin yanı sıra eski milletvekili Turhan Çömez de katıldı.

Şehirder, Ermeni Meselesini Masaya Yatırıyor

Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği (ŞEHİRDER) Bilim Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hakan Hadi Kadıoğlu, bir basın açıklamasıyla Ermeni meselesinde ayakları yere basan stratejiler belirlemek için Erzurum’da sadece tarihçilerin değil konuya alâkadar farklı bilim kollarından uzmanların, STK temsilcilerinin, yerel aktörlerin katılacağı istişare toplantılarına ve çalıştaya ihtiyaç olduğunu, ŞEHİRDER olarak bunu en kısa zamanda gerçekleştireceklerini ifade etti:

Ermenistan ve Rusya cumhurbaşkanları Hrazdan Hidro Elektrik Santrali 5. Enerji Blokunun açılışını gerçekleştirdiler

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin  Hrazdan Hidro Elektrik Santrali 5. Enerji Blokunun açılışını gerçekleştirdiler, enerji bloku Ermenistan'da faaliyet gösteren Gazprom’un kardeş kuruluşu «ArmRusGazArd»a ait bulunmakta. 

M. Kemal ve 2015

Taner Akçam  
Başbakan’ın Diyarbakır konuşmasında Kürdistan kelimesini kullanması çok önemli idi. Kendisine saldıranlara Mustafa Kemal’den alıntılar yaparak cevap verdi.Soru şu: Acaba aynı metot 2015 için de kullanılamaz mı? Başbakan, İttihatçılar için, örneğin çete, caniler, katiller gibi ifadeler kullanabilir, 1915’te Ermenilere yönelik büyük cinayetler işlendiğini, bu halkın imha edilmek, yok edilmek istendiğini söyleyebilir. Kendisine itiraz edenlere de gene Mustafa Kemal’den alıntılar yaparak cevap verebilir. Bu amaca yönelik, Başbakan’ın kullanabileceği bir başvuru katalogu hazırlama sözü vermiştim. Bugün bunlardan ilkini sunuyorum.

Will Erdogan visit genocide memorial in 2015?

"It is very likely for the prime minister to go to Armenia, lay a wreath at the so-called Armenian genocide memorial and apologize to Armenians." This earth-shattering prediction is not based on information or reports. It's the accusation of a Turkish nationalist against Prime Minister Recep Tayyip Erdogan. Erdogan has done so many things to upset us, this nationalist is saying, don’t be surprised if he apologizes to the Armenians.
(people take part in a commemoration ceremony to mark the anniversary of the 1915 mass killings of armenians in the ottoman empire at the armenian genocide memorial in yerevan, armenia, april 24, 2011. )

Armenia: The Forgotten Paradise

The Biblical account of the garden of Eden has for long preoccupied the minds and imaginations of theologians, believers and countless adventurers of the past. Many have attempted to identify the location of the garden and put forward theories ranging from the underground, the north pole and even the surface of the moon. However if the location of the terrestrial paradise is to be understood according to scriptures, there is only one place that fits the description. That place is historic Armenia.

"Suffering" in Bulgaria and Armenia Highest Worldwide

by Jan Sonnenschein.
At least a quarter considered suffering in 20 out of 143 countries in 2012. For the third year in a row, Bulgaria in 2012 once again had the negative distinction of leading the global suffering list, with 39% of Bulgarians rating their lives poorly enough to be considered "suffering." However, this time, Bulgaria is not alone at the top. Thirty-seven percent of Armenians were suffering, and Cambodians, Haitians, Hungarians, Malagasy, Macedonians, and Iranians followed closely behind.

Erivan Özgürlük Meydanı polis ablukası altında

Meydanda henüz yoğun insan bulunmamakla beraber, yurttaşlar ellerinde Ermenistan bayrakları olduğu halde meydana gelmekteler....Bugün 2 Aralık’ta RF cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in ziyaretini protesto amaçlı olarak saat 13:00’te meydanda bir gösteri gerçekleştirileceğini kaydedelim. Gösteri sonrasında cumhurbaşkanlığı konutu yönünde Kuzey Caddesi-Amiryan Sokak-Maştots Cad. Baghramyan Caddesi güzergahlı protesto yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Erdoğan soykırım anıtına gitmeyecekse...

Orhan Kemal Cengiz
7 Aralık 1970. Polonya’yı ziyaret etmekte olan Alman Başbakanı Willy Brandt, Polonyalı Yahudi kurbanların anısına dikilmiş olan anıta beyaz karanfiller bıraktı önce. Karanfilleri bıraktıktan sonra, üzerlerindeki kurdeleyi düzeltti. Bir-iki adım attı geriye. Ve sonra tarihin akışını değiştirecek o hareketi yaptı. Yavaş yavaş yavaş dizlerinin üzerine çöktü ıslak merdivenlerin üzerinde... Ellerini önünde birleştirdi. Bir tek kelime bile söylemeden, çıt çıkarmadan öylece durdu orada. Bir tek kelime bile söylemeden, kütüphaneler dolusu kitabın söyleyemeyeceği şeyleri söyledi. Yere çökerken kendi ulusunu yüceltti; Yahudi kurbanların ruhlarını şad etti. Bizim de bir gün Brandt çapında, onun kadar cesur bir başbakanımız olacak mı? Bir gün Türkiye de, Ermeni soykırımını inkâr etmenin lekesini bu milletin alnından silecek bir lider çıkarabilecek mi?

Putin bugün Ermenistan'da: AB'ye rakip olacak AEB'ye bir halka daha ekleniyor


Rusya, lokomotifi olduğu, 2015'de resmen ilan etmeyi planldığı Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) trenine bir vagon daha ekliyor. Başkan Putin'in bugün başlayacak iki günlük Ermenistan ziyaretinde, Rusya, Kazakistan ve Belarus arasındaki Gümürk Birliği'ne Ermenistan'ın da dahil olması bekleniyor. Bu arada Putin 5 bin Rus askerinin bulunduğu, Türkiye sınırı yakındaki Gümrü şehrini de ziyaret edecek.

Armenian diaspora seeking recognition from Turkey

Sevgi Akarçeşme
The head of an Armenian diaspora organization based in France is seeking recognition from Turkish civil society to overcome problems between Turkey and Armenia. Speaking to Sunday's Zaman, Garen Mikaelyan, the deputy chairperson of the National Congress of Western Armenians (NCWA), says the main purpose of their organization is to represent and defend the rights and interests of Western Armenians, the descendants of citizens of the Ottoman Empire of Armenian origin.
Garen Mikaelyan, deputy chairperson of the National Congress of Western Armenians 

Bahçeli'den 'Türk diye bir ırk yoktur'a tepki

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Aktay'ın “Türk diye bir ırk yoktur" sözlerine sert tepki gösteren MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Bu sözler Türk milletine en ağır küfürdür" dedi. Bahçeli, hiç kimsenin "Türk yoktur" diyemeyeceğini belirterek, ''diyenin de belasını mutlaka bulacağını, yediği içtiğinin boğazına düğümleneceğini, hak ettiği cevabı en yakın zamanda Türk milletinden alacağını'' savundu.

Profesör Taşkıran: Osmanlı'da Türk aşağılanırdı

Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, "Osmanlı’da Türk aşağılanırdı. Osmanlı’da Türk'e ’Eşek Türk’ denirdi" dedi... Ak Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay’ın, bir panelde "Türk dediğin bir sentezdir zaten. Türk diye bir ırk yoktur" sözlerine de tepki gösteren Prof. Dr. Taşkıran, "Osmanlı’da Türk çok iyi anlamda değildi. ’İdraksiz Türkler’ tabiri Osmanlı’da en çok kullanılan tabirdi. Osmanlı’da Türk aşağılanırdı. Osmanlı’da Türk’e ’Eşek Türk’ denirdi. Biz şimdi ’Türküz’ diye övünüyorsak bunu Atatürk’le kazandık. Biz milli devlet olmayı ve milliyetimizi, Türklüğümüzü korkmadan, cesurca söylemeyi de yine Atatürk ve arkadaşlarıyla kazandık.

Aktay: Türk diye bir ırk yoktur

AK Parti MKYK üyesi Yasin, "Millet mi diyorsun? Al sana millet. Sonuçta milletin ne olduğu, siyasilerin kararı ile içeriği doldurulan bir şeydir. Milletin içeriği, muhtevası, tanımı o siyasiler tarafından yapılmış sonuçta. Sana demişler ki, “Sen Türksün'. Ne demek Türklük? İşte Orta Asya'dan gelmişsin. Bir bakıyorsun, kaçımızın dedesi Orta Asya'dan gelmiş? Bir sor bakayım gerçekten. Var mı böyle bir şey? O milletin yavaş yavaş zaten etnografyası da işlenmeye başlanıyor. Gerçekten de böyle bir şey. Türk nedir mesela? İsmet Özel'in çok ilginç, çok güzel tahlilleri vardır. Türk dediğin bir sentezdir zaten. Türk diye bir ırk yok."

En uzun yüzyılımız: 'Asr-ı fişleme'

Ayşe Hür / hurayse@hotmail.com
Emniyet'in Gezi isyanına katılanların yüzde 78'inin Alevi olduğuna ilişkin raporu vesilesiyle devletin kadim fişleme politikalarına dair tarihsel örnekleri anımsayalım... Osmanlı kayıtlarında ‘reaya-yı millet-i selase’ denilen ‘üç millet’ genel olarak Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler olmakla birlikte, Anadolu sayımlarında ‘reaya’ denildiğinde, eğer Ermenilerle ilgili özel bir kayıt yoksa Ortodoks Ermeniler ve Rumlar kastedilirdi... Devletin kendi tebaasını ‘Müslüman-gayrimüslim’, ‘vatanperver-vatan haini’ diye ayırmasının en vahim sonucu 1915 Ermeni Tehciri/Kırımı/Soykırımı oldu... 1913-1915 arasında canlarını kurtarmak için pek çok Ermeni’nin, Rum’un ihtida ettiğini (Müslümanlığa geçtiğini ya da geçmiş göründüğünü) ve bunların devletin gizli kayıtlarında olduğunu Müdafaa-i Milliye Vekili Fevzi (Çakmak) Paşa’nın ağzından öğrendik... 2007 yılında (o zaman) Türk Tarih Kurumu Başkanı, (şimdi MHP Milletvekili) Yusuf Halaçoğlu’nun, devletin 1936-1937 yıllarında Müslümanlığa ihtida eden Ermenileri ev ev tespit ettiğini ve bu dönmelerin listelerinin elinde olduğunu açıkladı.

Canadian Coalition For the support of Armenians of Syria

Yeşilçam'ın kitabı İzmir'de yazılıyor

Yaşar Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü Araştırma Görevlisi Dilara Balcı, ilk kitabı "Yeşilçam'da Öteki Olmak"ın ardından Yeşilçam'ın en ünlü yönetmenlerinin bilinmeyen yönlerini kaleme aldı. Balcı, seri halinde çıkacak söyleşilere Sökeli yönetmen Feyzi Tuna ile başladı... Balcı, Aslında kitap, "Yeşilçam Sinemasında Gayrimüslim Temsilleri" isimli tez çalışmamın genişletilmiş hali. Kitapta incelediğim 100'e yakın filmde Osmanlı Devleti'nde ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Rum, Ermeni ve Yahudilerin nasıl temsil edildikleri üzerinde durdum. Bunun için kitabın ilk bölümünü gayrimüslimlerin tarihine ayırdım.

Patrik Şnork Kalustyan'ın Doğumunun 100 Yılı Vesilesiyle Konser

Solist: Artur Bağdasaryan
Organist: Edvin Galipyan
9 Aralik 2013 Pazartesi - Saat 20:30, St. Antuan Kilisesi (Beyoğlu , İstiklal caddesi). Giriş serbesttir.

New publication on Society, Economy and Ecology in Armenia


Kabul ettiğimiz karaları hemen herkes anlayışla yaklaşmakta

Sarkisyan zirve sonuçlarını normal kabul ederek ″ Yapılan bildiri, sizin de haberdar olduğunuz gibi ve hemen herkes haberdar, çok normal, etapsal bir karar ve biz ülkemizdeki reformlara devam edeceğiz. Doğu Ortaklığının esas amacı, ana ekseni somut ülkede reformlardır. Ve bugün bu salonda ifade edilen, ülkemizde kimi alanlarda daha hızlı ve verimli, kimi alanlarda biraz yavaş ve o kadar da verimli olmayan reformlar gerçekleştirildiğinin bir kanıtıdır, ancak genel süreç sanıyorum normaldir. Bu sürece hız kazandırmalıyız, ve dünkü bildiride işte buna ilişkin konuşmaktaydık».

Fener Rum Patrikhanesi Tedirgin Oldu

Amerika'nın Sesi Radyosu, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi tartışmalarını böyle duyurdu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılmasına ilişkin görüşlerinin Fener Rum Patrikhanesi’ni tedirgin ettiği öne sürüldü.Amerika’nın Sesi Radyosu İstanbul Muhabiri Dorian Jones, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kısa süre önce İstanbul’da Ayasofya Camii’ne ilişkin "Camilerin müze olarak kullanıldığı zamanlar vardı, ancak şimdi yeni bir Türkiye var" sözlerinin Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarını yeniden alevlendirdiğini bildirdi.