Etiketler

Yeşilköy Surp Istepannos Kilisesi Sevgi Yemeği

Kilisemizin yıllık geleneksel sevgi yemeği, 22 Aralık Pazar günü Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan riyasetinde yapılacaktır. Dini törene ve onu takiben Okulumuzun salonunda verilecek sevgi yemeğini onurlandırmanızı rica ederiz.
Saygılarımızla.
Yönetim Kurulu 

Ermeni diasporasından Perinçek kararına tepki

Avrupa Ermeni diasporası 'Ermeni Soykırımı'nı reddettiği gerekçesiyle Doğu Perinçek hakkında verdiği mahkumiyeti bozan AİHM'ye sert tepki gösterdi... AİHM'nin İsviçre'nin ifade özgürlüğü  ilkesine aykırı davrandığına hükmederek Perinçek'i haklı bulması üzerine İsviçre-Ermenistan Derneği harekete geçti. Dernek, İsviçre hükümetinden kararı bozdurmak için AİHM'nin temyiz organı olarak da anılan 17 yargıçlı Büyük Daire'ye başvurmasını talep etti. Yaklaşık 600 bin Ermeni kökenlinin yaşadığı Fransa'daki diaspora kuruluşları da karara sert tepki gösteriyor. Fransa Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Konseyi yöneticisi Ara Toranian, kararı "AİHM tarihinin mutlak ayıbı" olarak niteledi.

ATAA: AİHM, Ermeni Soykırımı İddiaları Hakkında Fikir Birliği Olmadığına Hükmetti

TurkishNY.com - Sözde Ermeni soykırımının reddedilmesini suç sayan İsviçre’ye ait bir yasayı geçersiz kılan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu kararı, Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) tarafından memnuniyetle karşılandı... AİHM, soykırımın hukuki bir terim olduğunu ve kanıtlanması zor bir suç olduğunu belirtti. AİHM, Ermeni meselesine dair genel bir fikir birliği olduğuna katılmayarak, konuya ilişkin tarihi araştırmaların tartışmaya açık olduğu göz önüne alındığı vakit soykırım iddialarının doğruluğu hakkında sonuca varılamayacağını ya da objektif ve kesin gerçekler sunulamayacağını belirtti.

Patrik Kirill kaygılı: "Radikal İslamcılar Moskova için tehdit oluşturuyor"

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Moskova’da sön dönemde radikal İslamcı hareketlerin ivme kazandığını savunarak şikayetçi oldu. Rus ajanslarının bildirdiğine göre, Moskova’da rahipler ile bir araya geldiği toplantıda konuya değinen Patrik Kirill, "sayıları on binleri bulan radikal İslamcıların başkent için tehdit oluşturduğunu" söyledi.

THE MYTH OF TURKISH SECULARISM

By David Boyajian*
Turkey is a secular state. So claim its government and nearly all mainstream Western media. They are mistaken. In civilized, democratic countries, secularism means not only a respectful separation between church and state but also freedom of religion. As we shall demonstrate, Turkish policies have long been the antithesis of secularism. The Turkish government massively supports and funds Islam – specifically Sunni Islam - inside the country. Turkey simultaneously represses religions such as Alevism, and bullies and persecutes indigenous Christians, most of whom it liquidated in 20th century genocides. Moreover, it uses Islam to project Turkish political power into Europe, Asia, and elsewhere. Turkey’s system is more properly termed State Islam.

Türkiye’de din özgürlüğünün durumu nedir?

Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle “din özgürlüğü” kavramının içeriğini ortaya koymak gerekmektedir. Bu konuda uluslararası akademik ve yargısal çevrelerin benimsediği ortak bir çekirdek şöyle belirlenmiştir: (1) Herkesin din veyâ inanç sâhibi olmaya hakkı vardır ve bu hak, din veyâ inancın değiştirilmesini veyâ inanmama özgürlüğünü de içerir. (2) Herkes, tek başına veyâ toplu hâlde, kamusal veyâ özel alanda, din veyâ inancını öğretebilir, yaşayabilir ve ibâdet edebilir. (3) Hiç kimse kendi seçtiği din veyâ inancına ters düşen bir zorlamaya tâbi kılınamaz. (4) Devletler, kendi ülkelerindeki bireylerin din veyâ inanç özgürlükleri konusunda, ırk, cinsiyet, dil veyâ din yâhut inanç temelinde ayrımcılık yapamazlar. (5) Devletler, çocukların eğitiminde ebeveynin veyâ kanunî temsilcilerin din veyâ inanç tercihlerine saygı göstermek zorundadırlar. (6) Din veyâ inanç özgürlüğünün en hayatî önem taşıyan bileşenlerinden biri, dinî cemaatlerin ve inanç topluluklarının tüzel kişilik sâhibi olmalarıdır. (7) Din veyâ inanç özgürlüğünü askıya alan veyâ imkânsızlaştıracak ölçüde kısıtlayan istisnâlar getirilemez. Din veyâ inanç özgürlüğünün bu yedi noktada özetlenen içeriği açısından Türkiye’ye baktığımızda, durumun hiç de iç açıcı olmadığı görülmektedir.

Film celebrating multiculturalism in Turkey makes premiere

A documentary telling its story around an orphan raised in monastery in Turkish, Kurdish, Arabic and Assyrian languages sheds light on mutliculturalism of Turkish society. 'Misafir' (Guest), a documentary film about Bahe, an Assyrian orphan left to famous Deir al-Zafaran Monastery in southeastern Turkey when he was 10 years old and spent his whole life there, was made its premiere in Mardin on Wednesday.

Bakan Davutoğlu, Türkiye Ermeni Patrik Vekili Başepiskopos Ateşyan’ı Kubul Etti

ANKARA (İHA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Ermeni Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan ile görüştü. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda Türkiye Ermeni Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ı kabul etti. Ateşyan, Davutoğlu’na kitap hediye ederken, Davutoğlu da Ateşyan’a lale figürlü tabak takdim etti. Görüşme, basın mensuplarının görüntü almasının ardından basına kapalı devam etti.

Հայտարարություն Հայկական Վերածնունդ - Փարիզ

Ըստ 2013 թվականի դեկտեմբերի 17-ի Ստրասբուրգում կայացրած վճռի, Եվրոպական Մարդու իրավունքների դատարանն որոշում է ընդունել, համաձայն որի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը չի հանդիսանում հանցագործություն:

St. James Armenian Church Holds Successful 72nd Annual Name Day Celebration

The St. James Armenian Apostolic Church of Los Angeles celebrated its 72nd Annual Name Day on December 15. The congregation was honored by the presence of His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese, as the celebrant of the Divine Liturgy.  On this special occasion during church services, Archbishop Derderian presented Encyclicals and the St. Nerses Shnorhali Medals from His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, to Stephani Goshtigian, Dn. Greg Akarakian and Dn. Danny Akarakian. 

Güneydoğu'nun Ermeni Sabuncusu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki terör ve şiddet olayları nedeniyle terk etmek zorunda kaldığı Mardin'in Derik İlçesi'ne 23 yıl sonra dönen Ermeni kökenli Zekeriya Sabuncu, dedelerinin diktiği ağaçlardan elde ettiği zeytinyağı ile sabun üretimine başladı. Bölgedeki terör ve şiddet olayları nedeniyle Derik İlçesi'nde yaşayan çok sayıdaki Ermeni, Avrupa ülkeleri ile İstanbul'a göç etti. 'Çözüm süreci' ile birlikte çatışmalı ortamın sona ermesinin yarattığı güven ortamı ile göç eden Ermeniler, memleketlerine dönmeye başladı. (Ermeni kökenli değil, ERMENİ. HYETERT)

Sene Sonu, Yeni Yıl ve Yılbaşı Çam Ağacı

Bir  seneyi daha  arkamızda bırakarak yeni bir yıla gireceğiz, eski yıl, mutlu, hüzünl , başarılı, başarısız, sevinçli, üzüntülü, sağlıklı, hastalıklı, acılı ve tatlı anlarıyla, her şeyiyle geçmişimizde anı olarak kalacaktır. Yeni yıl ise, yeni beklentiler, yeni umutlar, yeni arzular, yeni bir güç, yeni bir kıvılcım,yeni bir hırs doğuracaktır içimizde.

Bartholomeos'a fahri doktora unvanı

Boğaziçi Üniversitesi'nde Patrik Bartholomeos için düzenlenen fahri doktora unvanı takdim törenine; Fener Rum Patriği Bartholomeos, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç ve çok sayıda davetli katıldı. Barbarosoğlu, tarafından Bartholomeos'a fahri doktora unvanı takdim edildi.

Turkey, the Armenian Genocide and the politics of memory

“Victims of genocide die twice: first in the killing fields and then in the texts of denialists who insist that “nothing happened” or that what happened was something “different,” Colin Tatz, Professor of Politics and International Relations at Australian National University, writes in an article published by The Conversation.

Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları yüz yüze görüştüler

ABD’li eşbaşkan James Warlick, Viyana’da Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının buluşmasına ilişkin olarak ABD’li eşbaşkan, cumhurbaşkanlarının yüz yüze 90 dakika görüştüklerini kaydederek ″Tabii ki ben orada bulunmadım, neler olduğunu bilmiyorum, ancak nispeten hassas meselelere yönelik konuştular, çözüme ulaşmak için açıkça konuştular.″ dedi.

ՊՈԼՍԱՀԱՅ ՄԻՈՒԹԵԱՆ ԿԵԴՐՈՆԱԿԱՆ ՎԱՐԺԱՐԱՆԻ ՍԱՆՈՒՑ ՅԱՆՁՆԱԽՈՒՄԲԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԾ 127ՐԴ ԱՄԵԱԿԻ ԱՒԱՆԴԱԿԱՆ «ԲԱԺԱԿԻ ՊԱՀ»ՈՒ ԽՐԱԽՃԱՆՔԸ

Գրեց՝ Մարիէթ Մինասեան-Օհանէս
Պոլսահայ Միութեան Կեդրոնական Վարժարանի Սանուց Յանձնախումբի անդամներն ու համակիրները այս տարի ալ իրենց սիրելի վարժարանին պատմութիւնը վերապրեցան եւ անոնց հոգիներուն մէջ ծալք առ ծալք բացուեցան իրենց դպրոցական հին օրերու աշխարհը, Կիրակի Դեկտեմբեր 15, 2013ի գիշերը, Միութեան «Գրիգոր եւ Աւետ Քիւրքչիւօղլու» սրահին մէջ, տօնակատարելով վարժարանին 127րդ ամեակի «Բաժակի Պահ»ը:

«Hay Dat» Avrupa Ofisi, AİHM’nin Perinçek’e ilişkin kararını kınadı

Taşnaksutyun Fransa «Hay Dat» Ofisi ve Taşnaksutyun Avrupa «Hay Dat» Komisyonunun konuya ilişkin yaptığı duyuruda şunlar kaydedilmekte: «Fransa Hay Dat Ofisi bu kararı sert bir şekilde kınamaktadır, bu çok tehlikel olup, Avrupa sathında Ankara ve Bakü tarafından yönetilen inkarcı akıntıyla doğrudan dayanışma olup,ek bir mecra açmaktadır. Hatta  söz özgürlüğü arasına saklanarak,Fransa Anaysa Konseyinin yaklaşımını örnek alarak Avrupa Mahkemesi bu meşum kararıyla Ermeni Soykırımı kurbanları ve ardılı nesillerinin onur hakkını ayaklar altına almaktadır.

Ամենապատիւ Տ. ՄԵՍՐՈՊ Արք. ՄՈՒԹԱՖԵԱՆ

Պատրիարք Հայոց Կոստանդնուպոլսոյ. Կոստանդնուպոլսոյ 84.Պատրիարք Նորին Ամենապտուութիւն Տէր Մեսրոպ Բ.Մութաֆեանի Կոմիտաս Վարդապետի ծննդեան 125. ամեակին առթիւ Վարդանանց Երգչախումբի համերգի ընթացքին կատարած ելոյթէն ակնարկ մը. 1995թ
http://www.youtube.com/watch?v=NoFlvBPWvGI

Papa Kudüs'ü ziyaret edecek

Vatikan’a bağlı Kudüs Latin Patriği Fuat Twal, Katolik ve Ortodoksların gelecek yıl aynı tarihte 5 Mayısta ortak "paskalya" kutlayacağını da söyleyen Twal, alınan bu kararın kolay olmadığını ancak bunun herkesin istediği birliği sağlayabilmek için atılan ilk adımı teşkil ettiğini ifade etti. Son olarak Kudüs’e gelip gelmeyeceği merak edilen Papa Franciscus'un Kudüs'e yapacağı ziyaretin takvimini de açıklayan Twal, "Papa gelecek yıl mayıs ayında Kudüs’ü ziyarete edecek. Önce Ürdün’ü daha sonra da İsrail ve Filistin’i ziyaret edecek"

ABD’de Osmanlı İmparatorluğunda Ermeni yaşamının çok yönlülüğüne ilişkin bir takvim yayımlandı

Massachusetts  eyaleti Watertown kentinde faaliyet gösteren «SAVE Armenian Photograph Archives» Projesi «Karanlık öncesi ışık: Soykırım öncesi Ermeniler» adını taşıyan bir takvim yayımladı. Takvim 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğunda Ermeni yaşamının çok yönlülüğünü gözler önüne sermekte.

Rus uzman: Rusya’nın doğrudan Ermenistan’la sınırı olur

Mikhail Shernov, normal faaliyet ve güvenliğin temini için Rusya’nın, Gümrü’deki askeri üssünün güvenliği için Ermenistan’la ortak sınıra sahip olması gerektiğini ifade ederek ″Şimdi Ermenistan’da çokları, Rusya ve Avrasya Birliğinin diğer ülkeleriyle ortak sınır olmadan Gümrük Birliği ve Avrasya Birliği bünyesinde nasıl faaliyet gösterileceğini şüpheyle karşılamaktalar. Ancak bu durum uzun sürmez. Rusya doğrudan Ermenstan’la ilişkilerinde ulaşım altyapısına sahip olur″ dedi ve bunun Transkafkasya ulaşım koridorunun gelişmesi aracılığıyla gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

"Ermeni Meselesi'nde Tek Kişilik Bir Ordu : Rahip Lepsius

M. Galip Baysan
Ermeni meselesi de tıpkı rahip Pierre L’Ermite gibi bölge ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgili kişiler tarafından inanılmaz seviyede istismar edilmiş ve bu konuda batı dünyasında bir numaralı isimler olarak kabul edilmiş ve destek görmüşlerdir. Bu kişiler. Türkler aleyhinde her söyledikleri kabul edilmiş, destek görmüş ve  "Türk düşmanlığı bayrağı" bu kişiler vasıtasıyla Avrupa ve Amerika'da günümüze kadar elden ele taşınarak gelebilmiştir. Bu kişilerin en ünlülerinden biri müttefik Almanyalı rahibi Lepsius’tür. Tıpkı İngiliz yazar ve Politikacı Brice ve yardımcısı bir savaş propaganda elemanı tarihçi A. Toynbee gibi Ermeni meselesinde adeta tek kişilik bir ordu gibi faaliyet gösteren, bütün ömrünü Ermenileri savunmaya adamış ve inanılmaz seviyede başarılı olmuş bir kişidir.

Ermeni İddiaları Yine Fransa Gündeminde

Fransa'da Ermeni soykırımını kabul etmeyenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı yeniden gündeme geliyor. Le Monde gazetesinin haberine göre Cumhurbaşkanı François Hollande, Mayıs ayında gerçekleştireceği Ermenistan ziyareti öncesi, Ermeni soykırımını inkar edenlere yönelik hazırlanacak yasa tasarısını açıklayacak. 27-28 Ocak tarihleri arasında Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret öncesi yeni tasarının resmi olarak açıklanmasından kaçınan Fransa hükümeti, Hollande'ın Mayıs ayında gerçekleştireceği Ermenistan ziyareti öncesi yasayı kamuoyuyla paylaşacak.

Resmi Tarihle Yüzleşme Atölyeleri Başlıyor

DSİP'in düzenlediği Resmi Tarihle Yüzleşme Atölyeleri'nin yeni dönemi başlıyor.Aralık-Şubat programı atölyelerinin ilk toplantısı 20 Aralık Cuma günü Nevzat Onaran "Emval-i Metruke: Ermeni ve Rum Mallarının Türkleştirilmesi" olacak. 2013'te başlayan Resmi Tarihle Yüzleşme Atölyeleri'nde geçmiş ile yüzleşmenin demokratik bir geleceğin inşası için elzem olduğu belirtilerek resmi anlatıların ötesinde gerçekte neler yaşandığını konuşmak ve tartışmak hedefleniyor.

Tıbrevank'ın Bütçesi Açık Kaldı

Toros Alcan başkanlığındaki yönetim kurulunun göreve gelmesiyle, öğrencilerine daha iyi eğitim vermek için bir dizi projeyi hayata geçiren Surp HaçTıbrevank Lisesi Vakfı, yapılan çalışmaların karşılığını almaya başladı. Geçtiğimiz yıllara göre öğrenci sayısı artan lisenin yatılı bölümüne olan ilgi de arttı. Vakıf yöneticileri, 24 Kasım Pazar günü düzenlenen Sevgi Sofrası'nda hayırseverlerden ve toplumdan bütçe açığı için destek istedi... Tıbrevanklı öğrencilerin Najla Osserian yönetmenliğinde çektikleri "Okulda bir gün" adlı kısa filmin gösteriminin ardından, 1 milyon liraya ihtiyaç duyan vakıf için, 650 lira toplandığı duyuruldu.

‘Çalıkuşu’ Margarit’in gerçek öyküsü

HT Pazar / Özlem Yılmaz
Anadolu’da öğretmenlik yapabilmek için adını İnci Sefer olarak değiştirenMargarit Seferyan’ın hayat hikâyesi, öğretmenlik sevdası ve yalnızlığının anlatıldığı “Çalıkuşu” adlı belgesel, Türkiye’nin bir dönemine ayna tutuyor. Kültür ve TurizmBakanlığı’nın destek verdiği belgesel filmde,Margarit’in öğretmenlik aşkıyla Anadolu’da yaşadığı serüven, öğrencileriyle ve halkla kurduğu bağın öyküsü yürekleri ısıtan cinsten... Gençliğinde 6-7 Eylül olaylarına tanıklık eden, bugün 76 yaşında olan Seferyan belgeselde kendi hayatını şöyle anlatıyor: “Babam,Muşlu Sefer Ropen Seferyan. AnnemNeıvart Külhancıyan’dır. 1957- 1984 arasında yaklaşık 25 yıl öğretmenlik yaptım.

Davutoğlu'nun Ermenistan Ziyareti

Ghazarian: Diyalog İçin Akıllı Bir Ermenistan'a İhtiyacımız Var. Civilitas direktörü Ghazarian civilnet'teki Bakan Davutoğlu'nun "Tehciri benimsemiyoruz, gayri insani uygulama sözlerine" atıfla "30 yıl önce böyle cümleler kurulamazdı, artık devletler arası diyalog başlamalı" dedi.Ghazarian, 1982 yılında Türkiye Büyükelçisi Şükrü Elekdağ'ın Dünya İlişkileri Konseyi'ndeki konuşmasında Ermeni Soykırımı ile ilgili bilinen inkarcı söylemi ürettiğini hatırlatarak, "30 yıl önce Davutoğlu'nun cümleleri kurulamazdı" dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermeni soykırımı iddialarını inkar etmenin ifade özgürlüğüne aykırı olmadığına hükmetti.

Doğu Perinçek'i 2005 yılında 1915 olaylarının 'soykırım' olarak nitelendirilmesine karşı çıktığı için cezalandıran İsviçre mahkemelerinin kararı, AİHM'den döndü. Mahkeme, Ermeni soykırımı iddialarını inkâr etmenin ifade özgürlüğüne aykırı olmadığına hükmetti.

CIA, Ermeni Terör Gruplarına Dair Raporunu Açıkladı

TurkishNY.com - Bilgiye Erişim Özgürlüğü Yasası kapsamında CIA, ABD’de, Avrupa’da ve dünya genelinde faaliyette bulunan JCAG ve ASALA gibi Ermeni terör gruplarına ilişkin 1984 tarihli bir raporu üzerindeki gizliliği kaldırdı.News.Az’ın haberine göre CIA raporunda, “Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu” (ASALA) isimli terör grubunun ABD’nin birçok siyasi menfaatine ilişkin giderek artan bir tehdit niteliğinde olduğu belirtildi.

ԳԵՐՇ. Տ. ԽԱԺԱԿ ԱՐՔ. ՊԱՐՍԱՄԵԱՆԻ Ս. ԾՆՆԴԵԱՆ ՊԱՏԳԱՄԸ / Christmas Message of Archbishop Khajag Barsamian

Ահաւասիկ առնեմ զամենայն նոր. (Ահաւասիկ, ամէն բան նոր կը դարձնեմ). Եւ փութով անոնք եկան ու գտան Մարիամն ու Յովսէփը եւ մսուրի մէջ դրուած մանուկը։ Եւ ճանչցան զայն այն խօսքէն, որ իրենց ըսուած էր մանկան մասին։ Եւ բոլոր լսողները կը զարմանային այն բաներուն վրայ, զոր հովիւները պատմեցին իրենց։ Իսկ Մարիամ այս ամէնը կը մտապահէր ու իր սրտին մէջ կը խորհէր։ Եւ հովիւները վերադարձան.կը փառաւորէին ու կ՛օրհնէին զԱստուած այն բոլոր բաներուն համար, զոր լսեցին ու տեսան, ինչպէս պատմուած էր իրենց։ (Ղուկաս 2։ 16-20)

What I Choose It to Mean: On ‘Yeghern’ as the Armenian Translation of ‘Genocide’

By Vartan Matiossian
“The term Yeghern, or Medz Yeghern, is the only word that really captures the essence of what happened in 1915. The survivors used that word. It is the only word that could really explain what happened in 1915. In a world without genocide denial, it would be the best word.” –Khatchig Mouradian (2009)1
‘Medz Yeghern’: the Proper Name of the Genocide

Paros ile Yılbaşı

Erivan’da Noel Ağacının ışıkları yakıldı

Erivan, Cumhuryet Meydanında bulunan Noel Ağacının ışıkları 17 Aralık saat 19.15’te törenle yakıldı. Işıkları bu yıl 3. kez olmak üzere Erivan Belediye Bşk. Taron Margaryan yaktı. NEWS.am muhabirinin meydandan geçtiği bilgiye göre; -7°C soğuğa rağmen meydanda birkaç bin kişi toplanmış durumda.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YAPgd1Dq8P4

‘Armenian diaspora needs to see the change in Turks’ approach to 1915’

Istanbul – Hürriyet Daily News
What happened to Armenians in Anatolia in 1915 is no longer a taboo in Turkey and there is open discussion about it, says expert Aybars Görgülü. The Armenian diaspora needs to realize this change, and Turkey should establish dialogue mechanisms with all segments of the diaspora, he adds

Paros Aralık Sayısı Çıktı


Pastor Honored in White Plains, NY

The occasion was billed as a "triple celebration" for the Armenian community of White Plains, N.Y. It marked 40 years since the birth of an Armenian parish—then dubbed "St. James"—in Westchester. It also marked the 15th anniversary of the long-awaited consecration of the parish sanctuary, the St. Gregory the Enlightener Church of White Plains.

Kaldırılan 'Andımız' Hitler ve Mussolini uygulamasıydı


İlköğretim öğrencilerine sabah törenlerinde ettirilen yemin (Andımız)  son günlerin önemli bir tartışma konusu. Andın artık okutulmaması gerektiğini ifade edenlerle, devamından yana olanlar birbirinden farklı görüşler ortaya koyuyorlar. Peki, “Andımız” nedir. Ne zamandan beri okutulmaktadır?...  And 1933 yılının 10 Mayısından itibaren sabah törenlerinde ilköğretim öğrencilerine okutulmaya başlandı... Eğitim faaliyetlerinde beklide en başarılı olanlar Hitler ve Musssolini oldu. İlköğretim öğrencilerine aşılanması gereken en önemli duygu Hitler’e bağlılığın ne kadar kutsal bir şey olduğuydu. Bu öğretmenlerin de zorunlu bir göreviydi... II. Dünya savaşı sonrasında tek partili faşist rejimler yerlerini demokratik rejimlere bırakırken Türkiye’de de rejim normalleşmeye başlamıştı. Türkiye tekrar çok partili siyasi yapıya geçmişti. Ancak demokratik rejimlerde rastlanmayan And ve benzeri tek parti dönemi uygulamaları Türkiye’de varlığını günümüze kadar sürdürdü. (CHP hala bu And peşinde. HYETERT)

Soykırımı yaşadı ve anlattı

Özlem Ertan
Adı Leon’du. Leon Zaven Surmelian. 1915’i, katliamın o acımasız günlerini yaşayan Anadolu Ermenilerinden biriydi. Hayatının en güzel günlerini geçirdiği Trabzon’dan ayrılıp sürgün yollarına düştüğünde yaşayacağını, büyüyüp iyi bir yazar olacağını ve gördüğü, duyduğu her ne varsa yazacağını bilmiyordu. Ancak sanki bunu daha o zamandan öngörmüş gibi her şeyi hafızasında muhafaza etti. Annesinden ayrıldığı günü, akrabalarının kaçınılmaz sona sürüklendiğini idrak ettiği anları zihnine yazdı. Ne kan rengi nehirlerde yüzen, katledilmiş Ermenilerin çıplak bedenlerini sildi aklından ne de ebediyen kaybettiği evinin görüntüsünü... Bir gün geldi ve Leon Zaven Surmelian, güzel çocukluğunu, onu nasıl kaybettiğini ve yaşamını yazdı. Otobiyografik romanı I Ask You Ladies and Gentleman/ Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler, sadece Surmelian’ın yaşam öyküsünü içeren bir kitap değil, bir dönemi ayrıntılarıyla gösteren devasa bir tablo.

SİYAD'ın İlk Kadın Başkanı Alin Taşçıyan Oldu

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)'ın gerçekleşen son olağan genel kurul toplantısında alınan karar ile eleştirmen, sinema yazarı Alin Taşçıyan SİYAD başkanı olarak seçildi. Bir önceki yönetim grubunda başkanlık Tunca Arslan'a aitti. Dün Cezayir Restaurant'ta gerçekleşen toplantıya 90'ün üyeden 53'ü oylamaya katıldı.

MHP'li vekilden Trabzon’da ‘kilise’ iddiası

Halaçoğlu, “Trabzon’da 2005-2006 yılları arasında Santa Maria Kilisesi’ne kayıt yaptıran ve Hıristiyan olduğunu söyleyen genç sayısı 12 bini geçmiştir” dedi. Halaçoğlu, “Şimdi enteresandır Türkiye’e misyonerlerin cirit attığı bir dönem yaşanmaktadır. Maalesef bu dönemde 25 bin kilise ev kurulmuştur. Sadece Keçirören’de 46 mahalle vardır. Ama 53 kilise ev vardır” şeklinde uyarılarda bulundu. (Şaka gibi. Adam tam tarihçi, bilim adamı(!) )

Christmas Services at St. Vartan Cathedral

The Nativity and Baptism of Jesus Christ will be observed at New York's St. Vartan Armenian Cathedral on Sunday and Monday, January 5 and 6, 2014. A special liturgical schedule will be in effect for these "Armenian Christmas" services; please make a note of the times.

Ermeni Soykırımı Hakkında Ortaya Karışık

Ömer Çiçekoğlu
Bence en doğrusu hükümetin finanse edeceği uluslar arası tarihçilerden oluşan bir karma komisyon kurulması ve konunun araştırılıp neyin olduğunun ortaya çıkarılması lazım. Aksi takdirde dış politikada ki bu Ermeni duvarı devam edecek, bir de har sene Amerikan Başkanı soykırım dedi mi demedi mi diye endişelenmeye devam edeceğiz. Son bir nokta. Gerçekten bir Ermeni soykırımı olmuşsa ne olacak? Tabi ki özür dilenmesi ve zararların ödenmesi gerekir. Ama Ermenistan'ın istediği gibi toprak, Ağrı Dağı vs değil. Bu istekler zaten rasyonel değil. Ermenistan'ın da bunu görmesi ve konuya daha yapıcı yaklaşması gerekir. (Sayın Çiçekoğlu da soykırımın hukuki objektif bir suç olduğunu unutanlardan. Soykırım kararını tarihçiler veremez. Ermenistan başkanı toprak talebi olmadığını defalarca söyledi. HYETERT)

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է – 6- / THE ARMENIAN APOSTOLIC CHIRCH IS HELD HOSTAGE – VI

Ե. Ինչպէս աշխուժացնել եկեղեցւոյ հոգեւոր եւ հասարակական առաքելութիւնը եւ զայն կենսագործել ժողովուրդի ամէնօրեայ կեանքին մէջ, այլ խօսքով՝ ըլլալ ժողովուրդով եւ ժողովուրդին համար:

‘Hollande Ermenilere verdiği sözleri tutacak’

Arzu Çakır Morın
Hollande, Türkiye’ye 27-28 Ocak’ta yapacağı devlet ziyareti öncesi Ermeni diyasporasının 3 önemli ismi Fransız Ermeni Dernekleri Koordinasyon Kurulu (CCAF) yöneticileri Murat Papazyan, Ara Toranyan ve Alexis Govciyan’ı Elysee Sarayı’nda kabul etti... Hürriyet’in, “Hollande’ın Türkiye gezisi de gündeme geldi mi?” sorusuna Papazyan, “Elbette Fransız devleti ile Türk devletinin ilişkisinin gelişmesi önemlidir. Cumhurbaşkanı da Ermeni toplumuna verdiği tüm sözlerin tutulacağını yinelemiştir. Elbette biz bu diplomatik ve ekonomik yakınlaşmayı tümüyle anlıyoruz. Bu bizim açımızdan hiçbir problem oluşturmamaktadır” dedi.

Eski tas eski hamam

Taner Akçam
Davutoğlu, Ermenistan ziyaretinde, bir grup gazeteci ile yaptığı görüşmede, 1915 yılı için İngilizce inhumane “insanlık dışı” ifadesini kullanmış. Ayrıca tehcir için “bütünüyle yanlış bir uygulama” da demiş... Bence Davutoğlu’nun özellikle “insanlık dışı” kavramını kullanmış olması takdir edilecek bir adım. Hani biraz daha gayret etse, “insanlık suçu” bile diyebilecek. Bunu elbette Türk hükümeti adına olumlu bir adım olarak telakki etmek gerekir... Davutoğlu Erivan’da 1915’i “insanlığa aykırı” bir eylem olarak ilan ederken, Türk hükümeti, “asılsız Ermeni soykırım iddiaları ile mücadele” doğrultusunda stratejik planlar hazırlıyor... Dışarıya başka demeç, içeride ise bildiğini okumak... Anlaşılan 1920’lerden bu yana değişen pek bir şey yok.

Will Turks, Armenians ever reconcile?

Author: Mustafa Akyol
When Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu visited Yerevan on Dec. 12, in the first high-level visit from Turkey to Armenia in five years, he was greeted not only by his Armenian counterpart, Eduard Nalbandyan, but also by political activists. The latter’s welcome, however, was not a warm one. A group of protesters gathered in front of Davutoglu’s hotel to protest Turkey’s “denial of the Armenian genocide.”They wanted “recognition, condemnation and reparations,”and opposed the Turkish foreign minister for not taking those steps.

Unutulmuş Bir Fikir Adamı ve Hukuk Âlimi: Milaslı Gad Frankoi

Kitabın Adı: Unutulmuş Bir Fikir Adamı ve Hukuk Âlimi: Milaslı Gad Frankoi
Yazan: Rıfat N.Bali
Milaslı olmakla iftihar eden, bu nedenle de yazılarını ve kitaplarını, isminin önüne "Milaslı" sıfatını ekleyerek imzalayan Tek Parti döneminin önde gelen fikir adamlarından Gad Franko'yu, hukuk tarihçileri dışında, artık kimse hatırlamamaktadır. Gad Franko Türkiye'nin doktora sahibi ilk hukukçularındandır. Türkleşmeye gönülden inanmış olan Franko'nun yurttaşlık hayalleri Varlık Vergisi Kanunu'nun ayrımcı ve keyfî uygulaması ile yıkılmıştır. Kendisine tahakkuk eden vergiyi, sahibi olduğu Bahtiyar Han'ı satmasına rağmen ödeyemeyen Franko, gönderildiği Aşkale'den manen yıkılmış bir halde dönmüş ve bir daha kendine gelememiştir.

Çoğunluk, azınlık ve devlet

Ali Bulaç / a.bulac@zaman.com.tr
İslam bakış açısından ve tarihte teşekkül eden tecrübeden “azınlık” adı verilen bir statü mevcut değildir...  Benim Hz. Peygamber (sas)'in Medine'deki tatbikatından –Medine Vesikası- ve tarihteki yerleşik uygulamadan çıkardığım sonuca göre, Müslümanların gayrimüslimlerle ilişkileri a) Muahid, b) Zımmilik esasına göre belirlenir. “Muahid”, Müslümanlarla dinleri dolayısıyla savaşmayan, düşmanlarıyla işbirliği yapmayan ve onları yurtlarından sürmeyen, dini arındırmaya tabi tutmayanlardır. Bu kategorideki gayrimüslimler muahittir, siyasi toplumu beraber kurma ve siyasi birliğe ortak olarak katılma hakları vardır. “Zımmi” olanlar ise Müslümanlarla savaşıp da yenilen gayrimüslimlerdir. Gayrimüslim statüsündeki “zımmiler”  devletin merkezi yönetimine katılmazlar, ama sosyo-kültürel hakları –prensipte ve hukuk icabı- teminat altına alınır. İbadet, ibadethane, dinlerine göre öğretme-eğitme hakları korunur. Dahası sivil-medeni alanlarını, hayat tarzlarını dinlerine göre düzenleme hakları var, bunu kendi özerk hukukları ve mahkemeleriyle sürdürürler. İslam'da zımmilere tanınan haklar, modern demokrasilerde yurttaşların geneline tanınmış değildir.

"Orada kardeşim İstanbul Patriği ile buluşmayı arzu ediyorum"

Noel'in kendilerine her zaman Hazreti İsa'nın doğduğu yer olan Beytüllahim'i de hatırlattığını ifade ederek Noel'i düşünürken, İsa Peygamberin yaşadığı toprakları düşünmeden geçemeyeceklerini kaydetti ve gitme arzusunu dile getirdi. 50 yıl önce Papa 6. Paulus'un büyük bir cesaretle kutsal topraklara gittiğini anımsatan Papa Franciscus, "Ben de oraya gitmeyi, orada kardeşim İstanbul Patriği Bartholomeos ile buluşmayı arzu ediyorum. Onunla, 50 yıl önce Papa 6. Paulus ile Patrik Atenagora'nın 1964 yılındaki tarihi kucaklaşmasını anacağız. Bunun için hazırlanıyoruz" ifadesini kullandı.

What Will The Armenian Genocide Centennial Accomplish?

By Hrant Apovian
“Reconciliation means working together to correct the legacy of past injustice.”
–Nelson Mandela, December 16, 1995
The leader of the association of Turkish Jews in Israel, Zali de Toledo, stated that “Turkey should take into account its interests and should normalize relations with Israel or else the Israeli lobby will likely stay neutral when 2015 comes.” This proves that nothing has changed. The world is oblivious to morality and the reality of the Armenian Genocide is no more than a bargaining chip for some nations.

Yılbaşı süslemeleriyle dikkat çeken kilise, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunan St. Antoine Katolik Kilisesi’nde yılbaşı hazırlıkları başladı. Yılbaşı süslemeleriyle dikkat çeken kilise, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

2015 Yaklaşırken İnkar Çeteleri İş Başında!

Nadya Uygun /  nad0910@hotmail.com
Ermeni Soykırımının yüzüncü yılı yaklaşırken malum kesimin etekleri de tutuşmuş vaziyette! Gün geçmiyor ki yeni bir iğrenç uygulama ortaya çıkmasın. Herkes el birliği ile bu büyük günahın, bu insanlık suçunun üstünü örtmeye  ve inkarda ısrarcı olmaya devam ediyor.

Armenia Must Turn To International Court On Armenian Genocide Recognition

Armenpress -- The political authorities of the Republic of Armenia regularly send messages to the world that we do not give up our demands which is already a step forward. “Armenpress” reports that Deputy Director of the Museum-Institute of the Armenian Genocide Suren Manukyan expressed such a view at the course of the meeting with the journalists. “Our demand must be based on the convention of the Genocide, which says that anyone who carries out genocide must receive punishment and the consequences of the genocide must be eliminated. The most important goal that we must put in front of us as a nation, people is to return our homeland,” Suren Manukyan said adding that we must break the myth that after the date of 100 years of the genocide there is no right for the demand.

Davutoğlu'nun sözlerine tarihçilerden sert tepki

Davutoğlu'nun sözlerini Aydınlık'a değerlendiren MHP  Grup Başkanvekili ve eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, “Hükümetin Ermeni açılımını,  kapıların açılması gibi konuları gözönüne alacak olursanız  Ahmet Davutoğlu'nun veya hükümetin bıraksanız sözde soykırımı kabul edecek bir anlayışa sahip olduklarını görürsünüz. Ermenilere karşı tavizler vermeye hazır olduklarının göstergesi. Ben Türk Tarih Kurumu'ndayken bu konuda çok ciddi çalışmalara imza atmıştık. Benim görevden alınmamın temelinde de Ermeni açılımı var. (Ne demezsin, adamın kıymetini bilmemişler (!) HYETERT)

Armenian Genocide Museum to Introduce New Features in 2015

Yerevan- The Armenian Genocide Museum is currently closed because of the reconstruction and it will introduce new exhibition to the visitors by April 24, 2015. The Deputy Director of the Armenian Genocide Museum-Institute adjunct to the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Suren Manukyan stated this at the course of the press conference held on December 9. According to Manukyan the territory of the museum will be enlarged 2.5 times due to the reconstruction. The first temporary exhibition after the reconstruction will be held in 2014 on the occasion of the 100th anniversary of the World War I. 

Buyurun her kaçağa aynı işlemi yapalım!

Eyüp Can 
Sevan Nişanyan'ı Şirince'de kaçak inşaat yapmaktan dolayı mahkum etmiş. Nişanyan kendi arazisi üzerine yaptığı bir kulübeden dolayı iki yıl hapis yatacakmış. Tabii kulübe ile başlayan dava aslında işin bahanesi. Maksat, Şirince gibi bir harabeyi küllerinden doğuran tarihi Rum evlerini tek tek restore eden ve Şirince'yi baştan yaratan Nişanyan'a had bildirmek! Nişanyan'ın sözlerini ve üslubunu beğenmeyebilirsiniz ama binbir emekle tarihe sahip çıktı diye bir insanı hapse atmak nasıl izah edilebilir! Bir yanda 16/9 gibi İstanbul surlarının dibinden yükselen ve tarihi siluete giren gökdelenler, diğer yanda küllerinden doğan tarihi köy Şirince. Birinin yasal kılıfı hazır, kimse dokunamıyor, mahkeme yıkım kararı verdiği halde Başbakan bile sahibine küstüm demekten başka bir şey yapamıyor! (Diğer yandan da büyük şehirlerdeki binaların neredeyse yüzde ellisi ruhsatsız, iskansız. HYETERT) 

Sevan Nişanyan: Kaçsam zil takıp oynarlar

Kaçak inşaat yaptığı iddiasıyla 2 yıl hapis cezası öngören mahkeme kararı Yargıtay tarafından onanan Nişanyan önümüzdeki hafta cuma günü savcılığa giderek teslim olacağını açıkladı. Hakkında açılan davalardan toplam 21 yıl hapis cezası istendiğini belirten Nişanyan, şunları söyledi: "Beni 21 sene yatırmaya cesaret edeceklerini tahmin etmiyorum. Bari, 'Bir, iki yıl yat' diyorlar. Memleketten kaçsam zil takıp oynayacaklar, rahat edecekler. Ama kaçmayacağım. Daha yapacak çok işim var." (Sayın Nışanyan'a geçmiş olsun diyor, en kısa zamanda bu haksızlığın düzetilmesini bekliyoruz. HYETERT.)

Yer Gök Talat Paşa, Yer Gök Soykırım..

Sait Çetinoğlu .
Places that are named after Talat Pasha I. district, named after Talat Pasha:

”Öldüyse At Bebeğini Yere Yürü” Diye Bağırdı Asker. O Mustafa Kemal’in Askeriydi

Tessa Hoffmann - Thea Halo, Pontos Rum bir anne ile bir Protestan Süryani-Arami babanın kızı. “Not Even My Name” adlı kitabı, annesi Themia’nın 1920 yılının baharında, on yaşındayken memleketi Pontos Rum köyünden tehcir edilmesini anlatıyor. Themia, küçük kardeşlerinden farklı olarak bu ölüm yürüyüşlerinden sağ kurtuluyor ve yaban ellerde, Süryanilerin ve Ermenilerin yanında büyüyor. Adının Sano Halo olarak değiştirilmesi ve daha 15 yaşındayken evlendirilmesiyle birlikte, Themia’nın Rum kökeninden hiçbir şey, adı dahi kalmıyor. Kendi yaşının üç katı büyük olan kocasının peşi sıra ABD’ye gidiyor ve çok zor koşullar altında on çocuk büyütüyor. Geriye yıkıntıları ile kalmamış olan ebeveynlerinin evini nafile yere bulmak üzere yıllar sonra kızı Thea ile birlikte Türkiye’yi ziyaret ediyor.

Müflis AKP’den Ermeni açılımı

Bayram Coşkun
Müflis AKP’den Ermeni açılımı Ortadoğu’da ABD patentli Arap Baharı isyanlarına tam destek veren politikası iflas eden AKP hükümeti, eski defterleri karıştırmaya başladı. Hükümet bu kapsamda yeni bir Ermeni açılımı için kolları sıvadı. ( Bu da Yeni Mesaj'ın hezeyanları. Müflis dedikleri AKP'nin son anketlerde oy oranı yüzde ellinin üzerinde. HYETERT)

Oktay Vural'dan Ahmet Davutoğlu'na Ermenistan tepkisi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ...Anlaşılmaktadır ki AKP soykırımı tanımaya hazırlanmaktadır. Evet bu ifadelerle Ermenilere haklısınız diyorsun ve meşrulaştırıyorsun. Türkiye artık savunmaktan vazgeçmiş, teslimiyet için mazeret aramaktadır. 'Adil hafıza' kavramıyla tarihimizi çarpıtmaya hazırlanıyorlar. Oradan diyor ki 'tek taraflı suç deklarasyonu olmaz'... Bu, 'çift taraflı suç deklarasyonunu kabul ederiz' demektir. Tehcirin oluş şartlarını savunmak yerine soykırımı kabul etmeye hazırlanan bir AKP var. 200 bin Ermeni'yi getirip onlara toprak vermek çalışması içindeler. (Al Çölaşan'ı vur Vural'a. Zihniyet aynı. HYETERT) 

Davutoğlu’nun ziyaretini Ermenistan nasıl yorumladı?

Erivan merkezli “civil.net” internet gazetesinin editörü Harut Ekmanyan, Davutoğlu’nun Ermenistan ziyaretinin ülkedeki yankılarını RS FM için değerlendirdi. “İlişkilerin normalleşmesi için, bence, ilk önce Türkiye sınırları kayıtsız ve şartsız açmalı. Çünkü sınırların kapalı olması bu çağda görülür bir şey değil. Türkiye’nin bütün sınırları açık olmalı, böyle bir adımla her şey başlayabilir. Ondan sonra iki devlet mensupları tarafından protokol anlaşması hakkındaki görüşmeler canlandırılabilir ve yeni anlaşmalar olabilir, diplomatik ilişkiler kurulabilir. Ama sınırların açılması bence ilk adım olmalı.”

Sözcü: Söylemediği bir tek şu kalmış! Evet, soykırım yaptık…

Sözcü gazetesi köşe yazarlarından Ermenilere karşı hasmane tutumuyla bilinen Emin Çölaşan, "«Sevgili okuyucularım, Tayyip’in Osmanlı Hariciye Nazırı olan Davutoğlu Ahmet isimli şahıs Ermenistan gezisine çıktı, Ermeni yetkililerle görüşmeler yaptı. Şu söylediği sözlere bakar mısınız: “Tehciri benimsemiyoruz. Gayri insani (insanlık dışı) bir olay. İttihatçıların yaptığı tamamen yanlış bir uygulamadır.” Bu şahıs ya tarih bilmiyor, ya da Ermenistan’a yağ çekiyor. Birinci Dünya Savaşında Rus ordusu Doğu Anadolu’ya girmiş, Osmanlı uyruğu olan Ermeniler ve Ermeni çeteleri devlete karşı ayaklanmıştı." (Bu adamdan başka ne beklenir, yalan, yanlış. HYETERT)

Tartışma yaratan davetiye!

Boğaziçi Üniversitesi'nin Patrik Bartholomeos’a gönderdiği davetiye tartışma çıkardı. Boğaziçi Üniversitesi, 19 Aralık tarihinde Fener Rum Patriği Bartholomeos’a fahri doktora unvanı verecek. Rektör Prof.Dr.Gülay Barbarosoğlu’nun imzasını taşıyan davetiyede ise “Saygıdeğer Ekümenik Patrik Bartholomeos I için düzenlenen fahri doktora unvanı takdim törenine katılımınızı saygılarımla rica ederim” ifadesinin yer alması tartışmaları beraberinde getirdi.