Etiketler

"Diyarbakır'ın Nüfusu 145 Yılda 70 Kat Artış Gösterdi"

Diyarbakır'da 1846 yılında yapılan nüfus sayımına göre kentte 21 bin 372 kişinin yaşadığı, bu oranın aradan geçen 145 yıl sonunda yaklaşık 70 kat artış gösterdiği belirtildi...1869 yılında 21 bin 372 olan Diyarbakır'ın nüfusunun yarısından fazlasının gayrimüslim olduğu, nüfusun 10 bin kadarının Müslüman olduğu ifade edildi.

ՊԱՐՈՅՐ ՍԵՒԱԿ – PARUYR SEVAK

1924-1971 ԾՆՆԴԵԱՆ 90-ԱՄԵԱԿ
January 24, 1924 – June 17, 1971 was an Armenian poet and literary critic. He is considered one of the greatest Armenian poets of the 20th century. Sevak was born Paruyr Ghazaryan  in Chanakhchi (now Zangakatun) village, Armenian SSR, Soviet Union to Rafael and Anahit Soghomonyan on January 24, 1924. Sevak died on June 17, 1971 in a car crash while on a drive back to Yerevan.

Kasım Ayı Irkçısı: Muharrem İnce (CHP Grup Başkan vekili)

DurDe’nin geleneksel “Ayın Irkçısı” seçimi sonuçlandı. Altı adayın yer aldığı oylama sonucunda Kasım Ayı Irkçısı, oyların yüzde 35’ini alan Muharrem İnce seçildi. Oylama dağılımı ve daha geniş açıklama aşağıda yer almaktadır. “Aralık Ayı Irkçısı” oylaması ise Ocak ayı başında gerçekleşecektir. Önerilerinizi durde@durde.org adresine yollayabilirsiniz.

İBB Ermeni ailenin evini yıktı

Billur Özgül
Hamparsum-Janet Solarbaş çiftine ait İstanbul Ortaköy'deki 99 yıllık ev, belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Yedi çocuğuyla birlikte Hamparsum Solarbaş kış günü sokakta kaldı. 1915 olayları sonrasında Yozgat'tan gelen Hamparsum Solarbaş'ın babası Ohannes Solarbaş devlete para ödeyerek Ortaköy Dereboyu Caddesi'ndeki evi satın aldı. Aile, mülkün her türlü vergisini ödedi ancak tapu belgeleri yoktu. Hamparsum Solarbaş ise 1983 yılında belediyeye 2 bin lira ödeyerek tapu tahsis belgesi aldı. O günden bu yana vergilerini ödemeyi sürdürdü.

Dünya Satranç Şampiyonası Ermenistan'da Yapılacak

Bu yıl düzenlenecek Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası da 2-15 Mart günlerin Erivan’da yapılacak.Dünya Takımlararası Satranç Şampiyonası 2015’te Ermenistan’da düzenlenecek. Şampiyona, 1-15 Mart günleri arasında gerçekleştirilecek.

Ermenileri hedef göstermek küstahlıktır

Simon Daron
Ermenileri hedef göstermek küstahlıktır, Ermeni düşmanlığı herkesin bilinç altında var. Hamidiyeci-İttihatçı T.C. ırkçı zihniyeti, inkar, imha, asimilasyon, soykırım suç ittifakı devam ediyor... Sizler bu insanların kolundan tutun köyünden, memleketinden zoraki kovun, şimdide Ermeni diasporasını sanki uzaydanmış gelmiş gibi görün, her hangi Ermeni yazarlarını hedef göstererek bu sorumsuzluktan kurtulamazsınız...bizler yok olmadık,varız,var olacağız ve her yerdeyiz.... Her türden devşirmelere çağrımız Köklerinize dönün......

Erlin'den Konser


Halkımız terörist!

Ali Kenanoğlu / akenanoglu@evrensel.net
Milliyet’in haberine göre; ‘Hozat Emniyeti’nin hazırladığı “İlçenin Yapısal ve Hizmet Alanına İlişkin Kriterleri” başlıklı raporda, “Bölgenin yüzde 95’i Alevi Müslüman, yüzde 5’i ise Ermeni ve Ermeni dönmesi olup ilçemizde çok az sayıda Sünni vatandaş bulunmaktadır. Halkın tamamı sol görüşlü olup genel olarak devlet aleyhine çalışmaktadırlar. İlçemizdeki gençlerin tamamı örgüt sempatizanı olup örgüte milislik yapan gençler de mevcuttur. 1938 Dersim İsyanı’ndan bu yana bölgede ideolojik faaliyetler (aşırı sol, bölücü ve bölgeci unsurlar) eksik olmamıştır. Bölgedeki halkın gerek sempati duyduğundan, gerekse korkularından dolayı yasa dışı unsurlara yakınlığı bilinmektedir”  şeklinde ifadelerin yer aldığı ve Dersim Hozat halkının tamamının fişlendiği, lise öğrencilerinin okul dışı faaliyetlerinin takip edildiği ve belirli aralıklarla rapor edildiği ortaya çıkmıştır.

Botkyrka’da Soykırım Anıtı İçin İmza Ve Destek İsteniyor

Aşağıda imzası bulunan örgüt, kurum, kuruluş ve aydınlar olarak, Botkyrka Belediyesinin 1915 Soykırım Anıtı’nın yapılmasının önündeki tüm engelleri kaldırarak, bir an önce Soykırım Anıtı’nın yapılmasının imkanlarının sağlanmasını talep ediyoruz.

İdris-i Bitlisi ve Said Nursi Türk-Kürt birlikteliği için çalıştı

Ahmet Bilgi
Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Üner, İdris-i Bitlisi ve Said Nursi’nin Türk ve Kürt birlikteliği için çalıştıklarını söyledi ...Gerçek Türklüğün İslamiyet içinde eriyen Türklük olduğunu ifade eden Said Nursî, Türkler hakkında şu ilginç teşhisini beyan etmektedir: “Türk milleti, anâsır-ı İslâmiye içinde en kesretli olduğu halde; dünyanın her tarafında olan Türkler ise, Müslümandır. Sair unsurlar gibi Müslim ve gayr-i Müslim olarak iki kısma inkısam etmemiştir; nerede Türk taifesi varsa, Müslümandır. Müslümanlıktan çıkan veya Müslüman olmayan Türkler, Türklükten dahi çıkmışlardır-Macarlar gibi. Halbuki küçük unsurlarda dahi, hem Müslim ve hem de gayr-i Müslim var.”

1915’in toplumsal tarihi

Hrant Kasparyan
“Dünyada en etkili güç hatıralardır.” Ermenilerin büyük halk ozanı Baruyr Sevag’ın bu sözüyle başlıyor, Ermeni Soykırımı, Hayatta Kalan Görgü Tanıklarının Anlattıkları adlı kitabın ilk bölümü. Geçen yıllarda Ermenice, İngilizce, Fransızca ve Rusçası yayımlanan kitabın Türkçe çevirisi, Belge Yayınevi tarafından İstanbul’da yayımlanarak raflardaki yerini aldı.1915’te yaşanan karanlık sürece dair 700 tanıklığın aktarıldığı kitabın Türkçe çevirisinin tanıtımı, kitabın yazarı Prof. Dr. Verjine Svazlian ve Belge Yayınevi’nin kurucusu Ragıp Zarakolu’nun katılımıyla Ermenistan’ın başkenti Yerevan’daki Ulusal Kütüphane’de yapıldı. 

Prof. Göregenli: Bu Topraklarda Tek Bir Ortak Bayramımız Yok

Ekin Karaca
Prof. Dr. Göregenli, KCK’den Hozat’ın “Milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri paralel devlettir” sözlerini ayıpladığını ama bunu Kürt siyasal hareketine genellememek gerektiğini belirtiyor... Kolektif kimlik hakları için bunca acı çekmiş, mücadele etmiş bir siyasal hareketin bir sözcüsü, nasıl başka kolektif kimlikleri gayrı meşrulaştırmaya yönelik böyle bir açıklama yapar bilmiyorum. Bu yaklaşımlar, sadece hedef aldığı gruplara yönelik bu toplumdaki gerek günlük hayatta gerekse iktidarlar eliyle gerçekleştirilen şiddeti, ayrımcılığı meşrulaştırmakla kalmıyor aynı zamanda hepimizi siyasal olarak hareketsizleştiriyor. Eğer bütün kötülükler bu hiç tam olarak tanımlayamadığımız, bir takım lobiler, içerde ve dışarıda şeytani mihraklar tarafından yapılıyorsa, biz hepimiz daha iyi bir hayat için neyle mücadele edeceğiz?

Christ's Birth Celebrated at St. Vartan Cathedral

On Monday, January 6, worshipers gathered at New York’s St. Vartan Armenian Cathedral for the observance of the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ. Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, celebrated the Divine Liturgy. The Primate spoke about Christmas as a time of renewal, and emphasized the importance of strengthening our connection with God and with fellow human beings at the start of the new year.

Patrik Bartholomeos, Atina Büyükelçiliğini ziyaret etti

Basın mensuplarına görüşmeye ilişkin kısa bir değerlendirmede bulunan büyükelçi Kerim Uras, “Çok güzel bir görüşme oldu. Türk-Yunan ilişkilerinin düzelmesi, oradaki azınlık koşullarının iyiye doğru gitmesi, Heybeliada Ruhban Okulu, azınlık mallarının iadesi, kaydedilen ilerlemeler. Aklınıza gelebilecek her konuya temas ettik. Geleceğe ilişkin projeler hakkında bilgi verdiler. Yetimhane iade edildi. Yetimhanenin gelecekte nasıl kullanılacağını ifade ettiler. Biliyorsunuz diyalog ve çevrecilik enstitüsü olacak.” dedi.

Sahte belgeli Ermeni yalanı ifşa edildi

Sahte belgeli Ermeni yalanı ifşa edildiAraştırmacı Güzel, Ermeni yalanlarını belgelerle teşhir etti. Türk Tarih Kurumu, Osmanlı (Türkiye) Ermeni nüfusunun 376 bin kişi fazla hesaplanmasına ve 95 bin Ermeni kadın ile çocuğun zorla Müslüman yapıldığı iddialarına dayanak gösterilen İngiliz-Amerikan yapımı yalan belgeyi dünyaya kanıt olarak sunuyor. (Sayılar ile uğraşmak 1,5 milyon değil, 800.000 kişi ya da 250.000 kişi öldürüldü demek neyin yalanlaması? Anlamak zor. HYETERT)

HDP'den, 'paralel Ermeni ve Rum lobileri' açıklaması

HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü imzasıyla yayınlanan açıklama şöyle: “KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat'ın, Paris'te Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın katledilmelerinin birinci yıldönümü vesilesiyle verdiği mülakatta, “Türkiye’de resmi devletin dışında oluşan paralel devletler”den söz ederken, “İsrail lobisi... milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri”nin de “birer paralel devlet” olduğuna ilişkin tespitlerinin HDP içinde ve dışında tartışmalara ve endişelere neden olduğunu görüyoruz. Resmi toplumdan ve devletten, hukuken ve siyaseten dışlanan ve sıkça nefret söyleminin nesnesi kılınan Ermeni, Rum ve Yahudi kimliklerinin “paralel devlet” ile ilintilendirilmesinin halklarımız arasında endişeyle izlenmesinin nedenlerini anlıyoruz..."  (Nefret nesnesi kılınan Ermeni, Rum ve Yahudi kimlikleri kurtuldu da, lobiler biraz okka altına gitmiş. O kadar kusur kadı kızında da bulunur. HYETERT)

Patrik Bartholomeos Atina'da

İstanbul Patriği Bartholomeos, Yunanistan'ın AB dönem başkanlığını devralması törenlerine katılmak üzere Atina'ya geldi. Bartholomeos, Atina ziyaretinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'u makamında ziyaret etti. Yunan Bakan, Bartholomeos'a hitap ederek, "Törenlere katılmanız bizi gururlandırdı ve AB liderlerini de etkiledi. Siz hem çok önemli bir kurumun liderisiniz ama aynı zamanda dini diplomasi için çok önemli bir kişiliksiniz" dedi.

Ermenilerden kim özür dilemelidir.

1915’teki büyük acının her yıldönümünde aydınları sorumluluk tutar, kayığından bir türlü inemediği devletin bulaşan geçmiş günahlarından arınsın, vicdanı temizlensin, ama sistemin katı savunucularını da cepheden karşısına almasın bir tutum bulmaya çalışır... Özür bir hata kabulüdür, uygar bir tutumdur, kişilikliliktir. Kişiliksizlere özür, bir züldür. Sırf cezadan kurtulmak için işlemediği suçları da ekleyen itirafçıların itirafı da kişiliksizliktir. Peki sınıftan, devletten yalıtılı özürler hangi türdür? Nedeni ortadan kaldırmayı ertelemek değil midir? Suçu üreten iyelik, egemenlik, egemenlik ideolojisi ve türevleridir. Özür dilemesi gereken, milliyeti önemsiz, tüm egemenlerdir. Bu tesbit yapılmadan dilenenler hep sözde özürdür.

New book provides shocking evidence of German co-responsibility in Armenian Genocide

“Keep Turkey on our side … whether as a result Armenians do perish or not.” The German ambassador in Constantinople, Count Paul Wolff-Metternich, wrote to the Imperial Chancellor, Theobald von Bethmann Hollweg, in Berlin on December 7, 1915: … Our displeasure over the persecution of the Armenians should be clearly expressed in our press and an end be put to our gushing over the Turks. Whatever they are accomplishing is due to our doing; those are our officers, our cannons, our money… In order to achieve any success in the Armenian question, we will have to inspire fear in the Turkish government regarding the consequences. If, for military considerations, we do not dare to confront it with a firmer stance, then we will have no choice but… to stand back and watch how our ally continues to massacre.

Adana'da kilise basan şahıslara 2 yıl hapis cezası verildi

Saldırıyı azmettirmekle suçlanan sanık Zeki G.’ye ise 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası verildi. Ömer K. ise delil yetersizliğinden beraat etti. Adana'da 'Bebekli Kilise' olarak bilinen Aziz Pavlus Latin İtalyan Katolik Kilisesi'ni ellerinde kılıç ve bıçakla basan kişilere hapis cezası verildi. Kiliseyi basıp, Hz. İsa ve Meryem Ana heykellerini kırarak, eşyayı tahrip ettikleri iddiasıyla yargılanan 2 sanık, 2 yıl 7 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. 

AKP-Cemaat çatışması ve İlahiyatçıların hal-i pürmelali

İftar sofralarında, papazları, hahamları ağırlarken, gayrimüslimlere dua ettirip amin derken, hatırlayınız, fotoğraf karesinde F. Gülen, Tayyip Erdoğan, papazlar, hahamlar beraberdiler… Şimdi ne değişti? Birileri bedduayı bedduayı ayyuka çıkarırken, diğeri de hainlikle suçluyor, inlerine gireceğiz, diyor? 11 yılda işlenen siyasi cürümlerin, dine ve imana yönelik tahribatların, medeniyetimizi savuran icraatların vebali bu koalisyonun değil mi? Ancak sadece ABD kurgusu siyasal hareketin veya ABD merkezli cemaat hareketinin değil, acıdır ama böylesi ilahiyatçıların, dindar geçinen yazar-çizerlerin, aydınların, hocaların, müftülerin de foyası ortaya çıktı:“Az bir pahaya dinini satacaklar” diye yüce elçinin işaret ettiği mucize gerçekleşti… (Bu da değişmeyen başka bir ırkçı, dinci kafa örneği. Üçüncü cephe.HYETERT)

Dink davasında tutuklanan 2 kişi serbest kaldı

Trabzon'da tutuklanan Zeynel Abidin Yavuz ve Osman Hayal, davanın görüldüğü mahkemece ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

KCK: Milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri birer paralel devlettir

Bese Hozat: İsrail lobisi, yine milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri birer paralel devlettir. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat, Paris Katliamı’nın birinci yıldönümünde Fırat Haber Ajansı’na verdiği mülakatta “Türkiye’de resmi devletin dışında bir de oluşan paralel devletler vardır. Mesela Fethulah Gülen cemaati paralel bir devlettir. İsrail lobisi, yine milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri birer paralel devlettir” dedi... Paralel devletin korkunçluğu esas burada ortaya çıkıyor. Paralel devlet Gladyo devletidir, NATO destekli cemaatin ve lobilerin illegal devlet örgütlenmesidir. Asıl amacı, Türkiye’nin demokratikleşmesini engellemektir.”  (Bak sen işe. Bizim aslanlar zor durumda kalacak. HYETERT)

Fransa'da Azeri-Ermeni zirvesi

Fransa bu ay sonunda "Dağlık Karabağ" zirvesine evsahipliği yapacak. Paris'teki zirveye ABD, Fransa ve Rusya temsilcileri de katılacak. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki "Dağlık Karabağ" sorununda 20 yıldan beri AGİT Minsk grubu eşbaşkanı olarak arabuluculuk yapan Fransa, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov'u ağırlayacak.

Ermenistan ile Sınır Görüşmesi Yapıldı

Türkiye Ermenistan sınırlarında bulunan Arpaçay, Akyaka ve Digor İlçeleri'nin Kaymakamları ile Türk Sınır Askeri Birliklerinden oluşan bir heyet ile Ermenistan Sınır Makamları arasında Ermenistan'ın Gümrü şehirinde değerlendirme toplantısı yapıldı. Hudut ihlalleri ve alınacak tedbirler, hayvan hastalıkları ve hayvan kaçakçılığı, hudut taşları ve şamandıraların gözden geçirilmesi gibi konular ele alındı. 

Ermeni Diasporası İsviçre'ye Baskı Yapıyor

Ermeni diasporası Doğu Perinçek'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) kazandığı "soykırımı" davası kararını değiştirmek amacıyla İsviçre'ye baskı yapmaya başladı... İsviçre hükümetinin karara itiraz için 17 Mart 2014 tarihine kadar süresi bulunuyor. Bern hükümeti itiraz etmezse karar kesinleşmiş olacak. Ancak İsviçre'nin itiraz talebi de davanın otomatik olarak yeniden ve esastan görüleceği anlamına gelmiyor. Bunun için AİHM'nin itiraz gerekçelerini inceleyip kabul etmesi gerekiyor.

Canadian Turks Should Condemn, Not Condone, Genocide Denial

By Harut Sassounian
Canadian Turks launched a petition last month seeking the removal of all references to the Armenian Genocide from the 11th grade curriculum of Toronto high schools. This petition is a part of Turkish denialists’ long-standing efforts to reverse the Toronto District School Board’s (TDSB) 2008 decision to educate students about the Armenian, Jewish, and Rwandan genocides. TDSB’s action follows the recognition of the Armenian Genocide by the Canadian Senate in 2002 and the House of Commons in 2004. In addition, since 2006, successive Canadian Prime Ministers have issued official annual statements acknowledging the Armenian Genocide, despite intensive political pressure and economic blackmail by the Turkish government.

Patrik Kiril'den ateizm eleştirisi: "Ey insanlar, durun, biz o yoldan geçtik!

"Rusya Ortodoks Kilises Patriği Kirill, Noel nedeniye yayınladığı mesajda, "hıristiyan değerlerin ticarileştirilmesini" kınadı...Kirill, "Batı'da elitlerin genel eğilimi Hıristiyanlık ve din karşıtı. Biz atesit bir dönemden geçtik. Bütün dünyaya şöyle haykırmak istiyoruz: Ey insanlar, durun, bunun nasıl bir hayat olduğunu biz biliyoruz."
(Patrik hazretleri bizim aslanları kızdıracak. HYETERT)

Ermeniler Anı'ya zarar veriyor

Anı'yı mum isleri kapladı.Ermenilerin Anı Harabelerinde yaktıkları mumların isleri freskleri simsiyah ediyor. Kars'a 42 kilometre uzaklıkta olan ve ibadete kapalı olduğu halde Anı'da ibadet eden Ermeniler, yaktıkları binlerce mumla günümüze zor da olsa ulaşan nadide 'Freskler'i simsiyah etmeye başladı. (Korkarız bu da uydurulmuş bir haber. Asırlardan beri kiliselerde mum yakılır. HYETERT)

Ermenistan’ın kararı kesin:Rusya ile Gümrük Birliği’ne gidilecek

Ermenistan’ın Avrupa Birliğiyle Ortaklık anlaşmasını parafe etmekten vazgeçip Gümrük Birliğine girmeyi kararlaştırması, politik ve ekonomik hayatında yaşanmış başlıca gelişme oldu . Ermenistan’ın Gümrük Birliği üyeliğine ilişkin yol haritası Aralık sonlarında Avrasya Entegrasyon Birliğinin Moskova’daki toplantısında imzalandı. Ermenistan’ın,2014 Şubatında Gümrük Birliği tam üyeliğine ilişkin anmlaşmayı imzalamaya hazır olacağı sayılıyor.

“Anadolu’da Kürdistan diye bir yer hiçbir zaman olmadı” / Kürdistan hiç olmadı ki bunun batısı doğusu olsun!

Necdet Pekmezci
Türkiye Cumhuriyeti, Kürt isyanlarını da ihanetini de Osmanlı’dan miras aldı. 1830’da çöken Osmanlı’nın mülkü üzerine gecekondu kurmak isteyenlerin heveslerini bazen Rusya, çoğunlukla İngiltere ve Fransa kabarttı. Ancak hiç bir dönem Anadolu coğrafyasında Kürdistan diye bir bölge olmadı.
(Halaçoğlu'nun yeni marifetleri. HYETERT)

Kanadalı Türkler, Ders Kitaplarında Ermeni İddialarına Savaş Açtı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Kanadalı Türk Dernekleri Federasyonu, 1915 olaylarına ilişkin Türk karşıtı Ermeni iddialarının Toronto’daki okulların müfredatından çıkarılması için başlatılan bir kampanyaya destek çağrısı yaptı. 2008 yılından bu yana öğretim materyallerine giren sözde Ermeni soykırımı ve sözde Asuri ve Pontus Rum soykırımı iddialarının Türk ve Türki kökenli öğrencileri olumsuz etkilediğine dikkat çeken öğrenci velileri ve Kanadalı Türk sivil toplum kuruluşları, müfredattaki içeriğin sadece Ermenilerin bakış açılarını yansıttığı için uygunsuz olduğunu vurguluyor.

Remembering the Assyrian Genocide: An Interview with Sabri Atman

By Varak Ketsemanian
 Boston, Mass. (A.W.) —Exploiting an opportune moment during World War I, the Ottoman government carried out its intent to eliminate the empire’s Christian elements. Although a vast amount of scholarship has been conducted on the annihilation of the Armenians, one aspect of the genocide remains obscure—the extermination of the Assyrians. In the interview below, Sabri Atman, the founder and director of the Assyrian Genocide and Research Center (Seyfo Center), brings to light some of the various characteristics of the Assyrian Genocide (or Seyfo).

Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde Noel Kutlaması

İstanbul'daki Ermeni Cemaati, Hz. İsa'nın doğumunu, Kumkapı'daki Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde kutladı...  Törende, Türkiye Ermeni Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: "Eğer Diyanet İşleri Başkanı'nın camilerde söz hakkı yoksa, tamam susayım. Ama mümkün değil. Diyanet İşleri Başkanı, Türkiye'deki bütün camilerden sorumludur. Türkiye'deki bütün imamların, müftülerin ve hocaların aylığı oradan ödenir. Belki bundan sonra bir çalışma başlayacaktır. Biz devletten yardım alamıyoruz."... Ateşyan, kendilerinden alınan bazı haklar iade edildiği için şükrettiklerini ancak tüzel kişiliğin kendileri için herşeyden önemli olduğunu dile getirdi. (Umarız istenen cemaatin tüzel kişiliğidir, yoksa sadece patrikliğin tüzel kişiliğinin cemaat vakfı olarak tanınmasının yararından çok daha fazla zararı olacaktır. HYETERT)

Cemil Çiçek'in hukuki manifestosu

Erdal Doğan
Sevan Nişanyan gibi dünya ölçeğinde bir marka turizm köyü yaratmış kişi imar yasasına muhalefet edip, mühürlenmiş mührü bozdu diye cezaevine girdi! Eğer şaşırıp da "nasıl” diye sorarsa çekinmeden deyin ki bu Sevan Nişanyan adlı Ermeni yazar, dilbilimci, turizmci yaptığı kendine has köy evleri ile öyle Sultanahmet ve Süleymaniye camilerinin siluetini bozmadığı gibi Zeytinburnu’ndaki binalar ve Haliç metro köprüsü gibi çirkinlikler de inşa etmediği halde ceza evine girdi! Ama haklı olarak şimdi diyeceksiniz ki kardeşim sonuçta O bir Ermeni, dünya güzellikleri de yaratsa O’nun cezası en hafifinden hapistir. Elbette ki bir Ermeni’yi bir Türk’le aynı kefeye koyma haddimi aşmıyorum. Hele ki başbakanın oğlu ile bir tutmak, haşa!Fakat Sayın Çiçek en azından sizin çok sevdiğini bildiğim için bu kadar rahat rahat bu Ermeni yazarın durumunu aktardım. 

Ermeni diasporası ayağa kalktı

Ermeni diasporası Doğu Perinçek'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) kazandığı "soykırımı" davası kararını değiştirmek amacıyla İsviçre'ye baskı yapmaya başladı. Fransa Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Kurumu, davayı kaybeden İsviçre'nin AİHM'de karara karşı temyize başvurması için uluslararası dilekçe kampanyası başlattı. İsviçre Adalet Bakanı Simonetta Sommaruga'ya hitaben hazırlanan dilekçede, AİHM'nin Doğu Perinçek kararı için "alçak, sorumsuz ve saçma" gibi sıfatlar kullanıldı. Karar AİHM tarihi açısından "mutlak bir ayıp" olarak tanımlanıp, Strasbourg mahkemesinin "Ermeni soykırımının inkarcı propagandasına katkıda bulunduğu" öne sürüldü.

A Merry Armenian Christmas message from the ANCA


Dear Friend of Armenia, as we face a (modest) cold-snap here in much of America on this blessed Christmas Day, I know that many of our thoughts turn to our brothers and sisters in our homeland. Facing another cold Caucasus winter - families living in villages, children studying in schools, and soldiers guarding the frontiers of Armenian freedom - are all targeted simply because they're Armenians living on Armenian land. They're threatened by Azerbaijani aggression, blockaded by Turkey, and attacked by powerful lobbies, like the oil industry and arms sellers.

Ermeni Soykırımının taınması meselesi Türkiye’de seçim kampanyası gündem meselesine dönüşür

Avrupa Jepolitik Analiz Merkez Genel direktörü, siyaset bilimci Dr. Mateusz Piskorski,  Türkiye’nin 2014’teki başkanlık seçimleri ve 2015’te parlamento seçimleri olmak üzere seçim kampanyası dikkate alınarak Erivan’la ilişkilerin ısınmasına yönelik herhangi bir reel adım beklememek gerektiğini ifade ederek ″Bu 1915 Ermeni Soykırımının tanınması meselesini de ilgilendirmekte. Bu mesele büyük bir ihtimalle seçim kampanyası gündem meselesine dönüşür″ dedi.

Patrik grip oldu 21 yıllık gelenek bozuldu

Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, Fatih'teki Fener Rum Patrikhanesi'nde düzenlenen ayin ve denizden haç çıkarma töreniyle kutlandı. Bu yılki törenlerde bir ilk yaşandı.Bu yıl ilk kez törene Fener Rum Patriği Bartholomeos katılmadı. 1992 yılından bu yana bu önemli törene katılan Bartholomeos'un grip olduğu ve dinlendiği öğrenildi. Fener Rum Patrikhanesi'ne sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, Patrikhane'nin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ayinde mum yakarak, dua etti. Bartholomeos sabah düzenlenen bu ayine de katılmadı.

Ermenistan Gümrük Birliği üyeliğinde karar kıldı

Ermenistan’ın izlediği hareket hattının rotası 2013-te kökten değişti. Ermenistan’ın Avrupa Birliğiyle Ortaklık anlaşmasını parafe etmekten vazgeçip Gümrük Birliğine girmeyi kararlaştırması, politik ve ekonomik hayatında yaşanmış başlıca gelişme oldu . Ermenistan’ın Gümrük Birliği üyeliğine ilişkin yol haritası Aralık sonlarında Avrasya Entegrasyon Birliğinin Moskova’daki toplantısında imzalandı. Ermenistan’ın,2014 Şubatında Gümrük Birliği tam üyeliğine ilişkin anmlaşmayı ilzalamaya hazır olacağı sayılıyor.

CHP'li Toprak, Ermeni Cemaatinin Noel Bayramı'nı Kutladı

İstanbul, (DHA) CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak,  Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesini ziyaret ederek Tüm Ermeni Cemaatinin "NOEL BAYRAMI"nı kutladı..Ermeni Cemaatinin tamamına yönelik olarak Meryem Ana Kilisesi’ndeki cemaatin Noel Bayramı'nı kutlayan Toprak, yeni yılın bütün dünya halklarına barış, kardeşlik, huzur ve mutluluk getirmesini diledi.

Dink davası: Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz yakalandı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink cinayeti davasında yargılanan sanıklar Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Kararın ardından Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz, Trabzon'da gözaltına alınarak, adliyeye sevk edildi... Duruşma ertelendi.

Շնորհաւոր Սուրբ Ծնունդ / Mutlu Noeller / Merry Christmas / Joyeux Noël

Քրիստոս ծնավ եւ հայտնեցավ, Օրհնյալ է հայտնությունը Քրիստոսի մեզ եւ ձեզ մեծ ավետիս:

ՏԱՂԱՒԱՐ ՏՕՆԵՐՈՒ ՅԱՋՈՐԴ ՕՐ, "ՄԵՌԵԼՈՑ" ԻՆ , ՅԻՇԵՆՔ', ՆԱԵՒ ՄԵՐ ԱՆՇԻՐԻՄ ՆԱՀԱՏԱԿՆԵՐԸ:

Ինչպէս կը տեղեկանանք Մայր Աթոռ Սբ.Էջմիածնի կայքէջէն, ըստ հայաստանեայց Առաքելական եկեղեցւոյ կարգի' հինգ  տաղաւար տօներր  Սբ.Ծնունդ եւ Աստուածայայտնութեան; Սբ.Յարութեան;Քրիստոսի Պայծառակերպութեան-Վարդավառ; Վերափոխում -Սբ.Մարիամ Աստուածածին ;Խաչվերացի ,տօներու յաջորդող եկրորդ օրը "Մեռելոց" է:Այս օր, Հայ. Եկեղեցւոյ մէջ ննջեցեալներու յատուկ յիշատակութիւն եւ աղօթք տեղի կ'ունենայ: 

Sevan Nışanyan Hapiste de Boş Durmuyor ve Destek Bekliyor

Facebook'tan oğlu yoluyla Ali Nesin'e ilettiği mesaj: "Torbalı Açık Cezaevi'nin kütüphanesini adam etmek için Dersim Ovacık'lı Mehmet ile kolları sıvadık. Bol kitaba ihtiyacımız var. Roman, siyaset, tarih, okul kitabı, çocuk kitabı her şey olur. Özellikle yayıncı dostlarımızın yardımları makbule geçecek. Adres: Torbalı Açık Cezaevi, İzmir."

Krisdos dzunav yev haydnetzav! Orhnyal eh haydnootiunun Krisdosee!

We convey our blessings to you and your family on the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ. May the blessings and joys of Christmas be with you and your loved ones always. With prayers, Archbishop Khajag Barsamian Primate

Paros Ocak Sayısı Çıktı


'Türkiye, Ermeni Soykırımı İddialarına Odaklanmalı'

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, Ermenilerin 100| yılda büyük patlama yapmak için çalıştıkları, güçsüz Türkiye bekledikleri, Ortadoğu'da İslam aleminin kaos içinde bulunduğu dönemde Türkiye'nin içeride günlük mücadeleleri ve çekişmeleri bir an evvel sona erdirmek ve istikrarlı ilerlemesine devam etmek zorunda olduğunu söyledi.Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen ay Türkiye'deki iç politikalar nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) soykırım inkarı hakkında verdiği karar ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Erivan ziyaretinin gündemi çok fazla meşgul etmediğini savundu.

Քրիստոս Ծնաւ Եւ Յայտնեցաւ, Ձեզի Մեզի Մեծ Աւետիս

Քրիստոս Ծնաւ Եւ Յայտնեցաւ, Ձեզի Մեզի Մեծ Աւետիս
Christ is born and revealed

Balat'taki "Demir Kilise'nin yapım serüveni

Osmanlı Tarihi sürecinde; "Stefanaki Paşa" ya da "Aleko Paşa" diye bilinen bir Bulgar olan Stefan Bogoridi, Rumların soydaşlarına yaptığı baskılardan rahatsız olmaktadır. Bogoridi bu vicdan azabıyla Bulgarların lehine bir takım girişimlerde bulunmaya başladı ve nitekim 18 Eylül 1848’de Padişaha bir mektup yazarak İstanbul’da yaşayan Bulgar Cemaati’ne mahsus bir papaz evi kurulması için müsaade istedi. Stefan Bogoridi’nin mektubuna,  23 Eylül 1849 tarihli Padişah iradesi ile izin verildi. Stefan Bogoridi, şu anda üzerinde “Demir Kilise”nin (Sveti Stefan)  bulunduğu, kendi mülkü ve üzerinde eski evi bulunan arsayı papaz evi yapımı için bağışlayınca,  9 Ekim 1849’da papaz evi ya da küçük kilise denilen eski ahşap ibadethane, 23 Ekim 1849’da yapılan törenle Arhidyakon Stefan (Aziz Stefan) adı ile takdis edildi. 

Denialism : Petition against the rogue decision of the European Court of Human Rights

In a decision of 17 December 2013, which will remain an absolute disgrace in the history of the European Court of Human Rights, this jurisdiction which has never so little deserved its name, decided to give reason to Dogu Perincek, the zealous and determined denier of the Armenian Genocide by proposing to condemn Switzerland for its infringement of freedom of expression! Co-founder of the Talaat Committee (the Turkish “Hitler”), a backroom created by Ankara to export the denialist theses of Turkey to Europe and beyond, Dogu Perincek had appealed against a decision pronounced by the Swiss courts, fining him twice for his denialist statements.

Papa Kutsal Topraklar’a Gidiyor: Orada Patrik Bartholomeos’la Buluşacağız

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Ürdün, İsrail ve Filistin’i kapsayan ziyaretinin 24-26 Mayıs tarihinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Ruhani lider, Kutsal Topraklar’a yapacağı gezinin, Papa 6. Paulus ile Patrik Atenagora’nın Kudüs’teki tarihi kucaklaşmasının 50’nci yılında gerçekleşecek olduğunu hatırlatırken, orada Fener Rum Patriği Bartholomeos ile buluşacağını da söyledi.

Շնորհաւոր Սուրբ Ծնունդ / Mutlu Noeller / Merry Christmas / Joyeux Noël


Taşnaksutyun: Ermenistan, Ermeni-Türk protokollerinden imzasını geri çekmeli

Taşnaksutyun milletvekili Artsvik Minasyan, ″Türkiye’nin kendi tarafından öne sürülen koşulların icra edilmeden sakinleşmeyeceğinin bilincinde olmalıyız. Türkiye’nin ön koşullarının karşılanması, kısaca Ermenistan devletinin imha edilmesi anlamına gelmektedir. Diğer taraftan, biz devlet olarak, devlet başkanı ve siyasal çoğunluk olarak Ermeni-Türk protokollerinden Ernenistan’ın imzasının geri çekilmesi gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Bu dış politikada bir adımdır..." 

ԻՆՉ~ Է ՃՐԱԳԱԼՈՅՑԸ,ԽԹՈՒՄԸ

Հայաստաեայց Առաքելական Եկեղեցին , Տէրունական երկու մեծագոյն տօններ, Սբ.Ծննդեան եւ Սբ.Յարութեան տօններու նախորդող օրերուն  կը կատարէ յատուկ արարողութիւններ որոնք կը կոչուին ''Ճրագալոյց": Ճրագալոյց , որպէս բառ եւ իմաստ կը նշանակէ ճրագ վառել,մոմ վառել,լուսաւոր օր:

Noel ve Teofania Kutlu Olsun

Ermeni Kilisesi takvimine göre Noel bu akşam başlıyor, 5 Ocak günü güneşin batışıyla başlayan kutlamanın ayini 6 Ocak sabahı yapılıyor. 6 Ocak aynı zamandan Ortodokslarda Hz. İsa'nın doğuş ve vaftiz edilişinin yıldönümü olarak kabul edilen Teofania bayramı. 6 Ocak Ermeniler ve Rumlar için önemli bir gün. Bugün Ermeni Kilisesi takvimine göre Noel. Aynı zamandan Ortodokslarda Hz. İsa'nın doğuş ve vaftiz edilişinin yıldönümü olarak kabul edilen Teofania bayramı.Շնորհաւոր Սուրբ Ծնունդ

Hem mimar değil, hem de Ermeni

Tal’ât Ulusoy * /
İttihatçı Cumhuriyet’e “Yanlış Cumhuriyet” demişti. İttihatçı Cumhuriyet’in “neresi doğru” diye soran olmuş muydu size Sayın Nişanyan? Yer adlarının yedi sülalesi, kavramların dibi bucağı, kelimelerin kökü kökeni üstüne “kelimebaz”lık yapmak size mi kalmıştı? Sevan Nişanyan, “kaçak inşaat” yaptığı için hapse girdi. Girer tabii, bu memlekette “hukuk” var, “demokrasi” var, hepsinden önemlisi eşitler arasında “eşitlik” var. Ermeni mallarının üstüne konup “yolunu bulmuş” Tal’ât Paşacıların, “yolsuzluk”la suçlanan şehzadeyi kadı huzurundan kaçırmış Enver Paşacıların “milleti hâkime” geleneği, haklı olarak böyle haddini bilmezlere tahammül edemezdi.

Bugün ve yarın ‘özel günler...’

Güngör Uras / guras@milliyet.com.tr
Bu akşam üzeri saat 17.00’de gün batımı sonrası Ermeni vatandaşlarımız, “Kutsal Doğum Bayramı”nı kutlamaya başlayacaklar. Kiliselerdeki büyük tören ise yarın sabah yapılacak. Hıristiyanlar, her yıl 6 Ocak tarihinde “Epiphany” diye adlandırılan bir “yortu” gününde (1) İsa’nın beden alıp dünyaya gelişini, (2) 8 günlük iken sünnetini, (3) 40 günlük iken mabede sunuluşunu, (4) 12 yaşında din adamlarıyla konuşmasını, (5) 30 yaşında vaftizci Yahya tarafından vaftizini bir arada ve tek bir günde kutlardı. (Değerli hocaya çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz. HYETERT)

Noel ağacının ışıklarını çocuklar yaktı: «Bir, iki, üç, Noel ağacının ışıkları yansın»

Erivan Devlet Stanislavsky Rus Drama Tiyatrosunda her zaman olduğu gibi çocuklar için Yeni Yıl masalı ve etkinliği gerçekleştirildi. NEWS.am muhabiri mutluluğunu çocuklarla paylaştı. Video: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hUzxDGK0E7I

MEP: Ermeni-Türk ilişkilerinin iyileşmesi yönünde eğilim bile yok

Müreffeh Ermenistan Partisi (MEP) Meclis Grubu sekreteri Naira Zonrabyan, Ermen-Türk ilişkilerinde iyileşme yönünde bir eğilim bile bulunmadığını kaydederek ″Zamanında Türkiye’nin önde gelen simalarıyla görüştüm. Bu görüşmeler beni Ankara’da hala Osmanlı Türkiyesinin politikalarını devam ettiren siyasetçilerin olduğu, Ermeni-Türk ilişkilerinde iyileşme şansı olmadığı düşüncesine getirdi.

O kapı tam iki asırdır neden kapalı?

Kaynak:Murat Kutlu
Osmanlı Devleti tarihinde idam edilen üçüncü ve son patrik ise Moralı Gregorius’dur. Sultan II. Mahmut devrinde patlak veren Mora İsyan’ını (1821) desteklemek ve Rus Çarı Alexander ile işbirliği yapmak gibi suçlamalar nedeniyle bizzat Sadrazam Benderli Ali Paşa’nın yaptırdığı tahkikat sonucu suçlu bulanan Patrik Gregorius, 22 Nisan 1821 yılında Patrikhanenin orta kapısında kurulan darağacında idam edildi. Gregorius’un bedeni önce Odesa’da gömülmüş sonra da Atina’ya nakledilmiştir. Bu olaydan sonra Patrikhane yönetimi “Kin Kapısı” olarak anılan bu kapıyı kapalı tutma kararı almış ve kapı bugün de halen kapalı durumdadır. (Patrikhane ‘Kin Kapısı’ gibi bir adlandırmayı asla kabullenmiyor sadece saygıdan dolayı kapalı tuttuklarını belirtiyor) Güveni bir hayli sarsılan Osmanlı bürokrasisi de yaşanan bu tatsız hadiselerin sonunda bir daha Divan-ı Hümayun tercümanlarını Fenerli beylerden seçmemiştir. (Ekümenik Patriklik kin kapısının  yalan olduğunu defalarca açıkladı ama dinleyen yok http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21160706.asp HYETERT).

Milli burjuvazi: Soykırımla beslenen saksı organizması

Dünyanın ilk Turan derneği, 1910 yılında Macaristan'da kuruldu. Bu dernek Hun, Fin, Ogur, Oğuz vb. birçok kavmin aslında Turan adı verilen efsanevi bir ülkenin halkını oluşturduğunu, Turan'ın sınırlarının Çin'den Adriyatik'e kadar uzandığını savunuyordu... Bütün bu işlerin gerçekleştirilmesi için gereken taşınır ve taşınmaz mallar ise Anadolu Hıristiyanlarından sağlandı. Ege ve Pontus yörelerinde örgütlenen çeteler, Hıristiyan halkı türlü terör eylemleri ve katliamlarla, her şeylerini bırakarak kaçmaya zorladı. 1915 yılından itibaren de düşmanla işbirliği yaptıkları, iç düşman oldukları, dış mihrakların maşalığını yaptıkları, her an ihanet edebilecekleri gibi gerekçelerle yüzbinlerce Ermeni imparatorluğun insan yaşamına uygun olmayan bölgelerine tehcir edildi; ancak kafilelerin büyük kısmı yola çıktıktan az sonra devlet gözetimindeki çeteler tarafından katledildiler. Çıkartılan özel Emval-ı Metruke kanunuyla Ermenilerin servetlerine el konuldu. Bunların bir kısmı Türk/Müslüman/Sünni kimliğini kabul etmeleri karşılığında soykırıma katılan yerli eşraf ve ileri gelenlere dağıtıldı, bir kısmı alınan borçların karşılığı olarak Almanya'ya aktarıldı ve yine önemli bir kısmı "saksıda yetiştirilen" milli burjuvaziye aktarıldı. Aynı durum Anadolu ve Pontus Rumlarının da başına geldi. Yüzbinlerce Rum ihanet edebilecekleri gerekçesiyle ülkenin iç kısımlarına tehcir edildi, servetlerine el konuldu, büyük kısmı katledildi.

Thoughts on the Centennial: Taking History to Turkey in Turkish

Dear Friends of the Zoryan Institute: We take pleasure in sharing with you a recent article by Raffi Bedrosyan, which appeared in the Armenian Weekly and other papers, entitled, “Thoughts on threshold of centennial.” It recommends, in essence, taking Armenian history in Turkish to Turks.It is gratifying to see him articulate so well Zoryan’s long-term approach to enlightening Turkish and Armenian civil societies about the Armenian Genocide, through education and scholarship, as part of their shared history.