Etiketler

Kilittaşı Ermeniler


Asuman Bayrak
“Kilittaşı türler” doğal çevresinde, sayılarına nazaran daha önemli etkide bulunanlara verilen addır. Bulunduğu sistemde, bir kemerin kilittaşının görevine benzer bir rol oynar. Kilittaşı, kemer içindeki diğer taşlardan daha az basınç altında olsa bile, o olmadan kemer çöker. Benzer şekilde bir ekosistemin içinden kilittaşı tür çekilirse, çok dramatik değişiklikler yaşanır. İnsan topluluklarında ise entelektüellerin bir açıdan kilittaşı rolü üstlendiği söylenebilir. Nesim Ovadya İzrail'in “24 Nisan 1915 - İstanbul, Çankırı, Ayaş, Ankara" kitabını okurken aklıma gelen ilk kavram kilittaşı oldu. Kitap öldürülen Ermeni aydınlarını anlatıyordu. Çoğunun adını daha önce duymamıştım.

Hrant Dink ölümünün 7. yılında anılıyor

Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetisi'nin İstanbul Şişli'deki'nin bürosunun önünde 19 Ocak 2007'de suikaste uğrayan Hrant Dink bugün doğduğu topraklarda anıldı. Malatya Hrant Dink Platformu, gazetecinin anısına bugün saat 14.00’te doğduğu eve yürüdü. İstanbul Kadıköy'deki İkinci Yeni Kafe’de ise bugün 19.00’da Hrant Dink anısına bir etkinlik düzenlenecek. Etkinlikte Ümit Kıvanç’ın “19 Ocak'tan 19 Ocak'a” belgeseli ve Şehbal Şenyurt ve Bülent Arınlı’nın “Kırlangıcın Yuvası” adlı belgeselleri gösterilecek.

Ermeniler Öcalan’dan cevap bekliyor

KCK’nın “lobi” açıklamaları nedeniyle istifanın eşiğine gelen HDP üyesi Ermeniler, son kararlarını Öcalan’ın 19 Ocak’ta Ermenilere yazacağı mektuptan sonra verecek. KCK Eşbaşkanı Bese Hozat’ın “Türkiye’de barışa karşı çıkan Ermeni-Rum lobileri var” açıklamasından sonra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) içindeki Ermenilerin rahatsızlığı sürüyor. HDP yöneticilerinin yoğun çabalarıyla Ermenilerin partiden ayrılmaları engellenirken, gözler PKK lideri Öcalan’ın 19 Ocak’ta Ermenilere göndereceği mektupta. (!!!!! HYETERT)

Halep'te katledilen iki Ermeni'nin hikayesi

Halepli iki Ermeni olan Enis ve Minas, El Kaide tarafından hapsedildi. Salıverilmek için Kaide'lilerin "Müslüman olma" şartını kabul eden Ermeniler, bunu yapmalarına rağmen serbest bırakılmadılar. Onları bekleyen, kafalarına sıkılan ikişer kurşun oldu...

Ermeni diasporasından İsviçre'ye baskı

Belçika'daki Ermeni diasporası İsvçre'ye, Doğu Perinçek'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde  (AİHM) kazandığı davayı temyiz etmesi için baskı yapıyor. Belçika Ermeni Komitesi, İsviçre'nin Brüksel Büyükelçisi Benedict de Cerjat'den Perinçek davasında temyiz yolunun kullanılmasını istedi. Komite'den yapılan açıklamada, Cerjat'ı ziyaret eden diaspora heyetinin, 1915 olaylarının "100. yıldönümü yaklaşırken AİHM'in verdiği bu kararın Avrupa'daki aşırı Türk hareketleri güçlendireceği" tezini savunarak temyiz için her türlü destek sözü verdiği belirtildi.

Eğitim Bakanı: Ermenistan’ın ismi Doğu Ermenistan Cumhuriyeti olarak değişsin

Ermenistan Cumhuriyetçi Parti (ECP) Bşk. yard., Eğitim ve Bilim Bakanı Armen Aşotyan, Ermeni platosunun bu bölümü üzerinde kurulan devletin isminin Doğu Ermenistan Cumhuriyeti konmasının daha doğru olcağını sanıyorum. Bu öneriyi Millet Meclisi’nde, tekrar Anayasa Reform Pakti tartışmaları esnasında 2005’te de ifade ettim. Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü yaklaşmakta. Görüşler için müteşekkir olurum», dedi.

Ara Güler’s Exhibition Opens in Washıngton

Twenty black-and-white photographs of lesser-known sites in Turkey — the work of Turkish Armenian photographer Ara Güler, – are on display in the intimate exhibit “In Focus: Ara Güler’s Anatolia,” at the Arthur M. Sackler Gallery, The Washington Post reports. A legend,  Güler, 85, is called the “Eye of Istanbul” for his 1950s and ’60s photos of street scenes that are among the most iconic representations of the city.

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է – 8 -

Է. Եկեղեցին որպէս «հիւանդանոց» հասնի իր ժողովուրդի կարիքներուն եւ վերքերուն, ջերմացնելով անոնց հոգիները ապագայի փայլուն տեսիլքով: Վերջին դարու, Հայց. Եկեղեցւոյ մասին արտայայտուած մեծագոյն ճմարտութիւններէն մէկն է հետեւեալ հարցադրումը, «Ի՞նչու աղքատ է մեր եկեղեցին աստուածահաճոյ եւ բարեգործական հաստատութիւններով եւ ի՞նչ պէտք է անենք, որ նա իւր հիւանդանոցները, անկելանոցները, որբանոցները, աղքատախնամ հաստատութիւններն ունենայ» (Գարեգին Ա. Յովսէփեան,Մեծի Տանն Կիլիկիոյ):

Sırma Oran, Leylekian'a Karşı Açtığı Hakaret Davasını Kazandı

Sırma Oran'a yerel yönetime aday olabilmesi için sözde Ermeni soykırımını tanıma baskısı yapılmıştı. Leylekian, 2010'da France-Armenie dergisi ve internet sitesindeki yazısında Sırma Oran'ı Ankara'nın ajanı, inkarcılık politikasının sözcüsü olmakla suçlamış, insanlık dışı bir figür olarak tanımlamıştı. Sırma Oran, diyasporanın önemli ismi Laurent Leylekian'a açtığı hakaret davasını kazandı. Leylekyan İnkarcı dediği Oran'a 7 bin 500 Euro (yaklaşık 10 bin TL) ödeyecek. (Perincek'e destek çoğalıyor. HYETERT)

Ermeni diasporasının 2015 oyunları

Serkan Üstüner
Ermeni Diasporası Sözde Ermeni soykırımının yüzüncü yılı olan 2015 tarihi için çalışmalarına devam ediyor... Bu çalışmada; Ermeni Diasporası'nın 2015 yılında bahsedilen hedefe ulaşması için düşündüğü politikalar şu şekildedir: Hukuk, uluslararası alanda etkinlik ve medya başlıkları altında toplanabilir.
-Davayon davası ile meşruriyet kazanma
-Tüm alanlarda etkinlikler
-Sözde soykırım için devletlerle yakın temas
-Medya ayağı ile sözde soykırıma destek
-Ünlü müzisyen wonder'la işbirliği
-2015 posteri için çalışmalar

Dersim Seyahatname

Ermeniceden çeviri: Payline Tomasyan
Yayına hazırlayan: Ardaşes Margosyan
Kapak tasarımı: Aret Gıcır
Kapak fotoğrafı: Şal-şapikli kıyafetleriyle Dersimli köylüler, (Hasan Saltık arşivi)
ISBN 978-605-5753-35-1
Baskı: Sena Ofset
İstanbul, Aralık 2012
13x19.5 cm, 200 sayfa, 16 TL

Hrant Dink için Agos'a Yürünecek

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak'ta öldürülüşünün 7. yılında anılıyor. Hrant’ın Arkadaşları 19 Ocak’ta saat 13.30’da Taksim’den Agos gazetesine yürüyecek. Yürüyüşe Ümit Kıvanç'ın hazırladığı video ile çağrı yapıldı. Boğaziçi Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı'nın altıncısı düzenlenecek.

CNN’de Ahtamar adası Surp Haç Kilisesine ilişkin röportaj

Van Gölü Ermeni Krtallığı sınırları içindeydi. Amerikan CNN TV kanalı el-portalı Türkiye’nin 6 az bilinen cazibe mekanına ilişkin yayımladığı röportajda, Van Gölü Ahtamar adasındaki Surp Haç Kilisesini anlattı. Röportajda ″Birçok ziyaretçi Türkiye’de sıklıkla Akdeniz sahillerinin güzelliğini, insane yoğun mekanları veya İstanbul’un devasa camileri ve saraylarını görmektedir. Ancak ülke o kadar büyük ki, başka cazibe mekanları da bulunmakta.″ demekte.

Katolikos Aram I «Cenevre-II» Konferansında Suriye’de Ermenilerin zorla müslümanlaştırılması konusunu konuşacak

«Jamanak» gazetesine açıklamada bulunan Şam Ermeni Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Armaş Nalbandyan, Konferans esnasında son dönemde tüm dünyanın konuştuğu bir meselenin gözardı edilmesi, gündeme getirilmemesinin yanlış olacağını söyledi. Dahası Nalbandyan’ın ifadesiyle ″bu temanın gündeme getirilmesi Hıristiyanların elinde değil, bu konuda dünyanın ses çıkarmadığını söylemek de yanlış.

«Haykakan Jamanak»: Dış göçe ilişkin katastrofik veriler

«Haykakan Jamanak» gazetesi şunları yazmakta: «Dış Göç Araştırma Komisyonu 24 Ocak’a dek gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını kamuoyuna duyuracak. Sahip olduğumuz güvenilir bilgilere göre; ilk veriler mevcut ve bunlar katastrofik bir hal arz etmekte.

Fransa Ermenileri, Türkiye’nin AB’ye üyeliği müzakerelerini protesto eylemi gerçekleştirecek

Fransa cumhurbaşkanı Françoise Hollande’nin Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaet ve bu ülkenin AB üyeliği müzakerelerinin tekrar başlaması Fransa Ermenilerince, 25 ve 26 Ocak tarihlerinde Fransa’nın farklı kentlerinde protesto edilecek.

Primate Visits Armenian Schools and Old Age Homes

eNewsletter of the Eastern Diocese, Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, visited local Armenian schools and homes for the elderly last week. These included the Holy Martyrs Armenian Day School in Bayside, NY, and the New York Armenian Home in Flushing, NY, on Thursday, January 9; and the Hovnanian School in New Milford, NJ, and the Armenian Nursing and Rehabilitation Center in Emerson, NJ, on Friday, January 10.

‘’Demokratik İslam Konferansı’na’’ Dair AZADÎ'nin Görüşü

Bu çerçevede; PKK lideri Abdullah Öcalan’ın “Demokratik İslam Konferansı” önerisinin PKK Hareketi açısından bir ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır. Bu ihtiyacın duyulmuş olması olumlu olmakla beraber, Kürdistan’ın kuzeyi, Kürdistan’ın geneli ve Ortadoğu’daki aktörlerin de iştirak edeceği ve bir konsensüs-uzlaşma ihtiyacından bahsedebileceğimiz bir eğilim veya amaç varsa, Konferansın ismi, içeriği, katılımcılarına ilişkin önerilerin önemli olduğunu düşünüyoruz... DTK ve bileşenleri tarafından yapılması düşünülen “Demokratik İslam Konferansı”nın, “Kürdistan İslam Konferansı: İslam ve Demokrasi” başlığı altında gerçekleştirilmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Her halükarda böyle bir ihtiyacın hissedilmesi takdire şayandır.

Turkish Court Allows Exhumation of Archbishop Shahan Svajian For DNA Testıng

Hetq.am / Sako Arian - Woman Claims Former Constantinople Vicar General Was Her Father.  Based on the claim of a woman in Turkey that the recently deceased Vicar General of the Armenian Patriarchate of Constantinople was her father, a Turkish court has permitted the exhumation of the clergyman for DNA testing.

Ara Güler'den iyi haber

Bir süredir böbrek yetmezliği tedavisi gören dünyaca ünlü Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede dün akşam yoğun bakıma alınmıştı. Sanatçının uzun bir zamandır yaşadığı böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, tansiyon ölçümlerinde düzensizlik gören doktorları Güler’i yoğun bakımda kontrol etmeyi tercih etmişler, tedaviyi burada sürdürmüşlerdi. Sanatçının sağlık durumunu öğrenmek için görüştüğümüz hastane yetkilileri, sanatçıyı gün içerisinde normal bir odaya taşıyacaklarını belirtti. Güler’in tedavisi burada devam edecek. 

İKO seçimini Norayr İşler'in başkanı olduğu Güven Ve Diyalog Grubu kazandı.

İstanbul Kuyumcu Esnaf ve Sanatkarları Odası seçimini, Güven ve Diyalog Grubu kazandı. Noray İşler'in başkanlığını yaptığı Güven ve Diyalog Grubu 358 oy alırken, Hasan Gülaçtı grubu 300, Ahmet Karabeyaz grubu 259 oy aldı. (Norayr İşler ve grubunu kutluyor, başarılar diliyoruz. HYETERT)


Ermeni Katliamı Üzerine Eski Bir Yazı ve Eski Bir Özeleştiri

Demir Küçükaydın
Burjuvazinin kendi diplomatlarının ölümüne timsah gözyaşları döktüğü görülür. Çünkü bu malzeme sayesindedir ki, şovenizm körüklenmekte, Türk halkının korkunç bir komplo karşısında bulunduğu propagandasıyla kendi komplosunu gizlemekte, dikkati "dış düşmanlara" çekerek içteki sınıf mücadelesini bastırmaktadır. Liberal burjuva basınındaki solcu köşe yazarları da özünde aynı koroya katılmaktadır. Tek fark şudur: Finans-Kapital propagandacıları Ermeni eylemlerinin ardında Sovyetleri ve "uluslararası Komünizmi" göstermekte ve Ermenilere karşı oluşturdukları düşmanlığı anti-komünizm kanalına akıtmaya çalışmakta iken, reformistler çeşitli emperyalist ülkelere ağırlık vermekte, kendilerinin daha tutarlı milliyetçiler olduklarını kanıtlamaya çalışmaktadırlar...  Bugün Türkiye toprakları üzerinde bir Ermeni ulusu yoktur. Ermeniler birkaç büyük şehirde azınlıklar halinde yaşamaktadırlar ve en büyük bölümü de İstanbul'da toplanmıştır... Ermeni ulusu, bugünkü Türkiye'nin toplum ve kültür yapısında capcanlı yaşamaktadır. Birkaç örnek verelim. Köroğlu destanı bilinir. Yiğitlik, zalime baş kaldırma denince akla Köroğlu gelir. Köroğlu destanı biraz dikkatlice incelenirse, içinde "Bolu beyi" filan geçmesine rağmen, destanın Kafkaslar ile Ağrı arasında, yani Osmanlı'nın Ermenistan dediği bölgede geçtiği görülür. Destanda geçen toplum yapısı ve destanda geçen kültür, Türk-Müslüman toplum ve kültür yapısından bambaşkadır. Köroğlu bir Ermeni destanıdır, Köroğlu da bir Ermeni yiğidi, halk kahramanı.

California’da Ermeni İddialarının Müfredata Girmesine Onay

TurkishNY.com - California Meclisi Eğitim Komitesi, sözde Ermeni soykırımının eğitim müfredatına dahil edilmesini öngören yasa tasarısını oy birliğiyle kabul etti.Public Radio of Armenia’nın Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’ne (Armenian National Committee of America – ANCA) dayandırdığı habere göre California Eyalet Meclisi üyesi Adrin Nazarian tarafından sunulan AB-659 isimli yasa tasarısı, California Eyalet Meclisi Eğitim Komitesi tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Մանկավարժ-Հայերէնագէտ ուսուցիչներ

Մանկավարժ-Հայերէնագէտ ուսուցիչներ պատրաստելու համար իր հաստատած կրթական ծրագրին գործադրութեան ծիրէն ներս, Համազգայինի Կեդրոնական Վարչութիւնը կը շարունակէ դիմումնագիրներ ընդունիլ Սփիւռքի ամբողջ տարածքէն:

Elinden Türk kanı damlayan vahşiler!

Elinden Türk kanı damlayan vahşiler! 520 bin Türk’ün hayatını kaybettiği katliamların sorumlusu olan kişi “kahraman” olarak gösterilir ve bir okulun giriş kapısına yerleştirilirse, aynı düşünceyi paylaşan silahlı güçler -Ermeni komitacılar- daha ne yapmazdı ki? (Kimin elinde kimin kanı var acaba? Ya sayı saymasını bilmiyor ya da... HYETERT)

Türkiye’nin ihtiyacı çağdaş bir anayasa

Selin Nasi
Cengiz Aktar, Türkiye’nin AB süreci kapsamında imzaladığı Göçmen İade Anlaşması’nı, demokratikleşme yolunda yaptığı reformları ve Holokost eğitimi konusunda atılması gereken adımları Şalom için değerlendirdi... Müfredatın bu yönde revize edilmesi -ki Dışişleri Bakanlığı’nda kurulmuş özel bir heyetin yaptığı çalışmalar var- epey bir şeyler yapılıyor ama ama genelde toplum ve kanaat önderleri bu konuda çok zayıf Türkiye’de. Bilakis Yahudilik, Ermenilik, Rumluk -ki bunların hepsi bir zaman Osmanlı vatandaşıydı, bir kısmı da halen Türkiye vatandaşı- bu insanların başına gelenlerle ilgili en ufak bir merak olmadığı gibi, bu insanların etnik kimlikleri Türkçede küfür olarak kullanılıyor. Bu meşhur “Ermeniyim,” diyen birine “Estağfurullah!” denmesiyle sembolize olan derin bilgisizlik ve meraksızlık tahammül edilir gibi değil bu çağda. Toplumu boydan boya geçen bir gayrimüslim karşıtlığı var. Bunun ulusun inşasıyla çok yakından ilgisi olduğunu görmek gerekiyor. Burada yanılmamak lazım, gökten zembille inmedi. Osmanlı İmparatorluğu yüz yıl önce dünyanın en kozmopolit topraklarından biriydi. Ve betondan bir ulus yaratıldı burada. O ulusun terkibinde, tarifinde ve içeriğinde gayrimüslimlere yer yoktu.

Müslümanlaşan Müslümanlaştırılan Ermeniler- I

Murat Bebiroğlu
Son yıllarda bazı Ermeni gruplar tarafından gündeme taşınan, can korkusuyla, kılıç zoruyla Müslümanlaşan, Müslümanlaştırılan Ermenilere, Müslüman Ermeni denmesi  çok rahatsız edici. Rahatsızlığın nedeni, bu gruplara Müslümanlaştırılan ya da Müslüman olmak zorunda kalan Ermeniler deneceğine, sanki bu insanlar isteyerek ve seçerek Müslüman olmuş gibi Müslüman Ermeniler denmesi. Bu gruplara Müslüman Ermeni deyip geçmek, -1915 dahil- acıları yok saymak, küçümsemek, görmezden gelmek ve olayı gönüllü din değiştirmeye indirgemek gibi geliyor bana... Önce bir noktayı açıkça belirlemek gerekiyor. Nasıl "ben Ermeni'yim" diyene kimse, Ermeni değilsin deme hakkına sahip değilse, aynı şekilde Ben Müslüman Ermeni'yim diyene de kimse 'değilsin' diyemez. 

Müslümanlaşan Müslümanlaştırılan Ermeniler- II

Murat Bebiroğlu
Müslümanlaşan, Müslümanlaştırılan Ermenileri tek, homojen bir grup olarak görmek büyük bir yanlış olur. Kanımca  Müslümanlaştırılmış ya da Müslümanlaşmış grupları, Müslümanlaşma zamanına, seçtikleri mezhebe ve kendilerini özdeşleştirdikleri Türk, Kürt, Gürcü Arap vb. etnik topluluklara göre değerlendirmek gerekir.

Milat: Çemberi yardık

Doğu Perince
Türkiye Çembere alındı bu dönemde. O çemberin halkaları var: Kürt sorunu, Ermeni sorunu, Kıbrıs'tan gelen tehdit, ABD'nin Irak'ı işgali ve Suriye'yi bölme girişimi, mafya ekonomisi, sıcak para kıskacı, Haçlı irtica, Fethullahçı Gladyo! Bunlar, Türkiye'yi kuşatan zincirin halkalarıdır. Kuşatanlar biliniyor. İç cephedeki "enstrümanlar" da biliniyor. Bu kuşatmayı 1990'lardan beri şema olarak da çizdik... Bizi kuşatan cephe yarılmıştır. Biz şimdi çemberden çıkarak, Türkiye'nin düşmanlarını kuşatacak ve bütün cephelerde kesin zafer kazanacağız. (Hele bir de el birliği ile kahraman ilan etsinler, seyreyleyin gümbürtüyü. HYETERT)

Exclusıve: Aram Mp3 Speaks to Oikotimes

Posted by Stefan Resimic (Serbia)
Yerevan, Armenia – One of the happiest surprises this year for the Eurovision Song Contest 2014 came from Armenia. An interesting and artistic representative will go to Copenhagen to fight hard and perhaps bring the trophy to Yerevan. The team of oikotimes.com has the honour to have the first web interview of Aram MP3.http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=x7HDPn9Ig98

Hrant Dink


Erdoğan gümüş tepsiyle sundu

Lale Kemal
Başbakan Erdoğan’ın, kabine üyelerine kadar uzanan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu, adeta doğru değilmişçesine uluslararası güçler dediği Batı ve onun taşeronları diye adlandırdığı iç mihrakların, hükümetini düşürmek için tezgâhladıkları mealindeki savları, Türkiye’yi, Amerikan Kongresi nezdinde de bir hayli zor duruma düşürmeye gebe. Amerikan Kongresi’nin, Erdoğan’ın, ABD’nin Türkiye’deki Büyükelçisi Francis Ricciardone’ye yönelttiği doğrudan saldırılarına en ağır cevapla karşılık vermesi olasılığı yüksek gibi görünüyor. Bu karşılığın, bu yıl olmasa da büyük ihtimalle seneye, Ermenilerin Osmanlı idaresi altında soykırıma uğradıkları tezinin 100. yıldönümünde soykırımın kabul edileceği bir tasarının Kongre’den geçirilmesiyle verilmesi olasılığı yüksek. Zaten Kongre, Türkiye ve Amerikan yönetiminin baskılarıyla uzatmaları oynadığı bu yöndeki tasarıyı kabul etmek için fırsat kolluyordu. Bu fırsatı da ironik bir biçimde Başbakan Erdoğan, Ricciardone’ye gereksiz sözlü saldırısıyla Kongre’ye gümüş tepsiyle sunmuş oldu, yani zaten fırsat kollayan Kongre’ye koz vermiş oldu.

Edebiyat ve sinemanın iktidarı bitti yeni kral çağdaş sanat

Çınar Oskay
Cumhuriyet, bir estetik üretemedi. Denedi. Akademi kurdu, müze kurdu, Alman mimarları getirdi, binalar yaptırdı, heykeller diktirdi. Ama organik ve yüksek bir estetik üretemedi. Hevesleri vardı elbette; Osmanlı’da subaylardı çünkü. Saraya girip çıkmışlardı. Atatürk, Vahdettin’le son yemeğini anlatırken diyor ki “Salonda çatal bıçak tıkırtılarından başka ses duyulmuyordu.” Cumhuriyet, bu yüksek kültürü halka indirmeyi başaramadı. Neyi yanlış yaptı? -1915’ten sonra bunları devam ettirecek kültürel birikimi yok ettik. Anadolu’nun burjuvazisi sayılır mı sayılmaz mı, şimdi o tartışmaya girmek istemem ama 1915’te demircisi, nalbantı, doğramacısı, taş ustasından başlayıp, terzisine kadar ulaşan Ermeni kültürünü yok ettik. Aynı şekilde Rum kültürünü üç parça halinde ortadan kaldırdık. Osmanlı’nın kültürünü üretenler bu insanlardı. Onların ardından, bir tünel açtıkları zaman gidip tünel ustasını bir yerden getirdiler. Oysa onlar doğaya dayanıklı taş duvar yapmayı biliyordu. O kültürü, o birikimi yok ettik. E sen o estetiği üreten damarları kestiğin zaman bir daha nereden üreyecek o estetik? Şimdi yeni yeni, daha farklı bir estetik birdenbire uzaydan gelmiş gibi tepemize iniyor. Gökdelenlerin, çağdaş mimarinin estetiği önümüze çıkıyor.

Kaçırılan Metropolitler Başbakana Soruldu

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle Suriye’de kaçırılan metropolitlerle ilgili yazılı soru önergesi verdi.BDP’nin Süryani Milletvekili Erol Dora soru önergesinde 22 Nisan 2013’te Suriye’de kaçırılan Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhhana İbrahim ile Halep ve İskenderun Rum Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ile ilgili olarak basında ve çeşitli internet sitelerinde yayınlanan son haberlerde, Metropolitleri kaçıran grubun başında Ebu Banat lakaplı Magomed Abdurrahmanov’un olduğu ve bağlı olduğu örgütün internet sitesinde Metropolitleri öldürdüğü bilgisinin yer aldığını hatırlattı.

Tiflis Vake Parkını kurtaralım: Ermeni aktivistler dayanışmalarını ifade ediyor

Ermenistan yurttaşları Maştots Parkındaki kendi sivil mücadele deneyimlerini paylaşarak, Tiflis Vake Parkında otel inşaatına karşı mücadele eden aktivisterle dayanışmalarını ifade etmekteler. Aktivistler Erivan Maştots Parkı’ndan, Vake Parkı’na dayanışmalarını iletmekteler. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eTyzgrTXIj0

Soykırım yargısı yıkılıyor

İşçi Partisi, “Ermeni Soykırımı” yalanıyla Türkiye’ye karşı uygulanan kuşatmayı yarmak için mücadelesini sürdürüyor. İşçi Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk, ön yargıların İsviçre’den yıkılmaya başladığını, bu dalganın Avrupa’ya yayılacağını söyledi. İşçi Partisi, “Ermeni Soykırımı” yalanıyla Türkiye’ye karşı uygulanan kuşatmaya karşı yoğun bir direniş sergilemeye devam ediyor. (Al birini vur ötekine. İş Perincek ailesine kaldı, işe bak.HYETERT)

Eğilmez: Ermenistan bütün dünyayı olduğu gibi kendi halkını da aldatıyor

Atatürk Üniversitesi Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez Ermeni halkının başkanlığını yapan Sarkisyan’ın, halkını soykırım yalanları ve Karabağ işgali ile oyaladığını söyledi. Eğilmez, “Sözde soykırımın 100. yılı için dünya çapında büyük bir propaganda hazırlığında olan Ermenistan ve diaspora, yıllardır bütün dünyayı olduğu gibi kendi vatandaşlarını da aldatıyorlar. Dışarıda diaspora, içeride Sarkisyan soykırım şemsiyesi altında, geçek amacı para olan faaliyetlerini yürütüyorlar.” dedi. (Gel de inan bu adamlara. HYETERT)

Fight for a Truthful AND Just Resolution of the Armenian Genocide

Ask Congress to Pass H.Res.227
Just 60 seconds! That's all it takes to send a free ANCA SmartMail asking your Representative to support passage of the Armenian Genocide Truth and Justice Resolution (H.Res.227). This measure, building upon the U.S. record of having recognized the Armenian Genocide, seeks a secure, stable, and sustainable future for Armenians based on a truthful AND just international resolution of this crime.
ANCA [anca@anca.org]

1915'te Kürdler ve Ermeniler: Sanîk'in Kirvelerine Arzu Halidir

Vahap Işık / bawernezan@gmail.com
KCK Eş Başkanı Besê Hozat.. Yaşar Kemal eşkıya derdi, modern zamanlarda gerilla diyoruz, evet dağdan ovaya haber indi. Besê kadındır, eşkiyadır, eşkiyaların rêberlerinden sadece bir tanesidir. Dediklerinin ta nerelere kadar uzatılacağını kestiremediği çok talihsiz bir açıklama yaptı. Ovalarda yaşayan bazı arkadaşlar, sanki bugünü fırsat bilerek kılıçlarını ta ortaçağdan çekip bilediler, her şeyin bir haddi ve sınırı yok mudur, antik köprüler Azrailler ile doluyken, köprünün iki yakası da birbirine yabancılaşmış, bir taraf Ermeni diğer taraf da Kürd, hakarete varacak söylemlerin bir an önce durması lazım. Biraz nefes alıp birbirimizin gözlerinde asırlarca ve de yine birimizin bir diğerinin avlusuna koşması gerekmez mi, anlamanın ve de anlaşılmanın en elzem olduğu dönemlerden birini yaşıyoruz, 1915'in 100. yılına çok az bir zaman kaldı. Nisan Ayları Anadolu'da ölümün en nûfuslu adıdır.. Eğer böyle devam ederse, bu karşılıklı atışmalar büyük bir kin savaşının başlangıç meşalesini yakar diye korkuyorum. Kin ise sadece sömürgecilerin ekmeğindeki yağdır..

Eski Yılbaşı, Cumhuriyet Meydanında konserle karşılandı

Eski Yılbaşı, 13 Ocak gecesi Cumhuriyet Meydanında  konserle karşılandı. Başkentteki yeni yıl etkinlikleri şarkıcı ve farklı müzik gruplarının katılımıyla  konserle sona erdi.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wGdQXzvGcJo

Meet Ragip Zarakolu – Sigtunas first ICORN guest writer

Invitation to press conference
Where: Sigtuna Municipality, Sodergatan 20 Marsta
When: Wednesday, January 15, 2014 at . 10:00
 The Swedish city of Sigtuna joined Icorn in 2012 and the Turkish publisher Ragip Zarakolu is the first guest writer in Sigtuna. Zarakolu, born 1948, is a well-known publicist and human rights activist in Turkey. 

‘Milliyetçi Ermeni Lobisi’ Diyarbakır’daydı!

KCK’nin Eşbaşkanı Besê Hozat, “paralel devletleri” sayarken, Yahudi lobisini, “milliyetçi” Ermeni ve Rum lobilerini de saymış. Bu sözler üzerine söylenecek şey çok. Hıristiyan halkları ve Yahudileri düşman göstermenin Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi politikası olduğu, Kürt halkına karşı imha ve inkâr politikalarının da bu bütünün bir parçası olduğu, bizlerin daha adaletli bir ülke için umut bağladığı Kürt Özgürlük Hareketi’nin lider kadrosunun aynı söylemi kullanmasının nasıl bir anlam ifade ettiği uzun uzun anlatılabilir. Ama ben sadece, söylenenin ne kadar hayattan kopuk olduğuna ilişkin bir örnek vermekle yetineceğim.

HDP'li Ermeniler: Açıklama Düzeltilmeli

HDP'li Ermeniler KCK Eş Başkanı Hozat’ın konuşmasını "kaygı verici" bularak halkların birbirine güvenini sarsan bu gibi açıklamalardan vazgeçilerek düzeltilmesini talep etti. Halkların Demokratik Partisi''nin (HDP) Ermeni üyeleri, KCK Eş Başkanı Bese Hozat’ın açıklamasıyla ilgili yaptıkları yazılı açıklamada, halkarın birbirine güvenini sarsan bu gibi açıklamalardan vazgeçilerek düzeltilmesi talep etti. (Bu arada doğru mu bilmiyoruz ama Bese'nin Ermeni asıllı olduğu söyleniyor.Aslında bir önemi yok ama ister istemez şaraptan dönme sirkeyi hatırlatıyor. HYETERT)

Yeni belgesel film Detroit Ermeni Müzik Tarihini anlatacak

«The Arab American News»un yazdığı haberde kanun çalmakta olan Amerikalı Ermeni müzisyen Ara Topuzyan Detroit’teki Ermeni müzik tarihini anlatan bir belgesel hazırlayacak. Topuzyan, geçtiğimiz asrın başında Detroit çevrsinde sadece birkaç bin Ermeni bulunduğunu belirtirken, Soykırımdan kaçan Ermenilerin çoğu, Detroit’teki otomobil endüstrisinden dolayı buraya yerleştiler.

Bülent Arınç: Azınlıkların 475 taşınmazı iade edildi

Çetin Çiftçi
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, azınlık cemaat vakıflarının 2 bin 970 taşınmaz için başvuruda bulunduğunu belirtti. MHP Milletvekili Erkan Akçay’ın soru önergesini cevaplandıran Bülent Arınç, bu başvurulardan 475’inin ilgili vakıflar adına tescil edildiğini belirtti. 18 taşınmazın da bedelinin ödendiğini ifade etti. (Sorunun iyi niyetle sorulmadığı kesin. Neleri geri alacağız hesabı da olabilir.HYETERT)

Altın Küre Ödülleri Los Angeles'ta Dağıtıldı

71’inci Altın Küre Sinema ve Televizyon Ödülleri, Los Angeles’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu.19’uncu yüzyılda özgür bir siyahın köle olarak satılmasını konu alan tarihi  film 12 Years A Slave, en iyi dram filmi ödülüne layık görüldü... 1970’li yıllarda geçen ve bir dolandırıcının öyküsünü anlatan American Hustle ise en iyi komedi ya da müzikal dalında ödül aldı. Filmin başrol oyuncularından Amy Adams aynı dalda en iyi kadın oyuncu, Jennifer Lawrence ise en iyi yardımcı kadın oyuncu ödüllerine layık görüldü... En iyi yönetmen ödülü dalının bu yılki galibi ise Gravity'yle Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron oldu.

'Soykırım mağdurları Kürt özgürlüğü önünde engel değil'

Soykırım Karşıtları Derneği KCK Eş Başkanı Bese Hozat‘ın açıklamasını eleştirdi. Almanya’nın Frankfurt şehrinde faaliyet gösteren Soykırım Karşıtları Derneği ‘Soykırım mağdurları Kürt özgürlüğü önünde engel değildir!’ dedi. SKD adına Ali Ertem ve İ. Bülent Gül imzasıyla yapılan açıklamada “Kürt halkının özgürlüğü önündeki gerçek engel, soykırım mağdurlarından hayali olarak yaratılmış “paralel devlet” değil, soykırım sabıkalı Türkiye Cumhuriyeti devletidir” denildi.

Moskova'da Kilise Kapısında 4 Kilometre Kuyruk

Moskova'da halk, Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde sergilenen Hristiyanlığa ait "kutsal emanetleri" görmek için uzun kuyruklar oluşturdu- Gün içinde uzunluğu 4 kilometreyi bulan kuyruklarda bekleme süresi 12 saati buldu- Kilise'nin Basın Sözcüsü Korovina: "Kutsal emanetleri 150 binden fazla kişi ziyaret etti"

Bulgaristan'da Hristiyan Romanlar Yeni Yılı Kutluyor

Hristiyan Romanlar için yeni yılın başlangıcı olan Bango Vasil Bayramı bugün başlıyor ve üç gün sürüyor. Ülkedeki Hristiyan Romanların en büyük bayramlarından biri olan Bango Vasil veya Romanların yeni yılı 14 Ocak günü kutlanıyor.Hristiyan Roman aileler, 13 Ocak günü akşam yemeğinde bir araya geliyor. Ev hanımı yemekleri hazırlarken, genç kızlar evi temizliyor.

Orada bir cami burada bir kilise

Stelyo Berberakis
Türkiye ve Yunanistan'ın kaderine terk edilmiş Osmanlı ve Bizans eserlerinin korunması için başlattığı diyalog meyvelerini veriyor. Konya'daki Aya Eleni Kilisesi ile Serez'deki Zincirli Cami onarıldı. Türkiye ile Yunanistan, kendi topraklarında kalmış Osmanlı ve Bizans eserlerini koruyacaklarına dair vermiş oldukları karşılıklı sözleri, aşamalı olarak gerçekleştiriyor. (Kötü ve kabul edilmez olan yapılanların pazarlık konusu olması. HYETERT)

Besê Hozat Ve Lobiler Beyanatı

Mustafa Güneş  / gunes.mu@hotmail.com
Böyle isabetsiz ve gereksiz bir açıklamaya neden ihtiyaç duyduğunu hiçbir gerekçeyle anlamak mümkün değil.. Yüz yıllarca 5–6 yaşındaki milyonlarca Gayrimüslim çocuğunu anasının kucağından acımasızca çekip alarak asker olarak yetiştirdikten sonra aynı halkların üzerine gönderip ana-babasını, akrabasını, soydaşını katlettiren bir devlet ve unsurlarını kim temize çıkarabilir? Diyelim ki Sayın Hozat’ın saydığı lobiler bir gün ağız birliği edip ,”asıl biz Türklerden ve devletlerinden özür dileriz; biz nankörlük edip akıllı durmadık ve kendimizi zorla öldürttük” deseler bile milyonlarca çocuğun günahından temize çıkarlar mı? Kim 3-4 yüz yıl sürmüş böyle sistematik bir insanlık suçunu işlemiş olanları bağışlayabilir, ne tür bir çaba unutturabilir?... Değil KCK Eşbaşkanı, isterse Mehdi olsun. Kürt kesiminden hiç kimsenin böyle şeyler söylemesi doğru değildir ve onlara da düşmez. Türkler ve Türk Devleti kendini savunacak güç ve birikime sahiptir.  

İstanbul Kuyumcular Odası Seçimi

İstanbul Kuyumcu Esnaf ve Sanatkarları Odası seçimi 16 Ocak 2014  Perşembe günü (FKM) Fırat Kültür Merkezi'nde yapılacaktır. Başkan adayı Norayr İşler. (Norayr ve arkadaşlarına başarılar diliyoruz. HYETERT)

ABD'de itiraf edilen 306 nolu tasarı hakkında bildiri

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den “ülkedeki Hristiyanların haklarına tam olarak saygı göstermesini” isteyen 306 No'lu tasarının, ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'ndan geçmesiyle ilgili olarak açıklama yayımladı... ABD Temsilciler Meclisi 13 Aralık 2011 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti’ni Hıristiyan Mirasını Korumaya ve El Konmuş Kilise Mülklerini İadeye Davet Etmek” başlıklı ve H. Res. 306 rumuzlu tasarıyı, Komite sürecini atlamak ve doğrudan Genel Kurul’a getirmek suretiyle kabul etmiştir... Hiçbir temeli olmayan ve oylama sürecinden de görüleceği üzere tüm Meclisin iradesini yansıtmayan bu metnin kabulünden tepki ve hayal kırıklığı duyuyoruz.

Dün Aleviler bugün Rumlar ve Ermeniler peki suç kimde?

Mehmet Ali Doğan
Birçok merkeziyetçi yapılanmada olduğu gibi PKK hareketinde de örgütün temel politikasını, pratiklerini, paradigmasını, özellikle de retoriğini örgütün lideri belirler. Bugüne kadar PKK'nin üst kadrolarının yaptığı açıklamalar incelenirse, Abdullah Öcalan'ın söylemlerinin ya birebir tekrarı ya da birkaç kelime değiştirilmiş halidir. Kısacası örgütün gündem üzerine düşünceleri ve ifade ettikleri, Öcalan'ın gündeme bakış açısının dışına çıkmaz, çıkamaz. Bese Hozat da yukarıda bahsettiğim örgüt ritüelinden bağımsız hareket etmez, edemez. Yaptığı bütün açıklamalar, zaten öncesinden Öcalan tarafından değinilmiş konular üzerinedir ve Öcalan tarafından sınırları çizilmiştir.

Ana dilde eğitim ve Osmanlı!

İrfan Sönmez efe_23_23@hotmail.com
Son zamanlarda ana dille eğitim meselesinde sık, sık başvurulan referanslardan biri de Osmanlı uygulamalarıdır. Farklı dillerle eğitimin kapısını aralamak için Osmanlı’da herkesin kendi diliyle eğitim yapmış olması ballandırılarak anlatılır. Bu tip ifadeler gerçeği yansıtmamasına rağmen, Osmanlı rüyası bir çoklarının iğfali için bir araç haline getirilir...Osmanlı içindeki gayri müslim azınlıkları millet sistemiyle yönetmiş,eğitim biçimlerini  kendilerine bırakmıştır. Millet sistemi din ve mezhep ekseninde örgütlenmeyi içeren bir sistemdir.Ermeniler, Hıristiyanlar,Musevi’ler bu sistem içinde eğitimlerini cemaat olarak kendileri üstlenmişlerdir... Sanılanın aksine Osmanlı’nın eğitimde son tercihi çok dillilik değil, tek dilliliktir ve o dil de Türkçedir.1830 lardan başlayarak eğitim dilini Türkçeleştirmek için her yola başvurulmuştur.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat’a açık mektup

Aydın Engin
Sözünü ettiğiniz lobilerle ilgili olarak "paralel devlet" terimini de kullanan Öcalan -yanılmıyorsam- 2013 Şubat’ında şöyle demişti:"Türkiye’de 3 koldan paralel devlet çalışması var. İlişkiler sabote edilmeye başladı. Sıradan lobiler değil. ABD’de Yahudi, Ermeni ve Rum lobileri stratejik ve taktik müdahale ediyorlar. " Yanlışınızı fark ettiniz mi? Öcalan “ABD’de” diyor. Sizin açıklamanızın ilk cümlesi ise bu lobilerin “Türkiye’de birer paralel devlet oluşturduğunu” söylüyor. Öcalan’ı iyi okusaydınız ve doğru ezberleseydiniz ABD’deki güçlü lobilerin “Türkiye’ye stratejik ve taktik müdahale ettiklerini”  söylediğini, ama Türkiye’de birer paralel  devlet  oluşturduklarını (sizin deyiminizle oluşan”) söylemediğini fark edecektiniz. (???? HYETERT)