Etiketler

Ermeni Diasporası Soykırım Yalanını Anlatan 2 Belgesel Çekiyor

TurkishNY.com - 2014 yılında, sözde Ermeni Soykırımına ilişkin olarak “Tutuklu Ruhlar” ve “Hatıra Duvarı” isimli iki belgesel çekilecek. Public Radio of Armenia’nın haberine göre Ermeni Ulusal Sinema Merkezi Direktörü Gevorg Gevorgyan, filmlerin 2015 yılına dek hazır olacağını belirtti. Uzun metrajlı bir film çekilmesi yönünde planlar da bulunuyor. Gevorgyan, “Devlet komisyonuna altı proje sunduk, fakat şu ana kadar bir karara varılmadı” dedi.

ORPHANS OF THE GENOCIDE / ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹԵԱՆ ՈՐԲԵՐԸ»

Film By Bared Maronian
When:  Back to Calendar February 5, 2014 @ 8:00 PM
Where: OIA Center 19726 Sherman Way Winnetka,CA 91306 USA

CHP'li Tanrıkulu: Gayrimüslim Öğrencileri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersine Girmeye Zorlama Yöntemi mi?

Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı'na, "Gayrimüslim öğrencilerin muaf oldukları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girmemiş gösterilip "sıfır' verilmesi, Bakanlığın bilgisi dahilinde mi yapılmıştır?Söz konusu uygulama, gayrimüslim öğrencileri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girmeye zorlama yöntemi midir?Muaf oldukları bir dersten dolayı puanları düşürülen öğrencilerin mağduriyetine sebep olan sorumlular hakkında yasal bir işlem yapılacak mıdır?Öğrencilerin bu uygulamadan ötürü yaşadıkları mağduriyet giderilecek midir?" sorularını yöneltti.

İstanbul'da Tarihi Kilise Camii ibadete açıldı

Kiliseden camiye dönüştürülen Osmanlı Camii, bir yıl sonra ibadete açıldı. İstanbul Arnavutköy'de 1991'de kiliseden camiye dönüştürülen Osmanlı Camii, Arnavutköy Belediyesi ve İl Özel İdaresi kaynaklarıyla restore edilip bir yıl sonra yeniden ibadete açıldı.

Tarihi kilise 'Anne Çocuk Eğitim Merkezi' oldu

İlyas Akengin
Diyarbakır’da 350 yıllık tarihi Ermeni Katolik Kilisesi metruk halinden kurtarılarak, göçle gelen yoksul kadın ve çocuklarının eğitim görmesi için “Anne Çocuk Eğitim Merkezi”ne dönüştürüldü... Sur ilçesindeki Hasırlı Mahallesinde kurulan ve 1850′li yıllarda bir süre cami olarak kullanılan Ermeni Katolik Kilisesi, 4 yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edildi.

Thoughts on Threshold of Centennial / Meaningful Steps - A Roadmap for Turkey as 2015 Approaches

By Raffi Bedrosyan
As we approach 2015, the 100th anniversary of the annihilation of the Armenian presence from their homeland of 4,000 years, we see major activities being planned by both Turkey and Armenians. When Turkish acquaintances ask me what Armenians, especially the “evil diaspora,” are planning to do in 2015, I say they are planning programs to assert the historical facts about the vanishing of Armenians from Anatolia in 1915. 

Gayrimüslimlerin Tüzel Kişilikleri: "Sorunlar ve Haklar" II. Konferansı

30 Ocak 2014 Perşembe günü Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ( Dolapdere Kampüsü, Mahkeme Salonu). 

Sevan Nişanyan’a özgürlük/Freedom For Sevan Nisanyan/ Liberte Pour Sevan Nisanyan / Freiheit Für Sevan Nişanyan

Acil Eylem!/ Urgent Action!/ Action Urgente!/ Dringende Aufruf!
Sevan Nişanyan'a özgürlük' talebinizi, e-posta ya da tweetlerinizle aşağıdaki adreslerden Türkiye yetkililerine iletin/Please e-mail or tweet the following Turkish Authorities to free Nisanyan.

Kürt ve Ermeni: Kendine gelme stratejileri

Mücahid Bilici
Ermeni, eşitlik uğruna kimliğini gizleyebilmek, Ermeniliğini insanlıkta nötralize etmek için çabalarken, Kürt eşitlik uğruna gizli bırakılan kimliğini açık etmeye, Müslümanlığından Kürt’lüğe nefes alacak bir delik açmaya çalışır. Bir keyfî merkezin iki mağdur saçağının Sisifusvari yokuş yola gayretleri. Mütegallibe bir kimliğin bulunduğu bir ortamda azınlık konumundaki kimlikler eşitsizlik anlamına gelen farklılıklarından çıkarak eşitliğe erişebilirler. Mesela Ermeni olarak bir türlü Türk olamayan bir Ermeni, Türk’lüğe girmek için futbol veya benzeri bir spor taraftarlığını keşfeder. Bir Ermeni’nin Türk’lüğü her zaman şüphelidir ama bir Fenerbahçelinin Fenerbahçeliliği tartışma konusu olamaz. Ermeni’likten “insan”lığa “Türk”lük ile geçiş yapamayan Ermeni, Türk’lüğe ancak (takım taraftarlığında ihlâsını bulan bir) “insan”iyetle dâhil olabiliyor. Bakın nerede bir Türkiyeli Ermeni görürseniz, iyi bir insandır. İyi bir insan olmaya mecburdur, çünkü Türk’lüğü ancak insaniyet kanalıyla elde edebiliyor.

Sevan Nişanyan için dünya çapında kampanya

Hrant Kasparan / Demokrat haber
Yazar, düşünür, turizmci Sevan Nişanyan’ın İzmir’in Şirince Köyü’ndeki kendi arazisi üzerine yaptığı 40 m2’lik bir yapı nedeniyle hapis cezasına mahkum edilmesi ve tutuklanarak hapse konulmasına tepkiler artıyor... Bu kez dünya çapında bir kampanyaya hazırlanan hukuk ve adalet arayıcıları Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak hazırladıkları bir çağrı metniyle Sevan Nişanyan’a uygulanan baskı ve tehdit ortamına dikkat çekerek, Nişanyan hakkındaki kararın bozulmasını ve derhal serbest bırakılmasını talep etti.Kampanya hakkında Demokrat Haber’e konuşan yazar Sait Çetinoğlu, “Dünyada, kaçak yapı cenneti olarak gösterilen Türkiye’de, Sevan’ın kendi arazisi üzerine yaptığı 40m2’lik bir yapı gerekçesiyle hapis cezasına mahkum edilmesi ve salt bu gerekçeyle tutuklanması kabul edilemez. Böyle bir şeyin adil olduğuna kimse inanmaz. Sevan Nişanyan düşüncelerinden ötürü apar topar ceza yasası kullanılarak, “kaçak inşaat” gerekçesiyle verilen ceza onanarak cezaevine konuldu.

"Ermeni Ayaklanmaları Sempozyumu"

Türk Tarih Kurumu, Türk-Ermeni ilişkilerine daha büyük çerçeveden bakmak için "Ermeni Ayaklanmaları Sempozyumu" gerçekleştirdi-TTK Başkanı Hülagü:-"Tehcir durup duruken icat edilen bir şey değil, bir süreçtir. Ermenler, Abdülhamit döneminde neden bir dizi ayaklanmada bulundular? Abdülhamit'i 1905'te öldürmeye kasteden Ermeniler'in bu cesareti nereden aldığını, kimin desteklediği biz maalesef tartışmıyoruz. Tehciri de konuşalım ama tehcire götüren yollardan da söz edelim" (Soykırımdan da söz etmek gerekmez mi? HYETERT)

Celebrate the Legacy of Archbishop Manoogian

As Primate of the Eastern Diocese for a quarter of a century, he was our most important and visible figure: the vigorous, compassionate, always impressive face of the Armenian Church of America—familiar to thousands of people across this country. He was a man of towering stature among New York City’s faith and ethnic communities: a fixture in the city’s ecumenical and interfaith circles throughout the 1970s and ‘80s, who built enduring relationships with the political and religious leaders of the day.

Jimmy Durmaz: Tıpçı olacaktım topçu oldum!

Süryani asıllı, İsveçli ve aynı zamanda Türk vatandaşı olan Jimmy'nin futbolculuk hikayesi hayli ilginç... Şimdi hedef Avrupa!” diye söze girdi, G.Birliği'nin kanat adamı Jimmy Durmaz. Daha ilk görüşte insana sıra dışı biri olduğu izlenimi veren farklı bir karakteri vardı, asıl adı Touma olan Jimmy'nin. Maceracı, idealist, biraz da realist; yani ortaya karışık sıra dışı biri. Süryani asıllı İsveçli ve aynı zamanda Türk vatandaşı. (Nedense öğretemedik Süryani asıllı, yani dönme değil, Süryani. HYETERT)

ԱՆԱԶԱՏաՄԱՐՏԻԿ»

Հարգելի բարեկամ, Հայոց բանակի օրվան ընդառաջ, Սիվիլիթաս հիմնադրամը հրավիրում է դիտելու «ԱՆԱԶԱՏաՄԱՐՏԻԿ» ֆիլմի առաջին ցուցադրությունը։ Ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանի մարտական ընկերների և ՍիվիլՆեթի համագործակցությամբ պատրաստված ֆիլմը պատմում է ազատամարտի և ազատամարդու մասին, ազատ ոգու անազատ կյանքի ու անավարտ պայքարի մասին:

Aramızda sapık var!

Ohannes Conkarian  / pakraduni5@hotmail.fr
Milliyet Blog yazarları, ablalarımız, kızkardeşlerimiz resimlerinizi bloglarınızdan derhal geri çekiniz, resimlerinizi kaldırınız. Burada piskopat doktor var. Artık sizlerin resimlerine bakarak neleri hayal ettiğinizi tahmin edebilirsiniz. Dikkat aramızda sapık bir doktor var...

Ermeni hayat dersleri...

Cafer Solgun
...Mahpusluk yıllarımda, memleketteki garip anama yazdığım mektupları ona genellikle kapı komşumuz Varto Abla’nın kızları okurdu, Suna ya da Silva. Korkunç bir şekilde canına kıyılan ve kimselerin katil ya da katillerinin peşine düşmediği Garbis’in bacıları. Bunu bildiğimden, anama yazdığım her mektubun sonunda onların da büyükten küçüğe hâlini hatırını sorar, selam ederdim. Onlar da anamın ağzından mektubu bitirdiklerinde kendi ağızlarından selam ederlerdi bana, “Allah kurtarsın” filan derlerdi... Bir gün, o zaman ortaokulda okuyan Suna, nasıl dertlenmişse, mektubun sonunda bana “Abi Allah bizi niye Ermeni yaratmış, suçumuz günahımız neydi” diye sormuştu...

Besê Hozat'tan 'lobi' açıklaması,

KCK Eşbaşkanı Besê Hozat, ANF’ye verdiği bir röportajda “milliyetçi lobi” söylemi üzerine gelişen tepkilere yanıt verdi. Hozat’ın konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle: "...Benim buradaki kastım, halklar değil. Milliyetçi lobi derken, ben bunu ne Rum halkıyla, ne Ermeni halkıyla aynı biçimde ele almıyorum. Kast ettiğim kesimler, küresel sermaye ve kapitalist güçlerle birlikte hareket eden, onların politikaları ile ortaklaşan o temelde siyaset yürüten ve kendisini örgütlemeye çalışan işbirlikçi kapitalist, modernist güçlerdir. Bu benzer güçler Kürtlerin içinde de var. Yani bütün halklar içerisinde elit tabaka içerisinde, üst tabaka içerisinde işbirlikçi güçler çıkıyor. Bundan kasıt halklar değildir, biz kırk yıldır halkların özgürlük mücadelesini veriyoruz. Kürt özgürlük mücadelesi Kürtlerin olduğu kadar, Ermeni, Süryani, Rum, Yahudi halkının demokratik özgürlük mücadelesidir..." (Bu da bir klasik, iyi bizimkiler, kötü diaspora.HYETERT) 

«2015ի ՀԵՌԱՆԿԱՐՈՎ ՀՐԱՆԴ ՏԻՆՔԻ ՍՊԱՆՆՈՒԹԻՒՆԸ» ԿԱՐԳԱԽՕՍՈՎ ՖՈՐՈՒՄ ԱՆԳԱՐԱՅԻ ՄԷՋ

Ժողովականները Առաջարկներ եւ Պահանջներ Ներկայացուցին 2015ի Հարիւրամեակի Սեմին Վրայ.
«ՄԱՐՄԱՐԱ» Օրաթերթ 
 Հրանդ Գասպարեան կը տեղեկացնէ.

Cihan Deniz Zarakolu`na Özgürlük!http://imza.la/cihan-deniz-zarakolu-na-ozgurlu

Cumhuriyet tarihinden 42 “aykırı” portre

Aras Yayıncılık, gazeteci-yazar Ümit Bayazoğlu’nun kaleme aldığı 42 portreden oluşan Uzun, İnce Yolcular’ı okuyucularla buluşturuyor.
 Uzun, İnce Yolcular
42 Portre
Ümit Bayazoğlu
Yayına hazırlayan: Ari Şekeryan
Kapak tasarımı: Aret Gıcır

Ermenice Harfli Türkçe Yayınlar Konferansı

23 Ocak 2014 tarihinde saat 19.00’de Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Yunanistan Milli Araştırma Kurumu (Osmanlı Araştırmaları Programı) işbirliği ile Sismanoglio Megaro binasında, Osmanlı İmparatorluğu’nda Müslim ve Gayrimüslim tebaanın dilleri ve alfabeleri üzerine düzenlenen konferansın «Ermeni Harfli Türkçe Yayınlar» adlı ikinci serisi gerçekleşecektir.

Hemşinli aydınlara göre Hemşin ve Hemşin Ermenileri

Meline Anumyan
Son yıllarda Hemşin gizemi, dünya Ermenilerini daha çok ilgilendirmeye başlamıştır. Soydaşlarımız olan Hemşin Ermenileri kimdir? Onlar kendileri, Hemşinli kimliğini nasıl tanımlamaktadırlar? Türkiye’de yaşayan Hemşinliler, bir etnik grup olarak ne çeşit sorunlarla karşı karşıya gelmektedir? Ermenicenin bir lehçesi olan Hemşincenin yok olmaması için neler yapılmalıdır? Yeni kurulan HADİG (Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği) ne gibi faaliyetlerde bulunmakta, ne tür çalışmalar yapmaktadır? Hopalı Hemşinliler başta olmak üzere çok sayıda Hemşinlinin sol hareketlerde yer almasının sebepleri nedir? Türkiyeli Hemşin Ermenilerinin Ermenistanlı ve Diasporalı Ermenilerle temasları var mıdır?

Bir Ermeni Neden ve Nasıl Öldürülmelidir?*

Ali Murat İrat / irat2@yahoo.com
Onları öldürmek gereklidir. Çünkü “onların yoklukları birilerinin varlıklarına armağan olmalıdır”. Çünkü bütün bir insanlığı, tıpkı Kürtler, tıpkı Türkler ve tıpkı bilcümle diğerleri gibi insanlıktan çıkarmaktadırlar. En iyisi görüldükleri yerde ezilmeleridir. Nasıl yapacağınıza gelince… Bunun türlü yolları vardır… “Maalesef Ermeni” demeniz de öldürecektir onları, anavatanlarında yabancı gibi hissettirmeniz de. Hiçbirisi yetmiyorsa canlarına kastedip, sokak ortasında arkasından kurşunlamanız çözecektir sorunu.

Müslüman, Hıristiyan ve Musevi El Ele

Yazar: Erkan Arkut 
Müslüman, Hıristiyan ve Musevi El EleBir Müslüman, Musevileri ve Hıristiyanları dost edinebilir mi?... Sonuç olarak ayette bildirilen Musevileri ve Hıristiyanları dost edinmemek değil, onları yönetici olarak kabul etmemek ve onların yönetimi altına girmemektir. Bunun dışında Müslümanların Kitap Ehli ile çok yakın ilişkileri vardır. Müslüman bir kimse Ehli Kitaptan bir bayanla evlenebilir. Mesela Peygamberimiz Efendimizin bizzat kendisi de evlenmiştir. Ehli Kitap’ın düğününe gidilir, cenazesine gidilir, yemekleri yenir, ticaret yapılır, iç içe, dostça, arkadaşça, kardeşçe bir hayat vardır. Peygamberimiz’in uygulamalarında bu açıkça görülmektedir.

Türkiye'ye İnsan Hakları Eleştirisi

Cem Dalaman
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (Human Rights Watch-HRW) 2013 yılı raporunda Suriye ve Rusya’nın yanısıra ABD ve Türkiye'yi insan hakları alanında eleştirildi. Berlin’de bir basın toplantısı kapsamında tanıtılan ve 90'ı aşkın ülkede insan haklarıyla ilgili gelişmeleri değerlendiren raporda, 2002 yılından bu yana iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin muhalif gruplara ve medyaya karşı giderek artan oranda hoşgörüsüz davrandığı belirtiliyor ve buna örnek olarak Mayıs ve Haziran aylarında Gezi Parkı protestolarına yönelik polis şiddeti ve orantısız güç kullanımı gösteriliyor.

Baltalı anıt ve Amasya’nın Dikenleri

Ahmet Demirel
Dün bu sayfada dikkat çektiğim Amasya’daki baltalı anıt heykel muammasını çözmede tam anlamıyla tıkandığım bir dönemde Amasya’nın Dikenleri başlıklı bir anı kitabı okudum. Margaret Ajemiyan Ahnert, Amasya’da 15 yaşında iken tehcire tâbi tutulan annesi Ester Minareciyan Ahronyan Acemyan’ın Amasya’daki çocukluk yıllarındaki anılarını, 1915’te tehcir sırasında yaşadıklarını ve altı yıl boyunca çektiği acılardan sonra 1921’de ABD’ye ulaşmasını, onun ağzından, arada da kendisi konuşarak, anlatmış. Kitabı Belge Yayınları yayımlamış. Önce İngilizcesinden (The Knock at the Door) okumayı düşündüm, ama Türkçeye çevirenin Attila Tuygan olduğunu görünce, tereddütsüz çevirisini tercih ettim. Kitabı Tuygan’ın akıcı Türkçesinden okumuş olmak kaçırılmayacak bir fırsattı.

Batum’da, Bakü Ermeni kırımlarının 24. yılı vesilesiyle bir dini tören düzenlendi

19 Ocak’ta Batum «Surp Pırkiç» Kilisesinde, Acarya ruhani önderi Peder Ararat Gumbalyan tarafından geleneksel düzenlenen Pazar ayini sonrasında, 1990 yılında Bakü Ermeni kırımlarında yaşamını kaybeden masum kurbanları anma töreni gerçekleştirildi. Dini anma ritüeli sonrasında söz alan Ermenistan’ın Batum başkonsolosu Aram Grigoryan, 1990 yılında Bakü’de hunharca gerçekleştirilen olayları anlattı, Azerbaycan’da kırımları gerçekleştiren haydutların utanç verici şekilde kahramanlaştırılması gerçeğinin altını çizdi.

Aman annem, pencereden kar geliyor, gurbet bana zor geliyor, aman annem...

Hasan Cemal
Hava buz gibi.  Toronto’yu yurt edinmiş Ermeniler’in hiç dinmeyen memleket hasretinin derinliğini hissediyorum. Anadolu’ya, köklerine dönük hasret, sohbetlerin sıcaklığına da, masanın üstündeki bildik mezelerin, pastırma ve sucuğun lezizliğine de yansıyor. “Yiğit adamım, Tokatlıyım Tokatlı” diyen 80 yaşındaki Agop Arslanyan, "Adım Agop Memleketim Tokat" isimli kitabını imzalayıp veriyor bana... Ne kökler unutuluyor. Ne de kültür ölüyor... Toronto’da salon dolu. Anlaşılan, kitabına "1915: Ermeni Soykırımı" adını koymuş olan Cemal Paşa’nın torunu ne diyecek, merak ediyorlar. İki tarafta da tutsak akılların özgürleşmesi meselesinin önemini anlatmaya çalışıyorum. En çok “Türkiye’de devlet değişti mi? Gelecek yıl, 1915’in 100. yılında ne yapacak Türkiye” sorularıyla muhatap oluyorum.  Devletten fazla bir şey beklemediklerini belli ediyorlar. Ama Başbakan Erdoğan'a bir soruları var...

Gayrimüslimlere sıfır çektiler

Sultan Uçar- Habertürk
Bu 1. dönem sınavların sonuçları da dün açıklandı. Ancak azınlık okullarında okuyan öğrenciler, merkezi sistemle yapılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin sınavından muaf olmalarına rağmen sınavlara “girmemiş” olarak işlendi ve hepsi “sıfır” almış kabul edilerek notları hesaplandı... Öğretmenler okullarda yaptıkları 2 sınavdan yalnızca birini e-okul sistemine girebildi, diğer sınavı MEB sistemi izin vermediği için işleyemedi. Ama MEB, bu sınavı “merkezi” kabul etti, öğrencileri girmemiş gördü ve sıfır almış gibi işlem yaptı. 2 yazılı 1 de sözlü notunun bölünmesiyle oluşan not hesaplamasında onların bir sınavı “0” olarak kabul edildi, notların toplamı 2’ye değil, 3’e bölündü.

Türkolog: ABD, Ermeni Soykırımını Tanımaz

Türkolog: ABD, Ermeni Soykırımının tanınması durumunda, Türkiye üzerinde bir gün bile baskı  kurabilecek bir karta sahip olamaz. Ermeni Türkolog Artak Şakaryan, ABD’nin Türkiye’yi cezalandırmak için Ermeni Soykırımını tanımayacağı kanaatinde.

Trabzon’a “Ermeni Zulmü” Müzesi

Uğur Yenidoğan / yazar  medyatrabzon@hotmail.com
Nereden çıktı şimdi bu diyeceksiniz! 1986 yılında Ziyad Nemli ile birlikte o köşke gitmiştik. Birlikte fotoğraflar da çektirmiştik. O bana bu yapının Rusların Trabzon’dan 1918 yılı 24 Şubat’ında çekildiği zaman Ermeni Komitacıları tarafından yakıldığını söylemişti. Şimdi yazmanın zamanı geldi… Önerim bu bina derhal 2014 yılı içersinde “Ermeni Zulmü Müzesi” olarak önce kamulaştırılmalı, sonra’da muhafaza altına alınarak mevcut durumu ile yerli ve özellikle de yabancı ziyaretçilere açılmalıdır…Sonra’da Ermenilerin bölgede yaptıkları ile ilgili tüm belge ve bilgiler tek elde buraya toplanarak sergilenmelidir. Bunun için de Kültür Müdürlüğü bu konuda bir çalışmaya resmen ve şimdiden başlamalı… Ayrıca Trabzon Valiliğince 2015-2018’ yılları arasında uygulanmak üzere bu konu merkezli Milli Eğitim Müdürlüğü’nce bir program yapılarak tüm okullardaki çocuklarımız bu binaya getirilerek “İşte gerçek; Ermeni Komitacıları zulmü kanıt gezisi” ile yalnızca gerçekler anlatmalı. (Sayın Yazar neden nereden çıktı diyelim, bazılarının kafası ve kalemi böyle işliyor. HYETERT)

Gayrimüslim Öğrencilere '0' Puan Şoku

SBS yerine getirilen sisteminin ilk dönem sonuçlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf öğrenciler sıfır almış gibi işlem gördüler.Liselere geçişte SBS'nin yerine getirilen 6 dersten 12 sınav yapılmasını öngören Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin (TEOG) ilk dönem sonuçları dün açıklandı. Ancak bir yanlışlık gayrimüslim öğrencileri olumsuz etkiledi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf gayrimüslim öğrenciler e-okul sistemine 'G' yani "Sınava girmedi" diye kodlanıp sıfır almış gibi işlem gördüler ve 33.34'e varan puan kaybı yaşadılar.

Boğaziçi Caz Korosu Şefi Masis Aram Gözbek ile Söyleşi

Mayıs ayında başlayan direniş sürecinde öne çıkan figürlerden biri oldu Boğaziçi Caz Korosu’nun yetenekli şefi Masis Aram Gözbek. Genç yaşında hatırı sayılır başarılara imza atmış; yedi senedir şefliğini üstlendiği korosuna dünya koro olimpiyatları şampiyonluğunu tattırmış; çalışkanlığı, disiplini, duyarlılığı, samimiyeti, ülkesine olan sevgisi ve sıra dışı topuzuyla hepimizin sevgisini kazanmış bir isim. Masis ile onun yoğun temposundan adeta zaman çalarak dört saat süren, zaman zaman güldüğümüz, zaman zaman gözlerimizin dolduğu bir söyleşi yaptık. 

How Can Benefactors Meet Armenia's & Diaspora's Many Needs?

Harut Sassounian
Peter Balakian, Professor of Humanities at Colgate University, recently wrote a thought-provoking commentary, titled: “A Broken Connection: The Armenian Financial Community and the Making of Culture.” In his article, Balakian deplores the Armenian-American community’s failure to support a proposed Armenian Genocide exhibit at the Illinois Holocaust Museum, on the eve of the Genocide Centennial in 2015.

Duyuru: 20 Ocak Azerbaycan’da Ermeni ve Rus karşıtı resmi propaganda günüdür

Rus-Ermeni Kuruluşları Koordinasyon Kurulu;, Bakü Ermeni Kırımlarının 24. Yılı vesilesiyle bir Duyuru  yayımladı. Duyuruda şunlar ifade edilmekte: «Geçen 20. yy. insanlık tarafından sadece ilerleme ve bilimsel ve teknik devrim asrı olarak anılmamakta,  aynı zamanda bize Ermeniler ve Yahudilere olmak üzere iki önemli soykırımı ve iki dünya savaşı bıraktı. Asrın sonuna, cefakar Ermeni halkı için zorlu badireler etabına dönüşen SSCB’nin yıkılması damgasını  vurdu. Azerbaycan’da Ermenilerin yeni soykırımı tertiplendi ve gerçekleştirildi; Sumgait, Kirovabad ve Bakü bunların acı sembollerine dönüştü. Bakü’de Ermeni Kırımları Haftası (13-20 Ocak) Sumgait kırımlarına kıyasla daha kitlesel ve geniş ölçekliydi.»... Duyuruda kırımların sadece Ermenilere değil diğer etnik unsurlara da yönelik olduğuna dikkat çekilerek «Sadece 7 gün sonra Sovyet yönetimine yönelik tehdit dikkate alınarak Bakü’ye ordu birlikleri sokuldu, bunlar kırımcılara sert bir direnç gösterdiler. Kırımcıların Azerbaycan kahramanları olarak ilan edilmeleri ve «20 Ocak Şehitleri» olarak anılmaları insancıllık ilkelerinin sinik bir şekilde inkarıdır» denmekte.

Hrant Dinki Anma Forumunda 11 başlıktan oluşan Talepname kabul edildi

1-Tanıma, özür ve tazminat. 2-Tarihin inkarıan yönelik işlemlere son verilmesi. 3-Pasaport ve yurttaşlık. 4-Geri dönüş ve iskan. 5-Kilise kütükülerinin erişilebilinir kılınması ve sınırlamalara son verilmesi. 6-Askeri arşivler dahil olmak üzee Osmanlı Arşivlerinin erişilebilinir kılınması. 7- Terk edilmiş mülklere ilişkin kayıtların açıklanması. 8-Siyasi ve ticari kurumların uhdesine teslim edilmiş mülkler. 9-Devletin uhdesinde bulunan mülkler. 10-Kaçırılmış kadın ve çocukların açıklığa kavuşturulması. 11-Kolektif sorumluluk.

Kudüs Ermeni Patriği, Betlehem’e hareket etti

Kudüs Ermeni Patriği Nurhan Manukyan 18 Ocak’ta  Betlehem’e (Beytüllahim) hareket etti. İsa Mesih’in Doğuş Bazilikası yakınında bulunan meydanı ziyaret etti; burda Kutsal Doğum patarak ayini öncesi toplanan müminleri kutsadı.

Ermenistanlı temsilciler BDP'yi ziyaret etti

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber İstanbul
Ankara’da anlamlı buluşma… Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink’in katledişinin yedinci yıldönümü vesilesiyle Ankara’da düzenlenen “Hrant Dink’in katline 2015 perspektifinden bakmak” başlıklı anma forumuna katılmak üzere Türkiye’ye gelen Ermenistan Parlamentosu Milletvekili ve Batı Ermenileri Ulusal Kongresi yürütme kurulu üyesi Arakadz Akhoyan ve Batı Ermenileri Ulusal Kongresi temsilcisi Sevag Artsruni, Ankara temasları kapsamında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Merkezi’ne resmi ziyarette bulundu.

Yeni Türkiye'nin vizesi Dink Davası...

Markar Esayan
Hükümet, bu kadar ağır ve haksız bir müdahaleye maruz kalmakla, evet sarsıldı ama ciddi bir demokratikleşme meşruiyetini de kazanmış oldu. AK Parti artık reformları kendi siyasi ajandasına göre yönetme lüksünü kaybetti. Bu bir kazanç aslında. Dindar, Kürt, Alevi, gayrımüslimlere yönelik reformlar için toplumda ve siyasette varolan dirençler anlamsızlaştı. Kimse Kürt sorunu için atılacak radikal adımlara bugün karşı çıkma meşruiyetine sahip değil mesela. İlginç bir şekilde, Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk gibi davalarda yaşanan yargı zorbalıkları bu gruba kemalistleri de kattı. Dink Davası'nın gerçekten çözülmesi, ilk günden beri iddia ettiğim üzere derin devletin tamamen tasfiye edilmesi için zaruri hale geldi. Devleti koruma refleksinin, nasıl bir tehlike ihtiva ettiği ortaya çıktı. Erdoğan'ı her fırsatta linç edenler, hatalarını teslim etmekle birlikte, bu kavgayı göze almasının değerini ileride anlayacaklar. İşte Dink Davası, Yeni Türkiye'nin vizesini alacağımız tarihi bir fırsat olarak karşımızda. Yazının Devamı: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/MarkarEsayan/yeni-turkiyenin-vizesi-dink-davasi/49240

Şeria Nehrinde Ortodoks Hristiyanların Vaftizi

Ortodoks mezhebine mensup çok sayıda Hristiyan, İsrail ile Ürdün arasında doğal sınır teşkil eden Şeria nehrinde vaftiz oldu.Yunan Ortodoks mezhebine bağlı Yunanistan, Eritre, Etiyopya, Rusya'dan gelen binlerce Hristiyan, Yunan Ortodoks Kilisesi Kudüs Patriği III. Felofil'in yönettiği ayinde Şeria nehrine girerek vaftiz oldular.

Aralık Ayı Irkçısı: Ümit Çınarlı (Hakem)

ayin-irkcisi-durdeDurDe’nin geleneksel “Ayın Irkçısı” seçimi sonuçlandı. Beş adayın yer aldığı oylama sonucunda Aralık Ayı Irkçısı, oyların yüzde 48’ini alan Ümit Çınarlı (Hakem) seçildi. 

Vatikan, soykırım arşivlerini açacak mı? Açmayacak mı?

Bir İngiliz gazetesinin "Papa, Yahudi Soykırımına ilişkin gizli arşivleri açmak istiyor" iddiasına Vatikan'dan yanıt geldi. Papa Franciscus'un Yahudi Soykırımı'na (Holokost) dönemine ilişkin Vatikan'ın gizli arşivlerini açmak istediğine dair bir İngiliz gazetesinde yer alan habere, Vatikan'dan "Yenilik yok" yanıtı geldi.

European Commission Research on Middle Eastern Christians in Europe

By Dr. Marta Wozniak
From left to right: Dr Lise Paulsen Galal (Roskilde University, Denmark), Torsten Moritz (Churches' Commission for Migrants in Europe), Dr Fiona McCallum (University of St Andrews, Scotland), Dr Marta Wozniak (University of Lodz, Poland), Dr Sara Lei Sparre (Roskilde University, Denmark).(AINA) -- We are an international team of academics specialising in Middle Eastern Christianity.

Ahıskalı Hristiyanlar, Gelenekleri Uğruna Buzları Kırıp Dereye Giriyorlar

Gürcistan'ın Ahıska şehrinde, Hristiyan papazları tarafından her yıl yapılan Datloba törenine katılanlar, gelenekleri uğruna buzları kırıp, dereye giriyorlar.

A Broken Connection: The Armenian Financial Community and the Making of Culture

By Peter Balakian 
When the Illinois Holocaust Museum asked me in the late summer of 2012 if I would be the advising scholar and a primary writer of text for a major exhibit that the museum would develop for the commemoration of the Armenian Genocide in 2015, I was delighted and agreed. I was also excited by the idea that the exhibit would travel not only in the United States, but possibly in Europe and South America. It was a breakthrough to have the second largest Holocaust museum in the United States planning an Armenian Genocide exhibit entitled, “The Shadow of Ararat: The Armenian Genocide.” Not only would there be a significant exhibit—as the advising scholar, I can affirm that the proposal was excellent—it would be orchestrated and curated by a non-Armenian organization of high professional expertise.

'Paralel devlet' ve Nubar Terziyan lobisi

E. Attila Aytekin
Ayhan Işık’ın ölümünün ardından Nubar Terziyan gazeteye Işık’la olan yakınlığına binaen “Amcan: Nubar Terziyan” imzalı bir taziye ilanı vermiş, akabinde Işık’ın ailesi de bir başka ilan vererek, Terziyan bizim akrabamız değildir demeye getirmişti... Sabiha Gökçen’in Ermeni olup olmadığıyla ilgili tartışmaları hatırlayın, ya da Abdullah Gül’ün kendisine Ermeni denmesini hakaret sayıp dava açmasını. Ermeni olmanın en iyi ihtimalle bir eksiklik, çoğunlukla da kişisel bir felaket olarak görüldüğü, birine Ermeni demenin hakaret sayıldığı bir siyasi ve toplumsal zemin var bu ülkede. Yıllarca sağ siyasetin kullandığı bu zemini şimdi de Kürt hareketi kullanıyor; hareketin yıllarca Ermeni olmakla suçlandığı düşünülürse bu çok trajik bir durum. Öcalan’ın daha önce sızdırılan görüşme notları diğer Kürt siyasetçilerce tevil edilmişti. Ancak yakın zamanda Kürt hareketinin yetkili isimlerinden birbiri ardına gelen açıklamalar, meselenin bir sürç-i lisan ya da yanlış anlama olmadığını gösteriyor... Bir siyasal hareketin kendi stratejisini oluşturup ona göre adımlar atması elbette hakkıdır. Ama memlekette bir avuç kalmış Yahudi, Ermeni ve Rum’u devletin derin ya da paralel olduğu için değil, (kapitalist) devlet olduğu için işlediği suçlarla ilişkilendirmenin deli saçması bir iş olduğunu söylemek ve yapılan manevranın ne kadar tehlikeli olduğunu vurgulamak da bizim boynumuzun borcu.

Atatürk anıtında baltalı katil!

Amasya’nın Yavuz Selim Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda yer alan baltalı insan figürünün, Ermeni katliamına katılan ‘Gabaş Ali’ olduğu ortaya çıktı.  Bir süre önce, tesadüfen, Amasya’daki çok figürlü bir anıt heykelin fotoğrafını gördüm. Anıtta Atatürk at üzerinde yerini alırken, atın hem ön ve arkasına, hem de her iki yanına çok sayıda insan figürü yerleştirilmişti. Bu insan figürleri arasında gördüğüm eli baltalı bir adam beni fena hâlde meraklandırdı. Öyle ya, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 15 Mart ile 28 Eylül 1919 tarihleri arasında İngilizler tarafından işgal edilen Merzifon ilçesi dışında, Amasya, Osmanlı tarihinin hiçbir döneminde işgale uğramamıştı. O hâlde, bu baltalı kişi kimdi acaba? O anıtta ne işi vardı? Bu balta neyi temsil ediyordu? Herhangi bir işgal, dolayısıyla işgalci sözkonusu olmadığına göre bu balta kime karşı ve neden kullanılmıştı?

Kazakistan Krişeniye’yi kutluyor

Kazakistan'ın başkenti Astana'da da binlerce Hristiyan düzenlenen ayinin ardından Yesil Nehri üzerinde üç farklı yerde açılan havuzlara girerek vaftiz oldu. Geçen yıllara nazaran bu yıl havanın eksi 6 derece olması sebebiyle katılımda büyük bir artış yaşandı. Hristiyan buz gibi sulara girip ibadetlerini yerine getirirken, Acil Durumlar Bakanlığı da ayin bölgesinde sağlık ekiplerini hazır bulundurdu.

Süryani kilisesine onay çıkmadı

Ömer Erbil omer.erbil@radikal.com.tr
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Yeşilköy’deki 2736 metrekare park olarak ayrılan arazi Süryani cemaatine klise yapmak üzere tahsis edilmişti. Süryani cemaati de projeleri hazırlatıp, İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu’na sunmuştu. Arazi 1950’li yıllara kadar İtalyan Katolik Kilisesi’ne aitti ve içinde mezarlar ile tarihi şapel kalıntısı vardı. Kurul yerinde yaptığı incelemede mezarların ‘kültür varlığı’ niteliği taşıdığını, mezar taşlarını sökenler hakkında yasal işlem yapılmasını isteyerek yeni kilise projesine onay vermedi.

Ermeni Soykırımı'na karşı kazanılan zafer İstanbul'da kutlandı

Talat Paşa Komitesi, Ermeni Soykırımı iddialarını ortadan AİHM kararının ardından ilk toplantısını İstanbul'da yaptı. Zafer Buluşması'na; "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" iradesi damgasını vurdu. Toplantıda çok sayıda aydın, milletvekili, sanatçı ve kitle önderi bir araya geldi... Talatpaşa Komitesi Sözcüsü Ferit İlsever, yeni zaferlerle emperyalist saldırıya son vereceklerini vurguladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da yeni görevlerinin bu kararı dünyaya duyurmak olduğununa dikkat çekti. Bir sonraki adımı da Eskişehir Milletvekili Profesör Süheyl Batum açıkladı. Toplantıda AİHM kararının Ermeni yurttaşları da rahatlattığı ifade edildi. Eczacı Özden Gönül, yaşadığı çarpıcı anektodu şu sözlerle anlattı. Buluşma soykırım yalanı tarihten silinene kadar mücadeleye devam kararlılığıyla sona erdi. (CHP tamam da, kutlamaya bizim inkar karşıtlarını çağırmamaları çok ayıp:) )

Hrant Dink için Binler Yürüdü

Beyza Kural  beyza@bianet.org
Hrant Dink ölümünün yedinci yılında Agos gazetesi önünde anıldı. Anma öncesi Taksim Meydanı ve Gezi Parkı kapatıldı, Talimhane ve Harbiye yönüne barikatlar kuruldu. Binlerce kişi "Buradayız Ahparig" diyerek yürüdü.

Ortodoks Hıristiyanlar bugün Tanrının vaftiz edilişini kutluyor

Rus Ortodoks Kilisesi, bugün on iki temel bayramlarından biri olan Tanrının Vaftiz Edilme Günü’nü kutluyor. İncil’e göre Mesih, Şeria nehrinde Vaftizci Yahya tarafından vaftiz edilmişti. Bayramın bir diğer ismi Teofani, zira Tanrı, Mesih vaftiz edildiği sırada Baba, Oğul ve Kutsal Ruh olarak üç sıfatta gelir.