Etiketler

‘Bizlere ölülerimiz için ağlama şansını versinler’

Murat Kuseyri
Polonya’nın Poznan Üniversitesi’nde rektörlük görevi yapan Prof. Michael Abdulla, Türkiye’de Süryani ve Müslüman olmayan halklara yönelik baskı, hakaret ve suçlamalara son verilmesi gerektiğini belirterek “Biz yurdumuzu seviyoruz. Bizi hainlikle suçlamaktan vazgeçip, ölülerimiz için ağlama şansını versinler” dedi.

AKP’li milletvekili ve belediye başkan adayı İskenderun Ermeni Kilisesini ziyaret etti

AK Parti İskenderun Belediye Başkan Adayı Seyfi Dingil, yaklaşan 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde sivil toplum örgütlerine yönelik ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. AK Parti İskenderun Belediye Başkan Adayı Seyfi Dingil; AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Yaran ve çok sayıda partili ile birlikte İskenderun Ermeni Kilisesi’ni ziyaret etti.

Armenian Genocide Recognition: Necessary Bbut Not Suffiıcient

By Harut Sassounian
Publisher, The California Courier
With the approaching Centennial of the Armenian Genocide in 2015, Turkish leaders are coming under increasing pressure from the international community to face their country’s sordid past and acknowledge the Genocide. Significantly, public statements regarding the Armenian Genocide were made in the last few days by heads of three European states: France, Germany, and the Czech Republic.

Surp Sarkis Bayramı Erivan Sokaklarında kortej eşliğinde kutlandı


Surp Sarkis Zoravar Bayramı vesilesiyle  bugün 15 Şubat’ta tören alayı Surp Sarkis Kilisesinden, Aşıklar Parkı yönünde haçlı ve Surp Sarkis Zoravarı temsil eden  atlıyla beraber   hareket etti. Büyük sayıda ruhaninin yer aldığı tören kortejine Malatya Ermeni Evlatları davulcuları eşlik ettiler.

Kıbrıs tekrar AKP uğruna feda ediliyor sırada sözde soykırım var

Ümit ÖZDAĞ / uozdag61@gmail.com
Ancak mesele sadece 2014’ü aşmak değil, aynı zamanda 2015’i aşmak ve Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına taşınması. Bu aşamada ise Ermenistan ve Ermeni diasporasını tatmin edecek bir çözümün fikrî alt yapısının hazırlandığını görüyoruz. Davutoğlu’nun son Ermenistan ziyareti sırasında tehciri eleştirmesi, 2015’te  “soykırımı biz yapmadık, İttihatçılar yaptı”  şeklinde ifade edilebilecek yeni tezin girişini oluşturuyor. Bu yaklaşımla, Batı’dan Nobel Barış Ödülü bile alabilecek olan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına çıkmasının önünde büyük bir engel kalmayacağı düşünülüyor.Özetle önümüzdeki üç yıl, bir çok boyutlu geri çekilme ve tükeniş süreci olarak görülüyor. Yeni Türkiye diye propagandası yapılan Türkiye’nin Atatürk’ün kurduğundan daha küçük, daha zayıf ve daha az Türk bir Türkiye olması planlanıyor. (Şovenist ve resmi tarih temsilcisi Ümit Özdağ'ı dikkate almak gerekir. Ak parti karşıtı ve ulusalcı kesimin önderi olduğunu da unutmamak gerekir. HYETERT)

Holokost Sonrası Yüzleşmede Hukuk ve Bellek Tartışıldı

‘Bir Yüzleşme Serüveni: Holokost Sonrası Fransa’da Hafıza Politikaları’ kapsamında tarihçi Annette Wieviorka ile eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıc Rıza Türmen hukuk ve bellek konusunu tartıştı. Yüzleşmenin toplumsal barışı tehlikeye atacağı varsayımının yanlış olduğunu söyleyen Türmen eski Yugoslavya örneğinde Miloşeviç ve diğer savaş suçluları yargılandıktan sonra bölgede toplumsal barışın sağlandığını söyledi. “Bu ancak Sırbistan devletinin ve hatta Miloşeviç’in de yüzleşme konusunda işbirliği ile gerçekleşti. Miloşeviç’in mahkeme karşısına çıkmasını sağlayan ülke Başkanı’nın kendisiydi. Bu anlamda ülkelerin işbirliği toplumsal barışın oluşması ve demokrasi açısından çok önemli.”

Sevan Nişanyan ve Şirince

Şirince Hakkında Genel Bilgi
Şirince 18. yüzyıl sonlarında iskân edilmiş eski bir Rum köyüdür. 1923 nüfus mübadelesi sonrasında Selanik göçmenleriyle yeniden iskân edilmiştir.Köyün eski mimarisi, planlı yapılaşmayı düşündüren bir tekdüzeliğe sahiptir. 200 civarında tescilli ev ve iki kilise binası korunmuştur. 1. Dünya Savaşı öncesi 5000 dolayında tahmin edilen nüfus, mübadeleden sonra 3000 dolayına düşmüş ve yakın tarihe dek düşmeye devam etmiştir. 1951’de belediye statüsü lağvedilmiştir. 1990 sayımında 787 olan yerleşik nüfus, 2000 yılı sayımında 686’ya inmiştir. 1990’lı yılların başında bir basit pansiyon ve bir kır lokantasının bulunduğu köyde, eski yapıların onarılmasıyla oluşturulan Nişanyan Evleri işletmesi 1998’de açılmıştır.

Sınır kapılarını Ermenistan'a açma hazırlığı

Rusya'nın Sesi, Türkiye'nin Ermenistan ve İran'a geçiş noktaları kurma planının Ermenistan'a yönelik ekonomik ambargoyu kaldırma hazırlığı olduğunu öne sürdü.Rus siyaset bilimcisi Stanislav Tarasov, Bakü'nün baskısı altında, Türkiye'nin Karabağ meselesini bahane ederek dokümanlardaki maddeleri uygulamadığını hatırlatan Tasarov, ancak bugün iki ülke arasındaki ilişkilerde bir takım değişiklikler meydana gelmekte olduğunu öne sürdü. Tasarov şöyle devam etti: "Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ermenistan hükümetinin daveti üzerine, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın Dışişleri Bakanları Zirvesi'ne katılmak için Erivan'a yaptığı ziyaret, söz konusu değişimlere örnek gösterilebilir." dedi.

‘Hıristiyan hacı’ların sayısı azalıyor

Aykan Çufaoğlu
 Hıristiyan hacı,İzmir Efes,Meryem Ana,‘Hıristiyan hacı’ların sayısı azalıyor,İnanç turizminde düşüş. İzmir Efes’teki Meryem Ana Evi’ni ziyaret ederek hacı olan Hıristiyanlar Türkiye’ye eskisi kadar gelmiyor. Sektör temsilcileri, Türkiye’nin dünyanın en fazla turist ağırlayan 6’ncı büyük ülkesi konumunun yanı sıra, inanç turizminde de zirve destinasyonların arasına girebilecek kaynaklara sahip olduğunu belirtiyor. Ancak resmi turizm istatistiklerine bakıldığında, Türkiye’ye dini ve hac amacıyla gelen yabancı turist sayısında son 5 yılda büyük gerileme yaşanıyor. 

Hawaii Adaları yasama organı Ermeni karşıtı yasa tasarısını reddetti

Ermeni Davası Ofisinin (ANCA) verdiği bilgiye göre; Hawaii  Adaları yasama organı  Azerbaycan inisiyatifiyle gündeme getirilen Ermeni karşıtı yasa tasarısını reddetti. ANCA Batı yakası İcra Direktörü Elen Asatryan yaptığı duyuruda şunları kaydetti: ″Eyalet yasama organı üyelerine, insan haklarının korunması ve toleransa sadık kalmalarından ötürü, Bakü tarafından manipülasyon denemelerinin engellenmesi bilgeliği için, teşekkürümüzü ifade etmek istiyoruz.″ dedi.

Rum Panaya Kilisesi kamulaştırılacak

Kilisenin etrafındaki ahırlar kaldırılacak. Kayseri Valiliği, Germir Mahallesi'nde bulunan tarihi Rum Panaya Kilisesi'nin kamulaştırılmasına ve çevresindeki ahırların kaldırılmasına karar verildiğini açıkladı. Kayseri Valiliği tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde: "Kayseri ili, Melikgazi ilçesi, Germir mahallesinde, kentsel sit alanı sınırları içerisinde, tapunun 11443 ada, 1 parselinde özel mülkiyet adına kayıtlı bulunan kilise, Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 06.11.1993 gün ve 1619 sayılı kararıyla taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.

Patrikhane için bakın ne dedi

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Mine Kırıkkanat’ın yazdığı “Bir Hristiyan Masalı” adlı kitap, Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı. Mine Kırıkkanat “ekümenik” tartışmalarına ise şöyle son veriyor: “Müslüman bir ülkede var olma savaşı veren Fener Rum Patrikhanesi’nin Ortodoks alemine ‘ekümenik’, yani küresel öncülük iddiası, dün Osmanlı İmparatorluğu’nun işine geldiği gibi, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nin de uluslararası ilişkilerde yararınadır. En azından hiçbir biçimde zararına değildir!”

ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹԵԱՆ 99ԱՄԵԱԿԻ ՈԳԵԿՈՉՄԱՆ ՁԵՌՆԱՐԿՆԵՐՈՒ ՇԱՐՔԻՆ, ՊՈԼՍԱՀԱՅ ՄԻՈՒԹԵԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԾ «ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹԵԱՆ ՈՐԲԵՐ»Ը ՏԵՍԱԺԱՊԱՒԷՆԻ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹԵԱՆ ԳԻՇԵՐԸ

Գրեց՝ Մարիէթ Մինասեան Օհանէս
Չորեքշաբթի, Փետրուար 5, 2014ին, Պոլսահայ Միութեան Մշակութային Յանձնախումբի կազմակերպութեամբ տեղի ունեցաւ տեսաժապաւէնի ցուցադրութեան գիշեր մը, «Ցեղասպանութեան Որբեր»ը խորագրով, Միութեան «Գրիգոր եւ Աւետ Քիւրքչիւօղլու» սրահին մէջ ներկայութեամբ հոծ բազմութեան, Միութեան անդամներուն, Հայ Շարժամեքենաներու Ակումբի Ջոկատին, Լոս Անճէլըսի մէջ Կիպրոսի Հիւպատոս՝ Մեծապատիւ Տիար Անտրէաս Քիբրիանիտէսին, ինչպէս նաեւ մի քանի Ղարաբաղի զինուորներուն:

Sevgiler Günü Kutlu Olsun


'Soykırıma mazeret olmaz!'

Kadir Kaçan / Demokrat Haber
Erdal Doğan’la soykırım üzerine konuştuk…‘Ermeniler Ruslarla anlaştılar’, ‘onlar da bu kadar insan öldürdü’ gibi, Türkçülerin ürettikleri mazeret politikalarından kaçınmak lazım. 'Kullanılmak' soykırıma ve büyük insanlık suçuna mazeret bulmak, bu mazeret ile suçu hafifletmeye çalışmak anlamına gelmektedir. Suçu hafifletmeye çalışmak hem samimiyete gölge düşürür hem de yüzleşmenin önüne geçer.

Sevan Nişanyan haftalık izni sonrasında tekrar cezaevine girdi

İzmir’in Selçuk ilçesi Şirince köyünde kaçak inşaat yaptırdığı gerekçesiyle hakkındaki iki yıllık hapis cezasını çekmek için geçtiğimiz 2 Ocak’ta Torbalı Açık Cezaevi’ne giren ve bir hafta önce iyi halden dolayı izne çıkan yazar Sevan Nişanyan dün izni bitince tekrar cezaevine döndü.

Yargının gerçek yüzü

Etyen Mahçupyan / e.mahcupyan@zaman.com.tr
Yargı bağımsızlığı ancak formel ölçüler içinden bakıldığında yargı tarafsızlığı üretebilir. Ama sosyolojik ve ideolojik farklılıklar işin içine girdiğinde, kendisi demokrat zihniyette olmadıkça hiçbir yargı bağımsızlık sonucunda tarafsız hale gelmez. Tarafsızlığı içselleştiremeyen bir yargının bağımsızlaşması ise demokratik gelişimi sadece engeller.
Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/gundem/yarginin-gercek-yuzu_2199031.html

Pagan Ermeniler, «Tdrndez»i Karmir Blur’da kutladılar

Trndez pagan bayramıdır, Ermeni Apostolik Kilisesi takipçileri bunun Hristiyanlıkla alakalı olduğunu zannetmekle yanılgı içindeler. 13 Şubat’ta Karmir Blur’da Trndez veya «Vahagnakanç»ı pagan ritüeliyle kutlayan Ermeni paganlar işte bu görüşte. Dört rahip bayramın sembolleri olan ekmek ve şarabı kutsadılar, daha sonra «Tanrısal ateş»i yaktılar. 
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qJeG5f9r8ls

Tarihi Kilise Hayvan Barınağı Oldu

Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Germir Mahallesi’nde bulunan tarihi Rum Panaya Kilisesi’nin sığınakları hayvanlara barınak oldu. Kayseri'nin Melikgazi ilçesine bağlı Germir Mahallesi'nde yapım tarihi tam olarak bilinmeyen Rum Panaya Kilisesi'nin sığınakları hayvan barınağı olarak kullanılıyor. Kilisenin yanında yapıldığı dönem mutfak olarak kullanıldığı öğrenilen sığınak ise köpek, tavuk ve büyükbaş hayvanlarının ahırı olarak kullanılıyor.

Samatya'da Ermeni Asıllı Kadının Öldürülmesi Davası

Samatya'da Ermeni asıllı Türk vatandaşı Maritsa Küçük'ün öldürülmesi olayıyla ilgili hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen sanığın yargılanmasına devam edildi. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Murat Nazaryan ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti, dosyanın Adli Tıp Kurumu'ndan dönüşün beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

En tanınmış 100 Ermeni: Biyografik Ansiklopedi yayımlandı

«VMV-Print» Yayınevi Albert Mikayelyan’ın hazırladığı «Ermeni Ünlüler» Biyografik Ansiklopedisini yayımladı. NEWS.am muhabirine bilgi «VMV-Print» Yayınevi Direktörü Vahram Mnatsakanyan’dan geldi. Mnasakanyan yazarın eserin konularını sunduğunu ve kendileri tarafından beğenildikten sonra yayınevi olanaklarıyla yayımadıklarını kaydetti.Eser Hristiyanlık öncesi dönemden günümüze kadar olan geniş bir zamanı içermekte. 100 ünlünün seçiminin kolay olmadığın ifade eden Mnatsakanyan, edebiyat, müzik, tarih, askerlik sanatı vb. olmak üzere mümkün olduğunca geniş bir alandaki şahsiyetleri barındırdığına dikkat çekti.  Eser öğrenciler, eğitmenler, aydınlar için olmak üzere geniş bir okuyucu kitlesine hitap etmekte.

"Sivil Topluma Katılım" Konferansı İptal Olmuştur !

14 Şubat tarihinde Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşmesi öngörülen "Sivil Topluma Katılım" başlıklı konferansın konuşmacı Katia Boudoyan'ın sağlık sorunları nedeniyle iptal olduğunu üzülerek bildirmek istiyoruz. Elimizde olmayan nedenlerle programımızda gerçekleşen bu değişiklikten dolayı özür dileriz.
İstanbul Fransız Kültür Merkezi

Տեառնընդառաջ - Hıdırellez

Günümüzde kutladığımız, geleneksel Ermeni  bayram  ve yortuların  birçoklarının  kaynağı  Antik  dönemlere  dayanmaktadır. Çok Tanrılı (putperestlik)  Paganlık döneminden gelen ve Ermeni halkının benimseyerek  özümsediği  bayram ve yortular , Ermeni ulusunun Hırıstiyanlığı  resmen  devlet dini olarak kabülunden sonra , Hırıstiyanliğa uyarlanmış  ve bağdaşlaştırılmıştır. Diğer bir deyişle Hıristiyanlık, Hıristiyanlık öncesi  geleneksel Ermeni  bayram ve yortularını  kendi kalıpları  içinde şekillendirmiştir.

Süryani öğrencilere din dersi dayatması ve nefret söylemi

Sedat Sur - Midyat’da 8. sınıflarda okuyan yaklaşık üç yüz Süryani öğrenci zorunlu olarak din dersine alınıyor. Derslere girmeyen öğrenciler ‘’derse girmedi’’ diye yazılarak notları düşürülüyor... Türkiye’de okullarda gayrimüslim çocuklara dayatılan zorunlu din dersi uygulamalarının bir örneği gayrimüslim nüfusun yoğunlukta olduğu Midyat’ta yaşanıyor. Midyat ‘da 8. sınıfta okuyan Süryani öğrencilere zorunlu din dersi uygulaması dayatılıyor. 10. sınıfta okuyan öğrencilere ise tarih derslerinde Süryani ve Ermenilerin devlete ihanet ettikleri anlatılıyor.

Gayrimüslim / azınlık / farklı inanç grubu ?..

Yakup Barokas    ybarokas@salom.com.tr
“Gerçek kişi olan insanlar hukuk ve varsayımlar için değil, aksine hukuk ve hukukun varsayımları insanlar içindir. Dolayısı ile tüzel kişiler hukuku insanların meşru ihtiyaçlarını ve bu arada inancına göre yaşama özgürlüğünü daha üst düzeyde sağlamak içindir.” Prof. Dr. Hüseyin Hatemi

Müslüman Olmayan Azınlıklara Eğitim, Din ve Hayır işleri İçin Devlet Katkısı

Murat Bebiroğlu- Aret Çiçekeker
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu anlaşması olan Lozan Anlaşmasına göre genel bütçeden ve belediye bütçelerinden azınlıklara eğitim, din ve hayır işleri için hakkaniyete uygun bir pay verilmesi gerekir.
Ancak, bilindiği gibi Müslüman olmayan azınlıklara ait okullara devletin çok sınırlı bir katkısı varken, din ve hayır işleri için ilgili kurumlara herhangi bir yardım yapılmamaktadır.  

Gayrimüslimlerin tüzel kişilikleri: "Sorunlar Ve Haklar" 2. konferansı

30 Ocak’ta Gayrimüslimlerin Tüzel Kişilikleri: "Sorunlar Ve Haklar" 2. Konferansı, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Cemaat Vakıfları Temsilci Ofisi ortaklığı ve Venedik Komisyonu katkılarıyla, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü, Mahkeme Salonu’nda gerçekleştirildi. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü adına izlediğimiz bu konferanstaki katılımcıların yaptığı konuşmalardan bir kısmını (özetle ve) yorum yapmadan sunum sıralamasına göre burada paylaşıyoruz.

Türkiye Ermenistan’a yönelik ambargoyu iptal edebilir

Türkiye’de yayın yapan Akşam Gazetesi tarafından geçilen haberde, Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile Türkiye’nin kendisine komşu olan Ermenistan ve İran sınırlarında yeni geçiş noktaları kurmayı planladığı bildirildi... İki yıllık aranın ardından Ermenistan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının yeniden diyaloga geçmesinden ve bu sürecin Karabağ meselesinin çözümüne ilişkin yol haritasını belirlenmesine yapacağı olumlu katkıdan Türkiye’nin memnun olduğunu dile getirmesi hiç de tesadüf değildir. Yukarda açıklamış olduğumuz tüm gelişmelerin ışığında, Türkiye – Ermenistan sınırında yürütülecek olan modernizasyon çalışmalarının ve sınır bölgelerinin mayınlardan temizleniyor olmasının Ankara’nın pozitif bir senaryoyu uygulamaya koyduğunun ve Ermenistan’a yönelik olan ekonomik ambargoyu kaldırmaya hazırlandığının bir göstergesi olarak kabul edebiliriz.

Ekonomi bakanı: Son 13 yılda Ermenistan'ı ziyaret eden turist sayısı önemli ölçüde arttı

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı Turizm Dairesi Bşk. Meghak Apresyan, ″Ermenistan’da turizm sektörü öncelikli sektörlerden biri ilan edildi. BDT’de Turizm Yılına yönelik Eylem Programı hazırlandı. Örneğin Akhtala’da  Eylül ayında gerçekleştirilen «Kebap Festivali», «Kültürel Miras», «Odzun Hazinesi» festivalleri, Temmuz’da «Dolam Festivali» olmak üzere birçok geleneksel festival gerçekleştireceğiz, Ekim’in ilk haftası «Şarap Festivali» düzenlenecek″ diyen Apresyan, Ermenistan’da turizmin dinamik geliştiğini ve son 13 yılda ülkeyi ziyaret eden turist sayısının önemli ölçüde arttığını kaydetti.

Uzman: Türkiye maceracılığının bedelini ödüyor

EUBA Doğu Bilimleri Enstitüsü Direktörü sözlerinde şunları da kaydetti: ″Türkiye’nin özellikle Suriye olmak üzere Yakındoğu’da yürüttüğü politikanın Ankara için ağır sonuçları oldu. Türkiye’nin Mısır da dahil olmak üzere Arap ülkelerindeki mevzii gevşedi″.

Dink davası 18 Nisan'a ertelendi

Hrant Dink davası sanık Ahmet İskender'in henüz yakalanamamış olması ve savunmasının alınmamış olması nedeniyle duruşmayı 18 Nisan saat 14.00'a erteledi. Tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal getirilmedi. İki sanıkta tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemi ile davaya katıldı.

'Soykırım yapmadık' sendromu

Yalçın Yusufoğlu
24 Nisan 2014’de Ermeni Soykırımını 100. Yıldönümünü anma sürecine girilecek. Önümüzdeki bir yıl boyunca Ermeni soykırımı diye bir olayın vuku bulmadığını, olsa olsa, Ermenilerin Türkleri soykırıma uğrattığını, politikacılardan, resmi tarihçilerden, Türk ve Türkçü medya yorumcularından bol bol duyacağız. Başlangıcı Ayşe Kulin yaptı.

Dinleyin: Kemikler toprağın altından bize ne diyor

Ayşe Günaysu
Aynı toprağın altında yatıyorlar. Ermenilerden ve Kürtlerden bahsediyorum. Aslına bakarsanız, Ermenilerin yanına Rumlar, Süryaniler, Ezidiler, tüm Müslüman olmayan Küçük Asya halklarını eklemem gerek. Ama bugünlerde Ermeni-Kürt ilişkileri gündemde. Soykırım, tanıma, inkâr, unutma, hatırlama bağlamında Ermeniler ile Kürtler arasında bir yandan artan temaslar, bir yandan yükselen gerilim önem kazandı. Mesele apaçık önümüzde duruyor: İlişkilerin mi, gerilimin mi artması zalimlerin işine gelir?

“Yalnızlar” yeni baskısıyla okuyucusuyla tekrar buluşuyor

Aras Yayıncılık, Yalnızlar’ı tekrar okuyucularla buluşturuyor. Zaven Biberyan, Türkiye’nin yakın tarihine farklı bir açıdan baktığı Yalnızlar adlı bu romanında, siyasi iktidarın el değiştirmesiyle toplumun da hızlı bir dönüşüm geçirmeye başladığı 1950’li yılların başlarında, İstanbul’un Anadolu yakasında bir sayfiye yerinde, Erenköy’de, bir yaz hafta sonunda yaşananları anlatıyor.

Ninelerimizin Ermeni komşuları

Ninelerimizin komşuları adlı kitap, sözlü ve yazılı kaynaklara dayanarak, eski tarihlerde Anadolu'da kurulan Türk- Ermeni komşuluğuna ışık tutuyor... Bugüne dek Türk Ermeni ilişkileri hep siyasi düzlemde tartışıldı, Anadolu’da birlik içinde süren sosyal hayat göz ardı edildi. İşte tam da bu konuyu ele alan Ninelerimizin Komşuları kitabında, Türk Ermeni ilişkilerinin barışçıl yönü ele alınıyor ve bu problemi insani öyküler üzerinden çözümlemeye çalışılıyor. Kitap, Zekeriya Başkal, Niyazi Özdemir, Mehmet Mercan, Mehmet Beşirli, Hanifi Vural, Süleyman Demirci, Turan Karataş ve Sedat Laçiner’in kolektif çalışmayla hazırladı.

Gayrimüslimlerin tüzel kişilikleri: "Sorunlar Ve Haklar" 2. konferansı

Bojidar Çipof / http://blog.milliyet.com.tr/bojidarcipof
30 Ocak’ta Gayrimüslimlerin Tüzel Kişilikleri: "Sorunlar Ve Haklar" 2. Konferansı, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Cemaat Vakıfları Temsilci Ofisi ortaklığı ve Venedik Komisyonu katkılarıyla, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü, Mahkeme Salonu’nda gerçekleştirildi. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü adına izlediğimiz bu konferanstaki katılımcıların yaptığı konuşmalardan bir kısmını (özetle ve) yorum yapmadan sunum sıralamasına göre burada paylaşıyoruz.

Katliamlar, Direniş, Koruyucular:1. Dünya Savaşında Doğu Anadolu'da Müslüman-Hıristiyan İlişkileri

Yazar David Gaunt. Çevirmen Ali Çakıroğlu   
İsveç’te üniversitede tarih okuturken, yıllarca aileleri Ortadoğu kökenli öğrencilerle pek çok ilişkim oldu. Anlattıkları Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde, ailelerinin yaşadıkları tecrübeler ve sıkıntıları can kulağıyla dinleyip büyülendim. Öğrencilerimle diyalog halinde, öğrencilerimin geldikleri yerlerde olup bitenlere dair tarihsel kanıtlar toplamaya başladım. Buraları daha çok Türkiye’nin Diyarbakır, Mardin, Botan ve Hakkâri gibi bölgeleri ile İran, Irak ve Suriye’nin komşu yöreleriydi. Çok karmaşık ve çekişmeli olan bölge fırtınalı bir tarihe sahipti.

Hıristiyanlığın büyük azizi St.Paul 2000 yıl sonra İstanbul’da anıldı

Özkan Altıntaş
Hiristiyan dünyasının ilk misyoneri olan Aziz Paul’un Malta’daki yaşamı İstanbul’da St. Antuan (St. Anthony of Padua) Katedrali’nde Malta Konsolosluğu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Pazar Ayini’nde anıldı.

Baltık ülkelerindeki Ermeni toplumu Ermeni Soykırımının 100. yılına hazırlanıyor

Ermeistan’ın Litvanya büyükelçisi Ara Ayvazyan 8 Şubat’ta  Baltı ülkelerndeki Ermeni toplumu temsilcileriyle buluştu; buluşmada Ermeni Soykırımının 100. Yılı vesilesiyle tertiplenen etkinler, atılacak adımlara ilişkin konular değerlendirildi. Dışişleri Bakanlığı Basın servisinden verilen bilgiye göre; buluşmaya Yeni Nahçivan ve Rusya Diyakosluğu Litvanya, Letonya ve Estonya Ermeni Apotolik Kilisesi sorumlu ruhanisi Khosrof Stepanyan, Estanya, Litvanya yanısıra  Vilnius, Kaunas, Klaipéda, Shaulyay, Visaginas Ermeni toplum liderleri ve temsilcileri katıldılar.

Erlin Tomaoğlu Konseri

Türkiye’de ilk kez, kaybolmakta olan Batı Ermenicesini müziğe taşıyan, söz yazarı, besteci ve yorumcu Erlin Tomaoğlu, 18 Şubat Salı günü Şişli Kent Kültür Merkezi’nde vereceği konseri ile müzikseverlerle buluşuyor. Tomaoğlu konserinde, “Dariner Vertch-Yıllar Sonra” albümünde yer alan Batı Ermenicesi ile yazdığı ve bestelediği şarkılarını seslendirecek. Sanatçının “Dariner Vertch-Yıllar Sonra” albümü Türkiye’de Batı Ermenicesi ile yazılan pop şarkılarının yer aldığı ilk ve tek albüm olma özelliği taşıyor. Saat 21:00’de başlayacak konserde sanatçıya Yuri Ryadchenko’nun şefliğini üstlendiği sekiz kişilik bir orkestra eşlik edecek.

Hibe edilecek bu manastırın sahipleri aranıyor...

Manastırı sahiplerine hibe edeceğini belirten Evin şu çağrıyı yaptı: “Biz bu Kilisenin yok olmasını istemiyoruz. Tadilat edecek bir gücüm yok. Burası dünyanın bir tarihidir. Ben buradan tüm Ermeni, Süryani ve dünyada ki halkalara çağrı yapıyorum özelikle Mor Yakup Manastırı'nın tarihi mirasçılarına çağrı yapıyorum. Dünyanın neresinde olursa olsunlar gelsinler manastırı kendilerine hibe edeceğim. Burası onların atalarının. Burada onların tarihi yatıyor...”

The Strange case of Sevan Nişanyan

by heissenstat
The wheels of justice in Turkey sometimes turn slowly or not at all.  Consider the case of Ali Ismail Korkmaz, where key evidence incriminating police in his death was “deleted.”  Or the shocking lack of credible investigation in the Turkish bombing of more than thirty civilians, eighteen of whom were children. Impunity and justice denied… the list is a long and painful one stretching across many years, and many shattered lives. Sevan And then there are the times that justice moves in strange and unfathomable ways.  Such is the case of Sevan Nişanyan, an Armenian – Turkish writer and public intellectual who is currently in prison for… illegal construction on his own property. 

1937-38 Dersim Katliamında Ermeniler

Kazim Gundogan
Biz, “Dersim ve Dersim’in Kayıp Kızları” kapsamındaki çalışmamızı genişletirken yalnız 1937-1938′in değil, 1915′in de mağdurları olan Ermenilerden yetim kalan, Alevileşen, Müslümanlaşan ve her biri ötekinden çileli yaşam süren insanlarımızın yaşam öykülerini topladık. Esas olarak onların öykülerini paylaşacağız.

INVITATION: Armenia's Tomorrow


Armen Aroyan Ödül Aldı

Ayfer Tuzcu Ünsal
Anneannesi ve dedesi; Babaannesi Antepli, ismini aldığı dedesi Cibinli Ermeni olan Amerikalı Armen Aroyan Antep’e ilk kez 1987 yılında geldi. Tantıştığımız o tarihten itibaren de hiç bağımızı koparmadık. Kendisi master yapmış  bir elektronik mühendisiydi. Dünyanın birçok ülkesini görmüştü. Türkiye’ye gelince gezmek, tanımak ve geçmişini keşfetmek istemişti. 1988 yılında davetlim olarak bir arkadaşıyla geldiğinde, kendisini Cibin’e götürmemi istemişti, Halfeti’nin bir köyü olan Cibin’in ismini ilk kez Armen’den duymuştum! Bana Antep’le ilgili “A brifier history of Aintab” kitabının ilgimi çekeceğini düşündüğü bölümlerinin fotokopisini gönderdiğinde çok sevinmiş, kitabın bazı kısımlarını Türkçeye çevirip, Sabah Gazetesinde yayınlamıştım. 

BOP çerçevesinde azınlık oyunu

Deniz Kaçağan
Azınlık tanımı. Osmanlı’dan beri, devlet geleneğimizde azınlıklar, gayrimüslimlerdir. Haklı olarak, Cumhuriyetimizin kurucuları da, bu devlet geleneğimizi devam ettirdiler. Hatırlanacağı gibi, Lozan’da yapılan Türkiye’yi tanıma antlaşmasında; yalnız gayrimüslimler azınlık olarak kabul edildi; yani, Müslüman olmayan Ermeni, Rum ve Yahudiler azınlıktır dendi. Şimdi, Cumhuriyeti dinsizler kurdu diyen hurafecilere sormak gerekiyor. Cumhuriyet dinsiz ise, neden, uluslararası tanınma antlaşmasında İslam’ı temel aldı ve Müslümanları kurucu asil unsur; Müslüman olmayanları (Gayrı Müslimleri) azınlık olarak kabul ettirdi? Evet, Cumhuriyetimizi dinsizler kurmadı ancak, öyle görülüyor ki Cumhuriyetimizi dinsizler yıkacak…

Mine G. Kırıkkanat'tan yeni kitap: "Bir Hıristiyan Masalı"

Gazeteci-yazar Mine G. Kırıkkanat'ın 3 yıllık bir araştırma sonunda hazırladığı ve Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan "Bir Hıristiyan Masalı" okuyucularıyla buluşuyor... İstanbul’un kurucusu Büyük Konstantin’in vasiyeti olarak bilinen belgenin, insanlığı kana bulamış en büyük yalan, Hıristiyan dinini bölmeye yarayan uyduruk bir vasiyet olduğunu, bu yalanın, insanlık tarihinin son iki bin yıldaki “temel sahtekârlığı” olma özelliğini taşıdığını, bu yalanın Katolik mezhebinin dogmatik varlık nedeni olup Papalığın temelini atmaya hizmet ettiğini belgelere dayanarak kanıtlamaya çalışan kitap "Papa’nın adamları" tarafından 8. yüzyılda imal edilen bu sahte vasiyet olmasaydı, Hıristiyanlığın merkezinin bugünkü Vatikan’da değil, bizim coğrafyamızda olacağını ortaya koyuyor.

Türk basını Ermenistan sınırındaki mayın temizlik çalışmalarına değindi

«Türkiye’nin Doğu sınırından mayınların temizlenmesi projesi, Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın koordinesinde başlatıldı. İçişleri Bakanlığı’nın 2014 Performans Programı’nda yer verilen projenin amacı "Mayınlar temizlenerek, AB’nin Entegre Sınır Yönetimi Politikaları ve Stratejileri doğrultusunda yasadışı göç ve tüm sınırı aşan suçların önlenmesine ve teknolojik destekli modern sınır gözetimi sisteminin kurulması için insancıl ve etkili sınır gözetimi araçları sağlanacak" şeklinde ifade edildi... Proje iki aşamada yürütülecek. Önce, Ermenistan ve İran sınırlarındaki 11 milyon 665 bin 641 metrekarelik alanda mayın temizleme faaliyeti gerçekleştirilecek. 

'Ötekinin ötekisi' Müslüman Ermeniler

Vercihan Ziflioğlu
Türkiye'de pek kimse varlıklarından haberdar değil. Kendileri bile geçmişlerini yeni öğreniyor. Müslüman Ermeniler yaşadıklarını anlattı. Hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar tarafından ötekileştirilmekten yakındılar.Türkiye onların varlığını yeni duyuyor. 1915 yılındaki trajik olaylardan kurtulduktan sonra Anadolu'da kaldılar. Yaşamlarını sürdürebilmek için Müslüman oldular. Ama yıllarca çocuklarına bile geçmişlerini anlatmadılar. Çok azı evde kapalı kapılar ardında Ermeni kültürünü yaşadı. Bugün çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşıyor, Türkçe ve Kürtçe konuşuyorlar. (Konuyla ilgileniyorsanız ve zamanınız varsa lütfen http://hyetert.blogspot.com.tr/2014/01/muslumanlasan-muslumanlastrlan.html  ve http://hyetert.blogspot.com.tr/2014/01/muslumanlasan-muslumanlastrlan_10.html linklerine bir göz attın. HYETERT)

"Ermeni soykırımı iddiası için Fransa'ya nota verecektik"

Paris Büyükelçisi Burcuoğlu, Fransa'da Ermeni soykırımı iddiasına ilişkin çıkarılan yasayla ilgili, "Fransız Anayasa Konseyi o yasayı iptal etmeseydi nota verecektik" dedi. Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Fransa'da Ermeni soykırımı iddiasına ilişkin çıkarılan yasayla ilgili, "Masamın çekmesinde hatıra diye sakladığım bir nota var. Fransız Anayasa Konseyi o yasayı iptal etmeseydi biz o notayı verecektik ve o notada diplomatik ilişkilerin büyükelçi seviyesinden maslahatgüzar seviyesine indirilmesi bildiriliyordu"  dedi.

Sibil'in yeni albümü Ser bu hafta Müzik Marketlerde


Yaklaşık 7 aylık geceli gündüzlü çalışmamızı sonunda sizlere sunabileceğiz. Albümde 12 parça yer alıyor. 11 Ermenice 1 Aramice. Mercan Dede, Andre, Ara Gevorkyan, Jivan Gasparyan, Petro, Armen Divanyan's Arevner çocuk korosu , ve Ermenistan'ın birbirinden ünlü 15 sanatçısı ile (Zaruhi Babayan, Arsen Safaryan, Andre,  Arsen Grigoryan, Alla Levonyan,  Erik, Sofi Mkheyan, Hasmik Karapetyan, Anna Khachatryan, Syuzan Margaryan ,Vardan Badalyan, Inga ,Anush, Mher, Leyla Saribekyan) seslendirdiğim bir parça da yer alıyor. SER albümünün hepimize SER/ Sevgi getirmesini ve şarkılarımızı beğenmenizi yürekten diliyorum... 
Ser U Harkank,

Sibil

Türkiye'de Bir Devlet Geleneği ve Devlet Aklı Var mı?

Garbis Altınoğlu
Türk gerici ve şovenistleri kendi tarihlerinden söz ederken Türklerin devlet/ devlet kurma geleneği ve devlet aklı üzerinde dururlar. Onlara göre, bu alanda başka kavimlerden çok daha ileri olan Türkler tarih boyunca pek çok devlet ve imparatorluk kurmuş ve başka halkları yönetmişlerdir. Bu inanış; aşırı, abartılı ve saldırgan bir Türk milliyetçiliğiyle, kof bir kahramanlık edebiyatıyla, bir kollektif aşağılık kompleksini zar zor gizleyen içi boş övünmelerle ve -yer yer bir anti-emperyalizm görüntüsüyle maskelenen- gerici bir Batı-karşıtlığıyla elele gider. Bu kişiler Türk devletinin bir “çadır devleti” olmadığını sık sık yineler ve devlet geleneği ve devlet aklı denen şeylerin, kurulan -ve doğal olarak yıkılan- devlet sayısıyla ölçülebileceğini varsayarlar. Ama Türkler'in devlet geleneğiyle, ne kadar çok ülkeyi işgal ettiğiyle, ne kadar çok kavmi ne denli “başarı ve hoşgörü”yle yönettikleriyle bunca övünen bu baylar kendilerine şu soruyu sormazlar: Acaba çok sayıda bey, paşa, padişah, komutan, savaşçı vb. yetiştiren Türkler neden bilim, teknoloji, felsefe, sanat vb. alanlarında başarılı olamamış, neden bu alanlarda hemen hemen hiçbir değer üretememişlerdir?

Ermenistan Savunma Bakanlığı: Azerbaycan olimipiyat ateşkesini ihlal ediyor

Azerbaycan, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının ateşkes rejiminin Olimpiyat oyunları esnasında ihlal edilmemesi çağrısına rağmen ateşkes rejimini ihlale devam  ediyor. NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın sekreteri Artsrun Hovhannisyan, geçtiğimiz günler esnasında Azerbaycan tarafının ateşkes rejimini farklı yönlerde birkaç kez ihlal ettiğini kaydetti.  İhlaller Ermeni-Azeri sınırı Tavuş eyaleti mevkiinde nispeten daha sıklıkla gerçekleşti.

Paros Şubat Sayısı Çıktı


Աջակցենք Տեր Եզնիկ Քահանա Մալխասյանին

Դիլանյան Զար -   Օգնեք մեր եղբորը... Տեր Եզնիկ քահանան մի համեստ հոգևորական է, ով անխոնջ նվիրյալն է հայ եկեղեցու. Արարատի մարզում նրա ծառայության ու համեստ ներդրման շնորիվ բազմաթիվ մարդիկ չեն կորցրել կապն Աստծո հետ: Նրան այսօր շատ է պետք մեր միասնական օգնությունն ու աղոթքը. նաa կյանքի ծանր շրջադարձի փուլում է` սուր առողջական խնդիրներով:

Ermeni cemaatine en büyük müjde

Hasan Ay
Yaklaşık 40 yıl önce el konulan Türkiye Ermeni cemaatine ait Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Vakfı Hastanesi karşısındaki 42 dönümlük arazinin tapusu hastane vakfına verildiYaklaşık 40 yıl önce devlet tarafından el konulan, Türkiye'deki Ermeni cemaatinin en değerli mülkü olan Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Vakfı Hastanesi'nin karşısındaki 42 dönümlük arazi, hastane vakfına iade edildi. Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedros Şirinoğlu, "Sayın Başbakan olmasaydı azınlıkların gayrimenkullerinin hiçbiri geri gelmezdi. Sayın Başbakan, dürüst, hakkı hakka teslim eden bir insan. Sayın Başbakan adil davrandı. Devletimize minnettarız" dedi.

1908 yalanı

Hadi Uluengin
Resmi tarihin yalancılığını vurgularken haksız ve mesnetsiz bir iftira atmıyoruz. Nitekim de aşağıda bunun çok somut ve çok hayati bir örneğini vereceğim. 1908 Reval’indeki Rus- İngiliz teması lise tarih kitaplarında hâlen şöyle özetleniyor: “2. Meşrutiyet’in ilânındaki temel etkendir. Çünkü Londra ve Petersburg Boğazlar’ın Çarlık kontrolüne girmesine ve Osmanlı Avrupa’sının parçalanmasına karar verdiler.” Yalan! Bir mazeret olan ilk nokta hariç koskoca ve kuyruklu bir resmî tarih yalanı! (Doğru söze ne denir? HYETERT)

ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu heyeti Diyanet’te

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. Katrina Lantos Sweet ve komisyon üyelerini makamında kabul etti... Görmez, “Ben azınlık ve çoğunluk tabirlerini kullanmayı dahi ahlaki bulmuyorum. Türkiye’de yaşayan Müslümanlar kendi inançlarını gönlünce yaşama konusunda hangi haklara sahiplerse gayrimüslim topluluklar da aynı haklara sahip olmalıdır. Zaten bizim 4-5 asır birlikte yaşama tarihimizde de bunun bütün dünyaya örnek gösterilebilecek tabloları vardır. Dünya henüz çok kültürlülüğü tanımazken, bilmezken biz İstanbul’da camiyi, kiliseyi ve sinagogu yan yana kurmuş ve barış içinde birlikte yaşatmış bir geleneğe, bir tarihe sahibiz. Ben geçen yıl Fener Rum Patrikhanesi'ni bizzat ziyaret ettim. Orada açıkça şunu ifade ettim; ‘Siyaset, uluslararası ilişkilerde mütekabiliyet esasını kabul edebilir ancak inanç özgürlükleri alanında mütekabiliyet esası ahlaki değildir.’ Türkiye’de yaşayan ve asırlarca birlikte yaşadığımız dini topluluklar kendi din adamlarını yetiştirmek için her türlü hakka sahip olmalıdır.” diye sözlerini tamamladı.

Soçi 2014


Soçi-2014: Bayraktar Sergey Mikaelyan ve Ermenistan’lı sporcular Olimpiyat kortejine katıldı

22. Kış Olimpiyatları Soçi Fistf Stadyumu ulusal delegasyonların geçit töreniyle başladı; törende Ermenistan’ı  temsil eden sporcular kayak sporcusu Sergey Mikaelyan bayraktarlığında geçit kortejinde yer aldılar. Açılış töreninde Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan Ulusal Olimpiyat Komitesi Bşk. Gagik Tsarukyan, Spor ve Gençlik bakanı Yuri Vardanyan hazır bulundular.

Azerbaycan, Ermenistan mevzileri ile yerleşim birimlerine ateş açtı

Ermenistan Savunma Bakanı Sözcüsü Artsrun Ovannisyan Interfax ajansına yaptığı açıklamada Azerbaycan’ın Ermenistan mevzileri ile yerleşim birimlerine ateş açtığını söyledi. Ovannisyan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “7 Şubat gecesi Azerbaycan sınırın çeşitli yönlerinde ateşkes rejimini ihlal ederek Ermenistan mevzilerini ve yerleşim birimlerini yoğun olarak bombalamıştır”. Ovannisyan’ın ifadelerine göre Azerbaycan ‘sınır bölgesinde etkinlikler gösteriyor’Ovannisyan saldırılara cevap verilmediğini ve olayda yaralanan veya ölenin olmadığını da bildirdi.