Etiketler

Fransa cumhurbaşkanı: Misak Manuşyan, hayatını bu ülkenin özgürlüğü için feda eden tek Ermeni değildir

Paris banliyösünde bulunan Fransa Direniz Hareketi Anıt Kompleksinde  cumhurbaşkanı Françoise Hollande katılımıyla 21 Şubat’ta Misak Manuşyan Grubu üyelerinin Nazizm taraftarlarınca kurşuna dizilmesinin 70. yılı vesilesiyle anma töreni gerçekleştirildi. Fransa cumhurbaşkanı: Misak Manuşyan, hayatını bu ülkenin özgürlüğü için feda eden tek Ermeni değildi. Fransa cumhurbaşkanı Françoise Hollande konuşmasında «Manuşyan Ermeni soykırımından kurtulan, Fransa’ya yerleşen ve onun özgürlük mücadelesi saflarına yazılan Ermenilerdendi. Misak Manuşyan, hayatını bu ülkenin özgürlüğü için feda eden  tek Ermeni değildi» dedi.

California Eyalet Kongresi’nde Ermeni Tasarısı

TurkishNY.com - Perşembe günü California Eyalet Meclisi Başkanı John A. Perez, sözde Ermeni soykırımına ilişkin bir tasarı sundu.Asbarez’in haberine göre AJR 35 isimli tasarıda Türkiye’ye sözde Ermeni soykırımını tanıması yönünde çağrıda bulunuluyor.

'Hukuk iktidarın fahişesidir' / Sevan Nişanyan's works must be preserved and rewarded as cultural assets

Sait Çetinoğlu, Sevan Nişanyan’ın tutukluluğunu değerlendirdi… Sait Çetinoğlu, Sevan Nişanyan’ın tutukluluğu üzerine akunq.net’ten Sako Arian’ın sorularını yanıtladı... Bakunin, hukuk iktidarın fahişesidir der. Sevan Nişanyan’ın durumu tam da buna denk gelmektedir. Sevan hukuk alet edilerek cezalandırılmıştır. Cezalandırma Türkiye’de tepki ile karşılanmasına rağmen başlangıçta tepkinin yeterli düzeyde olduğu söylenemez.

Februniye'nin Önündeki Yol

Erkan Metin
Geçen dönem Erol Dora’nın milletvekili seçilmesi ile birlikte Süryanilerin Türkiye’deki aktif siyasete ilgisi arttı. Yerel seçimlerde BDP/HDP’nin eşbaşkanlık ve kadın kotası modelini yürütmesi ile birlikte Süryani bayanlarını da aktif siyasette görmeye başladık. Siyaset, adaylık sürecinden makam koltuğuna kadar bitmek tükenmez bir yarış elbette. Siyaset tarihimizde en ilginç bir deneyim yaşamış olduk. Mardin Büyükşehir Belediyesi BDP eşbaşkan adayı olarak Ahmet Türk ile birlikte Süryani genci Februniye Akyol ilan edildi.

Transferi Ermeni lobisine takılmış!

Menajer Mithat Halis, Türk futbolcuların neden Fransa'ya transfer olamadığına dair açıklamalar yaptı. Mithat Halis, Marsilya'nın Türk oyuncuları sürekli izlemesine karşın, transferde tereddüt yaşadığını belirterek, "Ermeni lobisi Marsilya'da çok güçlü. Belediye kısmında yaşıyorlar. Belediye'ye bağlı bir kulüp Marsilya. Belediye'deki siyasi aritmetik onların politikalarını etkiliyor. Örneğin Servet Çetin'in transferinde Ermeni lobisinden kaynaklanan sorunlar yaşanmıştı. Bunların artık giderilmesini lazım. Örneğin Trabzonspor, Ermeni olduğu için Mkhitaryan'ı transfer etmedi.

Sason Kaymakamı Arık'tan Ermeni Ailelere Ziyaret

Sason Kaymakamı Cihat Arık, ilçe yaşayan Ermeni aileleri ziyaret ederek sorunlarını dinledi... Mezrada 3 hanede yaklaşık 30 Ermeni vatandaşının yaşadığını ifade eden Arık, "Vatandaşlarımızın oturdukları evlerin damında kurdukları sofraya birlikte oturduk. Sofrada vatandaşlarla sohbet ettik. Bu ziyaret ilçemizin farklı ses ve renklerin beraberce yaşamını sürdürmesi bakımından zenginliğini gösteriyor" dedi.

Armenia’s song for Eurovision 2014 is selected

Yerevan – Armenia’s song for Eurovision 2014 Song Contest, which will be held in the Danish capital city Copenhagen, is selected. The Armenian artistic group of the song contest had received over 75 song entries from Armenian and foreign composers.  http://style.news.am/eng/news/11268/armenias-song-for-eurovision-2014-is-selected-photos.html

Great Lent Begins on March 3

This year, the Armenian Church calendar designates Monday, March 3, as the first day of Great Lent: the season when Christians consciously turn away from worldly matters and make the effort—through prayer, fasting, study, and introspection—to prepare for the spiritual drama of Holy Week and Easter Sunday.

Sts. Vartanantz Day

Every year on the Thursday preceding Great Lent, Armenians worldwide commemorate the anniversary of the Battle of Avarayr (A.D. 451), in which Christian Armenia, under the leadership of St. Vartan Mamigonian, fought against the Persian Empire, which aimed to convert the country to Zoroastrianism.

Sevan Nişanyan’s Letter to Hasan Cemal

Dear Hasan Cemal, In the article with the title of “Sevan Nişanyan will go into jail tomorrow, do you know?” which you wrote within the first days of my imprisonment, the call you made for the permission of my computer gave me optimism.  Within the passed one and a half months, that optimism exhausted. I was welcomed with a smiling face in my first day. “Mr. Writer” has come, is welcome! Prison warden called out two or three times, conversations were realized.

MHP'den seçimlerde Ermeni açılımı!

30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin İstanbul'da en renkli geçeceği yer Bakırköy olacak. Mecliste grubu bulunan bütün partilerin ilçede yaklaşık 20 bin seçmeni bulunan Ermeni cemaatinden adayları var. Ermeni adayların arasında en çok dikkat çekenler ise MHP'nin Bakırköy Belediye Meclis Üyesi listesinin başında kontenjan adayı olarak yer alan Nerses Yeramyan ile 5. sıradaki Elmas Giragos. (Eksiğimiz oydu zaten, tebrik ediyoruz (!) hatta birileri de Haydar Baş'ın BTP'sinden aday olsa yakışır. Bakınız "Ne yani Çapulcuya çapulcu demeyecek miyiz?" HYETERT)

Ne yani! Çapulcu diyemeyecek mi?

Akın Aydın
Nefretin tufan olduğu şu günlerde iktidar tuttu, “nefret suçu yasası” hazırladı, vekilleri ellerini kaldırdı ve yasa geçti... AKP’nin çıkardığı kanunlar, hem koltuğu sağlama almak için hem de AB paralelinde, bizleri (milletimizi) hizaya sokmak içindir. Mesela sen, ben artık gâvura, gâvur diyemeyeceğiz! Müslüman olmayana, gayri Müslim, diyemeyeceğiz! Batıya, zina medeniyeti diyemeyeceğiz! Papazlarla iftar açanlara zehir, zıkkım olsun, diyemeyeceğiz, 3, 4 hak din olduğunu, iddia edenlere (Allah’ın hükmü ve emri gereği) kafirde, diyemeyeceğiz!!! Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kastedenlere, devletimizi ve milletimizi açıkça zarara uğratanlara ve bunda ısrar edenlere, “ beş, on kişinin çocuğu”, “Ermeni dölü”, “Yunan tohumu”, “bebek katili” vs. diyemeyeceğiz… “Biz, Yezid’in safındayız” diyenler alınmasın, incinmesin diye ki, Allah’ın laneti Yezit ve onun yolundan gidenlere olsun Yezid’i lanetlemeyeceğiz!!! ( Bu ırkçı, nefret üreten kafayı da iyi tanımak lazım. HYETERT)

21 Փետրուար Համաշխարհային "Մայրենի Լեզու" ի Օր Առթիւ:

ԱՐԵՒՄՏԱՀԱՅԵՐԻՆԻ  ՊԱՀՊԱՆՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՓՈՐՁԵՆՔ`, ՄԵՐ ԽՕՍԱԿՑԱԿԱՆ ՀԱՅԵՐԷՆ ԼԵԶՈՒՆ ՕՏԱՐ  ԲԱՌԵՐԷ ՄԱՔՐԵԼ : Բոլորիս գաղտնիք մը չէ որ, արեւմտահայերենը , սպառնալիքի  վտանգին  հետ դէմ առ դէմ է ,եւ վերջին տարիներուն սփիւռքահայ կեանքի մէջ արեւմտահայերինի նահանջի կապակցութեամբ ահազանգեր կը հնչեն, այս պատճառաւ ալ նահանջին կանխարգելման  ու արեւմտահայերինի պահպանման համար նախանձախնդրութեամբ կը մշակուին զանազան ծրագիրներ:

Catholicos Condemns European Court Ruling on Genocide

His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, has written a letter to Swiss President Didier Burkhalter condemning the recent ruling of the European Court of Human Rights, which struck down a Swiss law against Armenian Genocide denial.

Anadil Günü Kutlu Olsun

21 Şubat, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından, 17 Kasım 1999’da,  30C/62 kararla "Uluslararası Anadil Günü” ilân edildi. Asıl adı Anadil Hareketi Günü olan 21 Şubat, Bengali Dili Hareketi için Bangladeş polisi ile çatışan Bangladeşli üniversite öğrencilerinin öldürülmesinin yıldönümüdür. Uluslararası Anadil Günü her yıl, Türkiye’nin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı UNESCO’ya üye ülkeler tarafından kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 Mayıs 2007'de A/RES/61/266 kararıyla "dünya halkları tarafından kullanılan tüm dillerin korunması ve korunmasını teşvik etmek " için üye Devletlere çağrıda bulunurken, 2008 yılını da Uluslararası Diller Yılı ilan etti.
HYETERT

Sevan Nişanyan'a kapalı cezaevi tehdidi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Ayrımcı uygulamalara maruz kaldığı ortaya çıktı… Yazar, düşünür, turizmci Sevan Nişanyan’ın İzmir’in Şirince Köyü’ndeki kendi arazisi üzerine yaptığı 40 metrekarelik bir yapı nedeniyle hapis cezasına mahkûm edilmesi ve tutuklanarak hapse konulmasına kamuoyundan ve uluslararası İnsan Hakları örgütlerinden tepki gelirken, Nişanyan’ın tutuklu bulunduğu Torbalı Cezaevi’nde ayrımcı uygulamalara maruz kaldığı ortaya çıktı.

“Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul” sergisi,

İSTANBUL HAYALİ’NE ŞENLİK’le kapanıyor. 15 Ocak-22 Şubat 2014 tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda düzenlediği sergiyle  5000’e yakın ziyaretçiyi yeniden İstanbul üzerine düşünmeye davet eden, sergi süresince pek çok etkinlik gerçekleştiren Tarih Vakfı, 22 Şubat Cumartesi günü yapılacak “Heryerleşen İstanbul’da Yokolan Üzerine Düşünceler, Yokyer Üzerine Düşler” paneliyle sergiyi kapatırken, 23 Şubat Pazar günü için planladığı “İstanbul Hayali Panayırı”nı, kentimiz için yeni umutların önünü açacak gerçek bir şenliğe dönüştürüyor.

Dünden Bugüne Kadınının Ermeni Toplumunda Yeri

Dr.med.Sarkis Adam
Kadınlarına önem veren toplumlar, çağdaşlığı yakalarlar. Günümüz yaşantımızda, kadının emeği ve katkısı olmayan hiçbir saha hemen hemen kalmamıştır.Kadının elde ettiği bu gelişim ve özgürlük toplumların çağdaşlaşmasının sonucunda olmuştur. Kadının bugün sahip olduğuna, geçmişte, büyük annesi sahip değildi.

İsrail'den 'Ermeni soykırımı' çıkışı

Erivan (Anka) – İsrail'de Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı kaydedilen Patah Tikva kentinde bir "Ermeni soykırımı" anıtı yapılacağı bildiriliyor. Ermeni News.am haber ajansına göre, Patah Tikva Belediye Başkanı Yitzhak Braverman da anıtın yapımına destek verecek.

2014 Yerel Seçimleri; Ermeni, Süryani, Ezidi, Rum Adaylarla Taçlanacak

Zeynep Tozduman
2015'in üzerinden 99 yıl geçti. Tam bir asır sonra soykırım yaşayan halklar, Kürt illerinde BDP ile Batı illerinde HDP ile seçime giriyorlar. Bir zamanlar çok renkli olan Anadolu’ ya, bu seçimlerde yeniden her renkten tohumlar az da olsa ekilebildi. Şimdi mutluluğun resmini çizebilir belki Abidin Dino. Süryani, Ermeni, Ezidi- Rum adaylar için bu sayı yetmez ama evet diyorum. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Ermeni- Süryani- Rum ve Ezidi adaylar bu güne kadar ne parlamentoya girebildi ne de yerel yönetimlerde söz sahibi (Belediye başkanı ya da meclis üyesi) olabildiler. (Zeynep Hanım sanırız biraz yanılıyor, Bakırköy belediye başkan yardımcısı on yıldan beri Yervant Özuzun (CHP), Vasken Barın yine on yıldan beri Şişli Belediyesi başkan yardımcısı. Hepsini hatırlamak zor ama Bakırköy belediye meclisinde 4 Müslüman olmayan üye vardı. HYETERT)

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է – 10 – / THE ARMENIAN APOSTOLIC CHURCH IS HELD HOSTAGE – X

Ամուսնացեալ(օրինական եւ ո'չ օրինական) բարձրաստիճան եկեղեցականութեան առթած դժգոհութիւններն ու խռովութիւնները եւ որոնել լուծումներ՝կանխարգիլելու համար նորերը: 

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ

Հայ Եկեղեցին դեմ է Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի հայցով ՄԻԵԴ վճռին.  Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր մտահոգությունն է արտահայտել 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ)` Դողու Փերինչեքի գործով ընդդեմ Շվեյցարիայի կայացրած անընդունելի վճռի առիթով:

Holokost’u inkâr edemezsiniz ama Ermeni Soykırımı’nı inkâr serbest (2)

Taner Akçam
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Doğu Perinçek hakkında verdiği karar ve düşündürdükleri. Dünkü yazımda, soykırım, insanlık suçu ve savaş suçu gibi kitlesel cinayetlerin inkâr edilmesi yasaklanmalı mıdır sorusunun ciddi bir hukuki tartışma konusu olduğunu söylemiştim. AB’nin aldığı çeşitli çerçeve kararlardan, Avrupa’daki genel eğilim bu suçların inkârının yasaklanması yönünde olduğunu belirtmiştim. Doğu Perinçek hakkında verilen karar bu çerçeve açısından da çok anlamlı ve ama ciddi hatalar içeriyor. Bu hataların başında Holokost ile Ermeni Soykırımı arasında niteliksel bir ayırım yapmak geliyor. 

Ermenistan'la normalleşme Karabağ'a bağlı

Ermenistan ve Türkiye normalleşme süreci ve sınır kapılarının açılması konularında görüş bildiren Davutoğlu, "Her yerde defalarca söyledik. İşgal altındaki topraklar işgalden kurtulmadığı sürece ve Ermenistan'la Azerbaycan arasındaki ihtilaf bu çerçevede çözülmedikçe Türkiye ve Ermenistan arasında tam bir normalleşme olması mümkün değil. Sınırların açılması meselesi de bu çerçevededir" diye konuştu.

Ermenistan, Türkiye'ye Gümrük İmtiyazı Sağlamayacak

Rusya önderliğindeki Avrasya Gümrük Birliğine girmesi gündemde olan Ermenistan, Türkiye'ye herhangi bir gümrük ayrıcalığı tanımayacağını bildirdi. Ermeni haber ajansı Arka'ya göre, Ermenistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Garegin Melkonyan, ülkesinin Avrasya Gümrük Birliğinin resmen üyesi olduktan sonra, Türkiye'ye gümrük imtiyazı sağlamayacağını ve komşuları Gürcistan ve Irak'la olan şu anki anlaşmalarını revize etmeyeceğini söyledi.

AB: Müzakereler kopma noktasında!

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano: Brüksel'de hava olumsuz. Türkiye ile müzakereler neredeyse bitme aşamasına geldiAnkara'nın internet yasağına ilişkin adımları üzerine Avrupa Birliği, Ankara'ya bir mektup daha gönderdi. HSYK ve internet yasalarını ele alan beşinci mektubun ardından, AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, ''Brüksel'de hava olumsuz, müzakereler neredeyse bitme aşamasına geldi'' açıklamasını yaptı.

“Ermeni Halkı, Dağlık Karabağ Sorununun Sona Ermesini Dört Gözle Bekliyor”

TurkishNY.com - Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Hasanov, Ermeni halkının Dağlık Karabağ sorunun sona erdiğini görmeyi dört gözle beklediğini söylüyor.

Diocese Honors Legacy of “Patriarch, Primate, and Poet”—Archbishop Torkom Manoogian By Florence Avakian

By Florence Avakian
Sunday, February 9 was a day of remembrance and celebration, as the life and legacy of His Beatitude Archbishop Torkom Manoogian, of blessed memory, the late Jerusalem Patriarch and Diocesan Primate, was honored through a special requiem service at St. Vartan Armenian Cathedral, and at a luncheon in Haik and Alice Kavookjian Auditorium.

Bugün 19 Şubat: Kitap armağan etme günü

19 Şubat Ermenistan’da kitap armağan etme günü olarak kutlanmakta. Gün, 2008 yılında Ermenistan Yazarlar Birliğinin önerisi sonrasında Bakanlar Kurulunun inisiyatifi kabulüyle artık gelenek haline dönüştü. 19 Şubat günü büyük Ermeni şair Hovhannes Tumanyan’ın (1869-1923) doğum günü olması vesilesiyle kabul edildi. (Daha önce 7 Şubat’tı).

Holokost’u inkâr edemezsiniz ama Ermeni Soykırımı’nı inkâr serbest

Taner Akçam
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Doğu Perinçek hakkında verdiği karar ve düşündürdükleri. “Osmanlı İmparatorluğunun soykırım politikaları ile Ermenilere çektirdiği acılar, Nazilerin soykırım politikası ile Yahudilere çektirdiği acılardan daha az değerli değildir.”(*) ( Taner Akçam, bizim inkar karşıtı özgürlükçülere karşı mı yoksa? HYETERT)

Vatansız bir 50 yıl

Ayça Örer
1964’te çıkan sürgün kararıyla İstanbul’dan ayrılan 45 bin Rum’un hikâyesi, ‘20 Dolar 20 Kilo’ projesiyle ilk kez kayıt altına alındı. Proje adını getirilen kısıtlamadan alıyor, çıkarken 20 dolar ve 20 kilodan fazlasına izin yok çünkü. 16 Mart 1964 günü, İsmet İnönü liderliğindeki hükümet, “Türkiye-Yunanistan Arasındaki İkamet, Ticaret ve Seyrisefain Mukavelenamesi”ni tek taraflı fesheder. Bu karar, 1930’da hiç Yunanistan’a gitmeden Yunan uyruklu kabul edilen 13 bin İstanbul Rum’u için sınır dışı demektir. Çok sürmez, dokuz gün sonra açıklanmaya başlanan listelerle sürgün edilecekler belli olur.

Süryani Faili Meçhuller İçin Önerge

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora tarafından 1980 yılından başlayarak günümüze kadar, Süryani vatandaşlara karşı işlenen “faili meçhul” cinayetlerin aydınlatılması, cinayetlerin arkasında yatan sosyal ve siyasal nedenlerin ortaya çıkarılması, soruşturmaların etkili bir biçimde yürütülmesinin sağlanması için gerekli hukuki düzenlemelerin belirlenerek hakikatlerin açığa çıkarılması amacıyla, Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını isteyen bir araştırma önergesi verildi. 

Ermeni Dernekleri Eş Başkanına 'Hakaret' Davası

Bir zamanlar Asala terör örgütünün basın sözcülüğünü de yapan Ara Toranian, 20 yıldır yönetiminde olduğu ve Fransızca yayın yapan 'Armenews' adlı dergi ve internet sitesinden, 1915 olayları için 'soykırım' denilmesine karşı olan genç Fransız tarihçi Maxime Gauin'e hakaret ettiği iddiası ile hakkında dava açıldı.

İsrail’de Ermeni Soykırımı Anıtı inşa edilecek

Ermeni toplumu temsilcileri İsrail’in Patah Tikva kenti belediye başkanı Yitzhak  Braverman’la buluştular. Bilgi «Noyan Tapan» Ermeni Kültür ve Eğitim Merkezi temsilcileri Mendel Korsunsk’tan geldi. Buluşmaya ««Nairi», «Noyan Tapan» ve «Ararat» olamka üzere 3 Ermeni kuruluşu temsilcileri katıldılar. Ermeni toplumu temsilcileri Ermeni Akşam Okulu, Dans Grubu ve Ermeni Soykırımı Anıtının inşa tasarılarına ilişkin bilgi verdiler. Belediye başkanı, bugün ve ilerdeki projelerin gerçekleştirilmesi konusunda desteğini ifade etti.

Death of the last survivor of the genocide in Italy

On Saturday, February 16, died at 98 years old, Sergio ( Sarkis ) Musceghian, the last survivor of the Armenian Genocide in Cerchiara (Calabria), Italy. Born on November 4, 1916, Sergio was taken and raised by Italian missionaries in an institute in Rhodes while walking in the streets of Constantinople at the age of four years old. he lived much of his life between Puglia and Calabria where he ended his days. In his eulogy to Sarkis, Cerchiara Mayor Antonio Carlomagno, paid tribute to the man "of great dignity and moral rectitude".

Diasporada Ermeni Dili Sanal Okul Televizyonu kurulacak

Ermenistan Diaspoa bakanı Hranuş Hakobyan bıgün 18 Şubat’ta  Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU) Merkezi İdare Kurulu üyesi Vazgen Yakubyan ve AGBU Ermenistan Ofisi temsilcilerini kabul etti. Diasporanın karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin olarak bakan Hakobyan,  Ermeni kimliğinin korunmasının tek teminatı olarak Ermeni Dili öğretimi, korunması ve yayılmasının öncelikli olduğunu belirtti. Konuklara bakanlığın dil öğretimi ve öğretmenlere meslek içi seminer dahil olmak üzere bu yöndeki  çalışmaları konusunda bilgi verildi.

Gomidas’ın «Yerkaran» albümü Türkiye’de piyasaya çıktı

‘Yerkaran: Gomidas Vartabed’in Ermenice, Kürtçe ve Türkçe Derlemelerinden Düzenlemeler’ adlı albüm geçen hafta Kalan Müzik etiketiyle çıktı. Aralarında Aram Kerovpyan, Murat Aydemir, Ara Dinkjian, Murat İçlinalça, Aşuğ Bingöl, Ali Tekbaş, Ertan Tekin ve Şevval Sam’ın da bulunduğu çok sayıda müzisyenin sesi ve sazıyla katkıda bulunduğu albümün repertuarındaki çeşitlilik, Gomidas’ın derleme çalışmalarına damga vuran üslup ve dil zenginliğini yansıtıyor.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=m2z5-Thg19E

Arşaluys Mardiganyan’ın hikâyesi

Özlem Ertan
Ermeni Soykırımı’ndan mucize eseri sağ kurtulmuş ve 1915’in karanlık günlerinde neler yaşadığını dünyaya haykırmıştı Arşaluys Mardiganyan. Babasının, annesinin, kardeşlerinin ölümüne tanıklık etmiş, işkence görmüş, esir pazarlarında satılmış, zengin Kürt ve Türk ağaların haremlerinde kalmaya zorlanmıştı. Kendisini din değiştirip Müslüman olmaya mecbur eden Bey’in evinden, onca acılı zamandan sonra karşısına çıkan, çocukluk günlerinden tanıdığı Ermeni çoban sayesinde kurtulup dağlara sığınmıştı.

Murat Belge’nin dedesi Asaf Bey

Ragıp  Zarakolu * /
Asaf, “Kelegyan Efendi, siz benim hocamsınız, sizi severim. Şu telgrafı alın okuyun” diyerek masasının çekmecesinden resmî antetli şifreli bir telgraf çıkardı. Şifre ayrı bir kâğıtta çözülmüştü: “Şimdiye kadar kaç Ermeni’nin öldüğünü, kaçının sağ kaldığını derhal telgrafla bildirin Talat.” Kelegyan, “Ne demek oluyor bu?” dedi. Asaf: “En basit şekliyle, bunun anlamı şu: ‘Şimdiye kadar kaçını katlettiniz, kaçı hâlâ sağ?’ Halkın topluca öleceği ne deprem, ne sel, ne de herhangi bir doğal afet olmadı ki!” Ermeni aydınları ve siyasetçileri 24 Nisan 1915’te toplu bir tevkifat ile yüz yüze kaldıklarında, bunun geçici bir “önlem” olduğunu düşünmüşlerdi. Bunlar arasında sağ kalmayı başaran ender kişilerden biri olan Krikor Balakian, Ermeni Golgathası* adlı anılarında, geleneksel Osmanlı bürokrasisinin, “İttihatçı çılgınlığı” karşısında içine düştükleri açmaz duruma işaret ediyor.

Yeni ahlakın kıyısında...

Markar Esayan
Her dönem kendi ahlakını yaratır. Şu an Türkiye de böyle bir kavşağın hemen kıyısında. Eski rejim tarih oluyor. Eski ahlakla da yola devam edebilir, veya yenisini de birlikte kurabiliriz. Askeri vesayetin yerine sivil bir vesayet koymaya çalışmak eski ahlaka dair bir şeydir. Devlet imkanlarını kanun dışı dağıtmak da öyle. Medya özgürlüğünü, sadece hükümete vuracak bir mesele olarak istismar etmek eski ahlaka dairdir, başörtülü kadına ayrı, açık kadına ayrı adalet standardı uygulamak da... Kendi kontrolündeki gazeteler ile siyaset mühendisliği yaparken, sosyal medyada medya etiği dersi vermek ise hiç inandırıcı değildir.Bunca kargaşa ve toz duman arasında 'ahlak' konusunu da tartışmaya açmak elzem gözüküyor. Yazının Devamı: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/MarkarEsayan/yeni-ahlakin-kiyisinda/50356

BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

Mardin (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. 

"Ermeni İddialarına Karşı Görüşler

M. Galip Baysan
2015 yılı yaklaşırken basından aldığımız bilgilerle sadece Fransa’da değil, dünyanın değişik ülkelerindeki Ermeni faaliyetleri, örgütlenmeleri, Batı ülkelerinden gördükleri destek, bu desteğin ışığında Ermenilerin Türkler hakkındaki korkunç ithamları ve bu ithamlarını siyasi harekete dönüştürme yolundaki gayretlerini dikkatle izliyoruz. Bunun yanında Türk Devleti ve Türk toplumunun sesini duyurma imkânı bulamadan hemen hemen her batı ülkesinde ön yargılarla mahkûm edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu noktada okuyucu olarak aklımıza bazı sorular gelmeli.

Bazı Uluslararası Kuruluşlar, Ermenistan- Türkiye Sınırını Açmak İstiyor"

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Idaresi Politik Analiz ve Enformasyon Dairesi Başkanı Elnur Aslanov, Avrupa merkezli bazı uluslararası kuruluşların Ermenistan ve Türkiye sınırının açılmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. Başkent Bakü'de Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin(SAM) ev sahipliğinde düzenlenen “ Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye Üçlü Birlik ve Bölgesel Siyasetin Geleceği” konulu konferanstan sonra basının sorularını yanıtlayan Aslanov, kapıların açılması için bazı fon kuruluşlarının bütçe bile ayırdıklarını iddia etti.

Hak Örgütleri İtirazlarını Açıkladı

İnsan hakları örgütleri, “Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı”nın eksik ve yanlış yönleri hakkındaki görüşlerini yetkililere iletti. İnsan hakları örgütleri, “Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı” hakkındaki görüşlerini Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı’na sundu.

Hermon Variş Tiyatro Grubu Sunar.."Karımın Adı?...

Kültür ve Turizim Bakanlığının katkılarıyla, 2014 yılı Tiyatro sezonuna "Karımın adı?" adlı oyunla 27 Şubat  Perşembe 2014 tarihinde perde diyor. ERTHO-Feriköy Sanat ve Kültür Sevenler Derneği'nde sahneleyeceğimiz diğer oyun günleri 4 Mart 2014 Salı ve 7 Mart 2014 Cuma günleri, başlangıç saati 21:15'tir. Dernek salonunun otoparkı mevcuttur. 

Türkiye’de Siyaset Ve “Yeni CHP”

Mustafa Elveren*
Türkiye’nin mevcut sistemi her zaman siyaseti kendi kontrolünde tutmaktadır. M. Kemal’in ölümünden sonra yaratılan sahte Kemalizm bazen sağ siyaset, bazen de sol siyaset olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimi zaman da merkez sağ ve merkez sol şeklinde siyaseti dengede tutuyor. Bu siyasi sistemde sağ ve sol siyaset çizgileri birbirleriyle yarışıyormuş gibi yapıyorlar. Gerektiğinde tarikat ve cemaat biçiminde de siyaseti dengeleyebiliyor. Diyanet İşleri Kurumu ile birlikte “Hoca Efendi” ve “Cüppeli Hoca” gibi kişilikler yaratıp, din-iman-ezan, vatan-millet-bayrak söylemiyle halklar uyutulmaktadır.

Join us for the opening of Nika Armine's "Color of Nature and Culture of Artsakh" exhibit.


You're invited to the opening night of Nika Armine's "Color of Nature and Culture of Artsakh" exhibit at Silvana Gallery of Fine Art and Crafts, in Glendale. We hope that you can join us on the 21st of February to meet the artist, view her collection and enjoy wine and Hors d'oeuvres. We are pleased to announce that 20% of the proceeds will be donated to Armenia Fund to benefit the Togh Art School. 
February 21, 2014 6:00 to 9:00 PM

Soykırım Araştırmacılarından İsviçre'ye Açık Mektup / An Open Letter

Madame la Conseillère fédérale Simonetta Sommaruga
Cheffe du Département fédéral de justice et police (DFJP)
Palais fédéral ouestCH-3003 Berne
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Doğu Perinçek’in İsviçre’ye karşı açtığı davanın kararını (AİHM. 370, 230, 17 Aralık 2013) okuduktan sonra, biz, soykırım üzerinde çalışan endişeli araştırmacılar, kararda bahsedilen bazı tarihsel ve kavramsal hatalara bir karşılık verme zorunluluğu duyuyoruz. Bu hataların ciddi bir biçimde ahlaki ve sosyal önemi olduğuna inanıyoruz.

"Soykırım yalanına son!"

Başkent Ankara’da toplanan Talat Paşa Komitesi AİHM’in Perinçek kararının ardından izlenecek yol haritasını ele alındı. Toplantıya çok sayıda, araştırmacı, tarihçi diplomat ve siyasetçi katıldı.  Toplantıyı Usmer Başkanı Emekli Tümgeneral Naci Beştepe yönetti. Toplantıda konuşan Eski Dışişleri Bakanı Uluç Gürkan, AİHM kararının Türkiye üzerindeki kuşatmayı kırdığını söyledi. Gürkan, soykırım tanımını bir ülkenin Meclis’i tarafından verilemeyeceğini belirtti. (İsminden ne olduğu belli  bu komitenin, boyundan büyük söz etmesine şaşmamak gerekir. Bakınız http://hyetert.blogspot.com.tr/2014/02/soykrm-arastrmaclarndan-isvicreye-ack.html#more   HYETERT)

1915'te Sürgün Yolunda Katledilen Ermeni Aydınları: Աքսորի Ճամբու Վրայ Նահատակուող Հայ Մտաւորականներ:

Osmanlı döneminde ,1915 Ermeni Felaketini başlatan İttihat ve Terraki yönetimi tarafından,binlerce yıldır yaşadığı topraklardan kadim bir halkı kovmak ve yok etmek amacıyla ,eski takvimle 11 Nisan 1915 tarihinde İstanbul'dan 260 dan fazla Ermeni aydını topluca meçhule doğru sürgün edilmişlerdir:11 Nisan 1915 tarihi günümüz takvimine göre 24 Nisan 1915 tarihine denk gelmektedir:

İsveç Türkleri Atağa Kalkıyor 'Soykırım Yalanlarına Son'

İsveç Türkleri, soykırım yalanları, anıt dikilmesi ve İsveç Meclisi Riksdagen'in aldığı sözde soykırım kararının geri alınması için 11 Mart tarihinde 4.kez yapılacak olan gösteri ve bu sonbaharda yapılacak seçimlerde izlenecek yol konularını görüştüler. İsveç Türkleri Atağa Kalkıyor: Soykırım Yalanlarına Son!‏ (Kim yalan söylüyor bir bilseniz. Bakınız http://hyetert.blogspot.com.tr/2014/02/soykrm-arastrmaclarndan-isvicreye-ack.html#more   HYETERT)