Etiketler

IŞİD, Hristiyanların silah taşımamasını da emretti.

Hristiyanlardan ‘vergi’ toplanıp bazı dini sınırlamalar getirileceğini duyuran IŞİD, günlük hayatlarında IŞİD’in açıkladığı ‘şartlar listesine’ uyanların örgüt tarafından ‘korunacağını’ vaat ederken, uymayanların da ‘ölümle’ tehdit etti. Hristiyanlardan ‘vergi’ toplanıp bazı dini sınırlamalar getirileceğini duyuran IŞİD, günlük hayatlarında IŞİD’in açıkladığı ‘şartlar listesine’ uyanların örgüt tarafından ‘korunacağını’ vaat ederken, uymayanların da ‘ölümle’ tehdit etti.

99th Anniversary Commemoration Of The Armenian Genocide To Be Held in Times Square Sunday, Aprıl 27, 2014 Holocaust Remembrance Day Will Also Be Honored

NEW YORK -- On Sunday, April 27, 2014 from 2-4 pm, thousands of devoted Armenian- Americans and their friends and supporters will gather in Times Square (43rd St. & Broadway) to commemorate the first genocide of the 20th Century, The Armenian Genocide (Medz Yeghern). In recognition of Genocide Awareness Month (April), Holocaust Remembrance Day (Yom HaShoah) will also be commemorated, as well as other genocides that have occurred since then.

Stop Turkey’s Genocidal Policies in Syria

On March 9th, a united coalition of American citizens of Greek, Assyrian, and Armenian descent will rally outside the Turkish Consulate in Los Angeles, California in protest of Turkey’s continued support of Genocide inside Syria. The March 9th protest is held in solidarity with a campaign started by the Levant Party of Lebanon.

Diocesan Youth Celebrate Junior Godfathers’ Day at St. Leon Armenian Cathedral

Celebrating the youth has become a winter tradition at St. Leon Armenian Cathedral. Diocesan Primate Archbishop Hovnan Derderian established this tradition in February 2011 as he dedicated the last Sunday of the month of February to the Cathedral’s Junior Godfathers.

Sevan Nışanyan ile Dayanışma Toplantısı ve Fax kampanyası


Sevan Nişanyan Buca’da, aklımız orada...

Ertan Altan
Altı ay kadar önceydi, Alparslan Kuytul adında muhterem bir zat, internette yayınlanan bir konuşmasında, Sevan Nişanyan’ın Allah’la ilgili malum yazılarından birini okuyup şöyle diyordu: “Sanki birilerini tahrik ediyor. Bu gibi adamları şimdilik ilimle susturmamız gerekiyor.” Bu muhteremin “şimdilik” vurgusundaki mesajı alanlar, “ilimle mücadele etmekle” vakit kaybetmediler. Türkiye’de ortam “şimdilik” müsait olmadığı için yazıları nedeniyle hapse atmayı tercih etmediler. Kendi arazisine, tek katlı bir köy evi yaptığı için özgürlüğünü açıkça gasp ederek susturmaya çalıştılar.

James Warlick: Biz de Sumgait’i hatırlıyoruz

AGİT M,insk Grubu Amerikalı eşbaşkanı James Warlick de Sumgait’i hatırladığını ifade etti. Warlik, Twitter’daki mesajında «Biz de Sumgait’i hatırlıyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan, tolerans ve güveni geliştirmek için insanlar arasındaki temas programlarına destek olmalılar»demekte. Sumgait Ermeni katliamlarının 27-29 Şubat 1988’de gerçekleştiğini onlarca Ermeninin katkedilirken yüzlerce Ermeninin yaralanıp, evlerinden sürgün edildiklerini hatırlatalım.

Sumgait katliamı kurbanları Erivan’da düzenlenen bir yürüyüşle anıldı

Sumgait katliamı kurbanları 28 Şubat’ta Erivan’da, Ermeni Soykırımı Anıt Kompleksi alanında bulunan ve Sumgait katliamında hayatlarını kaybedenlerina anısını ebedileştiren Haçkar yönünde düzenlenen bir yürüyüşle anıldı,Yürüyüşe katliamlardan kurtulan Azerbaycan’ın Sumgait kenti eski sakinleri katıldılar.

MOR GABRİEL’DE YARIM KALAN TEBESSÜM

Zeynep Tozduman
25 Şubat 2014’ te Midyat Tapu Müdürlüğü tarafından Mor Gabriel manastırı vakfına verilen (iade edilen) 12 adet tapu sadece Hazine davası ile ilgili olan 244 dönümlük araziyi içeriyordu. 4. Demokratikleşme Paketi altında Mor Gabriel manastırına iade edilen arazilerin '’Hazine'' davası böylece bitmiş oldu. Oysa ki 2011’de Vakıflar yasasına eklenen geçici 11. Madde kapsamında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne tüm davaları kapsayacak şekilde müracaat edilmesine rağmen sadece Hazine davasında kazanım oldu. Toplamda 30 parselden oluşan dosyadan 12 tapu verildi. Geriye ise Mor Gabriel manastırına verilmesi gereken 18 tapu daha kaldı. 4. Demokratikleşme Paketi’nde olduğu gibi geriye kalan 18 tapu tıpkı Hazine davasında olduğu gibi Mor Gabriel'e verilirse tüm davalar bitmiş olacak.

Ermeni cemaatinin patrik krizi / Turkey’s Armenians in crisis over patriarch

Orhan Kemal Cengiz
Bu davada, Ermeni toplumunun bir kısmı hem İçişleri Bakanlığına ve hem de yine bu topluluk içindeki bir gruba karşı hukuki mücadele veriyorlar. Bu dava, Ermeni toplumunun patriğini kendisinin mi, yoksa küçük bir ruhani grubun mu seçeceğini konu alıyor. Ve aslında Ermeni toplumu içindeki büyük bir ayrışmayı gözler önüne seriyor.( Bu yanlış ve yanlış bilgilendirme sonucu bir görüş. Böyle bir tartışma yok. HYETERT)

Adana 1909 Ermeni Katliamlarının ölümsüz tanıklığı

YIKINTILAR ARASINDA
Zabel Yesayan, Önsöz Marc Nichanian; Ermeniceden çeviri Kayuş Çalıkman Gavrilof
Redaksiyon-yayına hazırlama Ardaşes Margosyan; Düzelti Nıvart Taşçı / Kapak Tasarımı Aret Gıcır
Tanıklık, 320 sayfa, 13x19,5 cm
ISBN 978-605-5753-43-6
Mart 2014, 22 TL
Aras Yayıncılık, Batı Ermeni edebiyatının önde gelen yazarlarından Zabel Yesayan’ın en önemli eserlerinden olan Yıkıntılar Arasında’yı 100 yıl sonra Türkçeye kazandırıyor.

ԱՐՏԱԳԱՂԹԻ ԱՐՀԱՒԻՐՔԸ. ՄԻՆՉԵՒ Ե՞ՐԲ ՊԻՏԻ ԼՌԵՆ ՄԵՐ ՀՈԳԵՒՈՐ ԻՇԽԱՆՈՒԹԻՒՆՆԵՐԸ

Երկար տարիներու ազնիւ բարեկամէս ստացայ հետեւեալ հարցադրումը. «Ինչո՞ւ ձայն չեն բարձրացներ մեր հոգեւոր ղեկավարները, մասնաւորաբար մեր կաթողիկոսները, եւ չեն դատապարտեր քաղաքական իշխանութեանց անհոգութիւնն ու անտարբերութիւնը արտագաղթի այս ահաւոր չարիքին դէմ»:

Ali Nesin: Nişanyan apar topar Buca cezaevine nakledildi!

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Yazar, turizmci Sevan Nişanyan tutuklu bulunduğu Torbalı Açık Cezaevi’nden Buca Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Nişanyan hakkında, Torbalı Cezaevi’ndeki bir gardiyanın hırsızlık yaptığını yazdığı yazısı gerekçe gösterilerek soruşturma açılmıştı. Dün sorguya alınan Nişanyan, bir saat ifade verdikten sonra akşam saatlerinde Buca Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildi. Nişanyan’ın cezası az olanların tutulduğu ve koşulları daha esnek olan Torbalı Açık Cezaevi’nden Buca Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmesi sürgün ve cezalandırma anlamına geliyor.

«Şuşi» Fonu: Azerbaycan Hocalı’ya ilişkin duyurularıyla çifte suç işliyor

Medeni dünya, 1915-1923 yılları Soykırımının devamı olan Sumgait, Bakü, Gandzak (Gence)-Kirovabad, Marag-Marguşavan’daki canice olayları duymalı. Beyanat bugün 26 Şubat’ta düzenlenen basın toplantısında «Şuşi» Hayri Fonu Bşk. Bakur Karapetyan’dan geldi. Karapetyan Ermeni soykırımının 100. Yılının yaklaşmasına parallel olarak Azerbaycan-Türkiye propaganda makinasının, Hocalı olaylarına ilişkin daha fazla gürültü çıkarmaya başlayacağını ifade etti. 

Sürgün Ermeni, Süryani ve Rumlara vatandaşlık

Bu maddeyle, 1 Haziran 1915 tarihinden sonra her ne sebeple olursa olsun vatandaşlıktan çıkarılanların; din, dil, ırk ve inanç ayrımı yapılmaksızın yeniden vatandaşlığa alınma imkânı getirilmiştir. Yeniden vatandaşlığa alınanlar, ülkenin her yerinde yerleşme imkânı bulabileceklerdir. BDP’li vekil kanun teklifi verdi… Kanunun gerekçesi "Bu maddeyle, çeşitli nedenlerle vatandaşlığını kaybetmiş, göç etmiş veya zorla göç ettirilmiş, bazı unvanların kaldırılması nedeniyle sürgüne gönderilen, zorla mübadeleye tabi tutulan, Devlet gücüyle tehcir edilen veya zorunlu askerliğin yapılmaması nedeniyle vatandaşlığını kaybedenlere ve onların belli bir dereceye kadarki yakınlarının yeniden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınması amaçlanmıştır".

Mukadder Başeğmez'den Azınlıklara Birliktelik Mesajı

AK Parti Şişli Belediye Başkan Adayı Mukadder Başeğmez, günlük seçim çalışmaları sırasında azınlık cemaatlerini de ziyaret ederek birliktelik mesajı vermeye devam ediyor. Bu kapsamda çok sayıda azınlık cemaati temsilcisiyle görüşen Başeğmez, geçtiğimiz gün Sivaslı Ermeniler Gönüllüleri Derneği yönetici ve üyeleriyle buluştu. Hatay Vakıflı Köyü Derneği binasında gerçekleştirilen ziyarete, AK Parti Şişli Belediye Başkan Adayı Mukadder Başeğmez'in yanı sıra AK Parti Şişli İlçe Başkanı Nevzat Şatıroğlu da katıldı. Başeğmez ve Şatıroğlu'nu, Dernek Başkanı Sebuk Koçak ve Karagözyan Vakfı Başkanı Dirkan Gümezgil karşıladı.

Suriye: IŞİD'den Rakka'da Hıristiyanlar'a baskı

Irak Şam İslam Devleti örgütü, Suriye'de kontrolü altındaki Rakka şehrinin kuzeyinde Hıristiyanlar'a üç seçenek sundu: Müslüman olmak, Hristiyan kalıp vergi ödemek ve sıkı kuralları kabul etmek ya da ölüm riskini göze almak. IŞİD şartlarını kabul etmeleri durumunda bölgedeki Hıristiyanlar'a koruma sağlayacaklarını belirtti. (Ya kırk katır ya da kırk satır. HYETERT)

Patrik ve Başpiskoposlar İstanbul’da Buluşacak

Ekümenik Patrik 1. Bartholomeos’un daveti üzerine, 14 Ortodoks Kilisesi’nin Patrik ve Başpiskoposları İstanbul’da bir araya gelecek. Ekümenik Patrik 1. Bartholomeos’un daveti üzerine, 14 Ortodoks Kilisesi’nin Patrik ve Başpiskoposları İstanbul’da bir araya gelecek. Buluşmanın ana teması, Panortodoks Konsili'nin teolojik ve teknik prosedürlerinin görüşülmesi ve hazırlanması olacak.6-9 Mart tarihleri arasındaki buluşma, Fener Rum Patrikhanesi’nde gerçekleştirilecek.

Rusya, Ermenistan’la göçmenler konusunu müzakereye hazır

Rus tarafı Ermenistan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sekreteri Artur Bağdasaryan’ın, büyük sayıdaki Ermeni ekonomik göçmenlere ilişkin başvurusuna yankı verdi. Bilindiği gibi anılan göçmenler oldukça riskli bir durumla karşı karşıya bulunmaktalar. Hatırlatalım söz konusu göçmenlerin sayısı 170 bin kişi olup, Rusya Federal Gümrük Servsi ‘kara listesi’nde yer almaktalar. İlgili durumdakilerin, bulundukları mahallin tespit edilmesi sonrasında Rusya dışına çıkarılmaları belenmekte.

AB'ye insan hakları uyarısı

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği'ndeki (AB) insan hakları ihlallerinin cezasız kalmaması çağrısı yaptı.AB Komisyonu'na üye ülkelerdeki insan hakları ihlallerinin denetlenmesi için acilen "izleme mekanizması" oluşturması çağrısı yapan AP, AB değerlerine ve üyelik kriterlerine uymayan üyelerin yararlandıkları AB fonlarının gerektiğinde dondurulması tavsiyesinde bulundu. Karar tasarısı için 312 "evet", 244 "hayır", 27 "çekimser oy çıktı.

Congress: Condemn Azerbaijan's Aggression

Please urge your elected officials to condemn Azerbaijan's Sumgait, Kirovabad, and Baku Anti-Armenian Massacres, and reaffirm America's support for the free citizens of Artsakh. NKR MonumentIn less than 2 minutes - 120 seconds - you can officially call on your U.S. Senators and Representative to commemorate Azerbaijan's anti-Armenian pogroms in Sumgait, Baku and Kirovabad, condemn Azerbaijan's ongoing aggression, and support the democratic aspirations of the citizens of the independent Nagorno Karabakh Republic.

The First Refuge And The Last Defense: The Armenian Church, Etchmiadzin, And The Armenian Genocide'

The Armenian National Institute (ANI), Armenian Genocide Museum of America (AGMA) and Armenian Assembly of America (Assembly) jointly, and in cooperation with the Mother See of Holy Etchmiadzin, the Armenian Genocide Museum-Institute in Yerevan, and the Republic of Armenia National Archives, announced the release of a major exhibit consisting of 20 panels with over 150 historic photographs documenting the role of the Armenian Church during the Armenian Genocide.

Türkler, Ermeniler ve Avrupalılar, hep Birlikte ve Türkiye’de Ermeni Soykırımı’nı Analım! / Turks, Armenians and Europeans, let’s commemorate, together and in Turkey, the Armenian genocide !

1915 yılında, önceden tasarlanmış sistemli bir planın uygulanması sonucu Osmanlı İmparatorluğu’nda bir buçuk milyon Ermeni katledildi, böylece bütün bir medeniyetin ortadan kaldırılması ve Anadolu’nun Türkleştirilmesi amaçlandı. Ermeni halkı soykırıma uğradı ve bu soykırım, onu izleyecek olanlara korkunç bir örnek teşkil etmeye başladı. O günden bu yana, Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri, ülkelerinin tarihinin bu karanlık yüzünü inkâr edebilmek için gayret etmekteler ve kendi halklarına ve dünyaya bu soykırımın olduğunu unutturmak çabasındalar... Bu yıl, yeniden hep birlikte 24 Nisan 2014’te, Türkiyeli ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen insan hakları ve ırkçılık karşıtı aktivistler, ilgili yurttaşlar, sivil toplum önderleri, aydınlar, sanatçılar, Ermeni ve farklı kökenlerden herkes, hakikatin artık kabul edilmesi arzusuyla, Ermeni Soykırımı’nı anmak üzere yeniden Türkiye’de olacağız. Bu soykırımın artık yüzüncü yıldönümüyle karşı karşıya olmamıza rağmen mirası bugünümüzün bir parçasıdır. Bizim bu girişimimiz, bir barışma, dayanışma, adalet ve demokrasi girişimidir.

"Yaşasın Samastlar" Pankartına Suç Duyurusu

İHD adına konuşan Eren Keskin şöyle dedi:"Irkçılık içeren bu vahim olay karşısında, öncelikle olay yerindeki tüm MOBESE kayıtlarındaki görüntüler incelenerek, suçu övmek suretiyle suç işleyenlerin, başka bir deyişle söz konusu pankartı taşıyanların, gösteriye katılıp slogan atanların, başı çekenlerin olaya karışan diğer suçluların tespit edilmesi TCK 215, 216 ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14. maddesi uyarınca, ırkçılık suçu işleyen bu kişiler hakkında dava açılmasını talep ediyoruz."

Mor Gabriel'in tapuları teslim edildi

Dördüncü Demokratikleşme Paketi'yle Süryani'lere iade edilen Mor Gabriel Manastırı'nın tapuları bugün sahiplerine teslim edildi. Tapuları Süryani cemaatinin temsilcilerine verildi. Beş yıl önce hazine davasına konu olan Mor Gabriel manastırına ait toprakların tapuları bugün vakfa verildi. Mor Gabriel Manastırı, 1614 sene önce Mardin'in Midyat ilçesinde bina edilmiş kadim bir ibadethane olarak biliniyor. Haberin Devamı: http://www.dunyabulteni.net/manset/290806/mor-gabrielin-tapulari-teslim-edildi


2 bin yıllık geleneği yaşatmaya çalışıyor Süryani hattat ustası

Süryani hattat ustası Doğan, unutulmaya yüz tutmuş geleneği yaşatmaya çalışıyor. Midyat ilçesinde Süryani hattat ustası Habib Doğan, 2 bin yıllık bir gelenekle unutulmaya yüz tutmuş Süryanice el yazmacılığı geleneğini yaşatmaya çalışıyor. Midyat'ın Anıtlı köyü muhtarı Süryani hattat Doğan, köyde bulunan 2 bin yıllık anıtın üzerindeki Meryem Ana Kilisesi'nde unutulmaya yüz tutmuş bir dilin el yazmacılığı sanatını sürdürüyor. Doğan, 30 yıldır bitki ve bitki köklerinden elde ettiği mürekkeple Süryanice hat sanatı gerçekleştiriyor.

Kurtarılmış topraklarda kent inşası Azerbaycan’la daha medeni düzeyde müzakereye olanak verir

Kurtarılmış topraklarda kent inşası uluslararası hukuk veya toprak bütünlüğünün ihlali olmaz, bu tamamıyla uluslararası hukukun korunmasıdır, zira anılan adımla Ermenistan izolasyonu kaldırmış olur. Açıklama, AzerSSC’li  Mülteciler Kongresi Başkanlığının düzenlediği yuvarlak masa esnasında «Aratta» Gençlik Kulübü Medyayla İlişkiler Bl. Bşk. Siyaset bilimci Hovik Veranyan’dan geldi.

Charlotte Parish Observes Name Day

Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited St. Sarkis Church of Charlotte, N.C., earlier this month as the parish observed its name day and the anniversary of the church's consecration. On Saturday evening, February 15, the community welcomed Archbishop Barsamian in the church's Acopian Hall. 

DKC Millet Meclisi: Sumgait’in Ermeni sakinlerine yönelik işlenen soykırımın zaman aşımı yok

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) Millet Meclisi oturumunda milletvekili Vardges Bağryan, Meclis’te grubu bulunan siyasi güçlerin  Sumgait kentinin Ermeni sakinlerine karşı gerçekleştirilen katliamların 26. Yılı vesilesiyle kabul edilen Ortak Bildiriyi sundu.

Türkiye'nin Hocalıyı soykırım kabul etmemesinin altında Ermeni meselesi var

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Hocalı soykırımı karşısında Türkiye'nin net bir tavır alması gerektiğini söyledi. Hocalı soykırımı ile ilgili sadece Dışişleri Komisyonu'ndan bildiri çıkarabildiklerini dile getiren Oğan, Hocalı'nın soykırım olarak kabul edilmesine ilişkin verdiği kanun teklifinin Meclis'in raflarında bekletildiğini vurguladı. Oğan, Türkiye'nin, Hocalı'yı soykırım olarak kabul etmemesinde 2015'te karşı karşıya kalacağı soykırım iddialarına karşı Ermenilerin elini güçlendirmek istememesi tezinin söz konusu olduğunu savundu... Oğan, "Bizim kim olursa olsun insanlığa karşı yapılmış bütün soykırımları elbette reddetmemiz lazım. Bir daha insanlık dışı işlerin olmaması için tedbirleri almamız lazım. Bunun için Hocalı soykırımının Meclis'te yeterince değerlendirilmesi lazım." şeklinde konuştu. (Hırsız kuvvetli olunca.Bu duruma göre öncelikle 1915'i tanımak ve soykırımı reddetmek gerekecek. HYETERT)

1800 yıllık tarihi kiliseyi arazi sahibi restore edecek

Muğla'nın Bodrum İlçesi Bitez beldesindeki 1800 yıllık tarihi Gara Kilisesi yıllardır restore edilmeyi bekliyor. Arazi sahibi kiliseyi kendi imkanlarıyla restore etmeyi amaçlıyor. Bitez'in Balcılar mevkiinde ve özel mülkiyet alanında kalan 1800 yıllık Gara Kilisesi, 1986 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edildi. Kilisenin restorasyonu için proje hazırlandı.

Gurgen Margaryan, katlinin 10. yılında Viyana’da anıldı

23 Şubat’ta Viyana Ermeni Apostolik Sp. Hripsime Kilisesinde 19 Şubat 2004’te Budapeşte’de katledilen Ermenistan Silahlı Kuvvetler subayı Gurgen Margaryan, katlinin 10. Yılında anıldı.Surp Hripsime Kilisesinde düzenlenen Ayin-i Ruhaniyi Merkezi Asya ve İskandinavya ülkeleri naibi Abegha Tiran Petrosyan riyasetinde, peder Andras İsakhanyan tarafından icra edildi.

Taron Margaryan ve Seyran Ohanyan, Antranik Paşa’yı Yerablur’daki mezarı başında andılar

General Antranik Ozanyan (Antranik Paşa) doğumunun 149. Yıldönümü vesilesiyle, Erivan Belediye Başkanı Taron Margaryan ve Ermenistan Savunma bakanı Seyran Ohanyan, Belediye başkanı Yardımcıları,  ilçe yöneticileri, Erivan Belediyesi çalışanları ve kimi üst düzey subaylar eşliğinde düzenlenen bir törende mezarı aşında anıldı. Ermeni Apostolik Kilisesi hizmetkarları General ve Ermeni ulusal kurtuluş mücadelesinin tüm gönünüllülerinin ruhhları için ayin icra ettiler.

“ Soykırım Akademisyenleri”nin işi zorlaşıyor

Ermeni lobisi AİHM’nin Perinçek-İsviçre kararı hakkındaki suskunluğunu bozarak  harekete geçti. Aralarında, Taner Akçam’ın, Tessa Hofmann’ın ve Ermeni lobisinin önde gelen isimlerinin de yeraldığı 30 kadar akademisyen bir bildiri yayımlayarak AİHM’e baskı altına almaya çalıştı, bir yandan da İsviçre hükümetini karara itiraz etmeye zorladı. 

BM Güvenlik Konseyinde Sözde Ermeni Soykırımı Tartışması

TurkishNY.com - 29 Ocak tarihinde yapılan BM Güvenlik Konseyi’nde, Ermenistan’ın BM Büyükelçisi Garen Nazarian ve Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik arasında geçen bir konuşmayla sözde Ermeni soykırımı meselesi ilk kez BMGK'da tartışılmış oldu.

Belediyeye 4 dilde tabela

Diyarbakır Sur Belediyesi, hizmet binası girişine 4 dilde hazırlanan tabela astı. Diyarbakır Sur Belediyesi'nin Türkçe, Kürtçe, Ermenice ve Süryanice hazırlanan tabelası hizmet binası girişine asıldı.Sur Belediye Başkan Vekili Nakşi Sayar, yaptığı açıklamada, belediye binasının girişine 4 dilden oluşan tabelanın konulduğunu belirterek, bunun bir ilk olduğunu söyledi.

Mardin Midyad’ta Yaşanan Trajik Bir Aşk Öyküsü

Mardin / Midyad’ta daha dün yaşanan trajik bir aşk öyküsüdür anlatacağım. Kız 17'sini henüz doldurmuş, damat Kadir Deniz 20 yaşında Urfa'da askerlik yapan bir delikanlı. Kız Süryani (Hıristiyan) kökenli, damat Kürt Müslüman olunca aşk genelde İslam'la sonuçlanır bu ülkede. Aksi takdirde silahlar konuşur aşka kan damlar.

Şarmazanov: Ermeniler ve Yunanlılar, Türk inkarcılığına karşı birlikte mücadele etmelilersa

Meclis Ermenistan-Yunanistan Dostluk Grubu Başkanı Eduard Şarmazanov, konukları Meclis’te kabulden memnuniyetin ifade etti, Ermeniler ve Yunanlıların ortak tarih ve değerler sistemi olan halklar olduğunu ve inkarcılığa karşı birlikte mücadele etmeleri gerektiğini belirtti. Şarmazanov, benzeri ziyaretlerin iki ülke bağlarının pekişmesine katkıda bulunduğunu kanaatini ifade etti. Meclis Başkan Yardımcısı Dostluk gruplarının işbirliğine değindi, dost halkların uluslararası platformlardaki işbirliğinin de önemini vurguladı.

Türkiye’nin AB Üyeliği Tartışması

Mehtap Çolak Yılmaz
Avrupa Birliği’nin politikalarını tek bir parlamenterin sözlerine göre belirlemediğini söyleyen Türkiye Ekonomik ve Soysal Etüdler Vakfı (TESEV) Başkanı Can Paker, Türkiye’de son dönemde çıkarılan yasaların enine boyuna tartışılmadan bir karar verilmeyeceğini savundu. “Bunlar reaksiyon yasalarıdır” Paker, Türkiye’nin Andrew Duff’un eleştirdiği açıdan ne noktada olduğunun ise yaklaşan yerel seçimler sonrasında yaşanacak süreç içinde belli olacağını söylüyor. Paker,  devleti, seçim yoluyla olmaksızın ele geçirmeye çalışan bazı odaklara karşı önlem alındığını ve bu önlemler alınırken anti-demokratik davranılması durumunda bunun dikkate alınması gerektiğine de işaret etti. 

Zirve'de 18 sanık hakkında ceza talebi

25.02.2014 Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen Zirve Yayınevi davasında, sanık avukatları özel yetkili mahkemelere ilişkin düzenleme nedeniyle savcının mütalaasını daha sonra vermesini istedi. Talepler reddedilince Cumhuriyet Savcısı Zafer Hazar mütalaasını okuyarak aralarında emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un da bulunduğu 18 sanık hakkında çeşitli cezalar talep etti. Tutuklu astsubay Adil Akçay ve uzman çavuş Adem Gedik tahliye edildi.

Paris’te Sumgait katliamı kurbanları bir konserle anıldı

23 Şubat’ta Paris’in en itibarlı kültür kurumlarından biri olan Kent Tiyatrosunda tanınmış duduk sanatçısı Levon Minasyan ve kızkardeşi  solist Rozelin Minasyan’ın, Ermenisan’da bu amaçla Paris’te bulunan müzisyenler eşliğinde konseri gerçekleşti. Konser Sumgait katliamı kurbanlarını anma amacı taşımaktaydı.

Farewell to Neutrality and Human Rights Protection?

Racial Discrimination: Switzerland’s Passiveness Before ECHR Ruling? The ruling of the European Court of Human Rights (ECHR) of 17th December 2013 Perincek c. Suisse (no. 27510/08) has serious procedural and substantive shortcomings. Switzerland still has the chance to appeal a final revision at the Great Chamber of the ECHR. The deadline for this appeal is 17th March 2014.
Gesellschaft Schweiz – Armenien (GSA), CH – 3000 Bern (Schweiz) www.asa-gsa.ch

İttihatçı kesilen Erdoğan ya da İslami Kemalizm…

Hasan Cemal
AGOS önünde açılan, üstünde “Yaşasın Ogün Samast’lar” yazılı bir pankart sizlere ne hissettirir? Ya da Hocalı Katliamı iki sene önce anılırken “Hepiniz Ermenisiniz, hepiniz p..siniz’ yazılı pankart önünde İçişleri Bakanı’nın konuştuğunu gördüğünüzde ne düşünmüştünüz? Grup, geçen pazar günü Şişli Cami’nin önünde toplanıyor.Taksim’e yürünecek. Gösterinin amacı, 26 Şubat 1992 tarihli ‘Hocalı Katliamı’nı anmak ve protesto etmek.Sloganlar atarak yürüyüşe geçen grup, AGOS gazetesine yaklaşırken bir pankart açıyor: Yaşasın Ogün Samast’lar, Kahrolsun Hrant Dink’ler… Azerbaycan'a Selam, Mücadeleye Devam!

Gezi Parkı eylemlerine 'Ermeni işi' diyen güreşçi Kayaalp, Olimpiyatlardan men edilebilir

Gezi Parkı eylemleri sırasında yapılan gösterilere '‘Ermeni işi’' diyen ve ırkçılık yaptığı gerekçesiyle Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) sevk edilen Rıza Kayaalp. '’ırkçılık'’ konusunda hassas olan (IOC) Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi cezayı onaması durumunda Olimpiyatlardan men edilebilecek.

2014 Graduate Student Colloquium in Armenian Studies

Friday, February 28, 2014 • UCLA Royce Hall 314 The event is free and open to public
9:30 – 10:00 AM  Breakfast
10:00 – 10:15 AM Opening Remarks
Narine Jallatyan • Co-Project Director, 2014 Graduate Student Colloquium in Armenian Studies
Dr. S. Peter Cowe • Professor and Narekatsi Chair in Armenian Studies at UCLA

Vartsanants Savaşı ve Vartanants Yortusu / Վարդանանց Պատերազմը եւ Սբ.Վարդանանց Տօնը

Zamanın İran kralı Hazgert 2, Ermenilerin Hristiyanlığı tanımamalarını , ateşe taparak Zerdüşt inancına mensup olmalarını istiyor ve bu isteğinin gerçekleşmesi için emirler yağdırıyor ve ağır baskılar kuruyordu... 35 sene süren savaşta Ermeniler kahramanca direndiler, binlerce kayıplar ve şehitler verdiler ve savaşı kaybettiler, İranlıların zaferine rağmen, İran kralı, Ermenilerin bu kahramanca direnmelerinden etkilenerek  askerlerini geri çekti ve böylece Ermeniler, iç yönetim özgürlüklerini koruyarak, Hristiyan dinine sadık kalmayı başarmış oldular... Ermeni halkı 485 yılından beri ''Karnaval''dan önce büyük coşku ve gururla dini ayinlerle ve sivil törenlerle bu tarihi olayı ''Vartanants Yortusu'' adıyla kutlamaktadır,bu yortu bu sene 27Şubat 2014 tarihine denk gelmektedir.

Agos’un önünde Samast pankartı açıldı

«Ellerinde ‘Alparslan Türkeş’in askerleri’, ‘Yaşasın Ogün Samastlar, kahrolsun Hrant Dink’ler’, ‘Azerbaycana selam mücadeleye devam...’ yazılı pankartlarla Şişli Camii önünde toplanan yaklaşık 20 kişilik grup Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Ancak polis gruba izin vermedi. Aralarında Azeri Türklerinin de bulunduğu grup daha sonra Mecidiyeköy Meydan’a doğru yürümeye başladı. Çeşitli sloganlar atan grup pankartları Agos Gazetesi’nin önüne astı.(Bu durumu tanımlayacak kelime bulmak zor. Nefret suçu bu işte. HYETERT)

TBMM’ye Hocalı İçin Soykırım İlanı Çağrısı

İzmir’de 31 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu 'Hocalı’ya Adalet Platformu' düzenlediği toplantı ile 1992 yılında Azerbaycan’da yaşanan Hocalı Katliamı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından da soykırım ilan edilmesini istedi. 25-26 Şubat 1992'de Azerbaycan'da Ermeni silahlı güçleri tarafından gerçekleştirilen Hocalı Katliamı'nın 22'nci yıldönümünde İzmir’deki Kordon Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi. (Doğrusu İzmir'e yakışır bir karar değil. Kaldı ki, parlamentolar soykırım kararı veremez diyenler de yine bu düşüncede olanlar. Umarız İzmir, yirmi ülkenin kabul ettiği 1915 Soykırımı konusunda da aynı hassasiyeti gösterir. HYETERT)

Abdülkadir Selvi'den Bomba açıklamalar!

Yenişafak Gazetesi Ankara temsilcisi Abdülkadir Selvi İnternethaber'e konuştu... "Artık bir tekke ve zaviyeler kanununun çıkarılıp, cemaatlerin daha çok şeffaflaşması ve önlerinin açılması lazım. Hem yönetim kademeleri olarak hem para ilişkileri olarak, hem karar mekanizmaları olarak Türkiye'deki islami cemaatlerden Alevi-Bektaşi derneklerine gayrimüslim cemaatlerine kadar yasal kısıtlama nedeniyle başka bir dünya var, başka hareketleri var, başka karar alma mekanizmaları var. Bunların da artık şeffaflaşması gerekiyor, yoksa artık bu sürdürülebilir bir durum değil."

Sırrı Süreyya Önder'den çarpıcı CHP itirafı

HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Sırrı Süreyya Önder, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Ankara Günlüğü programına katıldı... İşte Önder'in konuşmasından satır başlıkları:" CHP'nin tabanı bunları bilsin. Bizi destekleyin, ama kimse görmesin, bilmesin diyorlar. Ne kadar ayıp. CHP'ye gittik, kamuya açık işbirliği yapalım dedik, Kılıçdaroğlu yanyana durmak bize zarar verir dedi.Sol lafını ağzına almayanlar, MHP'nin kapı önüne bıraktığını alıp aday yapanlar, oy bölünmesinden bahsedemez. Demokratik siyaset hakkını kim engelliyorsa, isterse BDP olsun, yanlış yapar, hep birlikte karşı çıkarız."

Sahte peygamber…

Markar Esayan
İnsan özgürlüğünü devrederek değil, özgürlüğünü kullanarak bağlanmalıdır. Allah'a da, sevgiliye de, dosta da, ideolojiye de. Yoksa işler emin olun sarpa saracak, çürüme hemen başlayacaktır... Bir bağlılık sizi köleleştirdiği değil, özgürleştirdiği ölçüde sağlıklıdır. Sağlaması budur... Cioran'ın dediği gibi, 'yaşamak', kendini keşfetmek yerine, kendi boyutlarımıza karşı körleşme haline geldiğinde, aslında gönüllü olarak insan olmaktan çıkıyor, sahte peygamberlere dönüşüyoruz. Bağlanmanın ve adanmanın kendisi, mesela inanç, örgüt, cemaat üyelikleri, kendini bir an evvel ötekilerin üzerine çıkarmanın ve hükmetmenin araçlarına dönüşebiliyor. Bazı cemaatlerin iktidar ve paradan özellikle uzak durmaları boşuna değil. Ama unutmayalım ki iktidardan uzak durmak da bir iktidar yaratır.

Manuşyan'ı Andık.

Ohannes Conkar
Cumartesi günü Misak Manuşyan'ı andık, aşağıda bulunan bildiriler okundu. Ne yazık ki biz Ermenilerden kimse yoktu denebilir. Ben ve bir arkadaşım Kevork, galiba iki tanede eski Ermenilerden varmış. Toplam 15 kişi kadar vardık, diğerleri Fransız'dı.  Bizler Misak'ı unutmuşuz da haberimiz yokmuş. Çok acı bir durum.  Aşağıda ki bildirileri Fransızca okurken de Louis Aragon'un şiirini banttan verdiler.

Tarihi kilise onarılmayı bekliyor

Hakkari'de Nasturilere ait olduğu sanılan Halil Kilisesi, ağır kış şartlarına rağmen bu yılda ayakta kalmayı başardı.Şehirden 10 kilometre mesafede bulunan Zap Vadisi'nin Helel mevkiinde bulunan ve bin yıllık bir geçmişi olan Nasturilere ait olduğu sanılan Halil Kilisesi, bu yılda ayakta kalmayı başardı.

Diyaspora Ermenileri ve vatandaşlık talebi

Orhan Miroğlu / omiroglu@stargazete.com
Liberal Düşünce Topluluğu Ankara’da önemli bir çalışmaya ev sahipliği yaptı. LDT, Merkezi Paris’te bulunan Batı Ermenileri Kongresi’nin iki temsilcisi ile insan hakları aktivistleri, politikacılar ve aydınları buluşturdu... Sevag ve Garen, Ermeni Diyasporasının önemli bir kısmı tarafından dillendirilen taleplerin başında gelen en önemli konunun vatandaşlık hakkı olduğunu ifade ettiler. Batı Ermenileri Kongresi çok açık bir şekilde diyalogtan yana bir tavır koyuyor. Örgüt bu amaçla Türkiyeli sivil toplum örgütlerine, aydınlara ve politikacılara ulaşmaya çalışıyor. Ermeni Diyasporası içinde, baskın eğilimin, 1915’te yaşanan büyük acılar için, özür dileme talebi olduğu biliniyor. Ama bu talep toplantıdan benim kişisel olarak çıkardığım bir sonuca göre en azından Batı Ermenileri için öncelikli bir talep değil. (Korkarız horoz çok olunca sabah geç olacak. HYETERT)

ԶԱՐԵՀ ԵԱԼՏԸԶՃԵԱՆ--ԶԱՀՐԱՏ (10 Մայիս 1924- 21 Փետրուար2007)

ՄԵԾԱՆՈՒՆ  ԲԱՆԱՍՏԵՂԾ  ԶԱՀՐԱՏ`Ի  ՄԱՀՈՒԱՆ 7.րդ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԱՌԹԻՒ: Պոլսոհայ  գրականութեան  վերջին  50  տարիներու  գագաթնային դէմքերէն,  մեծանուն  բանաստեղծ , Զահրատ-ԶարեհԵալտըզճեան,  21 Փետրուար 2007  թուականին  մարմնապէս   մեզմէ  առ յաւէտ  բաժնուեցաւ. Գրիչի մշակներ, մշակոյթի գործիչներ,  արուեստի մարտիկ , չեն մեռնիր, անոնք միշտ կ'ապրին իրենց ստեղծագործութիւններով ու մարդկութեան  թողած ժառանգութիւններով:

Talat'ı affettim, onsuz yaşanmıyor!

Engin Ardıç
Bir Ermeni vatandaş, Elmas Giragos, MHP'den Bakırköy Belediye Meclisi'ne adaylığını koymuş. Bayan Giragos, "öteden beri MHP'ye sempatim var, Devlet Bahçeli'yi çok seviyorum" demiş. MHP'nin bir başka Ermeni adayı da Narses Yeramyan. Hrant Dink herhalde mezarında dönmüştür. Bu yeni bir "Stockholm sendromu" örneği ya da yeni bir "korku ve Selanik" zaafı değilse, hayırlı olsun. Berlin hahamı Yitzak Ehrenberg'i de Alman Neo-Nazi Partisi saflarında görmek isteriz doğrusu. Renk katacaktır. Barış marış ayağından... Yazının Devamı: http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ardic/2014/02/22/talati-affettim-onsuz-yasanmiyor

California’da Ermeni İddialarını Tüm Okullara Taşıyacak Tasarı

TurkishNY.com - California Eyalet Meclisi üyeleri Adrin Nazarian ve Katcho Achadjian bu hafta, “Ermeni Soykırımı Eğitim Yasası” ismindeki AB 1915 kodlu bir yasa tasarısı sundular. Ermenistan Devlet Radyosu'nun haberine göre yasa tasarısı, California okullarında sözde Ermeni soykırımı öğretiminin desteklenmesini öngörüyor.

«ՎԱՐԴԱՆԱՆՔ»Գործ՝ Գրիգոր Խանջեանի

Sarıgül: Önerdiğim hiçbir aday kabul edilmedi

Mustafa Sarıgül: Kamuoyunda söylenenler keşke doğru olsaydı. Büyükşehir belediye başkan adayı olarak benim önerdiğim hiçbir arkadaş aday yapılmadı CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, İstanbul’un ilçelerinin belediye başkan adayları konusunda belirleyici olduğu iddialarıyla ilgili olarak, “Ben belediye meclis üyelikleri için 80 arkadaşımın adını verdim. Hiçbiri maalesef aday yapılmadı. Ama biz büyük bir mücadele içerisindeyiz. Kamuoyunda söylenenler keşke doğru olsaydı. Büyükşehir belediye başkan adayı olarak benim önerdiğim hiçbir arkadaş aday yapılmadı” dedi. Haberin Devamı: http://t24.com.tr/haber/sarigul-onerdigim-hicbir-aday-kabul-edilmedi/251742

Arsen Avakov, Ukrayna geçici İçişleri bakanlığına atandı

Ukrayna Yüksek Radası  «Patkivsgchina» Grubundan milletvekili Arsen Avakov’u Ukrayna geçici İçişleri bakanlığına atadı.UNIAN’ın verdiği bilgiye göre; karara kayıtlı 324 milletvekilinden 275’i kabul oyu verdi. Oylama öncesi Yüksek Rada yeni bşk. Aleksandr Torchinov, atamanın eski koalisyon hükümetinin şekillenmesi zaman dilimine ait olduğunu hatırlattı.

Azerbaycan'da 'Çırpınırdı Karadeniz' şoku

Sanatçı Uğur Işılak'ın 'Çırpınırdı Karadeniz' isimli şarkının bilinenin aksine bir Ermeni tarafından bestelendiğini söylemesi, Azerbaycan sanat camiasının büyük tepkisini çekti. Işılak, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diye seçim şarkısı olarak uyarladığı Dombıra'nın sahibi Sultanbek Arslanbekov ile dün bir televizyon kanalında tartışmıştı. Işılak, bu sırada 'Çırpınırdı Karadeniz' isimli şarkının bilinenin aksine bir Ermeni tarafından bestelendiğini iddia etmişti... Şarkının Türk milletinin mirası olduğunu vurgulayan Azerin ''Şarkının bestecisi Azerbaycan'ın büyük bestekarı Üzeyir Hacıbeyov, sözleri ise büyük şair Ahmet Cevat'ın Kafkas İslam Ordularına ve onların komutanları Nuri ve Enver paşalara olan sevgilerini dile getirmek için yazdıkları eserdir. '' dedi. Haberin Devamı: http://www.zaman.com.tr/dunya_azerbaycanda-cirpinirdi-karadeniz-soku_2201197.html

Ne zafer ne de hezimet

Bahadır Özgür /  bahadir.ozgur@radikal.com.tr
Taha Akyol: Lozan yüz yıllıktı, 2023’te sona erecek görüşü ileri sürülüyor. Lozan’da hilafeti sattık diyen de var; topraklarımızı kaybettik iddiası da... Bunlar hiçbir bilgiye belgeye dayanmayan, önyargılı, komplocu bakışın ürünüdür. Ne zafer ne de hezimet. Gazeteci yazar Taha Akyol’un Lozan’ın 90. yılı dolayısıyla hazırladığı Bilinmeyen Lozan kitabı, döneme dair ilk elden bilgileri, Meclis tutanaklarını, toplumsal ve siyasal altyapıya ilişkin ipuçlarını bütün yönleriyle ortaya koyuyor.

Ermeni, Süryani ve Rus adaylar

Mahmut Övür
Yerel seçimler, "Yeni Türkiye"nin ilk seçimleri olacak... Sonraki iki seçimi de buradan çıkan sonuç belirleyecek. Bu seçim, gerileyen askeri vesayete de sonradan ortaya çıkan "dindar" eksenli bürokratik vesayete de bir mesaj olacak. Bu yüzden yerel seçim süreci biraz sert geçecek. AK Parti tüm saldırılara rağmen gücünü korumaya, vesayetçi muhalefet ise ölümcül saldırılar yapmaya devam edecek... Gerçi hâlâ yerelde bile adaylar demokratik yöntemlerle belirlenmiyor ama yine de çeşitleniyor. Bu haliyle bile ortaya çıkan listelere bakın... Gençleri, kadınları ve farklı etnik kesimleri farklı partilerin listelerinde görebiliyoruz. Bırakın geçmişte dikkate alınmayan bu toprakların kadim halkları Ermeni, Rum ve Süryani vatandaşları artık Antalya'da yaşayan Rus kadınlar bile belediye meclisi adayı yapılabiliyor.

Kitap Armağan Etme Günü

Ermeni Polis Teşkilatı üyeleri, 2500’ü huzurevine olmak üzere başkent ve eyaletlerdeki okul ve kütüphanelere 12 bin kitap armağan ettiler.Emniyet Teşkilatı Basın servisinden verilen bilgide, 19 Şubat Kitap Armağan Etme Günü polisler Erivan N.105 Okulunu ziyaret ettikleri, ayrıca N.29 Lisesi Kütüphanesine de kitaplar armağan edildiği kaydedilmekte.

Remembering Gurgen Margaryan: 10 Years After the Brutal Murder

YEREVAN -- Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan and other High-ranking military officials paid tribute to the memory of Armenian  Officer Gurgen Margaryan, who was brutally killed by Azerbaijani Ramil Safarov during NATOsponsored English language courses in Budapest. “Ten years have passed, and we have come here to pay tribute to the Armenian Officer. He was killed only for being Armenian, and the murderer has confessed he had been prepared to kill an Armenian,” Seyran Ohanyan said.

Խոջալու. մի տեսանկյուՆ / An Armenian Perspective on Khojali

Ժիրայր Լիպարիտյան
Հայի համար շատ դժվար է գրել Խոջալուի մասին։ Խոջալուն այն դեպքն է, որի համար հայերը մեղադրվում են ուրիշների՝ տվյալ դեպքում՝ ադրբեջանցիների դեմ կատարած վայրագությունների մեջ։ Հայերը սովոր չեն զոհեր գոյացնելու. մեզ ավելի բնորոշ է զոհ լինելը։