Etiketler

Hürriyet ve Sabah Sevan Nişanyan ilanlarını yayınlamadı

LDP’nin kurucusu Tibuk, basına yönelik baskıya dikkat çekerek Sevan Nişanyan ile ilgili ilanının bazı gazetelerce kabul edilmediğini dile getirdi...Tibuk, şunları söyledi:“Bu ilanı önce ben Hürriyet’e yolladım. Hukuk servisi reddetti. Sonra Sabah gazetesi de reddetti. Taraf ve Sözcü’de yayınlandı, (bugün) de Milliyet’te olacak sanırım. Zihinler de bir terör mü var anlayamadım. ‘Köyde ruhsatsız inşaat’ kısmını gerekçe göstererek ilanı yayınlamadılar.”

Çanakkale'de vatan savunması için çarpışan gayrimüslimler

Çanakkale'de 99 yıl önceki vatan savunmasında, Osmanlı topraklarında yaşayan gayrimüslim askerler, Türklerle aynı siperlerde aynı kaderi paylaştı. Birinci Dünya Savaşı başladığında 3 kıtada 2,5 milyon kilometreye yakın toprak parçasında hüküm süren Osmanlı Devleti'nin 14 Mart 1914'teki nüfusu 18 milyon 520 bin idi. Devletin sınırları içinde 1 milyon 729 bin Rum, 1 milyon 161 bin Ermeni, 187 bin Musevi, 55 bin Süryani, 13 bin Keldani, 47 bin Maruni, 11 bin Roman, 15 bin Bulgarın yanı sıra az sayıda Nasturi, Yezidi, Dürzi, Kazak ve Latin yaşıyordu.

Türkolog: Türkiye Kırım konusunda zorlu bir seçimle karşı karşıya

Türkiye, Kırım konusunda zorlu bir seçimle karşı karşıya. Bir taraftan Ukayna’nın toprak büyünlüğünden yana tavrını koyarken, diğer yandan Türkiye birçok yönden Rusya’ya bağımlı ve ilişkilerinin kötüye gitmesini istemez. Açıklama bugün 14 Mart’ta düzenlenen basın toplantısında Türkolog Anuş Hovhannisyan’dan geldi.

ՊՈԼՍՈՅ ՆԵՐԿԱՅ ՀՈԳԵՒՈՐԱԿԱՆՆԵՐԷՆ ԵՒ ՈՉ ՄԷԿԸ ԿԸ ՓԱՓԱՔԻ ԳԱՒԱՌ ՄՆԱԼ

 Անցեալին                 Ներկայիս.
 Պոլսոյ  Պատրիարքութեան Աթոռին վրայ բազմած, պատրիարքական փոխանորդ՝ Բարձրաշնորհ Տ. Արամ Արք. Աթէշեան, հայկական մամուլին տուած իր հարցազրոյցին մէջ, բացորոշ կերպով, առանց տատամսելու եւ վարանելու, կը յայտնէ զիրար հակասող երեւոյթներ: Նախ  կը փորձէ մեզ համոզել ըսելով որ « Պոլսոյ հոգեւորականները քիչ են եւ նոյնիսկ մեր եկեղեցիները չեն կրնար գոհացնել»,  ու ապա կ'աւելցնէ. « Պոլսոյ ներկայ հոգեւորականներէն եւ ո'չ մէկը կը փափաքի գաւառ մնալ»:

Çatak’taki Tarihi Kilise Koruma Altına Alınıyor

Van'ın Çatak ilçesinde bulunan ve köylülerin samanlığa dönüştürdüğü tarihi kilise koruma altına alınacak.Çatak ilçesine bağlı Korlu köyü Albucak Mezrası'ndaki kilise köylüler tarafından içerisi saman, tezek, ot ve odunlarla doldurularak samanlığa dönüştürüldü. Bir dönem ilkokul olarak kullanılan ve 35 köy çocuğunun mezun olduğu kilisenin bu durumu Haber olunca Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van Müzesi ve Van Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden 4 kişilik uzman ekibi mezraya göndererek kilisenin durumu hakkında rapor hazırlattı. 

Türkler İsveç Parlementosu önünde neden toplandı

İsveç Parlamentosu 11 Mart 2010 tarihinde Türklerin, Ermeni, Asuri/Süryani, Keldani, Pontus Rum ve başka etnik gruplara soykırım uyguladığına dair karar tasarısını kabul etmişti. Alınan kararın ardından, İsveç'te faaliyet gösteren Türk sivil toplum örgütleri her yıl dönümünde mitingler düzenleyip , kararın geri çekilmesi için protesto ediyor. 

Türkiye’nin İlk 4 Dilli Kanalı Yayında

Mardin’in ilk kanalı 47 TV, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice de yayın hayatına başlıyor. Mardin’in ilk kanalı 47 TV için özel bir otelde yapılan açılışa Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, kamu kuruluş müdürleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve 47 TV çalışanları katıldı.

Announcing: Genocide Studies International A

The editors of Genocide Studies International (GSI) are pleased to announce the relaunching of the journal, continuing the publishing efforts of the International Institute for Genocide and Human Rights Studies (A Division of the Zoryan Institute) (“IIGHRS”) and the University of Toronto Press since 2006. GSI is the official journal of the IIGHRS.

Sunday of the Prodigal Son

This Sunday of Great Lent takes its lesson from the “Parable of the Prodigal Son”—arguably the most concise, profound, and beautiful of our Lord’s statements on the nature of God’s love. In a story of fewer than 600 words (related in Luke 15:11-32), Jesus depicts the follies of our fallen nature, the shame and self-loathing that lie at the heart of human vice, the tender love that can heal a fractured world, and the price such love exacts. And these grand ideas are all conveyed through characters one might find in an ordinary domestic comedy: “There once was a man who had two sons…”

Kadıköy’de 119 Yıllık Tarihi Kilise Sanat Merkezi Oldu

Kadıköy Rasimpaşa mahallesinde uzun süredir atıl durumda olan 119 yıllık tarihi bina, Kadıköy Belediyesi tarafından restore edilip, sanat merkezi haline getirildi. 1895'te manastır okul ve kilise olarak inşa edilen tarihi Notre Dame du Rosaire Kilisesi, "Yeldeğirmeni Sanat" adıyla hizmete açıldı. Sanat merkezinin açılışı düzenlenen bir etkinlikle gerçekleştirildi. Programa Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’te katıldı.

Sağlık Çalışanlarının Tıp Bayramı Kutlu Olsun

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

2015'e 1 kala geçmişimiz ve geleceğimiz İstanbul'da konuşulacak…

Gazeteci, avukat ve insan hakları savunucularından oluşan sivil bir inisiyatif, Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü yaklaşırken, “2015’e 1 kala: Geçmişimiz ve geleceğimiz” başlıklı bir konferans düzenliyor... “2015’e 1 kala: Geçmişimiz ve geleceğimiz” başlıklı bir konferans düzenlemeye karar veren inisiyatif üyeleri, ilgilileri 16 Mart’ta İsmail Beşikçi Vakfı’nın İstanbul'daki toplantı salonuna çağırıyor.

İstemezseniz kafalar karışmaz

Markar Esayan
Şimdi ise elimizde paralel yapı ile ilgili çok ciddi ve yeni veriler var. Yeniden yargılamanın gerekli olduğunu veya bu davaların siyasi bir amaç ve kadrolaşma için kullanılmış olabileceğini söylediğinizde yine aynı araçsallaştırma ile karşılaşıyorsunuz. Savcıları, hâkimleri şikâyet etmek üzere Avrupa'ya çıkarma yapan CHP, bugün bu mağduriyeti de AK Parti'nin kaldırmasının çelişkisini yaşamakta. Çünkü paralel yapının yedeğine çekilmiş durumda ve seçimlerde oy toplamak için onlardan aldığı kasetlerden başka halka anlatabileceği bir şey yok. Öyle ki Kılıçdaroğlu, miting konuşmalarını kasetlerle dolduramayınca 'Biz iktidar olunca sokaktaki herkes birbirine selam verecek' türünden vaatler sıralıyor. Siyasetsizlik ve ilkesizlik, CHP'yi bu davaları koruma ve tahliyelere karşı çıkma pozisyonuna kadar getirdi.

Kırım Ermeni toplumu, Rusya’yla birleşme yönünde oy kullanılması çağrısında bulunuyor

Kırım Ermeni toplumu başkanı Vagharşak Melkonyan, Kırım Anayasasının Kırım Tatarlarına, tüm iktidar organlarında %20 düzyinde temsil kotası tanıdığının ilan edilmiş olduğunu kaydederek ″Ermeniler, Bulgarlar, Yunanlılar ve Almanlar bir birlik altında toplandık ve bize yönelik de aynı ilkeyle hareket edilmesini talep ediyoruz, eğer tabii ki anılan ilke Kırım Tatarlarına uygulanırsa″ dedi.

California’daki Ermeni Sokak Çetesi Üyeleri, Suriye’de Esed’in Saflarında

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Bir süre önce video paylaşım siteleri üzerinde yayılan görüntüler ise Los Angeles merkezli Ermeni sokak çeteleri üyelerinin Suriye’de sivil katliamlarına imza atan Esed rejimi için savaştıklarını ortaya koydu. Suriyeli Ermenilerin, Esed’e bağlı rejim güçlerinin önemli bir kısmını oluşturdukları ileri sürülürken, Suriye’de Esed’in saflarında çarpışan California’lı Ermenilerin de Suriye kökenli oldukları bildiriliyor.

Bakanlar Kurulu, Diaspora Ermeni gençlerine yönelik «Eve gel-2014» Programını onayladı

Bakanlar Kurulu, Diaspora Ermeni gençlerine yönelik «Eve gel-2014» Programını onayladı. Program çerçevesinde bu yıl Ermenistan’ı 1000 genç ziyaret edecek. 13-18 yaş arasındaki gençler yazı Ermeni aileler yanında geçirecekler. Program katılımcıları için ayrıca iki haftalık yaz kampı da öngörülmekte. Katılımcılar yol masraflarını kendileri karşılarken, kalan masraflar program bütçesinden karşılanmakta.

Türkiye, Ermeni Soykırımının tanınmasıyla mücadeleye yönelik ekip kurdu

Türkiye, 1915 olaylarının 100’üncü yılı dolayısıyla diyasporanın düzenleyeceği kampanyaya karşı, özel ekip kurdu. Türkiye’den Hürriyet gazetesinde yer alan haberde şunlar kaydedilmekte: «Başbakanlıkta kurulan komite, tüm bakanlıklara yazı göndererek, Ermeni soykırım iddialarına karşı kurumlardan çalışma ve önerilerini istedi. Dışişleri, AB Bakanlığı ve Başbakanlık danışmanlarının katılımıyla sürdürülen çalışma çerçevesinde, diyasporanın tezleri çürütülecek».

Glendale Ermeni Okulu öğrenci sayısını artırma çabasında

ABD California eyaleti Glendale kentindeki Şamlıyan Ermeni Okulu yönetimi öğrenci sayısını 500’den 700’e yükseltme  çabasında .Glendale News-Press’in yazdığı habere göre, Arazi kullanımına ilişkin konularda danışman Rodny Khan okul adına Belediye Planlama Bölümüne öğrenci sayısına ilişkin sınırın değiştirilmesine yönelik taleple belgeler sundu. Okulda yeterince derslik bulunduğu ana sınıfından 8. Sınıfa kadar 30 derslikten sadece 24’nün kullanıldığını bilgisini verdi. Khan, öğrenci limiti yüzünden okula ek öğrenci kabul edemediklerini belirtti.

Ermenistan’ın Avrupalı Dostları (EuFoA): Avrupa Parlamentosunun Raporu onaylanıyor

Bugün 12 Mart’ta Avrupa Parlamentosu oturumda hazır bulunan milletvekillerinin %87’si AB’yle ilişkilerde Doğu Ortaklığı Ülkeleri Önceliklerinin Değerlendirilmesi ve Regülasyonuna ilişkin Pavel Koval’ın hazırladığı Rapor kabul edildi... Avrupa Parlamentosuna göre; Doğu Ortaklığına reforlar ve değişiklikler gerçekleştirme konusunda yeterli teşvik gösterilmedi. Bu sebeple ülkelerin, aralarında AB’yle sıkı iletişim stratejisi ve Doğu Ortaklığı üyesi ülkeler AB Delegasyonları desteği dahil olmak üzere  daha net perspektiflere ihtiyacı olacak.

Sevan Nışanyan Buluşmasına Davet

Şirince'de gerçekleştirdiği mucizeyle, mimarlığın en prestijli ödülü olan Ağa Han Ödülü'nü hak eden ancak kaçak inşaat suçu bahane edilerek cezaevine atılan Sevan Nişanyan’la dayanışmak için toplanıyoruz. Tüm sevenlerini bekleriz.18 Mart 2014; Saat: 18.00; Yer: Cezayir Toplantı Salonu, Hayriye Cad. No:12 Galatasaray / İstanbul

(KILIÇ YILI) bilgilendirme konferansları 28 Mart 2014‘te Viyana‘da başlıyacak

Sayın Bayanlar, Baylar ve Kuruluşlar, Deḡerli  Arkadaşlar,
100.yılına yaklaşırken „ shato d’sayfo“ (KILIÇ YILI) bilgilendirme konferansları 28 Mart 2014‘te Tarihҫi,Yazar ve Araştırmacı Sait Çetinoḡlu ile Viyana‘da başlıyacak. Halkımız, Ermeniler,Pontus Rumlar,Çelkoyeler,Kurmanҫlar, Aleviler, Demokrat kişiler, Birlikler ….  davetlidir.

Ermenistan'dan Sevan Nişanyan çağrısı / Հայաստանի գրողների միութիւնը կը զօրակցի Սեւան Նշանեանին

Hrant Kasparyan
Tutuklanmasına tepkiler sürüyor…  Dilbilimci, yazar ve turizmci Sevan Nişanyan’ın İzmir’in Şirince Köyü’ndeki kendi arazisi üzerine yaptığı 60 metrekarelik bir yapı nedeniyle hapis cezasına mahkûm edilmesi ve tutuklanarak hapse konulmasına kamuoyundan gelen tepkiler, Ermenistan’da da yankı buluyor.
Ermenistan’ın başkenti Yerevan merkezli Ermenistan Yazarlar Birliği (EYB) bugün yayımladığı bir bildiriyle, Sevan Nişanyan’a uygulanan baskılara ve hapis cezasıyla üretim hayatının sekteye uğratılmasına son verilmesini talep etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kilise atağı geldi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı büyük bir hizmet yapmaya hazırlanıyor. Bakanlık Türkiye genelinde bulunan kiliselerin restarosyon görevini yerine getirecek. Restore edilecek kiliseler:  Aziz Helia (İzmir), Şark Kırık (Adana), Aziz Nikolas (Demre), Öşki Kilisesi (Erzurum), İşhan (Artvin), Yason (Ordu) kiliseleri, Erkekler Manastırı, Kızlar Manastırı, Elmalı ve Tokalı kiliseleri (Nevşehir);  Misli Kilisesi (Niğde)

Vatikan gazetesi: Türkiye’deki Hıristiyanlar endişeli

Zirve Yayınevi katliamı sanıklarının uzun tutukluluk gerekçesiyle salıverilmesi Vatikan'ı endişelendirdi...İtalyan La Stampa gazetesinin çıkardığı “Vatican Insider” gazetesinde yayınlanan haberde son tahliye dalgasıyla Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı zanlılarının serbest kalmasının Türkiye’de yaşayan 120 bin Hıristiyan için tehlikeli durumlar oluşmasına neden olabileceği öne sürüldü.

İş kadınları Ermenistan'a kapı istiyor

Irak ve Ermenistan’dan sonra Gürcistan’a açılmayı planlayan iş kadınları Ermenistan Sınır Kapısı ile ihracatlarının yüzde 50 artacağını düşünüyor. Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nevin İl, Ermenistan’a Gürcistan üzerinden yaptıkları ihracatın maliyetlerini yüzde 300 yükselttiğini belirterek, Ermenistan Sınır Kapısı açılırsa ihracatlarının yüzde 50 artacağını söyledi.

Aleviler Neden CHP’ye Oy Vermelidir!

‘Türk dışındakilerin tek bir hakkı vardır o da Türk’e hizmetkârlık etmektir’ diyen CHP’nin adalet bakanı Mahmut Esat Bozkurt’u haklı çıkartmak için tüm Aleviler, özellikle de Kürd Kızılbaş Aleviler mutlaka seçimlerinde CHP’yi tercih etmelidirler! Koçgirî’den başlayarak, Gazi Katliamı’na kadarki bütün vahşi ve insanlık dışı Alevi katliamlarında iktidarda olduğu ve yeni bir Alevi katliamını yaşamaları için Aleviler mutlaka CHP’ye oy vermelidir!

Altar Servers Ordained In Watertown, Ma

Altar Servers Ordained In Watertown, Ma
On Sunday, March 2, Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited St. James Church of Watertown, Mass., where he ordained young altar servers. The Rev. Fr. Arakel Aljalian, parish pastor, celebrated the Divine Liturgy, with the Primate presiding. Also taking part in the service were the Very Rev. Fr. Krikor Maksoudian and the Rev. Fr. Arsen Barsamian. Archbishop Barsamian gave a sermon on the significance of the fifth-century Battle of Avarayr, which the Armenian Church commemorated on Thursday, February 27.

Vartanantz Day Commemorated At New York’s St. Vartan Cathedral

By Florence Avakian
Despite the passage of 15 centuries, Vartanantz remains one of the most significant events in Armenian history. Vartan Mamigonian and his comrades—vastly outnumbered against a well-armed Persian empire—lost the battle but were morally victorious, preserving their religion and convictions.

Unlocking The Mysterıes Of The Church Calendar

By Florence Avakian
The activities of many people are guided, and even directed, by their adherence to their calendars. But calendars around the world are different. The Armenian Church calendar is one of these unique calendars with mystery and hidden meanings. On Thursday evening, February 13, the Very Rev. Fr. Daniel Findikyan, director of the Krikor and Clara Zohrab Information Center of Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), used pictorial slides to reveal the fascinating clues that decipher the ancient, complicated Armenian calendar.

Toronto agency hired for Armenia’s tourism rebrand

Susan Krashinsky
For a country trying to advertise itself to the world, the anniversary of a genocide would not seem to be the ideal PR opportunity. But for Armenia, which is conscious of how little awareness it has in many other countries, major news coverage represents a relatively rare opportunity. In 2015, the 100th anniversary of the Armenian genocide, more foreign media than usual will be telling stories about Armenia. That is why the country has set a strict timeline for a rebranding project that will seek to attract more investment and tourists to its borders – starting in 2015, when it will be the focus of more attention. And it is bringing a Canadian advertising agency on board to help.

İsviçre, AİHM'in 1915 Olaylarına İlişkin Kararına İtiraz Edecek

CENEVRE (AA) - İsviçre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Doğu Perinçek'in, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamalarından dolayı İsviçre'de ceza almasının insan hakları ihlali olduğu konusundaki kararına itiraz edecek. AİHM, Perinçek'in, 9 Mart 2007'de hakkında verilen cezanın ardından 2008 yılında yaptığı başvuru sonucunda 17 Aralık 2013'te aldığı kararla, İsviçre’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetmişti.

Gerekli Olan Adalettir

Khatchıng Mouradian'dan
Burada bu salonda, bu ülkede, ve dünyanın her yerinde, Hrant'ın ve Ermenilerin dostları vardır. Fakat başkalarını gözlerini açmaya ve Ermenilerin acılarını paylaşmaya çağırmak asla yetmez. Gerekli olan adaletin ta kendisidir.

Hıristiyan cemaati tedirgin

 Damla Yur- İstanbul
Zirve katliamını gerçekleştiren 5 sanığın tahliye edilmesi Hıristiyan camiasında büyük bir korku tedirginliğe yol açtı. Zirve katliamı sanıklarının serbest kalmasından kaygı duyanların başında İzmit Protestan Klisesi Pastörü Emre Karaali geliyor. Kendisine yönelik suikast girişimi iddiası nedeniyle geçen yıl Ocak ayında 13 kişinin gözaltına alındığı soruşturma nedeniyle endişe yaşayan Karaali, "Tahliyelerin vicdanları kanatan bir durum olduğunu söyledi.  Karaali, “Bu tehditler ve olaylar 7 yıl öncenin değil, hâlâ devam eden meseleler. Şahsıma yönelik suikast planına ilişkin dava 1 Nisan’da başlayacak. ‘Çete lideri’ olduğu öne sürülen 1 kişi tutukluydu fakat o da bir süre sonra serbest bırakıldı. Bu tahliyeler bu tehditleri sürdürenlerde özgüven oluşturacaktır. Bu durum biz de ciddi bir kaygı yarattı. Tedirginiz” dedi.

Netanyahu Hükümetine Eski Bakandan Ağır Eleştiri:

İsrail hükümetine ağır eleştiriler yönelterek ülkeyi "ilkeler değil, çıkarlar ülkesi"ne dönüştürmekte suçlayan Haaretz gazetesi'nin yazarı Eğitim eski Bakanı Yossi Sarid, İsrail hükümetinin iltica başvurusunda bulunan gay Afrikalıların eşcinselliğin idamla cezalandırıldığı Uganda'ya gönderildiğine dikkat çekerken, Türkiye ile ilişkiler bozuluncaya dek de İsrail'de "Ermeni soykırımı"nın reddedildiğini anımsatıyor.

Osmanlı Döneminde Bir Ermeni Hattat Krikor Köçeoğlu

Her yıl nisan ayı geldiğinde bir telaş bir huzursuzluk başlar. Huzursuzluğun nedeni Ermeni meselesidir. Haftalar öncesinden bu yıl kaç ülke soykırımı tanıdı, kaçı tanıyacak bunun tartışması yapılır. En önemlisi de Amerikan Meclisinde soykırımın tanınıp tanınmaması sorunudur. Kamuoyu bu yönde güzelce ajite edilip aba altından sopalar gösterilir. Tehdit, şantaj, taviz üçgeninde 25 Nisan sabahı konu rafa kaldırılır. Ta ki bir dahaki yılın 24 Nisanına kadar… Unutturulan sadece bu meselenin kendisi değil bizatihi aktörleri olan Ermenilerin bu topraklarda bıraktıkları izlerdir. İşte o izlerden biri de Ressam Hattat Krikor Köçeoğlu ve onun eserleridir. Bir gayrımüslimden, bir Ermeniden hat sanatçısı olur mu? Evet olmuş.

Adana katliamı ve Zabel Yesayan’ın tanıklığı

Özlem Ertan
Onbinlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamın ardından Adana’ya gittiğinde hayalet bir kentle yüz yüze gelmişti yazar Zabel Yesayan. İstanbul’dan gemiyle yola çıktığında dehşet verici bir manzarayla karşılaşmayı bekliyordu ama bu kadarını tasavvur edememişti. Ölümün günler boyunca dörtnala koştuğu sokaklarda, katliamdan şans eseri kurtulanların çığlıkları yankılanıyordu. Çocuklarını, eşlerini kaybeden kadınlar, hayatta yapayalnız kalmanın acısı ile bir zamanlar mutlu günler geçirdikleri evlerinden arta kalan, yanmış duvarların altında dövünüyorlardı. Gömülmeyen cesetler yüzünden kentte salgın hastalıklar başgöstermişti.

Zafer Çağlayan: Özür dilerim

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından görevinden istifa eden eski bakan Zafer Çağlayan, "Bunları bize bir Yahudi, bir ateist, bir Zerdüşt yapsa anlarım. Ama bunları yapan Müslümanım diye geçiniyorsa yazıklar olsun" sözleri nedeniyle özür diledi.Çağlayan yaptığı açıklamada farklı etnik ve inançları kendi inançları kadar kutsal kabul eden bir anlayışa sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bir konuşmamda yaptığım açıklamalardan ötürü Musevi cemaatinin asla hedeflemeyeceğimi ve böyle bir kastımın olmayacağını belirtiyor, şayet amacım dışında istemeyerek sebep olduğum bir kırgınlık varsa üzüntümü ifade ettiğimi kamuoyuna saygıyla belirtiyorum."

“Kanada’nın Ermeni Soykırımı Kararı Üzücü”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kanada Parlamentosu Avam Kamarası Başkanı Andrew Scheer ile Meclis'te bir araya geldi... Ermeni meselesinin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Çiçek, şöyle konuştu: "Bir topluma yapılabilecek en büyük hakaret, en büyük saygısızlık gerçek olmadığı halde o ülkenin insanlarını soykırım yapmakla suçlamaktır. Türkiye böylesine haksız suçlamayla karşı karşıya ve maalesef bu suçlamalara parlamentolar alet edilmektedir. Bugüne kadar hangi parlamento başkanıyla konuştuysam, parlamentoların görevinin tarihte geçmiş olaylarla ilgili kıymet hükmü vermeme konusunda mutabık kaldık. Bunda mutabıksak, işi olmayan konulara parlamentolar niye karışır da ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek yerine takoz olma görevi üstlenir? Tarihe ait olaylara tarihçilerin, bilim adamlarının karar vermesi gerekir. (Ne zamandan beri objektif hukuki suçlar konusunda bilim adamları ve tarihçiler karar veriyor? HYETERT)

The Legacy of the Armenian Legion

Varak Ketsemanian
Much ink has been spilled on the atrocities the Armenians witnessed during World War I. As the centennial of the Great War approaches, Turkey and Armenia are preparing to commemorate the victorious Gallipoli Campaign and the still-denied Armenian Genocide, respectively. The harsh years of the war installed dreadful images of brutal massacres and deportations in the collective memory of the Armenian nation. Yet, little is known, or at least remembered, of the heroic acts of the Armenian Legion (or the Legion d’Orient, as it was known), which served under the flags of French and British troops and spearheaded the victory of the Allied forces in the Levant.

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է – 11 / THE ARMENIAN APOSTOLIC CHURCH IS HELD HOSTAGE – XI

Միասեռականութեան ախտանաճանաչումը եկեղեցական կեանքէն ներս: Ճշմարիտ քրիստոնեայ հաւատացեալին համար շատ պարզ եւ յստակ է որ միասեռականութիւնը մեղք է Աստուծոյ առջեւ: Պօղոս Առաքեալ իր Հռոմայեցիներուն գրած նամակին մէջ կ'անդրադառնայ ատոր եւ կը դատապարտէ զայն, ըսելով. «Նոյնպէս նաեւ այր մարդիկ, կնոջ հետ (սեռային յարաբերութեան) բնական մղումը ձգելով՝ իրարու վրայ տռփեցան իրենց ցանկութիւններով, արուները խայտառակութիւն սկսան ընել արուներու հետ, որուն հետեւանքով, իրենց մոլորութեան համար, իրե՛նց իսկ անձին վրայ ստացան արժանի փոխարինումը:

International Institute for Genocide and Human Rights Studies

Bern, Switzerland—The International Association of Genocide and Human Rights Studies (A Division of the Zoryan Institute) (IIGHRS) and the Switzerland-Armenia Association (SAA) are pleased to announce that the Swiss Government announced today it will appeal the ruling of the European Court of Human Rights (ECHR) on December 17, 2013, overturning the conviction of Dogu Perinçek for denying the Armenian Genocide.

Spring Out Of Winter At Onegin

Join Armenia Fund USA at Onegin on April 10th, 2014 to celebrate the arrival of Spring with a chic Russian vibe! Proceeds from the event will go towards sponsoring the tuition of students in need in Gyumri.

Musevi Cemaati'nden Çağlayan'a tepki

Türk Musevi Cemaati, eski Ekonomi Bakanı ve AKP Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan'ın Tarsus'taki sözleri ile ilgili bir açıklama yaparak, anti-Semitizm ile benzer nefret söylemlerinin insanlık suçu olduğuna dikkat çekildi... "Mersin Milletvekilimiz Sayın Zafer Çağlayan'ın, 8 Mart Cumartesi günü Tarsus'ta yapmış olduğu konuşmayı büyük bir üzüntü ile öğrendik. Bu söylemde de olduğu gibi, son dönemde basınımızda ve çeşitli mecralarda yer alan buna benzer, inancımıza saldırı niteliğinde olan ve nefreti, farkında olarak veya olmayarak topluma aşılayan itham, söylem ve olayların varlığından duyduğumuz endişe ve infiali kamuoyu ile paylaşır; geçmişteki müessif olayların acısını halen içinde yaşayan Türk Musevi Cemaati mensupları olarak, bu nefretin doğurabileceği istenmeyen sonuçlara da dikkat çekmek isteriz. (Eski bakan, böyle derse halk ne yapmaz? HYETERT)

Bir Ermeni öldü diye Ermeni olanlar...

Bir Ermeni öldü diye Ermeni olanlar. Bir Ermeni için “Hepimiz Ermeniyiz!” haykırtılarıyla sokakları dolduranlar. Sözüm sizedir şimdi!Kanı kanımızdan, canı canımızdan özbeöz Türk, senden, benden, hepimizden daha artık Türk olan Kırım Tatarları`nın ana yurdu Kırım Rus işgaline uğramış durumda... Ne yapabiliriz diye soranlar olabilir. Cevap çok basit: bir zamanlar bir Ermeni öldü diye sokaklara çıkıp “Hepimiz Ermeniyiz!” sloganlarıyla sokakları doldurdunuz ya. Bak, şimdi de o güzelim İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir`in sokaklarını “Hepimiz Kırımlıyız!”, “Kırımı kimseye vermeyiz!”, “Rusya, Kırımdan defol!” sloganlarıyla doldurun! Evet, evet, böyle yapın! Hiç olmazsa bir kere hepiniz Türk olduğunuzu hatırlayın ve dünyaya hatırlatın! (Al bir tane daha. Kim tutuyor sizin gibi düşünenleri, bir yürüyün de görsün dünya boyunuzu. HYETERT)

Tekirdağ'da Alperenler Hocalı Katliamı'nı Kınadı, Ermeni Bayrağı Yaktı

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Alperen Ocakları, Belediye Hizmet Binası önünde düzenledikleri programla Hocalı Katliamı’nı kınadı. Çerkezköy Alperen Ocakları Başkanı Ahmet Macit’in yazılı basın açıklamasını okumasının ardından belediye meydanında Ermeni bayrağı yakıldı... Kendilerini dünya medeniyetlerinin ölçüsü, insan haklarının en iyi savunucusu olduğunu her alanda duyuran Avrupa Birliği’nin, konu Müslümanlık olunca yaşananlar karşısında sessiz kaldığını söyleyen Macit, "Üç maymunu oynamayı tercih ediyorlar. Biz Müslüman Türk halkına ve vicdan sahibi bütün insanlığa sesleniyoruz. dedi. (Gel de bunlara Irkçı deme. HYETERT)

Ermenistan bu sene Gümrük Birliği üyesi olabilir

Avrasya Ekonomik Komisyonu Kurul Başkanı Viktor Kristenko, Ermenistan’ın 2014’te Rusya, Belarus ve Kazakistan Gümrük Birliği'ne üye olabileceğini bildirdi.Konuyla ilgili açıklama yapan Kristenko, “2014’te yasal süreç tamamlanacak. 5 Mart’ta Moskova’da gerçekleştirilen Avrasya Ekonomik Komisyonu Zirvesi’nde Ermenistan’ın Gümrük Birliği’ne dahil edilmesiyle ilgili ‘yol haritası’ belirlendi.  Aralık zirvesinden bu yana iki ay gibi süre zarfında Ermenistan ‘yol haritasında’ belirtilenleri yerine getirmek için büyük adım attı. Ermenistan’ın ’yol haritasında’ belirtilen 260 maddeyi gerçekleştireceği ve birleşmek için ulaşması gereken hacme ulaşabileceği yönde bir his var içimde” diye konuştu.

Zirve sanıklarına elektronik kelepçe kararı

Mesut Hasan Benli/
Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada elektronik kelepçe uygulamasının 4 sanık için uygulanacağı belirtilerek, şöyle denildi: “Uzun tutukluluk nedeniyle tahliye olan ‘Zirve davası’ sanıkları hakkında mahkeme, konutta elektronik kelepçe uygulamasına karar vermiştir. Elektronik kelepçe uygulaması 4 kişiye uygulanmış ve GSM hattı çekmeyen bölgede yaşayan diğer kişi için ise sabit telefon hattı üzerinden uygulanmasına ilişkin teknik çalışma devam etmektedir.”

Suriye Hükümet güçlerinin özel operasyonu sonrasında 16 rahibe serbest bırakıldı

Suriye Hükümet güçlerinin 9 saat süren özel operasyonu sonrasında 16 rahibe serbest bırakıldı. Rahibeler, Maalyulya köyünde bulunan manastırdan radikal İslamcılarca aylar önce kaçırılmışlardı.

Suriye'de kaçırılan rahibeler serbest

Suriye'nin Malula kentinde geçen Aralık ayında muhalif güçler tarafından kaçırılan Ortodoks rahibeler serbest bırakıldı. 13 rahibe ve üç yardımcılarının mahkûm değişimi anlaşmasının bir parçası olarak serbest bırakıldığı belirtildi.Lübnan medyası rahibelerin Suriye-Lübnan sınırındaki Cudaydet Yabus kentine götürüldüklerini belirtti.

Çünkü Ermeniyim ha !

Aydın Engin
Başlığı Shakespeare’den ödünç aldım. Venedik Taciri’nde Yahudi tefeci Shylock’un -yanılmıyorsam- Nureddin Sevin çevirisindeki unutulmaz tiradından: Çünkü Yahudiyim ha?.. Sevan Nişanyan’dan söz edeceğim. Tanıdığım. Tadından yenmez huysuzluklarına, insanı ters köşeye atırıveren paradoksal (alışılmışa aykırı düşünce) zekasına, onu sahici bir “dünya yurttaşı” kılan geniş ufkuna tanık olduğum Sevan Nişanyan’dan…Hüküm giydi. Şirince köyündeki kendi tapulu mülkü üstünde 60 metrekarelik, tek odalı bir taş bina yaptığı için mahkeme (hukuk değil mahkeme) onu iki yıl hapse mahkum etti. Gık demedi. Ağlamadı, sızlanmadı, “Bakın bana ne haksızlıklar yaptılar” diye merhamet dilenciliğine asla tenezzül etmedi. “Madem kadı hüküm kesmiş, gider yatarım” dedi, gitti.

Türk ayıbı: Anadolu Ajansı Ermenileri tarihten sildi

Tarihte Ermeni şehri olarak anılan, bugün Türkiye – Ermenistan sınırlarında Kars’ın içinde kalan Ani kenti ile ilgili haber yapan Anadolu Ajansı kentin geçmişinden ‘Ermeni’ kimliğini sildi. Ajansın haberine göre yaklaşık 7 bin yıllık geçmişe sahip şehre ilk yerleşen topluluk Saka Türkleri, en önemli eserleri ise camileri! 2008’de Kültür Bakanlığı’nın Ani için kurduğu tanıtım içerikli internet sitesinde ‘Ermeni’ sözcüğünü geçirmemesinden 6 yıl sonra benzerini Anadolu Ajansı 1 Mart’ta abonelerine geçtiği özel haberinde yaptı.

Patrik ve Başpiskoposların İstanbul Buluşması Sona Erdi

Fener Rum Patriği Bartholomeos'un daveti üzerine bir araya gelen 14 Ortodoks Kilisesi'nin patrik ve başpiskoposunun İstanbul buluşması, Ortodoksluk Bayramı dolayısıyla ruhani liderlerin katıldığı ayinle son buldu.

Serj Sarkisyan’ın 8 Mart mesajı: Kadınların toplumumuzda icra ettiği role değer biçilemez

«Sevgili kadınlar, Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle sizleri muhabbetle kutluyorum. Bugün hepimiz, size yönelik ihtimamın asla bir günle sınırlı  iyi bilincinde olarak, size sevgi ve saygımızı ifade ediyoruz. Ermenistan’ın tüm başarıları, güçlü aile değerleri ve toplum yaşamının tüm alanlarında kadınların en aktif şekilde yer alması sayesinde olası olmuştur. Kadınların toplumumuzda icra ettiği role değer biçilemez. Ermenistan’ın gelişimi ve güçlenmesi işine kadınların katılımının ve katkılarının artmaya devam edeceğine eminim.

Parlamentoda kadın milletvekili sayısıyla Ermenistan 115. sırada

Dünyanın farklı ülkelerinde milletvekili seçilen kadınların sayısı 2013’te % 22 oranında arttı. Bilgi Parlamentolararası Birlik (Inter-Parliamentary Union) kuruluşunun 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla sahip olduğu verilerle geldi.En fazla kadın milletvekili Ruanda’da bulunmakta olup, 80 kişilik Ruanda Meclisinin 51’i kadınlardan oluşmakta.Bu ülkeyi Andorra ve Küba izlemekte. Kadın milletvekili ortalamasının % 42’ye ulaştığı Kuzey Avrupa ülkeleri de iyi göstergelere sahipler.

İstiklal Marşı'nı Orkestraya Bir Ermeni Vatandaşın Uyarladığını Bilir misiniz?

Murat Bardakçı                                          
İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıldönümü  ve milli; marşımızın pek   bilinmeyen bir tarafı: Sözleri milli; şairimiz  Mehmed Akif'in, bestesi  de  Zeki üngör'ün olan marşın ilk orkestra  düzenlemesi, Edgar Manas  adında  bir ermeni vatandaşımıza aittir. Önümüzdeki  çarşamba günü, İstiklal Marşı'nın Meclis'te kabulünün 93.  yıldönümü...  Marş ile ilgili olarak bundan senelerce önce başlayan  tartışmalar hala  devam ediyor ama bestenin orkestraya kimin tarafından  uyarlandığının  üzerinde pek durulmuyor. İşte, İstiklal Marşı'nın beste  macerası ve ilk  orkestra düzenlemesini yapan  Ermeni vatandaşımız Edgar  Manas'ın öyküsü...

1.6 milyon zarara uğrattınız


İSTANBUL Şişli’de Agos gazetesinin önünde öldürülen Hrant Dink’in ailesi devlet aleyhine davalar açmıştı. Tazminat davalarından ilki İstanbul 10’uncu İdare Mahkemesi’ne Hrant Dink’in kardeşlerinden gelmişti. Dink kardeşler, cinayette İçişleri Bakanlığı’nın ihmali olduğunu iddia ederek 400 bin lira tazminat istemişti.

Protestan Kiliseler Derneği'nden Zirve tahliyelerine tepki

İsmail Saymaz
Zirve Yayınevi davasının beş sanığının 'uzun tutukluluk süresi' gerekçesiyle tahliye edilmesiyle ilgili açıklama yapan Protestan Kiliseler Derneği, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini ve tüm adli organlarını bu tehdit ve tehlike karşısında acilen göreve çağırıyoruz. Bu duyarsız ve adaletsiz karara en kısa zamanda müdahale edilmesini bekliyoruz" dedi.( Daha acısı bu açık ve vahşi cinayetin davasının yedi yılda karara bağlanamaması. HYETERT)

Gomidas'ı dinlemek mümkün mü?

Ali Topuz
Kalan yayınları, büyük Ermeni müzisyen Gomidas Vartabed'in arşivinden Ermenice, Kürtçe ve Türkçe şarkıların bulunduğu özel bir albüm çıkardı. 'Yerkaran' isimli albüm, 1915 felaketinden kurtulan bir miras değil, tam aksine bizi 1915'e götüren bir davetiye. “Tanrı şeytanın gözlerinden korusun Gomidas’ı”

Van'da yüz yıllık kilise onarılmayı bekliyor

Van'ın Çatak ilçesinde yüz yıl önce Ermenilerin ibadet yaptığı, 30 yıl önce de bir süre okul olarak kullanılan kilise samanlık oldu. İlçeye 30 kilometre uzaklıktaki Korlu köyü Albucak mezrasındaki tarihi kilisenin durumunun içler acısı olduğu ifade edildi. Mezrada okul olmadığı dönemde 5 yıl ilkokul olarak kullanılan ve 35 köy çocuğunun mezun olduğu kilise, sahipsiz kalınca köylüler tarafından samanlık olarak kullanılmaya başlandı.

IIGHRS Publishes Statement re ECHR Ruling in Swiss Papers

Bern, Switzerland—The International Institute for Genocide and Human Rights Studies (A Division of the Zoryan Institute) produced a full-page informational advertisement that appeared in Switzerland’s leading German and French language newspapers Neue Zürcher Zeitung on March 6 and Le Temps on March 7. The advertisements were the product of collaboration between the Switzerland Armenia Association and the IIGHRS. Links to these articles in English, French, and German follow this article.

Article submission by David Boyajian

The presentation below was given by David Boyajian at a public hearing for attorney Joseph S. Berman before the Massachusetts Governor’s Council on February 26, 2014.  The hearing took place at the State House in Boston, Massachusetts.   Mr. Boyajian is a member of the Armenian American community of Massachusetts.
In 2013, Massachusetts Governor Deval Patrick nominated Mr. Berman, a long-time member and National Commissioner of the Anti-Defamation League (ADL), to be a Superior Court judge. 
***

Ermenistan Dışişleri bakanı Soykırımların Engellenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesinin 65. Yılına yönelik yüksek düzeyli görüşmeye katıldı

Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan, 7 Mart’ta  BM örgütünün Cenevre Merkezinde Soykırımların Engellenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesinin 65. Yılına yönelik yüksek düzeyli görüşmeye katıldı; görüşme 2013 yılında Ermenistan’ın inisiyatifiyle İnsan Hakları Konseyi tarafından konsensüsle kabul edilen Soykırıların Engellenmesine ilişkin Tasarı çerçevesinde toplandı.

BM temsilcisi Çarıkçı Ermeni iddialarına yanıt verdi

Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını değerlendirdi... Çarıkçı, Soykırım Sözleşmesi'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından, ikinci Dünya Savaşı'nın daha önce görülmemiş insani acıları ve zulümleri sonucunda, 1948 yılında kabul edilen ilk insan hakları antlaşması olduğunu anımsattı.

Bir Öncü Ermeni Kadının Kaleminden Adana Katliamı

Nadire Mater
Zabel Yesayan ''Yıkıntılar Arasında'' kitabında Gilikya Ermeni Kıyımı sonrası Patrikhane heyetiyle yetimhane kurmak üzere gittiği Adana'daki tanıklıklarını paylaşıyor; kitap 103 yıl sonra Türkçe'de.  ‘’Çocukları ve torunları toprakla uğraşırken gelinleriyle kızları da ev işlerini paylaşmışlardı; kendi de evlerinin kapısı önünde, tahta sekide bağdaş kurup oturur, dut ağacının gölgesinde eğirirdi. Gününü böyle geçirirdi...