Etiketler

Sevan Nışanyan'a Özgürlük


Keseb Sürgünü 3.0

Fehim Taştekin
Türk Dışişleri, BMye iltica talebinde bulunabilecek Suriyeli Ermeniler için Mardin'de 2 bin kişilik kampın hazır olduğunu bildirmiş. Dışişleri, BM'ye 'iltica talebinde bulunabilecek Suriyeli Ermeniler 'in Mardin'de 2 bin kişilik kampın hazır olduğunu' bildirmiş. Ne kadar rahatladım bilemezsiniz! Hemen öncesinde beni arayıp "24 Nisan geliyor, 1915'in yıldönümünde yine mi Ermeniler" diye soran Hıristiyan dostuma "Ne alakası var" dedim. Bir paylamadığım kaldı. Ardından Dışişleri'nin 'zinhar olmaz' diyen açıklaması geldi: "Keseb'te çatışmalar sırasında Türkiye'nin muhalif güçlere topraklarını kullandırmak suretiyle veya diğer şekillerde destek sağladığı yönündeki iddialar bütünüyle mesnetsizdir." 'Böyle buyurduysa devlet' demeye ramak kala devletin lafının üstüne laf kondururcasına adresime bir e-posta, internete de bir 'tape' düştü.

Odesa’da Ukrayna Ermeniler Konferansı

28 Mart’ta Ukrayna Ermenilerinin yılın ilk çeyreği kesitindeki gelişmeleri değerlendiren Konferansı Odesa’da gerçekleşecek. Konferansta  Ukrayna’daki hakim siyasi durum, Ukrayna Ermenileri Birliğinin (UEB) duruşu, 2014’ün II. Yarısı esnasında UEB Faaliyet Planı yanısıra bölgesel kuruluşlara ilişkin konular değerlendirilecek.

1915 continues for people, who faced with Genocide:

 Zeynep Tozduman
 Yerevan. It has been about 100 years since the town of Kessab, neighboring Latakia, is populated with the Armenians. There are Greeks, Assyrians, and Alawites living side by side with the Armenian population. But the year of 1915 has not ended for the people, who faced with Genocide. 1915 continues. Turkish activist, author, and human rights advocate Zeynep Tozduman stated this in a conversation with “Armenpress”.

Clark University to Commemorate Genocide with Lecture on Torossian Memoir

Historian Taner Akçam to delve into controversial memoir by Armenian soldier. To mark the 99th anniversary of the Armenian Genocide, Clark University’s Strassler Center for Holocaust and Genocide Studies will present a lecture by Professor Taner Akçam. “On Truth and Memoirs: The Case of an Armenian Soldier in the Ottoman Army” will explore the subject of a vigorous debate over the authenticity of a memoir recently published in Turkey.

Gunaysu: Exhibition of Bitlis Armenians Held in Tatvan

By Ayse Gunaysu. 
We are at the municipality’s Cultural Center of Tatvan, a district of Bitlis, close to the city center. There is a poster in the entrance of the building announcing the exhibition: “Bitlis Armenians, March 1-2, Gomidas Institute (GI).”

Armenian American Community Delegation Meets with State Department to Stop Attacks on Kessab

WASHINGTON, DC - The Armenian National Committee of America (ANCA) joined a delegation of Armenian American community and religious representatives to forcefully urge the U.S. government to take immediate action to end the vicious onslaught on the historically Armenian town of Kessab, Syria, which was overrun by al-Qaeda affiliated terrorists in an attack launched from Turkey on March 21st. 

"Ermenistan Parlamentosu'ndan Esad'a ziyaret"

Ermenistan Parlamentosundan milletvekili Samvel Farmanyan başkanlığında bir heyet Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı ziyaret etti.Suriye'nin SANA haber ajansı, ziyaretten fotoğraflar ile aktardığı haberde heyetin, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’dan sözlü bir mesajı Esad’a aktardığını yazdı.

Trabzon'da bu kilise turizme kazandırılacak

Trabzon'un Çarşı Mahallesi'ndeki tarihi Küçük Ayvasıl Kilisesi'nin kapsamlı restorasyon ve röleve çalışması için Kültür ve Turizm Bakanlığından ödenek talep edildiği bildirildi. Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Küçük Ayvasıl Kilisesi'nin kentin en eski kiliselerinden olduğunu söyledi.  Kilisenin üç nefli bir bazilika olduğunu belirten Öz, "Küçük Ayvasıl Kilisesi'nin narteksi yok. Nefler içten ve dıştan yuvarlak planlı ve zemininde kriptası var.

Parable of the Unjust Judge by John Everett Millais (1863). Sunday of the Judge

A common image runs through the Gospel reading for Sunday, March 30—the Sunday of the Judge, in Great Lent. In one parable, our Lord tells the story of a widow who would not cease calling on a judge for justice—and we are meant to think about our own prayers to heaven. In a second parable, a Pharisee and a tax collector pray in the Temple, displaying very different attitudes towards God.

Kesab Belediye Başkanı.: Ev ev girmişler, yağmalamışlar, hayvanlara ateş etmişler, herşeyi kırıp dökmüşler

Kesap’tan tahliye olmuş 600-650 aile yaklaşık 1800 Ermeni, Latakya Meryem Ana Kilisesi ve bitişiğindeki alanda geçici kamp kurmuş durumdalar... Kesab Belediye Başkanı Vazgen Çaparyan ″Ermeniler iyi durumda değiller, tehlike var, korku var. Ev-ev girmişler, yağmalamışlar, köpeklerin, tavukların, hayvanların üzerine ateş etmişler, her şeyi kırıp dökmüşler, çok kötü. Hereye ihtiyaçları var; ne elbise, ne gıda, ne belgeleri var, hiçbir şeyleri yok hepsi Kesab’da kaldı. Bir günde geri döneceklerini umudunu taşıyorlardı, ancak öyle olmadı″ dedi.

Sait Çetinoğlu


MHP'li Çetin: AKP'nin Bu Kadar Rezilliği Yeter

Papa heykellerinin önünde imzaladıkları anlaşmaların ardından Anadolu’nun her yerinde törenlerle kiliseler açan ve gayrimüslim vakıfların mallarının iadesini sağlayan AKP’nin bir taraftan da Türk adına ve TC ibaresine aleni düşmanlığı ihanet adımları olarak hafızalarda yer etmiştir. Dağlardaki “Ne mutlu Türküm diyene” yazılarına, devlet tabelalarındaki “TC” ibarelerine, okullardaki “Türküm doğruyum çalışkanım” ile başlayan andımıza kadar savaş açan AKP’nin Anadolu’daki bin yıllık yer isimlerine varıncaya kadar büyük Türk milletine ait ne varsa değiştirmesine karşı bir şeyler diyebilmek için 30 Mart seçimleri değerlendirilmelidir. (Bu yazı için de MHP adayı Ermeniler kutlanmalıdır (!) HYETERT)

Tumanyan ayı sona erdi

Büyük şair ve yazar Hovhannes Tumanyan’ın doğum günü 19 Şubat’ta başlayan «Tumanyan ayı» etkinlikleri özetlendi. ″Tüm Dünya Ermenileri Şairi″ lakaplı şairin  145. Doğum yılı etkinlikleri arasında «Çok çocuklu aile babası Hovhannes Tumanyan profili», «Hovhannes Tumanyan’ın çocukları», «Benim Tumanyan’ım» temalı bilimsel okumaları gerçekleştirildi. Bu etkinliklere, iki yaş kategorisinde olmak üzere 40 aşkın devlet okulununun 8-12. Sınıf öğrencileri katıldılar.

Çirkin: “Ermeni-Nusayri göçü gerginliklere yol açabilir”

MHP’nin Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, “Suriye’deki çatışmalar Ermenilerin yaşadığı bölgelerde oluyor, önümüzdeki günlerde Türkiye’ye Ermeni göçü başlayabilir.” sözleriyle Ermenilerin Türkiye’ye gelmesini istemediği ifade etti. Çirkin’in hedefindekiler sadece Ermeni değil, Nusayri göçü’nden de rahatsızlığını dile getiren Çirkin Türkiye’ye olası Ermeni-Nusayri göçünün gerginliklere neden olacağını söyledi. (Soyadına uygun konuşmuş. MHP'den aday olan ve MHP'yi savunan Ermenileri gel de kutlama(!) HYETERT)

Patrik Bartholomeos'a suç duyurusu yapmış

Serdar Korucu
Ergenekon davasında uzun tutukluluk sürelerini 5 yılla sınırlayan düzenlemenin yasalaşmasıyla tahliye edilen Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol’un tutukluluğu sürerken Rum Patriği Bartholomeos hakkında suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. ( Bu kadından her şey beklenir. HYETERT)

Türkiye Suriye'deki Ermenileri kabul edecek

Türk Dışişleri Bakanlığı Suriye'den Türkiye'ye gelen sığınmacılar arasında din, mezhep ayrımı yapılmadığını hatırlatarak, bu kapsamda Suriyeli Ermenilerin de Türkiye'ye gelebileceğini duyurdu. Ermeni cemaatine de bununla ilgili bilgi verildi.Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de yaşanan içsavaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler arasında herhangi bir ayrım gözetilmeyeceğini duyurdu. Bu açıklama ile birlikte, Suriye'de bulunan yaklaşık 2 bin Ermeni'nin de Türkiye'ye sığınabileceği belirtiliyor.

Esyan Pajagi Bah


Edward Nalbandyan NATO Heyetine Kesab’daki duruma ilişkin bilgi verdi

Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan, Suriye’nin Kesab Ermeni yoğun yöresi üzerine saldırılar sonucu oluşan ağır insani kriz konusunda NATO Parlamenterler Asamblesi Heyetinin dikkatin çekti, uluslararası toplumun insan haklarının kabaca benzeri şekilde ihlaline yönelik kayıtsız kalmamaları gerektiğinin altını çizdi.

Ermenistan Meclis Başkanı, Suriye’deki Ermeniler için can güvenliği talep etti

Ermenistan Meclis Başkanı Ovik Abramyan, Suriye’de muhalifler tarafından Ermenilerin yoğun olarak ikamet ettiği Kesap bölgesine yapılan saldırının, Türkiye topraklarından yönlendirildiğini ifade etti. Perşembe günü NATO Parlamenter Meclisi Siyasi Komisyonu Başkanı Jose Lelo ile görüşen Ovik Abramyan, “Kesap’a yapılan saldırı bir NATO üyesi olan Türkiye’den yapıldı. Etnik azınlıkların haklarını korumak ve Kesap Ermenilerinin can güvenliğini sağlamak için uluslararası toplumun sesini yükseltmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

«ՆԱՅԻՐԻ» Հայաստանի Մանուկներու Համար Բարեգործական Միութիւն

Խորհրդային Միութեան փլուզումէն  վերջ հռչակուած անկախ ու ազատ Հայաստանի Հանրապետութեան սկզբնական շրջաններէն առ այսօր մեր Հայրենիքի գիւղական համայնքներու կեանքը բոլորիս սրտի ցաւեր կու տայ: Ցաւոք սրտի Հայաստանի գիւղական շատ ու շատ համայնքներ լքուած ու մոռցուած մնացին: Շատ գիւղերու մէջ կարծես թէ կեանքը կեցած է: Հայաստանի գիւղերու մէջ աղքատութիւնը եւ չքաւորութիւնը դժբախտաբար այսօր ալ կը շարունակի:

27 Mart 2014 Dünya Tiyatro Günü Bildirisi

Uluslararası tiyatro enstitüsü’nün oyun yazarı güney Afrikalı sanatçı Brett Bailey tarafından yazılan dünya tiyatro günü uluslararası bildirisi:"Bastırılması olanaksız gösteri ruhu insanların toplandığı her yerde açığa çıkar. Ufacık köylerin ağaçları altında, küresel metropollerin yüksek teknik donanımlı sahnelerinde; okul salonlarında ve tarlalarda ve tapınaklarda; kenar mahallelerde, kent meydanlarında, toplantı merkezlerinde ve yoksul bölgelerin bodrum katlarında insanlar türümüzün karmaşıklığını, çeşitliliğini, kırılganlığını kanlı canlı varlıklarıyla, nefesleriyle, sesleriyle dile getirerek sohbet etmek için yarattığımız kısacık ömürlü tiyatro dünyalarında birbirlerine sokulurlar. Toplanmamızın hedefi ağlamak ve anımsamaktır; gülmek ve düşüncelere dalmaktır; öğrenmek ve onaylamak ve hayal etmektir. teknik hünerlere şaşıp kalmak, tanrıları canlandırmaktır. güzellik ve şefkat ve canavarlık yaratma gücümüz karşısında hayranlıktan hep birlikte soluksuz kalmaktır.

'Dersim İçin Dersim Özerkliği!'

Erdal Dogan
Dünyanın hiçbir yerinde geçmişinde bu kadar çok katliam ve soykırımlara imza atmış bir parti sözkonusu iken o partiye yüzleşme çağrılarına bu denli vurdumduymaz  ve inkarcı tutum sergilendiği görülmemiştir sanırım. En trajiği de bu partinin, tüm bu inkar ve vurdumduymazlık politikasını sürdürürken partinin başına bir soykırım kurbanı Dersimliyi parti başkanı yapmış olmasıdır! Gerçekler, resmi belgeler, tanıklıklar her daim kamuoyuna yansıdığında CHP’nin bu suskunluğu, inkarcılığı yada dönemi savunan tavrı utanç verici olmaktan öte dediğimiz gibi kan dondurucu bir haldir. Öyle ki Dersimli CHP’li Kılıçdaroğlu, bu tartışmalar her defasında karşısına soru olarak çıktığında “o tarihte doğmamış olduğunu” ileri sürecek kadar pervasızca sözler sarf ederek acısı halen en ağır biçimde süren kıyım ve geride kalan mağdurlarla adeta alay edebilmektedir.

Bugün Dünya Tiyatro Günü

1961’de Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından yaratıldı. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır. En önemli etkinliklerden biri, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgedir. İlk bildirge 1962’de Jean Cocteau (Fransa) tarafından yazılmıştır.

Turbun büyüğü

Hilal Kaplan-Yeni Şafak
Ak Parti'nin otoriterleştiği savıyla hareket eden aydınlar arka arkaya CHP'ye oy vereceklerini açıklıyor. Gayrimüslim haklarından Kürt açılımına kadar her başlıkta muhalefeti sabit olan, İttihat Terakki bayrağını hâlâ en yükseklerde taşıyan tek partiye yani. Bir nevi 'herkes evine dönüyor' galiba. İyi de oluyor.

Mat.Dr.HERMİNE KALUSTYAN'A SAYGI GÜNÜ


Türkler, Ermeni kültür abidelerini Gürcülere armağan ediyor

Toplumsal Konsey Alt Komite bşk. Jasmin Asryan, ″Burada özellikle 2011 yılında Türkiye’deki 300 Ermeni abidesinin Gürcülere ait olduğuna ilişkin açıklama söz konusudur. Bunlar arasında tarihi Tayk eyaleti Oshkvank, Banak ve İşkhan mabedleri de yer almaktadır. Ermeni yetkili makanları bu güne dek bu konuda tepki göstermediler″ dedi.

Sarkisyan'dan Esad'a Keseb mektubu

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Suriye rejiminin lideri Beşşar Esad'a mektup göndererek yoğun çarpışmaların ardından önceki gün muhaliflerin eline geçen Hatay sınırındaki Keseb kasabasındaki Ermeniler'in yaşamından derin endişe duyduğunu bildirdi.Sarkisyan mektubunda, Keseb'deki Ermeniler'in bir bölümünün Lazkiye'ye nakledilmesini kast ederek, Esad'a Ermeni nüfusu koruduğu için teşekkür etti.

Mardin Adayı: Süryaniler Şaşkın ve Mutlu

Nilay Vardır
BDP Mardin Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, Mardin doğumlu 25 yaşında bir Süryani. Kentteki tüm dilleri konuşabiliyor. Ve başkaları da konuşabilsin diye dil merkezleri açmayı vaad ediyor.

1915'ten kurtulan Ermeniler Keseb'te yakalandı

İslami Cephe ve El Nusra’nın birlikte saldırdığı Suriye’nin Keseb kasabası muhaliflerin eline geçti. Düşürülen Suriye jetinin müdahale için geldiği Ermeni, Melkit, Rum, Alevi ve Süryanilerin bir arada yaşadığı Keseb kasabasında kontrol radikal islamcılarda. Böylece Türkiye sınırı tamamen muhaliflerin kontrolüne geçti.

İki Ermeni Katolikosları, Kesab’daki durumu değerlendirdiler

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, Kesab ve havalisindeki alanların müsaderesine ilişkin olarak Kilikya Katolikosu Aram I’le telefon görüşmesinde bulundu; ilgili alanların işgali sebebiyle çoğunluğu Ermeni ailelerin evleri tahrip edildi, yakıldı; kutsal mekanlar tağyir edildi.

Kessab: Deep Roots Under Attack

By Lalai Manjikian
Every fall, my father who was born in Kessab, plants tulip bulbs in his Montreal garden, miles away from his ancestral land. I like to think he does so in an unspoken homage to Kessab—every year, renewing his unbreakable connection to his past. As a child, my first memory of seeing red wild tulips grow in their element were on the raw mountains of Kessab, as opposed to being neatly transposed in a living room vase. 

Azınlıklar Daha Fazla Demokrasi İstiyor

Türkiye seçime giderken ülkede yaşayan azınlıkların da yerel siyasete daha fazla katıldığı görülüyor. Azınlık gruplarının en büyük talepleri daha fazla demokrasi. Türkiye'de yerel seçimlerin en büyük arenası İstanbul'da duvarlar seçim afişleri ile rengarenk. Farklı siyasi partilerden farklı adaylar siyasi söylemleri ile İstanbullulara ulaşmaya çalışıyor. O duvarlara kendi renklerini getiren toplumsal grupların başında da İstanbul'un kadim sakinleri, azınlıklar geliyor. İstanbul'un Bakırköy, Adalar gibi azınlıkların yoğun olarak yaşadığı ilçelerinde azınlıklar yerel politikalarda daha fazla söz sahibi olmak istiyor.

Kezban Hatemi'den flaş iddia: Birçok CHP'li oyunu Ak Partiye verecek

''Bakın birçok CHP'li arkadaşım, yakın dostum oyumuzu Kadir Bey'e vereceğiz diyor. Zaten bu Cemaat olaylarıyla son günlerde gördüğümüz, yaşadığımız bu antidemokratik, resmen darbe girişiminde çok ciddi anlamda sarsılmış gerçek CHP'liler var. Dolayısıyla onlar çok rahatsız bu olan bitenden. İsim vermeme gerek yok. Sarıgül'ün, bu şekilde CHP'nin başına geçme planının esas dizaynırları, toplum mühendisleri, İstanbul'un elitistleridir. Dolayısıyla, o elitistlerin yanına Pensilvanya akımı da ilave oldu...'' ''Gayrimüslim cemaatlerin, son günlerde öğrendiğime göre, bu 10 yıllık süreç içinde bir demokrasiyle, temel hak ve özgürlüklerle AK Parti'nin yeni açılımlarla onlara sağladığı rahatlığın son derece bilincindeler. 

Mezeleri ve Ezgileriyle Ermeni ve Rum Gecesi

Zenginliği dışarıda ve maddiyatta aramıyor, yaşadığımız topraklardaki izlerde buluyoruz. Anadolu Halklarının kültürlerini tanıyor ve yaşatıyoruz. Ermeni ve Rum halkına özgü Mezeleri tadarak Müziklerini dinleyerek bir gece geçiriyoruz. Tüm dostlarımızı Kültür Gecemize bekleriz. 
28 Mart Cuma
Saat: 20:00
Yer: Aka-Der Kadıköy Şube & Kültür Merkezi

1915'ten Kurtulan Ermeniler Keseb'te Yakalandi

İslami Cephe ve El Nusra’nın birlikte saldırdığı Suriye’nin Keseb kasabası muhaliflerin eline geçti. Düşürülen Suriye jetinin müdahale için geldiği Ermeni, Melkit, Rum, Alevi ve Süryanilerin bir arada yaşadığı Keseb kasabasında kontrol radikal islamcılarda. Böylece Türkiye sınırı tamamen muhaliflerin kontrolüne geçti.
Çatışmalarda yaralanan 17 kişi Yayladağı sınırından Türkiye’ye getirilerek Hatay’daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Şam yönetimi cumartesi günü Ankara’yı sert bir dille suçlamıştı. Reuters ajansının haberine göre Suriyeli makamlar, silahlı isyancıların Türkiye sınırından geçerek Keseb’e saldırdığını öne sürmüştü.
Reuters, Kesab’a saldıranların El Kaide destekli El Nusra Cephesi ve ılımlı kabul edilen İslami Cephe’nin bileşenlerinden Ahrar el Şam grupları olduğunu iddia etmişti.

Kılıçdaroğlu'dan dayanaksız suçlama: HDP, AKP ile işbirliği yapıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’den kendilerine gelen işbirliği teklifini kabul etmediklerini belirtirken, somut bir kanıt göstermeden, HPD’yi AKP ile işbirliği yapmakla suçladı. HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in “Biz seçim döneminde en başlarında 30 Mart seçimlerine beraber girelim teklifinde bulunduk, Sayın Kılıçdaroğlu'na, kendisi kabul etmedi. Pensilvanya Sayın Kılıçdaroğlu'nu Başbakan yapacak zannediyor” sözleri hatırlatılarak “Böyle bir teklif geldi mi” sorusu soruldu.

Uçak düşürme hamlesi planlı mıydı?

Türkiye'nin füze ile düşürdüğü Suriye uçağının, Ermeni kasabası Kesab’a saldıran cihatçıları bombalayan filonun bir unsuru olduğu ileri sürüldü. İki taraf da birbirini sınır ihlaliyle suçladı. Kesab’a saldıran üç grup da El Kaide bağlantılı. Saldırı başından beri AKP ve TSK’nın desteğiyle yürüdü. Suriyeli Ermeniler, Kesab’ı ve saldırıyı anlattı. Sol Haber'in haberine göre, Suriye’nin Kesab kasabasına dört gündür saldıran El Kaide militanlarını vuran Suriye savaş uçaklarından biri, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait uçaklarca vurularak düşürüldü. 

Latakya’ya sığınan bir Ermeniyle röportaj: Pijama ve geceliklerle kaçtık

Suriye’li  fanatik İslamcılar Türklerin yardımıyla Kesap Ermeni Kilisesini Ermenilerden arındırarak, silah deposuna dönüştürdüler. Bilgi NEWS.am’e röportaj veren, diğerleriyle beraber Latakya’ya sığınan Kesap Ermenilerinden Hasmik Manjikyan-Berberyan’dan geldi.Bn. Hasmik ″Kiliseden tüm Ermenileri çıkarttıkları, aşırı İslamcıların burayı işgal ederek silah deposuna dönüştürdüklerine ilişkin bilgilerimiz var, halk ise Latakya’ya kaçıyor. Kesap evlerini de yağmalamaya ve kundaklamaya başlamışlar, talan edilen eşyaları Türkiye’ye yolluyorlar″ dedi.

Serj Sarkisyan (Kesab olaylarına ilişkin): Ermenilerin ikinci sürgünü kabul edilemez

Cumhurbaşkanı ″Kesab Ermenilerinin bugünkü artık sayıca üçüncü sürgünü ulusal azınlıkların korunmasına yönelik 21. Yüzyıl  mekanizmalarına yönelik ciddi bir tehdittir. Sanıyorum herkes, kendiliğinden oluşan paralelliklerin tüm taraflar için ayıltıcı olması gerektiğinin bilincinde olmalıdır.″ dedi. Sarkisyan, Suriye yönetimine bu ağır koşullarda Kesab Ermenilerinin savunusu için teşebbüs edilen adımlar için teşekkürünü ifade etti.

New Human Rights/Social Justıce Focus of ADAA 2014 Saroyan Prize

The Armenian Dramatic Arts Alliance (ADAA) is proud to announce that the William Saroyan Prize for Playwriting will launch a Human Rights/Social Justice focus, beginning with the 2014 cycle of the competition. The prize will be awarded for themes which engage an audience with social and political issues and/or promotes peace, social justice and human rights.

Letter by the ARMENIAN BAR ASSOCIATION to U.S. President

We ask that the United States of America, our Congress, and specifically your Administration, take concrete steps to ensure the now-shattered safety of the Armenian inhabitants of Syria, and in particular those of Aleppo and Kessab. The restraint which you have shown, thus far, has unfortunately led to more, not less, bloodshed and dislocation in Syria. It has caused the peaceful Armenian community of Aleppo to be victimized and the entire region of Kessab to be evacuated.  Most of those fleeing have done so with only the clothes on their backs and the fear in their hearts.  The few who have remained behind have been taken as hostages by the Syrian rebels.

Calouste Gulbenkian Foundation is seeking a Senior Programme Officer (Western Armenian Language)

This is a full time permanent position at the Foundation’s headquarters, in Lisbon.Reporting to the Director of the Armenian Communities Department, the Senior Programme Officer will be responsible for managing the Department’s diasporan school grants, teacher preparation programme and other projects aimed at strengthening and promoting the Western Armenian language (please see the relevant sections of our 5-Year Programming Plan to have a fuller understanding of our approach).

Save Kessab

Ermeniler bahane gözü yine Oscar'da

Nazi vahşetini anlatan Schindler'in Listesi’nin yönetmeni Steven Spielberg, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili belge topluyor. ‘Film çekmeyeceğim’ diyen Spielberg, 21 yıldır Oscar alamıyor. Hollywood'un dâhi yönetmeni, Ermeni diasporasıyla kol kola…7 Oscarlı Schindler'in Listesi’nin ardından Yahudi soykırımını konu alan film çekmek istemediğini açıklayan Steven Spielberg, 1915 yılında yaşanan Ermeni tehcirinden malzeme çıkarmaya çalışıyor. Spielberg, 20 yıl önce kurduğu Shoah Vakfı aracılığıyla, soykırıma uğrayıp sağ kaldığı iddia edilen kişilerle ilgili belge topluyor.

Aydının mahallesi Cihangir değil, hakikattir

Markar Esayan
Daha gidecek çok yol olduğunu görenler cepheden esen her rüzgârda, adımlarını yavaşlatan her yokuşta, yolu uzatan her virajda bir bahane bulup kendilerini yolun kenarına atmaya başladılar. (...) Daha müreffeh, özgür ve demokratik bir toplumun inşası için yükün tamamını hepimiz gibi kusurlarıyla malul tek bir ademoğlunun sırtına yükleme kolaycılığına kaçan ve her tökezlemesinde yüke bir el atmak yerine, uzaktan 'o yük öyle mi taşınır adam!' gibi şımarıkça reaksiyonlar gösteren bir aydın tipiyle karşı karşıyayız maalesef.' Hasılı, aydının mahallesi Cihangir, Nişantaşı değil, hakikattir. Bedeli ne olursa olsun. Yazının  Devamı: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/MarkarEsayan/aydinin-mahallesi-cihangir-degil-hakikattir/50951

Türkiye ve Uluslararası Politikada Azınlık Sorunları

Cumali Özbek cuma_alim-1472@hotmail.com
Cumhuriyet’in hemen sonrasında Anadolu’da gayrimüslimlerin dolaşım özgürlüklerinin engellenmesi ve evlerine el konması süreci özellikle Yahudi evlerinin basılması ve linç girişimlerinde bulunulması ; 1934 Trakya olayları , 1942 Varlık Vergisi, 1955’de 6 Eylül saldırısına kadar ulaşmaktadır. Sonraki yıllarda 1964’deki zorunlu mübadele ve ardından 1974’de vakıf mallarının müsaderesine yönelik sistemli çabalar; gayrimüslimler ve devlet  ilişkisinin, hiç de basit bir vatandaşlık meselesi olmadığını ortaya koymuştur. Buradaki konu belirli vatandaşların haklarını alıp almamaları değil; bu kişilerin ‘vatandaş’ olup olmadıkları şeklinde tezahür etmiştir... en temel sorun azınlıkların uluslararası politikada aktörel düzeyde fazla önemsenmiyor olmasıdır. Özellikle azınlık statüsü altındaki etnik veya dini grupların bu konuya ilişkin mekanizmaların yaptırımları insan hakları çerçevesinde yapılıyor olması gerekse uluslararası örgütlerin bu konudaki teşkilatlanma ve yaptırım eksiklikleri çözülmesi gereken büyük bir sorun haline gelmiştir.

Kessab Şimdi Bomboş

Ragıp Zarakolu
El-Kaide’ye bağlı bir grup, Antakya’dan sınırı rahatlıkla geçerek, sınırın hemen öte yanındaki dünya güzeli bir kasaba olan Kessab’a saldırdı. Kessab’ın bir özelliği, bir Ermeni kasabası olması.Kessab, şimdi bomboş. Orada yaşayanlar, 1915’lerden, 1939’lardan sonra yeniden göç yollarına düşüp, Latakya’ya sığındılar. Ya o düşürülen Suriye uçağı, bu silahlı grupların geçişi nedeniyle, ve sivil halkın korunması için oradaysa? O silahlı grupların geçişini kolaylaştırmak amacıyla oradaysa? Buna ihtimal vermek istemiyorum, ama bu doğruysa, bu falanjist gruplara sadece TIR desteği değil, hava desteği de verildiği anlamına gelir. Ki son derece vahim bir durum olur.

HDP'nin Ermeni adayı: Dekoratif unsur değilim! 'Bizim için ‘renk’ diyorlar…

Murat Sevinç
Kayuş Çalıkman Gavrilof HDP'nin Ermeni adayı. Başkan adayı Kayuş Çalıkman Gavrilof eşbaşkan uygulamasının dışında tek başına seçim yarışına girecek. Adalar'ın belediye başkan adayı Gavrilof İstanbul'u ve seçim sürecini anlattı....  Bizim için ‘renk’ diyorlar… Birileri bana, yani tüm yaşamını burada geçiren birine, dekoratif unsur muamelesi yapıyor. Oysa ben, her şeyini sahipleniyorum. Böyle sözler nedeniyle, bir vücudun habis uru gibi hissediyorum bazen. Yok sayılıyoruz. Sadece nefes alıp vermeye imkân veren bir sistem kurulmuş. Kanun, eşitlik vs. yalan aslında. Ne rengi, ne çeşnisi Allah aşkına? Ermenilerin bu şehre katkısı, kültürel katkısını gör önce, inkâr etme. Mimariyi İtalyanlaştırdın, tiyatroyu Türkleştirdin, maksat burada hiç Ermeni yaşamamış gibi bir tarih kurgulamak ve şehrin yapısını bu kurguya göre yeniden düzenleyip berbat etmek. Daha Güllü Agop’tan önce 19. yüzyılın ortalarında, Ortaköy’de, Hasköy’de evlerde tiyatro yapıyorlar. Şairler, yazarlar… Zaman içinde bu etkinlikler kurumsallaşıyor. İlk kadın tiyatrocu Fani takma adlı bir Ermeni mesela. Sonra çeşni, dekorasyon muamelesi görüyorsun.

İşte yasaklar tarihimiz!

Murat Bardakçı 
Yasaklar tarihimizden birkaç örnek ve konma sebebi bugün hâlâ anlaşılamayan gayrimüslimlerin hamamda nalın giymelerinin ve evlerde geceleri ışık yakılmasının yasaklanması gibisinden bazı tuhaf uygulamalar... Şark dünyasının yanısıra Türkiye'nin de yasaklar konusundaki tarihi oldukça zengindir ve geçmişimiz konma sebebi bugünün mantığı ile anlaşılması son derece zor olan yasaklarla doludur. İşte, yasaklar konusunda şimdiye kadar kaleme alınmış ilk ve tek kitap: Reşad Ekrem Koçu'nun "Osmanlı Tarihinde Yasaklar" isimli eseri ve bazı yasak örnekleri...

En çok vakfa Rumlar sahip

Türkiye genelinde 166 azınlık vakfı bulunuyor… Vakıflar yasasının çıkmasıyla özellikle mülk edinme konusunda önemli kazanımlar elde eden azınlık cemaatleri, kurdukları vakıflarla hem kültürlerini yaşatmaya çalışıyor hem de sosyal etkinliklerle cemaatlerini bir arada tutmanın mücadelesini veriyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün güncel istatistiklerine göre; Türkiye genelinde 166 cemaat vakfı bulunuyor.

Twitter gövde gösterisi

Etyen Mahçupyan
Eğer Twitter Türkiye'nin hukuk sistemine uymayı kabul ederse, bu olay Başbakan'ın güçlü liderlik hanesine artı olarak yazılacak. Eğer tersi olursa, Başbakan'ın Twitter'ı ‘gayrı milli' koalisyonun parçası yapma, sokak hareketlenmesi üzerinden iktidar değiştirme komplosuna destek vermekle suçlama şansı doğacak… Doğrusu her iki halde de bana oyu artar gibi geliyor. Başbakan bu kavgayı kaba saba bir üslupla yapıyor ve eleştirilmesi lazım. Ama buna fazla takılırsak bizzat siyaseti gözden kaçırabiliriz.
Yazının Devamı: http://www.gazeteoku.com/frame.php?url=http://www.zaman.com.tr/etyen-mahcupyan/twitter-govde-gosterisi_2206540.html#.UzBUDfl_vms

Kırım ve hukuk

Erdal Şafak
Rusya, herhalde sıkça duydunuz veya okudunuz, Kırım'a Kosova'yı emsal gösteriyor. Batı ise bu görüşü "Sui generis" ilkesini hatırlatarak reddediyor. "Sui generis", Latince bir deyim. "Nevi şahsına münhasır", "Kendine özgü", "Eşi olmayan", "Biricik" anlamına geliyor... Her şey BM'nin 1514 sayılı kararından kaynaklanıyor. 14 Aralık 1960'ta BM Genel Kurulu'nda kabul edilen bu kararda hem "Halkların selfdeterminasyon hakkı" tanınıyor, hem de "Sınırların değişmezliği" ilkesi vurgulanıyor.Aslında 1514 sayılı karar Afrika'daki kolonilere bağımsızlık yolunu açmayı amaçlıyordu. Yani o güne kadar sömürge yönetimi altında yaşayan halklar, "Self-determinasyon" hakkıyla artık bağımsızlıklarını ilan edebileceklerdi. "Sınırların değişmezliği" ilkesiyle de, sömürge döneminde çizilen yapay sınırların korunması, böylece toprak savaşlarının önlenmesi amaçlanıyordu.

Maastrict yetmez Kopenhag olsun

Güngör Uras  guras@milliyet.com.tr
Kopenhag kriterleri neler?... Azınlık Hakları: Azınlıkların parlamentoda temsil edilmesi, yerel yönetimlerde ve hükümette azınlık mensuplarının yer alması, ilk ve orta öğrenimde azınlık dillerinde eğitim verilmesi, idari hizmetler ve yargıda azınlıklara kendi dillerini kullanma hakkı tanınması.

A Parish Says Thank You

Parishioners at St. Mary Church of Washington, D.C., recently honored their pastor, the Rev. Fr. Hovsep Karapetyan, on the 10th anniversary of his ordination into the priesthood of the Armenian Church.  Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited the community on Sunday, February 23, where he presided over the celebration of the Divine Liturgy and delivered the sermon. At the conclusion of badarak, the Primate presented Fr. Karapetyan with a pectoral cross and congratulated him on this milestone.

Adana Kıyım'ın 105.yılı Anısına

1909 tarihinde Adana'da Ne Oldu? Geçmişle yüzleşmek, yaşanan acıları ve dramları konuşmak, derinlemesine araştırmak, acılara ortak olmak, asırlık acıları hafifletmenin, vicdanları susturmanın ve kanayan yaraları dindirmenin en etkili yoludur. Buna karşın geçmişte işlenen insanlık suçlarının ve günahların gizlenmesi, bilinçli olarak örtülmesi veya inkar edilmesi, hem acıları depreştirir ve derinleştir ve hem de vicdanları daha fazla kanatır. 

Bir kültürü daha yakından tanımak

Doğan Hızlan
Ermeniler Anadolu’nun dört bir tarafına yayılıp, dönemin birçok merkezi noktasını, bugünün büyük kentlerinin, en başta da İstanbul’un kültürel yapısında, genel kültür çizgisindeki büyük emekleri, yoğun katkıları vardır.Türk müziğindeki bestecileri, icracıları anımsadığınızda, bu birlikteliğin derecesini anlarsınız. Tam da bu müzik ve icra açısından iki albümden söz edeceğim...Sibil’in Ser (1) albümünü dinledim.Müzik yazarı Naim Dilmener’in Sibil hakkında yazdıkları, onu neden dinlememiz gerektiğini yeterince kanıtlıyor:“Namag ile bir ihtilal yaptı Sibil Pektorosoğlu, Ermenice bir albüm yaptı. Sound, şarkılar, vokal o kadar muhteşemdi ki mucize vuku buldu ve albümü herkes bağrına bastı.

Azınlıkların seçim isyanı

Fırat Kozok / Cumhuriyet 
Azınlık vakıflarının seçim yönetmeliğini iptal eden AKP, aradan geçen 15 aya karşın yeni yönetmeliği hazırlamadı.  Demokratik yöntemlerle kendi yöneticilerini seçemeyen azınlık vakıfları geçici yönetimlerle idare ediliyor. Vakıf temsilcileri, AKP'nin, yönetimlere çöreklenmiş yapılarla yaptıkları işbirliği bozulmasın diye seçimlere engel olunduğunu savunuyor. (Demek ki, bütün vakıf yönetimleri çöreklenmiş yapılarmış. Hyetert)

Serj Sarkisyan, Ermenistan 2013 Devlet ödüllerini takdim etti

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın kararıyla bir dizi alanda Ermenistan Cumhuriyeti 2013 Devlet ödüllerini kazananlara ödülleri takdim edildi. Ödül töreni bugün Cumhurbaşkanlığı Konutunda gerçekleşti.

Suriye'deki Ermeniler tedirgin!

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Ermenistan’ın başkenti Yerevan merkezli News.am ajansının Türkiye kaynaklarına dayandırarak yayımladığı haberde, saldırıya birçok cihatçı örgütün katıldığı belirtiliyor. Beş kişinin hayatını kaybettiği bildirilen haberde şu ifadeler dikkat çekiyor: Yayladağı’nın hemen yakınında bulunan Keseb ve civarında, cihatçıların Ermenilere ve Alevilere yönelik katliam girişiminde bulunmasından korkuluyor. Cihatçıların internetten yaydığı bazı videolarda, militanların Keseb’e ‘Nusayri’ diyerek füze fırlattıkları görülüyor. Operasyonun adını ‘Enfal’ koyan saldırgan gruplar arasında Ahrar’uş Şam, Nusra’ya bağlı Cund eş-Şam, Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) biat eden Faslıların oluşturduğu Sukur el-İzz ve yine Nusra’ya bağlı Ahrar Cebel el-Ekrad bulunuyor.”

Armenia Ready To Open Border With Turkey Without Preconditions

Yerevan/NEWS.am -- Normalization of relations with Turkey will provide serious possibility for peace, security and stability in the region, Secretary of Armenia's National Security Council said. “Armenia deems important the issue of long-term normalization of relations with Turkey,” Arthur Baghdasaryan said, noting that Armenia does not see from Turkish side real steps to normalize relations.

Karabakh: Crimean Referendum Manifestation Of People’s Right To Self-Determination

STEPANAKERT -- Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-n Karabakh Republic (the Artsakh Republic) considers the referendum held on March 16 in the Autonomous Republic of Crimea as yet another manifestation of realization of the right of people to self-determination.

Թուրքական բանակը ահաբեկիչներին օգնել է հարձակվել հայաշատ Քեսաբի վրա

Թուրքական բանակը օգնել է Սիրիայի ահաբեկիչներին հայաշատ Քեսաբ քաղաքի վրա մարտի 21-ին կատարած հարձակման ժամանակ: Այս մասին պնդումը հաստատվում է ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար ալ Ջաֆարիի' ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին եւ Անվտանգության Խորհրդի ղեկավարին ուղարկած երկու նամակներով, որոնցում նա կրկին մեղադրել է Թուրքիայի կառավարությանը «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական կազմակերպության հետ կապված խմբավորումներին աջակցելու մեջ:

Median Day of Lent (Mitchink) at St. Leon Armenian Cathedral

Begins Wednesday, March 26 at 10:30am
Contact info@armenianchurchwd.com
Location St. Leon Armenian Cathedral
Address 3325 N. Glenoaks Blvd. Burbank CA, 91504