Etiketler

Kessab’taki Ermenilere yönelik şiddet protesto edildi

Gazeteci Murat Ezer’in çağrısıyla Galatasaray’da toplanan grup Kessab’ta Ermenilerin öldürülmesini ve göçe zorlanmalarını protesto etti... 21 Mart’tan beri Türkmen ve İslamcı grupların elindeki Kessab’da Ermeniler’in göçe zorladıklarını çok sayıda kişinin öldürüldüğü belirten Ezer şöyle konuştu: “Kessab kasabası 1909, 1915 Ermeni katliamlarından kaçan Ermenilerin yaşadığı yerdi. Ve 2014’te yeniden soykırım ve katliama maruz kaldılar. “Ermenistan’da, Fransa’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Arjantin’de ve dünyanın pek çok yerinde ilk günden itibaren tepkiler, eylemler, kınamalar, yürüyüşler yapılırken Türkiye’den hiç ses yok. Ne siyasi partiler, ne yazarlar ne aydınlar, ne de insan hakları savunularından bir iki cılız ses hariç tepki, kınama ya da ses yok.

Ermeni iddialarına Türk toplumundan tepki

Ermeni diasporasının, Suriye’deki çatışmalarla ilgili Türkiye’yi suçlayıcı ifadeleri, ABD’deki Türk toplumunu harekete geçirdi. Türk toplumu temsilcileri, ABD Başkanı Barack Obama ve Kongre’ye mektup yazıp, imza kampanyası başlattı... ABD’deki Türk toplumu da bu iddialara karşılık vermek için Beyaz Saray’ın internet sitesindeki “dilekçe” bölümünde bir karşı kampanya başlattı. “Keseb’deki trajedinin istismarını kınama” başlıklı dilekçede, "Suriyeli muhalifler oradaki Ermenilere güvence vermesine rağmen, Ermeni diasporasının Keseb’deki çatışmaları istismar ettiği” belirtildi.

Times Meydanı'nda Ermeni Yalanlarına Son Mitingi Düzenlenecek

Turkishny.com
Genç Türkler (Young Turks) Derneği, 26 Nisan 2014 tarihinde ‘Ermeni Soykırımı Yalanına Son ve Şehit Diplomatlarımızı Anma” mitingi düzenliyor. New York’ta bu yıl 10.’su düzenlenecek miting, 13:00 – 16:00 saatleri arasında Times Meydanı’nda 42. Sokak ve 7. cadde arasındaki alanda gerçekleştirilecek. Mitinge TASFO, New York Azerbaycan Derneği, Amerika Azerbaycan Derneği, Amerika Şehit ve Gazi Yakınları Derneği, TAUDA ve Türk Azerbaycan Kardeşlik Grubu da destek verecekler.

İskenderun'da Ermeni kilisesinde ayin

İskenderun ilçesindeki Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'nde, Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Papazı Miron Ayvazyan'ın yönettiği ayin yapıldı. Paskalya orucu kapsamında İstanbul'dan İskenderun'a gelen Ermeni kökenli yaklaşık 250 Türk vatandaşı, Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'nde Ayvazyan'ın yönettiği ayinde dua etti. Ayvazyan, Türkçe vaazında, hiçbir şeyin gizli kalmayacağını, herkesin mutlaka Allah kürsüsünde hesap vereceğini söyledi.

Press Release / Մամլո հաղորդագրություն

Ermeniler Türkiye'yi Bakın Ne İle Suçladı?

ABD'de yerleşik Ermeni Diasporasını çatısı altında toplayan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (Armenian National Committee of America-ANCA), Suriye yönetiminin Kuzey Batı'daki Kesab'da yaşayan Ermeni asıllı Suriyelilere yapılan saldırının, Türkiye'nin izni ile olduğunu öne sürdü.

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է – 12

Եկեղեցին պարտաւոր է յստակ կեցուածք ունենալ ժողովուրդի ամէնօրեայ կեանքին մէջ տեղի ունեցող բժշկական վիժումներուն մասին, որոնք ժամանակի ընթացքին կրնան խախտել մեր գոյութենական պայքարի հիմերը:

Hrant Dink 'Ararat'ı hiç beğenmemişti acayip tartışmıştık

Esin Küçüktepepınar
Ermeni soykırımını anlattığı 'Ararat'la tanınan Kanadalı yönetmen Atom Egoyan, son filmi 'Şeytanın Düğümü'yle İstanbul Film Festivali'nde. Egoyan'la yeni filmden girip Hrant Dink'ten çıktık... "Hrant Dink’in öldürülmesi maalesef büyük kayıptı, insanları çok etkiledi. Bir yanıyla da büyük bir değişim yarattı. Şahane, olağanüstü bir karakterdi. Arada sinema da konuşurduk.Mesela ‘Ararat’ı hiç beğenmemişti, acayip tartışmıştık. Filmin iki tarafa da meseleye de hiç katkısı olmadığını düşünüyordu. Ama yine de bunca yıldan sonra baktığımda bile filmin ‘neler olup bittiğini konuşalım’ gibi her iki tarafa da alışılmadık bir önerisi olduğunu düşünüyorum. Bence bu kıymetli bir öneriydi. Ve nihayetinde diyalog da başladı ki bu da çok iyi bir şey. Ama insanlar ‘Ararat’taki soyut yaklaşımı sevmediler. Yine de kalıcı bir film olduğunu düşünüyorum."

Toplumsal Tarih Dergisi Nisan Sayısında "Geç Dönem Osmanlı Tarihçiliği Üzerine Düşünmek" Dosyası

Toplumsal Tarih'in Nisan sayısında, Meltem Toksöz editörlüğünde derlenen dosyada Uğur Bahadır Bayraktar, Enis Erdem Aydın, Egecan Erdoğan, Can Veyselgil, Ömer Faruk Köse, Kazım Baycar Geç Dönem Osmanlı tarihçiliğini ele alıyorlar. Bülent Bilmez, Belge Yayınları tarafından Türkçeye çevrilen Prof. Dr. Verjine Svazlian'ın önemli çalışması "Ermeni Soykırımı: Hayatta Kalan Görgü Tanıklarının Anlattıkları" kitabını tanıtıyor.

Syria: Kessab's battle and Armenians' history

Vicken Cheterian
The takeover by anti-Damascus rebels of an Armenian village in northern Syria, near the border with Turkey, has triggered a propaganda war which focuses on the position of Syria's Armenians. This highlights core aspects of Armenians' experience since the 1915 genocide, says Vicken Cheterian. On 21 March 2014 a coalition of Syrian opposition fighters entered the town of Kessab, which is an Armenian-inhabited location in north-west Syria, bordering Turkey from the north and the Mediterranean from the west. This followed the Syrian regime victory in Qalamoun, and its attempt to control the Syrian-Lebanese frontier.

Armenian Genocide Commemoration Organized by Zvartnots Cultural Committee - Lecture and Cultural Program

The Sunday of Advent

The Sunday of Advent, reminds us of the end of the present order of the world, the second coming of the Christ, the resurrection of the dead, the Last Judgment and the creation of a new earth and new heaven. The Gospel for Matins according to St. Mark articulates Jesus’ prophecy about the future end times. Jesus gave His followers a prophetic picture of the end times- including events leading up to it. He also talked about future events, connected with His return to earth to judge all people.


Soykırıma karşı İsrail

Duygu Güvenç / Cumhuriyet
ABD’de 24 Nisan’dan önce soykırım tasarılarına karşı elini rahatlatmak isteyen hükümet, ABD’nin bir kez daha “soykırım” yerine “katliam” demesini güvence altına almak için İsrail ile tazminat görüşmelerini tamamlamayı ve imza atmayı hedefliyor. AKP hükümeti, 24 Nisan öncesinde soykırım tasarısının yeniden gündeme gelmesini beklediği Washington’a karşı elini güçlendirmek için İsrail ile tazminat görüşmelerini tamamlamayı ve imza atmayı hedefliyor. Ancak tazminat miktarı, Ankara’nın taleplerinin çok altında kaldı. Pazarlığa 100 milyon doların üstünde bir fiyatla başlayan Türkiye, 20-23 milyon dolar arasında bir rakamda mutabakata vardı. Bu rakam ABD mahkemesinin verdiği tazminattan bile düşük.

ABD Senatosu'na Ermeni tasarısı sunuldu

ABD Senatosu'nda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısı sunuldu.Ermeni lobisinin güçlü destekçilerinden Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat senatör Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Parti Illinois senatörü Mark Kirk tarafından sunulan tasarı, ABD Başkanı'na 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıması çağrısında bulunuyor.

Amerika'dan geldi Esad'a sahip çıktı

Suriye Arap Haber Ajansı’nın yaptığı habere göre, Cumhurbaşkanı Beşar Esad dün patrik Mor Ignatios Zakka I. Iwaz’ın vefatı üzerine Amerika’dan yeni gelen patrik II.Afram Kerim ve ona eşlik eden patriklik heyeti ile görüştü.Beşar Esad, II.Afram Kerim’i kutlayarak yeni göreninde başarılar diledi. (Ne yapsaydı yani Elkaide, El Nusra ya da İŞID denen aşağılıklarla mı anlaşmalıydı? HYETERT) 

ABD'li Ermeniler Türkiye'yi suçladı

ABD'de yerleşik Ermeni Diasporasını çatısı altında toplayan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (Armenian National Committee of America-ANCA), Suriye yönetiminin Kuzey Batı'daki Kesab'da yaşayan Ermeni asıllı Suriyelilere yapılan saldırının, Türkiye'nin izni ile olduğunu öne sürdü. ABD'de en yoğun Ermeni asıllı Amerikalıların bulunduğu kentlerden bir olan Boston'da bugün bir protesto eylemi gerçekleştirecek olan ANCA, 21 Mart'ta, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve IŞİD (Irak ve Şam İslam Devleti) saldırılarını kınama Boston'da kınama girişimine hazırlanan ANCA, Suriye yönetimine karşı isyancıların Türkiye sınırını geçerek Kesab'a ve Ermeni sivil nüfusu saldırdığını savundu.

Arınç telefon edip güvence verince Laki Vingas istifadan vazgeçti

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 15 aydır hazırlanmayan Azınlık Vakıflarının Seçim Yönetmeliği’nin çıkarılması için herhangi bir hazırlık yapılmamaıs üzerine çalışmalarına devam edemeyeceğini belirterek istifa eden Vakıflar Meclisi Azınlık Vakıfları temsilcisi Laki Vingas, cemaatlerden gelen “geri dön” çağrıları ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın telefonla arayıp yönetmeliğin en kısa sürede çıkarılacağına dair güvence vermesi nedeniyle istifasını geri çekti. (Hem istifa hem de isifadan vazgeçme zamanı garip. HYETERT)

Ermenilere Saldırı İddiaları

Ermenistan, BM'ye Keseb'deki Ermenilere saldırı iddialarıyla ilgili mektup gönderdi. Birleşmiş Milletler'in (BM) Ermenistan'dan, Suriye'de "Keseb Ermenilerine yönelik saldırı" iddialarıyla ilgili mektup aldığı bildirildi. BM Genel Sekreterinin sözcü yardımcısı Farhan Haq, Suriye'nin Lazkiye'ye bağlı Keseb kasabasının muhaliflerin kontrolüne geçmesinin ardından basında yer alan Ermenilere yönelik saldırı iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, BM'nin Ermenistan Dışişleri Bakanından mektup aldığını bildirdi. Haq, mektubun detaylarıyla ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

Rusya'da 'Karabağ' görüşmesi

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları bugün Rusya'da bir araya geliyor. Rusya'nın başkenti Moskova'da Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, Karabağ sorununu görüşmek için bugün bir araya geliyor. Bağımsız Devletler Topluluğu dışişleri bakanları zirvesi kapsamında gerçekleşecek olan görüşmeye ilişkin büyük bir beklenti yok.

Toplumsal Konsey, 67 ülkedeki kardeş kuruluşlara Kessab’da insani krizin son bulması destek çağrısında bulunacak

Ermenistan Toplumsal Konseyi, Suriye’nin Ermeni yoğun Kessab kenti ve çevresi köylerde gerçekleşen olaylar vesilesiyle  Uluslararası Ekonomik ve Sosyal Konseyler vb. kurumlar çatı kuruluşuna başvurarak (Ermenistan Sosyal Konseyi de bunun üyesi bulunmakta) 67 ülke ve 70 toplumsal konsey partnörlerine, Suriye’deki insani krizin durdurulması, Kessab’da geçekleşen olayların ortaya konması ve bunun Ermeni halkının barışçı varlığına karşı Türkiye tarafından gerçekleştiren bir saldırı olarak kınanması yönünde toplum ve iktidar çevrelerindeki etkilerini kullanma çağrısında bulunma kararı aldı.

Annunciation to the Virgin Mary

On Sunday, April 7, the Armenian Church will celebrate the Annunciation to the Virgin Mary. This feast day is one of five devoted to the blessed mother of Jesus Christ, and the first such feast to arise in a given year. It concerns the defining event of Mary’s life: her realization that she had been chosen by God to be the mother of His Son.

Bir grup Ermeni asıllı Kanadalı, Türkiye'nin Toronto Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı

Ermenilerin, Toronto Spadina Avenü'deki başkonsolosluk binasına geleceğini haber alan Türk toplumu üyeleri ise erken saatlerden itibaren bina önüne gelerek, girişi ve Türk bayrağının asılı olduğu gönderi korumaya aldı.Toronto şehir polisi ile gizli servis elemanları da olası bir gerginliğe karşı iki grubun arasında barikat oluşturdu. Ermeniler, ellerindeki pankart ve dövizlerle Türkiye aleyhine sloganlar attı. Ermeni grubun eylem ve hakaretlerine cevap vermeyen Türkler ise İstiklal Marşı ve 10. Yıl Marşı'nı söyledi. Ermenilerin eylemi, akşam saatlerinde olaysız sona erdi.

Hundreds gather outside Turkish Consulate to protest devastation in Syria's Kassab


Hundreds of protesters attended a rally in Toronto on Thursday to voice concerns over Turkey's role in the destruction of the ancient Armenian village of Kassab in Syria, whose residents have fled after rebels seized control.

Ermeniler: Tekbir sesleriyle saldırıyorlardı

Somer Sultan - BirGün
Nusra'nın saldırısı sonucu Kesab'tan kaçan Ermeniler konuştu… Kesap Ermeni kilisesi papazı M’ron Avadisyan’la görüşüyoruz. Bizimle biraz kırık da olsa Türkçe konuşuyor. Sonra kendi deyimiyle Kesab'ın üçüncü yıkım öyküsünü kendi görgü tanıklığıyla anlatıyor:“Barış ve huzur içinde yaşıyorduk. Dağlık beldemizde kendi halimizle geçinip gidiyorduk. Kimseyle sorunumuz yoktu. Olaylar üç yıl önce başladığından beri kurşun seslerine alışkın olduk.  Ama bu sesler bize yaklaşmazdı. Cuma günü gelene kadar üzerinde durulacak bir sorun yaşamadık. 21 Mart bizde Anneler Günü kutlanır. Cihatçı çetelerin ve onların arkasındaki Erdoğan hükümetinin bize böyle bir anneler günü kutlaması hazırladığını bilmiyorduk.Beş noktadan bize saldırdılar, havan mermileri üzerimize düşüyordu. Cuma sabahı saat 3'te başladı silah sesleri. Giderek bize yaklaştığını hissettik. Vadilerden tekbir sesleri yankılanıyor, havan mermileri ıslık çalarak üzerimize yağmaya başladı. Sakhra (beldenin yamacında bir tepenin ismi) ve Suriye-Türkiye sınır kapısı başta olmak üzere beş değişik noktadan aynı zamanda geniş bir saldırıya maruz kaldık. Gençlerimiz direnebildiğince direndi. Beldenin çıkışlarında mevzilenip saldırganları püskürtmeye çalıştılar.”

Özgür Suriye Ordusu Ermeni iddialarını yalanladı

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sahil Cephesi komutanlarından Enes Ebu Malik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhaliflerin Keseb'te Ermeni veya başka herhangi bir etnik gruba yönelik saldırıda bulunduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi... Suçlamaların aksine Kesep halkının kendi himayelerinde olduğunu ve gerekli ihtiyaçlarının karşılanması için büyük çaba harcadıklarını belirten Ebu Malik, "Suriye rejiminin çeşitli basın yayın organlarında ve internetteki sosyal paylaşım sitelerinde Keseb'teki Ermenilerin muhaliflerin saldırısına uğradığı" şeklinde propaganda yürüttüğünü ifade etti.

Ermenice Alternatif Müziğin Yeni sesi


The never ending tension between Turkey, Armenia and Azerbaïdjan

Turkey - Armenia - Azerbaijan relationship triangle can be described as many things- neighbors, long time enemies, siblings, but there is one thing they certainly cannot be called and that is partners. Armenia is at war with Azerbaijan, Azerbaijan threatens Turkey at every remote possibility of dialogue between Turkey and Armenia, Armenia considers Turkey a friend of Azerbaijan therefore an enemy to Armenia and so on and so forth. It is a complicated relationship at best, an unresolved one at worst. Every little and promising breakthrough on the horizon gets lost and sucked into the vicious disagreement between the three states and its leaders.

Paros Nisan Sayısı Çıktı


Suriye’deki Kürtler ve Hıristiyanlar için güvenli bölge

Milletvekili İbrahim Baylan’ın konuyu İsveç Parlamentosu’ndan Suriye’de Kürtler ve Hıristiyanların korunmaları için güvenli bölge oluşturulmasını istedi. Suriye’de 140 bin kişinin ölümünde ve milyonlarcasının topraklarını terk etmesine neden olan iç savaş ve çatışmaların dışında kalmak istemelerine rağmen, El Kaide bağlantılı grupların saldırılarının hedefleri haline gelen dini ve etnik azınlıkların korunmaları için önlem alınmaması tepkilere yol açıyor.

Mihrimah tamam sıra Aya Yorgi'de

Zeynel Yaman
16'ncı yüzyılda yaptırılan Mihrimah Sultan Camisi'nin restorasyonu bitince Vakıflar Müdürlüğü karşısında bulunan Aya Yorgi Kilisesi'nin yenilenmesi için kolları sıvadı. 

Kardashian'dan Keseb çağrısı

İslamcı güçler Akdeniz sahilinde bir kez daha poz verdi.  Kars-Karakale kökenli bir Ermeni aileden gelen Amerikalı şov yıldızı Kim Kardashian, Suriye 'nin kuzeyinde Nusra Cephesi ve İslami Cephe'nin eline geçen Ermeni kasabası Keseb için çağrıda bulundu. 

Rusya Sanayiciler Birliği Başkanı.: Ermenistan’ın Gümrük Birliğine üyeliği, Abhazya Demiryolu Projesinin öncelikliliğini artırmakta

Rusya Sanayiciler Birliği Başkanı Alexander Shokhin, ″Önce Ermenistan Gümrük Birliğine üye olmalı. Sanıyorum bu gerçekleşecek; esas şema GB  Sözleşmesine yönelik müzakerelerin sona erdirilmesinde. İkincisi, aktif katılımcısı olmamak üzere gözlemci statüsüne hazırlanan Ermenistan GB Sözleşme Taslağını takdir etmelidir. Bundan sonra, şüphesiz, reel ekonomik bölgede Ermenistan’ın cezbedilmesi sorunlarını görüşmek gerek; bu ise altyapı projelerinin işlmesi gerektiği anlamına gelmektedir″ dedi.

Crimea, Nagorno-Karabakh and The Right to Self Determination

By Hrant Apovian
“Crimea has returned home.” “It is a sovereign and independent state.” —Russian President Vladimir Putin Nagorno-Karabakh will return home as well. It is already a sovereign and independent state. Its people – after decades of pogroms and servitude under Azeri rule – have exercised their right for self determination and have voted to be masters of their own fate. Historically, Crimea has been part of Russia, while Nagorno-Karabakh has been part of Armenia. While Nikita Khrushchev donated Crimea to the Ukraine, it was Joseph Stalin that arbitrarily made the Armenian enclave of Nagorno-Karabakh to be part of Azerbaijan.

The Four Shades of Turkey, and the Armenians

By Raffi Bedrosyan
Beginning in 1923 with the founding of the republic, Turkey was governed by a secular, Kemalist and nationalist ideology, with the single-minded objective of creating and maintaining a monolithic, single-nation state. Regardless of which party was in power, leftist or rightist, the “deep state”—dominated by the armed forces, big business, big state bureaucracy, media, and academia—directed all the affairs behind the scenes. The “deep state” leaders and their backers emerged as the elite of the society, aptly named the nationalist White Turks; they inherited and developed a state built on the economic foundations of plundered and confiscated Armenian and Greek wealth. 

Yeni başbakanın ismi 10 gün içinde belli olacak

Yeni başbakanın ismi azami 10 gün içinde belli olacak. Ermenistan Anayasası, cumhurbaşkanının Hükümetin istifasını kabulden sonra 10 gün zarfında yeni başbakanı atadığını, yeni hükümetinse, başbakanın atanmasından sonra 20 günlük sürede kurulduğunu belirtmekte.

Ermenistan Başbakanı Sarkisyan istifa etti

Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, Ermenistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Eduard Şarmazanov, partisinin bugünkü toplantısında, Başbakan Sarkisyan'ın bir ay önce hazırlayıp sunduğu istifasının değerlendirildiğini bildirdi.

Bahe'yi Müslüman, Hristiyan ve Süryaniler Uğurladı

Mardin’de annesi tarafından 6 yaşında iken Deyrul-Zafaran Manastırı’na bırakılan ve 70 yıl annesine kavuşma umuduyla beklerken, önceki gün hayatını kaybeden Bahe, son yolculuğuna uğurlandı.Deyrulzafaran Manastırı'nda düzenlenen cenaze törenine Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol, Süryani Kadim Vakfı Başkanı Münir Kilimci, Bahe’nin hayat hikayesini kısa metraj filmleştiren ve ödül alan Haydar Demirbaş ile çok sayıda Müslüman ve Hristiyan, Süryani, Ermeni vatandaş katıldı. 

Ermenistan: Türkiye, radikal grupların topraklarını kullanmasını yasaklamalı

Ermenistan, Suriye’nin kuzeybatısında, özellikle de çoğunluğu Ermenilerin oluşturduğu Kessab kenti ile çevresindeki 12 köyde gerginliğin tırmanması nedeniyle tedirginliğini dile getirdi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Interfaks haber ajansına yapılan açıklamaya göre Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a konuya ilişkin mektup gönderdi. Nalbandyan’ın mektubunda, “Mevcut tüm tanıklıklar ve Kessab’ın coğrafi konumu, son saldırıların hiç şüphesiz Türkiye’den sınırı geçen El-Kaide bağlantılı terörist gruplar tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor” denildi. Bakan, çoğu sivil halka karşı uygulanan şiddet eylemlerinin yerel halkın tehcir edilmesine yol açtığını belirtti.

Fall of Kassab will be costly for Turkey

Author Fehim Tastekin Posted March 31, 2014.
Translator(s)Timur Goksel
The Turkish Foreign Ministry has informed the United Nations that a camp for 2,000 persons is ready at Mardin for Syrian-Armenians who may wish to take refuge in Turkey. I was delighted. Then a Christian friend called and asked: “April 24 is approaching and it is the Armenians again, just as 1915 will be observed.” I was angry because I couldn’t make the connection. Then came a statement by our Foreign Ministry: “All claims that Turkey supported opposition forces involved in the Kassab clashes by allowing them to use Turkish territory or in any other manner are entirely baseless.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyine Kessab’ın durumunun görüşülmesi çağrısında bulundu

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de radikal grupların eylemlerini kararlı bir dille kınayarak, BM Güvenlik Konseyine Kessab’ın durumunun görüşülmesi çağrısında bulunmakta. Bilgi; Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesinin yorumuyla geldi.

Suriye Ermenilerini kim neden öldürüyor?

Ömür Çelikdönmez
Birinci Dünya savaşında Almanya genelkurmayının programladığı ve Osmanlı erkânıharbiyesine uygulamasını tavsiye ettiği Ermeni nüfusun tehciri nedeniyle zaten başımız belada. Avrupa ve Amerika’da konuşlu Ermeni lobileri, zaman zaman yaşadıkları ülkelerin yönetimlerini etkileyerek soykırımı tanıma girişimlerinde bulunuyor. Türkiye ise geçmişe değil geleceğe bakalım, bu konu siyasileşmeden çözülebilir havasında. Son günlerde Suriye sınırımıza yakın Ermeni yerleşimlerinde ortaya çıkan tedhiş hareketlerinin faturasının Türkiye’ye çıkarılmak istenilmesi, Türkiye’nin başına yeni bir çorap örüleceği hazırlıklarını deşifre ediyor.

Türk-Ermeni Yapımı Film İçin AB Fonundan Destek

Anadolu Kültür Derneği ve Ermenistan Türkiye Sinema Platformu'ndan, Ermenistan-Türkiye arasında ortak film yapım çağrısı geldi. Anadolu Kültür Derneğinden yapılan açıklamada Avrupa Birliği destekli Ermenistan-Türkiye "Normalleşme Süreci Destek Programı" kapsamında gerçekleşecek projede, seçilen 10 eserin "Geliştirme Atölyesi'nin 14-16 Nisan 2014 tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.

ABD'de Türkiye aleyhtarı tasarı patlaması

Türkiye’deki Twitter ve YouTube yasaklarının da etkisiyle, ABD Kongresi’nde Türkiye aleyhtarı karar tasarılarında patlama yaşanıyor.Bir Senato kınaması, Başkan Obama’ya giden bir şikâyet mektubu, Hıristiyanların Türkiye’de el konulan mallarına ilişkin bir tasarının ardından, şimdi de Temsilciler Meclisi’nde Türk hükümetini sert bir dille eleştiren ve sosyal medya yasaklarını kaldırmaya davet eden başka bir karar tasarısı hazırlandı.

Nalbandyan Evet, yaklaşık 100 yıldır uluslararası toplum Türkiye’nin Ermeni Soykırımını tanıması için bekliyor

«Ruanda Soykırımında kurtulan Esther Mujawayo, 4 hafta önce Cenevre’de gerçekleşen Soykırımların engellenmesine yönelik BM İnsan Hakları Komisyonu Yüksek Düzeyli Görüşmesi esnasında ″Bugün artık Ermenilerin 4. nesli hala beklemekte″ demişti. Evet! Yaklaşık 100 yıldır sadece Ermeniler değil, aynı zamanda tüm uluslararası toplum  Türkiye’nin Ermeni Soykırımını tanıması için bekliyor. Önümüzdeki yıl bu fecaatin 100. Yılı sona erecek. 20. yy.’ın ilk soykırımını yaşamış bir halk olarak bizler insanlığa karşı suçların engellenmesi konusunda uluslararası toplumun çabalarına katkımızı getirme konusunda büyük sorumluluk hissetmekteyiz.

Kesab'ın Kısa Geçmişi

Suriye'nin Kesab kasabası ,Antakya'dan 60 km.güneyde Akdeniz kıyısında ,deniz sevyesinden takriben 1800 m.yükseklikte bulunan ''Cebel Aka'' dağın eteğinde bulunan bir kasaba:Cebal Aka dağının  güneydoğusunda takriben 1250 m.yükseklikte ''Ballum'' veya ''Barlum''adı verilen bir adak yeri bulunmakatadır,bu yer Roma imparatorluğu zamanından kalan bir katedralin yıkıntısı olduğu sanılmaktadır:Bazı tarihçilere göre bu katedralin,Hristiyanlık öncesi dönemlerde eski bir bir ''Zeus'' tapınağının yıkıntısı üstüne inşa edildildiği söylenmektedir.

Sydney'deki Ermeni Protestoculara Türkler'den Cevap

Sydney'de Ermenilerin Türkiye Başkonsolosluğu önünde protesto düzenlemesi üzerine ülkedeki Türkler, Başkonsolosluk binasının çevresinde etten duvar ördü. Avustralya’nın Sydney kentindeki Ermenilerin, Suriye'deki Ermeni köylerine yönelik saldırıları bahane ederek Türkiye Başkonsolosluğu önünde protesto düzenledi. Bunun üzerine ülkedeki Türkler, Başkonsolosluk binasının çevresinde etten duvar ördü. Sydney Başkonsolosluğu önünde gösteri yapan Ermeniler, Suriye’deki El Kaide militanlarını Türkiye’nin desteklediğini iddia etti. 

“Azınlıklarını kaybeden Türkiye, erozyona uğrayan toprak gibi”

Yaşar Bildirici 
Gazeteci Hakan Çelik ile geçmişten bugüne uzanan keyifli bir sohbet gerçekleştirdik... Musevilerin, Rumların ve Ermenilerin sayısının azalmasının, göç etmelerinin ya da ettirilmelerinin, gönüllerinin kırılmalarının veya içlerine kapanmalarının çok üzücü olduğunu düşünüyorum. Amerika neden zengin bu kadar? İnsanlar dünyanın her yerinden gelmiş, o ülkeye inanmışlar, orada yaşama idealini ortaya koymuşlar. Birlikte yaşama kültürü, zenginlik getiren bir şeydir. Ayrışma başlarsa – sen Kürtsün, sen Alevisin, senin baban Yahudi, senin gözün mavi, sen Rumsun – o zaman bu zenginliği kaybedersiniz. Biz böyle bir dizi hadise yaşadık; 1950’lerde, 60’larda, 6-7 Eylül hadiseleri… Yakın tarihimizde de Musevi vatandaşlarımızı daha çok etkilediğini düşündüğüm, Türkiye’de yer yer yükseldiği izlenimini edindiğim antisemit düşünceler, görüşler. Bu eskiden de vardı, yeni bir şey değil fakat bu kadar görünür, elle tutulur bir şey değildi. Biz çok anlamıyorduk, görmüyorduk. Musevi vatandaşlarımız belki daha çok hissediyorlardı bunu. Türkiye-İsrail ilişkilerindeki bozulmayla siyaset söyleminde de kendisini daha çok hissettirir oldu. Gerçi bu iki yönlü bir şey. Bir ilişki bozulduğu zaman, karşı tarafta da, İsrail’de de negatif yansımaları oluyor. Orada da aşırı milliyetçi, radikal unsurlar, şahinler var ve diyorlar ki “Türkiye zaten bizi sevmiyor.” Bir kötüleşme yaşanınca iyileştirmek çok zor maalesef.

California’da Ermeni Yalanlarının Müfredata Alınmasına Karşı Kampanya

İbrahim H. Aydoğan - Turkishny.com
Türk Amerikan toplumu, California Eyalet Senatosu’nda sözde Ermeni soykırımının eyalette müfredata alınmasına ilişkin yasa tasarısına karşı seferberlik başlattı.Eyalet Senatosu’ndaki 1380 ve 1419 nolu yasa tasarıları, California Eyaleti’nin müfredatındaki 51226.3 ve 51225.3 nolu bölümlerde değişikliğe gidilerek 1915 olaylarına ilişkin Ermeni yalanlarının devlet okullarında öğretilmeye başlanmasını öngörüyor.Türk ve Azeri Amerikan toplumu, faaliyetleri Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), Amerika Azerbaycan Cemiyeti (ASA) ve Azeri Amerikan Konseyi (AAC) tarafından desteklenen Pax Turcica platformu üzerinde başlatılan bir kampanya ile Senato’daki yasa tasarılarına karşı yetkilere mektup göndermeye başladı.

United Nations Secretary-General Ban Ki-moon: Prevent Armenian Genocide in Kessab (Syria) This petition is awaiting approval by the Avaaz Community

40,498 signers. Let's reach 50,000. Why this is important? Turkey is once again targeting Armenians by initiating their death and dislocation in Kessab. On 24th of April in 1915, the first phase of the Armenian massacres began with the arrest and murder of nearly one hundred of intellectuals of Armenian origin. Subsequently, Armenians worldwide commemorate the April 24th as a day that memorializes all the victims of the Armenian Genocide. There were approximately two million Armenians living in the Ottoman Empire on the eve of 21st century. More than one and a half million Armenians perished between 1915 and 1923.

Şişli Spor Kulübünden Haberler

Cemaatimiz gençlerinden 1994 doğumlu Milena Ayseli, büyük bir cesaretle  tekerlekli basketbol hakemliği kurslarına katılarak başarılı olup sertifika aldı ve Türkiye liglerinde görev almaya başladı.Özel Eşref Aydın lisesinden mezun olduktan sonra Gedik üniversitesi spor bilimleri fakültesi beden öğretmenliği bölümünü kazanan ve şu an 2.sınıfta okuyan gencimiz okulunda da voleybol ve satranç oynamaktadır. Şişli spor kulübümüzün de satranç takımlarında yer alan gencimiz,okulunda engellilerle ilgili projelerde de yer almaktadır. 

Commemoration of 105th anniversary of Adana massacres / ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹԵԱՆ 99ԱՄԵԱԿԻ ՈԳԵԿՈՉՄԱՆ ՁԵՌՆԱՐԿՆԵՐՈՒ ՇԱՐՔԻՆ

When: April 4, 2014 @ 8:00 PM            
Where: OIA Center  19726 Sherman Way Winnetka,CA 91306 USA:   

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Otizm farkındalığı her zamankinden daha önemli - otizmin görülme sıklığı, 5 yılda % 78 oranında arttı ve artmaya da devam ediyor. Bu artış, sadece gelişmiş tanı ve farkındalık ile kısmi olarak açıklanabilmekte.Bugün dünyada her 88 çocuktan biri otizmli. Tohum Otizm Vakfı, 2010 yılında ABD’de Autism Speaks tarafından başlatılan ve bu zamana kadar 1000 ayrı noktada gerçekleştirilen, geçen sene 6 kıta, 40 ülke ve 600 şehirde dünya çapında uygulanan “Mavi Işığı Yak“ projesine Türkiye’den destek sağlıyor ve bu yolla otizme dikkat çekiyor.

Աուտիզմ ազգային հիմնադրամը

Մամուլի հաղորդագրություն. 02.03.2014թ. - Ս.թ. ապրիլի 2-ին Երևանում տեղի ունեցավ Աուտիզմի իրազեկման համաշխարհային օրվան նվիրված քայլարշավ, որը կազմակերպել էր «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամը» ՀՀ Առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի նախագահությամբ, Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ:

Gatilov: Suriyeli Ermenilerin isyancı militanlar tarafından öldürülmesi derhal soruşturulmalıdır

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzey batısında yaşayan sivil Ermeni vatandaşların öldürülmesi olayının BM Güvenlik Komisyonu nezdinde derhal ele alınması gerektiğini belirtti.Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamalarda Suriye’de yaşayan Ermeni vatandaşlara yönelik şiddet sert bir dille kınanmıştı. Moskova’ya göre, Suriyeli Ermenilere karşı girişilen söz konusu şiddet eylemleri, Suriye meselesine ilişkin olarak kısa bir süre başlayacak olan heyetler arası görüşmeleri baltalamaya yönelik bir amaç taşımakta.

«Ermenistan» Fonu Kessab Ermenilerine maddi bağış çağrısında bulunuyor

«Ermenistan» Tüm Ermeni Fonu, tüm Ermenilere Suriye’nin Kessab yöresi Ermenilerine maddi bağışta bulunulması çağrısında bulunuyor...  Son günlerde dimağlarımızda Ermeni halkının tarihinin en üzücü sayfalarını yeniden uyandıran Kessab’daki trajik olaylara, vakalara tanıklık ettik. İnsani bir afetle karşı karşıya bulunduğumuz artık barizdir.Bu badire anında  yurtta ve Diaspora’da yaşayan tüm birey ve kuruluşlara zorlu günler yaşayan Kessab Ermenilerine manevi ve özellikle maddi destekte bulunmaları çağrısında bulunuyoruz.

Türkiye Moskova Büyükelçiliği önünde Ermeni gösterisi

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği önüne gelen 15 kadar Ermeni eylemci, Suriye’nin Kesap kentinde Ermenilere karşı yapıldığı iddia edilen katliamı protesto etti. Rus basınında yer alan haberlerde yasadışı yollarla silahlandırılan bazı grupların Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Suriye’nin Kesap kentinde katliam yaptığı ve 80 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Süryani Başkan: Bizi BDP farketti!

Mardin Belediyesi Eş Başkanı seçilen 25 yaşındaki Süryani kökenli Febronye Akyol, "BDP bizi farketti. Süryanilerin bu topraklardaki en kadim halklardan biri olduğunu vurguladı" diyor. Süryani kökenli Febronye Akyol, deneyimli Kürt siyasetçi Ahmet Türk'le birlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi'ni yönetecek. Akyol, son seçimde BDP'den Meclis'e giren Asuri kökenli Erol Dora'yı örnek aldığını söylüyor. Akyol azınlık toplumlarından belediye başkanı seçilen ikinci isim. Daha önce de İskenderun'da Rum kökenli bir belediye başkanı görev yapmıştı.

Kessab’ın durumu Diaspora Bakanlığında değerlendirildi

Bakan Hakobyan, güvenilir bilgi almak ve varolan sorunlara çözüm bulmak amacıyla, Kessab Belediye Başkanı Vazgen Çaparyan’la günlük telefon bağlantısı içinde olduklarını ifade etti. Suriye Ermenilerinin arzuları azami derecede hesaba katılmalı. Kessab Ermenilerinin Ermenistan’a göçleri durumunda Ermenistan yönetimi tarafından onlara yardım amacıyla adımlar atılacak. Ermenistan Tüm Ermeni Fonunun , Kessab Ermenilerine yardım amacıyla bağış kampanyası başlattığı da bilgi çerçevesinde ifade edildi.

Serj Sarkisyan, Ermenistan Süryani toplumunu «Hab-Nisan» vesilesyle kutladı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Süryani toplumunu  Yeni Yıl Bayramı ″Hab-Nisan″ vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden verilen bilgide kutlama mesajında şunlar ifade edilmekte: «Ermenistan Süryanilerini Yeni Yıl ″Hab-Nisan″ vesilesiyle kutluyorum.

Yeni Süryani Patriği Belli Oldu

Bugün yapılan Sensinod toplantısı ile yeni Süryani Patriği seçildi ve belli oldu. Yeni Süryani Patriği: Mor Cyril Aphrem Karim... 3 Mayıs 1965 Suriye, Kamışlı doğumlu. Ailenin en küçük çocuğu. Küçük yaşlardayken babasını kaybetti. 1977 yılında Lübnan'da Mor Efrem Teoloji Okulu'nda eğitime başladı. 1984-1988 seneleri arasında Halep Metropolitliği hizmetinde yeraldı. Kıpti Teoloji Okulu'ndan yüksek öğretim derecesinde mezun oldu.

İstanbul'da Ermeni muhtar adayını yok saydılar!

İstanbul Cerrahpaşa'dan muhtar adayı olan Ermeni yurttaş Jaklin Kurt'un adaylığının gizlendiği ortaya çıktı. Oyların kullanıldığı iki okuldan biri olan Davutpaşa Lisesi’nde Jaklin Kurt’un pusulaları bulunmadığı gibi, Kurt’ın ismini soran seçmenlere sandık görevlileri öyle bir muhtar adayı olmadığını söyledi. Birgün gazetesinde Zeynep Kuray imzasıyla yer alan haber şöyle:

500 Profesör ve Akademisyen, Ermeni Yalanlarına Karşı Çıktı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
 Ermenilerin ilan ettikleri sözde Ermeni soykırımının 100. yıl dönümü olan 24 Nisan 2015 tarihi yaklaşırken Ermeni diasporası dünya genelinde soykırım iddialarının daha fazla ülke tarafından tanınması yönünde çabalarını atırıyor. Son olarak 29 Ocak’ta Suriye’de savaş suçlarına imza atan Esed rejiminin de Ermeni iddialarını tanımasıyla ‘Ermeni Soykırımı’ kanunları çıkaran ülke sayısı 23 oldu. 30 ülkede ise 150’den fazla sözde Ermeni soykırımı anıtı dikildi.Türkiye’yi ve Türk tarihini hedef alan Ermeni soykırımı yalanlarına tepki gösteren Türk Diasporası Konseyi tarafından başlatılan imza kampanyasına destek artıyor. (Umarız paralı askerler değildir. HYETERT)

Vicdan Sahibi Herkesi Kesab'lıların Yaralarını Sarmaya Davet

Türkiye'nin Hatay kentinin Yayladağ sınır kapısının yanıbaşındaki, nüfusunun çoğunluğunun Ermenilerin ve Alevilerin oluşturduğu Suriyen'nin Kesab kasabasının halkı, aşırı radikal İslam örgütlerinin ve çetelerin saldırıları sonucunda, evlerini yurtlarını terk etmek ve göç etmek zorunda kaldı. Saldırganların arkasında kimler olduğu, saldırganlara kimlerin silah ve muhimmat yardımında bulunduğu resmen bilinmemekle birlikte,saldırganların arasında bulunan bazı terörist gurupların, Türkiye'nin Yayladağ gümrük kapısından ellerini kollarını sallayarak geçtiklerine dair internet sayfalarına görüntülerin düşmesi Türkiye'yi şüphe altına bırakmaktadır.

Osmanlı’da Dil Zenginliği

Osmanlı İmparatorluğu’nda müslim ve gayrimüslim tebaanın dilleri ve alfabeleri üzerine düzenlenen konferansların üçüncüsü 26 Mart 2014 tarihinde İstanbul Beyoğlu’ndaki Sismanoglio Megaro binasında yapıldı. Konferansın başlığı “Yanyalı Türklerin Stihoplakia’ları ve Giritli Türklerin Mandinades’leri ile Yunanca Alijamiado Literatür” idi. Etkinlik Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Yunanistan Milli Araştırma Kurumu (Osmanlı Araştırmaları Programı) işbirliği ile gerçekleşti.

Save Kessab: Call for Congressional Intelligence Inquiry into Kessab Attack

Ask House and Senate Intelligence Panels to Probe Turkey's Role in al-Qaeda linked aggression.
Building upon your first round of robust grassroots activism, which helped secure timely U.S. condemnation of the recent assault on the Armenian town of Kessab Syria, the ANCA has escalated its #SaveKessab advocacy by calling upon the leadership of the U.S. House and Senate intelligence committees to launch formal inquiries into Turkey's role in this al-Qaeda linked aggression.

Mount Ararat on historic Armenian coins

Filed under: Archaeology, Culture, History, Tradition — 2 Comments March 27, 2014
A collection of historic Armenian coins depicting legendary mount Ararat.
230 BC.

Announcing New Journal: Genocide Studies International

Toronto—The Zoryan Institute and its division, the International Institute for Genocide and Human Rights Studies, are introducing Genocide Studies International, the continuation of publishing efforts by the International Institute for Genocide and Human Rights Studies (A Division of the Zoryan Institute) (“IIGHRS”) and the University of Toronto Press since 2006.