Etiketler

Dışişleri'nden ABD'ye kınama

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen karar tasarısını onaylamasını Dışişleri Bakanlığı kınadı. Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından 1915 olaylarına ilişkin kabul edilen karar tasarısı ile ilgili olarak, komitenin konum, yetki ve sorumluluk alanıyla bağdaşmayan bir tasarrufta bulunduğunu belirtti Açıklamada "Tarihi ve hukuku çarpıtan bu siyasi istismar çabasını reddediyor, peşin hükümlü ve hukuki temelden yoksun söz konusu girişime öncülük edenleri kınıyoruz" denildi.

Babacan'dan Ermeni tasarısına tepki! "Bugün ABD'de tamamen iç politika malzemesi olarak kullanılması hoş bir şey değil"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarı konusunda, "99 yıl önce Amerika'dan çok daha uzak bir coğrafyada gerçekleştirildiği iddia edilen ama olup olmadığı konusunda da hiçbir bilimsel çalışmanın henüz yapılmadığı ve bizim de kesinlikle olmadığını iddia ettiğimiz bir konunun, bugün ABD'de tamamen iç politika malzemesi olarak kullanılması hoş bir şey değil" dedi. (Sayın Babacan  pek çok bilim adamı tarafından yayımlanan yüzlerce kitabı görmezden gelmesini anlamak zor. Ancak ICTJ (International Center for Transitional Justice ) raporunu da mı görmedi acaba? HYETERT)

Arjantin'de Uluslararası Ermeni Soykırımı Kongresi

Mehmet Polatel
9-11 Nisan arasında gerçekleştirilen kongreyi 3 Şubat Ulusal Üniversitesi (UNTREF), Soykırım Araştırma Merkezi ve Ermeni Soykırımı Hafıza Vakfı düzenliyor. Ermeni Ulusal Konseyi (CNA), Luisa Hayrabedyan Vakfı'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen organizasyon, Arjantin Ermenistan Büyükelçiliği ve Arjantin Ermeni Apostolik Kilisesi himayesinde yapılıyor. ABD, İsveç, Fransa, Brezilya ve Türkiye'den çeşitli üniversitelerden öğretim üyesi ve profesörlerin katılacağı kongre Buenos Aires Borges Kültür Merkezi'nde yapılıyor.

Cihan Harbi'ne Yeniden Bakmak

TUSKON Başkanı Meral: Ermeni tasarısının ABD - Türkiye ilişkilerine katkısı yok

İhsan Denli
Türki Amerikan Birliği'nin (TAA) Washington'daki kongresine katılan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, ABD Kongresi'nde oylanacak Ermeni tasarısının ABD - Türkiye ilişkilerine herhangi bir katkıda bulunmayacağını söyledi. TUSKON Başkanı Meral, ABD'li milletvekillerinden Amerika'nın müttefiki Türkiye'yi bu konuda anlamalarını talep etti. (Pek anlaşılmıyor Sayın başkanın söylediği, doğru ama ilişkilere zarar verir mi diyor? HYETERT)

Kilise Malları Ve Amerikan Kongresi

Ömer Engin Lütem / E. Büyükelçi
Osmanlı vatandaşı olup çeşitli nedenlerle ABD’ye göç etmiş olan Ermeni ve Rumlar Türkiye’ye karşı olumsuz tutumlarının bir yansıması olarak ABD Kongresinin Türkiye’deki Hristiyanların dini yönden ayrımcılığa tabi tutulduğunu ileri süren ve  özellikle halen faal olmayan bazı kilise ve dini yapıların ”hak sahibine “geri verilmeni talep eden kararlar  alınmasına uğraşmaktadırlar. Bu hususta yapılan çeşitli girişimler sonucunda Temsilciler Meclisi 14 Aralık 2011 tarihli ve H.RES. 306 sayılı bir kararında Türkiye’den, özetle, şu hususların yerine getirilmesini istemişti:

Türkiye'nin cevabını merak ettiği 10 soru

Tolga TANIŞ
ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi’nin dün günü kabul ettiği S.RES.410 sayılı ‘Ermeni Soykırımı’ karar tasarısı gündemi etkiledi. İşte 10 soruda tasarıyla ilgili merak edilenler…

Emrullah İşler: ''Kesinlikle böyle bir soykırım söz konusu değildir'' -

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesince Ermeni soykırımını destekleyen tasarının kabul edilmesine ilişkin değerlendirmesi sorulan İşler, başından beri tarihi meselelerin tarihçilere bırakılmasını savunduklarını anımsattı. İşler, ''Dış ilişkiler komisyonu veya parlamentolar, senatolar tarihi konularda karar verecek makamlar, merciler değildir. Dolayısıyla 1915 olaylarının tarihçileri bırakılmasını başından beri savunduk'' dedi. (Artık objektif hukuki suçlar konusunda tarihçiler karar verecek demek ki, mahkemelere Parlamentolara ihtiyaç yok. HYETERT)

Robert Fisk de 'sarin gazı iddiasını' yazdı

Türkiye’nin, Suriye'de geçen yaz sivillere karşı kimyasal silah kullanmasıyla bağlantılı olduğu iddiasını Independent yazarı Robert Fisk de kaleme aldı. Deneyimli Orta Doğu muhabiri Fisk, ABD'li gazeteci Seymour Hersh'in aktardığı iddialara göndermede bulunduğu makalesinde, Şam yakınlarında kullanılan kimyasal malzemenin Suriye rejminin cephaneliğinde bulunmadığı iddiasını tekrarladı.

Duyuru / Ս.ՊԱՏԱՐԱԳ

Okulumuzun kurucusu, Zenop Efendi Merametçiyan ölümünün 102. yılında, 12 Nisan Cumartesi günü anılacaktır. Sabah Feriköy S. Vartanants Kilisesinde yapılacak olan S.Badarak ve Hokehankist'in ardından saat 14.00'te Şişli Ermeni Mezarlığında kabri başında toplanılacaktır. Zenop Efendi Merametçiyan'ı rahmetle anıyoruz.

Prelude to Easter

The Armenian Church calls the final week of Christ's life on earth Great Week or Holy Week (Avak Shapat).  During this time, we share in His teachings, His suffering, His death, and His resurrection. Holy Monday is dedicated to the creation of Heaven and Earth, the foundation for Christ's Second Creation.  Christ condemns the fig tree that did not bear fruit (as Israel failed to bring forth the fruits of repentance) and teaches that faith can have the strength to move mountains, overcoming despair and even death.

Keseb'ten gelen Ermeni: Alevileri kestiler

Suriye'nin Hatay sınırına en yakın yerleşim birimlerinden biri olan Keseb'in radikal İslamcı güçler tarafından ele geçmesi üzerine Türkiye'ye sığınan bir Ermeni, Türkçe ve Arapça konuşan İslamcıların kendilerine dokunmadığını, Alevileri öldürdüklerini söyledi.

99 yıl önceden günümüze ibretlik tablo!

Türkiye'yi ayrıştırmaya, çatışma ortamı oluşturmaya çalışanlara tokat gibi haber! Çanakkale'de, 99 yıl önceki vatan savunmasında, Türk askerleri gibi o dönemde Osmanlı tebaasında yer alan birçok gayrimüslimin de görev alması gözleri yaşartıyor.Dünya tarihinde önemli bir yeri bulunan Çanakkale Savaşları'nda, Türk askerleri gibi o dönemde Osmanlı tebaasında bulunan birçok gayrimüslim de çarpıştı. Çanakkale'de 99 yıl önceki vatan savunmasında, Osmanlı topraklarında yaşayan gayrimüslim askerler, Türklerle aynı siperlerde aynı kaderi paylaştı.

Brezilya Ermeni toplumu Kessab Ermenilerine destek oluyor

Ermenistan Tüm Ermeni Fonu Brezilya yerel şubesinin topladığı 10.000 ABD Doları Kessab’lı yurttaşların ihtiyaçlarına yönlendirilecek. Bağışlar Ardshininvestbank’taki şu hesap numaralara yapılabilinir:

Nalbandyan: ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından Ermeni Soykırımının tanıyan tasarının kabulü memnuniyetle karşılıyoruz

Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından Ermeni Soykırımını tanıyan tasarının kabulüne ilişkin duyuruda bulundu.Bakanın duyurusunda şunlar ifade edilmekte: «Birleşik Devletler Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından Ermeni Soykırımını tanıyan 410 Nolu Tasarının kabulünü memnuniyetle karşılıyoruz. Senato Dış İlişkiler Komitesi Bşk. Robert Menendez ve Komitenin tasarıyı destekleyen üyelerin ilkesel tutumunu oldukça takdir ediyoruz.

Çatak’taki Tarihi Kilise Koruma Altına Alınıyor

Van'ın Çatak ilçesinde bulunan ve köylülerin samanlığa dönüştürdüğü tarihi kilise koruma altına alınacak.
Çatak ilçesine bağlı Korlu köyü Albucak Mezrası'ndaki kilise köylüler tarafından içerisi saman, tezek, ot ve odunlarla doldurularak samanlığa dönüştürüldü. Bir dönem ilkokul olarak kullanılan ve 35 köy çocuğunun mezun olduğu kilisenin bu durumu haber olunca Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van Müzesi ve Van Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden 4 kişilik uzman ekibi mezraya göndererek kilisenin durumu hakkında rapor hazırlattı. Aktuğ, rapor doğrultusunda kilisenin bulunduğu alanın sit alanı ilan edileceğini ve içinin temizlenerek korumaya alınacağını söyledi.

Eastern Diocese Congratulates Patriarch Ignatius Aphrem II

Clergy of the Eastern Diocese were among the guests welcoming His Holiness Ignatius Aphrem II Karim, the newly elected patriarch of the Syriac Orthodox Church, to St. Mark's Syriac Orthodox Cathedral in Teaneck, N.J., on Saturday, April 5. Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate; Archbishop Vicken Aykazian, the Diocese's Ecumenical Director; and the Very Rev. Fr. Daniel Findikyan, director of the Diocese's Krikor and Clara Zohrab Information Center, were among those gathered to welcome Patriarch Ignatius Aphrem II to the cathedral where he has served for nearly two decades.

Artsrun Hovhannisyan: Ermenistan temsilcileri birçok kereler Bakü’deki etkinliklere katılma olanağından yoksun kaldılar

Ermenistan temsilcileri birçok kereler  Bakü’deki etkinliklere katılma olanağından yoksun kaldılar. Bilgi NEWS.am muhabirine 9 Nisan’da Erivan’da  BDT Savunma Bakanlar Konseyi sekreteri Aleksandr Sinayski’nin duyurusunu yorumlayan  Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın sekreteri Artsrun Hovhannisyan’dan geldi. Hovhannisyan ″Bizler ve toplumumuz için komşularımız ve uluslararası kuruluş temsilcilerinin yalan söylemesi yenilik değildir. Ermenistan temsilcileri birçok kereler  Bakü’deki etkinliklere katılma olanağından yoksun kaldılar.″ dedi.

Philadelphia “Walks Thru” The Bible

On Saturday, March 29, over 80 people gathered at Holy Trinity Church in Cheltenham, PA, to attend the second part of a journey begun a year ago when "Walk Thru the Old Testament" attracted a similarly large crowd. Back by popular demand, last month's program invited participants to explore the New Testament with the help of mime, memory words, spiritual reflection, group reviews, and—despite the grandeur and beauty of the subject—just plain fun.

AB Desteğiyle Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu

Hrant Dink Vakfı olarak, iki komşu ülke halkı arasında doğrudan temasların artırılması ve her alanda işbirliklerinin teşvik edilmesi amacıyla Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nu açılacak. Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçen Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, 16 aylık bir süre zarfında 200 kişinin Türkiye-Ermenistan arasında seyahat etmesini hedefliyor. Vakıf, Seyahat Fonu’nu Civilitas Foundation ortaklığında, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Gümrü merkezli Youth Initiative Center (YIC) işbirliğiyle yürütecek.

History of Armenian Repatriation Focus Of Talk At Zohrab Center

By Florence Avakian
The Second World War had ended, and Armenia, like the rest of the Soviet Union, had suffered terrible losses. In the Soviet Union overall, 25 million had perished, and in Armenia tens of thousands had died during the war. With Soviet Armenia's prospects so reduced, a movement emerged under the rubric of "repatriation"—that is, a return to the homeland—which was devised by Soviet Armenian officials with the support of diasporan Armenian organizations like the AGBU, the Armenian Progressive League, and the Armenian National Council.

Ermeni tasarısı komiteden geçti / Senate Foreign Relations Committee Adopts Armenian Genocide Resolution

Ermeni 'soykırımı' iddialarının tanınması için Türkiye'ye çağrı yapılmasını öngören tasarı, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edildi. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısını onayladı. Komiteye, başkanı Robert Menendez'in sunduğu tasarı, 5'e karşı 12 senatörün oyuyla geçti. Ermeni lobisinin güçlü destekçilerinden Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat senatör Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Parti Illinois senatörü Mark Kirk tarafından sunulan tasarı, ABD Başkanı'na 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıması çağrısında bulunuyor.

'Birinci Dünya Savaşı ve Mütareke Yıllarında Ermeni ve Kadın Olmak'.

Dr. Lerna Ekmekçi, 11 Nisan 2014 Cuma günü, saat 14.00 de Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsünde, Bahar Seminerleri kapsamında 'Birinci Dünya Savaşı ve Mütareke Yıllarında Ermeni ve Kadın Olmak' başlıklı bir konuşma yapacak.

Davutoğlu, Kerry'le soykırım tasarısını görüştü

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Davutoğlu, ABD'li mevkidaşı John Kerry’le telefon görüşmesi yaparak, ABD Senatosuna sunulan ve 1915 olaylarının soykırım olarak tanınması çağrısında bulunan "S.Res.140" sayılı karar tasarısından duyulan rahatsızlığı aktardı.

1915 Yılı Olaylarına Dair Ermeni İddiaları

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, 1915 yılı olaylarına dair Ermeni iddialarına ilişkin, "Uzun süreden beri pozisyonumuz, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ölümlerine yürüyen veya katledilen 1,5 milyon Ermeninin kaybedilmesinin yasını tutma ve (bunu) tarihi gerçek olarak tanımaya yöneliktir. Bu korkunç olay, 20. yüzyılın en kötü zulümlerinden biri olarak sonuçlandı" dedi.

‘LAS VENTE KLASAS’ – Yirmi Kur’a Nafia Askerleri

“Babamın ikinci kez askere gittiği gün, hayatımın en korku dolu günüydü. Nereye gittiğini, ne zaman döneceğini, ne kadar kalacağını, onu özlersem ne yapacağımı bilmiyordum. Kapıdan çıkarken annemi ve beni öptü. Daryo’nun başına bir öpücük kondurdu. Ağlıyordu."

Vicdani Ret, Mecburi Askerlik, Askeri Yargı, Militarizm

Pazar günü gerçekleşecek ve tüm gün sürecek etkinlikte, vicdani ret, mecburi askerlik, askeri yargı, militarizm, antimilitarizm konuşulacak. “Vicdani Ret, Mecburi Askerlik, Askeri Yargı, TCK 318, Militarizm/Antimilitarizm” başlıklı panel 13 Nisan Pazar günü Cezayir Restoran’ın toplantı salonunda gerçekleşecek. Panele katılanların bu konularla ilgili merak ettikleri de katılımcılarca cevaplanacak.

Sessiz Şampiyonların Gözü Ermenistan’da

Kısa süre önce kurulmasına rağmen büyük başarılar elde eden Altındağ Belediyesi İşitme Engelliler Güreş Takımı, gözünü Ermenistan’da yapılacak olan dünya Şampiyonası’na dikti. 13-16 Mart tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Şampiyonası Yıldızlar Grekoromen’de Türkiye birincisi olan Altındağ’ın sessiz şampiyonları, Serbest Stilde de ikincilik elde ederek tüm dikkatleri üzerine çekti.

Askeri Yargıtay, Er Sevag kararını açıkladı

Batman'ın Kozluk İlçesi'ndeki Gümüşörgü Jandarma Karakolu'nda askerlik yaparken öldürülen Ermeni Er Sevag Şahin Balıkçı davasında 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin verdiği hapis cezaları, temyiz için Askeri Yargıtay Başkanlığı'na gönderildi. Kararla ilgili görüşü sorulan Askeri Yargıtay Başsavcılığı, er Sevag Balıkçı'nın öldürülmesi eyleminin kasıtlı yapıldığına dair yeterli ve ikna edici delil bulunmadığını bildirdi.

Maritsa Küçük Davası Sanığının Akli Dengesi Yerinde

Samatya'da öldürülen Maritsa Küçük davasında Adli Tıp'tan gelen raporda sanık Murat Nazaryan'ın akli dengesinin yerinde olduğu belirtildi.Geçen sene Samatya'da evinde öldürülen Maritsa Küçük davasında Adli Tıp'tan gelen raporda sanık Murat Nazaryan'ın akli dengesinin yerinde olduğu belirtildi. 84 yaşındaki Maritsa Küçük, 28 Aralık 2013'te evinde darp edilip yedi yerinden bıçaklanmış olarak öldürülmüştü.

Spring Out Of Winter At Onegin

To RSVP please click here... https://secure.acceptiva.com/?cst=db17a2
Learn more about the event venue here..  http://www.oneginnyc.com/

Armenia Fund USA

In light of recent events happening in Kessab, funds raised from our event at Onegin will be used toward relief efforts being undertaken by Armenia Fund to assist victims of this tragedy.
A young talented cellist Narek Hakhnazaryan initiated a benefit concert in Boston on Saturday, April 5th, raising a substantial amount of money for Save Kessab fund through Armenia Fund USA.

Turkey losing propaganda war over Syrian Armenians

Author Amberin Zaman
“The bearded men came to our home. They spoke Turkish. They rifled through our belongings and asked if we had guns.” This is how Sirpuhi Titizyan, a refugee from Kassab, a mainly Armenian village in northern Syria that was overrun by jihadists fighters on March 21, described her ordeal to Agos, an Istanbul-based Armenian weekly. The frail octogenarian blamed Turkey’s prime minister, Recep Tayyip Erdogan, for Kassab’s fall. “Had Erdogan not cleared the path to Kassab, this many evil men would not have come,” Titizyan said. “May Allah blind Erdogan,” she thundered in a separate interview with Aris Nalci, a Turkish-Armenian blogger.

NHC:İÖG Politika Notu / Demokratikleşme Yolunda Önemli bir Dönüm Noktası- Cem evlerinin İbadet Yeri Statüsü

Türkiye yeniden reform sürecine dönerken, Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak insan hakları bakış açısıyla toplumsal tartışmaya katkıda bulunmak amacıyla hazırladığımız politika notuna buradan ulaşabilirsiniz: http://inancozgurlugugirisimi.org/calismalarimiz/nhciog-politika-notu-alevi-cem-evleri-turkiyede-din-veya-inanc-ozgurlugu/ Cem evlerinin ibadet yeri olarak tanınmaması, din veya inanç özgürlüğü hakkına ve Türkiye’nin en büyük din veya inanç azınlığını oluşturan Alevi toplumunun kimliğine ciddi bir müdahale olarak devam etmektedir. İbadet yeri kurma hakkı, Türkiye’nin de korumakla yükümlü bulunduğu uluslararası hukuk tarafından korunan temel bir insan hakkıdır.

Kesablı Ermeniler: Savaşçılar Türkiye sınırından geliyor, bizi dağlarımıza geri gönderin

İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi’nin gözlem raporunun tam metni aşağıda...Vakıflı'ya göç ettirilen Kesablı Ermeniler: Şu anda Tarihi geçmişi doğa güzelliği ve coğrafi özelliği Kesab ve Kesab’ta yaşayan Ermeni ve Alevi halklar yok artık. İşgalciler var. Hatay’ın Yayladağı sınır kapısına üç kilometre mesafede, Suriye sınırlarındaki Kesab kasabasından Vakıflı’ya göç ettirilen Ermeni sığınmacılar, “Bu savaşı ve katliamı yapanlar Türkiye sınırlarından silahlarıyla tanklarıyla füzeleriyle ellerini sallaya sallaya, sınırlarımızda  nöbet tutan askerlerin gözleri önünde Kesab’ a girdiler” dedi. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen sığınmacılar, İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi yetkililerinin “Sizlere nasıl yardımcı  oluruz -nasıl destek oluruz” sorusuna ise, “Bizi bir an önce memleketimize evlerimize dağlarımıza gönderin. Çocuklarımıza akrabalarımıza hayvanlarımıza bahçe ve topraklarımıza kavuşalım ve öleceksek orada ölelim. Biz ancak kendi topraklarımızda mutlu oluruz” yanıtını verdi.

NORVEÇ HELSİNKİ KOMİTESİ: İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ GİRİŞİMİ

İbadet Yeri Statüsü için Referans AİHS Olmalı. Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi cemevlerine ilişkin kararların ulusal birlik ve güvenlik kaygılarıyla oluşturulduğuna dikkat çekti ve ibadet yeri kurma hakkının insan haklarından biri olduğunu belirtti. Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi (NHC:İÖG) hazırladığı politika notunda Cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınmamasının din veya inanç özgürlüğü hakkına ve Alevi toplumunun kimliğine ciddi bir müdahale olduğunu hatırlattı. “İbadet yeri kurma hakkı, Türkiye’nin de korumakla yükümlü bulunduğu uluslararası hukuk tarafından korunan temel bir insan hakkıdır.“Ne var ki, cemevlerine ilişkin karar ve politikaların ilahiyat açısından meşruiyet, ulusal birlik ve güvenlik kaygılarıyla oluşturulduğu görülmektedir.”

Derin Anadolu’nun sessizlik senfonisi

Ahmet Özcan
Erdoğan’a yüklenen mana, Ak Parti’den de güncel siyasal çelişkilerden de farklı ve büyüktü. Bir çağın bozgun ve travmasını aşıp, kendisi olarak var olma idrakiyle millet, sadece Kemalist alışkanlıkları değil, Batılı paradigmayı da bütün ideolojik biçimleriyle birlikte çöpe attı... Sosyalizm ve milliyetçilik, Batının iki değişik yüzü olarak işte bu itiraz eden damara sunulmuş ideolojik tuzaklardı. Özünde pozitivist-pagan matematiği ve paradigmayı kabullendikten sonra, Batı’ya itirazın sadece Batı içi çelişkileri ifade eden önemsizliğini kavrayamayan Doğu’nun safdil çocukları, evrenin, tarihin, toplumun yasalarını çözdüğünü iddia eden büyük büyük lafların peşinde kurtarıcılık oynadılar... Şimdilerde ulusal solculuk denilen bu formül, Hitler’in Nasyonal Sosyalizminin (NAZİ) II. Dünya Savaşı sonrası ABD’ye transfer edilmiş biçiminden başka bir şey değildi. 

Moskova’da Ermenistan ve Rusya arasında Göçmenlik Hizmetlerine ilişkin belge imzalandı

Çalışma ziyareti çerçevesinde Moskova’da bulunan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sekreteri Artur Bağdasaryan bugün 8 Nisan’da RF Güvenlik Konseyi sekreteri Nikolay Petrushev’le buluştu. Güvenlik Kurulları sekreterlerinin baş başa görüşmesi sonrasında iki ülke Göçmenlik Servisleri başkanları A. Bağdasaryan ve N. Petrushev’e gerçekleştirdikleri müzakereler sonucunda sağlanan mutabakatlara ilişkin bilgi verdiler.

Aksaray Üniversitesi Ermenistan'da Türkiye'yi temsil etti

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Uluslararası Tanıtım Topluluğu (UTT) öğrencileri, Türkiye'yi temsilen Ermenistan'ın Dilijan şehrinde düzenlenen 'See a Game' isimli Uluslararası Gençlik Değişim Projesi'ne katıldı. Projeyle, girişimcilik üzerine yeni metotların farklı girişimcilik oyunları ile gençlere kazandırılması amaçlandı ve farklı ülkelerden gençler yenilikçi, yaygın öğrenme ve oyun temelli öğrenme aktiviteleri ile girişimcilik yeteneklerinin gelişimi için çeşitli etkinliklerde yer aldı, işbirliği ve yarışmalarla yeni iletişim ve yaklaşım becerilerini öğrendi. Çeşitli oturumlarda Türkiye'yi, Aksaray Üniversitesi'ni ve Topluluğu tanıtan sunumlar gerçekleştiren ASÜ heyeti, geleneksel kına gecesi, Türk müzikleri ve danslarını diğer katılımcılarla paylaştı.

Uzun makaleye asabı bozulanlar tımarhanesinde: 'Postmodern Firavunlar'

Vahap Işık
Değerli ülkemin birbirinden fazlası var azı yok avukatları; boğuluyoruz! Ey haram toprakların kaos çocukları, tekrar ediyorum; boğuluyoruz!Çoğumuz kendi manşetini bağırmak için konuşuyor, başkasının manşetini de kendi manşetiyle öldürmek için dinliyor, dinliyor olmak için dinlemek... 2015'e bürokratik hazırlık var sayın avukatlar, bu yüzden resmi  istihbarata göre  Ağrı Belediyesi'nin muhalif bir partinin eline geçmemesi lazım. Yoksa, 2015 baharında çadırını alan Ağrı'ya gelsin ve ortak bir yaşam için konuşalım, çağrısı yapılabilir. Bundan korkuluyor.

Suriye’de sadece Azeriler değil Ermeniler de savaşıyor!

Ömür Çelikdönmez
Köktendinci militanlar sadece Müslümanlar değilmiş. Ermeni köktendincileri de varmış. Ermeni diasporasının örgütlediği ve dünyanın dört bir yanından topladığı Ermeni gönüllüler, Suriye’de Baas rejiminin ordusuna katılarak İranlı ve Hizbullah’a mensup diğer gönüllülerle birlikte direnişçi Müslümanları ve sivil halkı katlediyormuş! İran ve Hizbullah kaynaklarına sorsanız böyle bir durumu asla kabul etmezler. Ama hem İran’da hem de Hizbullah’ın vatanı Lübnan’da hatırı sayılır Ermeni nüfusun yaşadığı düşünülürse insan neden olmasın diyor. Gördünüz mü bir dokundunuz bin ah işittiniz benden? Yine aynı kaynak, Suriye’de Rusya, Venezuela, Yunanistan, K. Kore, Litvanya, İran, Lübnan ve Ermenistan’dan gelen binlerce Ermeni gönüllü militanın, Suriye savaşında en ön saflarda çarpıştığını kaydediyor. (Yalandan kim ölmüş, demek ki Venezüella'da hele hele K.Kore'de de çok Ermeni varmış... HYETERT)

Vefa'da büyük vefasızlık!

Serdar Korucu
Kiliseden camiye çevrilen Molla Gürani Camii'nde tarih siliniyor. 800 yıllık yapıda papaz odası tuvalete çevrildi. Mozaiklerin üzeri badana ile örtüldü. Girişe prefabrik ev yapılıp kat çıkıldı.Vefa’daki Molla Gürani Camii’nde tarihi izler siliniyor. Agios Theodoros Kilisesi olarak anılan ve Fatih Sultan Mehmet’in hocası tarafından camiye çevrilerek ‘Molla Gürani’ adını alan yaklaşık 800 yıllık yapı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Süleymaniye Koruma Alanı içinde ancak kaderine terk edilmiş durumda.

Ermeni Diasporası, “100. Yıl” Faaliyetlerine Hız Veriyor

İbrahim H. Aydoğan - Turkishny.com
1915 olaylarının 100. yıldönümünde ABD’nin sözde Ermeni soykırımını tanıması için faaliyetlerini artıran ve 24 Nisan tarihi öncesinde Obama’nın bu yıl “soykırım” terimini kullanması için lobi faaliyetlerine aralıksız devam eden Ermeni lobisi, Türkiye karşıtı iddiaların kabulü için reklam kanallarını daha yoğun şekilde kullanmaya başladı.ABD merkezli Ermeni haber sitesi Asbarez’in yayınladığı habere göre 1915 olaylarının 100. yılı çerçevesinde hazırlanan ve Türkiye’yi Ermeni soykırımıyla itham eden afişler, Nisan ayı boyunca Boston’daki reklam panolarında tutulacak.

Keseb’deki çatışmalar

Hatay (AA) – Suriye Türkmen Meclisi Üyesi İzzet Zohta, “Bazı yabancı medya organlarında, ’Keseb’teki kiliseler talan oldu’ gibi çeşitli yazılar görüyoruz.  Muhalifler, Keseb’teki kiliselerin halılarına bile dokunmadı” dedi. Zohta, AA muhabirine, Keseb kasabası, sınır kapısı, Karaduran köyü ile Kırkbeş Tepesi ve Kartal Solağı olarak bilinen stratejik noktaların muhaliflerin eline geçtiğini anımsattı. Muhaliflerin, Keseb’de kiliselere zarar verdiği yönünde dış basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığına işaret eden Zohta, “Bazı yabancı medya organlarında ’Keseb’teki kiliseler talan oldu” şeklinde yazılar görüyoruz. Muhalifler, Keseb’teki kiliselerin halılarına bile dokunmadı. Bu iddiaların tamamı yalan ve asılsızdır.  Bunu savunanlar gelip, kendi gözleriyle her şeyi görebilir” diye konuştu.

"İslamiyet-Hıristiyanlık Kavramları Sözlüğü" Tanıtıldı

Antalya (AA) - Ankara Üniversitesi (AÜ) ve Almanya Eugen Biser Vakfı işbirliğinde 90 profesör tarafından Almanca ve Türkçe olarak 2 cilt halinde hazırlanan İslamiyet-Hristiyanlık Kavramları Sözlüğü'nün tanıtımı yapıldı. Avrupa Türkiye Turizm Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, Belek Turizm Merkezi'ndeki Gloria Golf Otelde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Ankara Üniversitesi ve dinler arası diyalog çalışmaları yapan Alman Eugen Biser Vakfı işbirliğinde, iki din ve kültür arasında doğru diyaloğu sağlamak amacıyla yaklaşık 3 yıl önce sözlüğün hazırlık çalışmalarına başlandığını söyledi.

30 Mart seçimleri ve Ortadoğu

Prof. Dr. Osman Can   /  osman.can@aksam.com.tr
30 Mart etki ve sonuçları itibarıyla sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor. Sandığa atılan oylar ile sadece yerel yönetimler belirlenmedi veya hükümet güven tazelemedi. Bu seçimin sınır ötesi etkileri de oldu. Şöyle izah edeyim:  Türkiye Ortadoğu ülkesi değil. Ancak Ortadoğu’da siyaseti kimlikler belirliyor ve kimlikler konusunda Türkiye Ortadoğu’nun çok da dışında değil. Dolayısıyla Ortadoğu’daki küresel iktidar oyunlarının da dışında değil. Batı çıkarları karşısında Müslüman olmak, aynı zamanda bir siyasal kimliğe dönüştü. Batılı yaşam tarzına sahip olmak da aksi yönde bir siyasal kimlik halini aldı. Batı siyasetinde sadece retorik ağırlığı olan “modern” veya “seküler” etiketler, iktidar sahipliğini, Batı nezdinde, haklılaştıran etiketlere dönüştü.

Nar Taneleri Tiyatro ve Dans Topluluğu’nun Yeni Oyunu

Nar Taneleri Tiyatro ve Dans Topluluğu'nun yeni oyunu "Bir Ezginin Yazgısı" Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda sanatseverlerle buluştu. Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen gala gecesinde sanatseverlerle buluşan oyunu Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başpiskopos Arem Ateşyan, Bakırköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı Başkanı Mesut Özdemir, CHP Bakırköy Belediye Başkan Adayı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen ve çok sayıda davetli katıldı.

Ay Yıldız Figürlü Çirkin Propaganda

1915 olaylarının 100. yılına gönderme yapılan afişlerde, “Asrın suçu Ermeni Soykırımı’nı tanıyın” mesajı veriliyor. Afişlerde yer verilen kelepçelerin ise Türkiye’nin Ermeni iddialarını “tanımak isteyen” ülkelere yaptığı baskıyı simgelediği söyleniyor. Afişte, yazıya iliştirilen ay yıldız figürü ise Türkiye karşıtlığının başka bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Türkiye'ye sığınan Ermeniler

Hatay Yardımlaşma Derneği (HAYAD) Başkanı Sait Karataş, Samandağ ilçesi Vakıflı Mahallesi'ne yerleştirilen Suriyeli Ermenilere yatak, battaniye ve gıda malzemesi verdiklerini bildirdi. Karataş, yazılı açıklamasında, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Ermeni kökenli Suriyelileri ziyaret ettiklerini belirtti.

Sille Şapel Geçmişi Günümüze Taşıyor

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından 2012 yılında restorasyonu tamamlanarak turizme kazandırılan Sille Şapeli “Zaman Müzesi” olarak turizme kazandırıldı. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait eserler ile Roma dönemine kadar uzanan zaman kavramı ile ilgili birçok eserin sergilendiği müze Türkiye’de bir ilk.

Erdoğan'dan Yusuf Çetin'e taziye telefonu

Başbakan Erdoğan, Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin'i telefonla arayarak Zakka Iwas'ın vefatı dolayısıyla taziyede bulundu.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Süryani Ortodoks Patriği Ignatius Zakka Iwas'ın vefatı dolayısıyla Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin'e taziyelerini iletti.

Seçimler üzerine bir tahlil

Doğu Ergil  / dergil@bugun.com.tr
Söz konusu hedeflerle sürdürdüğü mücadeleyi yerleşik bilinçaltı mekanizmaları ustaca tetikleyecek biçimde yürüttü... Bunun iki nedeni var: Birincisi, çeşitli araştırmalarda bu ülkede kamu (yerel-merkezi) ile ilişkisi olan kişilerin %60'ı rüşvet aldığını veya verdiğini ima ediyorlar. Tarihimizden gelen bu olgu, yönetimlerin kapalı, hesap vermez konumu devam ettiği sürece azalmadan sürecek. Yani halk bu duruma alışık ve rüşvet alacak konumda olduğunda da almayacak az kişi var.İkincisi bu ülkede çok büyük servet gaspları, üstelik içine kan ve şiddet girmiş olanları ne doğru dürüst soruşturulmuş ne de hesabı verilmiş. Hatta bu ülkede pek çok ailenin şimdiki zenginliğinin kaynağı bu gasplar ve zoraki el değiştirmeler. 1915 büyük Ermeni tehciri ve mal yağması, Cumhuriyet tarihi boyunca süren gayrimüslim göçertmeleri ve mallarına el konulması, 1945 Varlık Vergisi hep milli dava olarak uygulandı, onaylandı ve kolektif bilinçaltına itildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kesep'le ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'nin Kesep bölgesinde yaşanan gelişmelere dikkat çekilerek, Suriye'de son üç yıldır rejimin halkın meşru taleplerini bastırma çabasıyla uyguladığı benzersiz şiddet ve vahşetten kurtulmaya çalışan Suriye halkına hiçbir ayrım gözetmeksizin kapılarını açan Türkiye, son olarak Kesep ve civarındaki çatışmalardan etkilenen tüm sivillere yardımcı olmaya çalışmaktadır" denildi. Yapılan açıklamada, Türkiye Ermenileri Patrikliği ve Ermeni Cemaatiyle sürecin başından bu yana yakın işbirliği yürütüldüğü de belirtilerek, "Kesep bölgesindeki gelişmeleri en başından beri insani mülahazalarla yakından takip eden ülkemiz, sivil halkın zarar görmemesi için gereken tedbirleri süratle almış, bu yönde Birleşmiş Milletler'e de bilgi verilmiştir. 

Savaştan kaçan Ermeniler yeni mahallelerine yerleştirildi

Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçan 23 Ermeni, Hatay'ın Samandağ ilçesinde Ermeni asıllı vatandaşların yaşadığı daha önce köy olan Vakıflı Mahallesi'ne yerleştirildi. Cumartesi akşamı Hatay'ın Yayladağı ilçesinde bulunan gümrük kapısından Türkiye'ye giriş yapan 23 kişilik Ermeni grup, Samandağ ilçesinde bulunan ve Ermeni asıllı vatandaşların yaşadığı Vakıflı Mahallesi'ne getirilerek buradaki pansiyona yerleştirildi. Mahalledeki soydaşları tarafından ilk olarak yiyecek, giyecek ve kişisel ihtiyaçları karşılanan Suriyeli Ermenilerin saç ve sakal tıraşları da yapıldı.

Ermenistan Fonu bugün Kessab Ermenilerine 13 bin Doların üzerinde bir meblağ transfer etti

Ermenistan Tüm Ermeni Fonu bugün Kessab Ermenilerine yardım amacıyla Ermenistan’ın Suriye Büyükelçiliğine  13.711 ABD Doları transfer etti. Ermenistan Tüm Ermeni Fonu portalının verdiği bilgiye göre, 7 Nisan itibarıyla Kessab Ermenilerine yollanan meblağ 28.256 ABD Dolar.

Ermeni'ye tehcir Alevi'ye mezar!

Fehim Taştekin 
Öyle bir hesap ki akla zarar. Hafızasında iki sürgün girişimini canlı tutan ve 3 yıldır güvercin tedirginliğiyle yaşayan Suriyeli Ermenilerin kasabası Keseb’i ele geçiren Kaide ve müttefiklerine lojistik destek vereceksin, sonra diaspora ayaklanınca, ABD Kongresi’ne mektuplar gidince ve Kars-Karakale asıllı Kim Kardashian #SaveKessab hashtagıyla kampanya başlatınca afallayacaksın, kendine gelince de numara çekeceksin! Keseb’in nasıl ele geçirildiğini 28 Mart’ta ‘Keseb Sürgünü 3’ başlıklı yazımda biraz anlatmıştım. Katliam korkusuyla halkı Lazkiye’ye kaçmış, geride aciz, yaşlı ve “Öleceksem burada ölürüm” diyenler kalmıştı. Tam da 24 Nisan öncesi diaspora ‘soykırımı’ gündeme getirmek için güncel bir konu bulmuşken devletin iddialı haber ajansı AA, kendini, muhaliflerin Ermenilere nasıl insani davranıp kiliseleri koruduklarına ve iki yaşlı Ermeni’yi Türkiye’ye taşıyarak nasıl büyük bir insanlık dersi verdiğine dair hikâyelere adadı.

Alin Taşçıyan FIPRESCI'ye Başkan

Sinema Yazarı Alin Taşçıyan Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu’nun İtalya’da gerçekleşen genel kurulunda kurumun yeni dönem başkanı oldu. 2010’dan bu yana FIPRESCI’de başkan yardımcısı olarak görev yapan Taşçıyan İtalya’nın Bari kentinde yapılan FIPRESCI olağan genel kurulunda yapılan seçimde oybirliğiyle yeni dönem başkanı oldu.Genel kurulu iki yılda bir yapılan FIBRESCI’’nin son dönemde başkanlığını Jean Roy, başkan yardımcılığını ise Taşçıyan’la birlikte Macaristan’ın sinema yazarlarından Gyorgy Karpati yürütüyordu.

Kürt açılımından Ermeni açılımına

Kürt açılımından Ermeni açılımına AKP'nin yürüttüğü "PKK açılımı" nın arkasındaki gizli el International Crisis Group, Türkiye'deki temsilcisi Açık Toplum Vakfı ve bileşenleri aracılığı ile "Ermenistan-Türkiye" ortak yapımı belgesel film çektirecek. International Crisis Group  (Uluslararası Kriz Grubu-ICG), yayınladığı aylık raporlarla AKP-BDP-Kandil-İmralı tarafından yürütülen "PKK açılımı" nı yönetirken, uzantıları durumundaki çeşitli uluslararası ve yerel sivil toplum kuruluşları aracılığı ile de Türkiye'deki bölücü faaliyetlerini de yürütüyor. ICG'nin Türkiye'deki temsilcisi Açık Toplum Vakfı ve bileşenleri, bir taraftan Kürt, bir taraftan da Ermeni sorununu alevlendirmek için her filmi çeviriyor. Açık Toplum Vakfı'nın desteğiyle oluşturulan Anadolu Kültür Derneği ve Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Avrupa Birliği destekli "Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı" kapsamında "Ermenistan-Türkiye" ortak yapımı belgesel film çevrilmesi çağrısında bulundu. (Komplo teorisyenliği de uzmanlık ister. HYETERT)

ՄԱՅՐՈՒԹԵԱՆ ԵՒ ԳԵՂԵՑԿՈՒԹԵԱՆ ՕՐ (ԱՒԵՏՄԱՆ ՏՕՆ ) / ANNELİK VE GÜZELLİK GÜNÜ (Meryem Ana'nın Hamileliğinin Müjdelenmesi)

Ի տարբերութիւն աշխարհի մի շարք երկիրներ, Հայաստան, կանանց նուիրած է  տարին երկու տօն, մէկը Մարտ 8 ի "Կանանց Միջազգային Տօն",իսկ միւսը  ,Ապրիլ 7 ի "ՄԱՅՐՈՒԹԵԱՆ ՈՒ ԳԵՂԵՑԿՈՒԹԵԱՆ ՏՕՆ" <<Աւետման Տօն>>: Ընդհանրապէս Հայ սփիւռքի լայն զանգուածմերու մէջ մարդիկ սովոր չեն Ապրիլ 7 ի "Մայրերու ու Գեղեցկութեան"<Աւետման Տօն>>նշել, բայց եթէ հարցին մօտենանք մի փոքր հոգեւոր գիտակցութեամբ կը տեսնենք որ, այդ տօնը, ոչ այլ ինչ է,եթէ ոչ "Սուրբ Աստուածածնի Աւետման Տօն"ը, որ ունի Աստուածշնչեան իր հիմքը:

Suriye’de örülen Ermeni çorabı Amerika’da satışta!

Ömür Çelikdönmez
Suriye’de öldürülen Ermeniler olayında Türkiye’nin dahli olmadığını bilakis Türkiye’nin bu katliamı engellemeye çalıştığını belirtmiştim. Benim dikkat çekmeye çalıştığım husus, Ermenistan başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın bu menfur olayın faturasını Türkiye’ye çıkarmak isteyebileceklerini gündeme getirmekti. Kanada, Avustralya, Rusya, İngiltere, Fransa ve muhtelif ülkelerde Suriye Ermenilerinin Türkler tarafından öldürüldüğü iddiasıyla protesto eylemleri düzenlendi. Bunda yanılmadığım da ortaya çıktı. Nitekim birkaç gün önce; ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat New Jersey Senatörü Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Illinois Senatörü Mark Kirk, ABD Başkanı’nı Türkiye’nin sözde “Ermeni soykırımını” kabul etmesi yoluyla Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesi için mücadele etmeye çağıran karar tasarısını ABD Kongresi’ne sundu. 

Emrullah İşler Patrik Iwas'ın töreninde!

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Almanya'da yaklaşık iki hafta önce vefat eden Süryani Ortodoks Patriği Ignatius Zakka Iwas için İstanbul'da düzenlenen anma törenine katıldı.Iwas için Beyoğlu'ndaki Meryemana Metropolitlik Kilisesi'nde anma töreni düzenlendi. Törende, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı temsilen Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de yer aldı. Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin, törende yaptığı konuşmada, "Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, telefonla arayarak taziyelerini bildirdi. Anmaya kendisini temsilen Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'in katılacağını belirtti. Yoğun çalışmaları arasında bizzat telefonla arayarak taziyelerini bildiren Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, şahsım ve cemaatin adına şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye Suriye Ermeni toplumlarını ortadan kaldırmakla alakadar

Görüş 5 Nisan’da düzenlenen basın toplantısında Türkolog, Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü kıdemli uzmanı Anuş Hovhannisyan’dan geldi. Hovhannisyan, Ermeni toplumunun varlığının Türkiye tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak algılandığını ifade ederek ″Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi″ özel raporunda Türkiye için Ermenilerin Suriye’deki varlığının arzu edilir olmadığı, zira bu durumda Ermenistan’ın Yakın Doğu’da, Arap Dünyası ve Türkiye  yönünde bir elinin olduğu anlamına geldiği vurgulanmakta″ dedi.

Darbelerin gizli mağdurları azınlıklar

Fatih Vural
Ahmet Yaşar Akkaya, “Türkiye’de Darbeler ve Azınlıklar” adıyla önemli bir kitaba imza attı. 553 sayfalık kitap, Türkiye’deki darbelerin azınlıklar üzerindeki bilinmeyen etkisini gözler önüne seriyor. Bundan 7-8 yıl evveline kadar “darbeler ve muhtıralar ülkesi” olarak da bilinen Türkiye’de, söz konusu darbeler ya da darbe girişimleri üzerine çok sayıda kitap yazıldı. Aynı konuda onca kitap yazılınca, ‘yeni şeyler’ beklemek de çoğunlukla hüsranla sonuçlanıyor. Bu kez bizleri hüsrana uğratmayacak bir kitap var elimizde: “Türkiye’de Darbeler ve Azınlıklar” Ufuk Yayınları’ndan çıkan eser, Ahmet Yaşar Akkaya imzalı.

Hayko Cepkin Kimdir

Hayko Cepkin 35 Yaşında olup 1978 doğumludur. Ermeni asıllı Türk Piyanist ve Müzisyen olan Hayko Cepkin Mimar Sinan Üniversitesinde şan, solfej ve piyano dersleri almıştır. Lise ve ilk okul eğitimini Ermenistan da görmüştür. Mimar Sinan da aldığı eğitimden sonra 1997 yılında Müzik hayatına atılmıştır. Sakin Olmam Lazım isimli ilk albümüyle müzik severler tarafından tanınmıştır. (Bir de Hayko'nun Ermeni asıllı Türk değil, T.C. Vatandaşı bir Ermeni olduğunu öğrenseniz... HYETERT)

Türkiye itiraf etti: Reyhanlı'yı El Kaide yaptı!

Reyhanlı'da yaşanan patlamaları El Kaide'nin üstlenmesinde sonra AKP durumu inatla inkar etmiş, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler, 'örgütle ilgisi yok' demişti. AGİT toplantısında ise, Büyükelçi İldem konuşmasında Reyhanlı saldırısını El Kaide'nin yaptığını itiraf etti!11 Mayıs 2013'te, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamada resmi rakamlara göre 52 kişi yaşamını yitirmişti.

Beyaz Saray’ın Web Sitesinde “Ortak Tarihçiler Komisyonu” İçin İmza Kampanyası

Turkishny.com
Türk Amerikan toplumu, ABD hükümetinin Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini destekleme yönünde adım atmaya davet etmek üzere Başkan Obama ve ABD Kongresi’ne yönelik bir imza kampanya başlattı.Beyaz Saray’ın internet sitesindeki “dilekçe” bölümü için hazırlanan kampanya çerçevesinde hazırlanan mektup, 140 imzaya ulaştığında Beyaz Saray’ın “We the People” adlı sayfasına yerleştirilecek. Girişim çerçevesinde 100 bin imza toplanabilmesi halinde Beyaz Saray, Türk Ermeni uzlaşısına nasıl destek olunacağı konusunda resmi bir açıklama yayınlayacak.  

“Khalkedon”: Kadıköy Rum Toplumunun Dünü Bugünü

Ekin Karaca
Kadıköy Rum toplumunun geçmişte sosyal, kültürel ve ekonomik hayattaki öneminin anlatıldığı Grigoris Oikonomidis’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı “Khalkedon” belgeselinin ilk gösterimi yapıldı.Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Rum Vakıfları Derneği (RUMVADER) üyesi Kadıköy Rum Ortodoks Cemaati Vakfı'nın hazırladığı “Khalkedon” isimli belgesel Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun Sismanoglio Megaro binasında izleyiciyle buluştu.

Hürriyet, 'Kesablı Ermeniler'e Türkiye kucak açtı' yalanında ısrarcı!

Kesab’lı Ermeniler, Türkiye destekli El Kaide saldırısı nedeniyle kaçmak zorunda kaldı. Olay çok duyulunca, AKP 'zorla güzellik' kampanyası başlattı.Kasabadan kaçan iki yaşlı kadın, 'Lazkiye’ye götüreceğiz' yalanıyla Türkiye’ye getirildi. Agos gerçeği yazdı. Hürriyet, yalanda ısrarcıydı!Kanlı Suriye savaşının ilk üç yılı boyunca çatışmaların uğramadığı bir kasaba, iki haftadır dünyanın gündeminde. 

Ermenistan ve Rusya’nın çifte vatandaşlık mesesine ilişkin çözüm bulmaları olası

Rusya Devlet Duması, Hükümetin RF Yurttaşlar Yasasında, Rusça konuşan yurttaşların vatandaşlık kazanmalarını kolaylaştıran yasa değişikliği önerisini ikinci görüşmede kabul etti. Yasa tasarısı, sürecin kısaltılması ve Rusça bilen, Rusya sathında akrabaları olanlar ayrıca Rusya İmparatorluğu ve eski SSCB sathında yaşayan akrabaları olması durumunda, Rusya’da daimi ikamet etmeleri ve diğer ülke yurttaşlığını bırakmaları şartıyla Rusya vatandaşlığının hızlandırılmasını öngörmekte.

Gümüşe hayat verdi

İstanbul'da Ermeni ustalardan Gümüş işlemeciliğini öğrenen genç tasarımcı Emine Türkaslan, Kayseri'de yıllar önce Ermeni, Rum ve Türklerin iç içe yaşadığı tarihi sokakta açtığı atölyede Gümüşe hayat veriyor. Talas ilçesindeki Ali Saip Paşa Sokağı'ndaki tarihi bir konakta ham Gümüşü eriterek, kalıba sokan Türkaslan, kişiye özel kilim ve Selçuklu motifli takılar yapıyor.

Gürcistan Ermeni kuruluşları, BM Ofisi ve Türkiye Büyükelçiliği önünde gösteri gerçekleştirecek

6 Nisan’da Gürcistan’ın BM Ofisi temsilciliği önünde, Suriye’de sivil sakinlere yönelik şiddetin durdurulması ve Türkiye’nin Kessab sivil yurttaşları ve çevresi alanlara saldıran terörist gruplara destekten ötürü müeyyideye tabi tutulması talebiyle bir protesto gösterisi gerçekleştirilecek.

Ermeni Kilisesi 6 Nisan’da Büyük Perhiz’in Pentakoste Pazarını kutladı

Ermeni Kilisesi 6 Nisan’da Büyük Perhiz’in Pentakoste Pazarını kutladı. Bu Pazar İsa Mesih’in insan olarak ilk zuhurunun hatırlatılması anlamına gelmekte. Qahana.am’in verdiği haberde İsa Mesih’in zuhuruyla insanlığa kurtuluş yolu olanağı sağlandığı kaydedilmekte.