Etiketler

Ermeni tehciri ve 1915 olayı

Sadullah Çağlar
Dünya genelinde mezhep çatışması geçmişten günümüze kadar yaşanmıştır. Irkçı anlayış, halkların yaşamında unutulmaz acılar yaşanmasına neden olmuştur. Şimdi günümüzde dünya genelinde tartışılan Ermeni tehciri yada Ermeni soykırımı olmadı mı? Geçmiş tarihi kısaca incelediğimiz zaman tehcir soykırım olayı yaşanmıştır. Gerçeğin üzerine kırmızı şal örtmenin anlamı yoktur. Osmanlı nüfusunun önemli bir halkı olan Hıristiyan kavimi, nereye gittiler söyler misiniz? Onların kiliseleri, okulları, kütüphaneleri ne oldu?...Genelde ülkenin aydın geçinen başta büyük elçi Şükrü Elekdağ, yada Örsen Öymen, CHP eski milletvekili Birgül Ayman Güler, konuşmalarında Ermeni tehciri yada soykırım diye yaşanmış bir tasfiye yoktur. Bu batı devletlerinin Türkiyeyi parçalamaya yönelik bölücü uygulamalardır. Peki o zaman Mezapotamya'nın yerleşik kavimin aynı zamanda Anadolu'nun en eski kavimi bir buçuk milyon Ermeni, resmi kayıtlara göre nereye gitti? Bu topraklarda Araplar, Kürtler sonra tüm halklar yaşarken Ermenilere ne oldu? Uzaya mı gittiler? yoksa yoksa yerin altında mı yaşıyorlar?

Vedat Türkali: Sözde aydınlara göre Ermeni Soykırımı olmadı

Yazar Vedat Türkali, yeni romanı “Bitti Bitti Bitmedi”nin son hazırlıklarını yapıyor. Yeni romanında Ermenilerin ve Kürtlerin yakın tarihte yaşadıkları acıları kaleme alan Türkali, “Romanımda bahsedilen Kürtlerin ve Ermenilerin hepsi yaşamış kişiler. Ermeniler ve Kürtlere yapılanları, zulmü ve işkenceyi anlatabilecek bir roman yazmayı düşündüm. Hâlâ, Ermeni soykırımının gerçekten soykırım olmadığını öne süren sözde aydınlar var” dedi.

Pasadena’da Ermeni Soykırımı anıtının temel atma töreni gerçekleştirildi

ABD California Eyaletinin Pasadena şehrinde Ermeni Soykırımı Anıt kompleksinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Ermeni ruhani lideri, 2015’te Ermeni  Soykırımının 100. yıldınımü arifesinde  açılacak anıt kompleksini kutsadı. 27 Nisan’da gerçekleştirilen etkinliğe 700’ü aşkın kişi katıldı. Kompleks Pasadena Anıt parkında yerleştirilecek. Kutsama törenine Pasadena okulunun Ermeni öğrencileri, Federal, devlet ve yeli seçilmiş yetkililer katıldı.

ABD Kongre üyesi: Türkiye Ermeni Soykırımını tanımalı; Erdoğan’ın sözleri resmi özür olmaktan uzak

NEWS.am ABD Kongresi Temsilciler Meclisi üyesi Elliot Engel «The Riverdale Press»e yolladığı mektuptan kimi pasajları çevirerek sunuyor. "Türkiye en azından Ermenilerden özür dilemeli ve atalarının suçlarını kabul etmelidir. Türkiye başbakanı Recep T. Edoğan uzun beklenmiş bir adımı attı, ancak sözleri resmi özür değildir. Türkiye bunu kendi için de yapmaya yükümlüdür, zira Türk toplumu gerçekliği tanıyarak daha güçlü olur. Ermeni halkına derin taziylerimi ifade etmek isterim. Ve ben alışılageldiği üzere Holokost için söylendiği gibi «Artık asla» derim.».

Davutoğlu, Başepiskopos Aram Ateşyan’la buluştu

«Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ermeni Patriği Genel Vekili Aram Ateşyan ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Davutoğlu, İşçi Bayramı ve Regaip Kandili’ni kutladı. Ateşyan’ın kendisiyle yaptığı görüşmeden önce Başbakan Erdoğan tarafından kabul edildiğini belirten Davutoğlu, görüşmenin dostane geçtiğini söyledi. Davutoğlu, "Ermeni cemaatinin şükranlarını Başbakanımıza ifade ettiler. Son taziye mesajı vesilesiyle ve Türkiye’de son 10 yıl içinde, daha önceki dönemlerden intikal eden vesileler dahil olmak üzere her zaman hükümetimizden anlayış gördüklerini ifade ettiler" şeklinde konuştu.

Ermeni toplumundan Başbakan'a: Taziye lafta kalmasın

Başbakan'ın 1915 taziyesini değerlendiren Türkiye Ermeni toplumunun önde gelen isimleri, 'olumlu bir gelişme' olarak değerlendirdikleri mesajın devamının gelmesi gerektiği görüşünde Türkiye’deki Ermeni toplumunun önde gelen üyeleri, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ermeni katliamına yol açan 1915 olaylarının 99. yıldönümünden bir gün önce yayınladığı taziye mesajını Agos gazetesine değerlendirdi. (Bunlar 2014 yılında Türkiye Ermenilerinin önde gelenlerinin, yöneticilerinin görüşleri. HYETERT)

Ahçik’in Düğünü

Abuzer Yalçın
Çözüm sürecinin en önemli ayaklarından birisi de “Ermeni Meselesi”dir. Ermeni toplumu Anadolunun en eski ve kadim halkıdır. Kürtlerden ve Türklerden daha eski olan bir halktır...Ermenilik, millet ile mezhebin özdeşleşmesini taşıyan bir özelliği bulunuyor. Ayrıca Ermeniler isteyerek Hristiyan veya Müslüman olmuş, inancını özgürce yaşamayı isteyen bir toplumdur. İnancını aidiyeti yapan ender milletlerden biridir. Zoru sevmezler… Tarihte en büyük sıkıntılarını İmparatorluk ve gücün çıkarına göre yorumlanmış, tahrif edilmiş Hristiyanlık anlayışından gördüler. (Ben Ermeniyim diyen hiç bir Ermeni isteyerek ve bilerek Müslümanlığı seçmez. Ermeni milleti Hıristiyanlıkla özdeşleşmiştir. Hıristiyanlığına tahrif edilmiş demek de dine hakarettir. HYETERT)

Diyarbakır Ermeni Surp Giragos Kilisesi'nin serüveni

Başlıktan da anlaşılacağı üzere; Diyarbakır'da kurulan Ortadoğunun en büyük tarihi Ermeni Kilisesi'nden bahsedeceğim. Resmi kayıtlarda tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen kilisenin giriş tabelasında 1376'da kurulduğu yazılıyor. Kuruluşundan bu yana çok fazla kötü olaylara maruz kalmasına rağmen, günümüze kadar gelebilmiş. Kilisenin tarihine kısa bir yolculuk yaptığımızda, içler açısı olan sayıca örnek görürüz; bunların en önemlisi herkesinde bildiği 1915 yılında Ermeniler için çıkarılan "Tehcir Kanunu''. Bu kanunla, Ermenilerin bulundukları topraklardan çıkarılıp, Suriye topraklarına yerleştirildiklerini hepimiz biliyoruz.

Ermeni Cemaati temsilcileri Erdoğan ile görüştü

Aram Ateşyan Başkanlığındaki heyette, Surp Kırgiç Ermeni Hastanesi Vakıf Başkanı Bedros Şirinoğlu, Karagözyan Okulu Başkanı Dikran Gülmezgil ve Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyanın yardımcısı Din adamı Ayk Mürzoğlu yer aldı... Görüşmenin ardından açıklama yapan Ateşyan, "Uzatılan zeytin dalını görmezden gelemeyiz, atılan ilk adımı cemaatimiz takdirle karşıladı" dedi... Vakıf mallarının iadesinin bu hükümet döneminde başladığını ancak daha iadesini bekledikleri mallar olduğunu söyleyen Ateşyan, tehcire uğrayan Ermenilerin torunlarına vatandaşlık verilmesi konusunun ise görüşülmediğini, bunları zamanın göstereceğini söyledi.

Ermeni diasporasından açıklama

Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına dair açıklamalarını, Arjantin Ermeni diasporasında tanınan isimler yorumladı. Khatchik Dergoghoussian, Avedis Hadjian, Ana Arzoumanian, Federico Hairabedian, Nelida Boulgourdijan, ve Ana Karen, her birinin Başbakan'ın açıklamasına ortak yorumu "Çok geç kalmış bir adım" oldu... San Andres Üniversitesi Siyasal Bilgiler Profesörü ve gazeteci yazar Khatchik DerGhougassian: "Erdoğan'ın beyanı benim için gerçekten sürpriz oldu. Ancak korkarım ki Erdoğan'ın niyeti soykırımın yüzüncüyıl arifesinde rol çalıp kendi gündemini yaratmaktı..." "devlet davranışının temeli, inkar politikası değişmedi, hatta Cumhurbaşkanı Gül ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu gibi devlet adamlarının diplomatik becerileri sayesindedaha karmaşık hale geldi. Erdoğan'ın beyanı da aynı karmaşık inkarcı çizginin tehlikeli bir devamıdır."

Başbakan'a ilham veren 1915 kahramanları

Daha önce yazdığım gibi 1915'te katledilen Ermenilere taziyelerini gönderen Başbakan Erdoğan'ın bu vicdanlı devlet adamı duruşu 1915'te Büyük Felaket yaşanırken de şerefli ve ahlaklı duruş gösteren devlet adamlarımızın devamıdır. Önceki günkü grup konuşmasıyla da 1915 kahramanlarının ruhunu şad etmiştir Erdoğan. .. Tehcir kararı kendisine tebliğ edildiği anda reddetme şerefini gösteren Kütahya Valimiz Faik Ali Bey'den bahsettim dün. Başka şehirlerden sürgün edilip perişan halde Kütahya'ya varabilen Ermenilere sahip çıkılması için maiyetine emir veren bu şerefli devlet adamımız... Kütahya Ermenilerine din değiştirmelerini dayatan, "Ya topluca ihtida edersiniz ve burada kalırsınız ya da tehcir kafilelerine katılırsınız" diyen şehrin haysiyet yoksunu polis müdürünü görevden alan, "Ermenilere karşı mezalime Kütahya Türkleri bugüne kadar katılmadı, bugünden sonra da katılmayacak" diye şehrin idare meclisinde haykıran onur abidesi bir devlet adamıydı Faik Ali. 
Yazının Devamı: http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/kutahyali/2014/05/01/basbakana-ilham-veren-1915-kahramanlari

Saray "U-Dönüşü" Yaparak "Ermeni Yetim Halısını" Sergileyebilir

Ermeni yanlısı ABD Kongre üyesi Adam Schiff, Beyaz Saray'ın yakında yetim Ermeni kızlarınca dokunan "Ermeni Yetim Halısını" sergileyeceğini söyledi. Schiff'in, bu açıklamasına dikkat çeken Washington Post gazetesi, bu gelişmeyi "yönetim için bir U-dönüşü" olarak nitelerken halının şimdiye kadar Türkiye'nin olası tepkisinden duyulan kaygı nedeniyle sergilenmediğinin düşüldüğünü kaydetti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "taziye" mesajına vurgu yapan gazete, Erdoğan'ın mesajının"Beyaz Saray'ın kararında bir faktör olup olmadığı belli" olmadığını da yazdı.

Ermeni ve Azeri diasporaları buluşuyor

Başbakan Erdoğan’ın Ermenilere 1915 olayları ile ilgili taziye mesajından sonra ilişkilerin düzelmesi için dikkat çektiği Dağlık Karabağ konusunda sürpriz bir gelişme yaşandı.Minsk Grubu’nun Eşbaşkanı Amerikalı James Warlick, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için ABD’de Ermeni diyasporasının en yoğun olduğu Los Angeles’taki Ermeni dernekleri çatı kuruluşu ile Houstan’daki Azeri diyasporası temsilcilerinin Mayıs ayında iki tarafın ABD’de uygun bulacağı bir yerde buluşacaklarını duyurdu.

Turkish liberals should back Erdogan's message to Armenians

Author Rasim Ozan Kutahyali
Turks should come to terms with the Armenian genocide, recognize the momentous step taken by Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and embrace the legacy of the many Turkish officials who saved Armenians from death. A telling example is the reactions faced by Amberin Zaman, Turkey correspondent for The Economist and fellow Al-Monitor contributor, for sharing my article on social media. Here is what happened, in her own words, from the Turkish daily Taraf: “Rasim Ozan Kutahyali, who is known to be close to Prime Minister Erdogan, penned an article for Al-Monitor, where I also contribute, in which he called the 1915 events genocide and said that those who deny it make him nauseous. I shared his article on Twitter late on April 22 with the note 'A good piece.' Many people were infuriated. In their view, I had 'betrayed' my profession by 'polishing up' someone who did not deserve it. Moreover, they believed Kutahyali had written the piece on Erdogan’s orders — to dupe foreigners.”

Armenian Genocide: historic illustrations

Erdoğan beni ters köşeye yatırdı

Amberin Zaman
Dün Ermeni soykırımının 99. yıldönümünü andık. Farklı bir anmaydı, çünkü bir gün önce bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti başbakanı ilk kez soykırıma uğrayan Osmanlı Ermenilerinin torunlarına taziye dileklerinde bulundu. Ermeni soykırımının Türkiye tarafından resmen tanınması, özür dilenmesi ve mağdurların mümkün ölçüde tazmin edilmesi gerektiğine inanan bir vatandaş olarak, beklentilerimden uzak olsa dahi, devletin yazılı bir açıklamayla ilk kez Ermenilerin mağduriyetini resmen tescillemesini önemsiyorum. Ne yazık ki memleketimiz o denli kutuplaştı ki Recep Tayyip Erdoğan’a karşı olan herkes hükümete verdiğim bu payeyi “döneklik”, “yalakalık” olarak görecektir.

24 Nisan taziye mesajına dair

Erdal Doğan
Ermenilerin yaşadıkları trajedi halen sürüp giderken, soykırımın 100. yılına doğru yaklaşırken bile bu acıların iç ve dış politik çıkarlara malzeme yapılıyor olunması bile bu acımasızlığın boyutlarını gösterir niteliktedir. Bu minvaldeki en somut gösteriyi ABD ve Fransa sergilemektedir. Özellikle ABD, sözleşmesel yükümlülüğü yerine getireceğine en az 30 yıldır Ortadoğu ve Kafkasya’daki çıkarları için soykırım tasarısını masada en son kart olarak saklamayı yeğlemekte, Fransa farklı dengelerle benzer yaklaşımla inkâr yasasını elinde tutmakta, İngiltere ve Almanya ise tüm olup bitenlere en hafifinden seyirci kalmakla yetinmekteler.

Azınlık okuluna kaydın önündeki 'soy kodu' engeli kalktı

Çocuklarını Ermeni okuluna gönderme mücadelesini sürdüren aile, İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla amacına ulaştı. Mahkeme’nin 15 Kasım tarihli yürütmeyi durdurma kararında şu ifadeler yer alıyor: “Davacı tarafından dava dilekçesine eklenen 17/12/2012 tarihli Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından davacının annesi N.E.B adına düzenlenen belgenin, davacının Ermeni soyuna mensup olduğuna karine teşkil ettiği, bunun yanında davacının dilekçesinde Ermeni asıllı olduğunu açıkça belirttiği de göz önüne alındığında, eğitim-öğretim hakkının kullanımı bakımından davacının Ermeni azınlığa mensup olduğunun kabulü gerektiğinden Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa ile korunan eğitim hakkını engelleyecek şekilde davacının Ermeni okuluna kaydının yapılmamasına ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. (Bu çok önemli karar umarız bu problemi tamamen ortadan kaldırır. Devlet ben Ermeniyim diyene değilsin demez. HYETERT)

Devlet 'Rum değilsiniz' dedi, iki Hristiyan genci okuldan uzaklaştırdı

Devlet, farklı etnik aidiyetten iki öğrenciyi Rum olmadıkları gerekçesiyle okuldan uzaklaştırdı.Azınlık vatandaşlarını kodlayan devlet, bu kez “Rum değilsiniz” diye iki Hristiyanı okuldan uzaklaştırdı. Geçen yıl devletin azınlık vatandaşlarını etnik aidiyetlerine göre 1’den 5’e kadar verilen sayılarla kodlayıp izlediği ortaya çıkmıştı. Taraf gazetesinden Sümeyra Tansel'in haberine göre, bu yıl yaşanan bir olay ise, devletin azınlık vatandaşlarını soy kodlarıyla izlemeye devam ettiği iddiasını güçlendirdi.

Siirtli Mehmet Emin Evin, özel mülkü olan arazide bulunan Süryani kilisesini satmak istiyor

Siirtli Mehmet Emin Evin, ailesinin 1980'lerde Siirtli Araplardan satın aldığı arazideki Mor Yakup Kilisesi'ni 1 milyon liradan satıyor. Tek şartı: Kiliseyi alan kardeşimi de bekçi olarak işe alsın...“1915’e kadar tüm bölge Hıristiyanlarındı sonra Müslümanların mülkiyetine geçti” diyen Evin, kendi ailesinin de aslen Keldani olduğunu fakat 1915’te zorla Müslüman yapıldığını ve Kürt gibi yaşamaya başladıklarını söyledi. ‘Defineciler de almak istedi’ Mehmet Emin Evin adına kayıtlı bulunan tapu belgesinin ‘gayrimenkulün niteliği’ kısmında ‘Kilise binası ve arsası’ ifadesi yer alıyor.

Atalay: Ermenistan'dan adım bekliyoruz

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) düzenlediği, 'Türkiye'de Demokrasinin Geleceği' konferansta katılımcıların sorularını yanıtladı... Atalay, sürprizleri seven hükümet olarak böyle ileri bir adım attıklarını söyledi. 1915 olaylarının gelecek yıl 100'üncü yılı olacağını hatırlatan Atalay, Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkileri normalleştirme noktasında son yıllarda attığı adımlardan söz etti. Atalay, "Hem ABD'den hem uluslararası camiadan ve tabii hem Ermenistan'dan, Ermeni diasporasından bu mesajın karşılığını bulma, değerlendirme ve bu sorunları çözme yönünde doğrusu biz de hem açıklama hem adımlar bekliyoruz. Biz bunu önemli görüyoruz, bizim bu noktada daha da önemli adımlarımız olacak" diye konuştu.

Erdoğan, Ermeni Açılımında Kararlı

Hilmi Hacaloğlu
1915 olaylarının 99. yıldönümü vesilesiyle yazdığı mektupla Türkiye’de özellikle milliyetçi ve ulusalcı çevrelerden tepki alan Başbakan Erdoğan, açılımda kararlılık göstereceğinin işaretini TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada gösterdi. Başbakan Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Biz korkmayacağız. Biz tarihi çarpıtanlardan olmadık olamayacağız. Gazi Mustafa Kemal tüm komşularıyla barış yapmıştır, kin gütmemiştir. Bizim arşivlerimiz açık, bizim korkumuz yok. Büyük devletlerin, büyük milletlerin korkusu olmaz. Bizim de yok.

Papa Francis: Yarı zamanlı Hristiyan olmayın, anlamlı hayatlar sürün

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki ünlü Copacabana plajında toplanan 3 milyondan fazla kişiye "Yarı zamanlı Hristiyan olmayın, anlamlı hayatlar sürün" tavsiyesinde bulundu. BBCTürkçe'nin haberine göre, şimdiye kadar düzenlenen en büyük Dünya Gençlik Günü kapsamında Brezilya'ya gelen Katolik gençlere hitap eden Papa, ülkede bir aydan beri devam eden protestolara değindi, "Sokaklardaki gençler, değişimin aktörü olmak istiyorlar. Başkalarının değişimin aktörü olmasına izin vermeyin" dedi.

Jonathan Kay: Turkey must accept the truth about the Armenian Genocide

Jonathan Kay
A family of Armenian deportees is seen in this undated  photo taken by Armin Wegner, a German 2nd Lieutenant stationed in the Ottoman Empire, who was investigating reports of Armenian massacres by taking photographs of deportation camps, primarily in the Syrian desert. United States Holocaust Memorial MuseumA family of Armenian deportees is seen in this undated photo taken by Armin Wegner, a German 2nd Lieutenant stationed in the Ottoman Empire, who was investigating reports of Armenian massacres by taking photographs of deportation camps, primarily in the Syrian desert.

Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği Rizede

Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in konuğu olarak ülkemize geldi. Patrik 2. İlia, burada yaptığı açıklamada, Türkiye topraklarında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Biz aynı milletiz, damarımız bir, kanımız birdir. Bunu herkes böyle bilecek" dedi.

Matiossian & Whitehorn: The Anne Frank of the Armenian Genocide

Vartan Matiossian and Alan Whitehorn, National Post
April is Genocide Awareness Month, an opportunity for people around the world to remember the victims of such events as the Rwandan Genocide, the Holocaust and the Armenian Genocide. Amidst the mass deportations and killings of Armenians that began in April, 1915, some of the targeted civilian victims survived. One was a young orphan girl, Arshaluys Mardigian (1901-1994), who lived just north of the city of Harpout in the Ottoman Empire. While most of her family was killed, she managed to flee the massacres and eventually immigrated as a teenager to the United States, where she lived initially under the auspices of an official of the American Committee of Armenian and Syrian Relief (later to become the highly influential international aid organization Near East Relief).

Türkiye Ermenileri Patrikliği: Erdoğan'ın taziye mesajına 'amin' diyoruz

Türkiye Ermenileri Patrikliği, Başbakan Erdoğan'ın 1915 mesajına 'Başbakan'ın, hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmaları dileklerine 'amin' diyoruz" sözleri ile karşılık verdi. Türkiye Ermenileri Patrikliği, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 1915 mesajına, “Sayın Başbakanımızın hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmaları dileklerine ‘amin’ diyor, iletilen taziyeyi sevgiyle kabul ediyoruz” sözleriyle karşılık verdi. Patriklik tarafından yayımladığı mesajında şunlar vurgulandı: Temel taşı olur: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı Türkiye ve Ermenistan halkları arasında tesis edilecek bir köprünün temel taşları olacak niteliktedir.

My perilous journey from Aleppo to Turkey

I recently traveled the only way out of west Aleppo, via the military route through Khanaser. It was quite an informative and at times tense trip that I’ll admit had me filled with trepidation in the lead-up. The Khanaser road is a makeshift track that winds across the Aleppo countryside down to Salamiyeh, in Hama, and connects the north of the country to the interior and the coast. It is also the only lifeline to the regime-controlled western part of the city and was recaptured by regime forces in a hard-fought campaign last summer.

‘Türküm diye bağırtılan azınlık öğrencilerine her fırsatta Türk olmadıkları hatırlatıldı’

Hazal Özvarış / hazalozvaris@gmail.com
Azınlık okullarındaki sorunlar ve çözümler üzerine çalışan hukukçu Nurcan Kaya devletin bu okullardan esirgediği bütçeyi, statü sorunlarını, materyal eksiklerini ve uygulamaları anlatıyor. “Galatasaray da Manchester United’ı elemişti, oradaki maç 3-3, buraki maç 0-0 bitmişti. Ali Sami Yen’deki maçtan çıkışta çok kalabalık olduğu için arka sokaktan ve şansa bizim okulun önünden geçtik biz. Ve çocukların bir kısmı, tribünden çıkanların bir kısmı bizim okulu taşlamaya başladılar milli maç çıkışı; hani Ermeni, İngiliz bilmem ne, bunların hepsi aynı, hepsi kötü, hepsi gâvur, hepsi işgalci, hepsi her neyse bildiğimiz resmi tarih… Ve mesela bizim sınıfın camı kırıktı ve sabah o tarih desinde ‘Hepimiz Türküz’ü işlediğimiz bir konuydu, ama üşüdük biraz, soğuk geliyordu oradan! Anlatabiliyor muyum?”Yukarıdaki cümleler, bugün sadece 22 tane kalan azınlık okullarının birinden mezun olan bir Ermeniye ait.

'Yerli-yabancılar' olarak gayrimüslimlerin vatandaşlık halleri

Av. Nazım Tural / turaltr@yahoo.com
Lozan ile getirilen eşit vatandaşlık ilkesinin, uzun zaman siyasiler, bürokratlar ve daha üzücü olan yanı, hukukçular ve yargıçlarca benimsenemediği görülmektedir... Cumhuriyet’in kuruluş döneminde yeni ulus devletin kuruluşu, ulusal bütünlük ve ulusal kimliğinin oluşturulması sürecinde gayrimüslimler idealize edilen ‘Türklük üzerine kurulacak ulusal bütünlük’’ için tehlike oluşturan unsurlar, ötekiler, güvenilmez gruplar olarak görüldüler. Çoğu zaman da yabancı olarak anıldılar veya tanımlandılar... . Lozan’ın gayrımüslim azınlıklara eşit vatandaşlık statüsü getirmesine, bunun temel yasa olarak kabul edilmesine, aykırı hiçbir yasal düzenleme yapılmayacağının kabul ve taahhüt edilmesine karşın Cumhuriyet’in gayrimüslim vatandaşlarına açık biçimde ayrımcılık yaptığı, ayrımcılığın bazı mevzuat ve yargı kararlarına yansıdığı görülmektedir.

'Küçük Ermeni kız' Paris yolcusu

Ziazan filminin dünya prömiyeri Paris'te gerçekleştiriliyor...Oyuncu Derya Durmaz’ın yazıp yönettiği, Türkiye’den Giyotin Film’in yapımcılığını üstlendiği kısa film Ziazan’ın dünya prömiyeri Paris'te gerçekleştiriliyor. Ermenistan Türkiye Sinema Platformu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen filmin dünya prömiyeri 30 Nisan Çarşamba günü Paris'te See a Paris - Güney Doğu Avrupa Sinemaları Festivali'nde yapılacak. Çok sevdiği tüpte çikolata kremasından alabilmek için amcasının valizine saklanarak, Ermenistan’dan Türkiye’ye geçmeye çalışan, 4 yaşında küçük bir Ermeni kızın hikâyesinin anlatıldığı Ziazan'ın çekimleri geçtiğimiz sene haziran ayında Erivan’da gerçekleştirildi.

Acıyı paylaşmanın sorumluluğu

Cafer Solgun
Başbakan Erdoğan’ın Ermeni soykırımının 99. yıldönümü vesilesiyle yayınladığı “taziye” mesajı, şaşkınlık ve yanı sıra konuyla ilgili çevrelerde temkinli bir memnuniyetle karşılandı. Doğrusu, Erdoğan’ın bu tür bir çıkış yapması beklenmiyordu... Tarihî kökleri bulunan “yüzleşme” sorunlarımızda atılan hiçbir adımı küçümseme lüksümüz yok. Bu, öncelikle kendi emeğimizi küçümsemek olacağı için. 99. yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ermeniler için “taziye” mesajı yayınlamıştır ve bundan sonra atılacak her adım buna göre atılacaktır... Unutmayacak ve hep hatırlatacağız: İnkâr zihniyet ve siyasetinin yıllardır kanatmaya devam ettiği acıları “paylaşmak”, gerekleri, sorumlulukları olan bir yüzleşme iradesiyle birlikte asıl anlamını bulur.

Başbakan Erdoğan: 'Aynı cesur tavrı Ermenistan'da bekliyoruz'

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkasının özgürlük alanının ihlal etmediği müddetçe özgürlükleri yaşamanın herkesin hakkı olduğunu söyledi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1915 olaylarıyla ilgili yayımladığı mesajın ardından Ermeni vatandaşlarından teşekkürler ve tebrik telgrafları aldığını belirten Başbakan Erdoğan, “Umut ediyorum ki gerek Ermenistan devleti gerek Ermeni diasporası bizim bu yürekli adımımızı görürüz. Aynı yürekli aynı cesur tavrı onlardan da görür ve bekleriz. Biz geçmişin acıları, acı hatıraları üzerine değil, umut üzerine barış, dostluk dayanışma üzerine bir gelecek inşa etmek istiyoruz” dedi. Bundan kimsenin korkmasına gerek olmadığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “77 milyon hepimiz aynı devletin vatandaşları, aynı milletin mensuplarıyız. Aynı devletin sahipleri mensupları olarak hepimiz biriz beraberiz birlikte Türkiye’yiz” dedi.

Bir 24 Nisan tahlili

Baskın Oran
Ben bir “gri”yim. Bu yüzden, beyazlar ve siyahlar beni pek tutmaz. “Ermeni Kırımı” deyişim (ayrıca, devletin özür dilemesini ve tazminat ödemesini isteyişim) nedeniyle Türkler, “Ermeni Soykırımı” demeyişim nedeniyle de Ermeniler ve şimdi kimi Türkiyeliler. 

'Ermeniler, 1 milyon Türk'ü katletti...'

Necdet Sivaslı
Ermeni Tarihçi-Yazar Levon Panos Dabağyan, yazdığı yazılarında,verdiği uluslararası konferanslarda,hem Ermenilerin,hem de Batı çevrelerini “Ermeni soykırımı” iddialarını şiddetle reddediyor. Bu nedenle ünlü Ermeni tarihçi-yazar adı geçen çevrelerce hedef tahtasına oturtulmuş. Buna rağmen Dabağyan “Türkiye tarihinde Ermenilere karşı bir soykırım kesinlikle olmadı” diyor. “Aksine Ermeniler Anadolu’da 1 milyon Türk’ü katletti” açıklamasını yapıyor. Bunu da tarihi belgeler ışığı altında açıklamaktan çekinmiyor. (Çukurlar çukuru bulur. HYETERT)

'Ermeni Soykırımıyla ilgili arşivlerin hepsi açık değil'

Nilay Vardar / bianet
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 Ermeni soykırımı ile ilgili açıklamasında "arşivlerin açık" olduğuna dair sözlerine araştırmacılardan yanıt geldi. Boğaziçi Üniversitesi doktora öğrencisi Mehmet Polatel, Genelkurmay arşivlerinin kağıt üstünde açık ancak fiilen kapalı olduğunu söyledi. Ayrıca açık olan arşivlerde de tasnif, belge eksikliği nedeniyle sorunlar yaşandığına dikkat çekti.

Romanya’ya Ermeni uyarısı

Romanya Temsilciler Meclisi Başkanı Zgonea ile biraraya gelen TBMM Başkanı Çiçek, “Ermeni diasporası tarafından Türkiye aleyhine karalama kampanyası yürütülüyor. Romanya parlamentosunun Türkiye’yi rencide edecek bu tür girişimlere izin vermeyeceğine inanıyoruz” dedi.

"Türkler ve Ermeniler Geri Dönülemeyecek Karar İleri Adımlar Attı"

Ermenistan'daki Bölgesel Çalışmalar Merkezi'nin Başkanı Giragosian, Başbakan Erdoğan'ın "1915 olayları" açıklamasının cesur bir adım olduğu görüşünde- Giragosian:-"Bu açıklama beklenmeyen ve eşi görülmemiş bir açıklamaydı. Bu açıdan bakınca Türk tarafından gelen iyi bir jest olduğu söylenebilir"- "Ben bu konuda iyimserim ve her iki tarafın da geri dönemeyecek kadar ileri adımlar attığını düşünüyorum"- "Ermeni hükümeti için Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinden başka bir alternatif yok"- "Türkiye'de Atatürk dönemindeki kadar derin bir devrim yaşanıyor"- "Ermenistan'ın Türkiye ile bu normalleşme fırsatını değerlendirmesi için daha dayanıklı ve güçlü bir demokrasiye ihtiyacı var"

Ermeni Aydınlarının Son Yolculuğu

Hamit Erdem
Üzerinden geçen bir asırlık zamana rağmen Türk-Ermeni ilişkilerinin bu denli sancılı, birbirinden uzak ve düşmanlık üreten politikalarla devam ediyor olması, tüm taraflar için uzun erimde ‘kaybetmek’ anlamına gelmektedir.Üzerinden geçen bir asırlık zamana rağmen Türk-Ermeni ilişkilerinin bu denli sancılı, birbirinden uzak ve düşmanlık üreten politikalarla devam ediyor olması, tüm taraflar için uzun erimde ‘kaybetmek’ anlamına gelmektedir. 24 Nisan 1915 tarihinde İstanbul’da Ermeni aydınlarına karşı yapılan geniş çaplı tutuklamalar, Ermeni halkının yaşayacağı büyük felaketin simgesel olarak başlangıç tarihi kabul edilmektedir.

Taverna Night – 2014

When:  May 3, 2014 @ 7:30 PM
Where:George Deukmejian Grand Ballroom of Ararat Home
15105 Mission Hills Road Mission Hills,CA 91345 USA

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

 Առաջնորդ Գարեգին Սրբազան 20 Ապրիլ Կիրակի օրը, Ս. Յարութեան Տօնին, կէսօրէ ետք այցելեց Պիլէֆէլտի Հայ Համայնքը, ուր յետ համայնքի Զատկական Ս. Պատարագի նախատեսուած էր շքանշանի եւ օրհնութեան գրի տուուչութիւն: Գարեգին Սրբազան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսութեան Ս. Ներսէս Շնորհալի բարձր  շքանշանով պարգեւատրեց համայնքի ատենապետ Տոքթ. Այհան Թուրանօղլուն եւ Վեհափառ Հայրապետի Օրհնութեան Գիրով` Տիկին Անահիտ Թուրանօղլուն, իրենց նուիրեալ երկարամեայ ծառայութեան համար:

Vomank Aramyan'da


Bahçeli: Başbakan'ın taziyesi bir nevi soykırım özrüdür

Türkiye’yi 12 yıldır yöneten başbakan ve hükümetin en büyük problemi tarih cahili olmalarıdır. Başbakan Erdoğan’ın 23 nisan günü 1915 olaylarına ilişkin mesajı. Mesajı yayınlanır yayınlamaz aynı anda tepkimizi gösterdik. Yazılan mesajda adil duruştan, o dönemde yaşanan acıları anlamaktan bahsetmiştik. Biz kendi acılarımızın yasını hala tutarken, ne hakla hangi yetkiyle karşılıksız taziyelerde bulunuyorsun? Doğrudur, acıları yarıştırmak, kategorik ayrımlar yapmak insani ve İslami değildir. Fakat ermeni çetelerinin katlettiği 518 bin 105 Müslüman Türkü nereye koyacağız?“Oldu bir kere ne yapalım, ölenle ölünmez” diyerek şahadetlere sırt mı çevireceğiz? Haksız yere suçsuz yere ölen her kim olursa olsun üzülmek insanlık gereğidir. İstanbul’da hepimiz Ermeni’yiz demek haktır da, Erivan’da hepimiz Türk’üz demek niçin imkansızdır? Empatiyi sadece Türk milleti mi yapacaktır? (İstiklal Savaşlarında toplam 9500 Şehit, 1.200.000 olduğu söylenen Ermenilerden 518.00 cinayet. Neredeyse adam başına bir cinayet düşüyor. Hem de azınlıkta oldukları halde. HYTERT)

Western Diocese of the Armenian Church

Renowned Pianist Vatche Mankerian to perform at the Western Diocese on Sunday, May 4

St. Thomas Parishioners Honored For Lifetime Of Exemplary Service

By Madlen E. Setian
On Palm Sunday April 13, the St. Thomas Church of Tenafly, N.J., celebrated the 49th anniversary of its consecration. The parish was once again honored by the presence of Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), who participated in the Divine Liturgy, delivered the homily and presided over the celebratory dinner.

Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri 2014


Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri 2014


Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri 2014

Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri 1: Yervant Odyan Anısına (3 Mayıs Ctesi 15.00-17.00 / İstanbul Ü. Konferans ve Kongre Salonu)

Mardin'de Hristiyan olmak isteyen genç ölümden döndü

Mardin'de geçen yıl Hristiyan olan D.G. akrabaları tarafından öldürülesiye dövüldü. Mardinli  D.G. geçen yıl inanç değiştirip Hristiyan oldu. Yılbaşına iki gün kala, 29 Aralık’ta akrabaları tarafından kaçırıldı ve boğazına bıçak dayanarak, tekrar Müslüman olması söylendi. D.G. de ölüm korkusu nedeniyle Kelime-i Şehadet getirdi. Hristiyan olduğu tüm çevresine yayılınca kilise önderi E.P.’den yardım istedi.

Etyen Mahçupyan: Ermeni meselesi Türkiye'nin iç sorunu, Ermenistan muhatap değil

Mahçupyan: Açıklama ile Ermeni meselesi siyasi bir mesele olmaktan toplumlar arası bir tarihi mesele olmasına doğru bir adım atılmış oldu. Zaman gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan “Ermeni söykırımı”nın Türkiye’nin iç sorunu olduğunu söyledi. Mahçupyan, “Kesinlikle hiçbir ilgisi yok. Ne Ermenistan devleti ne de başka bir devlet… Tabi bütün yurt dışındaki Diaspora'yla manevi bir ilgisi var elbette, onların dedeleri, babaları yaşadılar bunu sonuçta. Ama ben hiçbir devletin Ermenistan dâhil bu konuda taraf olarak muhatap alınması gerektiğini düşünmüyorum” dedi. (Ne zamandan beri insanlığa karşı işlenmiş suçları iç mesele oldu? HYETERT)

"Antep Ermenilerine ve Mallarına Ne Oldu? Antep'te Yeni Bir Zengin Sınıfın Doğuşu" (1915-1922) Ümit Kurt

10 Mayıs Cumartesi
Taksim Hill Hotel  saat: 14.00- 18.00

'Erdoğan Atatürk'ten sonra en büyük...'

Başbakan Erdoğan'ın Ermenilere taziye mesajının yankıları sürerken bugün Hürriyet Gazetesi'nde ilginç bir ilan yer aldı. Dün, Leon Armanlı'nın Hürriyet Gazetesi'ne verdiği Teşekkür ilanının ardından bugün de İşadamı Bedros Şirinoğlu Başbakan'ın Ermenilere taziye mesajına ilişkin bir teşekkür ilanı verdi.

'Tarihi bir adım'

Türk-Ermeni ilişkileri uzmanı Samson Özararat, NTV'ye yaptığı değerlendirmede Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını "Tarih bir adım" şeklinde nitelendirdi.Türk-Ermeni ilişkileri uzmanı Samson Özararat, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını NTV canlı yayınında değerlendirdi. Mete Çubukçu'nun sorularını yanıtlayan Özararat, yeni ilişkilerin başlangıcı olabileceğini söylediği açıklama için "Tarihi bir adım" nitelemesinde bulundu.

Ermeni Evleri Yok Edilerek “Ermeniler Tarihsizleştiriliyor”

Ermeni soykırımında katledilen veya yurtlarından edilen Ermenilere ait evler yıkılıp, yerlerine oteller dikiliyor. Tarihsizleştirme uygulamaları ile halen devam eden soykırıma karşı çıkan ve kendisi de bir Ermeni evinde yaşayan Yazar İbrahim Halil Aycan, halkların kültürel mirasına sahip çıkmaya çağırdı. Tarih sayfalarına dünyanın en büyük soykırımlarından biri olarak geçen Ermeni soykırımında, 100′üncü yıldönümüne girilirken, kültürel soykırım Ermenilerden arta kalan yapılar üzerinde halen devam ediyor. Antep’te, Ermenilerin soykırım döneminde terk ettiği, Bey Mahallesi’nde bulunan evler yıkılıp, yerine oteller yapılıyor. 

Erdoğan’ın Ermeni sorununa ilişkin sözleri

Başbakan Erdoğan’ın 23 Nisan günü 1915 Ermeni tehciriyle ilgili yaptığı açıklama yaygın biçimde tartışılıyor. Doğal olarak buna ilişkin değerlendirmeler de çok farklı.“Doğal olarak” dedim, aslında “bu ülkeye özgü biçimde” demek daha uygun olurdu. Çünkü bu ülkede, önemli-önemsiz nerdeyse her konuda, uzlaşmaya kapalı, bir birine taban tabana zıt uç görüşler çatışma halinde. Özellikle de AK Parti ve Erdoğan’la ilgili olarak. Bir kesime göre AK Parti ve lideri Erdoğan ne yapsa iyi. Bu kesime göre Erdoğan tarihi ve toplumsal büyük bir dönüşümün öncüsü. Diğer kesime göre ise ne yapsa kötü. Hatta Erdoğan bir diktatör ve faşizmi getirmiş bile! Bu kanatlar için bu işin ortası yok.

Ermeni Asıllı Vatandaşın Sinop'ta Duygulu Anları

İstanbul'da yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşı 82 yaşındaki Verjin Sarı, doğduğu ve gençlik yıllarına kadar kaldığı Sinop'a 64 sonra gelince duygulandı Doğduğu köyü, evini ve okulunu ziyaret eden Sarı: "Yıllardır Sinop'a gelmeyi çok istiyordum ancak bugüne nasip oldu.

‘Adalet yerini bulmalı, biz o gün özgürleşeceğiz’

 24 Nisan Soykırım Anması sebebiyle Boston’da tanıştığımız ressam Varteni Mosdiçyan ile 24 Nisan’ı, sanatını konuştuk, hikayesini dinledik. 44 yıldır ABD’de yaşayan Mosdiçyan, “Ben vatansızım. Artık kendimi dünya vatandaşı olarak görüyorum” diyor

Ermeniler, Macondo Köyü ve yüzyıllık yalnızlıklar

Orhan Miroğlu  / omiroglu@stargazete.com
Başbakan 1915’in tarihsel koşullarına atıfta bulunarak, bu koşulların Osmanlı İmparatorluğu içinde yaşayan halklara getirdiği acıları hatırlatıyor  ve bu acıları yaşamış Ermeniler’in bugün yaşayan torunlarına taziye dileğinde bulunuyor..Önyargılarla hareket edenler,  daha işin başında, bu tarihi açıklamayı itibarsızlaştırmaya ve konjonktürel şartlarla, mecburiyetten yapılmış bir açıklama olduğunu göstermeye çalışıyorlar. Oysa Batı’nın bir bütün olarak Ermeni sorununda, Türkiye’yi , böyle bir açıklama yapmaya zorlayacak  bir tutum içinde olmadığı besbellidir. Ermeni sorunu ve Ermenilerin geçen yüzyılın başında yaşadığı acılar, Batı’yı düne göre, bugün  daha fazla meşgul ediyor değildir. Ermeni diyasporası, ABD’den AB’ne varıncaya kadar, hiçbir zaman dünyadaki Yahudi diyasporasının siyasi ve entelektüel gücüne ulaşamadı. Amerikan Başkanlarının, büyük felaketin yıldönümünde ‘soykırım’ demeleri yıllarca beklenir durur. Ama bu beklenti hiçbir zaman gerçekleşmez. Bu kelimeye yüklenen tılsımlı anlamın çözümü kolaylaştıracağı düşünülür.

Ayık : Taziye İlk Adımdır

Röportaj: Mehmet KAYAHAN
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 yılında ölen Ermeniler için yayınladığı taziye mesajını, hümanist bir açıklama olarak değerlendiren Diyarbakır Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vartkes Ergün Ayık, “1915 kurbanı Ermeniler için taziyenin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı tarafından ilk defa yapılmış olması, bu acıların ileride giderilmesinin bir ilk adımıdır” dedi.

'Ermeni soykırımı ulus devlet politikalarının sonucudur'

 Ermeni soykırımını konu alan panelde konuşan Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ferda Keskin, o dönem farklı dini ve etnik grupların da soykırıma uğradığını belirterek, “Tüm soykırımlar, ulus devlet politikalarının bir sonucu" dedi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Şişli Gençlik Meclisi, 24 Nisan 1915 Ermeni soykırımına ilişkin Tatavla Tiyatrosu'nda, "2015'e 1 Kala: Soykırım ile Nasıl Yüzleşeceğiz" adlı panel düzenledi. Moderatörlüğünü HDK Gençlik Meclisi üyesi Jennifer Rachel Dyan'ın yaptığı panele, Çevirmen-Yazar Ayşe Berktay, HDP MYK üyesi ve Tarihçi Mutlu Öztürk ile Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ferda Keskin konuşmacı olarak katıldı. 

Dedeler, Torunlar, ‘Bizim Ermeniler’ ve Lobiler- II -Özge L. İspir

Hülya Yetişen
“Biz kırıldık daha da kırılırız. Ama katil de bilmiyor öldürdüğünü hırsız da bilmiyor çaldığını”  Cemal Süreya Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra, kendilerine “Hrant’ın Arkadaşları” diyen gruptan bir kısım akademisyen/gazeteci/sanatçı Türkiyeli aydının inisiyatifinde gelişen “Ermenilerden Özür Diliyorum” kampanyası başladı (1). Marc Nichanian’ın Edebiyat ve Felaket isimli kitabında bu tarz bir özürün özür olamayacağını söyleyerek eleştirdiği; inkar politikasının daha incelikli bir biçimiyle karşılaştığımız ve soykırımdan “Büyük Felaket” diye söz eden bu kampanya sadece inkar politikasını devam ettirdiği için değil, çok tepeden ve antidemokratik bir metni, kampanyaya destek vermek isteyen katılımcılara dayattığı için de eleştirilebilir.

Ermeni çift, 65 yıl sonra resmi nikahlarını kıydı

Diyarbakır'da yaşayan Ermeni çift, 65 yıllık birlikteliklerinin ardından bugün düzenlenen törenle resmi nikahlarını kıydı. Sur ilçesinde, 30 yıldan bu yana daha güvenli olduğu gerekçesiyle Meryem Ana Kilisesi'nin bahçesindeki tek odalı evde yaşayan Ermeni çift Beyzar Alata (85) ve Sarkis Eken'in (84) resmi nikahları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Nikah Memuru Esin Güleker tarafından kıyıldı.

İki Halk İçin Tarihi İlk

Emre Öztürk
Diasporanın öncülerinden, Ermeni asıllı İngiliz Tarihçi Prof. Sarafyan ‘Başbakan Erdoğan’ın taziye mesajı İki halk için de önemli bir ilk’ dedi. Sarafyan mesajın Ermenistan'da da karşılık bulacağını söyledi.

'Vatikan taziyeyi umut verici buldu'

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Papalık Doğu Kiliseleri Kongregasyonu Başkanı Kardinal Leonardo Sandri ile Vatikan'da bir araya geldi. İşler, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olayları için taziye mesajı yayınlamasının Vatikan nezdinde de olumlu karşılandığını belirterek, "Sayın Kardinal bu mesajın gelecek için umut verici olduğunu ifade etti" dedi.

Ermeniler'in Başbakan'la imtihanı...

Belda Gürsel
Sadece ihtiyaç halinde azınlıklar üzerinden siyaset yapan Başbakan'ın yeni limanı malumunuz, Ermeniler. Günlerdir 9 dilde yayınlanan taziye mesajını konuşuyoruz. Samimi mi değil mi, maksadı farklı mı, bu bir adım sayılır mı, şimdi ne olacak ve daha nice sorunun cevabını ilerleyen günlerde hep beraber öğreneceğiz. Açıklamayı yapan kişi Erdoğan olunca daha önceki deneyimlerimizden mütevellit arkasında bir şeyler aramadan yorumlamak pek mümkün olamıyor ne yazık ki. Ben bu mesajla ilgili çok fazla şey söylemeyeceğim fakat sizlere AKP'nin ve Başbakan'ın geçmiş dönemlerde (ki çok da geçmemiş aslında üç-beş yıllık mevzular) Ermeni Halkına ve Soykırım iddialarına karşı tutumunu hatırlatmak istiyorum. Üzerinde bayağı çalışılmış bir taziye mesajının dillendirilmesiyle sonuçlanan bu sürece nasıl geldik, bir bakalım...

Musa Dağı'ndan Cassa Bella'ya sessiz ağıt

Fehim Taştekin
Beyrut'ta uzun yıllar kunduracılık yaptıktan sonra Keseb'e yerleşen Papken'in gencecik oğlu Kevork'u sırf giydiği botlar nedeniyle öldürmüşler. Devletin 'uzaktan ilgilendiği', bölge sakinlerinin ise seferber olduğu Vakıflı'daki misafirhanede kalan Papken acısını 1 ay boyunca eşinden sakladı. Gözyaşı sürmez ebediyyen; ya durulur ya kurur. Kasketinin altına gizlediği göz pınarlarında yaş kalmamış Papken Curyan'ın.

Hikmet Kıvılcımlı,Deniz Gezmiş, Said Nursi ve Necip Fazıl Ermeni meselesi için ne dedi

Haksızlık ve adaletsizliğe karşı tavizsiz tavırlarıyla tanınan Nazım Hikmet ve Said Nursi, 'Ermeni' konusunda çok ilginç sözler söylemişler. Aynı şekilde Hikmet Kıvılcımlı ve Deniz Gezmiş'te bu konuda sözlerini sakındırmadı. “24 Nisan Ermeni Soykırımını Anma Platformu" üyesi yaklaşık bin kişi 24 Nisan'da, Taksim Meydanı girişinde 1915 olaylarında hayatını kaybedenler için anma etkinliği gerçekleştirdi. Sosyalist Halkın Kurtuluş Partisi üyesi bir grup da, Ermeni soykırımının yalan olduğunu söyleyerek, karşı eylem yapmıştı. Grup, "Ermeni katliamı yalanı emperyalizm yalanı", "Soykırım yalanı ABD yalanı", "Kahrolsun Emperyalizm" şeklinde sloganlar atarken, Deniz Gezmiş’in, Hikmet Kıvılcımlı’nın ve Mustafa Suphi’nin Ermeni meselesi üzerine sözlerinin yazılı olduğu dövizleri taşıdı. Bütün bunlar yanında özellikle Said Nursi ve Nazım Hikmet'in sözleri de öne çıkıyor...Darbe Günlükleri nedeniyle kapatılan Nokta Fergisi konuyu gündemine taşımış ve Nazım Hikmet'e sansür uygulandığını ortaya çıkarmıştı. (Şaşırdım dersem yalan olur. HYETERT)

Heybeliada Ruhban Okulu'nda Film Gösterimi

Yönetmenliğini Filistinli Robert Savo'nun yaptığı "The Savior/Kurtarıcı" filminin Türkiye özel gösterimi, Paskalya Bayramı kapsamında Heybeliada Ruhban Okulu'nda yapıldı. Filmin gösterimi öncesinde Ruhban Okulu'nun bahçesinde basın mensuplarına açıklama yapan Bursa Metropoliti ve Ayatriada Manastırı Başrahibi Elpidophoros Lambriniadis, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yavaş yavaş açılmaya başladığını söyledi. Okul olarak bu mekanı açma yetkisine sahip olmadıklarını ancak başka etkinliklere açmaya yetkileri olduğunu belirten Lambriniadis, "Zaten Ruhban Okulu manastır olarak faal. Kütüphanesi açık, kongrelere, müzik veya diğer kültürel etkinliklere açık" dedi.

Edward Nalbandyan Davutoğlu’na, Protokollerin imza günündeki ayrıntıları hatırlattı

Türk tarafı herkes tarafından 4.5 yıl önce reddedilenin bugün yenden canlandırılabileceğini  sanıyorsa bu sonuçsuz ve vizyonsuzdur. Açıklama bugün 26 Nisan’da Finlandiya’nın tanınmış «Paasikivi» Dış Politika Birliği Heyetiyle buluşması esnasında Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan’dan geldi; heyet bünyesinde Finlandiyalı siyaset ve toplumsal isimler, diplomatlar ve analistler yer almakta.

Taziye'nin İçini Doldurmak / ՑԱՒԱԿՑՈՒԹԵԱՆ ԱՆԿԵՂԾՈՒԹԻՒՆԸ ՀԱՄՈԶԵԼ

Ermenilerin ulusal yas günü arifesinde , T.C Başbakanının diplomatik bir atakla ''Taziye'' yayınlamasının amacı ne olursa olsun,99senedir bir ilk olması nedeniyle ve insani açıdan atılmış önemli ve anlamlı bir adım olarak görmek ,sanırım yanlış olmaz:Ancak,yayınlanan ''Taziye''de,1915 kırımında öldürülenlerle, birinci dünya savaşında ölenleri eşitlemek ve aynı torbaya koymak ,bence  büyük bir yanlış,çünkü 1915'te ölen insanların ölüm sebepleri farklı ve failleri de belli,oysa savaşta  ölenlerin durumu tamamen farklı,tarihe sorumlulukla bakmalıyız,savaşta ölenleri, kırımda öldürülenlerle eşitlersek,kırımda ölenlerin anısına saygısızlık ediliyor, gibi bir algı doğar:

Ermeni işadamı Erdoğan için Hürriyet'e ilan verdi

Başbakan'ın Ermenilere taziye mesajına karşılık Hürriyet'e bir teşekkür ilanı veren Ermeni işadamı, Erdoğan'a, "Siz adam gibi adamsınız, delikanlısınız" dedi...2 çocuk babası işadamı Leon Armanlı, daha önce de soykırım iddialarına pankartlı tepki göstermişti... Dedem Leon Agopyan, Atatürk'ün diş doktoruydu. Asılsız iddialarla huzurumuzu bozmasınlar. Türkiye'de yaşayan Ermeni vatandaşlar çok mutlu. Burada olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Soykırım diye bir şey olmadı" demişti. (Bilmediğimiz ne cevherler var. HYETERT)

Ermenistan’la ilişkiler şimdi düzelir mi?

Sami Kohen / skohen@milliyet.com.tr
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “24 Nisan jesti” Ermenistan ile kesik olan ilişkilerin normalleşmesine yol açabilir mi?... Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara-Erivan ilişkilerinin düzelmesinin, Bakü-Erivan uyuşmazlığının giderilmesine bağlı olduğunu öne sürdü. Onun deyişiyle “bu üç sütun” bir arada olmadan, sadece iki sütunun ayakta durması mümkün değil... Bu olayda bu tezin geçerliliği tartışılabilir. Ama biliyoruz ki aslında Ankara Karabağ ön şartını, Aliyev’den gelen sert tepki üzerine Azerbaycan’ı “kaybetmemek” için öne sürmüştür.Eğer Bakü’nün nabzı başından itibaren iyi ölçülseydi veya Aliyev zamanında ikna edilebilseydi, bu noktaya gelinmezdi.Ankara’nın Erivan ile ilişkiler konusundaki pozisyonu halen de budur. Dolayısıyla Dağlık Karabağ sorununun yakında halledilmesi olasılığı pek görülmediğine göre, 24 Nisan jestinin ikili ilişkilere fazla bir etkisi olamaz.

Ermeni tarihçiden Başbakan Erdoğan'a destek

Ermeni asıllı İngiliz Tarihçi Prof. Sarafyan Başbakan Erdoğan'ın taziye mesajına destek verdi. Diaspora Ermenilerinin öncülüğünü yapan ve kurucularından olan, Ermeni asıllı İngiliz Tarihçi Profesör Ara Sarafyan, Erdoğan'ın açıklamalarının iki halk içinde çok önemli ve bir ilk olduğunu vurguladı. Lobilerin Ermenistan halkının tamamını temsil etmediklerinin altını çizen Sarafyan, "Başbakan Erdoğan Ermeni soykırımı meselesini tarihçilerle ve barışçıl bir diyalogla çözmek istiyor. 2015 yılına kadar bu tartışmanın iki halk tarafından ciddiyetle kamuoyunda tartışılacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

30 Mart Yerel Yönetim Seçimleri Ve Sonrası Yuvarlak Masa/Panel

Tarih: 2 Mayıs 2014
Yer: Cezayir Restaurant Toplantı Salonu
Adres: Hayriye Caddesi 12, Galatasaray, Beyoğlu, 34425 İstanbul  Tel: 0 212 245 9980

Kutsal devlet miti

Türkiye Cumhuriyeti devleti üzerindeki mitin dağılmasını AK Parti sağlamıştır. Değeri kendinden menkul, şanlı bir geçmiş üzerinde yükselen devlet imajını yıkmıştır. Yeni Türkiye’nin kurulma sürecinde, devlete hükmetmiş aktörlerin modernleşme tarihimiz boyunca yaptıkları kıyımları hatırlamış ve sürecin failleriyle hesaplaşılması, sürecin mağdurlarıyla helalleşilmesi gerektiğini belirtmiştir. AK Parti karşısında bürokratik oligarşinin, CHP, MHP ve Gülen Hareketi vb. sağcı ve solcu oluşumların kolaylıkla ittifak kurabilmelerinin altında, söz konusu değeri kendinden menkul devlet mitinin yıkılmasından duyulan rahatsızlık yatmaktadır.

Avrupa Irkçılık Karşıtları Hareketi EGAM: Bugün hangi Ermeni Soykırımını inkar eden bir ülkenin yurttaşlığını kabul eder?

Soykırımını resmen inkar eden bir ülkede Ermenilere yuttaşlık önermenin ne anlam ifade ettiğini anlamak güç. Açıklama bugün 26 Nisan’da düzenlenen basın toplantısında, Soykırım kurbaları varislerine Türkiye’nin yurttaşlık vermeye hazır olduğu konusuna değinen,  Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Örgütleri Hareketi Başkanı (EGAM) Benjamin Abtan’dan geldi. Benjamin Abtan, bugün hangi Ermeninin yaklaşık 100 yıl Soykırım gerçeğini inkar eden bir ülkenin yurttaşlığını kabul edeceği yönünde sorun olduğunu ifade etti. 

Amerika'da Ermeni iddiaları protesto edildiNew York'taki Times Meydanı'nda, Ermeni iddiaları protesto edildi.

New York'taki Times Meydanı'nda ''Ermeni Soykırım Yalanına Son ve Şehit Diplomatlarımızı Anma'' mitingi düzenlendi. 42’nci Sokak ve 7’nci Cadde arasındaki alanda yapılan mitinge, Tennessee Teknik Üniversitesi’nden siyasi bilimler profesörü Prof. Dr. Michael Gunter de katılarak bir konuşma yaptı.

1915'ten 28 Şubat'a zulüm tarihi

Rasim Ozan Kütahyalı
En azınlık olana en sert ve gaddar zulümler uygulandı Kemalistler tarafından. Gayrımüslimler direkt imha edilme ve kovulma politikasıyla yüz yüze geldiler. Şunu da unutmayalım ki İttihatçı arındırma politikası 1915'te bitmedi, bugünlere kadar "tehcir" sürmeye devam etti. Askeri vesayet rejimi bu toprakları sistematik olarak gayrımüslimlerden arındırdı.Herhalde Hasan Celal Güzel de bu gerçeği inkar etmeyecektir. Çünkü 28 Şubat'ın kahramanı Hasan Abi de gayrimüslim kardeşlerimizi mahveden aynı İttihatçı-Kemalist zihniyet tarafından zulüm gördü ve içeri atıldı...
Yazının Devamı:  http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/kutahyali/2014/04/27/1915ten-28-subata-zulum-tarihi

100 Yıllık Liseler 3.Ara Güler Fotoğraf Yarışması