Etiketler

İstanbul'daki Ermeni kiliselerinde Soma için pazar ayini yapılacak

Türkiye Ermenileri Patrikliği, 18 Mayıs Pazar günü İstanbul'daki Ermeni kiliselerinde gerçekleştirilecek ayinlerde, "Soma maden ocağında yaşanan elim kazada hayatını kaybedenler için Yüce Tanrı'dan rahmet, yaralanan işçiler için acil şifa ve göçük altında bulunanların salimen sevenlerine kavuşmaları için dua edileceğini" duyurdu.

Amsterdam’da 293 Nolu köprü «Ermeni köprüsü» olarak yeniden adlandırıldı

15 Mayıs’ta Amsterdam Kutsal Ruh  Ermeni Kilisesi bitişiğinde bulunan köprüde isim plakatının açılış töreni gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanlığı Basın servisinden verilen bilgiye göre; Assen «Armenia»  Birliği Bşk. Nikolay Romashchuk’un çabaları sayesinde Amsterdam Kutsal Ruh Ermeni Kilisesi bitişiğinde bulunan 293 Nolu köprü Amsterdam Belediyesi kararıyla «Ermeni Köprüsü» olarak yeniden adlandırıldı.

İsrail dölü olmak...

Haymi Behar
Böyle bir iddia var, başka türlü de duyulabiliyor, her ihtimale karşı meraklısına Türkiye'de "İsrail dölü" olarak doğmak ne demek anlatayım istedim: Adının ve soyadının İbranice ya da İspanyolca, göbek adının Türkçe olması demek. Evde adın sokakta göbek adınla çağrılmayı daha 3 yaşında benimsemek demek.
Her girdiğin yeni ortama göre kendini tanıtırken hangi ismini kullanacağına anında karar verebilme yeteneğini geliştirmek demek. Daha ilkokula yeni başlamışken senin soyadın neden farklı? Sorularına cevap yetiştirme becerisini edinmek demek.

Feast of the Apparition of the Holy Cross

On Sunday, May 18, the Armenian Church will celebrate the Feast of the Apparition of the Holy Cross. The Apparition of the Holy Cross is the third feast of the Holy Cross and is celebrated on the fifth Sunday after Easter. At noon on May 19, 351 AD, a bright, luminous cross appeared over the skies of Jerusalem, centered over an area spanning from the Mount of Olives (where Christ was betrayed and arrested) to Golgotha (where Christ was crucified). Awestruck, the faithful of Jerusalem rushed to church to give thanks and glorify the Lord.

Ermeni Cemaati: Soma da Ölenler İçin Dua Ediyoruz

Hatay Ermeni Kiliseleri Baş Papazı Derhayr Avedis Tabaşyan, Ermeni Cemaati adına, Soma maden ocağında yaşamlarını yitirenler için başsağlığı dileğinde bulundu. Tabaşyan, "Soma’da yaşamlarını yitiren kardeşlerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına ise başsağlığı diliyoruz. Yaşadığımız acı çok büyük. Ülkemizi derin bir yasa boğan bu acılı günlerde tek ümidimiz maden ocağından daha fazla ölüm haberinin gelmeyişi olacaktır.

First Service in 50 Years Held in Turkish-Occupied Armenian Church of Nicosia

Parishioners attend Divine Liturgy at the Armenian Church of Virgin Mary in Nicosia, fifty years after the church last conducted service. Divine Liturgy was carried out for the first time in 50 years in the Armenian Church of Virgin Mary in the Turkish-occupied northern part of the Cypriot capital of Nicosia on Sunday, Gibrahayer Magazine reports. The Liturgy was carried out by the Armenian Archbishop Varoujan Hergelia, who re-consecrated the church as it had not been used for such a long time. The event was addressed by Armenian-Cypriot Member of Parliament Vartkes Mahdessian, who spoke at the church’s first ceremony in more than half a century.

“Ermeni diasporası tazminat peşinde”

Büyük Birlik Partisi Yüksek İstişare Kurulu başkanı Araştırmacı-Yazar Hakkı Öznur, konferans verdi. Öznur konferansta özetle, Ermeni diasporasının hedefinde Türkiye’den toprak ve tazminat koparma vardır. Yaban menşeili hatta Ermeni tarihçilerin bile soykırım olmadığını Türklere Rusların kışkırtması ile Ermeni çetelerinin katliam yaptığını ispatladıklarını söyledi. Hrant Dink bile biz Ermeniler Rusların oyununa geldik, Türklere de siz bu uluslar arası güçlerin oyununa gelmeyin dediği için öldürüldüğünü belirtti. PKK terörünün ASALA’nın devamı olduğunu ve bu iki örgütün ve açılım projelerinin arkasında Amerika, Avrupa ve Ermeni diasporasının olduğunu vurguladı. (Yalandan kim ölmüş? Devlet başkanı toprak talebimiz yok diyor ama bu araştırmacı inanmıyor.Bölük dur, Kandıralı sen de dur demek gerekiyor. Tazminat istemekten doğal ne olabilir?HYETERT)

Bir itirafname olarak Bardakçı’nın sandığı*

Ümit Kurt
1915’te sürgün ve imha edilen Ermenilerin taşınır ve taşınmaz mallarına “hukuk”un bütün araçları kullanılarak önce İttihat ve Terakki (İT) iktidarının yayımladığı, daha sonra da Cumhuriyet dönemindeki hükümetlerin miras aldığı Emval-i Metruke Kanunları ile nasıl el konulduğunu ve dağıtıldığını Taner Akçam ile birlikte kaleme aldığımız “Kanunların Ruhu: Emval-i Metruke Kanunlarında Soykırımın İzini Sürmek” başlıklı çalışmada tafsilatıyla ortaya koymuştuk. Emvali Metruke Kanunları çerçevesinde çıkartılan bütün kanunlarda söz konusu mal ve mülklerin Ermenilere ait olduğu ve bunların en azından değerlerinin kendilerine teslim edileceği belirtilmesine rağmen türlü yollarla buna engel olundu ve Ermenilerin maddi temelleri de ortadan kaldırılmak suretiyle fiziksel imhaları tamamlandı. Bu kanunlar “sayesinde” Ermeniler âdeta varlık durumunda yokluk durumuna düşürüldüler.

Türkiye’nin bugünkü politikası, Ermeni Soykırımının inkarından daha tehlikeli

Arsen Avagyan
Ermeni Soykırımının tanınması yönünde Türk siyasetinde kimi taktik değişlikleri gerçekleşti. Türkiye uluslararası toplumun gözüne diyaloga hazır bir ülke olarak görünmeye, bu şekilde Ermeni Soykırımının uluslararası tanınması sürecini engellemeye çalışıyor. ..Tarihçi, Türkiye Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Ermeni Soykırımını tanımadığını ilan ettiğini ifade ederek ″Ermeni Soykırımını sadece trajedi olarak adlandırıyor, bu tanıma değildir. Bence bu uluslararası toplumu uzun vadeli sorundan saptırma amacı da taşımaktadır: Yani Türkiye’yi inkarcı politika yürüten bir ülke olarak değil, aksine kendi tarihiyle uzlaşı sürecinde olduğu ve Ermeni Soykırımının uluslararası tanınmasının sadece bu sürece mani olacağını ilan etmektir″ dedi. Avagyan, bunu Ermeni Soykırımının inkarından daha tehlikeli olduğuna işaret etti.

Azınlıklar kısır döngüsü

Herkul Millas
Buraya kadarı yazının kolay kısmıydı. Zor kısmı “azınlık üyesi” olan benim  hoşnutsuzluğumla ilgili. Azınlıkların günlük yaşamlarını olumlu yönde etkileyen adımlar iyi bir şey tabii, zaten alan memnun veren memnun.  Sorun olarak bu tür alanları gören azınlık üyelerinin mutlu hissetmeleri de sevindirici. Ama ben azınlık sorunumu farklı yaşadım. Vakıf malları beni pek meşgul etmedi, ne ibadet yerleri ne de kimin kimi ziyaret edeceği. Kimseden özür talebim de olmadı. Benim derdim modernitenin bir ilkesiyle ilgiliydi; eşit yurttaş olmak istemiştim. Ve belki daha önemlisi demokratik bir ortamda eşit yurttaş olmak. Zaten eşitlik ancak demokratik ortamda var olabiliyor; veya eşitlik yoksa demokrasi de yoktur diyebiliriz.  Ama son yılların kazanımları eşitliği sağlamıyor. Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/yorum_azinliklar-kisir-dongusu_2216877.html1915'le Toplumsal Yüzleşmede Kürtlerin Kimlik ve Yurt Eksenli Çekinceleri

Hovsep-Hayreni
Gelawej/ 10 Mayıs 2014 günü Berlin'de yapılan "1915 soykırımı, Toplumsal Sorumluluklar ve Roller; Kürt, Ermeni, Asuri-Süryani İlişkileri"  konferansına Hovsep Hayreni'nin sunduğu tebliğin tam metni:

Hristiyan olduğu için idam edilecek!

Sudan'da Müslüman değil Hristiyan olduğunu söyleyen ve Hristiyan bir erkekle evlenen hamile bir kadın idama mahkum edildi. AFP ajansına göre yargıç sekiz aylık hamile olan Meryem Yahya İbrahim İshak adlı kadına, "Sana kararından vazgeçmen için üç gün süre verdik. Ama İslam'a dönmeyi reddettiğin için sana asılarak idam edilme cezası veriyorum" dedi. (Ne diyelim, Allah yardımcısı olsun. Adalete bak. HYETERT)

Hangi ülkelerinden Soma faciası için taziye mesajları geldi?

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için birçok ülkede anma töreni düzenlendi, taziye defterleri açıldı. Mısır'dan Ermenistan'a kadar tüm dünya ülkelerinden taziye mesajları yağmaya devam ediyor. Çok sayıda ülke Soma faciası için taziye mesajı gönderdi. Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için birçok ülkede anma töreni düzenlendi, taziye defterleri açıldı.

Seyfo Center'in 1915 Soykırımı konferansına mesajı

Gelawej/ 10 Mayıs 2014 günü Berlin'de yapılan "1915 soykırımı, Toplumsal Sorumluluklar ve Roller; Kürt, Armeni, Asurü-Süryani İlişkileri"  konferansına Merkezi Stocholm'de bulunan Seyfo Center adına Fehmli Barkarmo bir mesaj gönderdi. Barkarmo, mesajında "Soykırımla yüzleşme, Türk Devleti’nin sorumuluğu olduğu kadar Kürt Hareketinin de önde gelen sorumluluklarından biridir." görüşünü dile getirdi.

Dersim Özelinde Soykırımın Siyasal ve Kültürel İzleri Üzerine Kişisel Gözlemlerim

Erdem Özgül
Gelawej/ 10 Mayıs 2014 günü Berlin'de yapılan "1915 soykırımı, Toplumsal Sorumluluklar ve Roller; Kürt, Armeni, Asuri-Süryani İlişkileri"  konferansına Erdem Özgül'ün sunduğu tebliğin tam metni:

Abut Can'ın, Berlin 1915 Soykırımı Kürt, Ermeni Asuri/Süryani ilişkileri konferansına sunduğu tebliğ

Gelawej/ 10 Mayıs 2014 günü Berlin'de yapılan "1915 soykırımı, Toplumsal Sorumluluklar ve Roller; Kürt, Armeni, Asuri-Süryani İlişkileri"  konferansına Abut Can'ın sunduğu tebliğin tam metni:

Taziye sunulan Ermeniler hâlâ hariciye sorunu mu?

Alin Ozinian
Ermeni cemaatinin dini temsilcilerine ve “önde gelenlerine” bu tip konular ortaya çıktığında her zaman ihtiyaç duyulur. Onların hükümetin aldığı kararları desteklemesi ya da yanlış bulunan Ermenistan ya da Diaspora siyasetini lanetlenmesi arzu edilir, zaten bu çevreler de “leb demeden leblebiyi anlarlar”. Ermeniler konusunda uygulanılan siyasetin içerideki Ermeniler tarafından desteklenmesi dışarısı için hayati önem taşır çünkü. “Biz içeride mutluyuz, birbirimizle hiçbir sorunumuz yok, hep o ‘kötü' Diaspora, hep o ‘fakir' Ermenistan ortalığı karıştırıyor...” yaklaşımı, her yaraya merhem edilir Türkiye'de. Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/yorum_taziye-sunulan-ermeniler-hala-hariciye-sorunu-mu_2216513.html

Remember the Armenians

Lubna Abdel Aziz
The loudest voice expressing outrage came from Turkey, in which case one can only call it laughable! Remember the Armenians?  Last week the Armenians commemorated the 99th anniversary of the massacre of their race by the Turks in 1915. It was called Red Sunday--April 24, 1915. Slowly, silently, in the dark of night, all the Armenian intellectuals and community leaders were rounded up and executed en masse. The date is known as ‘Genocide Remembrance Day’, and that was only the beginning. While the Turkish government offered its condolences to the Armenians of this painful tragedy of mammoth proportions, the Prime Minister Recep Tayyip Erdogan dared to reject the charges of an Armenian Genocide. In his rigid immobility he appeared hardly human as he described it ‘as exaggerated accounts’ of those ‘enemies of the Ottoman Empire’ and ‘casualties of a world war’ that did not exceed 500,000… as if that were a trifling number of humans. Is he ever conscious of his lack of humanity. “We are a people who think genocide is a crime against humanity”, said the Turkish PM, “and we would never turn an eye to such blind action”.  Is there a magic to vice that is irresistible? Who should be outraged now?

“Erdoğan iyi adım attı”

Batman’ın Sason ilçesinin köylerinden 1915 olaylarında Rusya ve Erivan bölgesine yerleşen Ermenilerin izini Abhazya’nın Gagra kentinde bulduk. Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ermeni olan Abhazya’da polis, lokantacı ve çiftçilik yapan Sasonlu Ermeniler; “İlk kez Türkiye’de Başbakan’ın ağzından Ermeni soykırımıyla ilgili taziye mesajı duyuyoruz. Keşke önceki Başbakanlarda bu erdemliliği gösterseydi” diyorlar. Batman’ın Sason ilçesinin köylerinden 1915 olaylarında Rusya ve Erivan bölgesine yerleşen Ermenilerin izini Abhazya’nın Gagra kentinde bulduk.

Kiliselerde madenciler için dua

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasıyla ilgili taziye mesajı yayımlayan Türkiye Ermenileri Patrikliği, Pazar günü İstanbul'daki Ermeni kiliselerinde gerçekleştirilecek ayinlerde işçiler için dua edileceğini duyurdu.

Սիպիլ Ստացաւ Սփիւռքի Լաւագոյն Երգչուհիի Մրցանակը / Sibil receives award for Best Singer in the Diaspora

Քալիֆորնիոյ հանգստավայրերէն՝ Փալ Սփրինկսի Ակուա Գալիէնթի Տը Շով դահլիճին մէջ Մայիս 11-ին տեղի ունեցաւ “Ամերիկայի համաշխարհային երաժշտութեան մրցանակաբաշխութիւն”-ը, որուն հրաւիրուած էին մասնակցութիւն բերելու նշանաւոր բազմաթիւ արուեստագէտներ։ Մրցանակաբաշխութեան ընթացքին պոլսահայ երգչուհի Սիպիլ Փէքթորոսօղլու ստացաւ “Սփիւռքի լաւագոյն երգչուհի” մրցանակը։

Ermeni mallarına ne oldu?

Garip Avcı
Daha önce de bir kaç yazımda Ermenilerin acılarından ve yurt dışında gördüğüm Ermenilerle ilgili anılarımdan bahsetmiştim... Sadece benim sorguladığım yüzyıllarca Antep'te yaşamış belli varlık sahibi bu zanaatkar Ermenilerin mallarına ne olduğudur. Acaba bunu sadece ben mi merak ediyorum derken  10 Mayısta İstanbul'da Hill Otelde "Antepte Yeni Bir Zengin Sınıfının Doğuşu 1914-1922" konulu bir konferansın yapıldığını  ve önümüzdeki günlerde aynı konferansın Gaziantep'te planlandığını duydum ve memnun oldum. "Niçin ?" derseniz , yurtdışına sürülen Ermeni vatandaşların mallarına sahip çıkabilmeleri için  5 yıl gibi kısa bir süre tanınmış, zaten gelmeyen zavallıların tüm malları ise çıkarılan bir kanunla Antep zenginlerince kapışılmıştır. Sanırım diğer iller de öyle.

Vatikan'la görüşme bugün!

Kırklar Meclisi'nden bir heyet, Diyarbakır'da geçen yıl içinde Ermeni, Keldani kiliseleri ile bir cami, Alevi ve Yezidi Evi'nin yer aldığı Kültürler Sokağı Projesi'ni Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'a anlatmak için Vatikan'a gitti. Diyarbakır Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Keldani, Ermeni, Süryani, Yezidi, Türkmen Alevi Dedesi, Müslüman Din Alimi, Şeyh Said'in torunu ile Duhok Belediye Başkanı Şevket Muhammed Osman'dan oluşan heyet, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'la görüşmek üzere dün İtalya'ya gitti.

Then and Now

By Garen Yegparian
Then: Menderes, Gursel, Inonu, Urguplu, Demirel, Erim, Melen, Talu, Ecevit, Irmak, Ulusu, Ozal, Bozer, Akbulut, Yilmaz, Ciller, Erbakan, Gul (you get to choose your favorite liar/denier, er, former Turkish prime minister). Now: Erdogan. Then: “Armenians were deported out of war zones and died as they traveled.” Now: “We feel your pain, but hey, Turks/Muslims died in large numbers, too.” Then: Gross, over-the-top denial. Now: Polite, sophisticated denial. (Bu da Diyasporanın gerçek sesi. HYETERT)

Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı

Türkiye ve Ermenistan’dan sekiz sivil toplum kuruluşunun, Avrupa Birliği’nin İstikrar Aracı altındaki finansmanı ile hayata geçirdiği Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı başladı... Ocak 2014’te başlayan ve 18 ay boyunca devam edecek 2 milyon Avro bütçeye sahip programı yürütecek Konsorsiyum, Ermenistan’dan Civilitas Foundation (CF), Eurasia Partnership Foundation (EPF), Public Journalism Club (PJC), Regional Studies Center (RSC); Türkiye’den Anadolu Kültür, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) ve Hrant Dink Vakfı’ndan oluşuyor.

Church Leaders Congratulate Syrian Patriarch

On Tuesday, May 13, Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), hosted an ecumenical gathering at the Diocesan Center in honor of His Holiness Mor Ignatius Aphrem II Karim, the former Metropolitan of the Syriac Archdiocese of the Eastern United States who was recently elected as Patriarch of the Syriac Orthodox Church. Leaders of the Roman Catholic, Oriental Orthodox, Episcopalian, and Eastern Orthodox churches came together at St. Vartan Armenian Cathedral for a prayer service, followed by a reception to honor Patriarch Ignatius Aphrem.

Church Leaders Honor Syriac Patriarch

On Tuesday, May 13, Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian hosted an ecumenical gathering at the Diocesan Center in honor of His Holiness Mor Ignatius Aphrem II Karim, the former Metropolitan of the Syriac Archdiocese of the Eastern United States who was recently elected as Patriarch of the Syriac Orthodox Church. Leaders of the Roman Catholic, Oriental Orthodox, Episcopalian, and Eastern Orthodox churches came together at St. Vartan Armenian Cathedral for a prayer service, followed by a reception to honor Patriarch Ignatius Aphrem.

SHOAH Döneminde Adil Milletler Konferansı

Konferans iptal edildi HYETERT

Politik Duruş Olarak Anti-Militarizm -Dünya Vicdani Retçiler Günü

Güven Gürkan Öztan
Bugün Dünya Vicdani Retçiler Günü. Kimsenin bir diğerini öldürmek zorunda bırakılmadığı, çocukların katledilmediği bir dünya için anti-militarizmi bir politik eylem biçimi olarak savunmak şart... 15 Mayıs, yirmi yılı aşkın süredir vicdani ret ve barış aktivistlerinin müthiş gayreti ile  Dünya Vicdani Retçiler Günü olarak takvimlerde yerini aldı ve her yıl vicdani reddi ve anti-militarizmi konu alan etkinliklerle kutlanıyor... Vicdani ret ile anti-militarizm aynı şey değiller ama aralarında çok sıkı bir bağ var. Anti-militarizm vicdani redde indirgenemez şüphesiz ancak vicdani ret, anti-militarist politik hattın çok önemli bir bileşeni. Vicdani ret, çok temelde bireysel bir tutum alış olarak tarif edilir. Asıl belirleyici olanın bireyin vicdanı ile “kolektif iyi” olarak sunulan arasındaki gerilimde vicdanını dinlemesidir. Bireyin kendine hesabını veremeyeceği bir şeyi (örneğin silah tutmak, insan öldürmek) yasa gereği olsa dahi yapmama seçimidir.

Dünyadan taziye mesajları yağıyor

Soma'da yaşanan maden kazası sonrası dünyadan Türkiye'ye taziye mesajları gelmeye başladı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından Twitter üzerinden yayınlanan başsağlığı mesajında, "Manisa'da maden kazasında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Bütün iyi duygularımız, halen madende kurtarılmayı bekleyenlerle ve Türkiye halkıyla birliktedir" denildi. (Ermenistan'ın taziye mesajı sanırız henüz ajanslara düşmemiş. HYETERT)

Serj Sarkisyan’dan, Türk mevkidaşı Abdullah Gül’e taziye telgrafı

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 14 Mayıs’ta Türk mevkidaşı Abdullah Gül’e, Türkiye’nin Soma'da meydana gelen ve yüzlerce yurttaşın hayatını kaybettiği elim maden kazası vesilesiyle taziye mesajı iletti. Cumhurbaşkanı Sarkisyan, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına teselli, yaralılara acil şifalar dileyerek, cumhurbaşkanı Gül ve Türkiye halkına samimi başsağlığı dileklerini iletti.

Sayat Nova Korosu


Türkiye Ermeni toplumundan doğan, çalışmalarına 24 Nisan 1972 tarihinde Boyacıköy Surp Yerits Mangants Kilisesi çatısı altında başlayan Sayat Nova Korosu, 23 Mayıs 2014, Cuma günü Şişli Kent Kültür Merkezi’nde ‘Yaş 42’ temasıyla vereceği konserde 42 yıllık hikâyesini sahneleyecek.

Şişli Spor Kulübünden Haberler

2013-14 sezonu Şişli spor Kulübü "Ananevi Kış Bakırköy spor okulları kapanış töreni " Cumartesi günü Bakırköy Dadyan derneğinde yapıldı. Kulüpten 2.başkan Alen Tekbıçak, genel sekreter Jirayr Kılıçdağı, okullar müdiresi Talin Boğosyan, basketbol antrenörleri Barkev Kılıncıoğlu ile Garen Palancı hocalar ve voleybol antrenörleri Özer Tunalı ile Rafi Kalk hocalar katıldılar.

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

13 Մայիս երեքշաբթի երեկոյեան Առաջնորդ Գարեգին Սրբազան, ընկերակցութեամբ Տէր Հրաչի, Պոննի Մարիթիմ հիւրանոցի մէջ մասնակցեցաւ Յոյն Ուղղափառ Առաջնորդութեան պաշտօնական ընդունելութեան, զոր տեղի ունեցաւ Կ.Պոլսոյ Ն.Ս. Բարթուղիմէոս Ա. Տիեզերական Պատրիարքի Գերմանիայ  այցելութեան առթիւ:

Derneklerarası Tatyos Günter Tavla Turnuvası

Nisan ayında oynanmaya başlayan turnuvanın bu hafta gurup maçları tamamlandı ve  yarı final karşılaşma sıralaması belli oldu. Bu yıl turnuvaya 12 dernek takımı katılıyor. Maçlar iki gurup halinde oynandı. Gurup maçları sonunda dereceye giren ilk dört takım karşı guruptaki takımlarla eleme usulü maçlar oynayarak birinciliğe ulaşmaya çalışacaklar.

Mor Kiryakus Manastırı’nda tarih katliamı!

Ferhat Arslan
3. yüzyılda yapılan ve Yukarı Mezopotamya’nın ilk üniversitesi konumuna sahip olan Mor Kiryakus Manastırı, şimdi hayvan gübresi deposuna dönüştürülmüş. Kilisede çevre düzenlemesi ve kazı çalışmaları arkeologlarla değil, İş Kur’dan temin edilen geçici işçilerle kazma kürekle yapılıyor.

Patrik Bartholomeos, Türkiye'nin AB Üyeliğini Desteklediğini Söyledi

Fener Rum Patriği Bartholomeos, 10 günlük Almanya ziyaretinde Stuttgart'ın ardından Bonn kentinde temaslarda bulundu. Ziyaretleri kapsamında Berlin, Münih ve Frankfurt'ta da gidecek olan Bartholomeos, dini törenlere katılacak...Fener Rum Patriği Bartholomeos, Almanya'da, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine tam destek verdiğini söyledi. Bartholomeos, “Ekümenik Patriklik, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini istiyor, destekledi ve destekleyecek” dedi.

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın taziye mesajına ilişkin Batı Ermenileri Ulusal Kongresi’nin bildirisi

Türkiye Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan 2014’te, Birinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı Ermenilerin varislerine taziyede bulundu: “20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz.” Batı Ermenileri Ulusal Kongresi bu açıklamayı bir ilk adım olarak değerlendiriyor, tıpkı Çinli filozof Lao Tzu’nun dediği gibi; “Binlerce millik bir yolculuk bile, tek bir adımla başlar.” ( Bu da diyasporanın beklenen farklı sesi. HYETERT)

Ermeni oyuncu kıymete bindi!

Adı Galatasaray ile anılan Aras Özbiliz için Beşiktaş da istekli. Dış transfer çalışmalarına Atletico Madrid'te top koşturan Diego Ribas ile başlayan Beşiktaş, Aras Özbiliz'i de listesine aldı. Siyah-beyazlı yönetimin ismi daha önce de gündeme gelen Aras ile yeniden temasa geçtiği ortaya çıktı. Rus kulübü Spartak Moskova'da forma giyen 24 yaşındaki genç futbolcunun transfer şartlarının masaya yatırıldığı belirlendi.

Kilise partisi

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'ne bağlı Alibey (Cunda) Adası, 31 Mayıs'ta yerli ve yabancı jet sosyeteyi ağırlayacak. Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından müze olarak restore edilen Cunda Adası'ndaki Taksiyarhis Kilisesi (Aya Nikola), VIP davetle açılacak. Davet için 18 özel uçak kalkacak ve dünyanın her yerinden jet sosyeteyi açılışa taşıyacak.

Yedi kıtanın en güzelleri!

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde düzenlenen Miss 7 Continents (7 kıtanın güzeli) yarışmasında kraliçe tacı yapılan oylama ile 19 yaşındaki Portekizli Catarina Sikiniotis'e verildi...Ermeni modacı Ashot Khachatryan ve Jolly Tur tarafından düzenlenen Miss 7 Continents güzellik yarışması, Belediye Meydanı'nda yapıldı.

Women’s Guild Presents “Woman Of Wonder” Award

By Florence Avakian
Under a huge tent on the St. Vartan Cathedral plaza, decorated with palm plants, a special luncheon was held on Saturday afternoon, May 3, honoring 91-year-old Diana Burggraf for her lifelong, dedicated service to the Women's Guild, her parish of the Holy Cross Armenian Church in Union City, N.J., and the Diocese of the Armenian Church. The occasion marked the 5th annual "Woman of Wonder" event organized by the Diocesan Women's Guild Central Council (WGCC).

Clergy Gather For Annual Conference

The 112th Diocesan Assembly was preceded by a clergy conference, held April 28 to April 30, at the Seminary of the Immaculate Conception in Huntington, N.Y. Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), presided at the event where members of the clergy gathered for prayer, services, and a series of presentations on various aspects of the ministry. In a written message, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, encouraged clergy of the Eastern Diocese to remain firm in their calling and to continue their service to the Armenian people.

Erdoğan’ın mesajı : Bundan sonra neler yapılabilir?

Raffi Bedrosyan / rb@gmail.com
 23 Nisan 2014 tarihinde Başbakan Erdoğan dünyadaki tüm Ermenilere 1915’te ölen atalarının hatırasına sekiz dilde yayınlanan bir taziye mesajı yolladı. Tarihte ilk defa gerçekleşen ve beklenmedik bu jesti Ermenistan, Diyaspora ve Türkiye’deki Ermeniler karmakarışık duygu ve düşüncelerle karşıladılar. Bazıları bunu süregelen inkar politikasının değişmiş bir hali olarak küçümsedi, kimisi bunu gelecek yıl 100. yıldönümü anılacak olan soykırım etkinliklerine karşı kurnazca bir oyalama taktiği olarak gördü; bazılari iyimser bir şekilde bunu Türkiye’nin tarihiyle yüzleşme konusunda yeni bir adım olarak görüp diyalog ve çözüm için ümitlendi. Birkaç kişi de işi,  gazetelere teşekkür ilanları verip Erdogan’ı Nobel Barış Ödülüne aday gösterecek kadar dalkavukluğa götürdü. Simdi bu mesajdan sonra neler yapılabilir?

Akmerkez Paskalya Yumurtalarıyla Renkleniyor!

İstanbul’un en eski okullarından Özel Tarkmanças Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu’nun İstanbul’daki 16 Ermeni okulu ile düzenlediği “Paskalya Yumurtası Tasarım Festivali”nin rengarenk dev yumurtaları, şimdi AKMERKEZ’de. Serginin açılışı 12 Mayıs Pazartesi günü, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar tarafından yapılmıştır.

Serj Sarkisyan, Françoise Hollande’ı övünç nişanıyla ödüllendirdi

Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden verilen bilgiye göre; Serj Sarkisyan, başbaşa görüşme sonunda Françise Hollande’ı Ermeni-Fransız dostluk ilişkilerinin pekişmesi ve gelişmesine, iki ülke arasında işbirliğinin derinleşmesi ve genişlemesi işindeki bireysel büyük katkılarından ötürü Övünç Madalyasıyla ödüllendirdi. Fransa cumhurbaşkanı ise Serj Sarkisyan’ı Fransız Ulusal «Meziyet» Nişanıyla ödüllendirdi.

Hollande: Fransa, her zaman Ermenistan’ın yanında olacaktır

Fransa bölgedeki tüm 3 ülkeyle de iyi ilişkilere sahiptir. Paris, özellikle Ermenistan’la barış ve dostluk istiyor. Fransa her zaman Ermenistan’ın yanındadır. Açıklama bugün 13 Mayıs’ta Erivan’da Ermenistan ve Fransa cumhurbaşkanları ortak basın toplantısı esnasında Fransa cumhurbaşkanı Françoise Hollande’dan geldi.

Ermenistan, AB’yle ilişkilerini ve RF’yle ticari birliğini bir arada yürütebilir.

Hollande ″Ermenistan AB’yle ilişkilerini ve Rusya’yla ticari birliğini bir arada yürütebilir. Benim için bu sorun değil. Bu senaryo üzerinde çalışma gerek″ dedi... Hollande, bunun Ermenistan için özel bir model olması gerektiğini kadetti.

Soykırım çekişmesi yüzünden bu maç olmadı

Rusya'nın Yaroslavl şehrinde devam eden turnuvalara "Ermeni soykırımı" tartışmaları damga vurdu... Ermenistan'ı temsil eden Davit Khaçatıryan, ringe "soykırım kurbanların anısına" hazırlanan bir tabelayla girmek isteyince rakibi olan Türk sporcu tepki gösterdi ve ringe girmedi. Ermeni Haber Ajansı'nın haberine göre, Türk sporcunun antrenörü Hasan Gencbey, Khaçatıryan'dan "soykırım tabelası"nı kaldırma talebinde bulundu. Yarışmaya katılmama uyarısında bulunan antrenör, "Siz gerçekten yaşanmamış siyasi olayların propagandasını yapıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Patrik: Dua Türkçe Yapılacak Süryanice Yok

Erkan Metin 
Yıl 1937, yer Elazığ. Vatandaş Türkçe Konuş kampanyasının sürdüğü yıllar. Gazeteci Elazığ'daki Süryani Kilisesi'ni ziyaret ediyor ve manzarayı tarihe not ediyor. Manzara özetle şu: Süryaniler gene bir adım önde. Patrik, Süryanice dua etmeyi yasaklamış anlatılana göre... Cumhuriyet Gazetesi'nin 2 Nisan 1937 tarihli haberini aynen aktarıyorum: "Elâzizdeki Süryanii kadim Kilisesi, Bütün Dualarını ve Vazilerini Öz Türkçe İle Yapıyor. Elâziz (Hususi)- Yurdumuzdaki ekalliyetler arasında güzel türkçemize asırlardan beri bağlı kalarak onu öz dillerinden daha ileride tutmuş olan tek bir müessese vardır. O da Elâziz Süryanii Kadim kilisesidir.

ABD’deki Türk Derneği'nde şok istifa

Razi Canikligil/New York
Merkezi New York’ta bulunan Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI)’nin başkanlığını yürüten Ermeni asıllı Türk vatandaşı Aret Taşçıyan (63) üzerinden bir ay bile geçmeden seçimde usulsüzlük yapıldığı iddialarının artması üzerine görevinden istifa etti. Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26405256.asp

DKC Dışişleri Bakanlığının Ateşkesin 20. Yılı vesilesiyle Ateşkes Anlaşmasına ilişkin duyurusu

«Bugün DKC, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti tarafından Rusya Fedeasyonu aracılığıyla Azerbaycan-Karabağ çalışmalı hatta Ateşkes Anlaşmasının imzalanmasının 20. Yılı dolmaktadır. Azerbaycan-Karabağ çatışmasının çözüm sürecinde tek reel kazanım olan bu anlaşma geniş ölçekli çatışmalara son verdi; bununla barışçı müzakereler için ve aracıların faaliyeti için çatışmanın adil ve nihai çözüm yönünde koşullar yaratarak zemin hazırladı.

"The oil and gas factor: Azerbaijan, Turkey, Ukraine"

The Civilitas Foundation
 invites you to a public forum entitled:
"The oil and gas factor: Azerbaijan,
Turkey, Ukraine"


The guest speaker
Bedros Terzian
Director of Petrostrategies Energy
Consulting Company (France)
The event will take place on Thursday,
May 15, at 5:00 pm, at the Ani Plaza Hotel, Ani Hall.
Space is limited.
Please call 500 119
to confirm your participation.

Simultaneous translation will be provided.

 
Սիվիլիթաս հիմնադրամը
հրավիրում է Ձեզ մասնակցելու
«Նավթի և գազի գործոնը
Ադրբեջան, Թուրքիա, Ուկրաինա» թեմայով քննարկմանը
Հյուրն է` ֆրանսիական Petrostrategies հետազոտական ընկերության տնօրեն Պետրոս Թերզյանը
Քննարկումը տեղի կունենա Մայիսի 15-ին, հինգշաբթի, ժամը 17:00-ին, Անի հյուրանոցի Անի սրահում
Խնդրում ենք զանգահարել 500 119
Ձեր մասնակցությունը հաստատելու համար
:

Grand Exhibition of Collected Artifacts

Mutlu mesut Ermeni

Talât Ulusoy
Ermenilerin çektikleri 1915’te başlayıp bitmedi. Nisan 1915’te başlayan, “Yüz Yıllık Harekât Planı”dır. O “lanetli” başlangıcın bu yıl doksan dokuzuncusunu “idrak” ettik desem yalan olur. Ne 1915’i ve ne de 1915’in zihniyet ve kurumlarının hâlâ yaşamakta olduğunu görebiliyoruz. Müslüman olmayanlara uygulanan zulmü anlamış gibi görünenlerde bile; “Ama onlar da bize yaptı”, “Osmanlı saltanatında olan olmuş, Cumhuriyetimiz tertemiz”; “1915 bir avuç İttihatçı’nın suçu” ya da “Harekât Planı’nı Almanlar hazırladı, İttihatçıları kullandı” deyip rahatlama eğilimi yaygın. Bu rahatlık insanı yüzleşip “özür” dilemeye değil, daha çok “mazeret” üretmeye götürür. “Mazeret”ler yüzleşmenin arkasından dolaşıp kaçmanın kapısını açar. Neden? Yazının Devamı: http://www.taraf.com.tr/yazilar/talat-ulusoy/mutlu-mesut-ermeni/29737/

Upcoming Events at the Western Diocese

Hollande'dan Türkiye'ye: Ermeni soykırımını tanımak bölmez birleştirir

Hollande, bundan önce Erivan’ı ziyaret eden diğer Fransız cumhurbaşkanları gibi Türkiye’ye seslendi. Hollande, inkar yasasını gündeme getireceğini söylemeden “İnkar bir fikir değil, kurbanlara ve gerçeğe hakarettir. İnkara hiçbir kapı açık olamaz. Dünyanın her yerinde soykırımın tanınması için inisiyatifler var. Tanımak bölmez, birleştirir” diyerek Türkiye’den “artık soykırımı tanımasını” istedi. İsim vermeden Başbakan Erdoğan’ın “Ermenilerin torunlarına başsağlığı dileyen” mesajına da atıfta bulunan Hollande, “Nereden gelirse gelsin bütün iyi niyetli sağduyulu mesajlar olumlu karşılanır” dedi. Hollande, 2015 yılında “Soykırımın 100’üncü yıldönümü anma törenlerine Erivan’da katılacağı” açıklamasını da yineledi.

Serj Sarkisyan adına, Fransa cumhurbaşkanı onuruna resmi akşam yemeği verildi

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan adına, Fransa cumhurbaşkanı Françoise Hollande  onuruna cumhurbaşkanlığı konutunda resmi akşam yemeği verildi. Protokol gereği iki ülke cumhurbaşkanları karşılıklı konuşmaları gerçekleşti; konuşmalarda Ermeni-Fransız asırlık dostluğu ve iki dost halkın tarihi bağlantıları, halihazırda sahip oldukları devletlerarası yüksek düzey ve bunların gelişim perspektiflerine değinildi.

Her zaman genç yıldız; 89 yaşındaki Charles Aznavour Erivan sahnesinde bir saat şarkı söyledi

Charles Aznavour’un Karen Demirciyan Spor ve Sergi salonundaki solo konseri dop dolu solunda geçti. 89 yaşındaki şansonye repertuvarnın en sevilen şarkılarını, seyirci eşliğinde icra etti ve hatta sahnede dans etti. Konser, şansonyenin ricasıyla İnga ve Anuş Arşakyan kardeşlerin Komitas’ın bir eserini icrasıyla başladı. Maestro seyirciy Ermenice selamlarken, salonda Fransa cumhurbaşkanı Françoise Hollande’nin de bulunması gerekçesiyle konuşmasını Fransızca sürdürdü.89 yaşındaki maestro şaşılası şekilde ‘kondüsyondaydı’, sahnede sadece şarkı söylemekle kalmadı aynı zamanda dans da etti.

Arkadaşım Berç Serkizyan

Emin Güven / misafirkalemler@hotmail.com
Berç’le, hiç unutamadığım, aklıma geldikçe içimin sızladığı bir anımı anlatacağım.Acemi birliğindeki son günlerimizdi.Ordu evlerinden asker seçmeğe subaylar gelirlerdi.Berç,Kastamonu doğumlu olduğu için İstanbul Ordu Evi seçmelerine katılmıştı.Fiziği ve düzgün konuşmasıyla ilk elemeleri kazanmıştı.Kendisini tanıtma seçmelerinde ise Ermeni asıllı olduğu için seçilememişti.Bana ‘Emin Abi vergimizi veriyoruz,askerlik görevimizi her Türk gibi gururla yapıyoruz, daha niçin ayrımcılık yapılıyor’,sözleri hala kulaklarımda çınlıyor.Berç, inat etti,İzmir ve Ankara seçmelerini de katıldı.Ama sonuç değişmemişti.Gayrimüslimler ordu evlerinde görev yapamazdı.Dağıtım günlerinde ise 16 Ermeni asıllı gençle beraber Kars’taki usta birliğine gittiler.

Demokratik İslam Kongresi Sonuç Bildirgesi ve Öcalan'ın Mesajı

Demokratik İslam Kongresi adı altında toplanan bizler “Her kim bir insanı yaşatırsa bütün insanlığı yaşatmış gibi olur” (Maide/32) ayetinden hareketle barış için çalışanları, barış için mücadele edenleri Allah’ın selamı ile selamlıyoruz. Gittikçe yaygınlaşan şiddet sarmalı, bölünmüşlük ve çatışmanın İslam coğrafyasını kaosun içine sürüklediği açıktır. Oysa İslam, taşıdığı mesajla, adalet, barış ve insanlık adına söylenebilecek en son evrensel ilkeleri temsil etmektedir. Kalıcı ve kabul edilebilir bir barışın inşasında İslami ve insani duyarlılığı olan tüm toplumsal kesimlerin ne tür katkılar yapabileceği ve nasıl bir çalışma yöntemi geliştirilmesi gerektiğine yönelik değerlendirmelerde Medine Sözleşmesi referans olarak kabul edildi. (Merak ettim bizim partili Ermeniler ile Müslüman Ermeniler bu kongrenin neresinde?)

Seyfo İçin Hikaye Yarışması

Kano Suryoyo Derneği bu uluslararası yazı yarışmasını başlattı. Projenin ana fikri Kano Derneği’nin Süryanilerin kültür ve eğitimini enternasyonal bir yazı yarışmasıyla teşvik amacına tamamıyla uymaktadır. Böylece Kano Derneği Seyfo’ya dikkat çekmek istemekte ve Süryaniler arasında bu konuda milli bir bilincin oluşmasına katkıda bulunmak istemektedir. Bizler Seyfo ile halkımızın sadece 1915 yılında yaşadıklarını tanımlamıyoruz. Bu zamandan önce ve sonra başımıza gelenleri de Seyfo kapsamına alıyoruz. Örneğin 1896, 1933 ve bugün halkımızın Irak ve Suriyede karşı karşıya kaldığı katliamlar. Bu yüzden Seyfonun mutlaka araştırılması, anlatılması ve üzerinde tartışılması gerekmektedir. Dolayısıyla projeyle 7 den 70 e kadar bütün insanların, aşağıda sıralanmış dillerde, yarışmaya tarihi hikaye yazıp göndermeleri umut edilmektedir.

Büyük Ermenistan Ülküsü

Prof. Dr. Ata Atun
Bizans Devletini yeniden kurmayı hedefleyen, adına “Megali İdea” dedikleri Büyük Ülkülerinin bir benzeri de Ermenilerde bulunmakta. Adına “Büyük Ermenistan”  veya “Birleşik Ermenistan” dedikleri toprakların bir kısmını Türkiye'nin doğu bölgesi, bir kısmını da şimdiki Ermenistan sınırları içinde yer alan topraklar oluşturmaktadır... Bu ülkü Ermeni Devrimci Federasyonu - Daşnaksutyun'un 1988 tarihli programı içindeki Hangervanum söylemi madde 10. A ve “Amaç" bölümü A. maddesinde net bir şekil de belirtilmiş durumda... Birleşik Ermenistan sınırları içinde Sevr Antlaşmasında belirtilen topraklara ilaveten Artsakh 'Dağlık Karabağ', Javakhk "Gürcistan topraklarında yer alan Samtskhe-Javakheti" ve Nahçıvan bölgesini de içermelidir." (Ermenistan devlet başkanı defalarca toprak talebi olmadığını belirtti. HYETERT)

Tarihi kilise kaderine terk edildi

Aydın'ın Didim İlçesi Akbük Mahallesi'ndeki Rum Kilisesi kaderine terk edilmiş görüntüsüyle çevre sakinlerinin tepkisine neden oldu. 19'uncu yüzyılda Ortodoks mezhebine göre yapılmış Akbük Rum Ortodoks Kilisesi bakımsızlıktan çürüdü. Bir süre okul olarak, daha sonra ilçedekiler tarafından depo olarak kullanılan tarihi kilisedeki asma kat, yangın nedeniyle tamamen kullanılamaz hale gelmişti. Kilisedeki süsleme ve sıvaların zarar görmesi üzerine AK Partili eski Akbük Belediye Başkanı İbrahim Şam, 2007 yılında Mimar M. Fikri Aktan'a restorasyon yaptırarak kiliseyi ziyaretçilere açtı. Ancak o tarihten bu yana kilise kaderine terk edildi.

Sevk ve İskanın 100. Yılında Türk-Ermeni İlişkileri' Kitabı Yayınlandı,

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi, Türk-Ermeni ilişkilerini her yönüyle ele alan 'Sevk ve İskânın 100. Yılında Türk-Ermeni İlişkileri' isimli bir kitap yayınladı. SAÜ Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi’nin yayına hazırladığı kitap, Orta Asya’dan Balkanlar’a bin yıllık bir geçmişe sahip olan Türk-Ermeni ilişkilerini ele alıyor. (Yeni ve gerçekçi bir görüş ile hazırlandığını sanmıyoruz. HYETERT)

Tatyos Bebek: Erdoğan yüreğimize su serpti

Ermeni Cemaati’nin önemli isimlerinden Tatyos Bebek, Erdoğan’ın taziye mesajı için Başbakan'ın kendilerini şaşırtmayı başardığını ve açıklamasıyla yüreklerine su serptiğini belirterek; “Azınlık değil eşit vatandaşlık, aynı topraklarda birarada özgürce yaşamak istiyoruz” dedi.  (Bunlar da önemli isimlerden bir kanaat önderinin görüşleri. HYETERT)

Taziye sunulan Ermeniler hâlâ hariciye sorunu mu?

Alin Ozinian / Ermenistan'da yaşayan araştırmacı-yazar
Özetle, bu mesaj, 1915'te gerçekten ne olup bittiğini, sebeplerini, sonuçlarını ve yaraların nasıl sarılacağına dair uzun bir sürecin girizgâhı ise ileride “kritik” ve “Türk-Ermeni tarih yazımı” açısından dönüm noktası olarak bahsedilebilinecek öneme sahip olabilir. Fakat özellikle muhalefetin dile getirdiği “uluslararası desteğini kaybetmiş bir Başbakan'ın, dünya kamuoyunun gözünü boyamak, siyasi rant sağlamak ve 100. yılda dünya kamuoyunu “sindirmek” amacı ile yapılmış bir “müsamere” ise soykırımın inkârının yeni bir sürümüdür. Yusuf Halaçoğlu, Şükrü Elekdağ, Doğu Perinçek ve Kemal Kerinçsiz gibi yılların eskitemediği inkârcılara “motivasyon” olmakla beraber Abdullah Gül'ün, protokoller döneminde, “futbol diplomasisi” günlerinde oldukça ses getiren Ermenistan ziyareti gibi kısa zamanda unutulup gidecektir. ( Bu Ermenistan'da yaşayan bir yazarın görüşü.HYETERT)
Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/yorum_taziye-sunulan-ermeniler-hala-hariciye-sorunu-mu_2216513.html

Uzman: Dağlık Karabağ sorununun barışçı çözümü şu anda teknik ve siyasi anlamda imkansız

Amerikalı ve diğer meşum diplomatlar, Karabağ sorununda status-quo’nun korunmasından başka alternatif olamayacağına yönelik iddiayı tekzip etmek durumundalar, ancak kendileri de daha iyi öneride bulunamayacaklarını çok iyi anlıyorlar.NEWS.am muhabirine benzeri görüş Kafkasya Enstitüsü Direktör yardımcısı siyaset bilimci Sergey Minasyan’dan geldi.

Ermeniler, Beşparmaklar’daki Manastırı ziyaret edecek

Ermenilerin, Beşparmak dağlarının bulunduğu bölgedeki “Agios Makarios Manastırı”nı (Sourp Magar Manastırı) ziyaret edeceği haber verildi.Ermeniler, Beşparmaklar’daki Manastırı ziyaret edecek

1915’te Ermenileşmiş Türkler nerede?

Ferhat Kentel / ferhatkentel@gmail.com
Başbakanın geçtiğimiz günlerde yaptığı 24 Nisan açıklaması tahmin edileceği gibi etkili bir ses çıkardı. Muhtemelen epey insan kafa kafaya vermiş ve çok yönlü hesap güden iyi bir metin hazırlanmış. Erdoğan'ın etrafında örülmüş olan, onu kutsal bir ikona haline getiren organik kitleden bir "uzman" bu hesabın bir yönünü "Başbakan, Diaspora'ya çok iyi bir gol attı" sözleriyle çok net aydınlatmış. İlginç bir yaklaşım... Dedeleri, nineleri 99 yıl önce yurtlarını, evlerini, tarlalarını, işyerlerini, okullarını, beşiklerini terketmek zorunda kalan ve bu yüzden 99 yıldır "vatansız" yaşayıp, 1915'i vatan kılan insanları "gol atılacak kale" olarak gören zihniyet nasıl bir zihniyettir, pek anlamak mümkün değil. Ya da anlaşılabilir ama anlaşılan şey pek de hayırlı bir şey çıkmaz.

Travmatik Miras ve Analitik Çalışma Konferansı

The Armenian Past Of Taksim Square

Taksim Square, like Tahrir Square and Zuccotti Park before it, is just another space in a city: it could have been one more spot to meet friends, or to read a book under a tree. But Turkey’s Prime Minister, Recep Tayyip Erdoğan, decided he’d like to replicate the Ottoman-era Taksim military barracks on the site, and build it into a shopping mall and a mosque. In late May, several dozen environmentalists began protesting Erdoğan’s designs in Gezi Park, the island of trees within the Square, and were attacked by Turkish police with tear gas and water cannons.

KKTC'deki Ermeniler'den 50 yıl ilk ayin

Ermeniler, 50 yıl sonra ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) Ermeni Kilisesi'nde ayin düzendi... Yaklaşık 500 kişinin yer aldığı ayinde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Hala Sultan Cami İmamı Şevket Alemdar ve bazı büyükelçiler de bulundu. Ayine katılan Ermeni asıllı Gora Terziyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 50 yılın ardından Ermeni Kilisesi’nde tekrar ayin yapılmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek "Kilisenin etrafında bulunan okullarda okudum. Buralar bizim evimizdi. Evimize geldik" diye konuştu.