Etiketler

Babalar Günü Kutlu Olsun / Şnorhavor Hayreru Or / Happy Father's Day


Türkiye'den 1915 Ermeni olaylarına sinema atağı!..

Murat Pazarbaşı / CNN TÜRK
Türkiye, 1915 olaylarının 100. yıldönümü öncesi önemli bir adım atmak için harekete geçti. Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Kate Winslet'in başrolünde yer alacağı "Ruhumdaki Boşluk" filmiyle Ermeni olayları beyazperdeye aktarılacak. Filmde Ermenilerle birlikte Türklerle Kürtlerin yaşadığı acılara dikkat çekilecek.

Serj Sarkisyan, Suriye cumhurbaşkanını kutladı

Cumhurbaşkanının kutlama mesajında şunlar kaydedildi: «Suriye’nin, ulusal diyalog aracılığıyla, Suriye halkının refah ve esenliği adına, barış ve istikrarı tekrar bulacağı yönünde umutluyum. Size sıhhat ve başarı, dost Suriye halkına sürekli barış temenni ediyorum.»

Habertürk yazdı azınlıklar bu kez sıfırdan kurtuldu

Sulta Uçar/AHT
Sonuçları liselere geçişte kullanılacak 6 dersten 12 sınavın yapılmasını öngören Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) ikinci dönem sonuçları önceki gün açıklandı. Birinci dönem sonuçları açıklandığında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf gayrimüslüm öğrenciler e-okul sistemine “G” yani “Sınava girmedi” koduyla kaydedilerek sıfır almış olarak işlenmişti. Bu yüzden her öğrenci ortalama 33.34 puan kaybetmişti. HABERTÜRK’ün bunu duyurması üzerine bu kez aynı hata tekrarlanmadı. Ikinci dönem TEOG sınavlarında gayrimüslim öğrencilerin okul notları e-okul sistemine eksiksiz girdi. Aynı hatanın tekrarlanmadığını gören okullar ise rahatladı.

Kılıçdaroğlu sanatçılar ve azınlık temsilcileriyle

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da bir grup akademisyen, sanatçı, yazar, aydın, azınlık temsilcisi ve aktivistle bir araya geldi...Yaklaşık 90 kişinin katıldığı toplantıya gelerler arasında bazı isimler şunlar: Sanatçılar Rutkay Aziz, Tarık Akan, Edip Akbayram, Şair Ataol Behramoğlu, Yazar Cezmi Ersöz, Oyuncu Emre Kınay, Türk Halk Müziği Sanatçısı Yavuz Top, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Vakıflar Meclisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, Feriköy Ermeni Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Öğer, Süryani Ortodoks İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin, Akademisyen Deniz Ülkü Arıboğan, İktisatçı Fuat Keyman, Tarihçi İlber Ortaylı... (Bir de Müslüman olmayan azınlıkları  kimin temsil edeceğine karar verilse.  Her konuda uzman Gazeteciler mi, vakıf yöneticileri mi... mi? HYETERT)

Ermeni Kilisesi bombalandı

IŞİD, Musul'da Aziz Ejmiatsin kilisesini hedef aldı. Musul’daki Ermeni Aziz Ejmiatsin kilisesinin IŞİD militanlarının hedefi olduğu ve bombalandığı bildirildi. Musul’da yaşayan 65 Ermeni aile başka şehirlere sığınırken, ülkenin hristiyan nüfusunun yarısının yaşadığı Bağdat'a doğru IŞİD'in ilerleyişi devam ediyor.

"Ermenilerden Türk vatandaşlarına ajan muamelesi"

ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey, Ermenistan’ın özellikle hususi yeşil pasaportlu devlet memurlarına sınır kapılarında sergilediği tutumu kınadı. Sınırda ajan muamelesi yapılan yeşil pasaportlu devlet memurlarının gümrüklerden geri çevirdiğini kaydeden ASİMDER Genel Başkanı Gülbey, “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye'de 70 bin kaçak Ermenistan vatandaşının yaşadığını söylemişti. Ülkemizde bu kaçak Ermeni vatandaşlara göz yumarken, Ermenistan'ın yeşil pasaport taşıyan vatandaşlarımıza ajan muamelesi yaparak sınırından içeri almaması ve hakaret etmesi sözde barış konularında samimi olmadığını göstermektedir” ifadelerini kullandı. (Rakam yanlış ama önemli değil. Devleti cezalandırmak için ekmek parası derdinde olanları sınır dışı edilmesini istemek nasıl karanlık bir vicdan gerektirir. HYETERT)

Confessions of an Angry Armenian

By George Aghjayan
There it was again… The destruction, the desecration, the humiliation at the treatment of our sacred sites. And for what? A search for mythical gold? Gold that is not there and never was. 
The remains of the church or chapelThe remains of the church or chapel On the beautiful shores of Lake Van, my frustration had reached the boiling point of extreme anger. So now I write again as the Angry Armenian.

Donor Trip 2014

ABD'den Ermenistan çıkışı

ABD, Dağlık Karabağ sorununa çözüm bulmak için Azerbaycan ve Ermenistan liderlerini gelecek ay bir araya getirmeyi hedefliyor. Açıklama ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Eric Rubin'den geldi. zRubin, Azerbaycan'da yaptığı konuşmada Dağlık Karabağ sorununa çözüm bulmaya çalışan AGİT Minsk grubunun eşbaşkanlarından biri olarak ABD'nin soruna çözüm için elinden geleni yaptığını vurguladı.

Presidential Awards Giving Ceremony

On May 26th of 2014, the Presidential awards giving ceremony for 2013 took place at the Presidential Palace. The awards – certificates with the inscriptions and prize money – for a significant contribution to a number of areas were handed to the award winners by President Serzh Sargsyan and the President of the Robert Poghossian and Sons foundation, the diaspora Armenian benefactor Jean Poghossian. Serzh Sargsyan congratulated the award winners and wished them every success during their future activities.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Viyana'da

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, resmi ziyaret için geldiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Başbakan Werner Faymann ile görüştü. Başbakanlık binasında gerçekleşen görüşme, basına verilen görüntünün ardından kapalı olarak gerçekleşti.

Bringing the Elixir of Life to Karvachar

Karvachar, a town that had no running water is where Armenia Fund built a brand new distribution network that now provides the town with safe drinking water 24 hours a day.  

Babalar Günü Kutlu Olsun / Şnorhavor Hayreru Or / Happy Father's Day

Tanrıkulu: Sevan Nişanyan’a ‘koruma’ adı altında ‘tecrit’ mi uygulanıyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Sevan Nişanyan’ın durumunu Meclis gündemine taşıdı. Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, Nişanyan’ın “hayali bir can güvenliği gerekçesi ile ‘tecrit’ uygulandığı” sözlerini hatırlattı ve “Nişanyan böyle bir kaygı duymadığını belirtmesine rağmen yapılan uygulama koruma adı altında bir tecrit midir” diye sordu.

İsrail'e 'Tanıdık' Cumhurbaşkanı

İsrail Parlamentosu Knesset, görev süresi Temmuz'da dolacak olan Şimon Peres'in yerine yeni devlet başkanını seçti. Eski Knesset Başkanı Reuven Rivlin, Temmuz itibariyle yedi yıl boyunca İsrail Cumhurbaşkanı olarak görev yapacak. İsrail'in yeni Cumhurbaşkanı Rivlin, Mavi Marmara nedeniyle İsrail'in Türkiye'den özür dilemesini eleştirdi, 1915 olaylarının 'soykırım' olarak tanınmasını önerdi... Rivlin'in Meclis Başkanlığı yaptığı dönemde 1915 iddiaları, Knesset gündeminden eksik olmadı. Aralık 2011'de Knesset'te 1915 Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak tanıma görüşmeleri yapılırken Rivlin, "Diplomatik ihtiyaçların önemi bir kenara, 6 milyon Yahudi'nin öldürüldüğü bir soykırımı yaşayan ülke olarak Ermenilerin yaşadığı acıları görmezden gelemeyiz" dedi. (Bizim antisemitistler buna ne diyecek, ciddi bir merak konusu. HYETERT)

65 yıl sonra Kiğı’ya döndü

Dünyanın önde gelen gümüş ustalarından biri olan Osep Tokat, 65 yıl sonra memleketi Kiğı’ya geldi. 1915 ve sonrasında yaşananlar yüzünden doğdukları topraklardan göçmek zorunda kalan Ermeniler son yıllarda birer ikişer doğdukları topraklara dönüyorlar. Kalmaya değil, bir iki gün geçirip havasını solumaya, belki de atalarının mezarlarında bir dua okumaya. Osep Tokat da onlardan biri. Tam 65 yıl önce koptuğu topraklara geri döndü. Dedesinin yaptığı Selenk köprüsünden geçen Osep Tokat duygu dolu anlar yaşadı.

Vartanuş'un Ali'si Adlı Romanımın Tanıtımı, Söyleşi ve İmza Günü

14 Haziran Cumartesi, saat15:00;
Nostalji Kültür Kitabevi Teyyareci Fehmi Bey Sokak No:12/C Pangaltı Şişli/ İSTANBUL

Panel

14 Haziran Cumartesi. 16.00

Azerbaycan’ın anti Ermeni faaliyetleri ABD Kongresi’nde görüşüldü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ermeni Davası Grubu (ANCA), Kongre’nin Avrupa’da Güvenlik ve İşbirliği Komitesi’nde (Helsinki komitesi) düzenlenen tartışmalarda Ermeniler’e  karşı Azerbaycan’ın  faaliyetleri, hoşgörülsüzlüğü ile zülümleri kongre üyelerinin dikkatine sundu. ANCA’nin hükümet ile iletişim dairesi müdürü Kate Nahapetyan, Bakü’nün insan haklarının uluslararası normlarını ve üstlendiği uluslararası yükümlülükları ihlal ettiğine ilişkin evraklar sundu.

Musul’dak hemen tüm Ermeni aileler güvenceli alanlara sığındılar

Irak Ermeni Toplumu Ulusal Merkezi Yönetimi Başkanı Paruyr Hakobyan, Musul’da yaşayan  hemen tüm Ermeni aileler Irak’ın kuzey bölgelerindeki  akrabaları yanında güvenceli alanlara sığındılar... Ermenilerin kendi evlerine geri dönme olanağına değinen Hakobyan, benzeri olanağın durumun stabil bir hal alması durumunda olacağını belirterek ″Devlet gereken tedbirlere teşebbüs etmeye kararlı, bakalım bu ne gibi sonuçlar verecek″ dedi.

10 soruda IŞİD nedir?

Irak ve Şam İslam Devleti, kısaca IŞİD, ya da Irak ve Levant İslam Devleti (Arapça: الدولة الاسلامية في العراق والشام Ad-Davla Al-Islāmiyya fi al-'Irāq wa-sh-Shām), Irak ve Suriye'de aktif isyancı bir grup. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında El Kaide'ye bağlılığını ilan eden grup bir süre sonra Irak El-Kaide'si adını aldı. Grup genelde Sünni topluluklar olmak üzere Mücahidin Şûra Konseyi, el-Kaide, Jaysh el-Fatiheen, Jund el-Sahaba, Katbiyan Ansar el-Tevhid vel Sunnah, Jeish el-Taiifa el-Mansoura gibi farklı isyancı gruplardan oluşur ve onların desteğini alır. Irak ve Levant'te Sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi vardır.

IŞİD, Musul'da Başkonsolosluğu ele geçirdi

Irak’ın Musul kentini önceki gün ele geçiren, 31 Türk şoförü rehin alan IŞİD, dün Türkiye Başkonsolosluğu’nu bastı. Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve iki çocuğun da aralarında bulunduğu 49 kişiyi rehin aldı. Konsoloslukta görevli Iraklı bir Türkmen, “Sabah önce valinin 20 m ötedeki evini havaya uçurmuşlar. Konsolosluğa gidip ‘Kapıyı açın’ diyorlar. Kapıyı kırıp giriyorlar” diye anlattı.

IŞİD 49 vatandaşı rehin aldı, Ankara alarma geçti

IŞİD’in Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na sabah saatlerinde düzenlediği ve başkonsolos dahil 49 Türk vatandaşını rehin aldığı baskının ardından Ankara gün boyu alarm durumundaydı.Başkentte olayın haber alınması ve bazı ayrıntıların saatler içinde ortaya çıkmasının ardından çeşitli soru işaretleri de gündeme geldi. Bu soru işaretleri ışığında dün Ankara’da masaya yatırılan seçenekleri, izlenen yol haritasını ve yürütülen operasyonu şöyle aktarabiliriz:

Sevan Nişanyan'a bir de tecrit eziyeti

Ezgi Başaran
Ve biz tüm kıymetli, sıradışı renklere yaptığımızı Nişanyan'dan esirgemiyoruz. Na'pıyoruz? Solduruyoruz, kurutuyoruz, susturuyoruz.  Önce haber gönderdi.  "Sevan Bey, geçen hafta röportaj yaptığınız Yale'deki anayasa profesörü Heather Gerken'den 300-400 sayfalık bir anayasa kitabı tavsiyesi sormanızı rica ediyor" diye. Allah Allah! Niye 300-400 sayfa? "çünkü" dedi dostu, "Hapiste çok yalnız ve çok bunalmış vaziyette. Bari bir anayasa kitabı çevireyim Türkçeye diyor."Ne desem bilemedim. Sevan Nişanyan bu ülkenin en acayip renklerinden biri. Eşine az rastlanır bir mekanizmayla dönüyor düşünceler kafasında. Diyorum ya acayip bir renk, sivri bir renk...Bir o kadar da kıymetli. Ve biz tüm kıymetli, sıradışı renklere yaptığımızı Nişanyan'dan esirgemiyoruz. Na'pıyoruz? Solduruyoruz, kurutuyoruz, susturuyoruz.

Sezen Aksu, Ermenice şarkı söyledi

Sezen Aksu, Almanya’nın Münih kentinde verdiği konserde Ermeni, Kürt ve Türk şarkıları söyledi.  T24 sitesinin verdiği habere göre şarkıcı, bestesi Ara Dinkjyan’a ait Ahmet Kaya’nın “Ağladıkça” şarkısını söylerken duygularına hakim olamadı. Aksu, "İnsanları insan olduğu için sevin" dedi. Başarılı şarkıcının ağladığını gören müzik severler "Sen Ağlama" şarkısında ritim tuttu. Konserde ayrıca Ermeni ve Türk şarkıları seslendirildi.

Türkiye'nin En Eski Tenis Antrenörlerinden Sarkis Harputlu Hayatını Kaybetti

Teniste  "Hocaların hocası" olarak bilinen, ünlülerin tenis antrenörü olan Türkiye'nin en eski tenis antrenörlerinden Sarkis Harputlu 95 yaşında hayatını kaybetti. Aslen Ermeni olan Sarkis Harputlu, ilk Ermeni subay olarak da bilinmekteydi. 

İHD İstanbul Şubesi Söyleşi: Konuşmacı: Nevzat Onaran, Tartışmacı: Ümit Kurt, Konu: Mülkiyetin Türkleştirilmesinde 1915 Yağması

14 Haziran Cumartesi, 16.00 İHD İstanbul Şubesi

Ninova'nın Son Yakarışı

Erkan Metin 
Bitiriyorlar bizi, anavatanımızdan silip atıyorlar. Bunu hep yaptılar, hep istediler ama direndik. Suriye'den sonra Irak topraklarından mı gideceğiz? Büyük oyun kurucular ayakların altında ezilecek karıncalar gibi mi görüyor bizi? Binlerce yıldır yaşadığımız bu toprakları ardımıza bakmadan ve hiç söylenmeden terk etmemiz mi isteniyor? Irak, Musul -bizim için Ninova- yazılmış senaryonun oynandığı bir oyun mekanı. Siyah bayraklı figüranlara oyunlarını sergilemeleri için adeta bir anda teslim edilmiş bir sahne...

Büyükelçi Kılıç’tan İsrail lobisine 24 Nisan fırçası

Ragıp Soylu
Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD’deki güçlü İsrail yanlısı gruplardan Amerikan Yahudi Komitesi'ni, 24 Nisan Ermeni olaylarıyla ilgili yayınladığı açıklamada Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladığı için sert bir şekilde uyardı. Los Angeles'tan yayın yapan Asbarez adlı Ermeni haber sitesinin yayınladığı belgeye göre, Büyükelçi Kılıç AJC Başkanı David Harris'e yönelik bir mektup kaleme alarak İsrail lobisini Ermeni olaylarıyla ilgili duruşunda değişiklik yapmaya davet etti.

"ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԵԿԵՂԵՑԻԻ ՕՐ -2014"

 ԳԵՐՄԱՆԻՈՅ  ՍԹՈՒԹԹԿԱՐԴ ՔԱՂԱՔԻ ՄԷՋ:Բազմազանազան Բողոքական ու Ողղափառ Եկեղեցական Համայնքներ Մեծ Շուքով Միատեղ Նշեցին Հոգոգալուստը : 9 Յունիս 2014 երկուշաբթի օր,Սթութթկարտ քաղաքի Բողոքական եկեղեցւոյ Մայր տաճարին մէջ տեղի ունեցաւ,Գերմանիոյ Պատտէն-Վիւրթէնպէրկ երկրամասի Աւետերանական Եկեղեցիի նախաձեռնութեամբ  ու հովանաւորութեամբ կազմակերպուած "ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԵԿԵՂԵՑԻԻ ՕՐ 2014"տաղաւարը , 27 տարբեր եկեղեցական համայնքներու մասնակցութեամբ "Իրարու Հրեշտակ Ըլլալ" կարգախօսքո :

Etyen Mahçupyan: 10. kez oyum AK Parti‘ye

Zaman gazetesinden ayrılan Etyen Mahçupyan, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 9. kez, genel seçimlerde de 10. kez oyumu AK Parti'ye vereceğim" dedi. 30 Mart seçimlerinden sonra da Gülen hareketine yönelik eleştirilerini sürdüren Etyen Mahçupyan geçtiğimiz günlerde Zaman gazetesi ile yollarını ayırdı. Gazetecilik serüvenine Daily Sabah ve Akşam gazetelerinde devam edecek olan Etyen Mahçupyan, Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan'a Gülen hareketinin geleceği, 1. yıldönümünde Gezi eylemleri, çözüm süreci ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini anlattı.

Hemşire 2. Kitabını Çıkardı Güncel

Hemşire Karslı, Müslüman Olduktan Sonra ‘Sultan’ Adını Alan Ermeni Asıllı ‘Vartanoş’ İsimli Babaannesinin Gerçek Yaşam Öyküsünü Kitaplaştırdı. Lokman Hekim Etlik Hastanesi’nde supervizor hemşire (gece başhemşire) olarak görev yapan Aysel Karslı ikinci kitabını yayımladı. Hemşire Karslı, ”Vartanoş’un Ali’si” isimli biyografik romanda daha sonra Müslüman olarak ‘Sultan’ ismini alan Ermeni asıllı ‘Vartanoş’ isimli babaannesinin gerçek öyküsünü kaleme aldı.Karslı’nın 2011 yılında çıkardığı ‘’Kıtlık Ambarında Darı Gibisin’’ isimli şiir kitabı bulunuyor.

O ilçede sessiz sedasız değişim yaşanıyor

Koç Grubu’nun Gezi Parkı’nın tam karşısındaki Divan Oteli yıkılıp yeniden yapıldı. Bundan çok daha büyük bir proje ise otelin tam karşısındaki adada gerçekleştiriliyor. O ilçede sessiz sedasız değişim yaşanıyor. Bir zamanlar Şan Tiyatrosu’nun bulunduğu alanda yapılan bu projeyi ağırlıklı olarak Batı Avrupa ülkelerinde proje yapan, Belçika’nın en büyük mimarlık ofislerinden birisinin sahibi olan Şefik Birkiye’nin şirketi Vizzion Europe gerçekleştiriyor. Projenin yapıldığı 15 dönümlük alan Surp Agop Ermeni Vakfı’na ait. Vakıf, alanın üst kullanım hakkını 44 yıllığına Vizzion Europe’da 2010 yılında verdi. Burada 150 milyon dolarlık yatırımla kültür ve tarihi binaların yeniden diriltilmesi planlanıyor.

İktidar dışı güçler Dörtlüsü 12 talebini ilan etti

Ermenistan Paralmentosundaki iktidar dışı güçler Dörtlüsü (Müreffeh Ermenistan Partisi (MEP), Taşnaksutyuna, Ermeni Ulusal Kongresi (EUK) ve Miras Partisi) Meclis’te iktidara yönelik 12 talebini ilan etti. Duyuru metni Dörtlü adına Miras Partsi Meclis Grubu bşk. Ruben Hakobyan tarafından okundu. Hakobyan’ın yanında bulunan MEP Meclis Grubu sekreteri Naira Zohrabyan, Taşnaksutyun Grubu Bşk. Armen Rustamyan ve EUK Meclis Grubu Bşk. Levon Zurabyan ayrıntılara ilişkin açıklamalarda bulundular.

RE-CONSIDERING ZABEL YESSAYAN, AN EXTRAORDINARY ARMENIAN LITERARY FIGURE

y Florence Avakian
Recognized as one of the leading Western Armenian writers, educators, and social activists, Zabel Yessayan and her prolific literary output are little known to readers of English. On Tuesday, May 6, the Krikor and Clara Zohrab Information Center of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), presented a fascinating talk on Yessayan's life and works by translator, essayist, and Columbia University master's degree student Jennifer Manoukian.

New Classrooms For St. Vartan Armenian School

By Florence Avakian
Newly refurbished classrooms for the St. Vartan Armenian School were blessed by Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), during an official opening ceremony on Saturday, April 12. The school meets every Saturday morning at the Diocesan Center in New York City.

'Ders kitapları Türkiye’deki toplumsal değişimin gerisinde'

Ders kitapları Türkiye’deki toplumsal değişimin gerisinde ve toplumsal barışı, demokratik vatandaşlığı güçlendirme hedefinden uzak... İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR) ile birlikte 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılında okutulan 245 ders kitabını insan hakları ölçütlerine göre tarayan ve raporlayan Tarih Vakfı, “Ders Kitaplarında İnsan Hakları Projesi”nin üçüncüsüne ait tarama raporunu kamuoyuyla paylaştı. 1 Aralık 2012 tarihinden bu yana Tarih Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi SEÇBİR tarafından yürütülen Ders Kitaplarında İnsan Hakları III projesi kapsamında toplam 245 ders kitabı, 38 maddeden oluşan Niteliksel Tarama Ölçütleri’ne göre incelendi. İnsan hakları ve yurttaşlık değerleri bağlamında ilk ve orta öğretim ders kitaplarının biçim, içerik ve pedagojik yeterliliğinin gözden geçirilmesi ve ders kitaplarından insan haklarını ihlal eden kısımların kaldırılması hedefiyle yola çıkan proje, ders kitapları aracılığıyla Türkiye’deki resmi bilginin sınırlarını ortaya koyuyor.

Vartanuş'un Ali'si: 1915 tehcirinde bir Ermeni gelin...

Aysel Kılıç Karslı, "Vartanuş'un Ali'si" adlı eserinde babaannesi Vartanuş ile babası Ali'nin öyküsünü anlatıyor. Vartanuş, Arapgir'in Zohrap köyünde yaşayan bir Ermeni ailesinin kızıdır. O gün düğün günüdür, evlenecektir, gelin odasında çeyizlerine bakarken dışarıdan birtakım sesler gelir, ansızın kapı tekmelenerek açılır, içeri dalan Osmanlı askerleri Vartanuş'u kolundan tuttuğu gibi dışarı atar, çeyizleri parçalar. Düğün sona ermiş, tehcir başlamıştır. Sonradan yapılacak olanlara ilham kaynağı olan bir soykırımla sona erecek olan bir tehcirdir bu...

Cemaat Vakıflarının Sorunları

Av. Setrak Davuthan / avsetrak@hotmail.com
Helsinki İnanç Özgürlüğü Girişiminin Bilgi  Üniversitesi İnsan Hakları Bölümü ile birlikte tertip ettikleri konferansta Av. Setrak Davuthan sunumu. 

Diasporanın En İyi Kadın Sesi: Sibil

Sarkis Güreh
Sibil, Mart ayında, Amerika'da Palm Springs'te ilk kez düzenlenen "World Armenian Entertainment Awards" törenine de damga vurdu. 11 Mayıs'ta gerçekleşen ödül töreninde Sibil, "Diaspora'nın en iyi kadın sanatçısı" ödülüne layık görüldü. Başarılı sanatçı ödülünü aktör ve opera sanatçısı olan Arman Nishanyan'ın elinden aldı. Sibil, sahnede yaptığı konuşmada, "Ne mutlu ki, rüyalarımın peşinden gittim ve Tanrı'nın bahşettiği sesimle bir sanatçı olmayı başardım. Kalbini bana açan ve beni bu ödüle layık görenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Prof. Dr. Levon Zekiyan Ufuk Açtı

Sarkis Güreh
Ermeni kültürüne paha biçilmez katkılarda bulunan Mıhitaryan Miapanutyun'un (Ermeni Katolik Tarikatı) kurucusu Sivaslı Mıhitar Abbahayr, Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği'nin düzenlediği bir panele konu oldu. "Mıhitar Abbahayr: Aydınlık ve Yenilik Öncüsü" adlı panelde konuşan Prof. Dr. Boğos Levon Zekiyan, keyifli sohbeti ve verdiği bilgilerle ufuk açtı. Etkinlik, Karin Susmak'ın, Abbahayr'ın hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi vermesiyle başladı. Mıhitar'ın, takipçileri ile birlikte Ermeni edebiyatı üzerindeki etkilerini anlatan ve Zahrad'ın 'Venedik' şiirini seslendiren Susmak'ın ardından, dernek başkanı Sebuk Koçak mikrofonu aldı ve bir özeleştiride bulunarak "Sivaslı Ermeniler belki Abbahayr'ın evine üç adım mesafede doğduk ama onu ve yaptıklarını bilmeden yetiştik" dedi.

Ermeni ve Türk sinemacılardan ortak proje

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu (ETSP), iki ülke ve diasporadan sinemacıları ETSP Proje Geliştirme Atölyesi’ne davet ediyor. Atölye, Altın Kayısı Film Festivali kapsamında, 14-16 Temmuz arasında Erivan’da gerçekleşecek. Atölye’ye seçilecek 10 projenin birincisi, Avrupa Birliği desteğiyle 10 bin dolar değerinde bir ödüle sahip olacak. Son başvururtarihi 15 Haziran olan atölyeye seçilecek projeler 20 Haziran’da açıklanacak.

Turkey’s DC Envoy Angered by Jewish Group’s Genocide Recognition

Washington—In a tersely-worded letter, Turkey’s new Ambassador in Washington, Serdar Kılıç, accused the American Jewish Committee of being “unfair, insulting and patently out of touch with realities” when the group issued a statement on April 23 recognizing the Armenian Genocide and urging Turkey to face its history. Kılıç wrote the letter to David Harris, the executive director of AJC on April 24. Asbarez obtained the letter, in which the Turkish Ambassador expresses “our extreme disappointment and regret with the statement issued yesterday by the American Jewish Committee (AJC) in which the tragic events of 1915 are unjustly labeled as “genocide.” We reject the AJC statement in its entirety.”

Vahram Ve Muhsin 100 Yıl Sonra Aynı Sahnede

Burası Ermenilerin kültürel sermaye birikim yeri, kültürel başkentidir." Vahram Papazyan'ın bir süre eğitim aldığı Venedikli Mkhitaristlerin tiyatroyu bir eğitim aracı olarak gördüklerinden söz eden Zekiyan, daha sonra kozmopolitlik üzerine görüşlerini açıkladı: "İstanbul yüz yılın başında az sayıdaki kozmopolit şehirlerden biriydi. Bir oyunda, Ermenice, Türkçe, Rumca Fransızca konuşulabiliyor ve izleyiciler bunları anlayabiliyordu. Kozmopolitlik, farklı kültürden insanların yan yana oturması değildir. Bu insanlar arasında bir iç bağlantı kanalları da olması gerekir. Birbirinden öğrenme, etkileşme kültürel evrim sürecinin temel ilkesi olmalıdır." Tiyatro tutkusunu paylaşan, biri Ermeni, diğeri Türk iki yakın arkadaş, Muhsin Ertuğrul ve Vahram Papazyan, yüz yıl aradan sonra bir kez daha aynı sahnede buluştu.

Fatih Sultan Mehmet'in Başcerrahı, Sarayın Ermeni Hekimi Amasyalı Amirdovlat (1416 Amasya-1496 Bursa) /ԱՄԱՍԻԱՑԻ ԱՄԻՐՏՈՎԼԱՏ (1416-1496)

1616 da Amasya'da doğan Osmanlı sarayının Ermeni hekimi Amasyalı Amirdovlat Tıp Bilimini, doğu ülkelerinde kendi araşırmalarıyla incelediği ve öğrendiği söylenmektedir, çok iyi  de bir edebiyatcı olan Amasyalı Amirdovlat aynı zamanda tabii bilimler alimidir. Ana dilinin yanında Türkçe, Arapça, Latinçe, Farsça, Yunanca bilen Amasyalı Ermeni hekim Amirdovlat , tıp ve tabii bilimler konusunda sahip olduğu derin bilgileri sayesinde önce saray hekimliği, daha sonra sırasıyla saray başcerrahlığı ve Padişah Fatih Sultan Mehmet'in başcerrahlığı görevini üstlenmiştir.

Milli Gazete: Rezaletin fotoğrafı!

Milli Gazete'nin bugünkü manşet haberinde Vatikan'da Papa'nın dua etmesini eleştirdi. Papadan medet umulmasını sert bir dille eleştiren Milli Gazete Müslüman ülkenin liderlerini topa tuttu. Dünyanın dört bir yanına yayılan ve 2 milyarlık nüfusa ulaşan İslam dünyası, kangrene dönüşmüş İsrail zulmüne sessiz kalıp kendi meselesi olan Filistin’e bir çare üretemezken; 0.44 km²’lik Vatikan’dan ve onun Papasından medet umuluyor. Buna rezalet denmez de ne denir ki?!

1915 Soykırımı Türkler ve Kürtler Mevzuunda Derkenar- 2:

Soykırım sonrası ilişki iki dikkat çekici özelliğe sahiptir. İlki, Ermeniler, hâlâ boyun eğmeyi reddederek, yani tarihlerine tanıklık etme hakkı da dahil olmak üzere temel eşitlik ve haklarında ısrar ederek, dışlayıcı bir Türk milliyetçiliğini temel alan bir Türk devleti için kavramsal ve siyasî bir sorun olmayı sürdürdükleri ölçüde, Soykırımın başka araçlarla devamı demek olan saldırgan bir inkar kampanyasıyla karşılaşmaktadırlar. İkincisi, ilişkinin Türkiye’nin elinin bir tür serbest kalışı olduğundan hareketle, bu serbest kalış, şimdiye dek elde edilmiş kazançları dondurarak aslında Soykırımı desteklemektedir. Türkiye Ermenilere karşı yürüttüğü inkar ve diğer siyasî eylemlerine son verse de, bu, daha fazla zararın ortaya çıkmasını önleyecektir sadece. Yoksa 1915 Soykırımı sırasında zaten olmuş bitmiş zararı hafifletmeyecek ne de bunu temel alan statü ve güç asimetrisini ortadan kaldıracaktır. (Kasr)

Şişli Spor Kulübü,2013-2014 Kış Sezonu Spor Okullarının Kapanışını Yaptı.

Hem Bakırköy’de hem de Şişli Spor Kulübünde yapılan spor okulu çalışmalarını tamamlayan Şişli, sezon kapanışını yaptı.

Sarkisyan’ın Daveti / Sarkisian’s invitation

Ömer Engin Lütem
Sarkisyan’ın Türkiye Cumhurbaşkanını gelecek yıl 24 Nisan’da Erivan’a davet etmesi, sansasyonel bir davranış olmasına rağmen,  Türkiye’de ne siyasi düzeyde ne de kamuoyunda kayda değer bir tepki yaratmamıştır.  Bu, herhalde, Türkiye’nin iç siyaset gündeminin çok yüklü olmasının bir sonucudur.Böylelikle söz konusu davet beklenen işlevi yapamayınca bir profesörümüz devreye girerek daveti savunmaya başlamış[i] ve Türkiye’nin siyasi anlamda soykırımı kabul etmesi ve Cumhurbaşkanının daveti reddetmeyerek Erivan’a gitmesini ileri sürmüştür.  Bunun ne gibi yararları olabileceğini ise  “tarihin yükünden kurtulmak”,  “ahlaken üstün bir konuma geçmek”,  “ezber bozmak”, “yüzüncü yılı yönetilebilir bir sorun haline dönüştürmek” olarak açıklamıştır. Türkiye’de bir kamuoyu yoklaması yapılsa kaç kişi Ermeniler nedeniyle tarihin yükünü hissettiğini söyleyebilir? Dış politikada üstün bir konuma geçmek  “ahlaki” düşünce ve davranışlarla değil, güçlü olmakla mümkündür.  Soykırım inancı özellikle Diaspora Ermenilerinin milli kimliğinin önemli bir parçası olduğundan Türkiye Cumhurbaşkanının Erivan’a gitmesi bu “ezberi” bozulmaz, hatta daha da güçlendirebilir. Diğer yandan Ermenilerin 100. yıl için yapacağı eylemleri çok büyütmek doğru değildir.  Ermeniler şimdiye kadar Türkiye aleyhinde ne yapmışlarsa 100. yılda da, daha yoğun ve çeşitlenmiş olarak, aynı eylemleri yapacaklardır. Bunlar Batı ülkeleri kamuoylarını etkileyebilir bu nedenle de Türkiye’de bir ölçüde rahatsızlık yaratabilir. Ancak Türkiye’nin çıkarlarını zedeleyecek bir düzeye ulaşması olası değildir.

Ankara Erivan’a hayır dememeli

Mensur Akgün  / mensurakgun@gmail.com
Eğer 1948 Sözleşmesi geriye işlemiş olsaydı ve suçlanan insanlar hayatta olsaydı onları Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri yargılayacaktı. Yargıtay onayacak, Anayasa Mahkemesi suçlanın hakkının ihlal edilip edilmediğine bakacak, son sözü de bireysel başvuru halinde AİHM söyleyecekti. Ermenistan’ın ve Ermeni diasporasının soykırım dediği şey ise hem bu sözleşmede ifadesini bulan suça atıfta bulunmakta, hem de ondan bağımsız olarak jenerik bir nitelik taşımakta. Onlar için soykırım tarihte yaşanmış trajedinin tartışmasız adı. 1948 Sözleşmesi’ndeki tanıma da uyuyor, ama suç bireyden çok bizatihi devletin kendisine atfediliyor. Her açıdan siyasi nitelik taşıyor. Türkiye’nin bundan sonra yapması gereken belki de bu kavramın siyasi ve hukuki anlamlarını birbirinden ayırmak ve 23 Nisan’da açıkça tanıdığı trajedinin siyasi olarak soykırım şekilde görülmesine itirazının olamayacağını belirtmek. Bu ayrımı yapmak yılların şartlanmışlığını aşmak kolay değil. Ama yapabilen bir Türkiye tarihin yükünden çok daha fazla kurtulur, gelecek yıl Erivan’da yapılacak olan törene çok daha rahatlıkla katılır.

AYM, Dink için harekete geçti / Dink ailesi avukatları: “Dava asıl şimdi başlıyor”

Dink davası avukatları AYM’ye başvuru dilekçesinde, “Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği görevlilerinin cinayeti gerçekleştiren örgüte kasıtlı olarak operasyon yapmamaları veya koruma tedbirleri almamaları nedeniyle Hrant Dink cinayetinin işlenebildiği açıktır” ifadelerine yer vermişlerdi.Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerine ilişkin soruşturmada adeta ilkler yaşanıyor. Önceki gün, kamu görevlileri hakkında verilen takipsizlik kararının kaldırılmasının ardından soruşturmada yeni bir gelişme daha yaşandı. Anayasa Mahkemesi (AYM) ilk defa savcılığa yazı yazarak, soruşturmada bu güne kadar ne yapıldığını sordu.

DurDe Örgütlenme Toplantısına Davet

DurDe yeniden yapılanıyor...2007 yılından bu yana ırkçılığa, milliyetçiliğe, nefret suçlarına, antisemitizm ve İslamofobiye karşı mücadelede ön saflarda yer alan Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe girişimi, yeniden yapılanıyor. Çoğulcu, şeffaf, aktivistlerin çeşitliliğini yansıtan ve etkili bir mobilizasyon kabiliyetine sahip bir DurDe’nin örgütlenmesi hedefiyle 13 Haziran 2014,Cuma günü, saat 18.30’de Cezayir Restaurant’ta bir toplantı düzenliyoruz.

Patrik: Ortadoğu Barışı mucize yaratabilir

Esma Çakır
Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, yıllardır siyasi arenada çözülemeyen İsrail-Filistin meselesi konusunda Papa ve kendisi gibi dini şahsiyetlerin bir mucize yaratabileceğini öne sürdü... Bartholomeos, "Güzel konuşmalar yapıldı, ilahiler okundu, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudiler tarafından din adamları katıldı. Ben de yanlarındaydım. Papa Hazretleri dikkat gösterdi şahsıma. Barış için zeytin ağacını hep beraber diktik" dedi. Sözlerine "İnşallah bu ağaç meyve verir" diyerek devam eden Patrik, "Barış istikametinde, Ortadoğu'daki çok arzu edilen ve zor elde edilen barış çalışmalarının meyve getirmesi için hepimiz dua edeceğiz ve bu çalışmalara hız vereceğiz" diye konuştu. Patrikhane, yani dini bir müessese olarak her zaman barıştan yana olduklarını vurgulayan Patrik tüm dualarında, dünyada barış duası olduğunu anlatarak, "Bunun içindir ki benim böyle bir davete, Papa gibi yüksek bir şahsiyetten gelen davete icabet etmem çok normal sayılmalı. Benim için bir onur vesilesi oldu. Bunun içindir ki memleketimize memnun dönüyorum" diye konuştu.

Mary Moon Genç Yetenekleri Dünyaya Tanıtmak İstiyor

Türkiye Ermenileri Patrikliği'nin salonunda düzenlenen, Ermeni ressamların Suriyeli savaşzedeler için bağışladığı tabloların görücüye çıktığı sergiye son anda Ermenistan'dan katılan sürpriz isim, ilgi odağı oldu. Sanat çevresinde Mary Moon adıyla bilinen Mary Amirkhanyan, İstanbul ziyareti sırasında haber aldığı sergiye katkıda bulunmak istemiş ve beraberindeki bir resmini sergi kapsamında satışa sunmuştu.

MHP’li Yusuf Halaçoğlu: Sırrı Sakık Ermeni’dir

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu "PKK'nın yüzde 80'i Ermeni'dir" dedi. Halaçoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Ermeniler’de görülen Türk adları ve özellikle “Türk” soyadları, kendilerini gizlemek için alınmıştır. O yüzden dedelerin adlarını veriyoruz, babalar-analar takma Türk adları taşımaktadır. Özgür Gündem gazetesinin dağdaki 300 eşkiya arasında yaptığı ankette, “dinî önder”  olarak %34′ünün Zerdüşt, %34′ünün İsâ, %11 ‘inin Mani, %10′unun Muhammed, %7′sinin Musa ve %4′ünün İbrahim dedikleri ortaya çıkmıştır. Bundan da anlaşıldığı gibi, eşkiyanın ancak % 10′u müslümandır : PKK 35 bin kişinin kanını ellerinde taşıyan  PKK lideri Artin Agopyan (APO) ermenidir. “Parmaksız Zeki” kod adlı Şemdin Sakık, Ermeni’dir. Nenesinin Ermeni olduğunu kendisi açıklamıştır. Bölücü Kürt partisi milletvekili Sırrı Sakık Ermeni’dir. Bölücü Kürt partisi sözde “eş başkanı” Emine Ayna, katıksız bir Ermeni’dir. ( PKK'nın %80'i Ermeni'ymiş, zaten Kürt diye bir millet de yok (!) kart kurt var.  Eşkıyanın da sadece %10'u Müslüman. Gülmeyin bu adam bir profesör. Böylece bizim aslan hem Kürt sorununu hem Ermeni sorununu çözüyor. Gel de bu adama ırkçı deme. HYETERT)

Balyanlar değil İstefan

Aysel Yaşa
Post doktorası için Büyük Mecidiye Cami üzerine çalışan Dr. Şefaeddin Deniz, yıllardır zannedildiği gibi camiyi Nigoğos Balyan'ın yapmadığını ortaya koydu. Osmanlı Arşivleri'nden çıkan inşaat defterlerine göre Abdülmecid'in yaptırdığı camiyi önce Artin, daha sonra da İstefan Kalfa inşa etmiş...Kimileri ona Boğaz'ın incisi diyor. Ortaköy kıyısına kondurulan Büyük Mecidiye Camisi 3 yıl süren restorasyonundan sonra önceki gün yeniden ibadete açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı cami İstanbul Boğazı'nın değişken ışıklarını caminin içine taşıyan büyük pencereleriyle bilinir. Sultan Abdülmecid tarafından 161 yıl önce yaptırılan cami hakkında bildiğimiz bir diğer şeyse Balyan ailesi tarafından yapıldığı. Haberin Devamı: http://yenisafak.com.tr/pazar-haber/balyanlar-degil-istefan-07.06.2014-656745?ref=manset-4.2


İttihat Terakki'nin ve Kazım Karabekir'in çocuk askerleri

Karabekir'in 26 Eylül 1920'de Sarıkamış'ı Ruslardan geri alırken, Gürbüzler Ordusu'nu da seferber ettiği söylenir. Sarıkamış'ı "çocuklar Kasabası" yapmayı hedefleyen Karabekir Paşa, bu çocuklar için şehirde Sıhhiye Mektebi ile Askeri İdadi ile ebelik, dişçilik, elektrik, sinema ve fotoğraf kursları da açmıştı. 1922 yılına gelindiğinde "çocuklar Ordusu Teşkilatı "Sarıkamış, Trabzon, Kars, Kağızman, Beyazıt, Iğdır, Ardahan, Artvin, Rize, Sürmene ve Erzincan dahil olmak üzere 17 alay halinde örgütlenmişti. Teşkilatın bünyesindeki yetim çocuk sayısı 4 ila 6 bin arasında ifade ediliyordu. (Sayıdan nasıl korkunç bir dönem olduğunu çıkarabilirsiniz.) Bazı kaynaklara göre Karabekir'in koruma altına aldığı kimsesiz erkek çocuklar arasında, Ermeni yetimler de bulunuyordu. Bu çocuklardan kabiliyetli olanlar, Karabekir tarafından, sanki Türk ailelerin yetimleri gibi gösterilerek Bursa'da yeni açılan Işıklar Askerî Lisesi'ne gönderilmiş, bir bölümü ise meslek erbabı olarak hayata karışmıştı...

‘Ayasofya, cemaatle hükümet arasında zeytin dalı’ “Ayasofya cami olsun”

Yenal Bilgici
Ayasofya, insanlığın hüner ve becerilerinin bir simgesi. O, atalarımızın yani onu 1500 yıl önce inşa eden Hıristiyanlar ve 500 yıldan fazla ona göz kulak olan Müslümanların insanlığına şahittir. Bir müze olarak Ayasofya, dünyanın her tarafından ve her inanıştan insanların gelip ortak mirasın azametini takdir ettikleri bir yer. Bizans, Konstantinopol ve İstanbul’un vatandaşları şehirlerini birçok dilin konuşulduğu, fikirlerin değiş tokuş edildiği ve bu etkileşimden özgün ve zengin bir kültür türediği için sevdiler. Bu duyguyu da en iyi Ayasofya temsil ediyor. Teklif edilen değişiklik bir pencerenin kapanması anlamına gelir. Tam da ardına kadar açmak lazımken... Burayı yeniden camiye dönüştürmek uluslararası skandal olur.

Dersim'e Ermeni Köyü

Türkiye'de Vakıflıköy gibi Ermenilerin yaşadığı bir köy kurulabilir mi? Dersim Ermenileri İnanç ve Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin geleneksel bahar yemeğinde konuşan İsmail Cem Halavurt, derneğin uzun vadeli planları arasında böyle bir projenin de bulunduğunu açıkladı. Dersimli Ermeniler, 3 Mayıs Cumartesi günü Kumkapı dışı Surp Harutyun Kilisesi salonunda bir araya geldi. Episkopos Sahak Maşalyan, SASMUTHAYDER Başkanı Aram Demir, Kumkapı Dışı Vakfı yönetiminden Aruş Taş'ın yanı sıra çok sayıda Dersimli Ermeni'nin katıldığı gece oldukça renkli geçti. Lezzetli ikramların sunulduğu geceye katılanlar seslendirilen halk şarkılarıyla müziğe de doydu.

Osmanlı Ermeni Edebiyatının Güçlü İsmi Yervant Odyon Anıldı

Bu yıl 22.si düzenlenen 'İstanbul Amatör Tiyatro Günleri' kapsamında yer alan 'Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri'nin ilki, yazar Yervant Odyan'a ayrıldı. 3 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Bir Edebiyatçı ve Oyun Yazarı Olarak Yervant Odyan' adlı panelde, akademisyenler Mehmet Fatih Uslu ve Murat Cankara, Odyan'ın yaşamını ve edebiyatını anlattı. Genç tiyatrocuların ilgi gösterdiği panelde Berberyan Kumpanyasından Boğos Çalgıcıoğlu "Çarşılı Artin Ağa" oyununun giriş tiradını sahnelerken, Fırat Güllü ise Odyan'ın en bilinen eseri olan Yoldaş Pançuni'den bölümler okudu.

Türk-Ermeni İlişkilerine Sevan İnce yorumu

Bizler, hadiseleri birinci ağızdan dinlemiş kişileriz. Bizler Türk Ermenileri'yiz. Türk Ermenileri'nin Harici Ermeniler'den çok ciddi bir farkı vardır. Bizler, tehcir sırasında, ya Türkiye'de kalmışların veya tehcir bitiminde Türkiye'ye geri dönmüşlerin torunlarıyızdır. Bizler tek tip hikaye dinlememişizdir. Diaspora Ermenisi sadece ölüm hikayesi bilir. Olaylardan sonra geri dönmemiş ve komşularının mahcup yüzlerine tanık olmamıştır. Onlar, bu ölümler için bütün Türk'leri suçlarlar. Olayları sadece soykırım olarak nitelerler. Türk Ermenisi'nde ise daha bol ve daha değişik hikayeler vardır: Mesela, dedem, Erzincan'daki çiftliklerinden abisinin alınıp götürülüşünü ve onu kurtarmak için başçavuşa bir eşşek yükü altın fidye verdiğini anlatırdı. Ne abi dönmüş ne de altınlar. Anneannem, köydeki Ermeni delikanlıların nasıl silahlandırılıp çeteci yapıldıklarını anlatırdı. Üniformalarını yabancı lisan konuşanlar getirmiş. (Ne denir, bu da klasik Türkiyeli Ermeni görüşü. Allah sabır versin bir buçuk milyonun kalanlarına. HYETERT)

Patrik Bartholomeos Roma'da Ayin Yönetti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco’nun yöneteceği ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın katılımıyla gerçekleşecek Ortadoğu barışı duasına katılmak için Roma’ya geldi. Cumartesi akşamı Roma’ya gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, Hıristiyanlıktaki başlıca bayramlardan Hamsin Yortusu nedeniyle Ortodoks Cemaati Kilisesi San Teodoro’daki ayini yönetti.

Papa 1.Francis’in Kudüs ziyareti

Hıristiyanlığın Katolik ve Ortodoks mezhepleri arasında, bu mezheplerin ortaya çıkışından itibaren bir ayrışma ve kavga görülmektedir. 1054 yılında Katolik ve Ortodokslar karşılıklı olarak birbirlerini aforoz ettiler ve bu küslük 1964’te Papa 6.Paul ile Patrik Athenagoras arasında Kudüs’te yapılan bir dostluk anlaşması ile sona erdi. Geçtiğimiz 25 Mayıs Pazar günü Papa 1.Francis ve Patrik Bartholomeos, Kudüs’te bir araya gelerek bu barışmanın 50. Yılını 1964’te iki kilisenin barıştığı noktada andılar ve ortak bir deklarasyona imza attılar. Her iki din adamı bu buluşmanın dışında Kudüs ve bölgede çeşitli temaslarda bulundular.

Newly Elected Assyrian Patriarch Wants to Commemorate Genocide Centennial

Assyrian Orthodox Patriarch Ignatius Aphrem II. The synod of the Assyrian Orthodox Church made a surprising decision on May 30th to form a committee to prepare for the commemoration of the centennial of the 1915 Turkish genocide of Assyrians. The decision came as the newly elected Patriarch Ignatius Aphrem II held his first meeting with the bishops of the church in Damascus. The decision marks a dramatic shift by the church on this sensitive issue, putting the Assyrian Orthodox Church on a collision course with Turkey, which continues to deny the genocide.

Cumhuriyet tarihinde ilk

Oğuz Yeter
Cumhuriyet tarihinde ilk Yapımına 2012 yılında başlanan ve halen süren Ermeni Okulu Cumhuriyet tarihinin ilklerinden biri olma özelliği taşıyor. Bakırköy’de Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı tarafından 2012 yılında yapımına başlanan okul eğitim ve öğretim yılına açılması planlıyordu. Fakat okul inşaatının Ermeni Cemaatinden başka gelir kaynağı olmadığı için inşaası yavaş ilerliyor. (Nedense bu ilk sözü moda oldu. Okul açılması ise 1954 ve 1955'de Yeşilköy ve  Surpa Haç Tıbrevank açıldı. Bina yapılması ise Tıbrevank'ın binası da yanılmıyorsak 1957'de  bitirilip açıldı. HYETERT)

Vatikan'da "Barış için Dua Zirvesi"ne doğru

Vatikan'da, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'un yarın ev sahipliği yapacağı tarihi zirveye katılacak 4 liderden biri olan Patrik, İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden "La Repubblica"ya demeç verdi. "Roma'ya, ortak duanın olacağı bu önemli ana katılmak için geliyorum" diyen Patrik Bartholomeos, "Tanrı'nın desteği ile siyasete ve diplomasiye, barışa ulaşılması için yardım etmeliyiz" ifadesini kullandı.

ՀՈԳԵԳԱԼՈՒՍՏ / Pentakost (Hokekalusd)

Հոգեգալուստը Քրիստոնէութեան գլխաւոր տօններէն մին է: Հայերէն "Հոգեգալուստ" բառը ինքնին կը բացատրէ այս տօնի իմաստը: Հոգեգալուստի օր, Եկեղեցին կը յիշատակէ, առաքեալներու վրայ Սուրբ Հոգիի իջքը: Ըստ նոր կտատակարանի, այս  իրադարձաութիւնը տեղի ունեցէր է, Յիսուս Քրիստոսի Յարութիւնէն 50 օր վերջը: Հետեւաբար Եկեղեցին ալ,այս հրաշալի դէպքը կը յիշատակէ Սուրբ Զատիկի -Սուրբ Յարութեան տօնի 50.րդ օրը: Կրնանք  ըսել նաեւ թէ, Հոգեգալուստը, Մովսէս մարգարէի Աստուծոյ "Տասը Պատուիրաններ"ու շնորհման  հուդայական տօնին Քրիստոնէական վերափոխումն է :

Ermeni mimar Balyan

Tayfun Er
İstanbul'da Osmanlı döneminden bugüne kalan görkemli yapıların pek çoğunda dört kuşak mimar ve müteahhit olarak hizmet veren Balyan Ailesi'nin izi vardır. Ailenin bilinen en eski inşaatçı atası 1803'de ölen ve mezar taşında "Keresteci" yazan Bali Usta, Kayseri'den gelip İstanbul'a yerleşmiş ve hassa mimarı (padişahın emrindeki mimar) olmuş. Onun yerini alan oğlu Kirkor Amira'nın (1764-1831) unvanı "Ebniye-i Hassa-i Şahane Kalfası"dır. O ölünce de yerine en tanınmış eseri olan Dolmabahçe Sarayı'nın mimarı olarak bilinen Garabet Amira Balyan (1800- 1866) geçer. Garabet Bey'in on çocuğu olur, bunların dördü (Nigoğos, Sarkis, Agop ve Simon) hassa mimarı olur. Ortaköy Camii'nin mimarı olan oğlu Nigoğos Balyan (1826-1858) Babadan kalma tecrübe ve usullerin üstüne bir de Paris Sainte-Barbe Koleji'nde mimarlık eğitimi görmüştü. Ailenin en yetenekli üyelerinden birisi kabul edilen Nigoğos Bey'in de yedi çocuğu oldu, oğlu Levon Balyan da babasının izinden Paris'te mimarlık okudu ve hassa mimarı oldu.

Ermeni soykırımı tarihçilere değil yönetmenlere emanet!

2015’e 1 kala kamera savaşları başlıyor…Önümüzdeki yıl 1915 Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti ve Ermenistan kendi tezlerini güçlendirmek için yoğun hazırlıklar içine girdi. Zaman zaman Ermenilerin bir film hazırlığı içinde oldukları yönünde haberler yapılıyordu. Daha önce ‘konuyu tarihçiler tartışsın’ tezine sarılan Türkiye Cumhuriyeti’nin de kamera savaşına gireceği ortaya çıktı. Türkiye, Ermeni Soykırımı’nı inkar için kendi Eylem Planı'nı hazırladı. Eylem Planı'nda belgesel ve film gibi görsel malzemelerin hazırlanması, STK'larla işbirliği inşa edilmesi, sosyal basının etkin kullanılması ile politik ve diplomatik temaslara ağırlık verilmesi gibi adımlar atılması öngörülüyor.

Ermeni iddialarına karşı eylem planı hazır

Film ve belgesel gibi görsel çalışmalar yapılacak, sosyal medya da Ermeni iddialarına karşı etkili bir şekilde kullanılacak Türkiye, 1915 vakalarının 100. Film ve belgesel gibi görsel çalışmalar yapılacak, sosyal medya da Ermeni iddialarına karşı etkili bir şekilde kullanılacak Türkiye, 1915 vakalarının 100. seneyi için Ermenilerin gündeme getireceği iddialara karşı kendi Eylem Planı'nı hazırladı. Eylem Planı'nda belgesel ve film gibi görsel malzemelerin hazırlanması, STK'larla işbirliği inşa edilmesi, sosyal basının etkin kullanılması ile politik ve diplomatik temaslara ağırlık verilmesi gibi adımlar atılması öngörülüyor.

AKP, Ermeni için film çeviriyor

AKP, Ermeni için film çeviriyorErmeniler, soykırım yalanıyla ilgili 2015 için her cephede hazırlıklarını sürdürürken hükümet de boş durmuyor. Tarihi iftiraya tarihi bir konuyu işleyen “Kalbimdeki Delik” adlı filmle de yanıt verilecek Başbakanlık Müsteşarı İbrahim Kalın, Meclis Dışişleri Komisyonu’nda önceki gün verdiği brifingde, filmin çekimlerine birkaç ay içinde başlanacağını söyledi. Dört akademisyenin şu anda Rus arşivlerini taradığını belirten Kalın, akademik araştırmalar, film-belgesel çalışmaları, STK, siyasi diplomatik ve iş dünyasına yönelik çalışmaları da kapsayan 8 maddelik bir eylem planı olduğunu kaydetti. Kalın, 3 saat süren brifinginde, konuyla ilgili bir dizi toplantılar yapılacağını da bildirdi.