Etiketler

Rusya'da Sözde Ermeni Soykırmı Anıtı Açılıyor

Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesindeki Stavropol şehrinde sözde Ermeni soykırımı anıtı açılıyor. Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesindeki Stavropol şehrinde sözde Ermeni soykırımı anıtı açılıyor. Stavropol şehir meclisinden yapılan açıklamaya göre, anıt Komsomolskaya Parkı’nda açılacak.

Kilise, tarihi mekanların içi ve yol güzergahları temizlenmeye başlandı

Mardin'in Artuklu İlçe Belediyesi tarafından bugünden itibaren kentte bulunan cami, kilise, tarihi mekanların içi ve yol güzergahları temizlenmeye başlandı. Tarihi kentte bulunan 31 cami ve 11 kilise başta olmak üzere ana yoldan tarihi mekanlara giden bütün yol güzergahları tazyikli suyla temizleniyor. Artuklu Belediyesi Eşbaşkanları Sevinç Bozan ve Emin Irmak, kentin temiz yüzünü göstermek için kesif bir temizleme çalışmasına başladıklarını söyledi.

Kan Gölüne Dönen Orta doğu tam bir cadı kazanı!

Zeynep Tozduman
Din adına, Allah adına İslam  devleti kurmak isteyen İŞİD ve varsılları El Kaide- El Nusra- Öso terör örgütleri, Orta doğuyu  3,5 yıldır kan gölüne çevirdiler. Günlerdir sosyal medyada kan ve dehşet fotoğrafları, clipleri sergilenmekte. Savaş görüntülerini kanıksadık mı ne? Tepkisiz bir toplum olduk, çıktık. Komşumuza ateş düşünce bizim ciğerimiz yanmıyorsa o zaman insanlığımızı ve vicdanlarımızı sorgulamak gerek. Sınır komşularımızın yangına dönüşmüş hayatları;  acıtmalı, kanırtmalı bir kez olsun yüreklerimizi. Radikal İslami terör örgütlerini besleyen/büyüten, orta doğu halklarının başına bela eden, başta ABD olmak üzere, Türkiye, İsrail, Suudi Arabistan ve Katar'dır...

Başbakan vizyon belgesini açıkladı

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı Türkiye Vizyon Belgesi"ni Haliç Kongre Merkezi'nde açıkladı. Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin genel başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak 2007'de yaptıkları değişiklikle cumhurbaşkanını halkın seçmesini sağlamış olmanın büyük bir memnuniyetini yaşadığını belirterek, "Halkoylamasında, aziz milletimiz yüzde 69 oy aranıyla 'evet ' diyerek bu değişikliğin gerçekleşmesini sağladı. Bu şu demektir: 'Artık, ben, başkanımı kendim seçmek istiyorum" dedi.

Ermenistan ve Uruguay cumhurbaşkanları ortak duyuruda bulundular

Ermenistan Cumhuriyeti ve Uruguay Doğu Cumhuriyeti, yüksek düzeyli siyasi diyalog ve farklı düzeylerde Ermenistan ve Uruguay arasında istişarelere devam etme ve genişletme, uluslararası kuruluşlar ve uluslararası konferanslar çerçevesinde daha aktif işbirliğinde bulunma yönünde mutabakata vardılar.

Allah Kelimesi sadece Müslümanlar için midir? Hayır!

Bedri Edis Yılmaz
Malezyada Allah kelimesi gayrimüslimlere yasaklandı! Haziran 2014’te Malezya'da Allah kelimesinin gayrimüslimlere yasaklanmasıyla ilgili haberler bültenlere düşünce, Kuran’dan uzak bağnaz düşüncenin nasıl saçma sapan bir yere gelebildiğini birkez daha görmüş oldum. (http://t24.com.tr/haber/malezyada-allah-gayrimuslimlere-yasak,262071) Eminim Malezya'daki bağnaz dinciler alınan bu kararla bir zafer kazanmanın çoşkusunu hissediyorlardır. Din adına bir başarı elde ettiklerini düşünüyorlardır ama durum öyle değil.

İsviçre'deki 'soykırım anıtı' Türk Dışişleri tarafından engellendi

Cenevre Üniversitesi'nden Stefan Kristensen: Hâlâ resmi bir izin alamadık. Türkiye Başkonsolosu ve diğer Türk örgütleri bu konuda çok agresif. İsviçre'de, 2008’de Cenevre Kent Konseyi'nden onay alan bir sanat projesi Türkiye-İsviçre hattında siyasi gerginlik yaratmaya devam ediyor. Cenevre'de, Ermeni Katliamı’nda ölenlerin anısını yaşatacak olan 'Hafızanın Sokak Fenerleri' adlı eserin yapımı, Türkiye Dışişleri'nden gelen baskılarla bir kez daha ertelendi.

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է – 13 -

Եզրակացութիւն Կասկած չկայ մեր մտքին մէջ, որ կրօնական տեսակէտով, ազգովին կը գտնուինք ահաւոր հոգեւոր փլուզումներու առջեւ որոնք կը յուզեն եւ կը փոթորկեն մեր հասարակական կեանքը ամէնուրեք ի Հայաստան եւ ի սփիւռս աշխարհի:

TBMM’NİN ‘Karadeniz Pontos Temizliği’ İtirafı

Pontoslular, Anadolu’nun kadim halklarından Rum’un Karadeniz’de yaşayanıdır
1.Paylaşım Savaşı’nda güvenlik gerekçesiyle kıyılardan dahile sürülen Pontoslular, Yunanistan’ın Ege’yi işgal ettiği 1920’li yıllar başında mübadele öncesinde varlıkları yok edilecek boyutta toprağından kopartıldı; kalanlar da Müslüman oldu.Nar tanesi gibi yeryüzüne dağılan aile fertlerinin birbirini bulması, kucaklaması bir ömür mücadeleydi.

Presbyterian Church Adopts Resolution on Armenian Genocide Centennial

By Contributor on
On Fri., June 20, some 600 commissioners to the 221st General Assembly of the Presbyterian Church (USA), meeting in Detroit, Mich., adopted with near unanimity a resolution recognizing the Armenian Genocide and adopting the 2015 church calendar designating April 26 as the day for its observance. It also directed the church’s Mission Agency to prepare educational and liturgical resources for member churches in preparation for the event.

TurkeyScrutiny: Demand Senate Oversight of U.S.-Turkey Ties.

Ask for Close Senate Scrutiny of Next U.S. Ambassador to Turkey. 

Yahudileri hedef almak için her Tanrının günü Hitler’in övüldüğü Türkiye’de sadece bir Yıldız Tilbe mi var?

Yahudileri hedef almak için her Tanrının günü Hitler’in övüldüğü Türkiye’de sadece bir Yıldız Tilbe mi var? Tilbe“Bu Yahudilerin sonunu gene Müslümanlar getirecek [...] Ben ırkçı değilim...” Ünlü şarkıcı Yıldız Tilbe İsrael Hamas’ın 3 genci katletmesi ve Gazze’den yağdırılan roket atışlarına devam etmesi karşısında silahlı kuvvetlerini harekete geçirmesine “tepki” gösterdi. Twitter’da 315 bin takipçisi bulunan @YildizzTilbee hesabına “Allah Hitler’den razı olsun bunlara az bile yapmış ne kadar haklıymış adamcağız. Bu Yahudilerin sonunu gene Müslümanlar getiricek. Allah’ın izniyle az kaldı azz” yazan Tilbe, sosyal medyada tepkiyle karşılaştı. (Aferin çok yakıştı özellikle bir Kürt'e. HYETERT)

Ermeni tehcirini Alman Gladyosu mu yaptı

Osmanlı’yı çökerten I. Dünya Savaşı’nın (1914-1918) 100(1914-1918) 100(1914-1918) 100. yılındayız. Bu savaşın neredeyse 100 yıl boyunca ülkemizde çok açığa çıkmamış yönlerini masaya yatırmaya ve tartışmaya açmaya çalışıyoruz. Bu nedenle İttihatçılığı, İttihad-ı İslam politikasını, ‘Alman Cihadı’ adıyla bilinen İngiltere ve Rusya’ya karşı ‘kutsal savaş’ projesini mercek altına almayı sürdüreceğiz.

Dünya Nüfus Günü’nde Gençler Gündemde

11 Temmuz Dünya Nüfus günü kutlanırken, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Dairesi gençlerin refahına yatırım yapmanın dünya toplumlarının yararına olduğunu vurguladı. Birleşmiş Milletler, Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, hükümetlerin, gençlerin fikirlerini görmezden geldiği ve onları önemli siyasi kararların dışında bıraktığı konusunda uyarıda bulundu. Gençler, dünya üzerinde yaşayan yedi milyardan fazla nüfusun iki milyarını oluşturuyor. Kolayca gözardı edilemeyecek güçlü, büyük bir çoğunluk. Buna rağmen, gençler bir çok ülkede ötekileştiriliyor, her türlü hak ihlaline ve kötü muameleye maruz kalıyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Dairesi, yaşları 15 ile 24 arasında olan ortalama 515 milyon gencin günde 2 dolarla geçinmek zorunda kaldığını bildirdi. Bu rakamlara rağmen her üç ülkeden ikisi gençlerin hayatını etkileyen önemli politik kararlar alınırken onların fikrini sormuyor.

Çözüm Süreci Tasarısı Yasalaştı

Çözüm Süreciyle ilgili Çerçeve Yasa yasalaştı. Çözüm süreci kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülecek. Çözüm süreciyle ilgili Meclis’te süren “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı” adıyla sunulan “Çerçeve Yasa” görüşmeleri dün akşam tamamlandı.

Erdoğan'ın Vizyon belgesi bugün açıklanıyor

Başbakan, manifesto niteliğindeki 'Cumhurbaşkanlığı Vizyon Belgesi'ni bugün açıklıyor. Cumhurbaşkanlığı Vizyon Belgesi, Başbakan için seçim kampanyasının en önemli ayağı olarak kabul ediliyor. Cuma Namazı'nı İstanbul'da kılacak olan Erdoğan, öğleden sonra 'manifesto' niteliğindeki yol haritasını kamuoyuna anlatacak. Organizasyon için 4 bin 500 kişi davet edildi. Bakanlar Kurulu, AK Parti MYK, MKYK ve Kurucu Üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları yönetimi ile il Başkanları ve il yönetimleri de toplantıda hazır bulunacak.

Ermenistan Dışişleri bakanı: Türkiye 99 yıl sürekli yalan söyledi

Türkiye, Ermenistan’la ilişkilerin normalleşme sürecinin akamete uğramasından suçludur, zira Recep T. Erdoğa başkanlığında bu ülke hükümeti ‘imkansız’ ön koşullar ileri sürmektedir... Türkiye’nin inkarına ilişkin olarak Dışişleri bakanı ″Bu Türkiye devletinin Ermeni ailelere ödemesi gereken tazminatlardan daha ziyade, kendi halkının gözlerine bakıp «Biz 99 yıldır sizi sürekli kandırıyorduk» hususuyla ilgilidir″ dedi.

Türkiye’nin Tek Ermeni Köyü

Türkiye’nin tek Ermeni köyü olma özelliğini sürdüren Vakıflı Köyü, Hatay’ın Samandağ ilçesine 4 km uzaklıkta Musa Dağı eteklerindeki, Akdeniz’i tepeden seyreden ve Yayladağı - Suriye sınırına 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Köyün tamamını Ermeni asıllı Türk vatandaşları oluşturmasının yanı sıra köyün diğer bir özelliği de köyde organik tarım yapılıyor olmasıdır.

Ermenistan'dan Sözde Soykırım İçin İsrail'e Gizli Ziyaret

Ermenistan parlamentosu Başkanı Galust Saakyan’ın sözde Ermeni soykırımını tanıması için gizlice İsrail’i ziyaret ettiği iddia edildi. Rus Vestnik Kavkaza (VK) haber ajansına konuşan İsrailli kaynaklara göre, Saakyan ziyaretinde üst düzey yetkililerle bir araya geldi. Görüşmelerde sözde Ermeni soykırımının 100. yıl dönümü bağlamında İsrail’in “soykırımı” tanıması, İsrail ve Azerbaycan arasında askeri işbirliği konuları ele alındı. Haberde, Erivan’ın söz konusu askeri işbirliğinden çok endişe duyduğu vurgulandı.

Bu köyde 66 kilise bulunuyor

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesi Soğanlı köyü turistlerin ilgi odağı haline geldi. Bu köyde 66 kilise bulunuyor. Soğanlı köyünü turistler nezdinde bu kadar cazip hale getiren unsur, her biri ayrı tarihlerde yapılmış olan kiliseleri. Turistlerin en çok ilgisini  kubbeli kilisele çekiyor. Hıristiyanlık tarihi kadar geçmişi olan bu kiliseler, binlerce yıldır ayakta duruyor.

Kilise enkazında heyecanlandıran keşif

Batman'ın Sason İlçesi yakınlarındaki Mereto Dağı'nda bulunan Surp Asvadazin Meryem Ana Ermeni Kilisesi enkazında, tarihi kitabe ile bazı tarihi eser kalıntıları bulundu. Kalıntılar, Batman Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. Bir bölümü 2012 yılında tahrip edilen Sason İlçesi'ndeki Mereto Dağı zirvesindeki Surp Asvadazin Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nin enkazını 10 kişiyle birlikte temizleyen merkezi İstanbul'daki Sason Ermeniler Derneği Başkanı Aziz Dağcı, bazı tarihi buluntulara rastladıklarını söyledi.

Pontos’un Zenginliği ve Pontos Soykırımı

Sait Çetinoğlu
Pontos’un Zenginliğine dair Genel Bilgiler (1)
Pontos Osmanlı coğrafyasının en gelişmiş bölgelerinden biridir gerek nüfusunun artısı, gerek kalkınmasından ve zenginliği açısından son derece önemli ve Pazar için üretim yapılan kapitalizme eklemlenmiş bir bölgedir. Bu nedenle aynı zamanda Pontos’taki canlı Helenizmin de kaynağıdır. Emmanuil Emmanuilidis bu canlılığın Ege sahilindeki Hellenizmle kıyaslandırılabileceğini söyler. Bu canlılık aynı zamanda Osmanlı için endişe kaynağıdır. Canlılığın endişe kaynağı olarak algılanması bölgede türlü türlü bahaneler bulunarak Hükümet tarafından alınan ağır ve özellikle askerî tedbirler eksik olmaz. Bu bahaneler arasında Karadeniz’de dolaşan Çarlık Donanması birinci sırada olup, bu donanmanın harekat potansiyelinden dolayı da buralar askerî bölge olarak değerlendiriliyordu.

Türkiye soykırım yükünü omuzlarından atmalı... Soykırımı artık tanımalı!

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, dünyada aralarında Arjantin'in de bulunduğu 30'a yakın ülkenin Ermenilere yapılan soykırım iddialarını tanıdığını hatırlatarak ancak buna Türkiye'nin eklenmediği sürece eksik kalacağını savundu. Sarkisyan, 2009 yılında Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi için karşılıklı olarak bir protokol imzaladıklarını hatırlatarak, "Uzun süre bu protokolun imzalanması için pazarlıklar yaptık, çaba gösterdik, o dönemde olanların araştırılması için komisyon kurulmasına karar verdik ancak hiç bir etkisi olmadı çünkü Türk parlamentosu buna onay vermedi, durum böyle olunca Türkiye ile ne konuşacağız ki" dedi.

Düşmanlıklar yol gösteriyor

Ayşe Günaysu
Devletin karanlık dehlizlerinden zaman zaman gün yüzüne çıkan kirli malzemelerden fışkırıyor: Türk milliyetçiliğinin gözünde kötü, hain, düşman imgesinin bir yüzü Ermeni ise, diğer yüzü kimliğine sahip çıkan Kürt. Ergenekon davası ve onun uzantıları Kafes Eylem Planı ile Malatya Zirve Katliamı davası şimdilerde kamuoyu gözünde geçerliliğini kaybetmiş durumda. Devletin tepesinde cereyan eden iktidar savaşları  sonucunda yüzlerce savcı ve yargıcın görevden alınmasıyla birlikte bu davalar fiilen işlerliğini yitirdi. Ama dava dosyalarında izleri sürülecek olsa memleket gerçeklerini kavrama açısından birer hazine değerindeki belgeler öylece duruyor. Bu belgeler birçok açıdan aydınlatıcı. Örneğin Türklük kurgusunun düşman imgesi açısından.  Bunlardan biri de, Mayıs 2007’de Ermeni okullarına gönderilen, SON UYARI VE İKAZ diye başlayan ve SON MUHTIRADIR, YENİSİ TEKRARLANMAYACAKTIR sözleriyle sona eren tehdit mektubu.

‘Soykırım’a karşı Türkiye’nin 2 kozu!

ABD’deki en büyük Türk lobi grubu olan Amerikan-Türk Dernekler Asamblesi (ATAA), gelecek yılki 1915 Olayları’nın 100. yıldönümü öncesinde Ermeni lobisinin faaliyetlerine karşı kapsamlı bir ‘karşı atak’ planı hazırladı. ‘Önleyici’ ve ‘tepkisel’ önlemler olarak iki gruba ayrılan eylem planı kapsamında düzenlenecek seminerlere, Doktor Mehmet Öz ve Coca Cola CEO’su Muhtar Kent gibi Türk kökenli ünlü Amerikalılar davet edilecek.

Sarkisyan’dan Diaspora Ermenilerine: Ermenistan’da yaşayamıyorsanız, Ermenistan’la yaşayabilirsiniz

Yurt dışında Ermenistan’a ilişkin bunların bir kısmı doğru, bir kısmı abartılmış, bir kısmı iyi bir kısmı kötü binbir türlü hikaye anlatıyorlar. Beyanat Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın  Arjantin Ermeni toplumu temsilcileriytle buluşması esnasında geldi. ″Ancak insanın bir kere görmesi, yüz kere işitmesine yeğdir. Kendi intibalarınızı efsane değil gerçek anavatana ilişkin oluşturun.  Karabağ’la beraber gerçek Ermenistan hayal edilebilecek olandan daha güzel ve kıymetlidir ″ diyen Sarkisyan sözlerinin devamında şunları kaydetti: ″Ermenistan’da yaşayamıyosanız, Ermenistan’la yaşayabilirsiniz. Onun başarılarılarıya yaşayıp, kazanımlarıyla gurur duyabilir, acı ve yükünü paylaşabilirsiniz.

120 ülkeden kilise başkanları İzmir'de buluştu

Yaklaşık 500 Baptist din adamı, Baptist Kiliseleri 1. Türkiye Kongresi’nin yapıldığı İzmir’de buluştu. Baptist kiliselerinin 120 ülkedeki başkanlarını biraraya getiren kongre, Türkiye’de ilk defa İzmir’de düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu hoşgörü kentinin böyle anlamlı bir buluşmaya evsahipliği yapmasının tesadüf olmadığını düşünüyorum.” dedi.

Akit'te bir ilk: 'Gülen'in annesi Ermeni' iması ırkçılık

Gazetesinin 7 Temmuz 2014 tarihli nüshasında yayımlanan “Rabin oğlu Fethullah” başlıklı habere tepki gösteren Yeni Akit yazarı Yavuz Bahadıroğlu, “Açıkça söylemeliyim ki, Fethullah Gülen’in annesinin Ermeni olduğunu ima etmek (Yeni Akit’in ilgili haberinde, Fethullah Gülen’in annesi için “Rabin isimli İspanyol göçmeni bir Yahudi” ifadesi kullanılmıştı – T24) ve bu varsayım üzerine iddialar bina etmek, bana hiç de “insaflı” gelmiyor. Gülen’e kızabilirsiniz, suçlayabilirsiniz, ama rahmetli annesinin bunda ne suçu var?” dedi. (Bunlara başınıza Ermeni kadar taş düşsün demek geliyor içimizden.HYETERT)

İnkâr siyasetinde yeni bir eşiği daha atlarken

Ümit Kurt
Başbakan Erdoğan’ın önemli bir risk alarak 24 Nisan’da Ermeni Soykırımı ile ilgili bir “Taziye mesajı” beyan etmişti. Mesajın içeriğinin yetersizliğine ve daha bir dizi sorunlu nokta ihtiva etmesine karşın, devlet söylemindeki inkâr ve yok sayma siyasasını bir anlamda sonlandıran bu açıklamayı bu sorunun tartışılması bağlamında önemli bir tarihsel eşiğin atlatılması olarak mülahaza ediyorum. Nitekim Ermeni meselesinin hakikaten tarihi bir problematik olarak bütün boyutlarıyla tartışılması ve üzerine konuşulması bağlamında en az “taziye mesajı” kadar önemli bir adım daha atıldı. Türk resmi tarih tezinin ve yazımının ete kemiğe büründüğü; her türlü tahrifatın yapıldığı, belgelerin saklandığı, arşivlerin ancak kendileriyle aynı zihniyette olan “tarihçilere” açıldığı bir kurum olan Türk Tarih Kurumu’nda (TTK), bu zihniyeti temsil edenlere yönelik hükümet tarafından ciddi bir tırpanlama gerçekleşti.

75 Yıl Sonra Memleketinin Suyunu İçen Atık Köylü Madteos Artinian Bin Yaşasın !

Sarkis Hatspanian
Mayıs ayı ortalarında İstanbul’dan hemşehrim, soydaşım, dostum Nıvart Bakırcıyan yıllardır öz evladından öğrenmeye çalıştığı Ermenicesini geliştirmek amacıyla birkaç haftalığına Yerevan’a gelmişti. O günlerden birinde davetlisi olduğumuz bir televizyon programında Nıvart, doğup-büyüdüğüm Alexandrette-İskenderun’un 1939’a dek Ermenilerle meskûn Beylan köyünün harabe halindeki Ermeni kilisesinin çan kulesiyle ilgili çocukluğundan beri aklından hiç çıkmayan acı bir anısını anlattı. Bu TV programından sonra epeyi insan gibi o söyleşiyi yurtdışından izleyen dostlarımdan biri beni Beyrut’tan arayarak, şimdi 90 yaşındaki babasının da Beylan’ın o yıllarda üst mahallesi sayılan ATIK doğumlu olduğunu ve hep “Bizim köyün, tadı şimdi de damağımda olan suyu ölümsüz sudur, tam 75 senedir içemediğim suyumu özlüyorum” dediğini söyledi.

Atam Yev Yeva*

Filorita Uluk Benli
8 Mart’ta Kadıköy Kut Kilisesi, 23 Mart’ta Samatya’da Rum Kilisesi’ne yapılan saldırılarda ‘Hristiyanlara ölüm’ diyerek Haç‘ı ve bir Aziz’e ait ikonu yere attıktan sonra, 15 Haziran’da Yeşilköy Latin Katolik Kilisesi’ne ilki Mayıs ayında gerçekleşen ikinci saldırı olduğunu öğrendik. Kilise görevlisi Doğan Yıldırım’ın ifadesine göre; yardım istediği polis ekiplerinin dönüp bakmadığı, ‘Hristiyanların kökünü kazıyacağız'  sloganları ve bıçakla tehdit edenlerin Kiliseye verdikleri zararlara rağmen önlem alınmadığı bilgisine sahip olduk. Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilise’si Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal; son dönemlerde Ortadoğu’da Kilise’ler üzerinde artan baskı ve bu saldırılarla birlikte, pazar ayinlerinde dolup taşan Kilise’ye cemaat üyelerinin korkudan gelmediklerini söylediğini biliyoruz.

Ermenistan Yazarlar Birliği 80 yaşında

Ragıp Zarakolu
Erivan. Ermenistan Yazarlar Birliğinin (EYB) 80. yıl dönümündeydim. Tarihi M. Armenia Oteli’nin arkasındaki Baronyan Tiyatrosundayız. Arada elektrik kesiliyor, salondakiler gülüşüyorlar. Kültür Bakanı yardımcısı Narses Der Vartanyan sesini yükselterek, sertifika alanların adlarını, cep telefonunun ışığı ile okumaya devam ediyor. Bizim TGC’nin her yıl 24 Temmuz’da, meslekte yıllanmış gazetecilere verdiği sertifika ve şilde benzer bir uygulama da burada var. Yazmakta inat eden kalem erbabı, onore edilmiş oluyor böylece. Açılışı Başbakan Tigran Sarkisyan yapıyor, edebiyatın ve yazarın toplum içindeki konumunu vurguluyor.

Ermenistan- Avrasya ekonomik Birliği

The Voice of Russia
Uzmanlar geçen Mayıs ayının sonlarında Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında imzalanan Avrasya Ekonomik Birliğine ilişkin Antlaşmadan söz ederken eskiden Sovyetler Birliğine dahil olan ülkelerin birbirlerine döndükleri kanısını belirtiyorlar. Yakın gelecekte Ermenistan’ın da Avrasya Ekonomik Birliğine katılması bekleniyor.Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonraki yıllar Ermenistan’a neyi verdi? Özel muhabirimiz Elina Kazaryan’ın hazırladığı röportajı dinleyiniz.

Ermenilerin 2015 Yılına Yönelik Stratejileri Ve Türkiye

By Ufuk Süslü
Ermeni tarihçisi Prof Dr Richard Hovanissian 2009 yılında Ermenistan Hükümetini uyararak ‘Ermenistan’ın kurulacak Uluslararası Tarih komisyonuna katılmamasını, zira Ermenilerin bu davayı masada kaybedeceklerini’ ifade etmişti. 02.06.2014 Haber AVRUPA Mustafa Sıtkı BİLGİN ERMENİLERİN 2015 YILINA YÖNELİK STRATEJİLERİ VE TÜRKİYE Prof Dr Mustafa Sıtkı Bilgin[1] Gerek Ermenistan Devleti ve gerekse de dünyaya özellikle de Avrupa ve ABD’ye yayılmış bulunan Ermeni Diaspora grupları 2015 yılında uluslararası baskı yoluyla Türkiye’ye “sözde soykırım” yalanını kabul ettirmeyi birinci temel hedef olarak belirlemiş bulunmaktadırlar. (Hovanissian'ın böyle bir beyanının olduğu olsa olsa bir temennidir. HYETERT)

2015 Master Planı Ermeni Diasporasını Hareketlendirdi

Cemil Özyurt - Washington, DC merkezli Türk-Amerikan çatı derneklerinden Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi, (ATAA) tarafından hazırlanan 2015 Master Planında Dr. Mehmet Öz ve Coca Cola CEOsu Muhtar Kent isimlerinin adının geçmesi Ermeni lobisini harekete geçirmeye yetti.

Türk dansçılar New York'ta

Kariyerini Türkiye ve New York arasında sürdüren dansçı Korhan Başaran'ın yeni projesiyle ABD'nin önemli dans topluluklarından David Dorfman Dance ile bir araya gelecek... Korhan Başaran'ın üç kişilik ana kadrosunun yanı sıra iki Ermeni dansçının da 'Korhan Basaran Company' ile birlikte katılacağı etkinlik programı New York, Brooklyn'de gerçekleştirilecek.

“Ermenistan ile Savaş İhtimalini Göz Ardı Etmiyoruz”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Ermenistan'ın uzlaşmaz tutumu, uluslararası hukukun işlevsiz olması ve güç etkeninin dünyada önemli rolü bulunması nedeniyle savaş ihtimalini göz ardı etmiyoruz" dedi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ve diğer illeri barış yoluyla geri almak istediklerini fakat askeri müdahalenin de ihtimaller dahilinde olduğunu söyledi.

Kaya: Ermeni Anıtı kararı CDA'yı bağlamaz!

Almelo’da Ermeni Kilisesi’nin bahçesine dikilen ‘ Sözde Soykırım Anıtı’nın yankıları Hollanda’nın en köklü partilerinden Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) partisine yansıdı...CDA’nın Türk kökenli AP milletvekili adayı ve CDA Merkez Karar Ve Yürütme Kurulu ( MKYK) üyesi Kaya Turan Koçak Son Haber’e yaptığı ilk açıklamasında, “Bu haber ve bildiri bizi parti olarak bağlamaz. Biz her zaman fikrimizi parti olarak söyledik. En son AP seçim kampanyasında gerek ben, gerekse Genel Başkanımız 1915-1918 yıllarında yapıldığı iddia edilen Ermeni Soykırımı konusu ile ilgili olarak, bu meselenin tarihçilere bırakılmasını, araştırılmasını söyledik. Hala parti olarak aynı görüşteyiz. “dedi.

Sevan Nişanyan Yenipazar Kapalı cezaevine nakledildi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Mehmet Ağar da o cezaevinde kalmıştı…Dilbilimci, turizmci ve muhalif yazar Sevan Nişanyan, tutuklu bulunduğu “yüksek güvenlikli” Aliağa Şakran Kapalı Cezaevi’nden, Aydın Yenipazar Kapalı Cezaevi’ne nakledildi. İzmir’in Şirince Köyü’ndeki kendi arazisi üzerine inşa ettiği 40 metrekarelik bir yapının “imara aykırı” ve “kaçak inşaat” olduğu iddiasıyla tutuklanarak 2 Ocak 2014’te Torbalı Açık Cezaevi’ne konulan Sevan Nişanyan dördüncü kez cezaevi değiştirdi.

ASİMDER, Kilise Tabelalarındaki Irksal İbarelere Dikkat Çekti

ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, dernek binasını önünde yaptığı açıklamasında, sözde Ermeni Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan'ın bir televizyon programında ‘Kiliselerimize sadece Ermeni asıllı olanlar gelebilir’ sözüne tepki göstererek, bu Türkiye Anayasası’na aykırı olduğunu, dinde ırkçılığın yanlış olduğunu savundu. Gülbey, "Türkiye de azınlıklar din üzerinden aslında ırkçılık yapmaktadır. Rum kilisesi, Ermeni kilisesi ve Ermeni okulları adı altında vatandaşlarımızı ırklarına göre ayırarak anayasadaki eşitlik yasasına aykırı davranılmaktadır. Bu kilise ve okul isimlerindeki ırk vurgusunun değişmesini istiyoruz. (Bu adam ayın değil asrın ırkçıları arasında. Daha kötüsü hukuktan, kanundan da haberi yok. HYETERT)

DurDe Haziran Ayı Irkçısı Adayları:

1 – ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey
Ermenilere karşı olan öfkesini sık sık çeşitli provokatif söylemler ve etkinliklerle dışa vuran Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, bu kez de “Ermeni lobisinin Malatya’yı kendisine üs olarak seçtiğini” ileri sürerek, Ermeni kültürünü yaşatmayı amaçlayan sivil toplum çalışmalarını hedef gösterdi. Gülbey, “Malatya’da Ermeni kilisesinin onarılması, İstanbul merkezli bulunan Malatyalı Ermeniler Derneği’nin (HAYDER) şubesinin Malatya’da açılması, (…) çocukların çeşitli Ermeni lobisi ile ilişkisi bulunan şirket ve teşkilatların organize ettiği yaz okullarına götürülmesi” gibi iddialarla, sivil toplum alanında yapılan çalışmaları suçmuş gibi gösterdi.

Kayıp Ermeni şairlerden şiirler

İş Bankası Kültür Yayınları, 'Kayıp Şairler' dizisinin 5. kitabını Ermeni şairler Garbis Cancikyan ve Haygazun Kalustyan’a ayırdı. Cancikyan ve Kalustyan'ın şiirleri 'Balkıs'la raflarda.

ATAA, Ermeni İddialarıyla Mücadele İçin Seferberlik Başlatıyor

Turkishny.com
ABD’de Türk toplumuna ait en büyük temsilci kuruluş konumundaki Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Ermeniler tarafından sözde soykırımın 100. yılı olarak lanse edilen 2015 senesi için Ermeni lobi gruplarının girişimlerine karşı kapsamlı bir plan hazırladı. Hurriyet Daily News’ten Tolga Tanış’ın haberine göre Washington merkezli Türk Amerikan çatı kuruluşu ATAA, 2015’de Ermeni soykırımı iddialarına karşı tüm cephelerde cevap teşkil edecek kapsamlı bir planı harekete geçirecek.

“Turkish Prime Minister Erdoğan’s Non-apologies to the Armenians and Kurds”

Fatma Müge Göçek /University of Michigan, Ann Arbor
On 23 April 2014, one day before the 99th anniversary of the Armenian Genocide, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan issued a message through the internet, delivering his condolences to the grandchildren of Armenians. He stated that great pain was experienced during World War I, that understanding and sharing this pain was a duty of humanity, and that what was experienced in 1915 had to be investigated.  Was this an apology? If it was, it was certainly different in tone from his prior 23 November 2011 apology to the Kurds for the massacres they suffered. 

Hukuku gasp eden inkâr!

Erdal Doğan
Osmanlı Ermeni vatandaşlarının varisleri olarak Batı Ermenilerinin bugünkü öncelikli ve en önemli beklentisi, Türkiye makamlarının Batı Ermenileri temsilcileriyle yapıcı bir diyalog kurmasıdır. Bu bağlamda, Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadele eden ülke kamuoyundan, gelecekte, Türkiye Anayasası’nda yer alan milletler hakkındaki 66. Madde’nin iyileştirilmesi, Türk Ceza Kanunu’ndaki 301. maddenin kaldırılması, hâlihazırda bir milyonu aşkın Batı Ermenisi varislerinin yaşamakta olduğu Ermenistan ile (önkoşulsuz olarak) sınırın açılması gibi yeni ve somut adımlar atmasını bekliyoruz. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın, Başbakan Erdoğan’ın konuşmasına atıfta bulunarak 30 Nisan 2014’te yaptığı açıklamanın mantığından hareketle, Batı Ermenileri Ulusal Kongresi, Avrupa Birliği’ne katılım ve demokratikleşme süreçlerine paralel olarak, Türkiye’nin,Batı Ermenilerinin haklarını tanıyacağı, zorlu ve uzun olsa da hakların iadesi sürecine de aynı şekilde başlayacağına inanmak istiyoruz.

Azınlık okullarına 'Türkçe ad' zorunluluğu mu geliyor?

Haber: Bahadır Özgür - bahadir.ozgur@radikal.com.tr /
Özel okulları yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğin 'okul adları' bölümüne göre artık yabancı ve uluslararası okullar hariç tüm adlar Türkçe olmak zorunda. Azınlık okulları da dahil... 2012 yılında çıkartılan yönetmeliğin okul adlarını düzenleyen 7. maddesi şu şekilde değiştirildi: "Kurumlara, 1739 sayılı Kanunda belirtilen Türk milli eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkeleri doğrultusunda kurumun amacına, eğitim programına ve düzeyine uygun, belli bir anlam taşıyan ve Türkçe ad verilir. Yabancı ve milletlerarası okullar hariç, diğer kurumlara ülke, millet, yabancı kurum ve kuruluş adları verilemez.” ( Umarız bu yönetmelik en kısa zamanda değiştirilir ya da bu kural Azınlık okullarına uygulanmaz. HYETERT)

Ermeni Soykırımını Lenin`e “mal etmek “gafleti

Nazaret Vartanoğlu
Soykırımın yüzüncü yılına ramak kala Sarkis Hatspanyan tarafından yazılan bir yazı Ermeni Soykırımını çarpıtmakta ve Lenin’i soykırımın “suç ortağı” vb. ithamlarla suçlamaktadır. Sardarabad Zaferi ile ilgili yazdığı yazıda Hatspanyan tarafından getirilen bu suçlama tarihsel gerçeği yansıtmadığı gibi, soykırımın ardındaki gerçek sorumluları kamufle etmeyi beraberinde getirmektedir.

Uzman: Ermeni-Türk sınırı, güçlü iktidara sahip olduğumuzda açılır

Ermeni Soykırımının 100. Yılı arifesinde Türkiye imitasyonlarla uğraşıyor. Siyaset uzmanı Yervand Bozoyan, işte bu şekilde Türkiye’den «Taraf» gazetesinde Eylül’de Ermeni-Türk sınırının açılacağına ilişkin haberine yanı gösterdi. Bozoyan ″Blöftür, Türkiye Ermeni Soykırımının 100. Yılı arifesinde imitasyonlarla uğraşıyor. Onlar sınırı açmaz, bu imkansız. Türkiye,  Ermeni-Türk sınırını sadece Ermenistan’da  güçlü bir iktidar olduğunda açar. Bugünkü zayıf iktidar durumunda  buna ilişkin konuşmak gereksiz″ dedi.

Köşk heybesinden ihanet fışkırıyor!..

Köşk heybesinden ihanet fışkırıyor!..864 rakımlı tepedeki koltuğa oturma uğruna önce terör örgütü PKK’ya taviz üstüne tavizveren Başbakan Erdoğan, şimdi de Ermenilere şirin görünmek için Alican Sınır Kapısı’nı açıyor. Başbakan Erdoğan, 864 rakımlı tepe olarak da bilinen cumhurbaşkanlığı köşküne çıkma uğruna taviz paketlerini birbir açıyor. Bir yandan çözümsüzlük paketiyle terör örgütü PKK’nın eli kanlı katillerini affetmeye çalışan Erdoğan, diğer yandan Ermeniye kapı aralıyor. (Daha ortada bir şey yokken işte Çatı destekçilerinden bir grubun görüşü. HYETERT)

Azınlıkların Soma duyarlılığı

Soma'da yaşanan acı Türkiye'deki Ermeni, Rum, Süryani, Musevilerin 165 Cemaati’ni biraraya getirdi. İlk etapta yardım için 300 bin lira toplandı.Soma’da 301 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye’deki azınlıklar harekete geçti. Ermeni, Rum, Süryani, Musevilere ait 165 cemaat vakfı, Soma için ilk adımı attı.

TTK Başkanlığı’na vekâleten Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan atandı

İki yıldır başkanlık yaptığı Türk Tarih Kurumu’ndan (TTK) istifa eden Metin Hülagü’nün yerine Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) Başkanı Mehmet Ali Beyhan ‘atama yapılana kadar’ vekâleten atandı. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı’nca 23/06/2014 tarihinde istifası kabul edilen Hülagü’nün yerine, ‘atama yapılıncaya kadar bu göreve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Mehmet Ali Beyhan’ın vekalet etmesi’ kararlaştırıldı. TTK’nın başına Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası asli atamanın yapılması bekleniyor.

Sevan Ütopya İnşa Etmek Mümkün Fotoğraf Sergisi

16-18 Temmuz Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü

O metni zorla imzalatıp yandaş medyaya servis ettiler

Yeşilköy'deki İtalyan Latin Katolik Kilisesi kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan saldırının detaylarını Odatv de haberleştirmişti.15 Haziran'da gerçekleşen saldırıda, 8 kişilik grup, vaftiz töreni esnasında içeri girerek hakaretler yağdırmış ve kilise görevlisine bıçak çekmişti. Kilise yetkilileri ile görüşen Odatv, olayın yaşandığı sırada 3 polis aracının kilisenin önünden geçtiği ve uyarılara rağmen müdahale etmediğini de bildirmişti. Kilise saldırısı ile ilgili yeni bir skandal daha gündeme geldi. İddiaya göre polis, kiliseye baskıyla açıklama imzalattı. Bu ifadeyi bile değiştirip yandaş basına gönderdi... Dün Akşam gazetesi internet sitesinde “Amaçları Türkiye’yi dünyaya rezil etmek” başlığıyla bir haber yayınlandı. Haberde “Türkiye'yi karıştırmak isteyen güçler iki sokak çocuğunun Yeşilköy Katolik Kilisesi'nin önünde yaptığı taşkınlığı ‘Hıristiyanlara Saldırı’ olarak yaymaya başladılar” demişler.(Doğrusu gerçeği hala anlayamadık, birileri olayı büyütmeye, birileri olaya küçültmeye çalışıyor gibi bir izlenim var bizde. Hala tam gerçek anlaşılmadı. HYETERT)  

İzmir Pastörleri Ağırlayacak

İzmir ve çevresi 8-11 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Dünya Baptist Kiliseleri Birliği Kongresi kapsamında 600 Hristiyan din adamına ev sahipliği yapacak.Dünya Baptist Kiliseleri Birliği Kongresi, 120 ülkeden 600 Hristiyan din adamının katılımıyla 8-11 Temmuz tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek.

99 Years Later: How A Genocide Was Forgotten

By Raffi Wartanian
April 24, 2014 marked the Armenian genocide’s 99th anniversary. Some 1.5 million Armenians perished as the crumbling Ottoman Empire systematically annihilated a target population during WWI. Every year, descendants of the genocide's survivors scattered throughout Armenia’s global diaspora come together to remember the fallen and demand that the Republic of Turkey recognize what documentation, scholarship, and law have concluded an undeniable act of genocide.

Türkiye Yahudileri İçin Evlilik Kursları

Marcy Brink-Danan
Seminer "gerçek" Yahudi ailesi nasıl kurulur dersiydi. Ben hâlâ bekâr olmama rağmen, kurs yöneticisi birkaç kez dersleri izlememe izin verdi ama vaktimi daha iyi işlere, yani koca bulmaya harcamamı salık verdiler. Son otuz-kırk yılda, İstanbul Yahudi cemaatinin liderleri neredeyse panik halinde varlık sürdürme telaşına girişti. 1980'lerde yapılan gayri resmi bir araştırma pek çoklarının içgüdüsel olarak hissettiklerini doğruluyordu: Cemaat hızla küçülüyordu. Cemaat yetkilileri daha çok eğitim, cemaat içi dayanışma ve İstanbul'da geriye kalan Yahudiler arasında Yahudilik bilgisini geliştirmek üzere bir dizi yeni faaliyet düzenledi. Yeni faaliyetler arasında evlenmek üzere olan çiftler için bir kurs da vardı. Yahudi töreniyle evlenmek isteyen tüm çiftler artık Hahambaşılığa kayıt yaptırmak zorunda ve onun sistemine dahil olanlar dışında alternatif Yahudi nikâh törenleri yok. (Bizimkileri hala varlığı sürdürme telaşı olmaması da ayrı bir gariplik. HYETERT)

Ermenistan Yazarlar Birliği’nin kuruluşunun 80. Yıldönümü vesilesiyle bir grup yazar anı madalyalarıyla ödüllendirildi

Başbakan Hovik Abrahamyan bugün  «Hakob Paronyan» Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosunda Ermenistan Yazarlar Birliği’nin (EYB) kuruluşunun 80. Yıldönümü vesilesiyle bir grup yazar  anı madalyalarıyla ödüllendirdi. Ermeni edebiyatına önemli katkıları  ve EYB’nin kuruluşunun 80. Yıldönümü vesilesiyle başbakan Hovik Abrahamyan EYB üyeleri nesir yazarları Vahagn Mughnetsyan, Nelli Şahnazaryan, Satenik Mkrtiçyan, Tadevos Tonoyan, Vahan Sevan ve Rafael Sahakyan’ı Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanlık anı madalyasıyla ödüllendirildiler. Ermenistan Hükümeti ayrıca EYB’ye bir binek araç armağan etti.

Sason’da hoşgörü

Sason ilçesinin Çalışlar köyünde oturan 10 Ermeni aile, Ramazan ayında Kaymakam Cihat Arık’ın da aralarında bulunduğu ilçe yöneticilerini iftar yemeğinde ağırlayacak... Fırsat buldukça Ermeni köyüne konuk olan Kaymakam Arık; “İlçe merkezine 30 Km uzaklıktaki Çalışlar köyünde oturan Ermeni vatandaşlarımızın Ramazan ayındaki iftar daveti bizi mutlu etti. Önümüzdeki günlerde Müftümüzün de aralarında bulunacağı bazı ilçe yöneticileriyle birlikte Çalışlar’a konuk olacağız” dedi. (İstenen hoşgörü değil, önemli olan farklılıklarımızla kabul edilmek. HYETERT)

The Only Place Left


In a somber corner of Yerevan’s Shengavit district, Armenia Fund rebuilds a boarding school for children who have nowhere else to go.