Etiketler

Balıkesirspor hazırlık maçında Ermeni rakibi Alashkert'e boyun eğdi.

Spor Toto Süper Lig'in yeni ekibi Balıkesirspor, Ermenistan Süper Ligi'nde mücadele eden Alashkert takımına 2-0 yenildi. Bolu'nun Karacasu Beldesi'nde sezon hazırlıklarını sürdüren Balıkesirspor, otelin sahasında Alashkert ile hazırlık maçı yaptı.

Firuz Türker: Irkçılığın virüsü var

Bu ülkede bir zamanlar bırakın Kürt Sorununu, Kürt demek; bırakın Ermeni Soykırımı gerçeğini, Ermeni demek bile ateşten gömlekti. Hele Yunanlıları günahımız kadar sevmezdik. Bunlarla ilgili iki çift laf etmek iğneli fıçıya atılmanıza yeter de artardı. Öyle bir saldırıya uğrardınız ki Erdoğan’ın Vizyon Toplantısına katılan sanatçılardan beter ederlerdi insanı. Rahmetli Ahmet Kaya Kürtçe albüm yapacağım dedi diye az kalsın linç ediliyordu. Hırant Dink bu yüzden öldürüldü; hem de devlet eliyle. Şimdi koyu milliyetçi bir kesim hala benzer tepkileri vermekle birlikte bu konuların ‘sertliği’ epey törpülenmiş durumdadır. Artık bu konular hakkında düşünenler kendi fikirlerini kendiliklerinden sansüre uğratmadan, eğip bükmeden, sözü dolandırmadan açıkça söyleyebiliyor. Medyada normal kullanım dili haline geldiler. Çünkü bu ülkede bir Başbakan çıkıp; Dersim katliamından dolayı özür dilemiştir. Yüz yıllık Kürt sorununu ‘çözüm sürecine’ sokmuştur. 1915 Soykırımından dolayı üstü kapalı da olsa Ermeni toplumuna taziyelerini bildirmiştir. 

İHD 28 Yaşında

Buse Kaynarkaya - Gülçin Akar.
İnsan Hakları Derneği 28 yaşında. İHD İstanbul Şubesi, hasta mahpuslara ve hapishanelerdeki hak ihlallerine de dikkat çekmek amacıyla Bakırköy Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, derneğin kuruluşunun 28. yılında Bakırköy Kadın Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. “İHD’nin tek ve belirli amacının insan hak ve özgürlükleri konusunda mücadele vermek olduğunu” söyleyen İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa, 28 yıldır cezaevlerinde bulunan mahpusların sorunlarının devam ettiğine, onları ölüme ve çürümeye terk eden sisteme dikkat çekti. (Nice yıllara. HYETERT)

Yerkir Temsilcilerinden Büyükşehir'e Ziyaret

Avrupa Ermeni kuruluşlarından Yerkir'in Başkanı ile temsilcileri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti.Avrupa Ermeni kuruluşlarından Yerkir'in Başkanı Vahan Kepenekian ile temsilcilerinden Armen Ghazarian Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti. Anlı, konuklarını Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Aram Tigran Konservatuar hocalarından Şerko Kaniwar ile birlikte ağırladı. 

Başbakan: Ermenistan Avrasya Ekonomik Birliği’ne Ekim’de üye olacak

Ermenistan Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB)  sonuna dek üye olacak. Açıklama bugün 17 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısında, Soçi ziyaretini değinen Ermenistan başbakanı Hovik Abrahamyan’dan geldi. Abrahamyan ″Ekim sonuna dek üye oluruz, geri kalana ilişkin olarak Başbakanlık Enformasyon servisi bilgi yolladı″ dedi.

Türkiye-Ermenistan Bursu İçin Son Başvuru 31 Temmuz

Türkiye ve Ermenistan’dan 18 profesyonel komşu ülkede bir ev sahibi kuruluşun bünyesinde özel bir işbirliği programına katılacak. Başvurular 31 Temmuz Perşembe günü sona eriyor. Hrant Dink Vakfı, iki komşu ülkeden profesyonellerin sınır ötesi işbirliği ağları kurmalarını teşvik etmek amacıyla Türkiye-Ermenistan Burs Programı’nı başlattı. Program Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor. Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı adını taşıyan programda Ermenistan ve Türkiye'den toplam 18 profesyonele, dört ila sekiz ay boyunca komşu ülkede yaşama ve belirli bir ev sahibi kuruluş bünyesinde özel bir işbirliği programına katılma imkânı sağanacak.

Elçi: İran, Karabağ’a barış gücü askerleri konuşlandırılmasına karşı

İran, Karabağ’a yabancı barış gücü askerleri konuşlandırılmasına karşı. Açıklama bugün 18 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısında İran İslam Cumhuriyeti (İİC) Erivan Büyükelçisi Mohamad Reisi’den geldi. Karabağ çatışmalı bölgeye barış gücü askerleri yerleştirilmesi ihtimalini yorumlayan İranlı diplomat, Tahran resmi çevrelerinin benzeri bir insiyatife karşı olduğunu belirtti. Sorunun çözümünün Ermenistan, Azerbaycan ve AGİT Minsk Grubuna bağlı olduğunu kaydeden elçi ″Ancak yabancı güçlerin konuşlandırılmasının bölge güvenliği için tehdit oluşturduğuna eminim. Irak ve Afganistan’ın durumu buna en açık örnektir″ dedi.

Topaloğlu: Şampiyonada sporcularımızdan derece bekliyoruz

Topaloğlu: Şampiyonada sporcularımızdan derece bekliyoruz
Avrupa Okçuluk Şampiyonası 21-26 Temmuz tarihlerinde Ermenistan’ın Echmiadzin kentinde yapılacak. Şampiyonaya 39 ülkeden yaklaşık 400 sporcu katılacak. Türkiye adını 12 milli okçu da organizasyonda madalya mücadelesi verecek.Okçuluk Federasyonu Başkanı Topaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Şampiyonası’nın önemsedikleri bir organizasyon olduğunu ifade etti.

Ermenistan takımı, 2 bin rakımda enerji depoluyor

Ayşe Yıldız
Ermenistan takımı, 2 bin rakımda enerji depoluyor - ülkenin süper lig takımlarından Gandzasar, Erzurum'da kampa girerek, deniz seviyesinden yaklaşık iki bin rakımda antrenman yapıyor - kulüp başkanı Veladik: "inşallah kampımız çok iyi geçer. buraya güç toplamaya, enerji almaya geldik. hava çok güzel. liglerde birinci sıradaki yeri almamız gerekiyor" dedi.

“Yakın tarihin vakaları karartılmıştır!”

1994 yılında yayına başlayan Tarih ve Medeniyet Dergisinin kurucu kadrosu içinde yer alan ve sonrasında Tarih ve Düşünce Dergisi’ni çıkaran Mehmet Fatih Can ile sohbet ettik... Bir dönem Osmanlı Arşivlerinin başında bir Ermeni vatandaşımız vardı. Asla Ermeni milletini kötülemek için söylemiyorum.Etnik fitneye bulaşmadan önce “Millet-i Sadıka” unvanını hakkıyla ihraz etmiş bir millet.Şunun için bu vurgular;biz bize bırakılamayacak kadar önemli bir millet (!) olarak muamele gördük de ondan…Yoksa ecdadımızın etnik kompleksleri olmadı hiçbir zaman.Zaten bir Müslüman’ın böyle bir hakkı yok. Irkçı bir bakış açısına sahip değiliz. Ama Türkiye’nin özel şartları içinde gelişmeler hep aleyhimize cereyan etmeye başlayınca dikkat kesilmeye başladık.o yüzden biraz da olayların nasıl geliştiğine ışık tutsun diye söylüyorum. Türk dil devrimini de Ermeni yaptı. John Dewey isimli bir adam geldi, İngiliz asıllı Yahudi, 1936′da Türkiye’ye davet edildi. Eğitim reformunun temellerini bu adam attı. Yani Mimar Sinan’ın Ermeniliğine(!) kadar gider bu iş. Sonra kabri açılır. Kafatası ölçülmek(brakisefal testi!) için alınır. Hala kafatası yerinde değildir mübareğin. Nerde olduğu da belli değil. Yani bu tür saçmalıkların hakim olduğu dönemlerde gördüğümüz temel problem vakanın karartılmasıdır. (Ters taraftan da baksa karartma doğru. HYETERT)

Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu 17 Temmuz Uluslararası Adalet Günü nedeniyle bir açıklama yayınladı.

UCM’nin kurucu anlaşması olan Roma Statüsü’nün on birinci yıldönümünde yayınlanan açıklamada Türkiye’yi Roma Statüsü’ne taraf olmaya çağırdı. “Türkiye’yi korkularıyla yüzleşmeye, UCM’yi daha derinlemesine ele almaya ve evrensel adalet ve barışın yerleşmesiyle soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçu faillerinin cezasız kalmalarının önlenmesi için Roma Statüsüyle kurulan sisteme dâhil olmaya davet ediyoruz.” UCM Koalisyonu “Türkiye’nin dünyada cezasızlığın sona erdirilmesi için kurulan sisteme taraf olarak Orta Doğu’ya da mesaj verebileceğini” söyledi.

Turgut Özal, Ermeni meselesini nasıl çözecekti?

Mesut Çevikalp
Tam 19 yıl önce aramızdan ayrılan eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ermeni meselesine nasıl yaklaşıyordu ve bu meselenin halli için nasıl bir çözüm planı hazırlamıştı? Ermenilere taviz mi verecekti? Arşivlere özel atadığı uzmanların sunduğu rapor neyi savunuyordu? ‘Beni yirmi yıl sonra daha iyi anlayacaklar.’ diyordu yakın çevresine. Öyle de oldu. Tam 19 yıl önce şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Türkiye’ye kattıkları daha net anlaşılıyor bugünlerde. Başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı dönemindeki (1983-1993) açılım, atılım ve yıktığı tabularla Türk siyasetine damgasını vurdu. Türkiye’nin gelişmesini engelleyen ‘rejimin 60 yıllık tabularını’ ilk tartışmaya açan Özal’dı.

Muşlu gençler ispanya yolcusu

Herkes için Erasmus-Erasmus For All' programıyla gençleri Avrupa'ya göndermeye devam ediyor. Konu ile alâkalı olarak izah yapan Genç Birikim Derneği Başkanı Salih Yüce, 2013 yılında 100'ün üzerinde genci yurt dışındaki muhtelif programlara göndermiştik. 2014 senesinde yine 100'ün üzerinde genci yurt dışına sevk etmek istiyoruz ve bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. 2014 yaz döneminin ilk etabında gençlerimiz İtalya, Polonya, Ermenistan ve İspanya'ya gidecek. Gençlerimizin ulaşım masraflarının yüzde 70'i, vize ve konaklama masraflarının tamamı program kapsamında karşılanacak. İlimizde yaşayan gençler, bu programdan yararlanmak için bizimle iletişime geçebilir

Hrant Dink’e Adalet Ahmet Beyin Keyfine Kaldı!

Erol Önderoğlu
Yedi yıl önce işlenen Hrant Dink cinayeti davası, yakalanamayan sanık Ahmet İskender’in Yargıtay’la ilgili görüşü alınamadığından tıkandı. Dava 30 Ekim’e kaldı.Hrant Dink cinayeti davası, mahkeme Yargıtay’ın bozma kararıyla ilgili bir türlü yakalanamayan sanık Ahmet İskender’den görüş almada ısrar ettiği için ilerleyemiyor.

Sason'da Ermeni Vatandaşlardan İftar

Batman'ın Sason ilçesinin Çalışırlar köyünde oturan Ermeni vatandaşlar, ilçe yöneticilerine iftar yemeği verdi. Sason ilçesine bağlı Çalışırlar köyünde oturan Ermeni vatandaşlar tarafından verilen iftar yemeğine, Kaymakam Cihat Arık, Garnizon Komutanı Binbaşı Gökhan Cengiz, Yücebağ Belediye Başkanı Atilla Çetinkaya, Müftü Abdulhalık Ocakhanoğlu, Milli Eğitim Müdürü M. Emin Çağlayan ve diğer ilçe yöneticileri katıldı. Ermeni vatandaşların davetiyle iftar yemeğine katıldıklarını belirten Arık, Mereto Dağının eteklerinde hoşgörü iklimin hakim olduğu bir gecede iftar sofrasına konuk olduklarını söyledi. ( ! HYETERT)

14 days in Diyarbakir

"Repair's" special correspondant MJM, a French-Armenian journalist, has recently spent two weeks in the current capital of the South Eastearn Anatolia to meet with the past, present and future of the thousands of Armenians who used to live in this city before the 1915 genocide. During his travels, MJM shares with us his many encounters with places, women and men whose story is undeniably related to the Armenians. The 30-year-old freelancer and photographer, MJM, has worked for various newspapers and magazines. His recent work with the Yerkir NGO has permitted him to further develop his views and understanding through photos and documentaries in Armenia and Turkey. An overview of his work is available on his website www.mjm-wordsandpics.com.

Dink soruşturmasında ihlâl kararı

Anayasa Mahkemesi, Hrant Dink cinayetiyle ilgili "Etkili soruşturma yapılmadığı" gerekçesiyle ihlâl kararı verdi. Ermeni gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos'un önünde öldürülmüştü.Anayasa Mahkemesi Dink ailesinin yaptığı bireysel başvuruyu karara bağladı. Dink cinayetiyle ilgili "Etkili soruşturma yapılmadığı" gerekçesiyle ihlâl kararı verdi. Karar oy birliğiyle alındı.

Suriyeli Sığınmacılarla Dayanışma Eylemi ve Roman Soykırımı'nı Anma Etkinliği Organizasyonu


Tarih: 18 Temmuz 2014, Cuma; Saat: 19.00; Yer: Leylek Cafe;Adres: Küçükparmakkapı Sk. N:15/3 Beyoğlu / İstanbul 
DurDe, Son birkaç aydır yeniden örgütleniyor. Bu sürecin bir parçası olarak da ırkçılık ve ayrımcılıkla ilgili çeşitli çalışma grupları kuruyor. Bu çerçevede iki çalışma grubu gündemimizde:

İttihat ve Terakki Partisi üyelerinin İstanbul olağanüstü askeri mahkemesinde yargılanması (Nisan-Mayıs 1919)

Meline Anumyan /Tarih doktoru
İttihat ve Terakki Partisi üyelerinin[1] sorgulanmasına[2] değinirken, şu iki konuyu hesaba katmak gerekir: Birincisi, dava süresince, padişah VI. Mehmet ve sadrazam Damat Ferit Paşa kabinesinin temsilcilerinden oluşan Osmanlı İmparatorluğu yöneticileri, Ermenilerin toplu katliamlarını düzenleme konusunda, İttihat ve Terakki Partisi’nin üst düzey şahısları ve bu parti tarafından yönetilen hükümetten oluşan sınırlı sayıda bir kitleyi suçlamaya çalışmışlar, ikincisi, Jön Türklerin kendisi ile taraftarları ise tersine, partinin adının lekelenmesini tüm imkânlarıyla önlemeye, suçu teşkilattan ziyade şahıslara yüklemeye çalışmıştır. Örneğin, 28 Ocak 1919’da Ali Kemal’in[3] “Sabah” gazetesinde yazdığına göre, 4 veya 5 yıl önce, tarihte görülmemiş, tüm dünyayı dehşete düşüren bir cürüm, bir suç işlenmiştir. Bu cürümün ölçütleri ve şartları hakkında bir fikir vermek istersek, 5-10 değil, 100 binlerce suçludan bahsetmemiz gerekmektedir. Bu trajedinin İttihat’ın merkez komitesi tarafından kabul edilen kararlara istinaden planlanmış olduğu çoktan ortaya çıkmıştır[4].

Körleme satranç ustaları İstanbul'da buluşuyor...

Satranç tahtasına ve taşlarına bakmadan, sadece hamlelerin söylenmesi ile oynanan ve beyin gücünü tamamen ortaya çıkaran büyüleyici bir gösteri olan  “Körleme Satranç"ın ustaları İstanbul'da buluşuyor. Uluslararası Lions 118T Yönetim Çevresi Federasyonu Sosyal Hizmetler Komitesi Şişli Lions Kulübü, Şişli Spor Kulübü ve Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği’nin işbirliğiyle 19-20 Temmuz tarihlerinde 118T Şişli Lions Kulübü'nde gerçekleşecek organizasyona milli oyuncuların yanı sıra, satranç aşığı görme engelli sporcular da katılacaklar.

Sevan Nişanyan'ın ütopyası anlatılacak Cezaevinden gönderdiği mektup da okunacak...

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Dilbilimci, mimar, turizmci ve muhalif yazar Sevan Nişanyan’ın eserleri ve İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünde yaptığı yenileme çalışmalarıyla inşa etmek istediği ütopya, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde yarın başlayacak olan iki günlük sergi ve panel ile tanıtılacak.

ABD Senato'sunda "Erdoğan'ın Otoriteleşmesi" Tartışması Yaşandı

ABD'nin yeni Ankara büyükelçisi John Bass'in Senato'daki onay oturumuna, Başbakan Erdoğan'ın otoriteleşmesi tartışması damga vurdu. Hürriyet'in haberine göre; ABD Başkanı Obama tarafından, görevi bu ay sona erecek ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone’nin yerine aday gösterilen John Bass’in ABD Senatosu’ndaki onay oturumuna, Başbakan Erdoğan tartışması damga vurdu. Washington’ın dış politika konusundaki en etkin isimlerinden Senatör John McCain, Bass’i Erdoğan’ın otoriterleşme eğilimi konusunda yorumda bulunmaya zorlayınca, Bass, Erdoğan’ın attığı adımların otoriterleşmeye doğru bir kayma olduğunu kabul etmek zorunda kaldı.

Tigran Sarkisyan, Amerikan Ermeni kuruluşları başkanlarıyla buluştu

Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre, AEUK temsilcisi Garo Armenyan, AEUK Bşk.m Ken Hachikian, AEUK Washington Ofisi direktörü Aram Hambarian ve AEA İcra Direktörü Brian Ardouni’yle buluşması esnasında taraflar Ermenistan-ABD ilişkileri gündemi, Ermenistan-Diaspora bağlarının pekişmesi, Ermeni Soykırımının uluslararası tanınması ve kınanması süreci, Dağlık Karabağ sorununun çözümü ve Amerikan Ermeni tolumunu endişelendiren geniş bir konular çerçevesine değindiler.

ABD Ankara büyükelçisi adayı Ermenistan’la güçlü ilişkiler inşa edilmesi çağrısında bulunuyor

«Türkiye ve Ermenistan’a, dünya ölçeğinde verimli ve sonuç getirici bir işbirliğinin yaratılması aracılığıyla ilişkilerin normalleşmesi yönünde hareket etmeleri çağrısında bulunmaya devam ediyoruz.» dedi. Bass ″Bu yıl başbakan Erdoğan I. Dünya Savaşı esnasında hayatını kaybeden Ermenilerin nesillerine başsağlığı diledi″ hatırlatmasında bulundu.  Bass’ın ifadesiyle, son aylarda Türkiye Hükümetinin bu jesti vd. olumlu çabalar, diyalog için alanın açık olduğunu göstermekte. Bass ″Ancak daha fazla çaba gösterilebilinir ve biz her iki tarafa da 1915 trajik olaylarına ilişkin kanıtların bütünsel, adil şekilde  tanınmasını devam edilmesi çağrısında bulunuyoruz″ dedi.

Approaching 2015: How to Assess Erdoğan’s Statement on the Armenian Genocide?

Taner Akcam,
The Justice and Development Party’s (AKP) ascension to power in 2002 marks an important turning point in Turkish history, insofar as it marks a definitive break in the character of the Turkish ruling elite. The AKP entered into another taboo area of the republic, the Armenian Genocide, and is attempting to take a stab at changing the traditional denialist policy. However, without knowing the historical background of the policy, we cannot truly understand the recent statement of the Turkish Prime Minister about the events of 1915.

Ermeni Katolik Kilisesi II. İletişim Araçları Kongresi başladı

Erivan’da bugün 15 Temmuz’da  Ermeni Katolik Kilisesi (EKK) İletişim Araçları Komisyonu inisiyatifi ve Ermenistan Diaspora Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen  Ermeni Katolik Kilisesi II. İletişim Araçları Kongresi başladı. EKK İletişim Araçları Patriklik Komisyonu Bşk., EKK Ermenistan, Rusya, Gürcistan ve Doğu Avrupa Diyakosluğu ruhani önderi Başepiskopos Rafael Minasyan, kongre  katılımcılarına Kiliya Katoikosu Aram I’in iyi dilek mesajını iletti.

Seçime doğru

Ragıp Zarakolu
1950-1960 arası çoğunluk esasına dayalı seçim sisteminden dolayı, İstanbul’u DP’nin mi, yoksa CHP’nin mi alacağını, İstanbul azınlıkları belirlerdi. Bunun için DP, milletvekili adayları listesinde, Rum, Ermeni ve Yahudi adaylara yer verirdi...Evet, şimdi de cumhurbaşkanının kim olacağına, Türkler dışında bir toplum, yani Kürtler karar verecek. Artık siyasal İslam’ın hegemonyası altında, iki mütedeyyin aday var. Artık seçim siyasal İslam ile Kemalizm arasında değil. Ve aynı 1950’lerde, İstanbul’u kimin alacağına nasıl ‘azınlıklar’ karar veriyorsa, 2014 başkanlık seçimlerinde de kimin cumhur olacağına, her kesimi ile Kürtler karar verecek, iki mütedeyyin aday arasında. Haydi hayırlısı.

Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan yine ötekileştirici sözler:

"Türkiye'de devletin, milletin bütünlüğü tartışılmaz bir konudur. Bu kırmızı çizgidir... Vatan kaybetmenin, yitirmenin manasını çok iyi bilen bir insanım. Mal, mülkün... bir ailenin malının mülkünün gavurun eline gitmesi ne demek ben çok iyi bilirim. Bizim beraberliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz, sevgimiz, saygımız köklerimizden geliyor... ve ayrılık otlarını temizlememiz lazım." (Aferin sana çabuk öğrendin seni önerenlerin düşüncesini. HYETERT)

Kiliselere sivil polis koruması

Kiliseye yapılan saldırıların ardından güvenlik güçleri harekete geçti. İstanbul’da Yeşilköy Latin Katolik Kilisesi’ne “Hıristiyanlara Ölüm” sloganıyla yapılan saldırıdan sonra güvenlik güçleri harekete geçti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bundan sonra İstanbul’daki tüm kiliselerde her Pazar ayini sırasında ve bayram kutlamalarında iki sivil polisin hazır bulunması yönünde emir verdi. Taraf'ta yer alan habeer göre uygulama geçtiğimiz Pazar’dan itibaren başladı. Sivil polisler ayin süresince ve sonrasında kilisede nöbet tuttu. Nöbet tuttuklarına ilişkin kilise yöneticilerinden imza istediler. Ayine katılan Hıristiyan vatandaşlardan kimi uygulamadan memnun olduklarını belirtirken kimi de kendilerini özgür hissetmediklerini söyledi. Bakırköy Emniyet Müdürlüğü de Rum, Ermeni, Yahudi ve Süryani azınlık temsilcilerini davet ederek bir güvenlik toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda İstanbul’da kamera sistemi olmayan çok sayıda kilise bulunduğu belirtilerek acilen buralara kamera sistemi kurulması kararlaştırıldı.

Türkiye’de 57 Ermeni Vakfının Bulunması

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, “Geçmişte ülkemize karşı ayaklanmaları başlatan Ermeni vakıfları günümüzde yeniden mi hortluyor?” dedi. Türkiye’de 57 Ermeni vakfı olmasının kendilerini endişelendirdiğini belirten ASİMDER Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, geçmişe bakıldığında Türkiye’de yapılan Ermeni isyanlarının, Ermeni vakıfları tarafından yapıldığına inandıklarını söyledi. Türkiye’de tespit edilen 57 Ermeni vakfı ile ilgili İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’ne söz konusu bu vakıfların faaliyetleri ve üye sayıları hakkında bilgi alabilmek adına dilekçe yazdıklarını ifade eden Ermiş, “Özelikle İstanbul'da 52 Ermeni vakfı olması dikkatimizi çekmiştir. Tüm bu derneklerin kuruluş amaçları aynıysa bir ilde bu kadar vakfın kurulmasının irdelenmesi gerekiyor” dedi. (Bu adamlar hem ırkçı hem de kara cahil, cemaat vakfının ne olduğunu ve nasıl kurulduğunu bile bilmiyor.Tam bir cehl-i mürekkep. HYETERT)

Selahattin Demirtaş, seçim belgesini açıkladı

Halkların ve Değişimin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş ‘seçim vizyonunu’ İstanbul'da açıkladı. Şişli Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya HDP'li milletvekilleri, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Gezi direnişinde polis tarafından katledilen Berkin Elvan'ına annesi Gülsüm Elvan'ın yanı sıra bir çok toplumsal kesim ve inanç temsilcisinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Toplantı Yaşar Kemal ve Adalet Ağaoğlu'nun Demirtaş'a destek mesajları okundu. Demirtaş'ın seçim kampanyası için Kardeş Türküler tarafından yapılan seçim şarkısının çalındığı toplantıda kürsüye çıkan Demirtaş, konuşmasında kampanyalarına destek verenlere teşekkür ederek başladı.

İSU, Ermenistan'daki toplantıya katıldı

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, ortaklarından olduğu  Entegre Doğal Atık Su Arıtma Sistemlerinin Teşvik Edilmesi İçin Karadeniz Bölgesi Ağı (WASTEnet) projesi kapsamında Ermenistan’da düzenlenen 3. İdari Komite toplantısına katıldı. Proje kapsamında Aralık ayında Kocaeli’nde çalıştay düzenlenecek.Avrupa Birliği tarafından finanse edilen sınır ötesi iş birliği çerçevesinde Ermenistan Amerikan Üniversitesinin, Acopian Merkezinde yapılan toplantıya yedi Karadeniz ülkesi; Ermenistan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Ukrayna ve Türkiye’den ise Yalova Üniversitesi ile Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden iki uzman katıldı.

Demirtaş'tan 15 Dilde Selam ve Yeni Yaşam Belgesi

Nilay Vardar
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçimle ilgili "Yeni Yaşam Belgesi"ni açıkladı.15 dilde selam ile başlayan metin yeni yaşam çağrısını "radikal bir demokrasi" olarak tanımlıyor.

Baba ve Piç - Elif Şafak

Murat Çakmak / http://blog.milliyet.com.tr/muratcakmak
İtiraf etmek gerekirse, Elif Şafak’ın ilgimi çekmesine sebep olan olay tam olarak; Avukat Kemal Kerinçsiz’in TCK 301 (Türklüğe hakaret) açmış olduğu dava olmuştu. Bu dava, Elif Şafak’a kendisini daha geniş kitlelere duyurma fırsatı verdi ve haklı bir şöhret kazandırdı. Dava ulusal ve yabancı basında geniş yankı buldu. Avrupa Parlamentosunun 2066 Türkiye raporu görüşmelerinde bile davaya atıfta bulunuldu. Bu gereksiz yere açılan dava, sonucunda Elif Şafak beraat etti ve kitabı okuyanlar sayesinde birçok sadık okuyucu edinmesini sağladı. Kitabı okuyanlar, romanda geçen olayların Türklüğü aşağılamadığı, olayın sadece “empatiden ibaret olduğunu” kabullendiler. Nitekim geçen süre içinde Elif Şafak’ı nerdeyse hiçkimse tarafından “Türk düşmanı” olarak anılan biri olmamıştır.

Amerika'daki Türkiye, Camia ve 'İhanet'

Tarık Yiğit
Amerika`ya ilk Büyükelçimiz 1914 yılında Osmanlı Devleti zamanında atanmış. O günden bu güne tam bir asır geçmiş. Ermeni meselesi ise Amerika`da hala asırlık sıcaklığını koruyor. Geçen hafta Ahmet Davutoğlu`nun sözde “İhanet mektupları” iftirası ve arkasından Davutoğlu`ndan aldıkları gazla hızını alamayan “Havuz medyası”nın Camia`ya çirkin saldırılarına şahit olduk. Erdoğan ve Davutoğlu Senato`da kabul edilen Ermeni tasarısının faturasını Hizmet`e keserek asırlık Ermeni meselesini bir hamlede çözüverdi!.. Yüz yıllık suçlu bulundu!.. Utanmasalar şunu diyecekler. “Evet Ermeni mezalimi de oldu bu ülkede. Ama onu da bu Hizmet yaptı. O Ermenileri de Hizmet katletti. Bakmayın siz bunlar öyle bir örgüt ki kendilerini bir asırdır saklamışlar. Gelin ey Ermeniler el ele verelim bu Hizmet`i ortadan kaldıralım ve bu işi çözelim”... Davutoğlu koca devletin dışişlerini “kanaatle” idare ediyorsa bende de sıradan bir vatandaş olarak bu “kanaat” hasıl oldu... Amerika`da 42 eyalet Ermeni tasarısını zaten tanıyor. Devletimiz, Davutoğlu, hariciyemiz bu konuda ne yapmıştır? Hizmet bu yıl itibariyle 48 eyalette Türkiye tanıtım günü organize ediyor. Sen devlet olarak tam yüz yıldır kulağının üstüne yan gelip yat. (Bu da Cemaat'in soykırımla ilgili görüşü, al birini vur ötekine. HYETERT)

Türk Musevi Cemaati'nden 'Gazze' açıklaması

'Türkiye Hahambaşılığı-Türk Musevi Cemaati'nden duyuru' başlığını taşıyan açıklama şöyle: Bölgemizde cereyan eden olaylarda, hayatını kaybeden ve yaralanan tüm sivillerin acısını kalben hissetmekte ve derin üzüntü duymaktayız. Barışın ve huzurun bir an önce tesis edilebilmesi için ilgili tarafların ve katkıda bulunabilecek herkesin tüm gayreti bir an evvel göstermesi gerektiği inancında ve beklentisindeyiz. Ayrıca her zaman olduğu gibi bu dönemde de kimlerden gelirse gelsin her türlü ırkçı, ayrımcı söylem ve demeçleri esefle kınıyoruz. 

Halkın yüzde kaçı oruç tutuyor ?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 'Türkiye'de Dini Hayat Araştırma Raporu'nu kamuoyuna açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) yaptırdığı 'Türkiye'de Dini Hayat Araştırma Raporu'nu kamuoyuna açıkladı. Türkiye'de yapılan en geniş katılımlı raporlardan biri olma özelliğine sahip çalışma 37 bin 624 hanede yapıldı.Ankette Dini Aidiyet, İnanç, İbadet, Dini Bilgi, Gündelik Hayat ve Din ile Dindarlık olmak üzere 6 başlık yer alıyor. Rapor, 15 Mayıs -20 Eylül 2013 tarihleri arasında 81 ilin bütününde yapıldı. Araştırmaya göre kişilerin dini mensubiyetlerine bakıldığında yüzde 99.2 İslam dinine mensupken, sadece yüzde 0,4'ü İslam dini dışındaki diğer dinlere mensup yada herhangi bir dine mensup olmadığını ifade etti.

Tüm Ermeni Fen Bilimleri II. Olimpiyatları başladı

Tüm Ermeni Fen Bilimleri II. Olimpiyatları Ağveran’da başladı. Olimpiyatlara Diaspora’dan 7 ülkeden, Ermenistan ve Dağlık Karabağ Cumhuriyetinden (DKC) 14-18 yaş arası 72 öğrenci  katılmakta. Olimpiyat katılımcılarına bugün  Ermenistan Eğitim bakanı Arme Aşotyan ziyarette bulundu, katılımcılar ve ekip başkanlarıyla sohbet etti onların sorularını yanıtladı. Katılımcılar bakan Aşotyan’a özellikle Diaspora’da Ermeni değerlerinin korunması ve Ermeni okullarının kurulmasına ilişkin sorular sordular. Bakan Diasporanın sorunlarının daima hükümetin dikkat merkezinde bulunduğunu belirtti ve mutlaka Ermeni okullarına gidilmesi çağrısında bulundu.

AKP'nin Ermeni açılımından Türk Okulları pazarlığı çıktı

Erdoğan'ın son dönemde dillendirdiği Ermeni açılımının arkasından Türk okullarının kapatılması pazarlığı çıktı. Erdoğan'ın bir yandan Aliyev'den, Ermenistan sınır kapısının açılmamasına karşılık cemaat okullarını kapatmasını isterken, diğer yandan da ABD ile ilişkileri düzeltmek için Ermeni açılımını gündemine aldığı belirtiliyor. (Korkarız bu da başka bir asbaragas haber. HYETERT)

Demirtaş’tan ‘Yeni Yaşam’ Çağrısı

Hilmi Hacaloğlu
Halkların Demokratik Partisi cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş yol haritasını İstanbul’da açıkladı. Demirtaş’ın Türkiye’ye önerdiği ‘yeni yaşam çağrısı’, radikal demokrasi, barışa inanmak, adalet, inanç özgürlüğü başlıklarını içeriyor. Halkların Demokratik Partisi cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş yol haritasını İstanbul’da açıkladı. Demirtaş’ın Türkiye’ye önerdiği ‘yeni yaşam çağrısı’, radikal demokrasi, barışa inanmak, adalet, inanç özgürlüğü başlıklarını içeriyor.

Demirtaş'tan Erdoğan'a: 'Benim Ermeni, Rum kardeşim' dememiştir, diyemez

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Başbakan'ın kendi inancından olmayanlara yönelik yaklaşımına dikkati çekti...Demirtaş, Başbakan'ın hiçbir zaman Müslüman inancına tabi olmayan halkları dile getirmediğine dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti: "Sürekli etnik kimlikleri sayıyor. Tek bir tane örneği yoktur 'Benim Ermeni, Rum kardeşim' dememiştir, diyemez. Kendi inancından değil diye kardeşim bile diyemiyor. Kendisine gönderilen kitap, bizim kitapla aynı değilse kardeş olamaz mıyız. 13 yıldır Başbakandır. 13 yıldır kardeşlerini tek tek sayıyor aralarında tek bir Müslüman olmayan yok. Ona göre kardeşlik kendisine oy verenlerin kardeşliğidir. Allah haşa ona göre sadece AKP'ye oy verenleri yaratmıştır. Geriye kalanlar Allah'ın yarattığı kullar değil. Mantık bu kafa bu. O zaman sen nasıl 76 milyonun Cumhurbaşkanı olacaksın."

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 1915 konusunda söyledikleri


Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanı seçimi için çatı adayı gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, ülkenin başlıca sorunlarından biri olan Ermeni sorunu konusunda ilginç açıklamalarda bulundu... “2015 yaklaşırken uluslararası hukuk açısından 1915’i nasıl tanımladığı ve devletin taziye mesajını nasıl değerlendirdiği” sorusu üzerine İhsanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Nisan 2014’te dile getirdiği taziye mesajına göndermede bulunarak, “Hükümetin başsağlığı mesajı doğrudur, yerindedir” demekle yetindi.

Kışanak'a Ermeni STK Ziyareti

Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te olan Ülke ve Kültür Derneği (Organisation Terre et Culture) Başkanı Keğam Kevonyan ve Yönetim Kurulu Üyesi Aram Kerovpyan ile Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi Vakfı Yöneticisi Gaffur Türkay, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak'ı makamında ziyaret etti. Kevonyan, belediye başkanlığına seçilmiş olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başarılar diledi. İlk defa Diyarbakır'a geldiğini ve Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nin açılışını dışarıdan izlediklerini belirten Kevonyan, "Hissettik ki Diyarbakır alışık olmadığımız bir yerdir" dedi. Kevonyan, Kilisenin restorasyonundan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek belediyeye teşekkür etti.

Ak Partili İçten Diyarbakır'dan Almanya'ya Gönül Köprüsü Kurdu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Almanya'ya gezi düzenledi. Oldukça yoğun bir program izleyen İçten, 3 günde yaklaşık 70 program düzenleyip çok sayıda gurbetçiyle bir araya gelerek hem görüş alışverişinde bulundu hem de çözüm sürecinden, seçimlere, oy kullanmadan vatandaşlarımızın sıkıntılarına kadar olan birçok konuda istişare yaptı. İçten, "Çok yoğun ama bir o kadar da verimli bir çalışmada bulunduk. Kardeşlerimizle bir araya gelip Camilerimizi, cemaatlerimizi, iş adamlarımızı, esnaflarımızı, kanaat önderlerimizi, STK'larımızı ve gayri Müslim kardeşlerimizi ziyaret ettik. Hasret giderdik ve hasbihal ettik.

ABD ve Ermenistan arasında HES krizi

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü
ABD Ermenistan’ın Vorotan nehri üzerinde bulunan hidroelektrik istasyonunu satın almak için girişimlerini hızlandırdı. ABD’nin bölge büyükelçisi, Ermenistan iktidarını sert bir dille uyararak satışın gerçekleşmesini talep etti. Taraflar arasında satışın gerçekleşmesine dair anlaşma 2013 yılının sonlarında imzalandı. Anlaşmada Amerikalı Contour Global şirketinin 180 milyon dolar karşılığında “Vorotan HES”i satın alması kararlaştırıldı. Ancak iddiaya göre ABD şirketi önceden vadettiği yükümlülükleri yerine getirmeyerek fiyatların yüzde 10 oranında artacağını açıkladı. Haberin Devamı: http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/303890/abd-ve-ermenistan-arasinda-hes-krizi

İsrail’de Ermeni Kültür Günleri devam ediyor

Ermenistan ve İsrail Hükümetleri arasında imzalanan «Kültür, Spor ve Gençlik Alnında İşbirliği» İkil Anlaşması çerçevesinde düzenlenen Ermeni Kültür Günleri 7-14 Temmuz’da İsrail’de devam etmekte. Ermeni heyetine Kültür bakanı Hasmik Poğosyan başkanlık etmekte. Kültür Günleri Prrogramı çerçevesinde  «Dostluk» Ermenistan Devlet Halk Dansları Grubu, «Kadans» Müzik Grubu, İnga ve Anuş Arşakyanlar konserler vermekteler.Tel Aviv ve Hayfa’da Ermeni tarihi-kültürel mirasına yönelik fotoğraf ve elişi çalışmalar (batik) sergisi gerçekleştirilecek.

Dr. Hrach Gregorian joins Policy Forum Armenia’s Academic Board

Policy Forum Armenia (PFA) is pleased to announce that Dr. Hrach Gregorian, a member of the Graduate Faculty of the School of Peace and 
Conflict  Management at Royal Roads University and a Research Fellow at the Centre for Military and Strategic Studies at the University of Calgary, has joined the organization as the newest member of its Academic Board. Dr. Gregorian served as one of the founding directors of the United States Institute of Peace and developed the Institute’s first professional training program in conflict analysis and negotiation.

Okullarımızın Adı Değişiyor mu?

Murat Bebiroğlu
Değerli okurlar, 5 Temmuz 2014 tarih ve 29051 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan son değişikliklerin yer aldığı Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okullar Yönetmeliği'nin 7. Maddesinin 1. fıkrası,
-kanımca- anlamsız tartışmalara yol açtı.

Dünya Kupası Şampiyonu Almanya

Almanya 1 Arjantin 0 Maç sonu!
2014 FIFA Dünya Kupası'nda şampiyonun belirleneceği final maçında Almanya ile Arjantin karşı karşıya geldi. Almanya uzatmalarda Götze'nin attığı golle Dünya Kupası'nın şampiyonu oldu!

Twitter: Kişiliğe kişiliksiz cila

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Sosyal medyanın ille de zihin açıcı ve ruh yüceltici bir mekan olması gerekmiyor. Dolayısıyla herkesin alışmış olduğunun çok ötesinde özgürleşebildiği böyle bir ortamda her türlü çeşitliliğin yer alması beklenir. Bu alana girenlerin de doğal olarak kendilerini farklılaştırma istekliliği olacaktır. Ama sonuç hiç de öngörüldüğü gibi olmuyor. Özellikle twitter, kavga üzerinden kişilik devşirmeye müsait bizim tür ülkelerde, bir düzeysizlik bataklığı halinde ve büyük bir iştahla herkesi yutuyor. Bunun ‘ontolojik’ bir nedeni var: Twitter sürekli özne olmayı ve özneleri muhatap almayı teşvik ediyor. En sürekli özneler ise, siyasi niteliği olsun veya olmasın ‘sahnedekiler’… Bu kişiler her yaptıkları, yaşadıkları, düşündükleri, hissettikleri ve hissetmek zorunda kaldıklarıyla toplumun tiyatrosunda sahne alıyorlar.

Çankaya, Taşınması Ağır Yük!

Şeyhmus Diken / seyhmusdiken@gmail.com
Resmi tarihe bakarsanız, Ermeni Kasabyan Ailesi Çankaya Köşkü’nü içindeki eşyalarla birlikte Bulgurcuzadelere satmıştır. Oysa ailenin üçüncü kuşaktan ferdi Edward Çuhaci işin aslının farklı olduğunu söylüyor...1915 Ağustos’unda birbirlerine dörderli gruplar halinde bağlanan 1200 Ankara Ermeni’si Ankara dışına götürülüp katledilir. 1500 Ankara Ermeni’si de 29 Ağustos günü Halep’e doğru kafile halinde sürgüne yollanır. Suriye’nin kuzeybatısındaki Fırat kıyısında, Meskene düzlüğündeki kampa Episkopos’un da aralarında olduğu 1500 Ankara Ermeni’sinden sadece 34’ü ulaşır. İşte o sürgün esnasında Kasabyan Ailesi, ailenin bir damadı tarafından Konya yolunda kafileden koparılıp kaçırılarak İstanbul’a ulaştırılır. Oradan da dışarıya… Kasapyan Ailesi Çankaya tepesindeki köşk dâhil hiçbir mallarını hiç kimseye satmamıştır. Malları gasp edilmiş, el konulmuştur. Hem sadece Çankaya’daki köşk değil, Keçiören’deki bir bağ evi de o yıllarda Ankara Ulus’taki ilk meclis binasını yapan Koç Ailesi tarafından ele geçirilmiştir.

Farklı İnanç Gruplarının Temsilcileriyle Görüştü

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ermeni, Süryani, Rum ve Yahudi inanç gruplarının temsilcileriyle biraraya geldi. Demirtaş, "Bu ülkede bir Müslüman, Yahudi'ye 'kardeşim' diyemiyorsa bir Türk, Ermeni'ye, Süryani'ye, Alevi'ye 'kardeşim' diyemiyorsa yürekten kardeşçe hissiyatlar besleyemiyorsa birlikte yaşam her gün daha zora girecektir" dedi. Haberin Devamı: http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/teoga-girenlerin-tercihi-ihl-13.07.2014-666489

Haziran Ayı Irkçısı: Prof. Dr. Hayati Develi

durdeDurDe’nin geleneksel “Ayın Irkçısı” seçimi sonuçlandı. Seçim çekişmeli geçti ve adaylar bir birine oldukça yakın oy oranlarına ulaştı. Sekiz adayın yer aldığı oylama sonucunda Haziran Ayı Irkçısı, oyların yüzde 17’sini alan Prof. Dr. Hayati Develi seçildi. Develi, Bugün gazetesi köşe yazarı Aykut Işıklar’dan sadece 1 oy farkla seçildi. (ASİMDER başkanının 3. olması haksızlık. Adam ırkçılığın zirvesi. HYETERT)

Türkiye’de futbolun gayri resmî tarihi

Alin Ozinian
Resmi metinlerde ‘modern futbolun’ Osmanlı’da 19. yüzyılın sonlarında oynanmaya başlandığı ve 1923’te Cumhuriyet ile birlikte ‘Batılılaşmak’ politikası altında futbola başladığını anlatıyor.Metinler ara yılları atlayıp ‘üç büyükler’ dönemine geçiyor. Kronolojilerde boşluk olduğunda orada enteresan bir şeyler vardır mutlaka. ‘Resmi futbolun’ kayıp sayfalarında olduğu gibi… 1875 yılında Selanik’te yaşayan İngilizlerin başlattığı futbol Bornova ve İzmir sahalarına ilerliyor. İzmir’de Hıristiyanlar tarafından kurulan takımda Ermeniler oldukça hatırı sayılır bir yer tutuyor. Şavarş Koçaryan, 1905 yılında ilk Ermeni futbol takımı olan ‘Baltalimanı’nı kuruyor. Aynı yıl Vahan Çeraz, İngiltere’deki eğitimini tamamlayıp yurda bir futbol topu ile döndüğünde mezunu olduğu Getronagan Lisesi (Karaköy’de hâlâ eğitim veren bir Ermeni lisesi) öğrencilerinden bir grup kuruyor, daha sonra bu grup profesyonel olarak ‘Santral’ takımına dönüşüyor. Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/yorum_turkiyede-futbolun-gayri-resmi-tarihi_2230831.html

Fransa başkonsolosluğu bir ilke imza atarak, Fransa Sarayı'nda iftar verdi

Fransız Başkonsolosluğu ortaklığıyla 5'incisi gerçekleştirilen Pierre Blanchard Gypsy Jazz Quintet Caz konserinde konsolosluk, bir ilke imza atarak Fransa Sarayı'nda iftar yemeği verdi. Ayrıca namaz kılmak isteyenler için sarayın araç otoparkında toprak bölgede bir kısım mescit olarak hazırlandı. Pierre Blanchard Gypsy Jazz Quintet konseri ile Fransa Sarayı'nın kapıları ilk kez müzik severlere açıldı. Fransız Başkonsolosluğu ortaklığıyla yaşama geçirilen etkinlik, sarayın bahçesinde gerçekleştirildi. İftar yemeğine Fransa Başkonsolosu Muriel Domenach ev sahipliği yaparken, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ve ressam Bedri Baykam gibi önemli isimlerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. 

Lili Bardavit “Yıldız Tilbe’lere Not”

Lili Bardavit
Sana “Hitler neler yapmış niye yapmış? Allah aşkına anlatsana” desem, iki cümleden öteye geçer mi genel kültürün?.. Ne kadar acı, ne kadar gaddar, ne kadar kalpsiz açıklamalar okuduk, ne kadar talihsiz, ne kadar cahilce hem de bir “sanatçı”nın kişisel iletişim sayfasından… Yıldız Tilbe’nin neler dediğini tekrar buraya yazıp satirlarımı kirletmek istemiyorum ama esefle kınadığımı ve okudukça da düştüğüm hayreti paylaşmak istedim. Bu nasıl bir nefret? Bu neyin hıncı, garezi? Bu nasıl merhametsiz ve cahil bir beyin? Bu nasıl bir kara kalp? Sen mi yazıyorsun gerçekten o aşk dolu sözleri, şarkıları? Kalbinin hangi yeri sustu da bu derece kindar oldun?

Gazze, Deyr El Zor, Srebrenitsa ve Auschwitz...

Markar Esayan
Gazze, Deyr El Zor, Sreberenitsa veya Auschwitz'in birbirinden ne farkı var? Hepsinde de çocuklar, kadınlar ve masum insanlar kötücül bir zihniyet tarafından katledildi. Bir çocuğun ölümünü, Müslüman, Hıristiyan veya Yahudi olmasına bakarak değerlendirebilir miyiz?... Birkaç yazı öncesinde Hinduların ve Müslümanların tekrar birbirini öldürmeye başlamasından sonra ölüm orucuna yatan Gandi ile çocuğu öldürülmüş bir Hindu'nun arasında geçen diyalogu aktarmıştım. Hindu baba çocuğunun öcünü almak istiyordu ve Gandi'ye ne yapması gerektiğini sordu. Gandi ona şöyle dedi: 'Şimdi git ve babası Hindular tarafından öldürülmüş bir Müslüman yetim bul. Onu evlat edin, onu sev ve iyi bir Müslüman olarak yetiştir.' Yazının Devamı: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/MarkarEsayan/gazze-deyr-el-zor-srebrenitsa-ve-auschwitz/54804

Nesneleşen aydınlar

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Gezi olayları bugünün AKP karşıtı aydınları için önemli bir göstergeydi. Zihinlerindeki kurgunun gerçekliğe ne denli uyum gösterdiğini sınamaları ve kendileri üzerine düşünmeleri için bir fırsattı. Hâlâ da öyle… Ama onlar tersini yaptılar... AKP karşıtlığı kısa süre içerisinde söz konusu aydınları kuşatan, rahatlatan ve kendilerince aktörleştiren bir nitelik kazandı. Gezi’de nesneleşmeyi engelleyemeyen aydınlar AKP karşıtlığı zemininde yeniden özne olmaya çalıştılar ve halen de bu yönde büyük gayret gösteriyorlar. Ancak Gezi sürecinde bir laboratuvar ortamında yaşananlar şimdi hayatın içinde bir kez daha aynen ortaya çıkıyor. Bu aydınlar bir kez daha nesneleşiyor ve AKP etrafındaki çatışma atmosferinin kişiliklerini yitirmiş sembolik paravanları halinde boy gösteriyorlar. Düşünme yeteneklerinin olduğuna inanmak giderek güçleşiyor. Yüzeyselliğin korunaklı sularında aynı basit önermeleri tekrarlayarak emeklemeyi, kendilerini anlamlı bulmak için yeterli sayıyorlar. Dramatik bir olay yaşıyoruz. Kendisinin farkında olmayanların özneleşme hayalleri maalesef nesneleşmeyle sonuçlanıyor.

Stefo (Foti) Benlisoy: Türkiye toplumu içerisinde antisemitizm oldukça köklü bir damarı oluşturuyor

Neticede tehlikeli olan, Tilbe’nin “marjinal” denip geçilebilecek “ırkçı” ve antisemitist görüşlere sahip olması değil. Saldırganca ve alışılmamış bir açıklıkla ifade etse de söylediklerinin Türk milliyetçiliğinin vasatı, ortalaması olmasıdır. Bir de şu: Günümüzün zulüm ve haksızlıklarına karşı durmanın ilk şartı, geçmişteki yıkım ve vahşetin kurbanlarıyla özdeşlik ve duygudaşlık kurmaktan geçer. Bunu anlamayan, bugünün mağdurlarını (mesela Filistinlileri) dünün egemenlerinin zulümleriyle ananların yaptığı yegâne şeyse kendi çağının zulmüne bir tuğla koymaktan ibaret olacaktır. Tarih de (büyük harfli olanı değil, ezilenlerin yaşayan geleneği anlamında olanı) onları böyle anacaktır.

Bilir misiniz?

Ohannes Conkarian
Bilir misiniz suçsuz olduğunuz halde, sırf isminizden, kimliğinizden dolayı, sizi hor gören, aşağılayan, bir zümrenin muhatabı olmanın ezikliğini.
Bilir misiniz pasaportunuzu kontrol ederken nasıl bir tedirginlik duyduğunuzu, korktuğunuzu.
Bilir misiniz tüm bu korkunun aslında kimliğinizden kaynaklandığını.
Bilir misiniz sizler boynu bükük yaşamanın ne olduğunu.
Bilir misiniz sizler bir karakola düştüğünüzde korkarak, çekinerek  adınızı söylemenin ne olduğunu.

Yeni Akit İstanbul'daki sinagogu hedef gösterdi Sinagog’u taciz edip haber yaptılar…


Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Gayrimüslimlere yönelik ayrımcı ve nefret söylemi içeren yayın politikasıyla tanınan Yeni Akit gazetesi, İsrail’in Filistin’e yaptığı son müdahalelerin ardından, İstanbul’da bulunan Aşkenaz Sinagogu’nu hedef gösteren provokatif bir habere imza attı. “İstanbul’daki sinagog görevlilerinden küstah sözler!” başlığıyla yayımlanan haberde, konuyla ilgisi olmayan Yahudi din görevlilerine hakaret edilerek, “İnsanlıktan nasibini almamış, beyinlerini Siyonizm bürümüş Yahudi din görevlileri” ifadelerine yer verildi.

Catholicos of All Armenians Receives Attendees to the International Pan-ACYO Governing Board Meeting

On July 2, 2014, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; met with nearly 60 representatives from chapters of the Armenian Church Youth Organizations, in the Manoukian Library of the Mother See of Holy Etchmiadzin. The youth were visiting Armenia and the Mother See from dioceses of the Armenian Church throughout the world on the occasion of the International Pan-Armenian Church Youth Organization (ACYO) Governing Board Meeting.

Selo Can seninleyiz

Esengül Demirtaş
HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, “Kadınları insan yerine bile koymayan, kadınları sadece çocuk yapma makinası olarak gören ve sokakta katledilebilecek yaratıklar olarak görenlere asla tenezzül etmeyin. Kadının rengiyle siyasette artık siz varsınız. Bu seçimde mor renginizle cumhurbaşkanını siz belirliyorsunuz. Çünkü artık söz söylemenin zamanıdır. Kadınları iktidara taşıma zamanıdır” dedi. Demirtaş’ın bu sözlerinin ardından salonda İlerici Ermeni Kadınlar imzalı Ermenice ‘Selo Can seninleyiz’ pankartı açıldı.

Armenian Life