Etiketler

Bu savaşın asli faillerinden biriyiz

Cem Erciyes  - Radikal.com.tr  
I. Dünya Savaşı'yla ilgili bizim en çok korktuğumuz uzak durduğumuz konu Ermeni meselesi. Öncelikle şunu söylemeliyiz. I. Dünya Savaşı çok geniş halk kesimlerini mağdur etmiştir. Avrupa'dan başlayıp Asya ve Kuzey Afrika'ya kadar çok geniş bir coğrafyada etkili oldu. Ama sıralama yapmak mümkün olsa en başa Ermenileri koymak lazım. Tabii ki tabloyu eksik bırakmamak lazım, Ermenilerin yanı sıra Arnavutlar da Türkler de, Kürtler, Bulgarlar ve Ruslar da... Şunu da görmemiz lazım. Bizim coğrafyamız, Türkiye'ye devrolmuş coğrafya açısından Ermeni mağduriyeti meselesi birinci sırada geliyor. Tabii biz burada gelip olaya şöyle kilitleniyoruz, soykırım oldu mu olmadı mı? İlk bunu konuşmaya çalışıyoruz, halbuki ne olduğunu öncelikle bir konuşmaya başlasak zaten etiketi sıfatı kendiliğinden gelecek. 

Bildiklerimiz, yanlış bildiklerimiz ve bilmediklerimiz

Ayşe Hür -  Radikal.com.tr
I. Dünya Savaşı hakkında hem ilgisiz hem de bilgisiz vaziyetteyiz. Oysa İttihatçıların savaş kışkırtıcılığından Batı’daki cephelere, Osmanlı ordusunu yöneten Alman subaylardan Sarıkamış ve Ermeni tehcirine gölgede kalmış çok şey var.

Yüzyıl Önce Kurtulan Hayatlar - 1: "Komşuları yardım ediyordu"

Ermenistan'dan yayın yapan haber ajansı Armedia, Türklerin Soykırım’dan kurtardığı Ermenilerin öykülerini kitapta topluyor. Anlatımlar, kitaptan önce Taraf ’ta... Hamestuhi Kendikyan, “Türkler, ailemi Ermenistan sınırına kadar geçirmişler. Mallarını teslim etmişler” dedi. Haber ajansı Armedia ve Ermenistan’lı sivil toplum kuruluşu ‘Avrupa Entegrasyonu’, Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümü yaklaşırken “100 yıl... Gerçek hikâyeler. Beni Kurtaran Türk” adlı bir proje hazırladı. Bu proje kapsamında Türklerin Soykırım’dan kurtardığı Ermenilerin yakınları tarafından aktarılan gerçek hayat hikâyeleri bir kitapta toplanacak. Bu öyküler, kitaptan önce ilk kez Taraf’ta yayımlanıyor. Yazının Devamı: http://www.taraf.com.tr/haber-komsulari-yardim-ediyordu-160284/

Savaş İlan Ettiler! Azeri - Ermeni Sınırında Çatışma 11 Azeri Öldü

Ermenistan ile Azerbaycan sınırında şiddetli bir çatışma yaşandı. Ermeniler ile Azerilar arasında çıkan çatışmada 11 Azeri askeri hayatını kaybederken, Ermenilerden ne kadar ölü olduğu konusunda henüz net bir açıklama yapılmadı...

İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girdi

Kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanmış olan ve Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, yeterli sayıda ülkenin imza atmasıyla 1 Ağustos’ta yürürlüğe girdi. Sözleşme, kadına yönelik şiddetle ilgili etkin önlemler alınmasını benimsiyor ve uluslararası mekanizmaları devreye sokuyor. 

Roman Soykırımı’nı Anma Etkinliğine Çağrı

Dünya Roman Soykırımı, 2 Ağustos Cumartesi saat 19.00’da Galatasaray Meydanı’nda yapılacak olan bir etkinlikle anılacak. Sıfır Ayrımcılık Derneği ile Irkçılığa ve Miiliyetçiliğe DurDe Platformu Dünya Roman Soykırımı’nı anma günü olan 2 Ağustos Cumartesi saat 19.00’da Galatasaray Meydanı’nda düzenleyecekleri anma etkinliğine çağrı yaptılar.

Türkiyeli bir devrimci, yoldaş Paramaz

Kadir Akın
Büyük Felaketin İşaret Fişeği:  15 Haziran 1915’de Paramaz ve Yoldaşlarının Asılması. 15 Haziran 1915’de İstanbul Beyazıt meydanında asılan Ermeni Sosyalisti Paramaz (Madteos Sarkisyan) ve 19 yoldaşının trajik hikâyeleri, günümüzde de Ermeni toplumunun belleğinde silinmeden duruyor. Buna karşın, son yıllarda geçmişiyle yavaş da olsa yüzleşmeye başlayan Türkiye’de ise sol siyasi çevreler de dâhil olmak üzere 20’lerin davası pek de bilinmiyor.

Խոսք երանաշնորհ հայրապետի շիրիմի առաջ

Արա Նախշքարյան
(Ի հիշատակ Գարեգին Առաջին Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի): Պարզ շինականի համար դու բարի, անկեղծ ու խոնարհ մի առաջնորդ էիր: Մտավորականի համար դու շնորհաշատ գիտնական էիր՝ հայագետ ու գրող, աստվածաբան ու հռետոր, ...արտասովոր մտքի ու տրամաբանության տեր անձ: Ազգային ու մշակութային արժեքների ջատագովների համար դու աշխարհասփյուռ հայության, քո իսկ սիրած խոսքով ասած՝ հայակերտմանն ու ազգային ձեռնարկներին մեծապես սատարող կարևորագույն գաղափարական գործիչ էիր:

Bükreş’te «Ermeni Sokağı» Festivali gerçekleştirilecek

Festival 1 Ağustos Cuma (16:00-22:00), 2 ve 3 Ağustosta (10:00-22:00) saatlerinde gerçekleştirilecektir, giriş ücretsizdir... Romanya Ermenileri Birliği, Bükreş Belediyesi ve Bükreş Kültür Merkeziyle işbirliği çerçevesinde ikinci kez olmak üzere bu yıl 1-3 Ağustos’ta «Ermeni Sokağı» (Strada Armeneasca) Festivalini gerçekleştirmekte. Festival Ermeni Kilisesi avlusu, Romanya Ermenileri Birliği ofisi, Ermeni Kültür Merkezi ve Ermeni Sokağının bulunduğu Ermeni mahallesinde gerçekleştirilmekte.«Ermeni Sokağı» Festivali, tüm Bükreşlilere yönelik Ermeni kütürünü tanıtmayı amaçlayan interaktif bir sokak etkinliği. Festival çerçevesinde modern Ziyaretçiler Ermeni Sokağının kafelerinde Ermeni mutfağının tadına bakabilecekler, mahalde her tür hediyelik eşya, kitap vb. yer alacak.

Yakın tarihin demokrasi rüzgarı

Cumhuriyet tarihinin tek parti dönemini 1950'de yıkan Celal Bayar'a halk "Kurtar bizi baba" diye bağırdı. İsmet İnönü, Çankaya'ya çıktıktan bir sene sonra 2. Dünya Savaşı patlak verdi. Hitler dizginleri eline aldı ve hızlıca dünyayı fethe çıktı. Savaşın etkileri Türkiye'yi çabuk sardı. İnönü ustaca bir manevrayla Türkiye'yi savaşa sokmadı ancak muhtemel bir Hitler zaferi karşısında da faşizme göz kırptı. Gayrimüslim zenginler sürüldü. Basın zapturapt altına alındı. Büyük bir komünist avı başladı. Azınlıklara dünya dar edildi.11 Kasım 1942'de Varlık Vergisi çıkarıldı. Ağır vergileri ödeyemeyen gayrimüslim zenginler Aşkale'ye sürüldü, orada cami inşaatında çalıştırıldı, malları Anadolu'dan gelmiş kapıcılara, hamallara peşkeş çekildi.

Sason ilçesine gelen Ermeniler Belediye Başkanı Cuma Uçar’ı ziyaret etti.

Fransa ve ABD gibi birçok ülkeden İstanbul’a gelen Ermeniler, Mereto Dağı’nda düzenlenen Vartavar Bayramı kutlamaları kapsamında Sason’u ziyaret etti. Sason Belediye Başkanı Uçar ile makamında görüşen Ermeniler adına açıklama yapan Besse Kabak, her yıl Mereto Dağı’nda düzenlenen Vartavar Bayramı dolayısıyla ilçeyi ziyaret ettiklerini belirterek, dinlerin bir araya gelmek için engel olmadığını söyledi.Kabak, ziyaretin anısına Uçar’a Ermenistan Olimpiyatlarında Sason grubunun kullandığı üzerinde Mereto Dağı’nın resmi bulunan kaşkol ve şapka hediye etti.

Gürcistan’da Dini azınlıklara ayrımcılık konusu BM gündeminde

7-14 Temmuz’da Cenevre’de BM İnsan Hakları Komisyonu oturumu geçekleştirildi. Komisyonun 111. Oturum Dönemi çerçevesinde Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi bağlamında Gürcistan Raporu değerlendirildi...Oturuma katılan Diyakosluk temsilcisi Komisyon üyelerine Gürcistan’da dini azınlıkların durumu ve bunlara yönelik ayrımcı tutum konusunda kanıtlar sundu, bunların iktidar temsilcilerinin hazırladığı raporda yer bulmadığına dikkat çekti. Raporda Gürcistan’da dini azınlılara yönelik ayrımcı tutuma ilişkin Komisyon üyelerine ayrıntılı rapor yanısıra EAK, Katolik, Luteryen ve Baptist Kilise diyakosluları ruhani önderlerinin Komisyon başkanına yönelik mektupları sunuldu.

Armenian Classical Concert

When:  August 5, 2014 @ 7:30 PM
Where: Alex Theatre
216 North Brand Boulevard
Glendale, CA 91203 USA   
Categories: Board of Trustees
Community Events

Devlet Sansaryan'ı vermiyor

Patriğin dolandırılması ile gündeme gelen Sansaryan Hanın, Ermeni cemaatine iadesine yönelik bir çalışma yok. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, Ermeni Patriğinin dolandırılmasıyla gündeme gelen İstanbul'daki meşhur Sansaryan Hanın Ermeni cemaatine iadesinin gündemde olmadığını bildirdi. Gazeteport'un edindiği bilgiye göre,  Arınç, CHP'li Sezgin Tanırkılu'nun soru önergesine verdiği cevapta ''Vakıflar Genel Müdürlüğünce bu yönde bir çalışma yapılmamaktadır'' dedi.

Ermeni lobisi: Yeni ABD büyükelçisi kabul edilemez

Ragıp Solu
ABD'deki resmi Ermeni lobisi Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi adayı olarak gösterilen John R. Bass'e savaş ilan etti. ANCA Direktörü Aram Hamparian tarafından önceki gün yayımlanan açıklamada, "John R. Bass'in büyükelçi olarak hizmet vermesine izin veremeyiz. Senato'da verdiği ifadede Ermeni Soykırımı'nın tanınması konusunda Başkan Obama gibi sözünü tutmayacağı ve hatta onun pozisyonundan bile daha geride olduğu anlaşılıyor" dedi.

Beginnings of the Christian Faith in Armenia

On Saturday, August 2, the Armenian Church will observe the Feast of St. Thaddeus the Apostle and St. Sandukht the Virgin. The story of these two saints sheds light on the early days of Christianity in Armenia. Imagine a time of great political and military struggle, a pagan kingdom ruled by a powerful royal family—this was once Armenia. The kingdom strongly clung to its inherited pagan practices until a strange man ventured to Armenia. His name was Thaddeus, and he was one of the twelve apostles of Jesus Christ.

Türkiye’de bir ırkçılık / antisemitizm ‘patlaması’ ve ‘Bizde ırkçılık olmaz’ efsanesi

Diken’de Murat Sevinç; “1000’den fazla Filistinlinin hayatına mal olan saldırı Türkiye’de bir ırkçılık ve anti-semitizm ‘patlamasına‘ neden oldu” diyerek başladığı makale şöyle devam ediyor: Gonzo Insight’ın verilerine göre 17 Temmuz’dan 18 Temmuz saat 18.00’e kadar sadece bir gün içinde toplam 27 bin 309 Twitter kullanıcısı tarafından 30 bin 926 tane Hitler’in Yahudi soykırımını destekleyen Türkçe tweet atıldı! Bir zamanlar Hitler’in ‘Kavgam‘ adlı kitabını bestseller yapmış, küfür olarak ‘Ermeni dölü’, ‘Acem uşağı’, ‘gavur tohumu’ gibi nitelemeler kullanan bir toplum için bile şaşırtıcı bu rakam.

Irak'ta bir uygarlık yok oluyor

IŞİD çetelerinin Haziran ayında Musul'u ele geçirmesi ardından tüm mal varlıklarını geride bırakmak şartı ile kentten ayrılmalarına izin verilen Hıristiyanlar, kitleler halinde Güney Kürdistan'ın Hewler ve Duhok kentlerine göç ettiler. Hıristiyanların bir kısmı buralarda kiliselere sığınırken, büyük bir kısmı Hıristiyan köylerinde ve kiralanan evlerde kalmaya başladı. Birçok Hıristiyan Hewler'den havayolu ile başta Fransa ve İsveç başta olmak üzere Avrupa'ya göç ediyor. Musul'dan kaçıp Hewler'de kilise ve evlere yerleşen Hıristiyanlarla basının görüşmesine ise metropolit (matran) tarafından izin verilmiyor.

Antisemitizme Karşı İmza Kampanyası

Başlatan: Ayşe Günaysu
Bugün Türkiye’de yükselen İsrail karşıtlığının ardına gizlenen antisemitizmin kanıksanan sesini duymamış gibi yapmak istemiyoruz. 15 Temmuz’da Yeni Akit’te Faruk Köse’nin yazısı ve ardından çok sayıda benzeri, gazetenin tanıdığımız İslamcı antisemit dilinin de ötesinde, Türkiyeli Yahudileri açıkça tehdit ediyor ve saldırılara davetiye çıkarıyor. Yazılarda, ülkenin tüm tarihi boyunca devletin de, devletin maaşsız memurlarının da dergilerde, gazete köşelerinde yaptığı şey tekrarlanıyor, yani onların gözünde doğuştan potansiyel suçlu Yahudiler sadakatlerini kanıtlamaya çağrılıyor. 

Çağdaş Ermeni Şiir'inin Büyük Ustası Zahrad'ın Doğumun 90. Yılı Anısına :

Zahrad Zareh Yaldızcıyan adıyla 10 Mayıs 1924 yılında İstanbul - Nişantaşı'nda doğdu, 1942 yılında Özel Pangaltı Ermeni Lisesinden mezun oldu. Lise Eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde yüksek eğitime başlayan Zareh Yaldızcıyan Tıp eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı ve ticaret hayatına atıldı ve aynı zamanda İstanbul'da Ermenice yayınlanan gazete ve dergilerde çalıştı, yazıları ve şiirleri gazete ve dergilerde yayınlandı , Zahrad adıyla ilk şiiri, 1943 yılında yayınlanır.

Başkan Gülbey: "Dünya Kiliseleri Türkiye'ye Karşı Birleşiyor"

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, dünya kiliselerinin 24 Nisan 2015 yılında sözde Ermeni soykırımının tanınması için Türkiye'ye karşı birleştiklerini savundu. Açıklamalarda bulunan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Dünya Kiliseler Birliğine üye olan tüm kiliselerin 24 Nisan 2015 yılında sözde Ermeni soykırımının 100. yılında soykırımı tanıyarak, sözde katledilen 1,5 milyon Ermeni'yi şehit sayarak Türkiye'ye karşı dini kullanıp baskı kurmaya hazırlandıklarını ileri sürdü. (Yalandan kim ölmüş. Eğer bütün kiliseler Ermenileri destekleseydi Soykırım çoktan BM tarafından kabul edilmiş olurdu. HYETERT) 

‘Kirve değil kardeşiz’

Zeynep Bilgehan
Diyarbakır’daki Kürt, Alevi, Ermeni, Süryani, Şafii, Domani, Keldani Katoliği, Sünni ve Ezidi cemaatinin temsilcilerinden oluşan Kırklar Meclisi her bayramda bir araya geliyor ve farklılıklarla bir arada yaşamanın gerekliliği mesajını veriyor. İSMİ ‘Kırklar Meclisi’ ama farklı inançlardan grupların temsilcileriyle, esnaf, yazar, muhtar, yöre dernekleri temsilcileri, akademisyen, hukukçulardan oluşan, aralarında üç kadının da olduğu 46 üyeleri var. Temelleri Diyarbakır’ın Sur ilçesi eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın girişimiyle 2004’te cami, iki kilise, havra, Alevi ve Ezidi evinden oluşan ‘Kültürler Sokağı’ projesiyle atıldı.

ABD elçisi: Ermenistan’da daha yapacağım işler var

ABD’nin Erivan büyükelçisi John Heffern’in Ermenistan’ı terk etmesi öncesinde birçok yapacağı iş var. Açıklma bugün 29 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısında eşçi John Heffer’dan geldi. Heffern ″Daha yapacağım işler var ve o kadar hızlı terk etmem. Bazı yapacağım işler var″ dedi.

Growing up as an Armenian American in New York City Between the Two World Wars

By Paul Sagsoorian |
 It was on March 26, 1923 that I first opened my eyes in a hospital on 16th Street on the East Side of Manhattan. My parents, Aram and Elizabeth, had gotten married 20 years earlier. My sister Mary was born a year before, in February 1922. Their first son, who was named Bedros, was born in 1905. Their second son Hachik was born in 1908. My father would never see his second son, though, because he left for America in 1907, arriving here in 1908. Both Bedros and Hachik lost their lives during the Armenian Genocide.
(Man on horseback with a red flag leading a freight train loaded with live cattle to the slaughter houses on the lower west side of Manhattan. All illustrations courtesy of Paul Sagsoorian.)

Թուրքերը մեծ մորս աչքերի առաջ սպանել են հորեղբորս և կախել ծառից.

թուրքական Taraf-ը հրապարակեց 50 հայ ընտանիքի պատմությունները Տարածաշրջան  Ինչպես արդեն նշել էինք, երեկ թուրքական Taraf պարբերականը հայտնել էր, որ այսօրվա համարում կհրապարակի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ թուրքերի կողմից փրկված 50 հայ ընտանիքի պատմությունները:  

Tiflis’te Ermeni Apostolik Kilisesi Diyakosluğu sorunları değerlendirildi

Gürcistan Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Azınlık işleri danışmanı Sofiko Shamanidi, Ermeni Apostolik Kilisesi Gürcistan Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Vazgen Mirzakhanyan’la buluştu. Gürcistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi Basın servisinin verdiği bilgiye göre, buluşmada taraflar Ermeni Apostolik Kilisesinin sorunları ve ülkede ulusal azınlıklar alanında oluşan durumu değerlendirdiler.

Fatih Akın: Hiçbir Türk oyuncuyu Hrant Dink'i oynamaya ikna edemedim

Yönetmen Fatih Akın, 2007'de öldürülen ve hâlâ davası sonuçlanmayan eski Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink hakkında film yapmak için senaryo yazdığını söyledi.  “Hrant’ın Agos’ta yayımlanan 12 yazısını temel aldım" diyen Fatih Akın, "Hiçbir Türk oyuncunun Hrant rolünü oynamaya ikna olmadığını" söyledi. Akın'a göre, oyuncuların gösterdiği gerekçe "senaryonun sert olması."

ABD'den Türkiye'ye dini özgürlük eleştirisi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Dini Özgürlükler Raporunu açıkladı. Nüfus cüzdanlarında kişilerin dininin yazılı olduğu ama Bahai, Alevi ve Yezidi'lerin dinlerini nüfus cüzdanına yazdıramadığı ifade edilen raporda, devletin, "laik devleti" koruma gerekçesiyle, hükümet kurumlarında İslami ifadelere yönelik kısıtlamaları dahil, Müslümanlar ve diğer dini gruplara yönelik sınırlamalarının ise devam ettiği ileri sürüldü.Üniversiteler dahil birçok devlet kurumunda mescitlerin bulunmaya devam ettiğine vurgu yapılan raporda, sufi ve diğer tarikat ve cemaatlerin 1925 yılından bu yana yasak olmasına rağmen aktif ve yaygın olmaya devam ettiği ve devletin de bu yasağı uygulamadığı ifade edildi.Raporda hükümetin, dini değerlere hakaret edilmesine yönelik birçok kez birey veya organizasyonları suçladığı aktarılan raporda, yazar Sevan Nişanyan'ın "Hz. Muhammed'e hakaret ettiği" gerekçesiyle 13,5 ay hapis cezasına çarptırıldığına yer verildi.

Tehcirde bir Ermeni kızı "ARSİNE" Nobele Aday

2012 Yılında ve iki yılda tamamlandığı söylenen ve yayınlanması sürekli geciktirilen Arsine "Tehcirde bir ermeni kızı" adlı romanın 2014 yılında Mart ayında okuyucusu ile buluşmasından kısa bir sürede kitap listelerini alt üst etmesi okuyucu oranı çok düşük olan ülkemizde %2'lik meraklı okuyucu kitlesi oluşturduğu ifade ediliyor. 1915 Yılında Samsun'un Kavak ilçesinde geçen olayda Rafuel Teyel ailesinin Tehcir kanunun çıkması ile zorunlu göçlerini ve geride kalan torunu Arsine'nin zorlu bir yaşam öyküsü anlatılıyor.

IŞİD tarihi manastıra girip rahipleri kovdu

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, Musul yakınlarındaki tarihi bir manastıra el koyup, burada yaşayan rahipleri kovdular. Görgü tanıkları Mar Behnam Manastırı'nın rahiplerinin, üzerlerindeki giysiler dışında hiç bir şey alamadan dışarı atıldıklarını anlatıyor. 4'üncü yüzyıldan kalma Mar Behnam Manastırı, Hristiyanlık aleminde hac yeri sayılan önemli bir kutsal mekan. Hristiyanlar, Musul'u ele geçiren IŞİD militanlarının kendilerine Müslüman olma, yüksek bir vergi ödeme ya da ölüm seçeneklerini sunması üzerine bölgeden kaçmıştı.

Zaza dilinin tınısı ile dünya şiirini okumak

Ragıp Zarakolu- Albatros
Şiir her dilin sadece müziğini, tınısını değil, aynı zamanda ruhunu yansıtır. Zazaca/Dımilki bence dünyada müzikal tınısı olan en ahenkli dillerden biridir. Onu hep Portekizcenin İspanyolca ile olan ilişkisine benzetirim, Kürtçeyle olan ilişkisi bakımından. İspanyolca güzeldir, ama Portekizcenin ayrı bir tadı vardır. Zazaki türkülerde de inanılmaz bir lirizm vardır. Bir dili alfabeleştirmek, yazılı hale getirmek dünyanın en zor, en sancılı, tartışmalı işlerinden biridir. Örneğin Kürtçenin Arap, Kiril, Ermeni ve Latin alfabesi ile çok farklı yazılımları vardır.

Yabancı Gençleri Ermenistan'da En Çok Köy Gündelik Yaşamı Etkiliyor

Dilijan Uluslararası Okulu yaz kampının yabancı katılımcılarını Ermenistan’da en çok köy gündelik yaşamı etkilemekte. Gemçler kamp çerçevesinde iki hafta Ermenistan’da kaldılar. 16-17 yaşındaki ergenler 14-26 Temmuz tarihlerinde Ermeni kültürüne ilişkin belli ölçüde bilgi aldılar, başkenti, Garni’yi, Sevan’ı ziyaret ettiler. Gençler en çok Gegharkunik eyaleti Kalavan köyü ziyaretinden çok etkilendiler.

'Erdoğan, Dink cinayetini organize eden aktörleri biliyor'

Sezgin Tanrıkulu: Dink cinayeti organize ve siyasidir. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hrant Dink davasının şahsi değil, organize ve siyasi bir cinayet olduğunu belirterek, "Tayyip Erdoğan da bu organizasyonda yer alan aktörleri bilmektedir" dedi. Yazılı açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginden sonra Hrant Dink cinayetiyle ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu cinayetin kişiselleştirilmiş bir dava olduğunu söylediğini aktardı.

The Child of a Refugee

By Jennifer Manoukian / By Siran Seza
The following story was written by Siran Seza in April 1946. Seza was the penname of Siranoush Zarifian, a Lebanese-Armenian writer born in Constantinople in 1903. She is best known for founding the Beirut-based feminist journal The Young Armenian Woman (Երիտասարդ Հայուհի)in 1932. 

Ermenistan BM Lübnan Barış Gücünde Yer Alacak

Ermenistan’ın BM Daimi Temsilcisi, elçi Zohrab Mnatsakanyan 28 Temmuz’da BM Güvenlik Konseyi «Barış Gücü Faaliyetleri: BM ve Bölgesel Partnörlüğün Değerlendirilmesi» başlıklı açık tartışmaya katıldı. Ermenistan Daimi Temsilcisi konuşmasında BM’in barış gücü faaliyetlerinin planlanması, eşgüdümü ve hayata geçirilmesindeki ana eksendeki rolünün önemini vurguladı, aralarında Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter ve Barış Gücüne kuvvet tahsis eden devletler ve bölgesel kuruluşlar arasındaki işbirliğinin sürekli olması gerektiğine dikkat çekti.

Alevi ve Ermenilerin cumhurbaşkanı adayı olamaz mıydı?

Fatih Tunç
Yıllardan beri kendi inançlarını gizli yapmak zorunda bırakılan, inançları ve gelenekleri nedeniyle katliamlara, sürgünlere, mecburi iskânlara ve asimilasyonlara mecbur kalan bu iki toplum yapısının ortak kaderleri aynı; yani İnanç. Birbirlerine benzer yaşam tarzları ve özgürlüğüne düşkün anlayışlarının yanında, başına gelen katliamlar da birbirine benzer durumda. Peki bu iki medeniyet bir araya gelip yeni bir anlayış sentezleyemez miydi?... Evet yıllardan beri asimilasyon ve mecburi iskana uğramış, inançları Müslümanlaştırılmış Ermeni'ler ve Alevilerin ortak noktası birdir. Türkiye'de yapılan araştırmalara göre yaklaşık minimum 3,5 milyon Ermeni vatandaşın olduğu söylenmektedir. Aslında bu sayının bu denli az olması, Leon Armanlı gibi kişilerin kendini bile bile asimile etmesinden kaynaklıdır. Evet son olarak şunları belirtmek gerekir. Alevi ve Ermeni vatandaşların toplam nüfusu tam olarak belli olmasa da, ortalama 20 milyon diyelim. Sonuç olarak bu rakamla seçime gitmek ve kazanamamak içten bile değildir.  (İşte Ermeni değil de Ermeni asıllı ya da Ermeni kökenli denecek tipler gönüllü ya da değil bilerek asimile olanlardır. Ermeni'ye Ermeni denir, Ermeni asıllı ya da Ermeni kökenli değil. HYETERT)

ABD'den Türkiye'ye Din Özgürlüğü Eleştirisi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yıllık uluslararası din özgürlüğü raporunu açıklarken Amerika’nın tehdit ve baskı altında olan dini azınlıkların korunması için elinden geleni yapacağını söyledi. Raporda Türkiye’de anayasa ve yasalar tarafından genellikle korunan dini özgürlüklerin yine bazı yasa ve politikalarla kısıtlandığı belirtiliyor.  Türk hükümetinin 40 yıldır kapalı olan Ruhban okulunun açılması için herhangi bir girişimde bulunmadığına da dikkati çeken rapor, bazı dini grupların resmi kayıt yapmasına, arazi satın almasına ve eğitim vermesine yönelik kısıtlamaların devam ettiğini belirtiyor.

Fransa, Hristiyan Iraklılara kapıları açıyor

IŞİD'in hedefinde olan Iraklı Hristiyanlara Fransa'dan yardım eli. Fransa, Kuzey Irak'ta, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından tehdit edilen Hristiyan azınlığa kapılarını açacağını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından ortak yapılan yazılı açıklamada, ''IŞİD'in tehditleri üzerine Kuzey Irak'taki Kürt bölgesine kaçanlara gerekli yardım yapılıyor. Bu insanların istemeleri halinde Fransa'ya mülteci başvuruları yapmalarında gerekli kolaylık sağlanacak'' ifadesi kullanıldı.

Tarihi kilise onarım bekliyor

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde, 1836 yılında İstanbul’da yaşayan Rumların mali destekleri ile yapılarak ibadete açılan Aios Theodoros Kilisesi’nin eskidiği, restorasyondan geçmesi gerektiği belirtildi.Derinkuyu yeraltı kentini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri Aios Theodoros Kilisesi, Kapadokya bölgesinde tüm yönleriyle ayakta kalabilmeyi başarmış en büyük kiliselerinden biri.

"Azınlıklara teşekkür

Gündüz Vassaf
Kendime sormadan edemiyorum. Azınlıklar olmasaydı, kimse demokrat olamayacaktı diyorum. Kürt, Alevi, Ermeni, Yahudi. Cinayet, katliam, aşağılama, ön yargı. Cahildik, konuşmazdık. Korkardık, konuşamazdık. Yıllarımız böyle geçti. Yeni Türkiye'de her şey değişti diyorlar. Demokrasimize şükrediyorlar. Nerden nereye geldik, Gün be gün hatırlatıyorlar.

Aziz Pandeleimon Kilisesi’nde ayin

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis ve Yunanistan`ın farklı bölgelerinden Bursa`ya gelen yaklaşık 100 kişilik Rum grup, Gölyazı`daki Aziz Pandeleimon Kilisesi`nde ayin yaptı. Nilüfer`e bağlı Gölyazı`daki kilisede ayini yöneten Metropolit Lambriniadis, gazetecilere yaptığı açıklamada, 27 Temmuz`un Gölyazı`daki Aziz Pandeleimon Kilisesi`nin bayram günü olduğunu söyledi.

İran Ermenistan İmar Konusunda İşbirliği yapacak

Ermenistan İmar bakanı Narek Sarkisyan, kent imarı alanında Ermenistan-İran işbirliği olanaklarını değerlendirmek üzere İran’ın Erivan büyükelçisi Mohammad Reisi’yi kabul etti.İmar Bakanlığı Basın servisinden verilen bilgiye göre; elçi Reisi kabul çin teşekkür ederek, N. Sarkisyan’ın bakanlık görevini üstlenmesi vesilesiyle kutladı. Elçi, Hükümetlerarası Ortak Komiyon oturumları çerçevesinde aralarında depreme dayanıklı inşaat projeleri, binaların onarımı ve binaların sismik düzeyinin yükseltilmesine yönelik yeni metodlar, eğitici seminerler ve bilimsel konferansların düzenlenmesi yanısıra iki ülke sorumluları ve uzmanlarının karşılıklı ziyaretleri olmak üzere iki ülkenin  kent imarı alanında işbirliğne yönelik net belirlenmiş hususlar olmakla beraber,  bu bağlamda dikkat çekici sonuçların henüz kaydedilmrmiş olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin ilk kadın hekimi: Dr. Zaruhi Kavalcıyan

Çoğumuz Türkiye’nin ilk kadın hekimi olarak, Osmanlı İmparatorluğu’nda kadınların tıp fakültesine kabul edilmedikleri yıllarda tıp eğitimini Almanya’da (Würzburg) tamamlayarak hekim olan Dr. Safiye Ali Krekeler’i (1894–1952) biliriz. Oysa bu onur Dr. Safiye Ali Krekeler’den yıllar önce tıp eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamlayan Dr. Zaruhi Kavalcıyan’a aittir.

Armenian Intellectual Life in Constantinople during the Armistice Period

Jennifer Manoukian, Columbia University
The start of the Allied occupation of Constantinople in November 1918 marked the beginning of a mass influx of Anatolian refugees into the capital. Among the orphans and widows desperate for a way to meet their most basic needs was a handful of notable Ottoman Armenian writers and intellectuals who returned to the city with a much loftier goal in mind: the revival of Armenian literary and intellectual life. (Odian, left, and Oshagan, right.)

Diyaspora Ermenileri ve vatandaşlık talebi

Liberal Düşünce Topluluğunun sözünü ettiğim toplantıya merkezi Paris’te bulunan Batı Ermenileri Kongresi’ni temsilen Garen Mikaelyan ve Sevag Arsuni katıldı.Sevag ve Garen, Ermeni Diyasporasının önemli bir kısmı tarafından dillendirilen taleplerin başında gelen en önemli konunun vatandaşlık hakkı olduğunu ifade ettiler. Batı Ermenileri Kongresi çok açık bir şekilde diyalogtan yana bir tavır koyuyor. Örgüt bu amaçla Türkiyeli sivil toplum örgütlerine, aydınlara ve politikacılara ulaşmaya çalışıyor.Ermeni Diyasporası içinde, baskın eğilimin, 1915’te yaşanan büyük acılar için, özür dileme talebi olduğu biliniyor. Ama bu talep toplantıdan benim kişisel olarak çıkardığım bir sonuca göre en azından Batı Ermenileri için öncelikli bir talep değil.Vatandaşlık elde etmenin daha önemli ve öncelikli olduğunu düşünüyorlar ve bunu açıkça ifade ediyorlardı.(Korkarız şeyhin kerameti kendinden menkul.Daha -maalesef- diyasporanın büyük bölümünü temsil eden bir kurum ABD'de bile yok. Bu etkili (!) kurumun etkilerini de bilen yok. Kaldı ki diyasporada yaşayanların yüzde birinin bile derdinin soykırımın tanınmasından önce vatandaşlık olduğunu düşünmek, olsa olsa temennidir. HYETERT)

Papa yalvardı!

Hıristiyanlık mezhepleri arasında en çok inanana sahip olan Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francesco, İsrail-Filistin ve Irak gibi Ortadoğu ülkeleri ile Ukrayna'da yaşanan çatışmalara son verilmesine yönelik, “Tüm kalbimle rica ediyorum, yalvarırım artık durun” sözleriyle çağrıda bulundu. Papa Francesco, Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği Pazar duası Angelus’ta, dünya barışı için duasını yineledi.

Hıristiyanlar kiliselerini açtı

New York Times gazetesinden foto muhabir Wissam Nasar, hastanelerin ve BM kontrolündeki okulların bombalanmasıyla tek güvenli yer olarak kalan Hıristiyan kiliselerine sığınan Gazzeli Müslümanları görüntüledi. Kiliseye sığınan 500 kişiden biri olan 27 yaşındaki Halef “Hıristiyanlara bakışım değişti. Dün gece Müslümanlar ve Hıristiyanlar beraber dua ettik” dedi.

Türk Musevi Cemaati Başkanının Erdoğan’a; “Dilerseniz Türkiye’den ayrılırız” dediği kuyruklu yalanı ardındaki art niyet…

Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh’nin “Gazze’de yaşanan olaylar üzerine geçen hafta Başbakan Erdoğan’a özel bir mektup yazdığı öğrenildi” haberi ardında Türkiye’de etnik temizleme amacının “6/7 Eylül Olayları”ndan bu yana değişmediği beliriyor. Mektupla ilgili ortaya servis edilen, İbrahimzadeh’nin ‘Dilerseniz Türkiye’den ayrılırız’ dediği kuyruklu yalanı Hitler’e hasretlerini ifade edenlerin bir bekleyişini dile getirir nitelikte. Sözü edilen mektubun içeriğiyle ilgili HaberTürk’e özel açıklama yapan İbrahimzadeh, ‘Dilerseniz Türkiye’den ayrılırız’ iddialarını kesin bir dille yalanladı.

Reelpolitikten Moral Politiğe Türkiye’nin Dış Politikası ve Filistin *

Doç. Dr. Şaban Kardaş, ORSAM Başkanı
Türkiye’nin moral politikası Batılı-liberal evrensel değerler üzerinden formüle edilmektedir ve Türkiye Filistin sorununa iki devletli çözüm formülünü hayata geçirecek adil bir anlaşmaya kadar bu yaklaşımını muhtemelen sürdürecektir. Bu anlamda, önümüzdeki dönemde bu moral politika ile reelpolitik gerçeklik arasındaki fark giderek daha fazla öne çıkacaktır. Bunu azaltacak faktörlerin başında uluslararası toplumun da evrensel değerlere yeniden odaklanıp İsrail’in yaptıklarını bu çerçeveden değerlendirmesi gelmektedir. Bunun bilincinde olan Türkiye bir yandan İsrail’in politikalarını kınarken öte yandan Batılı aktörleri ve uluslararası kurumları da evrensel değerlere sadık kalmaya çağırmaya, bunu yapmadıklarında onları da kınamaya devam edecektir.

Serj Sarkisyan Bizi hedef gösteren hasma " Dikkatli Ol" diyoruz

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan V. Sarkisyan Askeri Enstitüsünün kuruluş yıldönümü ve askeri eğitim kurmları mezunu teğmenlere subaylık rütbe ve diplomalarının teslim törenine katıldı ve mezunlara hitap etti.... ″Keskin nişancı silahıyla bizi hedef güden, bize arkadan haince tecavüzler gerçekleştirmeyi arzu eden ve bize karşı geniş ölçekli işlemler planlayan hasma «Dikkatli olun! Bu Ermeni Dünyasıdır, burada sonunuzu bulacaksınız» diyoruz. Ve ben sizlere müteşekkirim, subay uzmanlığını seçerek, bilinçli ve koşulsuz bir özveriyle bu direktiflerin takipçilerine ve bunu işiyle gerçekleştirenlere dönüştünüz. 

Hazreti Adem’den beri görülmemiş bir yapıydı

Belkıs Kamut Aktürk
1500 yıllık geçmişiyle İstanbul’un Roma, Bizans ve Osmanlı dönemini yansıtır Ayasofya. Sadece Hırıstiyanlık ve İslamiyet değil, Mısır’dan Efes’e kadar ünlü tapınaklardan oluşan parçalarıyla, içine girildiğinde tarihin derinliklerine gizemli bir yolculuk yaşatır. Kapı kanatlarının, Nuh’un gemisinden geldiği anlatılır imparatorluğun en hızlı inşa edilen katedralinin. Bizans’ın en büyük kilisesi olan Ayasofya, fetihten sonra da Büyük Cami-Cami-i Kebir olur. 1093 yıl Bizans Kilisesi, 481 yıl cami olan yapı, medeniyet tarihine de tanıklık eder. ‘Büyük’ onu en iyi anlatan sıfat belki de. Yaşı, namı, efsanesi, kubbesi, şahitlik ettiği olaylar büyük...

Vartavar Վարդավառ

Bu gün Ermeni Kiliselerinde Vartavar yortusu Kutlanıyor. 

Teşkilat-ı Mahsusa’nın en resmi tarihi ve Ermeniler*

Ümit Kurt
Son günlerde oldukça ilginç tarih kitaplarının yayın dünyasına kazandırıldığına şahit olduk. Bu kitapları ilginç kılan özelliklerin başında içerdiği ve birçok tarihçinin rahatlıkla erişemediği arşiv belgeleri geliyor. Bu kitaplardan ilki Murat Bardakçı imzasıyla yayımlanan “İttihatçı’nın Sandığı” idi. İş Bankası Yayınları’ndan çıkan bu çalışmasında Bardakçı İttihat ve Terakki Merkezi Umumî üyesi olan önemli İttihatçıların özel arşivlerini yayımlamıştı. (Bardakçı’nın bu kitabına ilişkin Serbestiyet’te bir kritik kaleme almıştım). Bu yazıya konu olan çalışma ise yine aynı yayınevinden basılan Ahmet Tetik imzalı “Teşkilat-ı Mahsusa (Umûr-ı Şarkıyye Dairesi) Tarihi Cilt I: 1914-1916)”. Üç cilt olarak tasarlanan çalışmanın ilk cildi yayımlandı. Kitabın en dikkat çekici yanı ihtiva ettiği arşiv belgelerin niteliği ile ilgili. Zira, kendisi de bir dönem Genelkurmay ATASE (Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı) arşiv şube müdürlüğü yapan Ahmet Tetik bu çalışmasında Teşkilat-ı Mahsusa’nın kuruluşundan kapatılışına kadar tüm faaliyetlerini içeren resmi belgeleri mebzul miktarda yayınlamış.

Aron Angel: Gezi’nin ilk direnişçisi olarak tarihe geçen bir Yahudi vatandaşın öyküsü Spor ve Sergi Sarayı’nın temel atma günü.

Olga Ünaydın Azizoğlu
Diken‘de İsrail’in Hamas’la savaş hali karşısında bazı kitlelerin tepkilerini kontrol etmekte zorlanmasına ve “İsrail devletiyle, Musevi inancını birbirine karıştırmasına” başka bir açıdan yaklaşıyor. “Kimileri, Türkiye’de 500 yıldır yaşayan Musevilere karşı nefret suçu işlemeye kadar vardırdı işi. Oysa günümüzde olduğu gibi tarihimizde de Türkiye’ye büyük fayda sağlamış Musevi inanca sahip vatandaşlarımız hep oldu” şeklinde vurgulayarak “bunlardan biri de, Türkiye’nin ilk şehir plancısı Aron Angel’di” diyerek yaşam hikayesini kaleme alıyor. (Ön sıra sol baştaki Aron Angel, ön sıra sağdan ikinci, açık renk paltolu Henri Prost, onun yanındaki de Lütfi Kırdar. Spor ve Sergi Sarayı’nın temel atma günü.) (Bu yazıyı da bizim Gezicilere armağan edelim. HYETERT)

Kumkapı'da Türk, Rum Ermeni kardeşçe yaşıyorduk

Derya Köseoğlu - Kuzey Haber Ajansı
Prokop Minaoğlu Kumkapı'da doğdu. Zeki Müren'den Behiye Aksoy'a Türk müziğinin altın sesleriyle aynı sahneyi paylaştı. 1975 yılında Atina'ya göç etse de kalbi İstanbul'da kaldı. Zeki Müren, Orhan Gencebay, Gönül Yazar, Seçil Heper, Behiye Aksoy, Ferdi Tayfur, Neşe Karaböcek, Göksel Arsoy, Akkor Kardeşler, Mediha Şen Sancakgil, Yaşar Özel, Erköse Kardeşler, Bülent Şençalar, Mustafa Sağyaşar, Duyarlar Kardeşler ve daha niceleri. Bu uzayıp giden liste Türk müziği tarihini anlatan bir kitaptan değil. Kumkapılı Prokop Minaoğlu'nun çalıştığı ünlü Türk sanatçılardan sadece bir kaçı. 1931'de Kumkapı'da doğan, müzikle de orada tanışan Minaoğlu, ömrünü müziğe adamış bir sanatçı.

AK Partili Şahin: Hristiyan Aleminde Birbirinin Kanını Akıtan Var mı

"Hristiyan aleminde birbiriyle uğraşan, kanını akıtan var mı?" diye soran Şahin, şöyle devam etti: "Kendi aralarında geldiler birliklerini kurdular. İslam dünyası gibi Hristiyan dünyasında kavga etme, kan akıtma olmadığını görüyorsunuz. Onlar başarıyor. Bir barış dini olan İslam alemi neden başaramıyor? Neden bir boğazına 'Allah Allah' diye hücum ederek Müslümanları ve İslam dinini bir vahşet dini ve insanları gibi göstermeye çalışıyorsunuz? Bütün bu yaşananların herkesi uyandırmasını, birer ders olmasını, bizi şuurlandırmaya vesile olmasını diliyorum. (İnşallah. HYETERT)

Ermenistan Yollarında

Mithat Tahtalı /  muhmithat@mynet.com
Ermenistan, Dünya’ya Gürcistan üzerinden açılıyor. Azerbaycan ve Türkiye ile olan sınır kapıları bilindiği gibi kapalıdır. Benim tahminim bu kapıların açılacağı da yoktur. Çünkü Ermenistan Karabağ’ı artık kendi toprağı yapmış durumda. Haritalarına ve kafalarına bunu yerleştirmişler. Onlar orayı boşaltmadığı sürece de bu kapılar asla açılmaz diye düşünüyorum. Bu yüzden Ermenistan’ın beli de hayatta doğrulmaz. Bu ülke çok dağlık bir coğrafyaya sahip. Tarım da yok, ticarette yok, endüstri de yok sayılacak kadar az. Petrol dahil her şeyi dışarıdan alan bir ülkenin ekonomisi nasıl düzelebilir ki? Bana göre de düzelemez. (Umarız tahminin gerçekleşmez. HYETERT)

Հարկահավա՞ք, թե՞ կաթողիկոս

«Zham. am»-ը նամակ է ստացել աշխարհի տարբեր ծայրերում, այդ թվում` Հայաստանում ապրող հավատացյալներից, որոնք իրենց դժգոհությունն են հայտնում Գարեգին Բ-ի գործելաոճից: Ամերիկայի Արևելյան թեմի Հայ Առաքելական Եկեղեցին ամենահարուստն է Սփյուռքում և ազգանվեր շատ մեծ գործ է կատարում հայապահպանման և քրիստոնեական դաստիարակության գործում։ Սակայն Նյու Յորքի Հայ Ազգային Առաջնորդարանի պաշտոնյաները արդեն հոգնել են «հարկահավաք-կաթողիկոսի» անվերջ այցելություններից, ինքնակոչ «հյուր գնալուց», որն ավարտվում է տասնյակ հազարավոր դոլարներ գրպանելուց և հսկայական պարտքեր թողնելուց հետո, արևելյան թեմի «գանձարանի» և բանկային հաշիվների վրա։

Urfa'nın eski Ermeni kiliselerine Ramazan rağbeti

Serdar Korucu
Cemaatin 11 ay rağbet etmediği kiliseden çevrilen camiler, klimaları nedeniyle ilgi görüyor... Urfa’da cumhuriyet döneminde camiye çevrilen iki eski Ermeni kilisesi, on bir ay boyunca neredeyse boş kalırken sadece Ramazan ayında ilgi görüyor. Nedeni ise oruç tutan Urfalıların bu “klimalı cami”lerde dinlenerek iftar vaktini beklemesi. Urfa’da 1915’teki Ermeni Soykırımı’nın ardından boş kaldıktan sonra son 60 yılda camiye çevrilen kiliselerin başında kent merkezinde yer alan Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) ve Surp Arakelots (Havariler) geliyor. Ya da bugünkü adlarıyla Selahaddin Eyyubi ve Yeni Fırfırlı camileri…

Dink Davasında Kamu Görevlilerine Soruşturma İzni

Dink ailesinin HSYK’ya başvurusu üzerine, Hrant Dink cinayetinde adı geçen emniyet görevlilerine soruşturma izni çıktı.HSYK 3. Dairesi'nin yaptığı inceleme sonucunda Hrant Dink'in ölümünde görevlerini ihmal ettikleri iddia edilen, Ramazan Akyürek, Reşat Altay, Engin Dinç, Faruk Sarı, Ercan Demir, Özkan Mumcu, Muhittin Zenit, Mehmet Ayhan hakkında soruşturma izni verilerek dosya Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.