Etiketler

New York’ta Ermeni Soykırımına ilişkin bir konferans gerçekleştirilecek

New York’ta Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümüne ilişkin 3 gün sürecek bir konferans gerçekleştirilecek.«Sorumluluk-2015» başlıklı konferans Taşnaksutyun ABD Doğu Yakası Ermeni Soykırımının 100. Yılı Etkinlikleri Hazırlık Çalışmaları Komisyonu tarafından düzenlenmekte. Armenian Weekly’nin verdiği bilgiye göre, konferansa tanınmış tarihçiler, siyaset ve kültür dünyasından isimler katılacak. 13-15 Mart’ya yapılması öngörülen konferansın katılımcıları zararın tazmini, Ermeni Soykırımı araştırmaları vb. konuları mercek altına alacaklar. Konferans çerçevesinde fotoğraf ve sanat eserleri sergileri de düzenlenecek.

Nalbandian Erdoğan’a Ermeni Soykırımını anma törenlerine katılma davetiyesini iletti

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian 28 Ağustos’ta Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep TayipErdoğanın yemin törenine katıldı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın servisinin bildirdiğine göre törenden sonra Bakan Nalbandian Erdoğan ile ayak üstü bir görüşme yaptı. Nalbandian Erdoğan’a, Sarkisyan’ın, Türkiye Cumhurbaşkanı’nı 24 Nisan 2015’te Yerevan’da yapılacak Ermeni Soykırımını anma törenlerine katılma davetiyesini iletti.

Akdamar Kilisesi nde Ayin Eylülün İlk Haftasında Olacak

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Adası'ndaki Akdamar Kilisesi’nde eylül ayının ikinci haftasında Ermeniler tarafından gercekleşen dini ayinin bu sene bir hafta erken yapılacağını belirtti .Konuyla alakalı konuşan Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, İstanbul Ermeni Patriği tarafından ayinin bu sene bir hafta erken yapılması için bir talepleri olduğunu hatırlattı...2010 yılından beri Akdamar Adası’nda gerçekleşen ayin, genel itibarla protokol icabı eylül ayının ikinci pazarı olarak belirlenmiş, yıllardır eylül ayının ikinci pazarında ayin yapılmaktaydı. Bu sene İstanbul Ermeni Patriği ayinin bir hafta önceye alınması yönünde bir talepleri oldu. (Bir de Ahtamar ya da Ağtamar demeyi öğrensek, kilisenin isminin de Surp Haç Ermeni kilisesi olduğunu hatırlasak. HYETERT)

Kanada Ermenilerinden Türkiye'ye Ilımlı Mesaj

Seyit Aydoğan 
Ermeni diasporasının en etkili olduğu ülkelerden Kanada'daki Ermeni toplumunun önde gelenlerinden Raffi Bedrosyan, Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın taziye mesajının çok olumlu olduğunu söyledi... Diaspora Ermenilerinin çoğunun, bu adımı yetersiz gördüğünü anlatan Bedrosyan, şöyle konuştu: "Onlar şu anda ne adım atılırsa atılsın yetersiz görecekler. Çünkü 1915'te takılmış insanlar için acılar geçmiyor. Sayın Ahmet Davutoğlu'nun da bir mesajı var geçmişteki hükümetlerden farklı olarak. 'Ermeni diasporası bizim diasporamızdır' demişti. Bu da geçmiş hükümetlerden çok daha farklı bir tutum. Bu mesajların lafta kalmamasını ve hakikaten diasporanın gerçeklerini anlayıp, iki tarafın da birbirine empatiyle yaklaşabileceğini ümit ediyorum.(Bu taziyenin amaçlarından birinin de diyasporayı bölmek olduğunu düşünüyorum. Başarı da ortada. HYETERT)

Dêr Meryem manastırına sahip çıkın

Abdurrahman Gök
Urartulardan günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Wan’ın neredeyse her karışında 2-3 bin yıllık tarihin izlerini bulmak mümkün. Bunlardan biri de Şax (Çatak) ve Payizava (Gürpınar) ilçeleri arasında bulunan Dêr Meryem (Meryem Ana) Manastırı olarak bilinen Hogeacvank Manastırı. Yöre halkı dışında kimsenin varlığından dahi haberi olmadığı, geçiş yollarından uzak, dağların arasında adeta gizlenmiş olan manastırın tarihi hakkında yapılmış herhangi bir araştırma dahi bulunmuyor. Ancak manastırın M.S. 700’lü yıllarda inşa edildiği tahmin ediliyor. (Şimdi fakir fukara Ermeni'ye sahip çıkmayan, İstanbul’da ki vakıf mallarının onarımı için elini cebine atmayan bütün sosyal ya da sosyal olmayan medya kahramanları atlar bu soruna. Ve eminiz kurtarırlar manastırı. HYETERT)

Ermeni kilisesi kentsel dönüşüme direniyor

Kilisenin yıkılması gündemde....Muş’un tarihi Kale Mahallesi’nin kentsel dönüşüm alanı ilanı edilmesiyle birlikte, Ermeni Kilisesi’nin yıkılabileceği gündeme geldi. Muş Belediyesi, kilisenin bulunduğu arazinin kamulaştırılmasını isterken kilise arazisinin sahipleri, kamulaştırma kararına karşı dava açtı.

Rojava'yı merak edip PKK'ye katılan Ermeni genç

'Numan Agiri' kod isimli Barış Yıldırım, 2012'de önce Rojava'ya gidiyor, oradan da PKK'ye katılıyor...Numan Agiri' kod isimli Barış Yıldırım, bir PKK gerillası. Yıldırım, Ağrılı bir Ermeni; önce Rojava'ya oradan da PKK'ye katılıyor. Barış Yıldırım'ın ANF'de yer alan öyküsü şöyle: Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 1991 yılında dünyaya gelen 'Numan Agiri' kod isimli Barış Yıldırım, henüz 7-8 yaşındayken Ağrı’dan ailesiyle göç etmek zorunda bırakıldı. Topraklarından kopan Yıldırım ailesinin yolculuğu gittikleri İstanbul’da da bitmedi. İki yıl sonra ekonomik nedenlerle bu kez Adapazarı’nın Sapanca ilçesine göç ettiler.Sapanca’ya yerleşmek, kendilerine bir düzen kurmak istiyorlardı ki, bu kez ırkçı saldırılarla karşı karşıya kaldılar.

Antep'teki ırkçı linç histerisi protesto edildi

Antep'de Suriyeli mültecilere yönelik son zamanlarda artan "yabancı düşmanı" saldırılara karşı bugün yüzlerce kişi sokaklara inerek protesto eyleminde bulundu. Eylemciler, saldırganların cezalandırılmasını istedi. İHD, EMEP, HDP ve ÖDP'in çağrısıyla yüzlerce kişi Antep'te ırkçı linç girişimlerini protesto etmek için bir araya geldi.

Diyarbakır’da Holokost, önyargılar ve ayrımcılık hakkında seminer

Sosyal Değişim Derneği, Anne Frank House ve ABD Holocaust Memorial Museum işbirliği ile 27 ve 28 Eylül 2014 tarihlerinde Diyarbakır Sümerpark Ortak Yaşam Alanı, Çocuk Destek Merkezi sergi ve eğitim salonunda gerçekleştirilecek olan bu eğitim seminerleri, Anne Frank’ın insanlığa bıraktığı mirası kullanarak, toplumda temel insan hakları bilincinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Hayalet film THY'yi korkuttu

Türk Hava Yolları, Kosova Prizren’de düzenlenen belgesel film festivali DokuFest’in sponsorluğundan, festival programında yer aldığını düşündüğü ‘Ermeni’nin Gözyaşları’ filmini gerekçe göstererek çekildi. Kosova’nın Prizren kentinde, her yıl yapılan belgesel film festivali DokuFest 24 Ağustos’ta sona erdi. 13. kez düzenlenen ve bir hafta süren festivalin bu yılki programında Ermeni filmlerine ayrılan ‘Ermenistan Perspektifi’ başlıklı özel bir bölüm de vardı. ‘İnsan Hakları’ adlı ana yarışma bölümünün, alt kategorisi olarak karşımıza çıkan, Ermeni bir yönetmenin çektiği veya Ermenistan yapımı olan sekiz filme ayrılan bu bölümde, Nigol Bezjian’ın ‘Kunduralarımı İstanbul’da Bıraktım’, Vartan Hovhannisyan’ın ‘Savaş ve Barış içindeki İnsanların Hikâyesi’ gibi filmleri de gösterildi.

Bir Ermeni olarak…

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Ermeniler son Osmanlı idiler… Şimdi de ilk Türkiyeliler olmak durumundalar. Olumsuzluk üzerine oturan her kimlik onu taşıyanı kurutur. Geçmişin unutulması değil, açık yüreklilikle, ötekinin yüzüne bakarak anlatılması, konuşulması ve bundan alınan keyfin yerliliğin harcı olduğunun hissedilmesi zamanı… Şahsen ben şu anki Ermenilikten çok sıkıldım. Anadolu bütünlüğünün geçmiş ve gelecekte doğal parçası olan, yerliliğin taşıyıcılığını yüklenen bir Ermeniliği özlüyorum. Herkesin yüzüne bakarken, herkesin de yüzüme bakmasını, bakabilmesini istiyorum… 
Not: Geçen yazımda isim vermemiştim. Genellikle gerekmiyor… Etrafınıza bakın. Sahnedekiler belli. Onları şişirenler ve kullananlar da… 

Süryaniler'in 86 yıllık okul hasreti sona erdi

Erhan Öztürk
Süryaniler 1928'de okullarının kapatılmasının ardından 86 yıl sonra okul kurma hakkı kazandı. İstanbul Yeşilköy'de kurulan anaokulu, Süryanice müfredata onay bekliyor. Türkiye genelinde 25 bine yakın nüfusu olan Süryaniler, 1928'de okullarının kapanmasından 86 yıl sonra Ankara 13. İdare Mahkemesi kararıyla okul kurma hakkını tekrar elde etti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Süryanilerin anaokulu açma başvurusu üzerine yeni müfredat hazırlanmasını istedi. Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Süryani Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Mehmet Sait Toprak, Süryani edebiyatından masallar ve dünya çocuk edebiyatından eserlerin Süryanice'ye çevrildiği müfredatı hazırladı. Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı da İstanbul Yeşilköy'de üç katlı bina kiraladı. 6'sı öğretmen 8 kişilik kadro oluşturuldu. Okulun önümüzdeki hafta eğitime başlaması için MEB'den onay bekleniyor. (Süryani kardeşlerimizi kutluyor,başarılar diliyoruz. HYETERT) 

Geç Dönem Osmanlı Soykırımları: Osmanlı İmparatorluğu’nun Dağılışı ve Jön Türklerin Nüfus ve İmha Politikaları - Giriş

Jürgen Zimmerer, Dominik J. Schaller /  Birikim Yayınları | Aylık Sosyalist Kültür Dergisi
İsviçreli diyakoz Jacob Künzler (1871-1949) 1899’dan 1922’ye kadar Güneydoğu Anadolu’nun kadim kentlerinden Urfa’da bir misyoner hastanesini yönetti. Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğu Vilayetleri’nde geçirdiği süre içinde, Jön Türklerin büyük ölçekli etnik temizlik ve soykırım projesinin önemli bir görgü tanığı oldu. Ekim 1915’te, Ermenilerin tehcir emirlerine karşı yürüttükleri ümitsiz direnişin Osmanlı ordusu tarafından kanla bastırılışı sırasında, Urfa’daki Ermeni cemaatinin yok edilişine tanık olmak zorunda kaldı.[1] Künzler bu olaydan önce bile Jön Türklerin imha politikasının gayet iyi farkındaydı. Urfa bölgeden geçen yolların kesiştiği önemli bir kavşak noktası olduğundan, Suriye çölüne doğru yol alan pek çok Ermeni tehcir kafilesi şehirden geçti. Künzler içler acısı haldeki Ermeni sürgünlerin ıstırap ve sıkıntılarını olabildiğince hafifletmeye çalıştı. Dahası, akıbetlerinin unutulmamasını sağladı. 1921’de Almanya’da yayımlanan Kan ve Gözyaşları Ülkesinde (Dünya Savaşı Sırasında Mezopotamya’da Yaşananlar 1914-1918) başlıklı kitabında, Birinci Dünya Savaşı sırasında Urfa’da yaşadığı korkunç deneyimleri canlı bir şekilde betimledi.[2]

Türkiye, Ermeniler ve 1915 Katliamları 11-12

"Biz ateşi ısınmak ve ışık saçmak için kullanırdık, oysa çok fazla yakacak odun vardı, ama onlar bizi ne ısınmak, ne de ışık saçmak için değil, sırf Müslüman değiliz diye yaktılar. İbrahim'i ateşe attıkları gibi, üzerimize ateş yağdırdılar. Her yer yanıyordu, ama insanın büyüdüğü ve her şeyini bıraktığı topraklardan ayrı düşmek gibi hiç bir ateş yakmaz Ermenileri.

Eski Ermeni Köyünde Herkes Müslüman oldu

Hürriyet gazetesinin 7 Nisan 1964 tarihli haberine göre `Aslen Ermeni olup Süryani mezhebine bağlı olan köy halkı toptan Müslüman olmuştur.` Kilisenin camiye çevirildiği köyde erkek çocuklar topluca sünnet edilecektir.30 haneli olan köyde kilise cami yapılacak ve bütün erkek çocuklar törenle sünnet edilecektir.

California Senatosu DKC’nin bağımsızlığını tanıdı / BREAKING: Calif. Senate Recognizes Artsakh’s Independence

California Senatosu Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin (DKC) bağımsızlık ve kader tayini hakkına ilişkin tasarıyı kabul etti. Asbarez’in verdiği bilgiye göre, Çarşamba günü onaylanan tasarıyla ABD yönetimine  Amerikan halkının bağımsız ve tarihi olarak bu Ermeni ülkesi yurttaşlarının ulusal ve demokratik haklarına destek olduğu uyarısında bulunarak  DKC’nin tanınması çağrısında bulundu.

AGBU çağrısıyla, Suriye Ermenileri Yardım Fonuna 600.000 Dolar

Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU) çağrısıyla, Suriye Ermenileri Yardım Fonuna 600.000 Dolar toplandı. Bilgi, bugün 27 Ağustos’ta Ermenistan Diaspora Bakanlığında Suriye Ermenileri Sorunları Baknlıklararası  Koordinasyon Komisyonu olağan oturumu esnasında  AGBU Ermenistan Ofisi geçici  direktörü Hovik Ördekyan’dan geldi. Ördekyan, kuruluşun insani Suriye, Lübnan ve Ermenistan’da insani misyon gerçekleştirdiğini ifade etti. Halep’te 300 ve Şam’da 500 aileye yardım edildi. AGBU, Kamışlı ve Latakya’da  tıbbi yardım, ilaç ve barınak yardımında bulundu.

Birmanya'nın 'son Ermenileri' / The last Armenians of Myanmar

Andrew Whitehead / BBC Dünya Servisi, Yangon
Birmanya'nın en eski kilisesi ayakta durmakta zorlanıyor. Ayinlere katılanların sayısı da nadiren çift basamaklı rakamlara ulaşıyor. Ülkenin dış yatırımlara açılmasıyla turizm için de yeni umutlar doğdu.
Birmanya'nın en büyük kenti Yangon'daki (Rangoon) Ermeni kilisesinde ne papaz John Felix, ne de kilisenin topluluğu Ermenice biliyor. Geçtiğimiz Pazar sabahı, kilisenin ayininde ben dâhil toplam sadece 7 kişi vardı.

Karabağ'dan Ezidilere çağrı

Karabağ Cumhuriyeti, IŞİD'den kaçan Ezidilere kucak açtığını açıkladı...Ermenistan’la Azerbaycan arasında uzun yıllardır anlaşmazlık konusu olan Karabağ, bu defa iki ülke arasında yaşanan bir çatışma haberiyle değil, Ortadoğu’ya uzanan bir yardım eliyle gündemde. Karabağ Cumhuriyeti, Irak’ta, IŞİD'den kaçan Ezidilere kucak açtığını açıkladı. Ermenistan, yaklaşık olarak 60 bin Ezidi’ye on yıllardır ev sahipliği yapıyor. Karabağ’da kaç Ezidi’nin yaşadığına dair kesin bir veriyse bulunmuyor. Karabağ Cumhuriyeti “de facto” Cumhurbaşkanı Bako Sahakyan adına konuşan sözcü David Babayan, “Ermeni halkı bugün Ezidilere yapılanlara kayıtsız kalamaz. Ezidiler, Ermenistan’ın parçası olmuş yegane halktır” diye konuştu.

Antep’te ırkçılığa izin vermeyenler de var

Fatma Keskintimur / İnanç Yıldız  Antep
Antep’te son bir ayda mahallelerde, parklarda ‘önüne gelen Suriyeliyi döven, yaralayan, Suriye plakalı araçları yakıp yıkan bir kalabalık, ülkenin gündemine damgasını vurdu. Tüm bu ırkçı saldırılara destek verir nitelikte, yetkililer de sığınmacıları toplamaya ve zorla kamplara göndermeye başladı. Tüm bu yaşananların ortasında biz de mahalleleri dolaştık. Barış Mahallesi’nde oturan Mehmet Yılmaz, ‘suya zehir kattı Suriyeliler’ diye yayılan lafları hatırlatarak saldırıları birilerinin kışkırttığını dile getiriyor. Yılmaz üç yıldır Suriyelilerle birlikte olduğunu söylüyor ve “Her yardımıma koşarlar. Artık aile gibiyiz” diyor.
Saldırıların oturduğu mahallede yaşanmadığını dile getiren Yılmaz, “Bu mahallede olmadı ama olsaydı da ben bunları evime alırdım. Yani müdahale ederdim, zarar getirmezdim komşularıma” diyor.

Ukrayna Ermenileri Birliğinden Kızıl Haç’a 90 ton yardım

Ukrayna Ermenileri Birliği (UEB) temsilcileri bugün 27 Ağustos’ta Ukrayna Kızıl Haç Teşkilattı çalışanlarına 90 tonu aşkın  insani yardım naklettiler. UEB’in AnalitikaUA.net’e verdiği bilgiye göre; yardımın Donetsk ve Logansk eyaletlerindeki ihtiyaç sahiplerine tahsisi öngörülmekte. İnsani yardım gıda ürünleri ve temel ihtiyaç maddeleri vb.’den oluşmakta.

Ahmet Davutoğlu'ndan Yeni Türkiye mesajı

AK Parti'nin tarihi olağanüstü 1. kurultayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından, Genel Başkanlık ve Başbakanlık görevini üstlenecek Ahmet Davutoğlu kürsüye çıktı. İşte Davutoğlu'nun tek aday olarak girdiği kurultay konuşmasından detayları.

ECF Grand Gala Night 2014

Western Diocese  of the Armenian Church
The ECF Grand Gala Night 2014 is Only 10 Days Away

Zorunlu İmam Hatip


ATAA Eski Başkanı Kırlıkovalı: Türkiye’nin Ermenistan’a Yönelik Tavrı, Yeni Dönemde de Değişmeyecek

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) eski Başkanı Ergün Kırlıkovalı, Türkiye’nin Azerbaycan topraklarındaki işgal sona erene dek Ermenistan ile sınırları kapalı tutma siyasetinin Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğu yeni dönemde de değişmeyeceğini söyledi.Today.Az’ın sorularını cevaplayan Kırlıkovalı, Erdoğan’ın seçim zaferini kutlayan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın bu hamlesinin ise diplomatik bir jest olmaktan öteye gidemeyeceğini ifade etti. Sarkisyan’ın bu jestin Erdoğan üzerinde beynelmilel baskı oluşturabileceğini umut ettiğini lakin bu tarz ucuz numaraların Türkiye üzerinde etkili olmayacağını söyleyen Kırlıkovalı, “Daha önce de denediler. Erdoğan’ın ne kadar kararlı olduğu göz önüne alınırsa bu gibi şeylerden netice devşirmeleri neredeyse imkansız diyebiliriz” diye konuştu.

Yeni Suriye Hükümeti Çevre bakanı bir Ermeni: Nazira Sarkis

Halep «Gandzasar» haftalık gazetesinin verdiği bilgiye göre Suriye’de kurulan yeni Hükümet Çevre bakanlığına Ermeni asıllı Nazira Sarkis atandı.15 yeni bakanın atandığı yeni hükümette 19 önemli bakan yerlerini korudular.

Erdoğan Resmen 12. Cumhurbaşkanı

Recep Tayyip Erdoğan mazbatasını Meclis Başkanı Çiçek'ten alarak yemin etti, resmen 12. Cumhurbaşkanı oldu.

Süryaniler: Dünya çığlıklarımızı duysun

İsveç’in başkenti Stockholm’de Süryanilerin Pazartesi günü başlattıkları açlık grevcileri içinde yer alan Behtnahrin Kadın Birliği yöneticilerinden Şumuni Ersen, IŞİD çetelerini vahşetine karşı duyarlılık çağrısı yaptı. Tarihin tekerleğini geriye döndürmek isteyen bağnaz çevrelerin kadınların kazanımlarını ve iradelerini yok etmek, kadını köleleştirmek istediklerini, rehin aldıkları kadınları bir meta gibi sattıklarını belirten Ersen, dünyaya seslerini ve çığlıklarını duyurmak amacıyla açlık grevine gittiklerini ifade etti. Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin Musul işgal edilir ve Hıristiyan halklar topraklarından sürülür ve katledilirken hiç bir şey olmamış gibi davrandıklarını, bölgede yaşayan halklarla dayanışma göstermediklerini söyleyen Ersen, Ortadoğu’da yaşayan halkların can güvenliklerinin sağlanabilmesi için IŞİD çetelerinin bölgeden temizlenmeleri gerektiğini dile getirdi.

A Book That Will Shake The Official Discourse

By Arsen Yarman
Those who defend that Armenians were in betrayal toward the state during the I. World War, therefore the decision of relocation was a just application, repeat the “Official Thesis”. However, this point of view was enfeebled upon the printing of Ayhan Aktar’s book about the memoirs of Sarkis Torosyan who participated to The Dardanelle War within The Ottoman Army.Some researchers may argue, that Torosyan’s memoirs do not agree with the reality, nevertheless, the book made the Armenians and other people belonging to different belief groups, all wearing The Ottoman Army’s uniform, visible. Arsen Yarman who sheds light to the history of this land by the books he has written before and by this one ready for publishing, will seemingly weaken the discourse of denial. The book includes the biographies of Armenian medecins on duty during that period as well.

Etyen Mahçupyan'ın 'en hakiki sınavı'nda ne yapmalı?

Dikran M. Zenginkuzucu /  dikranmz@gmail.com
Hepimiz için doğru seçim tüm halklarla ve ezilenlerle birlikte demokratik, eşit, emeğe dayalı, her türlü ayrımcılığa karşı, çevreci mücadelenin bir parçası olmaktır. Kendi eşitliğimiz için seçimimiz her türlü ırkçılığa, yabancı düşmanlığına, dinsel hoşgörüsüzlüğe ya da bir kişinin etnik kimliği, uyruğu, engelliliği, yaşı, cinsiyeti, cinsel kimliği ya da cinsel yönelimine karşı her türlü ayrımcılığa karşı durmak olmaktır. Nefret suçunu sadece islamofobiye indirgeyen bir zihniyeti seçmemektir. Sivas’a “hayırlı olsun” dememek, Roboski’nin yanında olmak, Kadıköy - Lice hattında yürümek, 19 Ocak’larda “Katilleri neden koruyorsunuz?” diye sormaktır. Bölgemizdeki gerici, emperyalist saldırılara karşı ezilen, katledilen halklarla birlikte olmaktır. Yeni kamusal alan ancak okullardan, işyerlerinden, sokaklardan, forumlardan çıkabilir. Yalnız Azınlıkların değil tüm toplumun “korktuğunun başına gelmemesi” için “gelecek bu yönü göstermektedir”. (Bir de seçeceğimizin kimler olduğunu, hangi iktidar adayına rey vermemiz gerektiğini söylese sorun kalmayacak. Marjinal partilere oy vermek olsa olsa kendini tatmin olur. HYETERT)

Freedom House: Ya İnterneti Özgür Olacak Ya Hükümet Kontrolüne Girecek

Freedom House'ın Türkiye için hazırladığı internet raporunda Türkiye'deki internet sansürüne, Türk Telekom'un tekelleşmesiyle birlikte gelişen altyapı sorununa ve yeni medyanın yükselişine dikkat çekti. Freedom House Türkiye’de internet sansürünü konu alan “Türkiye’nin İnterneti İçin Mücadele” başlıklı özel raporunu yayımladı.Raporu Freedom House’tan Nate Schenkan, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Aslı Tunç ve eski CHP Milletvekili Osman Coşkunoğlu’nun hazırladığı raporun önsözünde Schenkan Türkiye’nin, Rusya ve Çin’in desteklediği ve internetin hükümetlerin denetimine geçirecek olan Uluslararası Telekomünikasyon Düzenlemesi’ni imzalayan İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı üyesi üç ülkeden biri olduğunu hatırlatıyor.

Uzman: Erdoğan’ın yemin törenine katılım kararı doğru

Türkiye cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın yemin törenine katılım yönünde Ermenistan yönetiminin kararı doğrudur. Görüş bugün 27 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında siyaset bilimci Aleksandr Manasyan’dan geldi. Uzman, şimdi çoklarının, Erdoğan’ın siyasi kariyeri esnasında birçok kereler Ermeni karşıtı beyanlarda bulunduğunu gerekçe göstererek, yemin törenine katılım kararını eleştirenlerin çok olduğunu kaydetti. Ancak Manasyan büyük siyasette benzeri demeçlerin ayrıntı niteliği taşıdığını kanaatini ifade ederek ″Bu törene Ermenistan’ın katılımı Türkiye’yle belli ilişkilere destek anlamına gelmekte, bu köprüleri yıkma politikası perspektifinden çok daha önemli ve çok daha doğrudur″ dedi.

Garzan kıyısında Süryanilerin kiliseleri yerle bir oldu

Arif Arslan’ın yazı dizisi 8
*Mor Gabriel Manastırı kayıtlarına göre Garzan çayı kıyısında 40 Kilise ve Manastır varmış. Azınlıkların eserlerinin bir bir kaybolduğu Beşiri ilçesine bağlı eski yerleşim birimlerinin çoğunu defineciler yerle bir etmiş…

Ezidiler O "Y" Harfi Yüzünden Hep Katliama Uğradı

Nilay Vardar
Türkiye'de yaklaşık 500 kişi kalmış ama yeni göçle sayıları binleri geçen ve nasıl yazılacağı konusunda bile tartışma yürütülen Ezidileri ne kadar tanıyoruz? Bilgi Üniversitesi'nden Amed Gökçen anlattı. Ezidiler neden binlerce yıl katliama uğradı, Türkiye'den neden göçtüler, yüzlerini güneşe neden dönüyorlar, Türkiye'de kalmaları mümkün mü? Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD-İslam Devleti) Irak'ta Ezidilerin yoğun olarak yaşadığı Şengal'e saldırısının ardından onbinlerce Ezidi göç yollarına düştü. Bir bölümü Irak'ın farklı illerine, bir bölümü Rojava'ya sığınırken binlercesi de Türkiye'ye geldi. Silopi, Midyat, Viranşehir gibi yerlere dağılan Ezidilerin akıbeti henüz belli değil. Peki Türkiye'de son göçten önce sayıları yaklaşık 500 kişiye düşen ve nasıl yazılacağı konusunda bile tartışma yürütülen Ezidileri ne kadar tanıyoruz?

'Umarım müdahil olurlar'

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ermenistan'ın AİHM Büyük Daire'ye yaptığı müdahillik talebini memnuniyetle karşıladı. Perinçek, "Umarım Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üst kurulu başvurularını kabul eder" dedi. "Biz o davayı Türkiye olarak kazanacağız" diyen Perinçek, böylece Ermenistan'ın da mahkûm edilmiş olacağını vurguladı.

Şengal Katliamı ile İlgili Rapor

İşid Terör Örgütü’nün Sincar’a Giriş Süreci. Fiili olarak yirmi günü bulan İŞİD terör örgütünün Êzidi halkına (Şengal/Sincar bölgesi) saldırı süreci 10.06.2014 tarihinde örgütün Musul’a girmeleri ile başlamıştır denilebilir. Öyle ki İŞİD Musul’a girdikten sonra Sincar bölgesine yakın birçok Arap Köyü’nü ele geçirerek Şengal’e bağlı bulunan ve Suriye Yarubiye sınırına yakın bir mevkide bulunan Sinun Köyü’nün yakınlarına ulaşmıştı. Sinun’a girmeye çalışan az sayıdaki İŞİD teröristi burada Peşmerge ve YPG güçleri tarafından püskürtülmüştü. Bu sırada İŞİD Şengal’e yakın konumda bulunan Arap köylerini (bu köylerin çoğu İŞİD’i destekleyerek onlara katılmıştır) ele geçirdikçe Sincar gittikçe İŞİD’ in hâkimiyet kurduğu bölgelerin ortasında kalan bir bölge durumunda kalmıştır.

Dünya basını: IŞİD’e katılmak isteyenler Türkiye’den çok rahat geçiyor

Batılıların IŞİD’e katılmak için Türkiye’ye geldiğini aktaran gazeteler, Suriye’ye geçişlerin çok rahat olduğunu ifade ediyor.Dünya basını, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) katılmak isteyen yabancıların Suriye’ye Türkiye üzerinden geçtiğine dair haberlere gün geçtikçe daha fazla ağırlık veriyor. Reuters Haber Ajansı, her yıl binlerce batılının Türkiye üzerinden geçerek IŞİD’e katıldığını kaydetti.  Türkiyeli yetkililerin Suriye savaşının ilk zamanlarında sığınmacıları kabul etmek ve ılımlı muhalifleri desteklemek için sınırları açık tuttuğunu kaydeden ajans, durumun gittikçe Türkiye’nin aleyhine dönmeye başladığını belirtiyor. New York Times gazetesi de bu konuya baş yazısında değindi.

C. Bayık, E. Kürkçü ve HDP

Taner Akçam tanerakcam@gmail.com ,
Ama sonuçta HDP, esas olara kendisini sosyalist olarak tanımlayan bazı kişi ve çevrelerin BDP’ye eklemlenmesiyle oluştu. Kendilerine saygısızlık etmek istemem ama, bir siyasi proje olarak sosyalizmin, hele hele bir de 1970’li yılların fraksiyonlarından arta kalanlarının elleriyle sunuluyor ise, Batı’daki seçmen kitlesine vaat edebileceği herhangi bir şey yoktur. HDP eğer Demirtaş’ın aldığı fazla oyları --ki aslında daha sırada bekleyen çok oy vardır-- kucaklamak istiyorsa, bu iki engel konusuna kafa yormak zorunda. Sorunu daha genel formüle edeyim; eğer sadece Aytekin Yılmaz’ın İçimizdeki Hapishane kitabındaki rakamları esas alsanız bile, 1990 sonrasında adı sosyalist olan örgütlerin ve PKK’nın hapishanelerde infaz ettiği gençlerin sayısı, aynı dönemde devletin infaz ettiğinden fazladır. Başta adı İnsan Hakları olan örgütler dâhil, sosyalistler bu infazlar karşısında sus-pus! Demirtaş ise, çoğulculuk, demokrasi ve yaşam hakkı diyordu! (Bak sen, bizim aslanlar şimdi Taner Akçam’a da kızacak. HYETERT)

Ermenistan, AİHM Büyük Daire'ye başvurdu

Ermenistan, soykırım yalanı ile ilgili AİHM'deki İsviçre-Perinçek davasına müdahil olabilmek için, Büyük Daire'ye başvurdu. Ermenistan Hükümet savcısı Gevorg Kostanyan'ın basın sözcüsü, belgelerin Strasbourg'a gönderildiğini açıkladı.(Perincek, bizim aslanlar gibi inkar yasasına karşı çıkmıştı. HYETERT)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yahudilere yönelik ırkçı saldırılara “Dur” diyoruz!

Son dönemde Yahudi yurttaşlarımıza yönelik çeşitli kesimler tarafından sistematik bir şekilde yaygınlaştırılan ırkçı nefret propagandasını endişeyle izliyoruz. Bu bağlamda İsrail devletinin Gazze’de gerçekleştirdiği kanlı saldırılar bahane edilerek, Türkiyeli Yahudilere yönelik artan nefret söylemi ve bu söylemin tetikleyebileceği ırkçı saldırılara dikkat çekmek istiyoruz. Başta medya olmak üzere, kamu görevlileri ve siyasetçiler bu konuda büyük sorumluluk taşımaktadır. Bu bakımdan son günlerde iktidar partisi milletvekilleri de dâhil olmak üzere, siyasetçilerin antisemitizmi besleyen demeçleri endişe verici boyuta ulaşmıştır.

Türkiye, Ermeniler ve 1915 Katliamları - 10

"Kelimeler yetmez, kelimeler yetmiyorsa hiç bir beddua onların ki kadar üzerimize lanet olarak yağmamıştır. Dinleri farklı diye bedduaları  kabul olmaz demeyin, bizim dualarımız kabul olsaydı, Filistin ve ona benzer yerler halen bu halde olur muydu? Biz cehaletimizin caniliği ile yok ettik önce bedeni. Hatta öldürmek yetmez kafalarını kesmek bizim için çok vicdanlı ve dini bir vecibeydi. Şimdi onların başına getirdiklerimiz bizim başımıza geliyor, bir yandan başımıza poşet, bir yandan Türkmenlerin kafalarını kesiyorlar. Peki onların bedduaları mı tutuyor, yoksa bizim dualarımız mı kabul oluyor?"

ASİMDER, Azerbaycan Derneğiyle Ortak Eylem Protokolü İmzaladı

ASİMDER ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da faaliyet gösteren Azerbaycan Kültürü ve İşadamları Derneği aynı zamanda Bizim Sesimiz Gazetesi, 1915 yılında Ermeni çetelerinin Doğu Anadolu ve Güney Doğuda yaptıkları katliamlar ve Azerbaycan Dağlık Karabağ meselesinde uluslararası boyutta ortak eylem kararı alarak Eylemde Güç Birliği Protokolü imzaladı. (Irkçı ırkçıyı nerde olsa bulur. HYETERT)

Şişli Spor Kulübü Yaz Spor Okulu Kapanışı

2014 Yaz Spor Okulu Kapanışımız 29.08.2014 Cuma günü Kınalıada Kamp'ında gerçekleşecektir.
Sürprizlerle dolu kapanış törenimizde sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.
Tarih: 29.08.14
Yer: Kınalıada Kamp
Saat: 20:00-22:00
Ş.S.K. Yönetim Kurulu

St. Peter Armenian Church to Offer Armenian Language Courses

Begins: Tuesday, September 2 at 9:00am
Contact: 818-635-9659
Location: St. Peter Armenian Church
Address: 17231 Sherman Way Van Nuys CA, 91406

Türkiye’de Ermenilere ait kilise sayısı belli oldu

"Vakıflar Genel Müdürlüğü denetiminde 166 cemaat vakfı var" "74 Rum vakfına ait 115 kilise, 52 Ermeni vakfına ait 56 kilise, 18 Musevi vakfına ait 47 sinagog, 17 diğer cemaat vakfına ait 42 kilise bulunuyor".

IŞİD gözünü Hristiyan dünyasına dikti

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françesko'nun Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) yeni hedefi olduğu iddia edildi. Roma'da yayınlanan İl Tempo gazetesi İtalyan gizli servisi kaynaklarına dayandırdığı haberinde IŞİD'in Papa'yı “Sahte gerçekleri yaymakla” suçlayarak tehdit ettiğini yazdı. Vatikan üst düzey yerel yönetimiyle ilgili haberleri yayınlamakla ünlü İl Tempo gazetesinin haberinde İtalyan gizli servisinin Vatikan Jandarmasını Papa'ya yönelik bir suikast tehdidine karşı uyardığı bilgisi yer alıyor.

Ermenistan Ezidileri, Irak Ezidilerine yardım götürecek

Ermenistan’da Ezidiler için toplanan meblağları Irak Ezidilerine nakletmek üzere, bir grup Ezidi 27 Ağustos’ta Irak’ın Türkiye sınırı yakınındaki Ezidi köylerine gidecek.  Ezidilere «Hayazn» Partisi üyesi Vahe Melkonyan eşlik edecek.

Ermeni Soykırımının Provası: 1913-14'de Rum “Tehciri”

Kadir Akın
2015, İttihat Terakki Hükümeti önderliğinde Ermenilere uygulanan soykırımın 100. yılı olması münasebetiyle epey hareketli geçeceğe benziyor. Dile kolay, tam 100 yıldır, 1 milyondan fazla Anadolu Ermenisini sürgün yollarında acımasızca katleden İttihat Terakki yönetimi ve bu suçun ortağı onun devamcısı Türkiye Cumhuriyeti, bu sorundan kaçacağını, tarihin karanlık labirentlerinde unutturacağını sanıyor ve bu sorunla yüzleşmeyeceğini varsayıyordu.

Türkiye, Ermeniler ve 1915 Katliamları - 9

"Sırf Müslümanlarda kadına bakmak haram diye başımızı örtüyorduk. Korkumuzdan değil, saygımızdan. Sonra onlar bizi anadan doğma çırılçıplak ettiler, bizi kirlettiler, o halimizle köpek gibi muamele ettiler. Oysa biz köpeklere bile bunu yapmazdık, ama onlar bizi köpekten de beter ettiler..." Her şey olmuştu bu dönemde en çok acıyı kadınlar tatmış, ölmek isteseler bile bebekleri hatırına yaşmayı göze almışlardır. Olur da sonları kabirleri belli olmayan, babaları gibi olmasın diye..,  Anadolu'da yaşanan olaylar, modern katliamların ilkidir desek yeridir.1915 katliamları tek Ermeniler üzerine yapılmamış, bu olaylarda binlerce Süryani ve Nasturi de katliamlardan payına düşeni almıştır. Osmanlı kaynaklarına göre, Suriye'ye gönderilen Ermeniler, Suriye çölünde ki Deyrizor'da kurulan toplama kampına gönderilmiştir. 

Devir teslim törenine Ermenistan da katılacak!

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre; dış ülkelerden katılım bildirimlerinin halen gelmeye devam ettiği ve bugün öğle saatleri itibariyle törene katılımlarını teyit eden ülkelerin sayısının 67'ye, uluslararası örgütlerin sayısının 8'e ulaştığı kaydedildi… Suriye'nin, Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Hadi Bahra tarafından temsil edileceği yemin törenine, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian'da katılacaklar arasında yer alacak.

Asfur: Vatanından kanadı kırık ayrılan halklar

Ayşen Güven
Kucağında bebeği genç bir kadın, onu uyutmaya çalışıyor. Bir ninni mırıldanıyor, biz onu anlamıyoruz. Dilini bilmiyoruz, derdini bilmiyoruz. Ya da anlamıyoruz demek doğru olabilir?  Eylem Şen’in nefes almaya devam edebilmek için Türkiye’ye sığınan Suriyelileri anlattığı belgeseli Asfur işte böyle başlıyor. Çocuklar uyusun annelerinin koynunda ama biz gerçeklerin karşısında uyumayalım der gibi bir belgesel. Metropollere yerleşen Suriyeli mültecilerin yaşam koşulları ve onlara karşı yükselen nefret, dışlama, linç girişimleri yanında onların soluk soluğa hayatta kalmak için oksijen maskesine sarılma halleri. Sanki yürekleri her an sıkışık... Belgesel ismini Marcel Khalife’nin “Asfur” adlı şiirinden alıyor.

İttihadçılar'ın zoraki müttefikimiz Almanya'da buharlaşan hazineleri

Murat Bardakçı / mbardakci@htgazete.com.tr
İttihadçılar'ın Birinci Dünya Savaşı sonrasında ayakta kalabilmek maksadı ile Almanya'ya götürdükleri iddia edilen ama artık izine bile rastlanamayan servetin öyküsü. Bugün müttefikliğimizi ve güvenilirliğimizi tartışan Almanya ile Birinci Dünya Savaşı'ndaki ittifakımızın ardından yaşadığımız ama ayrıntıları şimdiye kadar bir türlü ortaya çıkmamış olan bir muamma vardır: İttihad ve Terakki liderlerinin dünya savaşı sonrasında Berlin'e götürdükleri iddia edilen yüksek miktardaki paranın âkıbeti...

Ani Harabelerinin Yer Altı Sırları Gün Yüzüne Çıkıyor

Kars'a 45 kilometre mesafede, Ermenistan sınırının sıfır noktasında bulunan 5 bin yıllık tarihiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Ani harabelerinin yer altı sırları ortaya çıkarılıyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen, 'Uluslararası Ani-Kars Sempozyumu' ile gündeme gelen, "Ani'nin Yeraltı Sırları" hakkında basın mensuplarına açıklamada bulunan tarih araştırmacısı Sezai Yazıcı; gizli su kanalları, keşfedilmemiş keşiş hücreleri, meditasyon odaları, devasa dehlizler, çatallaşan geçitler, akıl almaz tuzaklar, ucu olmayan tüneller, niçin yapıldığı anlaşılmayan oyuklar, yön duygusunu kaybettiren köşeler, bir süredir üzerinde çalıştığı Anı'daki bilinmeyen yeraltı yapılarının sadece birkaçı olduğunu söyledi.(Aferin Tarih araştırmacısına Ani'den Anı diye söz edebiliyor hem de hiç Ermeni sözü geçmeden. Gel de inan bu araştırmacıya. HYETERT)

Türkiye, Ermeniler ve 1915 Katliamları - 8

Türkiye'de bu konuyla ilgili birçok yazar ve tarihçi makale ve demeç yazmasına rağmen tam anlamıyla "Soykırım yapmadık" cevabını kanıtlayamamıştır. Öyle ki Tarihçi, Yazar, Necati Aydın, "Türkler Ermeni Soykırımı Yapmıştır" kitabındaki alıntılarla, ne kadar basit bir dille "biz yaptık" demek istemiştir. 1915-1920 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin Ermenilerin bölgeden sevk edilmesi adında bir belgeyi kitabında yayınlayan Necati Aydın (sayfa33), aynı zamanda tehcirin hukuki ve sağlıklı olduğunu, kitabın 105 sayfasında vagonlara tıka basa doldurulmuş insanlarla resmetmiştir. Aslında Türkiye'de  ki yazarların ve tarihçilerin çoğu bu konu üzerine sınıf da kalmıştır. Sebebi ise bana göre olaya objektif bakmamalarından kaynaklıdır.

Erdoğan’ın yemin töreni için Ermenistan’a davet

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan’ı göndereceklerini söyledi… Sözde Ermeni soykırımının 100.yıldönümü vesilesiyle başkent Erivan’da yapılacak törene Erdoğan’ın katılıp katılmayacağını da merak ettiklerini vurgulayan Sarkisyan, “Ermenistan Dışişleri Bakanı, Türkiye ziyaretinde Türkiye Cumhurbaşkanı’nın 24 Nisan 2015’te Erivan’da yapılacak törenlere davetle ilgili temaslarda bulunacak.” dedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı diğer bazı liderlere de törenler için davetiye göndereceklerini sözlerine ekledi.

Aznavour : You don't argue with cutthroats

This morning on French radio Europe 1, the famous singer Charles Aznavour said about Christians massacred in the Middle East: We must welcome these people to save them. «Invite one into your home! Help them find an apartment!", has he called. «Do not try to negotiate with jihadists. No Person shall discuss with cutthroats : let us make as them!! You slaughter, we cut! : Eye for eye, tooth for tooth," he insisted. Jean Eckian / Paris

Azınlık Okullarına Başvurular Nasıl Olacak?

İlkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerin velileri, eğitim ve öğretim desteği için e-Okul üzerinden öğrencinin kayıtlı bulunduğu okul müdürlüklerine başvurabilecek.
 Azınlık okullarında öğrenim gören öğrencilerin velileri de eğitim ve öğretim desteği için öğrencinin kayıtlı olduğu veya tercih edeceği azınlık okul müdürlüklerine başvuracak.Veliler, eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan çocuklarının kayıtlarını, tercih doğrultusunda yerleştirilen okula yaptırmadıkları takdirde, eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakkını kaybedecek.Veliler, okulların ilan etmiş oldukları yıllık eğitim ücretinin Bakanlıkça karşılanacak eğitim ve öğretim desteğinin dışında kalan tutarını ayrıca okula ödeyecek.

Abdullah Gül'den veda mesajı

Siyasi kimliğime rağmen tarafsızlığımı titizlikle korudum… Kutuplaşma ve rövanşizm, intikamcılık eğilimleri tespit ettiğim zamanlarda, bunlardan kaçınılmasını hep arzu ve telkin ettim. Zira vatandaşlarımızın benimsemiş olduğu, istisnasız bütün din, mezhep, inanç, düşünce ve kimliklerin çeşitliliğimizi, zenginliğimizi, ortak gücümüzü teşkil ettiğine samimiyetle inandım. Toplumumuzun bütün kesimleriyle bu doğrultuda diyaloglar, köprüler kurdum. Din ve ibadet özgürlüğünün temel hak ve özgürlüklerin ayrılmaz bir parçası olduğuna olan inancımla, laikliğin yanlış uygulanmasına son verilmesini her zaman savundum ve destekledim. Başörtüsü meselesinin ülkemizi bölmesine devletimizin en üst düzeyinde son verdiğimi gördünüz. İlk Cemevi ziyaretini yaptım, Alevi iftarlarına katıldım. Gayrimüslim vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilendim, dini bayramlarını kutlamayı ihmal etmedim.

IŞİD terörizmine karşı ulusal ve uluslararası kamuoyunu duyarlılığa davet

Değerli Dostlar, 26 Ağustos Salı günü saat 12.30'da Galatasaray Postanesi önünde buluşuyoruz! Basın açıklamamızı yaptıktan sonra,  ilgili 10 ülke Başkonsolosluklarına, 12 ulusal ve uluslararası parlamentolara ve kurumlara mektup gönderiyoruz. Amaç, Türkmenleri, Ezidileri, Kürtleri, Hıristiyanları, Süryanileri tehcir ve soykırım kıskacına alan, sistematik olarak savaş/insanlık suçu işleyen mezhepsel devlet hedefli kanlı IŞİD terörizmine karşı ulusal ve uluslararası kamuoyunu duyarlılığa davet etmek.

Tarihi Rum okulu İmam Hatip Lisesi olacak

1879 yılında Rumlar tarafından okul olarak yaptırılan ve daha sonra 'Atatürk İlköğretim Okulu' adıyla kullanılan bina İmam Hatip Lisesi oluyor. Balıkesir Erdek’te İmam Hatip Lisesi olarak kullanılmasına karar verilen tarihi okul binasında yapılacak 'tadilat' çalışmaları için Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulundan izin çıktı. Erdek Turizm Gazetesi’nin haberine göre, Atatürk İlköğretim Okulunun 2007 yılında yeni hizmet binasına taşınmasından dolayı boş olan tarihi okul binası geçtiğimiz yıl Balıkesir İl Genel Meclisi tarafından oy birliğiyle Erdek İmam Hatip Lisesine tahsis edildi.

Azınlıkların en hakiki sınavı

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Azınlıklar bugün kendilerini Kemalist devletçilikle Müslüman duyarlılığı olan bir çoğunluk arasında sıkışmış hissediyorlar ve bir tercihe zorlanıyorlar. Bu tercihi yapmaktan kaçındıkları her an eski rejimin ve statükonun yanına savruluyorlar. Oysa gelecek öteki yönü işaret ediyor ve azınlık cemaatleri bunu idrak edemedikleri takdirde önümüzdeki süreçte daha da yabancılaşacaklar. Diğer bir deyişle korktukları başlarına gelecek… Kendi içlerine daha da kapanma ihtiyacı duyacaklar, kamusal alanın çeperlerine çekilecekler ve vatandaş olmaları daha da zorlaşacak... O yazıdan bu yana üç hafta geçti. Benim yazımdan tahrik olarak etrafa saldıran hiçbir Müslüman örneği duymadık. Ama onlarca azınlık mensubu ve ‘solcu’ aydın yeterince tahrik olup sosyal medyada apaçık ırkçı suçlamalarla bana yüklenmeyi çok doğal buldu. Çünkü deşifre olmuşluk duygusu tahrik edicidir ve yeterince olgun değilseniz saldırganlığa sapmanıza neden olabilir. 

'Hristiyan öğrenciler İHL'de' iddiasına yanıt

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, 2 gayrimüslim öğrencinin imam hatip lisesine yerleştirilmesini NTV canlı yayınında değerlendirdi… Burada temel sorun öğrencilerimizin bir şekilde tercih yapmaması. Yaptığımız görüşmelerde veliler bizi çok anlayışla karşıladılar, teşekkürlerini ilettiler. Birinci grupta azınlık cemaatlerimizden olan çocuğumuz herhangi bir tercihte bulunmamış. Veli diyor ki, "Ben çocuğumu azınlık okullarından birisine göndereceğim için hiçbir tercih yapmadım."Dolayısıyla sistemin işleyişinde birinci gruba yerleşemediği için ikinci gruba yerleştirme yapıldı. Eğer vatandaşımız bir hassasiyet gösterip, imam hatipin tercih edilmemesi için diğer 3 okul türünü belirtmiş olsaydı; sistem adrese bakıyor, adresin en yakınındaki okulu buluyor. Burada temel tercih çocuğun tercihi esas olduğu için, imam hatip lisesini tercih etmediğinde en yakın okul imam hatip olsa bile onu atlıyor… İmam hatip lisesine yerleştirilmiş olan bu öğrencilerimiz, hangi özel okulu istiyorlarsa ona kayıtları yapılacak. İstemedikleri okulda okumaları gibi bir durum söz konusu değil. Sistem kayıt değişikliğine izin veriyor."

Ermenilerin altın gömülerinde bastırılmış hafıza

Gidenlerden kalan miras, Ermenilerin altın gömüleri, bir yanda geçmişin kanlı izinin üzerinde yaşadığını yarı bilinçle bilen; öte yandan kendisini bütün süreçten münezzeh kılmaya çalışan insanların, üstlerine gelen hayaletlere karşı üretebildiği tek mitosdur.“Dil adam olmayınca, el de adam olmuyor” demiş Kıvılcımlı. Bu yazıyı, aylar süren saha araştırmalarımın sorumluluğuyla, dil olmak (yani bu sözcüğün temeldeki Farsi ve bugün Kırmanci’deki anlamıyla cesaret ve gönül olmak) için yazdım. 2006’dan itibaren Kafkas sınırımızda ‘Vatanın kuruluşu nasıldır? Politik coğrafyamız nerede başlar, nerede biter?” sorularıyla başladığım sınır araştırmalarında, birbirinin neredeyse aynısı onlarca öykü dinledim: “Ermenilerden kalan altın gömüleri” öyküleri, beni çocukluğumun Ayvalık günlerindeki “Rumlardan kalan altınlar” hatırasına götürdü. 

"İnançlar ve Müzikleri" konseri Heybeliada'da gerçekleşti

İSTANBUL (AA) - Rum, Yahudi, Süryani, Alevi, Ermeni ve Türk topluluklarının korolarının yer aldığı "İnançlar ve Müzikleri" adlı konser, Heybeliada Ruhban Okulu'nun bahçesinde gerçekleşti. Adalar Vakfı, Rum Vakıfları Derneği, Osmanlı-Türk Sefarad Kültürü Araştırma Merkezi, Beyoğlu Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı, İstanbul Süryani Katolik Vakfı, Cem Vakfı, Türk Musukisi Vakfı işbirliğiyle düzenlenen konserde, farklı dinlere ait ibadethanelerde yankılanan müzikler seslendirildi. Konserin açılış konuşmasını yapan Heybeliada Ruhban Okulu Başrahip Vekili Peder Samuel Efes, konsere katılamayan Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Ayatriada Manastırı Başrahibi Elpidophoros Lambriniadis'in sevgi ve selamlarını iletti.

Eski dostlar itina ile bulunur

Erkam Emre
İnternetin iyi taraflarından faydalanarak, birbirinden ayrı düşmüş akrabaları, unutulmuş dostları bulabilmek mümkün. Kirkor Apalyan, dünyanın dört bir yanına dağılmış Ermenileri İstanbul merkezinde birleştiriyor. Yerinden yurdundan uzak düşünce, insanın gönlüne gurbet tohumları serpilirmiş. İçten içe yaşaran gözyaşları onun toprağına su verir; hüzünle çimlenen o tohumlar, yıllarla birlikte kocaman bir gurbet ağacına dönüşürmüş. Ne zaman memleketi aklına gelince bir insanın o meyve nihayet olgunlaşır, hasret kokusu yayılırmış etrafa; gurbet ağacının meyvesinden yiyenlerin kursağında hüzün tadı kalırmış. Yola düşenin tek tesellisi ise geride kalanlar olurmuş, ya da kalanları tanıyanlar… Şimdi anlatmaya çalışacağımız hikayede Kirkor Apalyan kalanlar rolünü üstleniyor. Haberin Devamı: http://www.zaman.com.tr/pazar_eski-dostlar-itina-ile-bulunur_2239360.html

CHP'li Vekil: Hristiyan ve Alevi Öğrenciler İçin İmam Hatip Mecburiyeti Büyük Bir Proje

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, hükümete "4+4+4 sistemi" üzerinden yüklendi. CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, hükümete "4+4+4 sistemi" üzerinden yüklendi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden takipçileriyle düşüncelerini paylaşan Akkiraz, "4+4+4 yasasına direncimize yetmez ama evetçilerle CHP dışındaki partiler sert tepki göstermişti. Hristiyan vatandaşa imam hatip buradan çıktı" değerlendirmesinde bulundu. Akkiraz, "Hristiyan ve alevi öğrenciler için imam hatip mecburiyeti büyük bir proje idi" ifadelerini kullanırken, CHP dışındaki sözde özgürlükçülerin dahil bu projenin parçası olduğunun altını çizdi.

Ermeni öğrencileri de imam hatibe yerleştirdiler

Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde otomatik kayıt sistemini bilmeyen öğrenci ve veliler şaşkın.Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan lise yerleştirmeleri önceki gün açıklandı. Tercih yapan öğrencilerin çoğu istediği liseye yerleşemediği için büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Bir kısmı tercihlerinde olmayan uzak semtlerdeki okullara yerleştirilirken, gayrimüslim öğrenciler de imam hatip liselerine otomatik olarak kaydedildi.

ՈՂՈՐՄԵԼԻ ԵՒ ՀԻՒԱՆԴԱԳԻՆ ՎԻՃԱԿ

Կարելի չէ զուսպ ըլլալ եւ չարտայատուիլ այն դժբախտ երեւոյթի մասին, որ պարզուեցաւ մի քանի օրեր առաջ Մոնթէպէլլոյի Ս. Խաչ Եկեղեցւոյ մէջ, ուր հաւաքուած էինք թաղման արարողութեան կարգին համար 55 երկար տարիներու բարեկամիս, միաբանակից եղբօրս՝ Պետրոս (վրդ.) Պէրպէրեանին, մեր վերջին յարգանքի տուրքը մատուցանելու համար:

'Ermenilerin cesetlerinden Fırat akamaz hale gelmişti'

İbrahim Polat
Urfa (DİHA) - Halklar mozaiğinden halklar mezarlığına dönüştürülen Urfa'da yaşanan Ermeni'nin katliamının tanıklıklarını hatırlamasalar da kendilerine anlatılanlar üzerinden katliamı hafızalarında canlı tutan tanıkların anlatımlarına göre, sıraya dizilip uçurumdan Fırat'a atılan insan cesetlerinden Fırat nehrinin akamaz hale geldiğini aktardılar. Ayrıca katliamdan sonra Urfa'daki en az 17 kilise ya camiye çevrildi ya da yıkıldı. Urfa merkezde 5, Birecik, Siverek, Suruç, Hilvan, Harran, Bozova, Halfeti ilçelerinde 12 olmak üzere toplamda 17 kilisesi camiye çevrilen ya da tahrip edilip yıkılan Urfa'da, 1945 yılındaki demografik yapıda nüfusun yüzde 55'i gayri müslüm olarak şekillenirken, günümüzde bu rakam neredeyse sıfır noktasına geldi. 

24 yıl önce bugün Ermenistan Bağımsızlık Bildirisini kabul etti

Tam 24 yıl önce bugün ErmSSC Yüksek Sovyeti  Bağımsızlık Bildirisini kabul etti, bununla bağımsızlık süreci başlamış oldu. Bağımsızlık Bildirisiyle  ErmSSC, Ermenistan Cumhuriyeti olarak tekrar isimlendirildi. Bir sonraki gün 24 Ağustos’ta ″Bayrağa ilişkin″ yasa ve üç renkli bayrak devlet resmi bayrağı olarak kabul edildi.

Bild: 'İslam Devleti'ne Avrupa'dan katılım artıyor'

Bild gazetesi İslam Devleti'nin de aralarında bulunduğu terör örgütlerine Avrupa'dan 4 bin gencin katıldığını iddia etti. Gazeteye göre İslam Devleti her açıdan dünya genelindeki en güçlü terör örgütü. Alman Bild gazetesine göre Ortadoğu'daki terör gruplarıne Avrupa'dan katılım giderek artıyor. Bild, Avrupa genelinden 4 bin genç Müslüman'ın Suriye ve Irak'a 'cihad savaşçısı' olmak için gittiğini yazdı. Bunlardan 400'ünün Almanya'dan olduğunun altı çizildi. Gazete 4 bin kişiden 2 bin 600'ünün İslam Devleti terör örgütüne, geri kalanların ise Cebhat An-Nusra, Irak'taki El Kaide ya da islamcı daha küçük milislere katıldığını belirtti.

CHP: Ezidilerden pasaport istenmesin

CHP, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi verdi...CHP, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi verdi. Kanun teklifinde IŞİD’in katliamından kaçmak zorunda kalan ve sınırı geçmek isteyen Êzidilerin Türkiye’ye kabulünde pasaport şartı aranmamasını istedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda değişiklik istedi. (Sayın milletvekilini yürekten kutluyor ve başarılar diliyoruz. Umarız hükümet de aynı duyarlılığı gösterir. HYETERT) 

Türkiye, Ermeniler ve 1915 Katliamları - 7

Osmanlı Devleti, 16 Aralık 1914 tarihli bir tebliğ ile, Ermeni Islahatı için imzaladığı Yeniköy Anlaşması'nı iptal etmiştir. Nedense bu anlaşmanın iptali sonrası 1915 katliamlarının başlaması ve sözde anlaşmanın iptali savaş şartlarından yararlanarak ortadan  kaldırılmıştır. 10 Ocak 1915'i Sarıkamış zaferi diye adlandıran Ruslar, bölgedeki durumu bir rütbelinin günlüklerinde şöyle anlatır. "Bölgeye girdiğimizde hiçbir sivil halka zarar vermedik. Ama kış olmasına rağmen, sanki kar beyaz değil kırmızı yağmıştı. Soğuk rüzgâr, soğuktan uyuşmuş burnuma kan kokusunu hissettirirken, böyle bir katliama şahit olmak beni korkutmuştu?" Peki bu köylerde yapılan katliamları Ruslar yapmadıysa kim yaptı? Rus kaynaklarına göre, Cephede ki hezimetlerden sonra, Teşkilat-ı Mahsusa birlikleri cepheden kaçmış ve kaçarken de Ermeni ve Müslüman olan köyleri tamamen katletmiş ve yağmalamıştır. Bu durum bölgenin tamamen Rusların teslimiyetine bırakıldığının göstergesidir. Ruslar bölgede ki çoğu köye yardım götürmüş ve bu katliamlara şahit olan en önemli tanıklardır.

Serj Sarkisyan:Ermeni-Gürcü ilişkileri en yüksek düzeyde

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün Ermenistan’a resmi ziyarette bulunan Gürcistan başbakanı İrakli Gharibaşvili’yi kabul etti. Cumhurbaşkanı, başbakan statüsüyle Gharibaşvili’nin Ermenistan’ı ilk ziyaretini memnuniyetle karşılayarak, devletlerarası ilişkilerin pekişmesi işinde üst düzey heyetlerin karşılıklı ziyaretlerinin önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı, benzeri ziyaretlerin daha ha sıklaştırılması arzusunu belirtti. Sarkisyan, Ermeni-Gürcü ilişkilerinin tarihi olarak en üst düzeyde bulunduklarını, bunun  sadece ikili değil bölgesel sorunları da rahatça, çekinmeksizin değerlendirme olanağı verdiğini kaydetti.

Ermenistan’da «Ermeni Evi» Geleneksel Mimari Yarışması gerçekleştirilecek

Ermenistan’da «Ermeni Evi» Geleneksel Mimari Yarışması gerçekleştirilecek. Açıklama 22 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında, görevdeki 100 günlük çalışmalarını özetleyen  İmar bakanı Narek Sarkisyan’dan geldi. Bakanlığın yarışmadan sadece genel olark Ermeni stili evlere yönelik mimari tasarımlar değil aynı zamanda kent stili (Gümrü, Goris vb.) tasarımlar da beklediğini ifade eden bakan ″Böylece, aralarında etüd amaçlı olmak da üzere  onlarca mimari tasarı toplanır, bakanlık bunları Ermenistan yurttaşlarına bedelsiz tahsis eder″ dedi.

Mighty strong warning to us from the Chaldean Catholic Archeparch of Mosul

Our sufferings today are the prelude of those you, Europeans and Western Christians, will also suffer in the near future. I lost my diocese. The physical setting of my apostolate has been occupied by Islamic radicals who want us converted or dead. But my community is still alive. Please, try to understand us. Your liberal and democratic principles are worth nothing here. You must consider again our reality in the Middle East, because you are welcoming in your countries an ever growing number of Muslims. (Armenian Orthodox church in Raqqa, Syria, now an ISIS office)