Etiketler

Ermenistan Avrasya Ekonomi Topluluğuna yolda: Pozitif taraflar ve engeller

© Photo: www.akorda.kz
Ermenistan Avrasya Ekonomi Topluluğuna katılma anlaşması 10 Ekim’de imzalanabilir. Kamuoyu araştırmalarına göre Ermeni halkının yüzde 60’tan daha fazlası Avrasya Ekonomi Topluluğuna katılmaktan yanadır. Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan Avrasya Ekonomi Topluluğu Anlaşmasını 29 Mayıs’ta imzaladılar. Bu anlaşma 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek. Ermenistan’ın Avrasya Ekonomi Topluluğuna katılma anlaşmasının kesin versyonu artık hazır. Erivan, Minsk, Astana ve Moskova anlaşmayı imzalamaya hazırlanıyorlar. Beyaz Rusya’da Ekim ayında yapılacak toplantıda üye ülkelerin liderleri sadece Ermenistan’ın değil Kırgızistan’ın da Avrasya Ekonomi Topluluğuna katılmasını ele alacaklar.

Patrik Bartholomeos Ordu’da Eski Kiliseleri Gezdi

Giresun’dan Ordu’ya gelen Patrik Bartholomeos, beraberindeki din adamları ile birlikte ilk olarak 1853 yılında yörede yerleşik Rumlar tarafından yaptırılan ve bugün Kültür Merkezi olarak kullanılan Taşbaşı Kilisesi’ni ziyaret etti. Tarihi binanın girişinde kilisenin 100 yıl önce çekilen fotoğraflarını inceleyen Patrik Bartholomeos, kilisenin içini gezerek, özellikle mimari ve sanat yapısının değişip değişmediğini inceledi.

Patrik Bartholomeos, Giresun'da

Fatih Turan- Hakan Kabahasanoğlu/
Doğu Karadeniz gezisini sürdüren Fener Rum Patriği Bartholomeos, Giresun'da tarihi yapıları gezdi, ziyaretlerde bulundu. Geceyi Trabzon'da geçiren Patrik Bartholomeos ve beraberindeki din adamları, sabah saatlerinde Giresun'a hareket etti. Tirebolu ilçesinde tarihi Tirebolu Kalesini gezen Fener Rum Patriği Bartholomeos, ardından da kalenin altında yer alan parkta dinlendi, çay içti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın maddi desteğinden azınlık okulları da faydalanacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, özel okullara teşvik için bu yıl başlattığı maddi destek uygulaması, güç şartlar altında ayakta kalma mücadelesi veren azınlık okullarına nefes aldırdı…İstanbul’daki 17 Ermeni okulunun yıllık masrafı toplamda 25 milyon TL’yi buluyor. Teşvikler bu masrafı karşılayacak nitelikte değil, ancak okulların bütçesine önemli bir destek sağlayacak. Ermeni okullarında görev yapan yaklaşık 400 öğretmenin maaşları okullar tarafından ödeniyor. Azınlık okullarına yardım yapılması konusunda en önemli bağlayıcı sözleşme olan Lozan Antlaşması’nın 41. maddesine göre, devlet, azınlık kurumlarına destek olmakla yükümlü.

'Ermeni öğrencilerden özür dileyin, düşmanlık ifadelerini ders kitaplarından çıkarın'

Bir grup aydın, yazar, akademisyen ve sanatçı çağrıda bulundu. Bu yılki ilk ve ortaöğretim tarih dersi kitaplarında, başta Ermeniler olmak üzere etnik, din ve kültür gruplarına yönelik açık nefret ve düşmanlık içeren ifadeler yer aldı. Bu tür ifadeler içeren kitapların okutulmasını kınayan bir grup aydın, yazar, akademisyen ve sanatçı bir çağrıya imza attı. Çağrıda, “İnkilâp Tarihi ve Tarih Ders kitapları, başta Ermeni öğrencilerden olmak üzere, özür dilenerek derhal toplatılmalıdır. 2015’e giderken özlenen Türk Ermeni barışının yolu buradan geçer” denildi.

Zeytinburnu Stadyumu artık Ermeni Vakfı’nın

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı, mahkeme kararıyla Zeytinburnu’ndaki 42 bin metrekarelik arazinin sahibi oldu. Zeytinburnu Stadyumu’nu da içinde barındıran arazi, bölgenin en değerli taşınmazı. Vakıf Başkanı Bedros Şirinoğlu, araziye 338 milyon lira değer biçildiğini söyledi. Zeytinburnu Stadyumu’nu da içine alan  42 bin metrekarelik arazi Vakıflar Genel Meclisi’nin kararıyla Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı’na verildi. Ancak bu karara Zeytinburnu Belediyesi karşı çıktı. Belediye, arazinin Ermeni vakfına iadesinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya başvurdu. Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu ise, hukuki sürecin vakfın lehine sonuçlandığını söyledi. 

Patrik Bartholomeos Sümela’daki Ayin Dışında İlk Kez Bölgeye Geldi

Fener Rum Patriği Bartholomeos, ilk defa Sümela Manastırı’ndaki ayin programları dışında Trabzon’a geldi. THY’a ait tarifeli uçakla İstanbul’dan Trabzon’a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izni ile 5 yıldır yapılan Sümela Manastırı’ndaki ayin dışında ilk defa gezi amaçlı Trabzon’a gelmiş oldu.

MHP’li Korkmaz: Suriyeli sığınmacıların ne kadarı 1915′te ‘tehcir’ edilen Ermeni?

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya,”Gelen Suriyeli sığınmacılar içerisinde 1915 Ermeni tehcirinde Türkiye’den gönderilen Ermeni kökenli sülaleler yada insanların sayısı nedir” diye sordu.... “Sığınmacı” başlığı altında toplanan kişilerin kimlikleri ve göç hedefleri detaylıca araştırılmaksızın adeta ülke güvenliği büyük bir riskle karşı karşıya bırakılmıştır.Bu sığınmacılar içerisinde PKK’lı teröristlerle, örgüte yardım ve yataklık yapanlar ve 1915 Ermeni tehciri kapsamında ülkemizden ayrılmış Ermeni kökenli sülalelerin yoğun olarak bulunduğu birçok basın yayın organında yer almıştır. Kendilerine sorulduğunda “Bir daha Suriye’ye dönmeyiz zaten dedelerimizin sürgün edildiği topraklara geri geldik” diyen ve belli bir amaca yönelik olarak göç etmiş olduğu anlaşılan insanlara rastlanılmaktadır. (Ne diyelim 1915’de dedelerine yapılanlar Nevzat Korkmaz’a yetmedi herhalde. HYETERT)

Ermenistanlı Milletvekili Aragats, Sur Belediyesi’ni Ziyaret Etti

Ermenistan Parlamentosu Üyesi ve Gelişen Ermenistan Partisi Milletvekili Akhoyan Aragats, Sur Belediyesi eş başkanlarını makamında ziyaret etti. Gelişen Ermenistan Partisi Milletvekili Akhoyan Aragats, Sur Belediyesi Eş Başkanları Fatma Şık Barut ve Seyid Narin’i ziyaret etti. Daha önce de Diyarbakır’a geldiğini belirten Aragats, “İlişkilerimizin daha üst düzeyde olması için sıkı bir görüşme ve işbirliği yapmak istiyoruz. Bu nedenle eşbaşkanlarımızı Ermenistan’a davet ediyorum. Bu diyaloglarla gelişecek dostlukların daha ileriye gitmesi için çaba harcıyoruz. Burada gördüğüm sıcak ilgi ve karşılaştığım güzel ortam için eş başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Patrik Bartholomeos’tan Ortadoğu’da Barış Çağrısı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Sümela’daki ayinin ardından Maçka’nın Ak Partili Belediye Başkanı Koray Koçhan’ ı ziyaret etti. Ayinin güzel ve kalabalık geçtiğini belirten Patrik Bartholomeos, “Her şey güzel gelişti. Hiçbir kusur yoktu. Bunun için teşekkür ediyoruz. Hükümetimizin ve şahsen Başbakanımızın izinleriyle bu ayinlere başladık. Müminlerimiz çok memnunlar ve her sene gelip katılıyorlar. Avustralya’dan 20 kişi geldi. Hükümetimize ve yerel makamlara çok müteşekkiriz” dedi.

TTK’nın Ermeni Meselesi çalışmaları internette!

Mert İnan
Türk Tarih Kurumu uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Ermeni Meselesi’nde internet açılımı yaptı. Kurum, Ermeni Meselesi’ne ilişkin yapılan akademik çalışmaların ve orijinal belge ve görüntülerin yer aldığı bir internet sitesini yayına açtı. Türk Tarih Kurumu (TTK), bugüne kadar Ermeni Meselesi konusunda yapılan bilimsel çalışma ve belgeleri ilk kez internet üzerinden halkın erişimine açtı. Kurumun açtığı “ermenimeselesi.ttk.gov.tr” adlı adreste akademik çalışmaların orijinal belge ve görüntüleri yer alıyor. Sitede ilerleyen dönemde yabancı araştırmacıların faydalanması için İngilizce tercümelere de yer verilecek.

Feast of the Holy Cross of Varak

On Sunday, September 28, Armenian Churches worldwide will celebrate the Feast of the Holy Cross of Varak—an observance unique to the Armenian Church. In the 7th century, a monk named Totig received a vision of a brilliant cross descending from Mount Varak (in historic Armenia) and coming to rest on the monastery at the mountain’s foot. Totig raced to where the vision had led him, and there found a miraculous Christian relic: a fragment of the True Cross of Jesus Christ!

İHD: THY’de Yeni Akit dağıtılmasın

İHD, Ulaştırma Bakanlığı’ndan 'Yahudi düşmanı' yayınları nedeniyle THY seferlerinde Yeni Akit dağıtılmaması istedi. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Türk Hava Yolları (THY) uçuşlarında Yeni Akit gazetesinin ücretsiz dağıtımının durdurulması için Ulaştırma Bakanlığı’na başvurdu. İHD İstanbul, Yeni Akit gazetesinin Türkiyeli Yahudilere yönelik nefret, hakaret ve tehdit içeren yazılarının kışkırtıcı ve düşmanlık saçtığının ifade edildiği açıklamada, evrensel insan haklarının ihlal edildiği ve savcıların ise seyirci durumunda olduğu belirtildi.

Stone Age Weapons-Making Technology Unearthed In Armenia

Thousands of tools from the Paleolithic era some 325,000 years ago recovered from a site in Armenia have given scientists more data about how ancient technological developments evolved and spread across the globe. Researchers from all over the world, including a team from Royal Holloway, University of London, had reasons to believe they found strong evidence that an ancient technique called Levallois used to make hunting weapons was actually invented in Africa and later promulgated to other continents.

Ermeni İddialarına net cevap

Dursun Seyis / spor@hakimiyet.com
Türklerle- Ermeniler arasında kavga 1915 lerden beri sürer gider. Ermeniler kendi yaptıkları katliamı unutturmak ve üzerlerini örtmek için, Türklerin katliam yaptıklarını her fırsatta anlatmaya çalışırlar. Belli günlerde tüm Dünya’ya temcit pilavı gibi sunarlar. Ne yazık ki, bunların o safsatalarını da dünyada bazı kimseler ve devletler kabul ederler. İşte Ermenilerin bu iddialarına en net cevabı da ABD'li ünlü tarihçiden Pof. Dr. Justin Mccarthy, geldi ve Türklerin Ermenileri katlettiği iddiasına karşı çıktı: "O dönem yaşayan 1,5 milyon Ermeni yoktu" dedi. (Sahibin sesi. HYETERT)

İHD Basın Açıklaması

Basına, Kamuoyuna, Üyelerimize…IŞİD Musul ve Irak’tan aldığı ağır silahlarla Suriye’nin Kobane kentine saldırmaktadır. Türkiye hükümeti başta olmak üzere Uluslaraarası güçler bu soykırım ve katliama sesiz kalmaktadır. İHD İstanbul Şubesi Barış Komisyonu olarak; Kobane’de yapılan katliama dikkat çekmek ve yaşananları incelemek, araştırmak üzere oluşturduğumuz heyet bu akşam Suruç’a hareket edecektir, bilginize…

Ermeniler ve sorumluluk...

Markar Esayan
Tabii Ermenilerin tercihlerinin 2007'deki bu araştırmadan sonra sabit kaldığını iddia edecek bilgiye sahip değiliz. Bu tarihten sonra reform koalisyonu gittikçe dağıldı ve kafa karıştırıcı birçok olay yaşandı. Gezi bu olayların başında geliyor ve hem hükümetin hataları, hem de seçkin aydınların Erdoğan'a savaş açmaları mutlaka etkili oldu. Lakin buradan Ermenilerin reform karşıtı ittifakta yer aldığı sonucunu çıkarmak ciddi bir haksızlık olur. Kamuoyunda öne çıkan birkaç kişinin tavırları -şahsım dahil- bir toplumu anlamak için yeterli değildir. Bununla birlikte Ermenilerin bir bölümü açısından reform sürecinin geçmişte yaşananlar gibi geçici olduğuna ve bu ülkede hiçbir şeyin değişmeyeceğine dair bir saplantı, eğer varsa, hiç de faydalı olmaz. Hele tarihi ters yüz edip, 1915 ve sonrasındaki tüm o acılı hikâyeden dindarları (Dolayısıyla AK Parti'yi) sorumlu tutup, asıl müsebbiplerin (bugünkü İttihatçıların) projesi olmak, dönemin tarihi imkânlarının boşa harcanmasına yol açar. Dün söylemiştim; bu Ermenilerin diktiği bir elbise değil, Ermenilere ait değil. Hasılı, temkinli olmak ile müdahil olmak arasında bir denge tutturmak fevkalade mümkündür. Muhalif olmak ve demokrat olmakla da öyle...

Sarkisian Says Yerevan Considering Recall of Turkey-Armenia Protocols

President Serzh Sarkisian addresses the UN General Assembly Wednesday
UN—Speaking at the UN General Assembly Wednesday, President Serzh Sarkisian hinted that official Yerevan is considering the recall of the Turkey-Armenia Protocols since Turkey continues to insist on the resolution of the Karabakh conflict in favor of Azerbaijan as a precondition for ratifying the documents.

Kanunların Ruhu ya da Emval-i Metruke Kanunlarında Soykırımın İzini Sürmek

Taner Akçam
Raphael Lemkin, soykırım kavramını ilk defa olarak, Axis Rule of Occupied Europe kitabında, 1944 yılında tanıttı. Kitap aslında Almanya tarafından işgal edilmiş 17 ayrı devlet ve bölgeye ait, March 13, 1938 to November, 13, 1942 dönemini kapsayan 334 statues, decrees and laws derlemesidir. Hukuk metinlerinin tanıtıldığı bir kitapta, soykırım kavramının anlatılması… Bu bir tesadüf olamaz. Altını tekrar çizmek gerek: Lemkin soykırım kavramını toplu katletme, rape-torture, yakma-yıkma gibi tüm soykırımlarda gözlenen barbarlık gösterileri ile birlikte sunmamaktadır.

Ermenistan, Türkiye ile imzalanan protokolleri gündemden kaldırabilir

Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan BM Genel Kurulu'nda açıkladı.  Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile imzalanan ilişkilerin normalleşmesine dair protokollerin gündemden kalkabileceğini söyledi. Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile olan protokol için Ermeni halkının "şeytana kalsın sizin onayınız" ifadesini kullandığını belirterek imzayı geri çekmeyi düşündüklerini söyledi. Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan bu açıklamayı BM Genel Kurulu'ndaki konuşması sırasında yaptı.

İran ile Ermenistan arasında yeni yakınlaşma

İran ve Ermenistan, İran gazını Ermenistan toprakları üzerinden Batı devletlerine ulaştırma konusunda görüşmeler yapıyor. İran ve Ermenistan arasında Tahran’a yönelik ambargonun aşılması ve Erivan’ın dünyaya açılması için mutabakat sağlandığı ileri sürülüyor. Rusya’nın önemli gazetelerinden Nezavisimaya Gazeta’da yayınlanan haberde, Tahran ve Erivan’ın aralarında çeşitli ticari anlaşmalara hazırlandığı ifade edildi. Aynı haberde, iki ülkenin İran gazını Ermenistan’a aktarma konusunda da görüşmeler yaptığı ifade edildi.

Vartanants Korosu Konserleri

Deacon Sarkis Alanjian to be Ordained and Consecrated into the Priesthood


Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir! Sınırlar açılsın!

Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir! 
Sınırlar açılsın!

Yunanistan’da hükümet de anlaşamamış!

Yunanistan'da çıkarılan soykırımı inkar yasasının hükümet içinde de anlaşmazlık yarattığı ortaya çıktı. Hükümetteki Yeni Demokrasi Partisi yasaya açıkça "Pontus Rum ve Ermeni soykırımları" yazmak istedi. Hükümet ortağı PASOK bu girişimi "yapmacık kahramanlık" olarak niteledi. Pontus Rum ve Ermeni ifadesi tasarıdan çıkarıldı. Yasa teklifi buna rağmen kıl payı kabul edildi.

“A Middle East With No Minorities?”

ՀԱՄԵՐԳ ԵՒ Ս.ՊԱՏԱՐԱԳ

Դպրաց Դասուս Նախագահ Պատկառելի Կրօնական Ժողովի Ատենապետ մեր շատ սիրելի Գրպ.Տ.Թաթուլ Ծ. Վրդ. Անուշեանի առաջնորդութեամբ այս գիշեր Երգչախումբս կը մեկնի դէպի Յունաստան Գօմօթինի քաղաք տեղւոյն Ս.Գրիգոր Լուսաւորիչ Եկեղեցւոյ հիմնարկութեան 180 ամեակի առթիւ կազմակերպուած կրօնական եւ աշխարհիկ հանդիսութիւններու մասնակցելու համար:
25 Սեպտեմբեր 2014 Պոլիս 

Տնօրէն Խորհուրդ Ս.Վարդանանց Դ.Դաս Երգչախումբի

Agos, Ermeniler, ‘bnagalez’ler

Rober Koptaş
Agos Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş'tan Markar Esayan'a: "Bizlerden öğrendiğin Yoldaş Pançuni’yi diline dolamış, aklınca kafasızlıkla alaya almışsın. Bizler sahiden de sıkça kafasızlık ederiz, insanlığımıza ver. Ve kafasızlık bu ya, bir türlü onursuzluğu beceremedik. Sense bunu kendine o kadar güzel yakıştırıyorsun ki, çok istesek de sana bir türlü gülemiyoruz."

Ermenilerin önündeki tercihler ve AGOS...

Markar Esayan
Dink davasının paralel yapının insafına bırakılması ve cinayetin manevi kaldıraç gücünün hesaplanamamış olması gerekçelerin başında geliyor. Böylelikle Dink cinayeti üzerinden önce gazete sonra da cemaatin bir bölümü rehin alındı veya kendisini teslim etmeye hazırdı. AGOS'un bu tercihi, kafa karışıklığının, öfkenin, gazete ile vakfı çevreleyen sekter-romantik sol grubun yarattığı olağanüstücülüğün ve aktivizm teşviklerine cevap iştahının toplamından neşet etmiş gibi duruyor… Ermenileri sağaltacak olan, yeni bir ülkenin kuruluşunu engellemeye dönük bir ittifakın projesi ve nesnesi olmaktan değil, bilakis bu kuruluşa damga vurmaktan geçiyor. İşte Mahçupyan 'Bir proje mi, yoksa kurucu özne mi olacaksınız' diye sorarken böyle can alıcı bir noktaya temas ediyordu. Hasılı, ilk yuvam olan AGOS'un kısa sürede toparlanacağına, küçük Ermeni cemaatinin içindeki daha da küçük bir cemaatin Birgün'ü olmak yerine, Türkiye'nin ihtiyacı olan yeni medyanın özgün bir parçası olabileceğine inanıyorum.

Ermeni Tasarısı Tatile Gitti

ABD'de Meclisin görev süresi sona erdiği için Nancy Pelosi'nin gündeme getirdiği Ermeni tasarı geçersiz oldu. Meclis yasama yılının son oturumunu kapatarak tatile girdi. Böylece tasarı düştü. Konuyla ilgili ilk açıklama, Washington Büyükelçisi Namık Tan'dan geldi: Neticede sağduyunun hakim olmasından dolayı büyük memnuniyet duyduk. Suni meselelerle vakit kaybetmeden, ABD ile dostluk, işbirliği ve ittifakın derinleştirilmesi için çalışmalıyız.

Türk sineması 100. yılını kutlarken, İnci Sineması otel yapılmak için yıkıldı

Ermeni Katolik Mihitaryan Manastır ve Mektebi Vakfı’na ait bölgede İşadamı Mehmet Uyanoğlu ile birlikte hayata geçirilen proje kapsamında sinemanın da bulunduğu alana konutlar, “küçük bir şehir oteli” ve onun altında da “alışveriş birimleri” öngörülüyor.

'Komutanlar bütün Ermeni askerleri öldürme niyetindeymiş'

1915 soykırımından Türklerin kurtardığı Ermeniler anlatıyor…Dedemi Türk ordusuna en alt sınıf asker olarak almışlar. Kendisine silah vermiyorlarmış ve sadece mutfakta iş vermişler. Ancak dedem çok yetenekli bir askermiş, daha sonra silah almaya hak kazanmış. Bir gece, dedemin yanında yatan Ali isimli Türk asker dedemi uyandırmış ve ona diğer Ermeni arkadaşlarıyla birlikte kaçmasını tavsiye etmiş. Çünkü Türk komutanlar sabaha karşı bütün Ermeni askerleri öldürme niyetindeymiş. Dedemin Türk arkadaşı bunu görmeye dayanamayacağını söylemiş ve hatta bunu zorla ona yaptırabilirlermiş.

HEMŞİN ÖYKÜLERİ ՀԱՄՇԷՆԵԱՆ ՊԱՏՄՈՒԱԾՆԵՐ

HEMŞİN ÖYKÜLERİ
ՀԱՄՇԷՆԵԱՆ ՊԱՏՄՈՒԱԾՆԵՐ
HAMŞETSNAG HEKİYANER ՀԱՄՇԵՑՆԱԿ ՀԷՔԻԱՆԵՐ
Mahir Özkan

Ermeni Sorunu Kitabı

İstanbul Barosu Cumhuriyet Araştırmaları Merkezince düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze Tarihi, Siyasi ve Hukuki Boyutuyla ERMENİ SORUNU’ konulu ve 4 Haziran 2014 günlü panelin çözümleri Baromuz yayınları arasından çıktı.Panelde İstanbul Barosu Genel sekreteri Av. Hüseyin Özbek, İstanbul Barosu Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi (CUMER) Başkanı Av. Ertuğrul Kazancı, Cumer Yürütme Kurulu Üyesi Av. Vecihe Tunca, İpek Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Çiçek, Emekli Büyükelçi Pulat Tacar, Emekli Büyükelçi Onur Öymen’in sunumları yer alıyor. 

İstanbul Fener Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos Gümülcüne'yi Ziyaret Etti

I. Bartholomeos'un Gümülcine ziyareti sırasında Kilikya Ermeni Patriği I. Aram'ın da katılımıyla Gümülcüne Ermeni Kilisesi'nde ayin düzenlеndi. Daha sonra Trakya Dimokritоs Üniversitesi'ni ziyaret eden Patrik I. Bartholomeos'a Karadeniz Dilleri Kültür ve Edebiyat Bölümü tarafından 'fahri doktora' unvanı takdim edildi.

Türk-Ermeni Kahve Diyaloğu

Sergiye, Paris 9. Bölge Belediye Başkanı Delphine Bürkli ile Belediye başkanı Birinci Yardımcısı ve ‘Fransa Ermeni Koordinasyonları Başkanı Alexis Govciyan katıldı. Fransa’daki tüm Ermenileri bir çatı altında toplayan derneğin başkanı olan Govciyan, Anadolu Kültür Derneği Başkan Yardımcı Lütfi Bilgen’e Türkçe “Size Türk Kahvesi içmeye geldik” diyerek sergiye adım attı. Bilgen de, “Kültürlerimiz iç içe geçtiği için siz de meşhur atasözümüzü bilirsiniz  ‘Bir kahvenin kırk yıl hatırı olur’ Hoş geldiniz” karşılığını verdi.

Şeytana mı tapıyorlar?...

Ezidilik, Ortadoğu’nun kadim dini geleneklerinden birisidir. Anavatanı Kürdistan coğrafyasıdır. Günümüzde, Irak Federal Kürdistan Bölgesi, Türkiye, Suriye, Ermenistan, Gürcistan, çeşitli Avrupa ülkeleri ve Rusya federasyonu sınırları içinde yaşıyorlar. Eskiye nazaran nüfusları çok azalmış. Ezidi kaynaklarına göre, şu anda bütün dünyada, Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde 400-450 bin, Suriye’de 15-20 bin, Türkiye’de binlerle ifade edilecek küçük bir nüfus, Rusya Federasyonu’nda 150-180 bin, Avrupa’da 60-75 bin olmak üzere toplam 750 bin Ezidi yaşamaktadır...Ezidi inanç sisteminin kurucusu ve peygamberi olarak kabul edilen Şeyh Adi bin Musafir, aslen Hakkârili olup Lübnan’a göçmüş bir ailenin çocuğudur. 1072 yılında Baalbek’te doğmuştur. Musul’un kuzeyinde yer alan Laleş Vadisi’ndeki eski bir manastırı bir dergâha çevirdi, bu dergâhta birçok mürit yetiştirdi, kimin yazdığı hâlâ kesinlik kazanmamış, dünyanın en kısa kutsal kitabı olarak kabul edilen ve tamamı Kürtçe olan Mishefa Reş’i (Kara Kitap) kutsal kitap belledi ve 1162 yılında vefat etti.

Tigran Petrosian Sergisi davet

ABD’nin IŞİD Stratejisi ve Irak ile Suriye’ye Olası Yansımaları

Doç. Dr. Ferhat Pirinççi, Oytun Orhan, Bilgay Duman
ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin IŞİD'da yönelik dört ayaklı mücadele stratejisini açıklamasının ardından Irak ve Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırılarını başlatmıştır. IŞİD ile mücadele stratejisinin Irak ve Suriye'de önemli etkiler yaratması beklenmektedir. Konu ile ilgili tartışmalara ışık tutmak amacıyla ORSAM "ABD’nin IŞİD Stratejisi ve Irak ile Suriye’ye Olası Yansımaları" raporunu kamuoyunun ilgisine sunmaktadır.

Güzeloğlu'ndan ortadoks kilisesi'ne veda ziyareti

Mersin Valisi Hasan Basri Güzelоğlu, eşi Ayşe Güzeloğlu ile birlikte Mersin Ortadoks Kilisesi'ne vеda ziyaretinde bulundu. Vali Güzelоğlu ve eşi Ayşe Güzelоğlu, Ruhani Lider Coşkun Teymur, Kilise Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Yazırlıoğlu ve Ortodoks cemaati üyeleri tаrafından karşılаndı.

'Dedem geceleri sık sık uyanır, kardeşinin ölümünü hatırlayıp ağlardı'

1915 soykırımından Türklerin kurtardığı Ermeniler anlatıyor. 'Dedem geceleri sık sık uyanır, kardeşinin ölümünü hatırlayıp ağlardı'.“100 yıl… Gerçek hikayeler” başlığı altında, analitik haber ajansı ‘Armedia’ ve sivil toplum kuruluşu ‘Avrupa Entegrasyonu’ tarafından gerçekleştirilen ‘Beni kurtaran Türk’ projesi Soykırımdan kurtulanların, yakınları tarafından aktarılan gerçek hayat hikayelerini sunuyor. Hikayelerin özelliği, kahraman(lar)ın Ermeni Soykırımı’ndan doğrudan ya da dolaylı olarak, Türklerin yardımları sayesinde kurtulmuş olması.

Kurucu darbe!

Eren KESKİN
Üzerinde yaşadığımız coğrafyada, “Türk ve Sünni Müslüman bir devlet” kurmak adına, öyle büyük suçlar işlendi ki saymakla bitmez. TC, ‘en büyük suçu’ yani, soykırım suçunu gerçekleştiren zihniyet tarafından kuruldu. Bu nedenle de 1923 yılı, Türk ve Sünni Müslüman kimlikleri dışında kalan tüm etnik ve dinsel kimliklere yönelik bir darbenin yıl dönümüdür. Eski katliamcı, yok sayıcı, yok edici bir geçmişi devam ettiren bir darbe!

Okul kitaplarında ötekiler

Herkul Mıllas
Okulların başlamasıyla çok eski bir sorun medyada tartışıldı: okul kitaplarında ötekileştirilenler.. Süryaniler ve Ermenilerin okul kitaplarındaki imajı. Bu konu bana eskileri hatırlattı. Eğitimde ötekileştirmedeki istikrar devletin sürekliliğini kanıtlıyor. On yıllarca durum hep böyle olmuştur: çocuklarımıza ille de birilerini tehdit ve düşman olarak göstermede yarar görmüşüz. Bu kötüler iki türlü anlatılır: dış düşman ve iç düşman diye. Tabii bu iki şer güç iç içe gösterilir. Birileri dışarıdan kışkırtır ve destekler, içeridekiler de ayaklanır ve “bizi” arkadan hançerler; veya iç düşmanlar karışıklık çıkarır ve dış düşmanların saldırmasını sağlar. Bu komplo teorileriyle on-on beş yaşlarında çocukların kafalarında düşman imajlarının kazılı kalmalarına çalışılır. Bir nefret söylemi çocukların içine yerleşir… Bu eğilimin temel nedeni bulunup bir şeyler yapılmazsa durum düzelmeyecek. Mesele okul kitaplarını düzeltmek değil, bataklığı kurutmak. Güven eksikliği midir, yoksa “herkesin gözü üzerimizde” diye ifade edilen bir dev aynası algısı mıdır, bilemeyeceğim.

Günümüzde Müslümanlaştırılmış Hemşinlilerin kimlik algısı nedir?

Lucinee Sahakyan/ Türkolog. Yerevan Devlet Üniversitesi, Ermeni Araştırmaları Enstitüsü Ermeni- Osmanlı Ilişkileri Bölüm Başkanı
Tanınmış sahtekar M. Sakaoğlu aracılığıyla Türk tarihçiliği Hemşinlilerin Türkçeden başka dil bilmediklerini ilan etmiştir. Konuştukları bu Türkçe de eski Oğuz veya Saka lehçesidir. Bir başka Türk sahtekar M. Kırzıoğlu ise Hopa Hemşinlilerinin dillerinin Ermenice lehçesi olduğunu kabul etmekle birlikte bu dili kullananların kökeni hakkında uydurma savlar ortaya koymaktadır. Ne yazık ki Kırzıoğlu’nun “düzenlediği” görüşler Hemşililerin kimliğinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş. Pek çoğu o denli Ermeni köklerinden uzaklaşmış ki kendilerini Oğuz, Balkar veya Akat soylarından türemiş veya Orta Asya ile Horasan'dan gelmiş bir halk olarak görmektedirler. Bunun dışında Rize’deki Hemşinliler kendi Ermeni kökenlerini bilseler dahi (-ki bilmemeleri imkansız, çünkü kendi Türkçe konuşmalarında bile yer, bitki ve bunun gibi gündelik hayatta kullanılan isimler içinde çok sayıda Ermenice kelime var) bu konuda susmayı veya inkar etmeyi yeğliyorlar. İşte 18. Yüzyılda zorla Müslümanlaştırılmış Ermenilerin bugünkü durumu budur.

1915 soykırımından Türklerin kurtardığı Ermeniler anlatıyor 2015’e 1 kala soykırımın farklı bir yüzü…

Deniz Güneş / Demokrat Haber
“100 yıl… Gerçek hikayeler” başlığı altında, analitik haber ajansı ‘Armedia’ ve sivil toplum kuruluşu ‘Avrupa Entegrasyonu’ tarafından gerçekleştirilen ‘Beni kurtaran Türk’ projesi soykırımdan kurtulanların yakınları tarafından aktarılan gerçek hayat hikâyelerini sunuyor. Hikâyelerin özelliği, kahraman(lar)ın Ermeni Soykırımı’ndan doğrudan ya da dolaylı olarak, Türklerin yardımları sayesinde kurtulmuş olması. Proje, Birleşik Krallık Dış İşleri ve İngiliz Milletler Topluluğu Ofisi’nin desteğiyle gerçekleştiriliyor. 

Anadolu'nun en erken kilise örnekleri

Karabük'ün Eskipazar ilçesinde bulunan ve MÖ 1. yüzyılda kurulduğu ve MS 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları kapsamında ortaya çıkartılan Bizans dönemine ait Kilise B'deki zemin mozaikleri, ziyaretçileriyle buluşacak.

CNN: Yok Olan İstanbul

ABD merkezli yayın kuruluşu CNN, İstanbul ile ilgili bir makale yayımladı. Bir yüzyıl önce Beyoğlu, İstanbul’un Gayrimüslim burjuvazisinin – Ermeni, Yunan ve Yahudilerin de dahil olduğu dinî ve etnik azınlıklar – evi konumundaydı. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılması birçok Yunan’ın ayrılmasına yol açan “nüfus mübadelelerini” getirdi. On yıllar sonra, 1950 ve 60’lı yıllarda, Türkiyeli yetkililer, kentteki Yunan topluluğunun göç etmesini hızlandıran felç edici azınlık vergileri koydu. Yıl 2006 olduğunda, kentte 3 binden daha az etnik Yunan kalmıştı. İlerleyen yıllarda, ülkedeki Türk ve Kürt göçmenler Beyoğlu’nun terk edilmiş yapılarına yerleşti. Bölgenin dolambaçlı geçitleri ve çökmekte olan köşkleri sanatçı ve müzisyenlerin favori yerleri haline geldi.

Değiştirilmiş Kur’an, “Müslüman Aleviler” Ve IŞİD

Mustafa Elveren*
1300 yıldır yerinde sayan, değiş(e)meyen, hala “en hakiki Müslüman biziz” diyen bazı Alevilerin aklına şaşarım. Bu akılsızlar “İslam; barış, bilim, birlik… Dinidir” diyorlar. Hâlbuki esas barış, bilim ve birlik dini Alevilik olduğunu bilmiyorlar mı? IŞİD dinci katiller sürüsü hepsini boğazlamıyor mu? “İslam ordularının kendilerine saldırı olmadığı halde Irak, Suriye, Mısır, Mağrip, Orta Asya'ya seferler yapmaları tipik fetih hareketleridir "Yağma İslam geleneğidir" yazmam hatalı. "Fethedilerek alınan yerleri üç gün yağmalama İslam ordularının geleneğidir" demem gerekiyordu. 

HDP’li vekillerin Cenevre’deki eylemleri sürüyor

IŞİD’in Kobanê kantonuna yönelik saldırılarına dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) merkezi önünde çadır kurarak açlık grevi başlatan HDP’li vekiller önceki gün Cenevre’deki Rusya Elçiliğiyle görüştü. ANF’nin haberine göre Vekillerin başlattığı eyleme gün boyu destek verilirken aralarında İsviçre İnsan Hakları Dayanışma Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, IGIF, Avrupa Sürgünler Meclisi temsilcileri de eylem çadırını ziyaret etti.

Orhan Doğan Barış Ödülü Eren Keskin'e verildi

Türkiye Barış Meclisi’nin düzenlediği Orhan Doğan Barış Ödülü, bu yıl insan hakları savunucusu ve avukat Eren Keskin’e verildi. Keskin ödülünü iki kadına, Zabel Yesayan ve Sakine Cansız’a adadı…Keskin, siyasi hayatını barış mücadelesine adamış olan Orhan Doğan adına verilen bir ödülü almanın anlamlı olduğunu belirterek; “Bize bu coğrafyada çok yalanlar söylendi. 1915 Soykırımının üzerinde kurulmuş bir devlete ‘devrim’ dendi. Ve solcusuyla, sağcısıyla egemenimize benzedik. Bunu aşmaya çalışanlar da oldu; bunlardan biri olan Orhan Doğan bu yolda büyük bedeller ödedi. Bu ödülü iki kadına adıyorum: biri, Soykırım mağduru bir halkın yazarı Zabel Yesayan. Diğeriyse Kürt halkının barışa ulaşması için çalışmış olan Sakine Cansız. Coğrafyamızda bize dayatılan savaş halen devam ediyor. Mücadeleye devam.” diye konuştu. (Değerli İnsan Hakları savunucusu Eren Keskin’i yürekten kutluyororuz. HYETERT)

New York'ta Tarihin En Kalabalık İklim Yürüyüşü

Salı günü New York'ta gerçekleşecek BM İklim Zirvesi öncesinde 400 bin kişi New York'ta yürüyüş yaptı. Zirveye katılanlardan somut adım isteyen protestocular arasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da vardı. Birleşmiş Milletler’in (BM) çağrısıyla yarın New York’ta İklim Zirvesi gerçekleşecek. Zirve öncesi 350.org ve Avaaz’ın çağrısıyla dünya çağında protesto, etkinlik ve yürüyüşler gerçekleşti. Dünyanın 161 ülkesinde 2700'e yakın yerde eş zamanlı etkinlikler düzenlendi. Londra'da 40 bin, Paris'te 25 bin kişi iklim değişikliğine dikkat çekmek için yürüdü.

Yahudi Kongresi ile görüşme iptal

Dünya Yahudi Kongresi bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, BM Genel Kurulu için geleceği New York'ta randevu talep etmişti. Talep kabul edildi, Ronald Lauder başkanlığındaki heyete, Pazartesi 10.45'e randevu verildi. Görüşme Cumhurbaşkanı'nın kaldığı Peninsula Oteli'nde gerçekleşecekti. Ancak heyet görüşmeden bir iki saat önce görüşme saatini değiştirmek istedi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre talep kabul edilmedi ve görüşme iptal oldu.

Erdoğan, Yahudi ve Ermeni liderleriyle görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 69. Genel Kurulu için gittiği New York'ta Yahudi ve Ermeni kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, başkanlığını Ron Lauder'ın yaptığı Dünya Yahudi Kongresi'nden bir heyetle ve Amerikan Ermeni Kilisesi Başpiskoposluğu'ndan Başpiskopos Khajag Barsamian ile görüşmesi bekleniyor.

Kanada’da Ermeni Soykırımı yıldönümü anma etkinlikleri programı başladı

Kanada’nın Montreal kenti McGill Üniv. Pollack Konser Salonunda  tanınmış Mollinary Dörtlüsünün konseriyle Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü anma etkinliklerine start verildi.

Erkek, savaş ve tecavüz: Ayrılmaz

Şiddetin türleri var. Fiziksel şiddet, duygusal şiddet, sembolik şiddet... Bunların kesişim kümesi olarak cinsel taciz ve nihayet tecavüz ise şiddetin zirvesi. Bu ağır şiddet biçiminin kitlesel hal aldığı zamanlar var. Savaşlar gibi. Anarşi ve kargaşa dönemleri gibi. Ne yazık ki tarih boyunca bu tür zamanlardan bol bol olmuş... İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım. 1915-1916’da İttihatçı kadroların devlet-halk işbirliğiyle, Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm Ermeni tebaasının Der Zor çöllerine sürülmesi ve 800 bin ila 1.5 milyon arası Ermeni’nin öldürülmesi, ölüme terkedilmesi sırasında Ermeni kadınlarının tecavüze uğradığı devletin belgelerinde değil sözlü tarih anlatılarında var sadece. Verjine Svazlian’ın Ermeni Soykırımı ve Tarihsel Hafıza adlı çalışmasından bir pasajcık aktarayım. Erzincanlı 1909 doğumlu Garnik Stepanyan anlatıyor: “Nisan günleriydi. Der Zor yakınlarındaki Hekimhane denilen yerde korkunç bir olay cereyan etti: Zıvaneli 30 güzel gelin kervanımıza katılmıştı. Bir gece onları toplayıp götürdüler; onları çırılçıplak soyup dans etmeye ve kendilerini eğlendirmeye zorlamışlar. Saçları darmadağınık ve acayip şekilde geri getirildiklerinde, o gelinler hep birlikte el ele tutuşup Fırat nehrine atladılar:”

Lake Sevan and Armenian Countryside

By Tomasz Lisowski, Adventurous Travels  
It’s unbelievable how diverse Armenia is, how astonishing the landscapes are and how many attractions are packed within such a small territory. From the amazing view of snow covered Mount Ararat, through gorges, canyons and sandstone formations to the ancient temples and monasteries carved into the walls of the cliffs. Even driving through Armenia is an attraction in itself. It’s a great experience to discover something new, a country that is not visited by crowds of tourist and where a foreigner is still a rare sight.

Asurîler köylerini yeniden inşa ediyor

Yıllar sonra köylerine geri dönme kararı alan Asurîler, köyleri Hesana’yı yeniden inşa etmek için çalışmalara başladı. Şu ana kadar dört ailenin geri dönüp evlerini yeniden inşa ettiği köye, Avrupa’ya göç eden diğer ailelerin de zaman içerisinde döneceği belirtiliyor... MS. 1600 yıllarından kalma Martşmuni, MS 400 tarihli Marmuşe ve 1833 yılında yapılan Protestan kiliselerinin bulunduğu köyde, sadece 1833 yılında yapılan Protestan ve MS 400 yıllarından kalma Marmuşe kiliseleri yıllar içerisinde ayakta kalabilmiş durumda. Marmuşe ve köyün içinde yer alan Protestan kilisesi, topraklarına dönen Asurî köylülerce büyük bir titizlikle restore ediliyor.

T.Altıkulaç: “Anayasa; ‘Hiç kimse dini inancını açıklamaya zorlanamaz’ derken biz Musevi, Hristiyan vatandaşlarımızı dinlerini açıklamaya zorladık”

AK Parti iktidarının ilk döneminde TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı da yapan eski Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç zorunlu din dersi uygulamasının yanlış yapıldığı konusunda defalarca uyarıda bulunduğunu ancak kulak asan olmadığını söyledi. Altıkulaç, “Biz yıllarca bilinçsiz bir şekilde kolaycılığa kaçtık ve isteğe bağlı din eğitimini, din öğretimini içeren zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersi olarak uyguladık. En ciddi yanlışı burada yaptık” dedi.

Rojavalı, Suriyeli, Iraklı Mültecilerle Dayanışma Eylemi

Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir! Sınırlar açılsın!
Tarih: 27 Eylül 2014, Cumartesi
Yer: Tünel Meydanı (Galatasaray Meydanı’na yürünecek)
Saat: 18.00

Ermeni Patrik'ten Merkel‘e one minute

Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan Merkel'in Başbakan Erdoğan'ı eleştirmek istemesi üzerine kendisini susturdu. Emin Pazarcı Akşam'daki bugünkü yazısında geçen yıl yaşanan çok önemli bir olayı köşesine taşıdı.Pazarcı Ermeni Patrik Aram Ateşyan'ın Almanya Başbakan'ı Merkel'e Türkiye hakkında konuşması esnasında nasıl one minute dediğini yazdı.   İşte o yazı:   Olay, geçtiğimiz yıl Alman Başbakanı Angela Merkel'in, Türkiye'yi ziyareti sırasında gerçekleşti. Şansöyle Merkel'e, Başbakan Erdoğan'la ilgili olarak "one minute" çıkışı yapıldı.  

RTÜK, Murat Bardakçı'nın 'Ermeni' açıklamasına 600 bin TL ceza kesti

Tarihçi Murat Bardak'çının Kim Kardashıan hakkında söyledikleri ve Ermeni halkına yaptığı hakaret RTÜK'ten Bardakçı'ya 600 bin TL para cezası getirdi... RTÜK uzmanlarının hazırladığı rapora göre, 6 Eylül 2014 tarihinde yayınlanan 'Tarihin Arka Odası' adlı programda ünlü sanatçı Charles Aznavur'un 'Sur Ma Vie' adlı şarkısı yayın akışı içinde izleyiciye dinletildi.Parçanın bitimininin ardından izleyicilerden tepki mesajları alan Bardakçı, gelen mesajlara yönelik olarak, “Nasıl Ermenice şarkı çalarsın diyorlar. Çüş efendim, oha. Ulan Fransızca be. Tamam kulağınızla dinlemiyorsunuz, başka tarafınızla dinleseniz bile böyle bir halt edemezsiniz. Şarkı Fransızca, herif Ermeni, aptal mısın? Salak, aptal sensin. ‘Mazi mülevves, hal bok, hati kenef’ şiiri Neyzen’in değil, Eşref’indir. Kim Kardashian’ın koca kıçını seyrediyorsunuz ya, o da Ermeni seyretme. Ermeni kıçına niye bakıyorsun?” ifadelerinin yer aldığı sert karşılıklar verdi. Raporda, ekranlarda argo ya da hakaret içeren ifadelerin kullanılmaması gerektiği, bu ifadelerin yayıncılık anlayışıyla bağaşmadığı dile getirildi.

Holocaust’un “Fayda”ları: Hatırlama, Banalleştirme, İstismar*

Kadir Has Üniversitesi'nde 27 Ocak 2014'te ilk kez düzenlenmiş Uluslararası Holocaust'u Anma Törenl (Foto: Alberto Modiano, Şalom Gazetesi)

Corry Guttstadt
Bu yıl Auschwitz’in Kızılordu tarafından kurtarıldığı tarih olan 27 Ocak’taki uluslararası anma günü, Türkiye’de ilk defa yarı resmî bir kabul gördü.[1] Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törene Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru katıldı; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AB’yle ilişkilerden sorumlu devlet bakanı Mevlüt Çavușoğlu açıklamalar yayımladılar. Gerek Șalom’da, gerekse İngilizce yayımlanan birçok gazete ve blogda bu tören hakkında çıkan haberlerin abartılı denebilecek kadar olumlu olması, şaşırtıcıdır. Zira politikacıların açıklamalarını okuduğunuzda, Türkiye’deki antisemitizmi (ve genel olarak ırkçılığı ve ayrımcılığı) bir kez daha inkâr etmek, Türkiye’nin gûya “Yahudileri kurtardığı” mitosunu terennüm etmek ve Ermeni jenosidini inkâr etmek üzere, anma gününü istismar ettiklerini görürsünüz.

Sibil, Yerevan Belediye Başkanı tarafından altın madalya ile ödüllendirildi

İstanbullu Ermeni sanatçı Sibil Yerevan Belediye başkanı Taron Margaryan tarafindan sanatsal katkıları ve yardım çalışmaları sebebiyle altın madalya ile ödüllendirildi. Sibil “Bu ödüle layık görülmek benim için tarifsiz bir mutluluktu. Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Son albümüm “Ser” (Sevgi) adını verip tüm insanlığa sevgimi iletmek istedim” dedi.

İsveç’te 4 Süryani aday milletvekili oldu

İsveç'teki seçimlerde Türk adaylardan milletvekili seçilen olmadı. Türkiye kökenli 4 Süryani aday ise meclise girmeyi başardı... Hristiyan Demokrat Parti'den Robert Halef 2 bin 521 tercihli oy alarak Stockholm'den, Liberal Halkçı Parti'den Irak kökenli Süryani Robert Hannah da bin 716 tercihli oy ile Göteborg'dan milletvekili olarak parlamentoya girdi.

21 Eylül Dünya Barış Günü

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da bugün yayınladığı mesajda şunları ifade etti:"Bugün savaş kışkırtıcıları ve teröristlerin elinde çok sayıda insan acı çekiyor. Onlarla dayanışma içinde olalım. Barış ve güvenlik sosyal ilerlemenin ve sürdürülebilir gelişmenin temel unsurlarıdır. Bu nedenle BM 30 yıl önce insanların barış hakkını kabul etmiştir. "Birçok ilerleme sağladık. Ama hala yapılacak çok şey var. Aşırıcılığı söndürmek ve çatışmaların köklerini çözmeliyiz. Barış, bugünden başlayarak adım adım ama birlikte yürüyeceğimiz uzun bir yol."... PEN Barış Komitesi Başkanı Esra Karaosmanoğlu Bayar “Dünya Barış Günü” diğer ülkelerde 21 Eylül’de değerlendirilirken, ülkemizdeki barış etkinlikleri 1 Eylül günü yapılıyor. Bu fark Türkiye’deki etkinliklerin dünyada yankı bulmasına engel oluyor. Dileriz 21 Eylül 2015 barış etkinliklerinin birlikte yapılacağı bir gün olur.” dedi.

Ermeniler bir sivil toplum projesi mi?

Etyen Mahçupyan  / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Burada mesele yanlışlara işaret edip etmemek değil... Bunların öne çıkarılması, kamuoyu önünde sergilenmesi, hükümetin adım atmasının istenmesi lazım. Ama eğer Ermeniler siyasi tutumlarını bu itirazlarla sınırlarlarsa, başkalarının elinde bir sivil toplum projesi olmaya devam ederler. Ermeni cemaatinin sadece şikayet eden değil, sahip çıkan ve kurucu olma niyetiyle topluma uzanan bir irade göstermesi lazım. Aksi halde bugünü tarihin içine yerleştirmenin rahatlığı içinde, aynı bugünün geleceğin yapıcısı olduğu gerçeğini elinden kaçıracaktır. Bunun sonucu tek kelimeyle edilgenliktir. Bu topraklardaki Ermenilerin hayatını başkalarının zihniyetine ve siyasetine mahkum etmektir. Mağduriyet insanın içini ısıtan, etrafında şefkat halesi üreten bir özellik… Ama farkına bile varmadan sizi bir gösteri dünyasının parçası kılabilir. Vatandaşlık duygusuna mesafeli kalan bir azınlığın tarihi duygu sömürüsüne çevirmeye eğilimli sosyal projelere malzeme olması kaçınılmazdır…  

Supreme Spiritual Council Meeting in Mother See of Holy Etchmiadzin

On September 16-17 under the presidency of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; a Supreme Spiritual Council meeting was held in the Mother See of Holy Etchmiadzin, with new members. At the beginning of the meeting Catholicos of All Armenians offered his blessings to the participants, wishing them a productive meeting. His Holiness welcomed the presence of the new Supreme Spiritual Council members; His Eminence Archbishop Karekin Bekdjian, Primate of the Armenian Diocese of Germany; His Grace Bishop Haigazun Najarian, Primate of the Armenian Diocese of Australia and Pontifical Legate of India and the Far East; and His Grace Bishop Vahan Hovhanessian, Primate of the Armenian Diocese of Great Britain.

Avrupa satranç şampiyonu Ari Kiremitçiyan

Atina yakınlarındaki Eretria adasında düzenlenen Avrupa Amatör Satranç Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden Ari Kiremitçiyan, Avrupa şampiyonu oldu. 

Katolikos Aram I, Sis Katolikosluğu mülklerini talep ediyor

Kilikya Yüksek Makamı Katolikosu Aram I, Türkiye Anayasa Mahkemesine Sis Katolikosluk Konutu ve mülklerinin iadesi talebiyle başvuracak. ″Ulusun tecavüz edilmiş haklarına yönelik kayıtsızlık göstermek ulusa ihanettir. Sonuç olarak 100. yılı had safhada sorumlulukla anma ve kalıcı iz bırakacak ve Ermeni Davası takipçiliği çalışmalarını yeni bir mecraya yönlendirecek işlerle anlamlandırmaya hazırız″.

Overijssel Eyaleti sözde Ermeni soykırımını kabul etti

1 Haziran'da Almelo'da yapılan sözde Ermeni soykırımı anıtını protesto mitinginin ardından, geçtiğimiz çarşamba günü, PVV'nin verdiği 'Ermeni Soykırımı kabul edilsin, Türklerin yaptığı protesto kınansın' şeklindeki önergesi, PVV, SGP, CU ve CDA partilerinin imzasıyla kabul edildi. Böylece Hollanda'da sözde soykırımı kabul eden ilk eyalet Overijssel oldu.

"'Ermeniler Müslümanları katledenler' diye mi anlatılıyor?"

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'dan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya ders kitabı sorusu: 'Ermeniler Müslümanları katledenler' diye mi anlatılıyor. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya 8. sınıf ders kitabında “Ermenilerin ‘yabancı emellere alet olup kışkırtılanlar, vatanı bölmek isteyenler, Türklere ve Müslümanlara saldıran ve katledenler, hatta bu emellerine ulaşmak için soykırım yalanı uyduranlar’ diye tanıtıldıkları doğru mu” diye sordu.

Kafkasya’nın açık hesabı: Dağlık Karabağ

Kökenleri yaklaşık yüz yıl öncesine dayanan sorun, 1992'de Azerbaycan ile Ermenistan'ı savaşa sürükledi. İki ülke, 1994'te biten savaş sonrası sadece ateşkes anlaşması imzaladığı için hâlâ resmen savaş halinde. Bölge o günden bu yana Ermenistan işgali altında. Güney Kafkasya’da 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Dağlık Karabağ (Yukarı Karabağ), Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük sorun olarak yıllardır çözüm bekliyor. Bugün sadece Karabağ’da değil, çevresindeki yedi bölgede Ermenistan işgali sürüyor. Karabağ’ın çevresinde rayon olarak adlandırılan bu bölgelerde yerleşim yok, sadece Ermenistan askerleri bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüştü

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Papa'yı ziyaret etti
Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Ermenistan Vatikan'daki Tronetto Salonu'nda gerçekleşen ve yaklaşık 20 dakika süren kabule ilişkin Vatikan'dan resmi açıklama yapıldı.Açıklamada, ikili ilişkilerin tatminkar şekilde geliştiği ve güçlendiği belirtilerek, Hristiyanlığın Ermeni tarihi ve toplumu bakımından önemi vurgulandı.