Etiketler

Arjantin'den Kobani Direnişine Destek

Arjantin sokaklarında kadınlar YPG bayrakları ile Kobani direnişine destek yürüyüşü düzenledi. 
KobaneDireniyor.

Ohanneslerin Tarlası ‘Kimin?’

Nevzat Onaran
Hani mülkiyet, o kadar kutsaldı ki, adaletin bile temeli değil miydi? Burjuva adaletinin desturu olarak, mahkeme heyetin arkasında yazmı­yor mu? ‘Mülkiyet adaletin temelidir’. Peki bu ‘kutsala’ ne oldu… Ohanneslerin tarlası özelinde 1910’lardan bugüne yaşanılanı özetle­meye gayret edeceğim. Birinci bölüm, Osmanlı’nın son dönemi İttihatçı iktidar yılları… İkinci bölüm, Anadolu’da kurtuluş arayışı ve devamında Cumhuriyet ilanıyla birlikte geçen yıllar…Sonunda da soracağım, hani bunun ilk sahibi?.

Erivan «ReAnimania» Uluslararası Animasyon Filmler Festivali

Bu yıl 25 Ekim’de start alacak olan Erivan «ReAnimania» Uluslararası Animasyon Filmler Festivali 31 Ekim’e kadar devam edecek. Festivalin açılış töreni Moskova Sinemasında 25 Ekim saat 17:30’da Kırmzı halı üzendeki yürüyşle başlayacak. Saat 1800’de Festival açılış töreni yapılacak, bunu Stéphane Berla’nın «Jack ve guguklu satin yüreği» filminin Erivan prömiyeri izleyecek.

In the Shadow of the Cross

The Holy Cross and Armenian History. 
Every autumn, the Armenian Church celebrates the Exaltation of the Holy Cross—one of the five major feasts of the Church, and the most important of the four feasts of the Holy Cross. The Exaltation refers to the True Cross on which Christ was crucified, which according to Church tradition was ceremoniously elevated for veneration on three occasions. It was first elevated by St. James the Apostle, the first Bishop of Jerusalem, who lifted the cross with the words "We bow before thy cross, O Christ"—a formulation still used in the Armenian liturgy.

Formation of the first Armenian state: Aratta

Sumerian and Akkadian written monuments of Mesopotamia give priceless information on the history of Armenia in III-II millennia B.C. Sumerians, who were the creators of one of the first civilizations, before assimilating in Southern Mesopotamia lived in northern Mesopotamia and in the Southern regions of the Armenian highland. Leaving it they kept the connection with the highland for a long time. Therefore the earliest mentioning of the highland we find in the Sumerian written monuments. Sumerians created the first cuneiform, which was adopted by the Akkadians of the Semitic origin in the second half of the III millennium BC, later it was widely spread in the countries of Southwestern Asia, including Van kingdom.

Muhalif: Dış göç Ermenistan için ciddi bir tehdit

 Dış göç Ermenistan için ciddi bir tehdit, bunda bugünkü iktidar suçlu. Açıklama 24 Ekim^de Mille Meclisindeki konuşması esnasında Ermeni Ulusal Kongresi (EUK) Meclis Grubu sekreteri Aram Manukyan’dan geldi. Milletvekili istatistiki verilerden örnek verdi. Milletvekilinin ifadesiyle bu yılın 9 ayı esnasında 113 bin kişi yurt dışına çıkarken, bunlardan bir kısmı geri dönmedi. Manukyan yıllık kesitte 110-120 bin insanın ülkeyi terk ettiğini, kural olarak 60 bininin artık geri dönmediğini kaydetti.

Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları tete a tete buluşacaklar

 Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının buluşması 27 Ekim’de gerçekleşecek. Fransız medyasının verdiği bilgiye göre buluşma Élysée Sarayında  yapılacak.Fransız cumhurbaşkanı Françoise Hollande iki ülke cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev’le bağımsız buluşmalar gerçekleştirecek, daha sonra Sarkisyan ve Aliyev tete a tete buluşacaklar.

2015’te Ermenistan’da Alman Kültür Günleri düzenlenecek

Ermenistan Kültür Bakanı H. Poğosyan Almanya Federal Cumhuriyeti Saksonya-Anhalt bölgesi heyetini kabul etti; heyet Alman Dışişleri bakanının Ermenistan ziyareti çerçevesinde Erivan’da bulunmakta. Buluşmada Saksonya-Anhalt bölgesi Kültür bakanı Stephan Dorgerloh, Dışişleri Bakanlığı Daire Bşk. Bertran Moltke, Geothe Enstitüsü Erivan Ofis direktörü Julia Kramer hazır bulundular.

California’lı Ermeni parlamenter «Yılın parlamenteri» seçildi

Amerika’nın California Eyalet Meclisi üyesi Katcho Achadjian, California Yerel Yönetim Organları Şekillenme Komisyonları Asamblesi (California Association of Local Agency Formation Commissions, CALAFCO)  tarafından, karşılıklı taviz zemininde yerel yönetimlerin genişletilmesi eğiliminin tanınması nişanesi olarak «Yılın parlamenteri-2014» ödülüyle taltif edildi.

Bir Ermeni çocuğun Kobani hatıraları...

Bugün tüm dünyanın dikkatinin kilitlendiği Kobani, aynı zamanda bir Ermeni yurdu. 1915'te Sivas'tan 15 bin Ermeni buraya yakın bir kampa sürüldü. Birçoğu yaşamını yitirdi. Kalanlar Kobani'ye yerleşti. Bugün Ermenistan'da yaşayan Bedros Ekmanian da Kobani'de doğanlardan. Ekmanian çocukluğunun Kobanisi'ni anlattı...

Sonrası kolay

Soner Tufan  /  sonertufan@gmail.com
Topyekûn bir hesaplaşma gerek. Daha azı bizi kurtaramaz. Yaşadığımız bu topraklarda, demokrasi bakılıp beslenmesi ve büyütülmesi gereken bir çocuk gibi. Tarihçi Ayşe Hür’ün cumhuriyet boyunca devletin azınlıklara nasıl yaklaştığını tüm çıplaklığıyla ortaya koyduğu harika bir makalesi var,
( http://www.taraf.com.tr/yazilar/ayse-hur/cumhuriyet-in-azinlik-raporu/19607/ ) bu makalede azınlıklara nasıl yaklaşıldığını, farkında olarak ya da olmayarak nasıl incitildiğini görebilirsiniz. Ne yazık ki ülkemiz kurulduğu günden bu güne kadar farklı olana karşı ‘zulümde eşitlik’ ilkesini uygulamıştır. Bundan Ermeniler de, Rumlar da, Süryaniler de, Aleviler de, Hıristiyanlar da payını almıştır.

Sırrı Süreyya Önder: Ne iyi bir savaş vardır ne de kötü bir barış

Barış söz konusu olduğunda, sürece baskıcı bir hükumetin herhangi bir yöntemle düşürülmesi olarak bakamayız. Demokrasi, isyan ve direniş güçleri, düşürülecek hükumetin yerine ne koyacaklarını hesap edemezlerse ya da daha kötüsü böyle bir hazırlıkları yoksa, mesela sokaktaki gücünü demokratik bir iktidar alternatifine dönüştürecek bir örgütlü güce ve kadroya sahip değilse olacak olan, egemenler arası iktidar hesaplaşmalarına kurban gitmektir. Kuşkusuz kastedilen mevcut iktidarı koruyup kollamak değildir. Kendi emeğimize ve direnişimizin semeresine sahip çıkmak için dikkatli davranmak tarihsel sorumluluğumuzdur. Sırf AKP gitsin diye, onun yerine bize en az onun kadar uzak ve sicili en az onun kadar sorunlu başka bir iktidarın inşasına vesile olacak bir yaklaşımın sorumluluğu tartışmalıdır. Bunu iyi yönetemeyen tüm öncüler halka karşı sorumlu duruma düşerler. Neredeyse bütün Arap Baharı isyanlarının başına gelen budur.

Ermeni Kültür Günleri başlıyor

Köln kentinde bulunan Ermeni Kilisesi Piskoposluk Kültür Komitesi ile Katolik Eğitim Çalışma Grubu’nun düzenlediği 11.Ermeni Kültür Günleri bugün bir konserler başlayacak. 5 Aralık’a kadar sürecek olan etkinlikler dizisinde film gösterimi, edebiyat gecesi, konuşmalar ve konserler yer alıyor. Ermeni Kültür Günleri’nin bu seneki konusu ise “Ermeni Hikayeleri”.

Ermenilerin Tarihi, Başlangıcından II. Yüzyıla Kadar

Yazarı: Rafael İşhanyan
Çeviren: Serkis Seropyan
Hazırlayan: 
Yayınevi: Belge yayınları
Yayın Yeri: İstanbul
ISBN NO: 9753443676
Yayın Yılı: 2007 

Avrupa Komisyonu 2014 Yılı Türkiye İlerleme Raporu

Azınlıklarla ilgili Bölümler.
Gayrimüslim cemaatler - örgütlü dini gruplar olarak - tüzel kişiliklerinin bulunmaması nedeniyle sorunlarla karşılaşmaya devam etmektedir ve bu durumun, mülkiyet hakları, yargıya erişim, yardım toplama ve yabancı din adamlarının oturma ve çalışma izni alabilmeleri bakımından olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu bakımdan, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonunun konuya ilişkin 2010 tarihli tavsiyelerinin uygulanması gerekmektedir. Patrikhane, resmi makamlardan “Ekümenik” unvanını serbestçe kullanabileceğine dair bir işaret almamıştır. Venedik Komisyonunun, bu hakka yönelik her türlü müdahalenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. maddesine göre Ortodoks Kilisesinin özerkliğinin ihlali anlamına geleceği yönünde 2010 yılında aldığı kararın uygulanması gerekmektedir.

Bitli Valisi Sayın Orhan Öztürk'e Açık Mektup

Sn. Orhan Öztürk
Bitlis Valiligi
BİTLİS
22 Ekim 2014
Sayın Vali,
Türkiye ve Türkiyelilerle her zaman yakın temasta olmuş, bu temasların önemine inanmış bir Ermeni tarihçi olarak doğrudan size yazmayı en uygun yol olarak gördüm.Kurucusu ve direktörü olduğum Gomidas Enstitüsü’nün bu yıl 1 Mart 2014’te Tatvan’da “Bitlis Ermenileri” baslıklı sergisinin açılısında bulundum ve Bitlis halkıyla tanışma, görüşme imkânını elde ettim. Çok zengin bir tarihe sahip olan ilinizde yakın dostluklar kurdum. Sergiye gösterilen sıcak ilgi, Bitlislilerin kentlerinin tarihine duyduğu ilgiyi de gösteriyordu.

Prof. Dr. Adanır: 1915 Tarihimizin Yüzkarası

Özgür Kaymak
Adanır konuşmasına 1915’in tarihimizin yüzkarası olduğunu ve bununla nasıl baş edeceğimizi tartışmamız gerektiğini, bu toplumun bireyleri olarak sorunun hepimizi ilgilendirdiğini ve yine birey olarak herkesin bu sorunla yüzleşmesi gerektiğini söyleyerek başladı. "2015 yaklaşırken bir tarihçi olarak nasıl konuşmak gerekir, bir vatandaş olarak nasıl konuşmak gerekir?" sorularının aynı şeyler olmadığını, farklı açılımları olduğunu belirtti. Anadolu’daki veya Rumeli’deki Osmanlı’nın son dönemindeki Ermenilerin yaşadıkları felaketlerin, uğradıkları haksızsızlıkların boyutunu ifade etmenin bile yeterince zorlayıcı olduğunu, Hükümet başkanının taziye mesajı göndermesinin artık bunu inkar etmenin imkansız oldugunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Fransa'da sözde soykırımı inkar yasa tasarısı yeniden meclise sunuldu

Ferhan Köseoğlu - Paris
Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkileri durma noktasına getiren ve Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı yeniden gündemde. Boyer, hazırladığı yeni tasarısını meclis ve senatodaki tüm parti gruplarına gönderdiğini de belirterek şu ana kadar 40'tan fazla milletvekilinin tasarıya imza atarak kendisine destek verdiğini söyledi.

Numan Kurtulmuş: Eski Türkiye’de devlet eliyle kitlelere baskı vardı

Eski Türkiye’de insanların anadili ile konuşmasına müsaade etmeyen bir Türkiye vardı. Eski Türkiye’de insanların gayri Müslim yurttaşlarımızın haklarını, hukukunu kısıtlayan mesela onların vakıflarının mal varlığına el koyan bir Türkiye vardı. Bana derseniz ki Türkiye’deki son 10-15 yıldır yaşanan en önemli gelişme nedir derseniz? Size köprüleri, hastaneleri, yolları, havaalanlarını, yeni üniversiteleri saymam. Bunlar zaten ortada görüyorsunuz. Türkiye’deki en önemli gelişme devlet zihniyetinin değişmesidir. Ceberut devlet anlayışından kerim devlet anlayışına doğru Türkiye’nin gitmekte oluşudur.” diye konuştu.

Patrikhane’de sıcak buluşma

Sürmene Kültür Derneği Patrik Bartho’yu ziyaret etti. Merkezi İstanbul’da bulunan Sürmene Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Fatih Balat’ta bulunan Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret ederek geçtiğimiz günlerde Trabzon’a gelen Patrik Bartholomeos’a iade-i ziyarette bulundu. Başkan Haydar Dulkadiroğlu ve yönetim kurulu arkadaşlarını makamında kabul eden Bartholomeos, misafirlerini son derece sıcak bir tavırla karşıladı. Önce Karadeniz gezisi ve izlenimleri hakkında görüşlerini aktaran Patrik, daha sonra Başkan Dulkadiroğlu’ndan dernek hakkında bilgi istedi. Dernek başkanı da derneğin tarihçesinden başlayarak bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetleri kısaca özetledi.

Nalbandyan: Top Türkiye’nin sahasında

Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan, Türkiye’nin uluslararası toplum temsilcileri katılımıyla imzalanan protokollerin onaylanması ve mutabakatların hayata geçirilmesi yönünde kendinde güç bulamadığını belirterek ″Uluslararası ilişkilerin en önemli ilkesi sağlanan mutabakatlara yönelik saygıdır. Türkiye imzalanan sözleşmelere yönelik saygısını gösteremedi. Böylece top Türkiye’nin sahasındadır″ dedi.

Bir Ermeni Anarşist: Aleksander Atabekyan

Aleksander Movsesi (Moiseevich) Atabekyan 2 Şubat 1868’de Çarlık Rusyası’nın Dağlık Karabağ Bölgesinin Suşi şehrinde doğdu. Baba, doktor Movses Atabekyan soyluluk ünvanına sahip olan varlıklı biri. Babası gibi doktor olan kızkardeşi, Suşi’de Taşnaksutyun Partisi’nin kurucu üyelerinden. A. Atabekyan da babası ve kız kardeşinden sonra ailenin üçüncü doktoru olmak üzere, 1886’da Suşi’deki lise mezuniyetinden sonra tıp okumak için Cenevre’ye geliyor.

Kilikya Ermeni Krallığı'nın Doğuşu

Kevork Galloşyan
Kilikya, Ortaçağ boyunca ve özellikle 11. yüzyıldan itibaren Ermeni coğrafyası haline gelmişti. Asıl Ermenistan’daki son Ermeni devleti Bagratuni Hanedanlığı’nın çöküşünden (1045) sonra başlayan göç dalgası ile Ermeniler Kilikya bölgesindeki çoğunluk haline geldi. 10. yüzyılın sonlarında Ermenistan’ı kendisine bağlamak isteyen Bizans İmparatoru doğrudan savaş açmasa bile bu yöndeki politikaları ile Ermeni Bagratuni Krallığı'nı zayıflatmaya çalışıyordu. Ermeniler ve Bizans arasındaki mezhep farkı da Bizans’ın hiçbir zaman görmek istemediği bir gerçekti. Ermenilere mezhep farklılığı üzerinden de baskı yapan Bizans, Ermenileri kendi mezhebine dahil edip böylece onların üzerindeki siyasî etkisini de güçlendirmeye çalışmıştı.

Soykırım Anıtı Oldubittiye Getirlebilir

Ermeni diyasporasının Cenevre'de sözde soykırım anıtı dikmek için uğraş verdiğini söyleyen Türkiye'nin 3'üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın torunu olan Batı İsviçre Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Bayar, Bu konuda bir oldubittiye getirilebilir mesele. Bu konuda bizim ve diplomatlarımızın uyanık olması gerekiyor dedi.

Fatih Akın “Kesik” Filmini Dipnot’a Anlattı: “Bu Bir Soykırım Filmi Değil”

Fatih Akın ilk önce Ermeniler teşekkür etti. Kimileri gözyaşları içinde Fatih Akın’ın elini sıktı ve çok etkilendiklerini söylediler. Fakat filmin Türkiye’de Türk izleyici tarafından nasıl karşılanacağını tahmin etmek güç. Filmde Osmanlı askeri son derece kötü kalpli ve acımasız olarak gösterilmiş. Filmdeki tek “İyi Türk” olan karakter askerilerin emrinde olan Mehmet adındaki bir sivil. Mehmet vicdan azabı ile karışık olarak Nazaret’in hayatını kurtarıyor ve kaçmasına yardım ediyor. Mehmet’in bir sahnede Nazaret’den özür dileyişi ise oldukça anlamlı…. Fatih Akın’a “Bu filme soykırım filmi denilmesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?” diye sorduğumda, kendisi “Bu bir soykırım filmi değil” diyor… Fatih Akın, “Kesik” filmi için, “Bu sadece bir film. Sadece bir film size 1915 olaylarını anlatamaz. Soykırım filmi çekecek olsaydım, çok daha öncesinden başlar, çok daha uzun bir dönemi kapsayan, belgesel türünde bir film çekerdim” diyor.

Ermenistan ve Türkiye Interpol milli büroları aktif işbirliğinde bulunuyor

Ermenistan ve Türkiye Interpol milli büroları aktif işbirliğinde bulunuyor. Açıklama bugün 23 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında Ermenistan Interpol Milli Bürosu Başkanı polis Albay Ara Fidanyan’dan geldi.

Ermeni amcamın peşinden - I-II

Amcam başı bulutlu, asi bir delikanlı olur. Söz dinlemez. Kardeşlerini değil, dayılarını tercih eder. Başka bir ses onu çağırır. Bir yaz günü çalan telefonda kırık bir Kürtçeyle (Kurmancî) konuşan sesi kulağımda çınladığı zaman, o olduğunu anladım. Spor giysileri satan dükkânın arkasındaki serinliğe geçip dizlerimin üstüne çöktüm. O, ağzında yuvarlanan her cümlenin başı ve sonuna solgun bir telaffuzla ”biray mi”yı (kardeşim) ekledikçe daha da ufaldım. Tezgâhtar kızın yetiştirdiği kolonyayı fark ettiğimde, köyde olduğunu, iki gün sonra geri döneceğini söylüyordu. Oğlumu aradım, Arthur amcanın sana selamı var” dedim. Arthur mu?” dedi, ama bu Hıristiyan ismi.” Evet” dedim, zaten senin amcan da Hıristiyan!”

Türk Kimliğinin İnşası Halkların Acılarıyla Yoğrulmuştur!

Sait Çetinoğlu
Literatürde kimlik, çıkış noktası itibariyle bir yandan kişisel yani doğuştan gelen bir takım referanslara dayandırılmasına rağmen, kimlik sonradan kazanılan ve kültürel kodlar üzerinden kurulan bir algı biçimidir. Tanıma ve tanınmayla ilintili olarak iki yönlü bir kavram olan kimlik Hem bireysel düzeyde ben kimim, hem de toplumsal düzeyde biz kimiz sorusuna verdiğimiz ve karşı taraftan aldığımız yanıt bireysel ve kültürel kimliğimizin cevabı olmaktadır. Dolayısıyla bütün kimlik algıları kesinlikle bir “öteki”ne ihtiyaç duyar. Türk kimliği de inşasında bu öteki ihtiyacını öncesinde gayrimüslimlerin şahsında sonrasında Türk olmayan kimliklerin şahsında cisimleştirmiştir.

Ermenilerin Ticarı-Ekonomık Faaliyeti ARAPKİR

Arapkir Ermenileri ekonomisinin temeli, zanaatlar, meslekler üzerine kuruluydu. Arapkirlilerin zanaatkârlığıysa tartışılmazdı. Şehrin genel uğraşısı, yılda 50.000 altın gelir getiren manusa işlemeciliğiydi. Manusa işlemeciliği XIX. yüzyılın ikinci yarısında büyük bir gelişme gösterdi. O zamanlarda da Arapkirli Ermeni tüccarlar, Erzurum, Muş, Halep, Konstantinopolis, İran, Mısır ve Etiopya’da şubeler açtılar.

Steinmeier Kafkaslar'a gidiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier bugün Azerbaycan ve Ermenistan'ı kapsayan iki günlük bir tura çıkıyor. Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "ziyaret ile Ukrayna krizine rağmen Avrupa Birliği Doğu Ortaklığı Programı'nın diğer üyelerindeki gelişmelerin göz ardı edilmediğinin ortaya konmak istendiği" belirtildi. Steinmeier'in temaslarında son dönemde alevlenen silahlı çatışmayla tekrar uluslararası kamuoyunun gündemine gelen Dağlık Karabağ sorununun öne çıkması bekleniyor.

Eskiden Asurilerin Patriklik merkeziymiş

Hakkari'deki Koçanis Kilisesi'nin restoresi için görüşmeler yapıldı. Hakkari'nin Konak Köyü'nde bulunan Koçanis Kilisesi'nin restore edilip ibadete açılması için görüşmeler yapmak üzere kente gelen Doğu Asuri Kilisesi Irak, Ürdün ve Rusya Metropoliti Mor Gewargis Sliwa, Koçanis Kilisesi'nin Asuriler açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Sliwa, kilisenin restore edilmesi halinde 100 yıl sonra Asuri halkı ile Kürtlerin bir araya gelebileceğini söyledi.

Güney Kafkasya'da Güvenlik Sorunları" Konferansı

USAK Başkan Yardımcısı Çolakoğlu: "2014 yılı içerisinde Kırım ve Doğu Ukrayna'nın bir sorun alanı haline dönüştüğünü görüyoruz. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Güney Kafkasya'nın 1990'llı yıllardan beri önemli güvenlik sorunlarının merkezi haline geldiğini belirterek, bu bölgenin Kırım ve Ukrayna sorunları çözülmeden Karadeniz'in işbirliği alanına dönüşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Uzman: Tahran, Ermenistan yeni atom santrali inşasına katılabilir

İran Araştırmaları uzmanı Vardan Vosanyan,  ″Ermenistan yeni nükleer santrali inşaatı, İran tarafının katılımıyla gerçekliğe dönüşürse, Ermenistan-İran ilişkileri kesinlikle yeni bir düzeye yükselir. Ben bunu stratejik ekonomik ilişkiler olarak adlandırırdım″ dedi. Uzman, ne yazık ki İran’a yönelik durumda engeller olduğunu sözlerine ekleyerek ″Muhtemlen İran’a yönelik yaptırımlar belli anlamda yumuşamışlardır. Ve yakın zamanda, Nükleer Programa yönelik müzakerelerde ilerleme sağlanırsa, bu yaptırımlar daha da yumuşar.

Trabzon’da ‘Hristiyan Vakfı’ kavgası

Trabzon’da ‘Hristiyan Vakfı’ kavgasıAyasofya’nın çevre düzenlemesiyle ilgili MHP’nin ortaya attığı iddialara Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı çok sert cevap verdi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli’nin, “Ayasofya etrafının kamulaştırma bedelinin arkasında Hristiyan Vakfı var” iddiasına cevap verdi. Başkan Gümrükçüoğlu, "Demeli’nin ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Varsa elinde belge açıklasın. Bedeller TOKİ tarafından ödenmiştir” diye konuştu.

Hrant Dink cinayetinde yeni gelişme!

Adalet Bakanlığı, İstanbul eski Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve 6 polisin, Hrant Dink cinayetinden soruşturulmasına izin verdi.

İstanbul'da '1915 Diyarbakır ve Kürtler' sempozyumu

İsmail Beşikci Vakfı (İBV) 25 Ekim Cumartesi günü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampüsünde “1915 Diyarbakır ve Kürtler” başlığıyla yürüttüğü sözlü tarih projesinin sempozyumunu gerçekleştirecek. 

Ermeni oyuncudan G.Saray'a zafer mesajı!

Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'ndaki üçüncü maçında Çarşamba günü Alman ekibi Borussia Dortmund'u konuk edecek.  Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'ndaki üçüncü maçında Çarşamba günü Alman ekibi Borussia Dortmund'u ağırlayacak. Mkhitaryan açıklamasında, "Zafer için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" sözlerini kullandı.

The Hyksos and the Ancient Armenids

Ancient peoples believed that mankind evolved in Armenia, built a high civilization, but was destroyed by a great flood, after which the remnants spread to all directions. Modern geology supports the view of a catastrophic local flood. Mythology and traditions of nations of antiquity confirm this belief. The Holy Bible places the Garden of Eden in Armenia and the genesis of human races around Mount Ararat upon which landed Noah’s Ark. But, probably, the greatest contribution of the Armenian highlanders to mankind has been the creation of the ALPHABETIC writing, synthesized from the "iron age" Armenian scripts (Metzamor) and "sacred writing" Egyptian glyphs.

İran'daki Vank Kilisesi 350 Yaşında

İran'ın İsfahan kentindeki Vank Kilisesinin kuruluşunun 350. yılı münasebetiyle düzenlenen törene farklı dinlerden temsilciler katıldı! İsfahan ve ülkenin güney bölgelerinde yaşayan Ermeniler'in önemli ibadet merkezlerinden Vank Kilisesi'nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene, Ermeniler'in önde gelen dini liderlerinden 1. Aram, İsfahan Belediye Başkanı Murtaza Şekainejad, Zerdüşt, Yahudi ve Müslüman din adamları katıldı.

Ermeni Sanatçı, Devlet Adamlarını Resmetti

Ermeni asıllı Türk vatandaşı ressam ve heykeltıraş Erol Sarafyan, 1997 yılından beri devlet büyüklerine yönelik yaptığı çalışmaları ‘9’uncu Kişisel Sergi’ adı altında 25 Ekim Cumartesi günü sergilemeye hazırlanıyor. Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi’nde sergilenecek eserlerin arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın portreleri bulunuyor. Sergide suluboya, yağlıboya ve karakalem teknikleri ile yaptığı 40 adet eserin yanı sıra aynaya bakarak kendisini çizdiği özel eseri de yer alıyor. (Ermeni asıllı değil ERMENİ. HYETERT)

Kürtler, Utanılacak Bir Tarihle Övünmemelidir

Tamer Çilingir
Kürt ulusunun, cumhuriyetle birlikte egemenler tarafından maruz kaldığı uygulama inkar ve imhadır. Her fırsatta iktidarın ’’barış sürecine’’ denk düşmeyen uygulamalarını eleştirirken, ’’Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda birlikte savaştık’’ vurgusu yapılarak, uğradıkları büyük haksızlık dile getirilirken yapılan hesaplaşma yanlış ve eksiklikler içeriyor. Kürtler bu hesaplaşmayı yaparken, İttihat ve Terakki’nin uygulamalarını, ’’Kurtuluş Savaşı’’ yalanını da, resmi tarihi de teşhir etmelidirler. Aksi durumda utanılması gereken bir tarihi savunma durumuna düşülür.

Türkiye’de İnanç Özgürlüğü Hakkını İzleme Raporu Yayınlandı – Temmuz 2013 – Haziran 2014

Özet Değerlendirme
• Türkiye'de düşünce, vicdan, din veya inanç özgürlüğü hakkı yasalarla genel olarak tanınsa da, mevzuat ve uygulamadaki eksiklikler ciddi kısıtlamalarla sonuçlanmaktadır.
• Din veya inanç temelli nefret söylemi ve farklı inanç gruplarını hedef alan ve özellikle ibadet yerlerine yöneltilen saldırılar devam etmektedir.
• Türkiye’nin inanç özgürlüğü hakkıyla ilgili olarak 9. Madde’yi ihlal ettiğine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen kararlarla ilgili olarak, benzer ihlallerin gerçekleşmemesi için yapılması gereken mevzuat değişiklikleri yapılmamıştır.

Ermeni cemaatinde patrik kavgası

Patrik Mesrob MutafyaPatrik Mesrob MutafyanPatrik Mesrob Mutafyan’ın rahatsızlığı sonrasında görevi Aram Ateşyan’ın 7 yıldır vekaleten yürütmesi Ermeni cemaatini böldü. Vekalet sisteminin patriklik makamına zarar verdiğini düşünenler seçim isterken bazı din adamları Mutafyan’ın iyileşeceğine inanıyor. (Elbette dindarlar mucizeye inanır. Ancak burada mucize beklemek nedeniyle seçim yapılmaması söz konusu değil. Ruhani Meclis kilisenin geleneklerini dikkate alarak eş patrik seçimine karar verdi ve seçimi yönetmek üzere atanan -ve tam bir yanlış adlandırma ile müteşebbis heyet denen- seçim kurulu hiçbir sivili ilgilendirmediği halde eş patrik seçimine karşı çıkarak, bu duruma düşmemize neden oldu. Geleneklerde eş patrik seçim yokmuş, peki, müteşebbis heyet var mıydı geleneklerde. Çaresizlikten ortaya çıkarıldı ve haksız ve hukuksuz yaptığı girişimler yüzünden bu duruma düşüldü.  Bu gün eş ya da yeni patrik seçimi olacaksa buna karar verecek olan tek yetkili merci, -patrikliğin tek yasal organı olan- Ruhani Meclistir. Ne acıdır ki seçim engellenirken ses çıkaramayanlar, engelleyenlere deste çıkanlar bu gün seçim istiyor. Vay kez Kağak... HYETERT)

Şarmazanov: Bugünkü Türkiye inkar politikasına devam ediyor

Yahudi Holokost’undan farklı olarak, Ermeni halkı kendi anayurdunda soykırımına uğramıştır. Beyanat «Batı Ermenleri Ulusal Kongresi» uluslararası toplumsal kuruluşu forumunda yaptığı konuşma esnasında Ermenistan Millet Meclisi Başkan yardımcısı Eduard Şarmazanov’dan geldi. Türkiye yönetiminin cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan şahsında uluslararası topluma sunmaya çalıştığı hikayelerin gerçeklikle hiçbir alakasının olmadığını kaydeden Şarmazanov ″Katili ve kurbanı aynı düzlemde gözlemlememek gerek. Hepimiz de Hırstiyan halkların ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu satında yaşayan Ermeni halkının yok edilmesinin 1914 Birinci Dünya Savaşı öncesinde planlandığını biliyoruz.″ dedi.

Gül-Sarkisyan görüşmesinin perde arkası aralandı

Gerald MacLean’in yazdığı “Abdullah Gül and The Making of Modern Turkey” adlı kitapta, 11’inci Cumhurbaşkanı Gül’ün Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’la 2008’de görüşme kararını, gazeteci Murat Yetkin’in Sarkisyan’la yaptığı röportajı okuduktan sonra aldığı öne sürüldü.

İran cumhurbaşkanı: Ermeni tarafının inisiyatiflerine destek olmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ermenistan başbakanı Hovik Abrahamyan’ın İİC’ne ziyaretini memnuniyetle karşılayarak, bunun Ermenistan-İran  dostluk ilişkilerinin önümüzdeki süreçte farklı alanlarda derinleşmesine katkıda bulunacağını belirtti. İİC cumhurbaşkanı, İran’ın Ermeni tarafının inisiyatifleri yanısıra ortak projelerin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti. Taraflar özellikle enerji, tarım, kültür alanlarında olmak üzere bir dizi alanda işbirliğinin derinleşmesi ve genişlemesinin önemine dikkat çektiler.

Önce kilise, sonra cemevi

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, pazar mesaisinde ibadethaneleri ziyaret etti.İlk olarak İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı (İ.P.K.V.) Altıntepe Protestan Kilisesi’ni ziyaret eden Başkan Kılıç, İ.P.K.V. Başkanı Temur Topuz ve ibadeti yöneten Pastör Carlos Madrigal ile bir araya geldi. İbadetin bir bölümüne katılma imkânı da bulan Kılıç yaptığı konuşmada, bu ibadethaneyi seçimlerden önce de ziyaret ettiğini belirterek, “Bu ikinci ziyaretim ancak yaptığınız çalışmaları ve kilisemizin durumunu takip ediyorum. Tanrı sizi doğrulardan ayırmasın. Azınlık kültürünün ne olduğunu iyi biliyorum. Uzun yıllar Almanya’da yaşadım ve durumu gayet iyi biliyorum. Maltepe’de şu kültürü yaymak istiyorum; bir gün hep beraber camiye, bir gün cemevine, bir gün kiliseye gidebilmeli ve kardeşliğimizi geliştirmeliyiz” dedi.

Diyarbekir’in soykırım zenginlerinden Pirinççizadeler

Ayşe Günaysu
Ermeni ve Süryani soykırımını anma günü 24 Nisan yaklaşıyor. Ben izleyemedim, anlattılar. İMC TV’de Azı Karar Çoğu Zarar programında Diyarbekir’de sokaktaki insanlara mikrofon tutulmuş ve Ermeniler sorulmuş. İstisnasız hepsi de Diyarbekir’de Ermenilere yapılanları bildiklerini, bundan duydukları üzüntü ve utancı dile getirmiş. Aynı söyleşilerin İstanbul’da, mesela Eminönü’nde yapıldığını düşünün. Böyle konuşan çıkar mıydı dersiniz?

Armenian kingdom of Mitanni (One House in Armenian)a

Egyptian sources call Mitanni "nhrn", which is usually pronounced as Naharin/Naharina  from the Assyro-Akkadian word for "river", cf. Aram-Naharaim. The name Mitanni is first found in the "memoirs" of the Syrian wars (ca. 1480 BC) of the official astronomer and clockmaker Amememhet, who returned from the "foreign country called Me-ta-ni" at the time of Thutmose I. The expedition to the Naharina announced by Thutmosis I at the beginning of his reign may have actually taken place during the long previous reign of Amenhotep I Helck believes that this was the expedition mentioned by Amenhotep II. (Armenian kingdom of Mitanni (Aram-Nahrin/Nairi)

Azerbaycan'dan "Amerika'nın Sesi"ne İtiraz

Azerbaycan, işgal altındaki Yukarı Karabağ'da yaşayan Ermenilerle ilgili program hazırlayan "Amerika'nın Sesi" radyosunu eleştirdi. Radyonun, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'da yaşayan Ermenilerin hayatının anlatıldığı programı yayımlamasının ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Vekili Hikmet Hacıyev, programın tarafsızlık ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Rencontre-débat avec Hasan Cemal


wo ways you can protect Armenia from toxic pollution


Halkların Dil Kursları Başlıyor !

'Anadil Yüreğin Kapısıdır' Şiarıyla Halkların Dillerini Yaşatıyoruz.
Bu Sene Açılacak Kurslar:
Kurmanci
Zazaki 
Ermenice
Hemşince
İspanyolca
İngilizce
Dil Kurslarımıza kayıt ve detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz. İletişim No: 0 532 518 05 70 

Cihangiri: Ermenistan-İran ekonomik bağları siyasi bağların gerisinde

Başbakan Hovik Abrahamyan İran İslam Cumhuriyeti (İİC) cumhurbaşkanı I. yardımcısı İshak Cihangiri’nin davetiyle İran’ı ziyaret etti...Cihangiri, ekonomik ilişkilerin varolan siyasi diyalog yüksek düzeyinin gerisinde olduğunu belirtti ve başbakan Abrahamyan’ın resmi ziyaretinin ekonomik işbirliğinin canlandırılmasına katkıda bulunacağına güvenini belirtti.

Fatih Akın: Almanlar, en azından Ermeni katliamından haberdar olup engellememe suçunu işledi

Semra Çelik
'Beni cesaretlendiren Hasan Cemal'in kitabı oldu'. Yönetmen Fatih Akın, Türkiye'de gösterime girmeden bazı çevrelerden ölüm tehditleri ve mesajları aldığı The Cut'ın, soykırım üzerine bir film olmadığını ve filmde politika yapmadığını dile getirdi. Akın, soykırım konusunda kendisini cesaretlendiren kişinin gazeteci-yazar Hasan Cemal'in yazdığı 1915 Ermeni Soykırım kitabı olduğunu belirterek, "Eğer o dönemin sorumlu paşalarından Cemal Paşa’nın torunu bu sözcüğü kullanıyorsa ben de kullanabilirim diye düşündüm. Bu kitap her kitapçıda satılıyor. Vitrinlerde sergileniyor." dedi.

Cumhuriyetin batılılığı değil mesele, olamayışı son bölüm

Sevan Nişanyan
Elitizm bu ülkeye Cumhuriyetle ya da modernleşmecilerle gelmedi ki? Devlet seçkinlerinin burnundan kıl aldırmaz kibri, Osmanlı kültürünün en belirgin özelliğidir. Kendi halkını reaya yani “davar” diye adlandırılan bir rejimden başka ne beklersin? Devlet dışındaki aktörlerin manevi ve siyasi özerkliği fikrine yabancı olan bir kültürden ne beklersin? Şimdiki İslamcı popülistlerin Osmanlıcılığına kulak asma, Osmanlı’ya dair cehaletleri diğer her konudaki cehaletlerinden az değildir. Osmanlı seçkinlerinin gözünde halk- ister Müslim ister gayrimüslim olsun- napaktır, yani “pis”; bihissü idraktir, yani “duyarsız ve kavrayışsız”. Osmanlı eliti devletin elitidir; halkı en iyi ihtimalle sadık kul, en kötü ihtimalle cahil ve zararlı bir mahluk olarak görür.

Bogos Mouradian: Soykırım hala devam ediyor

Diaspora Ermenilerin varlığı 1895’lere dayanıyor. İlk göç Abdulhamid katliamlarından sonra gelenlerin oluşturduğu topluluktur. Sonra 1915 soykırımdan kurtulanlar, onların çocukları, zaman içerisinde bölüm bölüm Avrupa’ya ve Amerika’ya göç vererek bu yapılanmayı oluşturdu. Türkiye’de kalanların önemli bir kesimi de 1960 yılında 6-7 Eylül pogrom olaylarından sonar gelmeye başladı. Kürdistan ve Türkiye’deki cunta olayları ya da orada baskı olayları geliştikçe insanlar da peyder pey buralara göç etmeye başladı. 1971 yılında da aynı olay gündeme geldi ve özellikle 1980 sonrasında Türkiye toprakları denilen yerlerde yaşayan Ermenilerin önemli bir kesimi ülke dışına çıkmak zorunda kaldı.

Seyit Rıza Ve Dersim Dosyasındaki Bazı Ayrıntılar Üzerine

Hovsep Hayreni
1937-38 Dersim jenosidi artık bütün boyutlarıyla tartışılırken, Seyit Rıza’nın idamıyla ilgili karanlıkta kalan yönler de sorgulama konusu oluyor. Bunlardan birisi Seyit Rıza’nın yaşının gerçekte ne olduğu ve kanunen belirli hangi yaş haddine rağmen nasıl idama götürüldüğüdür. Bir diğeri idamların ve mezarsız bırakma olayının tam o gece Elazığ’a gelen Atatürk’le ilişkisi, onun iradesinin rolü meselesidir. Bir öteki, yargı aşamasında Seyit Rıza aleyhine yürütülen karalama kampanyası ve kullanılan malzemelerin içyüzü konusudur. Daha başka irdelenmeye değer gizemli noktalar vardır ve yapılanların özü bazen ayrıntılarda gizli olduğu için bunların elden geldiğince aydınlatılması yararlı olacaktır.

ANTEP

Antep Ermenileri ekonomik anlamda şahane bir duruma sahiplerdi ve refah içerisinde yaşıyorlardı. Onlar uyanık, becerikli, başaran, çalışkan ve ilerleyen zamanın ruhunu algılayan insanlardı. Şehrin hemen tüm ticareti, zanaatlar, mesleki atölyeler, üretim yerleri onlara aitti. Yerli tüccarlardan bazıları Mısır ve başka yerlerde de ticari şirketler kurmuşlardı. Nazaretyan kardeşler, Cebeciyan kardeşler, Aşçıyan, Leylekyan, Barsumyan, Hovhannes Kürkçüyan, ve diğerleri bu tüccarlardandı. Oldukça zengin birçok Ermeni’den biri de Asadur Ağa Nizipliyan’dı.

Halloween Party 2014


OIA/ Halloween Party 2014


When:October 26, 2014 @ 2:00 PM - 5:00 PM
Where:OIA Center
Categories:
Kids Club

Atina’da Asuri-Süryani Soykırım Anıtı dikildi

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Asuri-Süryani, Soykırım Anıtı (Seyfo) dikildi. Dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce kişinin katıldığı açılışta konuşan Seyfo Center Başkanı Sabri Atman, Türkiye'nin 1915 yılında, Ermeni, Asuri-Süryani halklarına yönelik yaptığı katliam ile yüzleşme çağırısı yaptı. Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1915 yılında, Hıristiyan halklara karşı yapılan soykırımda katledilen, Asuri- Süryaniler için Yunanistan’ın başkenti Atina’nın St.Spyridon Square Meydanı’nda Soykırım Anıtı dikildi.

ՀԱՅՈՑ ՄԵԾ ԵՂԵՌՆԻ ԶՈՀԵՐՈՒ ՅԻՇԱՏԱԿԻՆ ՆՈՒԻՐՈՒԱԾ ԽԱՉՔԱՐԻ ՕԾՈՒՄ ԳԵՐՄԱՆԻՈՅ ՄԷՋ:

19 Հոկտեմբեր 2014 կիրակի օր, կեդրոնական Գերմանիոյ Ռայնալթ-Ֆալց  եկրամասի  Քօպլէնց քաղաքի  հարակից Նոյվիտ քաղաքի մայր հրապարարակին մէջ, Նոյվիտի Հայ Համայնքի նախաձեռնութեամբ եւ  համայնքի նախագահուի Տիկին Ժէնիկ Չաթակի եւ բարեկրօն Սրկ.Սայաթ Պօյաճեանի մասնաւոր  ջանքերով կանգնուեցաւ "Խաչքար" մը որը, կը նուիրուի Հայոց մեծ եղեռնի բիւրաւոր զոհերուն  յիշատակին.Յուշարձան խաչքարի  նուիրատուն է Հայաստանաբնակ գնդապետ Պր.Վահան Արսէնեան, խաչաքարը պատրաստուած է հայկական "Տուֆ" քարէ:

''Birth Right Armenia'' Organizasyonu - Söyleşi

25 Ekim Cumartesi günü, saat 17:00'da Getronagan Lisesi'nden Yetişenler Derneği'nde Hayastan'dan misafirimiz Sevan Kabakian'ı ağırlayacağız. 'Birth Right Armenia'' programının tanıtımının yapılacak.

Fatih Akın'ın filmine resmi tarihin dışına çıkamadığı eleştirisi

Elif Yıldırım / Demokrat Haber İsviçre
İsviçre’de yayınlanan Der Bund isimli gazetede eleştirildi… İsviçre’de yayınlanan Der Bund isimli gazetenin Kültür ekinde 8 Ekim tarihinde Rudolph Jula imzası ile yayınlanan yazıda, The Cut filmi ile oldukça hassas bir konu olan Ermeni soykırımını konu edinen Akın’ın aslında Türkiye resmi tarih tezlerine tamamen uyan bir anlatım seçmiş olması ağır bir dille eleştiriliyor. Ermeni ve Yahudi halklarının trajedilerinin anlatıldığı ‘Piyanist’, ‘Schindlerin Listesi’, ‘Ararat’ gibi filmlerin yanında Akın’ın filminin çok yüzeysel kaldığı eleştirisi yazıda ilk göze çarpan nokta.

Almanya'da sözde Ermeni soykırımı iddialarına protesto

Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen miting ile sözde Ermeni soykırımı iddiaları protesto edildi. Almanya'da en fazla Türk'ün yaşadığı eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya'da (KRV), sözde soykırım iddialarının okullardaki tarih kitaplarında farklı ele alınması protesto edildi. KRV Eyalet Meclisi (Landtag) önünde "Dialog für Frieden - Barış İçin Diyalog Derneği" tarafından organize edilen protesto gösterisine farklı görüşlerden gruplar katılarak destek verdi.

The Evolution of the Armenian Alphabet/Ermeni Alfabenin Evrimi


Türkiye ve 1. Dünya Savaşı’nda onun müttefiki devletler Batı Ermenilerinin haklarını hesaba almalı

Batı Ermenileri Ulusal Kongresi (BEUK)Uluslararası Sivil Toplum Teşkilatı Başkanı Suren Seraytaryan Yerevan’da düzenlenen konferansta konuşma yaparken bir kaç önemli konuya değindi. Seraytaryan, Batı Ermenilerinin de hukuk bağlamında tartışılmaz, zaman aşımı olmadan hakları olduğunu artık anlamak zorunda kaldığını belirtti. Ona göre Türkiye ve 1. Dünya Savaşı’nda onun müttefiki devletleri bu hakları hesaba almalı. Seryataryan, zafer için Ermeni halkını büyük  fedakarlığını  en önemli anda unutan ve görmezden gelen savaş galibi ülkelerin de Batı Ermenilerinin haklarını  hesaba almaları gerektiğini dile getirdi.

Ermeni cemaatinde patrik kavgası

Mert İnan
Patrik Mesrob Mutafyan’ın rahatsızlığı sonrasında görevi Aram Ateşyan’ın 7 yıldır vekaleten yürütmesi Ermeni cemaatini böldü. Vekalet sisteminin patriklik makamına zarar verdiğini düşünenler seçim isterken bazı din adamları Mutafyan’ın iyileşeceğine inanıyor. (Elbette dindarlar mucizeye inanır. Ancak burada mucize beklemek nedeniyle seçim yapılmaması söz konusu değil. Ruhani Meclis kilisenin geleneklerini dikkate alarak eş patrik seçimine karar verdi ve seçimi yönetmek üzere atanan -ve tam bir yanlış adlandırma ile müteşebbis heyet denen- seçim kurulu hiçbir sivili ilgilendirmediği halde eş patrik seçimine karşı çıkarak, bu duruma düşmemize neden oldu. Geleneklerde eş patrik seçim yokmuş, peki, müteşebbis heyet var mıydı geleneklerde. Çaresizlikten ortaya çıkarıldı ve haksız ve hukuksuz yaptığı girişimler yüzünden bu duruma düşüldü.  Bu gün eş ya da yeni patrik seçimi olacaksa buna karar verecek olan tek yetkili merci, -patrikliğin tek yasal organı olan- Ruhani Meclistir. Ne acıdır ki seçim engellenirken ses çıkaramayanlar, engelleyenlere deste çıkanlar bu gün seçim istiyor. Vay kez Kağak... HYETERT)

Ermenilerle helalleşmek

Recep Güvelioğlu - Çukurova Ünv. İlahiyat Fak.
Soykırımı kabul etmeden yapılacak bazı girişimler, kalıcı ve sürekli olmaları kaydıyla Türkiye hakkında en azından bir iyi niyet yaratabilir. Bunları iki kategoride görmek mümkün… Türkiye hakkında en azından bir iyi niyet yaratabilir. Bunları iki kategoride görmek mümkün. Birincisi, Ermenistan’dan Türkiye’ye kaçak girişlere göz yumulması ve böylece oradaki sefaletten kaçıp çalışarak bir şeyler yapmak isteyen Ermenilere imkan sağlanmasıdır. Bunları bazı aklı evvellerin öne sürdüğü gibi yakalayıp iade etme tehdidinde bulunmak en azından ayıptır… Ermeni vatandaşlarımızın konumundan söz dahi etmiyorum. Ben neysem, Cumhurbaşkanı neyse, onlar da aynı bu memleketin vatandaşıdır. İkinci öneri ise biraz farklı. Ani, Ermeniler için kutsal bir mekandır. Alparslan’ın Anadolu’ya girdiği kent de Ani’dir. Bizler için de önemlidir. Ayrıca Mecusi altarları bile durur. Yıllardır sadece yağmalanmış hiçbir şey korunamamıştır. Tam Ermenistan sınırındadır. Türkiye’nin, Akdamar’da yaptığı güzel faaliyeti en kısa zamanda uluslararası danışmanlar ve yabancı restorasyon firmaları tarafından Ani’de de yapmasını, binaların canlandırılmasını ve sonra bu kentin Ermenilere de açılmasını, pasaport değil de nüfus kağıdıyla gelip kendilerince kutsal mekanları ziyaret etmelerinin sağlanmasını önermekteyim.

Ankara’ya Ermeni soykırımı kitabı

Erivan’da bulunan ‘Ermeni Soykırımı Müze ve Enstitüsü’ Direktörü Hayk Demoyan, 1915 olaylarının dış basındaki yansımalarını incelediği yeni kitabını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘na göndereceğini açıkladı. Demoyan 6 yıl üzerinde çalıştığını belirttiği kitabında, 19’uncu ve 20’nci yüzyılda İngiltere, Fransa, ABD, İtalya, Rusya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Norveç basınında 1915 olayları ile ilgili çıkan haberleri derledi...Demoyan, “Bundan sonra, Ermeni soykırımı ile ilgili tüm kitaplar bahsettiğim adreslere gönderilecek” dedi. 

Kulesi top mermisiyle yıkılan kilisedeki sabah kahvesinde tüten acı hatıralar

Hasan Cemal / hsncml@t24.com.tr
On gün önceydi. Diyarbakır’da yolum yine Gâvur Mahallesi’nden geçti. Sabah vakti erken daracık, kargacık burgacık taş sokaklarda dolaşırken, kendimi Surp Giragos Kilisesi’nin önünde buldum.
14. yüzyıldan kalma bir Ermeni kilisesi.Restore edilmiş hâlini ilk kez görüyorum. Upuzun kulesi de dikilmiş.Soğan başlı bir kule. “Bu kuleyi 1915’te Nurettin Paşa’nın topları yıkmış…” diye anlatıyor Şeyhmus Diken, “Sarı pirinçten 128 kiloluk çanı da Moskova’da dökülüp getirildi.”

Altın Portakal ödülleri verildi

Gecede "En iyi film" ödülü, Kutluğ Ataman'ın "Kuzu" filmine verildi. Ataman, ödülünü İranlı yönetmen Abbas Kiarostami'den aldı. Ataman, bir sanatçının kendi ülkesinde değer görmesi kadar büyük bir hediye olmadığını belirterek, "Sizler bana bu hediyeyi verdiniz. Hepinize çok teşekkür ederim" dedi. "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü, "Kuzu" filminde canlandırdığı  "Medine" karakteriyle Nesrin Cavadzade'nin oldu... "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü, "İtirazım var" filmindeki rolüyle Serkan Keskin ile "Annemin Şarkısı" adlı filmdeki performansıyla Feyyaz Duman paylaştı.