Etiketler

Mehmet Eymür: MİT'ten Hiram Abas ile Alaattin Çakıcı Ermenileri öldürdü!

Arzu Yıldız
MİT''in faili meçhul davasına gönderdiği Eymür'ün ifadesi… ASALA'ya yönelik" MİT operasyonlarından söz ederken teşkilatın Alaattin Çakıcı ile temas kurduğunu belirten Eymür, bu ilişkiyi  "Gerek Ermeni-ASALA faaliyetleri sırasında, gerekse PKK faaliyetleri ile ilgili yurt dışı çalışmalarda ihtiyacımız vardı. Normal adamlara yaptırmak mümkün değil. Vurucu kırıcı adamlara ihtiyacımız var" sözleriyle gerekçelendiriyor… Hiram Abas'ın Alaattin Çakıcı ile birlikte "Beyrut'ta Ermenileri öldürdüğünü" de aktarıyor. Eymür, ifadesinin bu bölümünde Çakıcı için, "Atina’da Agop Agopyan’ı bu öldürdü ve Beyrut’ta Hiram Bey ile Ermenileri öldürmüş" diyor… Daveti üzerine gittiği Semra Özal'ın, "kızı Zeynep Özal'ın etrafı Ermeni dolu bir davulcuya kapılmasından" yakındığını "Acaba Ermenilerle bir tertip içine mi giriyoruz" diye sorduğunu  ve istihbarat istediğini" aktaran Mehmet Eymür, daha sonra "Kızınızı çekmeniz lazım bu muhitten" yolunda görüş ilettiğini anlatıyor.

Azınlıkların TEOG beklentisi

Hazırlayan: Nuran Çakmakçı
Ermeniler kendi dillerinde din sınavı, Rumlar ise muafiyet istiyor. 1 okul hariç Museviler yine muaf tutulacak…  Ermeni ve Rum okulları ise bakanlığa TEOG din kültürü sınavları için farklı önerilerde bulundu. 8’inci sınıf öğrenci sayısı 200 olan Ermeni okullarının önerisi, din sınavının ya Ermenice yapılması ya da kendi öğretmenlerinin okulda yaptığı sınavlardan birinin TEOG puanı olarak hesaplanması. 8’inci sınıf toplam öğrenci sayısı 16-18 arasında değişen Rum okulları ise din dersinden muafiyet isterken, öğrencilerinin puan olarak olumsuz etkilenmemesini, tam puan verilmesini öneriyor. Rum okulları ayrıca matematik ile fen ve teknoloji derslerini de Rumca işlediği için öğrencilerinin bu derslerden de muaf olmasını istiyor ancak bu konuda çok umutlu değiller. Bu yıl için öncelikleri öğrencilerinin din kültürü sınavından muaf olması ve puan kaybı yaşamaması.

Armenians and Armenian Photographers in the Ottoman Empire

Curator’s Choice #16: Julia Grimes From The Getty Research Institute
Julia Grimes, research assistant at the Getty Research Institute, introduces a fascinating selection of images from the Pierre de Gigord Collection detailing Armenian life in the 19th-century Ottoman Empire, many from the studio of Armenian photographers Pascal Sebah and the Abdullah Frères. Benefiting from the continued generosity of French photograph collector Pierre de Gigord, the Getty Research Institute (GRI) has assembled an extensive collection of images documenting the 19th-century Ottoman Empire, specifically the area which we know now as Turkey. 

1915-22 yılları arasında New York Times gazetesinde yayınlanan haberlerin derlemesi III-IV-V

Çeviren Ayşe Günaysu
Ermeni Kadınlar Açık Artırmayla Satılıyor - 29 Eylül 1915
Bernstorff Şimdi de Kabahati Ermenilere Buluyor - 28 Eylül 1915
Ermenilere Yapılan Korkunç Muamele Doğrulandı - 27 Eylül 1915
Misyon Heyeti Çağrı Yapıyor - 25 Eylül 1915
Ermenistan Yok Olma Tehdidi Altında - 25 Eylül 1915
500.000 Ermeni’nin Yok Edildiği Bildiriliyor - 23 Eylül 1915
Bryce Ermenistan’a Yardım Etmemizi İstiyor - 21 Eylül 1915
Misyonlar Heyetine Türklerin Yaptığı Vahşet Aktarıldı - 17 Eylül 1915
Ermenistan Can Veriyor - 17 Eylül 1915
Morgenthau’a Cevap Olarak Ermenileri Astılar - 16 Eylül 1915

Patrikliğin Resmi Sitesi Hizmete Girdi

Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin resmi haberlerini yayınlamak için kullanılan www.lraper.org sayfası, son zamanlarda teknik sorunlar nedeniyle güncellenmesi imkânsız hale gelmişti. Bu nedenle, Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın talimatı ile yeni bir web sitesi hazırlama çalışmaları başladı. Uzun süren çalışmalar neticesinde Patriklik Makamı’nın güncel yeni internet sayfası www.turkiyeermenileripatrikligi.org hazırlandı.

Turkishny tarafından yayımlanan Menendez, Rum ve Ermeni Lobilerini Hayal Kırıklığına Uğrattı başlıklı haber gerçeği yansıtmıyor

Aşağıda ilettiğiniz makalelerden New Jersey Senatörü Robert Bob Menendez'in (Demokrat) geçtiğimiz Salı günü ABD'de yapılan senato ara seçimlerini kaybettiğine dair haber, gerçek dışıdır. Zira Robert Menendez 2014 seçimlerinde seçime dahi katılmamış, son 2012 seçimlerinde New Jersey'den senatör seçilmiş olup 2018 yılına kadar NJ senetörüdür. http://hyetert.blogspot.com.tr/2014/11/menendez-rum-ve-ermeni-lobilerini-hayal.html

Ermeni Soykırımına ilişkin Danimarka arşivlerinden görgü tanığı kayıtları: Digin Versjin

İzleyen metin Danimarkalı misyoner kuruluşu Kadın Misyoner Çalışanlar (Kvindelige Missions Arbejdere; KMA) (2) arşivinde Danimarka dilinde bulunan Uygulama Defterindeki el yazması  kayıtlardır. Tatbik Defteri hepsi I. Dünya Savaşı ve Ermeni Soykırımı esnasında veya hemen sonra, Danimarkalı KMA’nın Anadolu-Osmanlı İmparatorluğunda Mezre’deki (Mamüret-ül Aziz, Elâzığ) misyoneri Karen Marie Petersen’in yazıya döktüğü, olaylardan sağ kurtulan diğer kimi itirafların kayıtlarını içermektedir; el yazması örneğin imzalı mektuplar ve kartpostallarla bir bütünlüğe kavuşmaktadır. Bu kayıtların çoğu burada yayımlanacaktır.

Maritsa Küçük için 12 Kasım Çarşamba Günü Çağlayan Adliyesindeyiz

Hrant Kasparyan
12 Kasım 2014 Çarşamba
Saat: 10:00
Çağlayan Adliyesi - C Kapısı

ՕՐԷՆՔ, ԵԿԵՂԵՑԻ ԵՒ ՄԵՆՔ

Կասկած չկայ մեր մտքին մէջ որ Մխիթար Գօշի մօտեցումը արդար արտայայտութիւնն է իր կրօնաւորական կեանքին, որուն ակունքն է Աստուածաշունչը: Նման հայեցակէտ կը տիրապետէր նաեւ հին եբրայական իրաւաբանական կեանքին մէջ, ուր դատաւորները կը կոչուէին «Աստուծոյ մարդիկ» տիտղոսով: Ահաւասիկ ելլելով այս սկզբունքէն, Մխիթար Գօշ կ'ուզէ որ դատաւորները ըլլան մաքուր անձնաւորութիւններ, օժտուած մտաւոր եւ բարոյական բարձր յատկութիւններով. «պարտ է դատաւորին հմուտ լինել եւ քաջուսումն, եւ հանճարեղ, եւ գիտուն Սուրբ գրոց եւ ամենայն մարդկային իրաց: Զի անսխալ զդատաստանն առնիցէ: Պիտոյ է եւ կատարեալ գոլ հասակաւն, եւ ուշիմ, մտաւոր եւ զգաստ, զի մի' յոչ իմանալոյ ի հարկէ սխալանս գործիցէ » (նախդ. Գլ. Ե. Էջ 26):

Çemişgezek / Çımışgadzak

Çemişgezek, Kharpert’in kuzey-batısında ve oradan 12 saat uzaklıkta bulunan küçük, şirin bir kasabaydı. Dersim sıradağlarının sonsuz taş ve kayalıkları arasında, sayısız bahçeler içerisine gömülmüş bir adayı andırıyordu. Doğasından aktif, usta zanaatkâr, eğitilmeye meyilli Çemişgezekli, çok eski zamanlardan beri, kendi yerinde barınamazcasına, hep gurbete çıkarak, Konstantinopolis, Halep, Trabzon vb. gibi daha nice yerlerde bulunan gurbetçiler içerisinde refah düzeyi oldukça yüksek olarak yaşardı.

Türk bakan Ermeni gazeteciyi ödüllendirdi

Türkiye Spor ve Gençlik bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul’da yayımlanan Luys dergisi sahibi, gazeteci Aram Kuran’ı Ermeni-Türk dostluk ilişkilerinin pekişmesine katkıları vesilesiyle özel ödüllen taltif etti.

Charles Aznavour ödülünü Paris'te aldı

Ermeni asıllı dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour, Altın Çınar Ödülü'nü Fransa'nın başkenti Paris'te aldı. Ünlü organizatör Erkan Özerman, Ermeni asıllı dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour ile Paris'te buluştu. Paris’te lokantada öğle yemeği yediler. Yemek 3 saat sürdü. Masada; Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Charles Aznavour, organizatör Erkan Özerman, ünlü müzik topluluğu Chico&Gypsies’in kurucusu Chico ve Chico’nun hayat arkadaşı Ghade Şakir (Ünlü hayırsever merhume Semiha Şakir’in kızı) vardı.

Türk Ermeni sorununa bu roman ilaç gibi geldi

Ayça Türkmen
Dünya ve Ulusal basının konuştuğu Arsine Ermeni meselesine farklı bir bakış açısı getiriyor. 2012 yılında kaleme alınan "Tehcirde Bir Ermeni Kızı" repliği ile "Arsine" romanı, Ermeni meselesinde bakış açısını çok değiştiren ve bir o kadar da çok gündem olmayı başaran bir eser. 2015 yılında Türk-Ermeni sorununun 100. yılında tartışmalara açık olan ve "Tarihe Tanıklık Etmenin Aşk Hali" ile iki millet arasındaki bir asıra dayalı sorunun, farklı bir bakış açısıyla ele alınmasını sağlayan eser, Türk ve Ermeni okuyucularından yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

The Bodiless Powers

Every year, a Saturday in early November brings us to one of the more unusual observances of the Armenian Church calendar: the feast day dedicated to the holy archangels Michael and Gabriel. We’ll greet it again this weekend, on November 8. Angels in popular culture seem like benign, even childlike beings.

1915-22 yılları arasında New York Times gazetesinde yayınlanan haberlerin derlemesi.

Çeviren Ayşe Günaysu
Türkiye Savaş Liderlerini Mahkum Etti -            13 Temmuz 1919
Bir Milyon Ermeni Öldürüldü ya da Sürüldü -    15 Aralık 1915
Bir Kadın Ermeni Katliamlarını Anlatıyor -        12 Aralık 1915
Papa Kayser’e Yeni Bir Talepte Bulunabilir -     09 Aralık 1915
Ermenilerin Dağlarda Kahramanca Direnişi -     27 Kasım 1915
Ermenilere Yardım Türkiye Tarafından Engelleniyor - 01 Kasım 1915
Bir Türk Ermenileri Nasıl Tanıyor? -                   18 Ekim 1915
Türkiye’deki Işık Sönebilir -                                19 Ekim 1915.
Binlerce Kişi Ermenilerin Katlini Protesto Etti - 18 Ekim 1915
Türk Yetkili Katliamları İnkâr Ediyor -               15 Ekim 1915

1915-22 yılları arasında New York Times gazetesinde yayınlanan haberlerin derlemesi II

Çeviren Ayşe Günaysu

Ermeni Liderler Celal Beye Cevap Verdi - 17 Ekim 1915
Morgenthau Katliamların Yeniden Hız Kazandığını -  Bildiriyor - 12 Ekim 1915
Vilayetler İçin Hiçbir Şey Yapamadı - 10 Ekim 1915
Ermenilere Yapılan Mezalimi Savunuyor - 10 ekim 1915
Yapılan Hesaplara Göre 800.000 Ermeni Yok Edildi - 7 Ekim 1915
Van’da Türklerin Başında Bir Alman Vardı - 6 Ekim 1915
Hükümet Ermenistan İçin Uyarıda Bulundu - 4 Ekim 1915
Ermenistan’dan Korkunç Mezalim Haberleri - 4 Ekim 1915
Katliamların Önlenmesi için Bernstorff'tan Destek İstendi - 1 Ekim 1915
Türkler Ermeni Devlet Yetkililerini Öldürdü - 30 Eylül 1915
Bölüm I Bölüm II | Bölüm III | Bölüm IV | Bölum V

Ermeni soykırımı inkarına ceza teklifi

Halk Hareketi Birliği (Partisi-UMP) Marsilya milletvekili Valérie Boyer, yeni bir 'Ermeni Soykırımı İnkarına Ceza' yasa tasarısını Fransa Ulusal Meclisi Başkanlığı'na sundu. Yeni yasa tasarısı 'İnkarcılara' 5 yıl hapis ve 45 bin euro para cezası öngörüyor.Yaklaşık 80 bin Ermeni asıllı Fransız'ın yaşadığı Marsilya'nın 11 ve 12'nci bölge belediye başkanı, aynı zamanda UMP milletvekili olan Valérie Boyer ve Ermeni diyasporasının yaşadığı bölgelerin milletvekillerinden oluşan 23 milletvekilinin imza attığı kanun tasarısı 4 Kasım salı günü Fransa Ulusal Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Charles Aznavour muamması: Ermenistan Dışişleri’ne göre, Posta gazetesindeki söyleşi ‘sahte’

Yaşayan en önemli sanatçılardan Charles Aznavour’la Posta gazetesinde yayımlanan bir söyleşi Erivan’dan ‘döndü.’ Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni kökenli Fransız sanatçının böyle bir söyleşi vermediğini savundu. Söyleşide, Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi Aznavour’un ”Ben bağımsız büyükelçiyim. Yani Ermenistan’dan aldığım emirlere göre hareket etmiyorum, etmem ve edemem. Kendi bildiğim doğrulara göre hareket ediyorum. Bunu da herkes böyle biliyor” dediği belirtiliyordu.

"Türk-Amerikan ilişkilerinde bahar yaşanabilir"

ABD’de ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin Kongre’de çoğunluğu elde etmesinin, Ankara-Washington ilişkilerine olumlu yansıması bekleniyor. ABD’de ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin, Kongre’nin her iki kanadında da çoğunluğu elde etmesinin, Suriye ve 1915 olayları gibi meselelerde Türkiye ile Cumhuriyetçilerin örtüşen fikirlere sahip olması nedeniyle Ankara-Washington ilişkilerine olumlu yansıması bekleniyor.

Hristofyas Kıbrıs Postası'na konuştu: "Taksim yolda"

Kendisini ‘komünist parti AKEL saflarında olan disiplinli bir komünist’ olarak tanıtan Eski Rum Başkan Dimitris Hristofyas Kıbrıs Postası’na özel bir demeç vererek Kıbrıs Sorununda gelinen son krizi değerlendirdi ve “taksim uyarısı” yaptı… Barbaros Gemisi’nin hareketleri ve müzakerelerin kopmasına kadar varan krize değinen Hristofyas, derin bir ‘ah’ çekerek doğalgazın çıkarılması ve yararlanılması için 5 yıla ihtiyaç duyulduğunu belirtti ve “Eğer 5 yıl içinde çözüme ulaşamazsak elimizde geriye kalan Taksim olacaktır ve bu tüm Kıbrıslılar için yıkım olacaktır” dedi.

İstanbul Galeri Eksende Yeni Bir Sergi Ustalardan Koleksiyon Sergisi


Yazan: Zeynep Sağır
Galeri Eksen, 03 Kasım – 15 Kasım tarihleri arasında, Osmanlı dönemi Türk sanatçılarımızın yanında, Rum ve Ermeni asıllı sanatçıların da yer aldığı bu güzel sergide sizlere dönemin kültürel zenginliğinin altyapısını oluşturan farklı din, dil ve ırkların, ülkemizin ruhuna kattığı gücü fırça darbelerinde görmek için mükemmel bir fırsat sunuyor… Sergide bulunan sanatçılar arasında, Simon Agopyan (1888), Fotiadis (1900) gibi sanatçıların yanında Cumhuriyet dönemi izleri taşıyan eserler ve hatta günümüz sanatçılarından Adnan Turani ve Güngör Taner gibi sanatçıların da eserleri bulunmaktadır. Ayrıca sergide bulunan seramik, cam ve heykeller de ayrı bir tat katıyor. Simon Agopyan'ın Eseri

Türk Ermeni meselesine Arsine Romanı

Türk Ermeni meselesine Arsine Romanı Dünya ve Ulusal basının konuştuğu Arsine Ermeni meselesine farklı bir bakış açısı getiriyor. 2012 Yılında kaleme alınan Tehcirde bir ermeni kızı repliği ile Arsine romanı Ermeni meselesinde bakış açısını çok değiştiren ve bir o kadarda çok gündem olan bir eser. 2015 Yılında Türk-Ermeni sorununun 100 yılında tartışmalara açık olan ve Tarihe Tanıklık Etmenin Aşk Hali ile iki millet arasında ki bir asıra dayalı sorunun farklı bir bakış açısından ele alınmasını sağlayan eser Türk ve Ermeni okuyucularından yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Türk sinemasına Oscar'lık teşvik

Turizm Bakanı Ömer Çelik, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Ermeni Udi Yervant Bostancı ile Universal film stüdyolarını gezdi… “Ülkenize dönün” çağrısıyla Türkiye'ye gelen ve memleketi Diyarbakır'a yerleşen Ermeni Udi Yervant Bostancı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve bir grup gazeteciyle ABD'nin Los Angeles kentine gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Hollywood'da Universal film stüdyolarını gezdi.

“Genelkurmay, resmi sitesinden ‘Ermeni faaliyetlerini’ niye kaldırdı?”

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinin tarihten kesitler bölümünde yer alan “Arşiv belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914- 1918” başlıklı bölümünün kaldırılmasının gerekçesi nedir” diye sordu.

Öztrak: Bu acı tarihi bilmeliyiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Rumeli ve Balkanlardan sökülüp atılan Türklerin ve Müslümanların yaşadıklarının görmezden gelindiğini belirterek, “Geçmişte yaşananları soğukkanlılıkla değerlendirebilecek olgunluğa eriştik. Tarihimizin bu acılı dönemini artık bilmeliyiz” dedi… “Geçmişimizi, tarihimizin bu acılı dönemini neden bilmeliyiz? Bu topraklardan öte gidecek başka yerimiz olmadığı için, kimseye verecek bir çakıl taşımız dahi olamayacağı için bilmeliyiz. Son ve ebedi vatanımızın Anadolu ve Trakya olduğunu anlamak için bilmeliyiz. Yeni etnik husumetlere kapılmamak, eski husumetleri hortlatmamak ve yeni savaşlara neden olmamak için bilmeliyiz. Tarihin sarkacının bir daha aynı acılarla salınmaması, yaşanan acıların tekerrür etmemesi için bilmeliyiz. Dün, Ermeni meselesini Doğu’da ikinci bir Bulgaristan çıkarma projesi olarak gören; bugün ise soykırım olarak tanımlayan devletlerin, Balkanlarda Türklere ve Müslümanlara yapılan mezalim hakkında neden tek kelime etmediklerini anlamak ve anlatabilmek için bilmeliyiz.

Menendez, Rum ve Ermeni Lobilerini Hayal Kırıklığına Uğrattı

 İbrahim H. Aydoğan - Turkishny.com
Senato’da Demokrat Parti’nin en güçlü mensuplarından biri olan ve Türkiye aleyhindeki birçok tasarının mimarı olan Senatör Robert Menendez, seçim yarışını kaybetti.Ermeni ve Rum yanlısı çizgisiyle Türk toplumunun tepkisini çeken New Jersey senatörü, seçimlerde Cumhuriyetçi partili rakibine mağlup oldu.

Captain Torosyan's memoir in Arabic


Paros Kasım Sayısı Çıktı


«Նուռ-La GRENADE-GRANAATAPPEL». Նոր Հայկական Ամսագիր Պելճիքայի Մէջ

Nur-magazineՊելճիքայի մէջ 2014թ. Յունուարէն սկսած է հրատարակուիլ «Նուռ-La GRENADE-GRANAATAPPEL» խորհրդանշական անուամբ եռալեզու ամսագիրը: Հիմնադիրն է պելճիքաբնակ մեր հայրենակից Գագիկ Պալասանեան: Այն կը հրատարակէ HAկQ asbl (Արթուր Նիկողոսեան) ընկերութիւնը: Լոյս  տեսած են առաջին երկու համարները` հայերէն, ֆրանսերէն, հոլանտերէն լեզուներով:

AK 2014 Türkiye İlerleme Raporunda Azınlıklar

2. SİYASİ KRİTERLER VE GÜÇLENDİRİLMİŞ SİYASİ DİYALOG
Bu bölümde, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını, azınlıkların korunması ve saygı görmesini güvence altına alan istikrarlı kurumları gerektiren Kopenhag siyasi kriterlerinin karşılanmasına yönelik olarak Türkiye’nin kaydettiği ilerleme incelenmektedir. Ayrıca, uluslararası yükümlülüklere uyum, bölgesel işbirliği ile genişleme ülkeleriyle ve üye ülkelerle iyi komşuluk ilişkileri gözden geçirilmektedir.

Soykırımlar ve Devletsiz Halklar

İsmail Beşikçi
Dünyada ilk soykırım 1915’de, Osmanlı Devleti’nde, İttihat ve Terakki yönetimi tarafından Ermenilere karşı yapıldı. Bir buçuk milyon civarında Ermeni soykırımla yok edildi. Ermeniler, binlerce yıldan beri yaşadıkları topraklardan koparılıp atıldılar. Dünyada ikinci soykırım, İkinci Dünya Savaşı döneminde, Almanya’da yaşandı. Beş milyon civarında Yahudi, Nazi yönetimi tarafından soykırımla yok edildi. Ermeni soykırımının ve Yahudi soykırımının ortak bir yönü var. Soykırımlara uğradığı dönemde, her iki halk da bir devlete sahip değildi. İki soykırım arasında önemli farklar da vardır. Ermeniler, binlerce yıldır yaşadıkları topraklarda soykırıma uğramışlardır. Yahudiler ise, İsa’dan önceki yıllardan itibaren özellikle Roma İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinde dünyanın dört bir yanına dağılmış bir halktır. Sığındıkları, yerleştikleri her ülkede baskıyla karşılaşmışlar, Almanya’da soykırıma uğramışlardır.

El Turko Belgeseli Başlıyor

El Turko belgeselinin ilk bölümü 13.11.2014 Perşembe günü Saat 23.30’da TRT Türk’te ekrana geliyor. 19. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren Anadolu’dan, Suriye'den ve Lübnan'dan yola çıkan Osmanlı vatandaşı; Müslüman, Ermeni, Marunî, Ortodoks ve Musevilerin Amerika’ da EL TURKO kimliğiyle yaşadıkları olağanüstü hayatları belgesel oldu.

“Altın Kayısı” film festivalinde Ermeni Soykırımını konu alan filmler tarihi gerçeği yansıtıyor

Uluslararası “Altın kayısı” film festivalinin kurucu müdürü Harutyun Khachatryan  Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümü arifesinde festival çerçevesinde yapılacak projeler, Ermeni-Türk sinema platformu ve buna Türk yönetmenlerin katılımı hakkında “Tert” haber sitesine konuştu. Khachatryan “Altın kayısı”nın Ermeni-Türk sinema platformu çerçevesinde bir kaç yıldır Ermeni, Türk ve Kürtlerin çekeceği film senaryoları onayladıkları belirtti. “Bu filmlerin bir kısmı hazır, diğerleri hazırlama sürecinde. Temmuz ayında düzenlenecek “2015 Altın kayısı” festivaline 5-6 film Türk tarafı ve 4 film ise Ermeni tarafı sunacak” dedi… Khachatryan “Bütün filmlerde tarihi gerçek gösteriyor” ifadesinin altını çizdi.

Kaderine terk edilen tarihi Ermeni mezarlığından kemik fışkırıyor

Aralık ilçesine bağlı Ahura (Yeni Doğan) köyünde bulunan ve define avcılarının hedefi haline gelen Ermeni mezarlığının etrafında açıkta bırakılan kemikler dikkat çekiyor. Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı Ahura köyü, 1800’lü yıllarda yaşanan deprem sonrası göçük altında kaldı. Daha sonra göçük altında kalan yerleşim yerinin üzerine köy yapıldı ve adı da Yenidoğan olarak değiştirildi. Bölgede incelemelerde bulunan arkeologların yaptıkları kazıda yeraltında rastlanan evler ve surlar yerleşim yerinin göçük altında kaldığını ortaya çıkardı. Ağrı Dağı eteklerinde bulunan ve doğa turizmi açısından eşsiz konuma sahip olan Ermenilerin ilk yerleşim yerlerinden Yenidoğan’daki Ermeni mezarlığı da kaderine terk edilmiş durumda.

Dışişleri Bakanı'ndan Perinçek açıklaması

Ermeni meselesinde savunmada olmadıklarını belirten Çavuşoğlu “Atalarımıza ve milletimize kondurulmaya çalışılan soykırımı kabul etmemiz mümkün değil, bunun da altını her zaman çiziyoruz.” ifadelerini kullandı. İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek davasına da değinen Çavuşoğlu “Doğu Perinçek davasını da yakından takip ediyoruz. Doğu Perinçek'in başvurusu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde insan haklarını ihlal eden bir karar olarak kabul edilmişti. İsviçre bu kararı Büyük Daire’ye taşıdı. Fransa ve Ermenistan da bu davaya taraf oldu. Biz de bu davanın tarafıyız, bu süreci de yakından takip ediyoruz.” dedi.

Genç bir Hay’ın Kobanê’ye bakışı

Ragıp Zarakolu
Garin Çiloyan halep doğumlu, ama yaşadığı yer Boston’un yakınındaki Ermeni varoşu olan Watertown. Halen Boston Koleji’nde matematik doktorası ile meşgul, ama iktisat ve insan haklarıyla da ilgileniyor. Bir Ernest Hemingway ve Oscar Wilde tutkunu, ne geçse yine onlardan okuyor. 

Aynu'l Arap ismi Kobanê'nin tarihsel gerçeği ile bağdaşmıyor

Sedat Sur
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Kadri Yıldırım, Suriye Baas rejimi tarafından Kobanê'ye verilen ve son günlerde Türk Başbakanı ve Cumhurbaşkanının da kullandığı Aynu’l Arap isminin Kobanê'nin tarihsel ve etnik gerçeği ile bağdaşmadığını söyledi… Merkez inşası 1892 yılına denk gelen Kobanê, adını 1912 yılında burada hızlı tren hattını inşa eden Almanlar tarafından kurulan ve şirket anlamına gelen Kompanie/Company’den almıştır. Almanlar buradaki demiryolu hattı için gerekli olan siyah taşları da Kobanê’nin güneydoğusuna düşen Helinc Köyü’ne yakın Miştenûr Tepesi’nden getirmişlerdir. Kobanê ismi Hafız Esad “Aynu’l-Arab” (Arap Çeşmesi) olarak değiştirilmiştir.

Paris’te Ermeni «Arkeoloji Gecesi»

21 Kasım’da Paris Hovhannes Mkrtiç Kilisesinde, Ermenistan’ın Paris Büyükelçiliği himayesinde  «Arkeoloji Gecesi» etkinliği gerçekleştirilecek. Nouvelles d’Arménie’nin verdiği habere göre; etkinlik, Fransa’da Dağlık Karabağ’a destek için çalışan Tamar Koçayan anısına düzenlendi. Etkinlikte «Ermenistan: İlk insan topluluklarıyla mukim ülke» ve «İlk Krallıkların Oluşumu:Uraratu’dan Helenistik döneme» temaları mercek altına alınacak.

Ermenistan ekonomisi Sovyet dönemindeki düzeyinin 5 kat altında

Ermenistan ekonomisi hala Sovyet dönemindeki düzeyinin 5 kat altında. Açıklama bugün 5 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında Ermenistan Yerli Malı Üreticileri Birliği Başkanı Vazgen Safaryan’dan geldi. Ocak-Eylül 2014 dönemi en büyük vergi mükellefleri listesinde  «Zangezur Bakır-Molibden Kombinası», «Grand Tobacco» ve «Erivan Konyak Fabrikası» olmak üzere sadece 3 üretici yer aldı. Safaryan bunu üretimin düşüşüne anlamlı bir örnek olarak sundu.

Pakistan’da Hristiyan Çift Linç Edildi

Pakistan’da polis ve görgü tanıklarının ifadesine göre kızgın bir grup Kuran’a saygısızlık ettiklerini iddia ettikleri Hristiyan karı-kocayı döverek öldürdü. Grup daha sonra çiftin cesetlerini çalıştıkları tuğla ocağında yaktı. Olay Pakistan’ın en kalabalık eyaleti olan Pencap’ın başkenti Lahor’a 60 km uzaklıktaki Kot Rada Kişan kentinde meydana geldi. Cinayetler, suçlamanın muğlaklığına dikkat çeken insan hakları gruplarından büyük tepki aldı ve sanıkların bir an önce yargılanması çağrısına neden oldu. 

Serj Sarkisyan, Rusya’ya çalışma ziyaretinde bulunacak

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 6 Kasım’da aynı gün Moskova’da Dünya 9. Satranç şampiyonu Tigran Petrosyan anısına düzenlenen «Tashir» Büyük Ustalar Müsabakasında hazır bulunmak üzere Rusya’ya çalışma ziyaretinde bulunacak. Müsabaka «Tashir Group» ve Rusya Satranç Federasyonu tarafından organize edilmekte.

“KOFTE NIGHT” – «ՔԷՕՖԹԷԻ ԳԻՇԵՐ» 2014


“KOFTE NIGHT” – «ՔԷՕՖԹԷԻ ԳԻՇԵՐ» 2014

When: Back to CalendarNovember 14, 2014 @ 8:00 PM
Where:OIA Center
19726 Sherman Way
Winnetka,CA 91306
USA
 
Categories:
Ladies Auxiliary Committee

Patrik Kirill'den Rusya halkına: "Batı'nın fesatına karşı kenetlenmeliyiz!"

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Batı’nın yaptırımlarıyla ilgili Rusya vatandaşlarına öğütlerde bulundu. Ulusal Birlik Günü nedeniyle Kremlin’de düzenlenen törende konuşan din adamı, Rusya halkına Batı’nın yaptırımlarına karşı “kenetlenme ve atalarından örnek alma” çağrısında bulundu. Batı’nın Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları değerlendiren Patrik Kirill, “Ulusal bilincin uyanması, fesata karşı en önemli ilaçtır” ifadesinde bulundu.

Türkiye'de Ermeni soykırımının tanınması nasıl anlaşılıyor?

 Burçin Gerçek / Gazeteci
Türkiye toplumunun 1915'e dair bilinçlenmesine yönelik çok sayıda girişime ve devletin özür dilemesi çağrılarına karşın soykırımdan yüz yıl sonra adaletin nasıl sağlanabileceğine yönelik daha derinlikli bir fikir yürütme Türkiye'de henüz hayata geçmeyi bekliyor. Ermeni soykırımının yüzüncü yılı yaklaşırken Türkiye'de sivil toplum ve devletin tavrı soykırım kelimesini telaffuz dahi etmenin tabu olduğu yıllardan çok farklı bir durumda. Bu konudaki girişimler ve etkinlikler Türkiye'de çok sınırlı bir çevre tarafından izlense de soykırımın Türkiye tarafından tanınmasının ütopya sayıldığı bir dönemde değiliz artık. Ancak Türkiye'de farklı kesimler "tanıma" kavramına farklı anlamlar yüklüyorlar ve bu anlam Ermenistan ya da diaspora Ermenilerinin tahayyül ettiğinden çok farklı olabiliyor.

Aznavour’a Türkiye’den «Altın Çınar» ödülü

Fransa Ermenisi ünlü şansonye Charkles Aznavour Türkiye’den «Altın Çınar» ödülü kazandı. Türkiye’den Posta gazetesi muhabiri Erkan Özerman, Türkiye’nin Paris büyükelçisi Hakkı Akil aracılığıyla Charles Aznavour’la bir röportaj gerçekleştirdi. Türkiye’nin Paris büyükelçisi Hakkı Akil, Aznavour’a İzmit’lilerin «Altın Çınar» ödülünü takdim etti. Ödülün resmi sunum töreni bugün 4 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek.

PKK Ambalajlı Ermenistan Projesi Devreye Sokuldu

Zahide Uçar
(Değerli okurlar, bu hezeyanları dikkatle okuyun ve kimlerin kimlerle işbirliği yaptığını düşünün. HYETERT) 2. İsrail Devletini kuracaklarından çok eminler ki, Büyük Ermenistan projesi de işleme kondu… Etyen Mahçupyan Davutoğlu’nun danışmanlık görevine getirildi. Mahçupyan Ermeni Soykırımı yapılmıştır diyen ve bu iddialar doğrultusunda çalışmalar yürüten bir gazetecidir. Ermeni tarihçi Dabağyan Mahçupyan’ın dış bağlantılarına dikkat çekmiştir. PKK’nın silah bırakması gündeme geldiğinde Mahçupyan PKK’ya “sakın silah bırakmayın” diyen şahıstır. Peki, Davutoğlu böyle bir ismi neden danışman almış olabilir? El altından verildiğini düşündüğümüz sözleri yerine getirmek amacıyla beraber bir çalışma yapmak için olabilir mi? Olabilir. Neden mi? AKP suç çetesi, Irak ve Suriye’de bulunan Ermenileri Türkiye’ye sığınmacı olarak aldı mı? Aldı. 1915 tehciri ile Suriye’ye giden Ermenilerin torunlarının “topraklarımızı almaya gidiyoruz” dediklerini önceki yazımızda belirtmiştik. Van-Akdamar adasında bulunan Ermeni kilisesi onarılıp çan takılarak ibadete açıldığında, Ermenistan’dan davetli bazı isimler gelmişti. Davutoğlu Ermeniler’e hitaben; “Bir gün topraklarınıza dönebileceksiniz” demişti. Tam da bu sıra bazı solcuların yere göğe koyamadığı İsmail Beşikçi’ye Ermenistan tarafından bir ödül verildi.

Etyen Mahçupyan'dan "Yeni Türkiye" perspektifi

Haber: Astghik Igityan / CNN Türk
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başdanışmanlığına atanan Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan ile hem bu atama bağlamında Ermeni-Türk ilişkileri, hem de “Yeni Türkiye” perspektifi hakkında konuştuk… Önümüzdeki yıllara baktığımız zaman şunu söyleyebilirim. Ermeni meselesi Türkiye’nin ne kadar meselesi olursa, ancak benim de o kadar meselem olacak. Çünkü ben sonuçta Başbakan’ın danışmanıyım. Başbakanın önündeki meselelerle ilgileneceğim…24 Nisan’da Ermenistan’a gitmek çok önemli bir jest. Ondan önce karşılıklı bir sürü jeste ihtiyaç var. Eğer o jestler yapılabilirse o zaman durum belki de olgunlaşabilir ve Cumhurbaşkanı’nın oraya gitme ihtimali ortaya çıkabilir. Ama gerçekçi olarak bakarsak ben böyle bir ihtimal görmüyorum… Gerçekçi bakarsak bu yıl Ermeni-Türk ilişkilerinde büyük bir ilerleme olacağını sanmıyorum. 2015’ten sonra ihtimalin artacağını düşünüyorum. 2016’yla beraber bir rahatlama olacak. 1915’in 100.yılının geride kalmasıyla beraber daha gerçekçi ve daha uzun vadeli bakış olacak, birbirini anlamaya dönük daha fazla enerji muhtemelen çıkacak.

8 ciltlik çalışma buhar oldu

Ermeni soykırımı iddialarının tartışılacağı 1915’in 100. yılının arifesinde Genelkurmay’dan sürpriz adım.Türkiye’yi, Ermeni Soykırımı iddialarının olduğu 24 Nisan 1915’in 100’üncü yıldönümü nedeniyle zor günler beklerken, Genelkurmay Başkanlığı’nın ilginç bir tasarrufa gittiği ortayı çıktı. Genelkurmay Başkanlığı, resmi internet sitesinin “Tarihten Kesitler” bölümünde yeralan, “Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914 - 1918” başlıklı bölümü kaldırdı. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) tarafından, Ermeni soykırımı iddialarına “cevap vermek üzere”hazırlanan 8 Ciltlik çalışma, GenelkurmayBaşkanlığı’nın internet sitesinde PDF formatında yer alıyordu. (Acaba kaldırma nedeni yanlışların düzeltilmesi olabilir mi? HYETERT)

Anlamın kaybı...

Markar Esayan
Nietzsche ve Sartre, insanın metafizik boyutunu reddederek, onu kendisinde başlayıp kendisinde biten bir labirente indirgediklerinde, bunun başarılı olmasının en önemli gereğini yapma gücüne sahip değildiler: Ölüm gerçeğini alt etmek... Ölüme çare bulmaları beklenemezdi, lakin ölüme dair «o gelir ve biz gideriz, konu kapanır» dışında hiçbir anlamlı açılım yap(a)madılar. Bu insanın tüm anlamını yitirmesine yol açtı ve modern insan çıpasız kaldı. İnsanın çıpasız neden ayakta kalamadığını hakkıyla incelemediler, gösterişli tezlerinin, o alana girerlerse çürüyeceğini fark ettiler. (A)klın cennet yerine soykırımları yarattığını görünce de ölümü yardıma çağırdılar. Bir nesil aydın, çareyi bir başka metafizik olgu olan ölüme koşmakta buldu, iki dünya savaş sırasında bir entelektüel kıyımı yaşandı. Nietzsche bu paradoksu daha erken fark ettiği için aklını devreden çıkardı ve delirmeyi seçti. Veya bünyesi varlığını tek başına sırtlamaya ancak o kadar dayanabildi...Oysa delirme de, böyle bir dünya karşısında gerçekötesine bir başvuruydu.

Dinler neden yok olmuyor?

Markar Esayan
Aydınlanmacı ilerlemecilik böyle bir tanım yapınca, dinin de modern toplumlarda tedavülden kalkması beklendi. Aydınlanmanın kendisini bağladığı tanım bunu zorunlu kılıyordu… Din, hem öngörülere rağmen yok olmadığına, hem de sürekli ona öykünüldüğüne göre, mekanistik-evrimci anlayışın kestirmeciliğin teorisi çökmüştür. Bu fani yazıda dinleri veya Allah'ı kanıtlamak gibi bir iddiam yok. Sadece dine rasyonel yaklaşım biçimlerini irdeliyorum. Çünkü Allah, din, iman, özel metafizik yollarla kavranabilir. Bu manada, Allah'a ve dine imanın, rasyonel bir bakışla çürütülmesi mümkün değildir. Bunu yapabileceğini iddia eden kişinin önce çok iyi bir mümin olması gerekirdi (çelişki.) Reddettiğiniz, içinde olmadığınız bir süreci tanıyamaz ve orada ne olduğunu asla bilemezsiniz. Bir şeye 'akıl dışı' dendiğinde, had bilmenin gereği olarak, dışında kaldığınız şeye karşı da her zaman bilgisiz olacağınızı baştan kabul etmeniz gerekir. O zaman dürüst rasyonelin şu soruyu sorması gerekir: Eğer din ve iman bir türlü yok olmuyorsa, insanda bu varlıksal bir ihtiyaç mıdır? Kolakowski'nin cümleleriyle 'Sair tatminlerle susmayan, ikame kabul etmeyen ve onlarda erimeyen dini ihtiyaç diye müstakil bir keyfiyet mevcut mudur?'

Իրանահայությունը բողոքում է

Իրանահայությունը շարունակում է դատապարտել Ս. Էջմիածնի նկատմամբ ոտնձգությունները. Թեհրանի հայոց թեմի Թեմական խորհրդի կողմից կիրառված ապազգային եւ հակաեկեղեցական քայլին ի պատասխան, «Արաքս» շաբաթաթերթի, հոտեմբերի 20-ին, հրապարակած լուսաբանական եւ բողոք-լրատվությունից հետո, նամանավանդ երբ Սպահանի եւ Ատրպատականի թեմերի առաջնորդները, Թեհրանում, Արամ Ա կաթողիկոսի ներկայությամբ, Սբ. պատարագի ընթացքում «Հիշման» ժամանակ, իրանահայ պատմության մեջ առաջին անգամը լինելով, չհիշեցին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի անունը, փոխարենը Անթիլիասի գահակալին «ամենայն հայոց կաթողիկոս» անվանելով, եւ երբ Արամ կաթողիկոսի բարի երթի ընթրիքի ընթացքում, որը կազմակերպել էր ԹՀԹ Թեմական խորհուրդը,

Daniel Of State Violence


Ermenistan’ın AEB’ye üyeliği konusu Anayasaya uygun mu?

NEWSam’in Ermenistan Anayasa mahkemesi portalından edindiği bilgiye göre; Anayasa Mahkemesi,  Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliğine üyelik anlaşmasının Anayasa’ya uygunluğu konusunu 14 Kasım’da inceleyecek. Oturum anılan gün saat 10:00’da başlayacak ve prosedür yazılı olacak.

Müslüman Hristiyan ve Yahudi Aşure Gününde Bir Araya Geldi

Aşure kaynatılan yerlerden birisi de Bulgaristan... Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünün başkent Sofya’daki Banya Başı Camisi’nin parkında “Aşure Günü Kutlaması” adı altında düzenlediği etkilikte halka aşure dağıtıldı…Gerçekleştirilen törene katılan Bulgaristan Ortodoks Kilisesi temsilcisi papaz Angel, ve İsrail Dini Konseyi Başkanı Robert Cerasi de Bulgaristan’daki başlıca dinlerin birbirinin önemli günlerine saygı duyduklarını belirtti.

Arsen Yarman'ın yeni Kitabı Ermeni Etibba Cemiyeti (1912-1922) Kitabı Çıktı

Ermeni Mülteciler

Aleksandra Tolstaya 
Aleksandra Tolstaya (1884- 1979) Lev Tolstoy ’un küçük kızıdır. Babası eserlerinin telif hakkını kendisine vasiyet etmiştir... Birçok kitap kaleme almış, ayrıca “Babam ” başlığıyla Lev Tolstoy'a dair anılarını yayınlamıştır. 1915’teo “Ruskoye Vedemosti”Dergisinde (Şubat sayısı) “Ermeni Mülteciler” makalesini yazmış olup, bu makale sonradan diğer Rus gazetelerinde ve “Mşak’ta” (15 Şubat, 1915)yayınlanmıştır. Şimdi onun ‘Ermeni Mülteciler” makalesini (“Yerkir” Gazetesi, 30 Mart 1999) aktarıyoruz.

Artin’in kürk mantosunun ederi kaç nesil?!

Nalan Temeltaş
Kimi zaman bir gülümseyiş, içtenliğiyle ferahlatır. Bazense bir sözcük, bir cümle ya da bir kitap oldukça oylumlu bir kederi; bugüne değin hiç yaşamamış olduğunuza sizi inandırarak üstelik, ortaya çıkarır.  Gittikçe su yüzüne çıkan farkındalıkla  artık hissettiğiniz acıya  yalnızca kalbiniz değil aklınız da katılacaktır. İşte araştırmacı yazar Ali Sait Çetinoğlu’nun  Varlık Vergisi namlı kitabı ile karşılaştığınızda böyle hissetmeniz olası. Şu veya bu şekilde farkındalığınız olsa dahi bu denli kapsamlı bir çalışma ile karşılaşınca sık sık elinize sağlık Çetinoğlu diye geçirebilirsiniz içinizden.

Ermeni olaylarının 100. yılı için ana muhalefet harekete geçti.

CHP, nisan ayında tarihçilerden oluşacak bir toplantı düzenleyecek ve 1915 olaylarını masaya yatıracak. Ana muhalefet o toplantıya Ermenistan Devlet Başkanını Serj Sarkisyan'ı da çağıracak. Ünal Kaya'nın haberi. CHP'li Mustafa Balbay, "Ermeni iddialarına haklılık veren dünyadaki kitap sayısı 40 bin. Türklerin iddialarına haklılık veren kitap sayısı 60. 40 bine 60" diyor. Cumhuriyet Halk Partisi Ermeni olaylarının yüzüncü yılı için kolları sıvadı. 5 ay içinde 3 önemli toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanan CHP, nisan ayında Ermeni olaylarının 100. yılında dünyaca ünlü tarihçileri bir araya getirecek. (CHP resmi görüşün dışına çıkarsa mucize olurdu. HYETERT)

Hepimiz Ermeniyiz / We’re All Armenians

Aram Hamparian / (ANCA)
İsimlerimizin sonunda "ian" ya da "yan" olsun ya da olmasın; her 2 ebeveyni de Ermeni olan, ya da 1, ya da 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 ya da (Prenses Diana gibi) 1/64 Ermeni olan insanlar; Ermeni aileler tarafından evlat edinen çocuklar, ya da cemaatimiz içinde evlilik yapmış karı - kocalar; Ermenistan'da ya da global diasporamızın çevresinden olanlar; 1. kuşak ya da 5. (ya da 15.) kuşak göçmenler;
Ermenice konuşanlar ya da konuşmayanlar;

Tarihi Bulgar kilisesi turizme kazandırılacak

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1870 yılında Bulgarlar sebebi ile inşa edilen kilisenin restore edileceğini belirtti… Macit, "Kilisenin duvarları 2013 yılında restore edildi. Kilisenin tamamının restore edilmesi için planlar hazırlanıyor. Kilisenin duvarları halen ayakta. 144 yıllık tarihsel kiliseyi turizme kazandırmak istiyoruz. Geçen sene ziyan gören duvarlar restore edilmişti. Kilisenin çatı bölümü yapıldığı takdirde yenileme çalışmaları kolaylaşmış olacak. Restorasyon sonrası kilise köy kültür evi, restoran, ve ya fazla aşırı amaçlı salon şekilde kullanılabilir." dedi.

28 Suriyeli Ermeni ailesi Karabağ'a yerleşti

28 Suriyeli Ermeni ailesi Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin (Artsakh) başta Kovasakan şehrine ve İshkahandzor köyüne olmak üzere Kaşatağ bölgesine taşındı. Karabağın Kaşatağ bölgesinin Yeniden Yerleşim Şube Müdürü Robert Matevosyan bu ailelerden 3’ü Kağ bölgesinin Berdzor (Laçin) kentine yerleştiğini duyurdu.

Hristiyan hayırsever, İslami usulle kurban kesti

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Avedis Kevork Hilkat: ''Kurbanımızı dünyanın birçok yerinde yaşanan savaşların dinmesini dileyerek kestik. İlk kez modern bir teknoloji ile İslami şartlara uygun kurban kestim ve gerçekten çok etkilendim'' dedi. (Öncelikle Avedis Bey Ermeni asıllı değil, ERMENİ. Diğer yandan toplumuzun büyük bölümü tribünlere oynuyor anladık ama bazen dozu kaçıyor galiba. HYETERT)

Kobani(!)den "Kürt" Bakışı Değil Karabağ'dan "Kurt" Bakışı..

Murat İDE
2015 kapıda.. Ermenistan, Ermeni Lobisi,Ermeni Diasporası,Ermeni dernek ve federasyonları, Ermeni lobisi'nin beslemeleri boş durmuyor…1915 olaylarının yıldönümünde belli ki Dünya'yı ayağa kaldıracaklar.. 2015'te daha üst perdeden ağlayarak, rant peşine düşecekler… E akıllıca.. Akıllıca da biz ne yapıyoruz, ne yapacağız? Başımızda, kardeş toprağını işgal etmiş  Ermenistan'la sınırları açmaktan bahsedebilen bir iktidar var.. Ermenistan'ın, bırakın insani gerekçeleri, Uluslararası Hukuk'a göre bile işgalci olduğu Dağlık Karabağ'ı su yolu etmiş gazetecilerimiz (!) var.. Hocalı'y ı anlamayı akıllarından geçirmeyip, Ermenilerin acılarını anlamak için işgal altındaki topraklara koşan Nagehan Alçı'larımız, kanaat önderlerimiz var… (Merak etmeyin sizinle birlikte onlara karşı olan aslan Ermeniler de var. HYETERT)

'Kininizi unutun'


Ünlü organizatör Erkan Özerman, Ermeni asıllı dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour ile Paris'te buluştu... Bugüne kadar ağzımdan Türkiye aleyhinde bir tek cümle çıkmamıştır. Hadi bulun, getirin. Kökeni Ermeni diye bir insanı suçlu ilan etmek, hedef haline getirmek ne vicdana sığar ne de insanlığa. Benim annem Türk. İzmitli. İzmit ve Adapazarı'nda onlarca akrabam vardı. Annem anadil olarak Türkçe konuşurdu. Türkiye'yi çok sever, sık sık İstanbul'a gider gelirdi. Babam Gürcü. Kimler tarafından çıkarıldığını bilmediğim şu cümle beni derinden yaralıyor: 'Ermeni asıllı Türk düşmanı'. Ne rahatsız edici, ne üzücü, ne aşağılık bir iftira bu. Osmanlı dönemindeki eski defterleri açıp, o acının yaşandığı dönemde henüz kurulmamış olan Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlamak, çok uzaklarda kalmış yaraları deşmek kime ne fayda sağlar? Beni politik çekişmelerin içine sokmak, Ermeni Diasporası'nın içindeymiş, adamıymış gibi göstermek, Türkiye için kendi söylemek istedikleri sözleri ben söylemişim gibi ilan etmek, beni kullanarak soykırım kavgasını tekrar tekrar gündeme getirmeye çalışmak gerçekten çok ayıp ve ahlak dışı bir tavır. Ünlü olmanın faturasını ödetiyorlar bana.

Sarkisyan’dan Vatikan’a ziyaret

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüştü. Vatikan’daki Tronetto Salonu’nda gerçekleşen ve yaklaşık 20 dakika süren kabule ilişkin Vatikan’dan resmi açıklama yapıldı. Açıklamada, ikili ilişkilerin tatminkar şekilde geliştiği ve güçlendiği belirtilerek, Hristiyanlığın Ermeni tarihi ve toplumu bakımından önemi vurgulandı.

Anlamın Kaybı

Markar Esayan
Geçen hafta Aydınlanma ilerlemeciliğin din olgusuna bakış açılarından bahsetmiştim. Aydınlanma'nın parlak çocukları rasyonalizm, amprizm, mekanistik ve evrimci yaklaşıma göre, dinler aslında dünyayı ve sosyal yaşamı tanzim etme ihtiyacından doğan bir yönetim şemasıydı. Aydınlanma bu şemayı Allah merkezli değil, insan ve 'A'kıl merkezli olarak yeniden kurduğunda Allah inancı ve dinler ortadan kalkacaktı. Çünkü insanlar dinlerin sadece ve yalnız bir iktidar kullanma aracı olduğunu görecekler, 'dine de Allah'a da ihtiyaç yok' diyeceklerdi... Allah inancının da dinlerin de ortadan kalkmadığı gibi, yakın zamanda kalkmasına dair bir emare görünmediğini ifade etmiştim. Bu ilk tez çöktüğüne göre, dürüst ve ilkeli bir rasyonelin şu soruyu sorması gerekirdi: 'Eğer din ve iman bir türlü yok olmuyorsa, insanda bu varlıksal bir olgu mudur? Leszek Kolakowski'nin cümleleriyle 'Sair tatminlerle susmayan, ikame kabul etmeyen ve onlarda erimeyen dini ihtiyaç diye müstakil bir keyfiyet mevcut mudur?'

«Ամեն մարդ, ով իրեն քրիստոնյա է համարում, պետք է միանա շարժմանը և նույն պահանջներով ուղևորվի Էջմիածին»

«Ամեն մարդ, ով իրեն քրիստոնյա է համարում, պետք է միանա շարժմանը և նույն պահանջներով ուղևորվի Էջմիածին». քահանա. Գարեգին Բ-ն և իր կրտսեր եղբայրը՝ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանները, մահացու վարակով հիվանդացրել են մեր մայր առաքելական սուրբ եկեղեցին՝ ստեղծելով, ինչպես որ իրենք են արտահայտվում, սեփական համակարգ: Այդ մասին մեզ հետ զրույցում ասաց Ֆրանսիայի Նիս քաղաքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու նախկին հոգևոր հովիվ Տեր-Սահակ քահանան:

Armenian Medical Society


1915 Soykırımının Melezleştirdiği Toplumlar: Ermeniler, Zazalar ve Kızılbaşlar

 25- 27 Ekim 2014 tarihleri arasında Erivan’da düzenlenen konferansta 1915 soykırımının melezleştirdiği toplumlar üzerine konuşan Erdem Özgül’ün konuşması… Bu konferansın konusu olan Zazalar ve Aleviler benim ailemin bileşenlerini oluşturuyor. Yine Ermeniler ve Ermenistan da hem benim hem de babamın anne tarafı ve anavatanı.. Bu aynı zamanda zorla oluşturulan bir ailedir de. Soykırım zoruyla oluşturulan, tek bir kimliğe zorlanan bir aile. Ve böyle yüz binlerce aile var, bilindiği üzere. Ben tebliğimi iki bölüm halinde sunmak istiyorum. Birinci Bölüm Zaza ve Alevilerin, Ermeni ve Süryaniler ile olan ilişkilerine dayanıyor. İkinci bölüm benim Ermeniler üzerine tanıklık öykülerime dayanıyor. Daha önce yazdığım öykülerden üç küçük paragraf aktaracağım soykırım sonrası Batı Ermeni kültürünün canlılığı üzerine.

Tutsak akıl, özgür akıl...

Benim de aklım bir zamanlar ‘tutsak akıl’dı. Ve ‘tutsak akıl’la yaşamanın, yalanda yaşamak anlamına geldiğini o zamanlar, 1960’larda daha bilmiyordum. Beynimi kolayca totaliter sloganların, devlet klişelerinin emrine vererek mutluluğa açılan yollarda yürüyebileceğimi sanıyordum. Solda bir ‘radikal’dim. Ve kendimi komünist sanıyordum. Ama aynı zamanda bir Kemalist, bir milliyetçi olduğumu daha bilmiyordum... Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte yeni bir ulus-devlet, bir Türk ulusu yaratabilmek için, Anadolu’daki bütün Müslümanlar Türk olacak, gayrimüslimler de Anadolu’dan toz olacaklardı. Kürt Kürtlüğünü, Alevi Aleviliğini, Ermeni acısını unutacak, Müslüman da Sünni inancını daha çok kendi vicdanında yaşarken, pek öyle kamuya taşımayacaktı. Hakkarili bir Kürt aydınının yakın geçmişte dediği gibi: “Yıllardır Türkiye’de Kürtler yaşadıklarını, Ermeniler de öldürüldüklerini anlatmaya, kanıtlamaya çalışırlar.”

Pangaltı Derneğinin Açılış Kokteyli ve Tiyatro Ömür Boyu kitabının Tanıtımı

6 Kasım 2014 Saat: 21:00 Süleyman Nazif Sokak No.39 Pangaltı- İstanbul

Shine Your Light

Western Diocese
 of the Armenian Church of North America

Dr. Reşid ve 1915 Diyarbakır katliamları

Sadık Aslan
Anadolu halklarını katliamlardan geçiren kimi şahsiyetlerden sıkça söz edilir ancak katliamcılığıyla herkesi geride bırakan Dr. Reşid fazla bilinmez... Anadolu yakın tarihinde, halklara kök söktüren, halkları katliamlardan geçiren bazı şahsiyetlerden sıkça sözedilir. 1918’de Karadeniz’de Rumları kırımdan geçirdikten sonra Koçgîrî’de de Kürtleri katleden Topal Osman (Laz Osman); Türk-Yunan savaşında İzmir’de Rumları katledip İzmir Fatihi namını aldıktan sonra Koçgîrî’de de bildiklerini uygulayan Sakallı Nurettin Paşa, bu Sakallı’nın damadı olup hem Koçgîrî, hem Zîlan hem de Dêrsim Kürt katliamlarında temel rol oynayan Hüseyin Abdullah Alpdoğan sıkça zikredilenlerdendir. Bunlara eklenecek başka isimler de sıralanabilir. Ne var ki katliamcılığıyla bunları geçen Dr. Reşid ya fazla bilinmez ya da isminden az bahsedilir... Reşid’in valiliği süresince Diyarbakır, ölüm tarlaları vilayetiydi ve kaynaklar Diyarbakır vilayetinde 200 bin Hıristiyan’ın öldürüldüğünü tahmin ediyor. Bu sayının 145 bini vilayetin yerlisi, yaklaşık 55 bini tehcir kafilelerine yapılan saldırılarda öldürülen yabancılardır. Yerli kurbanların 75 bini Süryani, 70 bini Ermenidir.

Ermeni meselesinde çözüm halkta

Medya Otobüsü, dördüncü kez Türkiye ve Ermenistan turu yaptı. Turda gazeteciler taraflarla bir dizi temaslarda bulundu. Edinilen ortak kanaat; Ermeni meselesinde çözümü halklar geliştirecek. ‘Türkiye-Ermenistan Normalleşme Süreci Destek Programı’ temasıyla Türkiye ve Ermenistan’dan sivil toplum kuruluşları tarafından Avrupa Birliği İstikrar Aracı desteği ile bir program düzenlendi. Türk ve Ermeni gazeteciler iki ülke arasındaki sıkıntılı meselelerin, halkların birebir irtibatının artmasıyla çözülebileceğine inanıyor.

Ermenistan konusunda ilk adım gazetecilerden

Türkiye ve Ermenistan'dan sivil toplum kuruluşları tarafından Avrupa Birliği İstikrar Aracı desteği ile düzenlenen 13 günlük program, iki ülke arasında olumlu gelişmelere destek olmayı ve normalleşme sürecini hızlandırmayı hedefliyor. Hikayeyi biliyoruz; Birbirine yabancı ve bir o kadar tanıdık iki ülke Türkiye - Ermenistan...Toplumlar arası diyalogun en önemli aktörü gazeteciler olarak, Türkiye'den Ermenistan'a uzanan yolculukta bu kez, "soykırım" kelimesi üzerinde şekillenen diplomasinin çok ötesinden sesleniyoruz... İki toplum arasında o kutsal sayılan 'Ağrı Dağı'ndan da yüksek 'önyargı' duvarı, Türkiye-Ermenistan Normalleşme Süreci Destek Programı sayesinde aşılmaya başladı bile... Bu kapsamında düzenlenen Medya Bus Tour amacına ulaştı ve biz gazeteciler manşeti komşuda attık!