Etiketler

Türkiye’deki Kripto Pakraduniler ve Kripto Yahudiler

Koray Kamacı /  koray_kamaci@hotmail.com
Pakradunileri bilmeden, öğrenmeden, tanımadan modern Türkiye’yi anlamak mümkün değildir. Sadece Pakradunileri değil, diğer Kriptoları da bilmeliyiz. Düşmanlık yapmak için değil, bilmek öğrenmek için… Üç kimlikli, sır içinde sır, gizli mi gizli, görünmez bir grup! Onların yanında Sabataycılar apaçık bir cemaattir. Evet, Türkiye’de yaşanan birçok olayda onların olduğunu biliyoruz. Bu memlekette, daha önceki yazdığım birçok yazıda ikili oynayan Kripto teşkilatlardan bahsetmiştim. Lakin Pakraduniler ise üçlü oynuyor. Dıştan Müslüman görünüyorlar… Bir alttaki ikinci kimlikleri Kripto Ermenilik… En alttaki kimlikleri ise Yahudilik! (Umarız yazılanlar sıradan kanıtsız bir paranoyadan değil, gerçekten kaynaklansın. HYETERT) 

Patrik Seçimiyle İlgili Bildiri ve Yanlışları

Değerli Okurlar,
Eş Patrik seçimini organize etmek ve yönetmek için oluşturulan, -yanlış olarak-  müteşebbis heyet denen Patrik Seçimi heyeti yeni bir bildiri yayımladı. Bilindiği gibi bu heyetin görevi, Ruhani Meclisin aldığı karar doğrultusunda Eş Patrik seçim sürecini başlatıp, sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmaktı. Onların görevi de, onlardan beklenen de buydu. Oysa bu arkadaşlar görevlerini aşıp Ruhani Kurulun kararını ve Patrik hayattayken yeni bir patrik seçilemeyeceği gerçeğini ve geleneğini yok sayarak, Eş Patrik değil yeni Patrik seçme hevesine kapıldılar. Atanmış bir kurul olduklarını unutup, kendilerini göreve getiren ve seçimle göreve gelen Ruhani Meclisin üstünde yetkileri olduğu yanılgısına kapıldılar. Yanlışı görmek istemediler. Israrcı oldular. Taleplerini de ısrarla Ankara’ya ilettiler. Sonuçta Ankara’ya iki talep sunulmuş oldu. Son noktayı Ankara koydu. Seçimi askıya aldı ve Patrik Genel Vekili seçimine karar verildi. Olayı yargıya taşıdılar; yargı kararını beğenmediler üst yargıya gittiler vs.vs. Bakalım çabaları nereye varacak.

Lobicilik ,Ermeni Lobiciliği

Kamil Tarhan  / Selçuk Üniversitesi ,Uluslararası İlişkiler
Lobicilik insanlar tarafından önceleri; yasadışı, elit, gizli ve etik olmayan bir meslek olarak algılanan bir kavramdı. Fakat günümüz gelişmiş dünyasında lobicilik çok önemli bir yerde olup, gün geçtikçe de etkinliği bir hayli artan yasal bir meslektir. Bunun ise en güzel örneğini ABD Kongresi’nin lobiciliğin düzenlenmesiyle ilgili olarak çıkarmış olduğu dört önemli yasa ile görmekteyiz. Bunlardan en önemlileri; ‘Yabancı Temsilciler Yasası 1938 ‘ ve ‘1946 Federal Lobi Yasası’dır’…Ermeni Lobisi’nin bütün faaliyetlerindeki temel ve asıl amaçları, kendi tarihlerini bir soykırım iddiası etrafında toplayıp bunu dünya kamuoyuna kabul ettirmeye çalışmalarıdır. Bu faaliyetlerini en iyi şekilde kullandıkları ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Burada bir Türk karşıtlığı oluşturmak, Türkiye’nin imajını yok etmek, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri kötüye doğru itmek için sosyal, siyasi ve ekonomik alanda bütün kuruluşları gerek ikna yoluyla, gerekse cemaat olarak yardım yoluyla etkilemeye çalışmaktadırlar.

Մխիթարյանները պատրաստվում են Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին. գիտաժողով, ցուցահանդես, հրատարակություններ

Մխիթարյաններն առանձնակի նախապատրաստական
աշխատանքներ են տանում 2015 թվականի ապրիլին ընդառաջ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը զանգահարեց Վենետիկˋ շնորհավորելու միաբանության և հայ կաթոլիկների Սուրբ Ծնունդն ու Ամանորը և զրույցի ընթացքում պարզեց, որ Սուրբ Ղազար կղզում բազմաբովանդակ միջոցառումներ են նախապատրաստվում Հայոց ցեղասպանության 100­ամյակին ընդառաջ: Մասնավորապես, եկող տարի Հայաստանի կառավարությունը միաբանության հետ կնախապատրաստի Սուրբ Ղազար կղզում տարիներ շարունակ կազմակերպվող արվեստի միջազգային «Բիենալե» փառատոնի հայկական տաղավարը: Այս փառատոնի ժամանակ տարբեր երկրների արվեստագետները հատուկ տաղավարներում ներկայացնում են իրենց աշխատանքները:

Zirve Yayınevi davası ertelendi

Zirve Yayınevinde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 100. duruşmasında ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Ülger, Haydar Yeşil, Ruhi Abat ve Varol Bülent Aral’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma, 21 Ocak 2015′e ertelendi… Mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı. Mahkemeye ulaştırılmayan belgelerin tekrar talep edilmesine ve bazı belgelerin de asıllarının adli emanete alınmasına karar veren heyet, bazı tutuklularla avukatların “kovuşturmanın genişletilmesi” yönündeki taleplerinin celse arasında değerlendirilerek karara bağlanmasına hükmetti.

Ermeni klasiklerinden piyano eserleri

Şahan Arzruni
Dünyaca ünlü Türkiyeli Ermeni piyanist Şahan Arzruni, “Anma” başlığı altında bu kez klasik müziğin erken dönem Ermeni temsilcilerinin piyano eserlerini yorumladı. Arzruni'nin “Anma: İlk Ermeni Bestecilerin Piyano Eserleri” adlı albümü Kalan Müzik'ten yayınlandı. Albümde, aralarında Dikran Çuhacıyan'ın da yer aldığı 12 besteciden toplam 21 parça yer alıyor.

Maritsa Küçük davasında sanığın yakınları ifadeye çağrılacak

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Şüpheli sanık olarak yargılanan Murat Nazaryan’ın konuşmaması için tehdit edildiğine dair beyanı dikkate alan mahkeme, Nazaryan’ın yakınlarının ifadesine başvurulmasını kararlaştırdı…  Öte yandan, 28 Aralık 2012’de hayatını kaybeden Maritsa Küçük için ailesi ve yakınları, cinayetin ikinci yıldönümü olan 28 Aralık 2014 Pazar günü bir anma düzenliyor. Pazar günü Samatya’daki Ermeni Kilisesi’nde Maritsa Küçük için düzenlenecek olan Hokehankisd ayinin ardından, ailesi ve yakınları Marista Küçük’ü Balıklı Ermeni Mezarlığı’ndaki kabri başında saat 14:00’te düzenlenecek olan bir törenle de anacak.

We’re the beneficiaries of region’s last survivor

By Harout Jack Samra / harout.samra@dlapıper.com
Harry Pilafian was South Florida’s last known survivor of the Armenian genocide. Annually, Armenians around the world gather on April 24 to commemorate the Armenian Genocide. Survivors of this national calamity stand at the front of each assembly as symbols of a people’s capacity to survive. With each passing year in South Florida, with the commemoration reaching its centennial, survivors have grown fewer. Two weeks before Christmas, South Florida’s last known Armenian genocide survivor died.

HDP’den Noel Bayramı ziyareti

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
HDP milletvekilleri, Noel Bayramı dolayısıyla Hıristiyanların inanç kurumlarını ziyaret etti. HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Erol Dora, Noel Bayramı dolayısıyla Hıristiyanların inanç kurumlarını ziyaret etti.

UNICEF Imagine’ı Çocuklar için Söyle!

UNICEF Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 25. yılında, Imagine girişimiyle herkesi çocuklara katkıda bulunmaya çağırıyor. Katkının yolu basit: Imagine şarkısını söyle ve sosyal paylaşım sitelerine yükle. UNICEF, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Birleşmiş Milletler’de (BM) onaylanmasının 25. yılını tüm dünyada “Imagine” girişimi ile kutluyor.

Ermenistan ilişkilerini güçlendirmek istiyor

Ermenistan, 2013 seneyi nihayetinde Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması'nı imzalamaktan vazgeçmiş ve Rusya öncülüğündeki 'Avrasya Gümrük Birliği'ne katılacaklarını aç 25 Aralık 2014 Perşembe 11:42 0 0 0 0 Euractiv web sitesinin haberine göre, Ermenistan, 2013 seneyi nihayetinde Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması'nı imzalamaktan vazgeçmiş ve Rusya öncülüğündeki 'Avrasya Gümrük Birliği'ne katılacaklarını açıklamıştı. Ermenistan'ın bu yıl imza attığı 'Avrasya Birliği' anlaşması, 1 Ocak 2015'te yürürlüğe girecek. Erivan yönetimi, Avrupa Birliği ile yeni bir anlaşma üzerinde çalışmaya başlayacaklarını ve bu paktın, rafa kaldırılan Ortaklık Anlaşması'ndaki, Rusya ile anlaşmalarını ihlal etmeyecek tüm maddeleri içereceğini söyledi.

Güneydoğu'da buruk bayram

Diyarbakır'da Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen Noel, tarihi Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlenen ayinle kutlandı. Kutlamaya Hıristiyanlar'ın yanı sıra Müslümanlar da katıldı. Ayinde, Papaz Yusuf Akbulut, Ortadoğu'daki savaşlara değinerek hep barış gelmesini istediklerini ancak bunu bir türlü görmediklerini belirterek, "Hep 'Barış' diyoruz ama barışı görmüyoruz. Bayram ancak biz bu bayramı buruk kutluyoruz. Ortadoğu'da insanlar boşuna ölüyor. Kaçırılan 2 metropolitimizden ise halen haber yok" dedi.

İran'da Noel kutlamaları

Hristiyan aleminde her yıl Hz. İsa'nın doğumunun kutlandığı Noel gecesinde, İran'ın başkenti Tahran'daki Hz. Yusuf Kilisesi'nde ayin düzenlendi.Başkent Tahran'daki Hz. Yusuf Kilisesi'nde, Noel kutlamaları çerçevesinde düzenlenen ayine katılan birçok Katolik İranlı barış ve huzur için dua etti. Tahran Katolik Hristiyanları Başpiskopozu Remzi Germu'nun yönettiği ayinde barış, hoşgörü ve bir arada yaşama mesajları verildi. Başpiskopoz Germu, Tahranlı Katolik Hristiyanların katıldığı ayinde yaptığı duada Filistin, Suriye ve Irak'a barış gelmesini diledi.

Ermeni Asıllı Yazarın İsmine Onay

Bitlis Valiliği, belediyenin aralarında Ermeni asıllı William Saroyan’ın isminin de verileceği kentteki bazı cadde ve sokak isimlerinin değiştirilmesi kararını onayladı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Vali Orhan Öztürk’ün, belediye tarafından yaptırılan yeni hal binasının isminin "Feqiye Teyran Hal Binası" olarak değiştirilmesine dair belediye meclis kararını tasdik ettiği belirtildi. Açıklamada, “Ayrıca meclisin çoğunluğunun aldığı karara göre Nur Caddesi’nin ismi Bediüzzaman Said-i Kürdi Caddesi, Kazım Dirik Caddesi’nin Kemal Fevzi Caddesi, Şerefiye Caddesi’nin Şeref Han Caddesi, Sapkor Sokağı’nın ise William Saroyan Sokağı olarak değiştirildi. Yapılan bu değişiklikler, Vali Orhan Öztürk’ün tasdikiyle kesinleşti” denildi.

Kudüs Patriği şiddete karşı uyardı

Akif Altundaş
Papa Francis Noel mesajında Ortadoğu’da yaşanan şiddet olaylarına değindi.Roma Katolik Kilisesi’nin Kudüs Patriği, Beytüllahim’de düzenlenen Noel ayininde Gazze’nin yeniden imarına hız verilmesi çağrısında bulundu. Patrik ayrıca şiddetin yeniden ortaya çıkmasına karşı uyardı. İsrail geçtiğmiz yaz Gazze’yi yoğun şekilde bombardımana tabi tutmuş, binalar ve yollar enkaza dönüşmüştü. Hz. İsa’nın doğum yeri kabul edilen Beytllahim’deki ayinde Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’da hazır bulundu. Katoliklerin Kudüs’teki ruhani lideri Patrik Fuad Twal Nativity Kilisesi’nde yaptığı konuşmada kutsal toprakların çatışma merkezine dönüştüğünün de altını çizdi.

Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը հրատարակել է Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությանը նվիրված օտարալեզու, գրախոսվող (peer-review) ամսագրի առաջին համարը: /AGMI has published the first issue of “International Journal for Armenian Genocide Studies”

«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին այս հանդեսի հրատարակումը լինելու է երկարաժամկետ նախաձեռնություն, որը հնարավորություն կտա ցեղասպանագետների հաջորդ սերնդին մշակել նոր գաղափարներ և հետազոտական նոր մոտեցումներ ցեղասպանությունների և նրանց հետևանքների ուսումնասիրման համար: «Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսը» նպատակ ունի հաստատուն դիրք ապահովել ընդհանուր պայքարում` ուղղված ցեղասպանությունների ժխտման ու դրա հետևանքների դեմ: «Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսը» պայքարելու է ցանկացած ցեղասպանության ժխտման դեմ: Այս նախաձեռնությունը համարում ենք համաշխարհային անվտանգության հաստատման համար նախազգուշական քայլերի և կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մի մաս»,- նշում է ՀՑԹԻ տնօրեն և միջազգային հանդեսի գլխավոր խմբագիր Հայկ Դեմոյանը:

Christmas and New Year greetings from the ANCA family to yours

During this holy season of Christian love and compassion,  please know how very much the ANCA values your devotion to our Armenian homeland and proud Armenian heritage. Take the time this Christmas to re-connect with fellow Armenians and friends of the Armenian nation, strengthening our bonds of fellowship and building new bridges of common understanding and cooperation.

Hazreti İsa’nın doğduğuna inanılan yerde ayin

Hristiyan inanışına göre Hazreti İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen Noel, Filistin’in Batı Şeria bölgesinde kutlandı. Dünyanın dört bir yanından bölgeye gelen Hristiyanlar Hz. İsa’nın doğduğu kent olarak kabul edilen Beytüllahim’de Yeniden Doğuş Kilisesi’nde düzenlenen ayine katıldı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da katıldığı ayin Kudüs’ün Latin Patriği Fouad Twal tarafından yönetildi. Latin Patrik Fouad Twal, ayin sırasında yaptığı konuşmada Yahudi, Müslüman ve Hristiyanlara karşılıklı sevgi çerçevesinde eşit olarak birlikte yaşama mesajı verdi. Patrik Twal, 2015 yılının bu zor yıldan daha iyi olmasını umduğunu dile getirerek, “Umarım yeni yılda herhangi bir ayrım yaşanmaz ve barış köprüleri kurulur” dedi.

Fener Rum Patrikhanesi'nde Noel Ayini

Fatih'teki Fener Rum Patrikhanesi'nin bahçesinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi'nde noel ayini düzenlendi. Ayin için gelenler kilisenin girişinde bulunan alanda mum yakıp dua etti. Patrik Bartholomeos'un gelmesiyle birlikte ayin saat 09.00 sıralarında başladı. Kilise girişinde mum yakıp dua eden Bartholomeos, daha sonra ayini yönetmek üzere kiliseye giriş yaptı.

Mustafa Kemal’den “Ermeni Soykırımı”, Halide Edip’ten ” Suikast” İtirafı

Devrimci Karadeniz
Mustafa Kemal 1926 tarihinde bir Amerikan gazetesine verdiği demeçte “Ermeni soykırımı”nı itiraf ederken, Halide Edip Adıvar’ın da kendisine suikast düzenlemek isteyen ekibin içinde olacağını ancak son anda bundan vazgeçtiğini söyledi… Los Angeles Examiner gazetesinin 1 Ağustos 1926 tarihli sayısında birinci sayfadan verilen Mustafa Kemal ile söyleşide İsviçreli sanatçı ve gazeteci Emile Hilderbrand’ın imzası yer alıyor.

Christmas 2014


Noel Baba karakterinden çam ağacına Christmas'a dair 8 mitin kaynağı

Haber: Eda Utku - eutku@radikal.com.tr /
25 Aralık, Hristiyan dünyasında özellikle Katolikler tarafından önemli bir kutlama günü. Christmas olarak bilinen Noel'in başlangıcı olan bu günde, Noel Baba'dan çam ağacına kadar pek çok Noel miti de büyük bir ilgi görüyor. Noel'de Katoliklerin neyi kutladığını, Noel Baba'nın geyiklerinin nereden geldiğini ve hatta neden evlere bacadan girdiğini, Noel'de neden çam ağacı süslendiğini merak ediyorsanız bu yazımız bütün merakınızı giderecek.

Ermeni kasabası Keseb yeniden hedefte

El Kaide’nin Suriye kolu el Nusra Cephesi’nin öncülüğündeki cihatçı gruplar, nüfusunun çoğunluğu Ermenilerden oluşan Suriye’nin kuzeybatısındaki Keseb kasabasına saldırıyor. 2 gün önce Leghi Jur kontrol noktasına yönelik füzeli saldırı gerçekleştirildiği bunun ardından çok sayıda kasaba sakininin güvenlik amacıyla Lazkiye’ye geçtiği bildirildi.

Gürcistan’da dini toplulukların finansmanı 2015’te katlanacak

Gürcistan başbakanı Irakli Gharibashvili 24 Aralık’ta Yahudi ve Müslüman toplumları yanısıra Ermeni Apostolik Kilisesi ve Katolik Kilisesi temsilcileriyle buluştu. Gürcistan Bakanlar Kurulu kararı gereği anılan topluluklara  «Sovyet totaliter döneminde» manevi ve maddi kayıpları için finansal tahsisatta bulunuldu.Devlet Din İşleri Ajansı yöneticisi Gürcistan’ın  4 dini toplumla sözleşmeye sahip olduğunu ve paraların hesaplarına aktarıldığını ifade etti. (Doğrusu bu. HYETERT)

Başbakan Davutoğlu, Hristiyan vatandaşların Noel bayramını kutladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Asırlar boyunca olduğu gibi bugün de bizler farklılıkları, ülkemizin çok değerli zenginlikleri olarak görüyor ve bir arada dostça yaşamanın toplumsal hayatımıza kattığı renkliliği geçmişte olduğu gibi gelecekte de aynı güzellikte yaşamak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Davutoğlu, bir mesaj yayımlayarak, Hristiyanlık inancına mensup vatandaşların Noel Yortularını tebrik etti. Davutoğlu, bu topraklarda asırlar boyunca farklı inanç gruplarının özel günlerini ve bayramlarını beraberce kutladığını, coşku ve mutluluklarını paylaştıklarını belirtti.

Dink soruşturmasında 2 yeni isim

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekiliği tarafından yürütülen Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'ın verdiği savcılık ifadesinde biri polis iki yeni kişinin ismi geçiyor. Telefonla konuşan iki kişi Samsun'a Ogün Samast'ı almaya gitmekten söz ediyor.

Meryem Ana Evi'nde Noel Ayini

Hristiyanlığın en önemli kutsal mekanları arasında yer alan ve Selçuk ilçesinde bulunan Meryem Ana Evi'nde, Hristiyanlıkta Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen Noel gecesi, ayinle kutlandı. Işıklarla süslenen Meryem Ana Evi'ne gelen Hristiyan Türkler ve yurt dışından gelen ziyaretçiler dua ederek, ilahiler okudu.

Kılıçdaroğlu, Hristiyan Vatandaşların Noel’ini Kutladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Noel nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Hristiyanların Noel’ini kutlayıp, huzur, barış ve mutluluklar diledi.Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle: “Dili, dini, inancı, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun insanlık ile dünyamız yeni bir yıla giriyor. İnsanlığımız, dünyamız gibi bayramlarımız, yeni yıl kutlamalarımız ve Noel de ortak değerlerimizdendir. Yeni yılı, Noel’i bir çok medeniyete ve inanışa ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarında karşılayan Hristiyan yurttaşlarımız ile şu veya bu nedenle ülkemizde bulunan Hristiyan konuklarımıza ve Noel’i dünyanın herhangi bir yerinde kutlayan Hristiyanlarla, Hristiyan alemine huzur, barış ve mutluluk diliyor, sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”

Ermenistan’ın AEB’ye üyeliği vesilesiyle Moskova’da respsiyon verildi

Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliğine (AEB) üyeliği üyeliği vesilesiyle dün Moskova’da bir resepsiyon verildi. Resepsiyon Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Kolektif Güvenlik Konseyi  (KGK) oturumu çerçevesinde «Ararat Hyatt» Otelinde gerçekleştirildi.

Ermenistan sınırındaki nükleer santral 10 yıl daha faaliyet gösterecek

Ermenistan -Türkiye sınırına 16 kilometre uzaklıkta bulunan Metsamor Nükleer Santralinin aktif faaliyet süresi, Rusya ile Ermenistan arasında imzalanan anlaşmayla 2026 yılına kadar uzatıldı. Anlaşma, Rusya’nın devlet tarafından işletilen enerji şirketi Rosatom’un genel müdürü Sergey Kiriyenko ile Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yervand Zakarian arasında imzalandı. Anlaşmayla nükleer santralin işletim süresi, 2026 yılının eylül ayına kadar devam edecek. Rus şirketi, nükleer santralin genel tamir ve ekipman değişim işlerinden sorumlu olacak ve aynı zamanda bakım dokümanları ile personel yetiştirme işlerini de yürütecek. Santralin tamir ve bakım işlemlerinin giderleri için kredi Rusya tarafından verilecek.

Ermeni mezarlığının bakımını köylüler yapıyor

Muhammed Nuri Erdoğan
Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine bağlı Burunkışla köyünde yaşayanlar, köydeki Ermeni mezarlığının çevre temizliğini ve bakımını yaparak örnek davranış sergiliyor… Burunkışla köyü muhtarı Necati Yalçın, "Ermeni arkadaşlarımız, her yıl 60-70 kişilik grupla gelir, hem köyümüzü hem de mezarlıklarını ziyaret eder. Hala muhabbetimiz devam ediyor, gidip geliyoruz. Sağ olsun önceki Kaymakamımız Yaşar beyin katkılarıyla Ermeni kardeşlerimizden kalan mezarlığın etrafı duvarla çevrildi. Sonra ufak tefek işleri de muhtarlık ve köylüler olarak yerine getiriyoruz. Temizlik, bakım, onarım gibi ne gerekiyorsa hepsini yapıyoruz. Nihayetinde bizim dostluğumuz, arkadaşlığımız bakidir" diye konuştu.

Bir Zamanlar Yayıncılık’tan on yıl sergisi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Çok kültürlülük alanında faaliyet gösteren yayınevi, 2005-2014 tarihleri arasındaki eser ve etkinliklerine dair bir sergi düzenledi. Türkiye’nin bir zamanlar sahip olduğu kültürel çeşitlilik ve bunun yok oluş sürecine dair kitaplar, yayınlar, sergi ve etkinlikler düzenleyen Bir Zamanlar Yayıncılık, kuruluşunun onuncu yıldönümünü İstanbul Pangaltı’ndaki Galeri Bir Zamanlar’da düzenlenen “On Yıl Sergisi” ile kutluyor.

Azınlıkları Türkleştirme Meselesi Ne İdi? Ne Değildi?

Son on beş yıl zarfında Türkiye’nin tarih anlatımında yer almış yeni deyimlerden biri, “Türkleştirme” deyimidir. Özellikle sol ve liberal görüşlü tarihçi, araştırmacı ve köşe yazarları tarafından olumsuz bir anlamda kullanılan “Türkleştirme” deyimi ile kastedilen Devlet’in, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana, asimilasyon ve/veya şiddet unsuru içeren olaylarla gayrimüslim nüfusu “yok etmeyi” amaçlayan bir siyasî iradeye sahip olduğu iddiasıdır. “Türkleştirme” deyiminin bu şekli ile tarih anlatımına yerleşmesi, 1990’lı yılların başından itibaren ortaya çıkan “gayr-ı resmî tarih, resmî tarihe karşı” şeklinde özetlenebilecek kutuplaşmaya paralel bir gelişmedir.

Mutlu Noeller

Շնորհաւոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ
Frohe Weihnachten und glückliches Neues Jahr
Schöni Wiehnachte und es guets Neus
Merry Christmas and Happy New Year
Joyeux Noël et Bonne Année
Buon Natale e Felice Anno Nuovo
С Рождеством Христовым и С наступающим Новым Годом
اجمل التهاني بمناسبة الميلاد و حلول السنة الجديدة
Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Ετος
Feliz Navidad y próspero año nuevo!
Bonan Kristnaskon kaj feliĉan novan jaron

Krásné Vánoce a Šťasný Nový Rok

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hristiyanların Noel'ini kutladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlanıldığı Hristiyan bayramı Noel'ini kutlayan bir mesaj yayınladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Farklı mezhep, gelenek ve kiliselere mensup Hristiyan vatandaşlarımızın kendi inançları doğrultusunda kutladıkları Noel Yortularının, dayanışma ve hoşgörü ikliminin gelişmesine vesile olmasını diliyorum" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Türkiye 'nin bölgesel çatışmaların ve istikrarsızlıkların ortasında, hangi dine, inanca, etnik kökene ve mezhebe mensup olursa olsun vatandaşların huzur ve güven içinde yaşadığı bir yer olduğuna işaret ederek, "Bizler, nasıl tarih boyunca bir ve beraber yaşamışsak, gelecekte de ülkemizdeki farklılıkları bir zenginlik olarak görmeye; karşılıklı saygıyı esas alarak yarınlarımızı birlikte inşa etmeye devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Համայնքային Խնդիրներ ՊԱՏՐԻԱՐՔ ՄԸ ԸՆՏՐԵԼՈՒ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆԸ ԵՒ ՍԽԱԼՆԵՐԸ

ՄԱՐՄԱՐԱ
Աթոռակից Պատրիարք մը ընտրելու համար կազմուած եւ սխալ անունով մը գործադիր յանձնախումբ կոչուած Պատրիարքական ընտրութեան յանձնաժողովը նոր հաղորդագրութիւն մը հրատարակեց։ Ինչպէս ծանօթ է, այս յանձնախումբի պարտականութիւնն էր, կրօնական ժողովի որոշումին ընդառաջելով ձեռնարկել աթոռակից պատրիարքի մը ընտրութեան եւ յաջողութեամբ իրականացնել զայն։ Յանձնախումբէն ա՛յս էր որ կը սպասուէր։ Մինչդեռ մեր այս բարեկամները, զանցելով Կրօնական Ժողովի որոշումը եւ մոռնալով մեր այն աւանդութիւնը թէ երբ Պատրիարք մը կեանքի մէջ է, ուրիշ Պատրիարք մը չի կրնար ընտրուիլ, տարուեցան Աթոռակից Պատրիարքի տեղ նոր Պատրիարք ընտրելու փափաքէն։

The Primate's 2015 New Year and Christmas Message


Merry Christmas!
Western Diocese  of the Armenian Church
The Primate's 2015 New Year and Christmas Message
“And that you put on the new man, which after God is created in righteousness
and true holiness.” (Ephesians 4:24).

Papa, Noel öncesi kilisenin 'hastalıklarını' sıraladı

Övgü Pınar
Katoliklerin ruhani liderinin sıraladığı 15 hastalık arasında 'dünyevi çıkar ve gösteriş peşinde koşmak', 'dedikodu terörü', 'varoluşsal şizofreni' ve 'ruhsal Alzheimer' da bulunuyor. Roma Papa'nın, Kilise Divanı (Vatikan bürokrasi sınıfı) üyelerine yönelik mesajında saydığı hastalıklar arasında "dünyevi çıkar ve gösteriş peşinde koşmak", "dedikodu terörü", "varoluşsal şizofreni", "ruhsal Alzheimer" da bulunuyor. Papa Francesco, bu hastalıkların yalnızca Kilise Divanı'nda değil her insanda, cemaatte ve kilisede görülme riski taşıdığını da belirtti. Katoliklerin ruhani lideri "ruhsal Alzheimer" hastalığını, "ruhani melekelerini gittikçe kaybetmek" olarak tanımladı.

Doğrunun gücü...

Ayşe Batumlu
 “Halamların köyünde iki Ermeni çocuğun bir Kürt ve bir Sünni Afşar Türk aile tarafından alınıp, birinin Alevi Kürt, birinin Sünni Türk haline gelmesi trajedisini her an içimde hissetmişim”. “Ben, Kürdistan’ın, Kürtlerin ve Ermenilerin ortak vatanı olduğunu; Kürtler ve Ermenilerin bu ortak vatanda kardeşçe yaşayabileceğini, Ermenilerin bu topraklara gelip yerleşeceğini açık kaynaklarda yazmış bir zihniyet ve yaklaşım içindeyim.” Yukarıdaki satırlar, Mustafa Karasu’nun yazısından alıntı. Bu iki paragraf,  gayrimüslimlere, özellikle de Ermeni halkına, devletin bakışını ve sembol isimlerden birinin ağzından Kürt Özgürlük Hareketi’nin bakışını, ayrı ayrı özetliyor aslında.

“1915’ten 2015’e Tehcir-Taktil-Soykırım

“Diyarbakır’da Bir Yıl: 1915” Ayhan Aktar. “Toplumsal Hafızanın İzinde: 1915 Diyarbekir ve Kürtler” Namık Dinç.
 Perşembe Konuşmalarının yedinci buluşmasında her zamanki formatımızın biraz dışına çıkıyor ve iki konuşmacımızı aynı anda ağırlıyoruz. 1915 Ermeni Tehciri’nin Diyarbakır’da nasıl gerçekleştirildiği ve günümüzde nasıl hatırlandığına odaklanan bu konuşmanın konukları İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Ayhan Aktar ve Toplum ve Kuram Dergisi'nden Namık Dinç.

Kutsal Günler ve Sanat Etkinlikleri

Nurettin Değirmenci
“Şunu söyleyebiliriz ki, güzel sanatlar ile değişik dini inanışlar arasında yakın ilişkiler vardır. Kesin olmamakla beraber, ruhaniliğin yüceldiği dinlerde güzel sanatlar gelişir. Sanatın gelişmesi ile dini inanışların duyulara hitap eden kesimleri zayıflar.Yüce ilahiyat sanat çalışmaları ile ifade edilir; dehayı ve seyircileri özgürleştirir ve onları tatmin eder. Sanat yardımıyla, ruhun özgürlük bilinci ve anlayışı kazanılır ve korunur. Güzel sanatın kendi alanında olduğu gibi felsefe de aynı işlem gerçekleşir: Ruh esaretinden saflaştırılır…” Faith and Knowledge-Hegel

Irkçı afiş yarışmasının sonucu 16 Ocak’ta

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin düzenlediği ‘Anadolu’dan Kafkasya’ya Ermeni Zulmü’ afiş yarışmasının sonuçları 16 Ocak’ta açıklanacak.Agos’un yarışmayla ilgili konuştuğu Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Alev Çakmakoğlu Kuru, yarışmanın sonuçlarının açıklandığı gün olarak, 19 Ocak’ı seçmelerinin tamamen tesadüf olduğunu söylemiş, çıkan haberlerden sonra, Dink’in o gün öldürüldüğünün farkına vardıklarını iddia etmişti.

Aras Kuş Cenneti Kurtulsun Tuzluca Barajı Yapılmasın!

Merhaba arkadaşlar,
İmzanızla Aras Nehri Kuş Cenneti'ne verdiğiniz destek için çok çok teşekkür ederim. Sayenizde imzalar 45.000'i aştı! Şimdi, önümüzde sayılı saatler var!

ՕՐԷՆՔ, ԵԿԵՂԵՑԻ ԵՒ ՄԵՆՔ

Ի՞նչ պիտի ըլլայ իւրաքանչիւր հայուն դերը եւ պարտաւորութիւնները Եկեղեցւոյ հանդէպ, օրէնքի հասկացողութեան սահմաններուն մէջ, նկատի ունենալով որ ժողովուրդը նոյնինքն Եկեղեցին է, այլ խօսքով Աւետարանի սկզբունքներով դաստիարակուած եւ սնած մարմին մը՝ որ ունի իր ներգործօն բաժինը Եկեղեցին առողջ եւ արդիւնաւէտ պահելու, իր հոգեւոր, մշակութային եւ հասարակական կեանքին մէջ:

Mustafa Karasu: Taraf’ın, Fethullahçıların Ermeniler’le iyi ilişkisi var

Sivas’ın Gökçebostan ve Bezirci mahallelerinde büyüdüm, Ermenilerle iç içe yaşadım. Ermeniler evlerini bizim akrabalara kiralarlardı. Burada da yaşadıklarım var. Halamların köyünde iki Ermeni çocuğun bir Kürt ve bir Sünni Afşar Türk aile tarafından alınıp birinin Alevi Kürt, birinin Sünni Türk haline gelmesi trajedisini her an içimde hissetmişim. Böyle bir ailenin sevgisini en fazla görmüş bir çocuk olarak büyümüşüm. Bunları niye anlatıyorum? Öyle zorlamalar yapıyorsunuz ve töhmet altında bırakıyorsunuz ki, yazmak zorunda kalıyoruz. Ben Kürdistan’ın Kürtlerin ve Ermenilerin ortak vatanı olduğunu; Kürtler ve Ermenilerin bu ortak vatanda kardeşçe yaşayabileceğini, Ermenilerin bu topraklara gelip yerleşeceğini açık kaynaklarda yazmış bir zihniyet ve yaklaşım içindeyim. Bundan daha fazlasını söylemeyi de gerekli bulmuyorum. Sadece Özgürlük Hareketi’ni doğru anlama ve yorumlama içinde olunmasını öneriyorum."

Kırgızistan ve Ermenistan, Avrasya Gümrük Birliği'ne katıldı

Kırgızistan ve Ermenistan'ın, Avrasya Gümrük Birliği'ne katılımını sağlayan belgeler imzalandı. Kırgızistan ve Ermenistan, Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın oluşturduğu ve 1 Ocak 2015 tarihinde resmen hayata geçecek olan Avrasya Gümrük Birliği'ne kabul edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Kırgızistan'ın, Avrasya Gümrük Birliği'ne katılımını sağlayan belgeye imza atıldığını bildirdi.

Ermenistan Lisaridis’i madalyayla onurlandırdı

EDEK Onursal Başkanı Vasos Lisaridis’in Ermenistan tarafından madalyayla onurlandırıldığı haber verildi. Fileleftheros gazetesi sadece seçkin siyasi şahsiyetlere verildiği söylenen “Mkhitar Gosh” madalyasını Lisaridis’e dün Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru’nun ofisinde düzenlenen törende Ermenistan Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan’ın taktığını kaydetti.

Ermenistan'dan Perinçek'e karşı sürpriz isim!

Ermeni basınındaki haberlere göre, George Clooney'nin eşi olan uluslararası hukuk uzmanı Emel Alamuddin Clooney, Erivan’ı savunan ekipte yer alacak. Doğu Perinçek 2005 yılında, İsviçre’de soykırımın "uluslararası bir yalan" olduğunu söylediği gerekçesiyle İsviçre mahkemelerinde "ırkçı ayrımcılıktan" suçlu bulunmuştu. Konuyu ifade özgürlüğü kapsamında AİHM’e taşıyan Perinçek davayı kazanmıştı. İsviçre ise kararı temyize götürdü. Davanın 28 Ocak 2015’te Fransa'nın Strasbourg kentinde merkezi bulunan AİHM'de görülmesi bekleniyor.

Unshaming the future in my coffee cup

Lara Aharonian / TEDxYerevan - YouTube
https://m.youtube.com/watch?v=1S8eibZvUPg
This talk was given at a local TEDx event, produced independently of the TED Conferences. Shame, Amot is often the first word we learn as a child growing up in a patriarchal Armenian family. And if we happen to be born girls, shame becomes inseparable with every decision we make throughout our life. Shame, a tool imposed on women, has been used for the survival and preservation of the nation. Lara, will take us on an honest journey by revisiting the inherited shame from our grandmothers; silenced survivors of the genocide.

Çocuklardan “Tanrıya Mektuplar”

Avrupa ve Amerika'da 2-9 yaş çocuklara Tanrı'ya ilişkin düşüncelerini sormuşlar.
İşte o çocuklardan “Tanrıya Mektuplar”…
Sevgili Tanrım,
Tamam İncil’de öbür yanağını çevir dedin biliyorum; ama kardeşim gözüme vurunca ne yapacağım? Sevgiler.
Teresa -5 yaşında

Մամուլի ասուլիս Հայոց ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտում

Հարգելի գործընկերներ, 2014թ. դեկտեմբերի 25-ին` ժամը 12:00-ին, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրենության հաշվետու մամուլի ասուլիսը:

Ana Yılbaşı Ağacının ışıkları yakıldı

Erivan Cumhuriyet Meydanında bugün 22 Aralık saat 19.15’te Ermenistan’ın ana Yılbaşı Ağacının ışıkları törenle yakıldı. Işıkların yakılmasıyla Yılbaşı kutlama etkinlşlriin startı da verilmiş oldu. Işıkların yakılması sonrasında Erivan gökyüzünde havai fişek atışı gerçekleştirildi.

Musalla'daki Musevi mezarlarının sırrı

Musalla Mezarlığı'nda bulunan iki Musevi askere mezarların sırrı aralandı. Musalla'daki Musevi mezarlarının İsmet İnönü'nün emriyle 1941 yılında askere alınan daha sonra Amela Taburu'nda çalıştırılan ve ağır şartlara dayanamayarak 1942 yılında hayatını kaybeden Musevi askerler olduğu anlaşıldı. İkinci Dünya Savaşı'nın en kızgın zamanında yani 1941 yılında, Türkiye'de yaşayan ve yaşları 20 ile 40 yaş arasındaki bütün gayrimüslim erkekler aynı anda askere alındı. İstanbul ve İzmir başta olmak üzere yurt genelindeki gayrimüslim erkeklerin İsmet Paşa’nın onayı ve emriyle Bakanlar Kurulu kararıyla askere alınmalarına karar verilir. Yirmi Kur’a Askerlik Yasası olarak bilinen uygulama ile yaşları 20 ile 40 arasında değişen erkek gayrimüslimlerin silah altına alınmasına karar verilir.

Mutlu Noeller

Շնորհաւոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ
Frohe Weihnachten und glückliches Neues Jahr
Schöni Wiehnachte und es guets Neus
Merry Christmas and Happy New Year
Joyeux Noël et Bonne Année
Buon Natale e Felice Anno Nuovo
С Рождеством Христовым и С наступающим Новым Годом
اجمل التهاني بمناسبة الميلاد و حلول السنة الجديدة
Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Ετος
Feliz Navidad y próspero año nuevo!
Bonan Kristnaskon kaj feliĉan novan jaron
Krásné Vánoce a Šťasný Nový Rok

Patrikhane’nin Yılbaşı Ağacı Süslendi

Noel agac topluPatrikhanenin yılbaşı ağacı bu yıl da geleneklere uygun olarak süslendi.Patrikhane Kadınlar Kolu 19 Aralık 2014 Cuma sabahı Patrikhaneyi ziyaret ederek yılbaşı ağacını ve Patrikhane girişini süslediler.Kadınlar kolu üyeleri, daha sonra, Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Kıdemli Peder Krikor Damadyan ve Diramayr Mari Mutafyan’ın da hazır bulundukları çay sofrasında bir araya geldiler.

Sait Çetinoğlu ile Röportaj- Զրուցել է Գրետա Ավետիսյանը / Interview taken by Greta Avetisyan

Greta Avetisyan - ARMEDİA
Şu gayet açıktır ki, soykırımın sıradan failleri rüyalarında görmedikleri olanaklara Soykırım sayesinde kavuşmuşlardır ve bundan utanç duyulmamaktadır. Dedemin yaptıklarından sorumlu değilim! diyenlere Avrupa’da Nazi denilmektedir. Tarihsel Ermeni topraklarını Türk saymak, Kürdistan saymak, Soykırımın sonuçlarına sahip çıkmakla eş anlamlıdır. Tarihi Ermenistan’ın kolonizasyonunu kabul etmek demektir. Sorumlu ve sağduyulu yaklaşım Soykırımın meyvelerinin reddini gerektirir. 

ՅԻՍՈՒՍԻ ԾՆՆԴԵԱՆ ԹՈՒԱԿԱՆԸ եւ ՍՈՒՐԲ ԾՆՈՒՆԴ ԵՒ ՅԻՍՈՒՍԻ ԱՍՏՈՒԱԾԱՅԱՅՏՆՈՒԹԵԱՆ ՈՒ ՄԿՐՏՈՒԹԵԱՆ ՏՕՆԵՐԸ:

Ամէն տարի  6 Յունուարին, Հայաստանեայց Առաքելական եկեղեցին կը նշէ երկու տօներ' Քրստոսի ծնունդը եւ անոր Մկրտութիւնը կամ Աստուածայայտնութիւնը, մինչդեռ ուրիշ եկեղեցիներ այս երկու տօները կը նշեն առանձին եւ տարբեր օրեր: Շատ բնական է որ, քրիստոնէական այս տօներու թուականներուն տարբերութիւնը ,մարդոց միտքերուն մէջ հարցականներ  յառաջացնէ եւ նաեւ ըմբռնողութեան խանգարումներու ստեղծէ:Անշուշտ այս կէտերը կարելի է լուսաբանել պատմական,եկեղեցական եւ օրացոյցի տուեալններով:

Sağlıklı Yılbaşı Sofrası Nasıl Olmalı

Yılbaşı sofralarının geleneksel sağlık sorunlarının başında, yılbaşı ziyafeti sonrası yaşadığımız görülen sindirim sorunundur: Zengin meze çeşitlerinin, göz alıcı yiyeceklerin, nefis lezzetli yılbaşı yemeklerinin bizlere daha sonraları sağlığımızla ilgili sıkıntılı anlar yaşatmaması için, yılbaşı sofrasında sağlık açısından  özellikle yaşlılar, sindirim sistemi, kalp ve tansiyon hastaları  özenli davranmaları  şarttır.

Amal Clooney to Represent Armenia in European Court

Amal Alamuddin Clooney
By Harut Sassounian
Here is a surprising news item being disclosed for the first time in this column—Amal Ramzi Alamuddin, wife of prominent actor and human rights activist George Clooney, will be one of the attorneys representing Armenia next month at the European Court of Human Rights (ECHR)… Mrs. Clooney is a highly regarded attorney specializing in international law, criminal law, human rights, and extradition. She has been involved in several major lawsuits such as return of the Elgin Marbles from Great Britain to Greece, and defending Julian Assange of WikiLeaks and former Ukrainian Prime Minister Yulia Tymoshenko. She has also worked with the Prosecutor of the UN Special Tribunal for Lebanon, and the International Criminal Tribunal for former Yugoslavia.

Sevan Nişanyan'a özgürlük

Emrah Altındiş
Devlet tarafından saçma sapan sebeplerle tutsak edilen bir entelektüelin özgürlüğünü talep etmek için onunla her konuda hemfikir olmaya ya da yaptığı bazı hataları onaylamaya gerek yok, eleştirileriniz ya da varsa öfkeniz sizinle yaşamaya devam edebilir, özgür olduğu gün gidip yüzüne söylemekte özgürsünüz, özgürüz ancak bugün Nişanyan üzerinden tüm Türkiye’ye bir mesaj verilmektedir. Çok konuşma, yoksa o uzun dilini keseriz! Dolayısı ile Sevan Nişanyan’a özgürlük talebini hiç durmadan dile getirmek, bu korkunç adaletsizliğe karşı adalet talep etmek, hepimizin bu topluma ve tarihimiz boyunca bedel ödemiş tüm entelektüellerimize borcumuz. SEVAN NİŞANYAN’A ÖZGÜRLÜK!

Maritsa Küçük Davası

Hrant Kasparyan
İstanbul’un Samatya ilçesinde bir dizi yaşlı Ermeni kadına yapılan ve ağır şiddet uygulanan saldırıların birinde hayatını kaybeden Maritsa Küçük’ün öldürülmesine ilişkin davanın 12’inci duruşması, 25 Aralık 2014 Perşembe günü Çağlayan Adliyesi, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Korkmazhan: “Hakikat komisyonu oluşturulsun”

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum, Ermeni, Maronit ve Latin, tüm Kıbrıslıların, Kıbrıs sorununun nedenleri değil kurbanları olduğunu belirterek, tarihle yüzleşme ve geçmişle hesaplaşmak için güven arttırıcı önlemler çerçevesinde tüm toplumların katılımı ile “hakikat komisyonu” oluşturulması gerektiğini kaydetti. Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, her iki taraftaki egemen yapının bugüne kadar geçmişe kendi penceresinden bakarak diğer toplumun yaşadıklarını görmezden geldiğini ve geçmişte yaşananları kin ve nefreti beslemek için kullandığını savundu.

Fetvalarla Yönetilen Bir Ülkede, Farklı İnanç ve Kimliklere Rahat Yok

Zeynep Tozduman
Sözde barış ve hoş görüden dem vuran radikal İslamcı din adamları iş bu ülkede, İslam olmayan inançlara geldi mi gerçek yüzünü hemen sergiliyorlar. Oysaki Papazlar da tıpkı hocalar gibi din adamıdır. Sayın Cübbeli, sen papazlara ne kadar saygı duyarsan, papazlar da sana o kadar saygı duyar. Bu ülkede 1915 soykırımında 220 aydının Ayaş’a ve Çankırı’ya sürgününden hemen sonra işte bu bakış açısından ötürü Hıristiyan din adamları ( papazlar, episkoposlar, metropolitler, rahipler, rahibeler) ilk katledilen kesimdir. Cübbeli, sadece Türkiye'de yaşayan Hıristiyan ve Alevilere hakaret etmekle kalmıyor tabii ki. Cehaletini her alanda gösteriyor. Türkiye’yi ziyaret eden Katolik âleminin ruhani lideri Papa Francesco'yu, İslamiyet’e davet edecek kadar haddini aşabiliyor...

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü Moskova’da Toplanacak

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Devlet Başkanları Toplantısı 23 Aralık tarihinde Moskova’da gerçekleştirilecek. KGAÖ, NATO karşıtı askeri yapı olarak biliniyor. Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Tacikistan'ın üyesi olduğu Kolektif Güvenlik Örgütünün toplantısında, Rusya'daki kriz, Tacikistan-Afganistan sınırına yardım, ülkeler arasındaki askeri ve ekonomik işbirliği konuları değerlendirilecek.

‘Kars’ta Malakan Köyü kurulsun’

Bahar Bakır/HT Gazete
Hrant Dink Vakfı, 1915 olaylarının 100. yıldönümü öncesinde “Türkiye-Ermenistan Sınırı Sosyo-Ekonomik Etkiler Araştırması” adlı bir rapor hazırladı. Raporda, Rus Çarı Deli Petro’nun uygulamalarına karşı çıkıp 1877’de Kars’a sürülen ‘Malakan’larla ilgili önemli bir öneride bulunuldu. Kars’ta Malakan kültürü üzerine çalışanlar bulunduğu belirtilerek bir Malakan köyünün kurulması ve turizme açılması önerildi.

Հայ եկեղեցու տագնապը

Մեծ գնահատանքով կարդացի «Բաց Նամակը», ուղղուած Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին, Առաքելական Աթոռոյն Սրբոց Յակոբեանց Երուսաղէմի Պատրիարքին՝ Նորին Ամենապատուութիւն Նուրհան Արքեպիսկոպոս
Մանուկեանի: Միեւնոյն ժամանակ մեծ ցաւ զգացի , որ Պատրիարք Հայրը ստիպուած զգացած է գրելու իրողութիւններ, որոնք անկասկած խորունկ կսկիծ պատճառեցին իրեն:

"Ermeni tasarısı geçerse 74’e döneriz"

Kasım Cindemir
Habertürk’e konuşan CSIS Türkiye Programı Direktörü Bülent Alirıza, Ermeni tasarısının ABD Kongresi’nden geçme olasılığının yüksek olduğunu, bunun sonucunda ABD’nin, Türkiye’ye 1974’te Kıbrıs müdahalesinin ardından uyguladığı “silah ambargosu”nu yeniden gündeme getirebileceğini söyledi

Geri dönüş…

Ufuk Uras //  ufuk_uras@yahoo.com
Ortak vatanın inşası çok zor olmasa gerek. Yeter ki kimlikler hiyerarşisinden vazgeçelim. Örneğin, ders kitaplarındaki nefret söyleminden arınmakla başlanabilir ve TBMM yayınlarındaki Türk tezi/Ermeni tezi yaklaşımından vazgeçmekle devam edilebilir. Bu Meclis’in Ermeni yurttaşlarımızı da temsil ettiğini anlamak gerekiyor. Umarım farkındalığı artırmanın vesilesi ve kanıtı olarak, 2015 seçimlerinde Ermeni yurttaşlarımız da Meclis’te yer alabilecektir. Osmanlı meclisindeki Ermeni mebusların iade-i itibari, patriklik seçiminin gerçekleşmesi, Ermenistan’la milletvekilleri dostluk grubu gibi işler yeni meclisi bekliyor. Diasporanın şeytanlaştırılması, çok katmanlı yapısının görülmemesi gibi takıntılar artık aşılmalı… Sınırları da açalım ki kafamızda da sınır kalmasın artık

Türk-Ermeni Uzlaşması Neden Bu Kadar Zor?

Maxıme Gauin Türkiye Tarihi Uzmanı
Türk-Ermeni ihtilafına son vermek için, hem resmi olan diplomatik düzeyde hem de resmi olmayan düzeyde, düzenli olarak samimi veya samimiyetsiz birtakım girişimlerde bulunulmaktadır. Tüm bu girişimler hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır ve artık bu başarısızlığın nedenini anlamanın zamanı gelmiştir. Bu başarısızlığın esas nedeni birkaç kelimeyle kolayca özetlenebilir: Ermenistan’ı yönetenlerin ve kendilerini diyasporanın önderleri ilan edenlerin baskın ideolojisi. Tabii ki Ermenistan’ın Vladimir Putin’in Rusya’sına ve mollaların İran’ına olan bağımlılığı da dikkate alınmalıdır, ancak Erivan hükümeti ideolojik sebeplerden dolayı sürekli olarak tercihini Batı yerine Rusya ve mollalardan yana kullanmıştır.

Ekonomi Eco-agrı Projesi Sona Erdi

Trabzon Ticaret Borsasının (TTB) proje ortağı, Of Ziraat Odası Başkanlığının proje başvuru sahibi olarak yer aldığı Karadeniz Havzası Ortak Operasyonel Programı-2 kapsamında Türkiye, Romanya, Ermenistan ve Moldova tarafından yürütülen AB destekli ECO-AGRI projesinin sonuna gelindiği bildirildi. TTB'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin yanı sıra Romanya, Ermenistan ve Moldova proje taraflarının akademik uzmanlarının bir araya gelerek, şimdiye kadar yapılmış tarımsal kirlilik kaynaklarıyla ilgili akademik araştırmaları bir araya getirerek dört ayrı rehber oluşturduğu belirtildi.

Մամուլի հաղորդագրություն

Կրծքով կերակրման թեմայով լուսանկարների բացառիկ ցուցահանդես Հայաստանում
Հայաստանում կրծքով սնուցումը կարող է տարեկան առնվազն 60 երեխայի կյանք փրկել: 
«ԿԱՌԼԼԵՎՈՆԻ»  պատկերասրահում (Վարդանանց 14/1, մուտքը` Վերնիսաժի կողմից), տեղի կունենա կրծքով կերակրման թեմային նվիրված մամուլի ասուլիս, ուր կքննարկվեն Հայաստանում կրծքով կերակրման ոլորտում առկա խնդիրները, այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, ցուցահանդեսի նպատակը և այլն:

Türkiye Avrupa Ülkesi Mi? Yoksa Ortadoğu Ülkesi Mi?

Muzaffer Furkan Eyüboğlu / Sakarya Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler
Türkiye, Avrupalılara göre Ortadoğu ülkesidir. Fakat Ortadoğululara göre “Avrupa ülkesidir” diye telkinde bulunamayız. Çünkü Türkiye; Ortadoğu’daki kimi devletlere göre batılı, kimi devletlere göre doğuludur… Kesin olarak söyleyebildiğimiz bir şey var ki oda şu; Avrupa Türkiye’ ye Avrupalı gözüyle bakmadıkça, biz toplum yapısı olarak istediğimiz kadar Batılılaşalım, istediğimiz kadar özümüzü terk edelim, istediğimiz kadar yozlaşalım, onlar istemediği sürece hiçbir zaman Avrupa ülkesi olamayacağız. Her ne kadar bugün Türkiye uluslararası platformlarda Avrupa ülkesi çerçevesinde gösterilse de, AB’de olmamamız ve 55 yıldır kapıda beklememiz Türkiye’nin Avrupa ülkesi olmadığına büyük bir kanıttır. Sonuç olarak özetlemek gerekirse, Türkiye bugün ne Avrupa ülkesi ne de Ortadoğu ülkesidir. Avrupa ülkesi olmak için 200 yıldır kabuklarını kırmaya çalışan bir geçiş ülkesidir.

Maraş Katliamı'nın iki tanığı anlattı: 'Alevileri öldüren cennete gider' diye bağırıyorlardı

Kenan Atiz ve Ali Ardıç'ın katliama ilişkin tanıklıkları. Maraş Katliamı'nın üzerinden 36 yıl geçti. 1978 yılında "Nüfus sayımı" ve "Mektupların kaybolmasını engellemek" gerekçeleri ile evleri kırmızıya boyanan Alevi yurttaşlardan resmi rakamlara göre 150'si vahşice katledildi, binlerce kişi de yaralandı. Katliam saldırısında 552 ev 289 işyeri yakılıp yıkılırken, Kürt Alevi yurttaşların yüzde 80'i ise zorla göç ettirildi.

2014 yılının en önemli 10 keşfi arasına girdi!

Bursa'nın İznik İlçesi'nde göl kıyısının 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1600 yıl önce Aziz Neophytos'un adına inşa edilen bazilika, Amerika Arkeoloji Enstitüsü'nün (Archaeological Institute of America) tarafından '2014 Yılının En Önemli 10 Keşfi' arasında gösterildi.

Cemaat tabanı nasıl ikna edildi?

Nihal Bengisu Karaca / nbkaraca@htgazete.com.tr
Paralel yapı, yani Cemaat’in yönetici kadroları, kurmay aklı, dar kadrosu her zaman her küfeye olabildiğince çok yumurta koymaktan yana oldu. Bu yüzden sürekli sırtımızda yumurta küfeleri var denirdi. Bunun kazanımları korumak için sistemle yapılan mecburi bir uzlaşma değil, Cemaat’i büyütme tarzı olduğu sonradan anlaşıldı. Cemaat’in kurmay aklı, Cemaat’i büyütürken her meşrebe uygun şerbet vermeyi şiar edindi. Liberal ve demokratlara “AB” normları, polis için “Yusuf Gezgin” lakaplı manipülatörün “Sabatayistlere, kripto Ermeni ve Yahudilere” düşmanlık aşılayan yazıları, Aleviler için Abant’ta yapılan ve Diyanet’i tartışıp gerekliliğini sorgulayan etkinlikler, gayrimüslimlere dinlerarası diyalog çalışmaları diyeyim, siz anlayın.

Laki Vingas: Arınç aradı ve 'Sözümüzü tutamadık' dedi

Görevinden ayrılacak olan Azınlık Vakıfları Temsilcisi Vingas, vafık mülklerinin iade süreci ile ilgili üç soruna dikkat çekti. Yeni Vakıflar Kanunu kapsamında 2008 yılında ortaya çıkan Vakıflar Meclisi'ndeki Azınlık Vakıfları Temsilcisi görevine seçilen Laki Vingas, iki dönemin ardından görevinden ayrılıyor. Son resmi toplantısını Pazartesi günü yapacak olan Vingas vakıf mülklerinin iade sürecinin başlamasının öneminin altını çiziyor ancak üç sorunun çözülemediğini hatırlatıyor: Seçim yönetmeliği, iade sürecinde uygulamadaki sorunlar ve tüzel kişilik problemi. Vingas, "Bülent Arınç aradı. 'Bu işi yapamadık, sözümüzü tutamadık' dedi. Bu beni memnun etti" diye de belirtti.

Ders Kitaplarında Süryaniler Hainlikten Kurtuldu

Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümünün anılacağı 2015'te Türkiye'de ders kitaplarında değişiklik yok. Kitaplarda her sene olduğu gibi yine Osmanlı Ermenileri için “hain” iması bulunuyor, soykırım yerine “güneye göç” vurgusu yapılıyor ve bir kez daha “Türkler Ermenileri değil, Ermeniler Türkleri katletti” tezi işleniyor. Bu yılın yeniliği, Süryanilerle ilgili ayrımcı ifadelere rastlanmıyor oluşu. 

The G-Word The Armenian Massacre and the Politics 
of Genocide

By Thomas de Waal
History boys: Armenians demonstrating against Turkey in Athens, April 2013 (Yannis Behrakis / Courtesy Reuters). One hundred years ago this April, the Ottoman Empire began a brutal campaign of deporting and destroying its ethnic Armenian community, whom it accused of supporting Russia, a World War I enemy. More than a million Armenians died. As it commemorates the tragedy, the U.S. government, for its part, still finds itself wriggling on the nail on which it has hung for three decades: Should it use the term “genocide” to describe the Ottoman Empire’s actions toward the Armenians, or should it heed the warnings of its ally, Turkey, which vehemently opposes using the term and has threatened to recall its ambassador or even deny U.S. access to its military bases if the word is applied in this way?

Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

Maraş Katliamını’nın yıl dönümü etkinliğinde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, "Direnenler kazanıyor. Dün Şengal özgürleşti oradaki de aynı zihniyetti. Umuyoruz ki çok kısa bir süre içinde Kobanê'de özgürleşecek ve biz Türkiye'yi de Maraş'ı da özgürleştireceğiz" dedi. Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, Avrupa Alevi Federasyonu gibi dernek ve kurumlarının da olduğu Alevi örgütlerinin çağrısıyla Erenler Cemevi'nde katledilenler için anma düzenleyen yüzlerce kişi, daha sonra Kent girişinde engellenenlerle buluşmak üzere Pazarcık Narlı Cemevi'ne geçti.

Durup Dururken Hrant’a Mektup

Aydın Engin
Sıradan bir pazar bugün. Yılın sonlarına doğru sıradan bir gün. Yani yılın ne sonu, ne başı. Ne ölüm yıldönümün, ne doğum. Seninle ilgili çok önemli, yazılmazsa olmaz bir gelişme de olmadı. Yine de… Yine de içimden sana yazmak geldi...Çanakkale Zaferi’ne omuz silkip dudak büzmek en hafifinden densizliktir. Tıpkı 2015’in aynı zamanda “Ermeni soykırımı”nın 100. yıldönümü olduğunu görmezden gelmenin, mümkünse yok sayıp, değilse geçiştirmenin de en hafif deyimiyle densizlik olacağı gibi. Sanki her ikisi birden anılamaz, biri kutlanırken ötekiyle yüzleşmek mümkün değilmiş gibi bir hazırlık var. Biliyorum, biliyorsun: Kimileri “Ne soykırımı, asıl Ermeniler bizi arkadan vurdu; asıl onlar Türkleri katletti” diyecek. Biliyorum, biliyorsun: Kimileri “Evet bir şeyler oldu ama buna soykırım denmez, olsa olsa mukatele, yani karşılıklı katletmeler yaşandı” diyecek. Biliyorum, biliyorsun: Kimileri “Olan tehcirdir. Ermenilerin sadece yerleri değiştirilmiş. Osmanlı İmparatorluğu’nun başka bir bölgesine nakledilmişlerdir” diyecek. Biliyorum, biliyorsun: Kimileri “Niye ille soykırım terimi üstünde tepiniyorsunuz. Bakın Ermeniler bile bunu metz yegern yani büyük felaket diye adlandırıyorlar” diyecek… Türkiye istese de istemese de 2015’te Ermeni sorununu tartışmak zorunda. Ben bu tartışmadan kaçınılamayacağını anlatmak istiyorum.

ADAA Awards Saroyan Prize, Armenian Honors

The Armenian Dramatic Arts Alliance (ADAA) held its annual awards event on December 6 at the Pasadena Playhouse, to present the 2014 William Saroyan Playwriting Prize in Human Rights/Social Justice and other special honors. More than 70 people attended the VIP event at the Makineni Library, which was emceed by television celebrity Jill Simonian.

Barışın dili: Hayal Band

Suriyeli doktor, avukat ve Türk mühendislerin de yer aldığı grup, repertuvarında Türk, Kürt, Arap ve Ermeni ezgileri gibi değişik kültürlerin eserlerine yer veriyor. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bir grup beyaz yakalı Suriyeli müzik meraklısı ile Türk müzisyenler, "müzik diliyle" barışa katkı sağlamak için "Hayal Band" adıyla grup kurdu. Suriye'deki iç savaş devam ederken dünyanın farklı yerlerinden "barış" çağrısı yapılıyor. Barış isteyen gruplar, seslerini çeşitli yollarla duyurmak istiyor. Bu kapsamda, Gaziantep'te Suriyeli ve Türk müzik meraklıları tarafından kurulan grup, seslendirdikleri şarkılarla barışa katkı sağlamayı amaçlıyor.