Etiketler

Talat Paşa Komitesi'ne Yunanistan şoku

Hrant Kasparyan 
Atina’ya giden Komite üyelerinin provakasyon girişimi Yunan makamları tarafından engellendi. Ermeni karşıtlığı ve 1915 Ermeni Soykırımı’nın inkârına yönelik faaliyetleriyle tanınan Talat Paşa Komitesi, Yunanistan Parlamentosu tarafından kabul edilen ve soykırımları inkârı cezalandıran yasayı ihlal etmek üzere gittiği Atina’da sınır dışı edilerek Yunanistan’a sokulmadı. (Bizim inkar karşıtı Ermeni aslanlar Talat paşacılarla gitmediğinden başarılı olamamışlardır. HYETERT)

İstanbullular Charlie Hebdo İçin Yürüdü

Elif Akgül
Paris'te 12 kişinin öldürüldüğü Charlie Hebdo saldırısı İstanbul'da da protesto edildi. Ayrı ayrı iki yürüyüşte yüzlerce İstanbullu "Je Suis Charlie" "Ben Charlie'yim" dedi. Ocak’ta Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırı İstanbul’da da protesto edildi. Yüzlerce İstanbullu “Ben Charlie’yim” , “Korkmuyoruz” pankartlarıyla İstiklal Caddesi’nde Mis Sokak’tan Fransız Konsolosluğuna yürüdü. 8 Ocak akşamı saat 18.00’de Türkiye Yazarlar Sendikası, Özerk Sanat Konseyi ve Homur Mizah Grubu’nun çağrısıyla ilk yürüyüş yapıldı.

Ermeni çetelerini İngiliz komiseri yönetti

Deniz Bilici
Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Bozkurt, Bozkurt, İngiliz Yüksek Komiserliği Ermeni-Rum Şubesi’nin, tehcir kanunuyla göç eden Ermenilerden geri dönecek olanlara mülklerinin iadesi ile savaş döneminde Müslümanlaştırıldıklarını iddia eden Hristiyanların ve çetecilik yaparak hapse atılan Ermenilerin iadelerine yönelik çalışmalar yürütmek için İstanbul’a komiser atadığını anlattı. (Başlığa bakın, habere bakın. HYETERT) Amerikalı tarihçi Brad Dennis’in ise konuşmasında Ermenilerin zorla Müslüman yapılarak asimile edildiğini, tehcir sırasında zorluklarla karşılaştıkları için örgütlenerek radikalleştiğini ve bu acıları düşününce Ermenileri anladığını söyledi.

Tıbrevank E-Bülteninin Aralık Sayısı Yayında

Opening And Dedication Ceremony Holy Martyrs Monument

For the Armenian Apostolic Church, the Motherland and the Diaspora, the year 2015 is historic and symbolic, indeed. The year is a cornerstone for our people as we prepare to commemorate the Centennial of the Armenian Genocide. However, the Centennial is also a testament to the Resurrection and the spiritual reawakening of the Armenian people.

Ermenistan’ın adımı, Kafkasya’ya ne getirir?

Cüneyt Akalın
Batılı emellerin ayırdında olan Putin yönetiminin dış müdahaleyi engellemek için duyarlı davrandığı, Kafkasya bölgesinde dış müdahaleyi engellemek için Türkiye ile Ermenistan arasındaki gerginliği azaltmaya çalıştığı görüldü… Ermenistan’ın ekonomik düzlemde kaderini Avrasya Ekonomik Topluluğuna teslim etmesi, Kafkasya ve Karadeniz’in kuzeyindeki dengeleri etkileyecek niteliktedir. ABD’nin ve AB’nin dış politikada giderek zemin yitirmeleri, Avrasya’yı olumlu yönde etkiliyor. Barış ve huzur artıyor, ekonomik refah yaygınlaşıyor. Ermenistan’ın Avrasya adımı bunun son halkasıdır.

IŞİD'den Charlie Hebdo saldırısına ilk açıklama

IŞİD, Charlie Hebdo adlı mizah dergisinin Paris'teki ofisini basıp 12 kişiyi öldüren saldırganları "kahraman cihatçılar" diye niteledi. Medyada İslamcı örgütleri izleyen SITE İstihbarat Grubu, Charlie Hedbo baskınının IŞİD’in günlük sesli bülteni ile Twitter üzerinden övüldüğünü duyurdu. IŞİD adına, “Bu eylem efendimiz Hz. Muhammed adına yapıldı, tebrik ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Charlie Hebdo saldırganları El Kaide'ci çıktı

Paris’te ‘Charlie Hebdo’ karikatür gazetesine silahlı saldırı düzenleyerek 12 kişiyi katleden Kouachi kardeşlerin El Kaide terör örgütü bağlantısı ortaya çıktı. Yemen istihbarat örgütü, kardeşlerin Yemen'de El Kaide'nin üst düzey bir yöneticisi ile bir araya geldiklerini doğruladı. Sabıkalı Şerif Kouachi'nin (32) El Kaide örgütüne destek vermekten Fransa’da hapis cezasına çarptırıldığı abisi Said Kouachi'nin ise (34) Yemen’de El Kaide kampında eğitim gördüğü öğrenildi.

Ermeni aile hikayeleri ve kayıp manzaralar

Depo, İrlandalı fotoğrafçı Helen Sheehan’ın Türkiye’deki ikinci sergisine ev sahipliği yapıyor.Sheehan fotoğraflar ve ses eserlerinden oluşan işlerini, Mayıs 2014’te Anadolu Kültür/Diyarbakır Sanat Merkezinin düzenlediği fotoğraf festivali kapsamında Diyarbakır St. Giragos Ermeni kilisesinde sergilemişti… Sheehan’ın Ermenistan ve diasporaya olan ilgisi, Venedik’teki St. Lazzaro adasındaki Mekitarist okulunda öğretmen olarak çalıştığı 1990’larda ortaya çıkar.

Genocide and Kim Kardashian: The Bloody History Behind System of a Down's Tour

By Kory Grow  / Photo :Simone Joyner/Getty
 Frontman Serj Tankian on the mission driving the band's music and the hopes for a new album. System of a Down will be embarking on a tour to commemorate the 100th anniversary of the Armenian genocide. Between their spasmodic rhythms and jagged melodies, System of a Down have always been committed to a sobering cause: raising recognition for the Armenian genocide of 1915. The group's self-titled debut LP contained a song called "P.L.U.C.K.," in which frontman Serj Tankian sang "A whole race, genocide/Taken away all of our pride," and over the years the band has held several one-off "Souls" concerts to help raise awareness of the tragedy.

One Hundred Years of Solitude: The Armenian Genocide and Ethnic Cleansing, 2015

Christopher Atamian / Writer, director, producer and translator
It has been nearly one hundred years since April 24, 1915 -- the infamous day when Armenian intellectuals of the Ottoman Empire were rounded up in the dead of night and sent to be executed in inland concentration camps in Ayash and Chankari. This event followed on nearly two decades of ethnic cleansing and pogroms against Armenians that included the murder of some 300,000 Armenians by Sultan Abdul Hamid in 1896 and 30,000 killed during the Adana Massacre in 1909.

Kuaşi kardeşler öldürüldü

Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Cezayirli kardeşlere polis operasyon yaptı. Fransa'ya 3 gündür kabus yaşatan Kuaşi kardeşler öldürüldü. Kadın rehine de kurtarıldı.Fransız polisi gün boyunca Kuaşi kardeşlerle rehine pazarlığı yaptı. Charlie Hebdo saldırısı zanlılarını ikna edemeyen polis, akşam saatlerinde operasyon başlattı.  Charlie Hebdo saldırısı zanlıları Kauşi kardeşler operasyonda öldürüldü. Kadın rehine kurtarıldı.

Charlie Hebdo Kaldığı Yerden Devam Edecek

Saldırıya uğrayan Charlie Hebdo’dan Patrick Pelloux, “Dergi devam edecek çünkü onlar kazanamadı. Ölenler bir hiç uğruna ölmedi” açıklamasını yaptı. Bir sonraki sayı, 1 milyon kopya ile haftaya Çarşamba raflarda. Fransa’nın başkenti Paris’teki binası silahlı saldırıya uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo gelecek hafta yayına devam edecek. Derginin yazarlarından Patrick Pelloux, iTele TV’de yaptığı açıklamada, “Dergi devam edecek çünkü onlar kazanamadı” dedi.

"Barıştan başka şansımız yok"

“Bitti Bitti Bitmedi” isimli son kitabını okurlarıyla buluşturan Vedat Türkali, Ermenilerin ve Kürtlerin yaşadığı zulmü anlatmaya çalıştığını belirterek en güzel romanını yazmaya hazırlandığını ifade ediyor. Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden biri olan Vedat Türkali son kitabı “Bitti Bitti Bitmedi” isimli romanını okurlarıyla buluşturdu. Taylan Kesanbilici'nin Yurt gazetesi için yaptığı röportajta Türkali, Ermeniler başta olmak üzere Kürtleri de konu alan bu romanını yaşanan acıları anlatmak için kaleme aldığını ifade ediyor. “Eğer sağlığım el verirse en güzel romanımı yazacağımı zannediyorum” diyen Türkali, bu kitabında Kürtleri anlatacağını belirtirken, barıştan başka şansımız olmadığını vurgulamayı da unutmuyor.

Christian Genocide in the Middle East and Public Apathy in America: Looking Back on 2014 and Before

Dr. Alexandros K. Kyrou
One of the last diplomats to leave Smyrna after the Turks set the great Anatolian port city ablaze in September 1922 was the United States’ Consul General, George Horton.  Reflecting on the carnage and depravity of the Turkish forces tasked by Mustafa Kemal to destroy Smyrna’s Greeks and every physical semblance of their three-millennial presence in the magnificent city on the western littoral of Asia Minor, Horton wrote that “one of the keenest impressions which I brought away from Smyrna was a feeling of shame that I belonged to the human race.”  The shame that Horton expressed stemmed from his shock and disgust, both as a witness to the Turks’ genocidal frenzy and as a diplomat aware that several Western governments, including his own, had contributed to the horrors that took place in Smyrna.

Ermeni Cemaati Surp Dzınunt Yortusu’nu kutladı

Doğu Ortodoks Kiliseleri tarafından her yıl 6 Ocak’ta kutlanan ve Ermeniler tarafından ‘Surp Dzınunt’ olarak adlandırılan ‘Kutsal Doğuş Yortusu’ dünyanın dört bir yanında törenlerle kutlanıyor. Türkiye’deki Ermeni cemaati NOEL BAYRAMI kutlamasını yeni yılın ilk haftasının sonunda Patrikhanede gerçekleştirdi.Ermeniler ve Rumlar için 6 Ocak, Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı kutsal bir gün.

Papa, Charlie Hebdo saldırısı kurbanları için dua etti

Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa Franciscus, dün Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırının kurbanları için dua etti. Papa, yaptığı açıklamada, “ Bu caniliğin kurbanları için dua ediyoruz. Aynı zamanda, bu vahşiliği yapanlar için de, Tanrı’nın onların kalplerini değiştirmesi için dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrasya Ekonomik Birliği: Bir Medeniyet Projesi

170 milyon kişilik dev bir pazarı kapsayan Avrasya Ekonomik Birliği çerçevesinde, üye ülkeler arasında mal, hizmet ve sermayenin serbest dolaşımı öngörülüyor. Üye ülkelerin yasalarını uyumlu hale getirme sürecinin on yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Bu bağlamda, Rusya, Belarus, Ermenistan ve Kazakistan 2015 yılına kadar petrol, doğalgaz ve petrol ürünleri üretiminde ortak pazara geçecek. Elektrikte ortak pazara geçilmesi ise 2019 yılına kadar tamamlanacak.

Ha Türk Kızı Fikriye, Ha Ermeni Kızı Fikrinya

Hülya Aslan
İnzibat Hasan-Gelin bacım senin erkeğin yok mu? Fikrinya Hatun-Kocam diğer erkeklerle ilk kafilede gittiler, İnzibat Hasan-. Bu yolculuk zahmetli  yüklü halinle  dayanamazsın,  karnındakinin  hatırına geri dön,ben seni kollarım.. Fikrinya hatun-Sizin başınızı  belaya  komayayim,  komşularımıza  katilayim paşam. İnzibat Hasan-  Benim adım Hasan, bana kasabada Karaosmangilin Hasan Çavuş derler, Kafile kasaba dışına çıkınca, Arapgir yol ayrımında kafileden ayrıl, Acısu  değirmenine  git , ben buğday getirecekmişim de,  un sırasındaymışsın  gibi  beni bekle,  dönüşte seni  bize götüreceğim, köyden bir hısımımız  gelmiş derim, kimse  benden şüphe etmez  korkma.

Başkan Aydın, Noel Bayramı’nda Ermeni Aileyi Yalnız Bırakmadı…

Bulduğu her fırsatta toplumun tüm kesimi ile bir araya gelmeye gayret gösteren Belediye Başkanı Sami Aydın, ilimizdeki bir Ermeni aileyi ziyaret etti.Ermeni Kilisesi takvimine göre 6 Ocak’ta kutlanan Noel Bayramı dolayısıyla ilimizdeki Koçak Ailesi’ne konuk olan Aydın, kutsal günlerinde onları yalnız bırakmadı.

Türkiye yeniden Hristiyanların baskı gördüğü ülkeler listesinde

Elmas Topcu  / @topcuelmas
AKP hükümeti, sıklıkla Batı’da arttığını ileri sürdüğü İslamofobiden dem vururken, Türkiye üç yıl sonra yeniden dünya çapında Hristiyanların baskı altında olduğu, izlendiği ülkeler listesine girdi. Merkezi Almanya’nın Kelkheim kentinde bulunan Open Doors adlı Hristiyan insan hakları örgütü, Hristiyanların dünya çapındaki durumuna ilişkin 2014 raporunu açıkladı… Kuzey Kore’yi Somali, onu da Suriye ve Irak izliyor. Hristiyanların baskı altında olduğu ülkeler listesinde Irak’tan sonra ise sırayla, Afganistan, Sudan, İran, Pakistan, Eritre ve Nijerya geliyor. Türkiye 50 ülke içinde 41’inci

The Armenians of Singapore - An Historical Perspective

Nadia Wright 
Travellers visiting the bustling city-state of Singapore may not be aware of the great impact made by the Armenians who form one of its smallest minorities. Between 1820 and 2000, fewer than 700 Armenians ever lived in Singapore. Although most were transient, with a mere 12 families residing for three generations, they have left a legacy incommensurate with their numbers. Along with the Church of St. Gregory the Illuminator, the oldest existing church in Singapore and its parsonage, there are other reminders of the Armenian presence. These include Raffles Hotel, the Straits Times newspaper, and Singapore’s national flower, Vanda Miss Joaquim.
(Members of the Armenian community of Singapore in 1917)

İHD: Radikal gruplar dini kalkan olarak kullanıyor

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıyı yazılı bir açıklamayla kınayan İHD, radikal grupların terör yöntemleri kullanarak din ve inançları kendilerine kalkan haline getirdiğine dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, Fransa’nın başkenti Paris’teki Charlie Hebdo mizah dergisine yapılan saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Saldırının kınandığı açıklamada, “Radikal grupların terör yöntemleri kullanarak din ve inançları kendilerine kalkan haline getirip bu yolla militan devşirmeleri ve saldırı eylemleri gerçekleştirmeleri 21.yüzyılın önemli bir sorunu olarak karşımızda durmaktadır” denildi.

" Ermeni Ayininde Mess Bölümleri"

*Türkiye Ermenileri Katolik Cemaatinin Kültür Gelenekleri doğrultusunda, Ermeni Katolik Başepiskoposluğumuz'un*
*       "Kilise ayinleri;*
*         Temel Bilgiler-Antropolojik ve Dinsel Yaklaşım"*
*konulu konuşma dizisinin ikinci bölümü olan " Ermeni Ayininde Mess Bölümleri" konulu konuşma Saygıdeğer Der Levon Kerabaydzar Zekiyan tarafından 08 Ocak 2015 Perşembe Günü Saat 18:30'da Elmadağı, Surp Agop Ermeni Katolik Hastanesi Vakfı, Lokal Katı'nda gerçekleşecektir.*
 *Cumhuriyet Cad. Surp Agop Apt. Lokal Katı No:57 34373 Elmadağı - Taksim/ İSTANBUL *

Hıristiyanlara yönelik nefret 2014'te de devam etti

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Protestan Kiliseler Derneği’nin raporuna göre, Hıristiyanlara yönelik nefret suçları ve kiliselere yönelik saldırılar 2014’te de devam etti. 2007 yılından bu yana Türkiye’deki Protestan toplumunun durumunu ortaya koyan izleme raporları hazırlayan Protestan Kiliseler Derneği, 2014 Hak İhlalleri ve İzleme Raporu’nu açıkladı. Rapora göre Hıristiyanlara yönelik nefret suçları, Protestanlara ve kiliselerine yönelik fiziksel saldırılar, zorunlu din dersi ile “İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük” başlıklı ders kitabında yer alan ifadelerden kaynaklanan sorunlar 2014’te de devam etti.

Bir kısım “aydın” için obituary

Markar Esayan
Kamuoyuna “Liberal aydınlar ile ittifakın sonu” şeklinde yansıyan durumun etkisi sadece bir grup ismin neler yazdığı, neler söylediği ile kısıtlı değil, tarihimizde önemli bir dönemece tekabül ediyor. O yüzden “köprülerin nerede ve niçin atıldığı” ile ilgili mesele hayli önemli. Söz konusu aydın sınıfının son yedi-sekiz senede infilak etmesi, aslında ülkedeki değişimin ne kadar dipten ve etkili geliştiğinin de bir göstergesiydi. Medya bu manada büyük bir kriz içine girdi; çünkü statükoyu koruma veya oluşturma gücünü, dipten gelen değişim talebini siyasete taşıyan AK Parti/Erdoğan karşısında yitirmeye başlamıştı. Bu durum Türkiye’deki medyanın aslında gazetecilik değil, siyaset mühendisliği yapan bir egemenlik aracı olduğu gerçeğini daha da belirgin hale getirdi. Artık mühendislikler tasarlayıp sonra da yaşananı istedikleri gibi hikayeleştirememeye başladılar.
Yazının Devamı:


The Centennial Commemoration Is About Truth, Memory and Justice, Not Hatred

K.M. Greg Sarkissian, President, Zoryan Institute
 It is 2015. Soon, we will start commemorating the centennial of the Armenian Genocide and pay tribute to the memory of some 1.5 million victims of the Young Turk regime of the Ottoman Empire. We will also pay tribute to the memory of those few Turks, Kurds, Arabs and others who risked their own lives to help Armenians escape certain death. There are several reasons why we should remember especially those courageous Turks who, first and foremost, objected to the mass deportation and murder of their Armenian neighbors by their own government and countrymen. Second, they did not become by-standers, and swayed by religious piety and their respect for human life and dignity saved some of the Armenians, with compassion and care. Third, it gives a more positive basis for Turks and Armenians to look together at 1915 as part of their shared history.

Osmanlı Tıbbının Yani Günümüz Tıbbının Temel Taşları Ermeni Hekimler Tarafından Döşendi

Sait Çetinoğlu - Devrimci Karadeniz
Ermeni yazılı kültürü, Ermeni tabipler, sağlık kurumları ve sağlık hizmetleriyle ilgili çalışmaları yanında biyografi ve şehir incelemeleri bazında kapsamlı mikro tarih araştırmalarıyla tanıdığımız Arsen Yarman, bu kez kurucularının pek çoğu dönemin İstanbul’unun kendi alanlarındaki en parlak hekimleri olan unutulmuş bir Ermeni sağlık kurumu Ermeni Etıbba Cemiyeti’ni gün ışığına çıkararak okuyucularıyla paylaştı. Arsen Yarman,  Ermeni Etıbba Cemiyeti (1912-1922), faaliyetleri ve yayın organı Tarman dergisinin sahifelerine odaklanarak Ermeni Halkının en çalkantılı, ve fırtınalı yıllarının  varoluş ve ayakta kalma mücadelesine ışık tutmaktadır.

'İlk günden beri müdahil'

Akademisyenler Ermeni Sorunu'nda İngiltere'nin rolünü mercek altına aldı. İstanbul'da düzenlenen uluslararası sempozyumda Profesör Doktor Mahir Aydın; 1893 ayaklanmasında idam cezasına çarptırılan Karabet Tomayan'ın İngiltere'nin baskısıyla serbest bırakıldığını söyledi. Yardımcı Doçent Doktor Zeynep İskefiyeli de eski İngiltere Başbakanı William Ewart Gladstone'nun İngiltere Ermeni Cemiyeti'nin kurucularından olduğunu hatırlattı.

Ermeni iddialarına karşı ‘eylem planı’

Önder Yılmaz / Ankara
TBMM, 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle lobi faaliyeti başlattı. TBMM Başkanlığı bu kapsamda eylem planı hazırladı. TBMM Başkanı Cemil çiçek, Meclis’teki dış komisyonların başkanlarıyla 1915 olayları nedeniyle bir araya geldi.  Çiçek başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya AB Uyum ve Dışişleri Komisyonu başkanları, Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu başkanı ile uluslararası parlamenter asamblelerin Türkiye delegasyon başkanları katıldı. Yapılan planlamaya göre, Ermeni soykırımı iddialarının 100. yılı olması nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinde Ermeni lobisinin başlatacağı ataklara karşı Türkiye kapsamlı bir eylem planı yürütecek. Çiçek, meslektaşlarına mektup yazacak.

Ermeni profesör Sahakyan'a ırkçı saldırı

"Hamşen (Hemşin) Yer İsimleri" kitabının yazarı Erivan Üniversitesi profesörlerinden Lusine Sahakyan, Hemşin'le ilgili çalışmalarından dolayı sosyal medyada, ırkçıların sözlü saldırıları ile karşılaştı. Hemşin halkının Ermeniler'le olan bağlantısını araştıran ve "Hamşen (Hemşin) Yer İsimleri" kitabını da yazan Erivan Üniversitesi profesörlerinden Lusine Sahakyan, Hemşin'le ilgili çalışmalarından dolayı sosyal medyada, ırkçıların sözlü saldırılarına maruz kaldığını açıkladı. Özellikle Azeri ve Gürcüler'in kendisine sosyal medya üzerinden hakaretler yağdırdığını belirten Sahakyan, çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Başkan Türkmen, Ermeni Cemaatiyle Buluştu

Ermeni Cemaati’nin Hz. İsa’nın doğum gününü kutladıkları törene katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi. Üsküdar’da yaşayan Ermeni Cemaati, her sene 6 Ocak’ta kutlanan Hz. İsa’nın doğum günü (Surp Zınunt) için Surp Haç Kilisesi’nde tören düzenledi. Kilisenin Baş Rahibi Sahag Maşalyan’ın yönettiği ayinde Hz. İsa’nın doğuşunu anlatan ilahiler okundu. Baş Rahip Maşalyan’ın Hz. İsa’nın hayatıyla ilgili verdiği vaaz ve sembolik vaftiz töreniyle ayin son buldu.

Türk Musikisinde Ermeni Bestekarlar Konseri

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, "Türk Musikisinde Ermeni Bestekarlar" temalı konser verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi, Türk Ocakları İstanbul Şubesi, İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nün işbirliği ile düzenlenen "19-20. Yüzyıllarda Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu" programı kapsamındaki konser, üniversitenin Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu'da gerçekleştirildi.

Yeni Yıl, Dini Liderler ve Etkinlikler

Ortadoğu toplumlarında yaşayanların belleklerinde yasa kavramı olmadığından, savaşın kuralları bilinmez. Güçlü olan işkence yapar, el-ayak, kelle keser… Hiçbir âlim, “Öldürmek için kadı kararı gereklidir!” diyemez; dese de kimse dinlemez.  Ortadoğu’daki  savaşlarda ender olarak esir alınmış askere rastlanır. Teslim olanlar, çoğunlukla kurşuna dizilir ya da kelleleri kesilir... Ölen, “Allah-u Ekber!”; öldüren, “Allah-u Ekber!” diye bağırıyor. Öldürme ve korku temeli üzerine kurulu dini inanış olur mu?

Bir zamanlar Ermeni kilisesiydi, şimdi ise ahır

İzmir'de 'yerel tarih gezisi'ne çıkan öğrenciler, gördükleri manzara karşısında yetkililerin akıl edemediğini dile getirdi. Çiğli Özel Anajet Mesleki ve Teknik Meslek Lisesi öğrencileri, tarih ve coğrafya öğretmeni ile çıktıkları 'yerel tarih gezisi'nde, yetkililerin akıl edemediği şeye dikkat çektiler. 19'uncu yüzyılda yapılan Ermeni kilisesini ziyaret eden öğrenciler, karşılaştıkları manzara karşısında, kilisenin onarılarak müzeye dönüştürülmesi talebini dile getirdiler.

Vahan Hovannesian da Pantheon'daki yerini aldı

Ragıp Zarakolu
Ermeni Devrimci Federasyonu (ARF/EDF) lideri Vahan Hovannesian 28 Aralık’ta vefat etti. Hovannesian 58 yaşındaydı. Amansız bir hastalığa karşı uzun ve zorlu bir mücadele verdi. Hovannesian uzun bir süre  ARF Ofisi ve Armenistan Ulusal Meclisinde görev almıştı. Ölümünden tam bir yıl önce ise, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tarafından Almanya Büyükelçisi olarak atanmış ve ölene kadar yaşayacağı Berlin’e yerleşmişti.

Dispatch: Syria rebels 'burned down churches and destroyed Christian graves'

By Ruth Sherlock, Kessab
When insurgents stormed Kessab, they posted pictures of themselves protecting ancient churches. But a visit to the Syrian town tells a different story. Rain seeped into the tombs through shattered flagstones. Nearby, marble crosses lay in pieces. Plastic flowers, once lovingly placed on a grave, were torn and stamped into the earth. Beside the desecrated graveyard in the Syrian town of Kessab stood the Holy Trinity Armenian Evangelical church. Its library, pews and altar had all been burned by arsonists.

Warmest Wishes for a Merry Armenian Christmas

Dear Friend,
The greatest gifts come from the heart.
We show our love by sharing our inspirations and our aspirations. We support our favorite causes with our ideas and our energy. It's because you care so much about our Armenian homeland and heritage that you're willing to offer honest praise, when it's deserved, and constructive criticism, when its merited. And it's because we care so much about your ideas, that we're inviting you, once again, to share them with us. And so, in this blessed Christmas season of giving, as we embark upon a very special New Year, we ask you to please tell us what you think by taking our ANCA 2015 Strategic Survey.

İslamcılar Fransa'da mizah dergisi basıp çok sayıda insanı katletti

Fransız Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu 12 kişi hayatını kaybetti.  Peygamber Muhammed'in karikatürünü yayımladığı bahanesiyle mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Fransa'nın başkenti Paris'teki merkezine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu 12 kişi hayatını kaybetti. Saldırının amatör görüntülerinde bir kişinin "Allahu Ekber" diye tekbir getirdiği görüldü.  Saldırganların 'Peygamberin intikamını alıyoruz' diye bağırdıkları öne sürüldü.

Շնորհավոր Սուրբ Ծնունդ / Merry Christmas / Mutlu Noeller


Aranan kamuoyu burada bulunmuyor

Etyen Mahçupya / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Aydınlar deklarasyonunun sekiz gazetede birden tam sayfa yayınlanması muhakkak ki kendileri açısından bir başarı. Ancak bunu duyurunun siyasi kullanım değerinden bağımsız ele almak mümkün değil. Nitekim bildiriyi imzalayan 90 kişinin 20 tanesinin Gülen cemaati mensubu veya yazarı olması söz konusu siyasi kullanımı ortaya koyuyor. Öyle ki “duyarlı aydınlar hasbelkader bir araya gelmiş” deme şansınız kalmıyor…  Metne gelirsek, başlığın çok ‘yerinde’ bir seçim olduğu açık: Demokrasiye darbe... Nitekim Gülen medyasının sunumunda da tüm Türkiye kamuoyunun 14 Aralık’ı ‘medyaya ve demokrasiye darbe’ olarak algılayıp ‘ayağa kalktığı’ söyleniyordu. Ne var ki eğer gerçekten de böyle olsaydı aydınlar bu deklarasyonu sahiplenen geniş bir kitle bulabilirler ve Cemaat’in desteğine de gerek kalmazdı… Metinde yazılanların Türkiye’yi anlamakta ne denli sığ kaldığını, bu sığlığın bir psikolojik tercih haline geldiğini, kendilerini giderek marjinalize edeceğini de kavrarlar. İlkesel itirazın onları temiz bırakmadığını, ilkesel sandıkları tutumun kendi katkılarıyla araçsallaştığını,  bizzat kendilerini kullanılabilir bir malzeme olarak yeniden işlevselleştirdiğini idrak ederler. Tavsiyem bu metnin bir an önce yabancı dillere çevrilerek dış basında yayımlanması. Çünkü aranan kamuoyu artık buralarda bulunmuyor.

California State University to host Armenian Genocide Conference

Siranush Ghazanchyan
The Armenian Studies Program at the California State University, Northridge (CSUN) on Saturday, January 31, 2015 will host a one-day conference from 9:30 am-4:30 pm on the theme of “The Armenian Genocide: Accounting and Accountability.” Held at CSUN’s Grand Salon, it will constitute a part of the United Armenian Council of Los Angeles’ Armenian Genocide Centennial events, and will be dedicated to the generations of 1915 and 2015, Massis Post reports.

Haç çıkarmak için denize sadece bir kişi atladı

Ortaköy ve Kuzguncuk'taki yarışlara havanın soğuk olması nedeniyle birer kişi katıldı. Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle Kuzguncuk ve Ortaköy'de düzenlenen haç çıkarma yarışlarına soğuk hava nedeniyle sadece birer kişi katıldı. Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle İstanbul'un çeşitli yerlerindeki kiliselerde törenler düzenlendi. Törenlerin ardından da denizden haç çıkarma yarışları yapıldı. Balat'ta düzenlenen yarışa katılım fazla olurken, Ortaköy ve Kuzguncuk'taki yarışlara ise havanın soğuk olması nedeniyle sadece birer kişi katıldı.

Hatay'da Noel Ayini

Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşayan Ermeniler, Noel ayini düzenledi. Hatay'da Noel Ayini Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşayan Ermeniler, Noel ayini düzenledi.Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen ayinde dualar edildi, mumlar yakıldı.
http://www.youtube.com/watch?v=vF5gx3zJr8o

“Ermeni Soykırımı’na ‘Giden Yolu’ Yeniden Düşünmek:

Temmuz 1913  - Ağustos 1914”
Tarih: 8 Ocak 2015 Perşembe
Saat: 18:30
Yer: Tarih Vakfı, Ragıp Gümüşpala Caddesi No: 10, Eminönü (Marmara Belediyeler Birliği Binası)
Perşembe Konuşmaları seminer serisinin sekizinci buluşmasında konuğumuz halen Berlin, Zentrum Moderner Orient’te (ZMO - Modern Doğu Merkezi) çalışmalarına devam eden Yektan Türkyılmaz. Türkyılmaz, konuşmasında Ermeni Soykırımı çalışmaları literatürüne ilişkin genel bir değerlendirme sunacak.

Happy Armenian Christmas

All you need is love...
Whether you're Armenian or not, we hope you are able to take this special day to spend time with loved ones and show them you care. This Armenian Christmas, we are hoping to show 100 children in Armenia that we care. Help us reach our goal of crowdfunding for 100 tablets from ArmTab and invest in Armenia's young people, while endorsing it's bright future in technology. We have 16 days to go -- together, we can make it happen.

Քրիստոս ծնաւ ու յայտնեցաւ Ձեզի մեզի մեծ աւետիս


ՅԱՆՈՒՆ ՄԵՐ ՆԱՀԱՏԱԿՆԵՐՈՒՆ

Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակին ընդառաջ, կոչ կ'ուղղեմ համայն սփիւռքահայութեան, մասնաւորապէս Լոս Անճէլըսի, Փարիզի, Պուէնոս Այրէսի եւ Մոսկուայի հայութեան, եւ ինչու չէ նաեւ բոլոր այն գաղութներուն, ուր կան այսօր ստուար հայկական համայնքներ, որպէսզի ԳԷԹ ՄԷԿ ԱՆԳԱՄ՝ ՅԱՆՈՒՆ ՄԵՐ ՆԱՀԱՏԱԿՆԵՐՈՒՆ, մեր կուսակցական, յարանուանական, միութենական, ընկերային-հասարակական եւ անհատական  բոլոր տեսակի տարակարծութիւնները մէկդի թողած, փողոց ելլենք Ապրիլ 24, 2015-ին, հարիւր հազարով եւ պահանջատիրութեան անդրդուելի կամքով, քալենք խրոխտ եւ հպարտ, ցոյց տալու համար համայն մարդկութեան, մասնաւորաբար Արեւմտեան աշխարհի քաղաքակիրթ կոչուած եւ անտարբեր հասարակութեան, որ մենք կանք եւ պիտի մնանք, այսօր, վաղը եւ միշտ, ու  պիտի չդադրինք արդարօրէն պահանջելէ մեր խողխողուած անմեղ նահատակներուն անգերեզման, արիւնաթաթախ մարմիններուն կտակը՝ ճանաչում, հատուցում եւ վերահաստատում բոլոր ա՛յն իրաւունքներուն որոնք մերն էին հազարամեակներ,  Օսմանեան թարախակալած կայսրութեան ժառանգորդ՝ Թուրք պետութենէն:

''Ermeni meselesi yüzünden İsviçre G20 dışında kalabilir''

İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek'in AİHM Büyük Daire'deki duruşması öncesinde, İsviçre’den endişe sesleri yükselmeye başlandı. Ülkenin en önemli gazetelerinden Neue Zürcher Zeitung (Noye Zürşer Zaytung), Ermeni meselesi yüzünden İsviçre'nin G-20 toplantısı dışında kalabileceğini yazdı.

California Üniversitesi’nde Sözde Ermeni Soykırımı Konferansı

California Üniversitesi’ndeki Ermeni Araştırmaları Merkezi, 31 Ocak 2015’te 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları ile ilgili bir konferansa ev sahipliği yapacak. ABD’de Ermeni diasporasının en yoğun olarak yaşadığı California eyaletindeki üniversitede sözde Ermeni soykırımına ilişkin konferans programı, Los Angeles Birleşik Ermeni Konseyi adlı Ermeni kuruluşu tarafından 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle Türkiye karşıtı Ermeni soykırımı iddialarının daha yaygın bir şekilde kabulünü sağlamak adına gerçekleştirilecek.

Christ is Born and Revealed

We convey our blessings to you on the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ. May the blessings and joys of Christmas be with you and your loved ones. Throughout 2015, the centennial year of the Armenian Genocide, please join us before the altar of God in prayer, remembrance, and gratitude for the renewal Christ has granted to our people.
Krisdos dzunav yev haydnetzav! Orhnyal eh haydnootiunun Krisdosee!
Christ is born and revealed! Blessed is the revelation of Christ!
 With prayers,
Archbishop Khajag Barsamian
Primate

Patrik Bartholomeos, Gökçeada Standını Ziyaret Etti

Feshane’de gerçekleştirilen Çanakkale Tanıtım Günleri, büyük ilgi gördü. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Feshane’deki Gökçeada standını gezerek Belediye Başkanı Ünal Çetin’le görüştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Dolmabahçe’de, gayrimüslim azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle bir araya geldiği yemeğe katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos, daha sonra Feshane’de Çanakkale standlarını gezdi.

Paros Ocak Sayısı Çıktı


Tarihi Süryani hamlesi

M. Ali Çelebi
Süryaniler yeni yılla birlikte tarihi adım atıyor. 1915'te Hristiyan olan Asuri-Süryanileri soykırımla bitiremeyen zihniyet Temmuz 2014'te IŞİD taşeronluğuyla bu kez Süryenileri tehcir etmişti. Ferman IŞİD eliyle çıkarılmıştı. Müslüman olmayacaklarsa, cizye ödemeyeceklerse yanlarına hiçbir şey almadan bulundukları kentleri terk etmeleri istenmişti. Uymayanlara karşı nelerin yapılacağı belliydi… Ağzını poyraza açıp bekleyenlerden umudu kesen Süryaniler; artık yeni trajediler yaşamamak için, puslu havalar yaratıp insan avına çıkan güruhlara karşı hamle yaptı. Bu kez sadece siyasi olarak değil askeri olarak da sahada olma kararlaşmasına gidildi. Rojava devrimi sonrası YPG ve YPJ sinerjisini yelkenlerine alarak Cizîrê Kantonu'nda Süryani Askeri Konseyi (MFS), Sutoro (Asayiş) oluşturup IŞİD gibi cinayet şebekelerine karşı direnen Süryaniler, Musul ve çevresindeki yerleşimlerini korumak, atalarının mirasını çiğnetmemek için öz savunma gücü oluşturdu.

Շնորհավոր Սուրբ Ծնունդ / Merry Christmas / Mutlu Noeller

ՔՐԻՍՏՈՍ  ԾՆԱՒ  և  ՅԱՅՏՆԵՑԱՒ,   
ՕՐՀՆԵԱԼ Է  ՅԱՅՏՆՈՒԹԻՒՆՆ  ՔՐԻՍՏՈՍԻ
Ձեզի Մեզի Մեծ Աւետիս. 

Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu

Sempozyumun açılışında konuşan Ateşyan, konumu itibarıyla siyasetten uzak kalması gerekli olan patriklik makamının, Türk-Ermeni ilişkileri söz konusu olduğunda iyi niyetle yaklaştığını ve esas konumuna ters düşmeden, yapıcı telkinlerde bulunmayı bir görev addettiğini söyledi. Ateşyan, cemaatlerinin, Ermeni milletine aidiyeti, Hristiyanlık inancı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı gibi üç kutsal değerinin bulunduğunu söyledi. Türkiye Ermenileri Patrikvekili Başepiskopos Ateşyan: "Ermeni sorununun uluslararası platformlarda iskambil kağıdı destesindeki joker olarak kullanılmasına bir son verilmesinin zamanı gelmiştir" "Özellikle parlamentoların asli görevleri olan yasamayı bir yana bırakıp, yargıçlık, hele hele uzmanı olmadıkları tarih konusunda kararlar oluşturma mekanları haline gelmelerini anlamak mümkün değildir."dedi. (! HYETERT)

Kriptolar Ve Türkiye Dönmeleri

Kripto: Siyasi inancını, kimliğini ve ırkını saklayan kimseye verilen isimdir. Mehmet Şevket Eygi’nin konuyla alakalı yazısı: Türkiye Dönmeleri: Dıştan Müslüman görünürler ama asıl kimlikleri Yahudiliğin bir sekti olan Sabataycılıktır.
PAKRADUNİLER: 2600 senelik mazileri vardır. Asıl kimlikleri Yahudiliktir. Sonradan Ermeni olmuşlardır. Şu anda bir kısmı Sünnî Müslüman, bir kısmı Alevî, bir kısmı Türk, bir kısmı Kürt görünüyorlar. Bir Pakraduninin kuyuya attığı taşı bir milyon Müslüman çıkartamaz. (Biraz da gülelim. HYETERT)

Ahçik Türküsü ve Hikayesi

Ümit Kayaçelebi
 Ahçik türküsü savaşa, ayrımcılığa, düşmanlığa karşı aşkın direnişidir. Aşkın, iki aşığın birbirine duyduğu sevginin doruklarından dökülen sözler ve nağmeler her duyanı ürpertirken her seferinde, Harputluların yüreğindeki yaranın tekrar tekrar kanamasına yol açar. Çünkü bu yara o kadar taze ki kabuk bağlayarak kapanması için en az bir kaç nesil daha geçmesi gerekiyor...

Iwardo ve Hazax Süryanilerin, Kobanê Kürtlerin Stalingrad’ıdır

Araştırmacı-Yazar H̱anna Beth-Şawoce, 1915 yılında Ermeni ve Süryanilere, günümüzde Kürtlere yönelen soykırımcıların aynı zihniyete sahip olduklarını, ancak ummadıkları direnişlerle karşılaştıklarını; ‘Iwardo ve Hazax’ın Süryanilerin, Kobanê’nin de Kürtlerin Stalingrad’ı olduğunu söylüyor. Aynı zamanda “Nsibin Yayınevi”nin kurucusu olan ve Stockholm Södertörn Yüksek Okulu’na bağlı 3 bini aşkın kitap ve binlerce belgenin bulunduğu ‘Süryani Kitaplığı’nın sorumluluğunu da yürüten Şawoce ile ‘Iwardo ve Hazax direnişlerini konuştuk.

'Ermeni tarihine de sahip çıkacağız'

Remzi Solmaz -Muradiye
Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan, tarihi Ermeni yapıları hakkında bilgi toplayan Muradiye Belediyesi Turizm Komisyonu, Saint Stefanos Kilisesi ve Saint Stefanos Manastırının da olduğu Dêr bölgesinde incelemelerde bulundu… Komisyon üyelerinden Mehmet Kuşçu, “Yıllarca Kürt halkının kimliği, kültürü ve dili inkâr edildiği gibi Ermeni kimliği de inkâr edilmeye devam ediyor. Kürt halkı olarak kendi kimliğimize, tarihimize nasıl sahip çıkıyorsak, bu topraklarda yaşamış diğer halkların da tarihi, kültürü ve mirasına da sahip çıkacağız” dedi.

Antep’te 1898-1919 Yıllarında Basılan Kitaplar

Ayfer Tuzcu Ünsal
Ermeni Harfli Türkçe Kitaplar ve Süreli Yayınlar Bibliyografyası (1727-1968), Hasmik A. Stepanyan isimli Ermeni diplomatın doktora tezi. Turkuaz Yayınları tarafından 2005 yılında İstanbul’da basılmış. Bu kitapda 1898-1919 yılları arasında Antep’de basılmış yayınlar da var. Bu yazım sadece Antep’de basılan Ermeni harfli Türkçe kitapları kapsıyor. Kısıtlı bilgimle şunu söyleyebilirim, Osmanlı Türkçesi, Ermeni harfleriyle gayet rahat yazılıyor, zira alfabesi bütün ünlü harfleri kapsıyor. Antep’deki İlk matbaa, Merkezi Türkiye Kolej’inde faaliyete geçmiş; ikincisi ise, 1910 yılında Avedis Hanzetyan, Toros Bülbülyan, Horen Varjabedyan, Agop Kahbeciyan ve Nazar Kıvıryan tarafından işletmeye açılmıştır. Matbaanın isminin Havadis olduğunu bu kitaptan öğrenmiş oldum. Göreceksiniz, kitapların çoğu dini kitap niteliğini taşıyor.

Karadenizlinin Noel öküzü Kızılbaş’ın ahırında bağlı iken

Haydar Karataş
Ah keşke, ortak yeni yıllar kutlasak. Öküzleri süslesek, Karakoncoloslar zillerini yeniden taksa, Kızılbaşların Kahlo Gağan’ı apak sakalı ile etrafında dönse. Yanında köçeki bir Laz’a uğrasa, oradan çıkıp Ermeni’ye gitse, Türk’ten aldığı kuru üzümleri, elmaları Kürt’e verse; Kürt’ten aldığını Süryani’nin kapısına götürse... İşte o vakit şu şehir şenlikten, gülmekten ve de dans etmekten bayılmaz mı? O olmadan gözü yaşlıdır yılbaşlarımızın.

Eğitim Atölyesi: 1915’te ne olmuştu?

Tarih: 10 Ocak; Saat:16.00 - 18.00
Etkinlik Kategorisi: Eğitim Atölyesi
Etkinlik Etiketleri: 24 Nisan 1915, Ermeni Soykırımı, Soykırım
Organizatör DurDe Platformu. Website: www.durde.org
Mekan: Leyla Teras, İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No 6, Beyoğlu (4. kat), İstanbul, Türkiye
Ermeni soykırımı’nın 100’üncü yılında 1915’te gerçekleşen olayların arka planını ele alan bir eğitim atölyesi. Toplantılarımız ilgi duyan herkese açıktır.
Sunum: Atilla Dirim

Atalarının izinde Muşlu bir Ermeni; 100 yıl sonra Van'dan Beyrut'a yürüyecek

İngiliz Kraliyet Flarmoni Orkestrası'nın Şefi de olan Vartan Melkonian, Sokırım'ın 100'üncü yılında kızıyla birlikte atalarının anısına 1000 km yürüyecek. İngiliz Kraliyet Flarmoni Orkestrası'nın Şefi Vartan Melkonian, Muşlu bir Ermeni. 1915 soykırımında ailesi yaşamını yitirdi. Beyrut'ta yetimhanede büyüdü. Soykırım'dan 100 yıl sonra, kızıyla birlikte atalarının anısına Van'dan Beyrut'a kadar 1000 kilometrelik bir yürüyüş yapacak. Melkonian'ın bir mesajı var: "Ruhumuza acı çektirecek şey tarihimizin gerçeklerinin inkarıdır."

Askeri kırdıran, Ermeni'yi kırdıran

Engin Ardıç
Çok kişi Sarıkamış'ta şehit olan on binlerce askerimizi "Ruslar'ın öldürdüğünü" sanır. Hayır, onları öldüren Enver'dir. Eksi otuz derecede hiçbir akla ve mantığa sığmayan o saldırı emrini veren Enver. "Olacak iş değil paşam" diyen Hasan İzzet'i yürütüp yerine her dediğine eyvallah diyen Hafız Hakkı'yı getiren Enver... Çünkü bu aklı veren de Enver'in kurmay başkanı (aynı zamanda bütün Osmanlı ordusunun da genelkurmay başkanı) bir Alman'dı, Bronsart von Schellendorff... Evet ya, Türk genelkurmayını bir Alman yönetiyordu.

İşte 1.5 milyon dolara mal olacak o kilise

Başbakan Davutoğlu, Dolmabahçe'de azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle yaptığı toplantıda müjdeyi verdi, Türkiye'nin ilk kilisesi Yeşilköy'e yapılacak. Projesi tamamlanan Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, 1.5 milyon dolara mal olacak. Önceki gün Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde Türkiye'de yaşayan gayrimüslim cemaat temsilcileriyle yemek yiyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Süryaniler için Yeşilköy'de yapılması planlanan kiliseye destek vereceklerini söyledi. Böylece 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir kilise sıfırdan yapılmış olacak. Süryaniler için yapılacak kilisenin adresi Bakırköy ilçesi sınırları içindeki Yeşilköy olacak.

Haliç'te Noel'e Özel Hıristiyan Töreni

 Atilla Tuna
Haliç'te Noel'e özel Hıristiyan töreni İstanbul, 6 Ocak’ta ‘suların kutsandığı’ İsa’nın vaftiz edildiği o kadim zamanı anan şanslı bir şehir. Yılda yalnız bir kez gerçekleşen ‘haç çıkarma töreni’ Noel zamanının bu kente özel bir ritüeli. Jülyen takvimine göre, İstanbul için 25 Aralık’ın çok özel bir önemi var. Dünyada kayıtlara geçmiş ilk Noel kutlaması İmparator Konstantin’in fermanıyla, 336’da İstanbul’da yapıldı. Bu nedenle İstanbul, Noel kutlamalarının doğduğu şehir olarak da kabul edilir.

Güney Kıbrıs’ta 3 bin 500 civarında Ermeni var

Güney Kıbrıs’taki Ermeni toplumunun sayısının bugün 3 bin 500 civarında olduğu ve Ermenilerin; Lefkoşa’nın Rum kesimi, Limasol ve Larnaka’da yaşamlarını sürdürmekte oldukları haber verildi.Fileleftheros gazetesinde yer alan haberde, Beşparmak Dağları’nın bulunduğu bölgedeki “Agios Makarios Manastırı”nın Kıbrıs’taki tek Ermeni Manastırı olduğu da belirtildi.

Ayhan Aktar: ‘Askeri kırdıran Enver Paşa’: 100. yılında Sarıkamış’ı anmak

Bundan tam 100 yıl önce, Sarıkamış’ta bir insanlık dramı yaşandı. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Sarıkamış felaketi yine bir ‘kahramanlık destanı’ veya ‘vatan savunması’ lakırdılarıyla ve militarist bir üslupla anılacaktır. Geçen yıl, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak Sarıkamış’ta şunları söylüyordu: “Türkü, Arabı, Kürdü, Çerkesi her kesimden insanın tek bir amacı vardı, buraya gelerek düşmana karşı bu toprakları korumaktı… bu topraklarda mücadele edenlerin tek amacı Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğüne kasteden düşmanlardan kurtarmaktı… Bayrak inmesin, ezan dinmesin diye verilen bu mücadeleyi dinlerken tüylerimiz diken diken oluyor… Hafızası olmayan bir milletin geleceği olamaz.” Sn. Vali’ye ders vermek bize düşmez ama, bazı noktaların altını çizmek gerekiyor: 1. Sarıkamış harekâtı, kesinlikle bir savunma savaşı değildir. Son derece amatörce hazırlanmış, bir saldırı harekâtıdır. Enver Paşa ve yanındaki aklı evveller, Rus ordusunu çevirerek imha etmeyi planlıyorlardı.

Ermeni Toplumunun Varoluş Mücadelesinde Ermeni Etıbba Cemiyeti ve Tarman Dergisi

Sait Çetinoğlu  
Ermeni yazılı kültürü, Ermeni tabipler, sağlık kurumları ve sağlık hizmetleriyle ilgili çalışmaları yanında biyografi ve şehir incelemeleri bazında kapsamlı mikro tarih araştırmalarıyla tanıdığımız Arsen Yarman, bu kez kurucularının pek çoğu dönemin İstanbul’unun kendi alanlarındaki en parlak hekimleri olan unutulmuş bir Ermeni sağlık kurumu Ermeni Etıbba Cemiyeti’ni gün ışığına çıkararak okuyucularıyla paylaştı. Arsen Yarman,  Ermeni Etıbba Cemiyeti (1912-1922), faaliyetleri ve yayın organı Tarman dergisinin sahifelerine odaklanarak Ermeni Halkının en çalkantılı, ve fırtınalı yıllarının  varoluş ve ayakta kalma mücadelesine ışık tutmaktadır.

Aydın Akyüz yazdı: 100 yıl geçse de...

Sarıkamış'ta 90 bin askerin donarak ölmesi üzerine anma etkinlikleri devam ediyor. Aydın Akyüz, Sarıkamış ve Çanakkale savaşlarının kahramanlaştırılmasıyla, 2015'te 100. yılına giren Ermeni soykırımını üzerinin örtülmesinin amaçlandığını kaydetti. Akyüz yazısında "Ne Sarıkamış faciasından kahramanlık destanı çıkarma, ne de Çanakkale'den vatan/yurt savunması çıkarma çabası, bu halkların Ermeni soykırımıyla yüzleşmesini engelleyemeyecektir" dedi.