Etiketler

Serj Sarkisyan, Erdoğan’ın mektup-davetini yanıtladı/ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է Էրդողանի նամակ-հրավերին

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın, kendisini bu yılın 24 Nisan’ında Türkiye’nin Gelibolu Muharebelerinin 100. Yıldönmü anma etkinliklerine davet mektubuna yanıt verdi. Yanıt mektupta şunlar kaydedilmekte:

Erdoğan’dan ikinci sürpriz Sarkisyan’a Çanakkale mektubu

Serpil Çevikcan scevikcan@milliyet.com.tr
Bu yıl 24 Nisan tarihi, önceki 24 Nisan’lardan çok daha farklı bir anlam taşıyor... Türkiye her yıl 18 Mart’ı Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü olarak kutluyor. Oysa ki 1. Dünya Savaşı’nın artık filmlere de konu olan bu cephesindeki savaşın bütünü, 1915’in sonlarına kadar uzuyor. En kritik tarih aralığı ise 18 Mart-25 Nisan... Ermenilerin soykırım yıldönümü olarak andıkları bu tarihin de bu yıl 100. yıldönümü. Bu nedenle, Ankara’nın bu daveti, zamanlama açısından da büyük önem taşıyor. Ermenistan ve Ermeni diasporası, 100. yıldönümü nedeniyle bu yıl geniş kapsamlı bir anma programı düzenliyor. Obama ve Sarkisyan’ın bu davete icabet etmesi tarihe not düşülecek büyük bir sürpriz olur. Keza ABD Başkanı Obama’nın da bu yönde açıklanmış bir programı bulunmuyor.

Ankara’da Hrant Dink anmasına çağrı

Aralarında DHF’ninde bulunduğu devrimci demokratik kurumlar Hrant Dink’in katledişinin yıl dönümü nedeniyle Ankara’da düzenlenecek olan anmaya katılım çağrısı yaptı. 

Cizre Emniyet Müdürü hakkında yakalama kararı

Kısa süre önce Cizre Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Ercan Demir hakkında Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında yakalama kararı çıkartıldı. Dink cinayetinin işlendiği dönemde Trabzon Emniyeti'nde görevli Emniyet Amiri Özkan Mumcu ve Polis Memuru Muhittin Zenit tutuklanmıştı. 14 Ocak Çarşamba günü, Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir'in Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında "şüpheli" sıfatıyla ifadesi alınmıştı.

"24 Nisan Davetinde Hem İtiraf, Hem de Soykırımı Örtme Var"

Nilay Vardar
24 Nisan'da Çanakkale anmasına Sarkiasyan'ın davet edilmesini Prof. Dr. Ayhan Aktar, tarih benzerliği üzerinden hükümetin Ermeni soykırımını örtme çabası olarak nitelendirdi.1915 Ermeni Soykırımı'nın 100. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Nisan’da Çanakkale’de 1915’te hayatını kaybedenler için bir anma töreni düzenleyeceğini açıkladı. Milliyet'ten Serpil Çevikcan'ın aktardığı bilgiye göre, tören için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından 102 ülkeye mektup gönderdi. Bunların içinde Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da var.

Gümrü Avetisyan’lara veda ediyor

Gümrü bugün 15 Ocak’ta, 12 Ocak’ta hunharca katledilen Avetisyan ailesinin 6 üyesine veda ediyor.NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre; Gümrülüler  aileye son vazifelerini yerin getirmek üzere kiliseye akın ettiler. Kilise çevresinde yoğun bir insan seli bulunmakta. Cenaze törenine Millet Meclisi Bşk. Galust Sahakyan, Cumhuriyet Başsavcısı Gevorg Kostanyan,Şirak yalt valisi Feliks Tsolakyan, milletvekilleri Nikol Paşinyan, Martun Grigoryan katılmaktalar.

Sibil "Ser" Albümü ile yılın kadın Sanatçı ve Albümüne Aday Gösterildi

Sibil ''Ser'' Albümüyle yılın kadın sanatçı ve albümüne iki dalda aday gösterildi. Ermenice bir albümün aday gösterilmesi son derece önemli ve desteklenmesi gerekir. Sizlerde oy kullanmak isterseniz  http://www.muzikekspres.com/alternatif-muzik-odulleri/ adresinden oylarınızı kullanabilirsiniz.

Ermeni yalanlarına Çanakkale’den cevap verilecek

Ermeni yalanlarına Çanakkale’den cevap verilecekTürkiye, Ermeni lobisinin 24 Nisan atağını, aynı gün dünya liderlerini Çanakkale’de misafir ederekboşa çıkaracak. Ermenİ lobisi, 24 Nisan’da 1915 sözde soykırımı yalanının 100. yılını bahane ederek dünyayı ayağa kaldırmayı planlarken Türkiye’den karşı hamle geldi. 24 Nisan’da tüm devlet başkanları Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü dolayısıyla Türkiye’ye davet edildi.

Türkiye genelinde "Charlie Hebdo" protestosu

Hz. Muhammed'i tasvir eden bazı karikatürlerin yayınlanması yurt çapında protesto edildi. Charlie Hebdo dergisine yapılan terör saldırısı bahane edilerek Hz. Muhammed'i tasvir eden bazı karikatürlerin yayınlanması yurt çapında protesto edildi.

Başbakan Davutoğlu Brüksel'de

Türkiye için bu büyük bir sıkıntı. Türkiye’deki vatandaşların bir kısmı kendilerini siyasi süreçlerden dışlanmış hissediyorlar. Gayrimüslim vatandaşların temsilcileriyle iki hafta önce bir yemekte bir araya geldim ve bana kendilerini geçmişte dahil olmamış hissettiklerini ancak bunun şimdi değiştiğini söylediler. İkinci grup Kürtler. Onlar için kendi dillerini akrabalarıyla bile konuşmamaları için bir kısıtlama vardı. Doğu Anadolu’ya gittiğim zaman çok fazla olmasa da biraz Kürtçe konuşabiliyorum. Artık Kürtçe siyasi propaganda bile yapmak mümkün.,.

Charlie Hebdo Saldırısından Sonra Türkiye ve Dünyada İfade Özgürlüğü

Charlie Hebdo dergisine saldırıdan sonra medyaya yönelik şiddet ve sansür arttı. RSF, Türkiye, Rusya, İran, İsrail, Almanya, Fas, Tunus, Cezayir, Pakistan, Fransa ve Belçika’da yaşananları duyurdu. 7 Ocak’ta ölümcül saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisine açık destek verdikleri için birçok medya organı şiddet ve sansürün hedefi oldu. Baskı, tehdit ve fiziki saldırılar…

Fransa Ermenileri Dışişleri bakanı Laurent Fabius’u protesto etti

Nouvelles d’Arménie’de yer alan habere göre; ″Fransa yasaları  Holokost ve Ermeni Soykırımının inkarını yasaklamasına karşın, niçin Fransa İslam karşıtı karikatürlere ilişkin provokasyonlara izin veriyor?″ sorusuna Fransa’nın ABD büyükelçisi ″Gerçekte Ermeni Soykırımının inkarına ilişkin herhangi bir yasa yok. Sadece Holokostun inkarına ilişkin yasa var, zira bu görüş değil. Holokost gerçekten olmuştur. Öyle ki, Holokost’un gerçekleşmediğini söylediğinizde siz görüş ifade etmiyorsunuz, zira bu gerçekliktir. Ancak Holokost dışında herşeye izin verilmiştir″ yanıtını verdi.

Ermenistan 6 sivili öldüren Rus askerin iadesini istiyor

Ermenistan'ın güneyindeki Gümrü (Gyumri) kentinde 3 gün önce bir Rus asker tarafından öldürülen 6 sivil için düzenlenen cenaze törenine katılan yüzlerce kişi, olayı protesto etti ve askerin Ermenistan'a iade edilmesini istedi. Ermenistan haber ajansı ArmenPress'in haberine göre, Rus ordusunda er olarak görev yapan Valery Permyakov tarafından 12 Aralık'ta bıçaklanarak öldürülen yaşlı çift ile bekar kızları, oğulları, gelinleri, 2 yaşındaki torunları için Gümrü'de cenaze töreni düzenlendi.

Vicdani Ret Derneği ilk olağan kongresini gerçekleştiriyor

Yannis Vasilis Yaylalı / Demokrat Haber
“Sen varsan bir fazlayız, sen yoksan çok eksiğiz” diyorlar.  Yatay örgütlenme ilkesiyle kurulan, katılımcılığı, ortak aklı, rızayı, açıklığı ilke edinen Vicdani Ret Derneği, başta vicdani ret hakkının anayasal olarak tanınması, ahlaki-inançsal ve politik nedenler ile vicdani ret veren bireylerin haklarının devlete karşı örgütlü savunulması ve vicdan ret verdiği için yalnızlaştırılmaya çalışılan vicdani retçiler ile dayanışmayı temel mücadele alanı olarak tanımlıyor.

The Twelfth Meeting of IAGS, July 8-12 2015, Yerevan, Armenia.

Posted Jun 27th, 2014 in Conference, News, Scholars
 Comparative Analysis of 20th Century Genocides. The Twelfth Meeting of the International Association of Genocide Scholars

 July 8-12 2015, Yerevan, Armenia.The International Association of Genocide Scholars (IAGS) will hold its twelfth meeting in Yerevan on 8-12 July 2015, hosted by the Armenian Genocide Museum & Institute (http://www.genocide-museum.am/). Director of the AGMI Hayk Demoyan will serve as Local Conference Chair.

A Time for Prayer

The New Year is only two weeks old—yet it has already been disfigured by acts of violence that are deeply troubling to peace-loving people. These include the grotesque massacre in Paris, France, and reports of a horrific crime in Gyumri, Armenia. Threading through the period is the ongoing tragedy involving warfare and persecution in the Middle East—which affects our own people, our sister Christian communities, and other religious minorities in the region.

Beşiktaş'tan Ermeni Yıldız Sürprizi

Beşiktaş, Spartak Moskova'da forma giyen Ermeni futbolcu Aras Özbiliz'in babasını transfer görüşmesi yapmak için İstanbul'a getirdi. Ermenistan ile Hollanda vatandaşlığı bulunan 24 yaşındaki futbolcunun babası İhsan Özbiliz, başkan Fikret Orman'la görüşmek için İstanbul'a geldi.

AK Parti'de yeni dönem! Gayrimüslimler de aday olacak

AK Parti, 2015 seçimlerinde gayrimüslim vatandaşlardan milletvekili adayı göstermeye hazırlanıyor. Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, AK Parti, 2015 seçimlerinde gayrimüslim vatandaşları milletvekili göstereceğini yazdı. İktidarın azınlık cemaatelerine yönelik adımları hız kazanıyor. Hükümet kulislerini yakından takip eden Abdülkadir Selvi, AK Parti'nin sürpriz hamlesini bugünkü yazısında duyurdu.

Ufuk Uras: "2015 halkların kardeşliğinin yılı olacak"

İstanbul eski milletvekili, YSGP Parti Meclisi üyesi Ufuk Uras, 2015’in temel politik gündemlerini anlattı. Uras, yeni yılın barış yılı olacağını umut ettiğini söyledi... Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yılı öncelikli konumuzdur. Soykırımla yüzleşme ve somut kazanımlar elde etmenin mücadelesini gerçekleştirmek gerekir. Her 24 Nisan anmalarında karşımıza çıkan Kemalist-Stalinist-Özel harpçı çetelerin İttihat Terakki’nin bayrağını salladırmalarına inat, Hrant’a sözümüzdür, 2015 halkların kardeşliğinin yılı olacaktır. Toplumun bu yüzleşmeyi kendi sivil hafızasında yaptığını biliyoruz. Artık sıra resmi hafızadadır.

The Armenian Genocide Centenary and Australia


Source: by Haig Kayserian - from the desk of the Armenian Revolutionary Federation 
As Sydney Harbour was emblazoned with fireworks when the clock struck midnight and welcomed us to 2015, many Armenians in Australia - like our brothers and sisters around the world - would have spared at least a passing thought to what this year would herald for our battle for justice for the Armenian Genocide. The 24th of April, 2015 marks 100 years since the beginning of the still-unpunished crime of the Armenian Genocide - a century since over 1.5 million of our ancestors were massacred by the Ottoman Turkish government and its successor State, in an attempt to wipe out the Armenian race.

Sorun ne Charlie ile başlıyor, ne de bitiyor

Mehveş Evin
Charlie Hebdo katliamı üzerine nefes kesmeden yorum yapanlara tavsiyem, LeMan’ın bu hafta çıkardığı Charlie özel sayısını okumaları. Zira “peygamberimize hakaret ettiler”den başka bir cümle sarf edemeyenlerin derginin tarihinden öğreneceği çok şey var…

Seyfo'nun 100. yılında Süryaniler soykırımı dünyaya anlatacak

Soykırımın tanınması ve yüzleşme için Süryaniler yaşadıkları bütün ülkelerde kampanya düzenleyecek. Süryani Soykırımı’nın 100. yılında, Süryani toplumu soykırımın uluslararası platformların gündemine getirmek için çalışmalara başladı. Soykırımın tanınması ve yüzleşme için Süryaniler yaşadıkları bütün ülkelerde kampanya düzenleyecek.

Torunları İsa Zette’nin mezarını veya kemiklerini istiyor

Murat Kuseyri - Stockholm
Çelma aşireti Midyat’a ilk yerleşen Süryani aşiretlerinden biri. Bundan yaklaşık 400 yıl önce Amed Kağbiye’den Midyat’a göç eden Çelma aşireti, bir yandan bölgede yaşayan Kürtlerle iyi ilişkiler sürdürürken devletle de iyi ilişkiler kurmuş. Altan Tan bölgede yaşayan aşiretleri ele aldığı “Turabdin’den Berriye’ye” adlı kitabında Çelma aşiretinin son 150-200 yıl Midyat’ın siyasal ve toplumsal yaşantısında etkin olduğundan, aşiret lideri İsa Zette’nin bölgede etkin olan iki Kürt ve bir Mıhallemi lider ile birlikte 1900’lü yılların başlarında devlet tarafından katledildiğinden söz eder.

Hrant Dink Anılıyor

Almanya çapında 17.01.2015 tarihinde saat 15.05´te yapılacak eylemlerle 2007 yılında öldürülen Ermeni gazeteci Hrant Dink anılıyor.
Eylemlerin yapılacağı şehirler:
– Berlin: Brandenburger Tor, Pariser Platz
– Hannover: Kröpcke-Uhr
– Dortmund: Westenhellweg (Mayersche/Karstadt)
– Köln: Domplatt
– Frankfurt: MyZeil Binasi
– Nürnberg: Lorenzer Platz
– München: Odeonsplatz

İnanış, Hakaret ve Gelenek

Nurettin Değirmenci
Müslümanlık ve bazı Hint dinleri, bilgi-yasa-ikna-inanış-sevgi temelli değil, lider-kılıç-korku-gelenek temeli üzerine kuruludur. Bu nedenle, geleneklere karşı gelmek, dinsizlik, imansızlık kabul edilir. Örneğin, kurnazlık, başarılı yalan söyleme, başarılı entrika, başarılı komplo… Davranışlarına Müslüman dindarlar fazla tepki göstermez hatta överler. Buna karşın, örneğin, kendini yaralama, kanlar içinde bırakma etkinliğini küçümseme, resim-heykel ile uğraşma bazı kesimlerce dinsizlik kabul edilir.

Bahtsız Röportajcı ‘Titanik Rıfkı’ Terapi
 Grubunda

Riva Hayim Kazan 
Bu hafta beni bir terapi grubuna yolladılar. Röportaj yapacakmışım. ANTİCİLER ve FOBİCİLER terapi grubu. Grupta antisemitler, İslomofoblar, Rumfobik, anti-Ermeni, dindarfobik, homofobik, ne istersen var. Rıfkı: Merhaba herkese! Duyduğum kadarıyla nefret söylemlerinizden herkes bıktığı için hepinizi bu terapiye yazdırmışlar. Katılım da zorunluymuş? Antisemit: Sana ne pis Yahudi! Biz yutmayız bu numaraları. Bir kere sen niye Şalom’da yazıyorsun? Biliriz seni. İsrailli misin sen? Hepsi aynı bunların. Anti-Ermeni: Dur! Ne yapıyorsun? Görmüyor musun herifte Ermeni tipi var. Bu kripto Ermeni. Ruhban okulu falan diyecek birazdan. 1915 diyecek? Kimsin sen, çık dışarı? Kim yolladı seni? Utanmıyor musun milletin huzurunu bozmaya? Şikâyetçiysen çek git başka ülkeye!

Facelift for Dhubri church

Our Correspondent
Armenian church in Dhubri
Dhubri, Jan. 7: The Armenian church in Dhubri, built in the 19th century, will be renovated by Ladies Club, Dhubri, soon. The church is located on PM Datta Bahadur Road of the town and is close to a life-size statue of Queen Victoria and the historic Gurdwara of Sri Guru Teg Bahadur Sahib Ji.

100 Yıl Sonra Tarihi Ermenistan adlı gezi kitabı yayımlandı

Ermeni Matthew Karanian, ‘Historic Armenia After 100 Years’ (100 Yıl Sonra Tarihi Ermenistan) adlı bir gezi kitabı yayımladı. Van, Erzurum, Harput, Bitlis, Diyarbakır ve Sivas’tan Ani, Kars, Sason, Gürün, Cunkuş, Zara, Muş, Erzincan ve Eğin’denyazarın kendi çektiği 125 fotoğraf ve haritalarla zenginleştirilmiş kitap, bu bölgelere seyahat etmek isteyenler için bir kılavuz niteliğinde.

Bir Türk ve bir Ermeni tarihçinin ortak çalışması

Bir Türk ve bir Ermeni tarihçinin ortak bir konu için ilk kez bir araya geldiği örnek bir çalışma: Tiflis-Gümrü-Kars demiryolu inşası (1895-1899).  Araştırmacı Yazar Sezai Yazıcı, Kars’ın yakın tarihinde çok önemli bir yeri olan Tiflis-Gümrü-Kars Demiryolu’nun (1895-1899) yapımıyla ilgili bir Türk ve bir Ermeni tarihçi tarafından yayımlanan ve bir ilk örnek olarak tanımlanacak çalışma hazırladı.

Gökyüzünü Kaybeden Kartal

Dersimli Gregoryan Ailesinin Anıları. Murat Kahraman (Der.)  Gökyüzünü Kaybeden Kartal, Dersimli bir Ermeni ailenin, Hozatlı Gregoryan’ların anılarını ortak belleğimize sunuyor.  “Tabii biz Türkçe dilini bilmiyorduk. Ama içimizde bu dili bilenler vardı. Onların söylediğine göre, Uşak ahalisi bizi vahşi zannetmiş. ‘Bunlar da bizim gibi insan. Bunların kuyrukları yok!’ diyorlarmış.”

İhsan Eliaçık: Bu İslam kültürüyle yetişen genç 3 gömlek sonra IŞİD'cidir

Paris’teki katliamdan sonra, ‘Bu tür örgütleri, İslami şiddeti batı yarattı’ diyerek topu oraya atıyorlar. Evet, ‘Batılılar geldi bizi işgal etti, onlar da Irak’ta 1 milyon kişiyi öldürdü, öfke dolu bir kuşak doğdu, batı İslam dünyasının örgütlerini terörize etti, onların şiddete baş vurmasına yol açtı, bu örgütleri onlar yarattı’ deniyor. Ama bana göre bunun ortaya çıkan tabloya etkisi yüzde 1 bile değildir. Yüzde 99’u içeridedir. Bu görüşlere sığınanların şuna cevap vermesi gerek; İslam’ın ilk 3 halifesini kim öldürdü? Batılılar mı yaptı bunu? Kerbela’yı kim yaptı? Batılılar mı? Mekke’yi, Medine’yi kim basıp ateşe verdi? İslam tarihi kan şiddet ve ayaklanmaları bastırmakla dolu. Sulh yoluyla el değiştiren bir tane iktidar yok İslam tarihinde. Hep kanlı darbe, kılıç. Sen bunu bir kere tesis edememişsin kardeşim. İslam tarihi bu açıdan kendisiyle yüzleşmesi gereken kanlı bir tarihtir. Peygamberin bütün mesajı Kerbela’da bitmiştir. İslam’ın adaletli, eşitlikçi, barışçı mesajı Kerbela’da toprağa gömülmüştür. Ebuzer’in ölümüyle, üç halifenin katledilmesiyle, Mekke, Medine’nin basılmasıyla, Kerbela’da peygamberin torunlarının toprağın altına gömülmesi, Hüseyin’in kafasının kesilip, saraya gönderilmesiyle bu iş bitti. Ondan sonraki nedir; kanlı imparatorluklar tarihidir. Emeviler, Abbasiler, Osmanlılar... Ele geçirme, işgal, fetih hareketleri. İslam’ın barışçıl ruhu peygamberden 50 yıl sonra bitmiştir. Dünyaya vereceğini vermiş, sonra bitmiş. Sonra, devlete, imparatorluğa, ele geçirme, fethetme biçiminde klasik bir iktidara dönüşmüş.

LE MONDE Türkiye Muhabiri Guillaume Perrier’den "Türkiye analizi!"

Türkiye, son ve büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyor. Bu ülke korkulduğu gibi, ırka ya da dine dayalı bir bölünme yaşamadı. Daha korkunç ve daha temel bir bölünmeye gidiyor. Cumhuriyet boyunca süren "kültürel bölünme".  Bu artık iyice keskinleşti… Birinci grup Cumhuriyet boyunca horlanmış, aşağılanmış, itilip kakılmış. Şimdi bu grup siyasal olarak örgütlendi. Kalabalıklar. Ve her seçimi kazanacak siyasi bir güçleri var artık.  İkinci grup ise azınlıkta. Ve artık bir daha seçim kazanma ihtimalleri yok. Bu noktada da tarihi bir paradoks ortaya çıkıyor. Daha Batılı olan "ikinci grup", Batı"nın siyasi değerlerini kabul ederse, bir daha asla iktidarı ele geçiremeyeceğini bildiği için, git gide Batı"ya ve Batı"nın demokratik değerlerine düşman oluyor. Yaşam tarzı olarak Batı"ya düşman olan birinci kesim ise, iktidarı ancak Batı"nın kriterlerini kabul ederek ele geçirebileceğini bildiği için,  Batı"yla ilişkileri geliştirmek ve demokrasiyi kabullenmek istiyor.

Yenildik ey halkım...

A. Turan Alkan
“Alnı secde görmüş o iyi Müslümanlar nerede sahi?” diye soruyor Hürrem Sönmez, diken.com.tr’deki yazısında; ardından zehir gibi satırlar geliyor: “Memleketin çeşitli şehirlerinde savaştan kaçan Suriyeli kadınlar pavyonlarda konsomatrislik yapıyor, erkekler parayla savaş mağduru kadın satın alıyor, küçüçük kız çocuklarını alıp satıyor… Müslümanların bunları yapması imanınızı hiç örselemiyorken, belki hayatınızda hiç okumadığınız bir dergide basılmış bir karikatür dini inancınızı rencide ediyor öyle mi?”… Murat Sevinç soruyor, “Peki güzel kardeşim, dünyayı geçtim, bu ülkede, nerede bu gerçek Müslümanlar? Hutbe dinlerken ‘Amin’ diyenler, cami kapısında buharlaşır mı? Memleketin bu halde oluşunun, mide bulandırıcı ilişkilerin, ırkçılığın, nefret söyleminin, sabah akşam diğer inançlara ve inançlılarına hakaretin, hırsızlıkların, çürümenin, görgüsüzlüklerin sorumlusu, Protestanlar mıdır?”… Ve Nuray Mert: “Bu zihniyetle Müslüman nüfuslu coğrafyanın başı beladan kurtulmayacak, bilesiniz. İntihar eylemine fetva veren, cinayeti ‘cihat’ sayanlara hiç girmiyorum. Acı gerçek şu ki bu çerçevede en derin sorgulamaları da yine Batılı düşünürler yapıyor. Ama Müslüman dünyada kendine eleştirel bakan yok veya sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor, esamesi okunmuyor, dahası ‘ihanet’le suçlanıyorlar.”

Dört Ermeni aydının tanıklığı

Mehmet Bedri Gültekin /  mbedrigultekin@ulusalkanal.com.tr
Lozan mahkemesi, o 90 kilo belgeye itibar etmedi, cezayı verdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise yapılan başvuru sonucunda Perinçek’in haklı olduğuna karar verdi. İsviçre Devleti AİHM’in kararına Büyük Daire nezdinde itiraz etti. 28 Ocak’ta itiraz görüşülecek… Ohannes Kaçaznuni, Hrant Dink, Aram Ateşyan ve Tatul Anuşyan. Ermeni sorunu konuşulduğu zaman, saydığımız bu isimlerin tanıklığı hiç şüphe yok ki çok önemlidir. Hiç kimse, Ermeni sorunu konusunda, saydığımız bu isimlerden daha fazla söz hakkı olduğunu iddia edemez.

Cumhuriyet gazetesinin önünde Paris katliamcılarına destek sloganları

Gazete İslamcıların hedefinde.  Charlie Hebdo’nun yeni sayısından bir seçki yayımladığı için İslamcıların hedefi olan Cumhuriyet gazetesinin önünde katliamı düzenleyen Kouachi kardeşlere destek sloganları atıldı. Dün geceden beri hareketli saatlerin yaşandığı gazetenin civarında, gün boyunca protesto amaçlı olarak farklı zamanlarda gelen toplam üç kişi gözaltına alınırken, akşam saatlerinde sosyal medyadan örgütlendiği düşünülen bir grup gazetenin önüne yürümek istedi. diken.com'daki habere göre, polis barikatı önünde Charlie Hebdo katliamını gerçekleştiren kardeşlere destek veren grup, “Kouachi kardeşler onurumuzdur” sloganı attı. 

1915 Hrant Ve Adalet Konferans

Hrant Dink Memorial in Boston on January 18, 2015


Duke Üniversitesi’nde Ermeni Meselesi Konferansı

Tarih: 24 Ocak 2015
Saat: 1:00 PM – 5:00 PM
Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), North Carolina Amerikan Türk Derneği (ATA-NC) ve Duke Üniversitesi Türk Öğrenci Derneği (Duke University TSA), Tennessee Teknoloji Üniversitesi Profesörü Michael Gunter’in konuşmacı olarak katılacağı “Türk Ermeni Meselesi: Bir Tarih Perspektifi’ başlıklı bir konferans tertipliyor.

Hrant Dink soruşturmasında iki polis neden tutuklandı?

Hrant Dink soruşturmasında Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu'a tutuklama kararı. Hrant Dink Cinayetine ilişkin "kamu görevlilerinin ihmali" olduğu iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polisler Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Bu Topraklarda Kadim Halklar Bin Yıllardır Charlie Hebdo'dur

Zeynep Tozduman
Geçen hafta Paris'in göbeğinde Radikal İslamcı ölüm makineleri Charlie Hebdo mizah dergisi şahsında 12 kişiyi katletti. İşte ne olduysa ondan sonra oldu. Sosyal medya'da Fransa katliamının hemen ardından ''gerçek İslam bu değil'' söylemleri gündemden hiç düşmedi. Hemen herkesin bildiği gibi Charlie Hebdo sadece İslam'la değil, Hıristiyanlıkla da dalga geçebilen bir dergidir. İslam peygamberi Muhammet’i ve İsa Mesih’in annesi Meryem Anayı da karikatürize eden bu dergiye ölüm, göz göre göre geldi. İnançlarımızla örtüşmeyen bir insanı katletmek sonuçta o inanca zarar verir. Çünkü katletmek zalimliktir. Ne yazık ki aşkların şehri Paris, şimdi acıların kentine dönüştü.

Adult Dance - Exercise Classes (


Hrant Dink Memorial in Montreal


Şok: Rus er, aynı aileden 6 Ermeniyi öldürdü, Türkiye sınırında yakalandı!

Rusya’nın gündeminde tüyler ürpertici bir “seri cinayet” haberi var... Ermenistan’ın Türkiye sınırı yakınındaki Gümrü şehrinde  bulunan Rus asker üssünden firar eden 18 yaşındaki bir er, yakındaki bir evi basıp altı kişiyi Kalaşnikof tüfekle  vurarak öldürdü. Tamamı Ermeni vatandaşı olan ev halkından biri iki yaşındaki bir kız çocuğu... Korkunç olay sırasında öldürüldüğü sanılan 6 aylık bir bebeğin ise yaralı olduğu anlaşıldı ve hastaneye kaldırıldı...

Venedik’te Ermeni Soykırımı sergisi açıldı / Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես Վենետիկի «Մարչիանա» ազգային գրադարանում

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
1915 Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle İtalya’nın Venedik kentinde kapsamlı bir sergi açıldı İtalya’nın Venedik kentindeki Marciana Ulusal Kütüphanesi, bugünlerde 1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin açılan kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Kentin en işlek ve turistik merkezlerinden birinde bulunan tarihi kütüphanede, Alman yazar ve insan hakları savunucusu Armin Theophil Wegner’in 1915 Ermeni Soykırımı sürecinde çektiği fotoğraflar ve kayıt altına aldığı tanıklıklara dair veriler sergileniyor.

Süryani Katolik toplumu İskenderun’daki arazilerinin iadesi için dava açtı

Bakanlığın cevabi yazısında şu ifadeler yer aldı: “Genel bir hukuk kuralı olarak, gerçek ya da tüzel kişinin temsilci atayabilmesi için hukuk sisteminin kendilerine hukuken tüzel kişilik tanımış olması gerekmektedir. Ülkemizde gayrimüslim cemaatler konusunda yerleşik uygulama ve mevzuatımız çerçevesinde, gayrimüslim cemaatlere ait dinî kurumların tüzel kişiliği bulunmadığı malumlarıdır. Ülkemizdeki diğer gayrimüslim cemaatler bakımından da, bugüne kadar benzer bir talepte bulunulduğuna dair dosyamızda bir kayda da rastlanmamıştır. Türkiye Süryani Patrikhanesi’nin tüzel kişiliği bulunmadığı göz önünde bulundurulduğundan, Yusuf Sağ’a tüm hukuki onay ve işlemlerde temsil yetkisi verilmesi hukuken mümkün gözükmemektedir. Bu çerçevede, Yusuf Sağ’ın Bakanlıklara gönderdiği başvurunun, Türkiye Süryani Katolik Patrikhanesi Vekilliği’ne getirildiğine ilişkin tek taraflı bir bildirim olarak yorumlanabileceği düşünülmektedir.”

ԽԱՉԻ ՊԱՇՏԱՄՈ՞ՒՆՔ ԹԷ ԵԿԱՄՈՒՏԻ ԱՂԲԻՒՐ

«Խաչը կապ ունի քրիստոնէութեան հետ, պիտի աշխուժացնէ զբօսաշրջիկութիւնը Հայաստանի մէջ եւ Հայաստան պիտի դառնայ հռչակաւոր երկիր մը աշխարհի մէջ»
                                                                           Սփիւռքի Նախարար՝ Հրանուշ Յակոբեան
Ինչու մեղքս պահեմ. զարմանքով կարդացի Armenian News-NEWS.am.կայքէջի վրայ, որպէս թէ՝ Ֆրանսայի եւ Լիբանանի հայկական գաղութները փափաք յայտնած են աշխարհի մեծագոյն խաչը կանգնեցնելու Հայաստանի մէջ: Այս ծրագրին հեղինակները, կ'ըսէ Սփիւռքի Նախարարուհին, « իրենք պիտի որոշեն այն գումարը որ պիտի ծախսուի այս ծրագրին համար, պայմանաւ որ նախօրօք համակարգեն իրենց ծրագիրը Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ. Կաթողիկոսին հետ»: 

Paris katliamcıları için İstanbul'da namaz kıldılar

Fransa'da Charlie Hebdo dergisinde katliam yapan ve 12 kişiyi öldüren Kuaşi kardeşler için İstanbul'da gıyabi cenaze namazı kılındı. İslamcı ve hükümet taraftarı yayınlarıyla bilinen Haber Cedid sitesinin haberine göre, Aczmendi Dergahı'ndaki gıyabi cenaze namazını Aczmendi lideri Müslim Gündüz kıldırdı.

Sevag Balıkçı dava dosyası silbaştan ele alınacak

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Zanlı Kıvanç Ağaoğlu’nun ifadesinin mahkemeye ulaşmasının ardından, dava dosyasının yeniden ele alınması kararlaştırıldı. Batman’ın Kozluk İlçesi’ndeki jandarma karakolunda zorunlu askerlik yaptığı sırada, er Kıvanç Ağaoğlu’nun tüfeğinden çıkan kurşunla öldürülen Ermeni er Sevag Şahin Balıkçı davasının 20. duruşması, Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan Ağaoğlu’nun ifadesinin mahkeme ulaşmasının ardından, dava dosyasının yeniden ele alınmasına karar verildi.

Պոլսո պատրիարքի հնարավոր ընտրության հարցում հայ համայնքը պառակտված է

Թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը և Ստամբուլում լույս տեսնող «Մարմարա» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Ռոբեր Հատեճյանը Tert.am-ի հետ զրույցում մանրամասներ են ներկայացնում Թուրքիայի հայ համայնքում իշխող տրամադրությունների մասին՝ մասնավորապես անդրադառնալով լուրերին, թե հայ համայնքը երկու մասի է բաժանվել՝ պատրիարքի կամ աթոռակից պատրիարքի ընտրությունների պատճառով:

Fukara tesellisi: ‘Gerçek İslam bu değil’

Nuray Mert
Evet, dünya bir gül bahçesi değil, bir sürü karanlık iş dönüyor, ama birçoklarının sandığı gibi, dünya bir büyük komplo teorisinin sahnesi değil. Batılılar, tüm kötülüklerin anası, Müslümanlar ise kanatsız melekler değil. ‘Gerçek İslam bu değil’ mazereti ise fukara tesellisi. Zira İslam, tarihin her devrinde Müslümanlar İslam’dan ne anlıyorsa o şekilde tezahür ediyor ve bu tezahürlerin vebali de Müslümanların üzerine. Yani mesele din olarak İslam değil, Müslümanların dinlerinden ne anladığı veya ‘Müslümanların tarihi.’ Bu tarih, modern safhasına gelmeden önce de, evliya-enbiya, hayır-hasenatla olduğu kadar, iktidar mücadelesi, melanet ve zulümle dolu.

Meclis'in tek Hristiyan vekilinden açıklamalar!

Nesrin Yılmaz / İnternethaber-Ankara
Meclis tarihinin ilk ve tek Hristiyan milletvekili HDP'li Erol Dora internethaber.com'a konuştu. Meclis'e girmesinin Abdullah Öcalan'ın fikri olduğunu söyleyen Erol Dora, Süryani bir vekilin Meclis'te olmasının Süryani halkı için büyük bir özgüven olduğunu söyledi… Bizim partimizde parti meclisimizde 3 tane Ermeni var, bunlardan biri MYK'da, 3 tane Süryani var, Alevi var, Laz, Çerkez, Ezidi, bütün etnik kökenden insanlar var. Önümüzdeki dönemde artık Meclis'te, Ermenileri, Ezidileri, Süryanileri, Lazları, Çerkezleri göreceğiz. Bana göre diğer partilerin de Halkların Demokratik Partisi'ni örnek almaları gerekiyor. Bu olmalı ki, bugün Türkiye'de bir Ermeni kalkıp "ben dışlanıyorum" demesin. Çünkü, insanlar somut anlamda siyasete girdiklerinde kendilerini daha özgür hissedeceklerdir. Çünkü orada kendisi de karar alma mekanizmalarına katılıyor.

72. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu!

Bu yıl 72'ncisi düzenlenen, sinema ve televizyon dünyasının en prestijli ödülleri arasında yer alan Altın Küre ödül törenin gerçekleşti. En iyilerin seçildiği Altın Küre'de birincilik Boyhood filminde. İşte Altın Küre'nin sahipleri:En iyi müzikal ve komedi filmi ödülü "The Grand Budapest Hotel" filmine verildi. "Birdman" filmi ise en iyi senaryo ile "müzikal ve komedi filmi en iyi erkek oyuncu" olmak üzere iki dalda ödül kazandı. En iyi TV drama dizisi ödülüne Showtime tarafından yayınlanan "The Affair" filmi layık görüldü.

Echmiyadzin’de Vaftiz

Kadim Ermeni Katedrali Echmiadzin veya bir diğer ifade ile Ejmiacin'de Dersim'li 3 Ermeni vaftiz olmaya gider. Giderlerde ne olur? Güzel insanlar diyarı Yerevan'da onlara eşlik eden kardeşleri ile birlikte kendileri için yeniden doğmak yada özüne sahip çıkmak anlamına gelen vaftiz törenleri gerçekleşir... Duygu dolu ve keyifli bu anlara tanıklık ettik ve sizin için kısa bir klip düzenledik... sevgi ve dostlukla tüm dünya insanlığına. https://www.youtube.com/watch?v=SA8hagYXXYw
Belgin Cengiz - İbrahim Halil Şimşek... İnanna Film - 2015

Sergi: Helen Sheehan - Ermeni Aile Hikâyeleri ve Kayıp Manzaralar

Sergi: "Ermeni Aile Hikayeleri ve Kayıp Manzaralar" 
Sanatçı: Helen Sheehan
Yer: Depo İstanbul
Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
Açılış Tarihi:14 Ocak-8 Şubat
Depo, İrlandalı fotoğrafçı Helen Sheehan'ın Türkiye'deki ikinci sergisine ev sahipliği yapıyor. Sheehan fotoğraflar ve seslerden oluşan bir video işini, Mayıs 2014'te DİFAK'ın düzenlediği İkinci Fotoğraf Günleri kapsamında, Diyarbakır Sanat Merkezi'nin organizasyonuyla St. Giragos Ermeni kilisesinde sergilemişti. 

AGBU to be Honored on January 18th

Western Diocese
 of the Armenian Church 

Odatv olarak Yunus Soner'e başından geçenleri sorduk

Soner, "Türk parlamentosunun karşısında Ermeni Soykırımını kabul eden bir bildiri okunsaydı verilen tepki sizce nasıl olurdu?" sorumuza "benzer bir eylem TBMM önünde gerçekleşse mahalde bulunan insanlar tarafından sert bir tepki görebilir. Bu tepki haklı olur. Çünkü öne sürülen iddia bir yalandır. Çünkü bu yalan sadece tarihi değil, doğrudan ülkemizi ve Cumhuriyetimizi hedef alır." yanıtını verdi. (Bak sen özgürlük düşkünü komitacılara. Adından bile ne olduğu belli. HYETERT)

Sinan Çetin: “Adımızın Osmanlı kalmasını çok isterdim”


Yönetmen Sinan Çetin, dün akşam katıldığı Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu“Arafta Sorular” programında gündeme oturan açıklamalar yaptı.  Türkiye’de Ermeni, Rum, gayrimüslim bütün insanların büyük bir zenginlikle birlikte yaşamasını çok istediğini kaydeden Çetin, devamında ise “Adımızın Osmanlı olarak devam etmesini de çok isterdim” dedi.

PEGİDA göçmenlere karşı yürüdü

Osman Kaytazoğlu / Prodüktör
Almanya'da göçmen ve İslam karşıtı tutumuyla tartışılan PEGİDA, Fransa saldırısı sonrası Dresden'de gövde gösterisi yaptı. Göçmen karşıtı pankartların taşındığı gösteriye 25 binden fazla kişi katıldı.Almanya'da Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar hareketi PEGIDA, kalesi Dresden'de yürüdü. Dresden'deki bu manzaraya bakıldığında 'kent 2. Dünya Savaşı'ndan bu kadar gergin bir atmosfer yaşamış mıdır' sorusu akla geliyor.

Geri Dönüşü Yok

Ailesiyle Birlikte Bursa'dan Suriye çöllerine sürülen on dört yaşındaki Vahram'ın çarpıcı hikâyesi
GERİ DÖNÜŞÜ YOK
Bir Babanın Güncesinde ve Kızının Belleğinde Ermeni Soykırımı

Vahram ve Janine Altounian

Karekin II: 1915 kurbanları 'aziz' ilan edilecek

Tüm Ermeniler Gatoğigosu Karekin II'den 2015 için önemli mesajlar. Tüm Ermeniler Gatoğigosu Karekin II, yeni yıl vesilesiyle yayımladığı iki açıklamayla önemli mesajlar verdi. 2015’in soykırımın 100. yıldönümü olduğunu anımsatan Karekin II, kurbanların birer kahraman olduğunu, hem Kilise’nin, hem de tüm Ermeni halkının, bu kahramanlığın tanığı olduğunu söyledi. Karekin II, 23 Nisan’da Kutsal Eçmiyadzin’de yapılacak olan ayinde, soykırım kurbanlarının Aziz mertebesine yükseleceğini duyurdu. Başpatrik, 24 Nisan 2015 tarihinin ise, “Soykırımın Kutsal Şehitlerini Anma Günü” ilan edildiğini açıkladı.

“Gerçek İslam bu değil.” “Peki hangisi?”

Levent Gültekin  acikcenk@gmail.com
Yıllarca Tv’ler, gazeteler, vakıflar, dernekler aracılığıyla insanları dindarlığa davet ettiler. Şimdi o insanlar büyük bir bataklığın içinde çırpınıp duruyor. Hem davet ediyorsun hem de bataklıkta terk ediyorsun... 100 yıllık İslamcılık davası resmen çöktü. Çıkıp iki kelime etmiyorlar. Böyle bir vurdumduymazlık olabilir mi? Eğer risk alıp bir çıkış bulmazsak Müslümanlık gözümüzün önünde parçalanıp yok olacak. “Müslüman’ım” demeye utanır hale geleceğiz. Batı’da artan Müslüman karşıtlığına söyleyecek bir sözümüz yok. Çünkü her şey, bizim bile kabul edemeyeceğiz şekilde gelişiyor. Bir söz, bir çıkış bulmamız gerekiyor. Yoksa din adına birbirimizi yiyip bitireceğiz. Sonra da kimi Müslümanlar bizim mahvımızdan bahsederken “Gerçek İslam bu değil, bunlar da gerçek Müslüman değildi” diyecekler.

Հայ Կանանց պատմութեան առաջատար դերերը – The History Leadership Roles of Armenian Women


When:  January 17, 2015 @ 9:30 AM - 3:00 PM
Where: Woodbury Univercity 7500 Glenoaks Boulevard Burbank,CA 91352 USA
Categories: Ladies Auxiliary Committee

13 Յունուար Տօն Անուանակոչութեան եւ Թլփատութեան Տեռան Մերոյ Յիսուս Քրիստոսի / 13 Ocak İsa Mesih'in İsim Günü

Ս. Ծննդեան ութերորդ օրը Յիսուս Քրիստոսի անուանակոչութեան տօնն է Գաբրիէլ հրեշտակապետի պատգամին համաձայն, որ տեղի ունեցաւ Աւետումին օրը,Յովսէփ եւ Մարիամ նորածին Յիսուսը տարին տաճար, հրեական օրէնքի համաձայն, թլփատել տուին եւ անունն ալ դրին Յիսուս։

Sevan Nişanyan: Türkiye 1915 olayları için elinden geleni yaptı

Balçiçek İlter / Pazartesi Sohbetleri / HT gazete
Balçiçek İlter, yazar ve araştırmacı Sevan Nişanyan ile hapishanede konuştu… Bir Ermeni olarak, Etyen Mahçupyan’ın Başbakan Davutoğlu’nun danışmanı olması ne ifade ediyor? Çok önemli tabii. Ermeni olmasından önce, o derece kaliteli ve entelektüel birinin danışman olması önemli. Türkiye 1915 olaylarında da elinden geleni yaptı. Bunun ötesi yok artık. Ayrıca Türkiye kamuoyu 1915’i vahşice savunma pozisyonundan, “Keşke olmasaydı’’ noktasına geldi. Bu sefer de suçlu hemen bulundu, İttihat ve Terakki üzerine atıldı suç, rahatladık. Oysa İttihat Terakki demek, Türkiye demek. Neyse, zaten 100 yıl önce ölen ölmüş, kimin umurunda... Biten bitmiş, yeter artık. (! HYETERT)

Almanya Pegida’ya karşı sokaklarda

Başta Dresden olmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinde sokaklara çıkan İslam karşıtı Pegida göstericileri, karşılarında çok daha kalabalık karşıt gruplar buldu. Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi bu pazartesi akşamı da meydanlardaydı.