Etiketler

Fransa yine Ermeni sözcülüğü yapıyor!

Haber: Salim Yavaşoğlu
Fransa, Ermeni yanlısı tutumuyla biliniyor. Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan bir yasa Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin desteğiyle 2011’de  Meclis’te ve Ocak 2012’de de Senato’da oylandıktan sonra kabul edilmişti. Yasa, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini inkar edenlerin 1 yıl hapis ve 45 bin euro para cezasına çarptırılmasını öngörüyordu. Anayasa Konseyi, Ermeni soykırım iddialarını inkarı suç sayan bu yasayı Anayasa’nın 33’üncü maddesine ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmişti. Daha önce Hollande da cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Ermeni yalanlarının yeniden Meclis’e getirilmesi için yeni yol arayışında bulunacağını deklare etmişti.

"Rabbim kimseyi bu ülkede Gayrimüslim etmesin

Baskın Oran
1936 Beyannamesi denilen yargı ucubesinin yeniden hortlatılması, bu memlekette Gayrimüslim'lerin neler çektiğini bir kez daha ortaya koydu.Erdoğan Rejimi bu memleketi gittikçe nefes alınmaz hale getiriyor diyeceğim, diyemiyorum, utanıyorum. çünkü bu memlekette bir de Gayrimüslim doğmak olabilirdi. üstelik bu insanların çektikleri bizim gibi yeni de değil, ezeli. Şimdi de, 1936 Beyannamesi denilen yargı ucubesi hortlatıldı.

Bakan diasporayla gizlice toplandı

Pınar Ersoy
Eski Dışişleri Bakanı Çağlayangil, ASALA eylemlerini bitirmek için 38 yıl önce Ermeni liderlerle gizli bir toplantı yaptı. Dönemin Başbakan’ı Demirel’in de bildiği toplantının ayrıntıları ilk kez bir kitapla ortaya çıktı... Tarih 27 Kasım 1977. Yer İsviçre’nin Zürih kentindeki görkemli Dolder Grand Oteli’nin Yeşil Odası. Masanın bir ucunda o dönem hala Sovyetler Birliği’nin parçası olan Ermenistan’ın üç önemli partisinin temsilcileri var. Taşnak Partisi lideri Shavarsh Toriguian, Hınçak Partisi lideri Avedis Demirjian ve Ramgavar Partisi lideri Parounag Tovmassian’ın karşısında dönemin Dışişleri Bakanı Sabri Çağlayangil oturuyor.

Müteşebbis (Girişimci) Heyetimiz ve Biz

Murat Bebiroğlu 
Kanada’dan İstanbul’a kadar pek çok dost, çok satan bir gazetede yer alan ve kendilerine müteşebbis heyet denen Patrik seçim heyetinin meşhur ve güçlü iki avukat üyesinin röportajını gönderip, sen ne dersin diye soruyorlar. Yazıyı okudum, doğrusu burası sözün bittiği yer. Yazının başlığı bile yeter “Patrik Seçimiyle ilgili bilinmesi gereken her şey.” Bu sözün üzerine bir şey söylemek hiç kolay değil. Söz konusu kişiler, meşhur müteşebbis heyeti yöneten ve yönlendiren, cemaat mensubu iki avukat. Yani hem çok önemli kişiler (ÇÖK), hem de çok ünlü kişiler.

Ermeni Katolikleri Katolikos Patriği Nerses Bedros XIX. Diaspora Bakanlığında

Ermenistan Diaspora bakanı Hranuş Hakobyan, Kilikya Katolik Ermenileri Katolikos Patriği Nerses Bedros XIX Tarmouni’yi kabul etti; buluşmada Ermeni Soykırımı 100. Yıl Etkinlikleri Devlet Koordinasyonu Komisyonu’nun kabul ettiği Ulusal Bildirinin ayrıntıları ve önemi değerlendirildi. Bildirinin, Tsitsernakaberd Anıt Kompleksinde  cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tarafından okunmasının belgenin ulusal niteliğini daha da vurguladığına dikkat çekildi.

Avrupa'nın İfade Özgürlüğü İhlali Davalarının Yarısı Türkiye'den

AİHM 2014 yılında Türkiye ile ilgili en çok ifade özgürlüğü ihlaliyle ilgili karar verdi. Türkiye etkili soruşturmanın yetersizliği, adil yargılanma hakkı ihlali ve eğitim hakkı ihlali davalarında da birinci. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2014 yıllık raporunu yayınladı. Rapora göre son yılda AİHM en çok Türkiye ile ilgili ifade özgürlüğü kararı verdi.

Türkiye'den Ermenistan'a ilk dava

Türkiye’den Ermenistan’a ilk bireysel davayı Erzurumlu Çoşkun Işık açacak…Devlet arşivlerinde Erzurum ve Almavir’de katledilen Müslümanlarla ilgili belgelerin de olduğunu aktaran Işık, şunları söyledi: “Benim dedelerimin de Ermenistan’ın bir köyünden sürüldüğü, Olur ilçesine yerleştiği ve Müslüman oldukları için Ermeniler tarafından katledildiği devlet arşivlerinde bulunmaktadır. Toprak meselesine gelince ben de Ermenistan’ın sınırında bulunan Almavir köyünden toprak talebinde bulunmaktayım. Onlar Atatürk Havalimanı ya da Çankaya Köşkü’nü istiyorlar diye değil. (Arkadaşın kafasına tuğla düşmüş olmalı. Geçmiş olsun. HYETERT)

'Ermenilerle Sorun Yok Esas Mesele Diyaspora'

Arzu Çakır
Fransa’da temaslarda bulunan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Fransız muhataplarına “İlişkilerimiz iyi gidiyor. Bunu bozmayalım” mesajı verdi. Çiçek, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, “Türkiye ve Ermenistan’ın yakınlaşması için tabular yıkılmalı” çağrısına da, “Bizim Ermeni halkıyla bir sorunumuz yok. Esas mesele bu işi ticarete döken diyasporadır” yanıtını verdi. (Soykırımı sorun saymazsak Sayın Çiçek haklı sayılır. Diyaspora ile Ermeni halkı ayırmak ise demode bir strateji.  HYETERT)

Milli Eğitim'de 'soy kodu' rezaleti: Ermeni değilsin, Ermeni okuluna gidemezsin

Ermeni okullarına kayıt yaptırmak isteyen iki öğrenciye "soy kodu" rezaleti nedeniyle kayıt izni verilmedi. Azınlık okullarında uygulanan "soy kodu" rezaleti sürüyor. Agos'un haberine göre, son olarak iki öğrenci Ermeni okullarına kayıt yaptıramadı. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili “Öğrencilerin soy durumuna bakıyoruz” açıklaması yaptı.

St. Sarkis the Warrior and His Son, St. Mardiros

The feast day honoring St. Sarkis is movable.  It occurs between January 11th and February 15th.  Each year it follows the five-day Fast of Catechumens. Sarkis was a Greek from the area of Cappadocia on the Anatolian plain.  He was a proud, brave Christian and served as a Roman army officer during the reign of Emperor Constantine (roughly 337 A.D.).  Sarkis' valor, strength, and bravery earned him the rank of general.

Teen Game Night (Feb 6 th)

Teen Game Night  (Feb 6 th)
When: February 6, 2015 @ 6:00 PM - 9:00 PM 

Armenians, Turks And Sports In The Late Ottoman Empire

Vatikan’dan Türkiye Aleyhtarı Ermeni İddialarına Fiili Destek

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Vatikan, Papa Francis’in 1915 hadiselerinin 100. yılı vesilesiyle Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası’nda Katolik Ermeniler için hususi bir ayin yöneteceğini duyurdu. Salı günü yayınlanan açıklamada ayinin sözde Ermeni soykırımının 100. yılı vesilesiyle gerçekleştirileceği vurgulandı.Papa Francis, geçtiğimiz yıl Haziran ayında kendisini Vatikan’da ziyaret eden üç Ermeni din görevlisiyle yaptığı bir görüşme sırasında 1915 hadiselerinden “20. asrın ilk soykırımı” şeklinde söz ederek Ermeni iddialarına ilişkin tavrını ortaya koymuştu.

Holokost ve Ermeni lobisi

Güneri Cıvaoğlu / ngunericivaoglu@gmail.com
Holokost (Yahudi Soykırımı) 70’inci yılında bu kez Ankara’da anıldı.Devlet protokolünün ikinci adamı olarak Meclis Başkanı Cemil Çiçek de törene katıldı… ABD siyasetini etkileyen 3 büyük lobi vardır. Yahudi, Rum, Ermeni lobileri... Yakın tarihlere kadar Türkiye’nin Ermeni ve Rum lobilerine karşı dayandığı ve yararlandığı Yahudi lobisi Ankara’nın siyaset masasında “joker” kartıydı. Türkiye’nin ABD’yle ilişkilerinde zaman zaman girilen darboğazlar Yahudi lobisiyle aşılmıştır. Hatta... İstanbul’daki büyük Musevi işadamları, cemaat başkanları Amerika’ya gönderilmiş, onlardan yararlanılmıştır. Artık bir süredir bu karttan yoksun görünüyor. İşte 24 Nisan  2015 yaklaşırken Türkiye’deki Musevilere devlet jestleri ve “Yahudi soykırımının” 70’inci yıldönümü anma töreninin Ankara’da düzenlenmesi bir de bu açıdan görülmeli.

Bir Kürt olarak Ermeni halkından usanmadan özür diliyorum!

günışığı suh / qarmatia @TevlihevProjekt
“Hristiyan nüfusun yok edilmesi 1915’lerden sonra Türklerin hayatta kalması için bir zorunluluk olmasına rağmen, aynı zamanda Türkiye’nin servet üreten orta sınıfının büyük bir bölmesini yok ederek ekonomik kalkınmayı en az yarım yüzyıl geriletmiştir. Kayıplar Kürdistan’ı kalıcı olarak yoksullaştırmıştır. Bu girişimci sınıfın yerini hiç kimse dolduramamıştır.”.. Sonuç olarak, yaşadığımız şu zamanda Ermeni soykırımını inkâr etmek artık imkansız bir hale gelmiştir zira gerçekler tarih içerisinde mutlaka ortaya çıkacaktı ve çıktı da. Bizler, Kürtler olarak bu gerçeği en mahcup şekilde görmeli ve yaptıklarımızı kabul etmek durumundayız…

Strazburg Davası Soykırıma Uğrayan 1,5 Milyon İnsanın Davasıdır

Zeynep Tozduman
AHİM davası için Strazburg’a giden kutsal ittifakın "1915 soykırımını unutturma ’’ politikaları yeni değildir. Yüzyıldır varlığını, başka halkların imhası üzerine inşa edenler, bu gün AHİM’de imha ve inkâr endüstrisi olarak yine iş başındaydı.  Soykırım bitmedi, sürüyor.

'Hitler Ermeni Soykırımı'ndan esinlendi'

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu üyesi Gonca Şahin, Hitler'in tüm Yahudi'leri yok etmeyi amaçlayan "nihai çözüm" planında Osmanlı topraklarında gerçekleşen Ermeni Soykırımı'ndan esinlendiğini belirterek, "Yahudi yurttaşlarımıza yönelik ırkçı nefret propagandasını, Antisemit saldırıları, milliyetçiliği ve faşizmi lanetliyoruz" dedi. Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu, Galatasaray Meydanı'nda Holokost kurbanlarını anma etkinliği gerçekleştirdi. "Holokost kurbanlarını saygıyla anıyoruz" yazılı pankartının açıldığı anmada, "Bir daha asla" yazılı dövizler açılırken, yaşamını yitirenleri anmak için yere kırmızı karanfiller bırakıldı. 

Sedat Laçiner’in Ermeni Soykırımı ‘ama’sı

Burak Soyer
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Sedat Laçiner, 25 Ocak tarihli internethaber.com’daki yazısında Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında Türkiye’yi bekleyen zorlu sürece değinmiş. Ancak bu değinme Türkiye’nin soykırımı kabul edip özür dileyerek dünya arenasındaki büyüklüğünün Türkiye’de yansıtacağı zorlu dönemeçle ilgili değil dünyada “bu durumun içinden nasıl çıkarız” düşüncesiyle ilgili… İddiaların aksine Ermeni terörü Ermeni Davasının tanınmasını sağladı. Her terör saldırısından sonra dünya basını katilleri değil, kurbanları yargıladı ve böylece Ermenilerin tezleri terör sayesinde duyurulmuş oldu…” diyor. Yazdıklarınız doğru doğru olmasına ama bu, belgelerle kanıtlanmış, kitaplara filmlere konu olmuş, olmaya da devam eden insanlık dramının yaşanmadığı anlamına mı geliyor?

BBP 100 bin Ermeni'yi gönderecek

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Ermenistan, Karabağ'da işgal ettiği topraklardan çekilmezken, sözde 'soykırım' masalıyla, bütün dünya devletlerini Türkiye'ye karşı yaptırıma zorlarken, biz de buradaki 100 bin kaçak Ermeni'ye müsaade etmeyiz. BBP iktidara geldiği gün, onları olduğu gibi Erivan'a, Ermenistan'a geri göndereceğiz" dedi. (Faşizm geliyorum diyor. HYETERT)

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in, “Ermeni Soykırımı’nı” dolaylı olarak tanıdığı düşünülüyor

İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, BM Genel Kurulu Holokostu Anma Günü konuşmasında, “Türkiye tarafından, 1 milyondan fazla Ermeni vatandaş öldürüldü ve İsrail Devleti’nce soykırım olarak tanınmayan 1915 Ermeni Soykırımı” gibi ifadeleri kullandı.

Dışişleri ajandasında fotoğraf skandalı

Dışişleri Bakanlığı, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümü nedeniyle bastırdığı Çanakkale Özel ajandasında Erivan'daki Ermeni Soykırım Anıtı'ndaki bir törenin fotoğrafının "sehven" yer alması üzerine, jet hızıyla soruşturma başlattı. Ajandanın dağıtımı durdurulurken, fotoğrafın kim tarafından nasıl ajandaya alındığı araştırılıyor.

Ermeni Cemaati'nden Türk dizisine tepki!

Şili ve Kolombiya'da Türk dizilerinin reyting rekorları kırması üzerine ünlü yapımcı Adrian Suar'ın Binbir Gece'yi Arjantin yayın dünyasına transfer etmesiyle birlikte ülkede yeni bir tartışma başladı … Ermeni Basın Merkezi Prensa Centro Armenia, "Türk dizisinin sansürlenmesini istemiyoruz, ancak dizinin medyatik kullanımını protesto ediyoruz" başlıklı bir bildiri yayınladı.  Binbir Gece dizisinin  "hayasızca medyatik olarak kullanarak Ermeni Soykırımının 100. yıl anmalarının etkisini neutralize etmek" istenildiğinin savunulduğu bildiride  20. yy'ın ilk soykırımının sorumlusu olanTürk devletinin inkarcı politikalarını devam ettirdiği sözleri de yer aldı.

1915 Olaylarına İlişkin Ermeni İddiaları

Fransa'daki Ermeni Dernekleri Koordinasyon Komitesi'nin yıllık akşam yemeğine konuk olan Hollande, burada yaptığı konuşmada, " Türkiye ve Ermenistan'ın yeni bir başlangıç yapması için tabuları yıkmanın zamanı geldi" ifadesini kullandı…Hollande, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının tanınmasıyla ilgili olarak, "100. anma yılında yeni jestler ve adımları göreceğimizi düşünüyorum" ifadesini kullandı. François Hollande, 24 Nisan'daki anma törenleri için Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gideceğini söyledi.

'3 IŞİD'li birden tecavüz ediyordu, beni mahkemeye çıkarın anlatayım ki dünya utansın!'

Nurcan Baysal / nurcanatlibaysal@yahoo.com
Soğuk, çok soğuk bir akşam, 11 Ocak Pazar akşamı ulaştım Musul yakınındaki Baadre köyüne. Baadre en büyük Ezidi köylerinden biri. Köyün hemen arkasında da 20 bin kişilik bir Ezidi kampı var.  İŞİD saldırılarının başlamasıyla 1700 hanelik köy boşalıyor. Son iki aydır geri dönüşler var. Boş evlere Şengalli aileler yerleştirilmiş durumda. İŞİD’in (DAİŞ) elinden kurtulan bazı kadınlar da bu köydeler. Benim Baadre’ye gidiş amacım bu kadınlara ulaşmak…

Ermeni Dünyasında ''Sevgililer ve Gençler Günü'' ve Beyaz Atlı Aziz Sarkis Kimdir?

Sarkis Adam
Aziz Sarkis, Ermeni dünyasında, en çok popülarite kazanmıș Ermeni azizlerinden biridir, halk arasında gençlerin ve askerlerin sevgi hamisi olarak bilinir. Aziz Sarkis, evlenme çağındaki genç kızların ve genç erkeklerin rüyalarında eş adaylarını görmeleri ile ilgili anlatımlarla, kız kaçıran ismiyle ve gençlerin imdadına yetişen komutan olarak tanınır. Aziz Sarkis (Sergius), Roma ordusunda görevli ve Hıristiyanlığa sıkıca bağlı, imanı kuvvetli bir komutandı, Roma imparatoru Büyük Konstantin1'in (306-337) zamanında Kapadokya da doğduğu söylenir.

'Soykırıma mazeret olmaz!'

Kadir Kaçan / Demokrat Haber
Erdal Doğan şöyle diyor: ‘Ermeniler Ruslarla anlaştılar’, ‘onlar da bu kadar insan öldürdü’ gibi, Türkçülerin ürettikleri mazeret politikalarından kaçınmak lazım. 'Kullanılmak' soykırıma ve büyük insanlık suçuna mazeret bulmak, bu mazeret ile suçu hafifletmeye çalışmak anlamına gelmektedir. Suçu hafifletmeye çalışmak hem samimiyete gölge düşürür hem de yüzleşmenin önüne geçer.

AİHM'de Doğu Perinçek için karar günü

İsviçre'de sözde soykırımı reddeden Doğu Perinçek'e hapis cezası verilen kararın temyiz duruşması yapıldı. AİHM Büyük Daire, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözleri üzerine davalık olduğu İsviçre’nin temyiz başvurusunu bugün Strasbourg'da görüştü. Perinçek, duruşmadaki savunmasına "Mahkemeye güveniyorum" diyerek başladı ve AB'yi eleştirdi. Davaya müdahil olan Ermenistan’ın hukuk ekibinde yer alan Amal Alamuddin Clooney ise "1920’de Osmanlı’nın Sevr Anlaşması'nda katliamların sorumlularını yargı karşısına çıkarma sözü vermişti" dedi. Büyük Daire, kararını ileri bir tarihte vermek üzere duruşmayı erteledi.

Etyen Mahçupyan'dan kritik Ermeni diasporası açıklaması

Mahçupyan, bir panel için geldiği Erbil'de 1915 Ermeni olayları iddialarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu…Ermeni olaylarının yüzüncü yılında karşılıklı adımların atılması durumunda Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin "tedavi edici" yönde değişebileceğini anlatan Mahçupyan, "Ermenistan ve toplumu, Türkiye ile ilişkiye girmede diasporadan daha hazır. Ama devletin sesini duyduğumuz için ve devlet de devlet gibi konuştuğu için sert gözüküyor. Yoksa Ermenistan'da sokaklarda gezip insanlarla konuştuğunuz zaman öyle bir durum yok. Yani Türkiye'de sokaklarda gezdiğinizde ne görüyorsanız aynı şeyi orada da görüyorsunuz. İnsanlar yakınlaşmak istiyor" dedi.

Ermeni Patrikliği Vakıf Kurdu

Yasalar önünde tüzel kişiliği olmaması nedeniyle herhangi bir etkinlik yapamayan, mali tasarruflarda bulunamayan Ermeni Patrikhanesi, ilk Ermeni patriği Hovagim’in adı ve patrikliğe atanma tarihini birleştirerek “Hovagim 1461” adıyla vakıf kurdu. İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından tescil edilen vakıf kütüğüne göre Hovagim 1461 Vakfı mütevelli heyetini, Başepiskopos Aram Ateşyan’ın başkanlığındaki 10 kişilik Patrikhane Ruhani Kurul üyeleri oluşturuyor.

Ermeni soykırımı: Almanya egemenleri, suç ortaklığına devam ediyor!

9 Aralık'ta Sol parti (Die Linke) milletvekilleri tarafından cevaplandırılması talebiyle Almanya hükümetine Ermeni soykırımıyla ilgili bir soru önergesi verildi. Hükümet, soru önergesini 23 Ocak'ta "bunlar tarihçilere bırakılması gereken meselelerdir" anlamına gelen ifadelerle cevaplandırdı.Bu şaşırtıcı bir durum değil, çünkü Ermeni soykırımı esnasında İttihat ve Terakki Hükümeti'nin "silah arkadaşı" olan Almanya İmparatorluğu, aslında dünün ve bugünün Alman sermayesi, suç ortaklığını sürdürmeye devam ediyor.

Perinçek’in AİHM’deki savunması

(Türkiye) İşçi Parti Gn. Bşk. Doğu Perinçek’in  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) başlayan mahkeme oturumunda Perinçek savunmasına  ″Sayın Yargıçlar,Sizleri saygıyla selamlıyorum″ sözleriyle başladı.

İsviçre temsilcisi: Yasa soykırımlara karşı mücadele ediyor

İnsanlığa karşı suçlar, ırkçı imhanın en marazi şeklidir.Avrupa Ermeni Adalet ve Demokrasi Fedrasyonunun verdiği bilgiye göre; İsviçre Hükümeti temsilcisi Frank Şturman ″uluslararası düzeydeki yalan″ın sadece hukuki meselelerle sınırlandırılamayacağını  söyledi. İsviçre Hükümeti temsilcisi, başvurucunun bu meselede hiçbir bilimsel ve hukuki katkısı olmadığını, dahası asla pişman olmayacağını ifade ettiğini sözlerine ekledi. İsviçre temsilcisi, yasanın insanlığa karşı suçlar ve soykırımlarına karşı mücadele ettiğinin altını çizdi.

DurDe Platformu Kadıköy Aktivistler Buluşması

Tarih: 31 Ocak 2015, Cumartesi
Saat: 15.00
Yer: Akademi Kitabevi Cafe (Caferağa spor salonu ve Şifa Hastanesi karşısı)
Adres: Sakız sok. No: 12, Kadıköy – İstanbul

İletişim: 0533 447 97 09

Angela Merkel Hükümetinin ''Ermeni Soykırım Soru Önergesi'ne Verdiği Yanıtı Kınıyorum

Dr.med.S.Adam
Angela Merkel hükümetinin koalisyon ortağı SPD(Sosyal Demokrat Parti)nin uhdesinde olan  Dış İşleri Bakanlığı,1915 Ermeni Katliamının 100.yılında, katliamla ilgili Alman Parlamentosuna (Bundestag) verilen soru önergesine hükümet adına verdiği yanıtta,1915/1916 Olaylarını ''Soykırım'' olarak adlandırılmasına karşı olduğunu,1915/1916 Ermeni katliamı ve tehciri ile ilgili çalışmanın Türkiye ve Ermenistan'ın konusu olduğunu ve değerlendirmelerin tarihçilere bırakılması gerektiğini açıklaması,ayırımcılığa,halklar arasında kin ve nefrete karşı olan çağdaş Almanya’nın  zihniyetine yakışmadığı gibi, en azından soykırım kurbanlarının anılarına,o kurbanların yakınlarının ve torunlarının  derin  acılarına saygılı olmayan, acıları  paylaşmayan bir tutum ve talihsiz bir açıklama olarak niteliyor ve şiddetle kınıyorum.

Wolfgang Gust’un zorlu mücadelesi

Ragıp Zarakolu
Wolfgang Gust, Mihran Dabag, Taner Akçam ve Tessa Hoffman, Ermeni soykırımını Almanya’da ilk dile getiren kişiler oldukları için ‘90’lı yıllarda ve 2000’lerin başlarında milliyetçi çevreler yanında, resmi ideolojiye bağlı akademisyenlerin ve medya mensuplarının en sert saldırılarına maruz kalmıştı. Bazen bu saldırılar iftira ve hakaret düzeyine kadar ulaşmıştı. Wolfgang Gust artık 80 yaşında. Nice üretken yıllara. Ermeni soykırımı bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyetinin milli güvenlik siyasetinin önemli parçalarından biridir. Sadece Ermeni soykırımı incelemeleri ve bu konuya ilişkin yayımlanan makaleler, düzenlenen akademik konferanslar değil, Ermeni-Türk diyalog toplantıları bile, ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit olarak algılanmıştır.

The 56th International Art Exhibition, La Biennale Di Venezia - 2015

The National Pavilion Of The Republic Of Armenia On The Island Of San Lazzaro Degli Armeni, Venice
Contemporary artists from the Armenian Diaspora
Haig Aivazian, Lebanon/France; Nigol Bezjian, Syria/USA; Anna Boghiguian Egypt/Canada; Hera Büyüktaşçıyan, Turkey; Silvina Der-Meguerditchian, Argentina/ Germany; Rene Gabri & Ayreen Anastas, Iran/Palestine/USA; Mekhitar Garabedian, Belgium; Aikaterini Gegisian, Greece; Yervant Gianikian & Angela Ricci Lucchi, Italy; Aram Jibilian, USA; Nina Katchadourian, USA/Finland; Melik Ohanian, France; Mikayel Ohanjanyan, Armenia/Italy; Rosana Palazyan, Brasil; Sarkis, Turkey/France; Hrair Sarkissian, Syria/UK.
Curated by Adelina Cüberyan v. Fürstenberg*

Suçluluktan Sorumluluğa: Almanya Tarihinin İki Travması

Shoah Memorial
Konuşmacı: Étienne François
Nora Şeni’nin bilimsel sorumluluğunda; İstanbul Fransız Enstitüsü, Mémorial de la Shoah (Paris), Université Paris 8 ve Anadolu Kültür’ün katılımıyla yürütülen “Hafıza Politikaları ve Fransa” başlıklı konferans serisinin yedinci bölümünde Prof. Etienne François konuşacak. François, “Almanya’nın Shoah ve Sovyet işgaline dair çift hafıza politikası” konusunu irdeleyecek.

Adult Dance – Exercise Classes (OIA MEKHITARIAN)


Ermenistan cumhurbaşkanı: Soykırımın inkarı çifte suçtur

Soykırım kurbanlarının unutturulması ve özellikle devlet düzeyinde inkarcılığı, bu suçun merhalelerinden biri olduğu kati bir gerçekliktir. Bu sadece masum kurbanların değil aynı zamanda günümüz ve geleceğe karşı çifte suçtur.  Eğer Birinci Dünya Savaşı yıllarında insanlığa karşı gerçekleştirilen suçlar uluslararası tam bir kınamaya maruz kalsa idi, sorumluları gereken cezayı görselerdi, II. Dünya Savaşı örtüsü altında gerçekleştirilen cinayetleri engellemek belki de mümkün olabilirdi. Masum Holokost kurbanlarının anısı önünde bir kez daha eğilerek, Yahudi halkına birliktelik ve dayanışma hislerimizi ifade etmek isterim. Bu yıl Ermeni Soykırımının 100. Yıl dönümünü anan Ermeni halkı, Yahudi halkının acılarını çok daha iyi anlamaktadır.

Ama biz de Çanakkale’de öldük!

Ayhan Aktar
2015 yılı, ‘devletlû’ takımı açısından zor geçecek. Ermeni soykırımının tanınması için yapılan baskılar artacaktır. Baskılara karşı direnmek için de ‘acıların yarıştırılması’ yöntemi devreye sokuluyor. 2015’te dünya kamuoyuna ve Ermenilere şu söylenecek: “I. Dünya Savaşı hepimiz için acılarla doludur. Evet, Ermenilerin başına kötü şeyler gelmiş olabilir, ama biz de çok çektik. Biz de savaş meydanlarında can verdik. Biz de mağdur ve mazlumuz!” Ermenilerin Büyük Felaketi varsa, bizim de savaş meydanlarında kefensiz yatan yüzbinlerce şehidimiz var!

Holokost kurbanları Ermenistan'da da anıldı

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Auschwitz Toplama Kampı’nın kurtarılmasının 70’inci yıldönümü vesilesiyle Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da anma etkinlikleri düzenlendi.Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da üst düzey yetkililerin de katıldığı bir tören düzenlendi. Anma vesilesiyle Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan resmi bir açıklama yayımlayarak, insanlığa karşı işlenen suçların önlenmesine yönelik olarak yürütülen mücadelede Yahudi halkıyla dayanışma içinde olacaklarını belirtti.

California’daki Sözde Ermeni Soykırımı Anıtının Temeli Atıldı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
ABD’nin California eyaletindeki Pasadena kentinde yapılması uzun süredir tartışılan sözde Ermeni soykırımı anıtının temelleri atılarak inşasına başlandı. Türk Amerikan toplumu ve ABD’deki Türk temsilciliklerinin tüm ikaz ve tepkilerine rağmen geçtiğimiz yıl inşası Pasadena Belediye Meclisi tarafından tasdik edilen sözde Ermeni soykırımı anıtının temelleri, Pazar günü şehir yetkilileri, Ermeni STK temsilcileri ve Ermeni din adamlarının da katılımıyla atıldı.

İHD’den Eren Keskin’e destek açıklaması

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Avukat Eren Keskin hakkında verilen 10 aylık hapis cezasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilcisi Ümit Efe, “Eren Keskin gibi düşünüyorum. Devlet katildir” dedi. Toplantıya İHD Şube Başkanı Abdulbaki Boğa, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Temsilcisi Ümit Efe ve insan hakları savunucusu Ahmet Demiray katıldı. Efe, “Eren Keskin gibi düşünüyorum onun cümlelerinin bende tekrarlamak istiyorum. Devlet katildir. Çünkü devlet Kürt çocuklarını öldürüyor” dedi.

ABD kar fırtınasını ucuz atlattı

ABD, Kuzeydoğu eyaletlerini etkisi altına alan ve yüksekliği kimi yerlerde 80 cm'yi bulan kar fırtınasını ucuz atlattı.  New York ve New Jersey'de, Pazartesi akşamı 23.00’da başlatılan seyahat yasağı kaldırılırken, ülkenin kuzeydoğusundaki bir çok kentte kar fırtınasının etkisini sürdürdüğü bildirdi.

AİHM’de Kritik Soykırım Davası

İsviçre yargısının, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Prinçek’in “Ermeni soykırımını reddetmesi” üzerine verdiği cezayı “ifade özgürlüğüne aykırı” bularak bozan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararıyla ilgili temyiz duruşması 28 Ocak Çarşamba günü AİHM Büyük Daire’de görülüyor. Doğu Perinçek ve kendisine destek veren 200 kadar partili duruşmayı izlemek için Strasbourg’a giderken, İsviçre Hükümeti, Ermenistan ve Fransız Hükümeti’nin de desteğiyle davaya katılacak.

IŞİD militanları Musul’da Ermeni kilisesini kundakladılar

BasNews’un verdiği habere göre; IŞİD militanları Irak’ın kuzeyindeki  Musul kentinde  kadim Ermeni kiliselerinden  birini kundakladılar.Kürdistan Demokrat Partisi temsilcisi Sayed Mamuzin, IŞİD militanlarının  kamusal öneme sahip binaları yakmaya, kutsal yerleri tağyir etmeye devam ettiklerini ifade etti. IŞİD militanları Musul’un Vahda yöresindeki  Ermeni kilisesini yaktılar.

Ermenistan ile ilişkilerimizde ufkumuz dostluk ve barıştır

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Ermenistan ile ilişkilerimizde ufkumuz dostluk ve barıştır" dedi.Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) Çalışma Grubu 21. Oturumu'nda,  uygulamada eşitliğin sağlanması ve ayrımcılıkla mücadele, farklı dil ve lehçelerde eğitim, azınlık hakları, din ve vicdan hürriyeti alanlarında Türkiye’deki durum ve son gelişmeler hakkında bilgi verdi… Arınç, daha sonra Ermenistan'ın tavsiyelerine cevaben yaptığı konuşmada, "Ermenistan üzerindeki blokajın kaldırılması" hakkındaki tavsiye ile ilgili, Ermenistan temsilcisinin ifadelerinde geçen "abluka" iddialarının temelsiz olduğunu söyledi. 

Türk Amerikan Toplumunun Tertiplediği Konferans, Ermeni Diasporasını Rahatsız Etti

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Türk Amerikan toplumuna ait kuruluşlar da Türkiye’nin tarih tezlerinin de duyurulması yönünde yoğun gayret sarf ediyor. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde Arizona Eyalet Üniversitesi’nde Arizona Türk Amerikan Derneği (TAA-AZ) ve bu üniversitedeki Türk öğrencilerle işbirliği içerisinde bir konferans tertipleyen ABD’deki en büyük Türk çatı kuruluşu Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Türk tarih tezlerinin işlendiği bir programa imza atmıştı. Marine Corps Üniversitesi’nden Prof. Edward J. Erickson’ın konuşacı olarak katıldığı “Osmanlı ve Ermeniler: Kontragerilla Harekatı Üzerine Bir Çalışma” başlıklı programda 1915 olaylarının askeri strateji açısından masaya yatırılmıştı. Türk Amerikan toplumunun düzenlediği ve Ermeni diasporasının rahatsızlığına yol açan konferansın ardından Ermeni diasporası da aynı üniversitede Türkiye’yi soykırımla itham eden sözde uzmanların katılacağı bir konferans tertipleme kararı aldı.

Ermeni birliği Azerbaycan askerlerini vurdu

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni askerlerin açtığı ateş sonucu Azerbaycan ordusundan 3 asker hayatını kaybetti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, cephe bölgesinde Azerbaycan mevzilerine saldıran Ermeni keşif ve sabotaj birliği ile Azerbaycan askerleri arasında çatışma çıktı.

The ‘Half-Immigrant’: In Between California’s Generations

Richard Hovannisian, Adjunct Professor of History at USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences, and Professor Emeritus of Armenian and Near Eastern History at UCLA, will be the guest of the USC Institute of Armenian Studies at a lunchtime conversation to be held on Wednesday, January 28, 2015, at 12 p.m. at the USC Ground Zero Coffeehouse.

Serj Sarkisyan, Garegin II ve Aram I’le buluştu

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II ve Kilikya Katolikosu Aram I’le buluştu. Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden verilen bilgiye göre Sarkisyan, Garegin II ve Aram I’le Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü Devlet Etkinlik Organizasyon Komisyonunun içinde bulunduğumuz günlerde gerçekleşecek ilk oturumu öncesinde hem uluslararası hem de kiliseler arası platformlarda devlet komisyonunun çalışmaları, Diasporada Ermeni Apostolik Kilisesi tarafından bu çalışmalara katılım konularını büyüteç altına aldılar.

Arınç BM'de "Türkiye'de LGBT'lere Ayrımcılık Yok" Dedi

Çiçek Tahaoğlu
Türkiye'nin durumunun görüşüldüğü BM Evrensel Periyodik İzleme toplantısı Cenevre'de başladı. Türkiye’den insan hakları aktivisti, gazeteciler ve sanatçılar toplantıyı İstanbul'da canlı yayından izliyor. Birleşmiş Milletler’e üye devletler tarafından Türkiye’nin insan haklarına dair durumunun gözden geçirildiği Evrensel Periyodik İzleme (EPİ) toplantısı Cenevre’de başladı.

Kids Movie Nigh

When: January 30, 2015 @ 5:00 PM

Where: OIA Center   
Categories: Mekhitarian Alumni Committee

Kılıçdaroğlu, Azınlıkların Dini Liderleriyle Görüştü

Kemal Kılıçdaroğlu çıkışta açıklama yaparak, büyük ölçüde ruhani liderlerin sorunlarını dinlediklerini ifade etti. Kemal Kılıçdaroğlu, "Sorunların bir kısmının yasalardan, bir kısmının da uygulamadan kaynaklandığını ifade ettiler... Aktardıkları sorunların bazıları önümüzdeki günlerde milletvekillerimiz tarafından gündeme getirilecek. Uygulamadan kaynaklanan bazı sorunlar var, onların çözümü için de hep beraber uğraşacağız" dedi… CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu toplantıda hangi sorunların dile getirildiğini sorusuna ise, "Pek çok sorun var aslında dile getirilen. Günlük yaşamda karşılaşılan sorunlar var, kullanılan dilde yaşanılan sorunlar var. Nefret söylemi bağlamında ele aldıkları sorunlar var. Aslında baktığımız zaman hepimiz, aydın olan insanların yüreğinde insan sevgisi olan insanların bütün bu sorunlara karşı duyarlı olması gerek. Aynı duyarlılığı biz de göstereceğimizi ifade ettik. Aslında medyanın da bu konuda duyarlılığı var. Aynı duyarlılığı toplumun değişik kesimlerinin de sergilemesi gerekiyor" diye yanıt verdi.

Tam zamanı

Ragıp Zarakolu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel'in, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunduğu Ermeni Soykırımı’nın tanınması ve 24 Nisan'ın ulusal yas günü olarak ilan edilmesini talep eden yasa teklifine yönelik olarak, tam da çözüm sürecinde, şimdi bunun sırası mıydı diye bir soru yöneltilebilir. Ben, evet, tam zamanı diyorum. Tarihi ile yüzleşmekten kaçınan, "bir daha asla" demeyi beceremeyen bir Türkiye'nin kalıcı bir barışa ulaşması asla mümkün olmayacaktır. Çözüm sürecinin en önemli ayaklarından biri de tarihimizle yüzleşmektir.

Boğaziçi’nden Dolmabahçe’ye: Etyen Mahçupyan Röportajı

Cem Aksoy / Merve Dumanlı / Sinan Kırçova 
Etyen Mahçupyan’ın Başbakanlık Başdanışmanlığı’na atanması farklı kesimlerde farklı tepkiler, eleştiriler ve övgülerle karşılandı. Biz de, Boğaziçi mezunu, Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle bir vazifeye atanan ilk Hristiyan vatandaş olan Etyen Mahçupyan’la görüştük. Hem kendisine yönelik eleştirileri hem de Türkiye gündemi ve siyaseti üzerine konuştuk. 

Ermeni müziği ve halk dansları şöleni

Ermeni müzisyen ve dansçılardan oluşan Maral Müzik ve Dans Topluluğu, kuruluşunun 35. yılı vesilesiyle İstanbul Kongre Merkezi'nde sahne aldı.Topluluğun Genel Sanat Yönetmeni Garbis Çapkan'ın koreografisini yaptığı gösteride 130 dansçı ve 12 kişilik özel orkestra Ermeni müziği ve halk danslarından örnekler sundu.

Dikran Kevorkyan – Kandilli Ermeni kilisesi vakfı başkanı – Ermeni sorunu üzerine söyleşi

Çetin Bayramoğlu
Dikran Bey’e 24 Nisan’ı sorduk, hemen söze “100 sene önceki olay” diye girdi ve üniversitelere tebliğ olarak sunduğu tezlerinde temel aldığı iki öğeyi özetledi: “100 sene önce olan olay bir kere soykırım değil, onu geçelim. Tehcir. Tehcirde vuku bulan üzücü hadiseler var. Burada mutlaka acılar da çekilmiştir. Ama bu acıları genişletip bir soykırıma tahvil etmek tamamen abesle iştigaldir. Tehcirden evvel ve sonra Ermenilerin uğradığı zulüm kadar İslamların uğradığı zulümler de var. Camiye doldurup yakılan Müslümanlar arasında, arkadaşımın dedesi var! Ermeniler de sütten çıkmış ak kaşık değil. Bütün bunları gözönünde bulundurarak, 100 sene önce olmuş bir olayı bugün menfaat peşinde koşarak Türklerle Ermeniler arasında nifak sokmanın alemi yok!” (Ne diyelim soykırımı inkar karşıtı aslanların yanına soykırım karşıtı aslan. Yorumlar aşağıda. HYETERT)

Van Project'in Ermeni ezgileri büyüledi

Nuda Kültür Merkezi'nin, Ocak ayı etkinlikleri kapsamında Erivan'dan gelen 13 kişilik Van Project grubu, tar, kemençe, şıvi ve duduk ezgisi ile dinleyenleri büyüledi. Van Büyükşehir Belediyesi Nuda Kültür Merkezi, Ocak ayının son etkinliklerini konserle sonlandırdı. Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan gelen 13 kişilik Van Project grubu, izleyenlere muhteşem bir müzikal gece yaşattı.

Bol bol Hrant Dink yazısı okuyun, iyileştirir...

Markar Esayan
Bu sene kamuoyuna anma çağrısı “Hrant’la, soykırımla yüzleş!” sloganıyla yapıldı. Bu slogan, “G Word”, yani soykırım sözcüğünü telaffuz edip etmemenin ötesinde bir olgunluk kaybını ifade ediyordu… Cinayetin sekizinci yılında, kurduğu ve önünde öldürüldüğü AGOS’ta yapılan anmada kullanılan slogan da, yapılan konuşma da hiç Hrantça değildi. Hrant Dink’in çabaları ve Türkiye’nin ulaştığı noktaya nazaran ciddi bir olgunluk/irtifa kaybını ifade ediyor ve acı veriyordu. Samimi tavsiyem, Hrant Abi adına yapılacak herhangi bir faaliyet öncesi onun yazılarının okunmasıdır. Hem sakinleştirir, hem mahcup eder, hem de sağaltır.

Nalbandyan Davutoğlu'nu gerçekçi olmaya davet etti

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ifadelerini değerlendiren Ermenistan Dışişleri Bakanı, Hrant Dink’in hatırasına saygı gösterilmesi için niçin 2015 tarihinin beklendiğinin sorgulanması gerektiğini ifade etti… Ermenistan Dışişleri Bakanı, “Türkiye, maalesef tabularını yıkamadı. Fırsat kaçırmayarak, Ermeni Soykırımı’nı inkâr etmeyi, Ermeni halkına ve Ermenistan’a karşı dostane olmayan açıklama ve eylemlerini sürdürdü, bu durum aradaki güvensizliğin derinleşmesine yol açtı” dedi.

İsveç'te soykırım protestoları

İsveç'te soykırım protestoları 6 kentte binlerce kişi, 1915 yılında Ermeni, Asuri-Süryani ve Pontus Rumlarına yapılan soykırımı protesto etti. Dün İsveç’in 6 kentinde meydanlara çıkan binlerce Asuri-Süryani 1915 yılında Ermeni, Asuri-Süryani ve Pontus Rumlarına yapılan soykırımı protesto etti ve Türk devletinin soykırımı kabul etmesini talep etti.