Etiketler

St. Sarkis Name Day Celebration


Türkiye 2015'i en az hasarla atlatmaya çalışıyor

Taner Akçam / Tarihçi
Taner Akçam'la Ankara'nın 2015 yaklaşırken izlediği politikaları, Türkiye'de soykırımın tanınmasının nasıl anlaşıldığını ve bu konuda izlenebilecek modelleri konuştuk. Akçam'a göre Türkiye'de adaletsizliğin giderilmesi, suçun kabul edilerek tazminat ödenmesi gibi konulardan kasıtlı ve bilinçli olarak bir kaçma söz konusu.

Fransa’da Ermeeni Soykırımına ilişkin bir belgesel film: Çöl yolları

«Nouvelles d’Arménie»nin verdiği habere göre Nisan 2015’te Fransa’da Ermeni Soykırımına ilişkin Arnaud Khayajanyan’ın belgesel  «Les Chemins Arides» (Çöl Yolları) isimli filmi gösterime girecek. ″20 yaşında atalarımın  Ermeni Soykırımından kurtulduklarını keşfettim″ diyen rejisör Arnaud Khayajanyan, bunun ardından atalarının izinde  Ermenistan ve Türkiye’de seyahat ettiği ve bir belgesel film hazırlamaya karar verdiğini ifade etti.

The Armenian Genocide: A Century of Denial

Wednesday Feb 11, 2015 7:30 PM
Armenians and human rights advocates around the world commemorate the 100th anniversary of the beginning of the Armenian genocide, in which an estimated 1.5 million Armenian people were killed between 1915 and 1923. Richard Hovannisian, a professor of Armenian and Near Eastern History at UCLA, and David L. Phillips, director of the Peace-building and Rights Program at Columbia University, offer an in-depth look at the Turkish refusal to recognize the genocide and efforts to foster dialogue and reconciliation between Turks and Armenians.

İstanbul'da Sason'u anlatan fotoğraf sergisi

İstanbul'da Sason'u anlatan fotoğraf sergisi, 08 Şubat 2015 pazar gününe kadar Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde sergilenmeye devam edecek. Sason’un yaşamını ve doğasını tanıtmak amacıyla daha önceden Sason ve Batman’da açılan fotoğraf sergisi ‘Beşikten Yaşama Sasun’ temasıyla Kumkapı Mesrob Mutafyan Kültür Merkezi’nde de sergilendi. Karma sergide Arman Kabe, Behcet Çiftçi, Besse Kabak, Metin Özmen ve Murat Malgir’in fotoğraflarından oluşan toplam 50 fotoğraf karesi yer aldı.

Tunceli'de Ermeni ve Alevi dostluk derneği kurdu

Tunceli (AA) - Tunceli'de bir grup vatandaş, Dersimli Ermeniler ve Aleviler Dostluk Derneği (DERADOST) kurdu. Moğultay Mahallesi Ata Sokak'taki bir iş hanında kurulan derneğin açılışına Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bazı vatandaşlar katıldı. (Hadi hayırlısı. HYETERT)

AUA Instructor Commemorates Genocide Centennial with 100 Years, 100 Facts

Yerevan, Armenia – On February 2, 2015, American University of Armenia (AUA) Instructor Nareg Seferian gave a presentation on The 100 Years, 100 Facts Project. The presentation was part of AUA’s 1915 Centennial series commemorating the one hundred years since the Armenian Genocide. The 100 Years, 100 Facts Project, accessible through 100years100facts.com, is a joint initiative of Seferian and friend Lena Adishian. It is a collection of one hundred facts about Armenians and Armenia, with topics ranging from those related to the genocide, to Armenian music, language, religion, notable figures, various

8 Şubat'ta Zorunlu Din Dersine, Asimilasyona Karşı Devletin Alevisi Olmayacağız Demek İçin Kadıköy'deyiz !

Toplanma: 8 Şubat Saat: 10:30
Yer: Eski Salı Pazarı - Kadıköy
Asimilasyon projelerine karşı öğretimizi, değerlerimizi koruyabilmek için taleplerimiz etrafında mücadeleyi yükseltmek, gücümüzü örgütlemek dışında bir yol yoktur.

Ermeni mimar Balyan'ın şantiyede bulunan mezar taşının altından Barutçubaşı Dadyan'ın mezar taşı çıktı

Garabet Balyan’ın mezar taşının altında kaldığı için üzerindeki yazıları okunamayan mezar taşının, Simon Amira Dadyan’a ait olduğu anlaşıldı. Her iki mezar taşı da, Ermeni toplumuna iade edilmek üzere Arkeoloji Müzesi’nde koruma altına alındı. Geçtiğimiz haftalarda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kartal Soğanlık’taki bir şantiye alanında bulunan Garabet Balyan’a ait mezar taşının altından, bu kez de dönemin bir diğer önemli ailesinin üyesi Simon Amira Dadyan’ın mezar taşı çıktı. Kartal’da ikamet eden duyarlı bir baba oğul sayesinde fark edilen mezar taşları, Ermeni toplumuna iade edilmek üzere Arkeoloji Müzesi’nde bekliyor.

Sts. Vartanantz Day

Eastern Diocese of the Armenian Church of America
Every year on the Thursday preceding Great Lent, Armenians throughout the world commemorate the anniversary of the Battle of Avarayr (A.D. 451), in which Christian Armenia, under the leadership of St. Vartan Mamigonian, fought against the Persian Empire, which aimed to convert the country to Zoroastrianism.

Hollande Ermenistan’ı tercih etti

Fransa’nın Erivan Büyükelçisi Charpentier, Cumhurbaşkanı Hollande’ın, 24 Nisan’da “sözde Ermeni soykırımı” iddialarının 100. yıldönümü dolayısıyla Erivan’daki etkinlikleri izlemek üzere Ermenistan’ı ziyaret edeceğini bildirdi. CharpentIer, aynı tarihte Türkiye’de düzenlenecek Çanakkale Savaşı törenlerinde ise Fransa’yı kimin temsil edeceği konusunun henüz netlik kazanmadığını söyledi.

Selçuk Bartholomeos'a hazır

Bir dizi ziyaret ve ayin İzmir'e gelecek olan Ortodoksların Ruhani Lideri İstanbul Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos 9 Şubat 2015 günü Selçuk'a gelecek. Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı ve Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı'yı makamlarında ziyaret edecek olan Patrik Bartholomeos Şirince'de bulunan Aziz Dimitrios Kilisesinde akşam ayinine katılacak.

İsrail ve Türkiye’nin Kuruluş Gerekçeleri Arasında Bir Fark Yoktur: İleri Karakol

Sait Çetinoğlu
Erzurum Kongresi kararları, kamuoyuna açıklanmadan Rawlinson’a söz verildiği gibi gönderilir. Karabekir hatıralarında şu notu düşer:“Sarıkamış’taki Ravlinson’a Erzurum Kongresi beyannamesinden göndermiştim…” Rawlinson, Aralık 1919’da  Kazım Karabekir’e Lord Curzon’un İngiltere Hükumeti adına Kemalistlerin gönlünü rahatlatan  mesajını iletir. Lord Curzon mesajında; İngiltere’de pek kuvvetli partilerin Türkiye’nin varlığının korunmasına ve bağımsızlığının sağlanmasına kuvvetle taraftar olduklarının altını çizerek  İngiliz hükümetinin de bunu kabul ettiğini, diğer devletlerin Türkiye’yi taksim etmesi arzusuna İngiltere’nin müsaade etmeyeceğini, İngiliz kamuoyunun artık Yunanlılar aleyhine döndüğünü ve Yunanlıları İzmir’den çıkaracaklarını, Ermenilerin Anadolu topraklarında bir hükumet kurmalarının mümkün olmadığını belirtmiş ve İngiltere’nin Türkiye’nin varlığının korunmasına, bağımsızlığının teminine ve ekonomik gelişmesine çalışacağını,  taahhüt etmiştir.

Festivalde 1915 Anılacak

43. İstanbul Müzik Festivali’nin 31 Mayıs-29 Haziran’da gerçekleştirileceği açıklandı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festivalin bu yılki ana teması “Kültürel Manzaralar”. Festivalde Ermeni Soykırımının anılacağı bir etkinliğin de organize edileceği açıklandı. Festivale ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan festival direktörü Yeşim Gürer Oymak, festivalin resitaller ve senfonik orkestra konserleriyle oldukça zengin bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturacağını ifade etti. Oymak, festivalde akşam konserleri ile ücretsiz hafta sonu konserlerinin yer aldığını aktardı.

Fitne..iftira…

Neval Kavcar
İnsanda bir tutar damar olur. Perincek geçtiğimiz günlerde AKP ile işbirliğinin bağıra bağıra ilan edildiği mahkeme kararıyla Strazbourg'a gitti. Neymiş 'Sözde Ermeni Soykırımına' karşı bu dava önemliymiş. Ne oldu? Dava ertelendi, yargıçlar Ermeni avukatlarla resim çektirdi. Yine de yanılmayı umuyorum. Geçen gün anlattım. Ermeni yazarın kitabına önsöz yazarak, Kaynak yayınlarından bastırmıştı Perincek. O kısmı bir daha alıyorum. "Cemal Paşa, (...) 1915 Ermeni soykırımının örgütleyici ve yönlendiricilerinden biri olmuştur." Aynı tanım Enver Paşa için yapılıyor. Talat Paşa için ise şöyle deniyor: "Türkiye'de 1915 Ermeni soykırımının başta gelen örgütleyicisi"…  Ermeni Soykırımının Örgütleyicisi Denilen Talat Paşa Adıyla 'Komite' Kurma Kurnazlığı. Yukarıdaki satırların olduğu kitaba 'doğrudur' diye ön söz yazan Doğu Perincek "Talat Paşa Komitesi' kurup, 'sözde soykırımcılar karşı mücadele ediyoruz' diye aklı başında insanları da kandırabiliyor. Talat Paşayı 'soykırımcı' ilan eden Perincek'in peşine takılanlara da izân diliyorum bu vesile ile.

Psikolojik Romanın Ünlü Kalemi Zabel Esayan'nın Ölümünün 72. Yılı Anısına / ՄԱՀՈՒԱՆ 72.րդ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԱՌԹԻՒ ԶԱՊԷԼ ԵՍԱՅԵԱՆԻ ՅԻՇԱՏԱԿԻՆ ( 1878-1943)

Dr.med.Sarkis Adam
Ermeni edebiyatının unutulmaz romancılarından Zabel Esayan 4 Şubat 1987 tarihinde Üsküdar'da doğdu. Aynı zamanda çevirmen olan ünlü romancı gençlik yıllarını Üsküdar'da geçirdi. İlk edebi eseri 1895'te yayımlandı. Paris'e gitti; Sorbonne'da edebiyat ve felsefe eğitimi aldı. İstanbul'a ancak 1908'de, Meşrutiyet ilan edilince kesin dönüş yaptı.

Dünya Liderlerine Çağrımızdır!

Biz, aşağıda imzaları bulunan kuruluş ve çevreler, basın toplantısı düzenleyerek dünya ülkelerinin liderlerine çağrıda bulunacak, “Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümünde 24 Nisan günü Çanakkale’ye gelmeyin, Yerevan’daki Soykırım Anıtı’na gidin” diyeceğiz.

Samatya'daki Maritsa Küçük cinayetinde Nazaryan yalnız değilmiş!

Maritsa Küçük cinayetinde Adli Tıp Kurumu incelemesine göre tutuklu sanık Nazaryan dışında başka kişilerin de kan örnekleri bulundu. Fatih Samatya’da 2012’nin Aralık ayında uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Maritsa Küçük davasında, Adli Tıp Kurumu incelemesini tamamladı. Evde bulunan ve üzerinde kan örnekleri bulunan örtüde yapılan incelemede, tutuklu sanık Murat Nazaryan dışında başkalarına ait kan örneklerine rastlandı. Fatih Samatya’da 2012 yılının Aralık ayında yaşlı Ermeni kadınlara dönük saldırılar yaşanmıştı. 28 Aralık 2012’de evinde saldırıya uğrayan Maritsa Küçük hayatını kaybetmiş ve saldırının faili olduğu iddia edilen Murat Nazaryan tutuklanmıştı. Küçük’ün öldürülmesiyle ilgili İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. 

We must not forget Armenia’s suffering

By Fr Alexander Lucie-Smith
Armenian Orthodox believers stand with Armenian flags at a cathedral in Moscow in 2012 to mark the anniversary of the mass killing of the Armenian people by Ottoman Turks (PA) Armenia has arguably produced more martyrs than anywhere else, given that the victims of the genocide were killed in hatred of the Faith Early February is a good time, liturgically speaking. On Monday we celebrated the lovely feast of the Presentation of the Lord in the Temple, when candles were blessed, marking the fortieth day since Christmas, and on Tuesday we celebrated St Blaise, when throats were blessed.

Սասնոյ Քէօմեք գիւղի հայերը

Իրապէս, որ իւրաքանչիւր օր իր տօնը ունի։ Այսօր, 28 Յուլիս 2014 Ռամատանի ծոմի աւարտը նշող Ֆիթրի տօնն է։ Կանուխ առաւօտուն մեր խումբը նախապէս գոյացած համաձայնութեան հիմամբ Սասունի ուսուցիչներու տան դրան առջեւ կը միանայ Ֆարհետտին Եըլտըզի։ Խանութներն ու սրճարանները փակ են։ Եըլտըզ կ՚առաջարկէ նախաճաշել իր տան մէջ։ Ինքնաշարժով կարճ ճամբայ կտրելէ ետք՝ կը հասնինք անոր տունը, ուր փառաւոր սեղան մը շտկուած է։

Avustralya geri adım attı!

Avustralya Türk Savunma İttifakı, Hint Toplumu temsilcileri ve Etnik Toplumlar Konseyi’nin de desteğini alarak Yeni Güney Galler Eyaleti Hükümeti’ne "ana esaslar" başlıklı taslak iletti. Taslakta,  parlamentonun "Ermeni soykırımı iddialarının kabulüne" yönelik alınan kararın kaldırılması istendi… Belediyelere ve eyalet hükümetlerine gönderilen yazıda "Toplumun bir bölümünü rencide eden heykel ve anıtların yapımına izin verilmemesi, bu yönde resmi konuşmalar yapılmaması ve tarihi olayların tanınmaması" kararının kabul edildiği belirtildi.

Eski uygarlık kalıntıları

Cengiz Baysu
Dağ başındaki Ani Harabeleri: 7 Eylül 1995. Soğuk bir kış günü. Yerlere kar düşmüş. Isı -4 derece. Helikopterle görev bölgemize hareket ettik. Yeterli yükselişe ulaştıktan sonra Doğu Anadolu coğrafyasının dünyanın ender güzellikteki bir parçası olduğuna inandım... Ani kentinin adı en erken 6’ncı yüzyılda Gamsaragan sülâlesinden Ermeni beylerine ait bir müstahkem yer olarak geçiyor. Ermeni Gamsaragan ve Bagrat aileleri arasındaki iktidar mücadelesini Bagratlar kazanmış. Bagratlı I. Aşot, 885 yılında Abbasi halifesi ve Bizans imparatoru tarafından “Ermenistan Kralı” olarak tanınmış.

Konferans: "Yakın Uzak Komşumuz Ermenistan"

Zakarya Mildanoğlu
Tarih: 6 Şubat 2015 
Saat 20:00'de
Yer: Feriköy, Nazar Şirinoğlu salonu.

Genocide Centennial National Observance

Events are scheduled for May 7 to 9 in Washington, D.C.
The Armenian-American community is building towards a national observance in Washington, D.C., in May 2015. Special events are scheduled for May 7 to 9—including an ecumenical prayer service at the National Cathedral, a Pontifical Divine Liturgy, a memorial concert, and an awards banquet honoring those who helped the survivors.

The Armenian Genocide Legacy 100 Years On

USC INSTITUTE OF ARMENIAN STUDIES
Academics and professionals discuss: Why Does It Still Matter?
6 and 7 March 2015. The Hague. The Netherlands.
On the occasion of the centennial of the acts commonly referred to as the Armenian Genocide, academics and professionals from a variety of disciplines discuss the impact of the Genocide in their respective fields. During this two-day event, they will also assess why it is still relevant to discuss the Genocide today, its ramifications and its long lasting mark.

AİHM’in sınavı…

Eren Keskin
Büyük dairede yeniden görülecek olan dava, ilk kez Yahudi Soykırımı dışındaki bir bağlamda inkar, önemsizleştirme veya meşrulaştırmanın yol açtığı ayrımcılığı ele alacağı için özel bir önem taşımaktadır. AİHM’in, Perinçek lehine kararı, inkar ve ayrımcılığı İsviçre Ermenileri üzerindeki etkileriyle sınırlandırmış, sözlerinin Türkiye Ermenileri üzerindeki doğrudan etkisini göz ardı etmiştir… İnkar, basitçe, ‘soykırım olmamıştır’ demek değildir. İnkar, bir halkın geri döndürülemez, telafi edilemez şekilde yok edilişini haklı çıkarmayı gerektirir. Kısacası soykırım inkarı, Türkiye’de, Ermenilerin hala tehdit altında yaşamalarının, devlet eliyle olanak tanınan en önemli başlıca nedenidir. İnkar nefrete yol açar ve nefret öldürür. Bizler, insan hakları savunucuları olarak bunları söylerken, devlet ve siyasi partiler tüm güçleriyle Doğu Perinçek’in yanında yer aldılar.Doğu Perinçek, CHP milletvekilleri, AKP milletvekilleri ve MHP milletvekilleri fotoğrafta sanki ‘İttihatçı Soykırımcılar’ biziz diyorlardı. Şimdi AİHM’in önünde bir sınav var. Vereceği kararla ya ırkçı nefretin önünü açacak ya da dur diyecek. Önemli bir sınav bu! (İyi ki varsın Eren Keskin. HYETERT)

Third digital exhibit on Armenian Genocide released

Siranush Ghazanchyan
A third digital exhibit on the Armenian Genocide consisting of 128 images on 24 panels entitled “The First Deportation: The German Railroad, the American Hospital, and the Armenian Genocide” was released today by the Armenian National Institute (ANI), Armenian Genocide Museum of America (AGMA) and Armenian Assembly of America (Assembly). Available on the ANI, AGMA, and Assembly websites, the exhibit focuses on two localities, Zeytun, an Armenian city in the Taurus Mountains, and Konya, a Turkish city in the central Anatolian plain, both linked by the Armenian Genocide.

Çekya’da Karabağ’a ilişkin sergi

3 Şubat’ta Ermenistan’ın Çekya elçis Tigran Seyranyan, Ermeni toplumunun  bir dizi temsilcileriyle beraber Çekya’nın Moravya-Silezya bölgesi Frydek-Mistek kentinde «Dağlık Karabağ: Dünyanın unuttuğu ülke» başlıklı fotoğraf sergisinde hazır bulundular.

Khosroyev: Ermeni, Süryani ve Yunanlıların soykırımı hukuki sorundur

Ermenistan Süryani Toplumu temsilcisi Razmik Khosroyev, soykırımın insanlığa yönelik bir suç olduğunu, bunun kınanmamasının yeni suçlar doğurduğunu ifade ederek ″Süryaniler, Ermeniler, Yunanlılar Osmanlı İmparatorluğu iktidarının yürüttüğü politikanın kurbanı oldular. Türkiye bugün Soykırım gerçeğini tanımak istemiyor. Ancak bu ülkenin kendi tarihiyle karşı karşıya kalmak durumunda kalacağı umudundayız″ dedi.

Suriye’de Ermeni Soykırımının 100. Yıl etkinlikleri başladı

3 Şubat’ta Şam Al-Assad Ulusal Kütüphanesi Salonunda, Ermenistan’ın Şam büyükelçisi, tarih uzmanı Dr. Arşak Poladyan’ın «Osmanlı İmparatorluğunda Ermeni Soykırımı Görgü Tanıklarının Anıları» Arapça eserinin tanıtımı yapıldı. Etkinlik, Suriye Kültür bakanı İsaam al-Khalil himayesindeki Ermeni Soykırımının 100 Yılı Suriye Tertip Komisyonu tarafından gerçekleştirildi.

Պոլսո հայոց պատրիարքարանում իջեցրին պսակադրության, մկրտության և հուղարկավորության արժեքը

 Հունվարի վերջին հայտնի դարձավ, որ Պոլսո հայոց պատրիարքարանում մատուցվող տարբեր ծառայություններից օգտվելու համար մարդիկ այսուհետ ստիպված են լինելու շատ ավելի մեծ գումարներ վճարել։ Սակայն ինչպես գրում է Թուրքիայում լույս տեսնող հայկական «Ակօս» շաբաթաթերթը, պատրիարքարանի որոշմամբ՝ պսակադրության, մկրտության և հուղարկավորության արժեքը կրկին իջեցվել է։

Aynı şarkıları söylerdik...

Evin İlyasoğlu / evini@boun.edu.tr
Renan Koen’in ‘Kayıp İzler Gizli Anılar’ını ve Şahan Arzruni’nin çaldığı Ermeni bestecilerin piyano çalışmalarının yer aldığı iki CD’yi dinliyorum bu aralar . Rumlar, Ermeniler, Yahudiler... bir zamanlar İstanbul’un zengin kültürünün simgesiydiler. Çocuklarıyla ilkokulda aynı sıraları paylaşırdık, aynı şarkıları söylerdik. Ne güzel dostlarımızdı onlar, ne güzel komşularımız...

Perinçek inkâr edebilir, ama Türkiye etmemeli

Joost Lagendijk / j.lagendijk@zaman.com.tr
Perinçek’e destek vermek üzere geçen haftaki oturumda hem AKP’den hem de CHP’den üst düzey temsilciler hazır bulundu. Sanki kasıtlı olarak, bu dava sadece İsviçre’ye karşı Perinçek davası değil de, bütün Türk siyasi yapısına karşı dünyanın geri kalanının davası gibi görünüyor. Bu zihniyetle, Perinçek’in zaferi, otomatik olarak Türkiye’deki çoğu kişi tarafından en yüksek Avrupalı yasal otoritelerin Türkiye’nin 1915 katliamlarına geleneksel yaklaşımına yeşil ışık yaktığı şeklinde yorumlanacak. Bu ciddi bir hata olur. Bu dava ifade özgürlüğüyle ilgili bir dava, tarihin yorumlanmasının düzeltilmesiyle ilgili değil. Perinçek, dünyanın geri kalanı için hiçbir anlamı olmasa bile, istediğini söylemekte özgür. Ama Türk hükümetinin temel olarak farklı bir sorumluluğu var. Yüzüncü yılda, Türk yetkililer, AİHM kararlarının arkasına saklanmamalı.

İsviçre "Referansımız Doğu Perinçek" Derse ne Diyeceksiniz?

Yıldıray Çiçek
Bir zamanlar Doğu Perinçek'e milli davalara saldırma misyonu yükleyenlerin, şimdi de milli davaları sulandırmak için ona savunma misyonu yükledikleri anlaşılıyor. Geçmişte Doğu Perinçek, Kıbrıs davasında Rum tarafını savunuyordu, Ermeni meselesinde Ermeni tarafını savunuyordu, Türkiye'yi bölmek isteyen PKK'yı savunuyordu. Bugün AKP ne yapıyorsa, geçmişte Doğu Perinçek de onu yapıyordu. 'AKP'nin akıl hocalığı Doğu Perinçek'in geçmişinde yatıyor' dersek inanın abartmış olmayız. Türk milletinin milli kimliğine saldıran, Türk milliyetçiliğine karşı çıkan, Atatürk'e hakaretten yargılanan, üniter yapıyı tartışmaya açan, T.C ifadesinin değişmesini ilk dillendiren Doğu Perinçek'ti. Daha neler yaptı neler…

Yazar Hrant Matevosyan doğumunun 80 yılında etkinliklerle anılacak

Başbakan Hovik Abrahamyan başkanlığında, başbakanlıkta ünlü  yazar Hrant Matevosyan’ın 80. Doğum Yılı Tertip Komsyonu oturumu gerçekleşti. Oturumda yazarın aile üyeleri, dul eşi ve oğlu da hazır bulundular. 12 Şubat’ta yazar H. Matevasyon’ın 80. Doğum günü olduğunu hatırlatalım. Bakanlar Kurulu yazarın 80. Doğum yılını farklı etkinliklerle anmaya hazırlanıyor.

Azerbaycan Ordusu Cephe HattındaTatbikatta

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ile olan cephe hattında geniş katılımlı kış tatbikatına başladı.  Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2015 yılı planlı kış tatbikatı, Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Genelkurmay Başkanı General Necmeddin Sadıgov'un komutasında gerçekleştiriliyor. Tatbikata 15 bin asker katılırken, 300'den fazla zırhlı araç, 200 adet çeşitli çaplarda füze ve top bataryaları kullanılacak. Ayrıca tatbikat sırasında 20 farklı hava savunma aracının da test edileceği bildirildi.

Ankara basit kurnazca denemelerde bulunuyor

Ermenistan Dışişleri bakan yardımcısı Şavarş Koçaryan şunları kaydetti: ″Benzeri basit kurnazlıklarla Ankara, Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesinde yol kat edebilecek olan geçmişle yüzleşme ve tarihi gerçekliği kabule yönelik aczini perdelemek için bir kez daha başarısız denemede bulunuyor. Türkiye yönetiminin benzeri mantıksız durumlara düşmekten kaçınmak için Gelibolu Savaşını geleneksel olarak kutlandığı günü değil, aksine soykırım politikasının devamı olan inkarcı mantalitesini değiştirmesi gerekirdi″.

AİHM'nin ifade özgürlüğü sınavı

Başak Çubukçu / Prodüktör
Süreci zorlaştıran İsviçre’nin talepleri. Bern hükümeti başvurusunda AİHM’den önemli bir talepte bulundu. İsviçre hükümeti ilk olarak, “soykırım inkârını ırkçılıkla mücadele çerçevesinde suç sayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf bir devletin, soykırımın hukuksal tanımı ve ifade özgürlüğü açısından nasıl davranması gerektiğinin açıklanmasını" istemişti. Köker, işte bu nedenle AİHM Büyük Daire’nin işinin kolay olmadığını savunuyor. Anayasa hukukçusu Levent Köker’e göre bu şu anlama geliyor: “İsviçre, soykırımın hukuksal tanımını ifade özgürlüğü temelinde nasıl ele alması gerektiğini soruyor ve mahkemeye 'Ben nasıl davranayım?' diyor. 'Sen bana bir anlat, ceza konusunu nasıl şekillendireyim.' diyor. Mahkemenin, ifade hürriyeti, soykırım ve ırkçılık arasındaki ilişkiyi koyması lazım. Bu talep mahkemeyi zorlayan bir talep. Bu o demek. Mahkeme bunu yapamayabilir.”

''24 Nisan'da Çanakkale anması, ucuz bir inkâr çabası

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
DurDe Platformu’nun sözcüsü Levent Şensever, 1915 Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle 24 Nisan 2015’te Ermenistan’da düzenlenecek olan anma törenine katılacaklarını açıkladı… Şensever, Ermenistan’ın başkenti Yerevan merkezli Armenpress Ajansı’nın sorularını yanıtladı… Ermeni Soykırımı ile yüzleşmenin, aynı zamanda “kahraman” ve “yüce” Türk devleti miti ile de yüzleşmek anlamına geldiğini kaydeden Şensever, Türkiye’deki egemen güçlerin buna henüz hazır olmadığını belirterek şunları söyledi: “Oysa Osmanlı mirasına sahip çıkan iktidar partisi AKP, teorik olarak Cumhuriyet’in Kemalist kuruluş ideolojisi ile hesaplaşabilecek bir arka plana sahip. Ama parti liderliğinin milliyetçi ve devletçi yaklaşımı buna engel oluyor. Buna rağmen ben bu yıl olmasa da, orta vadede, AKP’nin Soykırım’ın tanınması ve özür dilenmesi yönünde somut adımlar atacağına inanıyorum ve kanımca bu adımları atarken en tartışmalı mesele tazmin olacaktır.

Patrik Kirill: Ortadoğulu Hristiyanları koruyacağız

© Sputnik/ Maksim Blinov
Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill, Hristiyanların, birçok Ortadoğu ülkesinde zulüm görmeye devam ettiğini söyledi, basının olanlar karşısında sessiz kalmasını eleştirdi. Moskova'daki metropolitler toplantısında konuşan Patrik Kirill, "Hristiyanların dünyanın bir dizi ülkesinde ve özellikle de Ortadoğu'da gördüğü zulümleri Rus Ortodoks Kilisesi yakından izliyor. Aşırılık yanlıları Hristiyanlığın farklı mezheplerinden olan insanlara eziyet ederek ve onları öldürerek, dinsel dengeyi bozmak ve Hristiyanlığın kendisini yok etmek istiyorlar" dedi.

ERMENİ müziğinin babası KÜTAHYALI

Ahmet Emre Özevren
Evi hala ayakta. Ermeni klasik müziğinin kurucusu olarak adlandırılan Gomidas Vartabed’in Kütahya’da doğduğu ev hala ayakta. Asıl adı Soğomon Soğomonyan olan Gomidas Vartabed, 1869 tarihinde Kütahya’da doğdu. Ermeni klasik müziğinin kurucusu olarak kabul edilen Gomidas’ın Mecidiye Mahallesi Abdurrahman Paşa Caddesinde ki evi o günden günümüze kadar sağlam bir şekilde gelen nadir yapılardan birisi.

Patrik Bartholomeos 6 Gün İzmir'de

İzmir, 5- 10 Şubat tarihleri arasında altı gün boyunca Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ağırlayacak. İzmir, 5- 10 Şubat tarihleri arasında altı gün boyunca Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ağırlayacak. Din ve mezheplerin kardeşliğinin vurgulanacağı, Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Dışişleri Bakanlığı'nın onayladığı program kapsamında, Bartholomeos'un kilise, cami, cemevi, ziyaretine çok sayıda Ortodoks ile yurt dışındaki dini dernek temsilcileri de katılacak.

Türkolog: Ankara’nın propaganda makinesi kendini tüketmiş durumda

Erivan Devlet Üniversitesi Doğu Bilimleri Fakültesi Dekan yardımcısı Türkolog Ruben Melkonyan: Türkiye’nin ileri sürebileceği tüm öneri ve hususların esasında tükenmiş olduğunu kaydetti. Erdoğan’ın iktidara geldiği zamandan bu güne aynı düşüncelerin tekrarlandığına dikkat çeken uzman ″Onların siyasi iradelerindeki anlamsızlığı 13 yıl esnasında  kendi siyasi retorikleri için yeni , hiç olmazsa düşünce-tuzak yaratamamaları kanıtlamaktadır. Sürekli tarihçiler komisyonu, arşivlerin açılmasından konuşulmakta; şimdi sıra anlamsız kutlama günleri ilan edilmesine ulaştı.

AK Parti Yönetiminde Keldani Hristiyan Üye

AK Parti'nin Diyarbakır'da yeni oluşturulan il yönetiminde Keldani Hristiyan bir üye de yer aldı.Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı 25 Ocak'ta gerçekleştirilen AK Parti Diyarbakır 5. Olağan İl Kongresinde belirlenen yeni yönetimde üniversite öğrencisi Keldani Emel Karadayı da yer aldı.

1915 Diyarbekir

Emre Can Dağlıoğlu
Adnan Çelik ile Namık Kemal Dinç’in Diyarbakır ve çevresindeki Kürtlerin 1915 Ermeni Soykırımı’na dair hafızalarına yönelik sözlü tarih çalışmasının ürünü olan ve İsmail Beşikçi Vakfı Yayınları tarafından basılan ‘Yüz Yıllık Ah! Toplumsal Hafızanın İzinde 1915 Diyarbekir’ kitabı, bu konuda önemli bir kaynak olacak. Hâlihazırda Ermeni Soykırımı’na dair Kürt siyasetçileriyle röportajlarından oluşan ‘Yüz Yüze’ belgeseli üzerine çalışan tarihçi Namık Kemal Dinç’le, yeni çıkan kitapları ve Tarih Vakfı’nda yaptığı ‘Toplumsal Hafızanın İzinde 1915 Diyarbekir ve Kürtler’ sunumu üzerine konuştuk.

UCM: Hırvat ve Sırplar soykırım yapmadı

Eski Yugoslavya’daki savaş suçlarını soruşturan Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Sırbistan ve Hırvatistan'ın Bosna Savaşı'nda karşılıklı olarak soykırım suçu işlemediğine hükmetti… Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), daha önce Srebrenitsa’da 8 bin Bosnalı erkeği katleden Sırpları bu katliamdan da aklamıştı. UCM son hükmünde Hırvatları da Sırplara karşı soykırım suçlamasından akladı. (Bir katliamın soykırım olup olmadığının kesin belgesi uluslararası mahkeme kararıdır. HYETERT)

One Hundred Years of Solitude: The Armenian Genocide and Ethnic Cleansing, 2015

Christopher Atamian / Writer/Producer/Director
 It has been nearly one hundred years since April 24, 1915 -- the infamous day when Armenian intellectuals of the Ottoman Empire were rounded up in the dead of night and sent to be executed in inland concentration camps in Ayash and Chankari. This event followed on nearly two decades of ethnic cleansing and pogroms against Armenians that included the murder of some 300,000 Armenians by Sultan Abdul Hamid in 1896 and 30,000 killed during the Adana Massacre in 1909.

Ermeni Mezarlığı’nın tapusu kiliseye verildi

İstanbul’un merkezi Şişli’de mevcut bulunan 700 milyon TL değerindeki tarihi Ermeni Mezarlığı’nın tapusu 80 sene sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Beyoğlu Üç Horan Kilisesi Vakfı’na iade edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Şişli’de mevcut bulunan 41 bin 950 metre karelik tarihi Ermeni mezarlığının tapusunu Ermeni Cemaati’nin İstanbul’da mevcut bulunan en zengin vakfı Beyoğlu Üç Horan Kilisesi Vakfına devretti. Beyoğlu Üç Horan Kilisesi Vakfı 2011 senesinde yeni Vakıflar Kanunu çerçevesinde Ermeni Mezarlığı’nın tescilini ve tapusunu almak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne müracaat da bulunmuştu.

AK Parti'de azınlık vekil olacak mı?

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç gündeme ilişkin önemli açıklamaları Daly Sabah'tan Ali Ünal'a yaptı… Tabi 24 Nisan 2015 onlar için, özellikle diaspora açısından çok önemli. Ermenistan halkını ve hükümetini bir kenara koyarak, soykırım iddialarının daha çok diaspora tarafından dillendirildiğini, Ermenistan halkının ve hükümetinin bunun arkasında pek durmadığını biliyoruz… Azınlık gruplarında çok değerli insanlar var, bilim, sanat alanında cemaatlerini çok iyi temsil eden çok iyi insanlar var. Önümüzdeki seçimlerde hem kadın milletvekili sayısı artmalı hem genç milletvekili sayısı hem de mutlaka Türkiye’nin mozaiğindeki o güzel unsurların her biri temsil edilebilmeli. (Ermenistan halkının soykırım iddialarının arkasında durmadığı büyük bir yanılgı. HYETERT) 

Surp Haç Tıbrevank’tan Yetişenler Derneği Yeni Yönetim Kurulu Seçildi


Surp Haç Tıbrevank'tan Yetişenler Derneğinin olağan Genel Kurul Toplantısı ve yeni yönetim kurulu üye seçimleri 31 Ocak 2015, Cumartesi günü dernek lokalinde yapıldı.Seçim sonucunda yönetim kuruluna (Alfabetik sıra ile): Aleksan Paker, Arda Ceheryan, Aret Akkuş, Armen Uluk, Aykun Aleksan, Aylin Çağlı, Can Dikici, Maykıl Taş, Rosalin Çağlı, Sayat Demircioğlu, Selena Hatemoğlu, Sevag İşlek seçildi. (Dernek yeni yönetim kuruluna başarılar diliyoruz. HYETERT)

Cemal Paşa’nın esrarengiz ölümü!

Aziz Üstel / austel@stargazete.com
Halil Paşa, Bolşevik önde gelenlerinden birinin,”Sovyet Merkez Şurasında Cemal Paşa’nın öldürülmesine karar verildi. Ancak suikast Moskova’da değil Tiflis’de yapılacak ve suç Ermenilere atılacak,” dediğini anlatır. Halil Paşa Cemal Paşa’yı uyarır. Cemal Paşa, “Ermeniler benim onlara Suriye’de yaptığım yardımı çok iyi bilir.  Beni öldürmezler; Ruslar da böyle bir şeye kalkışmaz,” der. Mustafa Kemal Paşa döneminde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yapan Tevfik Bıyıklıoğlu, “Bolşevikler, Cemal Paşa Afganistan’a geçerse Enver Paşa’yla birlikte Ruslara karşı cephe alacaklarından çekindikleri için, önce Camal Paşa’yı sonra da Enver Paşa’yı Buhara’da şehit etmişlerdi!” demiştir. Buyrun size bilgiler, kanıtlar, varsayımlar. Sahi Cemal Paşa’yı kim öldürdü!!

‘Biz kilise yapmaya hazırız’

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, talep olması halinde belediyenin kilise yapabileceğini söyledi. Maltepe’de ayrıştıran değil, birleştiren bir anlayışla hizmet üretmeye devam ettiklerini belirten Kılıç, “Başbakanımızın açıklamalarını talimat kabul ediyorum. Maltepe’de kilise yapmaya hazırız” dedi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kökenli Amerikalılar Azınlık Statüsü İstiyor

ABD’de yaşayan Orta Doğu ve Kuzey Afrika kökenli vatandaşlar, ABD Nüfus Bürosu’nun kendilerine azınlık statüsü tanıması için lobi yapıyor. Türk, Arap, İranlı ve Kuzey Afrikalıların dahil olduğu grup, Avrupalılar ile birlikte ‘beyaz’ olarak sınıflandırılmak yerine kendilerine özel bir statü talep ederek siyasi etkinliklerini artırmayı amaçlıyor. ABD nüfus sayımında oluşturulacak yeni kategori ile birlikte Orta Doğu ve Kuzey Afrika kökenlilerin doğru sayılması mümkün olmakla birlikte Amerikalı siyasetçilerin çoğunluğu Müslüman Türk, Arap, İranlı ve Kuzey Afrikalı kökenli olan Amerikan toplumlarının nüfusunu dikkate alarak bunu takip ettikleri siyasete aksettirmeleri sağlanmış olacak. Müslüman Amerikalılar, bu şekilde “beyaz Avrupalı” kategorisinden ayrılarak halihazırda Latin Amerika kökenlilerin sahip olduğu gibi hususi bir etnik kategoriye dahil olacaklar. 

Tarih Vakfı Perşembe Konuşmaları 5 Şubat 2015

Tarih: 5 Şubat 2015 Perşembe
 Saat: 18:30
Yer: Tarih Vakfı, Ragıp Gümüşpala Caddesi No: 10, Eminönü (Marmara Belediyeler Birliği Binası)
Perşembe Konuşmaları seminer serisinin dokuzuncu buluşmasında konuğumuz Clark Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına devam eden Ümit Kurt. Kurt, konuşmasında Antep özelinde emval-i metrûkelerin el değiştirme sürecini anlatacak.

Paros Şubat Sayısı Çıktı


Türkiye’yi ziyaret eden Ermenistan’lı sayısı 2014’te oldukça azaldı

NEWS.am’in Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığından edindiği bilgiye göre; 2014 yılında Türkiye’ye giriş yapan Ermenistan’lı sayısı 67198 oldu. Bu geçtiğimiz yılki 73 365 girişe kıyasla %8.5’luk azalışa karşılık gelmekte.

Onu Yahudi Yeşua iken “Yaşua Emmi” yapan kişiliğiydi…

Hektor Vartanyan
 “Tanrı hepimizi topraktan yarattı ve yine toprağa döneceğiz. Hepimiz toprak olacağız. Sonra birisi o topraktan bir avuç aldığında hangimizin Türk, hangimizin Yahudi ya da hangimizin Ermeni olduğunu bilmeyecek. Bir avuç toprak. Yele karışmış bir avuç toz.“ Onu bu bilge sözleriyle hatırlıyorum en çok. Bursa’nın bir avuç kalmış Yahudi Cemaati’nin bir ferdiydi. Babamla olan ticari münasebeti neticesinde tanışmıştık.

Baykal, o Kareyi Habertürk'e Anlattı

Düzgün Karadaş/ Habertürk
Eski CHP Lideri Baykal, İsviçre'deki Ermeni soykırımı davasına ilişkin izlenimlerini Habertürk'e anlattı… Kimse bu olaya dudak bükmeye, küçümsemeye ya da Ermeni düşmanlığı gibi anlamaya ve takdim etmeye kalkmasın. Türkiye hukukunu koruyor. Belli bir nitelemeyi dayatma anlayışını mahkeme inşallah reddedecektir. Bu da düşünce özgürlüğü bakımından önemli bir kazanımdır. Çünkü Fransa bunu tartışmayı yasakladı. Anayasa Mahkemesi, Fransa’da kaldırdı. İsviçre şimdi benzer bir yasaklamayı getirdi. Bunların hepsi lobi işidir. Böyle lobi tezgâhları karşısında Türkiye direncini sergiliyor. Bir hukuki mücadele veriliyor. Bu mücadele de iyi veriliyor; inşallah iyi bir sonuç elde edilir. Hiçbir vatandaşımızın utanması, eziklik duyması ve şov-mov diye buna dudak bükmesi gerekmez.

53 yıllık kördüğümde son söz Yargıtay’da

Bomonti’de bulunan Bomonti Ermeni Katolik İlkokulu’nun akıbetini Dava Daireleri Genel Kurulu belirleyecek. Karara göre okul ya vakfın malı olacak ya da şimdiki hali ile devam edecek. 2010 yılında Bakanlar Kurulu’ndan çıkan ‘1936 Beyannamesi esas alınacaktır’ kararı ile gayrimüslim cemaat vakıfları mülk edinme hakkını geri kazandı. Ermeni Vakfı bu karar doğrultusunda 2014 yılında Yargıtay’a talepte bulunarak yeni düzenleme ile birlikte Bomonti Ermeni Katolik İlkokulu’nun kendilerine verilmesini istedi.

Sistem partileri ve Anti-demokratik tutumları

Hasan Yakut / ruhat  / @hruhat hasan.yakut.56
İnkâr, düşünce özgürlüğü mü? Strazburg’da olanın tuhaf tarafı, Doğu Perinçek'in faşizm birleştirme eylemliğini hiç bilmeyerek yapmasıdır... CHP milletvekili Dersim için özür dileyecek, ordan aynı çatı altında olan bir başka CHP’li vekil bilmeyende zannedecek ona küfür mü edildi. Çok sert bir eleştiriye tabii tutuyor özür dileyen milletvekilini. Bu tutum sol-demokrat ilkesinin hiçbir yerinde yeri yok. Yapmanız gereken ''Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır'' diyen Doğu Perinçek'in karşında, hadi lan ordan, ERMENİ SOYKIRIMI Türkiye tarihinin ayıplarından sadece biri. . ! diyebilmektir. İnkârcının yanında poz almak değil. 

Erdoğan:Biz birinin siparişiyle Ermeni Soykırımını tanımayız

Türkiye cumhurbaşkanı RecepT. Erdoğan, Ermeni diasporasının süreci Türkiye ile kavga içerisinde götürmek istediğini belirtti...Erdoğan, "hiç alakası olmayan ülkelere gidip kendilerine göre karar çıkartıyorlar. Sorsanız haritada Ermenistan'ın yerini göstermez fakat parlamentoda Ermenistan ile ilgili karar çıkarıyorlar" dedi. Erdoğan, şunları söyledi: Ermeni diasporası hep karıştırmaya devam ediyor, Türkiye’yle bir cebelleşmenin, adeta bir kavganın içerisinde bu süreci sürdürmek istiyor. Birilerinin siparişi üzerine biz Ermeni soykırımını kabul etmek zorunda da değiliz. Diyorum ki, eğer samimiyseniz, gelin bırakalım bunu tarihçilere, belgelerle çalışsınlar, raporlarını bize sunsunlar, sonra siyasiler olarak biz masaya oturalım.  Bu konuda bizlerin bir suçu varsa, ödememiz gereken bir bedel varsa, biz Türkiye olarak atılması gereken adımları atarız. (Çözüm isteniyorsa bunun yolu konuyu tarihçilere değil uluslar arası mahkemelere bırakmaktır. HYETERT)

Türkiye ile Ermenistan arasında yeni kriz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ermeni mevkidaşını Çanakkale'ye daveti yeni bir krize neden oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ermenistan yönetiminin 2015'i Türkiye'ye ve Türklere karşı uluslararası bir kampanya haline getirmeye çalıştığının ve bu uğurda hakaret ve nefret söylemi içeren, diplomatik teamül sınırlarını aşan ifadeler kullandığının bilindiğini söyledi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın 29 Ocak 2015'te Erivan'da "100. Yıldönümü Etkinliklerinin Eşgüdümüne Dair Devlet Komisyonu" toplantısında, Çanakkale Savaşı Anma Törenlerine Ermenistan'ın davet edilmesiyle ilgili açıklamasının da "bu talihsiz tutumun yeni bir tezahürü olduğunu" ifade eden Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Ermenistan'a yönelik davetini hedef alan, diplomatik teamüllere aykırı bu ifadelerin kabul edilmesi mümkün değildir. Sayın Sarkisyan'ın bir devlet adamının ağzına yakışmayacak ifadelerini aynen iade ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’ye Sözde Ermeni Soykırım Baskısı ve Erdoğan’dan Karşı Hamle

Prof. Dr. S. Rıdvan Karluk / Turgut Özal Üniversitesi, İİBF
Türkiye’nin gündemi iç politikaya yoğunlaştığı için ülkemizi sıkıntıya sokacak gelişmeler ulusal basında maalesef yeterli ölçüde yer almamaktadır… AİHM’deki dava kaybedilirse ne olur?Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ermenilere soykırım yapıldığını Mahkeme kararı ile kabullenmiş olur. Ermenistan Türkiye’den toprak ve tazminat talep edebilir. “Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl anmasına tüm devlet başkanlarını çağırdık. 24 Nisan’da da Aliyev kardeşimizle orada olacağız” girişimi ise havada asılı kalır. En önemlisi ise, Türkler, tarihte Nazilerden sonra soykırım yapmış ikinci ulus olarak tarihteki yerini alır.

Soy soyladım kod kodladım

Tugrul   Ersan / Kelâm-ı İnsan @tugrulersan
Örneğin Milli Eğitim Bakanlığımız tutmuş Ermeni okuluna kayıt yaptırmak isteyen, babası Ermeni kilisesinde vaftiz olmuş bir öğrencinin soy koduna bakmış. Bir de ne görsünler, çocuk soy koduna göre Ermeni değil! Hemen durumu düzeltmek için oturup bir yazı yazmışlar, “Ermeni olmadığınız anlaşıldığından…” diye başlayıp “…uygun görülmemiştir.” diye bitirmişler. Zira bu tip karışıklıkların önüne geçmek, soyunu karıştıranlara doğrusunu belletmek mühim bir mesele. Neyse ki artık o kardeşimiz de esasen Türk olduğunu öğrendiğine göre “Her Türk Asker Doğar” falan diye bağıra yırtına sloganlar atabilir korkmadan, müjdeler olsun.

Bana Milli Mutabakatın Fotoğrafını Çekebilir misin?

Kıvanç Koçak 
İşte özlenen fotoğraf! İşte yolsuzluktu tape’lerdi, bakara makaraydı, yatak odası kasetiydi iktidardı, muhalefetti her şeyi geride bıraktıran fotoğraf! İşte memleketimizin ihtiyaç duyduğu -Ahmet İnsel’in yerinde adlandırmasıyla- “milli mutabakat”!Üstelik fotoğraftakiler sadece buz dağının görünen kısmı. Zira yine haberlerden, fotoğraflardan öğreniyoruz, salonun dışında 500 kadar Türk, 50 kadar Ermeni’ye karşı Türk bayrağını dalgalandırırken Süheyl Batum’dan Yaşar Okuyan’a, Masum Türker’den Zekeriya Beyaz’a, Nasuh Mahruki’den Mustafa Mutlu’ya, Canan Arıtman’a kadar birçok ünlü Türk büyüğü(!) de oradaymış.

İsviçre: 'Doğu Perinçek'in derdi ifade özgürlüğü değil'

[Sesonline] Strazburg- İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile İsviçre hükümeti arasındaki davayı, ırkçıların oluşturduğu "Talat Paşa Komitesi" ve Perinçek'in el çabukluğu ile ‘Ermeni soykırımı emperyalizmin oyunu mu?’ davasıymış gibi sunma çabası olarak değerlendirilen girişimine, AKP Hükümetinin, büyük yolsuzluk ve rüşvet ithamı altındaki eski bakan Egemen Bağış, Deniz Baykal gibi isimlerin de dört elle sarıldığı gözlendi… İsviçre adına söz alan Frank Schürmann, AİHM 2. Daire'nin Doğu Perinçek lehine verdiği kararın ikna edici olmadığını söyleyip kararda oy birliği olmadığına dikkat çekti; “İsviçre, ceza kanununu BM ırkçılıkla mücadele konvansiyonuna uygun şekilde belirledi ve yerel mahkemenin Perinçek kararı yerinde” dedi. Nefret söylemi ve düşmanlık yaratan ırkçı söylemin en çok insanlığa karşı suçlar üzerinden üretildiğini belirten Schürmann, “Ermeni Soykırımı'yla ilgili mahkeme kararı olmaması bu açıdan önemli değil. 1915'i soykırım olarak tanıyan pek çok ülke de var” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’la İlişkilerin Güncel Parametreleri

Prof. Dr. Çağrı Erhan / Ankara Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler
Konunun uzmanlarının çeşitli platformlarda sürdürdükleri tartışmalara göre, 2015’te Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde şu gelişmelerin yaşanması muhtemeldir:
1- 2009’da imzalanan fakat yürürlüğe girmeyen protokollerin güncellenerek uygulamaya konulabilmesi için yeni bir diplomasi trafiği başlatılması…
2- Protokollerden bağımsız olarak, 1915 olaylarının objektif bir gözle incelenmesini sağlayacak Ortak Tarih Komisyonu’nun kurulması.
3- Türkiye’nin, geçen yıl 23 Nisan’da yaptığı açıklamaya benzer bir açıklama yaparak, 1915 olaylarından üzüntü duyduğunu teyid etmesi. Bunu yaparken de bir iyi niyet göstergesi olarak, her ne sebeple olursa olsun Osmanlı ülkesinden çıkmak zorunda kalan Ermenilerin torunlarından istekli olanlara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının verilmesi.
4- Türkiye-Ermenistan sınır kapısının açılması.
Bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Sarkisyan'a kınama

Dışişleri Bakanlığı, Çanakkale Savaşları anma törenleri için yapılan daveti geri çevirirken kullandığı "yakışıksız üslup" nedeniyle Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ı kınadı "Ne komşu bir devletin liderine, ne de kadim Ermeni milletinin bir temsilcisine yakışan bu üslubu şiddetle kınıyoruz" "Radikal Ermeni çevrelerinin bu tarihi meseleyi bir zamanlar terörle, şimdi de çağdışı bir retorik ve geçmişte yaşanmış acıları suistimal eden bir yaklaşımla ele alması şaşırtıcı değildir. Şaşırtıcı olan bir devlet yönetme sorumluluğu üstlenenlerin benzer tavırlarıdır" "Ermenistan yönetiminin bu çağdışı yaklaşımı, Türkiye'nin Ermenistan halkıyla ve Anadolu diasporası olarak gördüğü Ermeni diasporasıyla kucaklaşmasına yine de engel olarak görülmemektedir"