Etiketler

Sevgililer Günü Kutlu Olsun- Happy St. Valantine's Day


Ermeni diyasporası düşman değil

Okan Konuralp
Davutoğlu, “Ermenilerin yaşadığı acıyı hissediyoruz. Biz acılar ve özgürlükler arasında bir hiyerarşi yaratılmasını da arzu etmiyoruz. Biz Ermeni diyasporasını da kesinlikle düşman diyaspora olarak görmüyoruz” dedi. Davutoğlu, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl anmasının, Ermeni Tehcir Genelgesi’nin yayınlandığı 24 Nisan 1915’in 100. yıldönümünde yapılmasına ilişkin sorulara da yanıt verdi. Davutoğlu, “Biz 18 Mart’ta anıyorduk. Ancak karşı saflarımız, Anzaklar 24 Mart’ta anıyor Çanakkale’yi. Biz 100. yılı birlikte anmak için bu tarihi seçtik. Biz Ermeni Diyasporası’nı da kesinlikle düşman diyaspora olarak görmüyoruz.

Ermenistan’da 9 Aralık ‘Soykırımları Anma Günü’ ilan edildi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Konvansiyonu’nun kabul edildiği 9 Aralık tarihi, Ermenistan’da tüm soykırımları anma günü ilan edildi. Ermenistan Meclisi Bakanlar Kurulu, bugün düzenlenen oturumunda, “Ermenistan Cumhuriyet’inde bayram ve anma günlerine” ilişkin sunulan yasa taslağını kabul ederek, 9 Aralık tarihinin Ermenistan’da “Tüm Soykırımları Anma Günü” olarak anılmasını kararlaştırdı.

Soykırımı tarihçilere bırakalım yalanı

Furkan Cay / Furkancay F furkan.cay.12
Ermeni davası bir kaç kişinin devletin ihmali sonucu ölmesi değil, 1 milyondan fazla kişinin devletin baş aktör olduğu bir plan sonucu öldürülmesi davasıdır… Soykırım konusu Türkiye’de tabu haline gelmişken devletlü takımının bu konu hakkında ki açıklamaları, soykırım inkarını kemikleştirmekten başka bir işe yaramıyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan yine soykırım konusunu tarihçilere bırakmak gerektiğinden bahsetti[1] ve soykırım konusunda TC devletinin resmi soykırım tezinden bir adım öteye gidemedi. Sanki yaşamımızı belirleyen bütün gerçeklikleri bugüne kadar hep tarihçilerden öğrenmişiz gibi.

İran basınında Mehmet Perinçek röportajı

Araştırmacı yazar Mehmet Perinçek, İran'da yayımlanan Mehd-i Temeddün (مهد تمدن - Uygarlık Ocağı) dergisine konuştu. Söyleşide Ermeni meselesinin tarihsel ve güncel boyutlarına değinen Perinçek, "Taşnaklar, Birinci Dünya Savaşı’nda üstlendikleri rolü İkinci Dünya Savaşı’nda da oynamışlardır. Bu sefer Hitler Almanyası’nın yanında. Taşnaklar, faşist Alman orduları için gönüllü birlikler oluşturarak bölge halklarına karşı yeni bir suça imza atmışlardır. Karabağ’da yaşananlar da bu çizginin devamıdır." dedi. (Al babasını vur oğluna. Otu çekerler köküne bakarlar. HYETERT)

Ermenileri hedef gösteren dernek başkanı CHP'den aday adayı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın maketini idam eden, Agos gazetesini yakan Göksel Gülbey, CHP'den aday adayı oldu.Ermenilere yönelik açıklamaları ve protesto gösterileri ile dikkat çeken, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER) Başkanı Göksel Gülbey, CHP 'den Iğdır milletvekili aday adayı oldu. (Doğrusu daha kötüsü bulunamaz. HYETERT)

Söyleşi: 100 Yıllık Gerçekler Ermeni Soykırımının Ekonomik Politiği

Söyleşi. Nevzat Onaran
Tarih: 28 Şubat Cumartesi

Patrik Bartholomeos, Ortodoks Büyük Akşam Övgü Duası’nı Yönetti

Aziz Voukolos Bayramı dolayısıyla İzmir’e gelen Ortodoksların Ruhani Lideri Patrik Bartholomeos, Aziz Yuhanna Katolik Katedral Bazilikası’nda Ortodoks Büyük Akşam Övgü Duası’nı yönetti.

Avrupa Konseyi Komisyonu, Ermeni Soykırımı konusuna değindi

Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Daimi Komisyonu bu hafta «Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi» yıllık raporunu kabul etti.  Raporda Ermenistan ve Ermeni Soykırımı konusuna da değinildi. Ermenistan’ın Avrupalı Dostları (EuFoA) kuruluşu direktörü Eduardo Lorenzo Ochoa (www.eufoa.org) diğer sorunlar yanı sıra Soykırım ve bunun inkarına yönelik tutuma dikkat çekilerek ″Özellikle Komisyonun oyladığı yeni eklerden birkaçı Soykırım yanısıra Ermeni Soykırımının 100. Yılına ilişkin. Üye ülkelere başvurularak, onların ve AB enstitülerinin bunun tanınmasına katkıda bulunması çağrısında bulunulmakta″ demekte.

Ermenistanlı ve Türkiyeli sinemacılara ortak yapım çağrısı

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’nun Proje Geliştirme Atölyesi’ne başvurular başladı. Ermenistan Türkiye Sinema Platformu (ETSP) Ermenistan’dan, Türkiye’den ve iki ülkenin diasporalarından kısa filmcilere ve belgeselcilere ortak yapıma uygun projelerle ETSP Proje Geliştirme Atölyesi’ne başvurmaya çağırdı. ETSP’nin atölyesi, 34. Uluslararası İstanbul Film Festivali sırasında 13-15 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

The renaissance of an Ottoman Armenian feminist

William Armstrong - william.armstrong@hdn.com.tr
 The late 19th century witnessed an extraordinary flourishing of Ottoman Armenian culture that has since been described as an “Armenian renaissance.” The rapid growth of schools, social organizations, periodicals and European trends led to a transformation in the language and intellectual landscape of the Ottoman Armenian community - similar to elsewhere in the empire.‘The Gardens of Silihdar’ by Zabel Yessayan (AIWA Press, 163 pages, $20).

Pınar Selek ’Çünkü Ermeniler’ kitabını tanıttı

Pınar Selek, Strasbourg ’Quai des Brumes’ kitapevinde bu hafta piyasaya çıkan ’Çünkü Ermeniler’ (parce qu’ils sont armeniens) isimli 7. kitabını tanıttı...Yaklaşık 80 Fransız'ın katıldığı tanıtım programında Pınar Selek 10 Euro'ya satılan 90 sayfalık yeni kitabın öyküsünü okuyucularıyla paylaştı. Tarihte yaşanan Ermeni, Kürt sorunların Türkiye'de farklı perspektiflerden bakıldığını anlattı.

İlk kez bir Süryani köyünün ismi iade edildi

Mardin'e bağlı Midyat ilçesindeki Alagöz mahallesinin ismi özgün ismi Bethkustan ile değiştirildi. 1921 yılından itibaren devlet politikası kapsamında yaklaşık 30 bin 280 yerleşim yerinin adı Kürtçe, Ermenice, Rumca, Lazca, Çerkezce, Ermenice, Süryanice ve Arapça olduğu için değiştirildi. Bu yerleşim yerlerinin 12 binden fazlası köydü. Son yıllarda arka arkaya Kürt köylerinin isimleri iade edilmeye başlandı. Ancak ilk kez bir Süryani köyünün ismi iade edildi.

Yeni Türkiye’nin ‘Yeni 24 Nisan’ı

Alin Özinian
Başbakan Erdoğan, bu yıl 24 Nisan tarihlerine “kaydırılan” Çanakkale Savaşları’nı anma törenlerine Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın da davet edildiğini açıkladı. Bu 1915’te yaşananları görmezden gelmek, sonuçlarının getirdiği sorumluluktan kaçmaktan daha ileri bir nokta. Yapılan, cenazesini 100 yılıdır defnedememiş bir halkın liderine “düğün davetiyesi” göndermek demek. Acıları alaya almak, tüm dünyada bir yas günü olan 24 Nisan’ı yeniden “kendince” tasarlamak, anlamını boşaltmak demek.

Azınlık temsilcileri ile buluşma

Markar Esayan, yemeğe katılan kanaat önderleri ve azınlık temsilcilerinin bu zihniyet değişimini taktirle karşıladığını belirtti. Azınlıkların hayat kalitesinde, kurumsal problemler konusunda, bireysel hak ve özgürlüklerinde ciddi sıçramaların olduğunu kaydeden Esayan, şöyle konuştu:“Sayın Başbakan’ın verdiği mesajlar önemliydi. Düne kadar ötekileştirilen, devlete karşı bir tehdit olarak görülen kesimlerin devletle barıştığı bir zihniyeti ifade etti. Yani, ‘ötekiler yok artık, siz misafir değilsiniz, yabancı değilsiniz, bu kültürün, 5 bin yıllık Anadolu kültürünün bir parçalarısınız, bu verilen hakları bir lütuf olarak görmüyoruz, bu bizim görevimiz’ dedi. Bu zihniyet, bizim için önemli. Yani devlet aklındaki bu keskin değişim önemli.”

O ülkede soykırım inkarına 3 yıl hapis!

İtalya Senatosu, soykırımı inkâra 3 yıla kadar hapis cezasını içeren yasayı onayladı… Önümüzdeki günlerde parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi´nin onayına da sunulacak olan tasarı, `Yahudilere ve diğer etnik azınlıklara karşı yapılan soykırımlar, savaş ve insanlığa karşı suçların alenen inkarı, aşağılanması ve önemsizleştirilmesi gibi davranışlarda bulunulması´ halinde 3 yıla kadar hapis ve 10 bin Euro para cezasını öngörüyor. (Bak sen İtalya’ya, yine bizim İnkar yasası karşıtı aslanlar kızacak. HYETERT)

Azınlık raporu

Batı zamanla İslamofobi'ye teslim olurken, Türkiye farklı inanç gruplarına yönelik adımlarıyla adeta ders veriyor. Legal değişikliklerle, bugüne kadar bin 14 arazinin cemaat vakıflarına teslimini sağlayan hükümet, kiliselerden havralara kadar dini mekanları da restore etti. İnanç açılımı, azınlık gazetelerinden Ermenice ders kitaplarına kadar uzandı. Farklı inanç gruplarına mensup kişilerin eğitim hakkının geliştirilmesi amacıyla Meb Ermenice ders kitapları hazırlayarak beş yıldır Ermeni okullarına ücretsiz dağıtılıyor. Basın İlan Kurumu da, 2011 yılından bu yana 6 azınlık gazetesinin ekonomik durumunu güçlendirmek için dayanak veriyor. Yaklaşık 50 senelik bir aradan sonra 4 Haziran 2012'de bir Rum yayınevi de faaliyete başlamıştı.

100 years of Genocide, or why my grandfather didn’t want to be Armenian

By Pierce Nahigyan
If my grandfather had it his way, he never would have been born Armenian.A Bostonian to the bone, and a fish monger at that, he once spent an afternoon telling me about all the work he lost on account of his race. “To hell with it,” he said. “It's not worth it.” He was descended from Soo-ren Nahigian, an atheist Bible salesman who changed the “i” in his last name to “y” on the hope that it would get folks to stop pronouncing the “g” like a “j.” In the 100 years or so of Nahigyan family history, it has yet to do the trick.

İktidarlar yıllardır dini nefret üretici olarak kullanıyor

Gülşen İşeri
Türkiye'de nefret söylemi üzerinde belgesel ve araştırma yapan gazeteci gazeteci Esra Açıkgöz ve akademisyen Hakan Alp, Türkiye'de nefretten ırkçılığa uzanan süreci değerlendirdi… Esra Açıkgöz: Farklı etnik, cinsel kimlikten, dinden olan ve nefret suçuna maruz kalmış insanlarla yaptığımız söyleşilerden oluşan “Nefret” belgeselini yaparken kitabını çıkarmak da hep aklımızdaydı. Çünkü 12 insanla saatler süren röportajlar yapmıştık ve uzatmak izleyicileri yoracağı için her şeyi bir saatlik bir belgesele sığdırmak zorunda kalmıştık. Kitap bir sözlü tarih çalışması; bizimle anılarını, acılarını, mücadelelerini paylaşan kişilerin dilinden olduğu gibi döktük her şeyi. Bu onlar için önemli, çünkü nefret suçları sadece kişiye yönelik değil, kişinin içinde bulunduğu kimliğe yönelik bir mesaj veriyor.

Ermenilerce bankaya açılan dava

Bankaya 2 Ermeni tarafından Amerika'da açılan ve maddi talepte bulunulan davaya ilişkin de bilgi veren Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, şunları kaydetti: "Ermeniler, Ziraat Bankası ve Merkez Bankasını dedelerinin parasıyla kurduğumuzu gerekçe göstererek çok önceleri dava açmışlar. İyi bir avukatlık ücreti ödüyoruz ama davayı takip ediyoruz. Bir karar olmadı. Merkez Bankası ile bizim Amerika'da ofisimiz olmasa belki de dava açılmayacak. Mahkemeyi kazanacağız. Ellerinde bir belge de yok. Başbakanlıkta da bir ekip kuruldu, tarihi vesikaları da araştırıyor. Ziraat Bankası, Balkanlar'da kurulmuş bir banka. Adana'daki dedeleri vasıtasıyla talepte bulunuyorlar. Gerekli gayreti gösteriyoruz. Davayı kaybedeceğimizi düşünmüyoruz."

AKP kaç tane kiliseyi besmele ile açtı daha kaç tane açacak?

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinötürlüğü hükümetin şu ana kadar azınlıklara yaptığı jestlerin listesini yayınladı. Gayimüslim Vakıflarına bin 14 arazinin iade edildiği ifade edilen açıklamada restore edilen ve edilecek kiliselerin listesi de verildi. Hükümetin azınlık açılımı tüm hızıyla devam ediyor. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinötürlüğünün internet sitesinde hükümetin azınlıklara yaptığı jestler ayrıntılı olarak verildi.

Bitlis’te Saroyan Kütüphanesi Açılıyor

William Saroyan’ın adı Bitlis’te yeni açılacak bir kütüphaneye verilecek. Gazeteci Kütüphane kurulması fikrinin sahibi gazeteci Ahmet Tulgar, Bitlis Belediyesi Eşbaşkanı Hüseyin Olan’la görüşerek, kütüphane fikrini kendileriyle paylaştıklarını, belediyenin de bu fikre hayli olumlu baktığını belirtiyor.

Ermeni katliamının 100. yılı anısına Ermenistan Eurovision’da ‘İnkâr Etme’ diyecek

Türkiye’nin 2016’da Eurovision Şarkı Yarışması’na döneceği haberleri gündemi meşgul ederken, bir başka haber de Ermenistan’dan geldi. Yarışmanın resmî sitesi eurovision tv’de yayımlanan açıklamaya göre, 2006’dan beri Eurovision katılımcısı olan Ermenistan, katliamın 100. yılında, ‘Genealogy’ (Soy Ağacı) adlı, özel bir performans hazırlıyor. Viyana’daki sahne şovunda Ermenistan adına yarışacak olan şarkıcıya, Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarından birer Ermeni şarkıcı eşlik edecek.

Ankara AB toplantısını tek taraflı iptal etti

"Ermeni soykırımı iddialarının" AP Türkiye raporuna girecek olması Türkiye-AB ilişkilerini gerdi. Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısını tek taraflı olarak iptal etti. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye raporuna, “Ermeni soykırımı iddialarını” da içeren şekilde 442 değişiklik önergesi verilmesi Ankara ile Brüksel arasındaki gerilimi artırdı. 18-19 Şubat’ta İstanbul’da yapılması kararlaştırılan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı iptal edildi.

Tarihçi Yurtsever: Ermeniler Bireysel Başvuruya Hazırlanıyor

Ermeniler, soykırım iddialarının 100. yıldönümünde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel müracaata hazırlanıyor. Tarihçi Cezmi Yurtsever, Ermenilerin Türkiye’yi hedef alan yeni bir çalışma başlattığını söyledi. Beyrut’taki Kilikya Ermeni Kilisesi Başpapazı Aram’ın, 2014 Eylül ayında Yunanistan’a gidip toplantılar yaptığını ifade eden Yurtsever, açıklamalarında Kozan’daki Ermeni kilisesi, Adana’daki topraklar, gayrimenkuller ve çiftlikleri istediğini aktardı.

100 years on since the Armenian genocide, will justice prevail?

Nayla Tueni
Armenians around the world will in April commemorate 100 years simnce the genocide which the Ottomans allegedly committed against them, killing 1.5 million Armenians and displacing millions of others across the world. Those displaced Armenians integrated in the new communities they arrived to and became a fundamental part f of their economic and social structure. Their presence in Lebanon and Syria is proof to that. The Armenians’ problem after 100 years is that Turkey does not recognize the act and refuses to compensate the victims’ sons and grandsons on the financial and moral levels and it also refuses to return property to them.

Başbakan Ankara'da Gayrimüslimlerle Buluştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, azınlık kavramını sosyal hayatta kaldırmak konusunda kararlı olduklarını belirterek, "Azınlık kavramını, bazı uluslararası hukuk metinlerinde Lozan'da olabilir ama sosyal hayatta ortadan kaldırmaya da kararlıyız. Siz bu toprakların asli çocuklarısınız, dışarıdan gelmediniz, dışarıya gitmeyeceksiniz. Bu gelenekler, bu topraklarda yaşadı. Bu topraklarda da yaşamaya devam edecek." dedi.

İçerden kitlenen kapıyı kapatmak imkansızdır.

Beyanat, NEWS.am muhabirinin ricası üzerine Türkiye cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın sözlerini yorumlayan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın sözcüsü Tigran Balayan’dan geldi.

Erdoğan'dan flaş 'Ermeni soykırımı' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan'la ilgili önemli açıklamalarda bulundu... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan’a uzattıkları elin Ermeni diasporasının da etkisiyle her seferinde havada kaldığını söyledi. Erdoğan, “Nezaket kurallarını çiğneyen açıklamalarla, bir kez daha barışın, diyaloğun önünü kapattılar” dedi.AA'da yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya'da Bogoto Externado Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nce düzenlenen "1915: Osmanlı İmparatorluğu'nun En Uzun Yılı Sempozyumu"nda konuştu. Bu yıl 1915 olaylarının 100. yılı olduğunu hatırlatan Erdoğan, 100 yıl boyunca, Ermenilerin Türklere ve Türklerin Ermenilere yaptıklarının, sağlıklı şekilde konuşulmadığını, tartışılmadığını ve doğru şekilde kaleme alınmadığını söyledi.

1915, Türkiye toplumu hakikatle yüzleşmeli

Sait Çetinoğlu / Araştırmacı yazar
Ender rastlanan bir açıksözlülükle Sait Çetinoğlu neden tazminatların ve telafilerin ahlaki bir yükümlülük olduğunu ve devletin el koyduğu Ermeni mülklerinin iade edilmesi gerektiğini anlatıyor. "Toplumun tüm kesimlerinin ve devletin tüm kademelerinin bir şekilde soykırım sürecine katıldıklarını ve bundan fayda sağladıklarını" hatırlatan Çetinoğlu uğradıkları insani kayıplar için telafi ve tazminatların ne şekilde olacağını Ermenilerin ve soykırım kurbanı diğer halkların belirlemesi gerektiğini belirtiyor. Herkese düşen görevin onları "koşulsuz ve sınırsız" bir şekilde desteklemek olduğunun altını çiziyor.

Ermenilerin en uzun 'Asrısaadet' dönemi – I

Dr.Phil. Bekir Tank
Ermeniler için en uzun asrısaadet, yani saadet ve refah dönemi Müslümanlarla birlikte ve Müslümanların hakimiyetinde yaşadıkları yıllar-yüzyıllardır. O Müslümanlar da Türklerdir. Ama ne yazık ki Ermeniler tarihlerinin en büyük felaketini de yine Türklerin hakimiyetinde iken yaşadılar ve yaşattılar… Yeniden ve yeniden hatırlatmak gerekirse, 2015 yılının söylemlerine savaşın değil, barışın dili egemen olmalıdır. Eğer amaç, o kirli savaşta yaşamlarını yitirenlerin aziz ruhlarını şad etmek ve yurtlarından edilenler için yapılabilecekleri ortaya koymak ise, bunun yolu Ankara ve Erivan’dan geçmektedir. Dünkü büyük güçler için Ermeni Sorunu ne idiyse, bu günkü devletler için de odur. Ermeni Sorunu üzerinde vesayet kuran ülkelerden sorunun çözümü yönünde katkı beklemek saflıktır. Ankara ile Erivan’ın aşmaları gereken engellerden biri de bu vesayettir. Eğer 2015 yılını tarihleriyle yüzleşmenin vesilesi kılabilirlerse, içinde debelenip durdukları girdaptan da kurtulurlar.

Ermenistan İki uluslu, İki Dilli Devlete Dönüşmelidir

- Ermenistan'a destek veren İran'a karşı Güney Azerbaycan Türklerinin bağımsızlığı desteklensin, İran'da Etnik sorunun olduğu öne çekilsin, diğer etnik topluluklarla iş birliği kurulsun… Ermenistan-Azerbaycan arasında Karabağ savaşının Azerbaycan'ın galibiyetiyle sona ermesi ve Batı Azerbaycan sorununun çözümünün temel şartı Güney Azerbaycan’ın bağımsızlığının kazanılmasıdır…- Yerel Azerbaycan Türkleri ve gelme Ermenilerden oluşan halkların katılımıyla Ermenistan'ın iki dilli iki uluslu devlete dönüşmesi propagandası yürütülmelidir. Ermenistan vatandaşları olan Türkler Ermenistan'a inmeli, Ermenistan'da kendi partilerini, parlamento fraksiyonlarını, medya sistemlerini yapmalılar. Azerbaycanlıların kendi topraklarına dönerek Ermenistan devletinin yönetiminde, parlamentonun çalışmasında öncelik esaslarla yer almasının gerekliliği vurgulanmalıdır. (Ütopyanın sınırı yoktur. HYETERT)

Cemaat Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan azınlık basınıyla tanıştı

5 Şubat Perşembe günü Cemaat Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan Hahambaşılığa bir nezaket ziyaretinde bulundu. Kendisine Naim Güleryüz’ün ‘Toplumsal Yaşamda Türk Yahudileri’ ve Alberto Modiano’nun ‘Zaman ve Mekan içinde Musevilik’ isimli kitaplar hediye edildi. 6 Şubat Cuma günü ise Toros Alcan, azınlık basınıyla bir araya geldi.

Hristiyan, Yahudi, Süryani ve Dönmelerin Makus Talihi 2. Emperyalist Savaşı’nda da Değişmedi: Amele Taburlarında Zülmedildiler

Devrimci Karadeniz
1. Emperyalist Paylaşım Savaşı sırasında 1915 Şubat ayı Osmanlı ordusunda öncelikle/özellikle Ermenilerin ve Hıristiyanların silahlarının alınarak amele taburlarında çürütülmeye ve öldürülmeye bırakıldığı tarihin de yüzüncü yıl dönümü. Bu uygulamaya milli mücadele döneminde de başvurulduğu gibi 2. Emperyalist Paylaşım Savaşı sırasında da uygulamaya devam edilmiş amele taburları oluşturulmuştur. Amele taburlarına bütün gayrimüslimler doldurulmuş, hatta Müslümanlığa geçenler (“dönmeler”) dahi bu uygulamadan kurtulamamışlardır. Aşağıda okuyacaklarınız 2. Emperyalist Paylaşım Savaşı sırasında Amele Taburları’na (20 kur’a) alınan Süryanilere yaşatılan zulüm dolu hikayelerden sadece birkaçıdır

California, Fresno’da Ermeni Anıtı İnşa Ediliyor

İbrahim H. Aydoğan - Turkishny.com
ABD’nin California eyaleti dahilindeki Fresno kentinde, 1915 olaylarının 100. senesi vesilesiyle bir sözde Ermeni Soykırımı anıtı inşa ediliyor. Ermenilerin sözde soykırımın yıldönümü kabul ettikleri 24 Nisan tarihine yetiştirilmesi planlanan anıtın inşa çalışmaları halihazırda devam ediyor.

451 Avarayr Savaşı ve Vartanants Yortusu (Surp Vartanank)

Dr.med.Sarkis Adam
Ermeni dünyası her sene ,büyük Oruç(perhiz) öncesi Perşembe günü (2015 yılı için 12 Şubat), Ermeni tarihinde hayati ve inkar edilmez rolleri olan,''Aziz Vartanlar''(Surp Vartanank)adı ile tanınan,kahraman şehitlerini anar. Ermeni dünyası,''Aziz Vartanlar''(Surp Vartanank) demekle, Komutan Vartan Mamigonyan komutasında 451 yılında Avarayr meydanında, Zerdüşt Perslere karşı ''İman ve Vatan''uğruna  savaşarak canlarını veren1036 milli kahraman şehitlerini anlamaktadır.

1915 - 2015 Ermeni Soykırımı: 100 Yıllık Yüzleşme...

Sohbet & Söyleşi
Konuşmacı: Yetvart Danzikyan (Agos Genel Yayın Yönetmeni)
Tarih: 12 Şubat 2015, Perşembe
Saat: 19.30
Yer: Coffee  O'Clock
Adres: Kadife Sok., No: 30, Caferağa Kadıköy - İstanbul (Kadıkoy Barlar Sokağı'nda)
Düzenleyen: 
DurDe Platformu Kadıköy Grubu

Geoffrey Robertson QC's book, An Inconvenient Genocide

Geoffrey Robertson QC has won ‘The Polemic of the Year’ Award for “ An Inconvenient Genocide: Who Now Remembers The Armenians? ” at the 2015 Political Book Awards held on 28th January 2015 , in London. The Polemic of the Year Award was presented to the author of a book deemed to have presented the most important case of debate. The book had to show a thorough and complete argument of its case and will have sparked discussion, been covered widely, be persuasive, show personality and have the power to bring readers round to its way of thinking.

Prof. Auron Blasts Israel’s President For Calling ‘Armenian Genocide’ a Massacre

By Harut Sassounian, Publısher, The Calıfornıa Courier
Yair Auron blasts Reuven Rivlin for Armenian Genocide.Israel’s President Reuven Rivlin generated a major controversy after his January 28 speech at the UN General Assembly in New York. As Speaker and member of the Knesset (Parliament), Revlin had led the struggle for many years to have Israel recognize the Armenian Genocide. But, after becoming President, like Pres. Obama, Revlin has been reluctant to reconfirm his principled position on this issue. Last month, Pres. Rivlin delivered a powerful speech at the UN General Assembly’s annual International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust. Regrettably, Israel’s President made two serious errors. He called the Armenian Genocide a massacre and, to balance those comments, referred to the Azeri deaths in Khojalu during the (Karabagh) Artsakh war.

Karasu, Kocaali Ve Adapazarı Ermeni Kiliseleri

Osmanlı Nüfus Sayımı’na göre 17 bin Ermeni’nin yaşadığı “Adapazarı Kazası”. Adapazarı şehrini 1400’lü yıllarda Timurlenk’in saldırılarından kaçabilmek için Sivas’tan gelen bir grup Ermeni kurmuşlardı. Ondan önce bu sadece bataklıkların bulunduğu dümdüz bölgede, ne herhangi bir yerleşim yeri, ne de kullanılıp, sürülmeye elverişli topraklar vardı. Ermeniler, inanılmaz inat, azim ve çalışkanlıklarıyla coğrafyanın şiddetli ve yabani karakterli bu yerinin doğasını değiştirmeyi başararak, buraları yaşanılır hale getirdiler.

Din dersi muafiyetine belge şartı getirildi

Hürriyet 'ten Gönül Koca'nın haberine göre eski sistemde anne ya da babasından biri Hıristiyan veya Musevi olan öğrenciler din dersinden muaf olabiliyordu. Bunun için anne ya da babanın nüfus cüzdanında yazan din hanesini göstermek yeterliydi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 3 Şubat 2015’te valiliklere gönderilen yazıya göre sistem değişti. Artık azınlık okulları dışında kalan ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim alan öğrencilerin nüfus cüzdanındaki din hanesine Hıristiyan ya da Musevi olduğunun yazılması gerekiyor. Başka bir dine mensup olsa ya da kimliğindeki din hanesi boş bırakılsa bile öğrenci din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almak zorunda kalıyor.

American University of Armenia Develops Partnerships with Two UC Campuses

Los Angeles – At a ceremony held on January 15, 2015 on the University of California at Los Angeles (UCLA) campus, AUA and UCLA jointly announced the launch of a new AUA-UCLA Summer Intensive Program in Armenian Studies. At the same event, AUA signed a memorandum of understanding with the University of California at Irvine (UC Irvine) with the aim of promoting future educational and scientific cooperation between the two universities.

Perinçek’i cami avlusundan almışlar!

Taner Akçam - 09 Şubat 2015 00:00
Benim zamanımda hapiste çok sık kullanılan bir deyiş vardı; “Cami avlusundan alınmak”.Her hapse düşen, hiçbir suç işlemediğini, masum olduğunu söylerdi (hâlâ da öyledir herhâlde). Mahkûmlar, biraz da bu durumla alay etmek için her yeni gelene, “biliyoruz seni de cami avlusundan aldılar ama sen gene de neyle suçlandığını bir anlat”, derlerdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde savunma yapan Perinçek’i, hele asıl Fransız avukatını dinlerken, bir acıdım, bir acıdım ki sormayın gitsin. Neredeyse ağlayacaktım. Kanaatimi söyleyeyim; Perinçek’i cami avlusundan almışlar. Adam masum!

Davutoğlu: 'İnadına çözüm inadına barış'

Gayrimüslim azınlıkların dini temsilcileriyle bir ay önce birlikte yemek yediğini ve çok güzel bir sohbette AK Parti döneminde özellikle Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine gösterdiği yakın ilgi dolayısıyla teşekkürlerini ifade ettiklerini söyledi. Yarın akşam da yine gayrimüslim aydınlarla biraraya geleceğini bildiren Davutoğlu, "Allah aşkına hangi dönemde gayrimüslim vatandaşlarımız böylesine Başbakan katında hep beraber bir sohbet imkanı buldular. Bundan da memnunlar. Bu da bizim için bir görev. Hepsi bizim vatandaşımız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes din, mezhep, etnik ayrım olmaksızın eşittir, eşit olacaktır" diye konuştu.

"Atalarımızın Ermeni ve Süryani halkına yaptıklarından dolayı utanç duyuyoruz"

Ahmet Türk, Türkiye'deki 6 Haziran seçim faaliyetleri kapsamında Hamburg'da konuştu. .. "Bizi bugünlere getiren kahraman şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Halkımızın özgür olması coğrafyamızdaki Ermeni'nin, Süryani'nin, Ezidi'nin ve herkesin özgür olması anlamına geliyor. Türkiye'nin demokrasi güçleri ile yeni bir yaşamın nüvelerini atıyoruz. Bütün çalışmalarımızın temelinde halkların kardeşliği espirisi vardır. Atalarımızın Ermeni ve Süryani halkına yaptıklarından dolayı utanç duyuyoruz. Ermeniler ve Süryaniler ne zaman bu kadim toprakları terkettiyse o zaman yoklukla ve fakirlikle tanıştık. Onlar ülkemizin zenginliğiydiler" dedi. (Irkçılığı reddeden halkların kardeşliğinden söz eden dürüst bakış bu. HYETERT)

Ermeni Tehciri ve Soykırımı

Erkan Arslan
Kürt düşmanlığı yaparak gerçekleri çarpıtmaya çalışan Ermeni Irkçılar; Hamidiye alaylarını, sadece Kürtlerden oluşmuş gibi göstermeye çalışıyorlar! Bilindiği gibi Hamidiye alaylarını sadece Kürtler oluşturmuyorlar. Araplar, Türkmenler, Çerkezler ve Arnavutlar da vardır. Yine, pervazsızca Kürt düşmanlığı yapan Ermeni ırkçılar; her ne hikmetse Kürdistan da olan vahşetleri gündemde tutmaya çalışırlar ama imparatorluğun batısında yaşanan Ermeni katliamlarına teğet çizip görmezden geliyorlar!?... Kürtler devlet değildi ve yasa çıkarma güçleri de yoktu. Ermenilere karşı çeteler oluşturan ve Tehcir yasasını çıkaran Osmanlı devletiydi! Ermeniler bu gerçeği neden görmezden geliyorlar?.. Kürt aydınları, Ermeni vahşetin de yer alan Kürt aşiretlerini kınayıp eleştiriyorlar. Bu utanç verici olaydan dolayı, Ermeni vahşetini yapan Kürt aşiretlerini, kendisine mensup olan aydınlar da yerden yere vurup eleştiriyorlar! Aynı duyarlılığı ve tepkiyi, Kürtleri katleden Ermeniler konusun da; Ermeni aydınları, neden göstermiyorlar? Bu kanlı zaman sürecinde en az Ermenilerin yarısı kadar da Kürtler katledildiler! Bunlar niye gündeme gelmiyor? (Ciddi bir Kürt Irkçılığı örneği. Kim aklamış Osmanlıyı, kim aklıyor İttihat ve Terakki’yi. En az Ermenilerin yarısı kadar Kürt katledildiği ise olsa olsa bilgi katliamı olur. HYETERT)

Patrik Bartholomeos İzmir Şirince'de Ayin Yaptı

Aziz Voukolos Bayramı dolayısıyla İzmir’e gelen Ortodoks Patriği Bartholomeos’un son durağı Selçuk ilçesi oldu. Şirince Mahallesi’nde restorasyonu kısa bir süre önce tamamlanan Dimitros Kilisesi’nde ayin düzenleyen Bartholomeos, barış ve dostluk mesajları verdi.

106 yıl önce Osmanlıca yayımlanan Adana katliamı raporları ilk kez Türkçede

1909 ADANA KATLİAMI: ÜÇ RAPOR
Taner Akçam’ın önsözüyle
Derleyen ve Çeviren: Ari Şekeryan
Yayına Hazırlayan: Ararat Şekeryan
Düzelti: Nıvart Taşçı
Kapak Tasarımı: Aret Gıcır

Ekonomi Üniversitesi'nden Patrik Bartolomeos'a onursal doktora

Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’a, topluma ve insanlığa yaptığı hizmet ve örnek uygulamalarından dolayı Ekonomi Üniversitesi tarafından Sosyoloji alanında, Onursal Doktor unvanı verildi. Bazı dini törenlere katılmak ve temaslarda bulunmak üzere cuma gününden beri İzmir’de bulunan Patrik Bartholomeos’a, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) Onursal Doktor unvanı verildi. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde yapılan programa Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş ve İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sırrı Aydoğan, İEÜ akadmisyenleri ve öğrencileri katıldı.

Azerbaycanlı gazetecilerden Karabağ atağı

Samanyolu Haber
Azerbaycan'da Ermenistan ile yaşanan Dağlık Karabağ sorunu konusunda dünya kamuoyunu doğru bilgilendirme adına, ülkedeki 5 medya kuruluşu "Karabağ Uğrunda" isimli ortak bir platform kurdu. Konuya ilişkin yayınlanan ortak bildiride platformun kuruluş amacı, Hocalı faciasının soykırım olarak tanınması, işgal altındaki Azerbaycan topraklarının kurtarılması konusunda dünya kamuoyunu basın yoluyla bilgilendirmek olduğu vurgulandı.

Aliyev Ankara'da

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ankara'ya iki günlük resmi ziyarette bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetlisi olarak gelen Aliyev, Ankara'da Çarşamba akşamı Başbakan Davutoğlu ile ikili müzakere yapacak. Perşembe günü de Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin (YDSK) 4. Toplantısına Erdoğan ile beraber eş başkanlık yapacak.

Soykırımın 100. Yılında Bir Özür Borcumuz!

Füsun Erdoğan
Soykırımın 100. yıldönümü yaklaşırken, geçmişle yüzleşme ve hesaplaşmanın tartışıldığı bu süreçte, Türkiye ilerici, devrimci, sosyalist hareketinin bu zaafıyla yüzleşmesi önemli bir görev olarak varlığını sürdürüyor. Ermeni meselesinde tutarlı bir tavır ortaya koyamamak, Türkiye devrimci hareketinin önemli zaaflarından biri olagelmiştir. Bu zaaf devrimci ve sosyalistlerin değişik zamanlarda Ermeni halkına yapılan soykırım ya da tarihsel adaletsizlikler, haksızlıklar karşısında da, doğru tutum almasını önlemiştir. Soykırımın 100. yıldönümü yaklaşırken, geçmişle yüzleşme ve hesaplaşmanın tartışıldığı bu süreçte, Türkiye ilerici, devrimci, sosyalist hareketinin bu zaafıyla yüzleşmesi önemli bir görev olarak varlığını sürdürüyor.

Soykırım kampı Meclis gündeminde

Ankara (DİHA) - HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yanıtlanması istemi ile AFAD kamplarının bulunduğu alana daha önce binlerce Ermeni yerleştirilerek katledildiği için Kobanêlilerin bu kamplarda kalmak istemediği yönündeki iddialara ilişkin soru önergesi verdi. DİHA'nın dün "Soykırım tarlasında AFAD Kampı" başlığı ile yayınladığı haberi Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan tarafından Meclis gündemine taşındı.

Evlilik sözleşmesi çok eskiden...

Yozgat Belediyesi arşivinde toplam 206 Evlenme Kütük Defteri bulunuyor. 1930-2014 yılı sonuna kadar Yozgat Belediyesi tarafından kıyılan yaklaşık 29 bin nikah işleminin yer aldığı kütük defterleri içerisinde Ermeni, Rum ve Türk asıllıların birbirleriyle evlilikleri de yer alıyor. 1930-40 yılları arasında Belediye tarafından yapılan nikah işlemlerinde 10'dan fazla Türk, Ermeni ve Rum evliliklerinin gerçekleştirildiği görülüyor. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, eldeki kayıtların sadece belediye tarafından kıyılan nikahlara ait olduğunu, aynı dönemler içerisinde Nüfus Müdürlükleri tarafından da nikah kıyıldığını hatırlatarak, yapılacak araştırma sonucunda Yozgat'ta yaşayan azınlıklarla Türk vatandaşlarının birbirleriyle daha fazla akraba ilişkilerinin varlığının ortaya çıkabileceğini, bunun da ileri sürülen 'Soykırım' yalanını farklı boyuttan belgelenmiş olacağının altını çizdi. (Doğruysa yılda bir karma evlilik olmuş, mutlu zamanlarmış. HYETERT) 

"Ermeniler Türkiye'den toprak talep edecek"

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Kemal Arı, Ermeni Diasporası'nın 2015 yılından itibaren Türkiye'de bazı Ermeniler'den kalan emlakları almak bahanesiyle toprak talep edeceğini öne sürdü. Prof. Dr. Arı, "Türkiye'yi bu konuda sıkıştıracakları, en azından uğraşacakları çok açık" dedi. (El konulan malların iadesini istemeyi, toprak talebi gibi konumlandırmak, bilim adamına yakışmayan bir yakıştırma ve kasıtlı bir yönlendirmedir. HYETERT)

1915 Centennial: AUA Remembers and Reflects on the Armenian Genocide

The American University of Armenia (AUA) is marking the hundred years’ passing of April 24, 1915 with a year-long program of lectures, exhibits, film screenings, and seminars. Through these events, AUA aims to support the nation-wide effort to raise awareness about the Armenian Genocide and promote the prevention and timely response to genocide worldwide. The program is being overseen by a university-wide committee chaired by the Dean of the College of Humanities and Social Sciences Tom Samuelian appointed by President Der Kiureghian.

Kadıköy'de ırkçılara karşı devrimci dayanışma

Kadıköy’de bir grup faşist, 22 Şubat’ta Hocalı katliamının yıl dönümünü bahane ederek “Ermeni terörüne lanet mitingi” adı altında ırkçı bir miting düzenleyecek... Duvarlara “Ya Türksünüz ya piç” yazan faşistler bildirilerini ise bir süredir çarşı içindeki Ermeni ve Rum kiliseleri önünde stant kurarak dağıtıyordu. Faşistlerin kilise önünde stant kurarak kiliseye gelenleri taciz etmeleri üzerine Kadıköy’de politik faaliyet yapan birçok örgüt, dayanışma, grup ve aktivist bir araya gelerek Kadıköy’de Irkçılığa Geçit Yok İnisiyatif’ini oluşturdu. Cumartesi günü faşistlerin stant açmasını engellemek için Rum ve Ermeni kiliseleri önünde stant açan 30 kadar ırkçılık karşıtı, gün boyu yüzlerce bildiri dağıtarak ırkçı mitinge izin verilmemesini talep eden bir imza kampanyası başlattı.

Dersim katliamının Ermeni tanığı: Katliamdan önce askerler köylülerle kebap yedi

Dersim katliamına tanıklık etmiş Sarkis Gregoryan'ın anıları ilk kez yayınlandı. Murat Kahraman, "Gökyüzünü Kaybeden Kartal" isimli kitabında, Dersim katliamına tanıklık etmiş Ermeni bir ailenin çocuğu Sarkis Gregoryan’ın anılarını ilk kez okura sunuyor. Hatıratta tüyler ürperten detaylar yer alıyor. Murat Kahraman'ın kaleme aldığı 'Dersimli Gregoryan Ailesinin Anıları/Gökyüzünü Kaybeden Kartal' katliamın bu tarafına dikkat çeken bir kitap . İletişim Yayınları'ndan çıkan çalışmada Kahraman, Dersim'in Hozat İlçes'ine bağlı Zımek Köyü'nde yaşanan katliama tanıklık edenlerin anılarını bir araya getiriyor.

Adapazarı Ermeni ve Hayroom Cemaati Kiliseleri

İrfan Nişancık / irfan@aksamhaberleri.com.tr
Osmanlı Nüfus Sayımı’na göre 17 bin Ermeni’nin yaşadığı “Adapazarı Kazası”. Ermeni nüfus kaza merkezi olan “Adapazarı”nda yoğunlaşmıştı. Toplam 24 bin kadar olan şehir nüfusunun yarısına yakını “Protestan Ermeni”. Ermeniler; o dönemin şehir merkezini oluşturan mahallelerin içinde “Nemçeler” ( bir başka isimlendirme ile Necişler ) başta olmak üzere, “Kurtuluş”, “Malacılar”ve “Gazeller”de yoğun olarak ikamet ediyorlardı. 1902’de şehir merkezinde dört Ermeni Kilisesi bulunuyordu. Tabii ki; her kilisenin bağlı bölgesindeki kızlar ve erkekler için birer okul.

Gayrimüslimler için Erdoğan büyük şans

Bülent Şanlıkan - Haber merkezi
Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’de yaşayan gayrimüslimler için büyük bir şans olduğunu vurgulayan Armanlı, “Varlığı, Türkiye'de yaşayan gayrimüslim cemaatler için bir güven teşkil etmekte. Varlık vergisi, ASALA olayından dolayı ermeni vatandaşların mülklerine tedbir konması, yurtdışı yasakları ve ticari hayatta karşılaşılan zorluklar bu dönemde ortadan kalktı” diye konuştu… Armanlı, “...Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan da Erdoğan’ın çabalarına yardımcı olmalı. Olayların bilimsel sonuca bağlanması için tarafsız tarihçiler ve arşivcilere ihtiyacımız var. Türkiye’nin son 12 yıldaki çabaları sayesinde 1915 olaylarını gündeme getirmek isteyenlerin kolu kanadı kırıldı" dedi. (Pes artık, yağcılığın da bir derecesi vardır. HYETERT)

Samsun, tarihini korumadık 'yok ettik'

Samsun Yerel Tarih Gurubu Başkanı Emin Kırbıyık, Samsun'un tarihi olmayan değil, tarihi kıymeti bilinmeyen bir şehir olduğunu söyledi… Geçmişte Roma imparatoruna kafa tutmuş Mitridat isimli kahramanın Samsun'da yaşadığını hatırlatan Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık "1900'lü yıllara gelindiğinde Samsun'da Rumlar, Ermeniler ve Müslümanlar yaşıyordu. Selahiye mahallesi Ermeni mahallesiydi. 30 Ağustos Ortaokulu'nun olduğu alanda Ermeni kilisesi, yetimhane ve papazın oturduğu malikane yer alıyordu. Kadıköy mahallesi Rumlara ait bir mahalleydi. Rumların 23 Nisan Ortaokulu'nun olduğu yerde büyük bir kadetralleri vardı. 1930'lu yıllarda dönüşüme uğradı. Dönemin Samsun Valisi Kazım İnanç Paşa, orayı yıktı, Kazım Paşa sineması oldu.

How an Islamized Armenian from Turkey found his relatives in Armenia

I have taken this photo on September 19, 2010, on the opening day of the Holy Cross Church on Akdamar Island, Turkey. We were Invited by “Hrant Dink” Foundation, we attended the event with a group of journalists. Islamized Armenians also visited Akdamar to take part in the opening ceremony of the Church. They were talking in Turkish or Kurdish and our Istanbul- Armenians compatriots were translating. An old man by the name Farzanda from the village Shenik (Sasun), came close to me and said that he was looking for his relative in Yerevan, who, according to him, was born in Talin, his name is Vardan Vardanyan and is a lecturer at one of the universities in Yerevan. At that time, Farzanda was 70 years old. He was a one of the Hidden Armenians in Turkey who had converted to islam.

AGİT'ten Azerbaycan ve Ermenistan'a ateşkesi uzatma çağrısı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu Eş Başkanları, Ermenistan ile Azerbaycan'a "tansiyonu düşürmek için ek önlemler alma ve ateşkesi uzatma" çağrısı yaptı. AGİT'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, "Güvenlik Konferansı"na katılmak üzere Almanya'nın Münih kentinde bulanan AGİT Dönem Başkanı ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, AGİT Minsk Grubu Eş Başkanları Rusya Büyükelçisi Igor Popov, ABD Büyükelçisi James Warlick ve Fransa Büyükelçisi Pierre Andrieu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu ve barış süreci hakkındaki son gelişmeler ele alındığı belirtildi.

Je suis Charlie

Ohannes Conkar
Kelebekler özgürdür, onun gibi arılar, kuşlar, kırlangıçlar. Kanaryalar özgür değildir, onlar ancak bir kafeste olduğu zaman özgürdür, uçamazlar, diğer kuşlar gibi. Kelebeklerin özgürlüklerinin veya ömürlerinin az olduğunu bildikleri halde, kelebek avcılarına yakalanmadığı zamana kadar özgürlerdir.

Nalbandyan ve Barzani, Münih'te bir araya geldi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Almanya’da bir araya gelen Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan ve Mesud Barzani, bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi ve aşırılık yanlısı çetelere yönelik mücadeleyi konuştu 08 Şubat 2015 Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Almanya’ya giden Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ve beraberindeki Ermenistan heyeti, Almanya temasları kapsamında yaptıkları ikili görüşmeler çerçevesinde Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Belgian MEP files a bill to recognize the Armenian genocide by Turkey

On January 29, 2015, anniversary of the recognition of the Armenian genocide by France, the Belgian MEP Gerolf Annemans (nationalist party Vlaams Belang "Flemish Interest") submitted to European Parliament a bill calling Turkey to recognize the Armenian genocide. The proposal is also signed by the French deputies of the Front National party, with its President Marine Lepen.

Ezidi kadınlar IŞİD soykırımını anlattı!

IŞİD'in Şengal işgalinde esir aldığı Ezidi kadınları yaşadıkları vahşeti "Irak'taki Ezidi ve Hristiyanlara Uygulanan Etnik Soykırım" panelinde anlattılar…  21 yaşındaki Hezal Mırzo ise esir düştükleri sırada militanların, birçok Ezidi erkeği kurşuna dizerek öldürdüğüne tanık olduğunu kaydetti. Mırzo, "Üç aylık esaret hayatım boyunca sürekli tecavüze uğradım. Hamile kadınlara ilaç vererek düşük yapmalarına sebep oldular. Suçsuz günahsız insanlar zulmettiler. Acı çekmemiz onların hoşuna gidiyordu" ifadelerini kullandı. Bir süre Musul'da kaldıktan sonra Telafer'deki bir okula götürüldüklerini anlatan Mırzo, şöyle devam etti: "Gittiğimiz farklı yerlerde farklı adamlar zorla bizimle birlikte oluyordu. Çok direndiğimizde yemeklerimize ilaç karıştırıyorlardı. Yaptıkları zulmü her gün sıkılmadan tekrarlıyorlardı.

Ermeni Lobisinin Yeni Hedefi Türkiye ile İş Yapan Amerikan Firmaları

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Geçtiğimiz günlerde Ermeni Amerikan toplumunu temsil eden ve aralarında ANCA ve AAA’nın da yer aldığı çok sayıda kuruluş, ABD genelinde Türkiye ile yakın ilişkileri olan ve Ermeni iddialarına destek verdikleri bilinen iş çevreleri, üniversiteler, STK’lara 200 kadar mektup gönderdi. Aralarında ABD Kongresi’nde üst seviye mevkilerde vazife yapmış eski Kongre üyeleri Dick Gephardt ve Dennis Hastert’in de bulunduğu çok sayıda  saygın isme gönderilen mektuplarda hiçbir resmiyeti bulunmayan Ermeni soykırımı iddialarının dünya genelinde tanındığı ileri sürülürken 1915 hadiselerinin 100. yılında Türkiye ile iş yapmaya devam eden lobi firmaları, şirketler ve kuruluşların protesto edileceği şeklinde tehditlere yer verildi.

Kimlerle işbirliği yaptığınızın farkında mısınız?

Kurtuluş Tayiz  / kurtulus.tayiz@aksam.com.tr
Agos gazetesinin yakın zaman önce attığı “Bu dava paralele sığmaz” manşetini okuyunca çok şaşırmıştım. Dink’in kurduğu gazetenin yöneticileri, suikastın arkasında Cemaat’in parmağı olabileceğine ilişkin kimi açıklama ve imalara bu manşetle tepki gösteriyordu. Geçtiğimiz ay yapılan Hrant anmasında Cemaat’ten isimlerin ön sıralarda yer alması en az attıkları manşet kadar şaşırtıcıydı. Dink suikastının şüphelileri ve bu davanın karartılmasındaki rolü tartışmasız olan Cemaat, nasıl olur da Hrant’ın yakın çevresiyle omuz omuza hareket edebilirdi? Bu durum bana polisiye romanlarda ya da filmlerde sık kullanılan bir klişeyi hatırlattı; katil, cenazeye katılır ve merhumun yakınlarıyla birlikte gözyaşı döker...

The American University of Armenia (AUA) Embarks on California Recruitment Tour

Yeravan, Armenia – From February 15 to March 1, 2015, the American University of Armenia (AUA)’s Director of Admissions, Arina Zohrabian, is embarking on a multi-city recruitment tour throughout California to excite and inspire young students to pursue their higher education at AUA. The recruitment tour is being made possible by a generous donation from Mr. Zaven Akian, a member of AUA’s Board of Trustees. He stated, “I am happy to be able to sponsor the inaugural student recruitment tour for AUA.

Diyarbakırlı Ermeniler nasıl katledildi?


Serdar Korucu - serdarkorucu@hotmail.com
Adnan Çelik ile Namık Kemal Dinç, canlı tanıklıklara dayanarak Diyarbakır'daki Ermenilerin nasıl katledildiğini 'Yüz Yıllık Ah! Toplumsal Hafızanın İzinde 1915 Diyarbekir' adlı kitapta topladı. Çelik ve Dinç, kitabın içeriğini ve dikkat çeken tanıklıkları Radikal'e anlattı.Diyarbakır hem içindeki Ermeni nüfusu hem de kuzey illerindeki Ermenilerin güneye tehcir hattının üzerinde yer alması nedeniyle 1915 için sembol şehirlerden biri. Aradan 100 yıl geçmiş olmasına rağmen acıların canlı kaldığı kentte halk yaşananları dün olmuşcasına anlatıyor.

Saray soytarısı

Prof. Taner Akçam
Perinçek’in, mahkemenin özüyle doğrudan ilgili olduğunu söylediği demagojik cahilli... Türk Dil Kurumu sözlüğünde, saray soytarısının anlamı üzerine bir şeyler ararken, T. Oflazoğlu’na ait, “Çirkin bir oyun bu. Soytarıların zaferinden tehlikeli sonuçlar çıkarıyorsunuz,” sözüne rastladım. Arasam Doğu Perinçek’in, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) savunması üzerine söylenenleri bundan daha iyi özetleyecek başka bir cümle bulamazdım.

«Joghovurd»: Ermenistan son 14 yılda 453 bin yurttaşını ‘kaybetti’

«Joghovurd» gazetesi şunları yazmakta: «Ermenistan’ın bağımsızlık yıllarında yurttaşlarının dış göçü hemen hiç durmadı. Özellikle son yıllarda dış göç temposunda ani bir artış var. Ancak hepimiz de yüreklerimizin derinliklerinde eğer bir gün Ermenistan’ı demokratik, hukuk devletine dönüştürebilisek, yurttaşlarımızın hiç olmazsa bir kısmının geri döneceği umudunu beslemekteyiz.

MUB’dan Seyfo’nun 100. yıldönümü dolayısıyla açıklama

Stockholm/ANF 
MUB (Bethnahrin Ulusal Konseyi), soykırımının 100. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada 1915 yılında soykırım gerçekleştiren zihniyetin günümüzde El Kaide, DAİŞ, El Nusra ve Müslüman Kardeşler gibi örgütler aracılığıyla farklı etnik köken ve inançtan halklara soykırım yapmaya çalıştığına dikkat çekti ve Türk devletine 1915 yılında yapılan soykırımı kabul etmesi çağrısında bulundu. Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasçısı olarak kurulduğunu, ancak bugüne kadar Türkiye’de görev yapan hükümetlerin tamamının soykırımını inkar ettikleri gibi unutturmak ve izlerini yok etmek amacıyla değişik manevra ve diplomatik girişimlerde bulunduklarını belirten MUB, 24 Nisan öncesi Türk Hükümeti’nin dünya kamuoyunu yanıltma çalışmalarına ağırlık verdiğine dikkat çekiyor.

Öldürülen Türk iş adamının yakınları, Ermenistan'dan adalet bekliyor

Üvey oğlu tarafından öldürülen iş adamının kardeşi Gümüştekin: - "Her duruşmaya katılmak için Ermenistan'a gittiğimizde aynı durumla karşılaşıyoruz. Adliye önünde binlerce insan, katil lehine slogan atıyor. Sanki bir insanı öldürmemiş de iyi bir şey yapmış gibi" Ermenistan'da üvey oğlu tarafından öldürülen Türk iş adamının yakınları, katil zanlısının kahraman gibi karşılandığını öne sürerek, uluslararası kamuoyundan ve Ermenistan hükümetinden adil yargılama talep ediyor.

Avustralya’da Ermeni Soykırımına ilişkin bir kitap yayımlanacak

Avustralya Ermeni  Soykırımının 100. Yılı Anma Komisyonu , Soykırımın 100. Yılına ithafen  «Hatırat» kitabını yayımlanacağını duyurdu. Kitap sınırlı tirajda basılacak. Eser 24 Nisan 2015’te, Sidney Opera  binasında Ermeni Soykırımı kurbanlarının anılacağı akşamda okuyucularla buluşacak. Eserin yayımlanması, Avustarlaya’lı Ermeniler için kalıcı bir miras kazandırılması ve 1915-1923 Soykırım yıllarında katledilenlerin anısına saygıyı amaçlamakta.

Bartholomeos: "Patrik Olduğum Sürece Açılımlar Yapacağım"

"İzmir Azizleri Sempozyumu"nun kapanış oturumuna katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos, patrik olduğu sürece açılımlar yapmak istediğini söyledi." İzmir Azizleri Sempozyumu"nun kapanış oturumuna katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos, patrik olduğu sürece açılımlar yapmak istediğini söyledi.