Etiketler

Çınar: ABD’deki Ermeni Diasporasının Çabaları Boşa Gidecek

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Stragegic Outlook Araştırma Merkezi Başkanı Yusuf Çınar, sözde Ermeni soykırımı propagandasına karşı Türkiye’nin en büyük silahının sahip olduğu stratejik ehemmiyet olduğunu söyledi. Azerbaycan merkezli Trend ajansına konuşan stratejist, ABD’deki Ermeni diasporasının bu yıl 1915 hadiselerinin soykırım olarak tanınması için büyük gayret sarfedeceğini lakin tüm bu çabaların boşa çıkmasının kuvvetle muhtemel olduğunu ifade etti. 

İHD, İstanbul Valiliği'ni ırkçılığa karşı göreve davet etti

Deniz Güneş
Provakatif grupların, 'Ermeni terörüne lanet' mitingi adı altında Kadıköy’de yapacağı belirtilen şoven gösteri hakkında İstanbul Valiliği’nin önlem alması talep edildi… İHD Valiliğe sunduğu dilekçede şu ifadelere yer verdi: “Hocalı bahanedir. Kasıt, Türkiyeli Ermenilere karşı ırkçı nefret ve düşmanlığı kışkırtmaktır. Bu gerçeği, 26 Şubat 2012’de Taksim meydanındaki Hocalı mitinginde bütün dünya gördü. Memleketin İçişleri Bakanı’nın gözü önünde, konuşma yaptığı meydanda ‘Hepiniz Ermenisiniz, hepiniz piçsiniz’ dövizlerinin taşındığı mitingde Ermenilere yönelik nefret sloganları atıldı. Azerbaycan’la Türkiye arasındaki karanlık, kirli işbirliği ırkçı meyvelerini işte böyle veriyor. 22 Şubat’ta ne yapacaklarını şimdiden ilan ediyorlar, çünkü Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin kendilerine sonsuz hoşgörü göstereceğinden eminler.”

Uluslararası Anadil Günü Kutlu Olsun

Uluslararası Anadil Günü UNESCO tarafından 17 Kasım 1999'da 21 Şubat olarak açıklanmıştır. Uluslararası Anadil Günü'nün asıl adı Anadil Hareketi Günü'dür. Bu gün Bengali Dili Hareketi için Bangladeş polisi ile çatışan Bangladeşli üniversite öğrencilerinin öldürülmesinin yıl dönümü olarak kutlanmaktaydı.

21 ŞUBAT DÜNYA ANADİL GÜNÜ ETKİNLİKLERİ VE YÜRÜYÜŞ

Bu coğrafyada yaşayan bizler; Laz, Gürcü, Hemşin, Pontos, Kürt, Arap, Rum, Ermeni, Boşnak, Tatar, Arap Alevi, Türkmen, Azeri, Zaza ,Yahudi, Pomak, Roman,Çingene, Çerkes, Süryani, Alevi, Ezidi ve tüm halklar, sınırsız, yasaksız, özgürce anadilimizde konuşmak, yazmak, üretmek, ana dillerimizde okullarda okumak ve geliştirmek ve her türlü tekçi, yasakçı, inkarcı, ırkçı ideoloji ve politikalara karşı kültürümüzü, kimliğimizi, inancımızı özgürce yaşamak istiyoruz.

Toprağın fıtratı

Cengiz Aktar
Genellemeler daima kolay fakat yanıltıcıdır. Erkeklerin tecavüzcü yaradılışı tabii ki buraya mahsus değil. Yine de bu toprağın fıtratını hatırlamak öğretici; bilhassa soykırımın yüzüncü yılında. Soykırım ve harp esnasında zaten korumasız olanlara tecavüz yaygın ve yoğundur. Halep’te 1922-1927 yıllarında hizmet vermiş Koruma Evi’ne, çoğu seks ve hizmet köleliğinden kaçarak sığınabilmiş bahtı kara 1484 Ermeni kadın, kız ve oğlan çocuğunun hikâyeleri Cenevre’de Cemiyet-i Akvam arşivinde bulunuyor. Danimarkalı misyoner Karen Jeppe’nin girişimiyle kurulan Ev’in kayıtlarından 600’ü şurada: (www.armenocide.de/armenocide/orphan-children.nsf!OpenDatabase) Hikâyeleri Dicle Akar sabırla Türkçeye çeviriyor.

Feriköy'de Yeni Bir Çocuk Korosu Kuruluyor

21 ՓԵՏՐՈՒԱՐԸ ՄԱՅՐԵՆԻ ԼԵԶՈՒԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՆ Է

Նոյեմբեր 1999 ի Իւնէսքօի Միացեալ Ազգերու Կրթական,Գիտական եւ Մշակութային յանձնախումբի որոշումին հիման վրայ,21Փետրուար 2000 թուականէն սկսեակ ամէն տարի աշխարհի չոչս ծագերուն կը նշուի' ազգերու մայենի լեզուի պահպանման,պաշտպանման եւ զարգացման նուիրուած <<Մայրենի Լեզուի Միջազգային Օր>> տօնը:

Mahkemenin Ermenilere ait dediği araziye devlet havaalanı yaptı

Batman Havaalanı da mahkemelik oldu.  ABD'de yaşayan Zuart Sudjian, kendisine miras kalan arazinin üzerine devlet tarafından Batman Havaalanı'nın inşa edildiğini belirterek mahkemeye başvurdu. Sudjian'ın Diyarbakır'daki arazilerinin üzerinde de Diyarbakır Havaalanı bulunuyor. Zuart Sudjian, aile kökeni Diyarbakır’a uzanan bir Ermeni. Diyarbakırlı Basmacıyan Ailesi’nin bir ferdi olan Sudjian, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşıyor.

Ermeni Propaganda Çalışmaları Yoğunlaşıyor

Prof.Haluk Selvi / info@tg.com.tr
Ermenistan, Türkiye’nin katılmadığı Eurovision 2015’te, 1915 olaylarının 100. yıldönümü atağı yapmaya hazırlanıyor. Ermenistan, Eurovision Şarkı Yarışması için “İnkâr Etme” adlı bir şarkı hazırladı. Şarkıyı 5 kıtadan özel olarak seçilmiş 5 Ermeni şarkıcı ile Ermenistan’dan bir şarkıcı seslendirecek, grubun adı “Genealogy” yani “Soyağacı”. Böylece dünyanın dört bir yanına dağılmış olan Ermenilerle Ermenistan arasında bir bağ kurulmasına ve Ermenilerin geçen yüzyılın başında çekmiş oldukları sıkıntıların ortaya konulmasına çalışılacak.

ABD Kongresnde Ermeni-Amerikan işbirliği değerlendirildi

19 Şubat’ta  ABD Kongresi Ermeni İşleri Komisyonu Başkanı Frank Pallone’un ofisi özel bir görüşme düzenledi. Görüşmede Ermenistan’ın Washington elçi yardımcısı Hraçya Taşçıyan, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) temsilcisi Robert Avetisyan, Washington Ermeni Davası Ofisi İcra Direktörü Aram Hamparian ve Amerika Ermeni Kongresi temsilcileri Daniel Kushakchian hazır bulundular.  Görüşmeye 60’ı aşkın Kongre üyesinin ofis temsilcileri katıldılar.

«Ermeni Soykırımı temasını nasıl öğretmeli» kitabının tanıtımı gerçekleştirildi

19 Şubat’ta Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsünde «Ermeni Soykırımı temasını nasıl öğretmeli» ve «Ermeni Soykırımı Teması Nasıl Aydınlatılmalı» rehber kitaplarının tanıtımı gerçekleştirildi. Kitaplar  Ermenistan Cumhurbaşkanlığı partnör kuruluşları Ermenistan Gençlik Fonunun ilan ettiği yarışma çerçevesinde ve «Prospektus» Bölgesel ve Siyasi Araştırmalar Merkezi çabalarıyla yayımlandı.

Ermenistan’la protokoller öldü mü?

Sami Kohen / skohen@milliyet.com.tr
Şimdi Sarkisyan’ın bunları geri çekmesi, Erivan’ın ve Ermeni diasporasının 24 Nisan’da girişeceği kampanyayla direkt ilintilidir. Bu Ermenistan’ın artık bu protokolleri “ölü” saydığı anlamına geliyor… Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün ifadesiyle, Türk tarafı kendisini bu protokollere “hâlâ bağlı” sayıyor. Ancak hükümetin protokolleri uygulamak için öne sürdüğü şartlardan vazgeçmek niyetinde olmadığı çok açık. Dolayısıyla, protokollerin şu anda bir “ölü kâğıt”tan başka bir değer taşımadığını söylemek yanlış olmaz... Türkiye’nin sınırların açılması ve diplomatik ilişkilerin kurulması konusunda ön şartlardaki ısrarının nedenini anlamak zor değil tabii. Azerbaycan’ın Türkiye için birçok bakımdan çok büyük önemi var. Ankara, kardeş ülkenin kalbini kıracak herhangi bir adım atmak istemez.

Sundays of Lent

eNewsletter of the Eastern Diocese
The period of Great Lent in the Armenian Church begins with the Monday following the Eve of Great Lent, and continues to the Saturday preceding Holy Week. Each Sunday during this period is named after a parable embodying some spiritual truth, and the Scriptural readings for each Sunday underscore the day's lesson.

MİLLET-İ MAHKUME’DEN KOD NUMARALI AZINLIK VATANDAŞILIĞINA

Yervant Özuzun
Bir ülkede kimliğimizi, aidiyetimizi belirleyen unsurlar nelerdir?
Genetik değerlerimiz ya da inançlarımız mıdır? Siyasi, coğrafi,  kültürel birliktelik ya da anayasal yurttaşlık mıdır? Sizleri bilemiyorum. Ama biz Rumlar, Ermeniler, Yahudiler kimliğimizi biliyoruz. Ayrı bir kategorideyiz.
Temel belge olan Lozan’a göre ve ülkemizin mevzuatına göre biz “azınlıklarız”, “azınlık vatandaşlarımız” deniyor bizlere.
Bizimle ilgili her şey ‘azınlık’ sözcüğüyle tanımlanır: Azınlık okulları vakıfları var. Azınlık mülkleri, yasaları, yönetmelikleri var. Ve şimdilerde, siyasilerimizin “azınlık temsilcileriyle” yemekleri var. 1960’dan bu yana azınlıklarla ilgili her konuda söz söyleyen, kararları dikkate alınan “Azınlık Tali Komisyonu” vardı. Şimdilerde ise “Azınlık Sorunlarını Değerlendirme Kurulu” var.
Sözlüklere göre azınlık sözcüğü “sayıca az olanlar”dır. Bizler o tanımın ötesindeyiz. Yani ‘ötekileriz’

Bir trajedi olarak Perinçek davası

Taner Akçam
Perinçek ve Türk Hükümeti’nin AİHM’deki Perinçek davasını Türkiye’de pazarlayış tarzları ile mahkemede izledikleri savunma stratejisi arasında büyük bir uçurum var. Bu uçurumdan hareketle, AİHM davasını bir komedi olarak yazmıştım. Oysa aynı dava, benim gibi Hrant’ın öldürülmesiyle sarsılmış insanlar için bir trajedi olarak yazılmalıdır. Perinçek, Ermenilere yönelik ırkçı kin ve nefret yaymak amacıyla kurulan ve bu doğrultuda faaliyetlerde bulunan Talat Paşa Komitesi’nin kurucusudur. Komite, Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz’lerle beraber, sadece ırkçı ve nefret söylemini yaymakla kalmadı, Hrant Dink cinayetine yol açan siyasi faaliyetler yürüttü.

Belgeler Dersim Katliamının Önceden Planlandığını Kanıtlıyor

 “Reform ve Islah hareketi” adı altında 1937-1938’deki Dersim Katliamı hazırlıklarının 1932-1934 yılları arasında yapıldığı ortaya çıktı. Türkiye Büyük Millet Meclisi arşivlerinde çıkan belgelerde, Dersim halkına yönelik katliam provaları, bölgeye konumlandıran muhacirlere silah dağıtımı ve ‘vur emri’ de bulunuyor.

Tigran Sarkisyan, Washington’da Ezidilerle buluştu

Ermenistan’ın Washington büyükelçisi Tigran Sarkisyan 18 Şubat’ta  çalışma ziyareti çerçevesinde ABD’de bulunan  «Media-Shangal» Ezidi Ulusal Konseyi Başkanı Amo Sharoyan ve Amerikan Ezidileri Merkezi kurucusu Dakhil Shamo’yu kabul etti.

Nisan 2015’te tüm Erivan otelleri rezerv edilmiş durumda

«Oliver Group» kurucusu Haraç Hakobyan, ″Sahip olduğum bilgilere göre 24 Nisan anma etkinliklerine katılmak üzere, ekseriyetle Diasporadan olmak üzere Ermenistan’ı 200.000 civarı insan ziyaret edecek. Kent onları kabule hazır. Bir buçuk ay müddetle Erivan otelleri ve kiraya verilen konutlar yoğun olacak. Eğer daha az insan ziyaret ederse, 100.000 kişi bile olsa, her halukarda Erivan ve tüm yurtta hizmet sektörü üzerinde etkisi görünür olur″ dedi.

Kurtuluş'un Çocukları

Tuğçe Erçetin
Üç yakın arkadaş, birbirlerine kenetlenen, birbirlerine bir ağacın üstünde çeyrek ekmek içinde kaşar ve salam yiyerek iç dünyalarını saatlerce anlatan, arada kıkırdayan, ailelerini çekiştiren üç yakın dost onlar. 1960-70'li yıllar arasında sadece kendi aralarında paylaşmışlar her şeyi, kimseyi dahil etmemişler, dahil de edilmemişler; Gönül (annem), Nuvart ve Lucy. En çok takıldıkları yer Kurtuluş Bilezikçi sokak ve son durak, Gönül her gün okuldan sonra Pangaltı'dan çıkıp oraya gidermiş onlarla olmak için.

Կլենտէյլի Հայ Դատի Յանձնախումբին Ընտրական Յանձնարարութիւնները

ԿԼԵՆՏԷՅԼ.- Կլենտէյլի Հայ Դատի յանձնախումբը հաղորդագրութեամբ մը կը տեղեկացնէ, թէ Ապրիլ 7ին կայանալիք քաղաքապետական խորհուրդի ընտրութիւններուն, որոշած է նեցուկ կանգնիլ Փաուլա Տիվայնին եւ Վարդան Կարապետեանին, իսկ Կլենտէյլի Համայնքային քոլեճի հոգաբարձական կազմի ընտրութեանց՝ դոկտ. Վահէ Փիրումեանին ու Թոնի Թարթակլիային։ 
(Ձախէն աջ`Փաուլա Տիվայն, Վարդան Կարապետեան, Դոկտ. Վահէ Փիրումեան, Թոնի Թարթակլիա)

Patriğin Emaneti "Haçı" 11 Yıl Sonra Teslim Etti

Tolga Albay
Fener Rum Patriği Bartholomeos'un restore edilmeden yıllar önce Şirince'deki Aziz Dimitrios Kilisesi'ne ait yıkıntılar arasında bularak bir esnafa emanet ettiği tarihi haç, babasının vasiyetini yerine getiren oğlu tarafından 11 yıl sonra teslim edildi. Selçuk'un turistik merkezlerinden Şirince, dinler arasındaki hoşgörüyü anlatan ilginç bir olaya sahne oldu. Fener Rum Patriği Bartholomeos'un restore edilmeden yıllar önce Aziz Dimitrios Kilisesi'ne ait yıkıntılar arasında bularak bir esnafa emanet ettiği tarihi haçı, babasının vasiyetini yerine getiren oğlu tarafından 11 yıl sonra teslim edildi.

Dışişleri: Türkiye konusunda farklı adımlar atma olanağına sahibiz

Ermenistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Şavarş Koçaryan, ″İmzaları tamamıyla iptal edebiliriz, onaylayabiliriz de; yani her şey önümüzdeki süreçteki gelişmelere, gelişmelerin nasıl olacağına, Türkiye’nin tutumunun nasıl olacağına, değişip, değişmeyeceğine ve eğer değişirse hangi yönde değişeceğine bağlı. Öyle ki, farklı yönde adımlara sahibiz″ dedi. Dışişleri Bakan yardımcısı şu anda en önemli olanın, verili durumda futbol terminolojisiyle ifade edildiğinde, top onların sahasında ve ilgili devletlerin, uluslararası toplumun Türkiye’den adım atmasını bekleyeceği aşikardır.

AB Elçisi: 24 Nisan, Ermenistan ve Türkiye ilişkilerinin testi olacak

AB, Ermenistan ve Türkiye ilişkilerinin tesisine destek olmaya devam edecek.  Beyanat AB Ermenistan Delegasyonu Başkanı Traian Hristea’dan geldi. Hristea ″Taraflara, Protokollerin Ermenistan Parlamentosundan geri çekilmesi kararına karşın, ilişkilerin önkoşulsuz tesisi sürecine sadık kalmaları çağrısında bulunuyoruz″ dedi.

«Ermeni Evi-Ermeni Köyü» projesi başlıyor

Ermenistan İmar Bakanlığı ve Ermenistan Ulusal Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi işbirliği çerçevesinde 2015’te «Ermeni Evi-Ermeni Köyü» geçici adını taşıyan proje RF emektar inşaatçı, «Monarkh» firması sahibi Sergey Hambartsumyan’ın desteğinde başlıyor.

Fransız Tarihçi Raymon Kevorkyan'ın ''Ermeni Soykırımı'' Adlı Kitabı Moskova'da Çıktı!

Fransız tarihçi, Sorbon Üniversitesi Felsefe doktoru, Fransız Jeopolitik Enstitüsü onursal araştırma müdürü, Raymon Kevorkyan, Moskova'da ''Ermeni Soykırımı'' adlı kitabını tanıttı. Ünlü profesörün gelişini ''Ermeni Araştırmaları Merkezi'' organize etti. Fransız tarihçi, Sorbon Üniversitesi Felsefe doktoru, Fransız Jeopolitik Enstitüsü onursal araştırma müdürü, Raymon Kevorkyan, Moskova'da ''Ermeni Soykırımı'' adlı kitabını tanıttı. Ünlü profesörün gelişini ''Ermeni Araştırmaları Merkezi'' organize etti.

Document Reflects CUP’s Deportation Policy

By Ari Sekeryan - Special for the Armenian Weekly
Sait Molla was a lawyer, member of the Turkish Council of State, and founder of the Anglophile Society (Ingiliz Muhipleri Cemiyeti). In 1918, he began to publish a daily paper in Istanbul called Türkçe İstanbul. On March 25, 1919, the newspaper published what it claimed was the Letter of Instruction from the head office of the Committee of Union and Progress (CUP) to the Special Organization (Teşkilat-ı Mahsusa) units as the deportation of Armenians during the genocide began.

Mahçupyan: Danışmanlık kararını 3 dakika içinde verdim

Adil Hafıza İnisiyatifi'ne açıklamalarda bulunan Başbakan Başdanışmanı ve gazeteci yazar Etyen Mahçupyan, başdanışmanlık sürecini, 1915 olaylarının 100. yılı münasebetiyle yaşanacak muhtemel gelişmeleri, 24 Nisan'da gerçekleşecek Çanakkale kutlamalarının ne ifade ettiğini, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu… Sokaktaki Ermeni, son 10 senenin Cumhuriyet tarihinde olmadığını, ve böyle bir dönemi yaşamadığını kabul ediyor. Şimdi yaşıyor ve takdir ediyor. O yüzden de Agos giderek daha az bir Ermeni gazetesi artık. Bence daha çok sol görüşlü laik- aydın gazetesi. Onun için Ermenileri temsil etme yeteneği de asgari seviyeye inmiş durumda. Ama öyle düşünen bir kesim var ve onlar da var olacak. Bu yüzden onların da bir sesinin var olması lazım.

100 Yıllık Yüzleşme Toplantısı

Tarih: 20 Şubat; Saat :19.00 - 20.00
Mekan: Leyla Teras. İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No 6, Beyoğlu (4. kat), İstanbul, Türkiye.
Ermeni soykırımı’nın 100’üncü yılında gerçekleştirilecek kampanya ve faaliyetlere ilişkin haftalık örgütlenme ve bilgilendirme toplantısı. toplantılarımız ilgi duyan herkese açıktır.
DurDe Platformu

What Happens After Genocide?

2015 marks the 100th anniversary of the beginning of the Ottoman government’s systematic annihilation of its Armenian population. This state violence came to be characterized as ‘genocide’ when the term was coined several decades later, and the Armenian experience was used as a justification for the need for such a term. Both the event itself, as well as the ways in which it is depicted and named, are the topic of many conferences, books, exhibits and other events around the world this year. Among them, there is the just- published book, Great Catastrophe: Armenians And Turks In The Shadow Of Genocide. The author, Tom de Waal, will be the guest of the USC Institute of Armenian Studies at a lunchtime conversation to be held on Monday, February 23, 2015, at 12 noon at the USC Ground Zero Coffeehouse. 

Ermenistan Eurovision'dan diskalifiye edilebilir!

Ermenistan'ın projesi: Dünyanın her bir yanında yer alan 6 Ermeni kökenli şarkıcının "Don't Deny(İnkar Etme)" adlı şarkıyı söylemesiyle gerçekleşecek. Bu yıl sözde Ermeni soykırımının 100. yıldönümü olması sebebiyle Ermenistan'ın Türk milletine karşı ağır sözler içeren bir şarkıyla katılması bekleniyordu. Fakat EBU kurallarında politik şarkıların yarışmaya katılmaması ile ilgili kuralın varlığı bir sorun değildi. Ermenistan'ın "Don't Deny" adlı şarkıyla yarışmaya katılma kararı alması ve EBU'nun buna sessiz kalması özellikle Türk yarışma takipçileri tarafından büyük ilgi çekti.

AİHM Türkiye’nin Zorunlu Din Dersi İtirazını Reddetti

Hükümetin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılmasını isteyen kararına yaptığı itiraz reddedildi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti, AİHM’in 16 Eylül 2014’te aldığı karara 18 Aralık 2014'te itiraz etmiş ve davanın mahkeme tarafından esastan yeniden görülmesini istemişti.

Osmanlı İmparatorluğu'nda Diyarbakır Ermenileri

Kasım Ertaş - Rağbet yayınları
Anadolu coğrafyasının kadim milletlerinden olan Ermenilerin, sosyo-kültürel hayatları hakkında çok az bilgi var elimizde. Bu bilgi noksanlığı, Diyarbakır Ermenileri için de geçerlidir. Hâlbuki Osmanlı’nın Diyarbakır vilayeti,barındırdığı dini grupların çeşitliliği ve kültürel zenginliğiyle Osmanlı dünyasını bütün boyutlarıyla resmediyordu.İmparatorluğun adeta küçültülmüş bir hali olan Diyarbakır, Anadolu Ermenilerinin nüfus bakımından en yoğun olduğu ve ‘Vilâyât-ı Sitte’ olarak isimlendirilen altı vilayetten biridir.

Türk-Rus ilişkileri Ermenileri rahatsız etti

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 2009’da imzalanan Ermenistan-Türkiye protokollerinin ulusal meclisten geri çekilmesine karar verdi… Kafkas Strateji Merkezi Başkanı, Ermeni uzmanı Dr. Hasan Oktay, Ermenistan’ın bu adımı atmasının görünen sebebinin, 2015 Nisan ayında 100. yıldönümü anılacak olan 1915 olaylarıyla ilgili Ermenilere motivasyon sağlamak olduğunu söyledi… Kafkassam Başkanı, Ermenileri bu tür sert adımlar atmaya sevk eden asıl sebebin ise Türkiye-Rusya ilişkilerinin son yıllardaki gelişimi olduğuna dikkat çekti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki dostlukla ivme kazanan iki ülke ilişkilerinin, Ermenistan’ı çok rahatsız ettiğini kaydetti…“İki büyük ülke arasındaki iyi ilişkiler, öncelikle Azerbaycan-Ermenistan sorununda Azerbaycan lehine bir durumu oluşturacaktır. Ardından da Rusya’nın diğer Türk devletlerine ve Müslüman-Türk halklara olan bakışının olumlu yönde değişmesi gelecektir” değerlendirmesini yaptı.

Ağrı DağıErmenistan, Türkiye protokollerini neden geri çekti?

Yuriy Mavaşev
Öncelikle hatırlatmak gerekir ki, protokoller reddedilmemiştir henüz, sadece geri çekildi. Sarkisyan protokolleri neden daha önce çekmedi de, şimdi çekti sorusu önemli bu noktada. Sarkisyan’ın protokolleri çekme nedenini daha çok Ermenistan iç politikası ve kamuoyu ile ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum: Özellikle Ermenistan’da son dönemde iç politikada Müreffeh Partisi Başkanı Tsarukyan ile Sarkisyan arasındaki çekişme arttı. Sarkisyan bu bağlamda Ermeni kamuoyunu kendi yanına çekmek ve aynı zamanda Taşnakları kazanmak istemiş olabilir. Öte yandan Sarkisyan’ın protokolleri geri çekmesindeki nedenlerden biri de, Ermeni soykırım iddialarının 100. yılı olan 24 Nisan 2015 tarihi yaklaşırken Türkiye’ye baskı yapmak olabilir.

Schedule For Feb. 21 Innovate Armenia

The USC Institute of Armenian Studies is proud to host INNOVATE ARMENIA, an all-day event on the USC campus.

IŞİD, Müslümanlık ve Arap Petrolleri

Nurettin Değirmenci
 “İnsanın asıl karakteri, eline güç geçtiğinde ortaya çıkar” Abraham Lincoln
Islamic-state-dabiq-magazine-issue 7 (Dabiq) yayınlandı. Bu dergiden bazı resim ve alıntılara göz atalım. Kafese konup yakılan Ürdünlü pilotun yanık resimleri gözüküyor.  Ürdünlü pilotun kafeste yakılmasına dini gerekçeler olarak, IŞİD: “Bu nedenle, kim size saldırırsa siz de ona, yaptığı saldırının aynısıyla saldırın…” Bakara-194 “Ve eğer ceza ile karşılık verecek olursanız, ancak size uygulanan cezanın eşdeğeri ile karşılık veriniz.” 16-126. El-Buhari ve Müslim’den bir hadis alıntılıyor, “Peygamber, Uranilerin gözlerini kızgın demirle oydu” diyor. (Uraniler, Müslümanlığın ortaya çıktığı devirlerde Arap Yarımadasında yaşayan bir kabileydi.

Daima düşünce ve ifade özgürlüğü

Ragıp Zarakolu
 Bu kez de Kopenhag’da bir Sinagog ve Cafe’ye saldırı... Yine hedef bir karikatürist: İsveçli Lars Vilks. Paris’teki Charlie Hebdo  katliamdan sonra… Yine ifade özgürlüğünün sınırları tartışması.
Ve Sinagog’un, Hz. Muhammed’in karikatüristleri birlikte hedef seçilmesi.Bizdeki siyasal İslamcılar, bu tür saldırıları eleştirme yerine, İslamofobiden bahsederek, bir anlamda bu saldırıları dolaylı biçimde onaylamış oluyorlar. Elbette, inançlara, kimliklere saygı, elbette nefret söylemine karşı duruş! Peki sınır nerede? Eleştiri ile, insanlığın komik hallerini yansıtmak ile hakaretin, aşağılamanın sınırı nerede? Doğu Perinçek’in İsviçre’ye gidip, Ermeni soykırımı yoktur demesi, ifade özgürlüğü mü yoksa, insanlığa karşı işlenmiş suçları onaylamak, meşru göstermeye çalışmak mı?

Teksas Eyalet Meclisi’nde Hocalı Katliamı Tasarısı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
ABD’nin Teksas Eyaleti Temsilciler Meclisi Üyesi Jin Wu, Hocalı Katliamı’nın 23. yıl dönümü vesilesiyle meclise Hocalı’da yaşanan trajediyi kınayan ve katliamın kurbanlarını anan bir karar tasarısı sundu.

“İran’da, bir Müslüman’ın Gayrimüslim’e saygısızlık yaptığı görülmemiştir”

İmam Hamanei; Batı’da yaşayan Müslümanların durumunu hatırlatarak, mesele neden bu ülkelerde yaşayan bir çok Müslüman’ın gereken hak ve özgürlüğe sahip olmaması değil, konu şu ki bu Müslümanların neden can güvenliği yok? Asıl mesele budur.

'Irkçılık demokrasi değildir'

Kadıköy'de 22 Şubat'ta yapılacak "Ermeni terörüne lanet mitingi"ne karşı aralarında HDK'nin de olduğu bileşenler Irkçılığa Geçit Yok İnisiyatifi'ni kurdu… Irkçılığa Geçit Yok İnisiyatif'inden Özdeş Özbay, konuya ilişkin ETHA'ya konuştu. Özbay, ırkçı miting için Ermeni veya Rum kiliselerinin seçilmesinin bilinçli olarak yapıldığını söyledi...Irçı mitinge karşı imza kampanyası da başlattıklarını kaydeden Özbay, "Irkçı mitingin yapılmamasını istiyoruz. Kadıköy yakın bir zamanda mitinglere yasaklandı. En son Aleviler haklarını kazandı ve Kadıköy miting alanını özgürleştirdiler. Ama ırkçıların bundan faydalanmasını istemiyoruz. Irkçılık demokrasi hakkı değildir. Burada azınlık durumuna düşürülen Rum ve Ermenilere yönelik bir nefret söylemi vardır" dedi.

Samatya'da Ermeni asıllı kadının öldürülmesi davası

Duruşmada söz alan Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin ise olay sonrasında polisin kendilerine failin arka odalara girmediğini söylediğini öne sürerek, "Rapor, bizim olayda başka kişilerin de olduğu iddiamızı doğruladı'' dedi. Keskin, polisin delilleri gerektiği gibi toplamadığını savunarak, ''Bu bir suçtur ve suç duyurusunda bulunacağız. Mahkemenin de gerekli ihbarı yapmasını istiyoruz. Ayrıca sanık doğru söylememektedir" diye konuştu. Keskin, ayrıca diğer vücut izinin kime ait olduğunun tespit edilmesini istedi. Mahkeme heyeti, diğer izin kime ait olduğunun tespiti için emniyet ve jandarmaya yazı yazılmasına hükmetti. Heyet, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi. 

PARAGENTAN (Karnaval) ve BÜYÜK PERHİZ

Dr.med. Sarkis Adam
Ermeni dünyasında, Paregentan (Karnaval) kelimesinin anlamı, sınırlanmamış mutlu, coşkulu ve iyi yaşam demektir. Kutsal Diriliş Yortusunun hazırlık dönemi Büyük Perhiz/Oruç öncesi arife günüdür. Ermeni kilisesinde bir dizi Perhiz/Oruç öncesi Paregentan'lar (Hoş Yaşam) vardır. Örneğin Vartavar Perhizi/Oruç öncesi Paregentan, Meryem Ana Yortu perhizi/oruç öncesi, Kutsal Haç Yortusu perhizi/oruç öncesi, Aziz Kirkor Lusavoriç Yortusu perhizi/oruç öncesi Paregentan'lar ve daha birkaçları gibi. Ermeni halkı, bu paregentanlardan (hoş yaşam) en çok, Ermenicede Pun Paregentan (gerçek hoş yaşam),batı dillerinde ise Karnaval denilen paregentanı içleştirmiştir.

Türk Ve Ermeni Müziği Aynı Sahnede

Klarnet sanatçısı Serkan Çağrı ile Diyarbakırlı bir aileden doğma Ermeni  asıllı dünyaca ünlü besteci ve Ud sanatçısı  Ara Dinkjian aynı sahnede buluşuyor. İki başarılı müzik adamı “Anatolian Secret” (Anadolu’nun Sırrı) adli konser projelerini 21 Şubat’ta ilk kez CRR sahnesinde müzikseverlerin beğenisine sunuyor.

Gürcistan parlamentosu başkanı Tsitsernakaberd Kompleksini ziyaret etti

Ermenistan’a resmi ziyarette bulunan Gürcistan Parlanmentosu Bşk. Davit Usupashvili ve beraberindeki heyet, Ermenistan Meclis Bşk. Yard. Hermine Naghdalyan, Meclis Ermeni-Gürcü Parlamentolararası Komisyon üyesi Vladimir Badalyan refakatinde Tsitsernakaberd Ermeni Soykırımı Anıt Kompleksini ziyaret etti.

Dzhabarov: Ermenistan ve Türkiye protokolünün çekilmesi ilişkileri kötüleştirmeyecek

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Dzhabarov, "Ermenistan ve Türkiye protokolünün çekilmesi ilişkileri kötüleştirmeyecek" dedi. Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Dzhabarov, Ermenistan'ın 2009'da imzalanan ve Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini öngören protokolün parlamentodan çekilmesi kararının 2 ülkenin ilişkilerinin kötüye gideceği anlamına gelmediğini, Erivan'ın görüşme süreci çerçevesinde Ankara'dan karşı bir adım beklediğini bildirdi.

Ermeni ve Süryaniler için de oruç etkinliği yapılacak mı?

Barış Avşar - baris.avsar@radikal.com.tr
Bakırköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvuran Ermeni vatandaş Arev Cebeci, Ermenilerin Paskalya'ya kadar devam eden oruçlarının başladığını belirterek Müslümanlar için yapılan etkinliklerin Ermeni ve Süryaniler için de yapılıp yapılmayacağını ordu. İstanbul ’da Ermeni vatandaştan iftar çadırı başvurusu!

Vomank-Suren Asaduryan


Yanlış ve talihsiz bir adım

Ermenistan, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin normalleşmesine yönelik 10 Ekim 2009’da dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermeni mevkidaşı Eduard Nalbandyan’ın imzaladığı protokolü çekti. Hürriyet’e konuşan Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin ilk değerlendirmeleri “Yanlış ve talihsiz bir adım. Bunlar samimiyetten uzak yaklaşımlar” oldu.

‘Katliam iddiası yalan’

‘Katliam iddiası yalan’ Al Jazeera Türk, Suriye'de muhaliflerle rejim güçlerinin çatıştığı Türkiye sınırındaki Keseb kasabasına girdi, muhaliflerin katliam yaptıkları iddia edilen kasabadaki Ermenilerle konuştu. Çatışmalara rağmen Keseb’den ayrılmayan 70 yaşındaki Ermeni çiftçi Corç Kürtmisyan, Keseb’in Düzağaç Mahallesi'nden. Kasabada rejim güçleri ile muhalifler arasında çıkan çatışmalardan sonra Ermenilerin Esed güçleriyle Lazkiye’ye çekildiklerini, kendisinin ise köyde kalmayı tercih ettiğini anlatıyor. Kürtmisyan muhaliflerin Ermenileri katlettiği iddiaları için “Burada yaşayan biziz, öyle bir yalanı da söyleyemeyiz” diyor.

Adult Dance – Exercise Classes (OIA MEKHITARIAN)


Serj Sarkisyan, Ermeni-Türk Protokollerini Meclis’ten çekiyor

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Meclis Başkanı Galust Sahakyan’a bir mektupla başvurarak, Ermeni-Türk Protokollerinin Meclis’ten çekilmesine dair kararını bildirdi.

Sarkis: Babam tamamen sustu, annesinin adını anmadan gitti

Cem Erciyes - cem.erciyes@radikal.com.tr / 
Venedik Bienali'nde Türkiye'yi temsil edecek Sarkis: "Bu kilitlenmiş şeyin açılması, nefes alması lazım. Burada bir asırlık bir sıkışmışlık var. Bunun sanat diliyle açılması lazım. Türkiye'nin daimi pavyonunun 2015'de açılması ve o yıl benim çağrılmış olmam, ben bunu tarihi bir durum olarak görüyorum. Sonuçta bunu yeşertmemiz gerektiğini hissettim ben. Bunu pozitif bir duruma getirmemiz gerek."

Maritsa Küçük Davası Bu Gün

Hrant Kasparyan
İstanbul’un Samatya ilçesinde bir dizi yaşlı Ermeni kadına yapılan ve ağır şiddet uygulanan saldırıların birinde hayatını kaybeden Maritsa Küçük’ün öldürülmesine ilişkin davanın 13’üncü duruşması, 17 Şubat 2015 Salı günü Çağlayan Adliyesi, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İttihat ve Terakki ile başlayan anlayış devam ediyor

'Azınlık Hakları, Türkiye'de Kürtlerin anayasal sistemdeki yerleri' konulu panelde konuşan İsmail Beşikçi, İttihat ve Terakki ile başlayan Cumhuriyet ile devam eden süreçte yönetimlerin değiştiğini ancak bugüne kadar sürdürülen tekçi anlayışın temsilcileri olan Doktor Nâzım, Doktor Bahattin Şakir ve Ziya Gökalp isimlerinin hiç değişmediğini vurguladı… Türklerden oluşan Osmanlı’yı yeniden kurma fikrinin başladığını dile getiren Beşikçi, bunun gerçekleştirilmesinin önünde Ege ve Karadeniz’de Rumlar, Anadolu’da Ermeniler ve Aleviler olduğunu ve Osmanlı’nın bunlardan ikisi olan Ermeniler ve Rumları İki Dünya Savaşı’nda hallettiğini söyledi.

2015 : Focus on reparations for the Armenian Genocide

Raffi Kalfayan
2015 is a year of opportunities for the Armenian cause, but also that of many dangers for the domestic and foreign policies of Armenia. At a time when taking steps on the front of the Armenian cause require a trans-national Armenian consensus, the Diaspora’s high expectations are rather dashed by the absence of programming and lack of visibility of the actions undertaken whether by the Armenian State, the main political organizations in the Diaspora, but also by the united Genocide Centennial Committee. This is no surprise, though. For the last two years now, voices have been rising throughout the Diaspora to blame the absence of leadership, the inertia and the stalling of goodwill efforts.

Ankara Palas’ta Başbakan’la bir Yeni Türkiye buluşması

Markar Esayan
Tarihi Ankara Palas Oteli’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu farklı dinlere mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uzun bir yemekte bir araya geldi. Ermeni, Rum, Yahudi, Süryani, Bulgar, Keldani cemaatlerine mensup çeşitli dernek ve vakıf yöneticisi, sanatçılar ve gazeteciler Başbakan Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ile verimli bir görüşme gerçekleştirdi… Katılımcı temsilcilerin tamamı, bu değişimden ne kadar memnun olduklarını ifade ettiler. Değişim siyah ve beyaz arasındaki fark kadar keskindi çünkü. Ama en önemlisi, bu değişimin gönüllü gerçekleşiyor olması. “Zaten olması gerekenler oluyor” diye durumu ve durumu yaratan aktörün çabalarını değersizleştirmek ahlaki bir düşkünlük olur. 36 Beyannamesi ile vakıfların mallarına el koyma uygulamasını kaldıran, malların iadesini sağlayan Vakıflar Yasası’ndaki değişikliği “Agop’un mallarının derdine düştünüz” diye engellemeye çalışan, bununla da yetinmeyip yasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi’ne götüren bir CHP, hala bu ülkede taş gibi yerinde dururken hele...

Türkiye Solunda Neler Oluyor?

Yıldız Yazıcıoğlu
Eski adıyla İşçi Partisi Genel Sekreteri, şimdiki Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi Serhan Bolluk da, Amerika’nın Sesi’ne açıklamalarda bulundu. Solda bölünme endişesine karşı çıkan Bolluk, “Vatan Partisi’nde bölünme yok. Vatan Partisi hali hazırda birleştiriyor. Vatan Partisi’ni milliyetçilerin, halkçıların ve sosyalistlerin partisi olarak tanımlıyoruz. Şimdi o büyük birleşme gerçekleşiyor. Dolayısıyla ne sol ne sağ diye bir şey yok. Türkiye’nin milliyetçilerin, halkçıların ve sosyalistleri, Türkiye’nin o birikimi Vatan Partisi’nde birleşiyor. Oyları bölüyorlar doğru, oyları bölmesinler” dedi. (Parti dediğin böyle olur. Hadi bakalım inkar karşıtı aslanlar adres belli oldu. HYETERT)

Kırk Kilise imiş!

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun açıklaması, Kırklareli'nin eski adı 'Kırk Kilise'dir. Restorasyon için proje çalışmalarına başladık. Bu tür çalışmalara önem veriyoruz. Kentimizde 8 kilise kalıntısına ulaştık. 6 tanesinin üzerine yeni binalar yapılmış. 2 tanesi restorasyona uygun biçimde duruyor. İki kiliseyle ilgili Yunanistan ve Bulgaristan yetkilileriyle görüşmelerimiz sürüyor. Kiliselerin bu iki ülkedeki bilgi ve fotoğraflarına ulaşmaya çalışıyoruz. İki kiliseyi de aslına uygun şekilde restore edip hizmete açmayı hedefliyoruz."

IŞİD, 21 Mısırlı Hristiyan rehineyi 'öldürdü'

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Libya'da kaçırdığı 21 Mısırlı Hristiyan'ın öldürüldüğünü gösteren bir video yayınladı. IŞİD'le müttefik olduklarını belirten Libyalı cihatçıların sosyal medyada paylaştığı videoda turuncu mahkûm kıyafeti giyen rehinelerin kafaları kesilerek idam edildiği görülüyor. Kıpti Hristiyan olan Mısırlı işçiler, Libya'nın doğusunda İslamcı grupların kontrolündeki Sirte'de kaçırılmıştı. Videonun yayınlanmasının ardından Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi, ülke de 7 gün yas ilan etti.

2015 neyin yüzüncü yılıydı?

Aydemir Güler
En az iki yüzüncü yıldönümündeyiz. Ermeni soykırımı veya tehciri veya büyük felaket, Medz Yeğern, biri. Diğeri de Çanakkale savaşı... Erdoğan Anzak günü törenlerine Ermenistan devlet başkanını davet ederek cinliğini gösterdi. AKP iktidarı bu aralar fazla uluslararası şov yapma olanağına sahip görünmüyor. “Biz çağırdık, o gelmedi.” Bu mesajın nasıl bir propaganda değeri olduğunu bilemiyorum... Cumhurbaşkanı “geçerken” Ermenilere gol attığını zannededursun, asıl ilginç olan resmi devlet kampanyasının flaş taşıyıcısı olarak Doğu Perinçek'in misyon üstlenmesiydi. Avrupa mahkemelerinde kavga verebilsin diye yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasının bu anlama geldiğini saptamak durumundayız. Hükümetin doğrudan devreye girdiğinde zerre inandırıcılığı olamayan bu konuda, Perinçek'in daha etkili olacağı nereden çıktı, onu da anlayamadık. Bunlar havaya sıkılmış kurşunlardır ve artık Türk milliyetçiliğinin elinden daha fazlası gelmemektedir. Konu, doğası gereği Türkçü bir dille yanıtlanabilir bir içeriğe sahip. Bunu şeriatçı, ümmetçi ve zaten Batıda artık horlanan AKP yapamıyor ve ilginç bir yedek oyuncuyu sahaya sürmüş bulunuyor.

21. yy. soykırım politikaları: Ajanlaştırma, fuhuş, uyuşturucu...

Zerdeşt Pirhat
Kapitalist sistem içinde eritemediği toplumları 21. yüzyılın soykırım politikaları ile yok etmeye çalışıyor. Hedef kitlesinde gençler var. Günümüzde kapitalist sisteme karşı ayakta durabilecek olan tek güç gençlik var. Yıllar geçtikçe kapitalist sistemin soykırım argümanları da değişti değişiyor. Sosyal medyanın günümüzde gelişmesi ile birlikte gençlik üzerine asimile politikaları da hız kazandı. Gençliğin kendi toplumuna karşı bir görevi olduğunu unutturma politikasıdır. Geleceğin değil an’ın hesapları peşinde koşması için argümanlar kullanıldı, argümanlar yaratıldı. Yarına ve geleceğe dair kaygısı olmayan sorumluluktan kaçan bir gençlik yetiştirilmeye, var edilmeye çalışılıyor.

'1915’e soykırım dersek, Holokost’a ne diyeceğiz?'

Musevi Cemaati’nin İstanbul’da haftalık olarak yayımladığı Şalom’un Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas, Türkiye’de yaşayan Yahudilerin politik meselelere bakışını Ladino dilinde “Hükümetin işlerine biz karışmayız” anlamına gelen bir deyişe atıfla yorumladı… 1915 olaylarının bir soykırım olarak tanının tanınmamasına ilişkin, Holokost ile 1915’i karşılaştıran Molinas, "1915 bir soykırım olarak nitelendirilse bile, soykırım kelimesinin kullanılması sanki Holokost gibi büyük bir soykırımın anlamını hafifletebilir. 1915’teki her şeyi topladığınızda, bu bir soykırımdır. Ama ben yine de, 1915 olayları için soykırım kelimesini kullanmaktan imtina ediyorum. Çünkü 1915’e soykırım dersek, Holokost’a ne diyeceğiz? “ şeklinde konuştu. (Doğrusu hem soykırımdır deyip, hem de soykırım demeyelim demek çok etik (!) bir tutum. HYETERT)

The Middle East That Might Have Been Nearly a century ago, two Americans led a quixotic mission to get the region’s borders right.

Nick Danforth
In 1919, President Woodrow Wilson dispatched a theologian named Henry King and a plumbing-parts magnate named Charles Crane to sort out the Middle East. Amid the collapse of the Ottoman Empire following World War I, the region’s political future was uncertain, and the two men seemed to provide the necessary combination of business acumen and biblical knowledge. King and Crane’s quest was to find out how the region’s residents wanted to be governed. It would be a major test of Wilson’s belief in national self-determination: the idea that every people should get its own state with clearly defined borders.

Ama Çanakkale 18 Mart

Mustafa Yıldırım 
 Her yıl 18 Mart'ta kutlanılan Çanakkale Zaferi, bu yıl 24 Nisan'da kutlanılacağı kararlaştırıldı. Çanakkale zaferinin yüzüncü yılının 24 Nisan'da kutlanmasına saygın dünya devletleri ve Ermenistan başta olmak üzere komşu devletler davet edildi. 24 Nisan, Ermeni Katliamının anılma tarihidir; bu yıl ki 24 Nisan'da Ermeni Katliamının yüzüncü yılı... Şimdi bir soru soralım: 24 Nisan 1915'te acı bir olay yaşayan Ermeni halkının devletini, 24 Nisan 2015'te Çanakkale Zaferi kutlamaları için davet etmek, âdetâ sövmek değil midir?

An Evening with Umit Kurt – Գիշեր մը Իւմիդ Գուրդի հետ

An Evening with Umit Kurt – Գիշեր մը Իւմիդ Գուրդի հետ
When:  February 17, 2015 @ 8:30 PM
Where: OIA Center 19726 Sherman Way Winnetka,CA 91306 USA           
Categories: Cultural Committee News
Վաւերագրական Տեսաժապաւէնի ցուցադրութիւն
My Father’s Ayntap

Türkiye’nin İç Kasabalarındaki Ermenilerin Zoraki Göçü Palu Çemişgezek Ve Beşiri Örnekleri (1929-1930)

1929 yılının sonbaharında,  Türkiye’nin iç kasabalarında kalan Ermenilerin bir kısmı zorunlu göçe tabi tutuluyordu, 1915-1922 yıllarında başladıkları planı sürdürüyorlardı. Palu çevresinde yaşayan 25 Ermeni aile şöyle anlatıyordu, “7 Kasım’da tarlalarımızda çalıştığımız esnada aniden jandarmalar bizlere yaklaşıp her şeyi olduğu gibi bırakıp acele Palu’ya gitmemizi emrettiler.” Eşyalarını kap kacaklarını ölü fiyata ancak satıp acele Palu’ya giderler ve orada çeşitli vergilere tabi tutulurlar.

Şu an bir Ermeni yurttaşımız Doğu Perinçek'in sözünü "Doğu Bey sürenizi aştınız" diye kesebilir

"Milli Hükümet İçin Birlik" sloganıyla toplanan İşçi Partisi Olağanüstü Kurultayı başladı. "Milli Hükümet İçin Birlik" sloganıyla toplanan İşçi Partisi Olağanüstü Kurultayı başladı. Ankara Spor Salonu'nda yapılan kurultaya yoğun ilgi gösterilirken önemli konuklar da salondaki yerini aldı. İşçi Partisi'ne yeni üye olan genç Ermeni yurttaş Sarkis Kısaohanyan'ın divan kurulu üyesi olması dikkat çekti. (Çukur bolluğu var. Gizli destekçilerden sonra açık destekçi de geldi. HYETERT)

Taksimspor: Bir kulüpten daha fazlası

Ahmet Sivaslı
Türk futboluna Lefter, Nubarik, Garbis İstanbulluoğlu, Yervant Balcı gibi isimleri kazandıran Taksimspor, kuruluşunun 75'inci yılını kutluyor. 'Sporun kurduğu köprüler yıkılmaz' felsefesiyle ilerleyen kulüp, oyuncu yetiştirmeye devam ediyor. "Taksimspor Kulübü, 1940 yılında, Galatasaray'dan ayrılanların kurduğu Ateş-Güneş, Nor Şişli ve Kale kulüplerinin kalıntılarının bir araya gelmesiyle oluşturulmuştu. Renkler sarı kırmızı. Ağırlıkla Ermeni cemaatine dayanıyordu ama bünyesinde Türk sporcular da bulunuyordu. Futbolda temayüz eden Taksim, 1950'lerin ortalarından 1960'lıların sonlarına dek, gayet başarılıydı.
Taksimspor, Lefter'i yetiştiren kulüp olarak da biliniyor. [Fotoğraf: Taksimspor]