Etiketler

ABD eyaletinden Ermeni Soykırımı kararı / Հարաւային Տաքոթան Կը Դառնայ Հայոց Ցեղասպանութիւնը Ճանչցող 43րդ Նահանգը

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
 ABD eyaletinden Ermeni Soykırımı kararı Amerika Birleşik Devletleri’nde 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan eyalet sayısı 43’e yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Güney Dakota Eyaleti Temsilciler Meclisi, 1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin sunulan tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.  

Türk Dili ve Ermeniler

Kevork Galloşyan
Ermeniler hem Osmanlı'da hem de Türkiye Cumhuriyeti’nde dilbilimcilik alanında çok sayıda ve değerli dilbilimciler çıkarmışlardır. Mesela Türkçe’nin ilk etimolojik sözlük yazarı Ermeni Bedros Keresteciyan’dır. Dünya edebiyatının Osmanlıca-Türkçe’ye çevirilmesinde de yine İngilizce, Fransızca, Almanca vb. dillerine hakim olan Ermeni tercümanların katkısı büyüktür. Bunun yanında Osmanlı döneminde Ermeni harfli Türkçe basın ve edebiyatta Türkçe yayınlar oldukça zengindir. Ermeni şairler, halk ozanları birçok Türkçe eserler bırakıp Türk edebiyatına da büyük katkı sağlamıştır. Örneğin; Osmanlı Devleti'nde en üst düzey devlet görevlisi olarak hizmet vererek "Paşa" unvanını almış, Osmanlı Ermenisi yazar, gazeteci, devlet adamı Hovsep Vartanyan 1851 yılında Akabi Hikâyesi'ni Ermeni harfleriyle Türkçe olarak yazmış, Türkçe ve Ermenice yayımladığı Mecmua-i Havadis gazetesi ile de Türk gazeteciliğinde önemli bir yer edinmiştir. Akabi Hikâyesi ilk Türkçe yazılmış romandır.

Potsdam’da «Çölde ölüm: Ermeni Soykırımı» kitabının tanıtımı gerçekleştirildi

Almanya’nın Potsdam kentinde, Alman yazar ve felsefeci Rolf Hosfeld’in «Çölde ölüm: Ermeni Soykırımı» (Tod in der Wüste. Der Völkermord an den Armeniern) kitabının tanıtımı gerçekleştirildi. «Nouvells d’Arménie»nin verdiği bilgiye göre; kitap 1915 ilkbahar ve yaz aylarıda Osmanlı İmparatorluğunda Ermenilere yönelik hunharlıklara mercek tutmakta.

Գըրգ Գըրգորեան Կը Ծրագրէ Ցեղասպանութեան Մասին Ֆիլմ Արտադրել

ՀՈԼԻՎՈՒՏ.- «Շօպիզ 411» կայքի լրագրող Ռաճըր Ֆրիտմըն Փետրուար 26ին հաղորադած է, թէ ոչ ամբողջական տեղեկութիւններ ունի միլիառատէր բարերար Գըրգ Գըրգորեանի կողմէ՝ Հայկական Ցեղասպանութեան մասին շարժապատկեր մը արտադրելու ծրագիրին մասին։

ŞKÊR Â HENO

Mahmut KONUK / konukmahmut@gmailcom
Bize “Heno” ve bebeğinin öyküsünü anlatmıştı.” Ama ‘Şkêr â Heno’ aşağıda, Ayndar yolu üzerinde” dediğimizde; “Hayır! Oraya ‘Darik â Şêx Birahîm’ diyorlar. Bizim köylüler hep bilir fakat dışarıdan gelenler ikisini karıştırırlar. Aslında oranın da “Şêx Birahîm”le alakası yok. Ferman zamanında Ermeniler kaçarken değerli eşyalarını, altın ve mücevherlerini oradaki ağacın altına gömmüş, üzerini taşlarla örtmüş, ağacın dallarına da renkli kumaş parçaları asarak ‘yatır’ süsü vermişler. Bir uyanık orayı kazıp altındaki altın ve mücevherleri çıkarıncaya kadar da yöredeki Müslüman Kürtler oraya ‘Darik â Şex Birahîm’ diyerek ‘yatır’ muamelesi yapmış, böylece Ermenilerin gömüleri uzun yıllar güvende kalmıştı. Asıl ‘Şkêr â Heno’ burası”  … demiş ve bize “Heno”nun öyküsünü anlatmıştı. Ona da Babaannesi anlatmış ve “oradan sakın Fatiha okumadan geçme” diye sıkı tembihlemişti. Onun Babaannesi de Müslümanlaş(tırıl)mış bir Kildani idi. Heno’yu öldürüp tecavüz eden imam da kendi köylerinden, Bêkend’ten “Melle Salih” imiş.

Georgia Tech Üniversitesi’nde Ermeni Sorunu Konferansı

Turkishny.com
Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Georgia Türk Amerikan Kültür Derneği (TACAGA), Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) ve Georgia Tech Türk Öğrenci Derneği (GT-TSO), Profesör Michael Günter ve ABD eski Başkanı Reagan'ın Danışmanı Bruce Fein’in konuşmacı olarak katılacakları “Türk Ermeni Sorunu: Tarihi Bir Perspektif” başlıklı ortak bir konferansa imza atıyor. 

Hollandalı Türkler mitinge hazırlandı

Hollanda’da işadamları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin oluşturduğu Hollanda Türkleri Konseyi, Ermenistan’ın Karabag işgalini ve 1915 olaylarından dolayı protesto mitingi ile yürüyüşü düzenlediklerini açıkladı. Rotterdam’daki toplantıda konsey adına konuşan araştırmacı Sefa Yürükel, “Özellikle Ermeni iddialarının 100 yılı dolayısıyla Ermeni lobisi ve destekçileri tarafından yapılacak faaliyetleri de göz önüne alarak kendi gündemimizi oluşturduk” dedi.

Soykırım Kurbanı Ermeni Gazeteciler

“Soykırım Kurbanı Ermeni Gazeteciler” konulu söyleşiye, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)’ndan Necati Abay konuşmacı olarak katılacak. Ulm tarafından, Ocak ayından beri düzenlenen, "Ermeni Soykırımının 100. YIlı" etkinlikleri serisinin sonuncusu olan “Soykırım Kurbanı Ermeni Gazeteciler” konulu söyleşiye Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)’ndan Necati Abay konuşmacı olarak katılacak.

22-24 Nisan’da gerçekleştirilecek törenlere 38 kilise ve 70 temsilci katılacak

Yüksek Ruhani Konsey oturumu 24-26 Şubat’ta Katolikos Garegin II Hazretleri riyasetinde genişletilmiş formatta Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de  çalışamlarını gerçekleştirdi… Ana Taht Kutsal Etchmiatsin Enformasyon Dairesinden verilen bilgiye göre; Garegin II, Ermeni Soykırımının 100. Yılındaki bu ilk Ruhani Konsey oturumunda, gündemde yıldönümüne ilişkin etkinliklerin tertiplenmesi, kilise-diyakozluk meseleleri vb. olduğunu belirtti. Oturumlara Türkiye Ermenileri Patrikhane Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, ABD Doğu Yakası Diyakozluğu ruhani önderi Başepiskopos Hajak Barsamyan, ABD Batı Yakası Diyakozluğu ruhani önderi Başepiskopos Hovnan Terteryan ve Ana Taht Divan Başkanı Piskopos Arşak Haçatryan başkanlık yaptılar.

Ateşyan’dan Müslümanlaşmış Ermenilere ilişkin sözler

“Kabul edelim veya etmeyelim, toplum olarak dinî inancımızdan uzaklaştık. Din, ikinci sırada kaldı bizim için. Ermenice konuşarak Ermeni olunuyorsa, benden çok daha güzel Ermenice konuşan bir sürü Müslüman var. Ermeniler mi? ‘Benim büyükannem Ermeni’ymiş’... Senin büyükbaban da Müslüman’dı. Kimin kanını taşıyorsun sen? Ermeni, diniyle ayrılmaz bir bütündür. Eğer Ermeni olmak istiyorsan, gelir vaftiz olursun, Ermeni Kilisesi mensubu olursun, ve o zaman dersin ‘Ben Ermeni’yim’ diye. O inanç için savaşlar oldu, o inanç için 20. yüzyılın başına kadar kurban verdik. Şimdi, atalarımızın döktüğü kanı inkâr edemeyiz. (Biliyoruz hakim zihniyete ters ama bu konuda Sayın Ateşyan’a  tamamen katılıyoruz. HYETERT)

Թուրքիայում արգելափակվել է Armeniangenocide100.org կայքը

Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների համակարգող պետական հանձնաժողովի որոշմամբ ստեղծված Armeniangenocide100.org  կայքը Թուրքիայի տարածքում արգելափակված է: Panorama.am-ի հետ զրույցում այս օրերին Թուրքիայում գտնվող տեղեկատվական տեխնոլոգիաների անվտանգության ոլորտի մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ևս հաստատեց Թուրքիայի տարածքում կայքի արգելափակված լինելու փաստը:

Avusturya'da Alevilik resmen tanındı

Türkiye tepkili Avusturya’da Alevi bayram ve anma günleri resmi tatil oldu.  Avusturya'da "İslam Yasası" olarak adlandırılan yasa, Federal Meclis'te kabul edildi. Yeni yasa uyarınca, ülkede maaşları yabancı bir devletten alan imamlar, bir yıl içinde geri gönderilecek. Yeni düzenleme ile Alevi bayram ve anma günleri, resmi gün olarak kabul edildi. Böylece Alevilik de ilk kez bir ülkede yasalara girmiş oldu. Türkiye ise Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü aracılığıyla yasaya tepki göstererek ‘ Yasa diğer dini cemaatlere verilen hakları Müslümanlara tanımamakta’ açıklaması yaptı.

Genocide Centennial Gold Crosses


Proceeds to be allocated to the Armenian Genocide Museum-Institute in Yerevan. What do you get when you combine the vision of two enterprising yet staunch Armenians, one coming from the high tech precision manufacturing world and the other from the high-end jewelry design scene? None other than old-world artisan processes and 3D laser printing to achieve the perfect Armenian cross.

Despite heavy resistance, at 1:20PM Central Time, South Dakota became the 43rd U.S. state to recognize the Armenian Genocide.

Just a few hours ago, we made history!
Specifically, HCR 1009 designates 2015 as the "Year of Remembrance for the Centennial" of the Armenian Genocide from 1915-1923, and calls for the Republic of Turkey to acknowledge the facts of the Armenian Genocide and to work toward a just resolution. It also encourages the South Dakota school system to incorporate the teaching of the Armenian Genocide in their curriculum.

Hakan Taş, ''Ermeni soykırımı tanınmalıdır!''

Alman SOL PARTİ/DIE LINKE Berlin Parlamentosu milletvekili, iç politika, katılım ve politik göçmenler sözcüsü Hakan Taş Ermeni soykırımın yüzüncü yılın ilişkin yaptığı açıklama “Türkiye Ermeni Soykırımını tanımalıdır” dedi. 24 Nisan’ın olayın 100. yılı olduğunu anımsatan Taş açıklamasında “yüzbinlerce insanın zorla göçe zorlanması zaten insanlık suçudur, 1915 de gerçekleştirilen tehcir ile bu insanları ölüme gitmesi önceden kabul edilmiş demektir” dedi.

"Mesele Azınlıklara 3-5 Mülkün İadesi Değil"

Laki Vingas, bu güne kadar vakıflar konusunda önemli gelişmelerin yaşandığına dikkat çekti. Sürecin daha hızlı tamamlanması ve elde edilen kazanımların toplumların kullanımına açılması gerektiğini belirten Vingas, azınlık grupları içinde özellikle Rum toplumunun oldukça küçüldüğünü ve hem devletin hem de sosyal çevrenin desteğine ihtiyaç duyduklarını vurguladı. Azınlık toplumlarının, kültür mirasını devam ettirebilmelerinin, 3-5 mülkün iadesiyle mümkün olmadığını belirten Vingas, “2003’te başlayan süreç, 12 senedir devam ediyor. 40 yıldır mahrum olduğumuz taşınmaz grubunu çoğu kez metruk halde alıyoruz ve restore etmemiz gerekiyor. Bu süreçte karşılaşılan ciddi sıkıntılar var. Her zaman iade edilen mülkler ertesi gün, o toplumun kullanımına uygun olmuyor. Azınlık toplumlarının, ayakta kalabilmelerinin ve bu büyük kültür mirasını devam ettirebilmelerinin sosyolojik ve demografik boyutları var.

Մուրատ Պէպիրօղլուի Բաց Նամակը Վարչապետի Փոխանորդ Պիւլէնտ Արընչի

«ԱԹՈՌԱԿԻՑ ՊԱՏՐԻԱՐՔ ԸՆՏՐԵԼԷ ՏԱՐԲԵՐ ՄԻՋՈՑ ՄԸ ՉԿԱՅ»
ՄԱՐՄԱՐԱ
«Հայ Թերթ» լրատու կայքէջի խմբագիր Մուրատ Պէպիրօղլու այսօր իր կայքէջին վրայ դրած է Փոխ Վարչապետ Պիւլէնտ Արընչի ուղղեալ բաց նամակ մը, որով դարձեալ օրակարգի կը բերէ Պատրիարքական ընտրութեան հարցը ու կը նշէ որ այժմու պայմաններու մէջ այս հարցին միակ լուծումն է աթոռակից պատրիարքի ընտրութիւն իրականացնելը։

1915- 2015 Süryani Soykırımı Devam Ediyor

Zeynep Tozduman
23 Şubat 2015 sabaha karşı Süryani halkı, yüreklerine ve bedenlerine düşen İŞİD terörüyle yeni bir güne başladı… Hani halklar kardeşti... Dilimize Pelesenk olmuş içi boş bir slogan. Kimseyi kandırmayalım bizler asla kardeş olmadık. Ne Dinde, Ne Etnik kimlikte, Ne renklerimizde, Ne de acılarda bir türlü kardeş olmadık/ olamadık İşte. Gibi gibi kardeştik sadece. Kardeşin katledilirken sen görmüyor, acı çığlığını duymuyorsan eğer, halklar asla kardeş olamaz. Halklar dost olur, sevgili olur ama kardeş olmaz. Yine ağızlarda pelesenk olmuş bir sözdür ''acıları yarıştırmayalım'' cümlesi ama sürekli elem yaşayan Süryani halkının acılarını sizler görmüyorsunuz, hem de hiç görmüyorsunuz. Bu ülkede Şengal ve Kobane için birçok yardımlar yapıldı ama sözcülüğünü yaptığım İzmir Süryani dostluk ve dayanışma platformu dışında bir kez olsun Süryani halkı için yardım kampanyaları örgütlenmedi.

Sayın Bülent Arınç'a Açık Mektup

Sayın Bülent Arınç,                                                          
Başbakan Yardımcısı
Ankara 
Sayın Bakanım,
Ermeni cemaatinin kanaat önderlerini, gazetecileri dinlediniz. Umarım sıradan bir Ermeni’yi de dinlersiniz.
Sayın Bakanım,
Basında çıkan haberlere göre, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan’ın iyileşmesi mümkün olmayan bir hastalığa yakalandığına dair bir rapor getirildiği takdirde yeni patrik seçiminin mümkün olabileceğini belirtmişsiniz. Korkarım bazı önderlerimiz size yanlış ya da eksik bilgi vermiş.

Hrant Dink cinayeti: Ramazan Akyürek gözaltında

Emniyet İstihbarat eski Şube Başkanı Ramazan Akyürek, 2007 yılında silahlı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in cinayeti soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alındı.Ramazan Akyürek, cinayetin işlendiği dönemde Trabzon Emniyet Müdürü olarak görev yapıyordu.

İşid'in Kaçırdığı Süryanilerin Sayısı 220'ye Ulaştı

IŞİD'in 220 Süryani’yi kaçırdığını bildirildi. Açıklamada, “IŞİD tarafından Haseki’de bulunan 11 köyden en az 220 Süryani kaçırıldı. Kaçırılan rehinelerin kurtarılması konusunda Arap kabileleri ve Süryani toplumu temsilcileri ile görüşmeler devam ediyor” denildi. IŞİD’in kentin batısında bulunan Tal Tamer bölgesinde 10 Hristiyan köyünü de kontrol altına aldığı kaydedildi.

28 Şubat'ta İklim için Sahnedeyiz!

Merhaba, İklim için ben de varım” diyenler 28 Şubat Cumartesi günü saat 13.30’da Tatavla Sahnesi’nde buluşuyor. Tüm Küresel Eylem Grubu aktivistlerini bu büyük kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz. Bu yıl dünya hükümetleri yeni bir iklim anlaşması yazmak için, bizler de bu anlaşmanın iklim adaletini sağlaması için bir araya geliyoruz.

CHP Iğdır Milletvekili Adayı Gülbey Açıklaması

Iğdır'dan Cumhuriyet Halk Partisi aday adayı olduğunu açıklayan Göksel Gülbey, "Ülkemizin içinde bulunduğu duruma müdahil olabilmek için siyasette söz söylemenin gerekliliğine inandığım için milletvekili aday adayı olduğum için Ermeni lobisi siyasete atılmamın önüne geçmek istiyor" dedi.(Yok canım neden engellemek istesinler.Bu CHP için tam bir test, CHP nasyonal sosyalist mi yoksa sosyal demokrat mı olacak. HYETERT)

Türk Amerikan Toplumundan Starbucks Aleyhinde Mektup Kampanyası

Turkishny.com
Los Angeles’taki bir şubesine asılan Türk bayrağı içerikli bir poster nedeniyle Ermeni diasporasının sert eleştiri ve hakaretlerine hedef olduktan sonra cahilane bir tavırla Ermeni diasporasının Türk karşıtı ırkçı yalanlarına teslim olan Starbucks, Türk Amerikan toplumunun sert tepkisiyle karşı karşıya.

Ermeni Yanlısı Vekiller Türkiye Karşıtı Tasarı İçin Yeterli İmzayı Toplayamadı

Turkishny.com
24 Şubat Salı günü ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi kanadına sunulacağı duyurulan sözde Ermeni soykırımı kanun tasarısı, “önümüzdeki haftalarda” sunulmak üzere ertelendi.Kongre Üyeleri Robert J Dold (Cumhuriyetçi – Illinois), Adam B. Schiff (Demokrat – California), David Valadao (Cumhuriyeti California) ve Frank Pallone (Demokrat – New Jersey) tarafından Temsilciler Meclisi’ne sunulmak üzere bir süredir Kongre’de destek aranan sözde Ermeni soykırımı kanun tasarısı, büyük ihtimalle yeterli desteğe ulaşamadığı için meclise sunulamadı.

ԽՈՍՏՈՎԱՆԱ՞ՆՔ, ԻՆՔՆԱԽԱԲԷՈՒԹԻ՞ՒՆ ԹԷ ԱՉՔԱՓՈՇԻ

ՈՍԿԱՆ ՄԽԻԹԱՐԵԱՆ
 Շատեր յաճախ հարց կու տան մեզի թէ ինչո՞ւ կը զբաղինք այս հարցերով: Այս խնդիրները նոր չեն, այլ ամէնօրեայ ապրուած իրականութիւններ են: Մեր փափաքն է որ ժամանակի ոգիին համապատասխանող նոր դէմքեր ներկայանան, հնացած ու դասական դարձած մօտեցումներէն տարբեր վերաբերում, նոր արիւն սրսկելու համար: Այլ խօսքով՝ եկեղեցւոյ անդամները նախապէս որոշուած թեկնածուներու քուէ տալու պէտք չէ երթան, այլ ընտրեն արժանաւորներ, որոնք կը հաւատան Եկեղեցւոյ դարաւոր առաքելութեան:

Teen Night March 2015

Teen Night March 2015
When:  March 6, 2015 @ 6:00 PM - 9:00 PM
Where: OIA Center 


Antranik Paşa'nın (Antranik Ozanyan) Doğumun 150.Yıl Anısına / ԶՕՐԱՎԱՐ ԱՆԴՐԱՆԻԿ ՕԶԱՆԵԱՆԻ Ծննդեան 150--րդ. Տարեդարձի Առթիւ

Antranik Ozinyan (Ozanyan) 25 Şubat1865 yılında Şebinkarahisarda doğdu,1890'da babasını döven birini öldürdü ve İstanbul'a kaçtı, Hınçak partisine kaydoldu, daha sonraları Ermeni Devrimci Federasyonuna (Taşnak Partisi) katıldı,kendini haksızlıklara ve hakların gasbına karşı savaşmaya adadı. Hakları gasp edilen ve haklarını geri almak için mücadele veren, dayatmalara  karşı direnen  Sasunlu Ermenilere destek vererek ve yardım  ederek,  onlara  önderlik  etti, onları örgütledi, 1901'de   Muş'taki  Surp  Arakelotz  Manastırında ve 1904'de Vaspuragan'da (Erzurum-Erzincan havalisi) Ermenilerin  haklarını geri alma mücadelesinde,Antranik paşanın gösterdiği üstün başarı ve kaydettiği zafer, onun ününü zirvelere taşıdı. Halk,ona ''Sasun Kartalı'' adını taktı ve onu kurtarıcı olarak bağrına bastı,hakkında türküler,marşlar yazıldı, halk onu efsaneleştirdi, Ermeni gençlerinin idol'u oldu.

Kıra Dağı’nda inançlar buluşuyor

Batman - Ferhat Arslan / anf
Batman’ın Beşiri ilçesinde Êzîdî ve Müslüman Kürtler ile Ermeniler, bin yıllardır ibadetlerini bazı inanç merkezlerinde ortak gerçekleştiriyor. Şimzê köyünde bulunan harabe Mor Gorkis Ermeni Kilisesi Êzîdî Kürtlerin de ibadet merkezlerinden biri. Diğer yandan Kıra Dağı’ndaki Koli Baba Ziyareti ise Müslüman ve Êzîdî Kürtlerin ortak ibadet merkezi olarak kabul ediliyor.

Ermenistan'ın Eurovision 2015 tuzağı

Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, Türkiye gazetesine yazdığı makalede uluslararası 2015 Eurovision şarkı yarışmasında Ermenistan'ın tuzağını yazdı.  "Genealogy" isimli grubun Ermenistan'ı temsil edeceği şarkı yarışmasında 1915 olaylarını 100. yıldönümüne atfen "İnkar etme" şarkısı hazırlandı. Ermenistan’ı temsil edecek olan parçanın “İnkâr Etme” adını taşıması propagandanın geniş halk yığınlarına ulaştırılmaya çalışıldığının birer göstergesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Selvi şunları kaleme aldı:

Türkiye-Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin geleceği

Üç ülkenin geleceğinde çözümü aramak esastır. Ermenistan, yakın veya uzak gelecekte, girmiş olduğu yolun sonunun olmadığının farkına varacaktır. Azerbaycan dış politikada başarılı olmanın iç politikaya bağlı olduğunu ve millet devlet bütünleşmesi ile sorunları çözebileceğini görecektir. Türkiye sorunu çözmek için tam bağımsız bir şekilde masaya oturmasının gerektiğini anlayacaktır. ABD ve Batının bölge taşeronu olarak Rusya ile yapacağı hiçbir münasebetten fayda sağlayamayacağı ortadadır. Geçmiş bunun örnekleri ile doludur. Tıpkı Milli Mücadele döneminde olduğu gibi Türkiye, kendisi olarak Rusya ile anlaşmalıdır. ABD’nin öncü kuvveti olarak Rus kilidini açamaz. Milli Mücadele dönemi iki tarafın ortak düşmanı İngiltere idi ve Türk-Rus anlaşması gerçekleşti.

Antranik Paşa’nın 150. yaş gününde heykeli yakınında kutlama gerçekleştirildi

General Antranik Ozanyan 150. yaş günü vesilesiyle başkent Erivan’ın Malatia-Sebastia ilçesinde bulunan heykeli yakınında, farklı kültür kurumu öğrencilerinin katılımıyla anıldı.

100. yıla doğru koşar adım (1)

Ragıp Zarakolu
Türkiye’de soykırım inkarcılığı, devletin milli güvenlik politikasının bir parçası olarak yürütüldü en başından itibaren. 2001 yılında ise inkarcılık örgütsel olarak en üst seviyeye yükseldi ve ASİMKKA oluşturuldu… Böylesi bir yapılanmaya gidilmesini ateşleyen kıvılcım ise, Fransız Senatosu’nun çatısı altında Ermenistanlı ve Türkiyeli aydınların bir diyalog toplantısı düzenlemesi olmuştu… Hristiyan azınlıkların durumunda kimi iyileştirmeler de oldu, bu inkar edilemez. Hristiyan Vakıflar biraz olsun rahatladı… Ama bütün bunlar olurken, görünürde pasifleşmiş olan ASİMKK, varlığını hala sürdürmekteydi. Vali ve vali muavinlerinden birinin bir görevi de, bu kurulun faaliyetlerini sürdürmektir. Ama artık daha sessiz ve derinden giden bir çalışma yürütülüyordu. Devletin 1915 soykırımı konusundaki görüşünde, İttihat Hükümeti’nin 1916 yılında yaptığı uluslararası kamuoyuna yönelik ilk Fransızca resmi açıklamasında ileri sürülen tezler, allanıp pullanarak 2015 yılında da yinelenecek. Tek değişiklik, bir taziyenin yapılmış olması 99 yıl sonra.

Dünden bugüne makbul Ermeniler

Alin Ozinian*
Geçmiş hükümetler ile kıyaslayınca azınlıklar konusunda, kuşkusuz AKP’nin önemli açıklamaları hatta hayata geçirdiği adımlar var. Buradaki sır olumlu adımlar atılırken, istişare sürerken, mücadeleyi de elden bırakmamak. “Padişahım çok yaşa” yerine talepleri dillendirebilmek, verilenin alınana göre ne kadar az olduğunu anlatabilmek. Değişiklik var gibi görülse de asıl mesele “anlayışın” değişememesi. Kriz anlarında eski devletin argümanlarına ve eski çözümlere sığınılması. Sıkışıldığında Ermeni Cemaati’nin en başarılı işadamlarının, Cemaat başkanı gibi gösterilip, istenen kelimeleri onların ağzından duymak. Ermeni vatandaşları ilgilendiren siyasi meselelerde, onlara değil Patrikhane yetkililerine kulak kabartmak.

Kids Movie Night

When:  February 28, 2015 @ 2:00 PM - 3:00 PM
Where: OIA Center

Categories:    Mekhitarian Alumni Committee 

90 Süryani'yi kaçırdılar

IŞİD militanları Suriye'de 90 Süryani Hıristiyan'ı kaçırdı. Süryaniler'in takasta kullanılması bekleniyor. Terör örgütü IŞİD, sivilleri kaçırma eylemlerine bir yenisini daha ekledi. Bu kez hedef Hıristiyanlar oldu. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasına göre IŞİD militanları Suriye'de 90 Süryani Hıristiyan'ı kaçırdı. Pazartesi sabaha karşı yaşanan olay ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Haseke kentine bağlı Tel Nemir beldesi çevresinde meydana geldi.

Bahçeli: Kime sordunun?

Bahçeli, "Hocalı, 23 yıldır kanamaktadır. Peki nerededir Ermeni olmakla övünenler, sokak sokak pankart taşıyıp 'Hepimiz Ermeni'yiz' gürültüsü çıkaranlar hangi deliktedir? İzmir'de şehit edilen gencecik ülküdaşımıza ses çıkarmayan, tepki göstermeyen çevreler, bu evladımızın ismi 'yan'lı 'yun'lu bitseydi emin olun kıyameti koparırlar, hazırlanmış dövizleriyle cadde cadde gezerlerdi"... " dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl Ermeni diasporasına özür mektubu yazdığını ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti: "Bu yılki Çanakkale Deniz Zaferi kutlamalarını 24 Nisan'a alarak tarihimizi sözde soykırım iddialarının yedeğine düşüren, suyu bulandıran ve şehitlerimizin ruhunu sızlatan da aynı kişidir. Erdoğan, Ermenistan Devlet Başkanı'nı ülkemize 24 Nisan'da davet etmesine rağmen reddedilmiş, bunu da suya sabuna dokunmayan birkaç açıklamayla geçiştirmiştir. Erdoğan ve zihniyeti, Türk tarihine kör, Türkiye'ye tamamen şaşı bakmakta, diaspora hedefleriyle de ortak noktalar, kucaklaşacak zeminler aramaktadır. (Başka ne beklenir ki. HYETERT)

Abbas: “250 Milyon Türk’ün Karşısında 7 Milyon Ermeni Duramaz”

Azerbaycan Milletvekili Akil Abbas, "Yeryüzünde 7 milyon Ermeni, 250 milyondan fazla Türk yaşıyor. Türk milleti, 7 milyonluk Ermenilerin önünde eğilmez, bu mümkün değil. Dünya bunun böyle olmasını istiyor. Lakin biz bu meselede bütün dünya ile savaşıyoruz. Bizim önümüzde Türkiye var. Biz ona bakıp sıralanırız. Türkiye güçlü ise biz de güçlüyüz, bütün Türkler güçlüdür. Şayet Türkiye zayıfsa hepimiz zayıfız” dediAbbas, şunları söyledi: “Türkiye muhteşem bir devlet” diyen Abbas, şunları söyledi: “İstiyoruz ki Türkiye dünyada söz sahibi olsun. Fakat biz bir konuda şikayetçiyiz. Türkiye her mesele karşısında sulh olsun, insanlık olsun diye bir adım geri atıyor. Dünyada artık insanlık namına bir şey yok. (Milletvekili haklıdır. Kişi başkalarını kendi gibi bilir, derler. HYETERT)

Mardinli Ermeni Zekeriya Sabunci HDPden Aday

Mardin Derik'te yaşayan 3 Ermeni asıllı vatandaştan biri olan ve tek başına yaşayan 58 yaşındaki Zekeriya Sabunci, 7 Haziran'da yapılacak seçimlerde Mardin'den milletvekili adayı olabilmek için HDP'ye başvuruda bulundu. (Bak sen, bizim aslanlar dururken sana sıra mı gelir Zekeriya Bey? HYETERT)

Պատրիարքի կենդանության օրոք չի կարելի նոր պատրիարք ընտրել. հայ քաղաքացու նամակը՝ Թուրքիայի փոխվարչապետին

Թուրքիայի հայ քաղաքացի Մուրաթ Բեբիրօղլուն բաց նամակ է ուղարկել փոխվարչապետ Բյուլենթ Արընչին՝ դեմ արտահայտվելով Պոլսո հայոց պատրիարք Մեսրոպ Երկրորդ Մութաֆյանի կենդանության օրոք նոր պատրիարք ընտրելու նախաձեռնությանը։ Այս մասին գրում է «Հայթերթը»։

'Kuduz Ermeniler' sözüne verilen cezaya erteleme

Damla Güler / İstanbul
Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada "Kuduz Ermeniler" diye bağırdığı iddia edilen Yasin Hayal'in eski avukatı Fuat Turgut'un "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçundan yargılandığı dava kamuoyunda 3'üncü Yargı Paketi olarak bilinen 6352 Sayılı Yasa kapsamında 3 yıl süre ile ertelendi.

1915 Ermeni İddialarına İlişkin Flaş Mektup

Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders, Hollanda Meclis Başkanı'na mektup yazarak, "Tarihi olayları tanımlamak hükümete düşmez" dedi. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, 1915 olaylarıyla ilgili tarihi iddiaların tanımlanmasının Hollanda hükümetinin görevi olmadığını bildirdi.Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na gönderdiği ve kamuoyuna yansıyan mektupta, "Bu insanlık dışı sonuçları olan tarihi olayları tanımlamak hükümete düşmez. Söz konusu tarihi gerçeklerin tanımlanması ilim insanları kadar Türkiye ve Ermenistan hükümetlerinin beraber çalışmasına bağlı" ifadelerini kullandı.

Ermenistan, İslamofobi Algısını Soykırım Propagandalarında Kullanıyor"

Uğur Subaşı -Enes Duran
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk-Ermeni Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi,  Bu yıl özellikle Fransa'daki Charlie Hebdo baskınıyla Müslümanlar üzerinde yeni bir algının ortaya çıktığını ve bunun, Avrupa'da 10 yıldan beri gelişmekte olan İslam'a karşı siyasi düşüncelerin, halk hareketlerinin bir sonucu olarak göründüğünü kaydetti. İslamofobinin temeli Türklerin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin hareket tarzıyla bütünleştirilmesi yönelik çabalara dikkati çeken Selvi, "Ermenistan, İslamafobi algısını soykırım propagandalarında kullanıyor. 24 Nisan'da Ermeni soykırım iddialarının farklı boyutuyla karşımıza çıkacağı anlaşılıyor" ifadesini kullandı... Selvi, Ermenilerin 1915'te yaşanan olayların soykırım olduğuna dair ellerinde kesin delil veya belge bulunmadığını ve bu yüzden uluslararası bir mahkemeye gidemediğini sözlerine ekledi. ( Hoca kusura bakmasın ama bu konuda pek bir şey bilmiyor. Uluslararası sözleşmeler geçmişe uygulanamadığı için Türkiye kabul etmedikçe bir mahkemeye gidilemez. HYETERT)

Çiçek'ten Ermeni soykırımı çıkışı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Kanada'da Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda ermeni diasporasına sert çıktı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek Kanada'da Ottawa ve Montreal'deki Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi. Çiçek, ermeni soykırımı yalanına tepki göstererek "Bizim tarihimizde kara leke yok. Kim ne halt ederse etsin" dedi. (Sayın Başkan uzağa gitmeyelim, Dersim, Maraş, Sivas olayları da beyaz leke mi oluyor. HYETERT)

Ստամբուլի Սուրբ Անտոնիա Պադուանացու եկեղեցին

Սուրբ Անտոնիա Պադուանացի կամ Սուրբ Անտոնիայի եկեղեցին Ստամբուլի ամենամեծ կաթոլիկ տաճարն է: Տաճարի գտնվում է Ստամբուլի եվրոպական մասի Բայօղլու թաղամասում, ուղիղ Իստիկլյար փողոցի կենտրոնում: Ծառայություններն այստեղ իրականացվում են ոչ միայն թուրքերեն ու անգլերեն լեզուներով, այլև լեհերեն ու իտալերեն:

Kepazelik: Ermeni soykırımına 'Çanakkale savunması'

Vahap Biçici
"24 Nisan'ın Çanakkale Savaşı'nın yıl dönümü olduğu yönündeki söylemler en yalın ifadeyle, yalandır! Çanakkale Savaşı; itilaf devletlerinin 19 Şubat 1915 tarihli deniz harekatı ile başlamıştır. Erdoğan'ın bilinçli olarak çarpıtmaya çalıştığı tarih ise kara harekatının başlangıç günüdür ki, o da 24 değil, 25 Nisan’dır." İttihatçıların günümüz versiyonları, bir süre önce, 2015 yılı boyunca 'Çanakkale savaşları ve anma etkinlikleri' düzenleyeceklerini duyurarak, Ermeni soykırımının 100. yıl anmalarına buradan ‘yanıt’ vereceklerini ilan etmişlerdi. Emri bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ve klasik bir devlet refleksini yansıtan bu plan, soykırımla yüzleşme ve hesaplaşma bilincinin ivmelenmesinin önünü, yaratılmak istenen yeni bir ırkçı-şoven dalgayla almak gibi basit ve bilindik bir ilkokul matematiğine sahipti.

Dersimli Ermeniler Anadilini Öğreniyor

Dersim Ermenileri ve Alevileri Dostluk Derneği DERADOST, kuruluş sürecini tamamlayarak çalışmalarına başladı… Kurucu Başkan Serkan Sariataş, bir dizi projeleri olduğunu, bu nedenle gecikmeden faaliyete geçtiklerini söylüyor: “Dersim Ermenileri için önemli sorunlardan biri, dillerini unutmuş olmalarıydı. Bu eksiği gidermek için, ilk iş olarak dil kursunu hayata geçirdik. İstanbullu bir Ermeni olan ve şimdilerde Ermenistan’da yaşayan Diran Lokmagözyan, bu dersler için Dersim’e geldi. İlk dönemde, 15 kayıtlı kursiyerimiz var.”dedi.

Ermenistan'ın Avrasya seçiminin arkasında ne var?

Süheyla Demir
Sputnik'e konuşan Ermeni gazeteci Horout Ekmenian, Ermenistan'ın Avrasya'dan yana tercihte bulunmasını etkileyen en önemli unsurun Rusya ile yürüttüğü güvenlik işbirliği olduğunu belirtti. Ekmenian, "Rusya ile imzalanan ortak güvenlik anlaşmaları Ermenistan'ın tercihini etkileyen önemli bir unsur. Bu anlaşmaların en önemlisi 1996 yılında imzalandı. Hala yürürlükte olan anlaşma uyarınca Ermenistan'da Rus Silahlı Kuvvetleri'nin üssü bulunuyor ve Ermenistan'ın Türkiye ve İran ile sınırlarını Rus askerleri koruyor." dedi… Ukrayna'da yaşayanların aksine Ermenistan'da büyük protesto hareketleri meydana gelmedi. Bu durumu yorumlayan gazeteci Ekmenian, Ermenistan halkının çoğunun Avrasya Ekonomik Birliği'ne olumsuz yaklaşmadığını vurgulayarak bunu, Türkiye ve Azerbaycan tehdidine karşı ‘Rusya'nın güvenlik garantörü' olarak algılanmasına bağladı.

'IŞİD Suriye'de en az 90 Süryani Hristiyanı kaçırdı'

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye'nin kuzeydoğusunda ele geçirdiği bölgelerde en az 90 Süryani Hristiyanı kaçırdığını söyledi.Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi karşıtlarına yakınlığıyla bilinen Gözlemevi, kaçırma olayının IŞİD'in kısa süre önce Kürt güçlerden aldığı Haseke kentinin kuzeyindeki köylerde gerçekleştiğini belirtti.

Cumhuriyet'te Ermeni ve Rum Mallarının Türkleştirilmesi (1920-1930) (Emval-i Metrukenin Tasfiyesi - 2)

Nevzat Onaran - Tarih - İnceleme - Araştırma
Türk burjuvazi yağmasının asırlık hikâyesi... Evrensel Basım Yayım, iki cilt olarak yayımladığı yeni kitabıyla Türk milliyetçiliğinin ekonomi politiğine mercek tuttu... Kitapta, İttihat ve Terakki hükümetinin, Birinci Paylaşım Savaşı'nda 'öteki'nin mülkinin tasfiyesi temelinde inşa ettiği ekonomi politiğinin 1915'ten bugüne geçmişi inceleniyor. Araştırmada, 1920'lerde Cumhuriyet'in 'ulus devlet' inşasının, İttihat ve Terakki'nin temellendirdiği ekonomi politika üzerine bina edildiğine ve bu anlamda bir organik devamlılığa dikkat çekildi.

İlk anma İstanbul’da yapıldı

Ragıp Zarakolu
Soykırım inkarcısı yeni tarihçiler, araştırmalarını tam bir seçmecilikle, Rus arşivlerine yönelttiler. Böylece Ermenilerin nasıl “ihanet” içinde olduğunu kanıtlamaya çalıştılar. Üstelik, Rus ordusunun desteğinden yararlanarak Ermeniler de Müslüman halka yönelik kıyımlarda bulunmuşlardı. Burada da tam bir “seçmeci” yaklaşım sergilendi...Peki, Ermeni toplumu 1915’i nasıl hatırladı. 1915’in Ermeni toplumu açısından unutulmamasının en önemli nedenlerinden biri Türk devletinin inatçı inkarcılığı ise ötekisi de vatana dönme özleminin sönmeyişidir. İnkarcılık, soykırımın açtığı yarayı hep açık tuttuğu gibi daha derinleştirdi. İnkar sürdüğü sürece o mezarlar açık kalacaktır.

Vatikan, Grigor Narekatsi’yi «Evrensel Kilise rahibi» mertebesine yükseltti

Vatikan, Ermeni Ortaçağ düşün dünyasının zirvesi Grigor Narekatsi’ye (Narekalı Grigor, 951-1003) «Evrensel Kilise rahibi» mertebesini verdi. Vatikan Radyosunun verdiği bilgiye göre; Papa Franciscus I, Vatikan Doğu Kilisesleri  Konsili Bşk. Kardinal Algelo Amato’yla özel görüşmesi  sonrasında Doğu Kiliseleri Konsili Kardinalleri ve Piskoposlar Genel Meclisi, Ermeni Ortaçağ ruhanisi, Teolog, şair, müzisyen ve felsefeci Kutsal Grigor Narekatsi’yi «Evrensel Kilise rahibi» mertebesinin verilmesi kararını onayladı.

BM: IŞİD soykırım suçu işledi

Birleşmiş Milletler, terör örgütü IŞİD'in, savaş suçu, soykırım ve insanlık suçu sayılabilecek insan hakları ihlalleri yaptığını bildirdi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve BM Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) ortak raporunda, Irak'taki insan hakları ihlalleri ele alındı. Raporda, 2014 yılının son üç ayında sistemli bir şekilde Irak'ta IŞİD ile silahlı milisler tarafından çok büyük çapta insan hakları ihlallerinin gerçekleştirildiği, örgütün kitlesel katliamlar yaptığı, kadınları kaçırdığı, köleleştirdiği, kadın ve çocukları pazarladığı, erkek çocukları savaşçı olarak kullandığı, mabedleri ve kültürel mekanları yıktığı belirtildi.

Hayır! Saygıdeğer Cumhurbaşkanım Hayır! Sizin Eliniz Havada Kalmadı!..

Levon Panos Dabagyan
Hayır, saygıdeğer Cumhurbaşkanım hayır! Zat-ı devletlerinizin değerli eli hiçbir zaman havada kalmamıştır. Bu tespit yanlıştır. Havada kalan bir el varsa, o da Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın elidir!.. Ermenistan ilk Cumhurbaşkanı Levon Der Bedrosyan döneminde, Türkiye’nin saflarına katılabilmek için hayli çaba sarf etmiştir… Saygıdeğer Cumhurbaşkanım! “1915 Tehcir olayı” Türkiye’de cereyan etmiş ve bunun acısını Osmanlı-Türk Ermenileri tatmıştır. Yani demem odur ki; mezkûr mesele; Türkiye Ermeni’lerinin meselesi olduğuna göre, konuya muhatap olarak Ermenistan niçin seçilmiştir?!... Bir takım hesaplar peşinde olan veya olanlar, bu konuyu Ermenistan’a kaydırmaktan nasıl bir fayda ummuşlar veya hâlâ ummaktadırlar?... (Buyurun bu da bizim MHP’li yazarın fikri. Neredeyse bizim aslanlar gibi muhatap benim diyecek. HYETERT)

Վատիկանը Ս. Գրիգոր Նարեկացիին Շնորհեց Տիեզերական Եկեղեցւոյ Վարդապետի Տիտղոս

ԵՐԵՒԱՆ, «Նիուզ».- Վատիկանի պաշտօնական ձայնասփիւռի կայանը հաղորդած է, թէ Ֆրանսիս պապը Տիեզերական եկեղեցւոյ վարդապետի տիտղոսը շնորհած է Հայց. առաքելական եկեղեցւոյ սուրբերէն՝ Գրիգոր Նարեկացիին: Ֆրանսիս պապ իր որոշումը կայացուցած է խորհրդակցելէ ետք Վատիկանի Սուրբերու հարցերու համախմբումի տեսուչ կարտինալ Անճելօ Ամաթոյի հետ:

CHP’den azınlık açılımı

Sümeyra Tansel  
Genel seçimlere az bir zaman kala CHP azınlık açılımına hazırlanıyor. Parti kendisine ait belediyeler üzerinden azınlık açılımı yapacak. CHP’li belediyeler bundan sonra cemevleri gibi kilise, sinagog ve havraların da bakım ve onarım giderlerini karşılayacak. Azınlık açılımının önümüzdeki günlerde resmen açıklanacağı öğrenildi… Türkiye’de faaliyette olan 349 kilise bulunuyor. Sinagog sayısı 38. Türkiye’de cami sayısı 84 bin 684. İstanbul 3 bin 190 ile en çok cami sayısının bulunduğu şehir. Türkiye’de cemevi sayısı ise 937 olarak biliniyor.

Banners Celebrating Genocide Displayed in Turkey

By Nanore Barsoumian
Anti-Armenian Protests Held in Istanbul.Anti-Armenian banners celebrating the Armenian Genocide have been displayed in cities around Turkey. Meanwhile, on Feb. 22, two protests were held under the banner of “Demonstrations Condemning the Khojali Genocide and Armenian Terror,” in the Kadikoy and Beyoglu districts in Istanbul. Some protesters chanted anti-Armenian slogans, while others invoked the name of Ogun Samast, the ultra-nationalist youth who gunned down Agos Editor Hrant Dink in 2007.

Irkçı afişte 1915 itirafı!

Hocalı bahanesiyle bir araya gelen aşırılık yanlısı provakatif grupların düzenlediği gösteriler, nefret söylemine sahne oldu. Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan ve 1994 yılında son bulan Karabağ Savaşı yıllarında Karabağ'ın Hocalı kasabasında yaşananların yıldönümünü bahane eden aşırılık yanlısı provakatif grupların dün İstanbul'da düzenlediği şoven gösteriler, Ermeni ve Kürt halklarına yönelik ırkçı ve ayrımcı söylemlere sahne oldu. (Bu ülkenin ırkçıları, faşistleri maalesef bitmiyor. HYETERT)

26 Şubat 1992 günü Hocalı'da neler yaşandı?

Ayşe Hür
Hocalı'da yıllarca, ilk ateşi kimin açtığı, neden sivillere ateş açıldığı, ölü sayısının ne olduğu tartışıldı. Azeri ve Ermeni taraflarının dışında konuya dahil olan uluslararası kuruluşlar da vardı. Her birinin olayı anlatışı, sorumluluğu yüklediği taraf, verdiği ölü sayısı farklı oldu. Geçtiğimiz günlerde Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan ve Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesi ile ilgili protokolleri Ermenistan meclisinden geri çektiğini açıkladı. Gerekçe, Türkiye’nin iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek adımları atmamasıydı. Türkiye ise, asıl Ermenistan’ın sorumlu olduğunu, normalleşme için öncelikle Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’dan çekilmesinin şart olduğunu söyledi.

Hocalı katliamı ve kronikleşen milliyetçilik krizi

Sempozyum “İnsanlığın Adalet Arayışı” ve Hocalı Katliamı başlığını taşıyor olmasına rağmen kimi konuşmacılar ısrarla “Hocalı soykırımı” söylemi eşliğinde müthiş bir Ermeni nefret ve düşmanlığı propagandası yaptılar. Azeri halkı hak ve mağduriyeti, Ermeni halkı zulüm ve gaspı nasıl olurda tek başına temsil edebilir? İşgal ve katliama karşı çıkmak yaşanan karşılıklı acılara saygı duymaya engel değil ve de olmamalı. Ermeni milliyetçiliğinin körüklediği söylemler hangi yaraya ne kadar merhem olabilirse Azeri milliyetçiliği de ancak o kadar merhem olur. İşgal ve katliam yeteri derecede büyük bir kötülüktür zaten. İlle de “en büyük kötülük olan soykırım yaftasını Ermenilerin boynuna asacağız” diye yırtınmanın bir anlamı ve faydası var mı?

Er Sevag Şahin Balıkçı cinayeti davası yeniden görüldü

Batman'da zorunlu askerlik yaparken er Kıvanç Ağaoğlu tarafından öldürülen er Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümüne ilişkin yapılan ilk yargılama sonucu verilen kararın Askeri Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nce "usül" yönünden bozulmasının ardından davanın görülmesine devam edildi...Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavut ise bilirkişilerin olaya ilişkin beyanlarının talimatla alınacağı duruşmalarda kendilerinin de yer alması talebinde bulundu. Mahkeme heyeti ise Balıkçı ailesinin yeniden keşif yapılmasına yönelik talebini "keşfin dosyanın esasına bir etkisi olmayacağı" gerekçesiyle reddederek duruşmayı erteledi.

Oscar’da Birdman Gecesi

87.’si düzenlenen Oscar ödülleri töreninde “Birdman”, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Orijinal Senaryo” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödüllerini kazanarak geceye damga vurdu. Ödül töreni Los Angles'ta bulunan Dolby Tiyatrosu'nda düzenlendi ve sunuculuğunu Neil Patrick Haris yaptı. Gecede favori olarak gösterilen filmlerden Whiplash, J.K. Simmons’la “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, “En İyi Kurgu” ve “En İyi Ses Miksajı” ödüllerini aldı.

Papa Francesco'dan Ermeni Katoliklere Jest / St. Gregory of Narek, Doctor of the Church

Papa Francesco, Katolikliğin merkezi Vatikan'daki Azizler Kongresi'nin aldığı Ermeni Aziz Gregor'a 'Kilise Doktoru' unvanı verilmesi kararını onayladı.Anadolu'da 950-1005 yılları arasında yaşamış olan Aziz Gregor, Ermenilerin Ortaçağ'daki en önemli dini düşünce ve edebiyatçılarından kabul ediliyor. Yazılarıyla evrensel düzeyde Hıristiyanlık'a hizmet etmiş kişilere verilen 'Kilise Doktoru' unvanı, bugüne kadar toplam 35 kişiye verilmiş.

Ermeni Gençler: ‘Aslında Ermeniyiz, Aslında Süryaniyiz, Aslında Türkiyeliyiz Ama Hiçbiriyiz!’

Adil Hafıza İnisiyatifi olarak, Anadolulu Ermeni gençlerle dünü, bugünü ve ortak geleceğimizi konuştuk… Yüzlerce yıl bu topraklarda yaşadılar…  Ama tarihi bir trajediyle karşılaştılar. Dillerini, dinlerini, kimliklerini yıllarca komşularından hatta çocuklarından bile saklamak zorunda kaldılar. Onlar bu toprakların kadim milletlerinden Ermeniler… Özellikle son 100 yılda, kendi kimlikleriyle yaşamanın verdiği zorluklardan paylarına düşeni fazlasıyla aldılar.

HDP’den Sekiz Dilli Soru Önergesi

HDP Mardin Milletvekili Yıldırım Başbakan Davutoğlu’na verdiği soru önergesinde sekiz dilde Türkiye’de farklı dillerin tanınıp geliştirilmesine yönelik planlarını sordu.HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım Türkiye’de tehlike altında olan dillere dair Başbakan Davutoğlu’nun cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi.Önergesinde Türkiye’de 18 dilin tehlike altında olduğunu belirten Yıldırım hükümetin bu konudaki politikalarını sordu.

Ermeni Cemaatinin Oruç Ayı Başladı

Ermeni yurttaşlarımızın Paskalya Bayramı öncesi tutacakları ve 40 gün sürecek olan büyük oruç münasebetiyle Büyükdere’de bulunan Surp Hrıpsimyans Kilisesi’nde bir ayin düzenlendi. Ermeni yurttaşlarımızın barış ve kardeşlik adına okuduğu dualar eşliğinde devam eden ayine katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Ermeni cemaatinin bu kutsal gününde Sarıyerli hristiyanları yalnız bırakmadı.

Azınlıklar Burs Programı / OHCHR Minorities Fellowship Programme

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Azınlık Burs Programı kapsamında; etnik, milli ya da dil azınlığına mensup kişilere Birleşmiş Milletler (BM) sistemi ve özellikle azınlık konuları olmak üzere İnsan Hakları alanındaki mekanizmalarla ilgili bilgi vermek amaçlanmaktadır. Dolayısıyla katılımcıların ait olduğu azınlık gruplarının haklarının korunmasına katkıda bulunma amacını taşımaktadır. Cenevre’de 26 Ekim – 27 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek program için son başvuru tarihi 6 Nisan 2015‘tir.