Etiketler

Tıp Bayramı Kutlu olsun

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

Bakırköy Belediyesi'nden Ermeni vatandaşlar için iftar yemeği

Bakırköy Belediyesi, ilçede oturan Ermeni kökenli vatandaşlar için kutsal diriliş bayramına hazırlık olarak kabul edilen büyük oruç (Medh Bahk) iftarı veriyor. Bakırköy Belediyesi bir ilki başlatarak Ermeni kökenli vatandaşlar için Surp Astvazazin Kilisesi’nde her akşam iftar yemeği (arevakal) veriyor. 16 Şubat’ta başlayan organizasyonun 40 gün süreceği belirtildi.

Osmanlı “Memleket” gazetesine göre, Yozgat Ermenilerinin tehciri ve katliamlarının yargılanmaları (1919)*

Meline Anumyan /Tarih bilimleri doktoru
Bu makale, 1919 yılının Şubat-Nisan aylarında İstanbul Divan-ı Harp mahkemesinde görülen ve İstanbul’da, Osmanlıca olarak yayınlanan “Memleket” gazetesinin yazılarına istinaden, Yozgat Ermenilerinin tehciri ve katliamları yargılamalarının oturumları esnasında ele alınan bazı temel konuların incelenmesine ithaf edilmiştir.

Çüngüş’de Ermeni Katliamı ve Güllü Ağa

Musa Anter
Diyarbakır valisi meşhur İttihatçı Doktor Reşit idi. Ermenilerin tehciri için ferman çıkarmıştı. Her yerde Ermeniler toplu halde şuraya buraya sürülüyordu. Gerekli müstahaklarını buluyorlardı. Ancak Çüngüş bölgesinde kuvvetli oldukları için kimse onlara dokunamıyordu. Nihayet babam, mutasarrıf ve vali Dr. Reşit Bey şöyle bir plan hazırladılar. Bugün özel idare dediğimiz teşkilatın seçimini yaptılar. Bile bile hep Ermeniler seçtik. Ondan sonra Kirkor Efendi, beş Ermeni büyüğü daha ve tabii seçkin yirmi Ermeni genci de muhafız olarak mazbatalarını almak için Maden’e gittiler. Resmi muamele bitti. Mutasarrıf onları tebrik etti. Ve onlardan şu ricada bulundu: “Kirkor Efendi, Dr Reşit Bey sizi çok görmek istiyor. Bu vesile ile hem ziyaret edersin ve hem de teşekkür edersin.” Kirkor Efendi teklifi makul buldu. Tüm kafilesiyle Diyarbakır’a hareket etti. Tabii o vakit araba yok, atla gidiliyordu. Yanlarında güya muhafız zaptiyeler yani jandarmalar vardır. Bunlar Diyarbakır’ın Seyrantepe mevkiine gelince, bunların yüzünü Siverek yoluna çeviriyorlar. Ve daha önce alınan tedbirle, bu gün Pirinçlik dediğimiz yere gelince, hepsi aniden kurşuna diziliyor. Çüngüş kaldı mı başsız! Ondan sonra her gece, kapsülsüz bir dizi bomba ve fişek ve patlamaz tüfekler Ermeni ileri gelenlerinin evine bırakılıyordu ve sanki aramada bu silahlar orada bulunmuş gibi, seçme Ermeniler o gördüğümüz kilisede hapsediliyordu. Gece olunca bunlar alınır, diri diri du deng’e atılırlardı.  

Küba’da devrim sonrası ilk kilise inşa ediliyor

Küba’da 56 yıl aradan sonra ilk kez bir kilise inşa ediliyor. Pınar del Rio kentine yapılacak kilise, Küba devrimi sonrası inşa edilen ilk dini mabet olacak.Küba hükümeti, devrimden sonra ilk kez bir dini mabetin topraklarında inşa edilmesine izin verdi. Pınar del Rio kentinde 200 metrekarelik bir alana yapılacak kilisenin finasmanını Amerika karşılayacak.

Ermenistan'ın Eurovision şarkısından 'soykırım' çıkmadı

RADİKAL -Eurovision'da 'Don't Deny' (İnkar Etme) adlı parça ile Ermenistan'ı temsil edecek Genealogy 'soykırım' değil, 'evrensel değerler' mesajı verecek... Ermenistan adına, 6 Mayıs’ta Viyana’da düzenlenecek Eurovision şarkı yarışmasında sahne alacak müzik grubu Genealogy’nin “İnkar etme” anlamına gelen şarkısı ‘Don’t Deny’ın klibi yayımlandı.

Ermeni Cemaati ‘Miçing’ Ayininde Buluştu

Ermeni Cemaati, Kayseri Surp Kirkor Lusaroviç Kilisesi’nde, yılda bir kez düzenlenen Miçing ayininde bir araya geldi. Miçing ayini 49 gün süren Paskalya orucunun ortasına denk gelen günde yapılıyor. Miçing ayini adı verilen bu ayin, perdeler açık halde yapılır. Ayin, Paskalya orucunun ortasına geldiği için bayram havasında kutlanıyor ancak, Paskalya’nın diğer günlerinde yapılan ayin perdeler kapalı olarak yapılıyor.

Sunday of the Judge

A common image runs through the Gospel reading for Sunday, March 15—the Sunday of the Judge, in Great Lent. In one parable, our Lord tells the story of a widow who would not cease calling on a judge for justice—and we are meant to think about our own prayers to heaven. In a second parable, a Pharisee and a tax collector pray in the Temple, displaying very different attitudes towards God.

Çavuşoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı

Çavuşoğlu, Ermenistan'ın 2015 için hükümet ve parlamentoları etkileme yönünde çabalarını artırdığını kaydederek "Biz dostluk kuralım diye elimizi uzatıyoruz ama çirkin şekilde geri çeviriyorlar. Güney Kafkasya'daki sorunların hepsinin merkezinde Ermenistan var. Tüm komşularla sorunlu olan ülke dönüp aynaya bakmalı" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'de tüm gayrimüslimlere olduğu gibi Ermeni cemaatine ait gayrimenkullerin geri verilerek kiliselerin onarıldığını anımsatan Çavuşoğlu, Ermenistan'ın popülist yaklaşımlar sergilemeye devam ettiğini yineledi... Çavuşoğlu, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan'da daha önce yaptığı açıklamalara benzer ifadeler kullanacağını düşündüğünü belirterek bunun dışındaki açıklamaların ilişkilere ciddi zarar vereceğini vurguladı.

Rusya'dan Kırım, Abhazya ve Güney Osetya'da Dev Tatbikat

Rusya, Kırım, Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya ile Ermenistan’da bulunan askeri üssünde 8 bin askerin katılımı ile dev tatbikat başladı. Türkiye dahil NATO savaş gemilerinin Karadeniz’de tatbikatı devam ederken, Rusya’nın 19 ayrı bölgede tatbikata başlaması tansiyonun yükselmesine neden oldu. Rusya Güney Askeri Birliği’nden yapılan açıklamada yeni model Hosta ve Tornado-G çoklu roketatar sitemlerinin tatbikatta kullanıldığı kaydedildi.

Eurovision 2015: Music video of “Don’t Deny” and 6th member of Armenian team - Inga Arshakyan

About minutes ago Armenia’s representative of “Eurovision -2015” «Genealogy» team released the music video of “Don’t Deny” song (director - Aren Bayadyan), and now it is known who is the 6th member of Armenian team. So, she is Inga Arshakyan. Lyrics of “Don’t Deny” song are written by Inna Mkrtchyan, music by – Armen Martirosyan.

Latin Amerika Şarkıları

15 Mart Pazar 20:30 Seslendiren: Herman Artuç

Sarkisyan, Alman Parlamenterlerin ziyaretini teveccühle karşıladı

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, bugün 12 Mart’ta Alman Bundstag üyeleri «Birlik 90/Yeşiller Partisi» eşbaşkanı Cem Özdemir ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden verilen bilgiye göre; Sarkisyan Almanya’nın önde gelen partilerinden «Birlik 90/Yeşiller Partisi» ve Bundestag milletvekili Cem Özdmir’in ziyaretinin Ermeni-Alman dostluk ilişkilerine ve parlamentolararası işbirliğinin pekişmesi işinde özgün bir yere sahip olacağını ifade etti. Sarkisyan, Ermenistan’da Cem Özdemir’in Ermeni Soykırımına yönelik bakış açısından haberdar olduklarını, bu suçun tanınması ve kınanmasına yönelik Türkiye Hükümetine yönelik çağrılarını yüksek takdir ettiklerini belirtti.

Süryaniler Türkiye’den destek istedi

Dünya Süryaniler Birliği Genel Sekreteri ve İran Meclisi'nde Süryani Cemaati'nin temsilcisi Yunathan Bet Kolya Suriye ve Irak'ta IŞİD’in Süryanilere yönelik saldırılarının durdurulması için Türkiye'den yardım istedi. Tahran'da BM binasının önünde düzenlenen gösteriye çok sayıda Süryani katıldı.  [Fotoğraf: AFP]. Dünya Süryaniler Birliği Genel Sekreteri ve İran Meclisi'nde Süryani Cemaati'nin temsilcisi Kolya, İran'ın başkenti Tahran'daki Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde Süryani katliamına dikkatleri çekmek amacıyla düzenlenen eyleme katıldı.

''Ermeni Soykırımını Tanıyın''

Almanya'da bir partinin eşbaşkanı olan Cem Özdemir, Ermeni soykırımının hükümet tarafından tanınmasını istedi. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Alman hükümetini 'Ermeni soykırımını tanımaya' çağırdı. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Alman hükümetinden "100 yıl önce Osmanlı topraklarında Ermenilere soykırım yapıldığını" tanımasını istedi. Ermenistan'ın başkenti Erivan'ı ziyaret eden Özdemir, "Soykırımın 100'üncü yılında, bu terimi saklamamanın zamanı artık gelmiştir" diye konuştu.

Avrupa'dan Bir "Ermeni Soykırımı" Kararı Daha

Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Birliği'ne üye tüm devletlere "Ermeni soykırımını" tanıma çağrısında bulundu. AP tarafından bugün Strasbourg'da oy çoğunluğuyla kabul edilen "Dünyada İnsan Haklarının Durumu ve AB'nin Bu Konudaki Politikası" başlıklı raporun karar metninde, AB devletlerinden "Ermeni soykırımı"nı hukuksal planda tanımaları istendi. Kararda, AB devletleri ve AB kurumlarına "Ermeni soykırımının tanınmasına katkı sağlamaları" çağrısı da yer aldı.

Osmanlı Belgelerinde Ermeni Soykırımı

Meline Anumyan // anu_mel@mail.ru
Osmanlı “Alemdar” Gazetesinde Yayımlanmış Tehcir ve Taktil Yargılamaları Belgelerine Göre Trabzon Vilayetinde İşlenmiş Ermeni Soykırımı. Bilindiği üzere İstanbul Divan-ı Harb-i Örfî (I. Dünya Savaşı sonrası İstanbul’da kurulan savaş mahkemeleri), Ermenilerin tehcir ve taktil (sürgün ve katledilmeleri) davalarını Osmanlı İmparatorluğu bölgelerine göre de incelemiştir. Makalemizde Trabzon Ermenileri tehcir ve taktil yargılanması sunulurken dava iddianamesi ve bazı şahitlerin ifadeleri ilk kez olarak yayımlanmaktadır.

Ermeni Soykırımı 100. Yılında Dünyada Nasıl Anılıyor?

year100.org Ermeni soykırımının dünyada nasıl anıldığını gösteriyor. Rehber, soykırımın 100. yılında yayımlanan kitapları, düzenlenen konferansları ve çeşitli etkinlikleri listeleyerek, konuyla ilgili farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi Ermeni Çalışmaları Enstitüsü, year100.org adlı bir küresel rehberin internet üzerinden yayımına başladı. Rehber, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında yayımlanan kitapları, düzenlenen konferansları ve çeşitli etkinlikleri listeleyerek, konuyla ilgili farkındalığı artırmayı amaçlıyor.

Nişanyan Evleri’ne yıkım kararı

Sevan Nişanyan’ın Şirince köyünde yürüttüğü mimari çalışmalar hakkında verilen yıkım kararının uygulanması istendi. Dilbilimci, turizmci ve yazar Sevan Nişanyan’ın hapis cezası almasına sebep olan Nişanyan Evleri’nin bir kısmının yıkılmasına ilişkin verilen kararın uygulanması istendi. Selçuk Belediyesi, 24 Şubat 2015 tarihli yazıyla bölgede bulunan hamam ve saunayla ilgili söz konusu kararı Nesin Vakfı’na bildirdi. Sevan Nişanyan’ın evlerin mülkiyetini bağışladığı Nesin Vakfı’na ulaşan yazıya göre, İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 13 Mart 2014 tarihinde verdiği karar gereği, “kaçak olarak yapıldığı” öne sürülen bazı binaların “ivedilikle yıkılması” istendi.

Putin, Ermeni katliamının yıl dönümü 24 Nisan'da Erivan'a gidecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermeni katliamının 100'üncü yıl dönümü etkinlikleri için Erivan'a gidecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ermeni katliamının 100. yıl dönümü ile ilgili başkent Erivan'da yapılacak etkinliğe katılacağı ifade edildi. Kremlin Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre Putin ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan arasında telefon görüşmesi yapıldı. Açıklamaya göre Putin, Erivan'da düzenlenecek Ermeni katliamının 100. yıldönümü (24 Nisan) etkinliğine katılacağını söyledi. Putin'in de Sarkisyan'ı 2. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'nı yendiği 9 Mayıs (1945) Zafer Bayramı'nın 70. yıldönümü etkinlerine davet ettiği belirtildi.

Kimine Sivrisinek Saz...

Levon Panos Dabagyan
“1915 Ermeni Tehciri”ne Ermenistan’ı ve ne de Azerbaycan’ı, kattiyen alakadar etmez. Zira, vak’a Türkiye toprakları içinde cereyan etmiş ve muhatabı da Türkiye Ermenileri ile, Türkiye Devleti’dir… Cümlemizin olan bu aziz vatana Türkiye Ermenileri’nin hiçbir olumlu hizmeti dokunmamış mıdır ki, devamlı olarak bizler kötüleniyoruz!...  Sayın MHP. Milletvekili Oğan Bey, acaba hangi gaye ile Milletvekili olmuştur: Merhum dedesinin intikamını almak için mi, Vatan Türkiye’nin kalkınabilmesine katkıda bulunabilmek için mi?... Eski MHP’liler bendenizi çok iyi tanırlar onlardan sorulabilir, acaba MHP’ye “Üç Hilâlli” amplemi kim bulup da merhum Sayın Başkanımız Alpaslan Türkeş Başbuğuma taktim ederek lütfederek kabul buyurmalarını sağlamıştır. Hemen arz edeyim; O zat, bendenizim! (Ne kadar övünse az. Üstelik muhataplık konusunda aslanlarla aynı çizgide çukurumuz. HYETERT)

Konferans Duyurusu: Ermeniler Soykırımı'nda Vicdan ve Sorumluluk

14 Mart 2015 Cezayir Restaurant Büyük Salonu

100 Year Journey opens April 2015

“If You are against Genocide, you are for Peace”“The 100 Year Journey” is a multi media experience about a descendant of genocide who returns back to his ancestral homeland 100 years later. This installation is a contemporary expression of ancient treasures discovered in the land, heritage and spiritual traditions. It is a portal into the heart of a people and the self. An offering for Peace today, a beacon of inspiration and empowerment for tomorrow.

Ermeni sporculara Azerbaycan izni

Ermenistan Ulusal Olimpiyat Komitesi, Azerbaycan’da düzenlenecek Avrupa Oyunları’na sporcu göndereceğini açıkladı.Genel Sekreter Grachia Rostomya, “Ermeni atletler son dönemde çok başarılı sonuçlar alıyor. Avrupa Oyunları’nda madalya şansları çok fazla. Bu konu hakkında son karar hakkı Olimpiyat Komitesi’ne aitti” dedi.

ABD’deki Türkler Kongreyi Ermeni Tasarılarını Reddetmeye Çağıran Kongre Üyesine Müteşekkir

Turkishny.com
Kongre Üyesi Bill Shuster’in ABD Kongresi’nde meslektaşlarını 1915 hadiselerinin soykırım olmadığı ve meselenin tarihçilere bırakılması gerektiği yönünde uyarması, Türk Amerikan toplumu tarafından memnuniyetle karşılandı.

Iraklı Hristiyanlar da DAİŞ'le savaşacak!

Peşmerge Bakanlığı, DAİŞ'e karşı savaşmak isteyen Hristiyan milislere askeri eğitim vermeye başladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, DAİŞ'e karşı savaşmak isteyen Hristiyan milislere askeri eğitim vermeye başladı.

Şişli İlçesi Satranç Çocuk Ligi'nde Şişli Spor Kulübü Takımı Şampiyon Oldu

7-8 Mart tarihlerinde Doğa Koleji Şişli Bilim Okulu'nda gerçekleşen Şişli İlçesi Satranç Çocuk Ligi'nde Şişli Spor Kulübü Takımı tüm maçlarını kazanarak şampiyon oldu. 11 yaş altı sporcuların yer aldığı turnuvada, Sayat Tuğlacı antrenörlüğündeki şampiyon takımda David Üge, Aris Dikran Nişan, Ruben Toros, Masis Kara, Artun Özbülbül, Lidya Polat, Nicol Lara Karakuş ve Ari Arman Kayaoğlu yer aldılar.

Ermeni kadının evine tehditle el koydular!

Bakırköylü bir Ermeni kadının evine tehditle el konularak evi zorla elinden alındı. Bakırköylü bir Ermeni olan Z.K. çalıştığı iş yerinin sahibi ve muhasebecisi tarafından tehdit edilerek evine zorla el konuldu. Z.K. maruz kaldığı tehditleri ve evinin zorla elinden alınması sürecini mahkemeye taşıdı. Eşinden ayrı ve bir çocuğuyla yalnız yaşayan Z.K. 2010 yılında Aziz Kadakal’ın sahibi olduğu bir şirkette çalışmaya başladı. Şirket sahibine borç veren Z.K. verdiği paranın yarısını bugüne kadar geri alabilmiş değil. Z.K, iş yerinden ayrılarak başka bir işte çalışmaya başladı. İşten ayrıldıktan sonra 2012’de Kadakal tarafından tehdit edilen Z.K., polise şikâyette bulundu, ancak şikâyetlerinden hiçbir sonuç alamadı.

Yüzleşme ve Özür

Hüsnü Öndül
Geçmişle yüzleşme ve hesaplaşma için ülkenin anayasal ve yasal sisteminin değişmesi gerekiyor. Hem sistemin hem de kamu otoritelerinin eylem ve işlemlerinin, hukukun üstünlüğü ve demokrasiye, insan haklarına ve azınlıkların haklarına saygıya dayanmalı. Ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığı otoriter/totaliter rejimlere sahip ülkelerde daha çok demokrasiye geçiş süreçlerinde gündeme geliyor yüzleşme/ hesaplaşma ve özür konuları. “Ağır insan hakları ihlalleri” nitelemesi,  soykırım, insanlığa karşı işlenmiş suçlar, savaş suçları ve yaygın ve sistematik olarak işlenmiş insan hakları ihlallerine yani işkenceler, yaşam hakkı ihlalleri, faili meçhuller, peşin-yargısız- infazlar, zorla kaybetmeler, zorla yerinden etmeler gibi fiillere işaret ediyor.

Ermenistan protokollerden neden vazgeçti?

Alin Ozinian
“Önkoşulsuz” oldukları öne sürülen protokollerin imzalanmasının öncesinde ve sonrasında Türkiye, Karabağ’ı maalesef bir önkoşul olarak sunmaktan ve Ermenistan’a verilen “Bari bir Rayon’dan çıkın, biz de düşünelim” mesajlarından vazgeçmemişti. Karabağ’da bir gelişme olsaydı, “Türkiye, Ermenistan ile kapattığı sınırını açar mıydı, her şey normale döner miydi?” sorusunun cevabı büyük ihtimalle olumsuz olacaktı. Türkiye komşusu ile normal ilişkiler geliştirmeyi, diplomatik ilişkiler tesis etmeyi bir lütuf olarak saydığı sürece, alabileceğinin daha fazlası için uğraşacak, sınır açma kartını Ermenistan’ı zayıflatmak için kullanmaya çalışacaktı. Türkiye ancak kendi sözünden çıkmayacak, bunun garantisini verecek muhtaç bir Ermenistan gördüğü takdirde belki kapıyı açma konusunu gündemine taşıyacaktı.
Zaman Gazetesi izin vermediğinden yazının tamamını yayımlayamıyoruz. Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/yorum_ermenistan-protokollerden-neden-vazgecti_2282591.html


'The Greatest Persecution of Christians in History' (Part I- II)

Historian Michael Hesemann Says There is Proof Pope Benedict XV Tried to Stop Armenian Genocide. Just before the world commemorates the 100th anniversary of the Armenian Genocide, well-known German historian Michael Hesemann announced the discovery of 2000 pages of hitherto unpublished documents on, what he calls “the greatest persecution of Christians in history” in the Vatican Secret Archives. In this in-depth analysis with ZENIT, the historian discusses his findings, what’s often not realized about the Armenian genocide, and its victims, items which he discusses in his new book.

Date of Armenia’s Birth, Given in 5th Century, Gains Credence

By Nicholas Wademarch
Continue reading the main story. Movses Khorenatsi, a historian in the fifth century, wrote that his native Armenia had been established in 2492 B.C., a date usually regarded as legendary though he claimed to have traveled to Babylon and consulted ancient records. But either he made a lucky guess or he really did gain access to useful data, because a new genomic analysis suggests that his date is entirely plausible.

Şişli Özel Pangaltı Ermeni Okulu Öğrencileri Akif Müzesi’ni Ziyaret Etti

Öğrencilere eşlik eden Pangaltı Ermeni Okulları Müdür Başyardımcısı Tahsin Yıldırım, Ermenilerin Akif’i ortak bir değer olarak gördüklerini belirtti. Öğrencilerin Bağcılar Belediyesi’nin yaşattığı hatıralara şahitlik ettiklerini belirten Yıldırım, “İstiklal Marşı bu ülkenin ortak marşıdır. Manifestodur. Hepimizin ortak değeridir. Öğrencilerimiz, hakkında bilgi sahibi oldukları ve sevdikleri Akif’i daha iyi anlamak için Taceddin Dergahı Müzesi’ni ziyaret etmek istediler. Böylece zihinlerinde daha iyi bir portre oluştu” dedi. (? HYETERT)

ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ – ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԸ ՀՐԱՏԱՐԱԿԵԼ Է ԱՎՐՈՐԱ ՄԱՐԴԻԳԱՆՅԱՆԻ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅԵՐԵՆ ԹԱՐԳՄԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ

Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հրատարակել է Ավրորա Մարտիգանյանի «Հոշոտված Հայաստան» գիրքը հայերեն թարգմանությամբ: Գիրքը ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած դեռատի հայուհու՝ Ավրորա Մարդիգանյանի (Արշալույս Մարտիկյան) հուշերը իր և իր տարագիր, բռնագաղթյալ ժողովրդի անցած տանջալից, անմարդկային փորձություններով լի ճանապարհի մասին:

George Clooney’den Ermeni İddialarına Destek

Amerikalı Hollywood aktörü George Clooney, Lübnan kökenli İngiliz avukat eşi Amal Clooney ile birlikte New York’ta Ermeni diasporasına ait bir kuruluşun sözde Ermeni soykırımının 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde tertiplediği bir programa katıldı.

‘Türklüğü kabul edilmeyen bir Ermeni’nin hikayesi

Osman Kaya bu toprakların Müslümanlaş(tırıl)mış Ermenilerden biri. Osman Kaya’nın gerçek adı bilinmese de, Müslümanlaş(tırıl)mış olduğu tarih 1918 . Onu diğerlerinden ayıransa, 15 Temmuz 1968’deki ölümünden sonra da devam eden miras davasının 1970’lerde gazetelere yansıması. Osman Kaya’nın gerçek adı bilinmese de, kesin olan ‘ihtida’ ettiği, yani Müslümanlaş(tırıl)mış olduğu tarih 1918 (1334). Her ne kadar resmi yazışmalarda ya da gazete kupürlerinde yer almasa da bu tarihteki kimlik değişiminin nedeni yaşadığı bölgenin el değiştirmesiydi. 15'inci Kolordu Komutanı Kâzım Karabekir’in 12 Mart 1918’deki harekatı, Karin’in Sper ilçesinin Çinaçur köyünü, Erzurum’un İspir ilçesinin Çatakkaya köyüne dönüştürdü, bölgedeki Ermenilerden biri de Müslüman /Türk olarak hayatına ‘Osman Kaya’ adıyla devam etti.

Armenian Genocide Times Square Commemoration on April 26

NEW YORK, NY—The 100th anniversary of the Armenian Genocide will be held in Times Square (43rd St. & Broadway) on Sunday, April 26 from 1:45 – 4 pm. This historic event will pay tribute to the 1.5 million Armenians who were massacred by the Young Turk Government of the Ottoman Empire and to the millions of victims of subsequent genocides worldwide.

Atina'da Osmanlı Türk ve Bizans müziği konseri

İstanbul Terpnon Müzik Topluluğu, Atina İslam Sanatları Müzesi'nde bir konser verdi. Türk ve Yunan müzisyenlerden oluşan topluluk, geleneksel Türk musikisi ile Bizans Ortodoks kilise müziğinin önde gelen temsilcilerinin eserlerini seslendirdi. İstanbul merkezli Terpnon Müzik Topluluğu, Atina İslam Sanatları Müzesi'nde "Lâle Devri'nde Osmanlı Müziği" örneklerinden oluşan bir bir konser verdi.

SGK kiliseye prim davası açtı

İstanbul Gedikpaşa’daki Ermeni Protestan Kilisesi’nin kömürlüğünün tadilatında gönüllü çalışanların sigorta primlerinin yatırılmadığı gerekçesiyle SGK kilise aleyhine dava açtı. Ermeni Protestan Kilisesi doğalgaz kullanmaya başlayınca, kilisenin yönetimi kullanılmayan kömürlüğü tadilattan geçirerek kullanmak istedi. Kilise cemaatinin de yardımıyla tadilat bitti ve kullanıma açıldı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kilisenin; tadilatta gönüllü olarak çalışan kilise cemaati üyeleri adına sigorta primi ödemesi gerektiği gerekçesiyle dava açtı.

24 Nisan Ve Tarih Kaydırma Operasyonu

Prof. Dr. Garip Turunç *
Evet, biz 24 Nisan 1915 tarihinde ve sonraki günlerde yaşanan felaketin, çok geç farkına vardık. İnsafsızca bir katliamdan geçirtildiklerini öğrendiğimizde, onları çoktan kaybetmiştik. Dünyanın dört bir yanına saçılmış, bu felaketin acısıyla yanıp tutuşan, ayakta kalmaya çalışan Ermeni kardeşlerimizle çok uzun yıllar sonra karşılaşabildik, dertleşebildik. Acıları ortadan kaldırmak mümkün değil. Hafifletmek de. Ancak ne olursa olsun, yeni bir kardeşlik sayfası açılacak.... Öte yandan taziyenin devamı olan diğer adım ise şimdiden atıldı. Davutoğlu'nun geçtiğimiz aylarda Başbakanlık internet sitesinde yayınlanan, Hrant Dink'in ölüm yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamayı şu ifadeler özetlemektedir: “Savaş şartlarında başvurulan zorunlu yer değiştirme politikalarının, 1915 dâhil, gayri insani sonuçlar doğurduğunu daha önce de açıklayan Türkiye, Ermenilerin acılarını paylaşmakta, iki halk arasında yeniden duygudaşlık kurulması için sabır ve kararlılıkla gayret göstermektedir… Ermeni kültür varlıkları ile Osmanlı/Türk kültürüne değerli katkılarda bulunmuş Ermeni şahsiyetlere hak ettikleri biçimde ve önemle sahip çıkmaya devam edilecektir. Acılara ortak olmak, yaraları sarmak ve tekrar dostluklar kurabilmek arzumuz samimidir. Ufkumuz dostluk ve barıştır…”  Bu adım yolu açan bir önceki girişim gibi iyidir, yerindedir ama sadece yolu açacağı için... Bunun görülmesi için birkaç adımın daha atılması gerekiyor.

1894-96 Ermeni Katliamları ve Charmetant Raporu

Sait Çetinoğlu
Abdülhamid döneminde Ermenilere karşı gerçekleşen 1894-96 katliamları 1915 Soykırımının gölgesinde kalmaktadır. Bunun nedeni 20. Yüzyılın ilk büyük soykırımının boyutu ve vahşetinden kaynaklanmaktadır. Oysa 1894-96 katliamları ve ardında bıraktığı izler son derece derin ve önemlidir.

Bu yıl Ermenistan’da 250 Diaspora’lı Ermeni öğretmen kurs görecek

2015 yılı yaz kursları çerçevesinde bu yıl Ermenistan’da 250 Diaspora’lı Ermeni öğretmen kurs görecek. Açıklama Bakanlar Kurulu toplantısı esnasında Diaspora bakanı Hranuş Hakobyan’dan geldi. Hakobyan kursların öğretmenler, gazeteciler, genç liderler ve toplumsal etkinlikler tertipleyenler için olduğunu kaydetti. Kurslara esasta Ermeni Dili ve Edebiyatı öğretmenleri, halk şarkı ve dansları öğretmenleri yanısıra yurtdışındaki Ermeni eğitim kurumları yöneticileri katılmakta.

Vatan Partisi, soykırım yalanını Latin Amerika ülkelerine anlatmak için Meksika'ya gidiyor

Vatan Partisi, Latin Amerika ülkelerine Ermeni soykırımı yalanını anlatmaya gidiyor. Meksika'da yapılacak olan sempozyum için Ermenistan'ın ilk Başbakanı Kaçaznuni'nin itiraf niteliğindeki raporu İspanyolcaya çevrildi. 300 adet basılan rapor sempozyuma katılan Latin Amerikalı iktidar ve muhalefet partilerine elden teslim edilecek. (Yalandan söz edenlere de bak. HYETERT)

Prag’da Ermeni Soykırımına yönelik sergi açıldı

Ermenistan Millet Meclisi Bşk. Yard. Eduard Şarmazanov ve beraberindeki Parlamento Heyeti 9 Mart’ta Çekya Ulusal Müzik Müzesinde  Çekya Temsilciler Meclisi Dilekçe Komisyonu himayesinde düzenlenen «Ermeni Soykırımının Dünya Basının İlk Sayfalarında Aydınlatılması» başlıklı serginin resmi açılışına katıldı.

«100 HAYAT» İnisiyatifinin tanıtımı gerçekleştirilecek

Bugün 10 Mart’ta New York’ta «100 HAYAT» (100 LIVES) ve insani «Aurora» Uluslararası Ödülünün (AURORA Internatinal Humanitarian Prize) tesisine ilişkin tanıtım etkinliği gerçekleştirilecek. İnisiyatif, 100 yıl önce kahramanca çabalar ve hayatları pahasına  Ermenileri Ermeni Soykırımından kurtaran birey ve kuruluşlara minnet vecibesinin yerine getirilmesini amaçlamakta. «100 HAYAT» tanınmış işadamları ve hayırseverler Ruben Vardanyan ve Nubar Afeyan ve New York Carnagie Vakfı Bşk. Vardan Gregoryan tarafıdan kuruldu.

BM’de «Kadınlar ve Diaspora: Geçmişten 2015’e dönüş» başlıklı konferans

9 Mart’a Ermenistan ve Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcilikleri Ermeni Yardım Birliği (HOM),Birleşik Krallık Kuzey İskoçya  Platosu ve Adaları Üniversitesi ve Afrika Diasporası Kadınlar Ağıyla (DAWN) beraber, Diaspora kadınlarının rolüne ilişkin BM Kadınların Statüsü Komisyonu 59 Oturum dönemi çerçevesinde bir konferans gerçekleştirdi. Etkinliğe HOM temsilcisi yanısıra ABD’d yayımlanan «Hayrenik» haftalık gazetesi Genel Yayın Yönetmeni de katıldı.

George Clooney, Brad Pitt ve Diaspora Ermeni katliamının 100. yılı için bir arada

Amerika’daki Ermeni Diasporası’nın önde gelen isimleri, Ermeni katliamının 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında ünlü Hollywood yıldızları ve insan hakları savunucularıyla iş birliği yapmaya hazırlanıyor. George Clooney’in kuruculuğunu yaptığı ‘Not On Our Watch’ organizasyonunun desteğiyle her sene verilmek üzere bir ödül tasarlanıyor. Ödül, başka insanların hayatını kurtarmak için kendini riske atan kişilere verilecek. 'Not On Our Watch’un kurucuları arasında Mat Damon, Brad Pitt gibi ünlüler de var.

ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԻՆՉԵՎ ՕՐՍ ՏԱԼԻՍ Է ԻՐ ՉԱՐ ՊՏՈՒՂՆԵՐԸ / “WOMAN IN THE WORK OF KRIKOR ZOHRAP”

Աթենքի հունական «Ֆաոս» Մշակութային կենտրոնի հրավերով, շաբաթ, 7 մարտի 2014-ին, Հունա-Հայկական ուսումնասիրությունների կենտրոնում, հույն հասրակության իրազեկելու նպատակով, կազմակերպվեց դասախոսական երեկո՝ «ԿԻՆԸ ԳՐԻԳՈՐ ԶՈՀՐԱՊԻ ՍՏԵՂԾԱԳՈՐԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ» թեմայով:

Putin, Ermenistan vatandaşlarının Rusya’daki kayıt işlemlerini kolaylaştırdı

Ermenistan vatandaşlarına yeni kolaylıklar geldi. Putin, Ermenistan vatandaşlarının Rusya’daki kayıt işlemlerini kolaylaştırdı. Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Ermenistan ile Rusya vatandaşlarının karşılıklı olarak yaptıracakları kayıt işlemlerini kolaylaştıracak anlaşmaya ilişkin yasayı onayladığı bildirildi. Rossiyskaya Gazeta’da yer alan habere göre, düzenlemeler Ermenistan’ın 2015’te Avrasya Ekonomik Birliği’ne katılması nedeniyle yapıldı.

Cenevre'den selamlar

Ragıp Zarakolu
Cenevre. Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali ve Forumundan (FIFDH) selamlar. Bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen FIFDH, artık bir gelenek haline gelmiş vaziyette. Ne Türk basınının ne Kürt basınının bu önemli olaya yer vermemesi büyük bir eksiklik. İnsan hangi filme, hangi tartışmaya, hangi whorkshop’a katılacağını şaşırıyor. Dünyanın bütün yakıcı insan hakları sorunları listede. Ermeni soykırımının 100. yılından, İsrail-Filistin çatışmasına, Çindeki Uygur halkının trajedisinden yükselen cihatizme, Paris’teki Charlie Hebdo baskınından

Sydney Historic-Cultural Event dedicated to the Armenian Genocide Centenary

Sydney: This Saturday 14 March 2015, the Armenian Genocide Centenary Committee will showcase a remarkable event dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide. The Historic-Cultural Evening, to be held at The Concourse in Chatswood, will present a spectacular program showcasing the Armenian people's rich history and traditions with a particular focus over the past 100 years.

1915’in Şifresi: Emval-i Metruke

Özgür Kaymak
Tarih Vakfı Perşembe konuşmalarında Nevzat Onaran “Emval-i Metruke” kavramı etrafında Ermeni ve Rumların mallarına elkonulma sürecinin nasıl işlediğini anlattı... Onaran’ın belirttiği üzere Türk milletinin ekonomi politiği, millet olarak Türk, din olarak Müslümanlara göre “öteki”nin demografik ve ekonomik yapıda tasfiyesini amaçlıyordu. Onaran bu tasfiyenin gerçekleşmesi için imhadan asimilasyona kadar her türlü aracın kullanıldığını ve halen de devam ettiğini belirtti. “Emval-i Metruke” sahibi bilinmeyen mal anlamına geliyor. Onaran, mülkiyetin Türkleştirilmesindeki emval-i metruke’nin aslında sahibi bilinen mal demek olduğunu söylüyor, çünkü kanuni düzenlemelerde emval-i metruke olarak nitelendirilen malın sahibine ait bir ibare bulunuyor, fakat 1915 sürecinde Ermenilerin sürüldükten sonra geride kalan malları emval-i metruke olarak adlandırılmıştı. Kanuni düzenlemelerde bu malların satılması halinde mal sandığına o malın sahibi adına yazılması da öngörülmüştü.

Almanya'da Ekimde Dikilen 'Ermeni Soykırımı Anıtı' Yeni Fark Edildi

Almanya'da ekimde dikilen 'Ermeni soykırımı anıtı'nın yeni fark edilmesi şaşkınlığa yol açtı. Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti’ndeki Neuwied kentine aylar önce bir “Ermeni Soykırım Anıtı” dikildiği ortaya çıktı. Anıt 19 Ekim 2014 tarihinde, Belediye Başkanı Nikolaus Roth’un da katılımıyla düzenlenen büyük bir törenle dikildi. Anıtın açılışına kalabalık bir grubun katılmasına rağmen, olayın ancak aylar sonra duyulması şaşkınlık yarattı. Anıtı kentteki Türk derneklerinin fark etmediği öğrenildi.

Genocide is not acting as an identity determining factor

Gerard Libaridian / American historian, was the adviser of the first Armenian President Levon Ter-Petrosian in the 1990s
In this interview, conducted by Ara Tadevosyan and published on the site Mediamax January 13, 2015, Gerard Libaridian explains why April 2015 is bound to be disappointing and repeat that the most important is to remember the genocide while trying not to be dependent on this issue. He also reminded that the Armenian structures existed before the Armenian genocide and insists that we must not sacrifice the new generation in Armenia on the altar of recognition.

Soykırımı Ankara’ya değil sokaktaki insana anlatmalıyız

Serpil İlgün
Ben Ankara’daki gri takım elbiseli adamların “Evet, soykırım oldu” diyebileceğini hiç sanmıyorum. Hiçbir zaman demezler. Ya da herhalde ben görmem. Bu nedenle onlarla uğraşmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de kendisini aydın, entelektüel sayan insanların hitap etmesi gereken grup sokaktaki insandır. Benim kısa vadede devletin kanaatini değiştirmem zor. Yüzbaşı Torosyan tartışması ile Ermenilerin de vatan savunmasında yer aldığını itiraf ettiler ama soykırımı kabul etmeleri biraz zor... Bütün bu soykırım tartışmaları, göçe zorlamalar vs. işin sonunda mal mülk meselesidir. Amerika’da sigorta şirketlerine Ermenilerin açmış olduğu bir takım davalar var. Bunu daha bir anlaşılır hale getirmek için isterseniz Loizidou davası olarak bilinen, Kıbrıslı bir Rum hanımın AHİM’e açtığı davayı hatırlatalım... Gidişat biraz böyle olacaktır.

Dear Mr. Erdogan: An Open Letter From the Descendent of an Armenian Genocide Survivor

By Aram Margarian in Diaspora 
Dear Mr. Erdogan,
In 50 days it will be 100 years since the Armenian Genocide began. What then happened cannot be simply explained as a war. What then happened was not a series of provincial skirmishes. What then happened was not the unfortunate death of 1.5 million people through starvation and disease. No, Mr. Erdogan. What then happened was a barbaric attempt by the Ottoman Turkish regime to eviscerate the Armenians. It was a fully orchestrated, fully sanctioned massacre of civilians. It was a genocide and it happened.

Cumhuriyet'te Ermeni ve Rum Mallarının Türkleştirilmesi (1920-1930)

Türk burjuvazi yağmasının asırlık hikâyesi... Evrensel Basım Yayım, iki cilt olarak yayımladığı yeni kitabıyla Türk milliyetçiliğinin ekonomi politiğine mercek tuttu... Kitapta, İttihat ve Terakki hükümetinin, Birinci Paylaşım Savaşı'nda 'öteki'nin mülkinin tasfiyesi temelinde inşa ettiği ekonomi politiğinin 1915'ten bugüne geçmişi inceleniyor.

İki torun iki tavır

Ragıp Zarakolu
Celal Bayar, TC’nin 3. Cumhurbaşkanı’nın aynı ismi taşıyan torunu. 1960 darbesi sırasında babası Turgut Bayar Cenevre’de konsolostu. O zamandan beri orada yaşar, petrol ticareti ile uğraşır. Türkiye sosyetesinin bir parçasıdır. İstanbul saraylarından birinde dillere destan bir düğün yapmıştı. FIFDH festivalinde Nicolas Jallot’un 2014 yılında yaptığı, “Genocide Armenien: Le Spectre de 1915” (Ermeni Soykırımı: 1915’in Hayaleti) adlı filminin de gösterimi yapıldı. Son derece aklı başında bir filmdi. Ve özelliği, 1915 hakkında artık Ermenilerin değil, Türklerin konuşuyor olmasıydı. Elbette TC Konsolosluğu da davetli idi. Onlar ise, filmi izlemeden protesto etmeyi tercih ettiler… Bu arada benim ve Robert Fisk’in görüşlerine de yer ayırdı… Tartıştığımız filmde, Haydarpaşa garında yapılan çekimde konuşan Hasan Cemal, soykırımı kınıyordu… Ki kendisi Cemal Paşa’nın torunudur. Hani şu ünlü Talat-Enver-Cemal Üçlü Cuntası vardı ya: 1913 Babıali darbesini yapan, ve Osmanlı’yı bir komplo ile 1. Dünya Davasına sürükleyen ve 1915 Soykırımı’nın önünü açan paşalarımızdan birinin torunu.

Paris’te Ermeni Soykırımı kurbanı kadınlara ithaf edilen anıt açıldı

8 Mart’ta Fransız Ermeni «Mavi Haç» Birliği inisiyatifiyle Ermeni Soykırımı 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde ve Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Paris «Erivan Parkı»nda bulunan Komitas anıtı yakınında Ermeni Soykırımı kurbanı kadınlara ithaf edilen anıtın açılışı gerçekleştirildi.

HRH Prince Charles Philip Arthur George

DIOCESE OF THE ARMENIAN CHURCHOF IRAQ ' BAGHDAD  
HRH Prince Charles Philip Arthur George
The Prince of Wales 
Your Royal Highness,
On April 24th, the centenary of the Armenian Genocide, the republic of Armenia is going to organize a commemoration. On that very day, the republic of Turkey has decided to commemorate the battle of Gallipoli in which the Ottoman Empire fought against Britain and its allies. Undoubtedly, this event is not about commemorating the battle of Gallipoli. This is about exterminating the memory of a race and showing how rewarding and gratifying this ultimate crime can be.

Մանկանց Առաքելութիւն Ֆէրիգիւղի մէջ

Վարդանանց Դպրաց Դաս եւ Երգչախումբի հիմնարկութեան տարեդարձը տեղի ունեցած էր 15 փետրուար 2015 թուականին, Բուն Բարեկենդանի օրը, համանուն Եկեղեցւոյ մէջ: Այս առթիւ, բարեկենդանի խրախճանքին իրենց մասնակցութիւնը բերած էին նաեւ թաղի Մէրամէթճեան Վարժարանէն խումբ մը աշակերտներ:

"Osmanlı İstanbul'u ve Ermeniler"

Ermeni Katolik Cemaati'nin Kültür Etkinlikleri kapsamında, 12 Mart 2015 Perşembe günü saat 18:30'da Taksim, Surp Agop Ermeni Hastanesi Vakfı Lokali'nde  Başepiskopos Levon Zekiyan tarafından "Osmanlı İstanbul'u ve Ermeniler" konulu bir konuşma yapacaktır. Katılımınızı bekleriz. Adres: Cumhuriyet Cad., Surp Agop Apt. Giriş Katı No:57, Elmadağ, 34373 Taksim/İstanbul
Telefon:(0212) 230 1718
Türkiye Ermeni Katolik Başepiskoposluğu


Kermes

Suriyeli Hristiyanlar IŞİD'e Karşı Kendilerini Savunuyor

Tel Mekhas, Suriye
Suriyeli Hıristiyan savaşçılar, IŞİD’in son günlerde Suriye’nin Hasake bölgesinde Süryaniler’e ait bazı köyleri ele geçirmesi üzerine örgüte karşı mücadeleye hız verdi. IŞİD, dini ve etnik temizlik eylemleri kapsamında yüzlerce Hıristiyan’ı rehin aldı.“IŞİD birçok köyü ele geçirdi” diyen bir Süryani savaşçı, “Geceleri militanların bu bölgeye girmelerinden korkuyoruz. Gündüz ise keskin nişancıları var. Bu köy, iki keskin nişancının üssüydü. IŞİD’le aramızdaki sınırı nehir belirliyor, aynı durum diğer köyler için de geçerli. Aramızda sadece bu nehir var” diye konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Ermeni Soykırımını yaşamış 105 yaşındaki bayanı kutladı

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün Ermeni Soykırımına tanıklık etmiş ve doğduğu yerden binlerce km. ötede ABD Massachusetts eyaletinde yaşayan Bn.  Astghik Tetezian Alemian’ı 105. Yaş gününü bir mesajla kutladı.

Süryaniler IŞİD saldırılarını Midyat'ta protesto etti

Süryani halkına direnişe sahip çıkma çağrısında bulunuldu. Midyat'ta yaşayan Süryaniler, düzenledikleri yürüyüşle Süryani köylerine yönelik IŞİD saldırılarını protesto etti. Seyfo Komitesi Üyesi Tuma Çelik, Süryani halkına direnişe sahip çıkma çağrısında bulunarak, "Türkiye'nin Rojava üzerinde uyguladığı ambargo derhal kaldırılarak, insani yardım koridorunun açılmasını istiyoruz" dedi. Mardin'in Midyat ilçesinde yaşayan Süryani yurttaşların ortak çatısı olan Seyfo Komitesi'nin öncülüğünde IŞİD çetelerinin Rojava'nın Haseke kentine bağlı Habur ve Til Temir köylerinde Süryani yurttaşlara yönelik saldırıları yürüyüşle protesto edildi.

Theoharus: "Türkiye'nin AB'ye üyelik yolu Kıbrıs ve Ermenistan'dan geçiyor"

DİSİ’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekili Eleni Theoharus, “Türkiye’nin AB’ye üyelik yolunun Kıbrıs ve Ermenistan’dan geçtiğini” iddia etti. Fileleftheros gazetesinin haberine göre, New York’taki Ermeni topluluğu tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşma yapan Theoharus, Türkiye’nin sözde “Ermeni soykırımını” tanımaması ve “Kıbrıs’taki işgale son vermemesi” halinde Avrupa’da yer bulamayacağını öne sürdü.